4! ;RS Regen manleis HuLZENj Deze Courant komt in veie duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag 2 Mei 1936 bergambacht, berkenwoude, bodegraven, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Eeestdagen ex Crisis-voordeelen. nog J bij 72-78 Gnorrne fcuze £age prijzen EERSTE blad. In duizend gevaren beproefd. B&hlmann Brieven uit de Hofstad. WIJ ONTVINGEN NIEUWE ZENDINGEN in: ^fcTADS- - PAAR- OPAAR-rt “wiWJSS bank^^PAAK- ÜaFE O A1C% GOUWE 2 - hoek Wydata. - GOUDA 9o 19203 Zaterdag 2 Mei 1936 75* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ^lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN 'RECHT. enz. ons Msi 1936 i^1 de heterogene samenstelling van onze bur- FEUILLETON. H te voren een iet bezit lardebon KKEN ERS Dit nummer bestaat uit twee bladen EIL IM EN 4 MEN S Per levensleed niet anders zijn dan de te nauwe schoenen, die ons bij het loopen telkens een Jcreet van pijn ontlokken en ons daarmee als het ware gevoelloos maken voor dat grooter en navranter leed? Dat zou toen toch een voordeel van de crisis kun- Leer wijsheid door de ervaring van ande ren en verbeter uwe fouten uit hunne mis dagen. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. MANTELS COMPLETS JAPONNEN COSTUMES BLOUSES HOEDEN ITEN EEDEN :N Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot SPRUTOL Bij alle drogiste COUDA CQUO^ in het blad van vreemdelingenverkeer werd onlangs eens gewezen op de wijzigin gen, die er in net caie-bedryf zyn gekomen, in menig opzicnt is dit verminderd omdat t niet in den aard van onze burgerij schijnt te liggen om zonder doel in een cafe te gaan zitten, behalve dan op Scheveryngen. s Middags op het aloude borrel-uur is net al heel weinig druk. De beste uren zijn nog s avonds na afloop van theater en bioscoop; dan wordt er door velen een oogenblikje in de caledrukte vertoefd. Maar dat is ook nijg I aheen op Zaterdagavonden. Een contingent vaste stamgasten, zooals men dat in Amsterdam aantreft, is hier nooit of zelden te vinden. Waarschijnlijk is nen noemen. Het is niet het eenige. Want deze crisis met haar nooden haalt ons uit de eenzelvigheid van ons eigen leed en maakt ons gevoeliger voor het algemeene leed, brengt ons nader aan de zorgen en nooden van anderen en dichter bij hen. De zorg die de crisis brengt, is voor velen van ons schrijnend, maar het is een algemeene zorg, die gezamelyk gedragen moet worden. Daardoor verlevendigt ze ons gemeenschaps gevoel en schept vaak een ruimere wereld om ons, terwijl zé eigen zorg en leed op den achtergrond dringt. Dat is een winst. We moeten ons daarvan terdege reken schap geven. Keker, voor ieder onzer blijft het eigen levensleed. Dat hebben we alleen te dragen. Maar de algemeene zorg der crisis zal de gedachte daaraan, het bewust zijn daarvan meer op den achtergrond drin gen en daardoor wellicht de eigen pijn min der schrijnend maken. Ons denken, ons voe len, ons bewustzijn wordt gedrongen naar een ander, een ruimer plan, tezamen met anderen hebben we daar te worstelen. Dat brengt ons dichter by die anderen en doet ons ook onze saamhoorigheid met die an deren beter beseffen. Dat kan ook een winst voor ons leven zijn. En de vrucht van die winst is wellicht niet alleen dat we het eigen leed minder voelen, minder doorleven en dat het ons gemeenschapsgevoel verruimt. Het kan ook zijn, dat het ons het eigen leed in andere proporties doet zien, nu we het steeds zien in verband met de wereldzorgen en het ons minder zwaar, minder overheer- schend gaat lijken. Wanneer we in de crisis- zorgen niet meer in de eerste plaats onze eigen zorgen om onze welvaart zien, maar de algemeene nooden, de zorg der mensch- heid dan komen we te leven op een and?r plan, waar veel van het eigen leed vaak min der schrijnend gevoeld wordt. Het is goed, dat we tegenover den druk der tijden ook het voordeel zien, opdat we door dien druk niet te zeer naar beneden ge drukt yvorden. En dit zal ons tevens zuiver der doen beseffen, dat alles naast zjjn scha duwzijde ook zijn lichtzijde heeft en we moeten trachten die ook te zien. Het zal ons het optimisme leeren, dat we juist in dezen tijd zoozeer behoeven. i simultaan. n uit Rotterdam heeft eniging „Moordrecht” m. Na afloop hiervan borden simultaan. Zes hem gewonnen terwijl v. d. Ree verloor en Vink en G. Kranen- t de heer Verwey ont ij zeer erkentelijk i8, den de goede oplossing is te vinden in de ad- •r Verwey in dit blad. Wie weet of hij... Het gekreun klonk opnieuw en op het geluid afgaande, ontdekten ze eenige minuten verderop een man, die langs den kant van den- weg lag. Dat hij ge wond was, was onmlddellijk te zien aan de manier, waarop hij lag, met een been dubbelgeslagen onder hem. Dat dit been gebroken was behoefde voor den dokter geen nader onderzoek. Help me om hem op te tillen Chlng, beval Forsyth. Pak hem bij de schou ders, dan zal ik naar zijn been kijken. Zoo voorzichtig als hij kon, strekte de Engelsciiman het been uit, hetgeen alles was, wat hij op dit moment voor den gewonde kon doen, daarna begon Chlng een ondervraging. De man sprak een dialect, dat den dokter onbekend was en dat zelfs Chlng slechts met moeite kon verstaan, maar plotseling gaf Chlng een schreeuw van verrassing. Wat is er, vroeg Forsyth snel. Is het een man van LI Weng-Ho? Neen, hij is zelfs geen eigenlijke Chinaman. Hij hoort tot een heuvelstam- roover. Hoovers? Ja, roovers, bevestigde Chlng, wo nen In de heuvels, trekken zich niets aan van mandarijn en proclamaties, pakken wat zij willen. Hij weet wat. Hij keerde zich opnieuw naar den ge wonde en vervolgde zijn verhoor. Het kostte Forsyth moeite zijn geduld niet te verliezen tijdens de vrij langdurige con versatie en hij slaakte een zucht van I verlichting toen Chlng zich weer tot hem nomen. Dit houdt weer verband met het vraagstuk van het huispersoneel, waarvoor men tegenwoordig wel ijverig naar een op lossing zoekt, maar niet vindt. Men zegt dat het café- en restaurant bedrijf heel slechte tijden beleeft. Het is niet te verwonderen. Het is en blijft altijd een kostbare geschiedenis, eenige uren in een café door te brengen en menig zuinig huis vader of huismoeder berekent dat ze voor dat geld thuis heel wat meer kan geven. Maar men wil er wel eens uit en daarvoor heeft men wel iets over. Wel men er buiten den Haag eens „uit”, welnu de Residentieweek van 6 tot 15 Juni geeft een gelegenheid. En men zegt, dat alle prijzen die week extra laag zullen zijn. Af wisseling is er daarentegen genoeg. HAGENAAR. Het wordt ongetwijfeld eentonig en ver velend aityd over de crisis te praten. We nooren en merken er al meer van dan ons hei is en zuchten onwillekeurig nu en dan; „benei nu uit met die crisis Maar juist dit hewpst, dat de crisis en de gedachte daar aan ons met loslaten. En hierin schuilt het voordeel van de crisis en hieruit kan men aantoonen, dat, zoolang ons optimisme ons nog in staat stelt iedere zaak van ai haar kanten te bekijken, ook alle dingen in ons leven kunnen medewerken ten goede. beier dagen hoorde ik van iemand de op- ineridng, dat te nauwe schoenen toch ook eu belangrijk voordeel hebben en wel dat ie ons andere narigheid doen vergeten. De opmerking kwam mjj zeer doeltreffend voor. Ie nauwe schoenen en likdoompijn, dat zijn m vergelijking van de groote smarten, die ons in het leven kunnen treffen, slechts kleinigheden. En toch nietwaarze nemen al onze aandacht in beslag. Wanneer we loopen met voortdurende pijn aan onze Voeten, dan vergeten we werkelijk grootere en diepere smarten en ellende. Zoo gaat bet met zooveel kleine verdrietelijkheden. Ze nemen onze aandacht door hun voort- Starende aanwezigheid en last, die ze ons veroorzaken, geheel in beslag, en schuiven daardoor veel leed en kommer als onbemerkt ut die aandacht weg. Het is de onbewust genezende kracht van het leven, die zich hier doet gelden. Ze schuilt in die verdriete lijkheden en zorgen, maar ook in onzen da- gelijkschen arbeid. Dat is een reden om die Verdrietelijkheden en zorgen met een ander oog te bezien. Maar is het zoo om op de crisis terug te komen, ook niet met de zor gelijkheden der crisis? Wij allen, menschen, hebben ons leed en onze zorg. Daar is er van veel dieper en Pljnlyker invretende kracht, van hopeloozer en vaak overstelpenden invloed dan de zorg om het dageljjksch brood, van voor eigen leven veel ingrijpender beteekenis dan de nooden van dezen tijd. Maar is het niet vaak of ze op den achtergrond van ons bewustzijn I worden gedrongen door de crisis-omstandig- I heden, die dan toch vergeleken bij dat die- I wordt altijd wel eens vergeten, dat het pu bliek zijn geld helaas maar één keer kan uitgeven. Geeft men het uit voor het ééne doel dan moet iets anders er onder lijden. Alleen als er bezoekers van buiten de stad komen ,komt er extra geld binnen. We denken er dan natuurlijk met aan, dat die bezoekers ook hun geld aan iets anders moe ten onttrekken, leder zorgt voor zich zelf en tracht zooveel mogelyk binnen te halen liefst van elders. Op onze beurt gaan wy na tuurlijk ook eens de stad uit en brengen ook aan „elders” onze bijdrage, zoodat wij op die manier iets terug doen. Het is nu maar de vraag wie daarbij een batig saldo maakt. En op dat saldo stuurt de Residentie-week aan. Ais rechtgeaard Hagenaar moeten wij u dus opwekken om in begin Juni een speciaal bezoek aan den Haag te brengen. Ge krygt er waar voor uw geld en... ge zjjt er weer eens een daagje uit. V oor dat daagje-uit is den Haag altijd een geliefkoosd oord. Men kan er gemakkelyk komen en men heeft er variatie, lydens de Paaschdagen zagen wy ze alweer ryden, de goliath's onder ae auto’s. Misschien was het einddoel toen de bollenvelden en zijn er al leen' maar velen in den Haag gestrand, om dat het weer allesbehalve aanlokkelijk was en dientengevolge de bollen nog met voor den dag gekomen waren. Nu zyn die auto- bus-passagiers al weer niet de beste klan ten voor de stad. Menige bus is een rijdend restaurant tevens, want de fourage en wat dies meer zy wordt van huis meegenomen. Hoogstens ankert men eens in een café om een hartversterking te nemen, maar groote bedragen levert dat niet op. gerbevolking wel oorzaak, dat het leven op uit punt wat anders is. Merkwaardig is hoe weinig er in de café s geluncht en gegeten wordt. Daartegenover is het aantal zaken, dat diners aan huis bezorgt, enorm toege- vernomen had. Hy zegt, vertolkte Chlng, dat hij op die plaats een vrouw heeft, die voor hem de bloem van den hemel Is. Hu vraagt of u en Ik hem in dat boschje brengen, dan zun vrouw gaan waarschuwen die sterke broer heeft, die zal komen en hem thuisbrengen. Hij zegt dat hu ons de plaats zal vertellen als wij beloven zUn vrouw te zeggen broer te roepen. Hu zegt wu daar voor ochtend kunnen zyn. Forsyth dacht na. Het voorstel van den man bood onmiskenbaar een mooie kans. HU zou er achter komen waarheen Kathleen en de man, die niet was weg- geloopen, gebracht waren. Als gelijk hij vermoedde, deze man Ah Yeo was, zou den zij hen op het spoor komen en ge legenheid hebben tot een bevrijdings poging, voordat de secretaris zun mees ter op de hoogte kon brengen van wat voorgevallen was en voordat LI Weng- Ho den losprijs zou kunnen betalen, die Kathleen in zUn macht terug bracht. De boodschap, die de gewonde wilde stu ren, zou een onvergehjkeiUke introductie vormen en hen ongetwijfeld vrienden In het kamp der roover bezorgen. Zeg hem, Chlng, dat we bereid zijn de boodschap aan zijn vrouw over te brengen en vraag hem waar die plaats is en hoe we zUn vrouw kunnen her kennen? t Het dorp heet Lu-Chow, luidde het rapport, en dat wij er kunnen komen langs den oever van een riviertje, dat van de heuvels afstroomt dien kant uit. Al sprekende wees Chlng naar links en ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 235, per week 17 cent, overal waar de berging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaaj Ü.16, Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau. MAAKT Si, GOUDA, Ml onsa agenten loop*r*> boekhandel en de postkantoren. Obm bureaux zijn dagelgka geopend van fi uur. Administratie en Redactie Telef. Ijrtsxc. 2746. Postrekening 4MML ADVERTENTIEPRIJS: Vtt Gouda en omstreken jbeheorende tot den bezorgkring)! 1—6 regels fLSt, elke regel meer /UU>. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—4 regels f L66, elke regel meer /R&L Advertenttën in het Zsterdagnummer 26 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ236 elke regel meer 6.61. Op de voorpagina 6ft hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfl contract tot zeer gereduceerden prija. Groote letten en randen worden berekend naar pl Dtruimto Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuasebenkomst van soliede Boek. handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z*jn. wendde om verslag uit te brengen. Hij behoort tot roovers, -net als ik u zeg. Hy komt met andere mannen in het dorp om te stelen en ontmoet gezelschap dat den anderen weg opgaat met een dame in een stoel. Zij vallen aan en de mannen loopen allemaal weg behalve een dien zij gevangen nemen met de dame. Ja, ja, hij denkt zij laten hen vrijkoo pen tegen veel geld. ^Je bedoelt, dat ze ze vasthouden voor een losprijs? Ja. Hij zegt het hem niet kan sche len wat er met de roovers gebeurt, om dat toen ny viel en een been brak zij hem aan zijn lot overlieten. Laten hem hier doodgaan als een hond. Ik ben bang, dat wij hem ook zul len moeten achterlaten, Chlng We kun nen hem niet meenemen en we kunnen ook niet teruggaan naar ae herberg om hulp voor hem te halen, maar ais hij wt morgen in leven blijft, zal een of ander hem ongetwijfeld vinden. Het flitste Forsyth door het hoofd, dat er misschien een mogelijkheid was hun voordeel te doen met de woede van den gewonde over de harteloosheid van zijn metgezellen. Vraag hem waar die roovers hun .verblijf houden, Chlng. Chlng wendde zich een oogenblik later weer tot Forsyth. HU vraagt of wij er heengaan als hij het zegt? Natuurlijk, zeg dat maar. De man op den grond gaf een uitge breide explicatie toen hij dit antwoord MOCCXXX De feeatweek. Er wordt met veel ijver gewerkt aan de voorbereiding van een reclame feeetweek in de Residentie, die in het begin van Juni zal gehouden worden. Het doel is natuurlijk duidelyk. Men drukt het in de circulaire heel vornaam uit, n.l. „tot herleving en bevor dering van de welvaart een groot opgezette demonstratie van de gezonde levenskracht op het gebied van economisch leven, cultuur, sport en ontspanning.” Dat klinkt inderdaad bijna daverend, en als men de opschriften der details leest wordt het niet minder prachtig. Het begint dan met het woord „congressen”. Het bljjkt dat dit een ver- goding van de binnenscheepvaart zal zya en één over de electriciteit. Dan komen de ten toonstellingen. Juist merkten wy in onzen vorigen brief op, dat er dit jaar geen ten toonstellingen in het zicht zijn. Door deze mededeelingen wordt dit wel bevestigd. De instellingen die geregeld exposities houden, zooals ons gemeente-museun^ het gemeente archief en de kunstinstellingen zullen ech ter hun beste beentje in die week vóór zet ten en dan zullen er extras zyn van aquaria en van kantoormeubelen.® Heel daverend ziet dateer ook niet uit. De clou van de resid^totie-week zal het houden van een Indischs avondmarkt zijn, een z.g. passar-malam, dfe waarschynlyk op het Malieveld een plaats tal krygen. Aller lei attracties zullen er aan verbonden zyn en het moet daar dus gatellig worden. Verder komt er eensterrit van de Kon. Ned. Automobielclub met een concours de carosserie; dan een wandeleportdag een con cours hippique, sport-wedstrijden, etalage wedstrijden en ten slotte de onmisbare groote optocht van de voornaamste bedrij ven in den Haag. Ziedaar het vage veelbelovende maar nog niet veel zeggende programma. Het is de bedoeling vele buitenlieden naar onze stad Veronderstel, Ah Yeo neemt een an deren weg? vroeg Chlng plotseling. Dan zijn we ongelukkig, verklaarde Forsyth pessimistisch. En ik neb koelies gekend, die renden met een stoel als er haast bij was. Maar Ah Yeo heeft geen haast te maken, wierp de Chinees tegen. Hij denkt wij goed opgeborgen In de kamer, misschien dood. Een Chinaman rent niet hij kan wandelen. Neen, misschien wachten zij wel ergens op de mannen van de herberg en wij komen hen onder weg tegen. Dat is niet uitgesloten, maar HU wak plotseling af, nam zijn metgezel bij den arm en hield hem staande. Wat was dat, Chlng? Ik hoor niets en kan niets zien den herhaalde zich het geluid, dat For- srin haa doen stilstaan. Man ergens, fluisterde Chlng. Hij kreunde Gewond zeker. Wij moeten hen: probeeren te vln- en- Hij zou ons van nut kunnen zijn Afiuding ma hiua vui Spaar- en Belaaiinggeiaen vervolgde; Wij moeten over een brug en aan een lange vallei dooraan net einde is een dorp, dat is Lu-Chow. Zijn vrouw en hy wonen in het laatste huis in hei. aorp, dat is dus het eerste van den an- aeren Kant. Wy kunnen ons bovendien niet vergissen in de vrouw, zegt mj, want zy is heel dik en schoon als een bloem, weet u? Mooi. Vraag hem nu waar we hem naar toe moeten dragen. Zeg hem dat het hem veel pijn zal doen, dus hoe dichter bU hoe beter. Hy is met bang voor pijn, bracht Ching het antwoord van den iieuvelbe- woner over. Hij is veel banger dat Iemand van het dorp hem vindt en zal hem dooden, wanneer zy hem als een van de roovers herkennen. Hy zegt dat op den weg, bij de rivier waar we langs moeten, eén boschje is waar de lui uit het dorp nooit komen, want daar wonen duivels beweren ze. Hij geiooit er niet aan en de duivels kunnen nem minder schelen dan de dorpelingen. Hij vraagt of we hem daarheen willen brengen. We zullen het doen als we de plaats kunnen vinden. Hy heelt oogen als een kat, wist Ching te berichten. Ziet in het donker, weet u? Dan moest een van ons hem maar op den rug nemen. We kunnen hem mis schien niet dragen aan beenen en schou ders. In orde, verklaarde de Chinees, ik hepi dragen net als een klein kind. (Wordt vervolgd.) GOUNIÏE M)l KIM. 'ie Nieuw veen. uw veen heeft een ne- liseerd, waaraan ook ftallen deelneemt. Zy edstryd van het pro- Juni a.s., des n.m. 1.30 ween 1 en 2. te trekken, want daarin alleen zit het voor- deel. Of wy onder elkander al allerlei ge- I noegens opzetten, beteekent economisch niet veel, daarmede verschuiven wy hoogstens de wyze waarop wy ons geld besteden. Dat j J» V

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1