SKÏÏ DEN AZIJN 'ju. fay NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No 19248 Vrijdag'26 Juni 1936 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I VERDAM C. Leo ion enfabriek Gouda. AN RLAND OM EEN KIND. FRANKRIJK EN DE SANCTIES. Regeling der Fransch-Duitsche betrekkingen onmisbaar voor den vrede, Eenheid tusschen Italië en Duitschland. BERKENWOUDE, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De Zwarte Zee- name door de eerbiediging der onafhan- ïïlOeiljjklieden. aderland voor waar de aoliede Boek- I BUITENLANDSCH NIEUWS. a hand in de oorzaak •n Den Haag. rijkskanselier van kantoor FEUILLETON. >OOO<XXXXXXXXX> rkrijgfbaar A stelling voor de zaak-Coverley aan den te land 0000000000000 complex verbannen is. Een dof, hem wel - Fred Bigs heeft een verrassing. renden mr Mitchell in het oog te hou- het ratelen der motoren, het stampen de verkeerde constructies en zoo bij de 1 F.Rt.Tl O - f hrlAV ATI 9 Estna-fabrleken? dagbladen bestudeerd, als mr. Mitchell dat mr. Gordon, gejaagd en in hooge (Wordt vervolgd.) stin# inlbegrepen. met inspecteur Benett in verbinding, voor goed uit dit geweldige Industrie- vertrouwd gedreun dringt tot hem door 1 te doen, ik ben werkelijk geschrokken. is de toestand :ht is bewerkt ike King-atlas, and nog nim- rijs te leveren le waarderen. <elier een rol, I hij U tegen leerzame als 3e dagen zal •n 0.75. idelingenverkeer EK ERMUNT n gegevens laastrecht, terugkomst mr. Osborn zal opzoeken. Het valt den ouden heer niet gemak- geschil te hebben geprovoceerd is te er ger. daar er niets onverzoenlijks is in de opvattingen der beide naties. Rijkskan selier Hitler heeft erkend geen territo riale eischen meer te hebben. Geen land mag oordeelen over het regiem van een ander, heeft hij voorts gezegd. Dit geschil drukt op geheel Europa. woord op vragen, welke het reeds meer dan twee jaren geleden zijn gestéld. WIJ Tusschen Frankrijk en Duitschland bestaat sedert 7 Maart een ernstig 'ge schil, dat verergerd is door de intensieve nigen vreemdeling te weten te komen. Kort daarop stelt hij zich telefonisch De Nederlandsche Kamer van Koop handel in Goethes geboortestad heeft zich eveneens moeite gegeven om ook oe belangstelling van Nederlandsche zijae voor deze gebeurtenis te wekken. het communiqué heeft geen ander doel dan uitbreiding van het principe wat is er voor nieuws? Ja. eet je. Bigs, zegt Danny, die be sloten heeft zich zoo naïef mogelijk voor spreken. Niet zonder reden werpt de portier een blik op het geschilderde bord, dat aan den muur naast de poort hangt: „Ver- ;egelijk ook zeer al blijken, indien ie Nederlandsche hulp verleent EENVOUDIGE EN DOOR DE VAN ENKELE Als u het hart tot spreken dwingt, zoo spreek! Maar wat gij spreekt, of preekt of zingt, hou steek.' DE GENESTET Roman van NORBLRT GARAI. (Nadruk verboden). BELGIë. Koning Leopold ontvangt Jhr. Tjarda. van Starkenborgh Steehouwer. Koning Leopold heeft gisteren Jhr. Tjarda van Tjarkenborgh Stachouwer, Nederlandsen gezant te Brussel, ontvan gen, ter gelegenheid van diens heengaan in verband met zijn benoeming tot gou verneur-generaal van Ned.-Indië. (MHJB8ÈHE C0IRAM. ENGELAND. Verklaring van Eden. Annexatie niet erkend. Het onderhoud van Eden met den Negus. De Abessijnsche legatie te Londen heeft gistermiddag een verklaring gepu bliceerd volgens welke het onderhoud, dat Eden Dinsdag met den Negus heeft gehad een uur duurde. Bij dit gesprek heeft de Negus de verzekering gekregen, dat Groot-Brittannle voort zal gaan met de eerbiediging van het Volkenbonds- pact en de annexatie van Abessinië door Italië niet zal erkennen, doen wel het oude Abesslme zal erkennen. De Negus sprak zijn teleurstelling uit over het besluit der Britsche regeerlng de sancties prijs te geven en hij ver klaarde zich voor te stellen krachtig bij den Volkenbond te protësteeren tegen de opheffing der sancties. De Negus-naar Genève vertrokken. Voor zijn vertrek uit Londen verklaar de Hallle Selaésie tegenover de jouma- Gordon en Reeves als deviezen-smokke- laars. Goed gedaan. Bigs’ Daarmee is de dag der vergelding gekomen! Amerikaan komt, een gesprek aan met Kitty, ten- een paar vliegen, die verlangend om de kaasstolp gonzen. Hallo, mr. Bigs, roept Danny, op de keukendeur kloppend. Mr. Bigs Ja, ik kom, antwoordt een dunne, heesche stem. Een oogenblik] e. De keu- eenigszins verdacht voor- deze geschiedenis afweet kendeur wordt op een kier geopend en Voor het groote portaal van het fa- Bigs’ hoofd verschijnt om den hoek. Mr De algemeene stakingstoestand. De toestand was vandaag in het ge- heele land kalm. Té Luik, Charleroi, Bergen en in het centrum en de vallei van de Senne, even als te Hoboken, is de werkhervatting in dp metaalnijverheid toegenomen. In de mijnen van Limburg Is het^ werk geheel hervat. In de provincies Henegouwen en Luik bleef de toestand ongewijzigd. De minister hoopt, dat het Dultsche antwoord op de vragenlijst in staat zal stellen aan het werk te gaan, anders zou opnieuw de kwestie met de Locarno-mo gend heden onder oogen moeten worden gezien, op de basis der regeling van 19 Maart Spr hoopt, dat overeenstemming mogelijk zal zijn. Tenslotte zegt spr., dat.de kwestie van waar hij zich geïnstalleerd heeft, te zul- len opzoeken om dan nog een paar uur samen door te brengen, daar de oude heer mprgen weer op reis dénkte te gaan om zijn district met „De gouden zweep van Poppea” onveilig te maken. Haastig neemt Nicolle afscheid en een oogenblik later verlaat zij het restaurant. Mr Osborn staart zijn dochter hoofd schuddend na. Terrein verkennen. Te Londen wijst men er op, dat de In van beperking van de tonnages der sta ten. die niet aan de oevers van de Zwarte Zee zijn gelegen, opdat geen enkele be dreiging zal overblijven voor de Zwarte Zee-staten en er geen enkele noodzake- liikheid zal bestaan tot een overmatig uitbreiden hunner vlootsterkten in deze zee. Tegelijkertijd kan de Russische regee- ring niet anders dan zich verzetten tegen de in het werk gestelde pogingen tot beperking van doorvaart door de zee- engten van de schepen der Zwarte Zee- staten. Zij vraagt vrijheid van doorvaart ten behoeve van beleefdheidsbezoeken of voor het tot stand brengen van een ver binding met haar vlootbases van door vaart voor alle mogendheden. Ingeval dit noodzakelijk is voor het brengen van bijstand' aan staten, die slachtoffer zijn van een agressie, zulks In overeenstem ming met het Volkenbondshandvest. warden. Blijft aar steunt de lelijke bijdrage, adraagt per jaar DUITSCHLAND. Frankfort krijgt een gigantisch vliegveld. gecombineerd met de Zeppelin-haven. De belangstelling van de K. L. M. voor de opening. De Dultsche vliegwereld zal dezen zomer een groote gebeurtenis beleven, wanneer den «sten Juli het gigantisch vliegveld van. Frankfort zal worden inge wijd Dit vliegveld, ongetwijfeld een der grootste van de wereld, zal ook een luchthaven worden voor de Zeppelins, die naar Amerika koersen. Aldus wordt hier voor het eerst een vliegveld gecom bineerd met een haven voor luchtsche pen. Frankfort, thans reeds een der be langrijkste centra in het luchtverkeer van Midden-Europa, verwacht met de uitbreiding van zijn vliegveld in den loop der jaren nog intenser verkeer van bui- teniandsche- en binnenlandsche lijnen. In Frankfort komen de lijnen uit het buitenland samen ovey Keulen, Dort- In de provincie Namen verwacht men, dat morgen op vele plaatsen het werk zal worden hervat. Te Temsche zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan. In de omgeving van Antwerpen worden a eenlge kleine stakingen gemeld. In de textielnijverheid Is de toestand te Vervlers ongewijzigd gebleven In Vlaanderen en in het Kortrijksche heeft de staking zich tot vijf fabrieken uit gebreid. Te Thielt en Rousselaere wordt door de stakers gepost. Te Geraerdsber- gen hebben 8üü arbeiders het werk neer gelegd. Te Brussel werkt de Banque de Bru xelles met de helft van haar personeel. Vandaag „zal de toestand te Gent, voor wat de binnenscheepvaart betreft, weer normaal zijn. De scheepvaart is verzekerd op de Leye, het kanaal van Brugge, het kanaal van Terneuzen en de Maas. De sluizen laten slechts motor schepen door. i Ie voedingszouten uit opgenomen. en krachtig werkend i algemeene verslap. en gaat over tot Jde orde van den dag Deze motie wordt aangenomen met 185 Engeische bladen lees ik. dat men hem heeft gevonden. Dood. Hij had zich ver schoten. of hij ergens in de wildernis van. Australië zat Dan schrijft Bigs. Hij heeft zich een Gistermiddag heeft mevrouw Brunsch- i vigg de zitting van den senaat bijge- woond, waar zij plaats nam in de regee- rmgsbank Het is de eerste maal, dat een vrouwe- iijk minister in het Lagerhuis in het Luxemburg-paleis zetelt. Graai de Blois, sprekende over de sanc ties tegenover Italië, betreurt, dat. de Fransche regeerlng niet voor de Engel- sche daarvan heeft afgezien. De mede werking van Italië is voor Frankrijk on ontbeerlijk. Hl] verwijt de regeerlng dat zij vooral naar samenwerking met Enge land streeft, dat nochtans geen overleg heeft gepleegd met Frankrijk inzake de opheffing der sancties De heer Blois maakt zich ongerust over het verblijf van den Italiaanschen gene raal Valle te Berlijn. De president der commissie van bul- tenlandsche zaken, Jlenry Berenguer. antwoordde, dat de regeerlng bijzondere zorg zal geven aan de nationale verdedi gingen, de militaire kracht van Frank rijk zal handhaven. Met een toespeling op het Fransche voorstel tot versterking van den Volken bond deelt Berenguer mede, dat de regee rlng reeds morgen te Genève In deze richting een voorstel zal doen. De eerste hervorming zal zijn den Volkenbond uni verseel te maken. Er is geen ondeelbare vrede zonder Duitschland. Japan, de Vereenlgde Sta ten en Brazilië. Ten aanzien van de sancties tegenover Italië verklaart sprdat" er geen sprake is van plagerij jegens Italië, dat zoozeer heeft bijgedragen tot de overwinning der geallieerden De opheffing der sancties moet slechts de eerste stap zijn Wij moe ten vertrouwen hebben in de regeerlng. dat zij de zoo juist aangevatte taak zal voortzetten. Minister Belbos begon met te verklaren, niet te denken, dat de collectieve veilig heid Frankrijk van een directe poging ontslaat: Fransche veiligheid. Wij moe ten niets verwaarloozen. aldus Delbos, om deze veiligheid te verkrijgen. De regee rlng maakt zich geen illusies over de tegenwoordige mogelijkheden van den Volkenbond. Het eenlge werkelijke sys teem is, dat der versterking van de col lectieve veiligheid. Men kan de preven tieve actie verbeteren door wijziging van art. 11 of de repressieve actie door wijzi ging van art. 16. Wij zullen een systeem ontikkelen van regionale pacten, zooals het Sovjet-Russisch pact. De regeerlng heeft, dezelfde zorg voor den Franschen vrede en de internationale veiligheid. 'Applaus). mate nerveus zijn prlvé-kantoor op en neer draait. Coverley heeft zijn drelge- l ment ten uitvoer gebracht. Aandeeien Estna-fabrleken noteeren vandaag op de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zijn ingekomen, teneipde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons gureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Litwlnofi qué verstrekt, waarin hij het standpunt van de Russische regeerlng ton aanzien van de kwestie der zee-engten preciseert. Rnecicnbn roonprina alrillc n m den voor zekere gebieden. Spr. herhaalt. I dat niets de belde landen In den weg staat. De opvattingen kunnen tot over- eenstemmlng worden gebracht, met 1 Bigs, op te zoeken, eens ton uitvoer te I brengen Deze heeft bij Danny's vertrek van de fabriek immers zooveel belang- wp UCU.VUUL cijwovip «KMwpG stelling voor de zaak-Coverley aan den rechercheur Kaynes, wlen het onver- dag gelegd, dat er alle reden Is voor de vlaggeschip der Nederlandsche Maat- geen gelegenheid heeft voorgedaan om schappij, de Fokker F.EY. wordt indiën meer dan een voorloopig onderzoek van eenigszlns mogelijk, met belangstellen de problemen ter hand te nemen. I den en belanghebbenden den asten Juli Verklaring van Litwinoff. 1 naar Frankfort gevlogen. iff heeft de pers een communi- I in het dlrectiekantoor te kunnen aan brengen. In zijn keuken kan hij nu alle gesprekkèh afslulsteren. Laatste nieuws: het water gevallen Daaruit blijkt, al einde iets meer over dezen gehelmzin- weer dat men zich nlet gauw moet •- blij makên Zoo’n pech! Kon dat tele- I gram uit Amsterdam niet een dag later l/Amon 9 brlek laten inslulten, om een microfoon lelijk zijn diepe teleurstelling te verber- wachte opduiken van den schatrijken veronderstelling, dat hij iets meer van in gen Ben order greifce ^em meer dan 50ü pond zou hebben opgebracht, is in hetgeen tot gevolg heeft, dat deze twee -s,-- --- rechercheurs naar het Carlton Hotel ---- - -- als hij bemerkt, dat Nicolle nog zendt met de opdracht den daar logee- Zijn oor onderscheidt naar al te goed Heb Je vandaag de bladen gelezen, over rBigs’ hoofd verschijnt om den hoek. Mr. brleksgebouw stapt Danny van zijn mo Ward, bent u het? Dat Is nog eens een tor. Een oogenblik wordt het hem droef- verrassing u komt als geroepen. Wel, geestig te moede bij de gedachte, dat hij wat is er voor nieuws? komen? Hij vergeet zijn eigen leed echter spoe dig. ll - Mr Osborn heeft in het restaurant in steeds geheel bulton zichzelf is en het. Hydepark bereids zijn maaltijd genut- ondanks alle moeite, die zij ^Ich geeft tlgd. een mocca gedronken en de mid- om opgewekt te schijnen, niet verder brengt dan een geforceerd lachje 36 Ik zit Intusschen nog steeds in Calais. Reeds sinds dagen geen brief van Jimmy. Arme kerel! Uit het hiernamaals kan geen brieven meer schrijven, In^de onmiddellijk naar Amsterdam riep Hij moesf vanmiddag nog vertrekken Mr I Mitchell heeft haar opgedragen haar vader zijn groeten over te brengen met t de belofte, dat hij onmlddellljk bij zijn - - terugkomst mr. Osbom zal opzoeken I Ongeveer op hetzelfde tijdstip knoopt paar weken geleden 's nachts in de fa- -•-»-«- - De lage, licht geschilderde zaal telt op staand plan den cantinehöuder, Fred dit middaguur geen andere gaston dan ptrr.- r>n ta moVan none tan nitvAAT to ppn naar vlieden die verlanppnd nm dp I brengen. Deze heeft bij Danny's vertrek Erfurt, Nürnberg, Milaan, Stuttgart, Mannheim, Saarbrucken en Dusseldorp. De plechtige opening van het nieuwe de pers verspreide berichten, volgens vliegveld zal vermoedelijk geschieden In welke te Montreux ernstige verschillen 1 tegenwoordigheid van opvatting zouden zijn gerezen tüs- Hitler. schen de Britsche en de Russische stand- Ook de K.L.M. zal zich bij dit groot- punten, niet Juisl zijn. Men legt den na- sche vllegteest niet onbetuigd latem Het druk op het feit, dat zich tot dusverre maatregel genomen is In een sfeer van nationale eensgezindheid en niet In een van gepolemiseer. *2* Laten wij‘niet vergeten: wederzijdsche bijstand, die groote moreele kracht, wel ke men thans bespot, maar waarover men 22 jaren geleden met een beetje minder verachting sprak, Is een element van onze veiligheid. Op voorbeeld van Briand en Herrlot Wij zulten ons aansluiten bij alle voor stellen tot universeele ontwapening en controle. Zoo noodig zuilen wl] het Ini tiatief er toe nemen. Onze zorg voor den vrede, sluit niet onze zorg voor de na tionale verdediging uit. Wij zullen onze bewapening handhaven op het noodza kelijke peil. (Applaus). Men verwijt ons de sancties te laat te iaiCM. uc gcicgcuu.iu 111UCI ouucppvu hebben opgeheven. Het Is goed, dat deze de krachten ïan Europa vereenlgen nrjnfrpapl opnnmpn ic fn oon cfacir van om te herstellen wat verzwakt werd. De Fransche kracht mag niet het eenige element zijn, van de Fransche veiligheid. de. Spr. is van meenlng, dat de collec tieve veiligheid dood is met de sanctie? „Er Is geen FranschDuitsch probleem zeide hij, „er is een Duitsch gevaar, dat geheel Europa bedreigt”. Leo Blum antwoordt Millerand. I Leo Blum antwoordt Millerand, dut I het vergeefsch is achtera! te polemisee- I ren. „Wij zullen niet nagaan, waarom de I sancties mislukt zijn, wij denken aan de toekomst. Spr. zegt, dat de collectieve i veiligheid dood is en dat wij tot éën nieuwe politiek moeten overgaan. Wij weigeren deze Hjkreden uit te spreken I integendeel Wij zijn van meenlng dat dit falen de gelegenheid moet scheppen en Nicolle nog steeds op zich laten wacn- ten. I om half drie besluit hij ten einde raad l het Carlton Hotel maar eens op te bel- j len. maar op dat oogenblik stormt Ni- eolle geheel bulten adem het restaurant binnen. Mr Osborn bemerkt op den eer- sten blik, dat er iets in haar veranderd is. Zij heeit een hoogroode kleur, die J van een hevige Innerlijke opwinding ge tuigt. haar oogen flikkeren onrustig en in haar geheele gedrag legt zij een on gewone verstrooidheid aan den dag Wat is er aan de hand, Nicolle? vraagt de oude heer, ongerust Zij vertelt haastig, dat mr. Mitchell een telegram heeft ontvangen, dat hem De Russische regeerlng qjdus o.m. Arme Nicolle! Het wekelijksch salaris van 50 dollar is een chimère geworden. Jaj ja. men moet leeren teleurstellingen te dragen. Het epos „leven’’ heeft nu een telkens terugkeerend refrein. „Het is een moeilijke tijd! ^4'n hemel, wat leven we in een moeilijken tijd!’’ Na een half uur staat Nicolle op, on der het voorwendsel, dat zij nog een af spraak heeft. Zij belooft haar vader Estna-fabrleken, welke allerminst vleiend vAru* Ho firma krurinan wArdan o-pnAPTnri 1 En op hetzelfde tijdstip ook informeert herbewapenlrtg van het Dultsche Rijk. I dat daar niemand bedreigd wordt. i De door Duitschland begane fout dit willen wij er getrouw aan blijven en wij willen den weg hervatten, welke tege lijkertijd leidt tot Fransche en interna tionale veiligheid. (Luid applaus). De stemming. De Senaat sprak ten slotte zijn ver- trouwen uit In de regeerlng. dat zij het vredeswerk zal voortzetten, getrouw aan Overigens heeft Duitschland niet geant- aangename verdragen en voor de na woord op vragen, welke het reeds meer trtonale veiligheid dan twee jaren geleden zijn gestéld. WIJ - - fcunnen niét het principe aanvaarden I volgens hetwelk bijstand slechts zou gel- tegen 58 stemmen. kelljkheld van alle naties Litwinoff ziet heil fii tonnagebeperking der vloten der niet-Zwarte Zee staten. Geen geschillen tusschen Engeland en Rusland. Gisteren is de conferentie inzake de zee-engten, in plenaire zitting bijeenge- komen. De' besprekingen hadden betrek king op de doorvaart van oorlogssche- 1 mund. Hannover. Berlijn, Halle, Leipzig, pen door de Dardanelles I Tern Midden-Europa. die van Oostenrijk in 1 de eerste plaats, de gehëele aandacht der regeerlng hebben. De regeerlng heeft haar voornemen aangekondlgd te streven naar een Mld- dellandsche Zeepact, welke taak de mi nister delicaat noemt. Het program der regeerlng, aldus be sloot Delbos. Is Frankrijk en den vrede te dienen. Millerand noemt verklaring van Delbos onvoldoende. Na Yvon Delbos kwam Alexandre Mil lerand (renubl. unie) aan het woord, die de uiteenzettingen van den minister van buitenlandsche zaken onvoldoende noem den j der zuigers, het suizen der vliegwielen En het is ook op ditzelfde middaguur, en het gezoem In de groote kracht- en 1 lichtafdeellng. Nu, wat nog? Wat voorbij ,5 cm is, bevat and, toeristen- detailkaarten een duidelijk is. is voorbij! Aigeloopen! Brutaalweg naar de poort. Daar staat mr. Simpson, de portier. De man ver- beeldt zich, dat hij hier directeur is en beurs inderdaad, tien procent lager. Een dat brengt hem er steeds toe onbescnei- verdere daling van. de koers is te ver- den vragen te stellen. wachten. Op onverklaarbare wijze zijn 1 Bonjour, Simpson. Ik moet even In verschillende bladen berichten ver- naar Bigs. ’k Heb wat met hem te "be schenen over den gang van zaken bij de Rst.nn-fabrieken welke allerminst vleiend hem om zes uur in het kleine pension, voor de iirma kunnen worden génoemd -v..: j -1 En op hetzelfde tijdstip ook Informeert Danny voor de derde maai bij den por- boden toegang voor onbevoegden'' Maar tier van het Carlton Hotel, of mr Mit- Danny doet, of deze houding van den cnell inmiddels reeds is teruggekeerd. Cerberus hem ontgaat; haastig steeLs Daar het lange, vergeefsche wachten 1 hij de binnenplaats over en verdwijnt, in hem tenslotte danig begint te vervelen, 1 "de cantlne. besluit hij, zijn reeds sinds gisteren be-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1