V IVOROL Soetó met tOat aoectö Beurs van Amsterdam- ijisch ministerieel bezoek aan ons land. nffnister K. G. Menzies op Schiphol. Met het K.L.M-vliegtuig de „Lijster" dat gisteren te kwart over vier uit Parijs aankwam, arriveerde op Schiphol de Australische minister van justitie en nijverheid. R G. Menzies, die een offi cieel. zij het ook kort bezoek aan ons land komt brengen. Hij was vergezeld door den Liaison ambtenaar van het Hooge Commissariaat van Australië te Londen, die de verbin dingen met het Foreign Office onder houdt. major Keith Officer en werd ver maar vraagt men hem of het daardoor overbodig is geworden telkens en telkens weer opnieuw te wijzen op de beteekenis uier overzeesche gebieden en op het be lang, de noodzakelijkheid van een nau we aaneensluiting tusachen het Moeder land en die gebieden, dan beantwoordt hu die vraag zeer stellig ontkennend. Want wei ls geleidelijk aan meer en meer doorgedrongen het besei van de beteekenis, uit economisch en financieel opzicht, van Nederland-Indië, maar in veel mindere mate wordt begrepen, hoe daar in het zuiden van den Stillen Oce aan een nieuwe orde van zaken aan het groeien is, geheel afwijkend van wat tot dusver is geweest, die onzerzijds nieuwe orienteering vraagt en bereidheid oplos singen te overwegen, die aan nieuwe be- 1 hoeften tegemoet komen en nieuwe vor men van samenwerking bevorderen en organlseeren zullen. Spreker haalde aan, dat Albert Sar- raut, destijds gouverneur-generaal van Indi-China, onlangs aigetreden ais mi nister-president der Fransche republiek, er op gewezen heeft, dat de economische en politieke geschiedenis \der mensch- eid zich heeft geconcentreerd rondom zeeën. Wij hebben achtereenvolgens ge had de periode van de Middellandsche Zee en die van den Atlantischen Oceaan en wij, de tegenwoordige generatie, aldus Sarraut, beleven de periode van den Stillen Oceaan. Wie het Verre Oosten kent, zal die uitspraak moeten beamen. Het kookt en woelt aan allen kant in den landen rond "den Stillen Oceaan, en het is niet aan nemelijk, dat ons Indië onberoerd 2ou blijven door wat honderden millioenen op enkele dagreizen afstand beweegt, als ware het een lieflijke slaapster in een betooverd tropisch woud. Er is in het Oosten een nieuwe wereld aan het groeien, nieuwe politieke en economische verhoudingen ontstaan, die haar invloed zullen doen gelden over de gansche aar de en hetgeen daar worden gaat, zal van voerwegenden invloed zijn op de toe komst van alle landen en volken. Wij zijn ten nauwste bij dat proces betrokken en door den loop der feiten zullen wij gedwongen zijn een belanrijke rol te spelen in het nieuwe tijdperk van de geschiedenis dat beginnen gaat. Algemeene Vereeniging voor Vreemdeliitgenverkeer in Nederland. JaarlgKscne algemeene vergauering De Drentsche nooidstad is gisteren ingenomen door een circa tweehonderd congressisten, deelnemers aan de jaar- lij ksche algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer iri Nederland. Zij werden gisteravond in de prachtige Statenzaal van het provinciehuis offi cieel verwelkomd door mr. dr. H. baron de Vos van Steenwijk. Vervolgens werden de congressisten toegesproken door den burgemeester van Assen, mr. J4 Bothenius Lohman, beide autoriteiten spraken vriendelijke woor den aan het adres van de congressee- rende vereeniging/waarbij zij niet ver gaten te wijzen op de inderdaad zeer be koorlijke schoonheid van de provincie Drente, welker schilderachtig landschap den toeristen zeer geeft te genieten. De heer C. R. T Daron Krayenhoff, voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ln Nederland dankte de autoriteiten voor het voor recht in de Statenzaal officieel te mogen worden ontvangen Hij wees erop, dat de congressisten Vrijdag en Zaterdag tijdens de excursie volop gelegenheid zullen krij gen het nog ongerepte natuurschoon van Drente in oogenschouw te nemen. Na deze officieele begroeting begaven de deelnemers zich naar de buiten socië teit „De Hertenkamp", waar de vereeni ging „Assen Vooruit" éen concert aan bood. Dit werd uitgevoerd door de plaat selijke vereeniging A.D.O. Hèt buitengewoon fraaie zomerweer maakte het verblijf in „De Hertenkamp" bij het Aasser bosch tot een ongekend genot. Nog langen tijd daarna bleven de deelnemers gezellig bijeen. Het Koninklijk bezoek aan 's-Hertogen bosch. H M. de Koningin heeft in antwoord op de toespraak, welke burgemeester Van Lanschot ten stadhuize tot de Vor stelijke bezoeksters heeft gericht, gezegd, dat zij zeer ontroerd was voor de woor den, tot haar gericht en voor het ge schenk, waarmee zij werd vereerd. Het was haar een bijzonder genoegen weer een bezoek te brengen aan pen Bosch en H. M. betuigde diep getroffen te zijn door de ontvangst haar en haar dochter door de Zosschenaren bereid. Zij ver zocht den burgemeester haar bijzonderen dank over te brengen aan de Bosschena ren voor de wijze, waarop zij zoowel bij de ontvangst als tijdens haar verblijf in de stad van hun verknochtheid hebben blijk gegeven. H. M. gaf de verzekering aan haar be- zoek de aangenaamste herinnering te welkomd namens de Nederfandsche Re geering door den inspecteur van den Rijksluchtvaartdienst, den heer Van Ede van der Pais en den heer H. A. Crom- melin van het minièterle van buitenland- sche zaken. Omtrent den aard van zijn bezoek aan Nederland deelde hij mede, dat hij wel iswaar de officieele opdracht tot het brengen van dit bezoek van zijn Regee ring heeft gekregen, doch dat daarbij niet de bedoeling voorzat, dat hij in Ne derland speciale kwesties zou komên be handelen. zijn xerblijf hier te lande moet beschouwd worden als een zuiver beleeld heidsbezoek en is het eerste officieele bezoek dat een lid der Australische Re geering aan ons land brengt. Het jacht voor den Sjah van Perzië. Woensdagmiddag te water gelaten. Woensdagmiddag is in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten en vele belangstellenden van eên der hellingen van de N.V. Boeles Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes met goed ge volg te water gelaten het voor Z. M. den Sjah van Iran gebouwde luxe Jacht „Chahsevar". In September 19óö noodigde de Iraan- sche minister van verkeerswezen de Ne- derlandsche Maatschappij van Haven werken N.V. te Amsterdam uit, een ontT werp met prijsopgave in te dienen voor een zeewaardig motorjacht, ten behoeve van het iraansche staatshoofd. Door deze maatschappij werd het ont werp toevertrouwd aan het Technisch Bureau voor Scheepbouw H. W. de Voogt te Haarlem. Na aanvaarding van de plannen en beschrijving, waarbij rekening werd ge houden, zoowel met de bijzondere elschen aan de inricthig gesteld, alk met de mo gelijkheid hel jacht vanaf de Oostzee via de Russische binnenwateren in de Kaspische Zee te brengen volgde weldra de opdracht. Hierbij werd bedongen dat het jacht .wegens de ongunstige water stand en ijsgevaar gedurende het win terseizoen in Rusland, uiterlijk einde Juli 19Ó6 te Leningrad zou moeten wor den afgeleverd, teneinde het Jacht vóör den winter zoomede een te bouwen scheepskanaal via de Newa, het Ladoga- meer, de Swit, Enegameer, Wytegra on de Wolga naar Astrakan en verder In de Kaspische Zee te kuhnen sleepen. Na eenige voorbereidingen werd op 9 September 1935 den bouw van het jacht opgedragen aan de N.V. Boele's Scheeps werven en Machinefabriek te Bolnes, de machine-installatie aan de Machinefa briek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo, terwijl de Koninklijke Nederlandsche Meubelfabrieken H. P. Mutters Zoon te 's-Gravenhage het ontwerp en uit voering van de betimmerlnk van de apar- tementen van Z. M. den Shah werden toevertrouwd. Zooveel mogelijk is gestreefd de tal rijke onderdeelen voor de inrichting èn uitrusting van het volledig gebrulks- vaardig op te leveren jacht door de Ne derlandsche industrie te doen leveren. De afmetingen van het jacht werden bepaald op 54.30 M. lengte, 7.80 M. breed te en 5.02 M. holte en 3.20 M. diepgang. De bruto tonnenmaat bedraagt 1504 M3 of wel 531 ton. Het schip is van staal gebouwd met teakhouten dekken volgens Lloyds hoog ste klassen voor jachten. De verblijven van Z. M. den Sjah zijn ingericht volgens de ontwerpen van den intereur-architect H. P. Mutters en zijn studio, terwijl de uitvoering hiervan os geschied door de Koninklijke Neder landsche Meubelfabriek, fa. H. P. Mut ters Zoon te 's-Gravenhage. Deze ver blijven bevinden zich op het hoofddek. Op het achterdek geven een paar bree- de glazen deuren toegang tot welke is uitgevoerd in blank g( teerd eschdoorn met teakhout en ebben hout Opening nieuw gezantschapsgebouw van Zuid-Afrika. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden heeft de minister president, dr. H. Colijn, het nieuwe ge zantschapsgebouw van de Unie van Zuid- Afrika aan den Alexander Gogelweg, ln Den Haag, van welk gebouw de Zuid- Afrikaansche vlag was ontplooid, ge- geopend. Onder de aanwezigen werden opge merkt de ministers van buitenlanasche zaken, jhr De Graeff, van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. Slote- maker de Bruine en van landbouw en visscherij, dr. Deckers (de minister van binnenlandsche zaken, mr. De Wilde, was, wegens de vergadering van de Eer ste Kamer, verhinderd aanwezig te zijn), de vice-president van den Raad van Sta te, jhr mr. Beelaerts van Blokland, staatsraad mr. Schokking, de burgemees ter van de Residentie, mr. De Monchy en vele andere autoriteiten. Te ongeveer 3 uur arriveerde minister Colijn aan den hoofdingang van het ge bouw, verwelkomd door den Zuid-Afri- kaanschen gezant, dr. Van Broekhuizen. Door diens zoon Herman van Broekhui zen werd hierna aan dr. Colijn een gou den sleutel overhandigd, waarmede deze de deur van het gezantschapsgebouw opende Bij het binnentreden werd aan mevrouw Colijn een ruiker aangeboden door mej E. van Broekhuizen. In de hall werd dr. Colijn toegespro ken door dr. Van Broekhuizen. Deze zei- de, dat het hem een eer en een voor recht was den Nederlandschen minister president hartelijk welkom te kunnen heeten op dit stukje Zuid-Afrikaanschen grond In dit verband herinnerde spr. aan den blijden dag, toen bij de tewater lating van de „Bloemfontein" de stem van dr. Colijn niet alleen werd gehoord door duizenden Nederlanders, maar ook door duizenden Zuid-Afrikaners. Onze landen, aldus spr., zijn niet alleen door diplomatieke betrekkingen met elkaar verbonden, maar tusschen beide bestaan ook banden van taal, godsdienst en cul tuur. Voorts hebl-en beide landen moei lijke tijden doorgemaakt, doch dqpr wijs ^taatsm ansbeleidhier vertegenwoordigd in het Huis van Oranje en ginds dank zij vooral het bestuur van de presiden ten Stein en Kruger zijn zij geworden wat zij thans zijn. Spr. gaf ten slotte de verzekering, dat hij ook in dit nieuwe gebouw zal trach ten de cultureele en economische banden tusschen beide landen vaster aan te knoopen en te sterken. 1 Hierna voerde minister Colijn het woord. Spr. herinnerde er aan, dat, toen ongeveer twee jaar geleden generaal Hertzog, eerste minister van Zuid-Afrika de welwillendheid had om in Amsterdam een schip te water te laten, hij daarmede een daad verrichtte, waarmede hij het hart van lederen Nederlander heeft ge- troffen. Het ligt dus voor de hand, aldus spr. dat ik uit erkentelijkheid aan de uitnoodiging om dit Ziiid-Afrikaansche huis te openen. Int. Congres voor Pluimveeteelt. Van 24 Juli tot 2 Augustus te Leipzig te houden. Veel belangstelling uit Nederland. Te Leipzig zal een internationaal con gres voor pluimveeteelt gehouden wor- den van 24 Juli tot 2 Augustus a.s. Dit is het 6e internationale congres van dien aard. Het eerste was belegd in Neder- I land in ïuai. Er blijkt in ons land veel belangstel ling voor congres en daaraan verbondtn tentoonstelling in Leipzig te bestaau, zoowel in de kringen dergenen die zich met wetenschappelijk onderzoek en met voorlichting op pluimveeteeltgebied bezig houden, als in die der pluimveehouders en exporteurs van eieren en slachtge- vogelte. Een groot aantal landgenooten gaf zich reeds op voor het lidmaatschap en er wordt verwacht, dat veel Nederlan ders naar Leipzig zullen gaan, de Ko ninklijke Nederlandsche vereen. „Avicul- tura" te 's-Gravenhage heeft zelfs voor hare leden een gezamenlijke reis georga niseerd. De officieele Nederlandsche delegatie zal onder leiding staan van den heer ir. H G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van het Veeteelt- en Zuivelwezen te 's-Gravenhage. Voor behandeling op het congres zijn ook een aantal Nederlandsche prae-ad- viezen ingediend. Het is de bedoeling dat Nederland ook zal uitkomen-.-n^et een nationale stand en dat daarhCin het bijzonder de aan dacht wordt <geve#tigd op de goede hoe danigheden vrn^het Nederlandsche ei. Aan de tentoonstelling voor gevogelte zal o.a. worden, deelgenomen met een collectie die Vhjwel alle oud-Holland- sche hoenderrassen omvat, terwijl ook van de voornaamste tegenwoordige nut- rassen enkele toornen zullen worden in gezonden. De zorg voor., deze af deeling is toever trouwd aan den heer J. Mantel te Huis ter Heide. Het secretariaat van de Nederlandsche commissie van voorbereiding voor deel name aan congres en tentoonstelling in Leipzig ls gevestigd op het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen. Alle gewenschte inlichtingen worden daar gaarne aan belangstellenden verstrekt. op geblokkeerde rekening. De Dei toestemming berust op het denkbeeld dat de moeilijkheden, die tusschen den bui- tenlandschen debiteur zijn ontstaan ten gevolge vanjhet gebrek aan Deviezen van Duitschland zoo veel mogelijk door hen in der minne dienen te worden opgelost. Wanneer dus de deAezen-wetgeving, de schuldverhouding zelf niet aantast, maar haar laat bestaan, dan mag het niet als in strijd met de gewoonten van een bona fide koopman worden beschouwd, wan neer de crediteur betaling op een ge blokkeerde rekening niet als volledige voldoening aanneemt; anders had de wetgever een bepaling dienaangaande gemaakt. Volgens de oogenblikkelijke wetgeving blijft de schuldverhouding, wanneer de crediteur weigert betaling op geblokkeerde rekening als volledige voldoening te aanvaarden, zwevende. Het Hof wijst er echter op, dat er spe ciale gevallen zijn waar de crediteur wel verplicht kan zijn betaling op geblok keerde rekening als volledige voldoening te aanvaarden. Rijkswaterstaat. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed bestek no. 124: het leveren en storten van stortsteen voor de dijk- en oever- werken, de Hoornsche hoofden en de hoofden van de marinehaven te Helle- voetsluis en voor de havendammen te Middelharnis, in 2 perc. en in, massa. Hoogste inschrijver in massa: J. G. v. Noord te Werkendam, levert en stort voor 20.000 8276 ton. GEMENGDE BERICHTEN. Amsterdamsche politieagenten in arrest gesteld. In den nacht van 3 op 4 Juni werd uit een kiosk op het Mercatorplein een be drag van ongeveer 7 10 gestolen. Door bewoner^ uit den omtrek wem gezien, dat in dien bewusten nachyS agenten van politie zich bij de kiosk hebben opge houden en dat een van hen naar binnen is gegaan. De deur van de kiosk werd daarop weer gesloten. De zaak is door de justitie ln handen genomen. Heden heb ben de beide agenten een verhoor onder gaan bij den rechter-commissarls. Na dit verhoor zijn beide ln het Huls van Be waring ingesloten. Villa te Hummelo afgebrand. Er was geen water om te blusSchen. Vanmiddag is te Hummelo de midden in de velden staande villa van dr. Wes terbeek van Eerten door brand totaal verwoest. Een deel van de inboedel, waaronder instrumenten en medicijnen I kon worden gered. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door een vonk uit den keukenschoorsteen, waardoor het riet van het dak zou heb ben vlam gevat Aangezien er geen bluschwater was, behoefde de brandweer geen haast te maken en beperkte haar werk zich tot het omhalen van de muren der verbrande woniqg. SPORT EN N WEDSTRIJDEN. THLETIEK. Athletiek-meeting Zaterdag op het G.S.V.-terrein. De athletriek-meebing tusschen de veieoni- .gingen Achilles (Gouda), Alphia en A.R.C. 1 (Alplhen) en Vires et Celeritas (Gouda, welke wedstrijd Hemelvaartsdag door de Aware regen moest worden uitgesteld, zal j/nu Zaterdag 20 Juni a.s. des n.m. om 4.89 uur op het GjS.V.-terrein worden gehouden. De wedstrijden zullen voor h^puibliek toe gankelijk worden gesteld. Tweede De benzineprijs verhoogd. Wordt een halve cent duurder. Naar wij vernemen ls met ingang van Woensdag 17 juni 1936 de prijs van Shell- autobenzine alsmede die van Dynamln, ln verband met het ln werking treden van de wet tot financiering van den ver snelden bruggenbouw, verhoogd met een halve cent per liter. Prijsverlaging der gezelschapsbiljetten der Nederlandsche Spoorwegen. Naar wij vernemen zullen de Neder landsche Spoorwegen met Ingang van 1 Juli a.s. een aanzienlijke prijsverminde ring invoeren 'voor gezelschapsrelzen van volwassenen. De gezelschapsbiljetten voor een reis heen en terug op denzelf den dag, zullen reeds verkrijgbaar zijn voor gezelschappen van ten minste twin tig personen, terwijl de geldigheidsduur der gezelschapsbiljetten voor een reis van tenminste tien personen, van 3 op 4 dagen gebracht wordt Bovendien wor den op belde sporten biljetten, afhanke lijk van het aantal deelnemers en den afstand waarover gereisd wordt, reduc ties van 5—20 pet. gegeven. Sperrmark-stortingen door buitenlanders. Een voor Nederlandsche crediteuren zeer belangrijke uitspraak. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te 's-Graven hage deelt mede: De groote Benaat voor Civiele zaken van het Duitsche „Reichsgericht" heeft ln een onlangs gewezen en nu gepubli ceerd vonnis verklaard, dat een in het buitenland zetelende crediteur niet ln gebreke blijft ln het accepteeren van een betaling eener Reichsmarkvordering, wanneer hij 't afwijst een hem door den debiteur aangeboden betaling op geblok keerde rekening bij een deviezenbank (Sperrmarkkonto) als volledige voldoe ning aan te nemen In de motiveering verklaart de Hooge Senaat, dat de toe stemming der Devlezenautoriteiten tot betaling op een geblokkeerde rekenipg de inhoud van de schuldverhouding niet dusdanig wijzigt, dat de schuld nu be staat uit een verplichting tot betaling competitiedag G.A.C. Zaterdag 27 en Zondag 28 Juni zal op het G.S.V.-terrein de tweedjÜ competitie- I dag der G.A.C gehouden Worden. Voor de niet-verwerkte nummers van Zater- dag j.l. is nog geen datum bepaald. Het heeft dus nog geen zin om de standen te publiceeren, omdat zooals gemeld en- kele vereenigingen nog nummers af te werken hebben Voor een goed verloop I zou het aan te bevelen zijn als de G.A.C. deze inhaaldag niet op de lange baan i schoof. WATERPOLO, üoudschc polo-overwinningen. I De G.Z.C.-ers zijn blijkbaar van plan dit Jaar eens ernstig mede te doen in de I polo-competitie. Als de zaken dezelfde J gunstige voortgang hebben als tot op heden dan belooft dit jubileum-jaar voor de polo-spelers tevens een jubeljaar te worden. De Dinsdag J.l. gespeelde wedstrijd G.Z.C. 4—S.Z. en P.C. 3 wonnen de Gouwenaars overtuigend met 3—0, terwijl het tweede gisteravond tegen Maas 2 in Rotterdam hun overwinning de vorige week behaald nog verbeter den door met 4—1 te winnen. Hedenayond speelt G.Z.C. 3 tegen S.V. H. 3 ln de 8ted. Zweminrichting VOETBAL. Scheidsrechtersvoetbal. Hedenavond om 7.30 uur wordt op het G.S.V.-terrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen het elftal van de scheldsrechtersvereenlging en de G.S.V.-veteranen. MARKTBERICHT. Veemarkt Gouda. 18 Juni. Aangevoerd in totaal 122 stuks, waarvan 38 slachtvarkens. Vette 16%—17% ct. per pond levend met 2 korting; Londensche 1415 ct. per pond levend met 2 korting; 418 magere varkens —16—26; 589 biggen >8-fll.50; Gelderscche 1215; 4 runderen 125 190; 138 nuchtere kalveren f5—9.50; 1 schaap; 30 lammeren 6—9; 6 bokken en geiten 1—4; 3 paarden. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 18 Juni. Aanvoer 469 partijen. Prijzen: le kw. met r.m. ƒ2123, idem 2e kw. ƒ19—20, zware tot ƒ24.50. Handel matig. BOTER: Aanvoer 336 ponden. Goeboter 70—75 cct., weiboter 65—70 cct. per pond. Handel vlug. EIEREN: Aanvoer 145.000 stuks. Prijzen: 2.75 per 100 stuks. Handel vlug. Coöp. Zuid-Hol landsche Eierveiling G.A. te Gouda. 18 Juni. Aanvoer 110.400 kipeieren. Prijzen: 56-58 K.G. ƒ2.45—2.55, 58-60 K.G. ƒ2.55—2.65, 60-62 K.G. 2.70—2.80, 62-68 K.G. 2.80—3.15, bruine 58-68 K.G. 2.55- 3.26, kleine eieren ƒ2.25—2.46 per 100 st. Eendeieren Aanvoer 1000 stuks Pryz§n: ƒ2.20—2.40, ganzeneieren ƒ5—6, kalkoen- Kipeieren ƒ2.502.80, eendeieren ƒ2.25 eieren ƒ4.per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 18 Juni. Tarwe ƒ6.25, rogge 7.75 8.gerst 5.656, haver 77.50, erwten 8—9, bruineboonen ƒ910.50 per 100 K.G. Roternoteering. 's-GRAVENHAGE, 18 Juni. De commis sie-noteering voor Nederlandsche boter is voor de week van 2227 Juni vastgesteld op 57 cent per K.G. De Deensche boternoteering. De Deensche boternoteering bedraagt voor de komende week 197 kronen 0.66, WEERBERICHT. Laagste barometerstand 755.1 te IsafjoH. Weersverwachting: Moest zwakke wind uit oostelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer behoudens kans op onweer. poets dus met De Nederlandsche tandpasta Felle brand in de drukkerij „Patiia' te Amersfoort. Gisternacht omstreeks half drie is brahd ontdekt in de drukkerij „Patrla" aan de Koningin Wilhelminastraat 32. Politie en brandweer werden van den brand ln kennis gesteld. De politie die spoedig ter plaatse was legde direct twee slangen uit en tastte onmiddellijk het vuur, dat ln den kelder woedde, aan. Het vuur breidde zich echter zeer snel uit en toen de brandweer eveneens ter plaatse verschenen was. had het vuur dat ln de den kelder aanwezigen voor raad oud papier en vuil poetskatoen gre tig voedsel vond, zich reeds een weg ge baand door het plafond naar de zetterij. De concierge die naast de drukkerij woonde, kon eerst na veel moeite wak ker gemaakt worden. DaiRhet vuur zich inmiddels steeds meer en meer uitge breid had, werd de woning van den con cierge veiligheidshalve ontruimd, doch hoewel veel waterschade en ook eenige brandschade bekomen, kon deze behou den blijven. De brandweer had Inmid dels versterking gekregen 'en met tien stralen op de waterleiding werd den strijd tegen het vuur aagebonden. De drukkerij, waarin zich zeer veel kostbare machines bevonden heeft men dank zij doortastend optreden kunnen behouden. De zetterij, de kelder en twee kantoor lokalen, waarheen zich het vuur even eens een weg gebaand had, werden ech ter een prooi der vlammen. Na een uuf hard werken kon gezegd worden, u»t men den brand meester was. RADIO-NIEUWS. Donderdag 18 Juni. Hilversum II, 801.5 M. A.V.R.0, S.SO— 6.30 Kovaes Lajos; 6.30—7 Sportpraatje; 7—7.30 Pianomuziek! 7.30-7.40 Granw- foon; 7.40—8 Causerie; 8—8.15 Nieuwste, riehten; 8.15—9.20 Omroeporkest; 9.20- 9.45 Claudine WitseivElias draagt voor; 9.46—11 Omroeporkest; 11—11.10 Nieuws berichten; 11.10—11.16 Gramofoon; 11.15 -12 Kovacs Lajos. Hilversum I, 1875 M. N.CJi.V. 5.- Cur sus handenarbeid v .d. jeugd; 5.30 N.C.R.V» orkest; 6.16 Herdenking van den slag bij Waterloo; 6.30 Vervolg concert; 7.- Bi- richten; 7.15 Journ. weekoverzicht; 7.45 Re portage; 8.— Berichten; 8.15 Gramofoon, 9.— De kunst van vacantiegenot: 930 Holt Kamermuziek-vereoniging; 10.— Bench ten; 1111.30 Gramofoon. Vrijdag 19 Juni. Hilversum II, 301.5 M. V.A.RA. 8.- Gra mofoon; V.P.R.O. 10.— Morgenwijding: V. A.R.A. 10.16 Voordracht en gramofoon; A.V.R.O. 12—2 Kovacs Lajos; 2—4 Gromn- ger OrkeBtvereeniging; 4.Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. V.A.RA, 5.— Kin. deruur; 5.30 De Notenkrakers; 6.15 E. Wa- lis en zijn orkest; 7.— Causerie; 7.20 Gra mofoon; 7.50 Berichten en herh. S.O.S -ber. 7.56 Gramofoom; VT.RXL 8.— Berichten; 8.65 De waarheid der religie; 8.30 Zang en piano; 9.— Groote menschen thuis; 939 Concert; 10— De Utrechtsche universiteit; 10.30 Gramofoon; 10.46 Avondwüding; V.A.RA. 11.Jazaconcert; 11.3012 Gra- mofoon. Hilversum I, 1875 M. N.C.R.V. 8.-* Schriftlezing: en meditatie; 8.1&X9.30 Gra mofoon; 10.30 Morgendienst; rt-~f2 Zang en piano; 12.15 Gramofoon; 1.— Ensemble Van der Horst; 2.30 Chr. lectuur; 3.— Gra mofoon.; 3.15—8.45 on 4— Het Haagsche Trio* 4.30 Gramofoon. Hilversum I, 1875 M. NjCjR V. 5.— Or- gel spel6.Gramofoon; 6.30 Voor tu*n- liefhebbers; 7.— Berichten; 7.15 Literaire causerie; 7.45 Reportage; 8.— Berichten; 8.15 Chr. Oratorium-Vereen. Utrecht, solis ten en N.C.R.V.-orkest9.— Een korte ■warideling door historisch den Haag; 9.3 Vervolg concert; 10.15 Berichten; 10.20— 11.30 Gramofoon. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Juni 1936. Uitbreidingsplan. De Burgemeester van Gouda: Brengt ter openlbare kennis, dat de Raad dier gemeente in' zijn op 15 Juni 1936 ge- houden vergadering, op grond van het be paalde bij artikel 36, 4e lid) der Woningwet besloot te verklaren, dat die herziening van het plan van uitbreiding dezer gemeente in voorbereiding is van he* Noordelijk en Westelijk deel der gemeente, begrensd dfc: de Breevaart, de spoorlijn GoudaUtrecht iot de Spoorwegstraat, de Spoorwegstraat, die lijn hoek Spoorwegstraat/Kattensingel brug in dje Crabethstraat Station Ne derlandsche Spoorwegen, de spoorlijn van dat station in westelijke richti% tot het snijpunt van die spoorlijn en de lijn ge trokken langs de westzijde achter het Van Bergen IJzendoornpark, langs die lijn en verer langs de noordwestelijke zijde van het Nieuwe Park tot de Nieuwe Gouwe O.Z., vandaar in zuidelijke richting naar de Koninginneweg tusschen het Oranjeplein en de J. P. Heijestraat, voorts in zuidwestelij ke richting naar het verbinidingskanaal Gouwe—Hollandsche IJssel en verder loo pend door dit kanaal naar'de grens der ge meente Waddinxveen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders doen te We ten dat zij vergunning hebben verleend aan de fa. Koole en Vis, en hare rechtverkrij genden tot het oprichten van een meubelfa briek en het plaatsen daarin van 19 electro- motoren met een vermogen van 71 P.K. voor het drijven van verschillende machines in het perceel plaatselijk gemerkt Lazarur- kade no. 1, kadastraal bekend gemeente Gouda sectie E no. 3371, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instel len van beroep. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat van het gemeen tebestuur van Haastrecht een mededeeling werd ontvangen, dat aan R. van Duijven- dijk te Haastrecht vergunning is verleend tot het oprichten van een plateelbakkerij op het perceél wijk D no. 23. Onderlinge Brandverzekering- Maatschappij „Gouda". De Onderlinge Brandverzekering Maat schappij „Gouda" houdt Vrijdag 26 Juni a.s. in „Het Schaakbord" haar 40e alge meene vergadering van deelhebbers. Aan de orde komen het verslag en de rekening over 1935 benevens be stuurs ver, kiezing wegens periodieke aftreding van den heer C. van1 Krimpen, die herkiesbaar w. .5 Chr. Geref. Kerk. F. Lamain te Middelharnis heeft voor het beroep naar de Chr. doch inmiddels heeft hy deze gekregen, hoewel hy het toestel nooit gebruikt. Conform de eiBch van het O.M. werd ue li. verooraeeki tot betaling van 1.— boete suus. 1 üag necbtenis en verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. Maar één licht. D. van B. uit Breukelen heeft in Bleis- wyk zijn auto aan de kant van den weg laten staan, doah maar één lamp opgesfi- ken. Deswege werd- hy veroordeeld tot 6 boiete éubs 2 dagen hechtenis. De eiscu van het O.M. was resp. 10.— subs. 4 dagen. Op 't verkeerde pad. L. H. te Gouda heeft op den Bodegraaf- schen straatweg met zyn fiets niet op het rijwielpad gereden. Overeenkomstig de eisch van het O.M. werd hy veroordeeld tot 1.— boete subs. 1 dag he«*>ten!is. Zonder rijbewijs. M. de B. te Oudewater werd door de po litie gesnapt, toen hy een autobus bestuur de, zonder zijn ry'bewys bij zich te hebben. Hy moet 1.— en 0.50 boete betalen aubs. tweemaal 1 dag hechtenis. door 't Goudsch Nieuw- M8. ingevoerd, waarftor vooral de arbei dersklasse bevoordeeld zou worden. Het voorstel van de meerderheid in B. en W. tot een nauwkeurig onderzoek naar deze aangelegenheid, werd mijt algW#e stemmen aangenomen. Verbetering van den IJsseldijk? Het andere plamd&t in deze vergadering ter sprake kwam, gold de verbetering van den IJsseldijk, door deze stofvrij te maken en van een nieuw wegdek te vodrzien. Het hoogheemraadschap Krimpenerwaard heeft de gemeente een plan aangeboden tot verbetering van den IJsseldijk, in eigen be heer der gemeente. Een soortgelijk plan is inmiddels door de gemeente Lekkerkerk aanvaard. t Het voornoemde hoogheemraadschap geeft het gemeentebestuur van Gouderak in overweging, dit plan te accepteeren en zegt een steün toe van ƒ400.per J.M., Waarvoor dan o,a. een teerdek en bazalt- slag op den dijk zal worden aangebracht. De Voorzitter is van oordeel dat het in de vorige raadsvergadering behandelde plan van de Comissie „Weg en Brug" meer aanbeveling verdient. Op een desbetreffende vraag van wet houder Huisman (s.d.) antwoordde de bur gemeester, dat he4- werk zeer waarschijnlijk in werkversdhaffing zal worden uitgevoerd als het met steun van de Krimpenerwaard gebeurt. De heer Vleggeert (s.d.) zou het liever middels het Werkfonds zien uitgevoerd, daar de loon-voorwaarden voor de arbeiders dan gunstiger zijn. Wethouder de Bruyn (lib.) stelde vodr, het vorige raadsbesluit om steun te ver- leenen aan de plahnen van „Weg en Brug" tin te trekken en 'het plan van de Krimpe- f nerwgard aan Ged. Staten voor te leggen en met den-j^Minister van Sociale Zaken overleg te plegen inzake de arbeidsvoor waarden. De heer Noorlander (St. Geref.) gaf in overweging, overleg te plegen met de JsTfe- derlandscchfc Heidemaatschappij. De Voorzitter antwoordde, dat wanneer de raad er toe overgaat, het vorige raads besluit in te trekken, hij ernstige maatrege len zal nemen om dit bejiuit geschorst te krijgen. Wethouder De Bruyn (lib.) noemde dit sabotage en verzocht den Voorzitter mede werking aan het plan-Krimpenerwaard,' wanneer de raad daartoe zou besluiten. De Voorzitter wilde daar niets van hooren en bracht in stemming het voorstel om het vorige raadsbesluit in te trekken. Dit voor stel werd aangenomen met de stemmen van de heerfen van Dam (a.r.), Vleggeert (s.d.) en Noorlander (St. Geref.) tegen. De Voorzitter zal dit besluit ter schor sing voordragen. Met de stemmen der heeren Huisman en Vleggeert (s.d.) tegen, werd daarna in prin- cipê besloten tot aanneming van het plan- Krimpenerwaard. Een adres van een aantal kruideniers uit de feemeente, om de verkoop Van crisis-mar garine via hen te doen plaats hebben, werd conform het advies van B. en W. niet in gewilligd. Het salaris van den veldwachter. De meerderheid van B. en W. stelt voor, den gemeente-veldwachter een gratificatie vair 100:— te verleenen voor bewezen extra diensten in het jaar 1935. Wethouder De Bruyn (lib.) is er tegen, daar hy een behoorlijk salaris beter vindt dan korting en het toekennen van een gra tificatie. Het ,voorstel-Noorlander om den veld wachter een gratificatie van ƒ75.toe te kennen, werd daarna met 4 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Boer (nat. herst.), De Bruyn (lib.) en Hoffman (lib.). Dit besluit zal nu ?an Gedep. Staten ter goedkeuring worden voor gelegd. Hi De Voorzitter deelde mede, dat bericht is ingekomen van'verlaging van het werkloo- zer.-subsidie met 1000.—. Van den Gouderakschen Bestuurdersbond is een adres ingekomen, dat de vorige keer ook al aan de orde is geweest, en waarin wordt gevraagd aan werkloozen steun te verleenen voor ziekenhuisverpleging. Nb eenige discussie werd gesloten, den betrok ken Minister te vragen welk percentage event, kan worden toegekend, terwyl aan de M.V.Z. zal worden gevraagd, de premies te verlagen voor Werkloozen. Rondvraag. Tijdens de rondvraag stelde de heer Vle geert (s.d.) een drietal vragen: le. Waarom is het besluit van den ra« niet uitgevoerd t.a.v. het verplicht in de gemeente wonen van ambtenaren? 2e. Is het juist, dat geklaagd wordt over het 'optreden van den monteur der electriciteit tegenover arbeiders 3e. Is de administratie der Electrjci- teitsbedryvèn niet in orde? De Voorzitter antwoordde dat het eerste is gebleken niet mogelyk te zyn; t.a.v. het tweede punt zal de betrokken monteur in de eerstvolgende vergadering van B. en W. worden gehoord en naar de administratie der Electriciteitsbedryven zal een onderzoek worden ingesteld. Hierna ging de raad in besloten zitting. LAATSTE BERICHTEN. Staking in Louvre-magazijnen beëindigd. PARUS, 18 Jni. Er is een accoord tot stand gekomen dat een einde maakt aan de staking in de magazynen van het Louvre. Het personeel heeft het compromis dat tus schen de gedelegeerden van de C. G. T. en de directie is gesloten aanvaard. Zaterdag morgen wordt het werk hervat. Ds. W bedankt Geref. Wederopvoering „Hup Oiympia", ten bate van liefdadig doel. Op 24 Juni. van het groote succes dat de i Oiympia" Zaterdag j.l. by de 50-jarig bestaan van de :et- en Footballclub „Olym- 1 gfevallen, heeft het 'Comité van het 50-jarig bestaan besloten de revue nog eenmaal op te voeren. Dit zal geschieden op Woensdag 24 Juni a.s. des avonds om 8 uur in den Nieuwen Schouwburg. De baten zullen ten goede komen aan de Goudsche Vereeniging voor Gezondheidskoloniën. De entree-pryzen zul len bedragén 75, 50 en 25 cent. Diploma Vakcursus voor Waschindustrieelen. Voor de aan de MXS. te Haarlem gehou den vakcursus voor waschindustrieelen slaagden de heeren B. v. Straaten (Model- wasscherij) em J. Jaspers (Fa. Peeters). Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 17 Juni. Een aanrijding. Voor den Kantonrechter stond H. E. J. B. uii Boskoop terecht, terzake van het ver- H. T., apothekersbediende alhier, die op 20.April buiten noodizaak en zonder daar toe bevoegd te zijn geneesmiddelen had af geleverd, werd door den kantonrechter te Rotterdam tot viermaal 50.— boete sub sidiair viermaal 20 dagen hechtenis ver oordeeld. i i IK4 Aangehouden. Door de politie is aangehouden zekere M. G. K. uit Geldermalsen, die nog te boek stond voor betaling van ƒ6.— boete of 5 dagen hechtenis. Hy koos het laatste, dus is hy naar Rotterdam overgebracht. B. reed op zyn fiets en zou in Waddnix- veen plotseling naar links zyn gezwenkt, waardoor een achter hem aankomende auto slipte en tegen een boom reed. De chauffeur dezer auto, H. van E. te Gouda, was niet ter zitting verschen waar zijn passagier ,de oud-Gouwenaar J. E. la R., thans te Amsterdam woonachtig, was van meening dab de schuld bij den wielrijder lag, daar deze niet vroegtydig tijn hand had uitgestoken. Verdachte zelf ontkende dat, ofschoon hij niet precies kon zeggen hoeveel meters vóór den bocht hy een teeken had gegeven. Dat konden echter wè] de getuigen G. B. en A. K., wegwerkers te Waddinxvcen, die de botsing hadden gadegeslagen. Beidt ge- toigen verklaarden gistermorgen, dat zy schrokken van de groote snelheid de chauffeur der auto, van E., had gereden. Verdachte had naar hun oor deel wel 25 h 30 M. tevoren zyn hand uit- gestoken, maar door het roekeloos rijden van den autobestuurder was deze iaatete tegen een boom aangereden. De ambtenaar van het O.M. achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en vorderde daarom vrijspraak, waarby dte kantonrechter zich aansloor. Broedmachine zonder vergunning. J. J. de R. te Waddirtxveen stond te recht, wegens het in voorraad hebben van een broedmachine, zonder vergunning der Nederlandsche Centrale voor Eier- en Pluimvee te Apeldoorn. Verdachte zeide niet te hebben geweten, dat daarvoor een vergunning noodSg was, De politie Jieeft aangehouden K. J. v. Z. uit Rotterdam, die nog te boek stond tot betaling van 12.'boete of 6 dagen hech tenis. De man koos het laatste en is dien tengevolge naar het Huis van Bewaring te Rotterdam verhuisd. Eerste Zondag hield de Hengelaarsvereeniging „De Morgenstond" in het nieuwe kanaal van de Gouwe haar eerste kasconcours in dit seizoen. De pry'zen werden als volgt be haalt: 1. P. van Wyijgaarden; 2. J. Luynen- bung; 3. W. Boon; 4. G. v ,<L Spielt; 5. A. Alblas; 6. F. Boon; 7. L. Eikenboom; 8. J. J. v. d. Spelt; 9. B. Mudde; "10. P. v. d. $ielt. Extra pryzenu 1. P. v. Wijngaarden; 2. D. Alblas. Hlet concours stond onder leiding van den heer J. v. d. Spelt. ,-4 -J -d.-A -.-*1 -iA Wedvlucht poetdui1 De postduivenver. „De iVriendlsdhap" hield Zaterdag een wedvlucht uit Orleans, af stand 498 kan. De uitslag was; C. Blok i, 9 en 10; G. Barejndse 2 en 4; C. Syl 3 en 12; G. v. d. Spelt 5 en 8; Ph. Kuilenburg 25, N. Melkert 7, 21 en 27; T. Welzenis 11, 13 en 25; L. Kulik 14, 18 en. 19; B. Zappey 15, 17, 20 en 22; A. Eist 16 en 32; J. Overkant p 23; A. Plomp 24; J. v. d. Willik 28; H. v. Hattem 29 en 31; G. v. d. Kley 30. Los 6.31. Aankomst eerste duif 1.20.33, laatste duif 2.09.14. Volks- en Schoolbad. week vart 7 tot en 13 Juni in het Volks- en Schoolibad gebruikt 72 kuipbaden, 295 sproeibaden en 92' schoolboden, totaal 1284 baden. Gouda's oudste ingezetene overleden. Gouda's oudste ingezetene, mej. de wed. A. v. Mastwijik, die in Maart j.l 99 jaar was geworden, is gistermorgen overleden. Zy had sedert enkele maanden naar huis. je aan de Kamemelksloot, waar tij langen tijd woonde, verlaten en haar intrek geno men in het St. Jozef-Paviljoen. Slecht enkele dagen is zij ongesteld ge- yan dit comité een bedrag van 28.43 kon worde» ter hand gesteld. 0 Voorwaar een mooi succes op het pogen van „De Lofstem" om ook een steentje by te diagen voor het sympathieke doeL F1LMNIEUWS. Schouwburg-Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop zal vanaf mor genavond vertoonen de romantische film „De &raaf de Monte-Christo", met Robert Donat en Elissa Landi in de hoofdrollen. De film, die werd gemaakt naar Alexandei Dumas'* wereldbekende roman, is door dc United Artists meesterlijk op het witte doek gebracht. Thalia-Theater. Het Thalia-Theater brengt „Het geheim van Evelyn Price" met de bekende filmster- William Powel en Myrna Loy in de voornaamste rollen. Het is een buitenge woon interessante film, een Super Metro- Goldwyn-Mayer detectivefilm, waarby men van uitnemend spel kan genieten. Een spannend reisavontuur en een vroo- lijke rilm gaan aan deze hoofdfilm vooraf. Réunie-Bioscoop De Réunie-Bioscoop heeft zooals gewoon lijk twee hoofdfilms op haar programma.' Alllereerst „30 Jaar Wereldgebeuren", ge kt naar authentieke ^mreportages uit de" jaren 1904—1934, verzameld door Law- e Hallingis, en verder „Terug naar het geluk" met Heinz Riihman en Paul Ilörbi- ?r. Woensdag is er als steeds matinée. Men raadplege verder de betreffende ad- rtenties. Burgelijke Stand. GEBOREN: 14 Juni: Marrigje Cornelia, d. van C. Palsgraaf en C. Ratten, Helmer at 11. Antoitius Johannes, z. van H. A. M. Eyikmtan) en E. H. M. Feber, Oosi- tven 11. 16 Juni: Mattihea Demetria Mari^, d. van C. 'B. Groenewdaal en G. Pötharst, B. Mar- tensstraat 6a. GETRÓUWD: 17 Juni: F. J. Signer én A. Brzolbohaty. G. Dijkman en C. J. P. van Oort. N. Puimsteen en M. Lank- horst. J. C. Nobtelmamn en C. van Win gerden. A. BWK en M. Kruysheer. OVERLEDEN/16 Juni: Huigerina Both, geh. mft L. K»t, 71 j. T /agenda. 18 Juni 8 u. n.m. Geref. Kerk, Turfmarkt. Herdenkingsavond Geref. Zondagschool- vereeniging „Jozef'. Juni, 8 uur. Soc. „Ons Genoegen Leden vergadering. Gevonden Voorwerpen. Aan het Bureau van Politie zyn te bp vragen tie navolgende aldaar als gevohdèn gedeponeerde voorwerpen! 1 sleutel. Verder zyn aan de navolgende adréssen te bevragen: 1 rozenkrans in étui, R. Willemsen, Helmerstraat 4; 1 dameshand- schoen, W. Alkema, Crabethstraat 60; enveloppe t. n. Hanswyk, Jongeneel, Hee ren.traat 34; 1 rood badpak, handdoek en muts, J. Nieuwenhuizen, 4e Kade 55a; I kindermuts, B. Rietvetd, Lethmaetstraat 66 1 hangertje, H. de Groot, Crabethstraat 28 1 br. koffertje, Kessing, Eestraat 14. Utrecht; 1 broche, Wed. Maasland, Zeuge straat 28; 1 zilv. halsketting, A. Vos, Turf markt 122; 1 bril in" étui, Roos, 2e Kade 28; 1 boekje met foto's, B. de Joug, Zwarte weg 30; 1 rozenkrans, Hagedorn, v. Swie tenstraat 16; 1 gl. dameshandschoen, A Molenaar, Jaagpad 17; 1 paar babykousjes, A. Molenaar, Jaagpad 47; 1 bankbiljet, Bur van Politie, Markt; 1 paar kousen, J. dè Lange, Geuzenstraat 28; 1 zw. alpinomuts, T. Boegheim, W., Tombergstraat 35; broche, J. Mikkers, W. Tombergstraat 22; nagelgarnituur, M. den Hertog, Gr. van Bloisstraat 50; 1 portemonnale, v. d. Klis, C. Ketelstraat 49; 1 gele dameshandschoen. L. Gompers, Groenendaal 82; 1 schaar haakpen, D. van Hoorn, Tuinstraat 34; koralen halsketting, J. Ferwerda, Boeken bergstraat 84; 2 koperen gewichten, T. Til lemans, Willens 67; 1 sleutel, De Bek. Raam 165 Als verloren werd aangegeven: 1 blauw gabardine regenjas, een vrachtbrieg, 1 dek zeil gemerkt Gebr. de Jong, Krimpen a. d. Lek en 1 broche (goud met naam Marie). Een mooi resultaat voor „De Lofstem". Het onlangs ten bate van het plaatselijk comité „Jong Holland snakt naar werk"'be. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. 4 Faillissement uitgesproken. De Rechtbank: te 'l-Gravenhage heeft mtirestvroken let faillissement van G. L. van Toombergen, exploitant van het feest gebouw „Flora" alhier., Gyrator is Mr. C. M. Ijoef alhier. GOUDERAK. Gisterenavond is de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester H. Bergman in openbare vergadering bijeen ge- Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering, werd een adres van H. Verwey voor kennisgeving aangenomen, dat betrek king had op schadeloosstelling voor een om gevallen schuur tengevolge van reparatie aan de waterleiding van gemeentewege. Af gezien van het feit, dat deze kwestie niet tot de competentie van den raad behoort, zijn B. en W. van meening dat dit adres geen voldoende motiveering behelst. Het bericht van M. van Erk Lzn., waarin hy verklaart, zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur te aanvaarden, voor kennisgeving aange- Een nieuwe torenklok? B. en W. hebben een onderzoek laten in stellen naar de toestand waarin zich het torenuurwerk bevindt. Herhaaldelijk gaat dit ongelijk, wat uitermate lastig is voor de bewoners. Verbetering van dit euvel zal ƒ45.— ƒ60.— bedragen, maar B. en W. hebben ook 'reeds overwogen, of het niet wenschelijk zou zijn ,de toren van een elec- trisch uurwerk te voorzieh. De kosten hier van zullen pl.m. ƒ400.— bedragen. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk heeft be reids ƒ100.— bijdrage toegezegd. Met algemeene stemmen werd besloten, Ged. Staten toestemming te vragen voor aanschaffing van eell electrisch torenuur werk. S Van ped. Staten in bericht ontvangen, dat de verordening regelende de benoembaar heid van veldwachters, is goedgekeurd. Eveneens verkreeg de verordening der schcoolgeldregaling haar goedkeuring. Het nieuwe kohier hondenbelasting werd --met de stem van den heer Noorlander (st, geref.) tegen, vastgesteld. Vastrechttarief in Gouderak? In het college van B. en W. is gesproken over de mogelijkheid van invoering van vastrechttarief voor electriciteit. De hurge- meester acht-de gemeente daarvoor te klein, doch de beide wethouders willen het pro- beeren. Wethouder De Bruyn (lib.) lichtte zyn standpunt toe en wees er op, dat bij event, invoering van vastrechttarief de basis ge lijk moet zyn aan het gemiddelde verbruik en het daarboven verbruikte tegen lageren prijs zou moeten worden geleverd. Door het meerdere verbruik, verkrijgt de gemeen te dan een extra winst en zyn de menschen geholpen. De heer Vleggeert (s.d.) heeft wel sym pathie voor het plan, doch zag toch liever een algeheele verlaging van b.v. 5 ct. per Roode Kruis-ambulance naar Abessinië op Het Loo. APELDOORN, 18 Juni. Hedenochtend zijn het dagelijKsch bestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis, alsmede de leden ambulance-commissie en de dok- turen die hebben deelgenomen aan de ■Roode Kruis-ambulance naar Abessinlé en de beide helpers, ten paleize Het Loo door H. K. H. Prinses Juliana, presidente van het Nederlandsche Roode Kruis, ontvangen. Te twaalf uur arriveerde het gezelsohap ten paleize, waar hedenmid dag in tegenwoordigheid van Hare Ko ninklijke Hoogheid de lunch gebruikt werd. Maxim Gorki overleden. MOSKOU, 18 Juni. De Russische schrij ver Maxim Gorki is heden overleden. Het leven van Maxim Gorki. Alexei Maximowitsj Pesjkow, die als schrijver onder het pseudoniem Maxim Gorki beroemd ls geworden, werd den 28en Maart 1868 te Nizjni Novgorod ge boren. Zijn ouders behoorden tot dien kleinen burgerstand van arme handwer kers, waarin ook door de kinderen al spoedig aan den strijd om het zorgelijk bestaan wordt deelgenomen. Zoo was de kleine Alexei reeds van zijn negende jaar af leerling in verschillende werkplaatsen, van het bezoeken van een school of het verkrijgen van onderricht in eenlgen leren vorm kon niets komen. Gorki was dan ook een autodidact in d' volstrekten zin van het woord. Uitsluitend zijn dorst naar 1 zijn aangeboren intelligentie hebben hem geleid bij de studie, die hem op het peil van ontwikkeling heeft gebracht, dat hij zoo vurig wenschte te bereiken. Zijn eer ste lebtuur bestond in hoofdzaak uit werken op religieus gebied, later kwa men daar de groote Russische klassieken bij, zooals Poesjkin, Lermontow e.a. Op 16-jarigen leeftijd deed hij een vergeef- sche poging om tot de Universiteit te zan te worden toegeglaten. Gedwon gen in zijn levensonderhoud te voorzien, werd hij toen havenarbeider en later bakkersgezel in die stad. Voor het eerst kwam hij daar in contact met radioale en revolutionnair gezinde groepen van studie. WISSELKOERSEN. 17 Juni. 18 Juni. Officieel. Londen 7.44% 7.43% Berlijn 59.45 59.53% 'Parys J 9.74% 9.74% Brussel 25.01% 25.01% Zwitserland 47.83 47.85 Kopenhagen 33.25 38.22% Stockholm 38.40 38.35 Oslo 37.42% 37.40 New-York 1.48 1.47"/h Madrid 20.20» 20.20 Praag 6.12% 6.12 Prolongatie 4%, Part. disc. T/u, Re- gistermarken 31, Crediet Sperrmarken 15%, Effectensperrmarken 14%, Reismarken 41. Amsterdamsch Beursoverzichf. Zeer stille markt. Ongeanimeerde stemming, lokale fondsen meeren- eels iets lager. Philipsaandeeien zwak. Scheepvaart-Unie prijshou dend. Staatsobligatiën wo:nig ver anderd. Amerika stil. Op de Amsterdamsche Effectenbeurs be stond heden een lustelooze stemming. Het publiek hield) zich volkomen op den achter, grond) en er was dan ook een groet ge brek aan affaire. De Beleggingsafdeeling had eeti stil voor- De Ned". Staatsobligatiën waren! zoo gotd als onveranderd, jüoch desniettemin was er later op den middag toch eenig aanbod. De Ned. Spoorwegabligatiën konden zich dioor elkander genomen op peil houden. Van de buitenlandsche obligatiesoorten waren de Fransohe Staatspapieren veel beter gedisponeerd, hetgeen klaarblykelyk op rekenipg moest worden gesteld van de verklaring van Auriol, dat de Fransche franc niet zal worden gedevalueerd. Van de binnenlandsche fondsen werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door de Philips-aandeelen, die wederom aan aanbod onderhevig waren. Reeds dade lijk ibij de opening stelde dte koers zich be neden het vorige slot en daarna moesten nog enkele procenten worden prijsgegeven. Unilevers werden een kleinigheid lager af- De Negus naar LONDEN, 18 Juni. Vergezeld van zyn kinderen en van den gezant Dr. Martin, is de Negus hedenmorgen naar Schotland ver trokken, waar hij eenige dagen de gast zal zyn van Lord Inverclyde. Van Suikerfondsen was de animo geheel bekoeld. H.V.A.'s die iets lager kwamen te liggen maakten onder beurüttjd slechts kleine schommelingen mede. Op de Rubberafdeel ing trokken alleen Amsterdam rubber eenige attentie maer ook hier moest ook een klein nadeelig ver schil worden opgeteekend. In Tabakken ging weinig om. De Deli- soorten legden een kleine neiging tot terug- loopen aan den dag. De hgndel in Petroleumfondsen was even- eens van bescheiden proportie. Ook Ko ninklijken waren slechts aan geringe flut- 'uaties onderhevig. Op de Scheepvaartafdeling openbaarden zich eenige vraag voor Ned. Scheepvaart- Unie die zich in verband hiermede eenigs zins konden verheffen. De Amerikaans-he markt had een rus tig voorkomeni .De grootste omzetten von den nog plaats in City-Service, waarvoor wederom ©enige kooplust aan den dag werd geiegd. Ook ontwikkelde zich wat beweging in de Amerikaansctw kunstzijde nandeelen, die aanvankelyik goed van toon waren, doch tegen het slot kleine teekenen van verzwak king gaven. De geldmarkt was krap. Prolongatie 4%

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2