cAfooia unite tonden, Examuvreis Beurs van Amsterdam. Noorden des lands. De desbetreffende over eenkomst is te Roubaix geteekend. Zy heeft betrekking op 50.000 personen. Ook in het district Rijssel wordt thans :n minder fabrieken gestaakt dan de vorige dagen hot geval is geweest. Bij verschilLn- de ondernemingen i» reeds overeenstemming bereikt. Daarentegen wordt uit Boulogne sur Me- gemeld, dat het tramwegpersoneel het"wierk heeft neergelegd. Te Parijs is staking uitgebroken bij twee groote apotheken, die door het personeel bezet zijn, zoomede van het personeel van begrafenisondernemingen, terwyl ook i.et personeel van filmkantoren in staking is gegaan. De partijgewijze indeeling der Fransche Kamer. Volgens de door het Staatsblad gepubli ceerde partijpolitieke indeeling der nieuwe afgevaardigden, omvat de regeeringsfneer- derheid met 387 afgevaardigden vijf kamer fracties met de volgende sterkteverhoudin gen: 72 communisten, 149 socialisten, 29 leden der republikeinsch -socialistische unie, 109 radicaal-socialisten en 28 leden der or.- afhanfeelyk-linksche partij. De oppositie om vat 222 afgevaardigden, en wel van links naar rechts: 39 links-democraten, 44 links republikeinen, 13 katholieke volksdemocra ten, 16 leden der onafhankelijke groep dei volksactie, 39 onafhankelijk-republikeinen en agrarische party, 59 leden der republi- keinsche unie en 12 onafhankelijk-republi keinen. Negen afgevaardigden zijn volko toen onafhankelijk gebleven. ZWITSERLAND. Complot tegen oud-Rijkskanselier Dr. Bruiting tijdig ontdekt. Wat de arrestatie van een Gestapo- agent aan het licht bracht. Het Zwitsersch Telegraaf-agentschap meldt, dat men onlangs te Zürich een agent van de Gestapo heeft gearresteerd en dat gisteren officieel is medegedeeld, dat men hier te doen heeft met Hugo Romer uit Dortmund, die ervan beschuldigd wordt een poging te hebben gedaan een actie op touw te zetten jegens een hooge persoonlijkheid van het vorig regiem in Duitschland, die in dertijd te Zürich in een kliniek werd ver pleegd. Romer werkte samen met een anderen eveneens uit Dortmund afkomstigen Duit- Bcher Eduard Muller. Deze werd in Nederland gearresteerd. Hy werd te Zürich door den met het onderzoek belasten reahter ondervraagd. Müller beken den agent van de Gestapo te zijn geweest en terzelfdertjjd vertrouwensman van de ka tholieke actie, -zich in Frankrijk aan spion- nage te hebben schuldig gemaakt en mili taire inlichtingen naar Duitschland te heb ben gezonden. Tenslotte bekende hy dat zijn inlichtingendienst zich uitstrekte tot den pertoon waarvan hierboven sprake is en dien hy onschadelijk wilde maken. Men bevestigt, dat deze persoon dr. Brü- ning zou zijn, dè vroegere rijkskanselier. De BELGIE. toestand in Antwerpen ongewijzigd. Er heeft zich nog geen wijziging in den algemeenen toestand voorgedaan. Op bevel van burgemeester Huysmans zijn alle sa menscholingen van meer dan 5 personen verboden. Een met graan geladen schip werd gelost onder bescherming van gendar merie en politie. Het graan werd dadelijk naar de maalderijen vervoerd op vracht wagens welke onder politiegeleide stonden. De stakers, die herhaaldelijk gepoogd heb ben het werk te doen onderbreken, werdeu hierin door de politie tegengegaan Tijdens een vergadering van de werk gevers werd besloten, dat men het eenmaal ingenomen standpunt op geen enkele wyze zou wijzigen. Internationale Transportarbeidersbond belooft steun aan de stakende havenarbeiders. Edo Fimmen, de secretaris van den In ternationalen Transportarbeidersbond, die op een bijeenkomst van stakende havenar beiders het woord voerde, deelde mede, dat de I T B., die in 1928 5 millioen ter be schikking stelde van de stakers, ook dit keer het noodige zal doen tot steun van de stakende Antwerpsche havenarbeiders, tot dat de overwinning zal zijn behaald. De stakende diamantbewerkers besloten gisteravond in de diamantindustrie een alge- meene staking af te kondigen. Het door Je stakers gevormde stakings-comité wordt door den socialistisch en vakbond niet ei- Het nieuwe Belgische kfibinet. De heer Van Zeeland geslaagd? De heer Van Zeeland heeft Woensdag middag een aantal vooraanstaande politici ontvangen, o.m. den heer Jules Hoste, diree teur van het Laatste Nieuws, wien hy portefeuille van Onderwijs heeft aangebo den. De heer Hoste heeft deze aangenomen op voorwaarde, dat hy de portefeuille zou afstaan, indien er een geschikter functio naris voor te vinden zou zyn. De nieuwe regeering Van Zeeland sjal ver moedelijk als volgt zyn samengesteld: Ondervoorzitter van den Raad van Minis ters, minister zonder portefeuille: Vander- velde; Openbare Werken: van Isacker; Landbouw: de Schrijver; Koloniën: Rubbens; Openbaar Onderwijs: Jules Hoste; Binnen- landsche Zaken: Bovesse; Financiën: Max Leon Gerard; Arbeid en Sociale Voorzorg: Merlot; P.T.T.: Arthur Wauters; Oecono- jnjsche Zaken: de Man; Buitenlandsche Za ken: Spaak; Landsverdediging: Generaal Gilleaux. Daar de heer Hayoit de Thermicourt, procureur van het Beroepshof van Brussel de portefeuille van Justitie heeft geweigerd, zal voor dezen post een anderen function- naris moeten worden gezocht. Donderdagavond zou de nieuwe regeering definitief vastgesteld zyn. (Zie verder Laatste Berichten.) SPANJE. Weer ongeregeldheden. Communist doodgeschoten. Te Malaga is gistermorgen de communis tische afgevaardigde Rodriguesz, lid van den gemeenteraad, op straat overvallen en neergeschoten. Kort daarop is een aanslag *,op den leider der anarcho-syndicalisten ge pleegd. Deze werd door zes kogels getrof fen en levensgevaarlijk gewond. Men ver moedt, dat het hier een wraakneming der communisten betreft in verband met den overval op Rodriguez. De vakvereenigingen hebben naar aanleiding van de bloedige in cidenten de algemeene staking te Malaga afgekondigd. Te Ronda heeft de tot het Volksfront be hoorende burgemeester bepaald, dat binnen 24 uur alle heiligenbeelden van de huizen moeten worden verwijderd. Te Malaga is een textielfabriek wegens sociale moeilijk heden stilgelegd. De autoriteiten hebben be paald, dat nog 13 weken lang aan het 1400 man sterke personeel de volle loonen moes ten worden uitbetaald. I)e onrust in Spanje. Antonio Ramiro Perez, de leider van de socialistische groep van Aznalcasar, is door verscheidene revolverschoten gedood op het oogenblik, dat hij zyn huis wilde binnen gaan. Francisco Alonso, een partijgenoot van Perez, die in zyn gezelschap verkeerde, werd ernstig gewond. EERSTE KAMER. DUITSCHLAND. Geen vlerk meer zonder Arbeidsdienst. Van 1 Juli 1936 af mag in verschillende vakken, o.a. in den landbouw, de textiel industrie en by de openbare diensten, waar voor arbeidsdienst zal wqrden ingevoerd, nog slechts personeel werkzaam zijn, dat in het bezit is van een arbeidsboekje. ITALIË. Watervliegtuig verongelukt. Op het strand van Giorgino is een water vliegtuig verongelukt. Twee officieren zyn om het leven gekomen, twee andere inzit tenden zyn ernstig gewond. Oude wijken van Florence verdwijnen. Op last van Mussolini is men begonnen aan de saneering van de wyk Santa Croce te Florence. Deze volkswijk zal eerst niet den grond worden gelijk gemaakt en daar na worden vervangen door een nieuw stads gedeelte. Verhouding v»n lire tot Maria-Theresia- thaler. De verhouding van de lire tot Maria-There- sia-thaler ia vastgesteld op 5 lires per thaler. Binnenkort zal worden begonnen met het vervangen van het in pmloop zijnde zilver geld in Abessynië door lire-bankbiljetten en munten. De uitvoer van Maria-Theresia- thalers is verboden. Later zal de lire als eenig wettig betaalmiddel worden verklaard. Als eerste filiaal van de Bank van Italië zal in Diredaua een bank worden geopend. Wat betreft de regeling van de in- en uitvoer en het douane-systeem voor AbeL- synië, zal vermoedelijk het nu geldende sy steem voor Eritrea voor geheel Abessynië worden overgenomen. ENGELAND. De Queen Mary terug in Southampton. De Queen Mary is gisteren om 14.25 in Southampton terug gekeerd en heeft daar mede haar eerste reis over den Atlantischen Oceaan volbracht. Vier en een half uur te voren had het schip aangelegd te Cherbourg, waar ruim 200 passagiers van boord ware», gegaan. Voor de derde maal op de overtocht is het schip gistermorgen in het >|Canaai door mist opgehouden.. By aankomst te Southampton werd offi cieel medgedeety, dat het vaartuig had af gelegd 3198 myl van de vuurtoren Ambrose tot Cherbourg in 4 dagen 15 uur 15 min., met een gemiddelde snelheid van 28.74 knoo- pen. De afgelegde afstanden in elke periode van 23 uur en in de laatste periode bedroe gen 621, 679, 670, 679 en 549 mijl. Duizenden stonden op de kade en juichten de Queen Mary bij het binnenvaren toe. Blankblijvend zilver. .Na jarenlange intensieve proefnemingen is men er eindelijk in geslaagd blartkbly vend zilver te prodüceeren. Door het zilver to behandelen met rhodium behoudt het zijn origineele kleur. Rhodium is een van de 6 platina-soortbn (platina, palladium, rhodium, irridium, os- mimum en ruthenium). De geheele wereld opbrengst van rhodium bedraagt per jaar 30.9000 ounces en wordt gedolven door do International Nickel Cy. of Canada. TSJECHO-SLOWAKIJE. Handels-politieke besprekingen met België. Voor het houden Van handels-politieke be sprekingen met België zullen Dr. Zahn van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ci. Dr. Meisner van het Ministerie van Handel zich naar Brussel begeven. Deze bespre kingen zullen ongeveer 2 weken duren. BINNENLAND. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag lb Juni, des avonds te hall negen. In deze vergadering zullen de atdee- lingen worden getrokken, waarna de af- deelingen zullen overgaan tot het kiezen van voorzitters. Voorts zal de voorzitter voorstellen, na afloop der openbare vergadering in de aldeelingen te onderzoeken de wetsont werpen tot wijziging van eenige artike len der Pensioenwet, tot vereeniging van de gemeenten Boschkapelle. Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse en tot wijziging en verhooging van de begrooting van net Staatsmuntbedrljt voor 1936 (uitbreiding en vernieuwing gebouwen en terreinen) en verder, om Woensdag 17 Juni des l voormiddags te 11 uur een aantal wets- 1 ontwerpen in de aldeelingen te onder- zoeken, onder welke die houdende voor- 1 zleningen omtrent weerkorpsen, tot wij- I ziging der Ongevallenwet en der Land en Tuinbouwongevallenwet, houdende tijdelijke maatregelen betrelfende de I mechanisatie in de sigarenlndustrie, tct wijziging en aanvulling van de artike len 2. 12b en 126 der Ambtenarenwet en die tot herziening van het Zeehaven- en Scheepvaartregime in Ned.-Indiè. j Vervolgens zal op Woensdag 17 Juni des middags om 2 uur een openbare ver- j gadering worden gehouden, waarin aan de orde zullen wórden gesteld de wets ontwerpen betreflende uitbreiding van het korps politietroepen. tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonderwijs wet en tot verhooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie- Inrichtingen voor 1935 aa(nschaffing cn aanmaak werktuigen, enz.) benevens de wetsontwerpen welke Dinsdagavonds lil de afdeelingen zullen zijn onderzocht en waaromtrent het eindverslag tijdig zal zijn vastgesteld. cent der leerlingen van de openbare scholen van school veranderd door de schuld der ouders Door den wethouder werd met grooten I klem betoogd, dat deze voordracht be doelt het openbaar onderwijs te verster ken. De voordracht werd tenslotte goedgc- j keurd. Alleen de communisten stemden gen. De nieuwe electrificatie van Het Eerste Kamerlid Ridder v. Rappard. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard. het liberale Eerste Kamerlid, deelt mede. dat hij niet ln aanmerking wenscht te ko men voor een eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer. Uit Gelderland is van verschillende zijden het verzoek tot hem gericht, zich opnieuw beschik baar, te stellen voor de Kamer van Hon derd. waarvan hij tot 1936 aeel heeft uit gemaakt. aan welk verzoek hij echter niet kan voldoen. Leiding van de generale thesaurie. Naar wij vernemen, heeft de heer B. J. de Leeuw, oud-directeur van financiën •in Nederlandsch-Indië. zich, op verzoek van den Minister Van Financiën, bereid verklaard, de leiding van de generale thesaurie van diens departement tijde lijk op zich te nemen Eervol ontslag verleend uit den militairen didust óp verzoek aan res. ie lult. A. Vlruly. BU K. B. van 6 Juni 1936 is op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst, aan den reserve- eerste luitenant A. Vlruly. vlieger van de luchtvaartafdeelipg is op het daartoe, door hem gedaan verzoek, een eeryol ontslag verleend uit den militairen dienst: a. met ingang van 1 Juni 1936, aan den reserve-kapitein dr P. A. Lansberg, van het 6e regiment Infanterie; b. met Ingang van den datum van het besluit, aan den reserve-kapitein G. A. Janssen, van het 6e regiment veldartil lerie en den reserves-eerste-luitenant voor speciale diensten A. F. M. Stubbé van het vrijwillig landstormkorps mo- tordienst. Zwitserland vereenvoudigt douaneforma liteiten voor automobilisten. De Koninklijke Nederlandsche Auto mobielclub bericht: De Zwitsersche Bondsraad heeft beslo ten om voorloopig tot einde 1936 o.a. voor Nederlandsche automobilisten het Inter nationale rij- en wagenbewijs, tot nu toe vereischt bij een tfezoek aan Zwitserland, af te schaffen. Bovenstaande regeling geldt niet alleen voor bestuurders van personenauto's maar ook voor die van motorrijwielen, taxi's, huurauto's en autocars. Voor grensoverschrijding r.aar Zwit serland mot een auto kan dus volstaan worden met een triptiek voor Zwitser land of een carnet. I Opheffing1 van 41 openbare lagere scholen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft langdurige debatten gehouden over de voordracht betreffende de opheffing van 41 openbare scholen. Deze openbare scho len zijn alle defecte scholen, wat zeggen wil dat het scholen zijn met een tot vier klassen. Deze klassen worden ln hoofd zaak ln haar geheel overgeplaatst naar andere scholen, die ook defecten hebben. Het onderwijzend personeel, aldus de wethouder, zal er weinig schade van on dervinden. Door deze saneering zullen 35 schoolhoofden ontslagen worden, maar 29 worden dadelijk herbenoemd, terwijl de overige zes zoo spoedig mogelijk wor den herbenoemd. Van het onderwijzend personeel komen er 1110 zonder werk. Dadelijk worden 100 herbefioemd. De overigen zullen wacht geld ontvangen en zoo spoedig mogelijk geplaatst j Tegen de opmerkingen dat de over plaatsing van al deze leerlingen nadeellg is voor hun onderwijs, stelde de wethou- der ln het licht, dat van de bevolking der openbare scholen In 1935 tellende 47300 kinderen er door verhuizing zijn overgeplaatst 8400 leerlingen, van bijzon- dere scholen er zijn gekomen 12U0 leer lingen en van bulten 1650 leerlingen. Fr ls dus ln jéér. Jaar ongeveer '26 pro- Naar „Het Vad." meldt, bestaat bij de spoorwegen het voornemen dezen zomer te beginhen met het plaatsen van de palen en de montage der nieuwe boven- leiding van de te electrificeeren spoor lijnen. De montage zal geschieden voor de lijn UtrechtArnhem van uit Maarn, J voor de lijn UtrechtAmsterdam van uit Utrecht, voor de lijn UtrechtRot terdam en Den Haag van uit Gouda en voor het traject UtrechtEindhoven vhn uit Boxtel. Voorts zullen electrische onderstations gebouwd worden te Geldermaisen en Boxtel. Maarsbergen. Ede en Arnhem, re Woerden en Den Haag. te Nieuwersluis en Amsterdam, terwijl er twee zullen komen in utrecht en een in de nabijheid van Den Bosch. Bovendien zullen er nog enkele anderen komen, waarvan de plaats nog niet definitief bepaald is. rroi. Aaiberse neemt ontslag als rijks bemiddelaar. Naar wij vernemen is prol. mr. P. ,i. M. Aaiberse, voorzitter van de Tweede Kamer, by nader beraad tot het besiu.t gekomen, dat het gelijktijdig vervullen van de tunctie van rijksbemiddelaar eventueel tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Hij heeft daarom tot H. M. de Koningin het eerbiedig verzoek gericht, hem als rijksbemiddelaar in het 4e dis trict eervol ontslag te wiüen verleenen. Hedenmorgen vertrok prof. Aaiberse naar üenéve, ter bijwoning van de in ternationale arbeidsconferentle, als 1ste gedelegeerde der Nederlandsche Regee ring. GEMENGDE BERICHTEN. Groote brand te Wonnerveer. Opslagplaats voor lijnkoeken geheel door vuur vernield. In den afgeloopen nacht te omstreeks half twee werd de brandweer van Wormer- veer gealarmeerd voor een uitslaande» brand in de oliefabrieken „De Toekomst" der firma Bloemendaal en Laan, gelegen aan den Zaan weg te Wormerveer. Onder commando van Ir. P. Klinkenberg verscheen de brandweer spoedig ter plaatse, terwyl gemeente- en rijkspolitie, onder lei ding van den commissaris den heer F. de Groot voor een flinke afzetting zorgdroegen. Het voornaamste bluschmateriaal der ge meente Wormerveer en Wormer, met welke laatste gemeente men een afspraak heeft om elkaar te assisteeren, werd rondom het bedreigde fabriekcomplex opgesteld. Met groote hevigheid woedde de brand in de achter de ei^pnlyke fabrifk staande kapi tale opslaagplaats van lijnkoeken. Een ge lukkige omstandigheid, waardoor het ge lukte 4e fabriek zelve te behouden, was het feit, dat de branddeur, by het ontdekken van den brand nog tijdig door het pe rsoneel kon worden gesloten. Ondanks de groote hoe veelheden water welke in de vuurzee wer den geworpen, duurde het geruimen tijd voor de brand minderde. Als een enorme fakkel verlichtte de brandende opslagplaats de rondom gelegen fabrieksgebouwen. Nadat gedurende anderhalf uur grooit hoeveelheden water in de vuurzee waren ge worpen, verminderde dit zienderoogen en kon de brand als overwonnen worden be schouwd. De oliefabriek, die geen brandschade kreeg, heeft toch door het vele bluschwater schade opgeloopen. De groote opslagplaats, ongeveer 30 x 30 Meter, waarin lynk oeken waren opgeslagen, is geheel door het vuu: vernield. De totale schade wordt, met inbegrip van de gebouwen en machinerieën, geschat op ongeveer 125.000.welk bedrag door vei zekering gedekt wordt. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Woensdagmiddag is op den weg tus»ehen Schinveld en Brunssum een doodelyk onge luk gebeurd. Tegen vier uur reed op ge noemden weg de vrachtauto van de firma Stuyt, waaraan een aanhangwagen gekop peld was. Twee 12-jarige jongens uit Bruns sum, Peters en Silln hadden plaats genomen op den ijzeren bout, waarmede de wagens aan elkaar gekoppeld waren. De chauffeur van de vrachtauto wist hiervan niets. On derweg sprongen de jongens van hun plaal3 af, waarbij Peters zoo ongelukkig kwam te vallen, dat de wielen van de vrachtauto over zyn lichaam heen gingen, waardoor hy doo delyk gewond werd. Nadat hem dokters assistentie en geestelijke hulp was verleend is de jongen overleden. De chauffeur had niets van het tragische ongeluk bemerkt. Het lyk van den jongen is naar de verbandkamer van de Staats mijn Hendrik overgebracht. Het slachtoffer was de oudste zoon uit een gezin van zeven kinderen. RADIO-NIEUWS. Vrijdag 12 Juni. Hiversum II, 301.5 M. V.A.R.A. 8.— Gra mofoon; V.PJR.O. 10.— Morgenwijding; V A.R.A. 10.15 Voordbujht; 10.30 Orvitropia: 11.— Voordracht'; 11.20 De Flierefluiters; A.V.R.O. 12—2 Kovacs Lajos; 2—2.30 Knipcursus; 2.30—3.10 Omroeporkest; 3.10 3.25 Gramofoon3.254 Omroeporkest; V.A.R.A. 4.— Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. V.AjR.A. 5.— Gra mofoon; 5.30 De Notenkrakers- 6.30 E. Wa- lis en/ zyn orkest; 7.— Lezing over Bellamy 7.20 E. Walis en zyn orkest; 7.50 Herh, s! O.S.-ber. en Nieuwsberichten; V.P.R.O. 8.— Nieuwsberichten; 8.05 Causerie; 8.30 Con cert; 91— Literaire causerie; 9.30 Vervolg concert; 10.— Muzikale lezig; 10.30 Gramo. foon; 10.45 Avondwyding; V-A.R.A. li._! Jazzconcert; 11.30—12 Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. K.R.O. 8-9.15 en 10.— Gramofoon; 11.30—12 Voor zieken en ouden van dagen; 12.16 K.R.O.-Boys; 1245 Gramofoon; 1.15 K.R.O.-Melodi.sten; 1.45 Gramofoon; 3.15 K.R.O.-onkest en Cranio. Hilversum I. 1875 M. K.R.O. 6.— Land en Tuiribouwhalfuur6.20 K.R.O.-Boys; 7.Z Politieberichten; 7.15 Causerie; 7.35 Gra mofoon; 7.45 Kath. muziek; 8.— Nieuwsbe richten; 8.10 K.RjO.-Boys; 8.30 Met de mi! crofoon op Sdhiphol; 9.— Causerie; 9.15 Sted. orkest Maastricht m.m.v. Kon. Zang- vereen. „Maestreedhter Staar"; 10.15 Gra. mofoon; 10.30 Nieuwsberichten; 10.35 Gra mofoon; 10.50 Paul Godwin's orkest; 11 45 —12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. A.V.R.O. 5.30- 6.30 Kovaes Lajosi; 6.30—7 Sportpraatje door H .Hollandler; 77.30 Piano; 7.30— 7.40 Gramofoon; 7.40—8 De Legerpredikant P. Bootsma: „De/ geestelijke verzorging van onze militairen"; 8—8.10 Nieuwsberichten; 8.109.20 Omroeporkest; 9.2010 Radio! tooneel; 10—10.35 Omroeporkest; 10.35— 11 Gramofoon; 11—11.10 Nieuwsberichten- 11.10—12 Dansmuziek. Hilversum I, 1875 M. N.C.R.V. 5.— Cur sus handenarbeid v. A jeugd; 5.30 Concert; 6.45 C.N.V.-kwartientje; 7.Politieberich! ten; 7.15 Cursus; 7.45 Reportage; 8.— K.IL O.Jkamerorkest; 8.45 Gramofoon; 9.— K. R.O.-koor; 9.30 Stichtsoh Salonorkest; 10.— Nieuwsberichten; 11—-11.30 Gramofoon. RECHTZAKEN. Verduisteringen van Radio-toestellen. Opli^htingspactyken in verschillende plaatsen. Ook te Gouda. a-GlvAYENHAGE, li juni. Voor ue Haagsche Rechtbank stonden achtereenvol gens terecht de 22-jarige reiziger L. L. L van O., en de 25-jarige koopman J. B.f bei den gedetineerd, die zich aan verduistering van een groot aantal radiotoestellen ten na deele van firma's, o.a. te Rotterdam, Am sterdam, Zeist, Gouda, Tilburg en ook te Antwerpen hadden schuldig gemaakt. Sub sidiair was hun oplichting en heling ten laste gelegd. Het tweetal ging daarby op sluwe wyze te werk, Na vooraf op een vertrouwd adres een kamer te hebben gehuurd, werd by een radio-handelaar een of meer toestellen op proef gevraagd. Nu eens'was het van O, dan weer B. en diens vrouw, die daarby het woord voerden. Zoodra de toesteilen bezorgd waren, werden deze per auto weggevoerd en zoo spoedig mogelyk elders ver beneden de waarde van de hand gedaan. Beide Vèt- dachten, die reeds eerder met de justitie kennis maakten, gaven de feiten toe, maar zy beschuldigden elkander het initiatief tot het begaan van deze misdrijven te hebben genomen, v. O. beweerde door B. en diens vrouw op 'sleeptouw te zyn genomen. B. daarentegen zeide, dat dit middel hem door van O. aan de hand was gedaan om aan den kost te komen. Het O. M., waargenomen door Jhr. Mr. van Asch van Wyck, wees op de reeks mis drijven, waarvan de dagvaarding er slechts een drietal vermeldde en op de groote bru taliteit, waarmede het tweetal opereerde. Van O. heeft ook nog kans gezien een win kelier te Delft voor eenige actetasschen op te lichten. Tegen beide' verdachten requ.- reerdë de Officier, gezien hun verleden, twee jaar gevangenisstraf. De Rechtbank zal 26 Juni a.s. uitspraak doen. 471e STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van 11 Juni. Hooge pryzen: f 31.000.—: 16605 f 10.000.— 17376 1000.3006 3831 10195 16120 16300 400.—: 1006 1637 3956 5560 8314 8989 11931 1464/1 18789 18990 200.— 347 3177 5015 6347 14696 100.—: 1117 1913 4117 4136 4261 4411 5168 5306 7349 9030 10016 10600 11602 11791 12140 12S72 14183 15358 18315 184°3 18636 19944 Prijzen van 70.—: 195 213 224 225 254 301 369 494 562 875 998 1018 1118 1166 1171 1213 1223 1224 1231 1239 1299 1412 1443 1578 1640 1833 1946 1965 1981 1996 2146 2451 2484 2529 2546 2551 2656 2725 2732 2777 2897 29-11 2918 2961 3039 3102 3103 3192 3302 3332 3611 3626 3627 3657 3713 3879 3910 3969 3990 4047 4144 4297 4370 4563 4865 4893 4917 5149 6157 5342 5451 5460 5614 5805 5843 5871 5995 606!) 6137 6371 6492 649G 6498 6505 6601 6699 6628 6667 6692 6809 6863 6872 6917 7016 7207 7250 7312 7407 7429 7691 7848 7876 7912 7929 8160 8325 8639 8615 8899 8940 9013 9023 9036 9143 9150 9276 9315 9396 9440 9453 9821 9864 10054 10302 10845 10353 10353 1Q373 10465 10520 10534 10547 10649 10551 10642 10648 10672 10690 10771 lOdOU 10909 11082 11166 1'1249 11364 11519 11545 11601 11625 11723 11736 11822 11825 1193: 11916 11928 11977 12056 12092 12167 1224~ 12281 12681 12414 12536 12658 12673 l27óó 12363 12967 12988 13029 18069 13117 13J77 13358 13372 13383 13424 13673 13690 13762 1?862 1S9U 13956 14C05 14066 14220 14295 14143 14472 14617 14661 14710 14725 14783 14797 14985 15063 16267 16291 16299 15316 15394 15407 15487 16662 15676 16647 15689 15731 15767 16814 15921 15964 16197 16198 16252 16290 16298 '16510 16581 16668 16712 167?6 16786 16919 17137 17142 17143 1733i 17513 17558 17569 17885 17969 18273 18540 19691 18761 18912 19016 19064 19092 13141 19184 19245 19318 19384 19499 19504 19564 19611 19637 19653 19888 20092 20194 202J4 20372 20482 20522 20589 20731 20794 29797 20823 20937 Nieten: 15 25' 53 117 130 204 205 23.3 249 309 393 421 424 430 455 488 515 670 596 651 679 715 722 788 I 842 905 913 9.34 971 979 1029 1063 1073 1083 1109 1x01 1115 1121 1102 1165 jj77 1206 1288 1332 1356 1369 1406 1430 1436 1454 1465 1466 1468 1478 1501 1514 1515 1522 1536 1550 1555 1685 1689 169? 1724 1797 J 800 1803 1826 1831 1846 1886 1899 193 01940 1963 2000 2001 2010 2015 9035 2037 2048 2)85 2106 2116 2148 2183 2189 2190 2198 2199 2209 2248 2271 T297 2317 2327 2426 2470 247- 2478 2533 2554 2584 2593 V»0l 2605 2623 m.i 2688 269* 2703 2766 2S01 2881 2891 297C 3022 3027 5028 3157 3180 3182 3-186 3317 3330 3*63 3394 3426 3473 3475 3481 3521 3571 3592 5619 3669 3671 3684 3855 3881 3941 3948 :7951 3962 3971 3987 4059 1084 4116 416" 4210 4211 4235 4248 4256 4276 4279 4.32 *39? 4417 4473 4615 4635 4716 4810 489- 4028 4987 5018 5026 5091 5110 5148 5267 KS10 5411 5438 5478 5489 553C 5554 55M F638 5697 5711 .5869 5880 ;,9T, 6142 51f^ 6177 6239 6260 62f 9 629? C305 6316 6548 6352 6422 6431 6432 6439 6453 6458 6521 6542 «582 6588 6847 6650 66b6744 6789 6938 6845 6861 6?7l 6926 6940 6958 698? "•115 7143 7175 7227 7229 7248 7255 7260 7276 7336 7370 7409 7465 7466 7512 7536 7550 7054 )668 7739 7750 7768 7775 7796 ?810 T890 3008 8077 8093 «100 81?9 8169 8172 8193 8199 8224 8234 8259 8268 8292 8294 8319 8-42 8544 8559 8613 8650 8685 8748 8781 8785 8786 8309 832G 3990 8901 8962 8996 9049 9096 9120 921" 9252 9266 9353 9358 -)375 94? I 9426 9437 .945? 9500 9566 9680 ,9595 9624 9639 9660 9667 9666 9686 9701 9730 9734 9737 9768 r"76 9785 9822 9304 9913 9936 10)-! 100R7 10053 10158 10198 10216 10236 1028. 10288 10289 10331 10365 10423 10439 104 V. !04<3 i0495 10508 10542 10579 10624 10b I 106" 10714 10722 10761 10910 10960 1101? 11016 11333 11113 11131 lllST 11145 11179 11193 11264 11317 11325 11364 1-1375 11886 11388 11396 11420 11454 11478 11484 11491 11611 11615 1163-1 11633 11682 11720 11796 11834 11836 11872 11879 119Ó9 11921 11983 1201(1 12015 12024 12032 12070 12074 12091 121.fë 12?)8 12263 12418 12185 12460 124"8 12482 1251? 12537 12530 42564 12608 12642 12649 12668 12712 12785 12303 12810 12812 12914 12821 12864 12874 12951 12973 12985 13003 13249 13266 13308 18920 13323 13352 13353 13378 13391 1341.2 '404 13411 13467 13480 13484 13492 13605 1*608 13623 13637 13662 13702 13707 10"24 H.739 13740 133013850 13S82 13891 1395 L 1--P72 18976 13989 14Ö14 14033 14048 14011 14064 14076 14( -4 14165 M1M J4203 145*00 U357 14373 14132 14338 1440: 14412 14422 14462 14760 14566 14573 14583 14657 14718 14732 14763 14773 14857 14884 14903 14966 15042 15122 16147 35162 15164 15172 16211 16216 16289 15361 15405 15431 15440 1,5478 15493 15504 15607 15633 15034 15664 15688 15695 15713 15720 15733 15763 115766 15833 1-5869 15899 1 5905 15954 15P83 15996 10030 16084 10110 16135 16154 16182 16240 16246 16265 16279 16281 16295 10316 16392 16398 16429 16457 16513 16543 16596 16624 16813 16870 -16942 169-5 15982 17013 17067 17101 17111 17185 1713617139 17108 17257 17291 17294 17304 17342 17352 17353 17463 17478 17483 17508 17533 17547*17563 17681 17616 17621 17640 17673 17682 17729 177152 17757 17828 17847 17924 17932 17996 17999 18011 18016 18074 18093 18121 18125 18126 18148 18168 18167 18211 18249 1S258 18281 18325 18419 18435 18450 18497 18511 18554 18577 18609 18637 18664 18709 18721 18723 18732 18844 18892 18905 18911 18935 18936 189751 18998 19029 19081 19046 19082 19085 19096 19106 19162 19164 19234 19265 19336 19336 19339 19352 19413 19422 19467 19474 19505 19609 19512 19540 19550 19567 19598 19641 19662 19737 19810 19813 19835 19852 19882 19925 20078 20118 20123 20139 29146 20149 20170 20197 20200 20234 20251 20274 20283 20302 20318 20322 20349 2035 20894 20444 20452 20543 20604 20634 2r>646 20663 20664 20730 20754 20807 20895 20936 20954 20981 STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Juni 1936. Brand in de Papierwarenfabriek van A. Dorgelo. Brandweer greep bijtijds in. en hall uur het vuur MARKTBERICHTEN Veemarkt Gouda. 11 Juni. Aangevoerd in .totaal 1911 stuks, waarvan 52 slachtvarkens. Vette van 16%17% per p0nd levend met 2 kor ting; Londensche 15—16 ct. per pond levend met 2 Vr korting; 610 magere varkens 18 ~28; 1028 biggen 10—12, Geldersche f 12 -14: 7 runderen ƒ120—180: 144 nuchtere kalveren 59; 56 lammeren 610. 7 bok ken en geiten ƒ15; 7 paarden ƒ100120 I*r stuk. Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda. 11 Juni. Aanvoer 495 partijen. Pryzen: 'e kw. met r.m. ƒ20—22, idem 2e kw. 78 —19. zware tot 24.Handel matig. BOTER: Aanvoer 521 ponden. Prijzen: Goehoter 70—75 ct-, weiboter 65-70 ct. per pond. Handel vlug. EIEREN: Aanvoer 166.500 stuks. Pryzen: Kipeieren 2.25—2.85, eendeieren ƒ2.25— 2.50 per 100 stuks. Handel willig. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. 11 Juni. Aanvoer 115300 kipeieren Prijzen: 56-58 K G. ƒ2.40—2.45, 58-60 K.G. ƒ2.502.55, 60-62 KcÉL f2.55—2.60, 62-68 K.G. 2.65—3.05, bruMe 58-68 K.G. ƒ2.50- 3-15, kleine eieren ƒ2.25—2.35 per 100 *t. Eendeieren: Aanvoer 1000 stuks. Pryzen: ƒ2—2.35, ganzeneieren ƒ5—5.50, kalkoen- «teren 4.50—5 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 1 Juni. Tarive ƒ6.—; rogge 7.75—8; gerst ƒ5.50—6.85; haver ƒ6.75—7.25; erw- 89; bruine boonen 911 per 100 K.G. Gisteravond om zes uur ls brand ont staan in de Papierwarenfabriek van den heer A. Dorgelo (fa. M. A. Cats) aan den Fluweelensingei. De terstond gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. Met één slang op de waterleiding kon het vuur worden gebiuscht onder leiding van den opper- brahümeester, den heer j. C. den Boer. De brand was ontstaan In een opslag plaats voor papieren zakken, gelegen op de tweede verdieping der fabriek, waar ook magnesiumpoeder wordt bewaard. Om'zes uur hoorde het personeel een knal. waarna zware rookwolken zich boven een uitweg baanden. Waarschijn lijk is de voorraad magnesium- en spex- steenpoedei, \yelke voor het parfumee ren van zakjes wordt gebruikt, tot ont- plolling gekomen, en heeft het vuur zich daarop meegedeeld aan de groote hoe veelheden zakken. De vlammen vonden daarin een gretig voedsel. Het vuur verspreidde zich over het ge heele magazijn, waardoor niet alleen een groote partij zakken maar ook de hou ten rekken waarop de voorraden lagen, verbrandden. Toen het kantoorpersoneel dat nog aanwezig was, door den knal opgeschrikt, op onderzoek uitging en den brand boVen ontdekte werd direct het zolderluik ge sloten. Daardoor en door het aanvanke- Ujk stand houden van de draadglazen vensters in net dak ls de brand beperkt geworden. Door den zweren rook was het heel moeliyk den vuuYhaard te ontdekken. En op den zolder was het zoo heet, dat daar gespannen üïaTIen waren verschroeid. Het zeer snel en kordaat Ingrijpen van de braridwaar heeft groot onheil verhoed. Wél werd door het afstroomend blusch- water nog ai wat schade aan den papier voorraad aangericht. De oorzaak der ontbranding was heden nog niet vastgesteld. Het onderzoek daarnaar is nog gaande. l>e schade door vuur en water veroor zaakt. wordt door assurantie gedekt. Burgemeester Gaarlandt was met den w.n. commissaris van politie, Inspecteur Van Hoorn, bij den brand aanwezig. De brand éesticht. Het A>or de politie onder leiding van den wS.. commissaris, inspecteur Van Hoorn ingesteld onderzoek, dat gisteren avond direct na de blussching van den brand is aangevangen en den ganschen nacht dn ook heden heeft voortgeduurd heeft uitgemaakt dat hier een ernstig geval van brandstichting heeft plaats gehad. Aangezien geen bepaalde oorzaak van de brand was aan te geven, heeft de po litie pen zeer nauwgezet onderzoek Inge steld in de lokaliteiten waar de brand had gewoed, teneinde zich zoo mogelijk zekerheid omtrent de oorzaak van den brand te verschaffen. Dit onderzoek had in den loop van den avond tot resultaat dat op verschillende plaatsen papier en plankjes werden aan getroffen welke met petroleum waren gedrenkt, üp grond van dit bewysmate- rlaal ls daarop den eigenaar der zaak en diens 27-jarige zoon ten politlebureele een verhoor afgenomen, dat geenerlel oplos sing bracht Daarbij bleek echter dat de heer D. niet hier ter stede aanwezig was geweest. Daardoor ontstond het vermoe den dat de 27-jarige zoon, hoewel deze ontkende, meer van de oorzaak van den brand zou afweten. Nadat het verhoor den ganschen nacht had voortgeduurd en ook heden verschillende bij het be- dryt werkzame personen nog een ver hoor is atgenomen, is hedenmiddag ko men vast te staan dat de jonge man de treurige daad had begaan. Het vinden van een paar hem toebehoorende hand schoenen. welke in petroleum waren ge drenkt. heeft hem tot de bekentenis ge bracht de daad te hebben verricht. Ge heel alleen heeft hij gisterenmiddag hier en daar petroleum uitgestort, welke plaatsen hy omstreeks half zes heeft aangestoken. De jonge man ls ln arrest genomen en zal ter beschikking der Justitie worden gesteld. voor den Jongen man en zijn familie ls het een zeer tragisch geval, dat groote deernis wekt. Het is voor de politie een succes dit moeilijke geval op zoo snelle en afdoen de wijze tot oplossing te hebben kunnen brengen. 50.jarig Jubileum. Maandag 15 Juni a.s. hoopt Mej. Jacoba in 't/ Hout den diag tte herdenken, waarop zij 50 jaar geleden] in diertst kwam bij de fa milie v .d. Weerdt, Graaf Florisweg 16 te Gouda. Als 16-jarig meisje kwam zij bij de familie toientertyd wonende te Zevenhui-/en als hulp in de huishouding. Nu na 50 jaren vervult zy nog met groo. te liefde en toewijding als huishoudster haar aangename werk. Hef zal (ie jübilares. se dien dag zeker riet aan belangstelling Bezwaarschrift aanslag vergunning», recht ingevolge de Drankwet. Het bestuur der R.K. Leesvereeniging te Goudia heeft by brief van 10 Mei j.l. be zwaar gemaalkt tegen den aanslag in het vergunningsrecht! ingevolge dp Drankwet over 1936/1937. B. en W. fit/ellen voor op grond van de verstrekte gegevens den aanslag van 62.5? te verminderen tot 40. Bezoldiging personeel instellingen. Bij brief van 25 Mei j.l. déelt de Minister De Streekvereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Centrum Gouda. De Streekvereenigmg voor Vfeemdelin- nwerkeer „Centrum Gouda" heeft de^er dagen onder voorzitterschap van den heer G. J. J. Pot te Gouda haar jaarvergadering gehouden, welke door de vertegenwoordi gers van de plaatselijke vereenigingen van Bodegraven, Gouda, Reeuwijk, Schoonhoven en Waddinxveen werd bij gewoond. Het jaarverslag, dat in deze vergadering werd uitgebracht, gewaagde van den 'jij zon dier geslaagden propagandadag tijdens de Bodkoopsche Bloemententoonstelling, wel ke door tal van autoriteiten uit de streek d bij gewoond en waaraan een interes sante expositie verbonden was. Het verslag sprak ook van de moeliyk- heden welke de zoo jonge streekvereeniging ondervindt, vooral omdat allerwege de fi nanciën, welke toch zoo'n groote rol spelen, slec/hts sober toevloeien. Een der voor de propaganda belangrijke werken der Streekvereeniging -,vas de uit gave van de kaart voor Gouda en omstre ken, welke in 1936 het licht heeft gezien. Deze kaart zal zeker het verkeer naar deze streek bevorderen. Voorts verschijnt binnenkort een door do fa. Van der Drift te Delft uit te geven ge ïllustreerd propagandaboek van deze streek. Naar aanleiding van dit jaarverslag ?prak de vergadering unaniem den wensch uit dat de ingeslagen weg moet worden ge volgd en dat getracht moet worden aller wege, zoowel uit een oogpunt van toerisme als wel op algemeen economische gronden, meer belangstelling te wekken Inplaats van den heer F. Tieter te Gouda, doe wegens drukke werkzaamheden zijn functie als secretaris heeft neergelegd, werd gekozen de heer H. Harms, die thans als secretaris-penningmeester zal optreden Aan den afgetreden secretaris werd dank gebracht voor het vele door hem voor en sinds de oprichting der vereeniging in hel belang van het vreemdelingenverkeer gé- daan. Het financieel verslag werd mede onder dankzegging goedgekeurd, terwyl de con tributie voor 1936 op hetzelfde bedrag a!s voor 1935 werd vastgesteld. De vergadering werd toesloten met een woord tot opwekking om die overheid en be langhebbenden bij het vreemdelingenver keer op die beteekends daarvan te wyzen en hen te doordringen van de noodzakelijkheid dat de plaatselijke vereepjgingen krachtig geldelyk aan B. en W. medte, dat hij zijn oordeel omtrent het Raadsbesluit van 27 April»1936 met betrek king tot die salarieering van het personeel van het Van Iter son Ziekenhuis voorloopig nog wenscht op te achcufc», in afwachting van de resultaten van het «Jnderzoek van een op het gebied van het) ziekenhuiswezen werkzame regeeringseommissiè Commis sie- F rederiika). Zyne Excellentie laat daarop echter aan stonds volgen dat hy overwegend bezwaar heeft tegen de verhoogde*weddte der le ver. pleegstershy acht het*noodzakelijk dat deze wedde 7,00 spoedig mogelyk wordt ver laagd. In verband daarmede hebiben B. en W. in afwachting van de beslissing van den Raad op nadere voorstellen van B. en W. en re genten dier instelling verzocht de verhoog de wedde niet te doen uitbetalen, waaraan bereids gevolg is gegeven. Een tweede brandalarm. Brandje met een pa% emmers water gebiuscht. Nadat de brand in de fabriek van den heer Dorgelo gisterenavond was ge bluscht werd tegen b uur wederom alarm gemaakt, nu voor een begin van brand by de meubelfabriek van den heer J M. Borsje aan de Vest. Daar bleek dat het door de cycloon een luchtkoker, die op het dak van het gebouw staat uit de fabriek opgezogen stof, door von ken uit een vlak bij staande schoorsteen een begin van brand op 't dak was ont staan De direct toegesnelde brandweer behoefde echter geen dienst te doen daar het brandje met een paar emmers iwater kon worden gebiuscht. De brand was ontdekt door een jon gen. die zich in de nabijheid bevond. Burgemeester Gaarlandt was ook hier direct aanwezig. "Hét alarm bracht weer heel wat nieuwsgierigen op de been. Filnuiieuws. Thalia-Theater. Het Thalia-Theater brengt! vanaf morgen „David Copperfield" met Fields meester lijke creatie van Micawiber en de alleraar. digste Freddie BarthMomea als de kleine David. B Iedereen leent natuurlijk de historie van de kleine David, die geboren werd na den dood van zyn vader en die later, als een tweede vader eerst zyn moeder tot wan hoop heeft gebracht, het huis wordt uitge stuurd, en zelfl moet zien zijn kost te ver- Gelukkig ontmoet David ook nog De Metiro Goldwyn Mayer heeft van het overbekende Dickens verhaal een voortref felijke verfilming gemaakt esn het gry'ze huis met de donkere hoeken waarin een kind verdriet heeft, als 't ware doen leven. Vooraf gaat als steeds een uitgebreid voorprogramma. Schouwburg-Bioscoop. In) de Schouwburg-Bioscoop wordt) vanaf morgenavond vertoond De vrouwen de baas", een verbaal vak hert) „nachtleven" van Zuid-Duitsche boeren die eappig dialect gasten betoovert. Het is een uitsteken/de Ufa-film vol humor en vroolykheid. Réunie- Bioscoop. n de Réunie-Bioscoop worden vanaf mor gen vertoond twee hoofdfilms. Allereerst „De vluchteling uit Chicago" met de beken de Duitsche filmacteurs Gustav Frölich, Louise Ulrich, Paul Kemp, Lil Dqgpver en Adèle Sandrock. Het is een uitnemende Lu- mina-film, vol vroolykheid en spanning; en verder .^Smokkelaars in El Rio", een zeer spannende film met Jack Perrin en Tina Menard in de voornaamste rollen. Deze film speelt zich af in Mexico en brengt de stryd in beeld tussdhen smokkelaars met de ge heime politie. Voor meerdere bijzonderheden zie men de betreffende advertenties. Bur gelijke Stand. GEBOREN: 10 Juni: Daniël Arnoldus, z. van D. A Ponsioen en J. Bos, Bosdhweg 37. GETROUWD: 10 Juni: H. M. Wateier er J. Kaars. C. van Leeuwen en G. Steen kei. P. M. van Welzenis en H. Laker- veld. A. Van Gameren en M. Droog. C. J. Sluiter en J. E. Nijkamp. OVERLEDEN: Geen. AGENDA. 11 Juni 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 11 Juni 8 uur Vrije Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 12 Juni 8 uur Zwembad. Oefenavond Centra le Reddingsbrigad dames; 9 uur heeren. 18 Juni 3—4.30 uur Kunstmin. Receptie be stuur G. C. en F. C. Olympia. 13 Juni 8 uur Nieuwe Schouwburg. Feest avond G. C. en F. C. Olympia. 18 Juni 8 u. n.m. Geref. Kerk, Turfmarkt. Herdenkingsavond Geref. Zondagscho.il- vereeniging „Jozef". ttt den omtrek. MOORDRECHT. iloonsverlaging in de textielindustrie. Naar-^anleiding van de aangekondigde loonsverlaging ln de textielindustrie, heb ben besprekingen plaats gehad tusschen het hoofdbestuur van „De Eendracht" met de R. K. Werkgeversorganisatie. In een Vry- dag alhier te houden vergadering zal ver slag van de gehouden besprekingen worden uitgebracht. (teen spralke van, indien Gy slechts Mynhardt'g Zenuw tabletten gebruikt Buisje 75 cb. By Apoth. en Drogisten. SPORT EN WEDSTRIJDEN WATERPOLO. Competitie K.N2.B. De gisteravond te Amersfoort gespeelde waterpolowedstryd voor de K.N.Z.B.-com- petitie, 2e klasse, tusschen KZ. en P.C. en Triton (Weetsp) eindigde in een 82 over winning voor de A.Z. en P.C. De wedstrijd A.Z. en P.C. 2—De Zeil (Ledden) voor de reserve 3e gewonnen/ door De Zed! met 72. LAATSTE BERICHTEN. Van Zeeland niet geslaagd. BRUSSEL, 11 Juni (A.N.P.). Na een onderhoud hedenmiddag met den Ko ning heeft Van Zeeland medegedeeld, dat hij afzag van de taak een nieuwe regeering te vormen. De brandstichting te Baarn BAARN, 11 Juni. Het Gerechtshof te Am sterdam bevestigde heden het vonnis van de Rechtbank te Utrecht, waarby een in woner van Baarn, de 23-jarige koopman S. de B. wegens brandstichting in zyn woning aan de Julianalaan aldaar werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De procureur-gene raai had drie jaar gerequireerd De brand was uitgebroken op 27 October van het vorig jaar, het huis brandde geheel uit. De bewoner was dien avond afwezig en kwam pas den volgenden dag uit Amster dam terug. Hij ontkende iets met den brand tc maken te hebben. Gouden doctoraat. LEIDEN. 11 Juni. Maandag 15 Juni a.fe. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. C. J Vinkesteyn te Wassenaar, oud-inspec teur der Gymnasia, aan de Leidsche Universiteit cum laude promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Geen enkele trawler uitgevaren. Het conflict te IJmuiden een vol dongen feit. IJMUIDEN. 11 Juni. Het conflict in IJmuiden is een voldongen feit. Geen enkele triwier is hedenmorgen naar zee gegaan. Er worden onderhandelingen gevoerd tus schen het comité van actie en de organisatie- besturen alsmede tusschen deze besturen en het bestuur der Reedersvereeniging. Aan de trawlerkade is alles rustig. Zee lieden staan in groepjes bij elkaar den toe stand te bespreken. Er is slechts een kleine politiemacht op de been. Internationaal Gala-hal. Onder de auspiciën van de Vereenigingen „Volkenbond en Vrede", „Nederland-Enge land", „Nederland-Hongarye" en „Neder land-Polen" zal Zaterdagavond a.s. op het internationaal gala-bal in het Kursaus woi- den uitgevoerd een apotheose van de inter nationale gedachte. De vereenigingen hebben Mevr. Gaillarl Jorissen welwillend bereid gevonden, de re gie op zich té nemen en het gelheel choreo graphisoh te verzorgen. Co Brandes ont werpt de apotheose, Frans Tergast heeft sit decoratieve omlijsting daarvan op zien e - nomen. Leerlingen van Mevr. Jorissen en ver schillende andere jonge dames werken mede. Mej. Maud Cossaar zal daarby een strophe uit de Ode vun Schiller „An tfïe Freuue Tot slot zullen enkele nationale dansen gorden uitgevoerd. Nieuwe burgemeester van Wormerveer. VGRAVENHAGE, 11 Juni. Naar wy ver nemen is benoemd met ingang van 15 Juni tot burgemeester der gemeente Wormer veer de heer A. Slager. De nieuwbenoemde burgemeester is in 1885 te Hellendoorn geboren en woont thans te Soest. Hij is hoofdambtenaar by de Deli- Spoorwegmaatschappy in Nederlandséh ln- dië geweest en is thans werkzaam als vo lontair ter secretarie van Abcoude-Baam- brugge. Dr. J. J. Hofman 70 jaar. s-GRAVENHAGE, 11 Juni. Onder zeer groote belangstelling uit vak- en andere kringen vierde de bekende Haagsche apo theker Dr. J. J. Hofman, bestuurslid van talrijke pharmaceutisohe instellingen hier te lande, oud-secretaris, thans voorzitter van de Federation Internationale Pharma- :eutique, heden zijn zeventigsten verjaardag. Consumptiemelk. •s-GRAVENHACE, A Juni. Nederlandsche 1» Zuivelcentrale, 14 tot en met 20 Juni 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxe- gedeelte 5% cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmeld regeerings-minimum- prys 3.80 cent. Afdracht bij levering in con sumptie van andere dan taxemelk 2% cent. De commissienoteering voor Ned. boter. De commissienoteering voor de Neder landsche boter ls voor de week van 15 tot 20 Juni vastgesteld op 61 ct. per K.G Deensche boternoteering. KOPENHAGEN, 11 Juni. De boternotee ring Kopenhagen bedraagt voor de komende weeg 207 kronen (68 eet.). WISSELKOERSEN. 10 Juni. 11 Junj. Officieel. Londen 7.42% 7.42 m Berlijn 59.56 59.55 Parys 9.74% 9.74% Brussel 25.01 25.01 Zwitserland 47.86% 47.85% Kopenhagen 33.20 33.20 Stockholm 38.30 38.32% Oslo 37.55 37.37 New-York 1.48 1.48 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.12% 6.12% Prolongatie 4, part. disc. 4%—%, dag geld 1%, registermarken 31%, crediet sperr- marken 13%, reismarken 40%. Beursoverzicht. Vandaag werd op de Amsterdamsche beur» voor spoorwegobligatiën een goede belang stelling aan den dag gelegd. De reorgani satievoorstellen van de regeering werden gunstig opgevat en de verschillende types dezer obligatiën werden belangrijk hooger genoteerd, waarbij de noteering heden werd gesplitst naar verhouding van de verschil lende jaren van afgifte der betreffende lee ningen. De handel in de overige beleggings waarden was van beperkte afmetingen. De Nederlandsche Staatsfondsen waren niet veel veranderd doch hadden desniette min toch een eenigszins gedrukt Voorkomen. Gemeentelijke en provinciale obligatiën wa ren in doorsnee maar weinig veranderd. Van de buitenlandsche staatspapieren waren Je Fransche descripties wederom aan aanbod onderhevig, doordat die opnieuw voor lager pryzen werden verhandeld. De omzetten op de locale markt waren niet groot. Van de industrieelen werden de Philips- aandeelen druk verhandeld, waarbij het aan bod overwegend de overhand had, zoodat een koersverlies van verscheidene procenten werd geleden en zelfs beneden 180 werd •afgedaan. Unilevers waren vrijwel onver anderd en hetzelfde kon worden gezegd van Aku's. De tabaksaandeelen konden zich eveneens in goede belangstelling verheugen, ook thans werd weer goede kooplust aan den dag gelegd, in het bijzonder voor oude Deli's en 'Senambah's, die enkele procenten naar boven liepen. De meeningen over het resultaat van de a.s. Sumatra-inschryving zijn vry optimis tisch. Over het geheel genomen worden de winstkansen van de op Deli werkende maat schappijen voor het loopende jaar mooi be oordeeld. In rubberfondsen ging weinig om. De pe- troleumafdeeling had een gunstig voorko men. Koninklijken waren vry'wel onveran derd. Scheepvaartpapieren waren veronach: zaamd. Suikepaandeelen trokken slechts weinig attentie? De Amerikaansche mankt had een kalm voorkomen. De stemming was prijshoudend. De staalwaarden en de koperaandeelen werden op kleine schaal verhandeld, doch daarentegen ontwikkelde zich een geani meerde affaire in de verschillende soorten Amerikaansche kunstzijde aandeelen, die over de geheele linie hooger werden afge daan. De geldmarkt was heden ruimer. Pro longatie 4 WEERBERICHT. Naar waarnemingen verricht ln den morgen van u Juni 1936 Hoogste stand 766.5 te Rost. Laagste stand 741.4 te Vestmanoer. Weersverwachting: Zwakke tot matige veranderiyke wind, half tot zwaar be wolkt weinig of geen regen, weinig of geen regen, weinig verandering ln tem peratuur.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2