Coniferen als sierplanten. Koning Edward en zijn stenotypistes. Erwten en Lathyrus. Het waterverband. Prijsvraag kookproef. Vrouw en techniek. Pittige rijstgerechten. Dankbare en decoratieve gewassen Hoe ze geplant en behandeld worden Dooi RUURT BORSBOOM. Dat men hout-achtige gewassen, die hun bladeren laten vallen, het best kan verplanten in het jaargetijde, waarin ze geen loof dragen, is voor een ieder begrijpelijk. Wij weten, dat de bladeren levensorganen van boo- men en struiken zijn en dat zij hun taak slechts naar behooren kunnen vervullen, indien de wortels hecht in den grond gevestigd zijn. Met het af vallen der bladeren treedt er voor deze soort gewassen als het ware een rust toestand in en juist in dezen toestand verdragen zij het, uit hun verband met den grond te worden losgemaakt. De naalden van naaldboomen of co niferen zijn naar den aard hunner werkzaamhedefl als bladeren te be schouwen, echter met dit verschil, dat zij, op een enkele uitzondering na, nooit geheel vallen. Dit is dan ook de reden, waarom coniferen als sierhees ters zoo gewild zijnze staan er nooit zoo kaal bij als loofhout in de winter maanden. Wat is nu echter voor naaldhout de beste tijd om zonder levensgevaar van standplaats te ver anderen Verplanten in voorjaar en nazomer De practijk heeft geleerd, dat daar voor twee tijden het geschiktst zijn: het voorjaaV, als de jonge loten zich beginnen te ontwikkelen en de na zomer, als de groei weldra ophoudt. De 'meeste soorten groeien het best na de overplanting, wannéér deze ge schied is, als de jonge loten ongeveer 5 c.m. lang zijn, hetgeen over het al- gefneen in Mei het geval zal zijn. Voor half April mogen naaldboomen, even min als altijd groene loofboomen, in geen geval verplant worden, ook niet bij warm weer. Als men coniferen in Mei of begin Juni in goed bewerkten grond overplant en ze dan de eerste weken rijkelijk van water voorziet, zuilen ze bijna altijd goed aanslaan en zich op hun nieuwe standplaats flink ontwikkelen. Wanneer in het voor-, walmeer in het najaar De naalden van de coniferen halen het geheele jaar dóór adem en- ver bruiken daarom ook in den winter vocht,, dat hun door de wortels moet worden toegevoerd. Losgerukt uit het verband met den bodem, hebben de wortels eenigen tijd noodig, om dit contact weer te herstellen en daartoe zijn ze niet in staat, als de levensver richtingen van de plant slechts zwak verloopen zooals in den winter. Ze moeten daarvoor in het najaar nog genoeg tijd hebben, voordat de grond bevriêst. Daarom zullen we in den herfst niet te lang wachten met plan ten. In Augustus kan er al een begin mee worden gemaakt. In elk geval verdient het aanbeveling, de wortel- schijf van pasgeplante coniferen of andere bladhoudende planten met korte, ©enigszins verteerde stalmest te bedekken. 's Zomers voorkomt zoo'n bedekking uitdrogen, 's,winters het binnendringen van de vorst in den grondt Niet geheel winterharde poorten worden voor aTle zekerheid in het voorjaar geplant. Eveneens ver dient dit de voorkeur by het planten van coniferen op een plaats, die min der geschikt voor hen is. Daarentegen is in streken met een drogen, neeten voorzomer najaarsplanting practi- scher. De techniek van het planten. De techniek van het planten is bjj coniferen dezelfde als bij vruchtboo- men en andere houtachtige gewassen. Vooral moet er op gelet worden, dat de planten niet dieper komen te staan dan op hun vroegere standplaats. De wortelhals moet zich vlak onder de oppervlakte van den grond bevinden is hef geval twijfelachtig, plant dan liever iets te hoog. Bemerkt men later nadat de grond is aangezakt, dat de wortelhals bloot ligt, en de plant dus iets te hoog staat, dan is de fout ge makkelijk te verhelpen, door de ruim te met wat goede aarde op te vullen, of "wel door wat aarde van de zijkan- i ten naar het midden te halen. In het laatste geval krijgt men een soort van heuveltje, wat in zeer natten grond zelfs zijn voordeelen heeft. Coniferen met een in jute genaaide wortelkluit, zooals men ze krijgt als men ze bij een kweeker bestelt, of op de markt koopt, moeten voorzichtig behandeld wor den, opdat de kluit niet beschadigd wordt. Voor het planten wordt de grond over een flinken omvang omgespit en zoo noodig door bemesting verbeterd. Bij het planten wordt de grond zeer stevig aangedrukt. Versche stalmest mag men coniferen in geen geval ge ven. Bestaat bij groote planten het gevaar, dat ze teveel wind zullen van gen, zoodat de wortels door het steeds heen en weer slingeren losgescheurd kunnen worden, dan maakt men zoo hoog mogelijk aan den stam drie ijzer- draden vast, dié straalsgewijs naar den grond worden geleid en daar met klossen in worden vastgezet'. De schors van den boom wordt tegen in snoering door de draden beschermd door een leeren of jute „halsband". Stutpalen zijn voor naaldhout niet ge- wenscht. Is de plant eenmaal geves tigd, dan kunnen de draden verwij derd worden. De verzorging. Door overvloedig aangieten voor komen we, dat tusschen den wortel bal en den grond holtes blijven be staan. Doch niet alleen de grond moet worden begoten, even noodig is het, de geheele plant herhaaldelijk te be sproeien. Op warme, droge, doch Hufgeheimen, waar een ieder nieuws- gierig naar is. Koning Edward is, dat wist men tfeeds in den tyd, dat hij nog Prins van Wales was, een man, die in alle opzichten met zijn tjjd weet mee te gaan, vooral wanneer het gaat om zijn persoonlijke aangelegenheden. Sedert jaren bezit hij een bijzonder gecon strueerd reis-radio-apparaat, hij bezit Óen dictafoontoestel, kortom hij bezit alle technische hulpmiddelen, die hem in staat stellen, zoo snel te arbeiden als de meest praktische, Amerikaan- sche grootindustrieel. Daarom is het ook niet te verwon deren, dat hij, nauwelijks tot koning benoemd, direct aanving zijn staf kantoorpersoneel uit te breiden. Zijn vader, George V, had reeds een schaar van stenografen, typistes en vertalers wier aantal na den oorlog steeds groo- ter werd. De koninklijke correspon dentie werd toen ook steeds grooter. Zü diende te wbrden gecatalogiseerd en verzameld in een hiertoe aangelegd archief in het Buckingham Palace. Koning Edward VIII, die reeds als Prins van Wales in het St. James Palace kantoorpersoneel tot zyn be schikking had, heeft echter evenveel, zoo niet meer, correspondentie dan zijn vader en alle brieven en stukken, welke hij ontvangt, dienen te worden opgeborgen. Het is lang niet gemakkelijk iets te weten te komeh van het kantoorleven bij den Engelschen koning, want de leden van het personeel mogen aan Aoning üdward van Engeland. evenzeer op koele, winderige dagen een vreemde niet hun naam en adres moet dit dagelijks één of tweemaal ««ge" over het kantoorleven aan I het paleis vertellen is streng verbo- I I gebeuren, tot de wortels god zijn aan geslagen en hun werk kunnen begin nen. Dit neemt al gauw een week of twee, drie in beslag. Het sproeien moet zoodanig gebeuren met een gieter met fijne roos of met een ver stuiver dat de grond niet overma tig doordrenkt wordt, want stilstaand water in den grond leidt slechts tot rotting van de wortels. Hoe zullen we ze oplèiden Rijshout niet onontbeerlijk. door RUURT BORSBOOM. üm de teere erwtenranken steun te geven steekt men volgens oud gebruik dorre takken van loofhout in den 1 grond. Waar deze telken jare in vol- doende hoeveelheid te verkrijgen zijn, zooals het geval is, als men zelf wat bosch bezit, kan men deze methode zonder het minste bezwaar ook ver der blijven toepassen. Dikwijls echter is er aan het voor dit speciale doel geschikte hout gebrek, zoodat men naar andere hulpmiddelen moet uit zien. Men zal dan tot de ontdekking komen, dat „er zelfs nog dingen zijn, die h^t van rijshout winnen. Touw en gegalvaniseerd draad behooren hier in de eerste plaats toe. Men heeft op gemerkt, dat hier tegenop geleide erwten beter dragen, omdat licht en lucht er beter toegang hebben. Ze bloeien daarom eerder en de peulen rijpen eerder. Het rijshout moet, om den wind druk te kunnen weerstaan, met een zekere helling naar het midden van het bed in den grond worden gesto ken. Daardoor komen de ranken van boven in het midden samen en er ont staat een dichte wirwar, waarin de zonnestralen niet kunnen doordrin gen. Als gevolg daarvan kunnen de planten zich niet ten volle ontwikke len. Een ander nadeel van dorre tak ken is de omstandigheid dat ze een welkome schuilplaats bieden voor al lerlei ongedierte. Bij het gebruik van touw en ijzerdraad bestaat dit gevaar in het geheel niet. Bovendien is het oogsten van een dergelijk staketsel veel gemakkelijker en men heeft tus schen de bedden meer bewegingsvrij heid. Het goedkoopst is het, een instal latie als volgt uit palen en touw of den. Het was daarom meer geluk dan wijsheid, toen wy in een klein restau rant tusschen Victoria en Westmin ster, door middel van een kennis, een stenotypiste van Koning Edward ont moetten, die reeds twee jaar vóór de vorst aan den troon kwam, by hem werkzaam was .-gppreest, en thans is gepromoveerd fot privé-secretaresse van den koning. Natuurlijk waren wij van plan het meisje „uit te hooren", doch op alle vragen scheen zij bedacht te zijn. „Koning George had", zoo vertelde zij, „acht stenotypistes en de tegen woordige koning heeft er veertien, doch er is werk voor twintigtenmin ste op sommige dagen. Daarbij komen nog ongeveer tien vertalers en secre tarissen." „Wordt er nog een bepaalde kennis van U verlangd?" „Nu, wij dienen natuurlijk perfect stepografeeren en typen te kunnen. Stenograf eeren doen wij niet alleen in de Engelsche taal, maar ook in het t ransch en het Spaansch. Fransch en 1 Spaansch spreekt de vorst vloeiend. I Dikwijls dicteert hij ons ook in die 1 talen, hetgeen lang niet gemakkelijk I is." „Werkt in gemakkelijke vertrek ken „Dat zou ik meenen. Wij bezitten een eigen garderobekamer en een con versatiekamer, waarin wij ons mogen terugtrekken na de lunch, of wanneer wij weinig werk hebben, hetgeen ech ter in den laatsten tijd zelden voor komt, daar de correspondentie van den koning steeds omvangrijker en uitgebreider schijnt te worden. Wan neer wij geen brieven te typen heb ben, houden wij het 'archief bij. Of ficieel hebben wij denzelfden werktijd als de ambtenaren, n.l. Van 10 tot 4 met een lunchtijd van één uur. Doch vaak wordt er overgewerkt, wat na tuurlijk extra betaald wordt." „Wat dicteert Z. M.? En hoe ge voelt men zich dan?" De stenotypiste lacht even. Op de eerste vraag mag ik geen antwoord bgeven en op de tweede vraagwel, het is mij precies hetzelfde of de koning of U me zou dicteeren! Vroeger was het gewoonte, dat wij opstonden, zoo dra de koning het vertrek, waarin wij zitten, binnentrad. De jonge vorst heeft dat echter afgeschaft. Komt hij ons kantoor binnen, dan roept hij vriendelijk „Good Morning!" en zon der van onze schrijfmachine op te Zien, beantwoorden wij zijn groet. „Dient U in een bepaald costuum te zijn binnen kantooruren?" „Neen, dat niet. Maar de meesten van ons gaan gekleed in stemmig zwart of donkerblauw. Natuurlijk mo gen wij niet verschijnen met laag uit gesneden kleeren of splitten in den rok en de kleur van onze kleeren moet onopvallend zijn. Koningin Mary is twee rjjen met een afstand van 40 tot 60 c.M. gezaaide erwten een centi meter of tien zijn opgeschoten, plaatst men aan elke rij op twee a drie meter afstand van elkaar stevige pa len, die twee aan twee schuin naar elkaar toeloopen en elkaar dus mid den boven het bed ontmoeten. Op het kruispunt worden ze samengebonden en in de vork, die hierdoor boven hei kruispunt ontstaat, wordt nog een horizontale verbindingslat gelegd, die eveneens vastgebonden, de noodige stevigte aan de geheele stellage geeft, paar palen draden of touw gespannen die beneden een onderlingen afstand hebben van 10 c.m., in het midden van 15 en van boven 20 c.m. De hoog ten wordeh op de palen nauwkeurig aangegeven, opdat de draden keurig evenwijdig komen te loopen, waar door het geheel er netjes uitziet. Aan de middelste palen worden de draden in kerven vastgeklemd of wel men legt ze om korte spijkers, die daarna worden ingeslagen. De heele instal latie wordt zoodanig gemaakt, dat men alles wat er voor gebruikt wordt na den oogst weer kan afnemen en voor het volgiend jaar bewaren. Men kan het zich nog gemakkelijker maken door in plaats van draden of touw te spannen kippengaas te ge- bruiken. Dit is natuurlijk wel wat ijzerdraad samen te stellen: Als de in J duurder, maar het heeft daartegen- erg op ons uiterlijk gesteld. Tenslotte zyn wy ook een aeei, ofschoon een oe- scneiden, van het rmgelscne Hof, dat wjj eer aan moeten doen 1 iNatuuriyk hebben wij ook onze uit stapjes, buiten onze vacanties. Wan neer de koning op reis gaat, gaan en kelen van ons, meestal om de beurt, mee. Er wordt natuurlijk keurig voor ons gezorgd. Op reis behoeven wij ons om niets te bekommeren." „Dicteert de koning vlug?" „Verbazend vlug, maar ik ben er nu wel aan gewoon. Hij spreekt duidelijk en is heel vriendelijk, wanneer men vraagt een woord of een zin nog eens te herhalen. Wanneer wij een fout maken, verbetert hij die zelf. Wan neer wij een typfout maken, die de zinvorming belachelijk maakt, leest hij die hardop en iedereen lacht met den koning mee. Maar tegenwoordig is hij ernstiger dan vroeger. De dood van zijn vader en de verantwoorde lijkheid van zijn koningschap druk ken hem." ,En hoe hoog is het salaris der ty pistes?" De jongedame vóór ons grijpt naar haar taschje en ma^kt aanstalten op t te staan. „U heeft werkelijk al te vóel ge vraagd. Straks zult U me nog foto grafeeren. U weet toch, dat het strèng verboden is me te interviewen. Kijk, dit", zegt ze en wijst op een brillan- ten ring aan haar pink, „heb ik ten geschenke gehad van de koningin, een cadeautje aan den kerstboom I" Schertsend zegt mijn collega: „Wat moet 't interessant zijn met een ste notypiste van het Hof te trouwen!" waarop de jongedame antwoordt: „Kan wel zijn, maar noch het vrou welijk, noch het mannelijk personeel van het kantoor van den koning mag getrouwd zijn. En... als wij eenmaal worden gepensionneerd, zijn we te oud. Good bye!" over ook zijn voordellen. Bij de op stelling moet men rekening houden met de hoogte, die de erwten zullen bereiken; deze staat doorgaans wel op de zaadpakjes aangegeven. Voor elke rij zijn 2 palen noodig om "het vlechtwerk aan te bevestigen; alleen bij lange bedden zal men meer palen moeten plaatsen, Na. den oogst kan het gaas gemakkelijk worden opge rold. GEMENGDE BERICHTEN. Honderd tankschepeu van de Koninklijke Shell. Proeftocht van de „Macoma". Woensdag heeft op de Noordzee de proef tocht plaats gehad van het nieuwe tank schip van de Koninklijke Shell, de 12.100 ton metende „Macoma", gebouwd bij de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam. z De „Macoma" is van de dertien tank schepen, welke de Koninklijke Shell het vorige jaar by verschillende Nederlandsche werven heeft besteld, het eerste schip dat te water gelaten werd en het honderste, dat in haar opdracht in Nederland werd ge bouwd. Het eerste motortankschip voor de Koninklijke Shell, de 1000 ton metende „Vul- canus", werd een kwart eeuw geleden even eens by de Nederlandsche Sccheepsbouw- Maatschappij gebouwd. Al deze honderd schepen werden door den heer C. Zuiver, den marine-superintendant va nde Koninklijke Shell, persoonlijk over genomen. De „Vulcanus" was, evenals de „Maco ma",' uitgerust met een motor van werk spoor, de eerste Dieselmotor, die werkspoor heft gebouwd. De 8 cyl. Dieselmotor van de „Macoma" ontwikkelt 4000 rem. P.K. en geeft ht schip een gemiddelde snelheid van 1294 mijl. Aan den welgeslaagden proeftocht op de Noortree de „Macoma" vertrok des mor gens van IJmuiden en liep tegen den avond den Nieuwen Waterweg binnen namen vele vertegenwoordigers uit de kringen van handel, industrie, scheepvaart en verkeer Aanrijding met doodelijken afloop, te Breda. Gisteravond omstreeks half twaalf is de koffiehuisbediende J. van Oosterhout, die per rijwiel in de nieuwe Ginnekenstraat reed, aldaar tot nog toe onopgehelderde oorzaak door een taxi aapgereden. Het slachtoffer werd per politiebrancard naar het St. Ignatius-Ziekenhuis overgébracht, waar van O. spoedig aan de bekomen ver wondingen overleed. Door de politie wordt een uitgebreid on derzoek naar de schuldvraag ingesteld. Kindje in waschtobbe gesmoord. Woensdagmorgen mms vrouw B., te Don gen, in de Kanaalstraat, bezig het wasoli- goed op de Week te leggen. Haar tweejarig zoontje A. J. speelde achter het huis bij de waschtobbe. Toen moeder weg was heeft! het ventje een kinderstoeltje gepaft en dit naast de waschtobbe neergezet, waarop hij er op klauterde o<m een speelgoedbootje te laten varen. Daarbij heeft hij zijn even wicht verloren en is voorover in de tobbe gevallen, dne gevuld was met deken en wa ter. Het kereltje heeft nog wel getracht zich op te richten, maar woelde zich daarbij in de dekens vast. Toen de moeder terug kwam was het reedb verdronken. In'wlke gevallen 't van nut kan zijn. Koude, warme en heete omslagen. Hoe ze worden aangelegd. Gevaren bij ondeskundige toepassing. Onder een waterverband verstaat men in het algemeen het omwikkelen van een bepaald lichaamsdeel, even tueel ook het omwikkelen van ons ge heele lichaam met een vochtigen doek, waarvan de buitenkant met een dro gen doek is afgesloten. Dergelijke wa- terverbanden worden ook omslagen of compressen genoemd. Ze worden koud, warm of heet aangelegd. Aan gezien echter ondeskundige toepas sing meer schade dan nut doet, wil ik mij voorloopig tot het koudwaterver- band om de keel bepalen een ge neesmethode, die ongetwijfeld in me nig gezin veel vaker zou worden toe gepast, als men slechts wist, welk een prachtige resultaten ermee bereikt kunnen worden. Op twee dingen moet vooral gelet worden. De eerste doek, die vochtig, maar nooit nat mag zijn, moet van een goed opnemende stof zijn, die men twee of meermalen opvouwt, in vol komen koud water onderdompelt, ver volgens stevig uitknijpt, waarna hij ik herhaal dit niet nat, doch slechts vochtig om den hals wordt ge legd. Het meest geschikt hiervoor is een linnen of halflinnen handdoek, die ongeveer tot een handbreed wordt op gevouwen. Voor men echter den voch tigen doek om den hals legt, legt men den tweeden, drogen doek, die het best van wol of flanel kan zijn, in ge reedheid. Deze tweede doek moet aan- I merkelijk breeder zjjn dan de vochtige I want hij moet deze van boven en van I onderen ruimschoots bedekken, ten- I einde een goede afsluiting van de I lucht te verkrijgen. Met twee veilig- J heidsspelden steekt men den wollen I doek vast, wacht nog een oogenblik, I of de patiënt het niet te nauw of te I onaangenaam vindt, en het koudwa- I terverband is gereed. De vochtige doek moet sluitend om I den hals gelegd worden, er mag tus- I schen hals en verband geen lucht zijn, I doch aan den anderen kant mag het I verhand vooral ook niet knellend zijn. I Bij weerspannige kinderen zal men I soms wel eens geweld moeten gebrui- I ken en dan kan het voorkomen, dat I 1 het verband toch te strak wordt aan gelegd. In dit geval wordt het wat losser getrokken, echter zonder het geheele verband af te nemen, en dan is de zaak gezond. Kinderen zullen over het algemeen wat Ruiverig zijn voor de aanraking met het koude wa ter; bovendien geeft het hun dik- wijls aanvankelijk het gevoel, dat ze stikken. Zoodra ze het verband ech- ter een paar minuten om hebben, wor den ze rustig en slapen meestal spoe dig in. Het koudwaterverband kan, om zoo te zeggen op elk uur van 4en dag of den nacht worden aangelegdook kan het eenige keeren per etmaal ver nieuwd worden. Dikwijls wordt den dokter gevraagd of men er nu beslist koud water voor moet gebruiken. Ja, luidt het ant woord, vooropgesteld, dat het verband op de juiste wijze wordt aangelegd en de patiënt het niet koud heeft, doch zich behaaglijk warm voelt of koort sig is, want door het aanleggen van den vochtig-kouden omslag ontstaat een koude-prikkel, een samentrekken van de bloedvaten, waarop ons lichaam prompt antwoordt met een verwijding van de weefselvaten en -juist deze verwjjding is het, die be oogd wordt met den vochtig-kouden omslag, want zjj bevordert den bloeds omloop en den lymphstroom. Doch niet alleen de huid, die met de voch tige koude in directe aanraking komt, ook de dieper gelegen organen reagee- ren automatisch met circulatieverbe tering. Daardoor verkrijgen ^we een verhoogden toevoer van zuurstofhou dend, dus goed bloed, terwijl door den eveneens verhoogden afvoer van ver bruikte stoffen, ook de stofwisseling wordt aangezet, evenals de werkzaam heid van de huid, de afscheiding der~|~ talkklieren en zweetklieren, zoodat het gevaar voor oververhitting en I bloedaandrang wordt opgeheven. De vochtig-warme damplaag, die zich onder het verband vormt, ver wijdt de poriën en de openingen der klieren en bevordert zoodoende hun uitscheidingen. Dat het koud-water- verband een uitstekend middel tegen koorts is, is bekend, al vindt het nog I veel te weinig toepassing. Daarbij I komt, dat wie het zelf met succes toe- I past, dikwijls nog niet in staat is, I anderen precies uit te leggen, hoe het I verband moet worden aangebracht, I opdat het niet schaadt. Het deskundig I aangelegde koudwaterverband ont- I trekt warmte aan 't lichaam en voor- I komt oververhitting. Als de eerste on- I aangename gewaarwording van kou- I de voorbij is» doet het verband reeds I na enkele seconden weldadig aan, I Hoe lang moet het koudwaterver- I band als regel bljjven zitten? Daar I het, zooals wjj gezien hebben, ontste- I kingen en oververhitting beoogt tegen I te gaan, is het duidelijk, dat het ver- I wijderd moet worden, zoodra het door I en door warm is geworden en dit kan I reeds na een half uur het geval zijn. I Als ik een patiënt een keelverbanci I van 2 uur voorschrijf, beteekent dat, I dat het misschien driemaal vernieuwd I moet worden. Met een koud verband gaan slapen I en het eerst 's morgens afnemen, is geheel in tegenspraak met hetgeen men beoogt. Koude omslagen zjjn het aangewezen middel tegen alle stoor nissen van de keelorganen, van hei strottenhoofd, de amandelen en ook tij gewone verkoudheden en catarrh is het koudwaterverband het gebrui kelijkste en doeltreffendste middel. Andere toepassingsmogelijkhedt n. Volgens de hierboven aangegeten regels kunnen ook andere koudwater- verbanden, zooais voet-, enkel- en kuitcompressen worden aangelegd. Heeft men het noodige linnen niet bij de hand wat vrijgezellen dikwijls overkomt dan kan men zich even goed helpen door een paar katoenen sokken nat te maken en stevig uit te wringen. Zoo vochtig trekt men ze dan aan en daar overheén weer een paar langere wollen sokken of kou sen, die bóven de vochtige sokken uit- komen en deze zoodoende van de lucht afsluiten. We bereiken daar- mede* dikwijls een merkbare daling van de lichaamstemperatuur, terwijl de patiënt een aangenaam gevoel van welbehagen ondervindt, zoodat de dokter dit veelal reeds bij zijn eerst- bezoek toegepast vindt. Eén ding mag echter bij het ge bruik van waterverbanden niet ver- I geten worden, en wel dat ze slechts daar toegepast mogen worden, waar I het lichaam warm is in laatstge- I noemde gevallen dus in het bijzonder I de voeten. Voetomslagen kunnen dan I ook het best worden aangebracht, na- I dat de patiënt eerst in bed goed warm I is gewordenzoo noodig kan hij voor- I af een heet voetbad nemen, doch dik- I wijs is ook flink wrijven van de bee- nen al voldoende om de voeten de nóo- dige warmte te bezorgen. Met deze beide eenvoudige toepas singsvormen van het waterverband kan men den dokter, mits het op des kundige wijze geschiedt, het werk m niet geringe mate verlichten. Toch zal de dokter er dikwijls van afzien, een waterverband voor te schrijven, om dat hij telkens weer moet ervaren, dat zoo'n eenvoudig verband, a. heeft hij het nog zoo breedvoerig uitge legd en zelfs voorgedaan, tochaRyd nog niet goed wordt aangebracht Of het water is niet koud genoeg (he mag direct uit de kraan komen), of men heeft den natten doek te weinig uitgewrongen, of de patient was n et warm, toen men den omslag maakte j of... Of... 't Is ongeloof lijk, wat de dokter al niet te zien krijgt en daar om heb ik in dit artikel voor prac- tische en bevattelijke menschen wel wat langdradig ovér dit toch zoo be langrijke onderwerp uitgewyd. Ik za er om dezelfde redenen ook van af- zien, over de andere toepassingsmo gelijkheden van het waterverband te schrjjven, want als men b.v. een borst- of een rompcompres verkeerd aan legt, kan een longontsteking er het gevolg van zijn en aangezien er nu eenmaal altijd menschen zijn, die moeiijk iets nieuws leeren, zou ik het niet graag op mijn geweten hebben, dat een patiënt door het verkeerd op volgen van mijn voorschriften bjj zijn eiekte nog long-, blaas- of nierontste king kreeg op den koop toe. Dit ge vaar is bij de hier besproken water- verbanden niet te vreezen. Gekleede blouse met plooirokje. Vorig jaar is onder Neerlands huis vrouwen een enquête gehouden om te weten te komen welke recepten her meest geslaagd werden geacht van 100 gerechten in Mrier toebereiding een kenmerkend ingrediënt werd ge vormd door zuivelproducten, op de wyze zooals in het bekende boekje „Van Eigen Land" aangeduid. Aan dit onderzoek is de gedaante van een prijsvraag gegeven. Dezer dagen is van deze prijsvraag het resultaat vastgesteld, waardoor een beeld werd verkregen ten aanzien der voorkeur van onze huismoeders. De volgende gerechten bleken het meest in den smaak te zijn gevallen Groep koude voorgerechten: Met kaas gevulde tomaten. Groep soepen: Tomatensoep met Groep warme voorgerechten: Rijst schotel met kaas en tomaten (z.g.n.^ Hölland-Indië-schotel) Groep sauzen: Kaassaus. Groep vïschschotels: Schelvisch- schoteltje met kaas. Groep hoofdschotels: Brusselsch lof met ham en kaassaus. Groep toespijzen: Karnemelkpud- ding. De deelneemsters, wier inzending voor bekroning in aanmerking is ge komen, zullen dienaangaande recht streeks bericht ontvangen. Het langs dezen weg verkregen overzicht van wat de practische Ne derlandsche huisvrouw uit eigen er varing als voedzaam en smakelijk heeft leeren waardeeren, mag aan de nog onbedrevenen stellig als leidraad van onmiskenbaar nut worden aan bevolen. of uw llnker-richtingaan- wijzar staakt u natüurlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links naamt Waat u, dat zoo'n taakan gaan toovarstaf is? En. dat u dus uw baurt moat afwachten? jfxSu Waarom vele vrouwen zoo onhandig zijn. Eenzijdige opvoeding is doorgaans de schuld. Door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. Mannen verwjjtén ons meermalen, dat wy geen verstand hebben van technische dingen. Deze opvatting wordt zelfs niet prys gegeven met het feit voor oogen, dat er verscneidene vrouwelijke ingenieurs zyn, zelfs vliegeniersters, die in geen enkel op zicht voor mannen onderdoen. Toch moeten wjj toegeven, dat vele vrou wen in verschillende gevallen te veel op haar man steunen, zelfs waar het géén zuiver technische dingen be treft. Denken wy slechts hoe weinig huisvrouwen er toe komen om zelf standig een spoorboekje te raadplegen ol belastingbiljetten in te vullen. Vele huisvrouwen zitten met de handen in het haar, indien b.v. een stop van het electrische licht door slaat of een electrisch apparaat wei gert, terwijl later bljjkt, dat met een kleine reparatie aan het snoer het euvel verholpen had kunnen worden. Eij denken er echter niet aan zelf,de fout.op te zoeken. Toch zal ieder moeten toegeven, dat er eveneens veel onhandige man nén zyn, die geen stuk gereedschap weten te hanteeren, wier handen to taal verkeerd staan, waar het een of andere techniek betreft. Het onhandig zjjn van vrouwen wordt echter wel eens wax overdre ven, want vele vrouwen hebben een aangeboren handigheid, die echter niet altyd tot uiting komt. Veelal is de opvoeding aan een min der handig zjjn schuld, want reeds in de jeugdjaren wordt voor meisjes een andere maatstaf aangelegd dan voor jongens. Wanneer meisjes b.v. een meccano of trein voor haar verjaar dag vragen, dan zal de verwonderde moeder haar onmiddellijk antwoorden dat dit geen „meisjesspeelgoed" is en zal zij een pop, een winkel of wieg krijgen. Alle technische vaardigheid, die ontwikkeld zou kunnen worden, 'wordt omgezet in haken, breien en naaien e.d. „vrouwelijke handwer ken", alhoewel meer mannelijk knut selwerk in geenen deele zou schaden. Zeer vele dingen kunnen zoowel meisjes als jongens al spelende lee ren, waar ze in hun later leven veel practisch nut van hebben. Naast het gebrek aan belangstel ling of een al te eenzijdige opvoeding hebben meisjes meermalen een te theoretische vorming op school, die er in hooge mate toe bijdraagt, de vrouwen, waar het practische dingen betreft, minder handig te doen schij nen. Zelfs wanneer men het principe van een stoommachine heeft hooren uitleggen op school, dan wordt men later geenszins handiger om een of ander technisch werk uit te voeren. Wjj kennen allen conservatieve huisvrouwen, die de moderne techni sche hulpmiddelen in hare huishou ding niet wenschen toe te passen. Meermalen treft men vrouwelijk dienstpersoneel aan, dat van al die electrische apparaten niets wil weten en zich lietjer bjj het oude houdt. In- plaats van de stofzuiger xe gebruiken, vinden zjj het veel gemakkelijker het karpet „even"# bjj te vegen, terwijl voor hen niets boven het ouderwet- sche gas-strykjjzer gaat. Het moge. wellicht ongeloofelijk klinken, doch inderdaad zijn er dergelijke gevallen. Als oorzaak hiervan kan men aan geven, dat alle verband tusschen de vrouw en techniek ontbreekt, meestal door gebrek aan ervaring en door het zich niet vertrouwd maken met de moderne hulpmiddelen, die het leven der huisvrouw inderdaad, kunnen ver eenvoudigen. De tegenwoordige jeugd zal geheel anders hier tegenover staan, omdat zij er mede opgegroeid is en alle tech nische hulpmiddelen als iets gewoon» heeft leeren beschouwen. Veelal is het „technische onver stand" van huisvrouwen te wijten aan gebrek aan lichamelijke kracht of aan een zekere geaffecteerdheid welke men zooveel kan aantreffen bij vrou wen, die zich boven dergelijke werk jes verheven gevóélen. De practijk heeft echter wel dege lijk bewezen, dat vrouwen inderdaad bevattelijk kunnen zijn voor technische problemen." Wy denken slechts aan de vele chauffeerende vrouwen en zooals wy reeds zeiden, het steeds stijgende aantal vliegeniersters. Waarom zou het dan onmogelijk zyn, dat vrouwen haar stofzuiger, radiotoestel, strijkijzer en dergelijke 'veel minder ingewikkelde toestellen reparperen? Wordt rijst, het voor de tropenbevolking onmisbare hoofdvoedsel, by ons eigenlijk wel naar waarde geschat? Ik geef toe, dat wy den aardappel tot onze beschikking hebben, en dat we dus minder bepaald zyn aangewezen op het pro duct uit de tropen. Maar er zyn toch om standigheden, waarin we over de hulp, die rijst ons kan geven, niet te gering moeten denken! Als b.v. de tijd aanbreekt van de taaie, uitloopende oude aardappelen dan zal menige huisvrouw het een uitkomst vinden, dat ze bij het vleesch en de groente in plaats van die minderwaardige aardappelen,, rijst kan kiezen: de moeilijkheid ts alleen, dat rijst uit zichzelf het pittige mist, dat den aardappel eigen is en dat een rijstgerecht dus al spoedig „flauw" wordt gevonden. jonden we dat euvel verhelpen, dan zou het pleit van de rijst wel gewonnen zyn. Welnu, we kunnen aan rijst de ge- j wenschte pittigheid aanbrengen: we hebben ze daarvoor eenvoudig te koken met wat bouillon in plaats van met water; en dat we bouillon op een heel eenvoudige wijze altijd tot onze beschikking kunnen hebben, dat weet iedereen, die als trouwe hulp in de provisiekast steeds een busje Maggi's bouil lonblokjes heeft staan. Willen we verder nog gebruik maken van andere hulpmiddelen in den vorm van kruiderijen en specerijen b.v. dan kunnen we dat doen: noodig is het echter volstrekt tüet. Wel moeten we in ieder geval ons stipt houden aan de voorschriften, die in de vol gende recepten worden gegeven: mooie droog-korrelige ryst, geurig en pittig, be reiden we alleen als we er de noodige aan dacht aan geven. Rijst op Fransche wijze (U pers.). 400 gr. ryst, 50 gr. boter, 8 d.L. water met 3 Maggi's bouillonblokjes, snuifje peper en nootmuskaat. Wasch de ryst eenige malen in ruim water, tot het water volkomen helder is. Laat de boter in de pan smelten (op een zacht vuur), meng er de ryst met de kruiden door en roer die een paar minuten in de boter rond tot de rijstkorrels alle ermee in aan raking zijn geweest. Los de Maggi's bouillonblokjes op in het kokende water, giet den bouillon over de rijst, dek de pan dicht en laat op een zacht vuur de rijst gaar en droog worden (onge veer 20 minuten). Speciaal bij gehakt, bij gestoofde lapjes en bij biefstuk is de op deze wijze toebereide rijst heel smakelijk. jppillll'HilUP'Bfnm Turksch rijstgerecht U personen 400 gr. rijst, 80 gr. boter, 8 d.L. water met 3 Maggi's bouillonblokjes, snuifje peper, wat zout, 1 uitje. Hak of snyd het uitje zoo fijn mogelijk en laat het in ruim de helft van de hoeveel heid boter goudbruin fruiten. Schud er dan de gewasschen ryst door, de peper en een ietsje zout; roer de rijst gedurende een paar minuten in de pan rond, tot ze zich goed met de boter heeft gemehgd. Los de bouillonblokjes op in het kokende water, giet den bouillon over de rijst, dek de pan dicht en laat de ryst zachtjes gaar worden (ongeveer 20 minuten). Roer er ten slotte vlug achter elkaar de in kleide klontjes verdeelde overgehouden boter door. Gebruik de op déze wijze bereide rijst vooral bij visch, bij hardgekookte eieren, by verschillende soorten klein vleesch en bij allerlei groenten.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4