„DE FEIIKJUII" i DAMES! Het driehonderdjarig bestaan der Utrechtsche Universiteit. De plechtige herdenking in de Domkerk bijgewoond door H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses. De toestand in de Duitsche kaashandel. hitte hoofdpijn. Beurs van Amsterdam Gouda stoomt nu Uw |apon v a n a f f 1.28 Aanbieding van gelukwenschen aan den Academischen Senaat in de Pieterskerk. Gelukwenschen uk het buitenland. Vandaag bereikten de Utrechtsche ieestelijkheden en plechtigheden hun hoogtepunt, in de plechtige herdenkings- zitting in de Domkerk, welke werd bij gewoond door H. M. de Koningin en Prinses Juliana en die volgde op een vanmorgen gehouden bijeenkomst in de Pietrskerk, waar de vertegenwoordigers van binnen- en bultenlandsche universi teiten den Academischen Senaat van Utrecht hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Het' was een overwegend hooggeleerd gezelschap, dat zich omstreeks tien uur in de Pieterskerk verzamelde. Wij-zagen tal van hooggeplaatste autoriteiten uit alle deelen van het land, vertegenwoor digers van regeering en van de provincie en gemeentelijke overheid. Dan waren er vele Nederlandsche hoogleeraren als ver tegenwoordigers der Nederlandsche uni versiteiten en hoogescholen met hun da mes en natuurlijk de dames der Utrecht sche hoogleeraren en tenslotte meer dan honderd vertegenwoordigers van univer siteiten en hoogescholen uit het buiten land, tientallen geleerden van naam uit alle deelen der wereld, die naar Utrecht waren gekomen om hun hulde te bren gen aan de driehonderdjarige zuster- universiteit. Aan den ingang van de Pieterskerk fungeerden de Utrechtsche hoogleeraren prol. L. van Vüuren en prof. F. A. Vening Meinesz als ceremoniemeesters, die de gasten ontvingen en verwelkomden, waarna zij naar hun plaats werden ge leid door een der dertig ordecommissa rissen, studenten van Unitas, die de bei de ceremoniemeesters terzijde stonden. Met een korte rede verwelkomde prol. dr. C. W. Vollgratl alle aanwezigen en in het bijzonder de vertegenwoordigers der buitenlandsche universiteiten, om vervolgens het eerst het woord te ver leenen aan den voorzitter van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen, prof. dr. J. Huizinga, die als eerste de jubileerende Academie gelukwenschte, er zijn vreugde over uitsprak dat bij oe herdenking van dit jubileum de weten schap eerder getuigt dan het onderwijs. De hedendaagsche universiteit zal, zoo meende spr., nog altijd het best aan haar bestemming blijven beantwoorden, wan peer zij de scheiding dier beide begrip pen niet te scherp doortrekt. üeiukwensch namens de Neder landsche hoogescholen en unl versiteiten. De volgende woordvoerder was de ree tor-magnificus der Technische Hooge school te Delft, prof. Ir. G. Diehl, die sprak namens alle instellingen van hoo- ger onderwijs in Nederland, dus ook na mens alle andere Nederlandsche univer siteiten. Dat deze instellingen van hooger on derwijs net mandaat hadden verleend aan een der jongere instellingen, noemde spr. het zinnenbeeld van den hechten band, van onderlinge waardeering en vertrouwen die de genoemde instituten bindt. Namens de Nederlandsche universitei ten en hoogescholen bracht hij de uni versiteit van Utrecht op haar 300sten verjaardag hulde voor de wijze, waarop zij haar eervolle, doch moeilijke, taak heeft weten te vervullen, de hoop uit sprekend, dat voorspoed en bloei haar tot in lengte van dagen mogen helpen in de voortzetting van die taak. Van de vele vertegenwoordigers der bultenlandsche universiteiten, die een adres van gelukwensch kwamen aanble den, hebben slechts drie het woord ge voerd en wel prof. dr. Fr. Pietrusky, ree tor-magnificus van de Friedrich WilheJ Universiteit te Bonn, de rector-magni ficus van de Universiteit van Parijs, prof 8. Charlety en prof G. N. Clark, tegenwoordiger van de oudste Brltsche Universiteit, de Universiteit van Oxford. Vervolgens kregen de vertegenwoordi gers gelegenheid tot het aanbieden van hun adressen van gelukwensch-, waarbij slechts korte woorden van gelukwensch werden gesproken. De secretaris van den Senaat, prof. Baart de la Faille, las de namen der vertegenwoordigers op in alfabetische volgorde van de landen, die zijvertegen woordigden. De adressen, in totaal een kleine vijf tig in getal, werden overhandigd aan den rector-magnificus, die aan het einde van de plechtigheid gevoelvolle woorden van dank sprak voor de overstelpende bewijzen van sympathie en hulde, die de Utrechtsche universiteit op dezen dag had mogen ondervinden Koningin en Prinses bij de plech tige herdenking in de Domkerk. Défilé der hoogleeraren voorbij de Vorstelijke bezoeksters, -r de eerste gulden eeremedaille uitgereikt aan de Koningin. Te ruim 2 uur begon in den klooster gang de opstelling van den stoet van curatoren, professoren en studenten, als mede van de buitenlandsche deputaties, die zich naar de Domkerk zou begeven voor de plefchtige herdenking. Inmiddels naderden te twee uur pre cies de Koninklijke auto's waarmee de Koningin en Prinses Juliana zich met haar gevolg van het Loo naar Utrecht hadden begeven, de gemeentegrens van de Domstad, waar de Vorstelijke bezoek sters bij de Biltsche forten verwelkomd werden door den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. Het gevolg van Koningin en Prinses be stond uit: de eerste hofdame van de Ko ningin jonkvrouwe Van Tets, de hofdame van de Prinses jonkvrouwe De Brauw. den grootmeester graaf du Monceau, den grootmeester van de Prinses, baron Van Burmania Rengers van Warmenhuizen, den kamerheer in buitengewonen dienst jhr Ch de Pesters, den eersten stal meester jhr. Ch. Verheyen, den particu lieren secretaris van H M. baron Van Heemstra, den adjudant-kapitein Phaff den ordonnans officier luitenant Eg- ter van Wlssekerke. Ongeveer tien minuten later arriveer de de Koninklijke stoet bij Paushuize, den zetel van den Commissaris der Ko ningin. die tezamen met zijn echtgenoo- ipevr. Bosch van Rosenthal, de hooge bezoeksters ontving. In de groote zaai van Paushuize vond nog een kleine plechtigheid plaats. Hier waren o.a. aanwezig de voorzitter van het Universiteitsfonds mr. A. baron van Heemstra en de heeren prof. Kernkamp, mr. Weller, Jhr. mr. Van de Poll, mr. Van Zinnlcq Bergman,'jhr. mr. De Brauw dr. Jannink, ds. Jhr. Martens van Seven- hoven, jhr. mr. Quarles van Ufford, Jhr. mr Van Rijckevorsel, jhr. mr. Reuchlin en jhr. mr. Sandberg van Leuvenum. Met enkele eerbiedige woorden bood baron Van Heemstra H. M. de Koningin namens het Universiteitsfonds het ge denkboek der universiteit aan Zon of geen zon tóch mooi brum Dat staat gezond en sportief en voorkomt tevens ver vellen èn zonnebrand 3xinwrijven gelijk aan 30 zonnebaden. r/aakt licht hevige Neemt dan als altijd In de Domkerk. In de Domkerk merkten wij o.a. op de minister-president dr. H. Colijn en de leden der regeering de minister van justitie mr. Van Schalk, de minister van binnenlandsche zaken mr. De Wilde, de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen prof. dr. Slotemaker de Bruine, de minister van sociale zaken mr. Slingenberg en verder de vice-voor- zitter van den raad van state jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en de secretaris van dit college Jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, de ministers van staat Jhr. H. A. van Karnebeek, mr. D. Fock en Jhr. mr. D. J. de Geer, de voorzitter en ae griffier der Eerste Kamer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk en mr. A. D. de Block, de voorzitter der algemeene rekenkamer R. Zuyderhoff en tal van andere leden van hooge regeerlngscol- leges. Van de vele kerkelijke autoriteiten noemen wij o.a. den aartsbisschop van Utre'cht Z. H. Exc mgr. dr. J. de Jong, vertegenwoordigers van alle Gerefor meerde, Hervormde, Israëlitische en an dere kerkbesturen, als de tal van predi kanten en geestelijken. De militaire overheid was o.m. vertegenwoordigd door den bevelhebber der vierde militaire ar- deeling te Amersfoort, den generaal- majoor baron van Voorst tot Voorst, den garnizoenscommandant van Utrecht, luitenant-kolonel Bartells en den com mandant van het te Utrecht gedeta cheerde regiment genietroepen, alsmede tal van andere hooge officieren, verder bijna het geheele diplomatieke corps en vele andere autoriteiten. De aankomst van Koningin en Prinses aan de Domkerk. Na den stoet van hoogleeraren en stu dentendeputaties te hebben gadegesla gen keerden Koningin en Prinses met gevolg te ongeveer kwart voor drie naar Paushuize terug, waar de Koningin commissie van redactie van het gedei boek van het Utrechtsche studentencorps ontving. Onmiddellijk hierna vertrokken de hooge bezoeksters met hun gevolg en in gezelschap van den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Utrecht naar de Domkerk, waar de hoo ge bezoeksters tegen drie uur arriveer den voor den ingang der sacristie, waar een eerewacht stond opgesteld van on geveer 60 man der Utrechtsche studen- tenweerbaayheid. die door de Koningin werd geïnspecteerd, waarbij zij den com marjdant, den heer W. van der Bijl, aan zich liet voorstellen. Vervolgens werd de sacristie betreden, waar ter verwelko ming aanwezig waren de curatoren oer universiteit, de rqctor-magnlficus en de abactis van den senaat van het stud tencorps. Een zoontje van het lid van het college van curatoren jhr. mr. de Beaufort bood de Koningin een ruiker orchideeën aan, terwijl mej. Wilhelmlna 1 M. Vollgraaff, dochter van den rector- magnificus de Prinses een ruiker orchl deeën, afkomstig uit de eigen hortus der universiteit, aanbood. Herdenkingsrede Dr. s' Jacob. i Nadat Koningin en Prinses hare zetels hadden ingenomen betrad de presto curator, dr. H Th. s' Jacob, de preek stoel om de plechtige herdenking te ope nen, waarbij hij eraan herinnerde dat het den 26sten Maart 300 jaar geleden was, dat de Utrecntsche vroedscnap de leden van de Statenvergadering van utrecht, oen president en de leden van net hoi, üe Utrechtscne predikanten be nevens een schaar van notabeien dei- stad hadden uitgenoodigd om met hen, oe protessoren en studenten der illustre school in deze zelfde Domkerk samen te komen om getuige te zijn van de plech tige inwijding der bij besluit der Staten van 17 Februari d.a.v. tot academie vei heven illustre school, en vervolgens «sm vergelijking te maken met den toestand der academie in al die jaren en te wij zen op de aanzienlijke gebouwen en hulpmiddelen,.die ten dienste der weten schap zijn gesticht of bestemd. De Utrechtsche universiteit, zoo zei spr., mag zeker met gepasten trots dit derde eeuwfeest vieren, Spr. begroette daarna H. M. de'Konin gin en H. K H. Prinses Juliana fen dank te haaj voor .haar aanwezigheid. Ook begroette spr. den voprzitter van den ministerraad, dr. H Colijn, de buiten landsche gasten en den minister van O., K. enWprof. dr. Slotemaker de Bruine. Herdenkingsrede van den rector- magnificus. Na deze rede was het woord aan den rector-magnificus, grof. dr. C. W. Voll- graff voor het uitspreken van de her denkingsrede. Uitreiking van den gulden e«re- medailie aan H. M. de Koningin. Na deze rede daalde de rector-magni ficus ai van den kansel, plaatste zich voor den zetel van de Koningin en sprak tot H* M de volgende, woorden: „Majesteit, als yector-magniflcus valt ij de ho<pge eer ten deel, aan Uwe Ma jesteit uit naam van den Senaat te mo gen aanbieden de gulden eeremedaille der universiteit. De Senaat heeft onlangs besloten deze medaille in te stellen, en haar vóór de eerste maal aan te bieden aan Uwe Majesteit bij gelegenheid van ons derde eeuwfeest. Tevens veroorloof lk mij aan Uwe Majesteit de bij de me daille behoorende bul te overhandigen. Moge het Uwe Majesteit behagen In de aanbieding der medaille een bewijs te zien van de verknochtheid en onwankel bare trouw der universiteit aan Uwe Me- *it" De Kamer van Koophandel en Fabrieken schrijft In No. 15, 2e jaargang van de Mededee- lingen van het Hamburgsche „Welt-Wirt- schafts-Archiv" lezen we het volgende over den toestand in den kaashandel. De Duitsche kaas-invoer beperkt zich bijna geheel tot harde kaas en bedroeg in 1933 591.450' dz., in 1934 332.895 dz. en in 1935 272.455 dz. (1 doppel zentner 1Ü0 kg.). Naast.de afname van den toitalen in voer traden verschuivingen op tusschen de afzonderlijke export-landten onderling, wel ke uit onderstaand staatje blijken: Holland, een land, waarmee slechts be perkte compensatiemogelijkheden beston den, liep dus in het vorig jaar bijzonder £terk terug, terwijl de mvoer uit andere landen, vooral Denemarken, zich in gelijke mate vergrootte. Deze ontwikkeling zou voorloopig nog wel kunnen voortduren Daarbij moet worden opgemerkt, dat ma» betrekking tot dten kaas-invoer in Duitsch- land nauwelijks eenig streven naar verdere vermindering bestaat. In 'het belang van een wederzijdsche goederenruil kan men de huidige invoer-hoeveeiheid als volkomen doelmatig beschouwen. In ieder geval is het niet duidelijk, waarin voor Duitschland het voordeel van een verdere afname van den invoer Jiggen zou. In de Duitsche kaasproductie schenkt men steeds groothre aandacht aan de er- betering van de bereiding van korstloow kaats. Juist deze industrie is, door de mo gelijkheid van het bereiden van kaas, die lang bewaart» kan worden, bijzonder goed geschikt voor het vereffenen van markt- storingen. Natuurlijk moet de natuurkaas niet door de zachte kaas verdrongen wor- Met deze woorden overhandigde prof. Vollgraff de hij de medaille behoorende bul en de medaille zelf, die ls ontworpen r dr. A. Roes, privaat-docente ln de archaeologle aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Zij stelt voor een adelaar, die vleugels ontvouwt en opziet naar de stralende zon met den lijfspreuk der Universiteit .Sol justitlae illus tra nos" (Zonne der gerechtigheid beschijn ons). De fraai geornamenteerde keerzijde draagt het opschrift: „Wllhelminae regi- nae academia traiectina, (aan Koningin Wilhelmlna. de Utrechtsche Universiteit) Het antwoord van de Koningin H. M. de Koningin aanvaardde de gulden medaille met'bijbehoorende bul met de volgende woorden: De woorden door den heer president curator en U gewijd aan de ontwikke ling en de lotgevallen dezer thans drie honderd Jarige Universiteit moge tevens verklaren waarom ik er prijs op heb ge steld, heden persoonlijk aanwezig te zijn bij de plechtige viering van deze mijl paal in haar bestaan. Want duidelijk bleek daaruit welk een belangrijke plaats die Universiteit reeds van ouds inneemt ln het leven van ons volk, welks wel en wee zij deelde, er tevens hoe zeer zij zich bewust ls ge weest van haar hooge roeping, haar schoone maar zware taak vervullende op een wijze, die hare thans levende en werkende leden met trots en voldoening mag vervullen. Ook ls zij in het verleden voor tegen spoed niet gespaard gebleven, maar het geloof ln hare roeping heeft zij daar onder steeds behouden, en ook hebben uwe voorgangers haar weten op te voe ren tot een centrum van wetenschap, ver over onze grazen benend en geacht. Weer zijn de .tijden donker, maar ook thans weer versaagt dat geloof niet. Naast uwe woorden is de nieuwe gouden medaille daarvan het bewijs. Hoogelijk waardeer lk het als eerste die uit uw handen te hebben ontvangen. Ik aan vaard haar als een hooge onderscheiding, maar behouden zal ik haar als het tast bare symbool van uw aller onwankelbaar vertrouwen !n de toekomst der Utrecht sche Universiteit, die lk daarom alleen reeds in uwe handen veilig reken." Totale kaas-invoer uit Nederland Denemarken Zwitserland Finland Oostenrijk Danzig Littauen 2e helft 1935 dz. 141.480 den maar in tyden van zeer steiike sciiok- Ken op d ekaasmarkt, zoowei in hei eigen land als by den invoer kan het toch /.eer wenschelyK zyn, dezen toestand te boven te komen met Dühuip van de labrikatie un korstlooze kaas, vooral omdat daardoor ook de niet direct voor den verkoop geschikte waren kunnen worden verwerkt. Met betrekking tot de vorming van den kaasprys kan die Duitsche marktregeling op niet onbelangrijke resultaten wijzen. Even als by ae azrtetv producten gmg het ook bjj de kaas niet om een eenzijdige verhoo ging der kostp/yzen, maar om een vetu le ning tusschen de opbrengst van den prouu- cent en den handelaar oenerzyüs en den door de koopkracht begrensde verbruikeio- kring anderzijds. Bij de regeling van ue kaasmarkt is h'e„ afwijken van de markt ontwikkeling door het bereiden van andere melkproducten bijzonder moeilijk; evenwel werd van deze mogelijkheid door bevoegde instanties juist voor de regeling van de markt planmatig gebruik gemaakt. Men gaf in tijden van een overmatig aanbod van korstlooze kaas den melkleveranciers groo- tere hoeveelhoeden magere melk terug, men beperkte tijdelijk de bereiding van vol. ^■ette kaas, e.d. Miet het oog op de prijzen werd echter vooral daardoor ordle giesohapen, dat bepa- lingetn werden uitgevaardigd ter kenteeke- ning van de afzonderlijke kaassoorten naar kwaliteit en vetgehalte. Aan deze hepalln gén was het niet in de laatste plaats te danken dat het kaasvenbruik algemeen steeg en dat vooral in den winter tijdens die schaarschte van vleesch en vet de ver bruikers gaarne de kaas als goedkoop ver- vangingsarfcikel aanvaarden. kaasinvoer in de 2e jielft 1935 tegenover 1934 2e helft 1934 dz. 169.091 87.282 18.402 13.738 9.430 3.895 103 14 103.018 17.064 12.864 8.315 2.380 10.952 27.661 -- 15.736 1.338 874 1.116 1.615 10.849 4.519 Na deze met heldere stem gesproken woorden van de Koningin was het even i stil, jaarna htt orgel de fantasie in g-moll van Johan Sebastiaan Bach Speelde. Als laatste spreker werd dan de kansel betreden door den fhinister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, Z Exc. prof. dr. J R Slotemaker de Bruine. BINNENLAND. Spontane huldiirine van Dr. H. Colijn. Kenige duizenden zingen hem de zegenbede toe. T)e voorzitter van den Raad van Minis ters, dr. H. Colijn, heeft gisteren zijn f.Ten verjaardag gevierd. Drs. J. van Andel, in- sepeteur der Gymnasia, had het initiatief genomen voor een huldiging. Zijn voorstel had dadelijk weerklank gevonden bij de A.R. Propagandaclub Mobiel en bij het bestuur van de A.R. Kiesvereeniging. Om 8 uur ver zamelden zich duizenden partygenooten bij de Duinoordkerk onder leiding van de hee ren H. Smitskamp en Dr. A. G. -Barkey Wolf, met de muziek van Patrimonium. Via de Casimirlaan begaf de stoet zich naar het woonhuis van dré Colijn aan de Stadhouderslaan 151, waar zich reeds zeer veel publiek verzameld had..Toen de stoet naderde verbrak het publiek de afzetting en drong op tot vlak voor het huis var. den Minister. Na aankomst begaf ds. Barkey Wolf zich naar binnen en meldde den stoet. Daarop be gaven de heer en mevrouw Colijn zich naa»- buiten. De gasten bleven op het bordes staan.'Onder hen zagen wij Minister mr. J. H. de Wilde en mevrouw De Wilde, den oud-Minister het Kamerlid J. J. C. v»n Dijk en den broer van dr. Colijn, den heer P. A. Colijn, burgemeester van Alphen a. d. Rijn. Later voegden zich bij hen: dr. D. A. P. N. Kooien, jhr. van Nispen tet .Sevenaer, oud-gezant te Brussel, de voorzitter van de Eerste Kamer, L. W. baron de Vos van Steenwijk, het lid dier Kamer mr. Briët en mej. Catharia Cuyper. De muziek zette het Wilhelmus in. Het tweede couplet: Mijn Schilt ende betrouwen zong dr. Colijn mee. Toespraak van dr. Colijn. Daarop sprak de minister als volgt de aanwezigen toe: Waarde Vrienden, Ik heb -een vry sterke stem, al ben ik van daag 67 jaar geworden, maar ik vrees toch, dat het mij niet gelukken zal, om mijn stem zóó uit te zetten, dat iedereen mij verstaan kan. Ik moet beginnen met hartelijk dank te zeggen voor dit welkom. Ik begrijp dat het niet alleen is, omdat ik vandaag 67 jaar ben. Ik weet dat door velen uwer ook daar aan gedacht is. Doch ik heb grond te den ken, dat uw bijeenzijn ook in Iets anders zijn oorsprong vindt. (Geroep: Ja en applaus.) Daarvoor ben ik dankbaar in het diepst van myn ziel. Gij vergeet mij niet. Ik ver geet u niet. Trouw moet blijken en daarom dank ik uit het diepst van mijn ziel aan de zijde van mijn echtgenoote. (De minister legde zijn hand op den schouder van zijn vrouvP. Hij was merkbaar ontroerd.) Keert thans rustig huiswaarts. 'Dit blik zal ik nooit van mijn leven ve: Toejuichingen.) De muziek zet. in: Dat 's Heeren zegen <fy u daal. Vervolgens trad de heer Smitskamp naar ^ren, voorzitter van de Centrale A.R. Kien- vereeniging, die den Minister namens allen gelukwenschte. Een der jongste deelneemsters, Henrietta Barkey Wolf ging den tuin binnen en reikte dr. Colijn een tuil bloemen. Dr. Colijn dankte haar met een hattelijken zoep. Het publiek zong spontaan: Lang zal hij leven en drong op om den Minister te hul digen. Op d!ac oogenblik kwamen drie autobus sen aan met partygenooten uit Rotterdam. Burgemeester mr. G. v. Baren tilt Delft baande voor deze groep een doortocht. Mi nister Colijn trad naar voren en dankte ook deze vrienden voor hun sympathiebetuiging. Hiermede was deze zeer spontane huldi ging ten einde. Steun aan textielfabrieken. Verhooging invoerrecht. By de Tweede Kamer zijn drie wetsont werpen ingediend, ten doel hebbende de Ne derlandsche textielnijverheid te steunet, eenerzijds door het'behoud van de Indischt contingenteeringen van gebleekte en onge bleekte katoenen stoffen mogelijk te maken zonder den zwaren druk te bestendigen, dien deze op de batiknijverheid in Ned.-Indië leg gen, anderzijds door aan bedoelde textiel nijverheid eenige meerdere bescherming te verleenen door een verhooging van de be staande Invoerrechten ad 10 en, 12 9c resp. tot 12 en 15 op afgewerkte textielpro ducten en aanverwante goederen en van de daaruit vervaardigde kleedingstukken en andere fabrikaten. De verhooging zal in weïiking treden on een door de kroon te bepalen tijdstip, waar na de wet een jaar van kracht zal zijn Opgenomen is een artikel, dat dient ter voorkoming, dat industrieën hier te lande, welker product bij invoer niet door hei ver hoogte recht zou worden getroffen, nidee van deze heffing zouden ondervinden door de verhooging van het recht op door hen gebezigde uit het buitenland afkomrtige grondstoffen. HADIO-NÏEUWS. Dinsdag 23 Juni. Hilversum II, 301.5 M. A.V-R.O. 5-6.30 Kinderhalfuur; 5.3Ó-5.30 Kovacg 6.30—7 >R.V.U. Cursus; A-.V.R.O. 7—7.30 Cellorecitiail7.30—8 Avonturen in Oost» Afrika; 8—8.15 Nieuwsberichten; 8.15- 8.30 Gramofoon; 8.30-10.30 Concertge bouworkest; 10.30-11 Het Renova-kwoitet, 11.10-12 Dansmuziek. Hilversum L 1875 M. K.R.O. 5.45 feUB- tatiebezoek; 6.— K.R.O.-oikeat; 6.15-**' Zwemcursus; 7.- Berichten; 7.15 Fiün- praatje; 7.35 Sportlpraatje; 8.- Berie^n, 8.10 K.R.O.-orkeat en K.R.O.-Boys; KW» Berichten; 10.35 GnamOfoon-, 10.45 Popula concert; 11.30—12 Gramofoon. Woensdag 24 Juni. Hilversum II, 301.5 M. V.A.R.A. 8.- ho mofoon; 9.30 Onze keuken; V.P.R-O. Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 der in <fe corrtimibedt-üwm; l^-1-45 1 Ifa en zijn orkest en gramofoon; fc--WJ mofoon: 2.30>Voor de vrouw; 3.— voor HüvrrHurn I, 1875 M. N.CAV. <Whrirae.zin.<r en meditatóet 8.15—9.30 ur» mofoon; 10.30 Morgendienst; 11"~fl2JJn 12.10 Ensemble van der Horst; 1.30 urg spel; 2-30 Gramtofoon; 3.— OhT. lectnvr, JjSO3.45 Gramofoon; 4.— Pianorecital. aiAD&iN iMjwa. GOUDA, 23 Juni 1936. FOK1MSXPOSIT1L IN „ONS GENOEGEN". van heden tot en met Vrydagavond is er m aal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons yenoegen' een expositie van de versenn- jeimie Ford-modellen en onderdeeten, gie seiner ieder auto-rijder zal interesseeren. 0e heer J. L. Hulleman, die Ford-dealer v00r Gouda en Omstreken is op net denx- peeld gekomen, om voor eenige dagen naast 8jjn ruime en lichte showroom aan den Kleiweg, waar ieder op zyn gemak de daar steeds aanwezige wagens kan bezichtigen, een expositie in te richten in de ruime fn&- sche Kunstmin-zaal e.v. ook den tuin van n0ns Genoegen", waar iedier nog vrijer,-nog gemakkelijker eens neuzen kan om zich op de hoogte te stellen wat de Fordufabriëk levert. De belangstellende bezoeker zal zeker niet worden teleurgesteld. Naast de ver schillende 8 cylinder-modellen, voor 4—7 personen, die thans geheel in de fabriek te Amsterdam worden gebouwd, en die trucks is er een bestelwagen, die ei* als een luxe wagen uitziet en die dan ook zoowel als be stelwagen en personenwagen wordt ge bruikt. Dan is er de Ford junior, een com fortabel 4-deurs wagentje dat flinke ruim te biedt. Maar de groote aittractie van deze expositie is de 12 cylinder Lincoln-Zephyr, een elegant stroomlyn-model van Ford's ïosterfabriek, dait flinke ruimte biedt voor 6 personen, waarvan de earosserie met het chassis tot één geheel is geconstrueerd. In derdaad een wagen om zoo in te stappen en mee weg te rijden om mooie tochten te maken. Wie zich daiti veroorloven kan, moet het niet laten, want elke aankoop beteekent weer werkgelegenheid waaraan zoo groote behoefte bestaat in éeaen tijd. Het is medle een goede gedachte geweest van den heer iHullesmaai om ook een door- anede-chassiis te exposeeren en om ook de Gjderdeelen in werking te laten zien, en verder ook een laboratorium-controletoestel daar te brengen, welik apparaat alle lastige storingen die zich by een auto, accu of lam pen kunnen voordoen, terstond wetenschap pelijk vaststelt, zoodat men direct kan zien wat er hapert en wat er moet gebeuren. De tentoonstellingeruimte is aardig met planten versierd) eiï meerdere groote afbeel dingen geven aardige kiekjes uit de inte ressante fabriek in Amsterdam, die, we weten het uit eigen aanschouwing, een zeer merkwaardig bedrijf laten zien. De Ford-expositie in „Ons Genoegen" is heden en de komende dagen een attractie! Concours Hippique op 26 Augustus. Aan de Vee- en Zuivel/tentoonstelling welke op 26 en' 27 Augustus op het Vee- mahktterrein wordt, gehouden zal als attrac tie een Concours Hippique worden verbon den op Woensdag 26 Augustu» a.K en een Ringrijderij op Donderdag 27 Augustus. Het secretariaat van het Concours Hip pique is gevestigd Julianastraat 19 te Wad- diinxveen. Ontwikkelin jor werkloozen. Tentoonstelling. Vanaf Vrijdag 26 Juni 1936 tot en met Woensdag 1 Julia 1936 zal er een tentoon stelling gehouden worden van werkstukken en teekeningen vervaardigd op de ontwik kelingscursussen voor werkloozen, ingesteld door de gemeente Gouda. De tentoonstelling zal gehouden worden in het! cursusgebouw, Paradijs no. 9 te Gou da. De officieele opening zal plaats hebben op Vrijdag,26 dezer des avonds om 714 uur; de tentoonstelling is verder geopend van' 2-»-# uur des middags en van 79% uur des avonds. Doctoraal exame»» rechtsgeleerdheid. Anr de Universiteit te Indien is o-es1«a«"d voor het doctoraal examen rechtsgeleerd heid, onze oudt-srtiadgenoot de heer G. W "sn Stsnele. Loon der bevolWnn- Gevestigd': J. Koole, van Magalang naar Winterdijk 6; H. van Blanken, sahin- ner. van Hasselt, aan boortl, naar Raaim 8: H. L. Bakker, vaw Tie!. Sh Ae-nietenstranf 4. naar R. van Caftsweg 130; F. Hofma* van Wadddnxsveen. Nesse 31, noar L. Nhnrf- "odsteeir 3- G. A. Soheffer, 1.1 vern! -nr» Utrecht, Nieuwegracht 137; J. van der, Heuvel, van Ede, Bennékom. Dorpestr. 3-3. naar Krugerlaan 130; J. C. Elbertsen, mon- teur le kl. rijkstelegr., van Halsteren, Zand'- «traat D 351 8, naar Gravin .Tacobastr. 28; G. P. Rok geh. m. A. L. J. Gibbon, van He- del, Koren straat B 175. naar Boschweg 76- M". Oats wed', van J. Frank, van Meppel. Wilhelminapark 8, naar Craibethstraat 61: A. C. Heystek, locomotief machinist, van Almkerk, Nieuwendijk A 16; IJ. Westerhof geh. m. A. C. Heijstelk, van alHarlem, Van der Vinnestr. 13, naar Lijeterbesetr. 11: M. E. .Talm, kleeddngverver. van Haarlem, Ben Viliaenstr. 32, naar Rurgvlietkade 9: D T. J. van der Wel, waterbouwkundige, van Jutphaae, Nedereindöcheweg 14, naar Hoog straat 8; B. J. de Moor, db., van Brouwers haven, Molenstr. E 30, naar Krugerlaan 79, A. C. Keiler, timmerman, van Amsterdam Jan Evertsenstr. 118III, naar Pr. Hendrik- straal '56; C. J. van Amsterdam, visscher. van Zoeterwoude, Hooge Ryndijk F 200 naar IJssellaan 28; W. Backer, van Rotter dam, Gr. Florisstr. 2Tn, naar L. Tiende weg 76; L, Labeur, kawtjbed., van Oud-Beiier- land. Oost Vooratr. 39, naar Karekietstr. 2; C. Faase, schilder, van Reeuwijk, Dorp D 76, naar Craibeithstr. 3: J. W. van den Broek geh. m. Joh. Boer, van Woerden, Singel 45, naar Houtenstr. 3; J. Lodewijks, reiziger, van Amsterdam, Prdnsegracht 352, naar Fluweelensingel 88; A. H. van Loon, slager, van 's-Gravenfhage, Hoefjcadie 655( naar Kleiweg 32; P. S. W. van Keulen, Hb„ van 7la, naar Blee- 71; J. Jonker, werktuig-bouw man Vlaardingerambacht, Gera- niumistraait 9, naar Krugerlaan 201; A. H. H. de Buihr geh. m. F. Hofman, van Lek- kerkerk, Keiflcweg 1, naar L. Noodgodsteeg 3; A. H. Duran gdh. m. S. P. Sterk, van Gouderak B 189, naar Komijnsteeg 53; L. H- van Essen, van Rotterdam, Boergoen- sche vliet 71a, naar Mr. D. J. v. Heusdestr. 22, Wed. F. W, M. Vorst geb. C. J. H. J. Dieiemans, van 's-Gravenhage, Van, Reestr. 168; K. Swarb geh. m. H. Harms, van Westdomgeradeel, Tarnaard 384, naar Gr. Plorisweig 99; N. van Eyk m. J, C. Koren, van Boskoop, Badjhuis- 14,.naar Lethmaetstra 48; C. van den Oever, fabr.arb., van Velzen, Pr. Steynstr. 45, naar Chr. Huijgensstr. 166; P. A. F. Wammes, winkel bed., van Maastricht, JVIa- riastraat 8, naar Rurgvlietkade l" I. Braun, van (kinschot A 14, naar Naaierstr. 30; W. van die Grift, van Alphen a. d. Ryn, Van Reedestr, 28, naar Westhaven 5. Vertrokken; A. Ghr. Leeflang geh. m- J. Koster, van Corn. Ketelstr.. naar Wadldinxveen, Nesse 17; J. L. E. van Win gerden geh. m. J. H. van Buurt, van Hee- renstr. 89, naar Reeuwyk, Breevaart H 18; J. E, van Buurt, van R. van Catsweg 35, Reeuwijk,'Creervaart H 18; C. w\ van der Pol geh. m. P. v. d. Sanije, van Spie. ringstr. 91, naar Rotterdam, Seringenstr. 7b; B. F. iBomhof geh. m„ A. C. Koster, van Zoutmanstr. 44, naar 's-Gravenhage, Boek- horstetfr. 48; A. Bras gieth. m. J. A. J. Ekkel- 227, naar Den Helder, Bas singracht 3; J. de Jong geh. m. J. J. J. Berkhout, van Reigeratr. 38, naar Rotter dam, Zomerhofstr. 63; R. G. Plomp, van Wijdlstr. 3, naar Apeldoorn, Asseltschestr. 273; J. G. Muller, van Raam 177, naar Maartensdijk, Spoorlaan 11;/. F. M. Geurs, van Gr. Fiorisweg 77, naar Zeist, Maria- Oord; J. Verlee, van Krugerlaan 130, maar Ocgstgeest, Emdegeest; J. de Jong, van 130, naar Oegstgeest, Ende geest; P. P. de Jong, van Groenendaal 100, naar Utrecht, Leddsche Kade 13fois; M. E. van Ammers wed. P. de Boer, van Turf markt 22, naar Rottertifam, VGravendykwal 18a; B. v. d. Heuvel geh. m. W. v-jl Hoven, van Gouwe 34, naar Veenendaal. lfienvoud- laan 35; F. van Etten, van C. KCTelsteaat 16, naar 's-Gravenhage, Lekstr. 21; E. J. M. Jaspers, van Karnemelks'loot 110, naar 's-Hertogenbosch, Vischstr. 2a; C. N. van Leeuwen, van A. Willenfe 4, naar ReeuwyH- Weth. Venteweg H 98b: G. van Wakeren, van Willens 30, naar Apeldoorn, Hoender- loo, Doorgangshuis 17; A. Bloik, van Geu- zenstr. 48, naar Reeuwyk, Weth. Venteweg H 96; H. Diehn, van Bilderdijikstr. 5, naar Reeuwijk, Weth. Venteweg H 96; C. Hoek water, van Pr. Hendriikstr. 139, naar Reeu wijk, Weth. Venteweg H 190; J. A. van Wil ligen, van C. Keetlstr. 59, naar Koek eng en, Wagendljk 48; M. van dér Wel, van Burg. Martenssingel 76, naar Apeldoorn. Kerk- laan 20; S. Braak, van Gr. Fiorisweg 77, naar Schiedam, Westtmolenstr. 75; M. EL A rends, van Gr. Fiorisweg 77, naar Echt (L.), SU. Anthonius Gasthuis; W. J. Erber- veld, van Willens 26, naar Montfoort, Hof straat A 194; W. A. P. M. Saalbach, van Mindlerbr.st. 4, naar 's-Gravenlhage. J. van Blankenstr. 109; I. Ver^unst, van Wester- kade 26 naar Sassenfheim, Hoofdstr. p.a. van Pypen; G. A. Poelenye, van Kelzerstr. 83, naar Amsterdam. Boerhaveplein 12; A. C. M. Brauns. van Gr. Fiorisweg 49, naar Reeuwijk. 's-Grawenfbr.weg F 13; P. J. Flö- ren, vain P. C. iHooftstr. 4, naar Duisburg, Toloeophenstrasse 2; G. C. A. Rutten, var, Walvisstr. 12, naar Alphen a. d. R'in, Sta- tionsstr. 4b; P. B. Swildens. van Crabeth- straat 5. naar Waddlnxiveen, Bodegraverstr. weg 68; W. Rreedveld, van T-Tssefflaan 35, naar Oud-Alblas, Westeinde 179; J. C. Then nissen, van Eerste Kade 55, naar Gofin- chem. Ernmawtr. 19; J. M. Verschuren, vnn Zoutmanstr. 26. naar Haarlem Akr. Loo*-. iesstr. 58; L. den Hertog, van Kattensin-el 54. naar Amsterdam, Overtoom 288; L de Vaal. vnn Van Beverninghlaan 33. naar Nleuwerkerk a. d. IJssel, 's-Gravenweg B 113; H. Chr. BoonStra, vat» Raam 121. naar Groningen, Buiten Damsterdiep 46aA. van Dam, van Derde Kade 82, naar 's-Graven hage, Borneostr. 45; C. de Vreugt, van Kru gerlaan 130. naar Bergambacht. Kericwer B 146b; C. 'H. van Veen, van Heerénstr. 95 naar Gouderak iB 7; H. Rrand. van Burg. Martenssingel MS, naar Deventer, Diepen- veenscheweg 193b; T. Koldijk, van Groe nendaal 105, naar Frainlekeradeel, ArMum- T, Verboom wed. G. Kooi», van R. van Cate. weg 51, naar Reeuwyk, Weth. Venteweg H 92a; A. van Veen. vam Heerenstr. 95, naar Gouderak B 7; M. Droog, van Piersomveg 6. naar Hazerswoude, Voorweg C 26 Het 3.T-jarig bestaan van de afd. Gouda van den Bond van Koffiehuis- en Restaurant houders. Ter gelegenheid van het 3S-jarig hestaan van de afd. Gouda kwamen gisteravond de leden van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Sinters in Caf« „Cen tral" dn een feastvergadering bijeen, welke een zeer genoegedijk verloop heeft gehad, en medle werd bijgewoond door de heeren W Maree en G, Staalman, voorzitter van het Distriet Den Haag en Bondssecretaris De jubileerende afdeeling mocht schrif telijke en telegrafische gelukwenschen ont vangen van den Bondsdirecteur, Mr. D. den Hollander en van de afdeelingen Rotterdam. Utrecht, Schoonhoven en Leiden. Er waren ook vele mooie bloemstukken. De afd. zelf had aan de leden J. van 't Hof en Wed. Giel- huis, die 35 jaar lid zyn, een verrassing thuis gestuurd. Namens het feestcomité sprak.de heer A. Cattel een welkomstwoord, in het bijzonder - Hij bracht hulde aan het bestuur voor het vele werk in de afgeloopen jaren verricht en deelde mede dat 3 bestuursleden een byzondere hulde verdienden en wel de heeren L. de Groot, die 12Va jaar voorzitter van cte af deeling is en D. Ooms en Alpk Brokken, du» gedurende 12 h jaar d/eei van 't dag. bestuur uitmaken. Zy ontvingen ter herinnering eea gouden jnedaille met inscriptie. De heer de Groot dankte namens het jubileerend dage- lyksch bestuur voor deze onverwachte nulde. Voor het organiiseeren van dezen feestavond wilde hij in het byzonder den heer Gattel danken, jüe o.m. door het vele werk ver richt voor het herinneringsboekje, aan de penningmeester een saldo had kunnen af dragen, waardoor deze feestavond »nogelyk was geworden. Hij bood namens het bestuur Mevr. Cattel een bloementuil aan. Nadat üe heer Staalman namens den Bond de geluk wenschen had overgebracht, sprak de heer Maree nog een propagandistisch woord. Spr. merkte daarby op dat na 35 jaar van hard werken de belangen van het Restaurantbe drijf by de verschillende Gemeentebesturen nog steeds zeer ten achter worden gesteld, terwyl toch het bedryf eveneens recht heeft op erkenning, als zoovele andere. Wanneer men eens enkele dagen de bedrijven stop zette, zou een chaos m den lande ontstaan. Spr. deed tenslotte een beroep op de leden om het bes tuur te steunen in den stryd om de Overheid van het onrechtvaardige van deze miskenning te overtuigen. Na dit officieele gedeelte bleef men to. ver na het nachtelijk uur byeen. Het trio „Üe drie H'szorgde voor vroolyke mu ziek, terwyl de Amsterdamsche karakter- humorist „Bolletje" met voordracht en zaag de stemming verhoogde. Een bal met attrac ties en een souper vormden het slot van deze feestelijke herdenking. Derde Volksconcert te geven door het Stedelijk Orkest. Donderdag 25 Juni 's aivomls 8 uur geeft het Stedi. Orkest, directeur de heer Joh. F abri aan, het 3e concert in het Hou c man- plantsoen. Het programma luidt als volgt: 1. Vers la Lumière, Marach, H. L. Blankenburg. 2. Orphée aux Enfers, Ouverture, Jac. Offenbach. 3. Le Sang Viennois, ValseJ. Strauss. 4. Suite Oriëntale, Mairche Araibe, L. Oasis, Cantaque du Muezzin, Danse des Almé>'a, F. 5. Gedeelte uit de Opera „Lucrezia Öorgia" Donizetti, (op verzoek). 6. Fantasie l'Opera Faust Gounou. 7. Aux bords du Rhin, Marche, P. Herzer. \olks- en Schoolbad. Vorige week werden in tet Votks- en Schoolbad gebruikt 58 kuip-, 279 sproei- en 904 schoolbalden, totaal 1241 baden. Het K.R.O..programirta. Het accordieon-trio Held-iHondel-Helmes zal op Zaterdag 4 Juli a*s. tusschen 8 en 11 uur medewerking verleenen aan het pro-, gramma van den K.RX), Centrale Reddingsbrigade. Zwemmen in „Elfhoeven". Hei bestuur van die Centrale Reddings brigade ve rzoekt one onder de aandacht tc brengen, dat morgen, Woensdag, voortaan 'eek een zwemaivond wordt georga- in „Elfhoeven" van 7.45 tot 8 45, zoowel voor dames als heeren. Het vertrek is bepoalq des aviUfcts haff acht vanaf de „Overweg". 4 Lidmaatschapskaarten moeten w orden Burgelyk« Stand. GEBOREN: 19 Juni: Jacoba Annigje Fransina, d. van G. Smit en J. Rietveld, Pr. Hendrikstraat 3. Christina Geertrui/la, d. van L. Langevoort en G. Hennekes, F. W. Reitzstraat 46. Piater Gijsbertus, z. van G. Kool en F. H. Vink, 4e Kade 35. 20 Juni: Willemina Elisabeth, dl. van W. TTendWcks en C. M. Wijers, Vondelstr. 56. Elisabeth Engeiina, d. van H. G. BruUs- tens jen M. M. Floeren), P. C, Bobhstr. 5. OVERLEDEN: 21 Juni: Cornelia de Vos. 27 j. 22 Juni: Gerardus van Hoorn, 73 j. AGENDA. Thalia-Theater. Het geheim van Eleonaro 24 Juni, 8 uur, Nieuwe Schouwburg. Tweede opvoering van do revue ,.Hup Olympia". 25 Juni 8 uur Houtmansplantsocn Sted. Or- kest. Derde Volksconcert. 25 Juni, 8% uur. Bovenzaal „Het Schaak bord". T-edenvergadering „Vrijheidsbond" 29 Juni, 8 uur. Soc. „Ons Genoegen". Leden vergadering. TTÏT OEN OMTREK. BERKENWOUOE. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Berikenwoude ver gaderde op Vrijdag 19 Juni j.l. des v.m. 11 uur ten Raadhuiue. Voorzitter was de heer M Gauhier, burgeoneéster, tevens secreta ris. De Voorzitter opent' 'de vergadering en Wat dé notulen der vergadering van 15 Aprfl 1936, welke onveranderd worden vst- Vervolgvns doelt spr. mede, zulks in ant woord op een reedis in een vorige vergade ring door den heer de Groot gestelde vraag, dat het Comité van actie tegen de stroom- levering, zooals die momenteel door de ge meente Goudla aan de distributiebedrijven der omliggende gemeenten plaats vindt, thans een afwachtende houding moet aan namen totdat de desbetreffende beslissing van Ged. Staten in deze zal zyn gevallen. De heer Rehorst vraagt, of de door het G.E.B. aangeschafte sperklokken aan de ge stelde verwachtingen voldoen. De Voorzitter antwoordt bevestigen) en deelt mede, dat de maximale belasting aanmerkelijk lager is ais voorheen. Hierna stélt de V< aigingem te brengen in de bestaande toe stand in de rekening-couranteovereenkomst met de Boerenleenbank. Van de kassier van1 déze bank is een schrijven ingekomen, waar- WUIuv HIWK|^ÏUvCIU, Ual Hut |rt.tCvlllW((C an .j op is gebracht. Spr. acht het wenschelyker om niet van bankinstelling te Na eenige van dien Voorzitter met algemeene stemme tzelfde percentage geeft, terwijl dat van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten aan sterke schommelingen onder- vig is. De heer De Jong is het hiermede voiko- Onder de ingekomen stukken bevind?n zich het bericht vanl de Koninklijke goed keuring op de heffingsverorderung van 65 opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting op de gebouwde eigendommen, idem op die van die Personeele belasting, de goed keuring van Ged. Staten op de verordening op de keuring van waren, benevens op het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Tevens verleenen Ged. Staten vrijstelling van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening op de 0. t. School. In verband met zijn vertrek naar Curasao verzoekt de gemeentébouwkundige, de heer M. K. Hailing, hem gedurende een half jaar verlof te willen verleenen. Dit verzoek wordt ingewilligd /terwijl ter tijdelijke voor. ziemng in deze functie wordt benoemd de heer J. de Jong Mzn. MAKiXlDUntiLÜlLV Kaasmarkt Bodegraven. 23 Juni. Aangevoeld 335 wagens, te zamen 15075 stuks. Prjjs le soort m. r.m. f 22-^3; 2e soort m. r.m. 19—21; zware n*. r.nf. tot 25. Handél matig. Veemarkt Rotterdam. 23 Juni. Aanvoer in totaal 2744 stuks. Paarden 171, veulen» 14, ezels 1, magere runderen 418, vette runderen 805, vette kal veren 253, graskalveren 73, nucht. kalveren 875, sdhapen ent lammeaeri 44, varkent 'j, zuiglammerm 52, bokken of geiten 28. Pryzen per K.G.: Vette, 'koeien Ié kw. 54, 2e kw. 48, 3e kw. 3338; Vette ossen le kw. 48, 2e kw. 45, 3e kw. 36—40; Stieren le kw. 46, 2e kw. 42, 3e kw. 34—38; Vette 'kalveren le kw. 60, 2e kw. 48, 3e kw. 32 38; Schapen le kw. 39, 2e kw. 35, 3e kw. 37—27, per stuk 19—15—11; Lammeren 88—34—26, per stuk 17—13—10; Zuiglam- tnerer. 12—9—2; Graskalveren 40—30; Nucht. slachtkalveren 282420; Slaeht- paarden 41-85—31. Prijzen per stuk: Nucht. slachtkaiveren 7—5—4; Nucht, fökkalveren *13107 Sladhtpaarden 16512085; Werkpaarden 210—110^-100; Hitten 110—80—60; Stie len 240-195—105; Kalfkoeien 195—160— 100; Melkkoeien 200—165^110; Vai.rze- koeien 135—115—100; Vaarzen 130-05— 75; Piniken 958065; Biggen per week 40—25—15; Bokken en geiten 7—6—2. Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel traag, pryzen lager, prima koe 56, prima os 50ct. Stieren, aanvoer iets grooter, handel matig, dialende pryzen. Vet te kalveren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel slecht, prijzen lager. Prima kalf 70 ct. Sdhapen en lammeren, aanvoer weinig, handel weinig, prijzen lager. Zuiglammeren, aanvoer minder, ihandei weinig, prijzen min der. Nucht. slacht- en fokkalveren, aanvoer ieits minder, handel tamelijk, prijzen r.irn- der. Paarden, aanvoer korter, handel matfig, prijzen van vorige week gemakkelijk t" handhaven. Kalf- en melkkoeien, aanvoer ate vorige -yeek, handefl sleepend, prijzen dalend'. Vaarzekoeden, aanvoer weinig, han dle! flauw, prijzen iets lager. Vaarzen en Pinken, aanvoer korter, handel zeer stil, pryzen als vorige week. Graskalveren, aan voer grooter, handel zeer staJ, prijzen min der. Bokken en geiten, handel iets minder, handel goed, prijshoudend. Er waren een zestal t.b.c.-vrije fokstieren ter markt aan gevoerd. De belangstel!ing was in verband met den hooitijd minder groot dan vorige week. 22 Juni. 23 Juni. Officieel. 7.39% 7.40% 59.43 59.40 9.73 9.74% 24.96% 24.96 4?:3C. 48.05 33.0f% 33.05 38.12% 38.17% 37.15 37.20 1/47% 1.47% 20.30 20.20 6.12 6.12 LAATSTE BERICHTEN. ZWARE BRAND TE ARNHEM. In een drietal fabrieksgebouwen. ARNHEM, 28 Juni. Hedenmiddag is een zware brand uitgebroken in eej» aantal fa-, brieksgebouiwen-en opslagplaatsen, gelegen achter den Velperweg. De brand is ontstaan achter het labora torium van de D.E.F.A. handel in verfstof fen, gelegein aain) den "Velperweg 28, waar het vuur gretig voedsel vond in kisten, doozen en eenige vaten met brandbaren in houd» Daarna is het vuur overgeslagen naai den houthandel vam de fa. P. A. Terhorst, Velperweg 34. De opslagplaatsen staan in volle vlam, er is geen redden meer aan. Tegelijkertijd heeft hét vuur zich medegedeeld aan de con fectiefabriek van dè fa. Abas, Velperweg 24 waar het dak vlam vatte. En tenslotte strekte het vuur zich uit naar heit) achterhuis van dé fa. H. de Leeuw en Zn., Velperweg 30, fabriek van sanitaire artikelen enz. Op dit oogenblik is de brand weer, die met een zeer groot aantal slan gen water geeft, doende op dat punt het vuur te stuiten, ook zal het vuur waar schijnlijk zijn weg in de confectiefabriek dér fa. Abas, waar ruim 400 mewschen wer ken. niet verder kunnen doorzetten en 'al het de brandweer gelukken de verwoesting tot dien uitersten oosteflyken vleugel van déze fabriek M beperken. In wijden omtrek heeft de politie de stra ten afgezet, en dén Velperweg voor het vei- keer afgesloten. Verdronken. NIEUWERBRUG a. d. RIJN, 23 Juni. Gisteravond' is het tweejarig zoontje van den landbouwer C. P. Okkerse in een onbewaakt oogenblik in een sloot ge raakt en verdronken. De sancties tegen Italië. AMSTERDAM. 2? Juni. Eenige belang hebbende iirma's, importeurs van Ita- liaansche producten en exporteurs van Nederlandsche producten naar Italië, hebben zich telegrafisch tot den Minis ter van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gewend met het dringend verzoek de sancties tegen Italië op te heffen. Opening nieuwe A.V.R.O.-Studio. AMSTERDAM, 23 Juni. De officieele opening van de nieuwe A.V.R.O.-studio zal op Donderdag 2 Juli a.s. des middags te half drie plaats hebben door dett directeur-generaal van PT.T. Ir. M. H. Damme, aangezien d# minister van bin nenlandsche zaken, mr J. A. de Wilde, ott zijn spijt niet beschikbaar ls. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parys Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Praaj; Prolongatie 4!&, Part. disc. 3%Dag geld 1Ï4, Registermarken 31, Crediet Sperr- marken 16%, Effectensperrmarken 1414, Reismarken 41, Bankpapier 36%. Beursoverzicht. Kalme stemming. Beperkte handel. Geringe koersvariatie. Staat», fondsen vast. Amerik. waarden prijshoudend. Het meest kenmerkende verschijnsel van de Effectenbeurs was heden de afwezigheid van affaire. De locale afdeelingen gaven zonder uitzondèring slechts bescheiden om zetten te zien. Daarbij was de stemming weinig geprononceerd. De yerdere ontspan ning van de wisselmarkt maakte een goeden indruk en naar gemeld heeft de bank van Frankrijk haar disconto heden van 6 teruggebracht tot 5 hetgeen er op wijst dat de Fransche regeering de meening is toegedaan, de situatie, op het oogenblik al- 'Iharts, tie 'kunnen beheersdhen. De Fransche staatspapieren werden te onzent meeren- deels een kleinigheid hooger genoteerd. Voor de Nederlandsche staatspapieren be stond een uitgesproken vaste stemming, die zoowel tot uitdrukking kwam in het koere- verloop van de 4 obligaties Nederland en Nederl.-Indië, als van de oude schuld, pok de gemeentelijke en provinciale obli- l'gatiën waren in doorsnee prijshoudend. Op de tabaksafdeeiing ontwikkelde zich eenige affaire in de Sumatra-afdeeling, die welis waar niet veel veranderd waren, doch zica gemakkelijk konden handhaven. De mede- deeliftgen op de jaarvergadering van de Senembah-Maatschappij gedaan inzake üe weersomstandigheden hebben een aange- namen indruk"gemaakt. Senembah's werden heden ex-dividend 6 verhandeld. Dé han del iu ru'bberfoudsèn. was .vrywel geheel xtot stilstand gekomen en van de 'scheepvaart- A papieren was niets te bemerken. Onder de suikerfondsen waren alleen H.V.A.'s die nu en dan levensteekenen gaven, waprby de koers zich voornamelijk bewoog op ongeveer het hoogste peil van gisteren. In Industriee- s len ging weinig om. Unilevers waren vrijwel onveranderd. Voor de Philips aandeelen had het aanbod heden opgehouden en klaarblij kelijk in verband hiermede kon de koers ge makkelijk gehandhaafd blijven. Petroleum- fondsen hadden een beperkte markt. Konink lijken bleven gemakkelijk op peil. Amerik. shares werden op bescheiden voe\ verhan deld. De stemming was rpsijhoudend. De grootste omzetten vonden nog ulaats in Cities Service, die in een open hoek werden verhandeld, waarby voor locale rekening vry veel materiaal uit de markt werd ge- •nomen. De geldmarkt waR opnieuw ruimer. Pro- Jongatiekoers daalde tot 4% WEERBERICHT. Weersverwachting: Mees' zwakke weste lijke tot noordelijke wind, ha!f lo zwaar be wolkt, droog weer, behoudens kans op on weer, warm. advertentwn. Aflevering 11 s nieuw Let vooral op het juiste adres en telefoon

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2