De Kaarsenfabriek gedeeltelijk vlammen opgegaan. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN LAGEN Dinsdag 12 Mei 1836 75e Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. in GEWELDIGE VUURZEE. De brandweren van Gouda, Rotterdam, Waddinxveen en meerdere andere gemeenten voor een zware taak gesteld. Het bedrijf staat stil. Tweehonderd vijftig werklieden en honderd meisjes zonder werk. Een ramp van grooten omvang. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, jnden agfe algeheele levens- dig versterkings- inbegrepen. Den Haag. ook de directe OCH l :ken) Een Ramp is over Gouda gekomen. De Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda is door een ontzettende brand geteisterd en grootendeels verwoest. Het vernietigend vuur dat gisterenavond half acht is uitgebroken, heeft in één avond en nacht zijn demonisch werk verricht. Van de fabriek, waai u vele honderden hun levensbestaan vinden, is het essentieele deel in ten hellen vuurgloed ondergegaan en tot een ruïne gewordeh. De chaos van ingestorte en uitgebrande gebouwen, de verwrongen kost bare machines te midden van het door vies bluschwater waarop vetten dien drijven, overstroomde terrein, biedt een troostelooze aanblik. Het l»edrijf is tot machteloosheid gedoemd. De arbeid staat stil. Honderden mannen en vrouwen zijn zonder arbeid gekomen. k, die gemeentesecre- rg in de secretarie ge- Ouze bureai Interc. 2745. Het begin. Toen omstreeks acht uur de Goudsche brandweer onder leiding van d°n opper- brandmeester J. C. den Boer voldoende water begon te geven op de opslagplaats, waar de brand was ontstaan, waren reeds verschil lende autoriteiten aanwezig. Wethouder Koemans als waarnemend burgemeester nam voorloopig de leiding op het terrein. De wind was in de richting van de Bosch- weg, zoodat op dat moment groot gevaar an het laatste woord i, dat hij stellig geen uit (waarvan even en dat hij voor M het gebeurde. 'nwoordigd door mr. juisitoir nemende, ge- ge aantasting van het ïmeester, aantasting, te erger vond, omdat md staat als een bur- daat, om de zaken in edl mogelijk te doen ite een maand ge- oestonj dat de aangrenzende nieuwe gebou wen, waarin de pittenfabriek, opslagplaats en timmerfabriek zijn gevestigd, een prooi der vlammen zou worden. In de kaarsen gieterij breidde het vuur zich al met een ontzettende snelheid «uit en het bleek alras dat de Goudsche brandweer ook de zoo even genoemde pittenfabriek niet zou kunnen be houden. Omstreeks 8.15 uur deelde het vuur zich aan dit gebouw mede. Zakken stearine werden in allerijl weggedragen, terwijl men ook begon de timmerfabriek te ontruimen. Om half negen was dit gebouw ook ai eén groote vuurzee. Het vuurscftouwspel vanaf den Rotterdamschen Dijk en Bosch weg gezien. In cezen tusschentjjd was de langs de Hooge Schielandsche Zeedijk liggende smel- ierij over zijn geheele lengte in vlammen op gegaan. Vanaf den Boschweg, waar duizen den menschen stonden opgesteld, had men een prachtigen kijk op de situatie, zooals deze zich aan den achterkant van de fabriek ontwikkelde. Telkenmale stortten er stuk ken dak in, waarop steeds weer het omhoog schieten van een loeiende vuurzuil volgde. Het was een angstwekkend gezicht. soliede Boek r de plaataina Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA, oü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. iux zijn dagelijks geopend van 9^-6 uur. Administratie en Redactie Telef Postrekening 48400. - op dit gebouw te richten en I omgeving nat te houden. Achter het magazijn was het intusschen ook niet mis. De houtloods die gelegen is -op het terrein dat grenst aan den Boschweg, en juist verleden week tot den nok toe was opgetast met hout, stond eveneens in lich ter laaie. De enorme hoeveelheid hout brand de als een fakkel en de hitte was ondrage lijk. Het was ondoenlyk daar waterstralen op te richten. Men had bovendien de handen vol werk met de geweldige vuurzee der stearinefabriek, langs den Hooge Schieland sche Zeedjjk, waar met meer dan 10 stralen het vuur werd bestreden. Het mag een geluk worden genoemd dat de wind noch naar de stad, noch naar dezen dijk was gekeerd, anders waren de ernstige gevolgen niet te overzien geweest. Door de ontzaglijke hitte raakten de hoo rnen zelfs aan het schroeien en van het on langs geschilderde woonhuis van den direc teur der Kon.^Stearine Kaarsenfabriek, den heer Van Loon schroeide de verf en spron gen enkele ruiten. De familie stond gepakt en gezakt, ge reed voor onmiddellijk vertrek, terwijl de kamers op de bovenverdieping aan de voor zijde in allerijl werden ontruimd. Gelukkig zijn dit voorzorgsmaatregelen gebleven, want het is niet noodig geweest de woning te verlaten. Wel was de hitte verschrikkelijk en op sommige plaatsen zelfs ondrageljjk, wat te begrijpen was, als men wist dat achter den betonnen muur zich een hel van laaiende vlammen bevond. Op het terréin der fabriek, vanaf den hoofdingang, was intusschen niet heel veel meer overgebleven. Dank zij het doortastend optreden van de gezamenlijke brandweer, kon omstreeks half twee gezegd worden dat de brand, zoo niet onder de knie, dan toch gelocaliseerd was en het ketelhuis gespaard zou blijven. Alles brandde intusschen nog hevig en het was te verwachten dat het vuur tot in den loop van den volgenden dag nog niet zou zijn gebluscht. verantwoorden gehad Hi/ had 27 Febru- is den burgemeester en zou toen in den etf burgemeester hem v Ite verlaten, dit niet •GELIJK iHTS t 'ARKEN (ilIHMJIE COURANT. Eerste assistentie van buiten ingeroepen. Om 10 minuten voor half negen werd de assistentie van elders ingeroepen. De vrijwillige brandweer uit Hillegers- berg was de eerste die verscheen. Men had van Gouda wel Rotterdam opgebeld, maar de menschen uit Hillegersberg hadden de vuurgloed gezien en waren toen maar op eigen gelegenheid gaan kijken waar hun hulp e.v. noodig zou kunnen zijn. Te 8.45 arriveerde de spuit en na overleg met de opperbrandmeester begon de spuit met drie slangen, met een totale capaciteit van 2000 L. per minuut de gebouwen langs de Hooge Schielandsche Zeedijk te bespuiten. Te 9.10 uur arriveerde Rotterdam met twee Agyurspuiten, met een totale capa citeit van 4000 L. per minuut en per wagen. De brand had intusschen aan de achter zijde een geweldige omvang aangenomen. Gieterij, perskamer, glycerinegebouw en vetzuurgebouw waren één groote vuurzee. Een groote vonkenregen dreef met den wind mede en het gebeurde meermalen dat bran dende fakkels temidden van het op den Boschweg staande publiek terecht kwamen. Dé huizen aan de andere zijde van de Rot- terdamsche Dyk begonnen ook gevaar te loopen. De groote hitte had tot oorzaak dat de verf aan alle kanten bladderde en meer malen richtte de Hillegersbergsche brand- het tenlaste gelegde, degelijk was wegge- ggaande, het praten schien woorden van Kwart voor acht gisterenavond loeide de sirene der Goudsche brandweer door de straten en in een ommezien ging de mare door de stad: De Kaarsenfabriek staat in 1 brand! Aanvankelijk meenden velen, dat het niet zoo’iï vaart zou loopen, maar toen het gan- sche materieel dat de Goudsche brandweer beschikbaar kan stellen, zich naar de Kaar senfabriek spoedde, toen trokken de nieuws gierigen bjj massa’s op te voet en per rij wiel en wagen, om het schouwspel bij te wonen dat wellicht te aanschouwen zou ijjn. Helaas hebben zjj allen hun tocht ntét tevergeefs gemaakt. Want de brand, die was uitgebroken, is van zoo ontzettenden omvang geworden, dat ze een catastrophe voor de Kaarsenfabriek, maar ook vopr de Gemeente kan worden genoemd. Bij menschenheugenis heeft nog’nimmer zulk een geweldige brand hier in Gouda ge woed; de groote brand die in 1882 de Kaar senfabriek teisterde, is thans nog overtrof fen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkzlngb 5 regels flM, elke regel meer 6^5. Van buiten Gouda en den bezorgkring- 15 regels 1A6, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 büaiag op den prfls. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2.26, elke regel meer ƒ0.68 Op de voorpagina 54) hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. kunnen worden. Naast deze fabriek immers liggen de laboratoria van Dr. J. P. Treub I en Dr. D. W. IJssel de Schepper, waarin zich uiteraard zeer brandbare stoffen bevinden. Het centraal magazijn intusschen was één vuurmassa geworden, waarvan niets meer te redden viel. Het betonnen dak van dit in 1915 ge bouwde fabrieksdeel, brandde zelfs als een takkenbosch. Knal op knal werd gehoord door het springen van eenige vaten amoniak die by stukken de lucht invlogen. Om 9 uur 20 stortte een deel van den Voorgevel naar beneden en na korten tijd stond er. niet veel meer overeind dan eenige hoekstukken, die natuurlijk een groot ge vaar voor de brandweerlieden opleverden. Om 9 uur 50 stortte de opslagplaats van stearine met donderend geraas in elkander en breidde het vuur zich nog verder uit over de Stearinefabriek, waarin zich de persen bevinden alsmede de stearine-gieterij. Het Administratiegebouw ontruimd. Ter zelfder tyd raakten ook de verderop gelegen gebouwen in brand en werd het noodig het groote administratiekantoor te ontruimen. Na geruimen tijd slaagde men daar in, wat hoog tijd werd, daar het om omstreeks 11 uur bijna onmogelijk werd wegens de verschroeiende vuurgloed het ter rein van den brand verder te betreden. De op het terrein liggende vaten, gevuld met oliën vormden een groot gevaar en ondanks alle moeite kon niet worden ver hinderd, dat ook deze hi brand geraakten. Gelukkig is voorkomen kunnen worden, dat de heele voorraad vaten vtam vatte. Het ketelhuis. Het was inmiddels dringend noodig ge worden rekening te houden met het ter linkerzijde van het terrein gelegen ketelhuis waarheen dy vlammen langs de stearine fabriek meer en meer trokken. Brand in dit ketelhuis zou een ware catastrophe, zijn ge worden. In dit ketelhuis bevinden zich 9 stoomketels en twee gevulde benzine-tanks, welke een zeer groote hoeveelheid benzine zouden bevatten. Het behoeft geen nadere verklaring waar om dit een buitengewoon groot gevaar be- teekende. Om zeer zeker mogelijke ontploffingen der stoomketels te voorkomen, liet men dan ook geleidelijk aan omstreeks 10 uur de stoom ontsnappen. Om vier uur hedenmor gen hing de stoom nog in groote wolken over het terrein. Het was dus zaak er voor te zorgen dat dit ketelhuis niet met het vuur in aanraking kwam. Daartöe werden uitgebreide maat- regelen^getroffen door enkele slangen extra lijden aan haofd- ek aan eetlust, rikkelbaarheid en 'erschijnselen van j, burgemeester van 10e verdachte by hein oe deze hem op de s gekomen, had ge- juist van U hooren!’* a tegen getuige was iding van het feit dat een of andere reden h had laten komen, e gevorderd het ge- i; deze vordering was m en in de secretarie B nogmaals gezegd echter volhard in zyn Bij den aanvang. Toen wjj om even half acht het terrein van den brand betraden, was de brandweer nog niet gearriveerd en was het personeel der fabriek, dat in de tweede dagploeg werkte en om 10 uur gisteravond naar huis sou gaan, reeds druk aan den gang om den vuurhaard met bluschmateriaal der fabriek te bestrijden. Zij hadden den brand ontdekt. De opslagplaats van stearine, waar de brand ontstond, te midden der oude fa brieksgebouwen gelegen, was onmiddellyk een gloeiende massa, die haast niet te blus- schen scheen. Weldra was de Goudsche brandweer met Poot materiaal onder leiding van den boofd brand mees ter, den heer J. C. den Boer, kr plaatse. Het blusschingswerk dat met ttgeveer vijf stralen werd aangevangen, •dervond echter al heel spoedig ernstige stagnatie, doordat de waterbronnen waarin w slangen waren gelegd, zich vulden met stearine, die in enorme hoeveelheden uit het Bebouw stroomde. Het was onmogelijk om W flinke krachtige stralen water te geven, daar de slangen werden verstopt door de vele stearine. Van blusschen op deze wijze kon geen sprake zijn. Daarom werd aange sloten op de waterleiding en dat ging beter. Het liet zich aanzien dat het onmogelijk *as met al het Goudsche materiaal de steeds J«ler laaiende vuurzee meester te worden. Rotterdamsche brandweer werd om Uur 0Pgfroepen en om ongeveer 9.00 uur •sriveerden de eerste twee motorspuiten, om ABONNEMENTSPRIJSpe; kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de ueiorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. half tien gevolgd door een derde, die vanaf de Hooge Schielandsche Zeedijk het vuur aan tastten. Op dat oogenblik was het vuur vanuit de opslagplaats van stearine, waar het fel woedde, overgeslagen naar de aan de weers zijden daarvan gelegen gebouwen, links de perskamer, waar uit de vetzuren de stearine wofdt geperst, die de grondstof is voor de kaarsenfabricage en welke een gebouwen complex vormt met de daaraan aansluitende kaarsengieterij. Rechts van de opslagplaats stond het in 1915 gebouwde nieuwe, drie ver diepingen ’hooge groote fabrieksgebouw, waarin de pittenfabriek met zijn talrijke vlechtmachines op de bovenste verdieping was gevestigd, terwijl op de tweede etage de wryfkamer was, waar de kaarsen worden gesneden en gepolijst, en beneden de maga zijn- en expeditielokalen, alsook de timmer fabriek was ondergebracht. Om acht uur stond de perskamer in lich terlaaie en deelde het vuur zich aan het nabij gelegen magazijn mede. Weldra stond de dakgoot van dit hooge gebouw in brand. Met man en macht werd de administratie- en magazijnboekhouding in veiligheid ge bracht, omdat met recht gevreesd werd dat ook dit gebouw een prooi der vlammen zou worden. Te kwart over acht stond ook de kaarsen gieterij in brand, gevolgd door de pitten kamer, waar de groote hoeveelheden katoen een gretig voedsel vormden voor het ver terende vuur. Tachtig vlechtmachines naar beneden. Het was vijf minuten voor negen kort nadat een lijnvliegtuig van de K.L.M. eenige malen hoog boven het terrein van den brand had gecirkeld, waarbij de zilveren vogel door de duizenden toeschouwers werd nage staard, dat een hevig gesis werd vernomen. Sphel gefluit, glasgerinkel, korte opeenvol gende knallen, en daar stortte de zuidzijde van het centraal magazijn ineen. Met don deren geraas viel het bovenstuk van de muur omlaag, gevolgd door de zolderver dieping die met niet minder dan tachtig vlechtmachines naar beneden kwam! De vuurzee werd onhoudbaar en de brand weer moest terug, omdat de hitte het onmo gelijk maakte het vuur dichter te naderen. /Mebbehulp van de inmiddels gearriveerde Rotterd\msche brandweer, die met vier pra len vanaf den dijk het vuur aantastte, werd nu gepoogd de brand tot dit gebouw te be perken. tjet was duidelqk dat, als het vuur zich 8.20 <aan (]e Op nOg geen tien meter afstand ge legen glycerinefabriek zou mededeelen, de brand zelfs niet tot dit gebouw zou beperkt »’ll

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1