laas NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bodegraven, boskoop, GOUDERAK, haastrecht, moordrecht, moercapelle, 'r F, enz. BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Het Zuiden in actie. Gewapend conflict nabij De centrale regeering vastbesloten haar gezag onder alle omstandigheden te handhaven. Voortzetting van den strijd in Abessynië. OM EEN KIND. „DIRECT TEGEN JAPAN.” 1 No 18236 ren vertooncn uilJJUOHvVl, 'IV L/AuJIV/b. xV, llrtrtljl IVlJuIl 1, 111 Will'lluvll X- iriv/uivvni [tflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN De roep om vrede en eenheid van maar- medegedeeld, dat hy afziet van BUTTENLANDSCH NIEUWS. ken daar defentieve stellingen en laten het FEUILLETON. iron Mr. C. M. 11 JUNI 835) De (Wordt vervolgd.) F gelachen!!’ entréepriizen. Kwade samensprekingen bederven goede zeden. t t initiatief over aan het Kwangsi-leger, dat met geforceerde marschen naar Toengtsjau* ILE I *.BO ars. Blee- ien lande. (VRAAG AI.IDE" meer achter zich laat. Honderden herinneringen worden in hem wakker. vóór de plaatsing zyn. ENHUIS JHAGE 33 b/h ©vattende ner, tuin, t]k goedkoc pi Mm m NidirWd Roman van NORBLRT QARAI. (Nadruk verboden). SKAR SIMA. chat van een oor een stel -n, een geheel De tropen, die met hun ondermijnen de koortsen, het haar zijn oorspronke- lijken kleur ontnamen, hebben met hun zonnegloed het jonge, levendige gelaat een donkerbruine tint gegeven Doch niet aan het gelaat alleen bemerkt men, dat de man met het grijze haar nog geen veertig jaar oud is. In zijn heldere, blau we oogen ligt een sterke, psychische kracht en elke beweging van zijn slank en lenig lichaam verraadt den goed ge- trainden sportsman. Mr. C.M. leunt behaaglijk achterover in de kussens. Hij kijkt naar de hulzen, die aan beide zijden van de straat aan hem voorbijtrekken en hij lacht hun toe als goede bekenden. Hij bestudeert de richtingborden van de autobussen en ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. frontlinie vormen in het Noorden, zijn de Westelijke bergen ingetrokken. Reeds heeft de regeering 10.000 man welbewa- pende en vastberaden krijgers bijeen in het land rondom Gore. In het Zuiden beschikt Ras Desta over 15.000 man, die zich onder zijn bevelen hebben ge schaard. De verspreide troepen uit Oga- den worden geleidelijk opnieuw bijeen gebracht. De regentijd ts begonnen en het zal moeilijk zijn vodT de belde hoofd legers bijeen te komen en een concen tratie tot stand te brengen van de troe pen, die onder de verschillende gene raals en stamhoofden staan. De rivieren zijn woeste stroomen geworden en de bergpassen zijn onbegaanbaar, maar de regens, hebben ook de Italianen tot be wegingloosheid gedoemd Lire en Maria Theresia-thaler. De verhouding van Ure tot Maria- THeresiathaler is vastgesteld op 5 lires per thaler. Binnenkort zal worden be gonnen met het vervangen van het In omloop zijnde zilvergeld In Abessynië door llrebankbiljetten en munten. De uitvoer van Maria-Theresla-thalers Is verboden. Later zal de lire het eenlg wettige betaalmiddel worden Als eerste filiaal van de Bank van Italië zal fn Diredawa een bank worden geopend. Wat betreft de regeling* van den in- en uitvoer en het douanestélsel voor Abes synië zal vermoedelijk tiet nu geldende systeem voor Erithrea voor geheel Abes synië worden overgenomen aangekomen. De regeeringstroepen betrek- handen. Vandaar zal nieuwe tegenstand I sonen werd bijgewoond. Juist op het mo- a j-worden georganiseerd. De legers, die de ment van aanvang arriveerden óuu zan- .gend jaar op zelfs 40 per week worden bergen achter een buitengewonen ijver. Gedurende den langen tijd, waarin hij met Gordon samenwerkt, is hu diens tweede ik geworden, zoozeer heeft hij zich diens gedachtengang en principes weten eigen te maken. Een oogenblik later staat Reeves, de voot als een lakei, tegenover Gordon. Hij wacht geduldig tot deze begint te spre ken. De man, die het kind bij die twee studenten bracht, is gevonden. Dood. De politie heeft voortreffelijk gewerkt. Zij heeft dien kerel zoo in het nauw gedre ven, dat hij uit zijn schuilplaats niet meer te voorschijn durfde komen. Over zijn gelaat glijdt een trek van boosaardig leedvermaak: de scherpe plooien om zijn mond worden nog die per. Dat was te verwachten^ knikt Ree ves. De strijd was ongelijk. Eén tegen zoovelen. En het zal Coverley niet anders ver gaan, vliegt Gordon op. Maar hij is slim. Die laat zich niet zien. We zullen hem de duimschroeven moeten aanzetten. Zij hebben beiden het geraffineerd ontworpen plan, dat hen 75000 pond, die nu nog als uiterst dubieuze vordering op Coverley in de boeken staan aange- teekend, moet inbrengen, zóó vaak door dacht en besproken, dat alle te nemen maatregelen, volkomen voor de hand liggen. Met dien afgezant van Coverley zijn we dus klaar. Nu zullen we Coverley zelf uit zijn schuilplaats moeten zien te lok- Zuid-Westi China van de hand gewezen. optrekt; dit Jeger heeft een sterkte van on geveer 40.000 man. Volgens berichten uit Hoengtsjau is de toestand zeer ernstig; de Kwangsi-troepen bevinden zich reeds in de nabijheid van de voor een conflict tusschen de opmarcheerenie troe pen en de sterke in Hoengtsjau gelegerde strijdkrachten der regeering. Het verluidt, dat de Kwantoeng-troepen, gestationeerd aan de gtens van de provin cie Foekien, thans zouden opimarcheeren naar het Noorden dezer provincie en voor- nemcns zouden zijn door te dringen tot de provincie Kwangsi. De centrale regeering zou besloten hebben tien divisies té sturen naar de provincies Kweitsjau, KJangsI, Foekien en Hoenan. Naar te Sjanghai bij geruchte verluidt zouden de Kantonneezen, die over een troe penmacht van 400.000 man n over 400 vliegtuigen zouden beschikken, de provin cies Foekien en Kiangsi zijn binnengeval len. Twee Engel sche kanonneerbooten heb ben opdracht gekregen zich terstond naar Kanton te begeven. De Japansche confml te Kanton heeft de autoriteiten cewnerschuwd f-'o-en de ernstige gevolgen eener anti- rTnanwche agitatie. ken. Zoolang het kind bij die meisjes is, zullen we nem echter niet te zien krij gen. Waarschijnlijk zal hij wel door den een of ander van den stand van zaken op de hoogte worden gehouden, zoodat hij natuurlijk ook weet, dat het huis daar bewaakt wordt... Volkomen juist! valt Gordon hem in de rede. Wij zullen ons aas dus op een andere plaats moeten uitwerpen. Gordon laat zich met inspecteur Be- nett van Scotland Yard verbinden. inspecteur, zegt hij, nu weer een en al hoffelijkheid, u zoudt mij zeer ver plichten dpor mij straks even naar de Theems te vergezellen. Ik heb alles nog eens overdacht en het lijkt mij het beste, dat ik het kind weer bij mij neem. Zoo lang het bij vreemde menschen Is, heb ik geen rustige minuut meer... ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags aa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te bepaald. in de door de regeering ingestelde Paritaire Commissie is de kwestie"dér herziening van de tarieven aanhangig en binnenkort zal hieromtrent een voor stel by de regeering woraen ingediend. Belangrijke dag. Morgen, Vrijdag, zal zeer waarschijn lijk een belangrijke beslissing woraen genomen aoor ae Paritaire Commissie, me aes imaaags bijeenkomt. In die ver gadering zal vermoedelijk worden beslist ien gunste van eert weUelijke regering der taneiloonen met een minimum voor ae minste kwaliteit. De Patroonsorganisaties nebben zien reeas met een desbetreffend plan «c- coord verklaard, oefialve de Chnstenjue Patroonsvereemging. Het valt dus te verwachten dat deze beslissing beteekenend zal zijn voor de naaste toekomst, daar hierdoor voor een belangrijk deel aan de verlangens der stakers tegemoet wordt gekomen. Weliswaar eischt net Stakingscomité méér, maar die verlangens zijn van on- aergeschikten aard. Het spreekt vanzelf dat aan de stakers geen enkele uitkeerlng worat gedaan; I men tracht nu door collectes aan de ar beiders tegemoet te komen. Het geruent deed vanmiddag de ronde, dat o.a. in Boom de fabrieken geheel waren stil gelegd. Dit blijkt onjuist te I zijn. Ongeveer 75 arbeiders schijnen het gelegenheid vindt om hem haar tele foonnummer in Londen op te geven. Mr. C.M. wenkt, eenigszins geagiteerd, een taxi. Oxiordstreet, zegt hij tegen den chauffeur. Het nummer weet ik niet. Ik zal je wel zeggen, waar je moet stoppen. Als de auto wegrijdt, slaakt hij een zucht van verlichting; hij neemt zijn pet'af en laat de wind door zijn haar woelen. Het is grijs, dit dikke, golvende haar, moet vroeger blond zijn geweest, wWit als men goed kijkt, schemeren hier en daar nog eenige blonde haren door het overvloedige grijs. DE KABINETSCRISIS IN BELGIË. Eert uur later slentert Mr. C.M. door de drukte van Oxiordstraat. Voor een filiaal van de Estna-fabrie ken blijft hij staan. De opgewektheid is plotseling van zijn gelaat verdwenen en maakt plaats voor een trek van haat en verbittering. Het is het gezicht vaïi den man. die vast besloten is alle, ook de laatste consequenties onder de oogen te zien. Het vervolgt zijn weg en verdwijnt even later in de showroom van een auto- garage. Mr. C.M. wil een wagen koopen. Een viereylinder Cabriolet. Het merk be- hoeft hem niet te worden aangeprezen, verklaart hij kort en bondig. Hij kent den wagen door en door. En met een, haast teeder gebaar streelt hij den mo torkap. Over den prijs is men het spoedig eens: 2üü pond met vijf procent korting voor contante betaling. De benzinetank wordt onmiddeliijk gevuld Mr. C.M. zet zich achter het stuur en de verkooper gaat naast hem zitten. Zij rijden naar een filiaal van de Bank of Engeland, waar Mr. C.M. op een tra- teher cheque vijfhonderd pond worden uitbetaald. Met een diepe buiging neemt de verkooper honderd negentig pond in ontvangst. Een krachtige handdruk en dan kijkt de man van de garage deh snel wegrij dende wagen met een tevreden lacnje na. Dat was tenminste weer eens een vlotte transactie. Het passagiersvliegtuig, uit Parijs ko mend, landt precies volgens de dienst regeling. om twee uur vijftien op het vliegveld Croydon. Uit de cabine stappen vier personen, -ow. een heer, op wiens bruin lederen koffer de initialen C. M. zijn aange bracht. Mr. C.M. neemt, wanneer hij de pas controle gepasseerd is, zoo haastig af scheid van de overige passagiers, waar mee hij tijdens den overtocht heelt ken- trams, welke de snel rijdende taxi steeds nis gemaakt, dat een knappe blondine, i met wie hij zoo genoegelljk gecauseerd heeft, tot haar groote teleurstelling geen Van Zeeland heeft na zyn bezoek aan den Komng medegedeeld, dat hy afziet van de taak een nieuwe Regeering te vormen. De heer Van Zeeland ondervond de grootste moeilijkheden by het verdeelen der portefeuilles. Zijn program vond over het algemeen wel instemming. Naar verluidt zou de heer Vgn Zeeland hebben gevoeld, dat een ministerie van nationale unie onder zyn leiding eerder mogelyk was dan een ministerie dat slechts zou steunen op de socialistische partyen, .waarbij de liberale fractie in de oppositie zou blyven. De Koning heeft zijn consultaties voortgezet en ontving eenige vooraanstaande figuren, de socialisten Vandervelde en Spaak, de liberalen Max en Dens, en de Katho lieken Pierlot en van Isacker, voor den aanvang van de gebruikelijke conferentie van partijleiders. gers die even tevoren het werk in Diamantindustrie hadden neergelegd en met luid applaus werden begroet. Het vakbondsbestuur! dat van den Algemeenen Diamantbewerkersbond, neeft aan deze staking geen sanctie ver leend, daar het van oordeel is dat de verlangens der arbeiders langs den wet- telijken weg dienen te worden behartigd en niet door middel van z.g. „wilde" sta kingen, aan welks uitbreken de commu nisten niet geheel onschuldig schijnen te zijn. Wij hadden hedenmiddag een onder houd met den heer Louis van Bercke- laer, de voorzitter van den Algemeenen Diamantbewerkersbond. Deze vertelde, geen al te groote waarae te hechten aan de groote belangstelling op de stakersvergaderingen, daar vele werklooze arbeiders er gemakkelijk toe te brengen zijn ae communistische agi tatie een gunstig oor te veneenen. De heer Van Bercxeiaer heeft ons een en ander van de voorgeschiedenis ver teld en eraan herinnerd, dut het Bonds- bestuur reeds een jaar bezig is, te trach- ten in de wet bepalingen te doen op nemen omtrent gunstiger voorwaarden voor de werklieden in het Diamantbe drijf. Het aantal werkuren is voor Antwerpen reeds wettelijk op 44 uur vastgesteld en zal met ingang van 1 April van het vol- Abessijnsche mededeelingen over een toekomstigen guerilla-oorlog. Liiiiopie nog niet veroverd. De Daily Herald heeft een onderhoud genad mee den Abessijnschen minister van bulcenlandsche zaken Heroey te Lon den, die tijdens het vraaggesprek o.m. het volgende vertelde: De oorlog gaat door. Abessynië is nog niet veroverd. Wanneer wij vrede vra gen, doen wij dat niet aan de Italianen, maar aan den Volkenbond. Wij laten de rechtvaardigheid van onze zaak in de hanaen van onze medeleden van den Volkenbond. Abessynle zal zijn plaats te Genève als een niet-veroverd land blij- ven innemen. Door den Soedan wordt de 1 verbinding in stand gehouden met de T* 1 regeering in Gore. Onder regentschap penafdeelingen vertrokken. Ook zyn ver- 1 van Bltwoded Waldar Tsadik heeft de schillende vliegtuigeskadera te Hoengtsjau regeering in het Westen het heft nog in iwp Jin vivuc en eenneiu van maar- schalk Tsjang Kai Tsjeik is door de leiders Vail „m v ««lil uc JIXM1U Door hun onverzoenlyke houding is de kruis I op een vreedlzame oplossing van de span ning in China steeds meer verdwenen. I In hun antwoordtelegraan, dat m zeer scherpe bewoordingen, is gesteld, wijzen de stlad, zoodat men vree zen mbet leiders van he^ Zuid-Westen elke verant woordelijkheid vaai de hand voor de kritieke ontwikkeling van den toestand en verwijten zy aan de Nanking-regeering, dat dc aan- getkondigde bijeenroeping van de plenaire zitting van die Kwo Min Tang tegen 10 Juli slechts een manoeuvre is. Zij stellen voorts de Nanking regeering wegens het zenden van regeeringstroepen naar Hoenan voor het eventueel uitbreken van een burgeroorlog verantwoordelijk en wy'zen tenslotte op de noodzakelijkheid van een directen opmarsch tegen Japan. De Naaifldngregeering is vastbesloten haar gezag onder alle omstandigheden te handhaven, wanneer de Kwangsi-leiders hun zelfstandige actie nier stalken. D hou ding van generaal Tsjen Tsji Tang is zeer weinig doorzichtig. Het verluidt, dat hij op grond van telegrammen, gewisseld met zijn onderhandelaars te Naniking. aan de Kwan- ifoeBg-troepen opdracht heeft gegeven den opmarsch voorloopig te staken. De leiders van het Zuid-Westen hebben Donderdagmiddag een telegram aai de Nanking-regeering gezonden, waarin zij de vaststelling van een opmarsch-rou'c- voor de Zuidelijke troepen in Noordelijke rich ting, en voorts de dborloopende verzorging der Zuidelijke troepen met huisvesting, geld1 en munitie eischen. De generaals Tsjen Tsji Tang en Li Tsjoeng Jen zouden voor dien politiekeh raad van het Zuid>-Westen verklaard heb ben, dat de geheele strijdmacht gereed rtaat om naar het Noorden, op te marchee- ren. In hoeverre deze mededeeling met het reeds genoemde telegr. m van Tsjen Tsji Tang aan zijn onderhandelaars te Nanking in overeenstemming te brengen is, kan moeilijk worden vastgesteld. Conflict nabij? Inmiddels worden de regeeringstroepen in de hoofdstad van de provincie Hoenan, Hoengtsjau, voortdurend versterkt. Uit Hankau zijn daarheen opnieuw sterke troe- in aanmerking komen, moet onmiddel- hik een verandering worden aangebracht Constructiebureau. Poulsen blijft, Ward wordt ontslagen En dan nog watkomt u direct even hier. Ik heb een zeer be langrijke mededeeling! Reeds sinds vele jaren is Reeves, de chet van de afdeellng ..Personeel’’ der Estna-fabrieken. Gordon’s vertrouwe ling. Een eerste ..Streber”, hard en mee- noogenloos is hij, evenals zijn chef. Zijn beperkte capaciteiten weet hij te ver- huistelefoon. Mr. Reeves... Hallo. Reeves. In de Hjst van de employe’s, die voor ontslag -I aanmerking komen, moet onmiddel- BELGIE. DE STAKINGEN IN ANTWERPEN. In de Havens. In de Diamant-industrie. Vrijdag belangrijke beslis sing verwacht. (Van onze eigen verslaggever). Antwerpen, Donderdagavond. Men moei ue mentaliteit van. acn viu- ininx Kennen, om te begrijpen noe spoe- aig nij in vuur en vlam raakt voor een zaak die hij als een levensbelang be schouwt. De staking in de Antwerpsche havens heelt al heel wat gemoederen in bewe ging gebracht en met de bekende be wegelijkheid, geïllustreerd met rake, sappig-viaamscne uitdrukkingen spreekt I ae Antwerpsche havenarbeiaer over ae I staking die steeds in omvang toeneemt, 1 temeer daar nu ook in de Diamant- industrie wordt gestaakt en in steeds meer fabrieken het werk wordt neerge- ’Slegd. Zoo maakten we hedenmiddag een ver gadering mee in de groote zaal van het Rubenspaleis, die door ongeveer 2500 per- t Spijt me,' mijn tijd is beperkt. Je verzoek om verlof zal ik met je afdee- Üngschef bespreken. Den verbluften Danny blijft niets an ders over dan zich schielijk terug te trekken. Met een blik, waarin niets dan haat ligt opgesloten, kijkt Gordon hem na en als de deur achter hem in het slot is gevallen, neemt hij de hoorn van de

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1