Let op! D. Vermij Zn. brëEM Steenkamer's Hiijiiiiw Frans v. Camp 7: 1111 HI MUREN's bekende Eau de Cologne PRE5T0 neem dan Voorjaar sprijzen Brandstoffen Volop! Volop! Volop heerlijke Roomijs ZlliL'l IllIETIltKiBIJ TENTOONSTELLING Zoekt U afkoeling in deze warme dagen per maat slechts 1 kwaliteit De Beste POLOHEMDEN •J \7lcd2orta/e XTlakuw/umA TURFMARKT Bij Examens en Openbaar Optreden ZEEPPOEDER Crosley Koelkasten J. HU1LEMAN Zl|den charmeuse Notaris J. v. Kranenburg T. BULK m HT.ARENDS' die U gezien MOET hebben! Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Gouda. Een Regentendagboek uit de 18e eeuw. CXXXVIII. De onlusten hier ter stede by de nadering van de Pruisen. I. „17 September 1787 Smiddags is een „Man van Haestrecht doodgeschoote door „eene Bik e n een jonge de been aen „Stukken, de voornoemde Bik gevange „genomen ent koffyhuys en de huyzen „van van Bekum en Meickert uytgeplun- „dert De oranjegezinden in Gouda verkeerden in groote opwinding tengevolge van de na dering van de Pruisen. Hun opgewonden heid nam nog toe, toen de leden van het corps, dat vanuit Goejanverwellesluis was gevlucht, in de stad terugkwamen. Om streeks een uur in den namiddag kwamen weer eenige van hen, onder wie de pijpma- kersbaas Huibert Bik, die in de Keizer straat woonde, door de Tiendewegspoort de stad binnen. Zy liepen den Langen Tiende- weg af met achter hen aan een hoop volk. Natuurlijk ontbraken ook in dien tyd de gebruikelijke' „opgeschoten jongens" niet. De jongens schreeuwden: „Kees, Kees" (de scheldnaam van de patriotten). Bik, die zoo gauw mogelijk thuis wilde zijn, nam den weg Achter de Kerk langs. Ook hier werd hy onder luid geschreeuw gevolgd. Ter hoogte van de Koster Gijzensteeg keerde Bik zich om en hield zijn geweer, waar nog steeds de bajonet op stond," voor zich uit. Een zekare Lambert Meyer uit Haastrecht greëp de bajonet vast en draaide hem van het geweer af. Een van d'e vrycorporisten, die in het gezelschap van Bik was; riep toen,: „Schiet den donder maar dood". Vrijwel op hetzelfde oogenblik ging het geweer af. Meyqr was in het linkerbeen getroffen, waggelde achteruit en ging op het trapje zitten van een van de uitdragershuisjes, die toendertyd nog tegen de kerk aangebouwd waren. Inderhaast werd een chirurgijn ge roepen. Deze wilde den gewonde laten ver voeren, maar voor het zoover kwam was Meyer al dood. Dezelfde kogel had ook nog een zoontje van Overman in het been ge troffen. Maar deze verwonding liep beter af dan bij Meyer. Er was geen sprake van, dat „de been aen Stukken" was, zooals van der Hoeve dit in sappig Goudsch in zijn dagboek vermeldt. De jongen had alleen maar een vleeschwond. Hij werd door een van de omstanders naar zijn moeder ge bracht. Daar werd de kogel verwijderd en de wond verbonden. Bik was intusschen door zijn kameraden „het koffyhuys" inge trokken. „Het koffyhuis" was de patriotten- societeit; het stond om den hoek van de Kerksteeg, waar tegenwoordig de heer van der Land woont. Door den achteringang hiervan was Bik voorloopig in veiligheid gebracht. In de patriottensocieteit werd hij gevangen genomen en naar het stadhuis getransporteerd, waar de vroedschap juist in vergadering bijeen was. Op last van den baljuw werd Bik hierop in bewaring ge steld. Het gemeen, dat over het algemeen de patriotten zeer vijandig gezind was, ge raakte nu in beweging en begon de huizen van de patriotten te plunderen. Het eerst was het „koffyhuis" aan de beurt en ver volgens de huizen van den winkelier van Bekum en den lakenkoopman Jan Melkert. Er gebeurden echter nog veel meer baldadig heden. Bij ongeveer tweehonderd patriotten werd er geplunderd of werden de glazen ingegooid. In het vroedschapsboek vindt men slechts een zwakke afspiegeling van deze relletjes. In de notulen van de vroedschapsvergade ring van 17 September 1787, die om 5 uur namiddag plaats vond, staat het navolgende: „Heeren Burgemeesteren hebben ter ver gadering gecommuniceert (medegedeeld) dat de respective officieren van den Krygs- raad (offeieren van de schutterij) zig voor het Collegie van de Magistraat hadden ge- sisteert (voor het college van de Magi straat waren verschenen) en aldaer te ken nen gegeven dat aangezien de Schutters onwillig waren om de ordres (bevelen) welke zy gaven te obedieeren (gehoor zamen), Zy Zig buyten Staat bevonden om hunne Commissie (opdracht) na behoren te kunnen executeeren (uitvoeren) te meer daar den Bailliuw door de weerloosheyd der Schutters weynig kans zag de toenemende Confusien te Stuyten (het toenemende op roer tegen te gaan) daardoor meede buyten Staat zynde de rust te kunnen herstellen, vermeend hadt hier van kennis te moeten geven afln de vroedschap t§n eynde daar omtrent de gedagten van Hun Ed Gr Achtb te verneeme". Uit deze mededeeling blijkt duidelijk, dat er in de stad oproer was en dat de schut terij, die onder de wapenen was geroepen, het oproer niet wenschte te dempen. De vroedschap nam een verstandig be sluit; zy liet aan de Magistraat de leiding van zaken over. De Magistraat vaardigde nu de navolgen de proclamatie uit: Publicatie De Magistraat der Stadt Gouda, met Leedweezen zignde de onrustige bewegin gen, welke zig onder de Ingezetenen begin nen te verspreyden, doen mits dezen allen en een iegelyk Ernstigst waarschouwen, omme zig in alle bedaardheyd te gedraagen, stil naar hunne huysen te gaan, zig te wagten voor alle gevaaren en aan de Magistraat over te laaten het straffen van de schul digen en het bevryden van de onschuldigen, en dus ieder het hunne toe te brengen tot ^ewaaring van de rust en veyligheyd, waar toe de Magistraat alle mogelyke middelen ^n het werk sal stellen. Actum by (Gedaan door) t College van de Magistraat den 17e September 1787 en gepubliceert (afgekondigd) ten zeiven dage Ter ordonnantie van dezelve (Ter uit-, voering van het besluit van de Magistraat) V: Van Eyck. In de vroedschapsnotulen van den volgen den dag vindt men nog e'en nadere mede deeling van de burgemeesters over de on lusten. De burgemeesters „droegen" toen aan de vroedschap voor: „dat zy na het houden van de vroed schapsvergadering van gisterenmorgen door den Heer Bailliuw geinformeert (ingelicht) synde dat agter de kerk zeeker ymand door het Schieten van een ander Swaar gekwetst was geworden, als meede dat eenige com motie (beweging) hadt veroorzaakt, welke gevoegt by de opschuddingen veroorsaakt door de algemeene gevreest wordende aan- marsch der Pruyssische Troupes hun had den doen resolveeren (besluiten) op de voor slag van den Heer Bailliuw en met Concur rentie (medewerking) der drie preesente Heeren Capiteynen alsoo de Heer Collonel uyt de Stad en de vierde Capiteyn door in dispositie (ongesteldheid) belet is uyt te gaan de vier Capiteyns rotten te doen onder de wapenen komen dat de Capiteynen Zulks in het werk wil lende Stellen hierin door een meer toenee- mende opschudding verhindert geworden Zynde op hunne voordracht met eenparig- heyd geresolveert (besloten) was„ de gan- sche Schuttery, Zoo door het luyden van de alarmklok als het roeren van de Trom in de wapens te doen komen met quafifica- tie (machtiging) aan de Capiteynen om Con form (overeenkomstig) de geheyme instruc tie (orders) in Cas (geval) van oproer alle mogelyke middelen van welken aard en na tuur dezelven mogten zyn te employeeren (bezigen) tot Conservatie (behoud) der rust. Dat zy vervolgens vermeenende dat eeni ge attroupementen (samenscholingen) be gonnen te Jcomen voor het Socleteytshuya, den oudsten Capiteyn Bleuland hadden gelast eene der Compagnien te doen trekken voor dat huys en alle molesten (gewelddadig heden) te preevenieeren (voorkomen). dat zy vervolgens Zoo door den Heer Bail liuw als door de respective Capiteinen van tyd tot tyd rapport ontvangende, dat het geweld Zodanig toenam, dat er volstrekt geen mogelykheid was het geweld te kee- ren, niet tegenstaande van tyd tot tyd eenige verzoeken door Burgeren gedaan geaccor- deert (toegestaan) waren, hetgeen ook door myne Heeren van de vroedschap geappro- beert (goedgekeurd) is Dat de Capiteynen ook met geen moge- Een iegelijk zal zijn eigen pak dragen. FEUILLETON. OM EEN KIND. Roman van NORBLRT GAR AI. (Nadruk verboden). <#,i O. daarvoor behoef je niet bang te zijn, zegt mr. Osborn geruststellend. Hij rieemt je vast! Ach, weet je, 't is wel eigenaardig, maar af en toe maak Je wel eens kennis met iemand, waarmee je direct zoo goed harmonieert, dat het is, of je al Jaren met elkaar bevriend bent Zoo is het ook met dien Mitchell. Een patente kerel, werkelijk! Niet direct ja- i loersch worden, Danny! Hij heeft al grijs haar En toch is hij nog geen veertig. Hij schijnt lang in de tropen geweest te zijn. Entin. dat vertel ik jullie een vol- genden keer wel eens. We moeten op- schieten, Nicolle. Ga Je aankleeden. Mr. Mitchell heeft mij zijn wagen ter be schikking gesteld om zoo gauw mogelijk weer in de stad terug te kunnen zijn. Terwijl Nicolle zich in haar kamer ge reed maakt voor den tocht naar de stad, oppert Danny hetj plan om mee te gaan. Misschien zou die rijke Amerikaan ook hem op een of andere manier van dienst kunnen zijn. Maar bij nader inzien, vindt hij het toch wat dwaas, dat een jongedame, die een betrekking als secre taresse aanvaardt, direct haar verloofde meebrengt Ik zal wel eens met mr. Mitchell praten, belooft de oude heer Osborn, Danny welwillend op den schouder klop pend Ik zal nog vandaag eens voorzich tig informeeren of hij niet een kleine bijverdienste voor je heeft tijdens je va- cantie. Een oogenblik later zit de oude heer, de kleine Maud bij hem op schoot, op den schommel in den tuin, denkend aan den tijd, toen Nicolle zoo klein was als Maud nu en vroolijk babbelend op zijn knie zat. En in zijn herinnering ontwaakt weer het beeld van zijn vrouw, die nu reeds tien jaar dood is. Als het stil ls om hem heen, meent hij nog steeds haar stem te hooren. Ja, tien jaren kunnen als een dag zijn Nicolle komt den tuin in. Het goed- koope toiletje, dat zij draagt, een met roode ruiten bedrukt voile japonnetje maakt volgens haar vader, die dit met trots constateert, den indruk van een echt Parijsch model Danny vergezelt het tweetal door het bosch naar den rijweg. Wel m'n Jongen, informeert mr. Os born belangstellend, hoe gaat het tegen woordig bij de Estna-fabrieken? Nogal naai- je zin? Uitstekend! 't Is een geweldig be drijf, hè, met schitterende promotiekan sen, antwoordt Danny enthousiast, zon- lykheid kans Zagen door middel van de Schuttery geweld met geweld te keeren deels door het gebrek aan vertrouwen en Subor dinatie (gehoorzaamheid) en deels Zoo het Scheen door ongezindheyd, ja zelfs dpt de Compagnie voor het Societeytshuys (de patriottensocieteit) geplaatst verzocht terug getrokken te mogen werden Dat zy vorders ook eSne publicatie heb bende laaten doen om de Gemeente tot rust en Stilte aan te maanen, nadat de vroed schap deeze Zaak aan hunne- prudentie (hun inzicht) hadt overgelaaten met alle moge lyke Zorg en moeyten waartoe en den Heer Bailliuw en de respective officieren van de Schutter»? al het hunne Zelfs met gevaar van hun Leeven toegebragt hebben, getragt heeft de rust te herstgllen. Edog dat dit alles niet in Staat Zynde om dat gedeelte der Smalle gemeente hetgeen in woede ontstoken was door het doodschie ten van de hier voorgem: persoon in Stilte te brengen, hetzelve Zap verre is gekomen dat verzocht is de ontwapenirtg van dat ge deelte der Schutterye, hetgeen van hun in politique gevoelens verschilde Dat de Leeden van de Magistraat dit eg- ter finaal (geheel en al) geweygert heb bende tot hun leedweze Zoo uyt de rappor ten van den Heer Bailliuw als ook van de respective officieren van den Krygsraad (schutterij-officieren) over welkers activi- teyt (ijver) Zy allesints reeden Zig te loueeren (gelukkig te prijzen), hebbal moe ten verneemen tot hun Smerte, dat die Leeden langsamerhand ontwapend wierden dat de Compagnien langsamerhand vermin derde, terwijl integendeel de woede hoe langer hoe felder wierd, Zoodat en door het uytzenden van patrouilles welke dog geen vrugtbaar effect (resultaat) volgens de rap porten, welke de Magistraat van tyd tot tyd ontving konden doen, off door andere middelen niets' uyttovoeren was, dat het ge weld volstrekt meester, en er niets op was (anders overschoot) dan de weynig over schietende manschap by een te trekken op het Stadhuys, aldaar vergadert te blyven en het Zelve met Stadsarchiven, met aban don (in den steek laten) van hunne Huys- gezinnen vrouwen kinderen, huyzen en goe deren te bewaren Dat de Leeden van de Magistraat echter langsamerhand het genoegen hebbende hun ne Schutters weder te zien vermenigvuldi gen door alle persuasive middelen (mid delen van overreding) gesoutineert (onder steund) door de differente (verschillende) aanspraken, Zoo van den Heer Bailliuw als van de Leeden van de Magistraat, vermeend hebben ook weder Zoo ras een genoegsaam aantal manschappen tot de defensie (ver dediging) van het Stadhuys aanwesig wa ren patrouilles te moeten afzenden tot ie defensie van de bezittingen hunner mede burgeren en niet geheesiteert (geaarzeld) hebben Zig Zelfs aan het Hoofd van een notable (voorname) Patrouille te Zetten, namentlyk een der 'Heeren Burgemeesteren en twee Scheepenen, dat zy met deeze pa trouille geduurende drie Uuren getracht hebben de rust zoo veel mogelyk te herstel len, het plunderen te beletten en veele huy zen gesauveert (gered) hetzy geheel hetzy ten deele hoezeer Zy egter teffens eenparig bevonden en overeengekomen Zyn dat de criticque Situatie (toestand) van Zaken Zoo was, dat geweld te gebruyken ten uyttei- sten af te keurpn en ook onmogelyk was. Dat Zy hierin gecontinueert hebbende (zij, hiermee voortgegaan zijnde) tot deeze mor gen thans Zig Zejfs (zelf), Zoowel als de officieren van de Schutterye en de Schutte rye zelfs (zelf), Zoo afgeslooft vinden, dat er geen mogelykheyd is voor hun dit lan ger te Soutineeren (dragen). Dat Zy in deeze omstandigheeden geheel vermoeyd en bijna radeloos dit wederom bren gen in den Schoot van myne Heeren van de vroedschap van welke Zy thans adsistentic (hulp) en Zodanige besluyten vermeenen te mogen verwachten als tot herstel der rust nodig zullen Zyn, temeer daar Zy zig ge heel en al ontbloot Ziet van de adsiBtentie (hulp) van den Bailliuw twee Burgemees teren twee Scheepenen den Collonel en Twee Capiteynen, dat Zy dus hieromtrent, al3- mede omtrent de verdere middelen van her stel het goeddunken van Hun Edele Groot Achtbare Zullen afwagten temeer daar Zy alle redenen hebben, om teJvermoeden dat dit oproer en de plundering tegens de nacht weeder Zoude kunnen beginnen. Zooals uit deze mededeelingen van de burgemeesters blijkt, zaten de heeren van ce Magistraat leelyk met de handen in het haar en wenschten zij niets liever dan het hun opgedragen gezag in deze „criticque Sutiatie van Zaken" aan de vroedschap over te dragen. De vroedschap voelde hier echter niet veel veer en vond een geheel andere oplossing uit de moeilijkheden. Welke die oplossing Was, blijkt uit het verdere \erslag in het vroedschapsboek: „Waarover gedelibeert zynde (Nadat over het hiervoren .vermelde voorstel van de ma gistraat beraadslaagd iö*), is goedgevonden Heeren Burgemeesteren te bedanken voor de gegeven Communicatie (mededeeling), de verrigtingen van de Magistraat te lau- deeren (prijzen) en te approbeeren (goed te keuren) gelijk dezelve gelaudeert en ge approbeert werden mits deeze en is wyders' goedgevonden en verstaan den Heer oud Burgemeester Willem van der Hoeve te ver zoeken en te Committeeren (op te dragen) gelyk dezelve verzocht en gecommitteert werd mits deeze, om Zig ten spoedigste te begeeven na Schoonhoven en aldaar by den Heere regeerende Herthoge van Brunswyk te effectueeren (bewerken) dat den aan- marsch der Pruyssische Troupes welke men geinformeert (waarvan men bericht had ont vangen) dat door deze Stad stonden te pas- seeren mogte bevordert (bespoedigd) wor den ten eynde daardoor de ongerustheyd te verminderen, welke by de burgery resideert (heerscht) over de gevreesde aanmarsch van het vliegende leger en de Stropende Hu- saaren van den Rhyngraaff van Salm. En is vervolgens de vroedschap geconti nueert (zitting voortgezet) tot aan het retour (de terugkomst) van welgemelde Heer van der Hoeve De heer Oud Burgemeester van der Hoe ve heeft ter vergadering gerapporteert (medegedeeld), dat hy ingevolge de aan hem opgedragen la^t Zig vervoegt had by den Heere Herthoge Van Brunswyk welke hem toegezecht had Vden ,aanmarsch der Troupes voor een gedeelte te^ullen laaten verhaasten Waarover gedelibereert (beraadslaagd) Zynde is welgemelde Heer voor de* genomen moeyte in deeze bedankt en wyders goed gevonden de verdere Schikkinge aan de prudentie (het inzicht) van het Collegie van de Magistraat over te laaten Zoover was het met het stadsbestuur ge komen, dat het den prinsgezinden dagboek schrijver Willem van der Hoeve naar Schoonhoven moest zenden om aan den vyand te gaan verzoeken hier de orde te komen herstellen. Zoogenaamd zou worden verzocht de stad te komen beschermen tegen het vliegend legertje van de patriotten en de „Stropende Husaaren van den Rhyn- graaff van Salm", maar in werkelijkheid snakte het stadsbestuur naar ordebewaar ders, teneinde de uitspattingen van het ge peupel te kunnen beteugelen. Deze geheele handelwijze vertoont groote overeenkomst met de recente gebeurtenissen in Addis Abbeba. Ook daar was oproer en werd aan den naderenden vyand verzocht de stad met spoed te willen bezetten. Uit de hier beschreven gebeurtenissen is zeiler deze conclusie te trekken: Nooit zou zooiets mogelijk zijn geweest bij aanwezigheid van een flink politiecorps, dat vry was van politieke invloeden en al leen maar gehoorzaamde aan de dragers van het gezag. Dit was echter toen niet het geval; er wareh slechts een paar k afhankelijke ,,'s Heeren dienaren" en deze waren abso luut niet tegen een groote rel opgewassen. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. BINNENLAND. Opheffing van zes Rijkskweek scholen. By de wet van 22 Februari 1936 tot ver- laging van de openbare uitgaven voor het Onderwijs is .bepaald, dat bü Koninklijk Be- sluit het aantal kweekscholen, dat voor rijksbijdrage in aanmerking komt, met in gang van 1 September 1936 zal worden ver. minderd. Uit de behandeling van het ontwerp dier wet blijkt, dat die vermindering gepaard zal gaan met de opheffing van eenige Rijk», kweekscholen. Tot de vermindering van het aantal ge subsidieerde kweekscholen zou eerst wor den overgegaan, nadat daarbij betrokken onderwijsorganisaties zouden zyn geraad pleegd en nadat de onderwijsraad zou zijn gehoord. Beslist is thans, dat 6 rijkskweekscholen zullen worden opgeheven en dat 12 geBub-^ sidieerde kweekscholen de rijksbijdrage zul-* blijft men kalm «O helder door het gebruik van Mijnhard!'» Zanuwtablattin Glazen buiaje 75 cent. lei De 6 rijkskweekscholen zyn di» te Breda, Gorinchem, Hellevoelsluis, Oostburg, Zaan dam en Zierikzee. De 12 kweekscholen die voortaan de rijkssubsidie zullen moeten missen, zyn: de gemeentelijke kweekscholen te Gnmir.g'én en Leiden, de bijzondere kweekscholen v?ur onderwijzeressen te Haarlem en Nijmegen, uitgaande van de plaatselijke departemen ten der maartschappij tot nut van 't alge meen. de bijzondere christelijke kweek school te Leeuwarden (Margeretha de Heerstraat), en de bijzondere roomsch ka tholieke kweekscholen voor onderwijzeres sen te Amsterdam (korte Prinsengracht),^ Beesel (reuver), Boxtel, Breda, Heerlen,' Nijmegen (Neerboaeft) en Woensrecht (Hoogerheide). Geeft overvloedig schuim. der een oogenblik te aarzelen. Maar toch is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Ik binnenkort verander. Ik heb van an dere zijde een pracht aanbod ontvan gen. Wat zeg je? valt Nicolle hem ver baasd in de rede. Daar heb Je me nog niets van verteld... Ach, Je weet Nicolle, dat ik er niet van houd vooruit te loopen op dingen, die nog niet vaststaan. Hij slaakt een zucht van verlichting, als vader en dochter eindelijk in de fraaie Cabriolet plaats nemen. De motor I wordt aangezet, 'n paar afscheldswoor- den, gewuif wederzijds, dan suist de wa gen weg. Lang kUkt Danny hem na. Dat er nog menschen zijn, die vijftig dollar per week voor een secretaresse betalen. Wat moet die Amerikaan wel verdienen om zich een dergelijk salaris te kunnen veroorlooven? M'n hemel er moet toch iets gebeuren. Hij kan toch niet ten eeuwigen dage zoo blijven rond- loopen Als Nicolle eenmaal den smaak van geld verdienen beet heeft, wat dan? Dan zal ze hem natuurlijk ontglippen, gaat haar belangstelling allicht naar an dere dingen uit... dan... Er moet Iets gebeuren! zegt hij hard op, zich met geweld van zijn pessimis tische gedachten losscheurend. Als Danny na eenige uren van doel loos rondslenteren in zijn buitenverblijf terugkeert, vindt hij daar alles in de grootste opwinding. Kltty, Kaynes en Brownell maken hem haastig deelgenoot van den Inhoud van een expresse brief, welke de postbode tegen den middag heeft afgegeven. Het ambtelijke schrijven, door inspec teur Benett onderteekend, deelt miss Devine en miss Osborn mee, dat de klei ne Maud Gordon den volgenden dag om vijf uur door eenige rechercheurs zal worden afgehaald, zulks overeenkomstig den wensch van haar pleegvader. In verband met de bijzondere omstandig heden worden de beide meisjes verzocht j er voor te willen zorgen, dat het kind I op den aangegeven tijd gereed is. I Waar is uw verloofde? vraagt Kay- I nes. Ik zou deze kwestie graag eens met haar willen bespreken. I Mijn verloofde? Die telt hierin niet i meer mee, geeft Danny ten antwoord. I ZU zal voor deze geschiedenis geen Cljd i meer hebben, want ze heeft juist van- j daag een schitterende betrekking gekre- gen bij een Amerikaan, die walgelijk veel geld verdient. Vijftig.. i Dollar per week, wilde hij zeggen, I maar hij zwijgt plotseling, als hij be merkt met welk een intense belangstel ling de Jonge rechercheur naar hem luis tert. Op hetzelfde moment gaat hem een gedachte door het hoofd, welke hem het bloed naar de wangen doet stijgen. Als deze vrijgevige Amerikaan eens de lang gezochte Coverley was, die een gun stige gelegenheid zoekt om onopvallend met het kind in contact te kunnen ko men? Waar ontmoet miss Osborn dien Amerikaan? vraagt Kaynes, hevig ge ïnteresseerd. Hoe heet hij? Ja, dat zal ik Jou aan je neus hangen, denkt Danny, maar hard op zegt hij, dat hij er niet aan gedacht heeft daarnaar te informeeren. Hij voelt, dat hij op een keerpunt van zijn leven staat. Er zijn vijfduizend pond te verdienen. Hij moet dat zaakje echter alleen op knappen Dit is de groote kans van zijn leven Hij zal het signalement van Coverley. dat binnen in de lade van den tafel ligt. heimelijk bij zich steken om zich daar na, zonder dat die „pottenkijker" Kay nes het bemerkt, uit de voeten te maken en dien rijken Amerikaan eens wat na der in oogenschouw te nemen. Blijkt de man inderdaad Coverley te zijn, dan zal hij Nicolle een wenk geven en hem on middellijk laten arresteeren. En een half uur later suist Danny op zijn nieuwe motor in een ontoelaatbaar tempo over den weg langs de Theems in de richting van Londen... (Wordt vervolgd.) geldig t.m. 30 Juni a.s. LIMBURfiSCHE KWALITEIT UIT DE STAATSMIJN „WILHELMINA" PAREL ANTHRACIET afm. 12/20 KLEINE 20/30 GROVE 30/50 EIERKOLEN merk O. N BRUINKOOL BRIKETTEN merk B ,>er H.L. 1.55 1.85 1.70 1.20 per 100 K.G 2.07 2.47 2.27 1.60 2.< Alles franco thuisbezorgd, Omzetbelasting inbegrepen. BLEEKERSSINGEL 77-78. Telef. 2174-3204. het allerbeste fabrikaat met vele technische verbeteringen, werkt gemusoh- loos mot miniem stroomverbruik, heeft automatische binnenverlichting, maakt zelf ijsblokjes in groote hoeveelheden. De koelkast met de meeste bergruimte, met de beroemde wonderdeur. Sierlijke modellen. Werkt jaren zonder nastellen of bijvullen. Inhoud: 96, 115, 137, 159, 198 en 224 liters. Verzuimt niet deze koelkasten te bezichtigen. KLEIWEG 20 GOUDA TELEF. 2850. Gouda Kleiweg Betaalt, zooals gij Uw salar.fs ontvangt, dus per week of per maand ter BEEK levert U tegen contant- prijs, zoowel de nieuwste Voorjaars mantel als het tnodernste Sportcolbert. Ook voor kleeding befeekent ter Beek: Goedkoopen toch op termijn! Vraagt eens om inlichtingen. den Haag, Loosduinschekade 397 Tei 392124, Troml 6, 12, 14, bus P Hoe U gekleed gaat wordt gewoonlijk onder de loupe genomen er mag natuurlijk niets aan MANKEEKEN Wij hebben hiervoor de best aangewezen stoffen, en Costuums in voorraad, en ook voor de kinderen juist ieis aparts. Over de prijs zult U tevreden zijn en over de afwerking en pasvorm hebt U zeker niets dan lof DAAROM ALLEEN NAAR Turfmarkt 108 Telefoon 2828 Gouda bij tot de fijnste soorten in alle maten en prij zen 1.45 tot 3.75 geweldige sorteering I Wanneer ik op school over ga, of jarig ben, mag ik tracteeren op het uit MARKT 32, naast „DE ZALM", Telef. 3351. Roomijs in houdbare verpakking. Notaris J. v. Kranenburg, te GOUDA, zal op MAANDAG 22 JUNI 1936, des avonds half acht uur, ii) „Concordia" aan de Westhaven £7 illdaar, PUBLIEK VERKOOPEN: De solied gebouwde, goed onder houden VILLA met erf, voor- en achtertuin aan den Ridder van Catsweg 65 te Gouda, ka daster Sectie H 1142 en 1143, groot 9 Aren 20 centiaren. Grondbelasting 43.37. Straatbelasting 20.15. Vrij van huiur en ontruimd te aan vaarden op den betaaldag der koop som, 22 Juli 1936. Voor soliede koopers is 2'3 der koop som op hypotheek beschikbaar tegen 4% Bezichtiging de laatste 3 werkdagen vóór en op den verkoopdag van 10 12 en 24 uur. Verdere inlichtingen geeft de no tairis. te GOUDA, zal op DONDERDAG, 2 JULI 1936, des avonds half acht, in het Hotel „DE ZALM" aan de Markt te Gouda, PUBLIEK VERKOOPEN Het Winkel- en Woonhuis aan de Markt 69 te Gouda, de Drukkerij daarachter, verdere opstallen, erven j en tuin, strekkende tot aan de Naader straat, totaal groot 536 M2., te veilen in 3 peroeelen en combinatie. Vry van huur en ontruimd te aan vaarden op dek betaaldag der koop som 31 Juli 1936. Bezichtiging de laatste 3 werk dagen vóór en op den ver koopdag, van 10—12 en 24 uur. Breeder bij notities, gratis bij den notaris verkrijgbaar. GOEDE SCHOENEN behoeven GOEDE REPARATIE. Probeert U eens bü SCHOENMAKERIJ H. VAN DER POOL, RAAM 107—109. ACCOUNTANCY BELASTINGEN CONTROLE Telef. 2681. GOUDA, KRUGKRLAAN 27, GELDEN BESCHIKBAAR voor alle doeleinden. Aanvragen schriftelijk, ook monde ling, Dinsdags en Donderdags van 2 uur8.30. REG. PLANTSOEN 9, Gouda. ACCOUNTANT Crabeth (trut 59,Tol.2718 Gouda wantU vindt daar: Belangwekkende fUmvertooningen 9 Een opengewerkt Ford V-8 chai.i» 0 Een „Nauwkeurigheid.-Expositie Een Laboratorium Controle apparaat w a Bovendien een F O R D- AU TO MOB IEL voor elke beuri voor eiken «naak voor ieder ^oel In de zomermaanden wilt U er op uit, maar dan moet nu Uw keuze reeds bepaald zijn op het model en type auto dat U wilt rijden. Bezoekt daarom de Ford-Tentoon- stelling van 23 tjm 27 Juni in „Kunstmin" van de Soc. „Ons Genoegen", Boelekade, Gouda. U vindt daar zeker 'uw keus in prijzen van (825 - tot f 3160.-. Dit alles moogt U zeker niet missen! OFFICIAL FORD DEALER TE GOUDA J. HULLEMAN, KLEIWEG 20

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2