De proeftocht'van de „De Ruyter" |rtstWocT«eenKure^yLrHentmrp S Beurs van Amsterdam vormt, zuiver disciplinair zijn, en betrekking J hebben op verlofgangers. Verplaatsingen van troepeneenheden onder leiding van of- I ficieren kan in deze zone wel plaats hebben. Verder wordt erop gewezen, dat voor 1914 dergelijke maatregelen bestonden. BINNENLAND. Rotterdam bezuinigt. Ken bedrag van 1.20Q.000. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond na een algemeene begroo- ungsdebat van zeven dagen gestemd over de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. Deze voorstellen waren ingediend, na dat door de Regeering in uitzicht was gesteld, dat de verdere verstrekking van aasgeid gestaakt zou Worden, indien niet ernstig bl«k werd gegeven, van het in voeren van reeele bezuinigingen. Met -t> tegen ia stemmen besloot de Raad tot het geven van ontslag aan ambtenaren op 55-jarigen leeftijd met o dienstjaren en op to-jarigen leeftijd met ót< dienstjaren, onder toekenning van wachtgeld, nadat een amendement der rechterzijde om vrij te stellen amb tenaren met kinderen beneden 18 jaar, was verworpen met 24 tegen 19 stemmen De geraamde bezuiniging van dezen maatregel bedraagt 500.000 per jaar. Het ontslag omvat ongeveer 250 ambte naren. Voorts werd met 30 tegen vijf stenynen besloten tot salarisverlaging van hèo personeel bij het voorbereidend lager onderwijs en met 96 tegen 18 stemmen tot korting van het subsidie op het bij zonder voorbereidend onderwijs. De ra ming van de bezuiniging is f 200.00. Met 34 tegen 10 stemmen vereenigde zich de Raad zich tot een reorganisatie van het trambedrijf, welke bestaat uit inkrimping van het aantal lijnen en In voering van een algemeen sectietarief. Hierdoor zullen 200 man overbodig wor den. De geraamde bezuiniging is f 350.000. Tenslotte besloot de Raad met 36 tegen 8 stemmen tot samenvoeging van de drie technische diensten, t.w. gemeentewer ken. stadsontwikkeling en volkshuisves ting. en bouwpolitie en tot benoeming tot leider van deze gecombineerde dien sten. welke voortaan zullen heeten Ge meentelijke Technische Dienst, ir. W G. Witteveen. thans directeur van stads ontwikkeling. Aan den directeur van gemeentewerken, ir. L. J. H. van Dijk, en den directeur van volkshuisvesting en bouwpolitie. jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet. werd eervol ontslag ver leend. Deze bezuiniging wordt geraamd op f 150.000. Er zullen ongeveer 50 ambtena ren ten gevolge van deze combipati-' overbodig worden. Prinses Juliana bezoekt de naai- en breiaphool te Soest. Vanmiddag-Mieeft H. K H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Ko ninklijke Naai- en Breischool te Baarn. Om vier uur arriveerde de Prinses met klein gevolg aan het gebouw. H. K. H. werd rondgeleid door de presidente van het bestuur, mevr Landweerde Vis scher De Prinses toonde veel belangstel ling voor het werk der leerlingen. Er was een kleine tentoonstelling van de werkstukken georganiseerd, onder lei ding van de directrice mej. Doorn. De leerlingen hebben zelf geld bijeen gebracht om de Prinses' een bloemen hulde te brengen. Om 5 uur vertrok H. K. H naar Apel De Kon. Naai- en Breischool had ook steeds de bijzondere belangstelling van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, die de school ook financieel in stand hield. Thans heeft H. M. de Koningin de zorg voor de financiën der school op zich ge nomen. N V. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek. De laarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ned. Gist en Sirituslabriek keurde de jaarstukken goed en bepaalde het dividend op 15 pet (als vorig jaar). De heeren F. Pautain. L. Mahieu en Ph Mees werden als commissaris her kozen. In de vacature dr. ir. F G. Waller werd tot commissaris benoemd mr. L. A Nijpels. TWEEDE -KAMER. deelen. De Staat neemt erin deel voor 499 aandeelen en de tweede oprichter, de j Limburgsche Industriebank, neemt er i één. De Staat kan andere regionale ban- ken er ook in laten deelnemen, maar moet zelf steeds voor ten minste drie kwart erin deelnemen. Overigens zal in de kapitaalbehoeften der vennootschap worden voorzien door Rijksleeningen en andere, al dan niet door het Rijk gega randeerd. De vennootschap wordt bestuurd door een raaa van bestuur van ten minste vyr leden, 'lwee van hen zullen hoofd ambtenaar van het departement van nandei zijn en één van beiden wordt voorzitter. Ook komt er een hoofdamb tenaar in van Financiën (de thesaurier- generaal) en ten minste twee personen uit het particuliere bedrijfsleven. Procu ratiehouders. met den titel van direc teur, worden belast met de dagelijksche leiding van werkzaamheden, echter on der verantwoordelijkheid van den raad van bestuur. Bij de credietverleening zal de bank den eisch stellen van rentabiliteit onder normale omstandigheden Mr. Wester man (n.h.) noemde dit het zoeken naar de quadratuur van den cirkel, omdat er z.i. ge?n normale omstandigheden meer zullen komen; immers, de vrijhandel be staat niet meer. Hij acntte de voorge stelde industrie-financiering klein werk door den oud-luitenant ter zee J. C. Mollema. Zondagavond, den 26en April, bracht mij een taxi uit de drukte van de pan toffelparade van Schiedam door de poort van Wilton—Feijenoord in de doodsche stilte der werf. Ik kende den nieuwen kruiser, die nu zijn bakermat staat te verlaten, niet al leen als het hulsel van een chaos van allerlei instrumentarium, noodig om een schip te bouwen, maar ook als een gon- zenden bijenkort met en benevens alle geluid, dat metaal op metaal, sissend vuur op staal, hamers en bijtels op on willige hardigheid kunnen maken, maar nu was het bijna doodstil om. op en in het schip. Nu Ja. wat gebrom en gezaag ais snurkte de machtige kruiser in zijn krachtgevenden slaap voor den arbeid van morgen. Bij daglicht en in den vollen schijn der drie-, vier- en vijfpitters gedurende de werkzaamheden in het benedenschip, wist ik al aardig den weg aan boord; nu echter was ik blij. dat de behulpzame officier van de wacht mij door den dool - hof van gangen den weg naar mijn hut wees. Want hier gaapte nog een afgrond met een lichtje op zijn bodem, daar weer keek ik in eindelooze stegen; en verf potten, lichtkabels, kisten en balies wa- en vergeleek $je, als wij hem goed ver- i ren zooveel struikelblokken op mijn weg staan hebben, in een eenigszins gewaag de beeldspraak, met „het mikken met een kiezelsteen op een olifant, terwijl men aan de kern van het groote pro bleem voorbijgaatWat hij ^voorstaat, is een industrie bescherming, met een volledige ordening van Staatswege, waarbij hij, zooals hij zelde, voor vol- over de nog onbekleede stalen dekken Oriënteer je! waarschuwde ik mijzell; alle right, twee trappen af, peiling op schot 26. zelfde koers door op schot 12, l één rij potten met alle kleuren van nische fabrieken, van de diverse lever anciers der ingewikkelde apparatuur op dit schip, allen met hun ingenieurs, die nu zullen laten zien. dat je op hun spui- len dichtvaren kunt. De massa rommel men vergeve mij het oneerbiedige woord welke nu nog van boord gedragen, gesleept en af ge vierd wordt, is ontzettend. Ik ben ineens mun oriëntatie kwijt, mijn verfpotten op weg naar mijn hut zijn spoorloos ver dwenen. de geopende afgronden geslo ten. Maar nu gaan wij nog laden ook. De wagen van de Bijenkorf rijdt voor, k wist warempel niet, dat die ook al marine-leverancier was; uit een grooten vrachtwagen .worden kwart-koeien en halve varkens aan een kraan gepikt, de bloederige deelen van het vee van Ne- derland's grazige weiden zweven boven het dek. een achterpoot en een voorpoot saamgebonden slingeren bedenkelijk dicht voor den tromp van de hoogste vóór-15-centimeter, de majoor-konstabel kijkt even den majopr-bottelier verwij tend aan en achter mij hoor ik een ma troos tegen zijn maat zeggen: „kijkKees, kanonnenvleesch". In vaten, kisten en manden komt er victualie aan boord. Ah. ah. wat zou er in die prachtige em ballage voor lekkers zitten? „Gasmas kers. meneer", zegt men mij.'want bij een brandje op de plaat (ketelruimte) „doe je daar zonder niets". Het kanon, dat de vleeschinlading in den weg staat, wordt gebakst, zijn drei den regenboog, dan acnt streKen bak- 1 gende tromp wijst op Schiedam en een IrnnctoKal udnirf miin hnHonVoliiVpr hlilf boord uit en daar is mijn hut. FJuks het valies uitgepakt en mij zelf ledige socialisatie, als zij noodig is ter I ingepakt in trui en overjas, een oud voorkoming van den ondergang, niet hoedje op, bloc-note. potlood in den terugschrikt Tegenstander was ook mr. Vervoorn piattel.volgens wlen er behoefte bestaat aan meer industrie en de Regee ring slechts gaat industrialiseeren om te ontkomen aan het eenig noodige: aan passing aan een lager levenspeil. Toen hij klaapde, dat de glasfabriek Leercam die aan negenhonderd arbeiders werk geelt, geen hulp van de Regeering heelt gekregen, interrumpeerde minister Ge- lissen, dat de Regeering haar hulp heeft aangeboden, welke zij geweigerd heeft. De Kamer heeft zeer vlot een lange reeks wetsontwerpen en conclusies van commissies inzake verzoekschr'iifcen, enz. afgehandeld. Hieronder was een wijzi ging vafl de nijverheidsonderwijswet, waardoor het instituut van de contro leurs op avondnijverheidascholen een wettelljken grondslag krijgt. Een herzle- en er direct op uit. Mijn weg naar dek en den mast in dat merkwaardige één-kamer-zevenverdieplngbouwsel voert langs sluipende werklieden m „overalls", die nog de allerlaatste moer aan- en het ééne vergeten schroefje in moeten draaien, wil morgen alles klop pen als een bus. en ik bereik den mast top. 25 M hoog en laat aen blik weiden I over Schiedam en de werf bij nacht. Mijn zeedoop heb ik alvast te pakken want onder dat „de laatst hand aan het schip leggen", wordt blijkbaar ook verstaan nog overal een lik verf te smeren, met i dat gevolg, dat ik van onder tot boven onder het looówit zit. Wat een fxst daarboven. Gelukkig, de I verflucht, dfte door het heele schip waart. is even weg; hier machte lentenachtkoel- te, rustig zweven lichte nevelwolken langs het wassende halve maantje. Een ning van de voorschriften voor toelating, blik in het rond: de stadslichten van om kosteloos te procedeeren, ging, of schoon zij technisch ngg al wat om het lijf had. onder den hamer door, dank zij den voorbereidenden arbeid der vaste commissie voor privaat- en strafrecht. RECHTZAKEN. Ossche strafzaken. Verschillende uitspraken. Het Hof te 's-Hertogenbosch deed uit spraak in de Ossche zaken, welke het op 22 April behandelde. Het Hof veroordeelde Van Baardwijk tot een jaar. Van Lieshout tot negen maanden en Ulijn tot een Jaar en zes maanden gevangenisstraf, öiïe drie met aftrek van voorarrest. Door de rechtbank! was ter zake van den roofoverval te Maren, in November 1930 op den kassier der Boerenleenbank, door W. Otten gepleegd, de 30-jarige M. van Orsouw tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, dè 37-.Jarige M. J. de Reuver tot vijf Jaar, de 35-jarige J J. van Berne tot vijf jatir, de 43-Jarige L. L. de Reu ver wegens medeplichtigheid tot een Jaar en zes maanden, de 44-jarige G J. Ver hoeven uit Aalst wegens uitlokking tot twee jaar ep de 32-jarige L. van Orsouw wegens medieplichtigheid aan uitlokking tot een Jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde M. van O., tegen wlen in hooger beroep bevestiging van het vonnis^ was geëischt, vier jaar ge vangenisstraf. M. J. R. tqt vijf Jaar. met aftrek (eisch zes Jaar), J. 'J van B. tot vijf jaar en zes maanden, met aftrek (eisch zes jaar), L L. de R. tot twee Jaar met aftrek (eisch drie jaar), G. J. V, tot Schiedam, de groote schemersector van Rotterdam, beneden mij het blanke wa ter der dokken; donkere poelen, wan neer het maanlicht er niet op speelt en daarin drijvend^ schepen in allerlei sta dia van bpuw, maar achter bij de De Ruyter. dien zij morgen groeten zullen met het statig vlagsaluut, wanneer de kruiser zijn element, de zee, tegemoet gaat. Zou het gaan? Ja, de dekken zijn op geruimd, op de kade ligt een scheeps lading rommel, alsof een Augiusstal' is opgeruimd, alles afgeknipte eindjes, ruïnes van stellages, snippers, alsof alle naaisters ter wereld haar ateliers heb ben opgeruimd en dan afval bulten de deur hebben geworpen. Geen nood; geen schip gaat op zijn proeftocht zonder da' de leek één dag voor het vertrek durft zweren, dat het nog maanden zal duren eer het los kan komen vjan den wal. Ik maak mij dan ook maar geen zorgen; ik heb van dek de spiksplinternieuwe ma- nillatrossen, de sterke staaldraden al ge reed zien liggen en zacht zoemt de fan, die de vuren van één ketel, welke wij morgen gebruiken zullen, heel voprzich- tig aanblaast. Dus naar kooi... 30 jaar geleden was het mijn laatste nacht in een kooi op een oorlogsschip., wat wonder, dat de slaap uitbleef tot die 30 jaren aan mijn geestesoog voorbij waren gegaan, en het duurde lang eer ik kon inslapen, met de conclusie: „Veel illusies verloren, maar de illusie In een goede Marine, bemand met zonen van een nog levend zeeras, die is er tenminste nog!" In den slaap een nachtmerrie, hollen achter het schip aan, dat ik had achter konstabel vangt mijn bedenkelijken blik op en snapt wat ik meen: „Neen meneer, Schiedam is veilig, anders, bang zijn we niet hoor, let U maar eens op a.s. Zon dag, hoe wij doelpunten schieten zullen bij Nederland—België." „Is er al radio aangelegd?", vraagt een maat, verlan gend naar Hollander's ooggetüigeverslag. „Ja. die ouwe heer met dien bos wit haar is er voor hier, 't komt terecht". Na de victualie komen geleidelijk de hooge specialisten en autoriteiten aan boord met hun valiesjes, enkele geprivi- legeerde dames, echtgenooten van hen, op wie zoo dadelijk zulk een groote ver antwoordelijkheid zal drukken, trippelen de valreep op even doemt voor mij op de mooie visie van de echte zeemans vrouw. die zoo dikwerf en zulk een lan gen tijd den steun van haar man moet missen en toch hem gaan laat zonder geweeklaag en ontmoedigende woorden. Zij zijn alweer weg na een kort adieu, een innigen wensch van succes en ergens op een walpunt zullen zij straks wuiven tot het schip uit zicht is. Even vOór het vertrek neem ik een kijkje in de machinekamers. Niets te be leven. absoluut niets, als Je niet weet, wat daar in al die zware, afgesloten bus sen woelt en spookt. En toch werkt hier de scheepsenergie al uren en uren; stoom vloeit door Ge turbines, de schoe- penwielen worden door een apart me chaniek heel langzaam gedraaid, in 10 minuten draaien de schroeven slechts één omwentêling én op deze wijze wordt alles gelijkmatig, lekker warm gemaakt en £al geen nukken toonen, wanneer de energie ontwikkeld moet worden voor. 60.000, misschien 75.000» paardekrachten, die de schroeven 320 keeren in de mi nuut zullen laten omwentelen om de 32 mijlen, en wat meer. als het mag. per uur vaart te kunnen behalen. Oh, daaraan zijn wij nog lang niet toe, weken op half rantsoen zijn noodig. eer de teugels gevierd en de sporen in de flanken van dit renpaard gedrukt zullen worden Vooreerst gaan wij in stap. 12 mijltjes, langzaam oploopend tot 17, dan steken wij nog drie ketels, aan boven den eenen, die nu onder stoom staat en gaan wij in draf met 45.000 P.K. achter de broek en eerst ln het laatst van Mei krijgen wij den klap op den vuurpijl, daar denken wij nog niet aan. Voor wij zoover zijn, komt het schip eerst op stal om alles nog eens na te kijken. Van de machinekamer ben ik nog even naar het ketelruim gegaan. Op de plaat loeien de vuren onder twee ketels, men ziet het nauwelijks; de den jongen op. Ja, nu is het een af scheid voor een paar dagen, daar komen die ouders ook niet voor, maar zij willen vast het nieuwe schip zien, waarvan hun jongen zooveel verteld zal hebben. Nog enkele maanden, en zij zullen weer aan de kaal staan, als hun kind voor 3 jaren heengaat, met dien stillen angst in het hart: „Zal hij ons beiden nog terugzien?" Het kan met gemakkelijk zijn ouders van een marineman te wezen. RADIO-NIEUWS. Woensdag 6 Mei. Hilversum II, 301.5 M. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst m.m. v. A. de Booy (zang); R.V.U. 6.30 Medische lezing; V.A.R.A. 7.05 Mr. Dr. AAM. En- serinck: De N.O.Z.E.M.A.; 7.20 „De Rood borstjes*" o.l.v. L. Hulscher; 7.40 Historische causerie; 8.— Herh S.O.S.-ber., nieuwsbe richten, Vara-Varia; 8.15 Residentie-orkest o.l.v. M. Spanjaard m.m.v. M. Orobio de Castro (cello); 9.— „Op zijbrug draagt hy een bergspel van Frisshauer, vert. A. v. Nierop, m.m.v. het Vara-Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen; 9.45 Gramofoon; 10.— Berich ten; 10.05 De Flierefluiters' o.l.v. E. Walis m.m.v. J. Jong (orgel) en B. v. Dongen (zang); 10.50—12 Gramofoon. Hilversum 1, 1875 M. 5.— Kinderuur; 6.— Landbouwhaifuur; 6.30 Afgestaan; .7— Berichten; 7.15 Re portage; 7.30 Toespraak door Z.Exc. Mr. J. A. de Wilde; 7.45 Gramofoon; 8.— Be richten; 8.15 „Prinses Juliana Cantate" van M. van Zanten en C. Bouman, m.m.v. jeugd- koern, solisten en het Bach-orkest o.l.v. A. Schelle vis; 9.30 A. T. v. Beek: Sollicitaties, die aandacht trekken; 9.50 Berichten; 9.55 11.30 Gramofoon. Donderdag 7 Mei. Hilversum II, 301.5 M. A.V.R.O. 8—9 Gramofoon; 910 Morgenconcert door het ensemble Jonny Kroon; 1010.15 Morgen wijding; 10.15—10.30 Gramofoon; 10.30—11 Het ensemble Jonny Kroon 11—11.30 Knip cursus; 11.3012.15 Muziek rond het mid daguur door het Lyra-Trio; 12.152.15 Lunchmuziek door het Cantabilé-orkest oj. v. Eugène Beeckman; 2.15—2.35 Zweedscl* literatuur; 33.45 knipcursus; 3.454 Gra mofoon; 44.30 Voor zieken en thuiszitten den; 4.30—4.45 Gramofoon; 4.45—5.15 R»- diotooneel. 5.155.30 Grampfoon; 5.306.30 De Oc- tophonikers o.l.v. Bernard DriAer; 6.30— 7.Sportpraatje door H. H<Mmder; 7~ 7.05 „En nu naar bed!" 7.05—7.20 Gramo foon; 7.20—7.30 Z.Exc. Prof. Dr. J. II. Slo- temaker de Bruine, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: „De nationale reclasseeringsdag"7.308 Engelsche les; 8—8.10 Nieuwsberichten; 8.10—9.25 Con cert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep m.m.v. Mevr. H. Leopold-Draper (piano); Di Moorlag (sopraan); 9.2510 Radio-feuil leton „De gouden gondel"; 10—11 Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.10 12 Dansmuziek. Hilversum I, 1875 M. K.R.O. 8—9.15 Gra mofoon; N.C.R.V. 10.— Gramofoon; 10.80 Morgendienst o.l.v. Ds. G. J. Duyvendak; K.R.O. 10.45 Gramofoon; 11.30—12 God«d. halfuur; 12.15 K.R.O.-orkest en Gramofoon; N.C.R.V. 2.— Handwerkcursus; 3.— Gra mofoon; 3.15—3.45 Voor de vrouw; 4.— Bij bellezing Ds. J. C. Terlouw. 5.— Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Or gelspel S. P. Visser; 6.30 Gramofoon; 6.4o Causerie H. Ameiink; 7.— Berichten; 7.15 Reportage; 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé; 8.— Berichten; 8.15 Ohr. Zang vereen. „Excelsior" o.l.v. J. Couvée-m.m.v. solisten en de ftlaarl. Orkestvereniging; 9.25—9.40 Gramofoon; 10.40 Berichten; 10.45—11.30 Gramofoon. twee Jaar met aftrek (eisch drie jaar) i acht< G. J. V. tot twee Jaar. met aftrek (eisch zeild. er bijna op. en net een secunde te Wat het ontwerp beoogt. Mr. Vervoorn tegenstander. Onder voorzitterschap van den heer Van Dijk (a.r.) is de Kamer gisteren bij een gekomen. Allereerst kwam aan de orde de op-, richting van de N.V. Maatschappij voor industrie-tinanclerlng. zooals de Regee- ring ze heeft voorgesteld. Haar doel Is verstrekking van credietea op langer! termijn aan bestaande of nieuw op te richten industriëele ondernemingen voor zoover verruiming en behoud van werk gelegenheid in onze/yindustrie hierdoor kan worden bevorderd. Zij zal ook deel nemen in het kapitaal vhn zulke onder nemingen en bemiddeling verleenen voor verstrekking van findncieelen steun er aan. Ook aan erkende regionale Indus trie- en bedrijfsbanken zal zij lang cre- diet verstrekken en zij zal de credieten dezer instellingen tevens kunnqn over nemen. Zoo ontstaat dus eén meer cen trale kapitaalvoorziening. De vennootschap zal voorts bevoegd zijn. mee te werken aan de uitvoering van steunregelingen van Regeeringswege in het leven te roepen ten behoeve der industrie. Haar aandeelenkapitaal bedraagt een halve ton. verdeeld ln vijfoonderd aan- drie Jaar en zes maanden) en L. van O een jaar, eveneens met aftrek van woor- I arrest (eisch bevestiging) De («-jarige J. P. Ceelen. in eerste in- stantie wegens den moord op den café- houder J. van der Pas tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld, werd door het Gerechtshof tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld, met aftrek van voorarrest. 471e STAATSLOTERIJ. 4e klasse. Trekking van Woensdag 6 Mei. Hooge prqzen f 2000.— 20588 100.—: 4845 11482 17026 Prezen Var. 65. 208 319 856 858 923 1829 2282 2395 2831 2833 5 3206 3387 3460 3612 3863 4008 4185 4374 4399 4523 4956 5382 5585 5780 5898 5983 6014 6161 6414 6538 6605 6617 6623 6881 7144 7492 7499 7862 7904 8015 8466 8592 8720 8764 8880 8921 9035 9200 9779 9948 9962 10110 10577 10763 10878 11301 11737 12163 12497 12549 12772 12891 13527 14282 14457 14501 14826 151Q9 15309 15793 15972 15977 16108 1636*7 17635 17920 17975 18085 18131 18140 18196 18487 18490 19135 19709 20010 20157 20271 20629 20705 In de vorige lijst stond 6228 moefc^yn zaak wordt pas interessant, als men een ingewijde fn stooktechniek is. Ik was dan ook spoedig weer aan dek; even geneusd in de kombuis; ik rook het al: „snert" en op het fornuis pruttelden in pannen en castrollen de Ingrediënten voor een heerlijke „nasl-goreng". die na de snert het eventueele vacuum in de magen der hongerige proefstoomers zal vullen. Nu naar de brug voor een kijkje op de kaart. Wij zijn zoo tegen tienen vaarbereid. De roerganger staat aan het roer. de ma- loor-seiner. voor deze eerste vaart, aan de telegrafen; de kaart van den Water - weg 1Igt eereed- kijkers, verklikkers, alles u/»hnnncnhfn i Kir.tr nipt nn ^3^ gereed voor het gebruik, het wachten is Schoonschip! Nog wei niet op de wijze waarop, Qp dertlg veertlg gen. die nog binnen een kwartier laat... en eindelijk een sprong, te kort en te water en wakker! Het is daglicht. de suite is minder, de geest van het schip rekt zich uit, neuriet och neen. datjs de werkman in de spelonk bij mijn i hut. hij is blijkbaar klaar, zijn zang nadert en stertt weg met zijn voetstap. Nog even mijmeren, tik tik, ik word gepord, prqcies 6 u. 30 m„ de marine- oppasper is ln die dertig jaar blijkbaar niet veranderd Gauw ln de kleeren, ten 7 u. aan dek in den killen van het oorlogsschip ln dienst, maa; was ook nog wel heel vuil, modderava- lanches sttoomen door de dekgoten en speigaten uit. en warempel de kruiser 36 1076 1706 gaat er langzamerhand als een Hol- 74 3183 3201 landsch schip uitzien. 7 u. 30 m. baksgewijs Het" kleine hoop je marinebemanning treedt aan. Ik hoor het eerste militaire commando: „Geeft acht: rechts richten", de korporaals rap porteeren den cljef der equipage, deze den officier van de wacht, die den eer sten officier inlicht, de orders van den dag worden gedistribueerd. „Aftrap!" ledec salueert en gaat rechtsomkeert aan zijn taak. en dat is er eentje vandaag. Behalve de militairen komen nu ook de „burgers" ln actie. Er zijn er van de werven, van de machine- en electrotech- het electrlsch boren van gaten in de verschansingstutten voor het bordes van den looder. Zoo'n kleinigheid, die na tuurlijk vergeten was, maar even na tuurlijk niet vergeten blijft, want de zee-^ man. die varen gaat. repeteert bij zich-' zelf wat niet vergeten mag worden en de gaatjes komeri er. Hoe? waar ze zoo gauw het boorapparaat vandaan halen, de Hemel weet het! Even een blik op den wal. Er is nu veel publiek, voornamelijk menschen van de werf en wat uitgeleiders. maar ook zie lk een bejaard paar, dat er al sinds 9 uur op post staat. Wie ls hun zoon? Ik weet het niet, zij hebben blijkbaar al afscheid genomen en de dienst eischt SPORT PN "O- 1 v ZWEMMEN. Goudsche Zwembond. Loting polo-tournooi. I in de Zaterdag gehouden bestuursver gadering van den Goudschen Zwembond werd het programma vastgesteld voor het Polo-tournooi. dat op 6 Juni te Wad- dinxveen zal worden gehouden De loting i had het volgende resultaat: Afdeeling I: A.Z.C. I (Alphen)—Gou we I (Waddfnxveen)G.Z.C. I (Gouda» S.Z. en P C. I (Schoonhoven)Elfhoe ven 1 (Reeuwljk) vrijgeloot. 1 Als scheidsrechter zal worden aange zocht de heer A. H. Verhoeff te Rotter- dam. De Kringkampioenschappen zullen worden verzwommen Zaterdag 8 Juli ia Oudewater, daar „Elfhoeven". dat als gastvrouwe was aangewezen, zich heeft teruggetrokken. De jury hiervoor werd aldus samengesteld: G. Gabry, Haas trecht. voorzitter-kamprechter; P de Jong. Gouda, starter: G J. v. d. Bergh. Schoonhoven, secrelaris, J Jansen. Al phen a. d. Rijn. mevr. Bokhoven en J- van Willigen. Gouda: W. v. d. Oever en L Lankhorst. Schoonhoven. tijdtoaaAe- mers. I Het wachten ls nu op mooi zomerweer, om de uitvoering van dit aantrekkelijke programma ten volle te doen slagen, j WIELRENNEN. G.R*C. „Steeds Hooger". De uitslag van den Zondag j.l. gehou den tralningsrit over K» K M. is als volgt 1. D. Ramp tijd 2 uur 35 min.; op iwiel 2. c. v. d Wiel. 3. v. d. Berg Hofstede. De Jong en Willemse hadden pech en 'moesten den strijd staken Junioren 70 K.M.: 1. v. d. Berg. 2. v. Hoorn. In deze rit had Van Hoorn het zwaarste werk op te knappen. I Adspiranten 35 K.M.: 1. C 1 2. K Ja: M RKTBEPTHTFN Kaasmarkt Woerden. 6 Mei. Aangevoerd 262 partijen m-t r. m. Prijzen le kw. m. r.m. 19—21; 2e kw. m. rm 1718. Handel traag. STADSNIEUW!. GOUDA, 6 Mei 1! j^tadsspaarbank en Storingsdienst. Overzicht over April 1936. Inleg in 6674 posten: Snaarbank 44.358.36, Storingsdienst f p4 178.96, totaal 158.537.32. Terugbetaald in 2321 posten: Soaarbank 24.424.81, Storingsdienst f 118.036.62, totaal .142.461.43. Meer ingelegd dan terugbet. 16.075.89, gnldo tatgoed per 1 April 906.216.79. Saldo te goed per ultimo April 922.292.68. 1 Ultimo April 1936: Spaarboekjes in om loop 3217 rekeninghouders 2048, totaal 5265. Ultimo Maart 1936: 5252, meer 13. Uitzending van kinderen naar buiten. Wie volgt? Met groote dankbaarheid maakt het be stuur der Vereeniging tot Bestrijding dei Tuberculose bekend, dat zij reeds in totaal 7.45 mocht ontvangen op haar verzoek om uitzending van kinderen mogelijk te maken, nu de Emmabloemcollecte helaas dit jaar niet aan de verwachtingen heeft beantwoord iyjet 40.— kan de vereeniging de uitzen ding van een kind gedurende 6 weken be kostigen. Wie helpt mee nu 40.— vol te maken? Stortingen op Postrekening 63085, eventueel giften bij den penningmeester Kattensinpi 62. Verlof verleend aan den Commissaris van Politie. Aan den Commissaris van Politie, den heer Bertheux, is om gezondheidsredenen verlof verleend. De inspecteur, de heer D. L. van Hoorn, treedt als waarnemend com missaris op. Openbare verkooping. De uitslag van de door notaris J. van Kronenburg in Hotel „de Zalm" gehouden verkooping is als volgt: Een pand met afzonderlijk bovenhuis en erf aan «je Nieuwsteeg nos. 7 en 8. Een pand met afzonderlijk bovenhuis en erf, ge legen naast het vorige, aan de Nieuwsteeg ios. 9 en 10. Tezamen groot 2 Aren 30 cen tiaren. Kooper de heer J. L. Hulleman te Gouda voor 7860. Een pand met afzonderlijk bovenhuis en erf aan de Nieuwsteeg nos. 13 en 14, groot 78 eeatfaren. Kooper de heer A. Oudijk te Gouda voor 9900. De andere aanvankelijk ten verkoop ge stelde panden aan de K. Tiendeweg 2, Klei wegstraat 12, Boelekade 60 en Boomgaard straat 60 werden niet verkocht. De speldjesdag van Effatha. De speldjesdag ten behoeve van „Effa tha" Chr. Instituut voor Doofstomme kin deren heeft Zaterdag 2 Mei opgebracht de »mmu van 171.29 l/n. 'legen een brug gereden. Gistermiddag is een auto van de Cen trale Bakkerij te Boskoop, welke op de Karpemelksloot van de brug tegenover de Corn. Ketelstraat kwam. tegen het hek gereden voor de woning van den heer A. J v Vliet. Het hek werd mar beschadigd. Het ongeval ontstond, doordat de chauffeur in plaats van op d» voetrem. op de gaspedaal drukte Loop der bevolking. Gevestigd: W. B. J. Sijlva, l.l.verpl., van Enschedé, Poolmansweg, naar Kruger- laan 130; P. W. Pieterse, van Utrecht, Sin gelstraat 1, naar Zoutmanstraat 62; G. Uit- tenbogaard. db., van Laren N.H. Lingens- kamp 15, naar Vondelstraat 32; J. Ooster- *ijk, van Reeuwijk, 's-Gravenbroekscheweg F 54, naar Reg.plantsoen 9; G. Diepenhorst, van Ameide, Franschestr. A 271, naar Klei wegstraat 22; G. Groenendijk, l.w., van Reeuwijk, Weth. Venteweg H 226, .naar P. C. Bothstraat 106; C. van der Pas geb. Nolf, van Gorinchem, woonwagen, naar woon schip; G. B. van Vliet, winkelier, van Nieu- werkerk a. d. IJssel, D 103, naar O .de Boompjes 22; P. Kroezen, machinist, van Geleen, Timorstraat 63, naqr Pr. Hendrik straat 11; G. T. J. Haas, van Groningen, Gebr. Bakkerstraat 89b, naar Turfmarkt 111; W. J. v. d. Abbeelen, religieuse, van Eindhoven, Aalsterweg 131e, naar Gr. Flo- risweg 77; A. G. Wipemsen, religieuse, van 's-Gravenhage, L. Lombardstraat 38a, naar Gr. Florisweg 77; M. N. Smit van Haarlem, Verspronckweg 78, naar Fluw.singel 35; W. de Boer, machinist, van Waddinxveen, Klei- 41, naar H. g. Zeedijk 2a; C. Rapis, ,van Waddinxveen, Nesse 15, naar Houtmansgracht 21; L. J. Grooten- dorat, koopman, van Woerden, Costerusstr. 9, naar Lerhdulsteeg 39; N. A. J. Stap, ambt. N.S., van Utrecht, Vleut.weg 259 naar Gouwe 75; G. van Nieuwkoop, tuinde^;, van Stolwijk H 10, naar N. Beetsstr. 19; M. J C. Barendregt, l.l.verpl., van 's-Graven- kage. Beeklaan 196, naar Krugerlaan 130; J. Koppenaal, db., van Rotterdam (H. v- H.) Pr. Hendrikstr. 63b, naar Muilenpoort !0; G. Verkaik, chef Shell Mij., van Koog a' d. Zaan, Pellekaanstr. 12, naar Kanaal straat 27; A. van Dijck, afd. chef, van Am sterdam, J. v. Galenstr. 2071, naar Sophia- straat 52; A. Vlok l.w., yan Wageningen, Hoogstraat 87, naar O. de Boompjes' 24C. de Vreugt, ü.verpl., van Bergambacht B H&b, naar Krugerlaan 130; J. M. Bijlhou wer, religieuse, van Heerlen, Gasthuisstr, naar Gr. Florisweg 77; C. Aay, winkel- Jdvan Hillegom, Weeresteinstr. 63, naar «wkt 51; N. v. d. Ben, van 's-Gravenhqge, z- Binnensingel 21, naar L. Tiendeweg 61; N Vis, van Moordrecht, Kerklaan 0 ,17, G. Leeustraat 1; P. B. Swildens, ass. ''edr.l., van Handvoort, Brederodestr. 173, Crabethstraat 5; K. v. Nettene, van *-Dravenhage, Voörthuizenstr. 200, naar tollensstraat 136; G. A. Spendel, religieu- van Woerden, Utr. straatweg 52, naar p- Ploriswfeg 77; J. P. Bakker, db., van Rot- am> Math.laan 301a, naar Van Bever- ttmghlaan 36; A. S. van Oeveren, l.l.verpl., van Kortgene, Oud Kortgeenpolder Ï84, naar Krugerlaan 130; C. Verveer wed. A. Riet veld; van Vlist 17, naar Bilderdijkstraat 2; J. K. Rodermond, van Hilversum, Sterre- la!an 32a, naar Krugerlaan 1; H. Tromp wed. K. v. Drenth, van Noordeloos 209, naar v. Middelantstraat 24; F .de Beun, van Rot terdam, St. Agathastr. 24a, naar O. de Boompjes 10; N. W. Noordijk, db., van Schiedam, Goereeschestr. 23b, naar Da Costakade 19; J. Wijnen, db. van Nieuwer- kerk a. d. IJssel, B 295, naar Krugerlaan 35; C. I. van der Weele, reiziger, van Wad dinxveen, 4Vilhelminakade 14, naar Boeie- kade 80; J. uit de Bulten, grondw., van 's-Gravenhage, Stortstr. 50, naar oVndel- straat 9; W. Tappel, chauffeur, van Wad dinxveen, Kleikade 35, naar Geuzenstraat 22; M. C. Vrolijk, machinist, van 's-Graven hage, Snijdersstr. 64 naar C. Huijgensstraat 95; M. Kortlever, caféhouder ,van Zeven huizen, N^ Dwarsweg 9, naar Groenendaai 7; C. ökkfrse, tuinder, van Waddinxveen, Henegouwerweg 109, naar L. Dwarsstraat 15; L. Huisman, schipper, van Gouderak, schip, naar Veerstal 36; J. P. Pons, z. b„ van Bergambacht E 182, naar Heerenstraat 106; W. C. Wiesehaan geb. Hoogendijk, z. b., van Rotterdam, Avenue Concordia 54b, naar Regentesseplantsoen 15; J. Ph. Schnei der, aardeerwker, van Delft, van Bossestr. 31, naar Mosstraat 14; H. A. Frederikst, fi liaalhoudster, van Rotterdam, Ged. Slaak 62b, naar Markt 15; J. den Besten wed. J. J. Gelderblom, van Schoonhoven, Prove- niérsstr. 6, naar Tuinstraat 67; J. G. Kui pers, boekhouder, van Bodegraven, Juliana- straat 15, naar Sophiastraat 56; P. Noord huis, machinist, van Zevenhuizen, Noord einde 89, naar Boschweg' 126; C. J. Klaas- sen, van Schoonhoven, Jac. v. Beierendtrr 6, naar Krugerlaan 5; W. Kalsbeek, l.l.verpl., van I^msterland, Echten 105, naar Kruger laan 130; M. G. de Jong, db., van Utrecht, P. Hendriklaan 40, naar Nieuwehaven 196; J. P. M. Löbker, religieuse, van Monster, Voorstr. 115, naar Westhaven 25; W. La- gerberg, wagenmaker, van Oudewater, Am- sterdm. Veer C 126, naar Klimopstraat 11; A. van Roon, slager, van Reeuwijk, Weth. Venteweg H 161, naar Kleiweg 89; A. H. Nieuwland, meubelmaker ,van Delft, Clost- singel 180, naar v. Middellantstraat 16; M. S. van Arenthals, geh. m. P. J. Bylo, van Zierikzee N. Boogerdstr. D 234, naar B. M. Singel 55; N. Bouter, db., van Bergambacnt D 76, naar Markt 38; J. Pols, db van Ouderkerk a. d. IJssel A 111, naar Oost haven 52; J. L. Berkman, huish., van 's-Gravenhage, Acaciastr. 170, naar Kruger laan 33; L. L. A. M. Spep, vertegenw., van Ginneken C.A., v. Duivenvoordestr. 40, naar Krugerlaan 33; J. Brandhorst, geh. m. I. IJssel stein, van Nieuwerkerk a. d. IJssel A 92 naar Ejrste aKde 49; J. W. Dogterom, van Schoonhoven, Lekdijk 23, naar Spiering straat 2; P. H. Henneveld, verpleegster, van Rotterdam, Westersingel 111, naar Westha ven 11; J. van Gelder .schilder, van Middel- harnis, aZndpad B 290, naar IJssellaan 14^a.t Vert-okken: P. de Knegt, van Nieu we Markt 20, naar Heiloo, Willebrordusge sticht A 385; W. J. A. Vos, van Karne- melksloot 32. naar Leiden, Rijnsburgerwen 111; J. M. Zuüdam van Turfmarkt 32, naar Oegstgeest, Duivenvoordestr. 16; J. Nier- meijer, l.l.verpl., van Karnemelksloot 80. naar Noordwijk, Zwarteweg 20; G. M. J. Pk van Strien, van Tuinstr. 40, naar Leiden, Uiterstegracht 192; F. J. Aten, winkelbed.. van Nieuwehaven 57, naar Rotterdam, Nwe. Binnenweg 228; A. J. Verkade, van C. Ke- telstr. 13, naar 's-Gravenzande, Naaldwijk- scheweg 82c; D. M. Overhand, van le Schoolstraat 11, naar Rotterdam, Dunant- straat 19; A. M. de Boer, van Turfmarkt 22, naar Rotterdam, 's-Gravendykwal 18a; K. J. Revet, van De la Reylaan 30,' naar Moercapelle, Dorpsstraat 923; W. G. Sips, van v. Bergen IJzendoornpark 5, yaar 's-Gravenhage, W. v. Ooutshoornstr. la; A. C. van Bijnen, van Bogen 37, naar Rotter dam, Kipstraat-20b; W. M. Stolk, van Mos straat 2 naar Moordrechte Molenlaan Q 46; G. M. Tijdhof, van Gr. Florisweg 77, oaar Woerden, Utr. Straatweg 52; H. Verborg, va Speldem.steeg 7, naar Ede, Den Brinck 3; E. van Guilik, van Speldemakersteeg 7, naar Wageningen, Vanenbur^str. 2c; P. A. Jongman, van Tuinstraat 67, paar Delft, Bagijnenhof 70; A. H. Groeneweg, van Hoogstraat 22, naar Strijen, Schenkeldijk 74; L. J. van Houten, van oZutmanstraat 36 naar Wassenaar, Langstraat 97; A. A„ van Leeuwen, van R. van Catsweg 45, naar Waddinxveen, Plasweg 16; M. H. Huls, van Burg. Martenssingel 48, naar Zeist, UtreclTt- sche Straatweg 3 R.O.G.; A. T. J. Nobel, van Vest 32, naar Reeuifwk, W. Venteweg H 35; H„ Olyerheek, van Snoijstraat 45, naar Reeuwijk, Weth. Venteweg 180; L. de Vries, van Nieuwe Markt 16, naar Apeldoorn (Beekbergen), Woudweg 53j I. W. Dernee, van Kleiweg 79 naar Bergen (N.H.), Dorp straat 21; M. Woud wijk, van Vierde Kade 67, naar Delft .Oostplein 6; G. F. M. Steen- bergen, van Mr. D. J. van Heusdestr. 17, naar Zevenaar, Marktstraat 276a; C. M. Groenendaai van Coornhertstraat 30 naar j Zoeterwoude Hooge Ryndyk ÏOOf; A. J. E. Scheijgrond van v. Itersonlaan 7 naar Bos koop, Goudsche Rijweg 82; H. J. Vonk. van P. C. Bothstraat 56, naar Leeuwarden, H. v. Deventerstr. 10; W. B. Herrmann, w "Fluw.singel 29, naar OberlahnsteinW. Klomp, van Gouwe 126, naar Haastrecht, KI. Haven C 234; A. vai\ Veen, van Vierde Kade 47 naar Amersfoort, Utr. weg 266; J. G.*W. Naber, van R. v. Catsweg 65, naar Bodegraven, Burg. Le Coultrestr. 7; C. J. M. van der Post, van Bleekerssingel 10, naar Amsterdam, Van Baerlestraat 261; P. J. Verhoef, van Pr. Hendrikstr. 51, naar- Ermelo, „Veldwyk"; C. G. Groeneveld, vgn Turfmarkt 22, naar Rotterdam, v. d. Dus- senstraat 5a. De IJsselhavensluls. Door de IJsselhavensluis zijn vorige maand gepasseerd 52 schepen met een laadvermogen van 1785 ton. Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 6 Mei. Aanrijdingen. I A. S. te Barendrecht stond hedenmorgen terecht, omdat hij met zijn auto een ander.}, voor hem -uitrijdende auto, rechts had inge haald. Verdachte beweerde dat de bestuurdster van deze wagen, mej. A. C. H., haar rich* tingaanwijzer pas op het laatste moment had uitgestoken, wat echter door get. L., die bij mej. H. in <^e auto zat, werd ontkent. Deze getuige had n.l. gezien dat de rich tingaanwijzer zelfs ttel 40 M. van te voren .vas uitgestoken. Uit het getuigenverhoor bleek verder dat mej. H. inderdaad iets naar links was ge gaan, om een aantal melkbussen te passee- ren die aan de rechterzijde van den weg waren geplaatst. Direct ging zij echter weer naar rechts, maar intusschen was verd. S. met snelle vaart achter haar aangekomen en op het cri- tieke oogenblik had hij te kiezen tusschen een tocht over de melkbussen of een on zachte aanraking met mej. H.'s auto! Verd. koos het laatste, met hef gevolg dat deze wagen werd beschadigd. De ambtenaar van het O.M. vorderde voor deze onvoorzichtige manoeuvre 10.of 2 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 6.— subs. 2 dagen. A. G. te Waddinxveen stond voor een soortgelijke aanrijding terecht. Hij was met een autobus gebotst tegen een veewagen, die op een kruispunt draaien moest, zonder dat verd. de richtingaanwijzer zag. - Het getuigenverhoor maakt voor den ambténaar van het O.M. verdachte's schuld niet aannemelijk en deze vroeg daarom vrij spraak. De kantonrechter ging daarmee accoord. Rare snuiters. Op een regenachtige Zondagavond, ver genoegde een deel van de bloem der Reeu- wyksche jeugd zich onder het genot van een biertje in een café te Oudewater. J. v. G. was er met een 7-persoonp luxe auto en A. G. met zijn fiets. G. had weinig zin om met dit slechte weer naar Reeuwyk te peddelen en vroeg daarom zyn dorpsgenoot v. G. te mogen meerijden, aan welk verzoek onder aanbie ding van een sigaret toerd voldaan. De fiets werd achterop gebonden en G. kroop in de kussens en van G. achter het «tuur met C. T. naast hem. Zoo ging het in volle vaart via Gouda naar Reeuwyk. Bepaald fortuinlijk ging de tocht niet, want in de Boelekade ontstond door v. G.'s onvoorzichtigheid een aanrijding met een taxi, die uit de Sociëteit „Ons Genoegen" kwam, maar in de Spoorstraat werd het erger, want daar raakte de fiets los en al spoedig sleepte het karretje over de keien en zoo ging het via Ridder van Catsweg en Bloemendaalsche polder naar Reeuwyk, zonder dat men naar de Qets omkeek. Intusschen maakte dat natuurlijk een groot lawaai, zoodat een fietsrijder die er achteraan reed, heeft kuftnen constateeren dat het vuur uit de steenen sloeg! Voor den kantonrechter verklaarden ver- dachte en getuige C. T., die naast hem had gezeten, dat zy van die herrie niets gehoord nadden! Tot vier maal toe nadrukkelijk gevrN«4, bleef de getuige C. T. er bij niets te *»b- ben gemerkt, maar onder bedreiging van de gevolgen van meineed, heriftnerde de kan tonrechter aan zyn verklaring voor den veldwachter, dat hy aan verd. v. G. heeft gezegd: „Wat"hoor ik toch voor een leven achter die auto?" Get. kwam op zyn ver klaring terug. De ambtenaar van het O.M. noemde dit rijden een „ergerlijke baldadigheid" en vor derde 5.— subs. 1 dag. Ofschoon de kantonrechter bevreesd was voor een niet-langdurig behoud van zijn rij bewijs, sprak hy den verdachte toch vry, daar hy het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen achtte. i In strijd met Arbeidswet. J. G. te Gouda, heeft in zijn kapperswin kel zijn nog niet 18-jarige bediende, J. W. S., na half 9 's avonds laten werken. Verd. merkte op, dat zijn bediende niet na het vastgestelde tijdstip arbeid verricht te, doch met hem een kopje koffie dronk. De ambtenaar wil de bediende hooren, waarom de zaak een week werd aangehou den. Onverbeterlijk. C. v. d. V. te Rotterdam is op één dag bekeurd geworden wegens het niet rijden op de fietspaden van den Bodegraafschen straatweg en Prov. Verkeersweg. 4 Conform de eiscfi werd de onverbeterlijke wielrijder veroordeeld tot 2 x l.-r subs. 2\ 1 dag hechtenis. o Te lang gewerkt. B. B. v. d. S. te Gouda heeft "zijn zoon laten werken, langer dan volgens de Ar beidswet. mag. 4* Conforfn de eisch werd hy daarvoor vei- oordeeld tot 1.— subs. 1 dag hechtenis. Dubbel op. W. de B. te. Nieuwerkerk a. d. IJssel, heeft met zyn fiets achter een auto aange reden en na aanhouding, aan de politie een valsche naam opgegeven. Hy werd daarvoor veroordeeld tot1/ 1. de sloot was opgevischt. Veel kon eater niet worden gered en menig artikel was beschadigd of geheel voor den verkoop on geschikt geworden. De onfortuinlijke koopman was hiet ver zekerd, zoodat dit ongeluk voor hem een beduidende schadepost is. V Wiel van een vrachtauto afgeUopen. Op den Veerstal, b(j den molen liep het dubbele achterwiel af van een vrachtauto uit Jaarsveld. Het wiel rolde tegen een stil staande luxe auto, waardoor deze ernstig werd beschadigd. De vrachtwagen die mid den op den wég stond en verkeersstagnatie veroorzaakte, kon ter plaatse worden her steld. De schade aan het luxe voertuig wordt door verzekering gedekt. Afd. Gouda Ned. Jazzliga. Met 23 leden is opgericht de afdeeling Gouda van de Nederlandsche JazzUga. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. Bouwer, voorzitter; W. Scholten, secreta ris; J. Louisheer, penningmeester; H. Ques- tro, 2de secretaris en C. Reebeen. Concert Arnhemsche Orkeatvereeniging. De Arnhemsche Orkestvereeniging zal volgende week Woensdagavond in den Nieu wen Schouwburg eSn concert geven ten bate van haar pensioenfonds. Een bijzonderheid van deze uitvoering is, dat de jnedewerkdn- de musici gekleed zullen zijn in costumes uit Hen Rococotijd. ,,De Prins van Sind". Het kinderkoor van de gemengde zang- vereeniging „Gouda" zal a.s. Zaterdagmid dag om 3 uur in Kunstmin voor de derde maal een opvoering geven van de operette „De Prins van Sind", vhaarmede beidé vo rige keeren zoo'n groot succes werd be- 2.— en f 10.— subs. 1 en 3 dage! f 10— subs. 2 en 4 dagep. Alles in het water. Gistermiddag reed J. R., koopman in ga lanteriewaren alhier, met zijn hanwagen in de Voorwlllens, toen hij bij de brug die naar de „Twaalf Morgen" leidt, met een zijner wielen in een kuil raakte waardoor hy de macht over het voertuig verloor. De kar schoot vooruit en geraakt te wa ter. Alle artikelen waren in korten tijd ge zonken en toen de wagen na veel moeite op het droge werd gebraAt was ze zoo goed als. leeg. Het duurde eeltige uren voordat de in houd zoo goed en kwaad als het ging uit AGENDA: Thalia-Theater ,.De reia van de K XVIII". 6 Mei öj uur Bovenzaal café-restaurant „Ter Gouw" ledenverg. afd. Gouda van den Vrijheidsbond. 6 Mei 730 uur Daniël. Exa*en E.H3.0. 6 Mei 8 uur Vredebest. Schietoefening Bjjz. Vrijwillige Landstorm. 6 Mei 8 uur School 7. Repetitie gemengde zangvereeniging Euterpe. 7 Mei 8 uur Vrije Evangelische Gemeente. Bijbellezing en bnlsUnyt, 7 Mei 8.30 uur Huishoudschool. Bijeenkomst bestuur met ouders. 8 Mei 7.30 uur Bethel. Spreekbeurt C. Faas. 9 Mei Nationale-Reclasseeringsdag. UIT DEN OMTREK MOORDRECHT. Installatie burgemeester Brandt. De nieuwe burgemeester, de heer Brandt, zal op 15 Mei plechtig worden geïnstalleerd. GOUDERAK. T.H.O.R. naar Amsterdam. Aan het groote turnfeest van het Konink- ïyk Nederlandsch Gymnastiekverbond, welk j gehouden wordt met de Pinksterdagen in j Amsterdam en waar 140 vereenigingen aan deelnemen zal ook T.HeO.R. in de wedstry- den uitkomen. Dat het een zware stry<ï zal worden behoef geen nader betoog. Wie deze 140 vereenigingen tegelyk wil zien werken en met T .H.O.R. mee wil reizen kan zich by het bestuur aanmelden. De jonge garde J gaat Zaterdag voor de Pinksteren met een 1 autobus, de dames en heeren gaan 's Maan- 1 dags met de trein. ALPHEN a. d. RIJN. Smakelijk eten. I De politie heeft by den veehouder C. van V. aan het Rietveldschepad onder deze ge meente pl.m. 55 k,g. vleesch en spek in bA j slag genomen dat afkomstig bleek te zyn van frauduleus geslachte varkens, j Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat ongeveer 70 varkens van v. V. aan de pest en vlekziekte zyn gestorven. Een groot deel hiervan zou op de boerdery J zyn begraven, doch 13 stuks zieke dieren had de veehouder geslacht en in 'het zout geleg)d. Toen de politie zich ten huize van v.*-V. vervoegde^ vond zy nog slechts het vléesch van pl.m. drie varkens, dat voor een deel» in bedorven toestand verkeerde. Van V. deelde mede, reeds 10 varkens met zyn gezin te hebben geconsumeerd, doch het vermoeden bestaat, dat het vleesch van deze zieke dieren aan anderen is verkocht. LAATSTE BERK HTEN. Het drania in de Juliana van Stolbersrlaan. Dader door het Hof tot 14 jaar ver oordeeld. 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Het 'Haagsche Gerechtshof ^wees heden arrest in de zaak tegeg den 22-jarigen slager P. N. de R:, ge detineerd, die door de Rechtbank wegens doodslag op zyn gewezen verloofde, H. P. van der Kaay, in den ochtend van 7 October j.l., in de Juliana van Stolberglaan is ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. - Conform den eisch van den AdVocaat-Ge- neraal, Mr. Vermeulen, heeft het Hof dit vonnis vernietigt! en den verdachte veroor deeld tot veertien jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft daarby overwogen, dat verdachte gedurende langeren tyd bedrei gingen tegen het slachtoffer heeft geuit en ten slotte zyn bedreiging heeft ten uitvoer gelegd. Nederland en de Volkenbond. 's-GRAVENHAGE. 6 Mei. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. De Grdeft, heeft heden aan het A.N.P. ver klaard. dat de bijeenkomst der kleine neutrale mogendheden- ln Genève uit sluitend ten doel heeft het complex «van internationale vraagstukken onder de oogen te zien en in verband daarmede de gedragslijn, welke de Deensche ver tegenwoordiger in den Volkenbondsraad zal volgen, vast te stellen. Üiteraard kan hierbij elk punt, geen enkel uitgezonderd, aan de orde komen. Een vast programma is tot dusverre niet opgesteld. Het voorzitterschap van de Tweede Kam^f. De Tweede Kamer heeft heden de nominatie voor het voorzitterschap als volgt opgemaakt: i. mr. P. J. M. Aalbersé (r.k.); 2. J. J. C. van Dijk <a.r.); 3. de heer W. H. Vlie gen (s.d.a.p.). De nominatie zal schriftelijk aan II M. de Koningin worden aangeboden. Dr. Melly overleden. LONDEN. 6 Mei. (A.N.P.)De leider van het Britsche Rhode Kruis in Abes- slnië, dr Melly, die bij de onlusten gis teren werd gewond, is gisteravond op de Britsche legatie in Addis Abeba over leden. Dr. Melly was 37 jaar oud. Jhr. dr. J. N. van der Does in Arnhem aangekomen. Begroeting op het station. ARNHEM, 6 Mei Hedenmorgen is Jhr. dr. J. N. van der Does, een der doktoren van de Nederlandsche Roode Kruis am bulance uit Abessinlë in Arnhem terug gekeerd. Op en nabij het Arnhemsche station was veel belangstelling. Dr Van der Does werd op het perrbn verwelkopid door de-transportcolonne van de afdee ling Arnhem en omstreken van het Ne derlandsche Roode Kruis, waarvan hij de leider is. het bestuur dezer afdeeling. bestuur en leden van de Arnhemsche reddingsbrigade, bestuur en leden van den geneeskundigen kring en een groot aantal vrienden en belangstellenden. Hem werden eenige bloemstukken aan geboden. Een van de eersten, die dr Van der Does begroette, was dr. A. van Schelven, die reeds eerder uit Abessinlë terug keerde. Na de ontfangst op het station begaf dr. Van der Does zich naar zijn woning te Arnhem, waar vele bloemstukken als welkomstgroet stonden opgesteld. WISSELKOERSEN. 5 Mei. 6 Mei. Londen Officieei. 7.33% 7.31% 59.48 Berlyn 9.47% Parys 9.70% 9.70% Brussel 25.05 25.04 Zwitserland 47.96 47.84 Kopenhagen 32.70 32.65 Stockholm 37.77% 37.70 Oslo 36.80 36.75 New-York 1.47% 1.477.» Madrid 20.15 20.15 Praag 6.12% 6.10 Amsterdamsche Effectenbeurs. Kalme markt. Verdeelde stemming. Philipsaandeelen gevraagd. Koninklij ken aarzelend. Beleggingsmarkt rus tig. Amerika pryshoudend. Het feit, dat de bafik van Frankrijk Re den haar rentetarieven heeft verhoogd, werd ter beurze van Amsterdam kalm op gevat aangezien men op een dergelyken maatregel wel eenigszins was geprepareerd. De Fransche papiefen werden evenwel op nieuw lager afgedaan. Deze geste" van de bank van Frankryk werpt overigdfts nog een helder licht op de monetaire politiek van de nog aan het bewind zynde Fransche regeering. Op de Beleggingsmarkt te onzent bestond een rustige stemming. De koersey van de Nederlandsche Staatspapieren gol den hier en daar fractioneel iets lager doch verschilden toch maar weinig by die van gisteren. Voor de provinciale en gemeente- lyke obligatiën was de stemming dooreen genomen nauwelyks pryshoudend. Op de locale mprkt werd voor sommige specialiteiten goede belangstelttng aan den dag gelegd. De Philipsaandeelen, die zich by de opening even boven de toppryzen van gisteren bewogen, ontmoetten reeds spoedig goede vraag, zoodat zy in een zeer kort tijdsverloop enkele procenten konden mon- teeren. Vervolgens echter had weer een kleine reactie plaats. Unilevers waren niet veel veranderd. Ook voor Koninklijken be stond wederon) eenige attentie. Aanvanke lijk werd omstreeks het laagste peil van den vorigen dag afgedaan, doch daarna trad een verbetering in, die weer gevolgd werd door een kleine inzinking. Voor enkele Ame- rikaansche Petroleumaandeelen bestond goe de animo. In het byzonder voor Shell^Unions die u}t de^marl^ werden genomen en niet onbelangrijk ho^fei; waren. Ook Tidewater- Oils konden zich ten opzichte van gisteren verbeteren. De Scheepvaartafdeeling had een kalm voorkomen, doch de stemming was pryshoudend. Nederlandsche Scheepvaart Unie's werden opnieuw hooger genoteerd. Suikerfondsen werden» op bescheiden voet verhandeld. De affaire in Tabakken had weinig tè beteekenen waarbij bet koersver loop onberekenbaar was. In Rubberwaarden ging zoo goed als niets om, zoo nu en dan kwam voor Amsterdam rubbers een notee ring tot stana. De belangstelling voor Amerikaansche waarden was heden wat bekoeld en de han del in deze fondsen was van beperkte pro porties. De stemming was evenwel prijshou dend. De grootste omzetten vonden ook thans weer plaats in anaconda's. Prolongatie 1% procent. WEERBERICHT. .6 Mei. Verwachting? Zwakke tot matige wind uit oostelijke tot zuidelijke richtingen, licht tot half bewolkt, in het. zuiden wellicht tij delijk zwaar bewolkt, droog weer béhot»- dens vooral in het zuiden kans op onweer,

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2