„DE PELIKAAN" ^ekelijks minstens één ZuiveldagY DAMES! Het Derde Eeuwfeest der Utrechtsche Universiteit. Instantlne Ernstig verkeersongeluk. zijn de aardbeien GOEDKOOP I Beurs van Amsterdam Gouda stoomt nu Uw Japon vanaf f 1.28 De aanbieding der geschenken in het groot auditorium. Koninklijke onderscheidingen. Na de inleidende feestelijkheden van de afgeloopen week, met haar sportfees- sten een kermis, en na den intocht der réunisten, waarmee de studenten van morgen hun lustrumviering offiicieel hebbe geopend, is in den namiddag ook een begin gemaakt met de reeks van plechtigheden, waarmee het driehon derdjarig bestaan der Rijksuniversiteit \an Utrecht zal worden herdacht. In het gerestaureerde groot'-auditorium verzamelden zich tegen half drie de schenkers en vertegenwoordigers van in stellingen, die geschenken aan de Utrechtsche Universiteit hadden doen toekomen alsmede tal van genoodigden, waaronder in de eerste plaats de dames der Utrechtsche hoogleer aren en verder yble gasten en autoriteiten, om getuige te zijn van de afficieele aanbieding der geschenken aan den Senaat der Univer siteit. Voor zoover de aard van de ge schenken dit toeliet werden zij bij de aanbieding overhandigd of waren zij in de zaal aanwezig. In de meeste andere gevallen werd een oorkonde der schen king of ook Wel een afbeelding over gereikt. Het was ruim half drie toen, vooraf gegaan door de beide pedellen in vol ornaat, de leden van den Senaat in plechtigen dfoet uit de Senaatszaal in het groot-auditorium verschenen. Terwijl alle aanwezigen z>ch van hun zetels ver hieven betraden de hoogleeraren, die ge tooid waren met baret en toga, het po dium en schreden haar hun zitplaatsen. De bijeenkomst werd met enkele plech tige woorden geopend door den rector- magnificus, prof. dr. C. W. Vollgraff, die vervolgens het woord verleende aan den Minister van Onderwijs, Kunsten eh We tenschappen, Z.Exc. prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine. hebben geopend, is in den namiddag ook te zijn van de officieele aanbieding der De Minister betr« het spreekgestoelte en verklaarde, dat net hem namens de Regeering een vreugde was, te kunnen mededeelen, dat het H. M de Koningin had behaagd, in verban^ met het derde eeuwfeest de volgende onderscheidingen toe te kennen: Bevorderd is tot grootofficier in de elkaar het podium betraden. Reeds de beschikbare tijd maakte het onmogelijk, dat lange redevoeringen werden gehou den en meestal geschiedde de aanbie ding dan ook met enkele korte, harte lijke woorden. Mevr. 's Jacob, echtgenoote van den president-curator, bood namens de echt- genooten der curatoren een door de dames zelf uitgevoerde zitting en rug voor den rectorstoel aan, vervaardigd in petit-point. Het driedeelige geschenk voor de wachtkamer der hoogleeraren van de echtgenooten der Utrechtsche hoogleer aren werd aangeboden door mevr Ob- bink, prof. dr. A. A. Nijland kwam zijn kostbare collectie curiosa, portretten, ge schriften enz., alles betrekking hebbend op de historie der Utrechtsche Universi teit, aanbieden. De heer P. N. Drost, rector senatus veteranoram van het Utrechtsche Studentencorps, die zich in deze dagen van zijn representatieve ver plichtingen moet kwijten, zoowel bij de lustrumviering als bij het Universitaire Eeuwfeest. bood namens het corps het reeds in de zaal aangebracht grooce spreekgestoelte voor het groot-audito rium aan. Namens de Utr. vrouwelijke Studenten Vereeniging kwam de prae- ses, mej. Lichtenbelt, de door de vrou welijke studenten zelf vervaardigde fraaie universiteitsvlag aanbieden. Na mens de Studentenvereniging Unitas Studiosorum Rheno Trajectina bood de rector, de heer Pennings, de curatoren- stoelen voor het groot-aditorium aan. De heef C. Homoet bood namens het geheele niet-wetenschappelijke personeel der Universiteit twee prachtige vlazen van Delltsche aardewerk aan, van den bekenden Delftschen plateelbakker Adriaen Pijnacker. Er volgden nog de vertegenwoordigers der oud-medische studenten, de oud- tandheelkundige studenten, verschillen de"" collega's en gezelschappen, dr. Schuurmans Stekhoven namens het we tenschappelijke personeel, de R.K. en de Hervormde Studentenqrganisaties, het provinciaal Utrechtsch Genootschap, prof. Ornstein namens het Natuurkundig Gezelschap, dat een nieuwe verlichting voor <fe Senaatszaal aanbood, dr. Ban- SO cll. stilt en voorkomt baron van Lijnden, hoofd van den Rijks gebouwendienst, vertegenwoördigers van curatoren en senaat van de Technische Hoogeschool en talrijke anderen. Aankomst van de Prinses. Prinses 'Juliana arriveerde te half drie op de Markt bij den ingang van de kerk, waar H. K. H. door een commissie van ontvangst werd verwelkomd. Zij begaf zich vervolgens naar het koor, waar de ongeveer elf honderd aanwezigen reeds hadden plaats genomen JhV mr. dr. E%A. van Beresteyn, voor zitter van de glasramen-commissie heet te de aanwezigen en in het bijzonder Prinses Juliana welkom. Spr. memoreer de in het kort de geschiedenis van de beglazing der ramen en rerzocht vervol gens Prinses Juliana over te willen gaan tot de onthulling van het door haar ge schonken raam, voorstellende de gelijke nis der talenten. Alvorens de Prinses overging tot de onthulling van het door haar geschon ken talentenraam, betrad zij 't spreèk- gestoelte om een korte rede te houden, waarin zij er den nadruk op legde, dat het haar, gis jongste afstammeling der Oranje's een groot voorrecht was een raam te hebben mogen schenken voor de voltooiing van heb-koor van deze kerk, welke toch de laatste rustplaats is van haar vader en van haar voorouders. Met ,in het raam te doen uitbeelden de ge lijkenis der talenten heeft de Prinses ge tracht uitdrukking te geven aan de er kentelijkheid van haar familie jegens het Nederlandsche volk. De Prinses begaf zich vervolgens naar het raam en verwijderde het gordijn dat met een groote oranjestrik was versierd. De organist speelde bp dat oogenblik het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Voordat na- NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U COEDI j Orde van Oranje-Nassau: mr. H. Th. s' Jacob, president-curator; benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: dr. C W. Vollgraff, reetpr-magntficus,. en zijn benoemd: tot Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw: dr. T. Th. Obbink, mr. C. W. Star Busmann, dr. J. M. Baart de la Faille, dr. H. F. Nierstrasz, dr. C. G. N. de Vooys en dr. J. H. Hartog, allen hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; br. B. J. L. baron De Qjer van Jutphaas, secretaris van het college van curatoren; mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht; tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau: dr. A. Hulshof, bibliothecaris; tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: E Homoet, administrateur bij het bureau van curatoren; is toegekend de eeremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan C Kerssen, technicus ie kl. en in zilver aan J. C Kreugel, amanuen sis. Nadat prof Vollgraff den Minister had dank gezegd, betrad de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, het spreekgestoelte om het gesphenk der provincie Utrecht aan de Utrechtsche Universiteit aan te bieden, een schilderij van Jacob de Wit, bestemd voor de Se naatszaal. De rector-bagniflcus beantwoordde ter stond de hartelijke woorden van den Commissaris, waarbij hij namens alle leden van den Senaat dank zegde voor het kostbare geschenk. Vervolgens was het de burgemeester van 'Utrecht, mr. dr G. A W ter Pelk wijk, die mededeeling deed van de schen king door de gemeente Utrecht van het perceel Trans 8, grenzend aan het com plex van Universiteitsgebouwen en be stemd voor de inrichting van een Uni versiteitsmuseum. -» Namens het Utrechtsche Unlversitelts- fotids kwam de voorzitter, dr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, twee belangrijke schen kingen aanbieden, ril. de nog niet alle vditooide, door Willem van Konijnenburg ontworpen zéven gobelins, die het groot- aijditorhijn zullen sieren en het prach tige gedenkboek der Universiteit, welks uitgave zonder den steun van het Uni versiteitsfonds niet mogelijk* zou zijn gilieeet. Pror. Vollgraff dankte zoowel den bur gemeester als Baron Van Heemstra ieder afzonderlijk voor de kostbare aanwin sten. die de gemeente Utrecht en het Ünlversiteitsfonds de Universiteit had- dep geschonken. Het Was een lange rij van schenkers en schenksters, die nu volgde en die na nier namens het historisch genootschap en mr. H. Waller, die namens het comité uit de burgerij de inrichting van het perceel Trans 8, de schenking van het Utrechtsch gemeentebestuur, aaribood. Het is ondoenlijk alle schenkers op te sommen. We vermelden nog slechts den heer J. Blgrens de Haan, die namens de redactie het gedenkboek een exem plaar van net prachtig uitgevoerde werk aanbood en verder de schenkingen der Scandinavische' vrienden van ons vader land. Vermelden we tenslotte nog de schen king van de geneeskundige hoogeschool te Batavia, twee prachtige Chlneesche vazen uit de Ming-periode, die prof. Boeke kwam aanbieden. Terecht constateerde prof.-Vollgraff, dat het ondoenlijk was elk der schen kers afzonderlijk dank te zeggen voor de overstelpende blijken van sympathie, die de Utrechtsche Universiteit uit alle dee- len der wereld heeft ontvangen. Niette min gaf hij in een korte rede uiting aan de gevoelens van dankbaerheid, die den Senaat bezielt en aan het slot noodigde hij de aanwezigen naar de Senaatszaal om'* daar thee te gebruiken. Nadat de Senaat wederom in plechti gen Stoet het groot-auditorium had ver laten, volgden de aanwezigen de Utrecht sche hoogleeraren naar de §ennatszaal. waar ververschingen werden rondge diend en men nog eenigen tijd onge dwongen bijeen bleef. Hedenavond te kwart over acht zal de rectör-magnlficus de binnen- en bulten- landsche gasten, alsmede de in Utrecht gearriveerde aanstaande eere-doctoren begroeten, waarna het gezelschap te ruim 9 uur in het Centraal Museum door het Utrechtsch^ gemeentebestuur zal worden ontvangen BINNENLAND. WEERBERICHT. Weersverwachting: Zwakek tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwnar bêiyolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen of onweer, koeler. Onthulling van de ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. De Prinses bij de plechtigheid aanwerig. t Zaterdagmiddag heeft in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft de-plechtige onthulling en overdracht plaats gehad kan de zeven nieuwe gebrandschilderde ramen, waarvan er een is aangeboden door Prinses Juliana en zes door het Delftsch Vrouwencomité. Onder de aanwezigen bevonden zich i J H. F. Graat Dumoneeau, oppercere- (noniemeester van H. M. de Koningin, de ministers dr. Oolijn, Slotemaker de Brui ne en De Wilde, jhr. mr. dr. A. H. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. F. Beelaerts van Blok land. vice-president van den Raad van State, Jhr. mr. G. c. W. van Tets van Goudrlaan, directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, mr. J, c. baron Baud, kamerheer van Prinses Juliana, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage, mr. G. van-Baren, burgemeester van Delft, prof. G. H. van der Steur, voorzitter van de RUkscom- J. B. E. mens kerkvoogden de nieuwe ramen werden aanvaard heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof dr J. Slotemaker de Bruine enkele treffende woorden gesproken, waarna hij mededeelde, dat'net H. M. de Koningin had behaagd, mevr J. B. van Baren— v. d Voorn Grootenboer, presidente van het Vrouwencqmitfé te benoemen tot rid der in de orde van Oranje Nassau De Minister overhandigde rrtevr. Van Baren de eereteekenen. >Hct Belg-iscne kroon prins ie in Den Haag aangekomen., Voor die tweede maal naar Noord» ijk. Wie herinnert zich niet het verblijf van die Belgische koningskinjderen in No^rd- wyk? IedeYeen, die prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte verleden zomer gezien heeft, bewaarde van hen een indruk van lieftallige oharme. Heti yerblyf te Noordwijk heeft toen eenige weken geduurd en het plan was toen reeds, dat zij dit jaar 'ondl i« het kroonprinsje met den Pul^ann-trein, die om even half zes Hollandsche Spoorstation in den 'eert, aangekomen' om andermaal d bij den Noordwijkschen burge meester, den heer Van dfe Mortel, te logee- ren. Zijn zusje was ditmaal .niet meegelee-" men. Het is nog nie^ beikend of prinses Jo sephine Charlotte dezen 'zomer zal komen. Het prinsje was vergezeld1 van tlwea leden van de Belgisch hofhouding en van zijn MARKTBERICHT. Veemarkt Rotterdam. 22 Juni. Aanvoer in totaal 1770 stuks. Vette runderen 457, vette kalveren 313, schapen en -lammeren 101, varkens 655, nuchtere kalveren 8. Prjjzen per K.G.: Vett» koeien le kw. 56, 2e kw. 50, 3e" kw, 38—42; Vette ossen le kw. 50, 2e kw. 47, 3e kw. 38—42; Vette kalveren le kw. 68, 2e kw. 53, 3e kw. 36; Varkens (levend gewichtl) le kw. 35, 2e kw. 34, 3e kw. 33; Schanen 40-48—29, per stuk 20-1612; Lammeren 39—36—28, per stuk 181410; Zuiglam meren 13—9—6. Vette koeien en ossen, aanvoer kort, han del slecht, prijizen als vorige week do-h ster ke neiging tot daling, prima koe 58, os 52. j Vette kalveren, aanvoer ruim, handel slecht, pryzen le en 2e kw. iets lager, 3e kw. on veranderd, prima's 28. Schapen en lamme ren, aanvoer iets korter, han'ül kalm, prij zen onveranderd. Zuiglamme ren, aanvoer minder, handel matig, prijshoudend. Var- gouviernante, mejuffrouw De Jong. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de heer en mevrou/w Van de Mortel en hun kin deren, Jan Hedn en Sabine, de speelkame raadjes van verleden zomer, Mr. A. Brants, in zijn hoedanigheid van fungeerend direc teur van politie en de heer F. Tielens, dis tri ctscom m artóant van den rijksvcld- De trein kwam precies op tyd binnen. Het prinsje werd uit den wagon getild en gaf den leden van het gezelschap, dat te zijner begroeting aanwezig was, een hand. Tusschen de kinderen van dien burgemeester in wandelde hij naar den uitgang, waar hij met hen en zyn gouvernante in de auto van den Belgischen gezant, de heer Mashens plaats nam. In de tweede auto volgde de burgemeester, die zelf chauffeerde, mevr. Van de Mortel en de beide leden van de hofhouding, die prins Boudewijn vergezel den. Hierna volgde een auto met de bagage. Een m^or met zijspan van de ÉyVsveld- wacht opende den kleinen stoet. Er varen weinig belangstellenden voor het station aanwezig, .want er. was geen ruchtbaarheid' aan dit bezoek gegeven. Den weinigen, die er waren, wuifde het 'kroon prinsje hartelijk toe, toen de auto vertrok, die prins Boudewyn naar Noordwyk zou brengen, waar de prins hoopt te genieten van zon en zee. Gewestelijke Landdag R.K. Staatspartij. Rede van Mr. T. J. Verschuur. Öp den Zaterdag te Alkmaar gehouden gewestelijke landdag der R-K. Staatsparty heeft! Z.Exc. Mr. T. J. Verschuur, oud-mi nister .ay oeconomische zaken een redevoe ring uitgesproken,waaraan wy het vol gende ontleenen:-' Zy, die mij opdroegen te spreken, over „Voik in nood", hebben blykbaar my op h<-i hart willen binden niet op de onderdeeley zoozeer als wel op het geheel te letten. Niet één enkel bedrijf is in nood ,naet een enkele bedrijfsgroep, maar alom heerscht de ver slagenheid wegens wegzinken vau bestaans- kansen en het afsluiten van perspectieven. Van allen rang en stand', zooals <tat onze katholieken organisatie alleen vermag te toonen, van alle bedryf en nering zyn wij hier by elkaar. Zwaar belast met zorgen, vervuld van onzen eigen nood, zyn wy, elk van ons. Nu doet gy by deze ontmoeting weder de heilzame ontdekking, dat gy diet alleen staat met urw tegenspoed, maar een voudig een deel zijt van het eene, door nood zwaar getroffen Nederlandse he volk. Er is een orkaan met demonisch geweld over het huis onzer weivaart los georoken. Geen verdieping bleef onbeschadigd. Geen vertrek ongeschonden. Ja, dat was wel- siband, wat wij tot 1929 genoten. Zelfs toen Waren er klachten. Thans schamen wy ons daarvoor. Komt de wehaart vin de jaren voor 1930 ons niet als een eldorado voor, als het lartdl onzer droomen, waarop ai oni ver langen is ingesteld? Onvruchtbaar verlan gen. Indien wy ooi4, weer tot welvaart ko men, dan zal zij toch een heel ander beeld' Ver toonen dan die van vóór de crisis. Wy moeten door een proces heen van verande ring. Daar moet worden afgebrokaa en op gebouwd. De doelstelling van menig bedryf moet in andere richting worden gezocht. 1 Onze export moet naar deels nieuwe ofzeto gebieden worden gezonden, deels ook moet zy vervallen. Zij moet goeddeels met andere artikelen komen. Ons welvaartshuis is ge- deeltolyk verwoest. Tegelyk weten wy, dat wy het niet meer in denzelfden styi moeten optrekken, omdat het in detoekomst aan ding. Doch vete zyn de, instellingen, waar aan ons land rijk is, <üe kunnen worden in geschakeld. Ook de consulaire dienst waar mee reeds vroeger het oont&ct is gelegd, moet voor dit doel kloek wortten ingespan nen. In hoofdzaak moeten de afzetgebieden worden gevonden, ontgonnen, vastgehouden1 en grondig georganiseerd door een hoog- staanden en actteven voorlichtingsdienst, die zijn krachten naar bevind van zaken ter plaatse vestigt. Voor dit doel, dat naast een goede geleide handelspolitiek beslissend is voor de perspectieven onzer productie, moet met klem de aandacht worden opgeëischt. Voorstander van muntcorrectie. Muntcorrectie moet ons llhans, nadat wij het onmogelyke beproefd hebban de be handeling en verwerping der vaste lasten- ontiwerpen heeft de situatie opgehelderd - over het doode punt heen helpen. Met duch tige inspanning komen wjj 'daarna dan wel licht, als wij niets verzuimen, in .beter vaanwater. Zonder m unt-correctie. zeker' niet'. Daarmee is, nadat lang genoeg de an dere weg is beproeft!''en zulke belangen op het spel staan, gedwongen als wij zyn door de wereld-beheerschende valuta's, de moree- Le zijde <ter vraag, welke wij niet willen ont gaan, beslist. Er kan .geen sprake van zyn, dit te willen tegenhouden. Maar evenmin kan er sprake van zyn, dit toe te laten! zonder dat het al gemeen bflang meespreekt. Als vertegen- waardigéflf van heit algemeen, belang heeft de regeering op te treden. GEMENGD NIEUWS. Autobus bij uitweken voor motor rijders tegen boom gereden. Chauffeur gedood. Op dien rijksstraatweg Arnhem—Ede is Zondagavond omstreeks kwart voor negwi ter hoogte van de bekende uitspanning de ongeluk geschied. Een,volle autobus, waar in zich ongeveer 25 personen bevonden, en die in de richting Ede reed, moest plotse ling voor een Uweetal motorryders met duo- passagiers uitwijken, die vanuit den speel tuin! van de uitspanning plotseling den straatweg kwamen opryden. De chauffeur van de autobus trachtte door het stuur om te gooien, eemi aanryc&ng i te voorkomen, dloch reeds daarby in snelle vaart tegen een boom. De gevolgen waren versohrikkelyk. De autobus werd vryiwel geheel vernield. Alle passagiers bekwamen min of meer ern stige verwondingen. De chauffeur overleed terstond na het ongeluk, benwyl een zes zevental personen ernstig werden gewond. Onmiddellijk was geneeskundige en polt- tioneele hulp uit Arnhem ter plaatse, die de slachtoffers dn ambulance-auto's naar de verschillende inrichtingen transporteerde. Geestelijke hulp was inmiddels uit Oosten beek opgeroepen. De beide motorryders met de duo-passa giers werden later onder het chassis van de verongelukte bus teruggevonden. De verongelukte bus was afkomstig uit Amsterdam, en had een bezoek aan Arnhem en Nijmegen gebracht. De bus behoorde tee aan de autobusonderneming Pool uit Amsterdam. Des avonds ongeveer te acht uur |was de bus voor de terugreis uit Am- hem vertrokken. Op de plaats des onheil* moet de touringcar met groote snelheid heb ben Igereden, bovendien helt de weg dlaar ter plaatse zeer sterk af. Van beteekent bet groote verschil tusschen onze economischen structuur van vóór de crisis en die van na de crisis juist de by zondere ernst van onze moeilykhedeïL Voor üe crisis -had/den wy ons ingericht op vry ruilverkeer tusschen de volkeren. Vvy voorzagen geheel West-Europa van onze boter en 'kap, van onze groenten en vruchten. Verschillende onzer industrieele predikten vonden hun wet ver over het aardrond. Onze scheepvaart bewees dien sten aan al 's heeren landen. Wed is het beeld niet zoo sympathiek, maar ik zou het 1 Nederlandsche ibekiiryfsleven van voor de I crisis willen vergelyken met een machtige plypolyp, die zyn vangarmen over deni ge- heelen aardbol had geslagen. Welnu het eerste .werk der wereldcrisis is geweest, die I vangarmen meedoogenloos af te kappen. Onze welvaartsboom, dde jiöo weldadig ons I erf overschaduwldle, trok met breed vertakte wortelen zyn levenssappen uit een ruimen I omtrek. Daar kwam de vijandige macht der l wereldcrisis, die afhakte bijpa alles wat ons eigen erf te'buiten ging. Er is in de economische wapenrusting der I volkeren, in den stryd om Tiet bestaan en in het gevaar voor jammerlyke .botsingen j veel dat aan de echte oorlogstoerusting her- I innert. Éénhoofdige en krachtige leiding is a zeer gewenscht Twee staven in diezen zwa-i ren econiomischen stryd kunnen .bedenkelijk tegen elkaar in werken. Splitsing dezer aan- i gelegenheden over twee departen schadelyk. i Eerlang zal zich een geheel van uitvoer- 1 mogelijkheden gestelde zyde naderde een motorrijder, die ter hoogte van de uitspanning „De Leeren Doedel" links af wilde slaan. De chauffeur schijnt dit te laat te hebben opgemerkt Htf wïej-p het stuur naar rechts om, maar kon een1 aanrijding met het motorrijwiel niet voorkomen. De motor werd weggeslingerd, de touringcar raakte vervolgens een boom aan de linkerzy'dle van den weg, 9choot een zestigtal meters door om tenslotte met een hevigen slag tegen een tweeden boom te stranden. De wagen maakte een draai, zoo- dat hij weer met den kop naar Arnhem kwam te staan. Het tooneel, dat volgde, was onbeschrijfelijk. De bus was aan de rechter zijde'geheel opengereten. Het mee- rendeel der passagiers bleef gewond tus schen het yzer- en glaswerk liggen, terwijl cmwonenden zoo spoedig mogelyk de eerste hulp verleenden, werd de geneeskundige dienst uit Arnhem gewaarschuwd, die met drie llfekenauto's, acht doktoren en elf ver pleegsters toesnelde, versterkt met twee Roodie Kruis-auto's en zes verplegers van het Roode Kruis. De gewonden werden over cfe drie zieken huizen verdeeld. Slechts één passagier kon later het ziekenhuis verlaten. Het meeren- dfeel der verwondingen, bestaat uit gecom pliceerde been- en armbreuken en uit sche- [elkwetsuren. Verscheidene slachtoffeis -keeren in levengevaar. pryzen als vorige week. Er werden eenige partijen schapen voor export vrkocht. Kaasmarkt Oudewater. 22 Juni. Aangevoerd 83 wagens, 3735 stuks, wegende 13«75 K.G. Pry's le srt. f 20—21, 2e art. 18—19. Handel matig. Kaasmarkt Groot-Ammers. 20 Juni. Aan de markt alhier waren aangevoerd 33 .partijen met te zamem 1212 stuks kazen, wegende 8484 KG. Prijs m r.m. le soort 20—-22, idem 2e soort 18 19. Handel die handelspolitiek hebben wy niet zonder reden zoo lang stil gestaan. Haar beteekenis gaat honderdmaal te boven het belang van het steunen hier of daar eener industrie. Zy moeit worden .geflankeerd door een voorlichtingsdienst, welke groote bewe gingsvrijheid dient te bezitten. .Deze dienst moet actief kunnen optreden ter bevorde ring van afzet. Departementaal de. let. J 1.AATSTE berichten. Nederlandsche auto in Duitschland verongelukt. De acteur Flor Ia Roche gedood. AMSTERDAM, 22 Juni. Naar wy ver nemen, is Zondagochtend omstreeks elf"üur nabij Osnabruck een Nederlandsche auto verongelukt, waarby een der inzittenden werd gedood. De heer J. Hamme uit Am sterdam keerde rmet zyn echtgenoote uit Bremen per auto naar Amsterdam terug. In de auto zaten, verder de bekende acteur Flor la Roche uit Amsterdam en als tweede dame mej. Boekman, eveneens uit Amster dam. Naby Osnabruck is de auto Zondag morgen omstreeks èlf uur door tot nu toe onbekende oorzaak verongelukt. De acteur Flor la Roche werd op slag gedood. De heer J. Hamme en zyn echtgenoote kregen been fracturen. Mej. Broekman bleef ongedeerd. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Juni 1936. G.W.V. „Elfhoeven". Onderlinge zeilwedstrijd. gen brandend zonnetje, een oosübelyk, licht «briesje en een 25-tal zeilers by de starttoren van, Elfhoeven. Dus was er weer «edstryd en wel de tweede onderlinge, ge houden op Zaterdagmidldlag j.l. Het was jammer dat de wind stteeda meer verminderde, waardoor yan het uitboudings- vermogen der zeilers veel werd .gevergd. Het was'dan ook niet te verwortderen, dat enkelen voortijds het strydperk verlieten en enderen vry wel gaar gestoofd de eindstreep bereikten.,, v De uitslagen luiden als volgt: Klasse A kl. vaartuigen: 1. Nolda st. J. v. Ardenne. Klasse B gr. scherpe vaartuigen: 1. X st. B. v. Veen. Klasse C B.M.-klasse afd. A: 1. Drauf- gönger st. E. HaSig; 2. Triton st. J. v. Wyn. Ifaarden. Klasse D B.M.-klasse afd B; 1. Woelwa ter at. J. v. Bengen. Klasse E vergr. B.M.-klasse afd. A: 1 Zomerdroom st. W. Steenland; 2. Vedute st. p. Woerlee; 3. Ame Virile st. H. Ouwer- sloot. Klasse F vergr. B.M.-klasse afd. B: l. Zonnekind st. C. Boer; 2. Hewi st» A. v. d.' Hoorn; 3. Robbert st. J. Hoogendoorn. Aan den jongsten deelnemer Jan Hulïe- man werd een extra prijs toegekend. Examen akte L.O. Zaterdag slaagde voor onderwijzeres te Rotterdam (Koningin Wilhelmina Kweek school) Mej. A. S. van Camp, alhier, voor aktf L.O. Voor de akte L.O, slaagde aan de Bis schoppelijke Kweekschool te 's-Gravenhage 9? heer B. J. A. Bakker. Openlucht-samenkomst op Ockenburg van de Vrijz, Godsdienstigen. Op het landgoed Odke/vburg te LooHuf-' nen is gistermi'odiag door vrijzinnig gods- dienstigen uit Zuid-Holland een groots openlucht-samenkomst gehouden, waarvoor ondanks het zeer warme weer, vrij groote belangstelling bestond. In talrijke autobussen, eigen auto's, per fiets of wandelend kwamen uit allerlei dor pen en steden van onze provincie de deel nemers aanzetten. Ook enkele bussen uit Gouda en Boskoop waren aanwezig. Zeker waren het verscheidene duizenden vrijzinnig godsdienstigen die zich schaarden rond het spreekgestoelte, 't Weer, een belangryke factor voor een bijeenkomst in de open lucht, werkte mee: een frissche wind zorgde dat de zonnewarmte niet te drukkend werd. De sprekers slaagden er dit jaar wel zeer goed iit de toehoorders te boeien. Ds. Westmyse uit Rotterdam hield een gloedvolle rede over „Ik denk, dus geloof W', waarin hij deed uitkomen dat het rationalisme uit een vorige eeuw, dat con cludeerde: „ik denk, dus geloof ik niet" een overwonnen standpunt was. De'mensch die Waarachtig denkt en doordenkt, zal steeds weer stuiten op het groote mysterie. Dr. Tenhaeff, Rector van het Vrijz. Chr. Lyceum te Den Haag, sprak een diepgaan de en stylvolle rede uit. „Profeten van de zen tijd", de profeten die zyn het geweten van het volk, maar toch dikwijls de massa tegenover zich vinden. Een woord voor men- schen uit dezen tyd zeker ter overdenking waard. Midden in onzen tyd stond ook de toe spraak van de Haagsche Doopsgezinde pre- dikant Ds. Keuter, die sprak over „Nieuwe vroomheid", daarmee dyelendiop de nieuwe gesteldheid des geestes die onze wereld van noode heeft. De redevoeringen werden afgewisseld met zang van het Rijswyksche zangkoor. De heer van Veen uit den Haag dpende met enkele ernstige woorden. Ds. D. Visser uit Nieuw-Helvoet sloot op de/hem eigen geest driftige wijze. By begin en einde werd door alle aan wezigen gemeenschappelijk gezongeli. ,,'t Was een mooie middag", zoo luidde het oordeel van een ieder, die voldaan het terrein verliet. 'De Vereeniging „De Drankwet" bestaat 35 jaar. De Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters afd. Gouda en om streken „De Drankwet" houdt hedenavond le halfnegen in Café „Central" alhier een bijeenkomst ter viering van haar 35-jarig heer Groenendijk, voor de medewerking. Na het zingen van Psalm 27, waarvan het eerste gedeelte van het 3e vers, en het laat ste gedeelte van het 2e vers, ging de schare uiteen. De Warmte. Afkoeling gezocht. DÉ groote warrtite van de laatstè dagen is zoo plotseling komen opzetten, dat ze ieder wel heeft verrast. De periode waarin de ijsheiligen den scepter hebben gezwaaid, is thans voorbij én nu is met recht de zo mer gekomen. Met deze warme dagen heeft de Stedelijke Zweminrichting het wel bijzonder druk ge had. Vrijdagavond was ef een record-cijfer van het aantal zwemsters. Na 6 uur dien avond hebben er 662 dames in de inrichting gezwommen. Zaterdag en Zondag was het eveneens druk: Zaterdag kwamen 896 dames, waar van 210 tegen verminderd tarief en 1043 hoeren, waarvan 469 tegen verminderd ta rief. Zondag, toen de inrichting maar tol half twee open was, kwamen er nog 440 dames en 388 heeren, waarvan reap. 163 en 166 tegen verminderd tarief. Het heeft er dus we] gekrioeld. Het water in de inrichting heeft een tem peratuur bereikt van 75 gr.; de gemiddelde temperatuur in de lucht was 88 graden. Op Reeuwijk. Behalve deze zwemmers zijn er ook tai- loozen naar Reeuwijk getrokken om verkoe ling te zoeken in het bad en in de Plassen waar zwemgelegenheid is. Elfhoeven en de andere gelegenheden, die den geheelen voor zomer op een zonnigen dag hebben zitten wachten, hebben de laatste dagen niet over het bezoek te klagen gehad. Het is er zeer druk geweest, zoowel uit Gouda en de om liggende gemeenten als uit verder afgelegen plaatsen, vanwaar talrijke bezoekers per rijwiel, auto en autobus zyn gekomen. xamen Geneeskunde, 't de heer E. L. van Hoorn is aan de Universiteit te Uitrecht geslaagd voor het candidaatsexamen eerste gedeelte geneeskunde. Van em hoogte van 4 meter gevallen. De 58-jarige smid Verwey, wonende op den Bleeikerssdngel, is*in de sacristiie van de O. L. Vrouwe Hemeivaortkerk, van eer. hoogte van 4 meter gevallen, doordat de ladder, waarop, hy stond, weggleed op den gladden vloer. De heer Verwey kwam op den kant van een kiat terecht, tengevolge waarvan hy drie ribben brak. Het slacht offer is naar heb St. Jozef Paviljoen ver pleging opgenomen, e drenkeljng. 6 uur geraakte op de Karnemeliksloo} een 5-jarig jongetje tie yater. de Jong, wonende in per rijwiel passeerde, ventje, dat reedis in zinkenden irkeerde, na en Ibracht het behou den AGENDA. ia-Theater. Het geheim van Eleonaro Prentice. ihouwburg-Bioscoop. De Graaf de Monte Iléunie-Bioscoop. 30 jaar Wereldgebeuren. 24 Juni, 8 uur, Nieuwe Schouwburg. Tweede opvoering van de revue „Hup Olympia". Gisteravond Eemte steenlegging voor de Geref. Kerk aan de Spoorlaan, door Ds. de Blois. Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling de eerste steenlegging plaats van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente, aan de Spoorlaan. De voorganger Ds. de Blois sprak een in leidend woord, waarby hy herinnerde aan de eerste samenkomsten te huize van den heer Hoogendoorn. Dat spr. nu staat by de fundamenten van het nieuwe kerkgebouw, dat 1200 zitplaatsen zal kunnen bevatten, is mogelyk geworden door de steun van de gemeente en ook van daarbuiten. Nadat door Ds. A. Blois de eerste steen was gelegd, sprak hy nog eenige woorden naar aanleiding van Openb. 21 6, waarin gelézen wordt: „Het is geschied". Spr. wees er op dat dit moment van veel gewicht is, waarvan een ieder zich goede rekenschap moest geven. Hy hoopte dat de kerk, al* zij na 5 of 6 maanden gereed zal zyn, voor velen een toevluchtsoord zal worden. Een speciaal woord van dank richtte Ds. de Blois de plaatselijke overheid, den Gemeente- Wehitect, den heer J. H. Baikker en den opzichter van Bouw en Woningtoezicht, den LI 11 DEN OMTKEK. HAASTRECHT. De Nederlandsche Luchtvaart boekt door „De Kleine Betuwe" een aantal nieuwe bewonderaars. De origineele attractie vani de speeltuin „De Kleine Betuwe", waarbijiedere week 3 prijswinnaars voor een gratis proefvlieg- les werden aangeweeen, heeft gistermiddag aan de Luchtvaart 10 nieuwe en enthou siaste beworidleraiars toegevoegd Uit Gouda, Rotterdam, Groot-Ammers, Schoonhoven, Krimpen a. d. IJssei en Haas trecht waren een 10-tal per auto naar Waalhaven gekomen om met de Sporttoa- steüetjes van de Naitionale Luchtvaart- school een gratis vlucht -boven Rotterdam te Het feit ,dat deze vlucht met de N.L.S.- vliegtjuigen heeft plaats geihad, maakte deze attractie wel tot een zeer bijzondere. De heer Kompier, die over uitgebreide re laties op Waalhaven beschikt, introduceerde zyn gasten in het clubgebouw van de N.L.S waar allen in de gelegenheid werden ge steld met den populairen vlieg-constructeur Schmidt Crans en den bekenden vlieger Luitenant Asjes, -bekend uit zyn vliegtocht met de Panderjager, kennis te maken. Toen dat geschied was, trok men al spoe dig naar de Koolhoven-toestellen, en het duurde niet lang of een tweetal jeugdige prijswinnaars ondergingen de .luchtdoop. Met een tweetal toestellen, resp. bestuurd door de vliegers Schmidt Crans en IA Asjes, gingen allen, twee aan twee, het blauwe luchtruim in. Met het prachtige weer lagen de vlieg tuigjes zoo vast in <fe lucht,, dat niemand eigenlijk goeüi begreep dat men met een vaart van 160 K.M. door het luchtruim toer de. Allen vonden het heerlik, en waren vol verrukking dat zy dit hadden mogen mee maken, en zij dankten den heer Kompier voor de genotvolle tocht die hij hen had be reid. Allen spreken de hoop uit dot velen hun voorbeeld zullen volgen en zullen be ginnen met een tochtje met de „Pelikaan" in „De Kleine Betuwe", om daarna een heer lijk vliegtochtje te -kunnen maken boven het mooie vliegveld Waalhaven en Rotterdam. Hieronder volgen tenslotte de namen van drie nieuwe, prijswinnaars: Mej. M. MaT- kensteyn, Schaagt 194, Lekkerkeric; E. Dek ker, Walvisatraat 96, Gouda en J. Viloots, Hillelaan 81b, Rotterdam. Ook dezè geluk kigen zullen binnenkbrt een luchttochtj* maken. Goed afgeloopen. Zaterdagmorgen- is door onbekende oor- Liefhebsters ven aardbeienjamneemt Uw kans waarl Nu is hat de goede tijd om se te meken. Zelfl Met Opektal In 10 minuten de fijnste jams geraadl Geen verkleuren, geen verdam pen in den korten kooktijd ven 10 minuten. Dus meer jam en fijner jeml En goedkooper omdat U met Opekta suiker en brandstof spaart. Uitvoerige reeeRten bij elke verpakking. Flaschjes 60 et, pakjes 15 en 28 ei HAAK ZELF JAM MET natuur-* IN 10 MINUTEN NUL OpmkU M(i Sia«W 400. TM. 37059. Am.l.rtf.m C zaak de motor van, de „dreg-liner" waar mede de grond van den ouden dijk wordt weggeigraven, uit elkaar gesprongen. Ge lukkig werd niemand door de rondvliegen de stukken y-zer getroffen. Het laat zich aanzien dat- het werk hierdoor wel eenige vertraging zal ondervinden. Bovendien Is de aanvoer van basalt gestagneerd door de staking in België. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. DuitschlandHolland 51. Zege verdiend. Zondag werd te Hannover de water- polowedstrijd DuitschlandNederland gespeeld, die door de Duitschers met 5—1 gewonnen werd. Het samenspel onzer tegenstanders,, was beter verzorgd, het geen in de 2de helft den doorslag gaf. Da rust ging in met een i—0 voorsprong voor Duitóchland. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 21 Juni. Kampioenschap van Nederland. N A.C.—Feijenoord1—3 Ajax—Enschedé 45 AFDEELINO II. Promotiecompetitie 3e klasse. Olympia—V.I.O.S 63 AFDEELING III. Promotiecompetitie 2e klasse. N.E.C.S.C.H4—2 Q. V. B. Promotie derde itlasse. NieuwkoopLekkerkerk 3 te-0 G's.V. 4—Nieuwerkerk 2 2-3 Juniores-competitie. Aid. A, groep 1: Bosk. Boys a—GSV a 0—4; Woerden a—Gouda a 1—4; Bode graven aONA a 11. Groep 2: Moercapelle a—ONA b 41; Oudewater a—GSV b 1—2. Groep 3: Bergambacht a—Lekkerkerk a 1—4. Groep 4: Nieuwerkerk aWaddinxveen a 4—0; Moordrecht p—Olympia a 1—4. Afd. B: ONA d—Voorwaarts a 2—6; Olympia bONA c 1Gouda dBode graven b 2—1. Ajax speelt Feijenoord in de kaart. Olympia blijft aan bod. Het onpractische van de competitie- greeling derK.N.V.B. is gisteren weer eens ten volle gebleken. De temperatuur op de velden was van dien aard dat als men alleen maar langs de lijn het spel volgde het bijna ondragelijk was. Dat het spel peil overal daardoor te lijden had is zeker. In de competitie om het landskam pioenschap zijn de resultaten van dien aard geweest dat Feijenoord een goede kijk op de eeretitel heeft gekregen. Ajax klopte Enschedé, waarmede zij de Rot terdammers precies in hun kaart speel den. Door van N.A.C. te winnen zorgde Feijenoord zelf ook aan bod te blijven, zoodat Feijenoord alleen nog maar tegen Be Quick behoeft gelijk te spelen om zich kampioen te noemen. Olympia stelde niet teleur. Met flinke cijfers wonnen zij van V.I.O.S. Dit mag echter nog in het geheel geen aanleiding zijn voor „hoera" te roepen want het viel te begrijpen dat bij dit weer V.I.O.S. zich heusch niet zoo druk zou maken als wanneer zij nog een kans hadden gehad. De zwaarste en beslissende strijd blijft die tegen de Kennemers 'en als die ge wonnen is (en dat zal heusch niet mee vallen) laten wij dan maar blij zijn dat Gouda tenminste nog één 2e klasser her bergt. De standen luiden: Om het landskampioenscnap. Feijenoord 7 5 0 10 22—14 Ajax 8 5 0 3 10 24—19 Enschedé 8 9 0 3 10 22—20 Be Quick 7 2 0 5 4 16—23 N.A.C. 8 2 0 6.4 10—18 Promotiecompetitie 3e klasse. De Kennemers 3 2 1 0 5 10—6 Olympia 3 2 0 1 4 10—8 V.I.O.S. 4 0-131 6—2 Olympia—V.I.O.S. te^. Ondanks de hitte, hebben de Olympi- anen het klaar gespeeld, om V.I.O.S. met 63 te verslaan. Door de warmte was het spel niet bepaald fraai te noemen. Na 'vijf minuten spelen zet Olympia een goede aanval op, die echter op niets 1 uitloopt Weer probeert Olympia het met alle krachten, om de leiding te nemen, I maar weer tevergeefs. Tot tenslotte één van de spelers een overtreding begaat, waarvoor zij een vrije schop krijgen te nemen. v. Zutphen neemt deze vrije schop, natuurlijk met een boog, en de bal verdwijnt keurig geplaatst in het net, t0. Dit geeft de spelers moed en komen zij geducht opzetten. Door hin dering van de zon, grijpt Mallon mis en zoodoende heeft de linksbuiten Vogelaar niet de minste moeite de bal in het net te doen laten verdwijnen, l1. Nu komt de strijd, wie het eerst de voorsprong zal behalen en behouden. Een keurig staaltje van openspel kregen wij te zien bij het derde doelpunt. Frle krijgt de bal, geeft hem goed door naar kie,tkerk en deze geeft hem op zijn beurt door naar Henny Krom, die met een ouderwetsch schot de stand op 2—1 brengt. V.I.O.S. vecht nu als een leeuw om de achter stand in te haleri: Een fanatieke aanval is het gevolg, waarmee Mallon de groot ste moeite heeft Overigens heeft hij keurig werk verricht Opvallend was dat liet backstel van V.I.O.S. niet al te safe was. Herhaaldelijk maakten zij grove fouten, en aan hen is het dan ook groo- tendeels te wijten, dat er voor de rust nog zoo n groot aantal goals gemaaxt werden. Een vrije schop door Henny Krom genomen krijgt Hans, die netjes naar Frle plaatst en deze weet de kans te benutten, 'door te scoren, 3—1. V.I.O.S. komt nu weer wat op adem en na een schermutseling voor het Olympia-doel, weet de rechtsbuiten v Zoolllngen de achterstand te verkleinen, 4l. Wat de voorhoede van V.I.O.S. betreft, kunnen we dit zeggen, dat ze goed plaatsten en dat ze snelle en vaak verrassende aan vallen op touw zetten. Door een fout van den linkc-back weet Henny Krom door te breken en de stand op 5—1 te bren gen. Even voor rust krijgt Frie den bal, die hij keurig van Krom aangegeven krijgt en er 61 van maakt. Na de rust zet Olympia een goede aan val op, die echter door Henny verknoeid wordt. Even daarna krijgt V.I.O.S. een vrije schop tf nemen, die keurig door tie midhalf ingeschoten wordt, 6—2 Gelei delijk komt nu V.I.O.S. opzetten en het lijkt also! onze jongens een inzinking krijgen. De dran^ van V.I.O.S. om te scoren, blijft dan ook niet uit. De mid- voor Nolk van Gogh brengt de stand dan ook op 6—3. In het laatste kwartier was er niet veel meer te beleven, het was een heen en weer getrap zonder re sultaten. Als scheidsrechter V. d. Spek het eindsignaal fluit, zijn alle blij, spelers zoowel als het publiek om zich in het water te kunnen onderdompelen. Indien het volgende week ook zoo heet is, als bij dezen wedstrijd, dan is dit een goede training voor onze jongens ge weest. LAWNTENNIS. Een overwinning en een nederlaag voor T.I.O.D. Op de banen van de Haagsche Lawn- tennisclxib Eemwyck werden gisteren de nog niet afgewerkte competitie-wed- strijden gespeeld De in Gouda met den stand van 3—2 voor T.I.O.D. gestaakte strijd eindigden de Gouwenaars met een 53 overwinning. De wedstrijd Eemwyck—T.I.O.D., welke met een 60 voorsprong voor Den Haag was. afgebroken, eindigde met een 7—1 overwinning voor1 Eemwyck, zoodat de beide vereenigingen practisch eik een thuiswedstrijd hebben gewonnen. ATHLETIEK. Turnkring-competitie. Programma en standen. Zaterdag 27 en Zondag 28 Juni zal de Turnkring Gouda en Omstreken haar tweede competitie-dag houden op het ONA-terrein. De wedstrijden zullen aan vangen Zaterdagmiddag *6 uur en Zon dagmorgen 10 uur Het programma zal béstaan uit. onderstaande nummers. Dames: Verspringen, kogelstooten en 100 M. hardloopen. Heeren: Hoogspringen, kogelstooten en 400 M. hardloopen. Adspiranten: Vèrsprlngen, kogelstooten en 80 M. hardloopen. De einduitslag van de eerste competl- tiedag, berekend over de vier beste deel nemers van iedere vereeniging is als volgt: Dames: Excelsior, Gouda, 1196 punten; D.O.S., Schoonhoven 745 punten. Heeren: D.O.S., Schoonhoven, 4863 p.; Velocitas, Gouda 5370 p.; T.H.O.R., Gou derak, 6026 p.; Excelsior, Gouda, 6302 p Meisjes: Excelsior, Gouda, 1156 p.: T.O O.S., Waddinxveen, 783 p. Jongens: Velocitas, Gouda, 1859 p.; Ex celsior. Gouda, 5021 p.; T.O.O.S., Wad dinxveen, 3741 p. Een trialmeet op het G.S.V.-terrein. Zaterdagmiddag is op het G.S.V.-ter rein de trialmeet gehouden' tusschen Achilles (Gouda), Vires et Ceieritas (Gouda) en Alphia (Alphen a. d. Rijn) Vires' behaalde de overwinning met 73 pu,nten, waardoor zij definitief in het bezit kwam van den wisselprijs. Op ver schillende nummers werden goede pres taties geleverd. S. Boot (Achilles) ver wierf met 12 punten den eersten prijs in de persoonlijke wedstrijden. De voornaamste uitslagen zijn als volgt: Driekamp: 100 M.: l G Kuijl, V. et C 12.1 sec.: 2. B. Wlrtz, V. et C., 12.2 sec.; 3. E. Ehlert,. Achilles 400 M.: 1. „Tempo", V. et. C., 54.6 sec.; 2. Wildschut, Achilles, 54.7 sec.; 3. D Boot. Achilles en WM Costerus, Alphia, 56.1 sec. 1500 M.: 1. D. Hey, Achilles, 4 min. 29.6 sec.; 2. J. de Jong, Achilles, 4 min. 30 sec. 3. A. de Ruijter, V. et C., 4 min. 36 sec. Kogelstooten: 1. M. Gebuls, V. et C„ 10.58 M.; 2. 8. Boot, Achilles, 10.10 M.; 3. C. v. Dijk, Achilles, 10.06 M. Kogelstooten: 1. M. Bouthoorn, Alphia, Speerwerpen: 1. A. Wemmers, V. et C., 37.58 M.; 2. M. Gebuls, V. et'C., 37.52 M.; 3. S Boot, Achilles, 37.05 M. Hoogspringen: 1. C. Jongeboer. V. et C., 1.60 M.; 2. J. Hertog, V. et C., 1.55 M.; 3. S. Boot en Tuinman, Achilles en W. Costerus, Alphia, allen 1.50 M. Vèrsprlngen: 1. B. W(itrz, V. et C., 6.15 M.; 2. J. C. Hertog, V. et C., 5.89 M.; 3. M. J. Schouten, Achilles, 5.39 M. Estafette: l. Vires et Cel., 47.2 sec.; 2. Achilles, 48 sec. Eindstand: 1. Vires et Cel., 73 punten; 2. Achilles 58£ p., 3. Alphia, 21$ p. Persoonlijke beste prestaties: S. Boo;, Achilles, 12 punten. Vrije deelneming heeren: 10(1 M.: l. B Blonje, V. et C., 12.5 sc.; 2. A. A. de Jong, V et C., 12.6 sec.; 3. B. Borreman, Alphia. 80) M 1. P. Dubbeldam, Achilles, 2 min. 14}6 sec., 2. p Schouten, Achilles, 2 min. 18.8 sec.; 3. B Borrepian, Alphia, 2 min. 22.4 sec. Efomes vrije deelneming: '100 M.. 1. B. Veerman, Achilles, 13J> sec., 2. T. Boef, V. et C., 14.7 sec.; 3. M. Melkeit, Achilles 15 sec 8.90 M.; 2. A. Esser, V. et C., 8.34 M.; 3 B. v. Mastrigt, V et C., 8.08 M. Vèrsprlngen: 1. B. Veeiman, Achilles, 4.74 M 2. T. Boef, V. et C„ J.18 M.; 3 M. Melkert. Achilles, 4.05 M Estafette; 1. Vires et C., 50 sec.; 2. Achilles, 50.1 sec. WISSELKOERSEN. 20 Juni. 22 Juni. Officieel. Londen 7.43% 7.39% Beriyn 59.52% 59.43 Parys 9.74 9.73 Brussel 25.01% 24.96% «.Zwitserland 47.87% 47.97 Kopenhagen 3322% 33.02% ■«Stockholm 33.57 33.12% Os^o 37.40 37.15 New-York 1.48 1.47% Madrid 20.20 20.20 Praag 6.12 6.12 Prolongatie 4Vfe, Part. disc. 4%, Daggeld 134, Registermarken 3l7i* Crediet Sperr- marken 16%, Effectensperrmarken 14%, Reismarken 41, Bankpapier 6%.' Beureo verzicht. Gedrukte stemming. Kleine omzet ten. iLocale waarden meerendeele lager. Tabakken vast. Beleg- gingsmarkt kalm. Amerik. shares De ontspanning op de wisselmarkt, bly- kende uit de vaste tendenz der gouddeviezen riep op de locale afdeeling van de Amster- damsche Effectenbeurs een'gedrukte stem ming te voorschijn. De omzetten waren overigens van geringe afmetingen. Een uit sondering werd gevormd door de tabakken, waarvoor zich eenige kooplust openbaarde en daar slechts weinig materiaal op de markt was, kon de vraag slechts bevredigd worden tot hooger koersen. Senembah's wa ren in het byzonder goed gedisponeerd en avanceerden meerdere procenten, doch later op den dag legden de koersen dezer fondsen een kleine neiging tot koopen aan den dag. Van de Suikerfondsen waren H.V.A.'s oorspronkelyk aan aanbod onderhevig en by de opening stelden deze zich verscheidene procenten beneden het vorige slot. Op het verlaagde koerspeil kwamen echter kooper» in de markt, zoodat reeds spoedig een vfer- beterjng intrad. Enkele minder courahte suikeraandeelen werden iets lager geno teerd. Op de afdeeling der industrieelen stonden de Fhilipsaandeelen opnieuw onder den druk van liquidatie, zoodat enkele procenten ver loren gingen, doch tegen het slot viel een licht herstel te bespeuren. Unilevers waren practisch onveranderd. IRubberfondsen lagen by kleine omzetten iets luier in de markt. De pffaire had echter zoo weinig te betee- kenen, dat vnor Amsterdamrubbers slechts enkele noteeringen tot stand kwamen. Pe- troleumfondsen werden op kleine schaal veriiandeld. Koninklyken openden eenige beneden het slot van den vorigen beursdag, doch maakten tijdens de middaguren slechts ónbeteekenende schommelingen mee. De beleggingsmarkt had een rustig voor komen. De verunderde tendenz op de rub- oermarkt riep vobr de staatsfondsen een aangenamer toon te voorschijn. De 4 pet. obligatiën Nederland en Nederland-lndië alsmede de oude schuld waren pryshouiiend, doch weinig veranderd. In de Nederlandsche spoorwegobligatiën viel weinig variatie op te teekenen. Nederlandsche provinciale obli gaties waren in doorsnee niet veel gewy- zigd. Van de buitenlandsche staatspapieren waren de Fransche descripties wat beter ge stemd. Voor Amerikaansche fondsen werd. slechts matige belangstelling aan den dag gelegd. ADVERTENTÏëN. Aflevering als nieuw Let vooral op het juiste adres en telefoon

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2