J bij >uda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No 19221 MaandagV2S' Mei '1939 75e Jaargang EERSTE BLAD. OM EEN KIND. £142.12 fa. G. L. rr«. Hoe Afrika wordt verdeeld. Nog slechts twee zelfstandige staten Van Tripolis tot Transvaal. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen N BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ftflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BUITENLANDSCH NIEUWS, I. i een BINNENLAND. tui, nu voe, vuur nwver ue&euu, is vei werw, js jieuriunuigen uuur yen nu verloop gehad. Prins Karei heeft ker aan H. M. de Koningin aangeboden. FEUILLETON. 8 aangeboden een oop Wordt vervolgd.) L”, Oosthaven 16 emwerken nbouwartikelen istmest len, enz. Arglistig is het hart, meer dan eenig ding; wie zal het kennen? BELGTë’. Koning Leopold) terug naar België. Koning Leopold, die eenigen tijd incog nito in Engeland heeft vertoefd, is naar zijn land teruggekeerd. Docker Spaniel, r met stamboom. Reu. it, oud 1% jaar. zragen: Markt 47. gelsch gebied, te onthouden van elke aniti- Italiaansche actie. lm ejj er Uw schoenmaker miestraat 9. omerschoeaen 1.75-1.95-2.90-3.25 lmeüer, St, Anth^itr. 9 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Seerenhuia met groote vooideolig te huur. 5689 Bur. v. d. Blad. m HeerenmolUera tusschenzool 2.95 Imeyer, St. Anther. 9 is prijs om voor Uw eken ’n auto te huren. Michaelis Jr. 132 Tel. 2509. Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden). :assettes vanaf IUM8 15 en 20 cent KMmw W«MU vmt HL. te huur m. of z. pen- a. of ongem. In klein n. Rustige stand. 5641 Bur. v. d. Blad. Caoatta 200 mat het gladde model no. 250 ren Steunzolen alle Ziekenfondsen Imeüer, St, Anther. 9 Een half uur later bevinden de beide stu denten zich op het dichtbij gelegen politie bureau. De brigadier, die hun met een lichtelijk verveeld gezidht ontving, is na een paar minuten een en al oor. Een stortvloed van vragen daalt op de beide meisjes neer, ter wijl de kleine Maud, zonder zich ook maar in het minst bewust te zyn van de beteeke- nis van haar persoontje op dit oogenblik, op een stoel bij het raam zit en totaal onver schillig -voor hetgeen zich hierbinnen af- De gendarmerie had reeds van te voren kennis gekregen) van het plan, en het kasteel bezet. Toen een aantal gewapende nataonaal- sdcialisten het landhuis binnendrongen, werden zij gezien door de gendarmerie, die onmiddellijk het vuur opende en twee der -2D-.2L, en acht arresteerde. De leider der expedite te" erin geslaagd te ontkomen, zonder dat zyn identiteit kon OOSTENRIJK. Aanslag op het huis van Prins Starhemberg. Twee dooden. Van nationaaL-socialistische zijde is een gewapende overval gepleegd op het familie- goed van Prins Starhemberg te Laxemberg, j waarby twee dooden zyn gevallen. :hen 'Frankrijk en Spanje over de „vreed- amo doordrinirinor” van Mnrnklrn waavhH 1 aanvallers doodde, uu uvu uxcii mei, vuigue ue oe- j kende landing van Keizer Wilhelm II te 1 wonden vastgesteld. I Wat de motóesven voor den overval be treft, statla men) voor een volkomen raadsel. Men veronderstelt dat de aanvallers dach ten, dat de Prins zich te Laxemberg bevond, hoewel hij op heft oogenblik te Weenen ver toeft. speelt, naar buiten kijkt. Een lichtgeel ge lakte auto, waarin een ongeduldige meneer herhaaldeljjk de claxon laat loeien, neemt haar aandacht geheel in beslag. Uit een aahgrenzend vertrek zyn nog twee politie-agenten er bij gekomen. Ook zy stel len diverse vragen, terwijl de brigadier eenigszins geagiteerd met een of andere af- deeling van Scotland Yard telefoneert. Als hy de hoorn weer op den haak heeft gelegd, verzoekt hy den beiden studenten een mi nuut of tien geduld te willen hebben. In specteur Benett, die deze zaak behandelt, zou zich onmiddellijk hierheen begeven. De twee agenten doen intusschen hun uiterste best om met Maud op goeden voet te komen, in de hoop een en ander over de<. man, die haar ontvoerde en diens moorde naar te.zullen vernemen, maar Maud drukt zich vast tegen Kitty aan, Kijkt met groote, verschrikte ’oogen naar haar op en is er niev toe te bewegen ook maar een woord uit te brengen. Alle goede bedoelingen van de bei de agenten hebben tenslotte slechts als eenig resultaat dat Maud begint te huilen. Het ijle, hooge stemmetje laat een langgerekt, klagend gehuil hooren, verstomt voor het onderdeel van seconden, om dan met her nieuwde kracht en een verbijsterende hard nekkigheid wederom in te zetten. Kit,ty neemt het meisje bij zich op schoot en tracht haar tot bedaren te brengen. )ORENDOOR De verkiezingen. De Rexisten behalen zetels alsmede de communisten, terwijl de Katholieken verliezen zullen boeken. Een rustige stemming. De verkiezingen hebben te Brussel en in de provincie tot nu toe, voor zoover bekend, een kalm - gisterochtend om acht uur reeds zijn stem recht en weerstaat (voor de vierde maal in dezen nacht) een opkomend verlangen om een kus op het lieve, zorgelooze gezichtje van het kind te drukken. Tien minuten later echter is de kleine woning in rep en roer. Nicolle zit huiverend en met een zeer ver warde coiffure op den rand van haar bed en staart verschrikt in het ochtendblad, dat Kitty haar met alle teekenen van de groot ste opwinding in de hand heeft gedrukt. Op de voorpagina is een foto van de klei ne Maud opgenomen. Daarnaast het conterfeitsel van een man, die ongeveer vyf-en-dertig jaar kan zyn en wiens gelaat, niettegenstaande de oogen ge sloten zyn, een somberen, haast dreigenden trek heeft. Roofmoord! staat in vette letters boven de beide foto’s. En daaronder, wat kleiner: Vierjarig kind ontvoerd. Wie heeft de kleine Maud Gordon gezien ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende-tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en ,pnze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. de Tunesische kust is thans j ^11’ 11-Zetle Fransche heerschappy. Het noodlot van de nabuur-republieken, Transvaal en Oranjevrystaat, welke begin dezer eeuw aan Engeland werden onderwor pen, is bekend. Zij zijn in de Zuid-Afrikaan- sche Unie gelijfd. Het zal misschien niet lang meer duren, alvorens het groote Afrika geen enkele/Zelfstandigen staat meer heeft aan te wyze^l PALESTINA. Vertrek van den Negus uit Jeruzalem. Vergezeld, van zijn beide zoons en Prin ses Tsahai en eenige hovelingen is de Negus uit Jeruzalem vertrokken. De Keizerin blyft voorloopig nog te Jeruealem. Het uur van vertrek was geheim gehouden. Het gezel schap reist op een diplomatiek paspoort dat nog geldig is, aangezien geen enkele mogendheid tot nu toe de annexatie van Abessynië erkend. De autoriteiten hadden een speciale wagon ter beschikking van den Negus gesteld. Even voor het vertrek van den trein nam de Negus afscheid van zyn hondje Loeloe, dat jaren zyn metgezel is geweest. By zyn vertrek naar Engeland is den Negus een voorwaarde gesteld. De keizer, zoo zegt men, heeft zich moeten verplich ten, om zich tydens zyn verblijf op En>- Als we eenmaal de zorg voor het kind op ons hebben genomen, moeten we ook bij alles rekening met haar houden. En die weelde kunnen wij ons niet veroorloven. Als we vooruit willen komen, moeten we vry en onafhankelijk zijn. Vooruit komen! Dat is Kitty’s devies. Voor haar is het leven een stuk klei, dat men kneden kan, maar natuurlijk slechts zoolang men jong is en elasticiteit bezit. Het is nog geen zes uur in den ochtend. De slaapdronken Nicolle gevoelt nog niet de minste lust tot een discussie. Ach ja, dat is nu eenmaal niet anders, mompelt ze om direct daarop weer in te slapen. Haar roode, volle lippen zijn half geopend en laten twee rijen parelwitte tan den zien. Haar ademhaling is rustig en ge lijkmatig en op haar gelaat ligt een vreed zaam glimlachje, ondanks het hopelooze faillissement van het Adviesbureau voor Vrouwen, ondanks de huuropzegging van de zijde van den huisbaas en ondanks de vijf honderd pond, .die zorgvuldig in een gelo- kistje zijn opgeborgen. Gelukkige Nicolle. Kitty springt haar bed uit. In de lichtblauwe pyama ziet de kleine blondine er nog jonger uit dan anders, als zij door een degelijk kapsel, lange rokken en afgemeten bewegingen een waardigen in druk tracht te maken. Op bloote voeten sluipt zy (voor de vier de maal in dezen nacht) naar Maud, schudt het kussen op, trekt de weggegleden deken uitgebracht in de Rollebeckstraat. Van Zee land heeft te Boschvoorde, een voorstad van Brussel, gestèmd. Om 1 uur zyn de stem bureaux des middags gesloten. Groote successen der Rexisten. De eerste uit <Je verschillende kieskrin gen ontvangen uitslagen doen zien, dat de .p gebr. 2 p. Grasmaai- A. Verhoeff, Dorp- Waddinxveen. >t onovertroffen metaal, dat blijvend mosterd, zuren en it gepoetst behoeft onverslijtbaar is,t maken uit 15 iels en vorken. ENGELAND. Wordt Buckingham Palace verkocht? Koning Edward prefereert het St. James Paleis. Volgens het Londensche blad Reynolds” zou het Buckingham Palace met de bijge bouwen eerstdaags voor drie millioen pond sterling verkocht en vervangen worden door moderne huizen en openbare parken. Reeds Koning George zou hét paleis heb ben willen verlaten, wegens de geleidelijken bouw in de omgeving van kantoren en ma gazijnen. De voorkeur van Koning Edward gaat uit naar het SO. James paleis, dat hy als Prins van Wales bewoonde. rexisten successen behalen, welke de ver wachtingen nog tè boven gaan. De door hen veroverde zetels worden verloren door de Katholieken, de liberalen en soms zelfs de socialisten. Zoo hebben de Rexisten te Arlan, in de streek van Fuavillers 38.16 procent der stemmen op zich weten te vereenigen. De Katholieken gaan duidelijk in stem mental achteruit, vergeleken bij de verkie zingen van 1932. De socialisten weten zich te handhaven. Men berekent, dat de Rexisten alleeh in het Walenland zetels zullen veroveren, be nevens in het arrondissement Brussel. In Vlaanderen zullen zij waarschynlyk met tot een zetel komen. In totaal raamt men op deze basis, dat de Rexisten 15 zetels zullen krygen voor het geheele Ittad. In de provin- cie Namen winnen zy 2 zetels van de Ka tholieken. In,Limburg zullen waarschynlyk 4 Katholiekeh, 4 herstel, 3 Vlaamsche na- tionalen, 1 liberaal en 1 socialist gekozen worden, waarby de katholieken dan twee zetels zouden verliezen. Het schijnt, dat de communisten ook versterkt in de Kamer zullen terugkeeren. In Luxemburg zullen de Rexisten wajarschynlyk 2 zetels veroveren en 3 in Luik. Geraamd wordt, dat de katho lieken 12 tot 15 zetels zullen verliezen. H f A 8 R IK AA I heid ten nadeele van Marokko uiwiel. In 1859 provoceerde het een oorlog met Span je en moest eveneens weer het onderspit delven. Ondanks dat bleef de zelfstandigheid des lands toch nog in zekeren zin bestaan, of schoon Marokko zich heel wat meer door het buitenland moest laten gezeggen als vóór ’59. In «1904 volgde een overeenkomst tus- scl zame doordringing” van Marokko, waarby de Franschen het leeuwenaandeel namen. ‘In 1905, op den 3len Mei, volgde de be- Tanger. Dat was het begin van de Marokko- crisis. Op de internationale Alcesiras-con- ferentie van 1906' verklaarde men Marokko wel voor een gastvrij land, doch Frankryk had zijn deel al genomen en dat deel kende men allesbehalve gastvrijheid toe. Duitsch- land greep in Juli 1911 nog eenmaal in, toen men zag, dat Noord-Afrika steeds meer verfranschte. Op 4 Nov. 1911 volg de een Marokko-Congo-overeenkomst. De Fransche beschermingsheërschappy over Marokko werd ook door het Duitsche Rjjk f erkend en weer verloor Afrika een zelfstan- dig staatje en keeg dit werelddeel op de at las weer meer kleur. Van Tripolis tot Transvaal. Tripolis aan de Noord-Afrikaansche kust, dat ook tót de zeerooversstaten van de 16e en 17e eeuw behoorde, werd in de 18e eeuw by het Turksche Rjjk ingelyfd. In 1911 1912 werd het echter gedurende den Ita- liaansch-Turkschen oorlog door Italië ver overd en door den vrede van Ouchy kwam het „zeer officieel” in handen van de Ita lianen. Heden is Tripolis de belangrijkste plaats in de Italiaansche kolonie Lybië. Ook Dahomey aan de Afrikaansche West- kust was-eenmaal zelfstandig. De koningin van Dahomey heeft in de Europeesche pers eenmaal een zekere sensationeele |ol ge- kaar. En gedurende dit korte oogenblik lykt het, alsof zy felle tegenstanders zyn. On middellijk daarna echter zitten zy weer min zaam glimlachend tegenover elkaar, zon der een spoor van wrok vraag en antwoord wisselend. Als Gordon een kwartier later het bureau heeft verlaten, wendt Benett zich tot Kay nes, die al dien tijd tegen den muur heeft geleund, met intense belangstelling het on derhoud volgend, zooals een student de boeiende voordracht van zijn professor. Nu, Kaynes, vertel jij me nu eens wel ken indruk je van mr. Gordon hebt gekre gen! Een allergoedigste man..., geeft Kay- nes zonder aarzelen ten antwoord. En de ironische trek om zyn mond roept op Benett’s scherp gelaat een glimlachje te voorschijn, waaruit duidelijk de voldoening van den leeraar over de intelligentie van diens leerling blijkt. Bizerta aan c een der sterkste Fransche oorlogshavens. In den laatsten tijd heeft er een sterke Ita liaansche immigratie naar deze streek plaats gevonden, hetgeen heeft geleid tot politieke geschillen tusschen Frankrijk en Italië. Eerst door de Romeinsche overeeri- ikomst van Januari 1935 zyn deze op grond van Fransche Koloniale concessies met Ita lië bijgelegd. Het voorbeeld voor den Duce: Marokko. Tot in de 19e eeuw nam het zelfstandig sultanaat Marokko ijverig deel aan de zee- rooverij der Noordwest-Afrikaansche Bar- bareskenstaten. Toen het in den 40er jaren den Emir Abd el Kader in Algerië tegen de Franschen ondersteunde, geraakte het in een oorlog met Frtmkryk, welke oneenig- Kitty grijpt in. Men went aan kinderen. Men went zelfs zeer gauw aan kinderen. Vooral dan, wanneer men zich zoo eenzaam en ongelukkig voelt als Kitty Devine. Nog wil zij het zichzelf niet bekennen dat het een zeldzaam wonderlijk gevoel Is zoo over het welzijn van een klein schep seltje te mogen waken. Dies zegt zy ’s mor gens vroeg, onmiddellijk na het ontwaken, op zeer beslisten toon tot Nicolle, dat die geschiedenis met Maud nu direct moet wor den afgedaan. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Als u inderdaad verlangt, dat wy open kaart spelen, meneer Benettt, dan moet ik k zeggen, dat ik den' stand van zaken wel zeer zonderling vind. Voor my staat het wel vast, dat de door de politie gezochte Cover- Ifttjiaar Engeland is teruggekeerd. Boven dién twijfel ik er geen moment aan, dat dp ontvoering van de kleine Maud zijn werk is. En ik ben er stellig van overtuigd, dat hij aan den moord op dien man in de heide hij Kensington op de een of andere wyze debet is. Wanneer de politie er niet eindelijk iMlaagt op dit gevaarlijk individu de hand te leggen, dan zal ik er ernstig over moeten gaan denken Engeland te verlaten, omdat ik ijier myn leven niet zeker ben. Als ik me niet meer beschermd weet door de wet en de politie Mr. Gordon, valt Benett hem in de rede, op elk woord,den klemtoon leggend, de politie zal alles doen wat zij voor haai plicht houdt. Vorschend, bijna uitdagend ziet Gordon inspecteur Benett aan. Een seconde lang ontmoeten de blikken van beide mannen el- speeld. Thans is deze negerstaat, evenals Madagascar, reeds lang Fransch bezit. Dit eiland liet in de eerste fielft der 19e eeuw veel van zich hooren, toen koninginuRavana- lona I, die een vijandin was van alle blan ken, bloedige Christenvervolgingen op touw «««te. In 1895 kwam Madagascar onder Nu Abessynië voor Italië is gevallen, blij ven er op de landkaart van geheel Afrika nog slechts twee staatjes over, welke hun zelfstandigheid hebben bewaard: dat is de negerrepubliek Liberia, een stichting van vrijgelaten Amerikaansche negerslaven, en Egypte, wier absolute onafhankelijkheid en zelfstandigheid, ondanks het in 1922 door het Britsche parlement onderteekende sou- vereiniteitsverdrag, nog aan een zijden draadje hangt. Alle overige landgebieden in Afrika zijn thans koloniën, mandaten of dominions, en bevinden zich in handen van Europeesche staten, ofschoon nog vóór honderd jaar bijna jeheel Afrika bestond uit zelfstandige stukken land. De laatste Bey van Algiers. Algerië, een stichting van de Arabieren, stond langen tyd onder de opperheerschap pij van de Turksche sultans, totdat ongeveer in 1600, de Algerijnen zichzelf het recht toe kenden een Bey te kiezen. Onder de Bey’s is het land tot ontwikkeling gekomen. Een leider, die een kind was van de eigen be volking, wist beter met het volk om te gaan en kende beter zyn behoeften. De Bey’s hebben de zeerooverij in de Middellandsche Zee lange jaren weten te onderdrukken, zy het op hardhandige manier. De Spanjaarden die altijd leefden op de kusten van Oran, werden door hen in bedwang gehouden. Het einde van de onafhankelijke Piraten staat Algerië naderde, toen Frankrijk in 1830 een zijner consuls op expeditie door Algerië had gezonden en deze gezant door den regeerenden Bey was beleedigd. De Franschen belegden de stad Algiers en dwongen den Bey tot capitulatie. Eenmaal in het land, zetten de Franschen de verove ring van Algerië voort, zy het ook over vele jaren. Tot in den 90er jaren hebben er in dit land inheemsche opstanden plaats gevonden. Thans is Algerië een waar menschenreser voir voor he<t Fransche leger. Hoe kwam Tunis in Fransch bezit. Op precies dezelfde wijze is Tunis, oor spronkelijk evenals Algerië, staand onder Turksche opperheerschappij, in Fransch be zit gekomen. Eerst protest van het land tegen de Turken en veéhtend om zelfstan digheid onder een eigen Bey. Daarna in 1871, moest de Sultan in Constantinopel Te- nesië algeheele autonomie toestaan en de familie van den Bey het erfelyk troonrecht geven. Doch reeds 10 jaar later benutte Frankryk eenige „grens ongeregeld heden" om een militaire verovering op het land aan te vangen en in 1882 werd geheel Tunis aan Frankrijk onderworpen. Wel eindigden de opstanden nog niet, doch sedert den tach tiger jaren komen nog zelden ongeregeld heden in Tunis voor. van vroege en late den ook keizerinnen- Itazenl. 28, Boskoop. liOIBSdlE COURANT. Aanval op Pastorie te St. Hubert. Het dagblad JLe Soir” meldt, dat twintigtal jongelieden die op vrachtauto’s waren aangekomen een aanval hebben ge. daan op dien Pastoor van St Hubert, om dat deze plakbrieven van de muren der pastorie en de kerkgebouwen had verwij derd. De geestelijke ontrukte een der aanval lers dien stok en stelde zich heftig te weer. Hy moest in een ziekenhuis worden ogenomen. Volgens hetzelfde blad hebben zich in den af gel oop n nacht te Hoey vecht partijen voorgedaan tusschen ,iRexisten” en socialisten. Er zijn daarbij eenige per sonen gewond. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Klaas Knop in audiëntie. Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen den heer Klaas Knop' van Terschelling. De heer Klaas Knop leidt sedert 1924 te Westerschelling op Terschel ling een cursus in zeemanswerk, bestaande in schiemans- en fancywerk. Hy is begon nen met vyf jongens en heeft thans hon derd leerlingen. Door wylen Dr. J. W. van Dieren werd het Klaas Knopfonds opgericht om dezen cursus financieel te steunen. Langzamer hand kreeg deze cursus vermaardheid on van alle kanten kwam belangstelling voor I deze oude zeemanskunst. Nu heeft Klaas Knop een mat „gespekt”, die onlangs is voltooid. Deze mat, waarin de kroon die de loodsen als insigne dragen, is verwerkt, is hedenmorgen door den ma- tier uan n. ixi. ue xkuiuiigui utuigeiuuuen. Politieke onlusten te Antwerpen. Twee dooden. Zaterdagnacht zyn bij een vechtpartij tusschen politieke tegenstanders te Ant werpen twee socialisten met revolverscho ten gedood .De vechtpartij ontstond bij het aanplakken van veridezings-pamfletten, De dader werd gearresteerd, hij is de candi- daat van de „Realisten” te Luik. Hy ver klaart, dat de socialisten een dreigende houding aannamen, en dat hy uit zelfver dediging heeft geschoten.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1