ris lOOp A >ouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No >®23Z 7Be Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen OM EEN KIND. 385 dw«f JJI Maandag 8 Juni I936~ De stakingen in Frankrijk loopen ten einde. Accoord tusschen werkgevers en werknemers. Verwacht wordt dat binnen twee dagen overal het werk zal zijn hervat. Groote socialistische vergadering. 7.50 ,>VK" 2.50 J 8 50 BER.G.A.™A9?^’ BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, iken.’ 3.25 I uv/uuviivn wi, DvJOIYvJV7JL, VTvvMlJlvrtll, iirtnoi ivuvii i, fflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, 8.90 BUITENLANDSCH NIEUWS. I, WELKE Belangrijke nieuwigheden. GER, FEI m J ETON ant (hen), 4e Kade 77. Danny komt in opstand. loopt. (Wordt vervolgd.) •I. i I ll i' of de den trouw aan hun partij. Slum bracht hul- de aan deni steun, dien zijn politiek had ge kregen van de verwante partyen en noem- val komen, zonder dat de arbeidersklasse de ernstigste schokken zou verduren. De parttf- aanhangers moeten hun regeering steunen. Zondier de noodxakelijke eenheid van he'. volk zal de taak van de regeering niet ten uitvoer kunnen worden gelegd. van intense spanning, van haarfijne meting van magnetische, chemische en electrische igdsportartikelen 101 de Groenendaal. etten vdn nieuwe hooivorken, zeisen bij ilwijkersluis. rd. Regenmantel muts, ■kerk en Gouda, ng terug te bez. luderk. a. <f. IJ. overing van de corona ten koste gelegd als ditimaal. net 2 zy- trine, mod. g f7.90 .uit voorraad, zeer lagen prijs. 4e Kade 77. IS Ik met-thee- met Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden). zware uit- iken ‘boven- iet gepoli- lade-voor- andgrepen, met 25J0 e gebruikte nes, Hooiharken en een twee. :hine. oopen wy. i*gravan, Telef. 153. Gouda •o Snaren. ef overtrek, .ering 23 JJ waar kunst- assief eiken Het valt niet mee om moeilijke, de uiterste concentratie verelschende be rekeningen voor de constructieplannen van een groote spoorbrug te maken, als de zon met tropischen gloed op de schrijf - en teekentafels schijnt. Dat ervaart Danny, als hij op zijn bureau m de Estna fabrieken tevergeefs Dan wordt Maud er bij gehaald. Bij het zien van het geweldige dier, vlucht zij, door een panische schrik bevangen, naar Kitty. Met is natuurlijk dwaasheid te gelooven, dat een hond kan lachen, maar de blik, waarmee Pan door de samengeknepen oogleden het schreiende tusschen aarde en zon treedt en haar scha- duw over een breedte van byna 200 kilo- iem eiken I met prima b, in massief zijden 225 teweegbrengen, zooals dit natuurverschyn- scnelyk oog verborgen blyvt sel de primitieve volkeren altijd met dood schrik vervult. Voor de wetenschap echter beteekenen die seconden van den 19den Juni, van den dag dus waarop die totale rn massief noten inleg, 1.25 15 cent fa. G. U Kleiweg 38. mMImI ▼oor ke ondernemen te waarborgen. Nadat minister Paul Faure nog het woord had gevoerd, sprak Leon Blum een rede voering, uit, waarin hy in de Kamer afgt legde verklaringen nog eens uiteenzette en 1 Negentien expedities uit alle deelen van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA. bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en'Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. zijn gedachten bij elkaar tracht te hou den, nerveus de lange rijen cijfers op een blocnote krabbelt, maar intusschen overweegt, dat daarbuiten bij de Theems elk oogenbllk belangrijke gebeurtenissen kunnen plaats hebben. De zaak-Coverley heeft plotseling deze Vannacht schoot me plotseling wat te binnen, piekert Kitty. Het heeft me een beetje ongerust gemaakt. Hoe meer Ik er over nadenk, hoe eigenaardiger Ik het vind. Ik moet je eerlijk zeggen, Nl- colle die heele geschiedenis hier... Zij wijst op de woning van den post ambtenaar. Die bewaking en zoo... Als Je het goed bekijkt, schuilt er Iets bar- baarsch In. Hoezoo barbaarsch? Ach, je moet er eens goed over na denken. Eigenlijk wordt een klein, hul peloos kind als lokaas gebruikt... Hemel, Kitty, wat druk jij Je ro mantisch uit. Een hulpeloos kind als lokaas. Nou, is het soms niet zoo? Waarom laten zij dan het kind bij ons? Heeft Inspecteur Benett niet uitdrukkelijk ver klaard, dat men verwacht den vader van Maud binnenkort hier te zullen zien, daar deze zeker een poging zal doen om zijn kind te ontmoeten? En van die ge legenheid zal men dan gebruik maken om eindelijk de hand op hem te kunnen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: I—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. de Middellandsche Zee, langs de Kaspische Zee meisje aangluurt, vertoont zich iets van verborgen vroolijkheid. 't Gelukt Kitty echter spoedig Maud’s vertrouwen voor Pan te winnen, als zij haar, geheimzinnig fluisterend, het nieu we vernaai vertelt van den sprookjes prins Pan, die zich in een grooten hond heeit veranderd om de kleine Maud te beschermen. Doch de idylle wordt helaas te vroeg verstoord. Een agent met een rijwiel ver schijnt aan den ingang van den tuin. De belde rechercheurs haasten zich naar hem toe. Op fluisterenden toon wordt even beraadslaagd, een kort excuus van Kaynes, dan spoedt het drietal zich naar de woning van den postambtenaar en enkele minuten later zien de belde meis jes Kaynes en Brownell haastig wegfiet sen. 1 moderne ware groote del, groote ke deuren, Jgel 149Q Vanmiddag zullen werkgevers- en werk nemersvertegenwoordigers in het ministerie van binnenlandsche zaken bijeenkomen om te trachten, een accoord tot stand te bren gen voor de groote warenhuizen, voor wel ke het vannacht geteekende accoord geen gelding heeft. Toen Jouhaux na de teekening van het aeco.-rd het bureau van. den minister-presi dent verliet, zeide hij„Ik ben zeer voldaan over een accoord, waarin de opvatting ge huldigd wordt, die wij reeds lang voor staan. en waardoor ons land den weg van een nieuwe economische organisatie op gaat.” Leon Blum zal door een schrijven aan de C.G.T. de voorwaarden bevestigen, waar onder de wetsontwerpen betreffende collec tieve arbeidsovereenkomsten en 40-urige werkweek door de Kamer in spoedprocedure zullen worden behandeld. De overeenstemming tusschen werk gevers en werknemers. Behalve de reeds bekende punten van de overeenkomst die tusschen werkgevers en werknemersgedelegeerden tot stand is ge komen, zyn in de overeenkomst nog de vol gende dpe punten opgenomen: Invoering van arbeidersraden in alle be drijven me* meer dan 10, arbeiders. Geen represaille-maatregelen tegen tie stakers. Oproep van den kant der arbeidersorga nisaties tot onmiddellijke hervatting van het werk in de bedrijven, waar gestaakt wordt, zoodra de werkgevers de principieele overeenkomst hebben aanvaard en, onder- handeüngen aangevangen zijn over de uit voering daarvan. Voorts hebben de werkgevers by de on derhandel ingen vbij dien minister-president reeds te kermen gegeven de wetten ten uit voer te zullen leggen, die binnenkort in de •Kamer zullen worden ingediend en die in het bijzonder betrekking hebben op de ar beidscontracten), de 40-urenweek en de va- cantie met behoud van loon. Deze toezeg ging is echter slechtte door aandringen van de regeering verkregen. De werkgevers hebben zich echter vryheid van meening voorbehouden over het principe van deze wetten en zy hebben eveneens alle reserves i vergaderingen. De astronoom kent slechts ur/Utvidr a 1 i ilzp cta! 11 Tnomonfm* niën, Moutet, het woord. Hy verdedigde de doch tot die weinige behoort zeker een to. gelykheid der menschen en der rassen. De J- communist Thorez 'begroette de eerste vervolgens verklaarde, dat de socialistische ministers hun functie uitoefenen uit naarn „wr— w i van het Volksfront. Zij zijn echter socialis- gemaakt over de economische gevolgen van ten gebleven en niets zal hen afbrengen var (lOniMHE (01 RAM. spreekkoor opende de betooging, nadat de ministers tusschen een dubbele ry roode vlaggen binnengekomen waren. Ais eerste'voerde de minister van kolo- weinig werkelijke gelukkige momenten; nn 8a* a,aa»J 'uii rit. rin—h tnt tiia hphcmrt OPn tale zonsverduistering. Als in de achter ons liggende jaren de aarde in de schaduw der maatregelen, die Leon Blum in de Kamer maan) kwam, dan begaven zich wel expedi- heeit aangekondigd en bekrachtigde op- ties op weg om zich ergens te posteeren, nieuw den wil der communisten tot iederen waar de observatiemogelykheden bijzonder prys het succes van het gemeenschappely- 1 gunstig zouden zijn, doch nog nooit weid er zooveel tijd, geld en moeite aan de ver- Ja Het is bekend, dat vele zonneverschynse- len by het gewone daglicht voor het men- fep, omdat de gloed en de straling van het licht en van de zon ons deze waarnemingen onmogjüjk maken. Als nu echter de maan het felle zon licht aidekt, hebben wy een zeldzaam voor komende gelegenheid, om de zoogenaamde chromosteer te bestudeeren en tegel yker- tyti de corona, da. de krans rondom de zon, te onderzoeken. Alle aandacht voor de instrumenten. He spectograien, dit zyn de instrumenten, uie net zonlicht in regenboogkleuren bre ken, zullen nee voornaamste aandeel in nee werk nebben. Daar men echter tegelijker- tyd ook de electrische en electro-magneti- sene storingen moet onderzoeken, is de op merking van een Fransch astronoom alles zins begrypelyk, die ons voor het vertrek fan zyn colonne op onze nieuwsgierige vraag verklaarde: Zeker, wy reizen voor het waarnemen van een zonsverduistering naar Siberië. Doch het is mogelyk, dat wy haar in het geheel niet zuilen zien, omdat wy eenvou dig geen tydi zullen hebben, om op te kijken. Want in due 20 tot 120 seconden, die ons in het gunstigste geval ter beschikking staan, zijn onoe handen en oogen zoo zear in beslag genomen, is onae aandacht zoo sterk op de instrumenten geconcentreerd, dat wij ons geen seconde met het wondere onrust in Danny’s leven gebracht. Het is een miserabel gevoel de beide meisjes in gevaar te weten, terwijl men zelf zoo ver buiten schot moet blijven... En dan is er nog iets, wat hem hin dert. Kaynes... Die heeft zich daar maar rustig in de woning van den postambtenaar Bodkin genesteld en zit waarschijnlijk den hee- len lieven dag bij de beide meisjes. Danny slaakt een diepe zucht. Hij is den geheelen dag aan zijn bu reau gekluisterd en moet Dovendien nog overwerken, zoodat hij ’s avonds laat doodmoe bij zijn moeder thuis komt. Om tegen het mlddernachtelijk uur nog naar de Theems te rijden, heeft immers geen zin. Die beroerde brug. Wat doet hij hier nu eigenlijk? Eiken dag hetzelfde mechanische werk. Met nog drie andere collega’s onder voort durend toezicht van de hoofdingenieurs cijfertjes zetten op de daarvoor bestem de plaats. Het is, goed beschouwt, niet veel anders dan een groote exercitie, waarbij Je in het gunstigste geval als korporaal mag fungeeren. Jaren gaan voorbij vóór je een kans maakt op eeni- ge promotie. Maar ja een mensch doet zijn plicht Hij heeft er maar voor te zorgen, dat het geen enkel cijfer gelukt te deserteeren of, louter om hem dwars te zitten, naar een andere sectie van den troep over- de wereld zyn er op uitgetrokken, Kabel ballons en stratosfeerballons zullen aan den stryd deelnemen. Militaire vliegtuigen zullen in plaats van hun zware machinege- .veren zorgvuldig gemonteerde prisma's tot I op groote hoogte meevoeren. De schaduw loopt ditmaal van Afrika door een tle». van de Middellandsche Zee, over Griekenland, i coyimunisten voor de eerste maal door mid- langs de Kaspische Zee door Siberië en het gaan. Mr. Nicolle Oóbom veronderstelt, dat Coverley een moordenaar is. Arme Coverley! Reeds bij voorbaat veroordeeld, onthoofd en begraven... handweefbe- ik, op singel 1590 - 17 38 heden zal kunnen leiden. Men gelooft ech- del van het stembiljet hun vertrouwen In ter, dat Dinsdag de meeste der thang sta- 1 een regeering tot uiting hadden gebracht, kende bedryven weer aan den gang zullen De tegenwoordige regeering kan niet ten gaan. De banken en de groote Parysche waren huizen zyn by de principieele regeling niet betrokken. In den loop van den dag zullen onder voorzitterschap van Blum onderhan- delingen gevoerd worden over bij legging van de staking in de warenhuizen, terwyi de vertegenwoordigers der bar.Ken en der bankbedienden, na een eerste contact gister avond, vanmiddag opnieuw in het ministerie van financiën bijeen zullen komen voor net voeren van onderhandelingen. Het ministe rie van financiën verklaart met beslisthe’d dat de geruchten over een staking bij de banken onjuist zyn. De banken zullen van daag als gebruikelijk hun loketten openen. Vandaag wordt de levering van benzine aan de pompstations hervat. Aangezier ook in dé centrale markthallen de stakings beweging ten einde is en de vrachtauto’s weer benzine kunnen krijgen is de levens middelenvoorziening vandaag weer in orde. Er kan echter nog niet worden bepaald .of de staiking in de Parijsche bouwbedrijven en in de mynen in Noord--Frankrijk onder den indruk van de bereikte overeenstemniin. gen toch nog zal doorgaan. Zooals bekend zou in deze bedryven de steking vandaag beginnen. Groote socialistische vergadering. Rede van Blum. Zondagavond is een massa-vergadering Tegen den middag keert rechercheur Brownell, die ’s morgens op de fiets is weggereden, uit Londen terug. Aan een riem leidt hij een geweldige Deensche dog. Het is een prachtig dier, zwart met groote, witte vlekken. De nond luistert naar den sprookjesachtlgen naaih Pan en zijn taak zal zijn het huisje te be waken. Brownell prent, terwijl Kaynes geïn teresseerd toekijkend tegen de schutting leunt, de beide vriendinnen de comman do’s in, waarop de dog gedresseerd Is. Zonder veel ijver aan den dag te leg gen, alsof hij wist, dat niet hij het to, die hier Iets te.leeren heeft, maar de beide meisjes,, reageert Pan op de commando’s, hij bromt, slaat aan/, legt af en strekt alle vier zijn pooten uft, alsof hij dood is. Officieel geldt de kennismaking ech ter pas dan voor geëindigd, als Pan, zij het dan niet alvorens daartoe met een blik van Brownell toestemming te heb ben verkregen -5 de hem door Nicolle en Kitty voorgehouden stukken vleesch heeft verorberd. HTSCHUIFTAFEL et eiken triplex blad 1 zware beuken poo- n 6.90 Uit Parys komt het 'verheugende bericht dat een accoord is bereikt tusschen werk gevers en werknemers, de stakingen dus spoedig tet het verleden zuilen behooren. Ten aanzien van die besprekingen, die Zondagmiddag gehouden waren, teneinde te trachten een einde te maken aan de stakin gen, had Minister Jouhaux reeds verklaard, dat hy hoopte, dat des avonds bij de her vatting der besprekingen een overeenstem ming tot stand zou komen. Naar de Minister van Binnenlandsclie Za ken, Salengro, heeft medegedeeld omvat het tusschen de vertegenwoordigers van den algemeenen bond van Fransche voort brenging en die der C.G.T. tet stand' geko men accoord ’t volgende: Het recht van ver- eeniging, erkenning der fabrieks-afgevaar- digden, verhooging der salarissen, variee- rend van 7 tot 11» procent, voorwaarden en wijze van hervatting van het werk, en toe passing door de werkgevers van de wets ontwerpen, die bij het bureau van de Kamer wllen worden ingediend, met betrekking tot de invoering van een werkweek van 40 oren en betaalde vacanties. De eischen der bankbedienden. De Minister van Financiën, Vincent Autiol, heeft den secretaris van de vakver- eenigingskamer der bankbedienden ontvan gen, die hem in kennis stelde van de eische.. der bankbedienden. Minister Auriol, heeft onmiddeiiyk besprekingen gevoerd met den voorzitter van de Syndicale Bankunie. Als eerste resultaat werd bereikt, dat de beid partyen tot overeenstemming zyn gekomen dat Woensdag de bepalingen van het collec tief contract zullen worden bespraken. Collectieve arbeidsovereenkomsten. In het accoord, dat omstjeeks midder nacht door delegaties van werkgevers en werknemers is geteekend, wordt de onmixl- deilyke invoering van collectieve arbeios- overeenkomsten mogelijk gemaakt. De werkgevers erkennen de vrijheid van mee ning en het recht der arbeiders om zich bij een vakorganisatie aan te sluiten. De uit oefening van dit vakvereenigingsrecht mag evenwel géén onwettige daden tert gevolge hebben. De loonen, die de arbeiders op 25 Mei ge noten, zullen onmiddellijk by de hervatting van den arbeid worden verhoogd met 7 tol 15 pet. Het loonfonds van iedere onderne ming mag met ten hoogste 12 pet. verhoogd worden. Onverwijld zullen onderhandelin- gen worden geopend over collectieve over eenkomsten betreffend de minimum loonen. Die heden niet tot iets in staat is zal het morgen nog minder zijn. FRANKRIJK. Veldslag om de zon. De groote dag der zonsverduistering nadert. Negentien expedities staan gereed. „Wy zullen geen tijd hebben om de verduistering te zien!” De wetenschappelijke bladen geven van tyd tot tyd slechts «nkele nuchtere beriflh- ten over de „oorlogsvoorbereidingen” voor den grooten veldslag om de zon. Zoo meld den zy voor kort ,dat thans ook de Harvard- expeditie uit Amerika vertrokken is, waar mede het leger van astronomen voltallig is geworden. Over luttele dagen zal het groote oogen- blak daar zijn. De geweldige zonnebal, die I alle leven op aarde in stand houdt, zat dan 1 voor enkele oogenblikken door de maan, die 1 bulajc, een klem stadje m de nabyheid van Orenburg, ongeveer 300 K.M. ten Noord- - Oosten van de Kaspische Zee, uit een voor- meter op onze planeet werpt, aan onze blik- raad van 25 reusachtige kisten een heel ken worden onttrokken. I observatorium te voorschijn getooverd. In Afrika, bij de nomadenstammen van gehouden door de socialisten, waarin de so- Azië, zal die schaduw angst en ontzetting I cialistische ministers zich aan liun aannan- 1 4?* gers hebben voorgesteld, in de vergader zaal waren ongeveer 25.000 personen ny- eengekomen, terwijl nog tienduizenden in de omringende straten de vergadering dooi middel van luidsprekers konden volgen. Een zonsverduistering intreedt, oogenblikken deze wetten. In regeeringskringen wordt vernomen, dat de principieele overeenkomst over de - beëindiging van de staking, nog niet tob een de het een historische gebeurtenis, dat de hervatting van het werk in den loop van - ---j--1 - leggen. Er wordt dus zuiver gespeculeerd op het vaderlijk gevoel van dien Cover ley Ik vind die methode vrij laag en wij moesten ons toch eigenlijk schamen om daaraan mee te doen! Breng dat gras liever even bij de konijnen in plaats van je te schamen' antwoordt Nicolle, kalm als steeds, wan neer haar vriendin haar temperament wat al te veel den vrijen teugel laat. Als Je 't werkelijk nuchter beschouwt staat de zaak heel anders. Mr. Gordon heeft een brief ontvangen waarin mén hem met den dood bedreigt als hij het kind niet bij ons laat. De man is begrij pelijkerwijze door deze dreigbrieven ner veus geworden. Daarom laat hij het kind ook hier- en voor het overige zorgt hij er slechts -voor, dat alle noodlge. maatrege len worden getroffen. Nicolle richt zich op. De sikkel, welke zij nog in de hand houdt, blinkt in de zon. Je schijnt heelemaal te vergeten Kitty, dat reeds één mensch in deze ge schiedenis er het leven bij heeft Inge schoten. Het is duidelijk, dat de politie alles moet doen om een tweeden moord te voorkomen, waarbij die Coverley de hand in het spel zou kunnen hebben. Waarom neem je eigenlijk zoo zon der meer aan. dat Coverley op een andere manier bij den moord op helde bij Kensington betrokken is? Nicolle haalt de schouders op. Dat veronderstel ik zoo maar. ’t Lijkt me nog zoo kwaad niet, d3 juristen louter op veronderstellingen ai Noordelijk deel van Japan naar den Stillen Oceaan). Voor de eerste maal zal men trach ten, in de Middellandsche Zee met een Engelscih oorlogsschip, op welks geschuts torens de wetenschappelijke instrumenten gemonteerd zijn, in snelle vaart de vliegen de schaduw te volgèn. Slechts in éfin enkel klein Afnkaansch observatorium, dat juist in de baan van de kemschaduw gelegen is, zal men bij wyze van spreken geen voet buiten de deur behoeven te zetten. Voor de rest ech- j ter zyn de meeste der 19 expedities reeds weken tevoren vertrokken. Op kanwelen, tusschen muildieren in, door dragers ge- torst, worden/ de kostbare en moedlyk te be- handelen instrumenten diep naar het bin nenland van Azië gebracht. Wie de beste kansen maakt. Het gunstigst gelegen is wel de obser vatiepost te Omsk in Siberië, die door een officieele Britsche wetenschappelijke expe ditie worat 'bezet. Moeilyker wordt het al voor een tweede Engelsche expediue ui Noord-Japan. Het Amenkaansche Geogra fische Genootschap neeft de plaats Aoesta- nai, ongeveer 200U K.M. van Leningrad, als i standplaats gekozen. De Harvard-Linversi- I reit en het Technische Instituut van Mas- 1 sachusetts hebben in de buurt van Ak- 19

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1