ntï wjitknlandsch nieuws. De strijd in Oost-Afrika. pe hcMctandscke Jandfiasta lösöm Beurs van AmsteréMik Bloedige gevechten bij Sassabaneh. IXaar Aoessijnsche meening schijnt uit de oorlogsberichten van het Zuidelijk iront te kunnen worden opgemaakt, dat het tweede otïensief der Italianen, dat op m April werd ingezet, evenals het eerste, in hooldzaak mislukt is en slechts hier en daar tot een gedeeltelijk succes heelt geleid. Gedurende de laatste dagen hebben in het gebied van Sassabaneh bloedige, verbitterde gevechten plaats gehad, waarbij eenige duizenden Itali anen zouden zijn gesneuveld. De kracht der Abessijnsche troepen aan dit Iront is, naar in Addis Abeba verklaard wordt, in geen enkel opzicht verminderd, zelfs indien de Italianen er in zouden slagen, Daggahboer te bereiken, zouden zij op de eerste groote verdedigingslinie der Abessijnen stuiten. De Italianen zouden zooveel mogelijk tanks, vliegtuigen, ge motoriseerde aideelingen enz., in den strijd gebracht hebben. Desniettemin zouden de vorderingen in verhouding tot het gebruikte materiaal buitenge woon gering zijn. Berichten, volgens welke in de Abes sijnsche binnenlandsche politiek een strijd om de macht zou worden gevoerd, worden hier gedementeerd. Over het oprukken der Italianen aan het Noordelijk iront zijn, naar men ver klaart, geen duidelijke gegevens te ver krijgen. Vandaag heett de italiaansche luchtmacht tot tweemaal toe een bezoek aan de hoofdstad gebracht en 't schijnt hier verkenningstochten te betreffen. Vliegtuigen boven Addis Kbeba Verscheidene ltailaansche vliegtuigen vlogen hedenmorgen over het vliegveld van Akaki, een voorstad van Addis Abe ba. Zij schoten met hun mitrailleurs op de hangars, doch aangezien zich daar niemand in bevond, zijn er geen slacht offers gevallen. Boven de hoofdstad zelf verscheen hedenmorgen om half negen een drie- motorige bommenwerper, die langer dan een half uur rond bleef cirkelen. rg Tarmadoer De onder leiding van dr. Melly staan de leden van de vooruitgeschoven post van de Britsche ambulance, die ln de hooïdstad teruggekeerd zijn, na hun kamp te Debra Brehan voor de opruk kende Italianen te hebben ontruimd, hebben medegedeeld, dat de Italianen den uit strategisch oogpunt belangrijken berg Tarmadoer hebben bezet, en thans ïaar Debra Brehan oprukken. SPANJE., Wordt Azana president? De .besprekingen, welke Azana vannacht heeft gevoerd met een. aantal liniksche per soonlijkheden wijzen erop, dait) hij- candidaat zal worden voor het presidentschap. De so cialisten Besteiro en Idalecio Prieto ver klaren, dat zijn candidatuur de eenig mo gelijke is. De Katalaansehe regionalist Venrosa zag evenfwel liever een minder politiek persoon. Largo Cabalero weigerde iets te, zeggen omtrent deze candidatuur, hetgeen men als een kritiek beschouwd op de verklaringen, welke gunstig voor Azana luidden. DUITSCHLAND. De naam van Dr. Eckener mag De Duitsche pers iheeft een beslissing van Dr Goebbels ontvangen, volgens welke de naam van Dr. Eckener weer mag worden arnoemd. Een reden van 'dit besluit wordt niet r nationaal-socialisten Geestelijke c De Daily Telegraph meldt uit Berlijn,, dat een geestelijke bijzonderheden heeit medegedeeld over de. brutale mishandeling, welke hij heeft ondergaan, omdat hij ge weigerd had de aanwijzingen op té volgen van plaatselijke nationaal-socialisrtische lei ders op 29 Maart, den verkiezingsdag, de klokken van zijn kerk te latien luiden. Het is dominee Elvers uit Immefkath, bij Maagdenburg. Den avond na de verkiezin gen werd Evers door twee nationaal-socia listen gearresteerd, die hen! per auto over brachten' naar Salzwedel. Nadat men hem daar met een bord dooi de straten had laten loopen, hebben eepig lieden in uniform hem met gummiknuppels mishandeld. ENGELAND. Britsche kruiser brengt koning Faroek naar Egypte. De Britsche kruiser „Ajax" is van La- valetta vertrokken naar Manilla om den onderkoning van Britsdh-Indië te escortee ren. Het schip zal op^zyn reis tegelijker tijd koning Faroek naar Egypte brengen. FRANKRIJK. Lindbergh te Wimereux. Het -echtpaar Lindbergh is heden te Wi mereux aangekomen. Zij werden herkend toen zij op de boulevard wandelden en on middellijk werden, z-ü omringd door èen zwerm journalisten. Lindbergh verzocht hen niet aan te dringen en begaf zich snel naar zijn hotel terug. In-den avond vertrok het echtpaar per auto naar ortbefloendie bestemming. EGYPTE. De begrafenis van Koning Foead. De begrafenis van Koning Foead, die beienmorgen heeft plaats gehad, was een indrukwekkend en ontroerend schouwspel. Het stoffelijk overschot werd op een affuit, getrokken door 6 zwarte paarden, plechtig van het Abdin-Paleis naar de Moskee van El Rif ai vervoerd, onder een doodsche stil te, die'vooy Egypte iets ongewoons is. In den rouwstoet liepen verschillende Prinsen mede, o.a. Prins Mohamed AU, voorts de Britsche hooge commissaris, de leden van het diplomatieke corps, detache menten van (het Britsche leger en de vloot, de minister-president en. de leden van het Egyptische kabinet. De ikist was bedekt met de Egyptische vlag, waarop het zwaard en de decoraties van den koning waren gelegd. De daken zagen zWart van de toeschou wers. BINNENLAND. Ver jaardag van Prinses Juliana. De viering in de Residentie. De Hagenaars hebben vandaag in een fees telijke stemming, welke nog verhoogd werd :door mooi lenteweer, den verjaardag van onze Kroonprinses gevierd. Alle openbar gebouwen van ryk, provin cie en gemeente, velé legaties en kantoren hadden de vlag uitgestoken, welk goed voorbeeld door vele stadgenooten was op gevolgd. De tram en buslynen ^an de T.M. M. waren gepavoiseerd en aan dp boomen van het lange Voorhout waren gisteren ,der traditie getrouw,-al baltijke kleurige wim pels bevestigd, zoodat de anders zoo def tige allee een vqoolyk aanzien bood. Op Paleis Noordeinde hebben velen het felicitatieregister geteekend. H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana brachten den dag op Ruigenhoek 'door, vanwaar de Prinses -zich hedenmiddag naar het Paleis Noord einde zou begeven teneinde een zanghuldc van kinderen van den Oranjabond in ont vangst te nemen. Hedenavond zou Prinses Juliana het vuur werk op het Malieveld bijwonen, dat bet Haagsch Comité voor Volksfeesten de bur gerij heeft aangeboden. Dit fs het eerate vuurwerk, dat het Comité sinds 1931 op 30 April heeft doen afsteken. Vroeger was het gebruikelijk om den verjaardag van de Prin ses met een vuurwerk te vieren, maar deze gewoonte is om tal van redenen de laatste jaren prys gegeven. Men was gisteren reeds druk bezig de benoodigde houten stellages op te richten. Voorts heeft het Haagsch Comité voor Volksfeesten gisteravond in de groote zaal van de Dierentuin een herhaling gegeven van den feestavond van 28 April. Ook thans heerschte er in de zaal een geestdriftige stemming, welke zijn hoogtepunt bereikte, toen de voorzitter van het Comité, generaal-j majoor buiten dienst J. C. Wagner, verge zeld van twee bestuursleden, de medewer kenden aan den avond de Christelijke Gymnastiekvereeniging'„Die Hagbe" en de Vereenigde Haagsche Spelers met bloe men huldigde, ln de binnenstad herschte een gezellige dnjkte en de venters van oranjestrikken en -knoopjes deden er goede zaken. In de ochtenuren was men dryk bezig voor zoover zulks gisteren niet geschied was de ingangen der ministeries en an dere daarvoor in aanmerking komende ge bouwen, van gloeilampjes te voorzien, voor de illuminatie van hedenavond. WERELDJAMBOREE 1937. Op het landgoed „Vogelenzang" n In een dezer dagen op het landgoed „Vorw gelenzang" in het hoofdkwartier der ver- eehiging „De Nederlandsche Padvinders" gehouden persconferentie, is mededeeling gedaan van den stand van zaken met be trekking tot de vowbereiding van de Jam boree welke in den zomer van 1937 op het landgoed „Vogelenzanlg" in de gemeente Bloemendaal zal worden gehouden en waar aan naar schatting dertig a vijf en veertig duizend padvinders uit alle streken der we reld zullen deelnemen. De hoofdverkenner van de vereeniging „De Nederlandsche Padvinders", vice-admi- raal J. J. Rambonnet, heeft een overzicht gegeven van den verrichten arbeid. Het stemde hem tot groote voldoening, bericht te hebben ontvangen, dat H. M. de Konin- ginf zich bereid heeft verklaard, het be schermvrouwschap over de Wereldjamboree te aanvaarden. Een tweede verheugende tijding bracht het Koninklijk .besluit van 23 April j.l., waardoor de beslissing der gemeente Bloe- méndaal, om de over het landgoed loopende wegen gedurende de Jamboree aan het openbaar verkeer te onttrekken, is goedge keurd. Door deze beslissing kan met de omvang rijke werkzaamheden op het terrain een aan vang worden gemaakt. Behalve „Vogelenzang" is onder bepaal de voorwaarden ook het landgoed Woest - duin" ter beschjkking gesteld. Na een algemeene inleiding over de pad vindersbeweging "te hebben gehouden,legde de hoofdverkenner den nadruk op de waarde en het algemeen belang van een vereeni- gitig, welke leiders-eigenschappen te voor schijn roept en stimuleert. Nederland treedt in 1937 voor het voet licht. De indruk mede te geven aan de jeugd, van Noorwegen tot Australië, van Siam tot Californië, moet over de zeeën worden uitgedragen. Mede daarom koos de hoofdverkenner als embleem der Wereld jamboree Holland 1937 d,en Jacobs-staf, het primitieve hulpmiddel, waarvan de Neder landsche zeevaarderrs zich op hun ontdek kingstochten over de Oceanen bedienden. De voorzitter van de Ned. Ver. v. V.V.V. deelde mede, dat na afloop der Jamboree 3 a 4 dagen besteed worden om den buiten land schen gasten ons land' te latem zien. De Wereldjamboree der padvinder» streeft naar verbroedering, brengt tezamen bewo ners van alle werelddeelen. Er zal in Hol land, zoo besloot Baron Kraayenhoff, een bewijs gegeven moeten worden, dat er bij de opkomende generatie een geest van in ternationale begrippen heerscht, die hoop doet geven op de toékomst. Maar aan dezen opzet is de prozaïsche factor „geld" onver biddelijk verbonden. Deelneming, verhuur en verpachting en entrees zullen de 'kosten niet kunnen dek ken Hiervoor is fiQodig de steun van ons geheele volk. Over het terrein heeft de secretaris, ko lonel L. J. M. Koremans, een en ander ver teld. De oppervlakte van het kampeerter rein bedraagt circa 160 H.A. Naast de noo- dige hulplpmpen zullen tien subkampen, elk voor ongeveer 3000 kampeerders, wor den ingericht. Het gastenkamp zal op „Woestduin" wor den ondergebracht. Er komen demonstratie terreinen en twee duinpannen zullen voor de publieke kampvuren worden gebruikt. Op een „Markt" zullen restaurants, winkels, enz. worden ondergebracht. Van het kamp loopt dwars door de duinen een weg naar zee. Hoewel reeds voorbereidende werkzaam heden verricht worden, zal na 1 Januari 'in tensief worden begonnen met den arbeid, -welke ruim zes maanden zal vorderen. Over het terrein zullen de volgende maand nadere mededeelingen volgen. Hongaarsche en Oostenrijksche journalisten te Amsterdam. bvxmoutu dooi ue naven, ont vangst uoor de „Am»teraamsune pers en bijwoning van l leest- j programma in net ulymptscn stadion. De Hongaarsche en Oostenrijksche journalisten, die ter gelegenheid van de opening-der lucntveroinding Amsterdam —rraag—weenen—Boedapest als gast van de K.L.M. enkele dagen in ons lana doorbrengen, hebben gisterenmiddag op uitnoodiging van het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd was door den ha venmeester, den heer W. N. van de Poll, t een boottocht door de haven gemaakt, waaraan mede door enkele "vertegen- üz woordigers tier K.L.M., o.w. de iieeren D. de Vries, chet van de aldeeling han- del, B. Frtnsen-üeerligs, chel van de propaganda-aideeling en A. Thomson'; stationschei op Schiphol werd deelge- nomen, terwijl ook aanwezig was de heer U. F. M. Dellaert, havenmeester der nöoidstedelijke luchthaven. In Huize Conturier zijn na afloop van I den boottoent de buitenlandscne jour- l nalisten ontvangèh door de Vereeniging j „De Amsterdamsche Pers", voor welke Organisatie de. voorzitter, de heer D. Kou - wenaar, een welkomstwoord sprak', dat vqn de zijde der gasten beantwoord werd, terwijl mede de heer De Vries de gevoelens van erkentelijkheid van de K.L.M. voor deze ontvangst vertolkte. Nadat een orkestje het Hongaarsche, het Oostenrijksche en het Nederlandsche volkslied 'ten gehöore had gebracht, on derhielden, ter'UtJl --"ter verse hingen wer- den rondgediend!1" de Amsterdamsche journalisten en de overige leden van het heeren A. BechX, JViCe-consul van Hon- garij en mr. J. P. ran Tienhoven, consui- geïieraal van OoMItotijk, zich nóg eeni- gen tijd op aangename wijze met de bui- teniandsche persvertegenwoordigers., De laatsten hebben des avonds in het Olympisch Stadiop het feestprogramma bijgewoond, dat haar ter eere van H. K. 1H. Prinses Juliana, die vandaag Iraar 'verjaardag viert en deze avondlijke uteh "thét haar tegenwoordigheid heeft ó^e- 'hiisterd, is uitgevoerd Instelling Televisie-Commissie. Bij bescl)ikking' van den Minister van Binnenlandsche Zaken is een commissie ingesteld met opdracht een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling der tele visie en ter zake .verslag uit te brengen. De commissie zal mede van advies dienen met betrekking tot de ver schillende systemen van televisie ln ver band met de daaraan verbonden vraag stukken van technischen, juridlschen en economlschen aard en voorts omtrent de vraag, of televisie reeds thans in Ne derland moet worden ingevoerd en zoo ja, hoe de organisatie daarvan zou die nen te zijn, met het oog op de hier te lande bestaande verhoudingen op het gebied van den radio-omroep Tot voorzitter van de commissie is be noemd mr. J. Terpstra, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en tot leden zijn benoemd: prof. dr. Ir. W. Th. Bahler, hoogleeraar aan de techni sche hoogeschool; ir. A. Dubois, direc teur van de Nozemamr. G. H. Dijkmans Van Gunst, administrateur bü 't hoofd bestuur der P.T.T.; W. Graadt van Rog gen en prof. W. Nolet, leden van den Ra- dioraad, en lr. C. H. de Vos, hoofdinge nieur ie klasse der telegrafie en telefonie 'wegens ziekte tijdelijk vervangen door Jhr. ir. Chr. Th. F. van der Wijck, Inge nieur der telegrafie en telefonie). Als secretaris zal optreden C. C Crutzner, werkzaam op bureau RadioiOmroep en -Distributie van het hoofdbestuur der P.T.T. De commissie zal door defi Minister van Binnenlandsche Zaken worden ge- installeerd in een eerste bijeenkomst op 9 Mei a.s. te 11.óo uur in het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T. Saneering van de Vleeschwaren- industrie. De besturen van de Moderne, R.K. en Chr. Gezellenbonden in de slagers- en aanverwante bedrijven, hebben zich met een schrijven tot het bestuur van vleeschwarenfabrikanten gewend, waar in zij vaststellen, dat het bestuur van de werkgeversorganisatie, ln de met de besturen der Gezellenbonden gehouden bespreking verklaard heeft, zich bewust te zijn van het feit, dat de omvang der vleeschwaren-industrie op dit oogenblik reeds grooter ls dan gewenscht moet worden geacht zij deelen verder mede, dat de Gezel lenbonden op grond daarvan van oordeel zijn, dat maatregelen moeten worden ge troffen, welke een verdere uitbreiding van de industrie voorkomen, waarom zij het bestuur van den Fabrikantenbond voorstellen, gebruik makende van de wettelijke mogelijkheden, (wet op de ondernemersovereenkomstenmaatrege len te treffen, welke tot saneering van de vleeschwarenindustrie kunnen ^iden. De besturen van de Gezellenbonden verklaren zich in hun schrijven bereid hun voile medewerking daaraan te wil len verleenen. ür. L. K. ükma, burgemeester van Vannacht is in de Valeriuskliniek te Amsterdam, waar hij eenige dagen ge leden was opgenqmen, na een langduri ge ziekte overleden de burgemeester van Kampen, dr. L. K. Okma. Dr. ükma werd in 1876 te Sneek ge boren. Hij begon zijn loopbaan als advo caat in Sneek, geassocieerd met zijn broer. Daarna werd hij burgemeester van Franeker en vervolgens van Donse- radeel. üp 15 April 1933 werd hij tot bur gemeester van Kampen benoemd als op volger van den heer M. Fernhout, thans burgemeester van Middelburg Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer. Opleiding voor de Indische culturen. De directeur-generaal van den Land bouw brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat de aanmelding voor den cursus 1936—1937 van de Middelbare Ko loniale Landschoot te Deventer moet ge schieden bij den directeur der school vóór 1 Juli a.s. en dat de toelatings examens aldaar zullen worden afgeno men op 16 Juli des morgens 8.3ü uur en volgende dagen. Bij de aanmelding op te geven naam en voornamen (voluit), jaar, dag en plaats van geboorte en het ln het loo pende jaar genoten onderwijs. Het is noodzakelijk de aangifte zoo spoedig mogelijk en ln elk geval voor 1 Juli te doen, ook al ls men dan nog niet ln het bezit van eenlg diploma, Mat recht geeft op vrijstelling van het toelatines examen. Nadere Inlichtingen verstrekt de direc teur der school. GEMENGDE BERICHTEN^ f POOS 30 CT-TUBlkO 1» 80 CT. ~l Dr. K. P. H. A. de Klein. Tot hoogleeraar te Amsterdam benoemd. In zijn gistermiddag gehouden verga dering heelt de gemeenteraad van Am sterdam benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit aldaar, in de neus-, keel- en o&heelkunde (in de vacature van prof. dr. H. Burger), dr. A P. H. A. de Kleyn, arts te Utrecht Een Provinciale Rijkscommissie, voor Werkverschaffing. De Minister van Sociale Zaken heeft, op voorstel van Gedep. Staten van Gro ningen, een Provinciale Rijkscommissie voor Werkverschaffing voor deze provin cie in het leven geroepen. In die connnissie hebben zitting als voorzitter hpc lidman Gedep. Staten, de heerd Ev 1& Ebels en verder als leden de heeren A>fan Geuns, J. Bulskool en lr. J. Kooper. Als secretaris van de commissie zal optreden de heer mr. H. E. Grommers, referendaris ter provinciale griffie, ter wijl de vergaderingen van de commissie zooveel mogelijk zullen worden bijge woond door den griffier der Staten, den heer mr. M. W. Scheitema en den hoofd inspecteur der werkverschaffing, den heer Meyer de Vries. Het oprichten van een rioolgemaal. Bij Koninklijk besluit Is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door burgemeester en wethouders van IJssel- monde tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij aan dat ge meentebestuur vergunning ls geweigerd tot het oprichtèn van een rioolgemaal voor het uitmalen van het rioolwater, afkomstig van het Tuindorp, op den Vlerpoldersboezem achter de Kreeksche Sluis. Het Kon. besluit overweegt, dat de in gewonnen ambtsberichten hebben bevea tigd, dat met reden moet worden ge vreesd, dat door de voorgenomen uitma- ling van rioolwater de gezondheid van degenen, die het water van de Rotter- damsche waterleiding gebruiken, ge schaad zal worden. Benoemingen kamerheer van H. M. de Koningin Bij Kon. besluit zijn met ingang van 30 April 1936 benoemd: le. tot Hr. Ms kamerheer in buitenge wonen dienst Jhr. mr. L. R. van Lennep, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen en mr. B. Ph baron van Harlnxma Thoe Slooten, en 2e. tot kamerheer van Hare Majesteit jhr. mr E. W. Roell. Crisiscomité verdwijnt. De laatste vergadering van het werkcomité. Heden vond de laatste vergadering plaats van het werkcomité van het Na tionaal Crisis-Comité. Het dagelijksch bestuur is thans be last met de liquidatie der stichting, waarna rekening en verantwoording zal moeten worden afgelegd aan het alge meen comité, welks goedkeuring ter de charge van het bestuur wordt gevorderd. Ingevolge art. t der stichtingsakte zal t.z.t. het saldo der rekening hetwelk uit den aard der zaak gering zal zijn, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken worden overgedragen, teneinde daaraan een bestemming te geven zooveel moge lijk beantwoordend aan het doel der stichting. Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie. By Koninklyk besluit is ingesteld een Be drijfsraad voor de Schoenindustrie. Blijkens dit besluit worden geacht te be- hooren tot de schoenindustrie de onder nemingen of gedeelten van ondernemingen, waar de vervaardiging van schoenen, laar zen en pantoffels langs fhbriekmatigen weg geschiedt. Het aantal leden en plaatsvervangende le den van den bedryfsraad zal 8 bedragen. Bedrijfsraad voor het Tuinbouw bedrijf. By Koninklijk besluit zijn ingesteld be- dryfsraden voor het Tuinbouwbedrijf in Noord-Holland en in Zuid-Holland. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van deze bedrijfsraden is vastgesteld op 6. Diefstal van 100. Complot van zes jongens van 16 tot 20 jaar. Bg den slager P. v. E. te Zeelst werd uit een winkellade ƒ100.— gestolen. De politie toog op onderzoek uit en het is mogen m- lukken de daders aan te houden. Van den diefstal werd verdacht de achttienjarig. d. H. uit Eindhoven, deze werd aangehouden en naar Veldhoven overgebracht Al snoe dig bekende hij den diefstal te hebben ge pleegd terwyl zijn vriend V. uit Eindhoven op den uitkok stond. Er bleken echter nog meer kornuiten in het complot'te zün Na eenig zoeken werd een viertal jongehs aan gehouden van zestien tot twintig jaar allen uit Eindhoven, met wie v. d. H. en V het geld hadden gedeeld. In het geheel is nog f80.— teruggevonden van het gestolen geld op de jongens zelf In in hun woningen. Deze boefjes hadden al meer van zulke karweitjes achter den rug en waren daarvoor ai' meer veroordeeld. Ernstig motorongeluk bü Oudenrijn. Motorryder om het leven gekomen. Gisteravond heeft op den weg tusschen Utrecht en Harmeien by „de Meeren" onder de gemeente Oudenrijn een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den motorryder B. P. uit Woerden het leven kostte, terwyl zijn verloofde, die op de duo was gezeten, een ernstige wonde aan de kaak bekwam. Op bovengenoemden weg stond een vrachtauto geparkeerd die eenige reparatie aan 'n wiel moest ondergaan. Waarschijnlijk heeft de toen naderende motorryder deze vrachtauto niet opgemerkt, want in volle vaart is hy tegen dit voertuig gebotst. De vrachtauto kantelde van achteren en kwam met het weliswaar niet volle gewicht terecht op den bestuurder van de motor die pas nadat de wagen omhoog was gewerkt, bevrijd kon worden Eenige oogenblikken later 'is de. man •ter plaatse overleden. De duorydster is per "ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Haar toestand is zorgwek kend. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de schuldvraag. Reeds is komen vast te staan, dat de auto geen brandend achter licht had. RECHTZAKEN. De Ossche strafzaken. Het Hof te 's-Hertogenbosch veroordeel de heden tot drie jaar en zes maanden ge vangenisstraf Johahna Maria van Balie- gooy-Vossenberg (Hanneke van Martekes) die wegens het 'gewoonte, maken van heling door de rqjthbbank veroordeeld was tot vyf jaar gevangenisstraf. "terzake van de inbraak in 1032 by Tim mermans te Oss bevestigde het Hof ovei- eenkomstig, het requisitoir het vonnis, waarbij de Ossche arbeider Th. van Bern veroordeeld, was tot twee jaar gevangenis straf en de arbeiders P. van Galen uit Oss,» die tot drie jaar was veroordeeld, werd ver oordeeld tot drie jaar en zes maanden ge vangenisstraf, zooals in hooger beroep te gen hem vras geëischt. k Het Hof bevestigde overeenkomstig den eisch, het vonnis der rechtbanlk, dat den arbeider J. J. van Galen tot zes jaar en den arbeider J. A. van den Akker tot drie jaar gevangenisstraf had veroordeeld weger» den roofoverval te Uth in 1932. Een ander vonnis tegen) J. J. van Galen, waarbij hy wegens een inbraak te Hcesch in 1928 tot een jaar en zes maanden was veroordeeld', werd teruggebracht tot een jaar gevangenisstraf. Terzake van dezelfde inbraak stelde het Hof de uitspraak tegen Koosje de Bie uit tot 6 Mei, wegens on volledigheid van het onderzoek. Wegens den overval te Nistelrode in 19SÖ wa» de arbeider M. J. de Reuver tot twee jaar en A. W. van/ Bakel tot twee jaar en zes maanden/ en den landbouwer W. H. Tunnissen tot zee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De advocaat-generaal had in hooger be roep resp. twee, vier en-zeven jaar ge- eischfc, het Hof bevestigde voor alle drie het vonnis. By de straffen voor de verdachten Van den Akker, Johanna van1 Rallegooy, Van Bakjel en P. J. van dalen werd het voor arrest in mindering gebracht. Rotterd. Rechtbank. Veroordeeld. G. de G.„ 28) jaar, chauffeur, te Waddinx- veen, ia wegens het indienen van een val- sche aanklacht tegen een veldwachter (die volgens verdachte tot moord zou hebben aangezet), veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis, echter voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd. STAUSNIEUWS. GOUDA, 3Q April 1936. Prinses Juliana verjaart. gelegenheid' van de jaardag van H. K h rnnses Juliana wapperde heden van t toren «m van de Gemeente- en Kyksge- de vaderlandsche driekleur, bouwen ae VdU "H^ënavond wordt een wjjdmgsavona konden in de Geref. Kerk, op de Markt J^de Chr. Muziekvereenigins; „de Bazuin" Koode Kruis-onderscheiding voor den heer H. Harms. ter gelegenheid van den verjaardag van K H Prinses Juliana der Nederlanden, Voorzitter van het Nederlandsche Bpode Li, ziin een aantal Roede Kruiwinder- «heidingen verleend. Onder hen die wer- gehuldigd met het Kruis van verdier- T behoort' ook de heer H. Harms, pen- laopneester van de afd. Cauda. Vereeniging van Yrijz. Nederlandsch Hervormden te Gouda. De Vereeniging van Vrijzinnig Neder landsch Hervormden té Gouda houdt Vry- dag 1 Mei a.s. te SlA uur nam. haar vox- jaars-ledenvergadering in de Soc. „de Réuraie" (zaal 2). 't Zal een zeer belang- rijke vergadering zijn waar o.a. in zes bc- stuursvacaturen zal moeten worden voor zien. Alle leden worden dan ook verwacht. ty? Goudsche Zwemclub bestaat 50 jaar. Op Dinsdag 19 Mei. Op Dinsdag 19 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Goudsche Zuem- tlub werd opgericht. Het jubileum zal op eenigszins feestelijke wijze worden gevierd. Èen herdénkingsvergadering, waarin ook de oprichters en eere-leden aanwezig zullen zijn, wordt belegd op den oprichtings dag, des avonds half negen in. de zaal „Kuntrtmin". Getracht wordt op Zaterdag 4 Juli in buitenwater een lange-baanwedstrijd te or- ganiseeren; Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli worden in de Zweminrichting de kampioen schappen van den K.N.>Z-.B. ver zwom men. Bovendien zal op 11 Juli een receptie plaats vinden, gevolgd door een feestelijke byeen- Carillonbes peling. Ifet carillon speelt thans by heel uur het jMrljjksche Meilied en bij half uur „Das Wandernlied" van Franz Schubert. Vergadering G.C. en, F.C. „Olympia". In CafébRestaurant „Het Schaakbord" houdt de G.C. en FjC. „Olympia" a.s. Zon- daporgen 11 uur een ledenvergadering. Alg voornaamste punt vermeldt de agenda de verkiezing van een voorzitter, voor wel ke functie de heer A„ Piersma, thans waar- wwenS voorzitter, door het "bestuur wordt Nederlandsche Vereeniging van' Huisvrouwen. Een gouden medaille en oorkonde uitgereikt. 0b Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen heeft heden «en gouden medaille en oorkonde uitgereikt aan Mejuffrouw Marie Henderikse, wegens 25-jarigen dienst als huishoudster bij de familie Mogendorff alhier. Hedenmiddag heeft de presidente van de afdeeling Gouda, Mejuffrouw G Montaghe, die vergezeld was van de 2de secretaresse, Mevr. de Wilde-Post, deze medaille en de oorkonde aan Mejuffr. Henderikse met eenige vriendelyke woorden overhandigd. Daarna heeft de heer J. Mogendorff do jubilaresse toegesproiken en haar namens de familie Mogendorff dank gebracht voor de goede zorgen die zij al die jaren voor hen allen heeft gehad en voor haar trouwe plichtsbetrachting. Inde rijk met bloemen versierde ontvang kamer werden vervolgens ververschingen aangeboden en bleef men nog eenigen tijd prettig bijeen. Filmnieuws. Thalia-Theater. Het Thalia-Theater brengt vanaf mor genavond, hedenavond is er een gala-voor- stellmg, „De wereldreis van Hr. Ms. K XVIH", een magnifieke film, opgenomen door luit. ter zee 2e kl. M. S. Wytema, en vervaardigd in de Filmfabriek Polygoon te Haariem. Ho film brengt ini (beeld de grootste duik- bootrèi», ooit ondernomen. De reis, die duurde van 14 November 1934 tot 11 Juli werd, naar men zich zal herinneren "«gemaakt door Prof. F. A. Vendng Mei- neee. Schouwburg- Bioscoop. in de Schouiwtburg-tBioscoop zal men zich '""men anfuseeren met Eddy Cantor in •jj®t is voor den bakker", een vermakelijke die in den Haag o.a. wéken aaneen is *Wongeerd. Zondagmorgen wordt vertoond een re- f^van „De Heilige en haar Nar" met Krtoteck en Hans Stuwe. Réunie-Bioscoop. IJe Réunie-Bioscoop brengt „Casino de 7/*" met de bekende Jazz-zanger Al ^"un en zijn vrouw Ruby Keeler, de be- Hljke danseres. Het ig een vlotte amuse- met verrassende in smaakvolle extra film wo rif vertoond Charlie 2 'n "®aron von Haberniks". Deze \w.i °°k de Woensdagmiddag- stelling. e "•«Hma»,. "aadplege Verder de betreffende Touraée Louis Davids on Jan Musch. Nieuwe Schouwburg. De reeks van tooneelavonden, door net bestuur van <ie' Soc.- „Ons Genoegen" den leden in het winterseizoen aangeooden, is gisteravond in den Nieuwen Schouwburg oesloten met een Cabaretavond, gegeven ooor i-iouis Davias en Jan Musch, die op tournee zyn aoor ons land en reeds in ver schillende provincieplaatsen met succes zyn Dat het optreden van deze zoo geheel verschillende kunstenaars succesvol is, be hoeft niet te verwonderen, immers èn Louis Davids èn Jan Musch ziet en hoort men altijd weer met heel veel genoegen en wan neer dan Louis David« op het denkbeeld komt de voordrachtkunstenares Dora Ger- son mee te brengen,, die zich in Nederland zoo n vooraanstaande plaats heeft verwor ven als cabarettaère, dan is het succes vol- kofnen. Velen zullen Dora Gerson kennen van het Kurifftus-Cabaret, waar zy nu reeds een viertal jaren gedurende de zomermaanden optreedt, waarbij zij altijd weer een dank baar en enthousiast gehoor vindt. Ook nu was ieder verrukt over de wyze, waarop deze charmante zangeres haar liedjes zingt. Geen woord'gaat verloren -van hetgeen zy zingt, haar expressief gelaat en móóie stem doen wonderen. Of zy nu zinigt van het kleine 'nietage toeval, dat in staat is een gansch leven te verwoesten, of van de moei lijke keuze voor een man welk meisje hij wel dan niiet moet trouwen, of de „Zeemans- mor aal" van Willy Engelberg, of de ge schiedenis van de stuurmansleerling, die de lucht zoo blauw vindt en zoo goed weeit wat bakboord of stuurboord/ is, steeds weet zy te 'boeien. Louis Davids, die zoo langzamerhand een goede bekende voor de Schouwburgbezoe kers is, was ook) ditmaal weer een allerge zelligste conferencier en zyn hulde aan de den, welke (hulde gevolgd werd door de vriendelijke opmerking dait een schoone vrouw een weldaad is voor het oog, een hol voor de ziel en ruïneus voor de portefeuille, lakte natuurlijk een daverend applaus. Om het verhaal van de erfenis van Linke Toon, heefc men tranen gelachen, en aan den lievelingswensch van de groote schare toehoorders om nog eens te hooren het schoone verhaal van de kip van Van Santen werd natuurlijk gehoor gegeven. Jan Musch speelde met zijn vrouw Mary Smithuysen een één-acter „De Beul", een heel andere ibeul dan die van v. Dalsum, en heeft daarna eenige monologen gezegd en de bekende Thuringersage voorgedragen van Ridder ®odo, die in de rotskloof van het gebergte den dood vond. Noemen wij tenslotte nog een dans fanta sie van Mary Smithuysen. De begeleiding was in handen van den bekenden pianist Hdn Beylker. Voorzitter De minister van onderwijs heeft aange- zen als voorzitter van groep 14 van de ge committeerden by de in 1936 af te nemen eindexamens der rijks-,""gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, de heer H. de Blouw. iNGLZUNDKN. (.Buiten verantwoprdelykder Redactiej j Het ongeluk op den Bodegraafschen Straatweg. 1 J.l. Zondag gebeurde op den Bodegraaf- schen straatweg by de Wielerbaan een auto-aanrijding, waarbij eenige personen gewond werden. Volgens de berichten wer den de gewonden naar het v, Iterson Zie kenhuis en de Wijkverpleging overgebracht. By dergelijke ongevallen is spoedigste hulp toch het meest gewenscht. Vraag. Waarom werden die gewonden niet direct naar het St. Josef Paviljoen gebracht, dat vlak hij is? L. v. d. POL. Bleekerssingei 24. 3424; A. Mooten, Moordrecht 3437; J. de Wit, Moordrecht^ 3448; G. van Herk, Nieuwerkerk a. d. IJssel, ƒ3480; G. Z. Ree- dijt, Heinenoord, 3487; H. J. Scholten, Ammerstol, 3570; J. Haksteeg, Rottrdam, 3588; C. van Leeuwen, Zn., Nieuwer kerk a. d. IJssel, 3638; W. Ooms, Am merstol, f 3090 en N.V. Mabuat, Willem stad, 3837. tiurgelijke Stand. GEBOREN: Geen. GETROUWD: 20 April: M. van den Berg en P. Koleter. H. de Jong en D. de Jong. G. van Hof eov A. Baas. E. D. H. van den Ehg en 'H. Blok. K. van Essen en J. M. Groenen/daal. OVERLEDEN: Geen. AGENDA: 30 April. Thalia-Theater. Vertooning voor genoodigden van de fiim „20.000 mijlen over zee". De wereldrejs van H. M.'s K XVIII. 30 April, 8% uur. Wijdingsavond in de Ge reformeerde Kerk. 30 April 8 uur Central. Ledenvergadering Toeristenclub Tot Ons Plezier. 30 April 8.15 uur. Markt. Concert Chr. mu ziekvereniging „de Bazuin". 30 April 8 uur Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 30 April 8 uur Kazerne. Cursus Rbode Kruis. 1 Mei a.s. 814 uur Herv. Voorj: „de Réunie" (zaal 2) Oosthaven. 2 Mei 3 uur Vredébest. Schietoefening Bijz. Vrijw. Landstorm. De Verbetering adres. P. W. PAeterse, inspecteur van Mij. Nillmy, verzoekt ons onder de aandacht te brengen dat/ in de lijst van gevestigden, wellke vorige week in de bladen is verschenen, zijn adres is op gegeven als Zoutmanstraat 62. Dit is niet juist. De heer Pieterse woont van Iberson- laan 30. t Speldjesdag van „Effatha". Zaterdag 2 Mei hoopt de vereeniging „Effatha" te Voorburg een speldjesdag te Gouda te houden. Deze vereeniging is de eenige vereeni ging ln'Nederland welke aan doof-stomme kinderen van Protestantsche ouders onder wijs geeft. Daar nu verscheiden ouders niet in staat zijn dit schoolgeld te betalen, doet de ver eeniging een vriendelijk beroep op de in gezetenen om de collecte op Zaterdag a.s. te steunen. Zoo er personen *ijn die mede willen helpen, worden zij verzocht zich op te geven bij H. van der Graaff, Blauwstraat 19. Nog wat te goed. Door de politie is aangéhouden J. Th. M. tot Het ondergaan van 5 dagen hechtenis of betaling van f 5.— boetë. Hy verkoos het eerste en is dientengevolge naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht. Gecommitteerde by onderwys-examens. Drs. J. Kley alhier is aangewezen als plaatsvervangend gecommitteerde by de (binnenkort aan de Kweekscholen af tei ne men examens voor onderwijzers en onder- Onregelmatigheid met eên poststuk. Door de politie alhier is in arrest gesteld als verdacht van onregelmatigheid met oen poststqk, dé kantoorknecht bij" de posterijen Onderhoud weg Hoflaan—-Gouda, In het Stadstimmierhuis te Rotterdam heeft de commissie van Beheer over den weg van de Hoflaan, Rotterdam, naar Gou da, aanbesteed het onderhoud van' dien weg met de noodige leverantiën tot en met 31 December 1936. Er waren 12 biljetten binnengekomen. Ingeschreven hadden: firma J. P. Baars en C. de Visser. Nieuwerieerk en Capelle a. d. IJssel, 3240.96; J. Hordijk, Nieuwerkerk a. d. IJseel, 3243; W. Vlieger, Rotterdam, II I ÜEN OMTREK bió'- >5 HAASTRECHT. Vierjarig meisje verdronken. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is het 4-jarig dochtertje vani den heer L. Olde in de sloot achter de ouderlijke woning te Stc'iwijlkersluis geraakt en yerdronken. Dr. Tom uit Gouda heeft Rpg getracht de levensgeesten ap te wekken; doch zijn po gingen bleken vruchteloos. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WEELRENNBNj X Wielerbaan „Gouda". Hemelvaartsdag buitengewoon Wielerprogramma. Om de supprematie in de Neder landsche Wielerwereld. Op^l Mei (Hemelvaartsdag) zullen op de Güutjsche Wielerbaan zeer belangrijke wielerwedstrijden worden gehouden. In de wedstrijd over 100 K.M. zullen als hoofdploegen aan de start komen Pynen- burgSlaats, Piet van Kempen—Jan var Kempen en WalsPellenaars. Deze wedstrijd' gaat om de supprematie in de Nederlandsche Wielerwereld. Het is de eerste maal dat een dergelijk programma met zoo'n stérke bezetting werd gegeven. Met de verdere bezetting van het veld is de Directie nog niet gereed doch in ieder geval zullen ook nog deelnemen Braspen- ninxv. d. Horst. Goudsche Rennersclub „Excelsior". De wedstrijden -van de G.R.C. „Excel sior", welke Zondagmorgen) a.s. 3 Mei op de Wielerbaan zouden worden verreden, zijn wegens omstandigheden uitgesteld tot nader te bepalen datum. Daarvoor in de plaaitö zal er een 40 K.M. trainingsrit wor den' verreden voor alle afdeelingen. Start Sp-fe uur by de Watertoren. HANDBAL. Zondag a.s. speelt de G. en A.V. „Excel sior" voor de kampioeoBCompetitifc te Utrecht tegen Attilla, de kampioen van den Stichtschen Turnkring. Met spanning zien wij de verrichtingen van onze stadgenooten) tegemoet, daar dit de eerste 'keer is, dat „Excelsior" zich gaat meten met een elftal buiten hun eigen turn kring. Mocht „Excelsior" een gelyk spel weten te bewerkstelligen, dan zal voor de thuiswedstrijd van Zondag 10 Mei de noo dige belangstelling zeker niet ontbreken. Aan een voorspelling durven wij ons ech ter niet te wagen, daar Attilla zeker or.der de sterkste Nederlandsche ploegen gerekend ATHLETIEK. UI Sterke ploeg van Vires neemt deel. Aan de onder atihleten «eer populaire Utrechtsche Singelloop, welke. a.s. Zaterdag wordt gehouden, zullen ook een vijftal loo- pers van Vires et Celeritas deelnemen. Het zijn Vires beste lawge afstand-loopers W. C. Blaazer, H. Heyneman, D. de Jong, Th. MidideMcoop en A. de Ruyter. Dat Vires bij een dergelijke sterke deelname kans 'maakt een vereenigingsprijs is niet uitgesloten. VOETBAL. Zondag Internationaal Voetbal. In velband met{ de voetbalwedstrijd België—Nederland staat het competitierad Zondag vrywed stil. Uit dit rayon wordt alleen Bodegraven 2—Velox 3 gespeeld, voor de Res. 3e kl. G van Afd. I. De wed strijd vangt om 12 uur aan. Oefenwedatryd G.V.B.-elftal. Zondagmorgen 11 uur speelt het G.V.B.- edftlal een oefenwedstrijd tegen O.N.A. 2. De wedstrijd vindt plaats op het O.NA - terrein aan de Walvisstraat. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 0 April. Aangevoerd in totaal 2363 stuks, waarvan: 46 slachtvaricens. Vette 1516 ct., Londensche 1415 ct. per pond levend met 2% korting; 400 magere var- ls 1826; 1280 biggen 8—12; Gel- sche 12—15; 10 runderen 100—170; 376 nucht. kalveren 3%-p5%: 236 lamme ren 5—7.50; 15 bokken en geiten 2-5, Kaasmarkt Gouda. 30 April. Aangevoerd 258 partyen kaas. Prijzen le kw. m. r.m. 19—21; 2e kw. m. run. 1718. Handel vlug. BOTER. Aangevoerd 553 ponden boter. Goeboter 0.7O—0.75; Weiboter 0.60— 0.70 per pond. Handel vlug. EliEREfï. Aangevoerd 206.500 stuks. Kipeieren 2.30—2.60; Eendeieren 2—2.40 per 100 stuks. Handel matig. CoÖp. Zuid-Holl. Eierveilmg G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 30 April. Aanvoer 142.200 kipeieren. Pry'zen: 56—58 K.G. 2.40—2.50; 58—60 K.G. 2.50—2.56; 00—62 K.G. 2.55—2.60; 6268 KjG. 2.602.70; Bruine 5868 K.G. 2.503.05; Kleine eieren f 2.30 2.40. Aanvoer 1000 eendeieren. Prijzen 2 2.40; Ganseieren 57; Kalkoeneieren 45, alles per 100 srtuks. Graanmarkt Gouda. 30 April. Tarwe &2ö; Rogge f 7£0 —8.10; Gerst 5.75—6; Haver 7—7.25; Erwten 8.509.75; iBruine boonen 10.50 —12, per 100 KjG. Boterprijs Kopenhag en. KOPENHAGEN, 3 OApril. De officieele Deensche 'boternoteerinig is voor de volgende week vastgesteld op 165 kronen is 54 cent. Noteering Nederlandsch boter. s-GRAVENHAGE, 30 April. De commis sie-noteering voor Nederlandsche boter is voor de week van 4—9 Mei vastgesteld op 0.44 per kilogram. LAATSTE BERICHTEN. litsch-Russische Handels- en Betalings- overenk'omst. MOSKOU, 30 April. Het telegraafagent- schap der Sovjetunie meldt uit Berlijn, dat de handelsvertegenwoordiger der Sovjetunie te Berlyn Kandelaki, en de Rijksminister van oeconomische zaken, dr. Schacht, gis teren een overeenkomst hebben geteekend, waarby het wederzydsch ruil- en betalings verkeer voor 1936 worden geregeld. Woning afgebrand. HAZERSWOUDE, 80 April. Hedennacht te omstreeks een uur brak in de gemeente Hazerswoude brand uit in de woning be woond door M. Bleeker. De brand greep zoo snfcl om zich heen, dat het gezin, bestaande uil man, vrouw en vyf kinderen, zich ter- yauwernood kon redden. De vader wist zelf rijn kinderen in veiligheid te brengen. De brandweer van Hazerswoude kon niet voorkomen, dat de woning geheel afbrand de. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Knaapje oiuier oen trein. By Sloterdyk is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Een knaapje van negen jaar, zoontje van een spoorwegbeambte, die omstreeks zeven uur buiten speelde met een bal, zag zijn speelgoed op de spoorbaan rol len. Hy liep den bal na, maar had geen erg in den naderenden internationalen sneltrein en het kind kwam onder den trein. De ma chinist, die het ongeluk zag gebeuren, heeft onmiddellijk gestopt. De kleine kon echter niet meer gered worden en is kort daarop overleden. Verduistering door wethouder. Behandeling voor hét Bossche Hof. 's-H ERTOGENIBOSCH30 April. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch nam heden opnieuw in behandeling de strafzaak tegen den 53-jarigen wethouder der gemeente Veen (N.-B.) J. Timmermans, die terecht had gestaan terzake dat hy in de jaren 1982 en 1933 te Veen, ten nadeele der gemeente een bedrag van ongeveer 3000.— had ver duisterd, welke gelden hy in zyn hoedanig heid van ontvanger-secretaris dier gehieente onder zich had. De Officier van Justitie persisteerde by zijn vroegeren eisch. Uitsprakk over 14 dagen. HOOGE RAAD. Het achterhouden van brieven op advertenties. 's-Gravenhage, 30 April. De Hooge Raad heeft heden érrest gewezen in de procedure tusschen den Makelaar B. te Rotterdam en het Rotterdamsch Nieuwsblad. Het Nieuws blad heeft zoo men zich herinnert brieven achtergehouden, welke de heer B. aan adverteerders schreef. Het Nieuwsblad deed dit omdat de heer B. zyn bemiddelings bureau aanbood, in welke handeling een daad van concurrentie werd gezien. De heer Bos stelde de onrechtmatige daad en eischte schadevergoeding. Dè rechtbank te Rotterdam zoowel als hét Hof te 's-Gra venhage hebben de vordering afgewezen, waarop de heer B. in cassatie ging. De Hooge Raad heeft overwogen, dat het Hof aan artikel 596 van het Burgerlijk Wet boek een juiste toepassing heeft gegeven door uit de feiten af te leiden, dat zoodra de brieven in de feitelyke macht van het Nieuwshlad waren gekomen, de adverteer ders door middel van het Nieuwsblad het bezit daarvan verkregen. Voorts heeft het college overwogen, dat de bewering van het niet door zenden van brieveh aan adverteerders ge schiedde, zonder dat het Nieuwsblad by deze handelwijze eenig redelijk belang had, te voren in dit geding niet is te berde ge bracht en <lat zulks niet met vrucht in cas satie kan geschieden. De Hooge Raad heeft ten slotte onaan vaardbaar geacht de stelling^ dat op grond van het enkele feit, dat B. belang had bij het onverwijld doorzenden van zyn brieven, hét niet doorzenden daarvan een onrecht matige nalatigheid jegens B. zou opleveren. Op deze gronden is het cassatieberoep verworpen. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Kroonprinses Marie José keert terug. BOME, SO April. Het hospftalachip „Ce- sarea", aan boord waarvan zich de kroon prinses van Italië, Marie José, Prinses van Piemont bevindt, is te Massaoea aangeko men. Het schip zal vanmiddag de reis naar Italië voortzetten. Koninklijke Onderscheidingen. 's GRAVENHAGE, 30 April. By Konink lijk besluit van 22 April 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbon den eere-medaille in zilver, aan B. Twigt, baas bij de N.V. C. van der Giessen en Zo- nen's scheepswerven t Krimpen a. d.Wssei. By Kon. besluit is bevorderd toUomman- deur in de Orde van Oranje-Na^au de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname. Eervol ontslag vérleend. Bij Kon. besluit van 15 April 1936 is aan den heer J. j. van Male te Amsterdam op zyn verzoek met ingang van 1 Juli 1936 eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur van den Arbeid, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. WISSELKOERSEN. 29 April 30 April. Officieel. Londen 7.27% 7.27% Berlijn 69.24 59.25 Parijs 9.70% 9.70% Zwitserland 47j96 47-85 Kopenhagen 32.50 32.55 Stoakholm 37.65 37.60 New-York 1.47% 1.47% Oslö 3657% 36.62% Mad'rid 20.14 20.14 Praag 6.09 6.09 i De Beursoverzicht. Meevallende stemming.. - Locale waar den stil, doch oploopend. - Beleg- gingsmarkt kalm. - Amerika aasche waarden levendig en op lager niveau gevragd. verdere scherpe inzinking in Wall- street ging aan de Amsterdamsche Beurs niet onopgemerkt voorbij. De diverse Ame- rikaansche shares werden in Overeenstem ming met New-York algemeen op een ver laagd peil ingezet. Daarbij ontwikkelde zich in verschillende specialiteiten een levendige affaire. Voóral «United States Steels Beth lehem Steels en Anaconda's werden drulc verhandeld doch ook enkele Spoorwegfond sen en Publik Utility aandeelen gaven ruime omzetten te aanschouwen. Naar verhouding van de reactie in Wallstreet vielen de koer sen hier toch mee en op het verlaagde ni veau werd vry veel materiaal uit de markt genomen, zoodat de stemming* geenszins flauw kon worden genoemd. Naar het scheen was aan het Damrak de meening post gaan vatten, dat de markt in de Vereenigde Sta ten voor een herstel was vatbaar geworden. En zy die dan ook gehoopt hadden een bij zonder koopje te halen, kwamen bedrogen uit. In den toestand van de locale markt was niet veel verandering gekomen, in zoo verre de affaire weinig te beteekenen had. De daljng der Amerikaansche waarden' oefende echter niet veel invloed uit. Welis waar bewogen diverse fondsensoorten zich bij dp opening beneden de vorige prijzen, doch* het duurde niet lang, of de koersen liepen naar boven. Op de petroleumafdeeling werden Koninklijken wat lager ingezet, doch reèds spoedig viel ee<n verbetering te con- stateeren. De Amerikaansche soorten waren 'niet veel veranderd. Van de rubberfondsen waren Amsterdam rubbers bij de opening pryshbudend, doch vervolgens was een in zinking waar te nemen, die gevolgd werd door een krachtig herstel. Suikerfondsen werden op kleine schaal verhandeld. H.V. A.'8 openden op on'geveer de koersen van gisteren, dochAfteds spoedig werd een op- waartsche -richting ingeslagen. In tabakken ging weinig om. Het koersverloop werd het duidelijkst gedemonstreerd door Oude Deli's die aanvankelijk op ongeveer de slotkoersen van gisteren werden afgedaan, doch daarna opliepen tot omstreeks 200 Het verloop van de heden gehouden Sumatra-inschrijVing was zeer -bemoedigend. De handel droeg een 'vlot karakter, waarby mooie pry'zen waren Industrieelen hadden een kalme' markt. De Philipsaandeelen waren in door weinig veranderd en hetzelfde kon borden getuigd van Unilevers. De Scheep- vaartafdeqling was vry wel geheel verlaten. De beleggingsmarlot had een kalm voor komen, doch was over het algemeen prijs- Prolongatie 1% rfc. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 30 April 1936. Verwachting: Zwakke tot matige Noorde lijke tot Noordwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2