Si Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEÜWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 110 19231 Zaterdaq 'B Juni 1936 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen cfiaganmantslS' AND IDAM C. 1 Brieven uit de Hofstad. EERSTE BLAD. ■I OM EEN KIND. WIELERBAAN GOUDA. Morgenmiddag 2 uur FINALE der Avondzesdaagsche. De boodschap van het Pinksterfeest en wij. JR heelt hetzelfde K. itoor X I FEUILLETON. Lokaas. I (Wordt vervolgd.) ny; ie moet eens met dat meisje gaan ll 1 prachtvolle keuze in diverse Betrouwbare kwaliteiten in elke prijslage. Ook voor Kinderen. MCCCXXXV. ijk ook zeer ijken, indien ïderlandscho lp verleent. NVOUDIGE I DOOR DE 1 ENKELE i voor de openstel- proeftijd van 2 tot Zonder geloof, zonder geestdrift brengt niemand groote dingen tot stand. soliede Boek- >r de plaatsing 'rden. Blijft steunt de ke bijdrage, agtper jaar Bahlmann Dit nummer bestaat uit twee bladen. LEM llll Roman van NORBLRT GARAI. (Nadruk verboden). brandt en dat we alleen Van dat vuur ver vuld, kunnen uitgaan om de wereld te over winnen. Het is de vlam, het vuur, dat we noodig hebben. Het is de vlammende geest drift alleen die ons levefl kan verheffen uit de sfeer van het botte eigenbelang en materieele genotzucht, uit de materie-aan- bidding naar de lichtende hoogten van een vergeestelijkt leven. Rechts van Danny’s weekend-huisje strekt zich langs den oever van de Theems, een perceel grond uit, waarop reeds sedert het voorjaar verscheidene wagenladingen tegels liggen opgestapeld. De kelder van de groote villa, welke hier zou verrijzen, is reeds gemetseld. De bouw is echter uitgesteld, omdat de eige naar van het perceel wegens gepleegde malversaties tot acht maanden gevange nisstraf is veroordeeld. Het kleine huisje links behoort aan een postambtenaar, een hartstochtelijk hengelaar, die al zijn vrije uren aan den waterkant voor zijn woning doorbrengt. Door bemiddeling van het gemeente bestuur van het kleine plaatsje heeft Kaynes, de „recherche baby” zich met dèn postambtenaar In verbinding gesteld en daarbij is hij er In geslaagd het huis je te huren om er met zijn collega, re chercheur Brownell zijn intrek te nemen. Belden houden thans een wakend oog op Danny’s woning Overdag blijven zij in het optrekje, van waar zij een ruim uitzicht hebben over de geheele omgeving; ’s avonds brengen zij den beiden meisjes levensmiddelen en klein gehakt hout en nemen zij het ver langlijstje voor den volgenden dag in ontvangst. In de schutting tusschen Danny’s wo ning en die van den postambtenaar wordt een deur gemaakt. Voorts wordt een schelleiding aangelegd, zoodat van Danny’s weekend-huisje uit onmiddellijk de beide rechercheurs kunnen worden gealarmeerd. Dat zijn wonderlijke en eenigszlns ver ontrustende veiligheidsmaatregelen, die de beide meisjes met de noodlge zorg vervullen. Zij durven den kleinen tuin nu niet meer te verlaten. De, hun langzamerhand als een figuur uit een sprookje schijnende Conrad Co- verley, houdt hun fantasie steeds meer bezig. Op het bevel tot inhechtenis neming, dat Kaynes haar laat zien, is een foto geplakt van een ongeveer vljf- en-dertigjarlgen man. die met een open- hartigen blik de wereld inkijkt. Het gezicht is ongetwijfeld prettig en sympathiek. Kitty constateert onmidde- lijk, dat Maud sprekend op haar vader lijkt en haar gevóelens jegens dezen, haar nog onbekenden man, worden uiteraard te zijnen guhste beïnvloed door het feit, dat zij zich van dag tot dag meer tot zijn kind aangetrokken ge voelt. Met Nlcolie staat de zaak «chter an- zijn ingevallen gelaat. Eindelijk, Conny... eindelijk... heb ik genoeg... genoeg... Een ellendig ge voel was dat... die krankzinnige hon ger... Nee... laat me maar, Conny... ik wil nu eerst? een beetje slapen... ik ben nu, wat je noemt verzadigd... ’t ligt me zelfs wat zwaar op de maag... Heerlijk. weer eens een keer flink te hebben ge geten... Nee, dank je... ook geen whiskey meer... slapen wil Jk... slapen... Ik ben doodmoe, Conny... laat me... slapen... Spannende strijd tusschen CATTEL-BAKKER en HESL1NGA-MATENA. Vooraf een interessante OMNIUM TUSSCHEN AMATEURS. LAGE ENTREE PRIJZEN. MET GEBRS. VAN GOG’s RECLAME AUTOTOCHT naar Ant- werpen. Bezoek aan alle beziens waardigheden. Schelde rij- en loop- tunnels, Visetez, Panorama, Anvers, 87!^ M. hoog, boottocht met Wirtz Salonboot. Alles slechts voor ƒ3.50 tezamen. Vertrek 5.45 v.m. 11 Juni a.s. Bespr. RABOUW, Oosithaven 34, tot 9 Juni n.m. 8 uurr. Dp uitstorting van den Heiligen geest over Jezus,’ acMtergebleven discipelen die het Pinksterfeest herdenkt, heeft beteekenis ook voor onzen en wellicht juist voor onzen tijd. 'Over hen werden gezien verdeelde ton gen als van vuur, zittende op een iegelijk van hen en zij begonnen te spreken in vreemde talen, die de Geest hen gafvuit te spreken, staat er in de Handelingen. Zij werden vervuld met het vuur, met den geest Gods en daardoor openbaarden zich in hen mogelijkheden, die ze zelf niet in zich ver moed hadden. Petrus trachtte dit aan de aanwezige menigte te verklaren. Deze man nen zijn niet dronken, zei hy. Eigenaardige verontschuldiging. Zou ze ook thans in nog sterker mate niet noodig zyn geweest? Want minder nog dan de schare, die in den Jeruzalemschen tempel aanwezig was, ver staan we de stem van den Goddelyken geest. De vervoering, wanneer ze niet het mate rieele geldt, zien we nog altijd aan voor een dronkenschap van den geest. En de men- Schen, die vervuld zyn van den Heiligen Geest, die stoffelijke idealen najagen, die geestdriftig zyn over het schoone, het goedej het edele, die niet zich zelf zoeken, maar een andere en betere wereld en daarvan geestdriftig getuigen, die spreken van de noodzakelijkheid van het offer en getuigen, dat wie zyn leven zal willen behouden het zelve zal verliezen en wie het zal willen verliezen het zal behouden die de ideeën-be- zetenen zyn, waarvan Mr. Vosmaer ergens in een van zyn boeken spreekt, die allen, die de vervoering kennen en de verheffing willen, die zien we ook nu nog als men- schen, die niet ten volle toerekenbaar zijn, als de geëxalteerden, voor wie men met een tikje minachting de schouders ophaalt, of als de stakkers, die moeten verongelukken. Zeker er is juist in onzen tijd een ster keren drang naar religieus leven, die deze veroordeeling van onzen tyd schijnt te weer spreken. Maar is dit niet de natuurlijke reactie die door den bruten geest van onzen materialistischen tijd gewekt wordt? Er zijn nog altijd menschen, die de knie voor Baal niet gebogen hebben'.' Er zijn er nog altijd, die geen voldoening, geen vrede vin- den kunnen buiten den geest. Maar hoe klein is hun aantal vergeleken bij de groote meer- derheid der anderen? En is die drang niet veeleer een vaag en machteloos besef van het toereikende van wat nu hun leven vult, dan een vervuld zyn van den Heiligen Geest? Want dit is de boodschap, die het Pink sterfeest ons brengt, dat de vervulling met den geest is als een vuur, dat in en om ons praten! Geef me alsjeblieft nog wat te eten, Conny! Een lach schiet hem naar de keel. Weet je, Conny, dat varken van een gringo heeft de kleine Maud gestolen. Hij dacht een hoop geld voor haaf te kunnen losl^rijgen. Maar dat is hem niet meegevallen! Die schurk zal voor een tweeden keer zulke grappen niet meer uithalen! Ik heb hem ergens in de hel gelokt door hem wat geld te belooven. En toen... ach Conny, laat je dit gezegd zijn... ik heb nog nooit iemand zoo goed geraakt. Eén schot en weg was hij... Wat heb je nog meer, Conny? Ik word gek van honger. Een ham...? Kerel, geef hier. Tjonge, dat smaakt... ja, Conny, dat met die gringo heb ik wel goed klaar gespeeld. Maar om daarna met de kleine Maud door heel Londen te loopen, waar ze me allen zochten, dat was me toch te riskant... Kuchend gaat zijn adem. Steeds moei - IHker valt hem het spreken. Zijn woor den klinken nog slechts als een gesteun. Ja, Conny... geloof me, je moet zelf naar Engelahd gaan... Onder ons gezegd, ik geloof... dat ik er wat opgeloopen heb.weet je.in de Theems.zij heb ben mij er in gejaagd... gejaagd als een kangeroe weet je, Conny. Jij bent altijd een fatsoenlijke kerel geweest maar... waarachtig het spijt me... ik kan je niet meer helpen, Conhy... met mij... mêt mij is ’t gedaan... En de stervende laat zich achterover vanen. Zijn brekende oogéh staren in de verte. Een welwillend lachje glijdt over Uit het jaarverslag van het Schilderkun dig Genootschap „Pulchri Studio” blijkt dat daarvan 193 kunstschilders lid zyn. Men kan gerust aannemen dat er nog wel een honderdtal schilders rondlodpen die geen lid zyn, zoodat het getal schilders in den Haag, inclusief dan de aangrenzende gemeenten, niet veel van de 300 zal af zyn. Het is on begrijpelijk hoe die alle nog een rede lijk bestaan kunnen vinden. Maar het be staan is in de huidige tijdsomstandigheden wel heel hard, heel veel harder dan van velen die dagelijks uit de regeeringsschat- kistworden gesteund... In dat zelfde jaarverslag wordt geklaagd over het gebrek aan belangstelling voor de exposities. Het is toch niet noodig altijd te koopen; platonische belangstelling stellen de kunstenaars ook zeer op prijs. De jaar- verslaggever geeft daarover eenige ver- moedelijke oorzaken en hij vreest o.a. dat de wy'ze waarop de kritiek wordt uitge oefend, niet bevorderlijk is voor de belang- veelt het Idee aan de rirma Felix en •Deze brug is sterk doel sie wordt tenslotte men, onder voor- or het verkeer zal j wijze van proef het polderbestuur emt. aangenomen de g van de gemeen- 55 en 1936. o bijzondere voor- ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ders. Van haar vader heeft zij een. uiter mate sterk karakter en een, alle zijpa den schuwende oprechtheid geërfd. Haar houding tegenover menschen en dingen is steeds duidelijk omlijnd. Verduistering van fabrieksgeheimen is een misdaad. Coverley mag zijn straf niet ontgaan. Voor zoo’n man kan zij niet de minste sympathie gevoelen, ook al houdt zij dan ook van zijn, door een toeval bij haar ondergebracht kind. Op een ochtend, als Maud dapper aan het scheppen is in een, speciaal voor haar getimmerde zandbak, ontwikkelt zich tusschen de belde vriendinnen, Ni- colle en Kitty, een gesprek, waaruit voor het eerst hun verschil van Inzicht blijkt. Kitty zit op een groote houtklst, de handen om de hoog opgetrokken knieën geslagen. Zij draagt een blauw trai ningspak, waarin zij er ultzlet als een kleine, blonde page. Stel je voor, Nlcolie, we krijgen er nog een waker hij. Een hond! Mr. Brow nell zou hem vandaag uit Londen mee brengen. Nlcolie maalt met een korten sikkel de weinige vierkante meters gras voor het huis. Zij draagt ëen eenvoudige tuin Jurk. Prachtig! Een hond, een waakhond ontbreekt hier al lang. In den Haag is geen enkele trekhona meer te vinden. De mishandeling van. den hond is daar afgeloopen dank zy den haru- nekkigen stryd daartegen van dierenvrien den. Er wordt over het algemeen veel meer pry's gesteld en zorg besteed aan de huis dieren. De zwervers zijn verdwenen. Er loo pen meer zwervende menschen langs de straten dan dito dieren. Freule des Tombe heeft veel en goed werk gedaan. i de opzet van het werk mag worden Het opzienbarende geval. Geruimen tyd hadden wy in onze stad niet ereis een opzienbarend geval, dat voor de dagelyksche gesprekken onuitputtelyk stof kon leveren. Nu is er dan weer eentje, dat met het onwelwilende woord „schan daal” kan worden gequalificeerd. Het is wel niet noodig het verder aan te duiden, want ook buiten den Haag zal er wel een woordje over gevallen zyn. Natuurlyk zyn wy de eerste om een der- gelijk zaakje te veroordeelen, maai nog ster ker betreuren wy het. En vooral omdat hier onmiddellyk op zoo groote schaal en op zoo uitbundige sensationeele wyze daaraan ruchtbaarheid is gegeven. Met één slag zyn niet alleen vele levens verwoest, maar zijn tal van t families vreeselyk getroffen. Nu kan men wel met de goedkoope tegenwer ping komen, dat dit da^schuld is van die „verdachten” zelf, maar daarmede is niets veranderd. Het betreurenswaardige voor alle onmiddellyk betrokkenen blyft er onveran derd door. Alle aanleiding biedt het gebeurde voor uitvoerige fantasiën van het publiek, die dan ook in ruime getale en in ongelooflijke sensatie de ronde doen. Dat is het ongeluk van de onmiddelljjke publicatie, waarvan niet het minste nut luitgaat. Het is eens dringend noodig, dat dit vraagstuk eens ernstig onder het oog dient te worden ge zien óf en in hoeverre onmiddellyke open baarmaking van dergelyke gevallen ge- wenscht is. Het is toch de overheid, die hier de gegevens moet verstrekken en zij MOND ontzenuwt Is een derde klas nooit meer mogen an wettelijk be- GOlimi F (01RA VI. gedeelte van Rey. lelt daarbij de op- intjes In het trot- oor het plan, doch te licht is voor heeft er belang by, dat er geen sensatie wordt „gepleegd”. Natuurlijk is het geval voor velen aan leiding om nog eens duchtig op het groote stadsleven af te geven en allêrlei andere oorzaken als bronnen van kwaad aan te wyzen. Ook in die betoogen schuilt een on- gewenscht element. Hef, is onvermijdelijk, dat daar in de drukte van de groote stad allerlei dingen kunnen gebeuren, die niet gauw in de gaten loopen, zooals dit in een kleinere gemeente wel het geval zou zyn. Maar dit is geen reden om nu het groote stadsleven te verguiz«n. In de kleinere plaat- 1 sen bestaan wel onhebbelijkheden die even eens een kwaad zyn. De booze praatjes heb ben daar óók dikwijls veel kwaad gesticht. Het is dus wel gewenscht, dat men aan de gevallen gelijk die nü voorkomen, geen over bodige belangsteling geeft en dat niet meer publicatie wordt gedaan dan strikt nood zakelijk is. De sensationeele fantasie van het publiek heeft geen voedsel noodig; zy is al hinderlijk genoeg, want zy ontziet en draagt niet de minste verantwoordelijkheid voor haar booze praatjes. Het leven van freulle des Tombes. We mogen niet nalaten een enkel woord te wy'den aan de nagedachtenis van een vrouw, wier naam in den lande wel alge meen bekend is. Zij was wel de trouwste vriendinne van de dieren en als secretaresse van het Jack London-verbond een paraat strijdster voor de rechten der dieren. Het was waarlyk dringend noodig dat dit werk geschiedde, want op het punt van dieren-org ontbrak er heel veel by de menschen. Er zijn alty'd heel veel menschen, die met de gedachte omgaan, dat alle zorg voor het dier een soort overgevoeligheid, een senti mentaliteit is van oude jonge juffrouwen, die op hun hondje of hun poesje al hun liefde concentreeren. Die gedachte is vql- maakt onjuist. Wie wel eens de ergerlijke verhalen over dierenverwildering in een stad als Konstantinopel heeft gelezen, weet waartoe gemis aan zorg ook in het nadeel der menschen lijden kan. In freule des Tombe is een zeer pryzens- waardige figuur heengegaan. Wy brengen haar gaarne een woord van dank voor het vele, dat zij heeft verricht. Wanneer men had gezien welke personen de teraardebe stelling hebben bijgewoond, dan zou men wel begrijpen dat hier iets anders was dan overdreven dieren-sentimentaliteit. 18. Ik weet niet, wat me vandaag «heelt. Mijn maag lijkt wel een gummi slang. ik geloot, dat Ik nooit genoeg krijg. Geef mij dat spek eens aan, Con ny! En het brood! En die lamsbout, Conny, die lamsbout... Hij glimlacht zielig. Overigens, Conny, als je me vraagt boe ik die kleine meid van je vind een Hef 'kind, een pracht van een meisje! Als ae eenmaal groot is, zal menige Jack of Jimmy uit Sydney of Melbourne het vuur uit zijn sloffen loopen om haar te krijgen! Ze heeft direct vertrouwen in me gehad, die kleine. Ik heb haar ver- teld, dat we naar haar vader gingen en toen beeft ze groote oogen opgezet, maar ze ging, direct mee... Geef me nog een borrel, Conny! Ik sterf van dorst. en toen heb Ik haar meteen verteld, dat Ze een nieuwe moeder zou krijgen. Haha, «m nu bu ze b|j een blond, aardig meisje, een klein ding, maar eentje, die weet wat ze -wil. je moet er heen gaan, Con- rlng van bruggen :hen Weg en over- Uulsbrug van den URG is eveneens igen van de open- De geprojecteerde M. acht hij te hij het werk te iet wer kte licht lelt een stuk soiled ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoarende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 by slag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden pry's. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóój aa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Het Pinksterfeest is voorbjj. Heeft het ons iets anders geleerd, aan iets anders doen denken dan dat koude en gure, regenachtige Pinksterdagen hoogst onaangenaam zyn en onze plannen in de war sturen Hebben we ook maar een oogenblik geluisterd naar de boodschap van dit Pinksterfeest? Van de meesten van ons is dit zeer onwaarschijn lijk. We luisteren niet meer naar boodschap pen uit het rijk van het igeestelyk en reli gieuze leven. Wy leven in aanbidding v<?or de materie in allerhande vormen, ook in den vorm van bloed en bodem. Wy kennen nog alleen de techniek, de wetten van het oeco- nomisch leven, het genot, de heerschappij van het instinct. „Wir lehren dass intellek- tuelle Denken ab”, heeft Goebbels geleer- aard. Maar met dat intellectueele denken is alles wat des geestes is uitgebannen en dat niet alleen in de kringem waarvoor Goeb bels spreekt. Het is of wy alleen nog het natuurlijk leven, en zyn behoeften kennen en niet meer weten dat boven en als mees teres over -dit alles de geest'leeft, dat ook nu nog de geest Gods zweeft over de wa teren. Of dit alles vroeger zooveel anders was Wel wat ly'kt het. De negatie van hei geestelijk leven schijnt toegenomen met den vooruitgang der techniek en met de reus achtige ontwikkeling van het oeconomisch leven, die ongekende materieele mogelijk- hedoi geschapen hebben. Maat in hoofdzaak is hét toch wel alty'd zoo geweest, dat mên in de Pinksterdagen meer een gelegenheid zag tot uitgaan dan een herinnering aan de uitstorting0 van Gods heiligen geest over de menschheid, dat men de materie aanbad en voor het geestelijke, het immaterieele, het ideëele nauwelijks oog en oor had. Maar wat veranderd is, dat is de ongegeneerde brutaliteit, waarmee men dit erkent dat is het openlijk en met zekeren trots verkon digen, dat men maling heeft aan de eischen van het intellectueele en geestelijke levén, aan de eischen der ethiek, dat men de heer schappij van het geestelijke over het licha melijke en materieele en de noodzakelijkheid dier heerschappij botweg ontkent en er fei- teljjk prat op gaat het menschelijk leven te verlagen tot het zuiver dierlijke, dat is de openlijke minachting voor de Pinksterbood- schap en haar beteekenis. AI ïl Jt •r t a

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1