lr.55^' i inst*nX 1 Het Koninklijk bezoek aan Arnhem en Nijmegen. Waal- en Rijnbruggen gereed. Een grootsche dag voor beide steden. Instantirïe Gemeenteraad van Gouda. De Gemeen (ebejrrooting 1936. STADSNIEUWS. 1 is, n dal l Niet steeds eenstemmigheid. Sommige leaen neDDen by atzonder- jgjive nu ia. aiwijKenae meeningen noen ui.ija.eii omtrent, Depaaiue onderwerpen. uit nco met nte aizonüernjxe natas ïicciiesjsen vuii aiwyicenae meeningen een aanzien van aiiaere onderwerpen mug met woruen aigeieia, aat daarom- neiu eeiisteinimgneia neeit geheerscnt ui aat alle teuen zien bij ae gevallen be slissing nebben neergelegd. Minderheidsnota. Het rapport is vergezeld van een nota, onaerteeicénd door ae leden der staats commissie Albaraa, G. van den Bergh, Joekes en Kranenburg. Zij zijn tegen Herziening van art. betreliende de vrijheid van drukpers. Zij achteh de lormule van a'rt. 7, die thans wordt voorgesteld, in hooge mate onduidelijk en rekbaar. De leden Aalberse, Van den Bergh, De Gee/, Joekes, Kranenburg en Anema hebben een nota geschreven, omdat zij hefc gewenscht achten, in de Grondwet de mogelijkheid open te stellen voor de benoeming, niet alleen van ministers zonder portefeuille, maar ook van staats secretarissen. Zij stellen zich dezer posit» voor als die van onder-ministers. Zijr behooren dus tot het ministerie, waarmee zij op en aftredeh. Zij kunnen dus odl, anders dan de directeuren-generaal, door de Kroon naar welgevallen worden ontsla gen. Kevolulioiinaire volksvertegen woordigers. Van de leden Albarda, Van den Bergh, Joekes en Kranenburf is er een nota met betrekking tot de mogelijkheid, dat van het lidmaatschap van de vertegen- wodrdigende lichamen worden vervallen verklaard leden, die een streven tot uit drukking brengen, gericht op verande- ring van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De commissie stelt ook volgens ge* noemde ledeh terecht op den voorgrond, dat ieder in ons land vrij is en vrij mqjet blijven, in het openbaar een staats- of rechtsorde te verdedigen, principieel af wijkend van de bestaande, mits dit niet geschiedt met opwekking tot het van. onwettige middelen tei^ berei) van het gewenschte doei. gebruik ;rei£pg Genoemde leden meenen dan ook met de commissie, dat dergelijke uitingen van revolutionnaire volksvertegenwoor digers met kracht dienen te worden tegengegaan. De leden der staatscommissie Van den Bergh. Van der Heyden era Kranenburg hebben ,een nota opgesteld betreffende de schadeloosstelling van ^Tweede Ka mer-leden. Zij achten met de andere leden der staatscommissie in de tegenwoordige om standigheden een verlaging van het be drag der schadeloosstelling noodzakelijk. H.i. echter zal met een vermindering met 1000 verder worden gegaan, dan het algemeen belang gedoogt. LAATSTE BERÏGHTEN. ERNSTIG VLIÖtJTUIG-ONGELUK. Noorseh passagierstoestel omlaag gestort. Alle zeven inzittenden gedood. OSLO, 16 Juni. Heft) Noorsche passagiers vliegtuig „Haivoem", van den luohtdienst Bergen—Drondjem—Trartóoe, behoorende tbt de Noorsahe luchtvaartmaatschappij, is hedenmorgen tijdens mist tegen den berg „Lihesten" aim die noordkust) van de Sogne- Fjord gevlog«p en omlaag gestort. Het ttoestêl is gevonden op een berghel ling op 400 meter hoogte. Alle zeven inzit tenden, n.l. vier leden der bemanning en drie passagiers zijn om het leven gekomen. Ovorweegt Frankrijk een officieel goud-embargo? LONDEN, 16 Jikrti. Volgens mededeelin- gen vanuit Parijs komende luchtreizigers wordt aan alle passagiers te Le Bourget een verklaring voorgelegd, waarin zij moe ten opgerven of zy goud of zilver bü zich hebben en indien dit zoo is, tevens hot juiste bedrag. Op het oogenblik is het uitvoeren van deze metalen nog niet strafbaar, dooh in dien de opgave der reizigers, by controle der bagage niet overeenstemt met de opge geven waarde, worden zij beboet. Naar verluidt zou de Franshe regeering een onofficieel embargo op goud en zilver overwegen. De eerste ötap in dteze richting zou dan zyn het voorkomen van de indivi- dueele goudexport. Indien deze mededeefrngen juist zyn, zou het resultaat) hiervan kunnen zyn, dat in- plaats van de indavidtaeele goudexport, de menschen Fransche bankbiljetten zullen gaan overbrengen, die in Engeland tege-i ponden omwisselen en dezen zullen gaan opsparen. I WEERBERICHT. Laagste stand 752.1 te Malinhead. Weersverwachting. Zwakke tot matige zuidwest- tot zuid. wind gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer ovprdag. Vandaag hebben H. M. de KÖifingln e/i n. k. ri. Prinses Juliana een officieel bezoeK. gebraent aan Arnhem en Nijme gen in verband met net gereedkomen en in gebruik nemen van de vaste oever verbindingen over aen Hijn en den Waal. Een lang gekoesterde wensch is in beide steden met de totstandkoming van de beide vaste bruggen in vervulling ge gaan. De misere met schipbrug en pont- veer is voorbij. Óet verkeer van Noord naar Zuid kan onafgebroken doorgang vinden. Het Koninklijk bezoek Is in beide ste den gepaard gegaan met spontane hul debetuigingen aan de Vorstelijke bezoek sters. die overal met groote enthousiasme werden begroet. De aankomst te Arnhem. Om ïu uur van Het Loo vertrokken, ar riveerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te omstreeks half elf uur per auto te Arnhem. Het gevolg van H. M. de Koningin, be stond uit Jonkvrouwe D. H. van Tets, eerste hofdame, Z. Exc. J. H. F. Graaf Dumonceau, gep. generaal-majoor-tit., opperceremoniemeester en grootmeester, U. S. S|xma baron van Heemstra, parti culier-secretaris. Jhr. C. E. "J. M. Ver- heyen, eerste stalmeester en luitenant kolonel Jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, adjudant van H. M. en eerste lui tenant D. J. A. A. van Lawlck van Pabst, ordonnans-officier. Het gevolg van H. K. H. Prinses Juliana bestond uit jonkvrouwe A. M. de Brauw, hofdame en E. H. Juckema van Burma- nia b^ron Rengers van Warmenhulzen, dienstdoend grootmeester. Gereden werd via Hoenderloo. Op den Deelschen weg, op de grens dér gemeente Arnhem, werden de hooge bezoeksters opgewacht door den burge meester van Arnhem, den heer H. P. J. Bloemers en door den Commissaris der Koningin mr. S. baron Van Heemstra. Rijtoer door Arnhem De stoet maakte allereerst een rijtoer door. verschillende jjijken van» de stad waar de drukte buitengewoon groot was. Op verschillende punten werden de hooge gasten bloemen aangeboden. ZanghuMe op het Velperplein. Door de binnenstad, waar de drukte geweldig groot was, bereikte de stoet tenslotte het Velperplein. Hier stonden ongeveer 400C Arnhem- sche schoolkinderen opgesteld, gereed voor het brengen van een zanghulde on der leiding van den heer D. Draaisma. Onder geestdriftige toejuichingen der schooljeugd en der toeschouwers nam het gezelscljafr na afloop der zanghulde wederom in de auto's plaats, om via de Velperbinnensingel naar den oprit van de nieuwe Rijnbrug te rijden. Deze was sedert des morgens 10 uur voor alle verkeer gesloten. Bij het begin van de brug stapten de Vorstelijke bezoeksters uit, om zich te voet over de brug te begaven. Op de brug had zich opgesteld, de minister van waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lldth de Jeude, die de Koningin en de Pripses verwelkomde en haar vervolgens naar de overzijde leidde, waar men zich in de auto's begaf, om over den nieuwen straatweg naar Nijmegen te rijden. De opening van de brug te Nijmegen. De Koningin knipt het koord door. De dag van heden was voor Nijmegen het hoogtepunt van de zomerfeesten, daar op dezen dag door H. M de Konin gin, in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana de monumentale brug over de Waal, welke de stad met het Noorden des lands zal verbinden, werd openge steld voor het verkeer. Te zeven uur des morgens was de stad uit den slaap gewekt door het garni- zoens-muzlekcorps, dat een rondgang maakte door de voornaamste straten. De stad maakte zich op tot het feest en weldra woeien de vlaggen van welhaast alle huizen. Het was ongeveer kwart over twaalf, toen de Koninklijke auto op de brug ar riveerde. Hier werd H. M. opgewacht door den minister van waterstaat jhr. Ir. O. C. A. van Lldth de Jeude, met een gedeelte van zijn staf. H. M. inspecteerde de brug en bewon derde het uitzicht, dat geboden wordt vanaf de middelste overspanning, welke een lengte van 244 meter overspant en waarschijnlijk de grootste brugboog van Europa is. Halverwege de brug, waar het grond gebied der gemeente Nijmegen aanvangt, werd H. M. begroet door den burgemees ter van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg. Hier werden bloemen, aange boden aan de Koningin door een. dochter vai\ burgemeester Steinweg, terwijl een. dochter van den voorzitter van de „Com - missie Waalbrug-1936" mr. K. Weve, aan de prinses een ruiker overhandigde. Een oogenblik later weerklonken de plech tige tonen van het Wilhelmus. Na bezichtiging van de brug namen de Vorstinnen plaats op een podium, dat aan de Nijmeegsche zijde van de brug was opgericht. Tevoren hadden zich daar tal van ge- noodlgden verzameld. De geschiedenis van de totstand koming van de brug. De minister van waterstaat, jhr. Ir. Van Lldth de Jeude, sprak nadat H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hadden plaats genomen, een rede uit, waarin hij er op wees dat op de rijks- begrooting voor 1913 reeds een bijdrage voor den brugbouw te Nijmegen Is uit getrokken. maar dat eerst op 25 Decem ber 1925 door Ged. Staten, een commissie is ingesteld onder voorzitterschap van de commissaris jn Gelderland, Jhr. Van Citters, welke commissie tot taak had: „een onderzoek in te stellen naar de plaats der overbruggingen over de Ne- derrijn te Arnhem, over den Waal te Nijmegen en over den IJssel te Does burg, alsmede voorstellen ln te dienen tot aansluiting dier overbruggingen aan hboidverkeerswegen en plaatselijke we gen en tot verdeeling van de kosten der aansluitende wegen over de betrokken openbare lichamen". Blijkens voorafgegaan overleg werd de Minister van Waterstaat bereid gevon den met het oog op het doorgaand ver keer medewerking van rijkswege te be vorderen. waarbij als voorloopig uit* gangspunt werd aangenomen, dat de kosten der brug voor rekening gouden worden genomen van het Rijk, ^terwijl de plaatselijke en gewestelijke lichamen in ruime mate zouden bijdragen in de kosten der toegangswegen. De commissie koos in haar rapport van 26 April i927, evenals de commissie voor de Waaloverbrugging in 1912, als plaats voor de brug de oostzijde van de stad nabij de Bejvedè^e, waarmede de toen- milige Minister van Waterstaat zich op 24 Februari 1928 vereenigde. Intusschen werd met de gemeente overeenstemming verkregen omtrent de vergoeding wegens derving van de op brengst van het veerrecht, welke op 425.000 werd vastgesteld. Tenslotte werd na moeizame onder handelingen ook omtrent de verdeeling van de kosten der toegangswegen, de wijze van uwoering van het werk en de technische onderdeelen, overeenstem ming bereikt en in 1930 >esloot de ge meenteraad lnbeginsel de voorstellen van het Rijk te aanvaarden. Wederom was men zijn doel zeer dicht genaderd, doch andermaal dreigde een kink in den kabel, toen in 1931, nadat de eerste voorbereidingen voor den bouw waren getroffen en de ter visielegging voor de onteigening reeds had plaats gehad, meeningsverschillen ontstonden over de voorwaarden van samenwerking tusschen Rijk en gemeente, inzonder heid op hqt gebied der arbeidsvoorwaar den. r Toen de Raad aanvankelijk op 12 Aug. 1931 toepassing van het collectieve ar beidscontract eischte, hoewel deze eisch door den Minister was afgewezen, scheen^ het plan voor de zooveelste maal op losse schroeven te staan, doch op 9 Sep tember 1931 besloot de Raad tot finan- cieele medewerkitfg zonder meer, op krachtigen aandratig Van velerlei aijden, inzonderheid van den burgemeester van Nijmegen, den heer Steinweg. Op 23 October 1931 wordt de eerste proefpaal door de Hollandsche Beton Maatschappij geheid, op 11 Maart 1935 wordt de montage van den bovenbouw aangevangen, op 16 Juni 1936 behaagt het Uwer Majesteit de brug voor het openbare verkeer open te stellen. De geschiedschrijver heeft hiermede zijn taak volbracht, want het machtige bouwwerk, dat wij aanschouwen, is <ie welsprekende getuige van den arbeid, die ln de laatste 5 jaren werd verricht. De Minister» deelde vervolgens mede, dat de brug een nuttige breedte van 20 meter heeft en 5 overspanningen, waar van de middelste, de hoofdoverspanning, Cen wijdte heeft van 244.10 M., ter weers zijden waarvan twee overspanning van 95 M. en 72 M. De constructievorm van deze brug ls hier te lande een unicum. De opening der brug. H M. de Koningin, begeleid door den Minister van Waterstaat, begaf zich daarna weer op pe brug. Een dochtertje van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat ir. W. J. M. Harm- sen bood de Vorstin de zilveren schaar aan om het koord, dat de overgang over het nieuwe bouwwerk afsloot, door te knippen. H. M. de Koningin keerde daarna terug naar de genoodigden, waar eerste de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Gelderland, mr. 8 baron van Heemstra een rede hield, waarin hij met groote waardeering herdacht den steun van minister Bongaerts voor de mede werking bij het samenstellen der brug* gencommissie, alsmede het groote aan deel van minister Reymer bij dezen bouw. Warme hulde ook voor de gemeen tebesturen, die door het brengen van zeer groote offers doorslaande bewijzen ge geven hebben dat zij begrepen, niet al leen het lokale, maar ook het algemeen belang te moeten dienen. Tenslotte hield de burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg, een korte toespraak. Nadat de burgemeester aan H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana de door J. C. Wlenecke ontworpen pla quette haa overhandigd, werden de hee- ren C. A P. Ivens, H. H de Haan. kapt. luit. ter zee b.d. W. Bunge en ir. W. Cool, leden van de „Burgerijcommissie voor Waaloverbrugging 1906". welke commissie in de voorgeschiedenis der brug zulk een belangrijke rol heeft gespeeld, aan H. M. de Koningin voorgesteld De heer Ivens werd tevens ln de gelegenheid gesteld een album aan te bieden met een groot aantal foto's, betrekking hebbende op den bouw van de Waalbrug Na afloop der openingsplechtigheid vertrokken H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg per auto, terwijl de aanwezigen spontaan het Wil helmus zongen, langs de nieuw aange legde parken aan den NIjmeegschen brugoprlt, langs het Keizer Lodewijk- pleln en den Oranjesingel. Overal, waar de Vorstelijke personen passeerden, wer den zij lulde door het publiek toege juicht. Op het station stond he^^Coninklijk rijtuig gereed, waarin de Koningin en de Prinses de lunch gebruikten. De brug in gebruik. Nadat de hooge gasten de brug had den verlaten, het was ruim half twee geworden legde „het verkeer" beslag op de brug. Van de Lentsche zijde ver- scheen een stroom verkeersmiddelen, I optrekkende ln vier colonnes, gevormd door de deelnemers aan den sterrlt van den A.N.W.B De honderden auto's en motorrijwielen, gevolgd door de wielrij ders. wandelaars en ruiters, trokken ln triomf over de nieuwe oeververbinding de stad binnen en verspreidden zich daar naar de controleposten om hun herlnnerln^sdiploma te ontvangen. De voertuigen waren feestelijk opge sierd. en de veroveraars van dit nieuw terrein toonden zich de plechtigheid van lie? moment wel bewust. De Algemeene Beschouwingen. De verhoudingen in B.' en W. en den Raad. De late begrooting en de voorbehandeling by (Jed. Staten. De eischen van Rijk en Provincie en de lastenverzwaring der Gemeeni*e. Extra Rijksbijdrage noodzakelijk. Blijvende versobering. Vermindering van schuldenlast. MIDDAGZITTING. (Vervolg.) Mevr. VAN DANT&IG—MELLES houdt algemeene beschouwingen namens de S.-D. raadsfractie. Allereerst wijst spr. op het feit dat deze begrooting zoo laat is. Spr. kan zich niet vereenigen met de vooraf-inzending van het ontwerp aan Gedeputeerden, daar nu de Raad maar ja en amen heeft te zeggen. Spr. bespreekt de samenstelling van het College van B. en iW. op grond van de uit komst der verkiezingen. Die samenstelling wordt niet overeenkomstig de beteekenis der S.D.A.P. geacht. De indruk bestaat by spr. dat de vertegen woordigers van haar politieke groep ook in andere gelegenheden niet op de plaats ka men waarop zij behooren te worden gekozen. Het onderwijs heeft nimmer last gehad van soc.-dem. propaganda. Tot verbetering van den toestand van de werkloosheid zou spr. wenschen aanleg va? kinderspeeltuinen en een tweede zwembad, waaraan groote behoefte bestaat. Er moet geprobeerd worden arbeid te ver schaffen waar zqlks mogelijk is, zooals dat in het Plan van den Arbeid is aangegeven. Geschiedt dat niet, dan zal Gouda met zyn 2000 werkloozen langzamerhand te gronde gaan. Inschakeling by de vakorganisaties voor de regelingen by arbeidsverschaffing i«i daarbij gewenscht. De verhooging der Personeele belasting is ons opgelegd;4 als de Regeering uit dezen hoofde 162.000.— vordert, kan daartegen over dèn niet wat worden geëischt? Spr. noemt het geen groot gebaar van den burgemeester dat deze toestemming ge weigerd heeft voor een l(4ery vo^b het In stituut voor Arbeidersontwikkeling, welke later door*den Minister wql is verleend. Het technische deel der begrootir.g zal spr. aan andere leden der fractif overlaten. De heer MIDDELWEERD (r.k.) zegt dat de ontwerpbegrooting zooals die thans is, na de voorbehandeling in Ged. Staten, te leurstelling wekt. Spr. meent dat er op be paalde beslissingen van thans wel invloed ware te^ oefenen geweest. Het doet spr. vreenuj aan dat men nu nog kans moet zien om te kunnen bezuinigen. Spr. zou daar omtrent nu concrete gegevens willen ver nemen. Deze begrooting is naar spr.'s oor deel uitgebeend. Spr. zal de lasten moeten aanvaarden, hoewel deze ondragelijk en naar zyn op vatting niet te torsen zyn. Spr. uit de verwachting dat B. *en W. se rieus aandacht zullen schenken aan de cir culaire van den Minister ten aanwen der loonen en salarissen. Spr. verheugt zich in het standpunt van „Het Volk" ten aanzien der kindertoeslagen. Spr. verzoekt rekening te houden by de schoolgeldregeling ook met de kinderen der gezinnen, die nog niet op school gaan. Spr. meent dat het zich afkeeren van den Schepper er toe moet leiden dat de wereld een gekkenhuis wordt. Spr. wil met ver trouwen op den Schepper datgene doen wat tot heil der menschheid kan strekken. De heer A. VAN WIJK (a.r.) is eveneens van meening dat de gevolgde methode van behandeling van de ontwerp-begrooting al lerminst bevrediging schenkt. Doordat B. en W. ook thans weer, en nu geheel onverplicht (op welk laatste woord hij de nadruk legt) de ontwerp-begrooting eerst ter inzage heb ben gezonden aan Ged. Staten, hebben zy een concessie gedaan aan een praktijk, die noch aan den geest van de Gemeentewet, noch aan het beginsel van de gemeentelijke zelfstandigheid beantwoordt. En al geeft spr. gaarne toe, dat men in deze buitengewone tijdsomstandigheden aan het algemeen finantieel en economisch be lang den voorrang moet toekennen en dit belang nu eenmaal eischt dat meer dan in normale tijden zeggenschap wordt toegekend aan de hoogere besturen, zoo kan spr. toch niet nalaten erop te wyzen. dat d# gevolg de methode uit het oogpunt van de gemeen telijke zelfstandigheid groote bezwaren heeft. Immers de Raad wordt nu by de be handeling voor een fait accompli geplaatst. 1936 is byna reeds halverwege verstreken voor de begrooting in den Raad komt. Elk verzet tegen een onderdeel zal nieuwe stag natie veroorzaken en nog tot verdere on regelmatigheid leiden. Daarenboven is het niet aannemelijk, dat door verwerping van de begrooting of van een deel ervan of door amendeering veel zal kunnen worden be- reikt, wijl het immers vaststaat, dat de hoo gere bêsturen zich ten aanzien van de be langrijkste aan de orde zijnde vraagstukken reeds hebben vastgelegd en de gemeente, gelet op de financieele omstandigheden zich aan het inzicht van deze besturen, zelfs wat betreft de détails, zal moeten conformeeren. Het behandelen van de begrooting door den Raad krijgt daardoor meer of min het karakter van een formaliteit. Alleen uit practische overwegingen is voor de door B. en W. gevolgde methode wel iets te zeggen, daar meerdere raadsvergaderin gen daardoor worden voorkomen, wat kos ten en tyd bespaart. Het zal, zegt spr. na deze uiteenzetting wel duidelijk zijn dat zijn fractie geen uit voerige begrootings-beschouwingen wenscht te houden, aangezien zulks in (ie gegeven omstandigheden weinig zin heeft. Spr. zal zich dan pok bepalen tot slechts enkele punten. Wat het meest teleurstelt, is dat nog ver dere belastingverhooging onvermijdelijk schijnt. Wanneer evenwel juist is, wat de minderheid van B. en W. by het voorstel tot verhooging van de opcenten op de Per soneele belasting opmerkt, dat n.l. mogelijk door Gedep. Statey genoegen genomen zat worden ïfiet een lagere schaal, dan wordt gevraagd, wanneer voor het verschil in op brengst een verhoogde inkomstenpost of verlaagde uitgavenpost kan worden gesteld, dan kunnen we ook nog wel een stap ver der gaan. Laten we dan trachten de bur gerij deze geheele verzwaring van lasten te besparen door de schaal van opcenten on-# gewijzigd té» laten en voor het daardoor te derven bedrag verlaging van uitgaven zoe ken, wat, hoewel de begrooting al aardig is uitgebeend, misschien nog wel mogelijk zal blyken; mogelijk gaan Gedeputeerden dan ook daarmede accoord. De stepds stijgende kosten van armenver zorging en werkloozensteun zijn wel de voornaamste oorzaken v^gde minder roos kleurige toestand van de ~g5Wte#nte-finan- ciën. Waar evenwel op deze beiden weinig kan en mag worden bezuinigd, zal het zéak zyn aan de wel voor bezuiniging in aan merking kamende objecten volle aandacht te schenkfen,%vil men in de toekomst tot een sluitende begrooting geraken. Moge worden verstaan wat die moeilijke tyden ohs te zeggen hebben, opdat mogelijk uit materieel verlies nog geestelijk gewin voortkome. De heer VAN DER ENDT (a.r.) herib- nert aan den uitslag der verkiezingen, waar bij nog 11 groepen aan de stemming deel namen. Spr. hoopt dat de roep dei protes' christeljjken om zich. aaneen te scharen, zal worden verstaan. Moge het Goddelijk geboa den grondslag van recht en wet blyvt Het moge waar zijn dat de Gouda niet als noodlijdend wordt aange merkt, de toestand toch moet zeer zorgelijk worden genoemd. Het is betreurenswaardig dat de samen stelling der begrooting zoolang heeft gevor derd, niet alleen bij Ged. Staten, doch ook by B. en W. Spr. is zeer teleurgesteld dat ook Gouda is opgenomen in de lyst der gemeenten die gedwongen worden 200 opcenten op te bren gen op de Personeele belasting. Spr. acht het wellicht noodig dat het er in onze ge meente moet komen een verzekering tegen belastingverhooging. Het verheugt spr. dat er instemming be staat over de wijze waarop de werkverschaf fing hier wordt geregeld, voorts over de wijze waarop door de politie het verkeer hier wordt geregeld. Ook uit spr. zyn vreugde over de activi teit der politjë bij het onderzoek by den jongsten brand. Spr. beveelt ook aan voor de werkver schaffing het schilderen van bordjes voor de planten in de plantsoenen. Spr. beveelt de fusie der bedrijven aan; bij gemeentewerken hééft spr. den indruk dat er geen gebrek aan toezicht is. De heer SFRUIJT (lib.) is teleurgesteld over de wijze waarop zyn vragen in de af- deelingen zyn beantwoord. Spr. heeft den indruk dat er in B. en W. niet snel en posi tief wqrdt gewerkt. Spr. kan zich niet voor stellen dat met de fusie der bedrijven moet worden gewacht tot het pensioen van den havenmeester ingaat. Willen B. en W. dez" fusie niét, laten zy het dan duidelijk zeg- gen. Spr. meent dat het zeur goed mogelijk is dat alle schoonmaakwerk van markten en schoolgebouwen aan particulieren wordt op gedragen. Men moet de knoop durven door hakken. Een deel van h$t personeel Plant soendienst, Gemeentewerken en Reinigings dienst der gemeente moet tot behoorlijke arbeidspraestatie worden gebracht. Als ei bij de Lichtfabrieken geen verlaging van kosten komt, zal ook geen tariefsverlaging mogelijk zyn. B. en W. moeten daarvoor met een vastomlijnd plan komen. vooral voor het verkeer, beveelt spr. ten Spr. zou gaarne wenschen dat er spoedig zeerBte aan .In de eerste plaats zal hierbij voorstellen zouden komen tot toepassing der aan vernieuwing van het wegdek van de korting van oud.wethouderspensioenen. Kleiweg gedacht moeten worden. Jammer Het doet spr. genoegen dat «le gené«s- fdat door de verschillende leidingen en rio- kundige armenverzorging onder de oogen wordt gezien. Spr. zou het lossen met de giek op de Kattensingel willen zien beëindigen; de op brengst is miniem en de last is groot. De Kattensingel is niet de aangev^sei! plaats yoor lossen en laden. Naar spr.'s oordeel kan de bouw van goedkoope woningen agn particulieren wor den overgelaten. Spr. meent dat het noodig is meer toe- ïicht op het verkeer, vooral op de Singela; ook een góede parkeerregeling is nood- zakelyk. Als de ingrypende versobering niet ver der fi»at, zal verlaging der lasten niet mo- c zijn. Laat ons toch ons zelf redden. <ïet eenige lichtpunt is dat het bedrag der schuld met,J 360.000.om- 'laag is gegaan, waardoor *net rentebedrag is verminderd. De heer H. ZANEN (e.g.) onderschreef de woorden van waardeering tot het College gericht over deze begrooting. Spr. is ér van overtuigd dat het in deztfn moeilijken tyd, vooral voor een stad als Gouda, geen sine cure is om de gemeente goed te besturen. TVryke zeer moeilyke problemen voort spruitende uit de enornle crisistijd welke wy beleven, dwingen tot het doen van voorstel len en het nemen van maatregelen, welke men liever achterwege gelaten had. Overtuigd zynde dat het besturen nu meer dan ooit groote zorgen baart, is naar spr.. meening welwillendheid tegenover het ge heele college, gelet op de groote zorgen en het vele werk zeer zeker geboden. Dit wil niet zeggen dat spr. de meening is toegedaan dat wy om die reden steeds op alles en ook nu by de behandeling van deze begrooting, ja en amen moeten zeggen. Het uitspreken van een afwijkende opvat ting en goed bedoelde criViek mag z.i. niet achterwege blijven. De wijze waarop deze begrooting is voor bereid kan spr. niet bewonderen. Het is naar zyn meaning niet de juiste methode om on- verplicht vooraf contact te zoeken met het Collége van Ged. Staten. Behalve de bezwaren van te late behan deling welke niét te onderschatten zyn, zijn er aan deze wijze van behandeling nog veel meer bezwaren verbonden. Principieel acht spr. het volkomen onjuist dat wij op deze wyze een deel van de weinig overgebleven zelfstandigheid prijs geven, maar bovendien kan het de verdere behan deling bemoeilijken. Uitgesproken wensdhen door een raadsmeerderheid, tot wijziging van enkele punten 'zullen nu bij Ged. Staten zeer zeker groote bezwaren ondervinden. Ik zie.het nu zoo, aldus spr., „de soep is op gediend door een paar hoofdambtenaren van Gemeente en Provincie, ep wij hebben het maar te slikken." Wat de begrootihg zelve betreft wil spr. zich bepalen tot enkele korte opmerkingen. Spr. erkent dat by de verschillende gemeen tediensten versobering en bezuiniging zoo ver mogelijk doorgevoerd zyn en het thans tot de onmogelijkheden gerekend moet wor den om er nog meer af te haleil. Spr. betreurt het dat de burgerij weer nieuwe lasten moeten worden opgelegd. De lasten zyn bijna of feitelijk niet meer te dragen. Spr. betreurt dit te meer daar het College toch bronnen vanjdirecte inkomsten voor onze stad en voor indrecte inkom#ten voor een deel van onze burgerij voorbij laat gaan, zonder daar gebruik van te maken. Hoe gemakkelijk hadden wy ons Marktwe- a ƒ15.000.— n, indien wij den moed toonden om het m.i. ongelukkige en ontijdig genomen besluit van afschaffing der kermis weer te herroepen. Spr. betreurt dit te meer daar hij Gouda langzamerhand ziet worden een dooie, dorre stad, zonder beweging, zonder leven, zonder vertier, tofl groot nadeel van onze midden stand, van tal. van bedrijven en zaken. Spr. dringt er by B. en W. op aan met ernst rekening te houden met deze opmerking. Voor het tewerk stellen van werkloozen is in het afgeloopen jaar heel veel gedaan. Aan te bevelen is dat steeds voldoende ob jecten in voorbereiding en behandeling blij ven om het mogelijk te maken dat zooveel mogelijk menschen tewerk gesteld kunnen zen niet op 10.000.— dere onfWH&sten kunnen i Voor werkverruimingswerken, welke vol komen verantwoord zyn en in het belang van onze gemeente zijn, beveelt spr. ten zeerste aan de uitvoerii/g van het z.g.n. Sin gelplan. Een verbreed/ng van Bleekerssin- gel en Fluweelensiniel. Verbetering van Kattensingel eïT nqrbrfeeding van' Wachtei- straat, met verbefelung van de daartus- schen liggende bruggen en het doortrekken van de nieuwe weg naar de sluis, zou vooral voor Gouda een prachtige oplossing ayn. Het verkeersvraagstuk in Gouda baart zorg. In de stad zyn de staten te smal. Het om leiden ver buiten de stad leidt tot groot na deel voor Gouda. Voor onze stad is het daar om het mqoiste een goede breede weg direct in de stfdT en om de stad en vanuit het cen trum gemakkelijk te bereiken. Met mede werking van Rijk en Provincie moet dit niet onbereikbaar zyn en het is een prach tig object voor werkverruiming. Ook op aanhoudend aandringen op spoe dige uitvoering van hét tunnelplan en de verbindingsweg naar de groote Rijkrweg wil spr. de aandacht vestigen. Men betrekking tot de werkverschaffing Wijst spr. op het gevaar dat schuilt in het belasten van het Grondbedrijf ten gunste van de werkloozenvoorziening. Hei grondbedrijf dat zeker toch alle aan dacht verdient en in de toekomst zorgen ge noeg ill geven, mag niet beïnvloed worden door de werkverschaffing en moet op zui vere basis blijven staan. Verbetering van enkele hoofdstraten, *Ten welke in deze straat liggen, een geslo ten wegdek moeilijk uitvoerbaar is. Een nieuwe goede klinkerbestrating van dubbele klinkefs^ou de toestand daar al zeer verbeteren. Met het oog op de verzwaring of verhoo gd van de vermakelijkheidsbelastingen, aaraanbhjjrbaar niet valt te ontkomen, verzoekt"sT!pr. tegenover de verschillende sportvereenigingen of ondernemingen een zoo soepel mogelijke houding aan te nemen. Door deze belasting worden vanzelfsprekend '•k deze instellingen weer getroffen. Spr/ (twijfelt overigens wel dat dit vermeerde ring van ontvangsten voor onze stad zal brengen. Tenslotte uit spr. er zyn bevreemding tn verwondering over, dat Bk en W. in deze begrooting geen rekening gehouden nebben rnet verlaging van de pensioenen van de oud-wethouders. Een'voorstel destijds door Mevr. Riesz en Spr. ingediend om op deze pensioenen korting toe te passen, is met een groote meerderheid in den Raad aangeno men. Nadat Ged. Staten aan dit voorstel hun goedkeuring onthielden, is deze goed keuring in hooger beroep toch verkregen. Het had nu toch, dunkt spr., op den weg van het College gelegen om dit raadsbesluit di rect uit te voeren. Met betrekking tot de tollen op de Haus- trechtsche brug en '.iet Goudsche Rijpad dringt spr. er nogmaals op aan dat B. en W. opnieuw pogingen in het werk gaan stel len om deze middeleeuwsche toestand ten spoedigste te doen verdwijnen. Spr. brengt het College dank voor de uit voerige mededeeling betreffende, de dure leening van de Rijksverzekeringsbank. Met een herinnering aan hetgeen spr. vorig jaar over 4e viering van de verjaar dag van Prinses Juliainia heeft opgemerkt en nogmaals een aansporing om van ge meentewege deze dag, althans voorioopig op de scihiolen feestelyik te vieren, besloot spr. De heer MAASKANT (s.d.) wijst er oP dat er wel gediscussiqferd wordt, zonder dat de juiste richtlijnen worden aangegeven. Spr. bewondert niet de besproken fusie. De reiniging dpor particulieren zooals die vroeger geschiedde, heeft niet spr.'s bewon dering. De, woningbouwvereenigingen hebben den stoot gegeven tot een bouw, die aan Neder- lènd een goeden naam heeft gegeven. Wat vroeger door particulieren is gebouwd, was zeker niet geschikt; de bouw van woningen voor de minst draagkrachtigen behoort aan de vereenigingen en de gemeenschap te blijven opgedragen. Het is een bakerpraatje dat het gemeente- personeel niet goed werkt. Het lossen met de giek kan nergens beter dan op de Kattensingel geschieden Kon al he: laden en lossen naar de Kattensingel wofrderi overgebracht,-spr. zou dat toejui chen.otndat daar de ruimte daarvoor is. De totstandkoming van een brug over de Turf singel acht -spr. noodig, desnoods een houten klapbrug; die brug is noodig voor d«; tewoners der Korte Akkeren. De heer MUIJLWIJK (a.r.) zou gaarne weten welk land ter wereld meer doet voor werkverschaffing dan Nederland. Spr. vraagt hoe Mevr. v. Dantzig een afzetge bied zou kunnen vinden om de thans stop- staande fabrieken aan werk te helpen Spr. zou gaarne weten op welke wijze de S.D. zich hier wil uitspreken over de kinder toeslagen. Voorts vraagt spr. op welke wyze de door den heer- Spruyt bepleitte fusie tot stand zou moeten komen en welke financieele con sequenties daaraan zijn verbondep. De heer DONKER (r.k.) spreekt uit dat de verhooging van belasting voor Gouda on aanvaardbaar is. Gouda kin dar niet meer dragen. Het verwondert daarom spr. dat nu nog verder op ver^ibering wordt aan ge drongen. Spr. staat verbaasd. Het loopt de spuigaten uit. Sp. wyst er op dat voor Be verwijk met 155 opcenten genoegen is ge nomen. Dit is niet kapitaalkrachtiger dan Gpuda. Spr. heeft den indruk dat het Col lege van B. en W. hier de zaak in den Haag op iets andeée wijze zou kunnen behandelen dan het dit doet. De gemeente staat bhans aan den rand van den afgrond, van de nood lijdendheid. i Spr. bestrijdt ook de voorgestelde verhoo ging der Hondenbelasting, die meerdere menschen die een bestaantje hebben, naar Maatschappelijk Hulpbetoon drijft. Naar spr.'s meening kan aan de Katten singel niet met de giek worden gelost. Kar. dit op de Houtmansgracht geschieden, waar de groen ten veiling is en waar het zwem water is? Waar een goede plaats zou rijn is niet de gemeente, maar de provincie dc baas. De eenige gelegenheid zou zyn de stichting van een haven. Spr. wil deze aan gelegenheid nog eens door B. en W. laten bestudeeren. De heer H. VAN SOEST (s.d.) bespreekt de werkverschaffing. Stelt men voorop dat de gemeente daaruit voordeel moet hebben, dan staat het heel anders dan wanneer men zoekt naar objecten die wel nuttig, maar niet noodig zijn om werk te geven aan hen, 1 die arbeid behoeven. Spr. wil er op aandringen, dat als object voor werkverschaffing wordt gekozen e*»n parkaanleg in de Korte Akkeren. Dit is I niet strikt noodzakelijk, maar wel zeer nut tig. Voor de jeugdige werkloozen wordt heel 1 weinig gedaan. Spr. heeft een achttal maan- I den de leiding gehad in een werkkamr voor jeugdige werkloozen. Uit die ervaring weet spr. hoe zeer of die arbeid door de jeugdige werkloozen wordt gewaardeerd. Spr. bo- veelt voor Gouda aan den bouw van een tweede zwembad; op den bouw op het O.N. A.-terrein komt spr. nader terug. De heer PREVOO (s.d.) vraagt hoe de heer Spruijt hier ten komen met aanvallen op den Reinigingsdienst, die hier4 de goed koopste is. De Voorzitter weet als voorzit ter der Commissie voor den Reinigingsdienst het best dat aan dien dienst har.l wordt gewerkt en het mogelijke wordt gedaan om het z"o goedkoop mogelijk :e maken. De Wethouder van Finahcciën aan De Wethouder van Financiën, Mr. Du Wl'lï WIJNEN (lib..) komt thans ann net woord frpr wyst er op dat het bij ae/.e be grooting gaat^om de volgeqd.; vier hoofd- td late behandeling; de verzwaring der lasten; erder gaande versobering^ en 4e. de stand van den schuldenlast, die op de gemeenschap van Gouda rust. De late indiening is een jijjnlyk geval, in het voorstel is deze aangelegenheid echter al uiteengezet. Aanvankelijk werd gerekend op een verlating van 6 weken, die 6 maan den zijn geworden. Op 8 April hadden B. en W. het begrootingswerk beëindigd, op 28 April d.a.v. waren de wijzigingen in de begrooting verwerkt, daarna is ze gedrukt en verzonden. Het verwijt van den heer v. Endt dat B. en W. de begrooting zouden hebben opgehouden, is onjuist. Dat B. en W. de begrooting aan hoogere organen hebben aangeboden, is zeker niet uit gemis aan eerbied voor den Raad. Maar op deze be grooting komen twee groote bedragen voor, resp. ƒ132.193.60 en ƒ145.825.—, samen rond 278.000.als extra-bijdragen van het Ryk. By de aanvankelijke begrooting waren deze bedragen samen rond 24000.— hooger geraamd; er was gerekend op een bijdrage van 3 ton. Spr. beschouwt het dat het in het welbegrepen eigenbelang der ge- te is, dat er zekerheid moest bestaan omtrent die bedragen. Het was ook ge wenscht dat bekend was welke eischen ten aanzien van de belasting er zouden worden gesteld. Uit de aanvankelijke gegevens was dat niet op te maken. Wat de drieërlei belastingverzwaring aan gaat, het is spr. zeer onaangenaam daar mede te moeten komen. Spr. stelt zich prin cipieel tegen belastingverzwaring in dezen tyd, daarom kan spr. als liberaal die vei- zwaring zeker niet con amore verdedigen. Maar het is bekend dat de eischen van de 200 opcenten, de 20 vermakelijkheids belasting en de verhoogde hondenbei voor diverse gemeenten onafwijsbaar gesteld. De verhoogde hondenbelasting za eerst 1 Jan. 1937 ingaan, daar het nu te laat is geworden. Aan bezwaren tegen de Vermakelijkheidsbelasting zyn door enkele concessies tegemoet gekomen. Uitdrukkelijk hebben Ged. Staten verklaard dat het be drag van 200 opcenten op dé Personeele be lasting naar de 4e klasse moet worden ge vonden. B. en W. zyn van oordeel dat B. en W. niet anders kunnen aanvaarden dan 200 opcenten naar de 3e klasse of wel U-000.— minder. Spr. vreest dat men van Rijkswege met een dergelijke vermindering niet zal accoord gaan, ook omdat andere ver gelijkbare gemeenten die 2&Ó opcenten heli- ben moeten aanvaarden. Spr., die evenzeer als elk lid van den Raad deze hoogere hef fing haat, heeft echter gemeend voor den Raad open kaart te moeten spelen. Een hooger bedrag adft inkomsten van ƒ11.000 kan worden gevonden, echter elk ander reëel aanbod tot vermindering der uitgaven met 11.000.wil spr. ook gaarne aanvaar den. Spr. zou tekort schieten in zyn .taak als hy hierop niet de aandacht had geves tigd. Wanneer de heer v. d. Endt tR een heid bepleit, dan had spr. niet verwacht dat deze de knuppel in het hoenderhok zou gooien door aan het Stedelijk Muziekkorps een voorwaarde op te willen leggen om geen Zondagavondconcert meer te geven. Deze eisch is nog nooit gesteld. Het verwondert spr. temeer, daar de Secretaris van de com missie voor dat muziekkorps, die een geest verwant is van den heer van der Endt, daar- tegen geen bezwaar heeft. Dan komt spr. tot de versobering. Er is veel versoberd, het totaal der salarissen en loonen is 80 verminderd, het gemeente- personeel is ook heduidend in aantal terug gegaan. Gedurende zyn 5 jaren heeft spr. van de bedryfshoofden gehoord dat het niet kon. Toch zijn die verminderingen er ge komen en toch zyn deze mogelijk gebleken. Verdere versobering is wel mogelyk als de gemeente haar taak anders opvat. Zy moet controleeren en het zelf bedrijf voeren be perken. Het is niet mogelijk voort te gaan met besparing op onderhoudswerken. Dat zou zich wreken. Als de organisatie wordt gewijzigd en de medewerking der bedryfs hoofden wordt daarbij verkregen, is zeker nog wel een en ander te bereiken. De ge meente zal zich verder van alle nieuw*- uitgaven hebben te onthouden. De Raad moet ruggegraat hebben, om neen te zeg gen. Nii zyn het niet meer de Goudsche ge meentenaren die de belastingbedragen be telen, maar de Staat der Nederlanden, dus alle Nederlanders. De wethouder bespreekt dan de schulden last der gemeente. De kapitaaldienst, d.w.z. de vaste schuld moet worden verminderd. De meerderheid van het college van B. en W. ziet dat niet .altijd in. Spr. denkt aan de nieuwe subsidie van 825.— aan de Ver- eeniging Zorg, aan den bouw der nieuwt operatiekamer van het Van Iterson-Zieken- huis, die gedurende 8 jaar een uitgave van 1375.zal vorderen, zonder dat er eenige vergoeding van den chirurg tegenover staat. De geconsolideerde schuld is in 1936 met 360.000.— teruggeloopen. De totaal schul denlast der gemeente is met inbegrip der Woningbouwvoorschotten in 1935 met rond 220.000.— verminderd. Per inwoner is de schuldenlast teruggeloopen sinds 1 Jan 1935 tot 1 Jan. 1936 van ƒ326.16 tot ƒ313.49 (met inbegrip der woningbouwvoorschotten) en van 207.92 tot 198.45 (zonder woning bouwvoorschotten). Volgens de statistiesche gegevens is het gemiddeld schuldbedrag per hoofd der bevolking ƒ302.31, zoodat Gouda ten deze geen slecht figuur maakt. De vermindering van den schuldenlast heeft met de plaats gehad hehbepde conver sies een rentebesparing opgeleverd van ruim 50.000.— per jaar, dus werkelijk een be drag van belang voor de gemeente. De per soneels- met de rentebesparing samen vor men een bedrag van 284.000.—. Door zoo danige besparingen kan de gemeente zelf standig blijven. Komt er na deze kwade tyden eenige opleving, dan kan de burgerij eihdelyk eens worden ontlast. Maar de Raad moet dan ook denmoed hebben om neen te teggen voor uitgaven die niet strikt nood zakelijk zyn en waarmede alleen een groeps belang of het belang van enkelen wordt ge diend. Wethouder Koemane. Wethouder KOEMANS (r.k.) houdt een korte beschouwing, waarin spr. mededeelt dat zyn dienst op den ingeslagen weg zal voortgaan. Het is een moeilijke controle; het Crisis-Comité A helpt waar zulks mo gelijk is. Spr. verheugt zich over den steun die hy van den heer H. van Soest heeft ontvangen door het noemen van werkverschaffings objecten. De parkaanleg in de Korte Akke ren zal spr.'s aandacht hebben. Het gaat echter niet zoo gemakkeljjk om den bij stand van hoogere besturen voor objecten te krijgen. Dat geeft vaak teleurstelling. Ook voor de jeugdige werkloozen zal spr. gaarne trachten objecten te vinden. (De zitting wordt verdaagd tot des avonds 8 L'Ul. de Avondzitfting zie Tweede Blad. de K.N.Z.B. asting to<re,a<®> hebben voor den i ir zijn "van IJiendoornp ng zal worden zilveren bekers, m innerimrsmedailles. GOUDA, 17 Juni 1936. Het 50-jarig bestaan van dè I Goudsche Zwemclub. Nationale 2 K.M. wedstrijd in de Nieuwe Vaart. De Goudsche Zwemclub organiseert ter gelegenheid van haar bO-jarig bestaan een l Nationale 2 K.M. wedstryd, te houden op Zaterdag 4 Juli te 4 uun dea middags in dè 1 Nieuwe" Vaart wedstryd) kunnen alle leden van Het startschip zal ingang van het Uitgeloofd medailles en her. i nneringsmedailles. Insebryvingen moeten ®erlyk Maandag 29 Juni bónnen zyn bij den secretaris, den heer G. B. Gabry te Haastrecht. Op Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli wor. den in de Sbed Zweminrichting de kam pioenswedstrijden gehouden voor den Kon. Nederl. Zwembond, terwyl Zaterdagavond een feestavond in den Nieuwen Schouw- burg mede tem de herdenking van het gou den feest behoort. Aan deze feestavond zal een receptie in de zaal Kunstmin vooraf gaan. Wed staat vast dat ook voor dit gouden feest dé belangstelling tfroot zal ztfn. Eerste Orgelbespeling in de St. Janskerk door den heer H. C. de Man. Hedenavond zal de heer H. C. de in de St. Janskerk niet welwillende ntetk werking van Mejuffr. Bertha Kalff, \*twj I Wassenaar en Ton Blom, tenor, 's-GravIn- i hage, het eerste orgelconcert geven. De violiste Mej. Kalff zal ten gehootc brengen werken van Bach, Fr. Bach-Kreis- ler ert van Max Reger. De tenor zingit) o.a. de Kirchen-aaa van A. Stradella, liedleren van Schubert, 'en van M endelssohn-iBartholdy. De heer de Man opent het concert met een Fuga van Bach, speelt Sonate 1 van F. MendelssohawBarttholdy, Verset van A. Guilmant en besluit heit concert met eei Marche Triomphale van J. Lemmens. De firma Koole en Vis opent haair nieuwe fabrieksgebouw aart de Wachtelstraat. Gistermorgen is op eenigszins officieel' wyze de reieuiwe meubelfabriek van de hee ren Koole en Vis in het voormalig fabrieks. gebouw vami die Nettenfabriek van de firma J. Kortenoever, in gebruik genomen. In het kanlboor van de firma waren en kele genoodigden samengekomen om de In gebruikneming van dit moderne fabrieks gebouw by te wonen, een gebeurtenis die de firmanten nóet onopgemerkt voorbij wil den laten gaan. Dit is heel verklaarbaar, want de heeren Koole en Vis zijn trotsch op datgene wait zy na 17 jaren van noeste vlijt eii arbeid hebben bereikt. In 1919 hebbeni de beide firmanten de grondslag vart dit bedrijf gelegd door teza men op een zolder in de Nobelstraat een meubelmakerij te beginnen. In de jaren, die op deze grondvesting volgden, is steeds voorurtlgang ite 'bespeuren geweest. Na ver schillende malen een grooter gebouw te hebben betrokken, vond men een fabrieks gebouw op de Turf singel, waar de fa. toen al met een beduidendl aantal arbeiders werk te. Maar ook dit pand bleek te klein te zijn, men kon in deze beperkte fabrieksruimtc niet genoeg produceeren om aan al de aan ren te voldoen, en toen dian ook het fa de Wachtelstraat, waar vele jaren de Nettenfabriek gevestigd was» beschikbaar kwam, aarzelde men dat ge/bouw aart te. koopen en in den heer Koole, een beizoek aan het bedrijf bracht, geruimen tyd verwijlen. Ken ieder, en de vakmensöhen in het bijzonder, toon den hun .bewondering voor de inrichting van het bedryf, -waar thans een 60 menschen niplooi'vindien. Een typeerend staaltje van dé groote afname was het feit dat in de opslagplaats zoo goed als geen meubels aanwezig waren. Naar de heer Koole ons mededeelde is dit echter ook een gevolg van het verkoop-systeem dat deze firma voert. Alle orders worden namelijk 05 tee- ikeming verkocht en in één plaats kan slechts één firma een zeker model ter vericoop in voorraad krijgen. Ter gelegenheid van de opening mochten de beide energieke firmanten van vele rela- nes gelukwensohen ontvangen. Burgemees ter Gaarlandit, die tod zijn spijt bericht van erhindering had moeten zenden, deed mede van zijn belangstelling blyken. Tal van bloemstukken gaven het kantoor een feeste lijke aanblik. Goudsche Wasscherijfirma's wenschen geen vernieuwing collectieve arbeidsovereenkomsten. Van bevoegde zjjde wordt «ns medege- leeld, dat de zeven desbetreffende wasscne- rypatroons hier ter siede geen vernieuwing van de in hun bedrijvn bestaande, op 31' Juni a.s. afloopende, arbeidsovereenkoinstur echen. De voornaamste aanleiding is, dak van de 2500 wasscherij en in Nederland 7 bedryven ongeveer de eenige z(jn welke aan een, collectieve arbeidsovereen komst gebonden zyn. Men kan dezen uit zonderingstoestand niet lawr bestendigen, daar de Goudsche wassch(wen niet langer in staat zyn, hoogere I001A te betalen dan de coneurreerende bedrijv^ in overig Ne derland. De directies hebben het voornemen, de loonen van nieuw aan te nemen personeel geleidelijk aan te passen aan die van de wasscherijen dn de omgeving van Gouda. Door de vrij grootte mutatie van het vrou welijk personeel in deze bedrijven, wordt daarvan geleidelijk verplichting van de op de bedrijven drukkende lastem verwacht. Voor hen, die op het oogenblik in de be drijven werkzaam zyn, wenschen de pa troons de loonen in het algqfoeen nog te handhaven. De vacantietoeslag vervalt eoh- vragen t Herstel van den verkeersweg Amsterdam—Rotterdam. Aanbesteding. Heden^w-aianbesteed door den Rijkswater staat het aanlengen van een deklaag van teersteenslag, al of niet met een bovenlaag van koud asphalt, op den parallelweg van weg no. 3 (Amsterdam-Bodegraven-Rotter dam) onder de gemeenten Moordrecht en Nieuwerkerk a. d. IJssel, benevens het op vullen van eenige verzakte betonplaten op genoemden weg onder de gemeente Hille- Laagste inschrijvers waren: onder a P. B. Huberts te Nijmegen 13.482,—; onder b rt.V. Koud Asphalt te Utrecht 1*775.— Burgerlijke Stand. GEBOREN: 11'Juni: Marinus Jacobus, z. van Houdijk en A. de Roos, Willens 129. 12 Juni: Jetske, d. van C. Velt en W. Jel- gersma, Mosstraat 12. Christina Wilhel- mina, d. van F. Polet en C. A. de Jong, Turfmarkt 88. 13 Juni: Hendricus Johan nes, z. v. P. N. Bennis en J. Duhr, J. Phi- lipsweg 71. Anthonius, z. van L. Binnnen- dijk en E. S. Verbruggen, Kanaalstraat 3. Adriana Antonia, d. van A. A. Verweij en N. J. Tuinenburg, C. Huygensstraat 105. 14 Juni: Marina Christina, d. van C. JBn- geneel en C. van der Ham, Gouwe 190. 15 Juni: Gerard Johannes, z. van M. de Langen en L. van der Weele, Boelekade 221. OVERLEDEN: 12 Juni: Arie den Hollan der, 50 j. 14 Juni: Maria Johanna Goed hart, geh. met T. de Hoog, 73 j. 13_Juni: Adrianus Hofland, 74 j. 14 Juni: Corrtelia Magteld Baronesse van Hemert tot Dings- hof, 23 j. AGENDA. Thalia-Theater: ,£>avid Copperfield". 16 Juni, 8% uur. St. Janskerk. Eerste Orgel bespeling. 18 Juni 8 u. n.m. Geref. Kerk, Turfmarkt. Herdenkingsavond Geref. Zondagschool- vereeniging „Jozef'. 17 Juni 2 u De oppervlakte is 4000 M3„ 3 groot als die van de vorige fabriek. De be nedenruimte werd ingericht voor zagerii. terwyl op de eerste verdieping de meubel* in elkander worden gezet, gepolijst en voor exped-itie gereed gemaakt. Vooral by de fineer-inricWIing, bleef het gezelschao ge noodigden, diat na het openingswoord van UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Nederlandsche Slagershond. Het Jaarlyksch Congres. De Nederlandsche Slagershond houdt dit jaar haar congres in Boskoop en wel op 16, 17 en 18 Juni. Hedenavond te 7 uur zul len de congressisten in het Gebouw „Flora" door de afdeeling Boskoop worden ontvan gen, te 8 uur volgt ten gemeentehuize een officieele ontvangst door het gemeentebe stuur. Na afloop is er gezellig samenzyn in het Gebouw „Flora". Woensdagmorgen te 9 uur vangt de Jaar vergadering aan, die na de lunch in de mid daguren wordt voortgezet. De dag wordt besloten met een bondsdiner, dat te 7 uur aanvangt. De dames van de leden zullen tydens de vergadering een boottocht maken naar Gouda en daar een bezoek brengen aan de St. Janskerk. Gezamenlyk zal in Café-Res taurant „Ter Gouw" een lunch worden ge bruikt; na afloop daarvan gaat het gezel schap naar Waddinxveen, waar een bezoek wordt gebracht aan de meubelfbriek van de firma Rempkes. Na in Hotel Kwaak de thee te hebben gebruikt reistl het gezelschap weer terug naar Boskoop. Donderdag zullen de congressisten eenige kweekeryen bezichtigen en in de middag uren een bezoek brengen aan het recreatie oord Elfhoven.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2