n» cm Steenkamer's iiyipanzijn KEK A Modelslagerij van F. Hofman Frans v. Camp Mi's UIIEfliKIEUJ 't Raedthuis heerlijke Roqmijs LET OP!! Slijterij 'T RAEDTHUIS ZATERDAGMORGEN OPENING 'MAHDI Kleiweg 23 - Gouda Volop! Volop! Volop! POLOHEMDEN Werk - volop werk! f GOUPSCHE COURANT - VRIJDAG 19 JUNI 1936 - TWEEDE BLAD Dommelsch Bier BREUKLIJDERS a a SCHOLTE, s 1 Hoe U gekleed gaat wordt q gewoonlijk onder de loupe genomen er mag natuurlijk niets aan MANKEEREN Wij hebben hiervoor de best aangewezen stoffen en Costuums in voorraad, en ook voor de kinderen juist iets aparts. Over de prijs zult U tevreden zijn en over de afwerking en pasvorm hebt U zeker niets dan lof. DAAROM ALLEEN NAAR Turfmarkt 108 Telefoon 2828 Gouda Markt 66 Tel 2777 ZIJdcm charmeuse Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Gouda. Industrialisatie van Nederland „La voce di Roma". Het tweegevecht om Louise Mortez. Keurig SpP^schoentje met echt gevlochten voor blad - bijzpnder pret- Ügen pasvorm. In beige Pump- schoentje in zeer chique uitvoe ring, niet prachtige stijle hak, geheel wit lENFABRIEKEN WAALWIJK JÏSjgjSSportmolière gjj^^met echt gevlochten voorblad Een heerlijke, luchtige dracht - In zwart en bruin Molière in de zeer mo derne en bijzonder mooie oxblood kleur. Prachtig calfs- leder, chique snit M SAHDEPP Wannser ge op warme dagen 'nglae Bier drinkt drinkt dan goed Bier dus vanaf 9 ct. per fleachje Alleen bij Markt 66 Qouda Wanneer ik op school over ga, of jarig ben, mag ik tracteeren op het uit MARKT 32, naast „DE ZALM", Telef. 3331. Roomijs in houdbare verpakking. Dit i» C. H. SCHOLTE, die na 22 jaar breuklgder te xgn geweest zich zelve en duizenden anderen van de beswaren verbonden aan breuklijden bevrijdde, door zijn uitvinding; van bet PATENTLUCHT- APPARAAT. Duizenden dankbetuigingen. Vraagt het kosteloos geïllustreerde boek met afbeeldingen en prijzen. AEBT V. NESSTRAAT 106a. Rotterdam Waarschuwing. Laat U niets anders op dringen, want even goed of beter bestaat va niet. Chocolade bonbon» la aan dalicataaaa Probaar ace eens DEZE W EEK* LITER CITROEN 1.45 1 FLESCH ADVOCAAT Z O. 1.10 2.55 IN OOMBINATIB VOOR R.RB Kinder schoenen in alle modellen, kleuren en leersoorten, 'n Schitte rende keuze. In lak vanaf95 ct. Schotsche Hooglander - zeer sportief Schotsch mo del van boerenlin- nen. In div. kleuren gegarneerd mb de naar de eisohaa dee tijde iageriohte 'Eenige prijzen vaa prime Muad- ea Varkeaewleaseh RUNDERL VPPEN vanaf 42 ct. p. pond VARKENSLAPPEN NTcr Kennismaking bij aankoop van minstens 1.- RUNDERRIBLAPPEN 47 it ROSBIEF 52 BIEFSTUK 65 ROJ.LADE 42SAUCIJSEN van 32 tot 42 Vi pond LEVERWORST of ROOKWORST CADEAU. Mijn overheerlijke ROOKWORST 32 ct. pe, pond. Dus allen naar HOFMAN; VLAMINGSTRAAT 33. HAMLAPPEN KARBONADE DOORREGEN LAPPEN ROLLADE 4045 ct. p. pond 52 35—42—45 35 •45 tot de fijnste soorten in alle maten en prij- blj zen 1.45 tot 3 75 geweldige sorteering Volop werk voor allemaall Nu 't heele Nederlandsche volk de voorkeur geeft aan Nederlandsche Waar, breekt spoedig de tijd aan van algeheel herstel. Minder werk loosheid beteekent minder overheidszorg; méér vraag naar Nederlandsche Waar maakt noodlijdende bedrijven weer gezond. Dat beteekent welvaart - die ieder Neder lander ten goede komt. Daarom, bij alles wat ge koopt, vraag: ,,'t Is toch wel Mederlandsch Nederland produceer! goede kwallial! op bljne elk gebied. Uw winkelier lever! U die graag Wan! herstelde welvaar! en grootere koopkracht van de heele bevolking is immers ook Ij n belangl door Dr. H. MOLRUYSEN. Het Tweede Kamerlid Dr. L. G. Korten horst heaf'. bij de behandeling van de be- groottng van het Laitdbouwcriaisfond'" een pleidooi gevoerd voor de industrials- if;e Van Nederland. Hij wees er op, dat zooacl ae voorzitter van den Haad van Ministers als de minisler van Hande Nijverheid tu Scheepvaart herhaaldelijk hebben betoogd, dat industrialisatie voor Nederland noodza kelijk is. Echter heeft Dr. K. weinig ver trouwen in het succes van de z.g. ethische plannen voor industrie-financiering door ae oprichting van economisch-technologi sche instituten .althans niet op korten ter- mgn. Naar zijn oordeel zal spoedige in dustrialisatie alleen zijn te verkrijgen door het afsluiten van handelsovereenkomsten, omdat deze een bij uitstek geschikt middel vormen oim het economische leven te be ïnvloeden, gelijk dr. Hirschfeld heeft ge- Als voorbeeld van een handelsovereen komst, welke de mogelijkheid opent tot In dustrialisatie, noemde dr. Kortenhorst die, welke met Duitschiand is afgesloten. In ver band hiermede liet hy ais volgt uit „Alleen wif ik er op wijzen, dat het uit blijven van un aanpassing ben, opzichte van de hoeveelheid melk tengevolge heeft, dat daardoor de industria >atièplannen van de Kegeering van die baan /yn. Wanneer wij onze noodlyJende industrie niet aua^en helpen, omdat wy onzen veestapel en onze melkproductie op het tegenwoordige r<oi; wenschen te houden, is het maar beter van industrialisatie, en van structuuc-aanpas- ^M^bj-reken. Alies blijft by het ihng land- p gesteld, verdere inii'srtiaii'atie van evorderen, zou het landbouw- .t moeten worden ings- De spreker ging zelfs nog verder. Onze toenemende bo terexport naar Engeland maakt, dat men in Engeland eischen zal gaan stellen ten aanzien van een groot*, re at name van Engelsche industriegoederen, door Nederland .hetgeen de industrialisatie van Nederland zou tegenwerken. Wy verkeeren dus in de posiLie, dat we meer moeten koopen van Duitschiand om verliesgevende boter te kunnen uitvoeren, terwyi wy meer moeten koopen van Enge land om nog meer verliesgevende boter naar Engeland te kunnen exporteeren. Voorts merkte de afgevaardigde nog op, dat onze bevolking nog sterk toeneemt, zoo dat er binnen afzienbaren tijd in plaats van ue 8.6 millioen Nederlanders van thans, er 10 millioen zullen zijn. Ook om deze redenen oeval hy industrialisatie aan. De industria lisatie, aldus spr., is in alle landen het ge volg geweest van de toeneming van de be volking en de onmogelijkheid om in agra rische bedryven deze bevolking een bestaan te geven. In verband hiermede beval hy de rege ring aan een doelbewuste emigratie-politiek te voeren, in het bijzonder naar landen ais Brazilië en Argentinië. Bij zijn repliek heeft Minister Deckers er den nadruk op gelegd, dat de heer Korten- nor*t met zyn plan om de industrialisatie van Nederland be bevorderen ben koste an een baterexport met zeer gelukkig is ge- weent, omdat dit zou gaan ten koste van de zuivelindustrie. Zelfs de grootste voorstan- ét van industrialisatie in het Ministerie, prof. Gelssen .staat op het standpunt, dat eerst maatregelen moeten worden getrol- fen om de bestaande industrie te behouden er. in de tweede plaats naast de bestaande industrieën nieuwe in het leven moeten Mrdlen geroepen. In overeenstemming hier mede moet dus de bestaande zuivelindustrie v-orden gehandhaafd, wat enkel kan door export toe te passen met verlies. De heer Kortenhorst heeft by de belian- óeling van de onderdeelen der begrootmg de beperking van de veehouderij aangesneden en er op aangedrongen, dat de minister zich duidelijker zou uitspreken. Reeds heeft deze bewindsman te kennen ge geven, dat hy de meïkbeperking niet wenscht. Ook wil hy geen afslachting van overtollig rundvee. De vraag is, op welke wyze de minister dan wel de melkproductie wil beperken. De afgevaardigde is wel een voorstander van beperking der melkproduc- a. 1 Eigenaardig is het echter, dat hij tezclf- dër tijd tegenstander is van omzetting der bedrijven. Hij waarschuwt althans tegen de aanbeveling van zyn collega Van Voorst tot Voorst om inplaats van de voedermiddeltr voor het) vee in te voeren, deze voedermid delen zelf te gaan verbouwen, omdat de bo ter nog veel duurder en dè export nog meer verliesgevend zou worden dan de laatste nu reeds ls. Het wil ons voorkomen, dat de heer Kor tenhorst hiermede met zichzelf in tegen spraak is. Hy wil de melkproductie beper ken, doch wenscht blijkbaar hef alternatief, uitbreiding van den akkerbouw, niet te aan vaarden. Doch wat moet er anders gebeu ren met het door een eventueele beperking der melkproductie vrijkomende land? Dr. Kortenhorst sloeg hier de plank absoluut mis. m heeft blijkbaar gedacht, dat op al het geoeheurde grasland graan zou worden verbouwd en hy heeft zich niet gereali seerd. dat er ook nog iets bestaat als groen- voe dergewassen. Dilt is echter voor ons niet het voor naamste. Wat wy wel erg vinden, is, dat Dr. Kortenhorst ten behoeve van de in dustrialisatie in Nederland onzen landbouw- export wil opofferen. Het' gaat hier niet om een individueele uiting. Hier wordt uitge sproken wat leeft bij vele Nederlandsche indUstrieelen. Terecht is door den agrarischen prae-ad viseur, den heer Groen, tegen een dergelij ke opvatting stelling genomen. Hy heeft er op gewezen, gélyk ook dezerzijds herhaal delijk is geschied, dat men zich »'s regel geen rekenschap geeft van het groote aan tal personen, dat indirect van den land bouw bestaat. In de dorpen en in de pro vincieplaatsen is dit aantal zeer groot. Voorts vestigde hy er zeer terecht de aan dacht van de andere prae-advi seurs op, dat door het extensiveeren var hot landbouw bedrijf de werkgelegenheid in dit bedrijf ten zeerste zou verminderen en. hü betwij felde ten sterkste of de industrie daarin zou kunnen voorzien. Naast- bevordering van de industrie dient al hat mogelijke te worden gedaan om de andere bronnen van voLkabestaan in stand te houden. Met deze opvatting van den heer Groen gaan wy geheti accoord. Betwijfeld mag echter worden, of zij veel ine temming zal hebben gevonden in het milieu, waarin ae werd uitgesproken. Het is dan ook te hopen, dat onze regee ring niet zal ingaan op de aant;-.voling van dr. Kortenhorst om den expox; van land bouwproducten op tey offeren aan de verdere industrialisatie van Nederland. Al zal deze export niet in zijn vollen omvang van vóór de crisis worden hersteld, toch zal deze voor een belangrijk deel kunnen worden be houden, temeer, daar in de landen, waarop wij voor den afzet dier producten zijn aan gewezen. de gedachte aan zelfgenoegzaam heid haar grootste bloei heeft gehad. BINNENLAND. Electriciteitscongres. Bezoek aan het provinciaal elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland De deelnemers aan het congres van^e Union des Producteurs et Distributeurs a Energie Electrique verheten gisteroch tend reeds vroegtijdig „de „Statendam" te Amsterdam, om een bezoek te brengen aan het provinciaal electrlclteitsbedrijl van Noord-Holland. En wel het nieuwe administratiegebouw te Bloemendaal en aan de nog slechts eenige Jaren oude centrale te Velsen. Te Bloemendaal werden de gasten ont vangen door den directeur, den heer J. van Oidenborch. Deze gat in zijn wel komstrede een overzicht van het geheele bedrijf, dat voorziet in de electriciteits- behoefte van de geheele provincie, be halve Amsterdam en Haarlem, d.w.z. voor een oppervlakte van Zfctt) vierkante kilometer met een bevolking van ruim faou.uuü zielen. De organisatie is verdeeld in drie afdeelingen, namelijk de techni sche, de administratieve en het secreta riaat, dat tevens den dienst van het per soneel en de belangrijke af deeling pro paganda omvat. Vervolgens werd het zeer moderne, in zijn eenvoud rijke gebouw, bezichtigd, waarna ververschlngen aangeboden wer den. In de centrale te Velsen werden de gasten ontvangen door den technischen onderdirecteur, ir. Wijmalen, die een uit eenzetting gaf van de stroomopwekking en de distributie. De „Statendam" was inmiddels door het Noordzeekanaal opgestoomd naar IJmulden, waar de congressisten weer aan bowrd gingen. De vergoeding voor boventallige^ leerkrachten. Beschikkende op twee Deroepen van den Kaad der gemeente Arnhem tegen beschikkingen van Ge*eput«jrde Staten van Gelderland, waarbij ten behoeve van het roomsch-katholiek schoolbestuur „St. Willibrord voor twee zijner scholen de vergoeding wegens boventallige leer krachten is Vastgesteld, in beide geval len voor i leerkracht meer dan waartoe de Raad had besloten, heeft de Kroon onder meer overwogen, dat het bepaalde ln het tweede lid van artikel lüü der La ger Onderwijswet 1920, zooals dit lid vóór de laatste wijziging luidde, in verband met het eerste lid van dat artikel is te verstaan in dezen zin, dat, indien in eenig jaar de dusgenaamde klassedeeler der openbare scholen wijziging ondergaat, de besturen van de overeenkomstige bij zondere scholen met den in dat jaar in gevolge het eerste lid toegepasten klasse deeler is gewijzigd, rekening mogen hou den, teneinde zich tegen verlies van de vergoeding, waarop in dat jaar met toe passing van dien klassedeeler aanspraak kon worden gemaakt, als gevolg van de wijziging van den klassedeeler te vrij waren. Op deze bepaling kan echter niet een beroep worden gedaan teneinde door toepassing van dien klassedeeler aan spraak kon worden gemaakt. Zulks geldt ook dan, indien het aan tal boventallige leerkrachten, waarvoor de vergoeding wordt Verlangd, niet uit gaat boven het aantal, dat in het voor afgaande Jaar door toepassing van een vroegeren klassedeeler is vergoed gewor den, aangezien met de evengenoemde be paling slechts wordt beoogd, de school besturen nog gedurende twee Jaren de vergoeding te doen behouden, waarop het eerste lid van artikel 100 hun recht geeft, doch niet. aan hen de hoogere vergoeding te waarborgen, welke huiyln het voorafgaande jaar met toepassing van het tweede lid mocht zijn toegekend. Op grond van deze overwegingen heeft de Kroon de beschikkingen van Gedep. Staten vernietigd en de besluiten van den Raad der gemeente alsnog gehand haafd. Werkverschaffing en steun verlening. Extra steun aan werkfoozen. Hulp aan gemeenten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppietoire begrooting voor het departe ment van Sociale Zanen voor net Jaar 1936. Ter toelichting wordt opgemerkt: ten gevolge van de groote toename van de werkzaamheden bij de afdeeling werkverschaffing en steun verleening moest in 1935 tot een belangrijke uit breiding van het aantal controleurs voor de steunverieening worden overgegaan. Voorts moest ln datzelfde jaar het ad ministratieve personeel van genoemde afdeeling worden uitgebreid, als gevolg van de werkzaamheden, die in verband met de Instelling van het werkloosheids- subsidiefonds. ten behoeve van het de partement van Financiën door de afdee ling werkverschaffing en steunveriee ning moeten worden verricht. Mede in verband met het voornemen om het aantal controleurs voor de steun verieening in den loop van dit jaar nog uit te breiden zal artikel 2 der begroo ting voor 1936 met 175.000 worden over schreden. De belangrijke uitbreiding van het hiervoren bedoelde personeel brengt tevens een aanzienlijke verhooging der materieele uitgaven met zich.'waardoor het daarvoor uitgetrokken bedrag met bü.uuü dient te worden verhoogd. Het is met het oog hierop, dat in deze overgangsperiode een bedrag van ï.uuu.uoo noodig wordt geacht voor den winter 1936-37 met dien verstande, dat 50U.000 ten laste wordt gebracht van 1936 en 500.000 ten laste van den dienst 1937. Aan het einde van 1936 is de wensche- lijkheid gebleken om de op artikel 128 „bijdragen voor werkverschaffing" en artikel 129 „bijdragen voor steunveriee ning" voor het dienstjaar 1934 uitgetrok ken bedragen tot 'n totaal van 46.000.000 ten volle voor de in die artikelen om schreven doeleinden te besteden. Bij de afsluiting van het dienstjaar 1934 was nog voor het verleenen van bijdragen aan gemeenten beschikbaar een bedrag van 2.474.433. De bedoeling was dit be drag zoo mogelijk voor 31 December 1935 ter beschikking te stellen van die ge meenten, welke het meest door de werk loosheid zijn geteisterd en waarvan de financieele toestand het ongunstigst is te achten. Die beschikbaarstelling zou dan geschieden in den vorm van een extra bijdrage in de kosten van werk- loosheldszorg over het jaar 1934. Een der gelijke bijdrage was reeds aan de ge meente Amsterdam uitgekeerd, terwijl het in de bedoeling lag. ook aan de ge meente Rotterdam en aan ehkele an dere gemeenten zoodanige bijdragen toe te kennen. Een definitieve beslissing hieromtrent kon echter voor 31 Docember 1935 niet meer worden genomen, zoodat over bovengenoemd bedrag op de be grooting voor 1934 niet meer kon worden beschikt. Intusschen blijft de noodzakelijkheid bestaan om aan enkele gemeenten, waar onder ook Rotterdam, alsnog een extra- bijdrage over 1934 te verleenen. Met het oog hierop wordt daarom een verhooging van dit artikel met een 2.474.433 i Interview met de omroepster der Romeinsche radio, „De vrouw met de gouden stem." ignoreSignort, buona notte Een der bekendste persoonlijkhe den van Italië ja men kan wei zeg gen over de geheele wereld, te Lon den, Earys en New-York, in 't Noor den en in het Zuiden, overal, waar een radiotoestel staat, is Mej. Marie Louise Boncompagni, de radio-om- roepster van den Romeinschen zen der, algemeen bekend als „La voce di Roma Haar geldt ons bezoek, haar, wier stem wij slechts kennen. Buiten in een nieuwe wijk van Rome, aan den voet van den Monte Mario, ligt het Romeinsche radiozend station ;van hieruit spreekt de eeuwi ge stad over de geheele wereld. Het groote paleis aan den Via Montello is van den radio-omroep en op onze vraag, waar zich Signora Honcom- pagni bevond, kregen wjj het ver zoek even te wachten in de platen- bibliotheek, een eenvoudig, vierkant veftrek, slechts versierd met borst beelden van Mozart, Liszt en Beet hoven. Naast deze bibliotheek bevindt zich de studio, slechts van het eerste ver trek gescheiden door een dikke, met wol en leder bekleede deur. Het roode lichtje verdwijnt en een jongdame opent de deur. „U wenscht me te spreken?" vraagt ze dan. „Ik ben Marie Louise Bon- compagni, de omroepster van „Radio Roma". Typisch, onwillekeurig denkt men die stem ken ikEn nóg typischer is J het, dat men zich van zoo'n jonge- l dame altijd een andere voorstelling 1 maakt, dan ze in werkelijkheid is! Wij zetten ons neer en Marie Louise gaat vertellenAls jong meisje wilde ik tooneelspeelster worden, Ik* dacht altijd aan Carmen Marini, „de vrouw I met de gouden stem", die ieder sei zoen als gast in de Opera optrad. Maar tot het tooneel kwam ik niet, en vóór kantoor was ik evenmin ge schikt." Uit 120 stemmen gekozen! „Toen de l.T.M. in October 1924 een advertentie plaatste in alle groote dagbladen, waarbij men naar een jon ge omroepster voor den nieuwen zen der Rome vroeg, solliciteerde ik, met nog 120 anderen. Ik werd gekozen; het was voor mij de heerlijkste dag in mijn leven. Ik "was er wat trotsch op, dat ik uit zoovelen was verkozen. In de eerste vijf jaren had ik geen as sistente ik moest alle berichten, van •welken aard ook, alleen omroepen. Van den vroegen morgen tot 12 uur des nachts zat ik voor mijn. micro foontje, maar het werken was prettig en nóg prettiger was de gewaarwor ding, toen ik mijn eerste brieven kreeg, waarin men zijn bewondering voor mjjn stem uitte!" „U bent voor radio-omroepster geboren!" schreven velen mij." „Kende U geen „microfoonkoorts", geen nervositeit bij uw werk?" zoo vroegen wij. „Natuurlijk wel! Maar alleen dan, wanneer ik niet voor de microfoon sta!" „Signore, Signori, buona notte!" „Momenteel heb ik twee assisten ten, maar het avondprogramma en het „goeden nacht" zijn voor mij. Het „Signore, Signori buona notte!" laat ijc aan geen ander over. Ik geloof dat mijn luisteraars anders niet goed zouden slapen, tenminste dat werd mij ook al schriftelijk medegedeeld." „Wat is Uw prettigst omroepuur- tje?" „Mijn grootste vreugde is wel het kinderuurtje. De kinderen noemen Een jonge driftkop terechtgewezen... Een romantische liefde van een Hugo Balling zag Louise Mortez, de mooie Louise Mortez, het eerst op een middag, toen hij op theebezoek was bij kennissen. Hugo was gymna siast in D., ruim 15 jaar oud, in een levensstadium dus, waarin een jon geling de geheime verschillen tus- schen meisje en vrouw, dame en juf frouw, nog niet precies kent. Hij staarde de 23-jarige gezelschapsdame van prinses Fanfart met zoo'n ver rukking aan, als men slechts ziet bij Museumbezoekers, die plotseling voor een schilderij van aperte schoonheid komen te staan, van welks bestaan zij tot nog toe niets geweten hadden. Dat was ze dus, de zwartharige Louise Mortez met het marmerbleake gezicht dat herinnerde aan de vertellingen van Hauff dat was ze dus, waar- °ver de tantes en ooms zoo dikwijls onder elkaar spraken. Louise Mortez, die niet alleen in naam, maar ook uiterlijk een verbluffende gelijkenis toonde met de gevierde danseres Lola Mortez. Hugo was op slag verliefd... echt zooals een jongen van dien leeftijd is: zonder wenschen, romantisch, plato nisch en toch met inzet van heel zijn verwarmd hart. Louise Mortez vermoedde niet welk vuur zij zoo opeens had aangestoken en aangewakkerdachteloos ging haar blik over den scholier heen, wiens korte broek hem nog tot jon gen stempelde. Hugo Balling bleef eerbiedig op den achtergrond. Zes weken later zou er een tuin feest plaats hebben bij den groother tog. Daar de prinses Fanfart, vol gens de rang van haar reeds ouden adel zeer zeker tot de onontbeerlijke decors van zulke traditioneele fees ten zou behooren, zou het ook vrijwel zeker zijn, dat haar gezelschapsdame Louise Mortez daar aanwezig zou zijn. Hugo Balling vernam de bijzon derheden van dit feest uit de tafel gesprekken van zijn ouders. Louise Mortez... dacht de jongen... zij zal in de zaal verschijnen klein en onbetee- kenend in rang en naam, maar stra lend in haar jeugd, in haar schoon heid en in haar japon, die haar prach tige, blanke schouders zou vrijlaten om overwinning op overwinning te bevechten op de mannen, die haar omringen zouden. Niemand anders dan zij zou de officieuse koningin van dat bal zijn! De vroegrijpe jongeling, die zich van dat alles een scherpe voorstelling maakte, moest zich ge weld aandoen, om door zijn houding niets ervan aan zijn ouders te ver raden. Eén ding stond hem duidelijk voor oogenhij moest naar dit feest, het eenige groote feest van dien zo mer. Maar daartoe was een uitnoodi- ging en een avondcostuum met lange broek noodig. Deze dingen waren geen onover komelijke hindernissen: Hugo móest Louise Mortez als koningin van het feest bewonderen... zien!... Het bloed van den jongen dicteerde! Hij moest zijn heimelijke liefde het voedsel ver schaffen, dat zij noodig had. In de weken, die volgden spaarde Hugo Zooveel geld als hjj maar kon bijeen, Verkocht verschillende eigendommen aan klasgenooten, en steeds dichter naderde de dag, die aan hem, de jon gen, die eigenlijk nóg maar een moe derskindje was, eischen zou stellen als aan een volwassen man. Het ge luk was hem gunstig. Twee dagen voor het feest werd majoor Balling ziekniet ernstig, maar toch ziek ge noeg, om van deelname aan het feest te moeten afzien. Bovendien was ma joor Balling geen vriend van hoffees ten en was hij blij 'ervan af te zijn. Hugo wist een avondcostuum te be machtigen, wist ook de uitnoodiging van zijn vader in handen te krijgen, zoodat hjj niet in het geheim, op Don Juan's wijze over de muur van het park zou moeten klimmen. Zonder op te vallen bereikte Hugo, die flink uit de kluiten gewassen was, en er veel ouder uitzag in zijn avond costuum, dan in jongenskleeren, de groote zaal en den dansvloer in den tuin, belicht door vele lampions en potten Beugaalsch vuur. De lakeien passeerde hy met een gezicht, alsof 1 zy lucht voor hem waren. Hij verwon- derde zich over zjjn eigen koelbloe- 1 digheid en werd steeds driester in zjjn optreden. Louise Mortez ontdekten z'n scherpe oogen onmiddellijk. Zij zat niet, zooals op dien thee-middag j waarop louter oudere heeren en da- mes waren samengekomen, geduldig en bijna zwijgend in een hoekje. Het was precies zoo, als Hugo gedacht en i gedroomd had: Louise Mortez was J het middelpunt van het feest. Haar groote, violette oogen gloeiden vol vroolijkheid en vuur, geheimzinnig lokte haar frissche, roode mond en de bonte lichtjes speelden op de marmer- blanke huid van haar volle, ronde schouders... zij was een beeld van zoo aanlokkelijke schoonheid, dat menige man haar angstvallig meed, uit vrees voor altijd haar slaaf te zullen wor den J... Hugo Balling baande zich een weg door de menschen, beleefd maar be slist. Hjj praatte met Louise Mortez, lachte en danste met haar. Fantas-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 3