tfeur« van Amsterdam- TWEEDE KAMER. DE REGEERING IN DE MINDERHEID. VERLAGING VASTE LASTEN. De artikelen 1 verworpen met 55 tegen 37 stemmen. Devaluatie algewezen. De Kamer heelt met 66 tegen 37 stem men ae artikelen i van de beide vaste lasten-ontwerpen. dat inzake de land- bouwhypotheken en dat betreffende ver laging «van sommige vaste lasten en van huren, verworpen. Minister Oud heeft achtereenvolgens schorsing van de be raadslagingen over beide wetsontwerpen verzocht. Tegen de artikelen hebben gestemd de Katholieken, de Christelijk-Historischen, de Liberalen, de Staatkundig-üerefor - meerden, acht Anti-Revolutionnairen, te weten de heeren öchwarz, Terpstra, Van Dijken. Duymaer van Twist, Van Baren. Schouten. Van der Zaal en Van Dobben de Bruin, en de heeren Lingbeek (h.g.) en Vervoorn (platteland). Voor hebben gestemd de Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten, de Communisten, de heeren Arts (k.d.p.), Van Houten (c.d.) en Sneevliet (r.s.) en de Anti- Revolutionnairen Zijlstra, Van Dijk, Wie- lenga, Van den Heuvel en Smeenk. BINNENLAND. Zorg tijdig bruin to zijn Want een blanke huid wordt rood en pijn lijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMlLDA-aonnabruincrême, die Uw nuia be schermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Al is deze regeering geen parlementair kabinet, men kon over het algemeen spreken van een vaste meerderheid, waarop het placet te steunen, van een regeenngsmeerderneld. Bijna deze ge- heele meerderheid, op de Vrijzinnig- Democraten en vier Anti-Revoiutionnal ren na, heeft zich bij deze belangrijke gelegenheid tegen haar gekeerd. Minister Oud had reeds de vorige week verklaard, dat het kabinet van verwerping der wetsontwerpen (hierop komt de verwer ping van de artikelen 1 neer) geen hals zaak zou maken Gehoopt mag worden, dat niet op nieuw geruchten over een regeerings- crisis de ronde zullen doen, met alle ge varen voor den gulden, hieraan verbon den. ofschoon men nooit kan weten, wat sluwe beursspeculanten een politiek wei nig geschoold publiek wijs kunnen ma ken. Dat minister Oud er niet in zou slagen, principleele tegenstanders als de Libe ralen, de Christelijk-Historischen en de Anti-Revolutionx^dre medestanders van den heer Schouten te overtuigen, viel te verwachten. Vergeefs herinnerde hij jhr. De Geer (c.h.) er aan, dat een overheids ingrijpen in burgerrechtelijke overeen komsten reeds bij de crisispachtwet was voorgekomen, en wees hij den leider der Christelijk-Historischen er op, dat zon der de ontheffing der borgen, waartegen deze zooveel bezwaar maakte, onrecht zou worden gepleegd jegens hen, daar men hun wèl het recht ontnemen zou van verhaal op degenen, voor wie zij zich borg hadden gesteld. Vergeefs ook her innerde hij de Liberalen er aan, dat vroeger mr. Knottenbelt een motie had voorgesteld, waarin werd uitgesproken, dat tal van burgerrechtelijke overeen komsten een belemmering vormden voor verlaging van productiekosten, zoodat overheidsingrijpen hierin noodig was. Herinneren wij ons wel, dan had mr. Knottenbelt hierbij vooral het oog op de loonen in cojlectieve arbeidscontrac ten vastgelegd, maar zijn motie bevatte een algemeene uitspraak. v Doch de Katholieken! Omdat zij niet alles konden krijgen, wat zij wenschten, hebben zij dat, wat zij wèl konden krij- I gen. afgewezen. Wetsontwerp 59, zeide minister Oud o.a., doet wat voor de hy- potheekboeren. Wil men meer. dan is dit toch geen reden om dit wetsontwerp af te wijzen. En wetsontwerp 74 had door een opneming van de amendementen- Drees (s.d.) meer in de rlehting der Ka tholieken kunnen gaan. De regeering scheen v&n die amendementen niet af- keerig te zijn. De Katholieken echter waren niet te vermurwen. Wat zij wil len? Mr. Goseling had in eerste instantie een aantal bezwaren genoemd, welke hij bij de replieken herhaalde Waren die bezwaren zóó gewichtig, dat zij hen moesten bewegen, de geheele wetsont werpen te verwerpen'-' Het is uitermate zonderling. De heer Drees beschuldigde hen. dat zij tegen al het voorgestelde stemden, omdat zij door een verwerping op devaluatie wilden aansturen, maar hiertegen kwam mr. Goseling met kracht op. De Katholieke tractie stemde trou wens unaniem tegen en toch zijn lang niet al haar leden voor devaluatie. Mi nister Oud betoogde nog eens weer, dat devaluatie geen baat brengt. Minister Colijn heeft onlangs gezegd, dat de Ka mer maar niet langer moest praten over devaluatie, en mr. Goseling scheen hier in een blijk van minachting voor de Ka mer te hebben gezien, maar minister Oud beijverde zich. duidelijk te maken, dat de premier alleen zoo had gesproken omdat het onderwerp was uitgepraat. Hebben wij het wel. dan was de bedoe ling van den minister-president ook om een eind te maken aan de schommelin gen van den gulden, door al dit gepraat veroorzaakt. Een aantal contingenteerlngswetsont- werpen en andere punten van minder belangrijken aard ging zonder of nq een kort debat onder den hamer door De Kamer Is tot 30 Juni uiteeengegaan. Bezoek van Koningin en Prinses aan 's-Hertogenbosch. Een onderscheiding aan de Prinses. Het ligt in het voornemen van H. M. (ie Koningin en H. K. H. de Prinses om by haar bezoek op 17 Juni a.s. aan 's-herto- genbosch des voormiddags de bekende vee markt aldaar te bezichtigen. Tevens ligt het in de bedoeling van H. M. en de Prinses een kort bezoek te brengen aan de cathedrale basiliek.van St. Jan, ten einde de restauratiewerken in oogenachouw te nemen en vervolgens het gebouw van ae illustere Lieve Vrouwebroederschap te be zoeken, alwaar het onderschei8ingsteeken en de oorkohde van Zwanenbroeder aan H. K. H. de Prinses zal worden aangeboden, waarmede een aloude traditie, door Prins Willem van Oranje begonnen en door opvol gende vorsten van het Huis van Oranje- Nassau voortgezet, zal worden bestendigd. Ook wylen Z. K. H. den Prins was Zwa nenbroeder en wijlen H. M. de Koningin- Moeder heeft de Koningin vergezeld, toen deze onderscheiding indertijd aan de Konin gin werd uitgereikt. Nationaal Crisis-Comité. Een dankwoord van de Prinses. Gisteren vond de eind-vergadering plaats van het algemeen comité van het Nationaal Crisis-Comité, waarin aangenomen werd het voorstel van de financieeie commissie om rekening en verantwoording overeenkom stig het rapport van den accountant goed te keuren. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd had Mr. E. E. Menten, lid-penningmeester van het Na tionaal Crisis-Comité, te benoemen tot Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en den heer H. J. Vooren, oudste firmant van het Accountantskantoor H. J. Vooren te 's-Gravenhage, tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, werd door den voorzitter een slotwoord gesproken, waarna ook door de eere-Voorzitster H. K. H. prin ses Juliana de aanwezige leden werden toe gesproken. De heer D. Hans, voorzitter van den Ne derlandschen Journalistenkring, die met den heer J. W. Henny, voorzitter van de Direc- teurenvereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers", als vertegenwoordigers van de pers in het Nationaal Crisis-Comité de slot vergadering van Dinsdagmiddag heeft bij gewoond, schrijft aan het Algemeen Neder- landsch Persbureau: Het was een korte en eenvoudige vergade ring, Dinsdagmiddag, waarin het Nationaal Crisis-Comité definitief zijn arbeid besloot^ maar er mag zeer zeker een woord aan wor den gewijd, want hier werd een werk be* eindigd, waaraan verscheidenen gedurende vier-en-een-half jaar onafgebroken en be: langeloos hun beste krachten hebben gewijd. Nadat verschillende redevoeringen waren uitgesproken, vroeg aan het eind der bij-' eenkomst de Prinses het woord. Zy hield niet wat men noemt een „officieele" rede, waarmee zy ter vergadering was gekomen, neen, tijdens de bijeenkomst had zy eenigé aanteekeningen gemaakt en daarop bouwde zij een ongekunstelde, hartelijke en goedge- stelde toespraak, waarin zy den voorzitter huldigde voor ,zyn arbeid. („U hebt niet over u zelf kunnen spreken, daarom doe ik het", zei de Pïinses) en waarin zy vervol gens alle leden en het geheele Nederland sche volk bedankte voor den steun, aan het Crisis-Comité verleend. Tusschen die twee toespraken van de Prinses in, die in de eerste en die in de laatste vergadering, liggen vier-en-een half Jaar, waarin zij onafgebroken haar volle! ^en actieve en daadwerkelijke belangstelling toonde. De vergaderingen van het algemeen comité woonde zy van begin tot eind by en tal van andere bijeenkomsten van de klei nere werk-comité's ook, herhaaldelijk ver scheen zy in het gebouw aan den Kneuter dijk, om zich van den stand der werkzaam heden op de hoogte te stellen. De voorzitter heeft haar in de slót-ver gadering een fraaie legpenning als herin nering aan dezen arbeid overhandigd, waar op, aan de eene zijde, haar welgelijkende beeltenis prykt, door J. C. Wiertecke gesne den, aan alle leden js eveneens een exem plaar van dezen penning uitgereikt. En toen heeft een hamertik een eind ge maakt aan een nuttigen en liefdevollen ar beid, diê-voor velen in moeilijke dagen een hulp is geweest, en waaraan de Prinses van Oranje haar naam, haar toewijding en haar steun verleende haar steun ook in ma- terieelen zin, want (dit mag ten besluite wel worden medegedeeld) er waren jaren, dat de Prinses de toelage, welke zy volgens de Grondwet geniét, vrijwel 'geheel aan het Nationaal Crisis-Comité afstond. Zoo gin/ Oranje voor. De Zomerpostzegels in het gedrang. Het Comité voor de Zomerpostzegels deelt ons mede. dat er bij de bevolking verwarring dreigt te ontstaan, nu de P T T tegelijkertijd twee extra postzegels uitgeeft, n.l. den zomerpostzegel en den jubileumpostzegel, gewijd aan het ,300- jartg bestaan der Utrechtsche Universi teit. Deze laatste postzegel wordt zonder toeslag verkrijgbaar gesteld, terwijl de postambtenaren opdracht hebben hem te pousseeren. Als iemand dus zonder meer een postzegel van t> ct. of 124 ct. vraagt, krijgt hij den Utrechtschen Uni- Versiteitszegel. Er zijn velen die dezen bij zonderen zegel aanzien voor den zomerpostzegel en omdat de eigenlijke zomerpostzegel duurder is en niet van zei fsprtïkend door den loketambtenaar wordt aangeboden, worden heel wat Uni versiteitszegels ontvangen, als men zo merpostzegels bedoelde te koopen. Het comité merkt dit duidelijk, doordat veie bestelkaarten voor zakatlasdps. die recht geven op deelname in een loterij, beplakt I zijn met drie jubileumzegels in plaats j van drie zomerpostzegels. Deze bestei- j kaarten moeten terzijde woraen gelegd en de- inzenders zijn de aupe van de ontstane verwarring. Er wordt daarom nog eens met nadruk op gewezen, dat wie zomerpostzegels bedoelt, ook zomer postzegels moet vragen. De zomerpost zegels zijn, duurder, omdat de opslag be stemd is voor noodlijdende kunstenaars en hulpbehoevende T.B.C.-lijders Het verdrag tot bescherming van planten. Ten vervolge op de mededeeling in de Staatscourant van 21 October 1955, maakt net Ministerie van Buiteniandsche Za ken bekend, dat, blijkens berient van ae italiaanscne regeering net op 16 April fyzy te Rome gesloten verdrag-tot be scherming van planten op April 1936 is bekrachtigd door frankrijk, Marokko en Tunis. Bij de bekrachtiging werden de vqi- gendc verklaringen afgelegd: „De Fransche regeering verklaart for meel te nebben ingesteld de officieele organisatie voor de bescherming van planten, bedoeld in artikel, 2 van net in ternationaal verdrag voor de bescher ming van planten. Overeenkomstig ae bepalingen van art. Z2 van het internationaal verdrag voor de bescherming van planten, geteekend te Rome op 16 April 1009, verklaart de ambassadeur, resident-generaal van de Fransche republiek in Marokko, minister van buiteniandsche zaken van Z. M. den Sultan, dat de oflicleeie organisatie voor de bescherming van planten, waarvan het bestaan in elk der verdragsluitende landen is vereischt door artike: z van dit verdrag, in de Fransche zone van Ma rokko volledig tot stand is gebracht. Overeenkomstig vtikel 22 van het in ternationaal verdrag voor de bescher ming van planten, geteekend te Rome op lb April 1929, goedgekeurd door net Franscne parlement en bekrachtigd door Tunis, verklaart de directeur van land bouw. handel en kolonisatie te Tunis, hierbij, dat Tunis be?!It een Instelling voor, studie en technisch-wetenschappe- lijk oivierzoek, toegepast op den land bouw en een offlcleelen dienst voor de bescherming van planten, waaraan in" het bijzonder is opgedragen: 1. het toezicht op de culturen en in richtingen, bedoeld in artikel l van het internationaal verdrag voor de bescher ming van planten, met het oog op de vaststelling van het optreden en de ver breiding van plantenziekten en van voor planten schadelijke dieren; 2. net verbreiden van kennis van plan tenziekten en van voor planten schade lijke dieren, alsmede van maatregele'n om deze te voorkomen en te bestrijden; 3. het onderzoek van zendingen van planten en deelen van planten; 4. de afgifte van verklaringen nopens den gezondheidstoestand en den oor sprong van zendingen van planten en deelen van planten." Bedoeld verdrag treedt voor Frankrijk, Marokko en Tunis in werking op 27 Oc tober 1936. Voorts blijkt, dat FranlcriJk voor Alge- rie tezelfdertijd is toegetreden tot het verdrag. Bij deze toetreding is de volgende ver klaring afgelegd: „Bij de toetreding voor Aigerie tot het internationaal verdrag voor de bescher ming van planten verklaart de Fransche regeering. dat de maatregelen, bedoeld in artikel 2 onder 1 en 2 van genoemd verdrag, wezenlijk in de kolonie zijn uit gevoerd door het bestaan van het insec- tarium van den proeftuin van Hamma te Algiers en van den dienst van het; toeizclit op de bescherming der cultu ren." Meerbedoeld verdrag zal voor Aigerie eveneens in werking treden op 27 Octo ber 1936. De opening van de Moerdijkbrug. Half November a.s. f De burgemeester van Breda heeft bij de opening van het kantoor van den AN.W.B. aldaar op 4 Januari jl. de hoopv uitgesproken, dat de Kon. Ned. Toeris tenbond bi] de openstelling van de Moerdijkbrug zou zorgen, dat een groot aantal automobilisten en andere wegge bruikers van de nieuwe verbinding ge bruik maken, om Breda te komen „over - rompelen". Als gevolg hiervan heeft de A.N.W.B. I den burgemeester van Breda aange- boden, ter gelegenheid van de openstel- ling van de Moerdijkbrug, welke half November van dit jaar kan worden ver wacht, een stertocht voor alle vormen van toerisme daarheen te organiseeren, op overeenkomstige wijze als op 16 Juni a.s. bij de opening van de Waalbrug te Nijmegen zal geschieden. Elfde Binnenscheepvaai tcongres. Geopend door minister Gelissen. In het Kurhaus 'te Scheveningen is Woensdagochtend onder groote belang stelling van de zijde der autoriteiten en binnenvaartorganisaties uit alle deeien des lands het elfde binnenscheepvaart- congres aangevangen, dat gedurende twee dagen wordt gehouden ter behan deling van een aantal belangrijke vraag stukken op het gebied dér binnenscheep vaart. Het korten tijd geleden tot voorzitter i van de Vereeniglng het Binnenscheep- vaartcongres gekozen Tweede Kamerlid de heer J. j. c. van Dijk begroette op ÏÏST'congres in de eerste plaats den ml- I nister van handel, nijverheid en scheep- vaart. prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen, den commissaris der Koningin ln de f provincie Zuid-Holland, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, en verder de heeren drs. W. Reyseger, C. Mörzer Bruyns, Schaepman, J. de Graaff, W. Polderman en mr. spitzen, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel, gemeentebe sturen en havenbedrijven. De heer Van Dijk herdacht daarop den overleden voorzitter van het Bin- nenscheepvaartcongres, mr. H. smeenge en hij schetste de grwote beteekenls van dezen bezielenden leider van op twee Tia alle tot dusver gehouden congressen voor de binnenvaart in het algemeen. Hij sprak de hoop uit. dat het congres ln zijn geest zal blijven voortwerken. üp verzoek van den voorzitter opende vervolgens minister Gelissen, eere-voor- zitter van het congres, met een korte rede het congres, waarin hij er op wees dat de Regeeringf voor de binnenvaart de wet op de evenredige vrachtverdee- ling tot stand heeft gebracht. Het is der Regeering bekend, dat de uitvoering dezer wet niet geheel voldoet, maar zij moet gehandhaafd worden, omdat men er niets beters voor in de plaats kan stellen. Voor de Rijnvaart heeft de Regeering oud-minister Verschuur bereid gevonden haar van advies te dienen om verbete ring tot stand te brengen. Als eerste punt stelde de voorzitter aan de orde de behandeling «van de prae-adviezen van de heeren F. Balhui zen en mr. L. Bouma betreffende „Eigen vervoer". De beide prae-adviseuts lichtten hun prae-adviezen reeds vroeger gepubli ceerd niet toe. Het onderwerp gaf aanleiding tot uit voerige discuss^. GEMENGDE BERICHTEN. Kindje uit raam gevallen. Opzet in het spel? Gisteravond is te Heemstede het eenjarig kindje van de familie K. uit het raam van de ouderlijke woning gevallen en kort daar op, na de overbrenging naar een der Haar- lemsche ziekenhuizen, overleden. Aanvan kelijk werd aan een ongeluk gedacht, doch later kreeg de politie aanwijzingen, dat de kleine door de moeder uit het raam gewor pen zou zyn. Deze daad is vermoedelijk een gevolg van de zeer slecMe verhouding tus schen de jonge vrouw en haar man, waar door zy den laatsten tyd voortdurend in overspannen toestand verkeerde. Men neemt aan, dat de vrouw in een vlaag van waan zin gehandeld heeft. Na het gebeurde is zij in een inrichting ter' verpleging opgenomen. Door duizeligheid bevangen. Pastoor rijdt met auto in een sloot. Gistermiddag reed pastoor Galama uit Deurningen (gem. Weerselo) me,t 'zijn nieuwe auto, welke hy zelf bestuurde, over den straatweg van Hengelo naar Oldenzaal. Eensklaps zwenkte de wagen naar links, kwam eerst tegen een boom en daarna in hét water wan een bermsloot terecht. Voorbugangers snelden toe en hielpen den pastoor uit de auto. Een passeérende ge neesheer bracht den geestelijke per auto naar het ziekenhuis te Hengelo. De p-tstoor had een bloedende worwiie aan hel. achter hoofd bekomen en had waarschijnlijk eonige ribben gebroken. Een plotselinge duizel:g- heid schijnt hem de macht over het stuur te hebben doen verliezen. De anto werd zwaar beschadigd. LUCHTVAART. De ramp van den Fokker F 22. Het verhaal van een ooggetuige. Met de „Vastmanland", de SE-AER van de Zweedsche ABA-iyn is gistermiddag om kwart over vier op Schiphol een tweetal passagiers aangekomen, die onmiddellijk na het vliegtuigongeluk in Malmö, naar Am sterdam waren doorgereisd. Het waren de bekende Zweed Baron von Rosen, van het Zweedsche Roode Kruis, die op weg was naar Abessynië om de nog steeds niet weer gekeerde deelen der Zweedsche ambulance aldaar op te sporen en de Engelschman B. Gordon, die passage had geboekt naar Lon den. Het A.N.P. heeft in den korten tijd, dat de heer Gordon, die onmiddellijk weer naar Londen zou vertrekken, op Schiphol aan land was gestapt, een onderhoud met hem gehad over het ongeluk, waaraan hy, gelijk uit zyn verhaal duidelijk bleek ,op eykans wonderbaarlijke wyze ontsnapt, is. Het viermotorige toestel, zoo vertelde de heer Gordon, was eigenlijk nog maar nau welijks los van den grond en had nog niet veel meet dan een kleine honderd meter hoogte gehaald, toen plotseling drie van de vier motoren afsloegen en de machine hoog te ging verliezen. De piloot, die zijn tegen woordigheid van geest geen oogenblik ver loor en tot het laatste oogenblik zyn toe stel volkomen in de hand had, trachtte» de eenige mogelijkheid die hem nog restte, vol komen uit te buiten en een noodlanding te maken op een klein veld achter een van de huizen, die zich in de directe nabijheid van het vliegveld bevinden en waar wij toen dicht bij waren. Zelfs den kleinen afstand echter, die ons van dit veld scheidde, kon het toestel, dat zeer snel zakte, niet meer halen en de machine kwam vrij onzacht neer op het dak van een ongeveer twee en een halven meter hoogen schuur. De schok van deze landing was nog zoo hevig, dat het landingsgestel door het dak van de schuur heen vloog en de bodem van de cabine ern stig werd vernield. De Amerikaan Desmonds die voor in het toestel gezeten was, werd vrijwel op slag gedood, ongetwijfeld ten gevolge van het feit, dat het landingsgestel door den bodem van de cabine omhoogge- drukt werd en met groote kracht juist tegen den zetel van den Amerikaan aan vloog. Deze werd hierdoor dermate gewond, dat hy zich vermoedelijk zelfs geen oogenblik heeft kunnen realiseeren wat er eigenlijk gebeurde. Het wondestyke van dit alles is nu, aldus vervolgde de heer Gordon zyn verhaal, dat toen ik in Malmö instapte, de my tóege- wezen plaats vlak naast die van den Ame rikaan was, zoodat, wanneer ik daar inder daad was gaan zitten, ook myn leven ver moedelijk op hetzelfde oogenblik als dat van den Amerakaan ontijdig zou zyn beëindigd. Ik werd echter gewaarschuwd, dat deze plaats in Amsterdam reeds besproken wa.-, zoodat ik dan ergens anders zou moeten' gaan zitten. Daar ik het toch al niet prettig vond on< zoo heelemaal voor in het toestel te zyn geplaatst, prefereerde ik het, reeds onmid dellijk te gaan zitten, waar ik ia Amster dam toch geplaatst zou worden, n.l. ongeveer in het midden van de cabine. Aan deze om standigheid heb ik vermoedelijk myn leven te danken. Toen het toestel eenmjfal neergekomen was, en het half in de schuur weggezakt en 'hangende op de beidie vleugels, stil lag, ont stond er een kleine paniek onder de inzit tenden. Een vrouw sprong gillend ojj. roe pende om haar man. Een ander.* passagier trachtte met geweld een ruit in te siaan en langs dien weg het toestel te verlaten. Toen echter bleek, dat geen brand was ontstaan en men er al spoedig in geslaagd was een deur van de cabine te openen, week de angst al gauw en verlieten de inzittenden vrij ordelijk, zij het ook hevig van streek, 'de machine, Wij moesten om op den ^rond te komen, een sprong van ongeveer twee meter maken, maar dat hadden wy er graag voor over. En nu zou ik graag even een kop Koffie drinken en 'een broodje eten, want met dat al heb ik sinds vanmorgen nog niets g* ge ten", zoo eindigde de heer Gordon zyn verhaal, dat wel zeer sterk den indruk geeft, dat deze ramp een volkomen pendant vormt van het ongeluk, dat indertijd onzen Nederlandsche „Kwikstaart" is overkomen. RADIO-NIEUWS. Woensdag 10 Juni. Hilversum II, 301.5 M. VA.R.A. 5.30 0r. vitropia; 6.— The Lucky Stars; 6.30 Orvi. tropia; 7.— Sportuitzending; 7.15 De Kre keltjes; 7.40 Lezing; 8.— Herh. S.O.S.-ber en nieuwsberichten; 8.16 Fantasia; 8.45 Tooneel; 10.— Nieuwsberichten10.05 De Bohemians; 11—12 Gramofoon. Hilversum I, 1875 M. N.C.R.V. 5.— Kin deruur; 6.— Gramofoon; 6.30 Afgestaan; 7.— Politieber.7.15 Landbouwhalfuur; 7.45, Reportage; 8.— Nieuwsberichten; 8.15 N.C* R.V.-orkest; 9.— Dr. J. C. Roose: Kerk en gezin; 9.30 Vervólg concert; 10.— Nieuws berichten; 10.05 Vervolg concert; 10.30— 11.30 Gramofoon; i Donderdag 11 Juni. Hilversum II, 301.5 M. A.V.R.O. 8.- Gra mofoon!; 10—'10.15 Morgenwijding; 10.15— 10.30 Gramofoon; 10.30—11 Het ensemble Jonny Kroon; 1111.30 Knipcursus; 11.30 —1-2.15 Ensemble Jonny Kroon; 1215 12.30 Bioscooporgel12.301.15 Orgelcon cert; 1.15—3 Lunchimiziek CantabiléorVe&t; 3.3.20 Louis van Gasteren draagi /oor; 3.20—4 Gramofoon; 4—4.45 A.V.R.O.-K1&. derkoor; 4.455.30 Radiotooneel. Hilversum I>tl75 M. K.R.O. 8Plechti ge Hoogmis; 9\iJ>.15 Gramofoon; N.C.R.V. 10.Gramofoon; 10.15 Morgendienst; K.R. O. 10.45 Gramofoon;, 11.3012 Godbd. half uur; 12.15 KjRwO.-ortoest; N.C.R.V. 2.On bekend; 33.45 Gramofoon; 4.Bijbelle- znig. 471e STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van 10 Junk Hooge prijzen; 1000.—; 1165 8101 16114 400—; 21,1 3078 6612 16089 16967 18076 200—; 8253 18286 16666 15094 I 100—; 1280 4600 9891 10488 10839 18217 15737 '18240 18527 1903 6 20382 Prijzen van 70—: 7 193 326 484 603 533 699 824 989 1027 1127 1381 1611 1575 1656 1666 1679 17*7 1783 1983 2283 2381 2443 24ji2 2626 2701 2778 2846 2877 2086 3037 3173 3959 3565 3590 3623 3/12 3783 3799 3830 3841 3844 3877 3995 4030 4031 4074 4122 4228 4284 4309 4384 4452 4651 4752 4319 4900 5066 5092 5099 5132 5320 5323 5460 5525 5685 6692 6722 5/55 5922 5928 5951 5966 5966 6028 6346 6456 8604 6608 6864 6996 7006 7137 7180. 7238 7402 1422 7663 7710 7783 7866 6002 8346 8684 8869 9050 9109 9234 9601 9525 S631 96"2 9075 9132 9836 9837 9876 9907 9912 9457 9.51 10131 10327 10347 10471 10661 •10732 10772 10S6Ï 10926 11349 11406 11562 11514 11654 11664 11677 11819 11871 11874 Mi- U919 11990 11960 10097 12158 12177 12248 12249 12423 12445 12592 12697 1264S 12700 12754 J 2757 '112860 12873 12911 13144 13129 13606 13633 13667 13738 13836 13908 139/5 14058 14094 14179 14205 14389 14660 11681 14686 ;48fll 14896 14943 15008 15156 Ij'lkJ '6298 15372 16556 16791 '15877 15986 15 .87 1611S 16176 16193 16206 16283 16301 16i/8 16589 16613 16643 16713 J6719 16819 16829 16S52 16884 17195 17084 17297 17368 17439 ;744S 17488 17633 17796 17800 17809 ,78'4 17!"» 18016 18119 18210 18220 18269 18275 18278 1S34" 18463 18617 18561 18648 18/60 18902 19106 19194 19260 19354 19542 19549 19607 19705 19786 19822 19848 19936 W.WT 20122 20249 20265 20281 20417 26448 20372 20874 20902 Nieten: 6 14 41 98 124 182 222 284 149 357 433 462 464 481 492 301 521 552 590 649 659 777 825 832 870 873 887 928 990 096 1024 1105 1)107 1164 1197 1220 1272 1293 133.1 1364 1897 1432 '1445 1451 1458 152S 1545 1559 1684 1687 1599 1620 1625 1631 1673 1691 1700 1701 1725 1838 1849 1351 1861 1866 1869 1872 1900 1918 1924 1968 1977 1978 2003 2010 2063 2071 2083 2098 2111 2169 2213 2220 2231 2296 2323 2349 2368 2385 2889 2432 2505 2649 2693 ?6O0 2645 26*5 27021 2726 2760 2772 2781 2785 2787 2803 2813 2815 2844 2871 28ö6 2902 294Ó 2946 2947 2955 2971 2985 2990 :«04l 3055 8096 «(116 3118 312 i 3136 3199 325 L 3272 334«i 3418 3447 3448 3456 3516 3541 3572 3;)73 3685 3595 3605 3639 3686 37»! 3.73(3800 3«09 3852 3934 3967 3993 1000 40o8 4078 4091 4103 4173 4190 4229 4249 4333 439-1 4448 4456 4508 4515 4522 4534 -ip42' 4544 4546 4547 4668 4587 4614 4616 4646 4643 4662 4663 4607 4708 4714 1777 4790 4791 4864 4878 4881 4905 4921 4940 4953 5003 5014 5037 5059 5084 5107 517] j21 2 E218 5253 5279 5291 5340 5363 5403 5410 5422 5425 5443 5446 5449 5474 5499 5570 5580 5583 5626 5636 5640 Ó668 5785 5741 5743 5744 5793 5824 5881 5888 5903 5904 59C3 5963 5990 6027 6038 6027 6090 615,5 6184 6189 6227 6229 6273 6325 6362 6420 642o 6437 6443 6557 6560 6630 6735 6613 6662 6664 6709 6725 6766 6782 6788 6827 6831 6840 6869 6911 6948 7012 7021 7038 7074 709Ó 7120 7141 7219 7267 7283 7357 7376 7373 738« 7446 7549 7596 7598 "621 7639 7686 7707 7771 7795 7ö09 7327 7874 7911 7918 7932 7957 7963 7970 7987 8003 8037 8098 8110 8111 8J66 8244 8280 8311 8322 8344 8356 8366 8409 8443 S490 S510 8501 8605 8651 8676 8681 8749 8773 8803 8855 3872 8890 8910 8933 8953 0026 9081 9i00 9123 5125 9134*10153 9156 9172 9237 9239 <1271 9296 934*9*9333 9369 9384 9409 9415 9435 9446 9482 9506 Sfi-lo %70 9579 9610 9634 9691 9703 9708 9*93 9842 9850 986:3 9877 9931 9999 10013 \pU40 10125 10]2" 10147 10150 10161 10256 10856 10391 10335 10436 10455 10470 10492 10532 !0530 10663 10667 10689 10702 10736 10739 10748 10759 10S13 10&16 10882 1Ü891 10896 10936 11007 11032 11051 11120 11178 11227 U259 11332 11389 11401 11413 1*1426 11435 11444 11476 11480 11520 11629 11652 11710 11711 11799 11829 11943 11954 11962 11980 11995 12034 112061 12141 12149 12165 12169 12216 12254 12262 12214 12317 12365 12358 12408 12410 12473 12508 12513 12638 12667 12669 12533 12621 12666 12706 12716 12750 1275S 12766 12789 12868 12870 12893 12996 12999 13065 13078 13088 13134 13162 13187 13203 13246 13275 13280 13288 13427 13446 13452 13495 13405 13529 13657 13568 1677 13681 13683 13727 13746 18766 13795 13806 13810 13818 13825 13845 13862 13863 13871 139U2 13917 13973 14010 14015 14030 14067 14212 14213 14235 14298 14333 14334 14377 14419 1-M22 14454 14491 14692 14616 14066 14744 14817 14869 14860 14915 15016 15033 15035 15060 15071 15081 16117 15120 15135 15136 15191 15242 15249 15331 15360 15480 15565 15645 15661 16666 15696 15727 15738 15842 15843 15894 15971 15985 16064 16962 16086 16111 16112 16175 16267 16269 16272 163-18 16362 16434 16439 16486 16567 16607 16633 16651 16653 16655 '16666 16763 16711 16714 16733 16778 16812 16&71 16935 16995 17005 17020 17080 17090 17121 17125 17170 17191 17197 17205 17243 17251 17253 17274 17287 17.288 17298 17311 1320 17©50 17359 17360 17392 17442 17459 17479 17487 17493 17517 17545 17567 17610 17674 17755 17835 17877 17953 17995 1802b 18092 18096 16155 18172 18190 \gl97 18209 18213 18219 18257 18L95 18298 18300 18333 18339 18303 18398 18404 18455 18465 18484 18493 18£34 18545 18565 18579 18593 18616 18641 18650 18657 186 0 18737 18855 18866 18878 18888 18904 18917 18937 18952 19007 19072 19144 19152 1916o 19l79 19203 19220 19222 19236 .19266 1926" 19286 19297 19315 19350 19355 19357„19415 19483 19489 19500 19522T19663 19575 19597 19632 19647 19713 19745 19782 19820 19333 19839 19918 19942 19959 19966 19986 19994 20001 20008 20011 20056 20117 20131 2013% 20143 20213 20286 20357 20360 203*1 20419 20490 1 20508 20602 20641 20723 20766 20815 20819 20861 20866 20946 20992 2099' 8PORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL. OlympiaV.I.Ö.S. Voor a.s. Zondag is vastgesteld de wed strijd OTympia—V.I.O.S. Donk-veteranenGoudsch Politie-elftal. Vr/lagavond 7 uur wordt op het Donk- terr/n een voetbalwedstrijd gespeeld tus- sclum liet Goudsehe Politie-elftal en een elftal samengesteld uit de oudgediende., van Donk. De toegang tot den wedstrijd ns vr(j. Zomercompetitie der Jodan-Boys. De inschrijving voor de zomercompetitie ingesteld door de Chr. Sportvereeniging „De Jodan-Boys is. dezen dagen gesloten. De vol gende elftallen hebben ingeschreven; V; tesse, Goudsehe Boys I in klasse A, Victoria A.H.J.C. V.I.OA, Goudsehe Boys II in klasse B cn R.V.C., De Reigers, T.O.P. in WATERPOLO. Polotoumooi te Waddinxveen. Datum bepaald. De datum van het Polotoumooi te Wad. dinxveen, dat Zaterdag j.l. wegens het kou de weer geen doorgang vond, is thans be. Paald op Zaterdag IS Juni a.s. SCHAKEN. Het internationale adiaaktonmool te Dresden. Aljechin en Bogoljubow winnen. In Dresden iB het internationale schaak- tournooi aangevangen, waaraan o.a. de ex- wereldkampioen Aljechin dgjjneemt. Het resultaat van de eerste rondte luiddf Aljechin (Frankrijk) wint van Helling (Duitschland)Stahlberg (Zweden) wint van Keres (Estland)Bogoljubow (Duitsch land) Wint van Engels (Duitschland); Roedl (Duitschland) remise m. Saemisch (DuitscK land); Maroczy (Hongarije)-Gri* (Zwit serland) afgebroken. Goudsehe Zwemkring. De competitie. De eerste wedstrijd van de polo-compct - tie dier Goudsehe Zwemkring wordt Woens- dag 10 Juni gespeeld tusschen de zevenbal- ten van AJZ.C. 2 en S.Z. en P.C. 3. STAD*NlJbUW&. GOUDA, 10 Jund 1936. Gemeenteraad. iM iiaiuK-t.-ig >an oegrooting. ua Burgemeester neen- net. voornemen oP dViaanuag io juni a.a. te - uur een opcnuare vetgaueung van uen itaau te oeieggen, welae zoo noouug zal woixlen voortgezet op uien avonu te a uur en op Bin.atug iu Juni a^. ln ueze vergadering zal de begrooting, enst 193b aan <le orde komen. De Voorzitter stelt zich voor by de alge meene beschouwingen den beschikbaren tyd van de twee zittingen te verdeelen over de onderscheiden raadsfracties en het College van Burgiemester en Wethouders als volgt:' Sociaal Dem. Anb. Party le termyn 5ö min., 2e termyn 25 min.; R.K. Staatspartij- Ie termyn 30 min., 2e termyn 15 min.; A.R Party en Chr. Hast. Partij bezamqn le ter myn min., 2e termijn 15 min.; Loonomi- sche Groep le termyn 15 min., 2e tenmyn 10 min.; Vrijheidsbond le termyn 15 min., 2e termyn 10 min.; Het College van B. fcn W. in totaal le termijn 1 uur 40 min., 2e termyn 45 min. Voor de posten; in eersten termyn 10 mL nuten, ini tweeden termijn 5 minuten per Hinderwet. Het oprichten van een accu-reparatie- inrichting. Burgemeester en Wethouders brenge.i teï algemeene kennis, dat op de secretarie- ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van C. A. van Alken, wonende te Rotter- i, Schieiweg 209b om vergunning tot op richten van een accu-reparatie-inriohtinf c.a. en het hebben daarin van een electro- or van 5 P.K. voor het aandrijven van een dynamo, in het perceel, gelegen Keizer straat 21, kadastraal bekend! in gemeente Gouda, sectie D no. 2380. Op Dinsdag 23) Juni 1936, des voorm. ten 9% ure zal op het Raadhuis gelegenheid zyn om bezwaren tegen de gevraagde ver gunning in te brengen, gedurende drie da gen vóór dien dag zal op de secretarie der gemeente van- de ter zake ingekomen pchrifbpren kunnen worden kennis geno men. Aanbesteding bü de Nederl. Spoorwegen. Een viaduct over den spoorweg Gouda Alphen aan den Rijn aanbesteed. Gistermiddag werd te Utrecht in net hoofdadministratiegebouw III van de' Ned. Spoorwegen aanbesteedhet maken van een viaduct van gewapend! beton over den spoorweg Gouda—Alphen a. d» Ryn bij km. 5,387 in den aan te leggen rijksweg no. 12 (Den Haag—Utrecht—Driebergen) in de leente Waddin^veen. De raming was 95.000.—. De inschrijvers waren als volgt: 2 pryzen A Nederl. cement; *B cement naar keuze. Gebr. Smits te Schiedam A en B 86.82f Ned Bet. My. Bato te den Haag A en B 82.790; H. R. Ryneveld be Ryswylk A en B 92.000; H. Verheul te Woerden A en B 91.200; Aannem.bedryf N. N. Bollen te Hilversum f 89.200; P. Bokhoven te Gouda A f 85.700; 84.700; Zanen en Verstoep, Haag, A en B 87.800; Gebr. A. en l. den Ouden, Alphen a. d. Rijn en Oegstgeest A 86.900, B 86.700; Amsberd. Ballastmy'. Amsterdam, A 78.900, B 78.400; Intern. Gew. Betonbouw, Breda, A en B 84.900. Christiana en Nielsen, den Haag, A en li f 85.000; J. H. Weener te Enschedé, A en B 89.900; .G. Gesmaft en C. Zoetemeier te Alphen a. d. Ryn, A en B 88.290; J. Oort te Vriezeveen, A en B 91.600; F. Ru- merlinc te Dordrecht A en B 82.640; J. R. Simon te Schiedam A en B 87.780; Roll. Beton My. tq de'n Haag, A en B 87.750; Visser en Smit ba Papendrecht, A en B 86.412; N.V. Bokhoven, Gouda A f 87.500. B 87.000; Van Splundter te Ridderkerk A en B 88.110; J. H. de Wilde te Gouda en f 90.600; H. Rood te Deventer A sn B 91.300; A. in 't Veld te Dordrecht A en B f 92.365; Zwolsche bet. ijzerbouw J. en A. Schrale A en B 86.322; H. Broersm:. te Harlingen A er;: B 89.800; J. G. Steen- sma te Lemmer A en B 89.800; L. F. Ca- piteün® te Hillegeraberg; A en B 84.770; N.V. H. J. Nederhorst te Gouda A en B f 86.477; J. C. Dubbeldam te Rijswijk A -eri B f 88.727; A. H. en J. Hmtzinx; te Coc- vorden A en Bi 86.800, L. R. Jansen te Groningen A en B 89.700; Fifma G. van Dijk en Zn. te Nederhardingsveld A en B f 82.400; H. P. Voormolen te Rotterdam A en B f 82.956; C. van Leeuwen te Hillegere- Vrg A en B f 86.000; J. M. Striiland te Uitlioorn A en B f 90.000; A. den Ouden te Gouda A en B 88.400; Bet. bouw Kool en Wildboer-te Hoogkerk A en B f 85.676; J. Walta te Frantekter A en B 81.840; P. Rcbeeobouwer te Castrteum A f 87.490. R f 87.350: B. Luopes te Haarlem A f 89.R00.I B 88.800; Kuipers en Koppers te S-hio dam A f 88 900. R f 88.400 Nieuwe De besluiten van 1901 waren verouderd, het was noodig, de betreffende bepalingen béter te doen aanpassen aan de eischen van de practyk en de thans op het gebied van de huisvesting van Nijverheidsscholen heer- schendle toestanden, denkbeelden en metno- den, ook in financieel en economisch op zicht. Beide besluiten zyn geheel nieuw opgezet, die redactie is op vele punten verbeterd en- verduidelijkt. In het algemeen is ;by de indeeling, de wyze van redactie en de nomenclatuur aan sluiting gezocht by die van dé in 1935 tot stand gekomen nieuwe algemeene maatre- gelen van bestuur bolt uitvoering van de Nyverhfcidsondemvijswet, te weten: 'het be- voegdhedénbesluit, het rechtspositiebes'.u>1 en 'het salarislbesluit N.O. 1935. Subsidifcvoorwaardtenbesluit N.O. 1936. In dit besluit (St.bl. no. 364; zyn nader vastgesteld de voorwaarden, onder welke aan rechtspersoonlijkheid bezittende instel lingen en vereenigingen en aan gemeenten ten behoeve A an de door haar in stand ge houden Nijverheidsscholen uit 's Rijks kas subsidie wordt verleend, alsmede voor schriften gegeven ohitrent de vaststelling en berekening van het bedrag der vergoe ding, bedoeld in het vierde lid' van artikel 25 kder Nyverheidsonderwyawet, Ter wille van de overzichtelijkheid is de en in drie hoofd. algemeene maatregelen van lur voor het Nijverheids- onderwijs. Onder dagrekening va» 28 Mei 1936, Staatsbladen nos. 364 en 365 zijn. met in trekking van het Kon. besluit van 11 Juli 1921 (Staatsbl. n«. 926),. zooals dit was ge.' Wüzigd bij Kon. besluit van 26 April 192! St.bl. no. 233), en dat van 11 Juli 192i (Stjbl. no. 922), twee nieuwe Kon. besluite:, verschenen, tot uitvoering, onderscheiden lijk van het eerete en" het vierde lid A'an artikel 25 dier Nijverheidsonderwijswet, en A'an. het tweede lid van artikel 6 dier wet. Het eerste hoofdstuk, houdende de sub- sidievoorwilarden, voorziet in eenige leem ten op a$Jtón:stratief gebied (b.v. de bepa ling, dat van sohorsing en v»n overlijden van ledten van het personeel mededteelmg moet worden gedaan aan den minister van Onderwijs, Kunsten/ en Wetenschappen). Het twéede hoofdstuk bevat voorschrif n voor de berekening van de door „bui tengemeenten" te betalen vergoedingen aan de gemeente, walar de school is gevestigd. Deze voorschriften brengen niet" een mate- rieele wijziging in de berekening van die bijdragen, doch stellen die in den Iaatrten tijd geldend geachte criteria duidelijker en ;oudiger dan in het oorspronkelijke be sluit. Hierdoor wordt de mogelijkheid van verschil van opvatting over de' interpreta tie tusschen d? belanghebbende gemeente besturen geringer dan tot dusverre. Hoofdstuk 3 bevat als slotbepaling, dat het) besluit in werking treedt met ingang van 1 .September 1936 en dat het kan avot- aangehaald onder dten titel „subsidie- voorwaard enbesluit N.O. *1986". Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 10 Juni 1936. Op hazenjacht. Voor het Kantongerecht stond hedenmor gen terecht A. S. uit Bergambacht, die wa? geverbaliseert, omdat zyn waakhond hazen kwam van den dyk en reed het Buurtje in, toen daaruit de wielrijder C. v. C. uit Gouda kwam. Deze verklaarde dat de G. links heeft gehouden, wat uit het getuigenverhoor kw^m vast te staan. Het O. M. vorderde ƒ3.— boete subs. 1 dag hechtenis met ƒ2.50 schadevergoeding. Het vonnis luidde 1.— subs. 1 dag, plus de gevorderde schadevergoeding. In Haastrecht heeft een aanrijding plaats gehad tusschen de autobestuurder W. v. d. B. uit Meersujn en W. P. W. uifOudewater, die niet zelfaan het stuur zat, maar een jongen chauffeeren leerde. Uit een zijweg kwam v. d. B. met zyn auto die plotseling kwam te staan voor de auto van W? Een botsing ontstond, waar door de wagen van eerstgenoemde zwaar werd beschadig^ De reparatiekosten bedra gen zelfs 357. De verdachte werd conform den eisch van het O. M. veroordeeld tot 5.— subs, i dag hechtenis. Verdachte zelf heeft daar nooit iets van gemerkt en ook de vej*baliseerende veld wachter A. J. Boekée iijeft het niet kun* nen constateeren, maar eigenaars van Hazen hebben geklaagd over het feit dat de hond van S. hazen vangt. Nadat verd. beloofd heeft, de hond vooif alle zekerheid voortaan by zich te zullen houden, vorderde de ambtenaar van het O. M. vrijspraak, waarbij de Kantonrechter zich aansloot. Gratis kip scchoonmaken. Bij den niet verschenen slager J. de W. te Gouda, heeft de 16-jarige knecht 's mo»- gens om kwart over. 1 in den winkel een kip schoongemaakt, terwijl hy om 8 uur pas mag, overeenkomstig de Arbeids- De jongen vertelde vanmorgen dat hij wel eens kippen schoonmaakte voor klan ten van zyn baas, maar dit deed hy voor eigen rekening. Het O.M. achtte daarom het ten laste gelegdte niet bewezen en eischte daarop vrijspraak. De Kantonrechter ging daar mede accoord. Om een lapje gronö. Voor de groene tafel verscheen M. H. en de 84-jarige J. v. V., beiden te Ouderkerk a. d. IJssel, tusschen wien een conflict is ontstaan over het eigendomsrecht van een strook grond dat hun beide landerijen van elkander scheidt. H. beweert dat die strook zijp eigendom is en v. V., dat het kadaster aantoont, dat dit niet het.geval is. Aan de hand van een meegebracht uit treksel van het kadaster poogde v. V. zijn eigendomsrecht te verdedigen, waartegen de verdachte zich heftig verzette. De Kantonrechter besloot de situatie ter plaat to? te zullen gaan opnemen. De zaak werd daaorm \-oor onbepaalden tyd aange houden. Ongeduldig. De werkzaamheden aan den Haastrecht- schen dyk maken het noodzakelijk het ver- Weer van één richting tegelijk door te laten. I Inmiddels is het autoverkeer geheel ge stremd, doch eenigen tijd geleden nog niet. V. uit Haastrecht kwam met zijn auto in richting Gouda rijden, maar moest wacli- tot het verkeer van den anderen kant' as gepasseerd. Dat duurde hem te lang. naar hy zei, wel een half uur. Hij ging daarop naar den kantonnier die het verkeer regelde, waarna hij met zijn auto doorreed, ondanks het' verbod. De veldwachter maakte toen procesver baal op. De Ambtenaar van het 0. M. eischte daar voor 3.— subs. 2 dagen hechtenis, doch dc Kantonrechter maakte er met een waar schuwing om zich voortaan naar de rege ling van den kantonnier te regelen 1.— vhn subs. 1 dag Jiechtenis. Aanrijdingen. Op den hoek Buurtje-Rotterdamsche dijk heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een bestelwagen vah de posterijen en een wielrijder. De auto, bestuurd door C. de G. te Gouda, De jeugdige HjB.S.-er J. W. G. de J. uit Gouda reed met een groote snelheid op zyn fiets dcior een bocht in het Van Bergen IJzendoornpark. 't Gevolg daarvan was een botsing met een auto die van rechts kwam. De jongeman heeft zyn roekeloosheid moeten bekoopen met een boete van ƒ6. subs. 2 dagen hechtenis. De eisch vap hei O. M. was 10.—. Geen signalen. J. Th. de J., chauffeur te Gouda, werd schuldig verklaard zonder toepassing van straf wegens het in een bocht geen sig nalen geven, ofschoon dat redelijkerwijze noodzakelijk was. De eisch van den ambtenaar van het O. M. was ƒ6.subs. 2 dagen. Overtreding verkeersregelen. Vervolgens stond terecht de heer C. A. M. S. te Gfcmda, die geverbaliseerd is gewor den wegens het niet opvolgen van de be velen van een verkeersagertt. By de Kleiwegbrug stond namelijk een agent die het verkeer uit het Regentesse- plantsoen ophield om dat van Kleiweg en Spoorstraat te laten passeeren. Verdachte zou toch vanuit 't Reigeates.se- plantsoen het kruispunt gepasseerd hebben, waarna procesverbaal volgde. Ofschoon verd. het hem ten laste gelegde pertinent ontkende, bevestigde getuige C. de P., brugwachter daar ter plaatse, het verbaal van den verkeersagent. Conform den eisch van het O. M. werd <Te heer S. vieroordeeld tot ƒ5.boete subs. 1 dag heentenis. Een aanrijding tot slot. Na afloop der terechtzitting, had vanmid dag de reconstructie plaats vpn een aan rijding op den hoek Boschweg-Rotterdam- sche dyk. Het gold hier een aangehouden zaak, die op 13 Mei j.l. voor de eerste maal is voor geweest. P. V., chauffeur te Gouda, reed met zyn vachtauto de Boschweg uit,in de richting Rotterdam, toen juist een andere vracht auto aankwam, bestuurd door H. F. uit Rot- iterdntn." Beide verdachten verklaarder rechte te hebben gehouden, doch desniette min ontstond een botsing. De reconstructie maakte hedenmiddag de zaak niet heel veel duidelijker. Het werd door den bestuurder F. in twijfel getrokken of de wagen die V. bestuurde bij de aan rijding Wel dezelfde was van nu. Na requisitoir van den ambtenaar vat. het O. M. op 24 dezer, zal de kantonrechter uitspraak doen. Een huwelijk dat door ijsco-mnnnen werd ingeluid. Een hockey-speler, die na de plechtige trouwbelofte het stadhuis verlaat, doet dit tegenwoordig dikwijls door een haag van sport-collega's met opgeheven hockey-sticks. Een ruiter gaat met zijn bruidje tusschen een ry van paarden en hunne berijders door en zoo zijn er tallooze varianten. Maar een van de origineelste hebben heden de velen, die des Woensdags in de omgeving van het Stadhuis plegen te vertoeven om te zien op welke wyze de paartjes het huwelijk in gaan en hoe de bruid gekleed is, wat vooral bij de dames steeds een gewichtig punt van bespreking vormt, aanschouwd. Een ge- employeerde van de hier in Gouda populaire IJscofabriek der R.M.I. heeft het heden ge waagd in het huwelijksbootje te stappen: Dies trokken zijn collega's-ijsverkoopers met hun karretjes ook hedenmorgen naa* het stadhuis om in navolging van de boven genoemde sportsmen te zorgen voor een haag van ijsco-wagens. Toen de gelukkig bruidegom met zijn lieftallig bruidje op dc trappen van het stadhuis verscheen, begon nen zij fhet veel lawaai de schellen te luiden ditmaal niet om de aandacht te vestigen op de verkoelende producten, die zy vei- koopen, maar om een gelukkig huwelijk in te luiden. Uat dit Avel zeer bijzondere com 'pliment bijzonder vroolijk werd opgevat, !t wel niet te worden gezegd. AGENDA. Thalia-Theater: „De Privé-secretaresse ge huwd". 10 Jni 7.30 uur Ned. Geref. gemeente, West haven 19. Spreekbeurt ds. Joh. v. Welzen 10 Juni 8 uur Zwembad. Oefenavond Goud sehe ReddSngsbrigade dames. *10 Jum 8 uur Danël. Oursus dr. C. van Elk voor E.H.B.O. rT1T T>FN nWTT?F*C ALPHKN h. d. RUN. Jongeman verdronken. In de bmlrfechap Of wegen in de gemeen t Wouibrugge is gisterochtend de negentien jarige C. v. d. Voorn bij het schoonmaken van een boot «ver boordl gevallen. De jonge man verdween in de diepte en kon eerst eenigen tijd later worden opgehaald. Hoe wel door een spoedig ontboden geneeshee, geruimen tijd werd getracht de levensgees ten op te wékken, mocht dit niet gelukken. REEUWIJK. Prijs consumptiemelk. De Nederlandsche Zuivelcentrale. af- deeling zuivelsteun, maakt bekend, dat de minimumkleinverkoopprijs voor con sumptiemelk. voor de gemeente ReeuwijK bij bestuursbesluit met ingang van 7 Jun: i.l. is vastgesteld op acht cents per liter. MARKTBERICHT. Kaasmarkt Woerden. 10 Juni. Aangevoerd 547 partijen. Pryzen: le kw. met r.rri. ƒ2022.50, idem 2e kw. 18—19, zware 23.—. Handel matig. LAATSTE BERK HTEN. Ernstig spoorwegongeluk in Italië. Vijftien dooden, tweehonderd gewonden. is een trein ontspoord. Er zijn IS dooden en 2Uü gewonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De trein vervoerde vele arbei ders. die naar hun werk te Napels gin gen. Het grootste deel der gewonden is in de ziekenhuizen te Napels opgenomen. Het baconcontract. s-GRAVENHAtiE, iü Juni. Gelijk be kend is, loopt net baconcontract met in gang van i Juli automatisch af. Naar wij vernemen, overweegt de Regeering tnans de vrdag, of en, zoo ja, in hoe verre er aanleiding aanwezig kan wor aen geacht om tegemoet te komen aan bezwaren, tegen de vigeerende regeling geuit. WISSELKOERSEN. y Juni. 10 Juni. Officieel. Londen 7.411 7.403 Berlijn 59.55 59.56 Parijs 9.744 9.744 BrusSel w 25.02 05.01 Zwitserland 47.86 47.864 Kopenhagen 33.15 33.00 Stockholm 38.25 38.31 Oslo 3*7.30 37.35 New-York 1.48 1.48 Madrid 20.20 20.00 Praag 6.124 6.104 Prolongatie 4j, Part. disc. 41—i, Dag geld 11. Registermarken 314, Credlet öperrmarken ïbg, Effectensperrmarken 13J, Reismarken 41. Amsterdamsen beursoverzicht. Rustige markt, verdeelde stem ming. H.V.A.'s vast. Tabakken hoo- ger. Philips-aandeelen lager. Be- ieggingsmarkt gedrukt. Amerikaan Het verloop van de wisselmarkt werkte heden wederom niet inspireerend en op de effectenbeurs bestond dan ook een groot gebrek aan affaire. De hernieuwde stijging van het Brit- sche ruilmiddel bleef niet geheel zonder invloed op de beieggingsmarkt die een gedrukt voorkomen had in het bijzonder voor onze nationale loonbrleven. De 4 obligatiën Nederland en Ned.-Indië wer den lager afgedaan terwijl ook de Oude Schuld lichter in reactie verkeerde. Voor diverse stedelijke en provinciale obligatiën kwamen fractioneel lagere noteeringen tot stand üp de locale aandeelenmarkt kon van een bepaalde stemming niet gesproken worden daar het beursverloop onregel matig was. Goede belangstelling werd aan den dag gelegd voor de Tabaksfond- seri die in een groote open hoek werden verhandeld hetgeen sedert geruimen tijd niet het geval is geweest Voor SenemBah bestond goede koop lust zoodat die een zestal procenten konden avanceeren. Naar gemeld heelt de Senembah Mij. diverse partijen uit de hand verkocht tot prijzen die niet on aanzienlijk boven de taxatie lagen. Ook oude Deli's konden zich in fiinke belangstelling verheugen en liepen en kele punten naar boven, terwijl ook Dell- Batavia hooger werden genoteerd. Op de sulfceratdeellng werd de aan dacht voornamelijk getrokken door H.V. A 's die een vasitje houding ten toon spreidden en boven 250 pet. kwamen. Heden werd beken# dat de Nlvas een hoeveelheid suiker van een kleine 15.000 ton heeft verkocht. De affaire in industrieelen had niet veel te beteekenen. Philipsaandeelen kwamen iets lager te liggen. Ook Uni levers legden een kleine neiging tot rea- geeren aan den dag. Aku's echter kon den zich handhaven niettegenstaande de gegevens van de uitvoer van kunst zijde in de afgeloopen maand niet be paald zoo gunstig konden worden geïn terpreteerd. De scheepvaartmarkt was stil doch Ned Scheepvaart Unies waren prijshou dend. De omzetten in Koninklijken waren slechts van matige proporties en de koers onderging ten opzichte van giste ren niet veel wijziging. Rubberaandeelen bewogen zich op den achtergrond "doch konden zich overigens vrij goed op peil houden Amerikaansche Shares hadden een be perkte markt doch waren niet slecht ge disponeerd ln navolging van New-York. De geldmarkt trok wederom een klei nigheid aan en de prolongatiekoers steeg fcot 4j procent. WEERBERICHT. Naar .waarnemingen verricht in den morgen van 10 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Weersverwachting: Matige tot zwakke noordwest, tot west., later wellicht ver der krimpende wind. gedeeltelijk bewolkt weinig of geen regen, weinig verandè- ring in temperatuur.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2