*7 jm In Juni wordt de rozenbowl geserveerd. Vrouw en kleur. De dood van een krankzinnig Koning Radium, een demonisch element. Filmnieuws. PL 3)0 Drie smaakvolle compteta. Het eerste is van zwart en wit geruite dunne wollen stof, no. It is van wit en zwart crêpe georgette, no. 3 is een geruite mantel op een zwart zijden rokje. my „tante Radio". De briefjes, die ik van de kleintjes krijg-, zyn altijd het aardigst. Ik krijg er zelfs vanuit het buitenland. Nog niet langs, geleden kreeg ik van een in Holland wonend Italiaansch meisje in de Italiaansche taal geschreven een briefje, waarin ■zij mij vertelde dat zij trouw naar mijn uurtjes luistert." „U kunt zich bijna niet voorstellen wat ik allemaal van mijn luisteraars gestuurd krijg.' Wildvreemde men- schen zenden mij met Kerstmis de heerlijkste versnaperingen en het aantal zakdoekendoosjes met Nieuw jaar bedroeg bijna 40!" „Bevinden zich onder de aan U toe gezonden brieven ook liefdesbrie ven?" waagde ik te vragen. Signora Boncompagni lacht en knikt van ja. „Zelfs brieven waarin de afzender mij ten huwelijk vraagt,t maar zulke inhoud neem ik niet „au serieux". Met Kerstmis kreeg ik een groote kerstboom toegezonden. Uit Zwitserland kreeg ik chocolade, uit Nederlandsch-Indië kreeg »ik zijden stoffen, uit Frankrijk Fransche par fum, uit Engeland sigaretten met de waarschuwing „Rook er niet te veel van. Denk om uw gouden stem!" En dan niet te vergeten de talrijke kistjes vijgen uit Zuid-Italië en de gebor duurde lapjes van de kleintjes, mijn kleintjes! Het is"een prettig idee te mogen spreken voor dankbare luiste raars." Signora Boncompagni zwijgt even, en vertelt dan weer„Het is roerend, zooals de kinderen mij verwennen. Driejarige peuters komen naar mij toe en vragen den portier „tante Ra dio", te mogen sproken. Als het eenigs- zins kan, laat ik ze binnen. Ze bren gen meestal zoetigheden af veldbloe men voor mij mee. Dikwijls ook dadels of vijgen. Toen ik mijn naamdag vier- Zeer modieuse' mantels, die allen gedragen worden op een rokje in afwijkende kleur. f de, kreeg ik van de kleuters zooveel bloemen en vruchten, dat ik alles met twee taxi's naar huis moest laten rij den Plotsing doet het „roode lampje" zich gelden. Het roept Signora Bon compagni. „A rividerla!" zegt zij ons lachend. Nieuwe modellen vooraardige zomerjurkjes van zijden linnet), cloqué imprimégeorgette imprimé of organdi. De tyd der bowls is thans gekomen en voor Juni geldt de rozenbowl als iets fijns. Het best kan men voor bowl moezel- of Rijnwijn gebruiken, wil men iets extra fijns hebben, dan peemt men champagne, die echter pas op het laatste oogenblik wordt bij geschonken. De bowlterrine plaatst men liefst op ijs, omdat de drank zeer koel moet zijn. Nimmer moet men ijs in de glazen met de bowl serveeren, hierdoor verliest hy de fijne smaak. Iedere bowl moet een1 bepaalde aro ma hebben en daarom moet men b.v. 'nimmer aardbeien met sinaasappel of ananas met citroen nemen. De vruch ten fho-gen niet stuk gedrukt worden, aaygezien de vloeistof dan troebel wordt, hetgeen niet de bedoeling is. Lang trekken A's evenmin aan te be velen, daar aroma en smaak van den wijn dan verloren gaan. Rozenbowl heeft een bijzonder fijne geur en wordt gemaakt als volgt: Men legt drie theerozen in de ter rine, nadat men zich vergewischt heeft of er geen insectjes in aanwe zig zijn, giet er twee flesschen rijn wijn op en voegt hierbij na een kwar tier een suikerstroop, gemaakt van een glas water en 1 ons suiker, giet de vloeistof door een zeef, verwijdert de rozen en voegt er eventueel een paar eetlepels rozenwater aan toe. Zeer koel opdienen. Aardbeienbowl. Men wascht de aardbeien voorzich tig af, laat ze afdruppelen eij doet ze in de terrine en bestrooit ze met 250 gram suiker, laat dit mengsel een uur* toegedekt staan en giet er daarna de wyn op om de bowl vervolgens op ys plaatsen. tisch moedig vond hij zichzelf, toen hy zijn arm om de taille van het be- tooverende meisje legde... Alle ge dachten van de laatste weken waren vervaagd, vervaagd door deze paar minuten. Maar toch vielen hem zulke galante woorden in, dat hij erin slaag de Louise een eindweegs van de gas ten te lokken op een van de halfdon kere, heerlijke paden van den hof- tuin v. Louise Mortez had zelf beha gen in de koene en toch eerbiedige wijze, waarop haar frissche, jonge bewonderaar haar complimenteerde. Het oiïgelijke paar ging echter niet alleen het tuinpad op. Op gespoorde laklaarzen sloop de jaloezie achter hen aan... Frans von Grumppendorff, een 20-jarige Ulanenluitenant, die tweemaal met Louise gedanst had en zich vleide met een lichte voorkeur van Louise, had met stijgende woede het succes van den jongeren mede dinger, die bovendien ook nog een „burger" was, aangezien. Nu sloop hy achter hen aan, zorgvuldig lettend op zijn schaduw, die hem eventueel verraden kon. Maar zoo ingespannen zyn ooren luisterden, zoo scherp als zijn oogen het duister trachtten te doorboren... wat hy zag en hoorde, was doodonschuldig. Dat verdroot hem, die verteerd werd door jaloezie, buitenmate. Er bleef hem geen keus overhij moest provoceerenHet paar moest gescheiden worden... Hy trad dus uit de schaduw der boomen in het maanliccht, met de nonchalante, maar hooghartige geba ren van een garde-officier, verzekerd vm r>o "itwerking van zijn prach tige uniform... ging regelrecht op het vroolijk pratende paartje toe. Zijn persoon was als een bliksemstraal in een liefelijke idylle. Scherpe, luide woorden kruisten elkaar als giftige pijlen. Hugo Balling doorleefde de vuurproef van zijn jonge leven. Hij was ift die minuten geen knaap meer, die met een heimeiijk-gekochte lange broek op een bal was geslopen, waar op hij eigenlijk niet was uitgenoodigd. De situatie maakte een man van hem, eischte, dat hij man zou zijn, een ca valier, die zijn dame zou weten te ver dedigen tegen beleedigingen, volgens de wetten van zijn tijdMet een thea traal gebaar slingerde de gymnasiast 'den met gouden epauletten versierden rivaal zijn visitekaartje voor de glim mende laklaarzen en eischte met woe dende stem genoegdoening van luite nant Franz von Grumppendorff; op pistolen wilde hij hem ontmoeten!... Schreden werden gehoord. Men- schen naderden. De jeugdige held, die bang was herkend te worden, en die vreesde Louise Mortez te zullen com- •promitteeren, verontschuldigde zich by haar Louise had sprakeloos van verbazing de scène gevolgd beloof de schriftelijk de zaak te zullen rege len en vluchtte het donker in, over hekken en parkmuur, naar huis. Majoor Balling was den volgenden dag merkwaardigerwijze plotseling weer gezond. lïy gebruikte zyn laat ste rustdag ervoor om het huis te in- specteeren en zyn in de laatste dagen wat luir schijnende zoon eens duchtig voor zijn schoolboeken te zetten. Ge lukkig was hét zomer, zoodat Hugo op de veranda mocht gaan zitten met z'n werk en de jonge avonturier, wien het hoofd overigens zeer goed te begrij pen niet erg naar leerboeken stond, kon in de frissche morgenlucht zyn bloed wat laten afkoelen. Want "Hugo Balling had een koel hoofd, moed en beheersching dringend noo- dig. Onzichtbaar broeide er een on weer dien mooien dag: Als vader iets bemerkte, kon het spannen. Hy was niet gemakkelijk, wanneer het de vor men en de étiquette betrof! Hij was niet voor niets een majoor, die op de wipplank stond voor een schitterende militaire loopbaan! Het onweer na derde. Twee in het zwart gekleede heeren naderden het huis en belden aan. Zij werden binnengelaten. Hugo sloop naar de kamerdeur... luisterde Hij hoordé de beide héeret met zijn vader spreken. Zy brachten de eischen van luitenant von Gumppendorff over. De majoor begreep er niets van. Hier moet een vergissing in het spel zyn, mijne heeren. Ik heb heele- maal geen zoon, die op den leef tyd is, ^waarop men iemand satisfactie kan verschaffen. Neen, majoor, hoorde hij een van beide heeren zeggen, van een ver gissing kan waarlyk geen sprake zyn. Kykt u maar eens... dit kaartje... Hugo Balling... dat was het kaartje, dat Uw zoon luitenant von Grump pendorff voor de voeten wierp... met enkele woorden, die wij niet herhalen zullen, maar die voldoening eischen... Het zwijgen, dat nu ontstond, deed Hugo ijlings naar zijn tafel terugkee- ren, de pen opgrijpen en Latijnsche woordei^PIrtalen. Zijn vermoeden was juist. De schuifdeur smakte open. Hugo durfde niet om te kijken. Strak was zyn blik gericht op de letters, die in een warreling voor hem ronddans ten. De heeren bleven bij de deur staan. Met de hem in oogenblikken van hevige woede eigen ironie zeï3e majoor Balling: Kijk eens aan, mijne heeren, het schooljoeh... dat daar juist met bran dende ijver thema's vertaalt, is Uw duellant! Een knaap met korte broek! U begrijpt nu zeker wel, myne hee ren, dat de situatie meer dan belache lijk is! Enkele seconden verstreken, voor dat de heeren er iets van begrepen. Zeker, majoor, excuseer ons, majoor..., hoorde de%wijgende Hugo de beide heeren mompelen. Schreden klonken, de heeren verdwenen en de daverende oorveeg, die Hugo Balling nu van zijn vader ontving, was^erre te verkiezen boven een duel op leven en dood. Na de oorveeg luisterde majoor Balling naar Hugo's biecht. Zonder te spreken luisterde hij aandachtig nadr de romance, die Hugo hem hak kelend verhaalde. Hij vertrok geen spier van zijn gezicht bij de bekente nissen van Hugo. Slechts eenmaal vloog even een sarcastisch glimlachje over zyn streng gezicht. Dat was op het oogenblik dat zijn zoon luitenant von Grumppendorff een „jaloersche ezel" noemde. Toen de majoor alles wist, ging hij zonder te spreken naar zyn schrijftafel in de andere kamer, haalde een briefje van vijftig gulden te voorschijn uit zijn cassette en reik te dat zijn zoon toe. Je bent nog steed» op een leef- Voor de kleeding der vrouw is de keuze der kleuren van het allergroot ste belang. De meeste kleuren rood passen niet bij zeer blonde vrouwen, blauw in al zijn schakeeringen is hier de kleur die een blond type volkomen recht doet wedervaren. In vele woningen treft men roode of rose gekleurde lampenkappen aan, die het interieur iets gezelligs geven. Hetzelfde is het geval met de kleuren, die een vrouw draagt, deze werken een bepaalde stemming in de hand. Een vrouw, die een roode jkpon aan heeft en zich erg vermoeid gevoelt, zal zich veel prettiger gevoelen, wan neer zjj het omwisselt vpor een blauw. Bepaalde kleuren verraden een of andere gemoedsstemming, hetgeen men reeds onmiddellijk aanvoelt bij zwart rouw. Gevoelt men zich in een bijzonder gelukkige stemming, dan zal een lichte kleur gekozen wor den, wit bruidsjapon. tijd, Hugo, waarop een vader de klee- ren van zijn zoon behoort te betalen, nietwaar?... Hugo Balling begreep en bewon derde. Strengheid en goedheid, straf en medeleven, chef en cavalier... dat was zyn vader! Twee dagen later werd Hugo Bal ling eenigen tyd weggezonden naar kennissen, die in een ander deel van het land woonden. Louise Mortez kreeg weliswaar zijn brief, maar zij zagen elkaar nooit W.eer terug. Nu is Hugo Balling reeds een man van 61 jaai;. De energie, die hij als jongen reeds toonde, heeft hem later in het leven nooit verlaten. Met vaste hand bestuurt hij tegenwoordig nog een groote onderneming. Sonp, als hij in een gezellige kring zit en vroolijk is, vertelt hy geschiedenissen, grap pen, anecdoten uit zijn kinderjaren. Zoo verhaalde hij ons eens op een avond van zijn eersté^efde en het onmogelijke duel. Toen zweeg hij lan gen tijd, dronk toen achtereen in één slok zijn glas leeg, scheen nog steeds te moeten slikken... en staarde voor zicji uit, alsof hij eep visioen zag, een visioen van blanke schouders, van violette oogen, een roode, lachende mond„een blanke, buigzame hals... Wat er van Louise Mortez gewor den is, heeft hij nooit verteld en nie mand van ons waagde er ooit naar te vragen; want wij voelden het allen... in de stem van onzen charmanten gastheer beefde een nog niet heele- maal genezen smart... een nog open wond: zyn eerste liefde. i 1 1886 - 1936. Een vorst, die zich voor zijn volk verborg. „Ludwig II is geestesziek!" De tragische dood houdt de gemoederen nog steeds in beweging! Het zal deze maand juist 50 jaar geleden zyn, dat Koning Ludwig II van Beieren op een zeer tragische wijze om het leven kwam. Toen Koning Ludwig II zijn vader opvolgde (1864) verkeerde het Beier sche land en zijn volk reeds in groote moeilijkheden. De jonge vorst, die feitelijk nimmer voor zyn zware taak was berekend, werd bijgestaan door een specialen regeeringsraad, aan wien hy by na alle staatszorgen over liet. De koning was 40 jaar oud, toen men by hem teekenen van g( ziekte bemerkte. Hy sloot zich op in het slot Neuschwanstein, was onzicht baar voor het volk, dat hem dikwijls verlangde te zien, bemoeide zich in het geheel niet meer met de regee- ringsaangelegenheden, liet zich niet meer zien in zyn residentiestad en zond alle bedienden weg. Het liefst sprak hy met menschen, die behoor den tot de onderste lagen der bevol king. Zyn geestesziekte, die somwijlen verergerde, verhinderde den vorst een normaal denken en wanneer hy eens zyn meening over een of andere ge wichtige kwestie uitte, dan schonk men er weinig aandacht aan. Dit ver bitterde den koning, in oogenblikken, waarin zyn normaal verstand terug keerde, zeer. Hy keerde zich van iedwwen af, zelfs zyn geneesheeren zond hij heen. Totdat het noodlottig schrijven kwam: Begin Juni van het jaar 1886 zond Prins Leopold van Beieren een brief aan den regeerenden vorst, waarin hy hem op zeer delicate wyze te kennen gaf, da hy Ludwig II van •Beieren niet langer meer in staat acht het Beiersche land te regeeren en hem tevens verzocht naar het Slot Berg te gaan, om daar herstel terug te vin den van zyn geestelijke zoowel ais lichamelijke gezondheid. Tevens zond Leopold dit schrijven aan alle vorsten van Duitschland, Oostenrijk, Würt- temberg en Saksen. Wat er in het Slot Neuschwan stein geschiedde. Met een schryven van den secre taris'van Koning Leopold van Beieren begeeft zich op 9 Juni 1886 een re geringscommissie onder leiding van Freiherr Krafft van Crailsheim naar Hohenschangau, waar het Slot Neu schwanstein ligt. Dr. Gudden, direc teur van het Miinchener Krankzinni gen gesticht is vergezeld van vier as sistenten. Door een bediende die sinds jaren in de onmiddellijke nabijheid van den geesteszieken koning ver toeft, wordt de aankomst der comyiis- sie verraden en de vorst sluit zich op. De bediende wordt in hechtenis geno men en de commissie is genoodzaakt terug te keeren. Men wenscht in ieder geval geen geweld te gebruiken. Intusschen wordt de ziekte van den vorst steeds erger, en opnieuw vaar digt de regeering een commissie af, die de opdracht krijgt den koning Haar het Slot Berg over te brengen. Op den Hen Juni des avonds ver schijnt de commissie ten tweeden male °p het Slot Neuschwanstein en dit- niaal gelukt het tot de vertrekken des konings, die meestentijds waren af gesloten, door te dringen. „Majesteit!" aldus nam Dr. Gudden het woord, „dit is de treurigste taak mijns levens. Mij is bevolen Uwe Ma jesteit nog dezen nacht naar het Slot Berg over te brengen!" De assisitenten» van Dr. Gudden leidden den vorst, die wankelt als een beschonkene, uit de koninklijke ver trekken naar het gereedstaande rij tuig. Op den Zaterdag vóór Pinkste- ren, op 12 Juni, des morgens vier uur begint de rit van Neuschwanstein naar Slot Berg aan het StarnbÜ'ger- Hieer. De vorst zit alleen in een coupé, de assistenten bewaken hem onge merkt. Tegen den middag bereikt men het slot, het toekomstig krank zinnigengesticht voor een koning: De vorst begeeft zich spoedig te bed schijnt op Pinksterzondag, den 13en Juni, volkomen rustig. Schijnbaar heeft de vorst zich in zijn noodlot ge schikt. De Jk*ts telegrafeert naar München: „Alles ging wonderbaarlijk goed; de koning heeft een goeden nacht gehad." Wandelend den dood tegemoet Na den avondmaaltijd is den zieke een wandeling beloofd. Dr. Gudden zal den vorst begeleiden. De koning wenscht den weg naar het meer af te wandelen. Na egn uurtje zal men weer in het Slot terugkeeren. De he mel is grauwer dreigt on weder. Het zal vroeg donker zyn, ofschoon de zo mer ia aantocht is. Het regent. Het uur is om en traag kruipt er nóg een uur om. Het personeel in het Slot Berg wordt ongerust. De assistenten en 't huispersoneel gaan aan het zoe ken in het park, doch van de wande laars geen spoor! De angst stijgt. Om 10 uur telegrafeert men naar Mün chen, dat koning en arts verdwenen zijn. Om half elf vindt eer/bediende aan den meeroever den hoed des ko nings en spoedig ook dien van Dr. Gud den. Niet ver hier vandaan liggen een jas, een overjas en de parapluie van den arts. Geen twijfel meer mogelijk, Men roept de hulp in van visscher Liedl en enkele assistenten van Dr Gudden stappen in een bootje om de vermisten te zoeken. Men vindt de lijken van de ongëlukkigen aldra. Liedl duikt in het water en haalt de beide verdronkenen aan wal. De dood moet reeds lang zyn ingetreden. Het horloge van den koning wijst 6.54 aan. Een droeve Pinksternacht voor geheel Beieren! Was het zelfmoord De tragische dood van Koning Lud wig II hield de gemoederen jaren na dien, en zelfs thans nog, in beroering. Volgens verklaringen van den bedien de, die de lijken vond, zou prof. Gud den den vorst hebben trachten te red den, toen hy in het water wilde sprin gen, waarbij een worsteling ontstond, gezien de hoofdwonden, die Dr. Gud den opliep. Dr. Gudden was tot ver over de knieën in den modder langs den waterkant gezakt. Latere verklaringen verteilen weer dat de koning geen zelfmoord wilde plegen, doch wilde ontvluchten uit het Slot Berg, waarheen men hem had ge voerd tegen zijn wil. Hij zou van plan zijn geweest naar zijn nicht Elisabeth, de toenmalige keizerin van Oostenrijk te vluchten, die hem zeker zou heb ben geholpen. De vorst zou dan in het water zijn geloopen in de veronder stelling, dat de arts hem toch niet zou durven naloopen. Er zou een worste ling ontstaan zijn, waarbij de forsch gebouwde koning den arts bij den hals greep en worgde, zoodat de professor, niet uit de voeten kunnende door de modderpoel langs den waterkant, dood neerviel. Bij dien val zou ook de koning zyn meegesleept en de water vloed zou de lijken naar het midden van het meer hebben gespoeld, terwijl er niemand aanwezig was om beiden te redden .Hoe het ook zyde tragi sche dood van Koning Ludwig II van Beieren heeft het Beiersche volk, dat ondanks alles aan zyn koning ge hecht was,* lange jaren in diepen rouw gedompeld. Aardappelen Aardappelen van den vorigen dag kan men weer opdienen door ze even in heet water op te koken, daarna af gieten, laten stoomen en daarna om schudden met boter en peterselie. Kleursel voor soepen. Kleursel voor soepen en saus maakt men door suiker te branden en er wat water bjj te voegenin goed afgeslo ten flesch bewaren. Het moorddadigst vergif ter wereld. Levenswerk van het echtpaar Curie. Joachimstahl, de radiumstad in Bohemen. Door PETER JAN KARS. Volgens nog niet onicieel bevestig de oerichten zoifden in Opper-Oosien !ryk, evenals vier jaar geleden, op nieuw stukken grond zyn ontdekt, welke ryk zijn aan radium, de kost baarste grondstof. Hoe groot de win ning is, is nog niet bekend. De juiste plaats, waar de grond radiumryk is, wordt, zooais begrypelyk, zooveel mo gelijk geheim gehouden. Zoo'n klein, simpel bericht en toch zoo belangrijk voor de wetenschap èn voor de lijdende menschheid, want naast het kwaad, dat dit gif heeft ge sticht, heeft het zeer veel goeds ge daan. Dit kunnen de geleerden, die hun leven in dienst der kankerbestry ding hébben gesteld, U vertellen. Wat is feitelijk radium? Heeft U zich dit wel eens afgevraagd? Ra dium, „het demonisch element", zoo als men het pleegt te noemen, radium, dat stralen des doods en des levens in zich heeft, bestaat uit niets anders dan uit lood. Dit duurste aller ele- mentén wordt het goedkoopste, wan neer hét zijn werking heeft verloren. De ontdekking van de radium ge schiedde door een toeval. Bocourel, een Fransch physicus, die zich bezig hield met de ontdekking der Rönt- genbestraling en hun benutting, be merkte bij rijn proeven iets bijzon ders. Hy had een Oeranzout op een lichtdicht stuk papier gelegd en er een pakje van gemaakt. Dit legde hij op een fotografisch plaat en plotse ling zag hij, dat de plaat werd belicht. De nieuwontdekte eigenscchappen van het zout noemde hij „radio actief.' Madame Curie ontdekte, dat de z.g. pechblonde" veel sterker radio-actief is als Oeran en concludeerde daaruit, dat de nieuwe, onbekende stof moest worden onderzocht. Zij stelde zich tot taak dit onbekende element te analy seeren. Een ton Oeranerts, beschik baar gesteld door de Weensche Aca demie van Wetenschappen, werd aan een grondig onderzoek onderworpen. Een tiental jaren verging, tot men uit 1000 k.g. Oeranerts 10 gram van het nieuwe element had afgescheiden. Dit nieuwe element, ontdekt door het echtpaar Curie, werd radium ge noemd. Meer dan 35 jaren zijn ér overheen gegaan en nog is het bezit aan radium over de geheele wereld belachelijk ge ring. De geheele radiumvoorraad der wereld is gemakkelijk in een lucifer doosje te doen! Doch? de waarde van den inhoud van dat luciferdoosje (270 gram) zou tot in de 13.5 millioen dol lars beloopen! De meeste menschen vormen zich een geheel verkeerde voorstelling voor radium. Men moet niet denken, dat radium zonder veel moeite is te vin den, omdat het zichzelf verlicht! Neen, radium, dat in den grond zit, ziet er uit als een stukje grauw pot lood. En omdat de werking van de radium zoo uiterst gevaarlijk is, dient men by het zoeken bijzonder oplet tend en voorzichtig te werk te gaan. De eerste streek waar men radium vond, is Joachimsthal in Bohemen. Ook thans nog werken er dagelijks duizend arbeiders mede om het kost bare gif te vinden. De gezondheid van iederen arbeider hangt hier aan een zyden draadje, want ook het gering ste deeltje van radium werkt funest op het menschelijk lichaam. Het duurde evenwel niet lang, of men ontdekte, na Joachimshal, groote radiumrijke veldeh. Eerst vond men ze in Belgisch-Congo, later» in Ame- rikaansch Colorado, hoewel de grond in Colorado niet bijzonder radiumryk mag worden genoemd. In Turkestan vindt men vry veel radium. De Radio- Belge-Maatschappij vond hier in 20 jaar 3Q gram radium. In het geheel Von Hindenburg, de Duitsche Keizer en Ludendorff, qo/ife- reeren achter de linie. Scène uit de Fox film „30 iaat Wereldgebeuren' een verzameling authentieke-filmreportage» uit de geheime archieven der mogendheden, die deelnamen aan den wereldoorlog Réunie-Bioscoop. n? De Graaf van Monte Christo. Alexander Dumas' bekende roman. In de Schouwburgbioscoop. i Alexander Dumas' nog altijd populaire werken hebben reeds eerder stof voor een scénario gegeven; wij herinneren ons nog altijd de zeer goede film van de onsterfelijke drie Musketiers, met Fair banks als d'Artagnanj, Nu heeft de film zich meester gemaakt niet voor de eerste maal, „als wij het wel hebben van, na de Musketiers, Dumas' bekendste werk „De Graaf van Monte Christo" en daarmee nogmaals het bewijs geleverd, dat de fantasieën van dezen romancier in spanning en süg- gestie niet onder doen voor de moderne „thrillers" van bijvoorbeeld Edgar Wal lace. De arme, wreed miskende Edmon Dan- tes, die reeds tijdens zijn leven de kwel lingen van Dante's hel leert' kennen en op onbarmhartige wijze wraak nam op zijn vijanden daarom Is zijn figuur nooit zoo populair geworden als die van den impulsieven d'Artagnan. al" Is net leven van dezen zeeman gecompliceerder en zijn bewreegredenen dikwijls mensche lijker dan van den onstuimigen vechtjas Is ln deze film door de vertolking van Robert Donat van een sprekende karak teristiek. Vooral ouderen zullen zich den inhoud van het hyperromantische verhaal van Dumas herinneren. Edmond Dantes, een Jong officier! aan boord van een Fransch oorlogsschip krijgt van den stervenden kapitein een brief mee naar Marseille met een geheime mededeeling betreffen-' de den terugkeer van Napoleon. Zelf is hij van den tekst van dit schrijven vol komen onkundig, maar toch wordt hij gearresteerd en opgesloten in het, be ruchte Chateau d'If. Hij is het slachtof fer geworden van die mannen, die elk belang hadden bij zijn dood. Vele jaren heeft hij reeds in zijn kerker geleefd, als hij in aanraking komt met een geleer den abt, die zijn cel bereikt bij zijn po- vindt men over de geheele wereld drie of vier belangrijke maatschappijen, die zich bezig- houden met de winning van radium! De waarde van de radium ligt niet, zooals velen meenen, in het feit, dat zy zoo zelden voorkomt, neen, er be staan nog wel grondstoffen, die nóg zeldzamer voorkomen en niemand vraagt er naar. De waarde van de ra dium ligt in haar geneeskracht. Vele ziekten, vooral kanker, ondervinden de heilzame werking van de radium. Haar actieve stralen verrichten won deren op het zieke lichaam. Vóór men evenwel zoover met de benutting van de radium was als thans, zijn er vele menschenoffers gevallen. Zoowel artsen als leeken hebben hun leven er voor veil gehad. Zij stelden zich in dienst der weten schap. Verbranding veroorzaakte de meeste dooden. Langen'tüd wilde men de radium dan ook niet eens in de geneeskunde gebruiken, hoewel men wist, dat dit element, bij goed ge bruik, een heilzame uitwerking heeft. Men huiverde er voor met de gevaar lijke stof-te experimenteeren, doch de groote technische uitvindingen der laatste jaren hebben het den geleer den mogelijk gemaakt meer succesrijk met de gevaarlijke stof om t? gaan. De bewaring van het kostbare gif heeft door den loop der jaren heel wat hoofdbrekens gekost. Thans ge bruikt men over het algemeen lood ging om zich uit te graven. Samen wer ken zij gedurende vele Jaren verder aan hun gang naar bulten, terwijl de abt zijn metgezel zijn levensgeheim toevertrouwt, n.l. het bestaan van een onmetelijken schat, verborgen op het onbewoonde eiland Monte Christo. De abt sterit maar Dantes weet zich te bevrijden en keert als rijke Graaf van Monte Christo terug in de bewoonde wereld, waar hij zich nu verder wijdt aan de taak, zijn vijanden op superieure wijze te gronde te richten. Als zijn wraak voltooid is, kan bij zich met Mercedes, zijn vroegere verloofde, die inmiddels met een van zijn drie doodsvijanden gehuwd ws Het Geheim van Evelyn Prentice. In het Thalia-Theater- William Powell en Myrna Loy, die reeds vele malen een voortreffelijke uit beelding hebbengegeven uit het moderne Amerikaansche society-leven, wij her inneren b.v. aan „De nacht der terecht stelling", brengen in „Evelyn Prentice" opnieuw zulk een combinatie op het doek: fijner en stiller van nuance thans, doch zeker niet minder karakteristiek. Hij is de advocaat Prentice, befaamd pleiter met een enorme practijk, wiens heele dagelijksche leven opgeslokt wordt doorzijn werk; zij zijn vrouw: een mooie jonge verschijning wier leven volkomen Ingesteld Is op dochtertje en man, en die onder de noodzakelijke verwaarloozing lijdt. Beiden komen te dwalen, de dwa lingen werken op elkander in, totdat een catastrofe het gezin bedreigt. De film geeft intelligente en wonder wel afgestemde creaties van de beide hoofdpersonen benevens een opmerke lijke rol van Isabell Jewell, de vriendin van den vermoorde. En het geheel is, met zijn menschelijken toon en dikwijls zuivere en ontroerende oogenblikken. een product geworden waar de Metro- Goldwyn aile eer van heeft. als isoleermiddel, doch ook dit cle ment is niet absoluut „straaldicht". De stralenwerking van do radium is zelfs door geleerden zeer moeilijk verklaarbaar. Waar zelfs de electri- teit in wezen nog geheimzinnig is hoeveel meer dan de radium Radium is, om het zoo uit te drukken, een per petuum mobile, een stof, welke uit zichzelf werkt en dat niet te bedwin gen is. De geleerden echter hebben kunnen nagaan, dat deze werking niet eeuwig duurt. Men zegt, dai de ra dium over 2000 jaar haar kracht zal hebben verloren. Aan de hand van' 'zulke berekeningen heeft men ook go- tracht den ouderdom van onze Moe der Aarde na te gaan, doch de mee ningen hieromtrent loopen bij de we tenschap noga 1 eens uit'een. Buiten radium vindt men nog an dere substanties, die radio-actief wer ken. Ook dezen gebruikt men tot heil van het menschelijk lichaam, doch ook wel by technische proeven. Radium- houdende bronnen worden vaak benut door menschen met ziekten van veler lei aard. En tenslotte iets over het smokkelen van radium, dat... uitge sloten is. Aan de Oostenrijksche gren zen, en aan de grens van Bohemen, waar de meeste radium wordt gevon den, is smokkelen onmogelijk, daar de grensbewakers gebruik maken van byzonder%apparaten, die onfeilbaar werken en de aanwezigheid van het geringste deeltje radium onmiddellijk vaststellen.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4