EN’s ogne BAAK mdan Beste rmaat schts 1 laliteit NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ?JM5^J?.VDE’.._BODEGRAVEN, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, |0||«246 Woensdag'24,,JHNÏ^I83B 7 Be Jaargang BOSKOOP, fJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, k ten t OM FFN KIND. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Het debat in het Lagerhuis. De Fransche buitenlandsche politiek. «N. BUITENLANDSCH NIBUWS. qo<xx><x>o<xxxxx> ;i Ügbaai FEUILLETON. CXKXXXXXXXX>OOO pijnlijk glimlachje om (Wordt vervolgd.) ekhandel of de Y Markt 31. 6 - fW. on 0.75. delingenverkeer •n gegevens Haastrecht, AL IN! bespaart U veel volgen: U moet mij nu eerst eens alles hebben geloofd dat het mislukken der eerste poging tot toepassing der collec- hij te vertellen Voor Nicolle ontrolt zich ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. -A-- Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden). n. i te land met d? financiers op j Sofia aangekomen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15‘regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. nauwkeurig vertellen! Wie was de man, die in de heide bij Kensington vermoord is geworden? Wie was de moordenaar M’n hemel, miss Osbom, zegt Cover- ley radeloos, u staat op het punt een geweldige domheid te begaan, u mengt zich in dingen, die buitengewoon gevaar lijk voor u kunnen worden Waarom doet u dat? En Nicolle moet aan een oude Chlnee- sche spreuk denken, die zij eens in de werken van Li-tai-po heeft gelezen: Dat is nu eenmaal het noodlot, dat men tegen den eenen mensch slecht moet zijn en goed voor den anderen. Het noodlot. Vertellen. bromt Coverley, terwijl hij ontstemd de kamer op en neer loopt. U vertellen? Wat begrijpt u van ’t leven? j U bent nog veel te jong! I Desondanks vertrouwt u mij uw j kind toe. Ik meen toch, dat u Ja 't is goed, valt hij haar met een i omdat ze mij lief had en omdat ons kind Zij handen ballen zich tot vuis ten. En Jimmy te omgekomen. Hij was - die door dlk en dun ging met me. M’n vriend... I Bijna vijandig staart hij Nicolle aan. ook de Regeering het falen van den Vol kenbond betreurt Met een toespeling op de geruchten, i alsof de Regeering zou hebben getwijfeld j aan de kracht der Britsche marine, be vestigde hij geen oogenblik van meening te zijn geweest dat de marine zich min der sterk zou kunnen betoonen dan zij volgens haar reputatie zou zijn; met het oog echter op den tegenwoordigen toe stand in Europa, waarin ernstige geva ren het land omringen, zou hij niet gaar ne willen zien, dat ook maar één enkel schip a^u vergaan voor de zaak van Abessinië, zelfs bij een overwinning ter zee. De minister-president Baldwin die ver volgens aan het woord kwam zeide dat Frankrijk ten opzichte van de sancties op de internationale samenwerking van alle volken, van alle regeering die den vrede toegetwijd zijn en die dfe wereld door evolu tie willen hervormen volgens rechtvaardig heid en moraliteit ais beste waarborg voor de nationale veiligheid. voor een goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duit-schiiand. Wij zijn vastbe sloten deze actief te vervolgen en tegelijker tijd de eer der beide landen te verzekeren. Herhaaldelijk heeft1 Hitier zijn bereidheid uitgesproken met Frankrijk tot overeen stemming te komen. Wij wüten niet twijfe len aan zyn woord van oud-strijder, maar hoe innig onze wensdh tot een goede ver- standhotidinfg ook moge zijn, wij zullen de lessen der ondervinding en der feiten niet kunnen vergeten. De Duitsche herbewape ning ontwikkelt zich met een tempo, dat dagelijks versneld) wordt enl sinds 7 Maart is de toestand ernstig gebleven. Een overeenkomst inzake beperking der luchtvloten blijft volgens de regeering uiterst wenschelijk en Frankrijk is bereild’ er in toe te stemmen, dat een overeenkomst slechte betrekking zal hebben op de lucht vloten der mogendheden van West-Europa en van die van geheet! Europa. Ten slotte doet de regeering een beroep i*4i ,ii_ enover de tramremise at, schijnt hij, zooals het ongeval gezien Hen, een anderen wa- ?n inhalen. Naar deze t hij den wagen aan spasseerd 'met het ge- I. die een groote snel- bij het water kwam <ant heen schoot. Het spoedig in het water, twee a twee en een is, weg. Een der ramen at het water dadelijk Buiten zichzelf geraken is veel^moei- lijker dan tot zich zelf keeren. SPANJE. Ernstige treinbotsing. Vele dooden en gewonden. In die provincie Leen, in de nabijheid van Poonferrada. heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. Eën personentrein is in een tunnel in botsing gekomen met een goederentrein. Hulpexpedities zijn onmid dellijk naar de plaats van den ramp ver trekken. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten, zyn bij het ongeluk I'S menschen om het leven gekomen en 36 ten dee’e zWa ïr gewond. De oorzaak zou nalatigheid van het dienstdoende personeel zijn, daar het stop signaal blijkbaar voorbij gereden of in het 33 Er speelt een zijn llpppep. Het spijt me, dat Ik het bekennen moet, miss Osborn Het gelukt me niet. Verdraaid nog an toe. Het gelukt me niet... Jonge medicus, die zijn eersten pa tiënt behandelt, de jonge advocaat, die zijn eersten cliënt vertegenwoordigt, de Jonge onderwijzer, die zijn eersten leer ling onderricht, zij allen bezitten nog net ondernemende, offervaardige opti misme van den naar daden hunkerenden mensch Blind voor elke teleurstelling, ’torten zij zich op hun eerste taak. Aanvankelijk verwonderd, daarna ge ïnteresseerd en tenslotte zijn geduld ver lezend, verweert Coverley zich tegen de ^gumenten, welke Nicolle met een haar Jelf verrassende eloquentie te berde wengt Een mensch moet niet direct alle con sole over zichzelf verliezen, houdt zij n®m voor. Dat zou wel een heel getnak- digers dër Locamo-staten. Indian het Duit- sche antwoord alsdan bekend zal zijn zal Frankrijk het) bestudeeren met den wenscl’. er een basis tot overeenstemming in te ont dekken. Na de stemming over de motie van ver- I trouwen die met 382 tegen 198 werd aan- inzake een beperking der luchtstrijdkrach ten. De regeering izal de bijeenroeping vragen van een commissie voor de bestudeering van een Europeesche Unie, zooals deze door Briand is gedacht, welke able staten van Europa zou moéten omvatten, met inbegrip van Duftfechland en Sovje-Rusland. De partijen, welke thans vereenigd zijn in het volksfront hebben steeds geijverd kelijke oplossing zijn om te verdwijnen en zich danniet meer te laten zien. Maar het zou tevens zijn moreelen ondergang beteekenen! Waarom is hij aan de drank verslaafd geraakt? Omdat hij geen be^ paald doel voor oogen had, geen taak...! Hoe vaak heeft Nicolle vroeger al niet in het Adviesbureau voor Vrouwen met gelijkluidende woorden een mensch voor den ondergang trachten te bewaren? En op de haar eigen openhartige manier vraagt zij ronduit, hoe mr. Coverley zich dat'eigenlijk voorstelt? Of hij zijn plicht tegenover het kind daarmee acht afge daan, dat hij het een, uit een financieel oogpunt onbezorgde toekomst verzekert? Of hij dan in ’t geheel geen rekening houdt met het moreele nadeel, die hij zijn kind berokkent, als het vandaag of morgen verneemt, dat haar vader een door de politie gezochte misdadiger is? Zijn beter ik zoo eenvoudig op te geven, onverschillig in zijn lot te berusten, voor altijd als verrader van fabrieksgeheimen te worden aangezien, dat ware om geen harder woord te gebruiken een voudig onverantwoordelijk. Aanvankelijk heeft Coverley voor Nl- colle’s dringend betoog niet meer over dan een ijzig stilzwijgen en een spotten den blik. Maar langzamerhand onzeker wordend, merkt hij tenslotte bruusk op, dat hij niemand het recht geeft zich met zijn zaken te bemoeien. Edoch ook zijn grofheid baat hem niets. Nicolle laat niet los en tenslotte dringt het tot hem door, dat dit jonge genomen, wetrd het algemeen debat geslo ten. De motie luitflt ails volgt: „De Kamer keurt de verklaringen van de regeering goed, heeft vertrouwen in haar om den vre- dfe te verdedigen en Frankrijk te bewaren in collectieve veiligheid”. (.(HDMHE UHRIM. I, enz. schiedenis in snel elkaar opvolgende machinerie u ten onrechte gevat en ver- aan deze geschiedenis te gronde gegaan beeljpn nletlgd heeft. Ik houd het voor mijn Mijn vrouw! Zij heeft zich opgeofferd, plicht u te helpen.' J~' En om haar woorden hun wellicht wat al te plechtig karakter te ontnemen, laat zij er op overdreven zakelijken toon op m’n vriend, een man, vniao-H' dun trine- met mp M’n En uw geweten? vraagt hij spot tend. - - -- Ik heb het gevoel, dat de justitieele erop volgen: Er is immers aEeen mensch aan deze geschiedenis te gronde gegaan. In het Britsche Lagerhuis heeft giste ren Sir John Simon namens de Regee- ,__r ring het woord gevoerd en gezegd dat j lieve veiligheid den dood van den Vol- - --- -1— „,.1 kenbond zou beteekenen. Onze politiek, zoo zeide hij, is nog steeds gebaseerd op den Volkenbond en wij moeten zien, in welke mate wij de collectieve veiligheid tot werkelijkheid kunnen doen worden. Deze kwestie moet in de bijeenkomst van September worden besproken en het Is de plicht van alle leden van den Bond deze kwestie te overdenken. Met betrek king tot de rede van Neville Chamber-, lain zeide Baldwin, dat deze die op eigen verantwoordelijkheid heeft uitgesproken. Het tweede doel der Britsche politiek Is bevrediging van den Europeeschen toe stand. De veronderstelling dat wij geheel Europa voor zichzelf wHlen laten waken, zoo wij slechts onszelven in het Westen kunnen veilig stellen, is geheel onge grond. Tenslotte verklaarde Baldwin, dat al vorens naar den letter en den geest alles wat hét handvest voorziet kan worden uitgevoerd kan worden zoowel Groot- Brittannlë als de andere landen groote verplichtingen op zich zullen moeten nemen. Na de debatten is de motie van wan trouwen, welke door de Labour-oppositie werd ingediend met 384 tegen 170 stem men verworpen. Hiermede is het lot van de sancties bezegeld. het in het werk stellen van zooveel mogeltfk middelen, waarover de internationale ge meenschap beschikt. Om <ie doeltreffende toepassing te verzekeren van artikel 16 van het pact zou het ideaal zijn, indien alle le~ dén van den Volkenbond zich zouden ver plichtten er aan mede te werken. De collectieve veiligheid moet op twee puntten betrekking hebben: In de eerste plaats moet een groep mogendheden bereid zijn al haar krachten tegen een aanvaller in te zetten en daartoe moet de geheele Volkenbond tot oeconomische en financieele sancties o vergaan. De Fransdhe regeering stelt voor het principe van dfe unanimiteit, waardoor art. 11 verlamd kan wortilen op te heffen. De Fransch-Duitsche betrekkingen. Ten aanzien van de Franscb-Duitsche be trekkingen verklaart de regeering, dat In dien Duiteehland zal antwoorden op de Britsche vragenlijst Frankrijk de Duitsche voorstellen zal bestudeeren mét dien oprech ten wensch er de basis voor een overeen stemming in tte vinden. Dit accoondl kar evenwel slechte worden verwezenlijkt, in dien het beantwoordt aan hét principe van den ondeel baren vrede zonder bedreiging tegen eenig land. De regeering zou doer een collectieve poging den wapesaingswed- loop willen stopzetten en een geleidelijke algemeene ontwapening mogeljjk willen ma ken ondier controle van de gemeenschap der naties. In de eerste plaats zou zij daartoe een preventieve publiciteit van een controle op de fabricatie v$.n oorlogsmateriaal willen ingesteld zien vanwege een permanente in ternationale commissie. De controle op de bewapening. De regeering zou zich mét volkomen loya liteit willen verbinden tot lederen maatre gel, welke met algemeene Stemmen zou worden genomen en tot doel zou hebben de bewapeningen te eontroleeren, te beperken en te verhinderen. De kwestie van een luchtpact. Ten aanzien van een luchtpact en den wedferzijdseben bijstand tusschen de weste lijke mogendheden zou noodig zyn, dat deze zijn een te uitgebreid er voltooid zou worden door een overeenkomst 1 De debatten. Na de voorlezing van de regeerimgsver- klaring werd hét woord gevoerd door den i emoe raat Montig’ny, use èr uitspraK, of de collectieve zich I rrmi&rjJA ven vpaxvixvc «au uc oauvw-o I hetzelfde standpunt Inneemt als de Brlt- sche regeering Ik hoop, zoo zei hij, dat 1 de Franschen en wij op zeer nauwe wijze te Genève zullen kunnen samenwerken. Dit is de wensch van Frankrijk en ook de onze. In de critfek van den linker vleugel in Engeland bestond de neiging Frankrijk voor zijn houding te laken. De Franschen houden zeer veel van hun land en wij mogen nooit het verschil in ligging van Frankrijk en ons land ver geten indien er oorlog met Italië zou zijn. Ik zeg op dit oogenblik niets om trent Duitschland’, ik zeg: met Italië. Ik geloof steeds het standpunt der Fran schen te hebben kunnen begrijpen, ook op oogenbllkken, dat wij een snellere en nauwere samenwerking zouden hebben gewenscht tijdens eenige moeilijke pe riodes die wij in den herfst doormaak- ten. Voor ieder van ons, die de gebeurte nissen volgde kan het besluit der Fran schen tot opheffing der sancties geen i verrassing zijn. Wij hebben niet het voor nemen een embargo te leggen op het ver zenden van wapens naar het nlet-bezette gebied van Abessinië, doch deze kunnen slechts door de grenzen van Soedan of elders worden overschreden indien ge consigneerd aan een op gewone wijze gevormde regeering die in staat is het j geleverde In ontvangst ne nemen. Minister Baldwin aan het woord. 1 -- Voortgaande zeide Baldwin, nooit te geheel niet getoond is. Maar u Verduiveld wat hebt u met deze zaak te maken? Ik heb met u te doen, zegt Nicolle rustig. Wat? U, met mij? U bent niet goed wijs. Ik bezit in Australië land, geld en menschen in overvloed. En vrienden? Aan eiken vinger tien, als ik dat wil. En u zoudt met me te doen hebben? Laat u zich toch niet uitlachen! En toch bent u daar in Australië, temidden van al uw rijkdom en vrienden aan de drank geraakt! zegt Nicolle ge duldig en vriendelijk, alsof zij tot een zieke spreekt. Hij krimpt ineen, alsof iemand hem in het gezicht heeft geslagen, maar na een oogenblik hervat hij zijn gejaagde wandeling door het vertrek Nicolle wacht rustig zijn antwoord af Eindelijk schijnt hij wat kalmer te zijn geworden, want plotseling laat hij zich languit in een fauteuil vallen, vouwt de armen achter het hoofd tezamen en onafge- broken naar het plafond starend, begint en haar met een spottend lachje toe te te vertellen voegen U zoudt u toch leelljk de yin- Voor Nicolle ontrolt zich een even gers branded Jün bijna steunend laat hij avontuurlijke als dramatische levensge- Baldwin over de vriendschap met Parijs. Nog steeds het streven naar een accoord tusschen Engelschen, Duitschers en Franschen. Briand’s plan voor een Europeesche vrede. De FranschDuitsche betrekkingen. Motie van vertrouwen met 382198 stemmen aangenomen. Er ibestiondl groote belangstelling op de tribunes en openbare gaandteryen der Ka mer voor de débaitten over de buitenland- sohe politiek. Direct na de opening der zitting besteeg de Minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, de sprekerstiribune, vanwaar af hij tife regeeringsverklaring voorlas. De regeeringsverklaring. In dte regeeringsverklaring wordt o.m. uiteengezet, dat Frankrijk over dte krachten beschikt om zyn verdediging te verzekeren, iyn verplichtingen na te komen en om mede te werken aan de noodzakelyke ver sterking der collectieve veiligheid. Wy wil len vrede voor alle volken en met alle vol- ken, omdat wij weten, dat Idle vrede ondeel baar is. Wij willen geen vrede gebaseerd op vrees, noch een passieven egoïstischen vrede. Onze vredeswil is te oprecht dan dat hij niet werkzaam zou zyn. Daarom spreken wy onzen trouw uit in den Volkenbond. Voor de organisatie van de collectieve vei ligheid eisenen wy een eerbiediging der wetten en intómatiomale overeenkomsten, het herstel van het wederzijdschS^ertrou- wen. By den huidigen stand van zaken zou de handhaving der sancties niet meer zyn dan een symbolisch gebaar zonder werkelijke treffewdheidi Waartoe zou het daarom goed zyn de maatregelen te vereeuwigen, waarvan het karakter ernstiger zou worden door het bloote feit, dat men er voortaan geen weloml'ynd doel meer aan zal kunnen toekennen Onder deze omstandigheden hebben wij jJl. Vrydag onze opvatting be kend gemaakt, welke overigens in overeen stemming is met die der bevriende volken, van wien wy ons in oris optreden niet wil len afscheiden. De opheffing der sancties gaat gepaard met andere problemen welker oplossing onderhandelingen vereischen, wel ke moeten leiden tot een consolidatie van den vrede. De vrede kan slechts worden geconsoli deerd door die versterking van de veiligheid der naties. Wij zullen al onze krachten wij den aan deze versterking. Wy gelooven niet, dat het oridter de huidige omstandighe den passend zou r’f" te begeerig plan op te stellen. Hervorming van den Volkenbond. Een hervorming van het geheele pact wordt overigens niet gerechtvaardigd, in- Indien men nagaat, dat zyn echecs veeleer moeten worden toegeschreven aan vergis singen en tekortkomingen bij de uitvoering dan aan de voorschriften zelf. Om <le agressie tegen te gaan moet zoo spoedig magelyk worden overgegaan tot radicalen links-democraat Montigny, die er zyn twijfel over CL,L, 4 veiligheid, na de gebeurtenissen die hebben voorgedaan, wel de tuiste grondslag voor de buitenlandsche potitiek van Frank rijk is. Nat de vraag te hébben gesteld, of een syrteem van collectieve veiligheid wel op slechts drie mogendheden kan worden gebaseerd, namelijk Engeland, Sovjet-Rus- land en Frankrijk, zeide spr., dat Engeland hiertoe niet wil toetreden. Het wil een universeele Volkenbond. Montigny had he1 beter gevonden, indien een. proef genomen was met het voeren van nuttige besprekin gen met Duitschland. De minister van buitenlandsche zaken De minister van buitenlandsche zaken, Yvon Delbos, zeide nog dat Frankrijk zoowe] in materieeil als moreel opzicht al zijn ver plichtingen zal nakomen. Frankrijk wenscht de werkelytkheild onder de oogen te zien, te weten de mislukking van de ontwapenings conferentie èo de schending van het pact van den' Volkenbond. Isolement met nume rieke minderheid zou het maximum van on veiligheid beteekenen. Daar de allianties van vroeger tot oorlog zouden leiden, blijf' de regeering trouw aan de collectieve vei ligheid. Zij is zich ten vol|e 'bewust van het bestaande gevaar en zal op dit gebied in geen enkele barer plichten te kort schieten. Frankrijk zal alles doen wat van haar af hangt tot verdediging der internationale rechtvaardigheid. De a.s. Volkenbondszit ting zal gelegenheid bieden voor een ge- dachtenwisseling tusschen de vertegenwoo.- meisje, dat hij zooeven nog weliswaar aardig en aantrekkelijk, maar overigens vrij onbeteekenend vopd, zichzelf tot verdedigster van zijn zaak heeft gemaakt en deze zelfs tegen hem behartigt met alle energie van de strijdlustige jeugd. Hij doet een laatste poging tot een eer- vollen aftocht door éen blik op zijn hor loge te werpen en Nicolle aan haar vader te herinneren. Zij kunnen den ouden heer niet zoo lang laten wachten. Maar Nicolle grijpt deze gelegenheid slechts aan om er met nadruk op te wij zen, dat haar vader in geen geval aan het gevaar mag worden bloot gesteld door deze affaire in onaangenaamheden te geraken. Als het uitkomt, wie u in werke lijkheid bent, zou mijn vader onder ver denking van medeplichtigheid kunnen komen.. En u dan? vraagt Coverley Zoolang buiten ons niemand weet, dat het mij bekend was, wie mr. Mit- atweerende handbeweging in de rede, chell is, zoolang zal niemand mij kun- om dan plotseling voor haar stil te staan nen beschuldigen J --1 voegen U zoudt u toch leelljk de yin-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1