T Hoe word ik snel bruin nóf mmm raW-nieuws. De Electrificatie der Spoorwegen. Beurs van Amsterdam. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van NederL-lndië, Jhr. Tjarda van $tarken- borgh Staehouwer. met zijn jongste doch tertje in zijn woning in Brussel. werk te hebben neergelegd. Bewaking der diamantbeurzen. We schrijven dit berTCÏÏT bfftfe KeiEêr- lei, waar wij vóór ons, den geheeien avond gendarmen zien marcheeren, ge wapend met geladen geweren en de stormhelmen op. Zij bewaken het ge deelte tusschen Kelzerlei en Pelikaan straat, waarin bovendien voor de gebou wen van de- „Vrije Diamanthandel" en „Diamantclub voor Antwerpen" door de iendkrmerie schildwachten zijn ge plaatst: Er hebben echter geen incidenten plaats. Wel ziet men overal groepen menschen staan die de staking bespre ken, maar overigens is het rustig. Vanmiddag werden verschillende groe pen door de gendarmen uiteen gedreven en in de buurt van de Klvietstraat, waar de Koektabriek van de Beukelaar is ge vestigd, greep de politie, geassisteerd door de gendarmen, krachtig in, daar opstootjes voorkwamen en een staking in genoemde fabriek werd gevreesd. Geen transport aan de stations. In "de Zuid-statie, die aan de Schelde gelegen is, staan eenige honderden goe derenwagons die niet worden gelost. Naar schatting zijn het er «X). ln de Dokken-statie staan meer dan' 40UU wagons, die voornamelijk brandstol len bevatten. Ook deze worden niet ge lost. Naar wij vernemen is ook het werk in de haven van Terneuzen stil gelegd, voor zoover het transporten betreft, die eigen lijk voor Antwerpen bestemd zijn. Het Staklngscomit heeft besloten voor- loopig elke week een speciale stakings krant uit te geven en Woensdag a.s. een groote vergadering te .beleggen. ENGELAND. Thomas en Butt afgetreden. Afscheidsrede van Thomas in het Lagerhuis onder tragische omstan- De oud-minister J. H. Thomas en sir Alfred Butt, die door het tribunaal, dat een onderzoek heelt ingesteld naar het „thee-lek", schuldig aan onoirbare han delingen werden bevonden, hebben ïn"cle gistermiddag gehouden Lagerhuiszitting beide medegedeeld, dat zij zullen aftre den. Het was een aangrijpend oogenblik" toen de afgetreden minister van kolo niën, Thomas, het woord vroeg in het Lagerhuis na afloop van den vraagtijd. „Nog nooit, zoo verklaarde hij, heelt een afgevaardigde onder zulke tragische omstandigheden voor het Lagerhuis ge sproken". Hij hoopte, dat geen afgevaar digde ooit nog eens in een dergelijke positie zou worden geplaatst. Hij herin nerde er vervolgens aan, dat hij direct na de beëindiging van het gerechtelijk onderzoek uit de regeering was getre den. Hij was ervan overtuigd dat het Lagerhuis het met hem eens was, dat hij den eenigen voor hem mogelijken weg heeft ingeslagen. Ongeacht welk rapport ook, was hij gerechtigd te verklaren, dat hij nooit bewust een begrootingsgehelm had verraden. Hij herhaalde deze verklaring in weer wil van het resultaat van l»et gerechte lijk onderzoek Thomas, wiens stem voortdurend on hoorbaarder werd, deelde daarop mede, dat hij direct zijn parlementszetel be schikbaar stelde en niet voornemens was aan een tusschentijdsche verkiezing deel te nemen. Hij dankte daarop alle par tijen voor de vriendelijkheid, die zij tij dens zijn ambtsperiode jegens hem had-, den getoond, en drukte de hoop uit, dat hij tijdens Zijn 27-jarige regeeringswerk- zaamheid tot het welzijn van het land had bijgedragen. PALESTINA. Nieuwe onlusten. De Arabische leiders zijn niet tat toegeven bereid. In de vlakte van Esdiraelon is het opnieuw tot) een botsing gekomen. 50 gewapende Arabieren vielen enkele schildwachten en een groep kolonisten aan en dnyigon een ten. De kolonisten bea/vt- ii het vuur der aanvallers, die zich ten slotfie moesten terugtrekken. Een poli- tie-af deeling is ter plaatse aangekomen. In het algemeen is de toestand; niet ver beterd. De Arabische leiders verheeW niet, dat zij met! tot toegeven bereid zijn. Na geïsoleerde aanslagen zijn de Arabie ren overgegaan tot aanvallen op grootêr I patrouilles en Joodscbe vestingen. zij het ook zonder succes. De benden beschikken over een groot aantal patronen en bieden ernstigen tegen- ^tiand aan de militaire strijdkrachten. Er zijn tanks gezonden naar het spoor wegstation Toelkarem, waar rebellen een trein tot ontsporing hebben gebracht, waar mede een patrouille wérd vervoerd. *Te Jeridho is een Joodsch tehuis in brand gestoken. Vier personen zijn gearresteerd. Het verkeer tusschen Jeruzalem en Hebron is onderbroken, daar de rebellen een brug hebben vemieJcf. ITALIë. Badoglio geen onderkoning meer. Maarschalk Badbglio heeft den Duce ver zocht hem te ontlasten van zijn functie van onderkoning van Eithiopië, teneinde zonder verwijl zijn werkzaamheid als cihef van den algemeenem generalen staf te kunnen her vatten. Mussolini heeft dit verzoek ingewilligd, waarbij hij den maarschalk mededeelde, dat het den koning behaagd heeft, hem te be noemen tot Hertog van Addis Abeba. Maarschalk Graziani zal Badoglio als on derkoning opvolgen. Door AMI LD A^zormebruinc r ême krijgt Uw gielaat, armen en Ihals, direct een gezond, sportief bruine teint, doe tevens volkomen beschermt telgen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 dt Doos 50 en 25 ct. BINNENLAND. Girodiensten van Gemeenten. Het ligt niet in de bedoeling hen op genade of ongenade aan het Kijk over televeren. ln de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp tfan wet houdehde regelen betreffende de taak der openbare licha men met betrekking tot het betalings verkeer zonder gereed geld, met'Inbegrip van de daarmede verband houdende werkzaamheden, lezen wij o.a.: Zooals algemeen bekend Is, werkt de Rijksgirodienst in zijn tegenwoordigen vorm vrijwel onfeilbaar; jaarlijks kan een vrij aanzienlijke bate als winst wor den geboekt.' Daarbij komt, dat de plaats welke de Rijksdienst in de samenleving inneemt, geen nadeel berokkent aan het betalingsverkeer, dat door de banken wordt onderhouden, maar dat de dienst in goede harmonie daarmede zijn taak verricht en ook geen ongunstlgen In vloed uitoefent op de geldmarkt. Onder deze omstandigheden zal het. begrijpelijk zijn, dat de regeering zich gelukkig acht, dat deze In alle opzichten aanbevelenswaardige eenheid in 't Rijfcs- glroverkeer indertijd tot stand is geko men en dat zij de voordeelen, welke daarmede ook ten bate van. het be talingsverkeer .in het algemeen zün ver kregen, zooveel mogelijk wenscht te handhaven. Het ligt uit den aard der zaak geens zins ln de bedoeling de gemeentediensten op genade oi ongenade aan het Rijk over te leveren. Iri de wet zijn de punteh op gesomd, waaromtrent door de Kroon in de te verleenen vergunning bepalingen moeten worden gesteld. Om redenen van practischen aard en om met de eigen aardigheden van elk geval rekening te kunnen houden, is het let wenschelijk geoordeeld een uitputtende opsomming te geven. Verder ligt het in het voornemen om bij het geven van voorschriften omtrent de belegging van Oemeenteiijke Oirogel-" den de bepalingen van de wet van 9 Dec. 1928 betreffende de belegging van de gel den van de Rijksinstellingen tol richt snoer te nemen. Rijtijdenwet. Wanneer is men heerrijder? Hoe onderscheidt met handelsreizigers? Adres van den A.N.W.B. Heü bestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Toeristenbond A. N. W. B. heelt zich naar aanleiding van de dezer dagen verschenen memorie van^ ant woord op het onfwerp-RijtiJdenwet'Tn een adres gewend tot de Tweede Kamer. In het bijzonder wordt daarbij gewe zen op: 1. de bepaling, dat het aan alle niet- beroeps-bestuurders van personenauto's (in het ontwerp met den onelgenlijken naam van „heer-rijders" aangeduid) verboden zou zijn, langer dan 4 uren achtereen aan het stuur te altten. Daar na zouden zij verplicht zijn, minsten* een hall uur onafgebroken rust te nemen, en 2. de bepaling, dat het een speciale groep van deze bestuurders, n.l. den han delsreizigers, bovendien verboden is, na 10 uur 's avonds en Zaterdags na 1 ffkr te rijden, behalve voor hun genoegen. De noodzakelijke controle op de na leving van deze voorschriften is prac- tlsch niet mogelijk en is een voortdu rende hinder voor de betrokkenen. De A.N.W.B. wijst erop, dat deze vol komen onnoodige en daarom zoo hate lijke bepalingen met de daaruit voort vloeiende administratie en andere be slommeringen, een bron van voortduren de ergernis zullen zijn voor eiken auto mobilist. Waar uit het vorenstaande blijkt, hoe bedenkelijk de gevolgen kunnen zijn van een machtiging om bij maatregel van algemeen bestuur regelen te treffen be treffende de niet-beroepschauffeurs en de reglementeering van de rijtijden van deze groep in het kader van het onder havige wetsontwerp ook achterwege zou moeten blijven, geeft het bestuur de Kamer dringend in overweging, te willen bevorderen, dat deze machtiging niét zal De Rotterdamsche haventarieven verlaagd. Derving van inkomsten bedraagt 886.ÜUU gulden. Compensatie uit bet Werkloosheids-subsidiefonds. De gemeenteraad van Rotterdam heeft vanmiddag na uitvoerige debatten, zon der hoofdelijke stemming, slechts met aanteekening, dat de heer Menist (r.s. a.p.) wil geacht worden te hebben tegen gestemd, besloten tot verlaging van het havengeld voor zeeschepen en het ver schuldigd kadegeld over het tijdvak 15 Juni tot 31 December 1936 mét 28 pet. Tot verlaging over hetzelfde tijdvak van de huren en erfpachtcanons van ge meenteterreinen, welke gebezigd worden voor ee'n scheepvaartbedrlji oi daarmede verband houdende bedrijven met 28 pet. en tot toepassing van een reductie van gemiddeld 11> pet. op de loodshuren, op de tarieven van de gemeente handels inrichtingen en de huren der gemeente kranen. tippen en andere net werktuigen. De vermindering van inkomsten, welke hiervan wordt verwacht, Is in totaal op 886.UU0 gulden geraamd. De Regeering heeft zich in beginsel bereid verklaard, de extra-bijdragen uit het Werkloosheids-subsidiefonds zooda nig te verhoogen, dat van de verminde ringja%^.uifcQrasïSf»'*»oor de tartöï5= verlaging de gemeente uiteindelijk geen nadeelige gevolgen zal ondervinden. De daarbij gestelde voorwaarde, dat de particuliere havenkosten een aanpassing zullen vertoonen van ten minste gemid deld 16 pet., is door het gemeentebe stuur aanvaard, na de toezegging uit het bedrijfsleven, dat medewerking zal wor den verleend tot verlaging van 15 pet. van de particuliere tarieven voor zoover dat in redelijkheid nog kan worden ge- eischt. ALGEMEENE VERGADERING ROODE KRUIS. Prinses Juliana bezoekt Eindhoven. Heden heelt ae algemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis in Eindhoven plaats gehad, waarbij de voorzitster, H. K. H. Prinses Juliana, tevens een bezoek aan deze stad bracht. Te half eli arriveerde de koninklijke auto uit het Loo voor het ontspannings gebouw van de Rhilipsiabrieken, waar de Prinses door de Roode Kruis-commissie werd ontvangen. Het voltallig hoofdbe stuur- was daar aanwezig, benevens het bestuur van de atdeeling Eindhoven, waarvan mevr. Philips de Jongh voorzit ster is. De Prinses was in gezelschap van ireuie De Brauw en baron Baud. Door den tuin, die het ontspanningsge bouw scheldt van de Philips' Kleuter school, begat men zich naar de boven deze school gelegen aula, waar om li uur de algemeene vergadering gehouden werd. De vergadering werd geopend door H. H. Preses- diuliana, presidehte van het Roode Kruis,,-, Na een vfoord yan welkom tot de aan wezigen te hebban gesproken en daarbij in het bijzonder te hebben begroet den burgemeester v^n Eindhoven, de ver tegenwoordigers van Nederlandsch-lndië en Curasao en die van den Koninklijken Nationalen Bond „Het Oranje-Kruis" memoreerde de Prinses als een bijzon der belangrijk telt in het afgeloopen jaar de uitzending der ambulance naar Ethi opië. Het Nederlandsche Roode Kruis spreekt zijn hartelijke erkentelijkheid uit jegens alle inwoners van het rijk, zoowel in Europa als in de overzeesche landen, die door hun milde bijdragen in geld of in natura die uitzending mogelijk heb ben gemaakt. Na de rede van Prinses Juliana werd het verslag van hoofdbestuur, van zijn verrichtingen en den toestand van hej^ Roode Kruis-over 1935 uitgebracht. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend Het aantal afdeelingen is in het afge loopen Jaar ,met 6 vermeerderd. Uit de in het verslag opgenomen gegevens van de verrichtingen der verschillende afdee lingen blijkt wederom een groote activi teit-over de geheele linie. Wat Nederlandsch-Indlë betreft, blijkt steeds meer het besef door te dringen, dat een krachtig en goed georganiseerd Roode Kruis een belang van de eerste orde voor Nederlandsch-Indlë is. Het aantal traiisportcolonnes in. Ne derland bedraagt thans 75. Bi] het hooidbestuur zijn thans inge schreven 2486 helpers, terwijl de aantal len helpsters en adsplrante helpsters resp. stegen met b4 en 19U. Het aantal Roode Kruis-bloedtrans- iusiediensten bedraagt thans 23, terwijl in 10 steden definitief is besloten, tot het stichten van een Roode Kruis Bloed transfusiedienst, zoodat binnen korten tijd 33 bloedtransfusiediensten onder de auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis functionneerende zullen zijn. De Nederlandsche geneeskundigen heb ben door deze diensten thans de be schikking over 1226 dokters, waarvan 1068 mannelijke en ,158 vrouwelijke. Niettegenstaande het rijkssubsidie met 4400 is verminderd, is het toch mogelijk geweest, de begrooting grootendeels on gewijzigd aan die van het vorig Jaar te doen sluiten, doordat het departement van Defensie heeft goedgevonden, het bedrag, noodlg voor de kringmagazijnen en transportcolonnes met 4000 te ver- hoogen TS— - Nadat de begrooting waSrVastgesteld, werden de ingekomen voorstellen der afdeelingen behandeld Na afloop der vergadering reed de Ko ninklijke auto, gevolgd door talrijke volgauto's en autobussen, waarin de deelnemers aan de vergadering en de genoodigden hadden plaats genomen, door Eindhoven's straten, volgens een van te voren vastgestelde route, naar het stedelijk van Abbemuseum, waar het gemeentebestuur van Eindhoven H. K. H. een ontvangst bereidde. Langs den weg had zich een groote menschenmassa opgesteld, aangevuld mei de duizenden die juist de fabrieken hadden verlaten. In gansch de stad werd dvuk gevlagd en waar de stoet passeerde weerklonk luid gejuich. Voor de trappen van het Museum werd H K. H. bij den auto verwelkomd door burgemeester A. Verdijk, terwijl aan den ingang een dochter van den burgemees ter, mej. A Verdijk, de Prinses bloemen aanbood. In de groote middenzaal sprak de bur gemeester een begroétingsrede uit. Rede burgemeester in v»n Abbe- Spr. zeide, dat bet. gemeentebestuur van Eindhoven verheugd is, het Neder landsche Roode Kruis te mogen ontavn- gen en te kunnen begroeten, in-de eerne plaats om de vereeniglng zelf, waarin wij begroeten de verpersoonlijking der naastenliefde, die zoowel ln tijd van vrede als ln tijd van oorlog de mensch- heid zoekt te dienen in velerlei vorm, met alle olrbare middelen, altijd met de begeestering en de bezieling, die alleen de liefde voor den evenmensch blijvend "fiven'kans»"""" - Maar zeer in het bijzonder zijn wij ■verheugd, aldus spr., omdat deze ont vangst ons van meer nabij in coiW&ct brengt met Hare Koninklijke Hooghei^, in wie wij, naast de toegewijde voorzit ster van het Ned. Roode Kruis, zoo gaar ne begroeten de vertegenwoordigster van ons Koninklijk Huis, waaraan het Ned. Roode Kruis zijn leven, zijn levenskracht en zijn veelzijdige levensontplooiing dankt. Prinses Juliana beantwoordde 's burgemeesters rede. De Prinses merkte op, dat Eindhoven een van die gemeenten in den lande is, welke binnen den tijd van een men- schenleeftijd ln bijzonder sterke mate tot ontwikkeling en uitbreiding zijn ge komen. Het beleid van het gemeentebestuur heeit blijkbaar de Juiste Danen weten te inden, om de werkkracht en de geestes gaven der ingezetenen tot ontplooiing te brengen en ook begaafde krachten van buiten de gemeente aikomstig, aan het streven tot vermeerdering harer welvaart aandeel te geven. Maar de energie van Eindhoven's in gezetenen, welke m dat stroven Lot uiting komt, kent ook andere oogmerken dan stofielijke welvaart. Niet Hermes al leen, ook zijn zusters, de Muzen, zijn nier lil eere. Een sprekend bewijs daarvan is het gebouw, waarin wij ons thans bevin den een nieuwe aanwinst, die haren schenker alle eer aandoet en waarmede de stad Eindhoven zeer zeker mag wor den gelukgewenscht. Na de rede van de Prinses volgde een bezichtiging van het van Abbe-Museum, waarbij de directeur dr. W. J. A. Visser de Prinses de tentoongestelde schilde rijen toelichtte. Prinses Juliana zat daarna, met het Roode Kruis-bestuur, burgemeester en wethouders van Eindhoven, aan een echt Brabantschen koffiemaaltijd aan. De rood getinte tafelkleeden, de krentenmik en ae oorlooze koftlekommen hadden hier de gebruikelijke ingrediënten van een officleelen lunch vervangen. Daarna volgde een bezoek aan de Phi lips iabrleken. GEMENGDE BERICHTEN. Het zedenschandaai. Naar wij vernemen zyn de beide personen die dezer dagen no# zyn gearresteerd ais verdacht van bij Jiataedenschandaal betrolT- kén- tejiijny «IW-lWRir d§~justitie te zijn ge leid, op vrye voeten gesteld. Spoorwegarbeider door trein gegrepen en gedood. Hedenmorgen" omstreeks kwart over is de 28-jarige spoorwegarbeider De Vries wonende te IJmuiden, door een trein gegrepen en gedood. De man was werkzaam aan een der hoofdsporen nabij de spoorweghalte Zee weg—Veisen. Bij het naderen van trein 2621 uit de richting Zandvoort begaf hij zich naar de tweede lijn. Op hetzelfde oogenblik naderde evenwel over deze lijn sneltrein 2212 Uitgeest—Haarlem. De on gelukkige werd door dezen trein gegre pen en op slag gedood. Doodelijk ongeval op Ket Centraal Station in Amsterdam. Treinmachinist geëlectrocuteerd. In den vroegen morgen is op het Cen traal Station, door een samenloop van omstandigheden, een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëischt van den ongeveer 60-jarigen machinist B. der Nederlandscne Spoorwegen De man was te ongeveer 6 uur ter hoogte van het eerste perron aan den arbeid op een locomotief, waarvan hij den vuurhaard oppookte. Hij gebruikte daarbij een ijze ren staaf, een z.g. vuurhaak, welk voor werp, toen hij het op zijn plaats wilde liggen, ln aanraking kwam met de elec-~ trische bovengeleldlng. Het gevolg was, dat hij de hoogspannmgsstroom door het lichaam kreeg en daardoor geëlectrocu teerd werd. Hij sloeg tegen den tender en is vermoedelijk onmiddellijk dood ge- De geneeskundige dienst, die dadelijk gewaarschuwd was, heeft nóg gerulmen tijd getracht de levensgeesten op te wek ken, -doch deze pogingen hebben niet meer mogen baten. Het lijk ls ter onder zoek naar het Binnengasthuis vervoerd Onregelmatigheden bij de Diaconie gestichten der Nederduitse!» Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. ons, dat er onregelmatigheden tot een aanzienlijk genoemdie gestichten do< houder den heer van H., bedrag. Deize gestichten zyn: het Hervormd wees huis em het Rusthuis. De financiën der Diaconie (verzorging van de armen, enz.) zyn hierby in het ge heel niet betrokken. Deze worden toch af zonderlijk ibéheerd door een anderen- diaken, die groot-boekhouder is. Het Classicaal Bestuur, in kennis gesteld daar den kerkeraad, heeft den heer van II. ontzet van kerkelijke bedieningen en amb ten door hem bekleed em hem provisioneel geschorst. Nader meldt men ons, dat de heer van li. zich by de politie heeft aangemeld. Het bedrag, dat aan de kasgelden van bel Hervormd Weeshuis en ihet Rusthuis is ort- trokken, bedraagt '51.000.—. De boekhouding betreffende deze gestich ten! was volkomen in orde. De verduisterin gen zyn waarschijnlijk gepleegd gedurende een tijdvak van ~Öftgeveer acht jaar. De laatste twee jaren is evenwel het grootste dëel van dit bedrag verduisterd. Hoe de boekhouder-regent hierbij gehandeld heeft, is nog niet 1 SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Een goed begin is het halve werk. G.Z.C. verplettert S.Z. en P.C. met 9—1. Ook G.Z.C. 2 wint. bngetwijfeld hebben de G.Z.C.-ers gis teren vóór hun eerste wedstrijd voor de polo-competitie slechts één gedachte ge had: „Een goéd begin is het halve werk". Met niet minder dan 9f verpletterden zij de Schoonhovenaren in een wedstrijd die in het begin even gelijk opging maar later te eenzijdig werd om mooi te noe men. Den Boer Jz. heeft getoond veel profijt te hebben getrokken van zijn Olympische training. Het zevental gal over het algemeen den Indruk goed ge traind te zijn. Door snelheid- eji goed plaatsen voerden onze stadgenooten het spelpeil op, waardoor een Inzin king bij de tegenpartij waar te nemen was. Hiervan wisten de Gouwenaars ge bruik te maken, door voor de rust 3 x te scoren. Een fout van een G.Z.C.-er be nutte Scheer om de eer te redden. Na de rust was het een spel van kat en muls. G.Z.C. was voortdurend in de aanval en Wout den Boer was de man, die met succes op deze wedstrijd kan terugzien. Hij scoorde niet minder dan 9 maal. Het was Jammer dat hij, om het aantal doelpunten te verhoogen, het schieten op verre afstand ging probee- ren. Maar daar had de keeper niet de minste moeite mee. Op het laatst waren de Schoonhovenaren totaal uitgespeeld en het was dan ook goed, dat de scheids rechter weldra het eindsignaal blies. Vóór deze wedstrijd speelde G.Z.C. H eveneens voor de competitie tegen Maas II. ZU wonnen met 1—0, nadat de rust met blanco stand was ingegaan Deze wedstrijd werd pittig gesueeld en niet tegenstaande G.Z.C. met 5 invallers speel de. hebben ?ij toch, al is het met gering verschil, verdiend van Maas II kunnen winnen Belde wedstrijden .werden door den heer Schevelenbosch geleid ATHLETIEK. Begin van de G.A.C.-Competitie. De eerste competitiedag der O A. C. wordt gehouden op Zaterdag 13 Juni, aanvang 5 uur n.m. en Zondag 14 Juni, aanvang 9.30 uur v.m. op het G.S V.-terr. Het wedstrijdprogramma luidt: Heeren ie klasse: 100 M., 4U) M., aw M., vèrspringen oi hoogspringen, kogelstoo- ten Ui K.ü.oi speerwerpen, estafette 4 x 100 M. Heeren 2e klasse: 100 M., 400 M., 800 M., verspringen, kogelstooten (5 K Gesta fette 4 x 100 M. Dames-klasse: 100 M. of 8a: M hard- loopen, vèrspringen of hoogspringen, ko gelstooten (4 K.G.) of speerwerpen, esta fette 4 x 100 M. Junior-klasse, atdeeling A, jongens tot en met 14 jaar: 80 M. hardloopen, vèr springen, kogelstooten (3i K.G.), esta fette 4 x 80 M. Atdeeling B, Jongens van 15 tot en met 17 jaar: 80 M hardloopen, vèrspringen, kogelstooten (3i K.ü.), estafette 4 x bo M. V/ydag 12 Juni. Hilversum )J, 301.5 M. VAjR.A. 5.— Gra mofoon; 5.30 De Notenkrakers; 6.30 E. Wa- lis en zyn orkest; 7.Lezing1 over Bellamy; 7j2ü E. Walis en zyn orkest; 7.50 Herh. S. O-S.-ber. en Nieuwsberichten; V.P.R-O. 8.— Nieuwsberichten; 8.05 Causerie; 8.30 Con cert; 9.IJteraire causerie; 9.30 Vervolg^ concert; 10.Muzikale lezig; 10.30 Gramo- foon; 10.45 Avondtwyding; VA.R.A. 11.— Jazzconcert; 11.3012 Gramofoon. Hilversum I, 1875 M. N.C.R.V. 5.— Cur sus handenarbeid v. <1. jeugd; 5.30 Concert; 6.45 C.N.V.-kwartiertje; 7.— Politieberich ten; 7.15 Cursus; 7.45 Reportage; 8.— K.R.| O.jkameroKkest; 8.45 Gramofoon; 9.— K. R.O.-koor; 9.30 Stichtseh Salonorkest; 10.— Nieuwsberichten; 11—11.30 Gramofoon. Zaterdag 13 Juni. Hilvereum II, 301.5 M. V.A.R.A. 8.— Gra mofoon; V.P.R.O. 10.— Morgenwijding; V. A.R.A. 1016 Voor arbeiders in de continu bedrijven; 121.45 Gramofoon. Hilversum I, 1875 M. K.R.O. 89.15 on HO.— Gramofoon; 11.30—12 Godsd. half- 12.15 K.R.O.-Me!odisten en gramofoon. STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Juni 1936. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Kaad der gemeente op Maandag 17 Juni 1936, des n.m. 2 uur, zoonuodig voort te zetten des n.m. 8 uur en Dinsdag 16 Juni 1936. Aan de orde: Het voorstel tot benoeming van een on derwijzer aan de O. L. school B Het voorstel tot huurverlaging voor de Het vooröttel 'betreffende de wijziging va het uitbreidingsplan voor het noordelijk en westelijk dieel der gemeente; verklaring, dat deze wijziging in) voorbereiding is. Het voorstel tot het verleenen van een yeigunning ex-arb. 20 der Bouw- en V'o- „fogverordening aan de heeren G. van der Horst, Chr. J. van der Linlden en G. J. van Wingerden, tob het aanleggen van een straat op het terrein tusschen de Derde Iade en de Ambachtsschool voor Gouda e.o. Het voorstel tet verkoop van eenige ge- meente-eigeiKdlommen. gelegen aan den Boschweg. aan de N.V. Vereenigde Fabrie ken van Stearine, Kaarsen en Chemische Pacten. I Het voorstel tbt het neme^ van een be- sabibking op een door het bestuur der R K. I^eesvereeniinig ingediend bezwaarschrift tegen den aanslag in het vergunningsrecht ingevolge de Drankwet 1931 S. 476 over hei, t'aar 1936/1937. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor de GemeerAe-Lichtfabrieken. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor den Gemeenteli|ken Reinigings- en Ont- wnettingsdienst. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het Gemeen üelyk Woningbedrijf. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het Gemeentelijk Grondbedrijf. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het Gemeentelijk Pensioenfonds. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het bed rij fder Gemeentewerk°n. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het bedrijf der Brandweer. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het bedryf van het Marktwezen. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het bedryf van het Openbaar Slachthuis De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het bedryf van den Stortings- en Ophaal dienst. >t De ontwerp-begrooting voor 1936 voor het bedryf van de Spaarbank. De ontwerp-begrooting voor 1936 voor de Instellingen wan Weldadigheid. De ontwerpjbegrooting voor 1936 voor de Hoffman's .stichtingen. De ontwerp-gemeentebegrooting vooi 1936 met verslag van de Commissie van rapporteurs en memorie van beantwoording ran Burgemeester en Wethouders. Het voorstel tot wijziging der veror.le- «ng op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in dej gemeente Gouda. Het voorstel tot wijziging der belasting op de honden. Het voorstel tot wijziging der verorde. ning op de heffing van een belasting op] vermakel ijlkhedeit. Vastetelling 4e kohier Hondenbelasting dienst 1936. Wijziging begrooting, dienst 1935 en ver. der voorkomende zaiken. Herziening Uitbreidingsplan. ln voorbereiding. ln verband met den voorgenomen Aanieg van een verbindingsweg tusschen den meu- wen rijksweg en die gemeente, alsmede i vertcryging van een betere verkaveling als thans aangegeven op het vigeerend uitbrei dingsplan van het noordely'k en westely deel der gemeente, begrensd door; de Bree- vaart, de spoorlijn Gouda—Utrecht tot de Spoorwegstraat, de Spoorwegstraat, de lijn hoek SpoorwegsHjraat—Kattensingel brug in de Craibethstraat Station Nederland sche Spoorwegen, de spoorlijn van dat sta tion in westelijke richting tot' heit snijpunt van die spoorlijn en de lyn getrokken langs <fe westzijde achter het Van Bergen IJzen- ■doornpark, langs die lyn en verder langs de noordwestelijke zijde van het Nieuwe Pari tot de Nieuwe Gouwe O.Z., vandaar in zui delijke richting naar de Koninginneweg tus schen het Oranjeplein en de J. H. Heij' Btraat, voorte in zuidwestelijke richting naar het verbindirtgakanaal GouweHol. lawkche IJssel en verder loopend door dit Innaai naar de grens der gemeente Wad- dinxveen, is een partieede herziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding. Ten einde een dtlelselmatge bebouwing van de terreinen in dit herzieningsplan be grepen nipt onmogelijk te maken, door uit voering van bouwplannen, die zouden moe ten worden goedgekeurd, voor perceelen, 0 waarop in de toekomst straten of pleinen zouden moeten worden aangelegd, terwijl hy deze bouwplannen evenmin zou behoeven worden voldaan aan de tegelijkertijd met het hêrzieningsplan vast te stellen bebou- wkigsvoorschriften, is het gewenscht toe passing te geven) aan artikel 36 sub. 4 der Woningwet, welke bepaling het mogelijk maaMt een in de toekomst gewenschte stel selmatige bebouwing te bevorderen, Door toepassing van genoemd artikel kan df Kaad n.l. zorgen, dat het bepaalde in arti- tel 6, 4e en 5e lid der Woningwet van teacht wordt by de beoordeeling van bouw. Plannen voor perceelen, gelegen in het hier- hoven aangeduid stadsdeel, zoodat uiteinde- Hik alleen die pJannen kunnen worden ?oC<* P*eurd, die niet! In sAryd zijn met het ont werpplan van uitbreiding voor dit stad3- ^eel, waarvan hier sprake is. Gnder overlegging van heet desbetreffend •dries van den Directeur van Gemeente' werken van li3 Maart ji., no. 76. met by- bdhooremde teekening, stellen B. en W. vooi ex-artikel 36 sub. 4 der Woningwet te verklaren, dat een (herziening van het plan van uitbreiding voor het moordelyk en wes telijk deeL der gemeente, zooals hierboven nader is omschreven, wordt voorbereid. Verlaging huren van met Rijk.s- voorschot gebouwde woningen. By schrijven van 21 September 1935, ver zocht de Directeur-Generaal van de Volks gezondheid B. en. W. met redenen omkleed oordeel te mogen ontvangen over de vraag in .verband met daling van inkomsten huurders van in deze gemeente met Rijksvoorschofo gebouwde woningen, of an dere Omstandigheden, behoefte bestaat aan verdere verlaging van de huren dier wonin gen. In geval van bevestigende beantwoor ding van deze vraag werd gaarne een voor- tot ihuurverl aging tegemoet gezien, waarin de voor te dragen lagere nevens de thans gevorderde huren werden vermeld gemiddeld per complex berekend, zoomede d«& inkomsten der huurders, gemiddeld per complex. Voor zooveel noodig brengen B. en W. den Raad in herinnering, dat de huren dei- bedoelde woningwetwoningen bij besluit Van 3 Decem/ber 1934 warden verlaagd tot de tegenwoordige, systematisch ingedeelde huren, terwijl als gevolg van het besluit van 23 Juli 1936 'genomeh, mogelijk is gemaakt ;roitóken ministers verdere syste matische huurverlaging van de thans sche matisch ingedeelde woningwetwoningen toe laat, indien daartoe om eenige reden zou moeten of kunnen worden overgegaan. Mede met 'het oog op dieze feiten, stelden en W. de door den Directeur-Generaal in hen voorgelegde vraag om advies'ln handen van de hoofdambtenaren, die inder tijd voor de eerste huurverlagingen der woningwetwoningen de schematische indee ling der woningen en'huren hebben ont- Zy brachten bij schryven van 9 De- 1935 advies uit, hetwelk zy hebben aangevuld middels het advies der Commis sie van Bijstand in het beheer van het ge meentelijk Woningbedrijf. Uit deze. adviezen blijkt, dat dehuren der woningwetwoningen zich in normale gevallen momenteel bewegen om ruim 20% van het inkomen dier huurders. Een uitzon dering maken de complexen „Ouden van Dagen" der gemeentewoningen en het com plex van „het Volksbelang" aan de Karne- melksloot. In eerstgenoemd complex wonen alleen „onvolledige" gezinnen, waarvoor d* huur altijd een gnooter percentage van de kosten van het levensonderhoud bedraag*. berwyl de andere woningen, gebouwd zyn voor zulke onvolledige gezinnen (kleine wo ningen), doch bewoond worden door ver scheidene volledige gezinnen, waardoor het percentage voor die complexen respectie velijk hooger en lager is dan het algemeei gemiddelde bij de overige complexen, het welk kan worden vastgesteld op 19.02% van hem irikomen. Dit algemeen gemiddelde achtten de voormelde adviseurs te hoog, waarom zij in overweging te moeten geven door verlaging van de huren met ca. 5% ts bevorderen, dat dit algemeen gemiddelde daalde tot ±'18%. Op leze basis is een nieuw huurschema ontworpen. Eetn nieuwe huurverlaging zal een daling van inkomsten voor de exploitatierekenin gen beteekemen van 8366.80 per jaar. Het fonds voor huurverlaging heeft nog een saldo van 1043.75, zoodat het restant van eerstgenoemd bedrag ad 7323.0Ï op ande re wyze zal moeten worden gevonden. Het Rijiksfonds voor huurverlaging is o.a. voor dat doel ingesteld, waarom B. en W. meen den een beroep daarop te mogen doen. Ten slotte merkten zij op dat B. en W. by deze eventueele. huurverlaging voor het complex „het Volksbelang" aan de Karno melksloot het uitdrukkelijk voorbehoud ge wenscht afchten, dat heb bestuur ningbouwvereernging zich bindt slechts dan de woningen aan volledige gezinnen te ver huren, indien daarvoor geen ouden van da gen gegadigden zijn (zullks met het oog op de oorspronkelijke bestemming dezer ningen), terwijl ten aanzien van wanbeta lers de huurverlaging eerst zal dienen te worden doorgevoerd, wanneer deze huurdert hun huurschuld zullen hebben ingeloopen met het verschil tusschen de oude en de nieuwe huur. De huurverlaging die B. en W. tlh voorstellen, zullen per week voor de ver- scthillende woningenoomplexen de volgende financieele (gevolgen hebben: gemeentewoningen le complex, 126 wo ningen, huurvferlaging totaal 32.202e complex, 104 woningen, huurverlaging ln totaal 28.49; 3e complex, 27 woning huurverlaging totaal 4.05; 4e complex, 10 woningen, huurverlaging totaal 1.50; Wo. ningbouwvereeniging „Ons Ideaal", 44 wo ningen, huurverlaging totaal 11-Wo ningbouwvereniging „De Goede Woning", 44 woningen, huurverlaging totaal 11.— Woningbouwvereniging „Het Volksbelang" 69 woningen Kanaalstraat, huurverlaging totaal 14.15; Woningbouwvereniging „Het Volksbelang", 79 woningen Kame- melksloot, huurverlaging totaal 11.85; Woningbouwvereniging „St. Joseph". 17( woningen, huurverlaging totaal 46.76. To taal per week 160.90. De Minister van Sociale Zaken heeft bij schryven va18 Mei j.l. no. 4021 M/B.A 73, afd. Volkshuisvesting, medegedeeld, dat hjj tegen de bovenbedoelde huurverlagingen geen bezwaren heeft, en hij zich kon ver- éenigen met het voorbehoud inzake de ver huring der woningen van „Het Volksbe lang" aan de Karnemelksloot, den voorgesteldein maatregel het inloopen vair huurschuld' Met betrekking tot de dekking van de kosten dezer huurv.erlaging dee4t de Minis ter voorts mede, dat voorzooveel noodig, 1 gerekend kan worfien op een by'zonder veihooging der bydragen ter grootte van 75% van de niet meer door renteverlaging (uit het gemeentelijk fonds voor huurver laging) te dekken kosten, terwijl de overige 25% ad 1830.76 door de gemeente zal moeten worden bijgepast. Jaarlijks zal voor 1 Februari een voorstel tot wijziging of handhaving der goedgekeurde huren *an Z. Exc. moeten worden ingediend. Belegging gelden van de Gemeentelijke Spaarbank. B. en W. dealen dien Raad mede, dat ter uitvoering van het bepaalde in artikel 1" van de „verordening regelende den inleg van gelden in«, 'benevens de vergoeding var rente en de terugbetaling van gedeponeer de gelden door die gemeenbeLijke Spaarbank Gouda", zyn aangekocht. 10 314% obligaties provincie Noord-Holland ƒ10.000.— 5 4% obligaties Nederiandsch- Indië 1934 5Q00.— 16 4% obligates Nederland 15.000. betreffende hoven, Nw. Haven 244; een roodor. cein tuur, A. de .Bruin, Vrouwesteeg 20; aen gebl. zijdien ceintuur, P. Schoenmaker, Oostha ven 20; een zw. regenjas, A. v d. Water, Fhilipsweg 32. Als verloren werd aangegeven: een gou den damespolshorloge, een dwerg keeshond wit, zwarte neus, pluimstaart. AGENDA. 12 Juni 8 uur Zwembad. Oefenavond Centra le Reddingsforigad dames; 9 uur heeren. 18 Juni 34.30 uur Kunstmin. Receptie be stuur G. C. en F. C. Olympia. Juni 8 uur Nieuwe Schouwburg. Feest avond G. C. eni F. C. Olympia. 18 Juni 8 u. n.m. Geref. Kerk, Turfmarkt. Herdenkingsavond Geref. Zondagschool- vereeniging „Jozef". Totaal ƒ30.000.— Belasting op vermakelijkheden. Wordt verhoogd van 15 tot 20% Naar aanleiding van het voorloopig on derzoek der ontwerp-gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1936, heeft het college an Ged. Staten dezer provincie er op aan gedrongen, dat de-belasting op vermakelijk heden, voor zoover zy wordt geheven van de opbrengst der entrégelden c.a., wordt verhoogd van 15 tot 20% dier opbrengst,. Zooals Bi en W. reeds mededeelden, is de venhooging dezer belasting een onafwijs bare voorwaarde voor "de" toekenning van de op die begrooting geraamde extra-bijdra gen uit het Weridoosheidssubsidiefonds. Zy stellen daarom voor tot deze verhoo ging te besluiten en bieden den Raad daar toe een concept-besluit ter vaststelling aan In dit concept-besluit is bepaald, dat de belasting voor muziek- en zanguitvoerin gen, waaraan geenerlei andere vermakelyk- hedlen zyn verbonden, 15% der entree'* blijft bedragen. B. en W. zijn n.l. van mee ning, dat deze uitvoeringen, welke een cul tureel belang dienen, niet in de verhoog! behooren te worden betrokken. De vereem- gingen en instellingen toch, die zich het geven van bedoelde uitvoeringen ten doel s-telle-n, worden in de tegenwoordige tijds omstandigheden wel in het bijzonder, door vermindering van ledental en in het alge meen door den teruggang harer inkomsten haar voortbestaan/ bedreigd. „Voorts is, naar aanleiding van een door die commissie van bijstand in het beheer der gemeetnte-financiën, bij haar voor den Raad ter visie liggend advies, geopperde mogelijkheid, in bedoeld concept-besluit, dat de belasting eveneens 15% der entrée's blijft bedragen voor vermakelijkheden, uit gaande van vereenigingen, t§t welker eigen. Igke doel het geven van''vermakelijkheden niet behoort, dit voor zomer wordt voldaan aan bepaalde voorwaarden, waarvoor B. en W. naar het bewhiit mogen Verwijzén. Moderne Installatie voor Roomijs- hereiding. Door aanschaffing van de modernste In stallatie op het gebied van Roomy s-berei- ding, tracht thans de bekende Goudsche Banketbakkerij der Firma T. Zaal, Markt 32 naast Hotel „De Zalm" aan de verfijnde smaak van het publiek te voldoen. Eer proef zal U kunnen (bewijzen, dat er tus schen ijB en "ijs nog een zeer groot verschil bestaat. De banketbakker, gewend uk, hij is, den smaak te rfbreeden van een verwend publiek, weet van een op zich zelf alreeds verrukkelijke versnapering, een verfijnd genot te scheppen. Een groot gemak lijkt ons de mogelijkheid, die eh thans is, om deze uitzonderlijke heerlijkheid, in zeer ge ruimen tiid houdbare verpakking geleverd te krijgen. Gevonden voorwerpen. Aan het Burea uvan Politie zyn te bevra gen die navolgende aldaar als gevomUi. ge deponeerde voorwerpen: 3 sleutels, 3 sleu tels aan ring, een zakje met gereedschau Verder zijn aan de navolgende adressen be bevragen- een rozenkrans, H. de Jong. Coomihertstraat 24; een rozenkrans in étui. Juffr. Wolfswijk, I emdulsteejg 31; een ko peren gewicht, A. Knoop, Vest 39; een ro zenkrans, B. de Jong, Gr. v. Bloisstr. 15 een br. kindermuts, Juffr. Ilartging, Raam 312; een portemonnaie, J. T, Gravestein, Gouw 4e2; een blauw badpak, M. v. d. Laan Pretoriaplein 54; eep kussen, K. Hoocrsn- doorn, Vest 111; een bl. muts, J. Sjardyn een dop v. radiateur, v. Heiningen, SL An- theniestr. 7; een porfemonnaie met inh., A. Scharlo, Dijkstr. 5; een portemoimaietje, J. Boer, Tollenastr. 85; een bl .badpak, M. Ry- vank, F. W. Reitzstr. 19; een ceintuur. A Overeinder, Nw. Haven 30; een rol j.bter. v. petroleumstel. Stoppelenburg, Drnrie*-. Steeg 12; een .gele portemonnaie, J. Jonk- béid, 'Rott. Dyik 10; een beige mutp, H. de Rooy, Bleekerssirvgel 65; een portemonnaie me* inh., Sluismeester, Mallegatsiuv»; e<m rozenkrans in étui, M. Schouten, 1 emdal- steeg 14; 2 jekkers, C. Poot, v. d. Palrr^tA 109; een zeemled, handschoen, J. Rietveld) L. Dwarsstr. 22; een damesparapluiej Signer, F. W. Reibzstr. 55; een bril, J. vart Os, Turfmarkt 172; een rozenkrans in étui, T. Lafeber, Houtmansgr. 25; een rtirtpe. daal motorrijwiel, P. v. Offeren, Bloemen, daal 69, Waddinxveen; een kerkboekje, J. v. d. Sanden, Fluw. Singel 93; eer jas, Leeszaal, Oosthaven; een pijp v raotorrij- der, J. de Waal. Kanfëmelksloot 143; een schroevendraaier, A. de Tor.g, Weth. Ven- teweg 144; een Lips sleutel, Postkantoor, Westhaiven; een bl. gt3tr. ceintuur, C. KalS- 471e STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van 12 Juni. 3070.—: 16549 100.—: 12607 Prijzen van 70. 411 480 1254 1329 1429 1663 2017 2411 2822 3547 4088 4142 5087' 5147 5674 6595 6687 8871 8879 8917 9546 10106 10417 15978 17241 18354 20232 20326 20365 20460 Nieten: 324 446 710 1606 '1728 2152 2700 2799 293 7 3962 4073 4158 4852 5657 5955 6198 7403 7483 7526 7811 8159 8340 8354 8750 8893 9397 9709 9722 9998 10750 11398 11786 13043 13267 1*3370 13781 14063 14265 14341 *14413 14761 15174 15256 15501 16404 17247 17460 18050 18060 18152 18610 18SRI 18956 19189 19273 19711 19923 19985 20094 20335 20621 LAATSTE BRRH HTEN. Het maken der bovengeleidingen opgedragen aan de A.E.G. Naar wij vernemen, heeft de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen in verband met de electrificatie van de baanvakken Amsterdam Utrecht, UtrechtArnhem, UtrechtGoudaRotterdam en Utrecht Eindhoven thans aan de E.E.G. te Berlijn opdracht gegeven voor het maken van de lienuodigde bo\ en geleidingen. De werkzaam heden zullen zoo spoedig mogelijk aan vangen. Wij vernemen .verder, dat bij het geven van de opdracht, waarmede een bedrag van ongeveer zeshonderd duizend gulden ge moeid is, bepalingen zyn tastgeateld om trent het zooveel mogelijk gebruik maken van Nederlandsche arbeiders by de uitvoe ring van het werk. Botsing tusschen twee vliegtuigen. Geen persoonlijke ongelukken. SOESTERBERG, 12 Juni. Hedenmorgen heeft by het starten van een escadrille van 5 militaire vliegtuigen, allen van het type C 5, tusschen den midvoor, nummer 600 en den rechtsbuiten, no. 691 een botsing plaat* gehad, welke wonder boven wonder goed is afgeloopen. De vjjf vliegtuigen taxiden allen by den start met verkorte tusschen- ruimte naast elkaar over het veld, toen op het oogenblik dat de toestellen „los" kwe men het middelste toestel,, bestuurd door den commandant van het escadrille, kapi tein Heqking Colenbrander naar recht* zwenkte. De rechtsbinnen kon nog juist voor hem langs zwenken, doordat dteze eenige seconden eerder los was gekomen. De rechtsbuiten, bestuurd door sergeant Nyen- huis gelukte dit niet. Deze vloog met volle snelheid tegen de motorkap van de 600, waardoor aan dit toestel zeer ernstige schade werd aangebracht. Deze botsing moet, naar men ons mede deelt, het gevolg zyn van het vastloopen van de rechter wielrem van de 600, tijden* den uitloop naar de start. Lichte Fokkerverkenner- bommenwerpers voorgevlogen. Bestemd voor Soesterberg. AMSTERIDAM, 12 Juni. Heden is op Schiphol met een aantal door de Fokker fabriek te dezer stede geconstrueerde C 10| toestellen, lichte tweepersoons verkenner bommenwerpers, bestemd voor Soesterberg, verschillende proefvluchten gehouden ten overstaan van de afname-commissie, onder leiding staande van Majoor van Heyst van wyl namens het luchtvaartbedrijf aanwezig was Ir. Krayenhoff, chef van den techni- schen dienst. Voor de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek werden de machines voorgevlogen door den heer van Nyeyenhoff en voor Soes terberg door de luitenants Jhr. Wittert van Hoogland en Wynkamp. Namens de Fokkerfabriek waren aanwe zig de onderdirecteur, de heer E. J. van Tyen en de chef-constructeur Dr. Schatzki. Hij een roep int: van den Volk en bonds raad. Ahessijnsche kwestie en Locarno conflict op de agenda. GENEVE, 12 Juni. De Voorzitter van den Volkenbondsraad heeft, naar heden officieel wordt medegedeeld, den Volkenbondsraad voor 26 Juni des middags te 5 uur bijeen geroepen ter voortzetting van de 92ste ver gadering. In het officieele communiqué de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, ter- wordt er. aan herinnerd, dat de volgende punten op de agenda staan: 1. Het Abessijnsch-Italiaansche conflict 2. Het Locarno-conflict. 3. De vestiging der Assyriërs, die uit Irak geëmigreerd zyn. 4. Het rapport over de laatste bijeen komst van de Slaverny-commissie. Risico van het Strapertoepel. Interlocultoir vonnis. AMSTERDAM, 12 Juni. De Civiele Ka- er der Arr .Rechtbank heeft vandaag een interlocutoir vonnis gewezen in het geding tusschen den directeur van de voormalige Madison Club op de Brusselsche Tentoon stelling, den heer Strauss, en de Amster dam-Lenden Verzekeringsmaatschappij. D' verzekering werd ggngesproken voor een bedrag van ƒ200.000.—. De heer Straus* had zich voor de opening van het paviljoen, waarin Straperlo wérd gespeeld, verzekerd tegen eventueel ingrijpen van de Belgische justitie, waardoor de club zou moeten wor den gesloten. Toen de Belgische justitie ingreep, wei gerde de verzekering Uit te betalen, omdat haar onjuiste gegevens waren verstrekt by het op'maken van de polis. Een proces was het gevolg van deze weigering. De rechtbank heeft thans de verzekering- maatschappij getuigenbewijs opgelegd, dat de heer Strauss zyn belang by de verzeke ring had verloren. De" ramp van de „Lappland". AMSTERDAM, 12 Juni. Naar thans uit een te Amsterdam ontvangen berioht blykt is by de ramp van de F 22 „Lappland" de edsohe Luchtvaartmaatschappij A.B.A., welk vliegtuig Dinsdag j.l. vlak na den strat te Malmö door het afslaan der moto ren moest landen en daarbij verongelukt is, slechts één doode te betreuren en wel d? Zuid-Amerikaan Desmond. Volgens de dien dag ontvangen telegrammen was ook een tweede inzittende ernstig gewond, de Zweedsche ingenieur Söderberg, aan de be komen kwetsuren overleden. Waarschijnlijk is dit bericht ontstaan doordat deze passa gier by onderzoek geen teekenen van leven meer vertoonde, doch uit de thans inge komen berichten blykt dat de gewonde be wusteloos is geweest en dat hjj zelfs buiten gevaar is. Heffing op boter. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 14 tot 20 Juni vastgesteld op 0.85 per K.G. WISSELKOERSEN. 11 Juni. 12 Juni. Officieel. Londen 7.42% 7.44 Berlijn 59.55 59.55 Parijs 9.74% 9.74% Zwitserland 47.85 47.82 Kopenhagen 33.20 33.22% Stockholm 38.32% 38.37% Oslo 37.37 37.40 New-York 1.48 1.48 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.12% 6.12% Prolongatie 4%, part. disc. 2%, daggeld iy*, regis'ermarken 30"/.., crediet sperr- marken 16, reismarken 40% Beurnoverzichi. Geringe affaire.'Kalme lemming. Ta bakken vast. Beleggingsfondsen wei nig veranderd. Ned. Spoorwegobli- gatiën iets luier. Amerikaansche shares prijshoudend. De Amsterdamsohe Effectenbeurs had vandaag een rustig voorkomen. De omzet ten waren niet groot en over het geheel ga nomen verschilden de koersen maar weinig by die van gisteren. Van de beleggingswaar den werden de 4 obligatiën Nederland en Ned.-lndië iets lager ingezet, doch reeds spoedig kon een klein herstel worden waar genomen, zoodat de noteering ten opzichte van gisteren zoo goed als ongewijzigd Bleef. Van de oude schuld werden de 3 obli gatiën wat lager genoteerd. Voor de Spoorwegübligatiën werd nog goede belangstelling aan den dag gelegd. Na de vorige stijging was thans eenig ma teriaal aan de markt, zoodat hier en daar een kleine koersteruggang moest worden opgeteeeknd. Van de buitenlandsche Staatsfondsen wisten de Fransche papieren rich op peil te houden. Op de locale aandeelenmarkt werd de aandacht getrokken door de tabakken, die wederom een vaste houding ten toon spreid den en opnieuw eenige procenten naar bo ven liepen. Het resultaat van de heden gehouden Su- matra-ipschry ving -heeft aan de verwachtin gen ruimschoots beantwoord. De aangeboden tabakken vondep grif koopers en daarbij werden in vele gevallen mooie pry zen ge maakt. Oude Deli's zagen later op den mid dag enkele punten van de behaalde koers winst verloren gaan. Voor petroleumfondsen was de animo niet groot. Koninklijken waren vrywel onveran derd en bewogen zich binnen nauwe per ken. Van irtdustrieelen werden de Philip.*- aandeelen voornamelijk omstreeks het slot- niveau van gisteren afgedaan. Unilevers en Aku's vonden slechts geringe belangstelling. Op de suikerafdeeling waren H.V.A.ös prijs houdend. De rubberfondsen waren verwaar loosd. De scheepvaartmarkt was stil. Ned. Scheepvaartunies werden ex-dividend geno teerd. De handel in Amerikaansche waarden droeg een kalm karakter. De stemming was pry'flhoudend. In de Amerikaansche kunst zijde aandeelen ontwikkelden zich in den lateren middag eenige affaire. Prolongatie 44%. WEERBERICHT. Hoogste stand 769.0 te Ingö. Laagste stand 745.0 te Isafjord. Weersverwachting: Meest zwakke Zuide lijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk" be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2