ren VE I f NIEU^-^Er^A^^^^TiÏj^D :N Jen pen Nor i I 75e Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OU DEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN STOLWIJK, WADDlNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 1 T apparaat AGE! 1 Celef. 19. JES (.RATEN klE lSTEN ÏEN OM EEN KIND. DE HERVORMING VAN DEN VOLKENBOND. Een zeer netelig vraagstuk. De Negus vraagt een Volkenbondsleening, Goud.' Vri|d»g WW«« BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOÉRCAPELLE, u d voor J DUITSCHLAND. vormingen nog vrij veel uiteenliepen, zoo- I BÜITENLANDSCH NIEUWS. IUNT Niemand heeft alleen verstand genoeg. IBUS is als 2.00, 12.45, .50, 012.30, 5.00, 6.00, 3.30, 5.30, en wel lig mogelijk s, bevat eristen- kaarten uidelijk jestand >ewerkt hem nog eens te willen trouwen? Nu ja, goed het groote leeftijdsverschil. ontvangst te nemen, had Bigs zich toch zeker niet Iik feestkleedij behoeven te steken. Hij draagt een donkerblauw pak, waarvan de keurig geperste broekspijpen de kromme lijn van zijn O-beenen ech ter niet vermogen te retoucheeren. Een fraaie das van dikke, grijsblauwe zijde prijkt onder zijn adamsappel. Een grijze vllthoed heeft hij uitdagend, schuin op zijn hoofd geplant. Waarschuwend loeit de claxon van een groote Cadillac. Danny schuift haastig zijn motor van den Ingang weg. De wa gen van mr. Gordon, den dlrecteur-gene- Den volgenden oc negen uur, stapt Da der Estna-iabrleken De houthandel. In Juni zijn uit Archangel 111 schepen met gezaagd en 32 schepen met ongezaagd hout vertrokken. De Negus vraagt een Volkenbondsleening van 10 millioen pond. MOsfeft in: nacht t: Ernst Marischka. Extra Hoofdfilm! jewoon sensationeel. 4NAF 25 CENT. 24 uur. eertijd. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI (Nadruk verboden). gallas, ig nim- leveren rderen. sen rol, 1 legen me als ien zal t graote oogen van verbazing. Tienduizend pknc en aandeel in de winst? Ik denk, «at Het is nog niet zoo gemakkelijk bij den directeur te worden toegelaten. De secrtaresse, een slanke, hoogmoedige blondine deelt Danny kort en bondig mee, dat mr. Gordon een belangrijke conferentie heeft en daarbij niet mag worden gestoord. Hoe lang het onder houd zal duren, kan zij hem niet zeg gen. Derhalve blijft Danny niets anders over dan zich in de wachtkamer terug te trekken. Het eene kwartier na het an dere gaat voorbij. Eindelijk, na een uur, l hoort hij stemmen in de gang. Hij ziet i twee heeren uit het privé-kantoor ko- Duitschland tijdens de Olympische Spelen. Opwekking om buitenlandsche gasten voorkomend te behandelen. De Kijksminister vpn Propaganda, IDr. Goebbels, heeft de volgende oproep tot het Duitsche volk gericht: Volgens den wensch van den Führer heeft Duitschland voor de Olympische Spelen 1936 voorbereidingen getroffen, zooals nau welijks ooit door een ander land zijn ge maakt. De honderdduizenden buitenland sche gasten zullen op waardige wijze moe ten worden ontvangen, waarmede zij dus een bijzonder staaltje van Duitsche gast vrijheid zullen ondervinden. Ik ben ervan overtuigd, dat iedere Duitscher het zich tot een eer zal rekenen, de buitenlandsche be zoekers, die alle onder bescherming van het Duitsche rijk staan, voorkomend te behan delen en indien zij hulp noodig hebben, met raad en daad terzijde te staan. SQVJET-RUSLAND. Binnenlandsche leeningen. Inschrijvingen reeds tot een bedrag van 15 millioen roebel. Uit alle deelen der Sovjet-unie worden berichten ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van het groote enthousiasme, waarmede de arbeiders het decreet der re- geering inzake de leeningsuitgifte en de conversie van vroeger uitgegeven leeningen hebben ontvangen. In de verschillende ondernemingen zijn Wat gisteren door Eden, Blum en nof in de Volkenbondsvergadering is opge merkt ten aanzien van de Italiaansch-Abes- sijnsche aangelegenheid, was niet bepaald g’eschikt om de hoop van Haile Selassie den gevluchten souverein, dat de mo gendheden, die lid zijn van den Vol kenbond, zyn land alsnog zullen In springen, te verlevendigen. Immers: in goed Nederlandsch vertaald, kwamen de rede voeringen der dpe ministers hierop neer: wy vinden h^t heel erg, dat Abessynië is overweldigd, maar wij zijn niet bereid ter- wille var. het slachtoffer der verwerpelijk^ agressie ten oorlog te trekken; bovendien hebben de sancties geen zin meer, weshalve zy moeten worden opgeheven; het eenige, wat wij kunnen doen, is: af te zien van de erkenning der Italiaansdhe annexatie. Voer’dien koning der koningen is dat een uiterst schrale troost, maar hij zal niette min met voldoening kennis hebben genomen van het standpunt, hetwelk werd ingeno men vaardigde Te Water, die het onjuist achtte van de sancties als wapen tegen Italië af te zien. Hij was bovendien van gevoelen, dat het fataal voor de veiligheids- en vre- desgedachte was, wanneer gelijk thans dreigt te geschieden ongeveer vijftig staten, allen lid van den Volkenbond, voor Italië zwichten, d.w.z. voor een groote mo gendheid, die, zonder dat een ernstige po ging wordt ondernomen om dit te verhinde ren, een ander land, i.c. Abessyhië, dat eveneens lid van den Volkenbond is, bru taalweg inpalmt. Het is echter te verwachten, dat de stem van den Zuid-Afrikaanschen gedelegeerde die eens roependen in de woestijn zal zijn: de officieele erkenning der annexatie moge achterwege blijven, de feitelijke aanvaar ding van den door geweld geschapen toe stand, een gebiedswijziging, die volkomen indruischt tegen hef Volkenbonds'handve t, is en blijft een bedroevende en voor Haile Selassie uiterst pijnlijke aangelegen hei Eden heeft voor den Abessijnschen keizer de bittere pil nog eenigszins trachten te vergulden door te laten uitkomen, dat hst opheffen der sanedes geenszins néferkomt op een goedkeuring van Ttalië’s gedrag te genover Ethiopië, een gedrag, dat nog steeds als laakbaar moet worden aange duid, maar hiermee heeft Haile Selassie zijn troon niet terug en wordt niets afgedaan aan het feit, dat Albessynië Italiaansch be zit is geworden. Ofschoon de Volkenbond zoo schromelijk in gebreke is gebleven evenals met be trekking tot Japan’s optreden tegenover woordige geestesgesteldheid der volkeren en met hun internationale solidarjteitsver- plichtingen. Sterk was ook de aandrang van de spre kers dat vooral naar de universaliteit van den Volkenbond zal moéten wóttten ge streefd. Vooral de sprekers der zeven kleine staten én die uit Zuid-Amerika drongen aan op een krachtige actie in deze richting. Ook deze sprekers, van wie Munch het initiatief van den Volkenbond in deze richting ver- langde, wilden echter evenmin als op de verandering van de mentaliteit der volkeren wachten op het bereiken van het ideaal der universaliteit .In den tusschentyd zou de Volkenbondsvergadering niet mogen stil zitten. Men was algemeen van oordeel dat de Septemberbijeenkomst van de Volken bondsvergadering de kwestie van de Vol- kenbondshervorming in grooten ernst zal moeten ter hand nemen. De Italiaansche journalisten. Zooals gisteravond gemeld zyn de Dins dag gevangengenomen Italiaansche journa listen Donderdagavond op bevel van de Zwit- sersche regeering voorloopig op vrije voeten gesteld onder voorwaarde, dat zij niet lan ger te Genève zullen blijven. Nicole, de mi nister van justitie van het kanton Genève, heeft hen toen uitdrukkelijk uit Genève uit gewezen. Zij zyn toen naar hét plaatsje Coppet gegaan, even over de grens van het Kanton Genève, in het kanton Waadtland. Gisteren hebben ook alle andere Italiaan sche journalisten- die door de Geneefsche politie en justitie waren vrijgelaten, omdat Nee Conny, je moet me beloven, dat je dat meisje met rust zult laten, pat moet je me beloven, Conny! tal van bijeenkomsten gehouden. De in schrijving op de leèningen geschiedt in een vlot tempo. De bevolking van Sverdlofsk had aan het einde van den eersten dag reeds ingeschre ven tot een bedrag van 13 millioen roebel Gisteren hebben in de Stalin-automobiel fabrieken te Moskou 27.275 personen op de leening ingeschreven tot een bedrag van 6.579.000 roebel. De militairen van een te Moskou geleger de divisie hebben op de leening ingeschre ven tot een bedrag van 650.000 roebel. bun schuld aan het schandaal niet kon wor- I den bewezen, zich naar Coppet begeven, J zoodat zich gisteren geen enkel Italiaansch journalist meer te Genève bevond. Allen zullen vanavond naar Italië terugkeeren. p' I Vandaag zal de Zwitsersche regeering, I zooals bekend, een beslissing treffen over 4* de verdere Zwitsersche maatregelen ten aan zien van de verwekkers van het schandaal in de Volkenbondsvergadering. De Negus vraagt een Volkenbonds leening van 10 millioen pond. i De Negus heeft bij de Volkenbondsassem- Ite blee een. resolutie ingediend, waftrin den 1 i leden wordt gevraagd Abessynië een lee- nüig toe te staan van 10 millioen pond. De Frarische Minister-President Blum ie Genève aan het woord. komen misschien de toekomstige me vrouw Ward Is? Hallo, het Adviesbureau voor Vrou wen? roept Danny, verbaasd naar Kitty starend, die met Nicolle naderbij komt. Wat is dat dan? Volledig uitgerukt? Wat is er aan de hand? Bigs heeft zijn hoed van het hoofd ge rukt en staart Nicolle eerbiedig aan. Pardon stottert hij. Ik ben Fred Bigs. Hij schudt Nicolle stevig de hand en wendt zich daarna met een, van vreugde stralend gezicht tot Kitty. Wie u bent, weet ik wel. U bent natuurlijk de kleine pleegmoeder. Waar hebben jullie de baby gelaten, meisjes? informeert Danny. Nfcolle vertelt, dat zij Maud aan Kay ne 's zorgen hebben toe vertrouwd, omdat vandaag alle hens aan dek moeten zijn Overigens is er geen tijd om onnoodige vragen te stellen. Danny moet zich nu direct met zijn teekenlngen bij Gordon laten aandienen en zich onder geen voorwaarde laten afwijzen Het komt er raai rijdt het fabrieksterrein op. Bigs slechts op aan den directeur het groote groet onderdanig, terwijl Danny nijdig dien Danny wegkijkt e neus werd Een patente kerel, die baas van ons. China en bij verschillende andere gelegen- I heden zijn noch Engeland, noch Frank- j rijk, noch Sovjet-Rusland voorstander.? van de opheffing van het Geneefsche instituut. De vertegenwoordigers dezer staten heb ben een pleidooi gehouden ten gunste eener I hervorming, welke het mogelijk moet ma- ken, dat in’den vervolge de gezamenlijke veiligheids*- en bestraffingsmaatregelen der j Volkehbondsleden spoediger en af doender effect sorteeren ,maar reeds gisteren bleek, dat de meeninigen omtrent den aard der her- i ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ning toe te staan van 10 millioen pond. I In een tweede resolutie vraagt Abessynië den Volkenbond nadrukkelijk te verklaren, 1 dat hy geen enkele annexatie, welke door I wapengeweld is verkregen, erkent. 40 Af en toe raakt hij een kwartier, ja soms zelfs een half uur lang het glas voor zich niet aan, maar dan schijnt hij zijn schade weer te willen Inhalen door drie, vier glazen achter ^.elkaar leeg te drinken. Dat lijkt dan een protest, alsof hij den een of anderen onzichtbaren toe schouwer wil toonen, dat hij niet van plan Is zich door anderen een wil te laten opleggen* Als dat zaakje in orde komt, zwetst Bigs met dubbel slaande tong, en, jij weer je eigen baas bent, dan zullen we er eentje op nemen. Dan drinken we twee dagen en twee nachten door. Wat zeg ik? Twee dagen? Een heele week lang wordt er niets anders gedaan dan gedronken. Coverley neemt zijn glas, maar zet het daarna onmiddellijk weer op tafel. Zeg jij eens. Bigs, denk je. dat iemand zich het drinken kan afwennen? Bigs staart hem met open mond aan. Wat vertel je me nou, Conny? Wil JU je het drlnkep afwennen? Onder ons VEREENIGDE STATEN. De geweldige droogte. Een millioen stuks vee zonder voedsel. De oogst mislukt. Efe Minister van Landbouw, Wallace, heeft den aankoop goedgekeurd door de regeering van ongeveer een millioen stuks vee, die in de noordwestelyke prairie-ge- bieden tengevolge van de droogte than, zonder voedsel zyn. Zy zullen worden ge slacht en in blik verpakt, als voedsel voor de werkloozen dienen. Zij die namens de regeering een onderzoek instellen in de ge troffen gebieden, schatten de schade op 100 millioen dollars, waardoor honderdduizend families zonder middelen van bestaan zul len zijn. In de zuid-oostelijke staten, waar de schade door de droogte aangericht, op 150.000 dollars wordt geschat, valt thajis regen. Er zyn berichten binnengekomen dat de oogst van de voorjaarstarwe in noord en Gordon, me er voor de tweede maal zal Uitgooien! Hoezoo voor de tweede maal? En nu eerst vernemen de belde meis jes. dat Danny reeds vier dagen geleden is ontslagen. Merkwaardigerwijze echter verwekt deze verrassende mededeeling bij haar geen greintje medelijden. Zij vertellen hem nogmaals wat hij te doen, heeft, daarbij tenslotte in een fluister toon overgaande, daar Bigs verstolen op den portier wijst, die bij de fabrïekspoort heeft post gevat. Èn tien minuten later gaat Danny met opgeheven hoöfd, de teekenlngen onder den arm den portier voorbij, wlen hij uit de hoogte toevoegt: „Mr. Gordon verwacht me”. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goucja en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. .Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry’s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogér. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën. kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekr handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. -■’TT—- belang van de uitvinding onder het oog i brengen en daarbij te laten dóórscheme ren. dat hij, wanneer zij het niet onmid- 1 Hailiiv Apy>c Vunnen worden zich tot. een concurrent zal wenden. Hij moet onvoor- I waardelijk een voorschot van tiendui- zend pond verlangen en een behoorlijk aandeel in de winst. Zeg eens. Nicolle. heb je ze alle vijf men en twee seconden later bevindt hij ote zich weer in het secretariaat fnd 1 ‘*Wte*t* lat (Wordt vervolgd.) htend, precies om any voor de poort ran zijn motor. Hij wordt verwelkomd door Fred Bigs, die I meedeelt een leverancier te verwachten, t Geheel juist schijnt deze bewering ech- Bijna 15 jaar. En dan dat drinken. Tja, i ter niet te, zijn, want om leveranties in dat beroerde drinken. Verdraaid hij moest zich dat ellendige drinken toch kunnen afwennen... Bigs is stil geworden. Mechanisch brengt hij het glas naar den mond, maar hij nipt er slechts aan, alsof het drinken hem niet meer voldoet. Hij slikt, opent zijn mond, wil wat zeggen, maar brengt geen woord over de lippen. De omvang rijke adamsappel boven zijn te nauwe boord gaat heftig op en neer, zóó opge wonden is Fred Bigs. Eindelijk wischt hij zich met den rug van zijn hand over den mond en zegt, terwijl hij verwijtend het hoofd schudt, dat hij er zich niet mee zou kunnen vereentgen, als dien door en door geschlkten jongen, d’_“ Ward. zijn meisje vodt de neus werd weggepikt. Dat zou niet gentlemanlike t Bigs neemt onverschillig een stuk kauw- dellijk eens kunnen worden, zich tot een var» XYaa -- - -a— TTI4 .«W hem niet aandoen.., Ik weet, dat de vrouwen veel voor Je over hebben, Conny. In Calalls heb ik me daar zelf van kunnen overtuigen. mond, spuwt het echter direct weer uit Als je wilt, krijg Je er aan e”--- - - - - - tien... Zijn stem klinkt nu bijna smeekend. gemelsies, die daar zijn van Conny. Nee. dat mocht Conny gum uit zijn zak en ontdoet dit omstan- Haw, mm van bon(. gekieur(le papier Het zou jammer zijn, als hij wegging. Hij stopt het stuk kauwgum In den eiken vinger en vraagt geïnteresseerd de straat af- wel bij elkaar? vraagt Danny met turend of een van de belde knappe jon- julst den hoek om dat het dan ook wensöhelijk werd geacht de kwestie van de Volkenbondshervorming opnieuw aan de orde te stellen, wanneer de Assemblee in September weer bijeen komt Alsdan zal worden nagegaan hoe het vraagstuk der internationale solidariteit het best kan wonden opgelost en tevens zal bij deze gelegenheid) opder oogen worden ge zien tot welke offers de staten, die te Ge neve zyn vertegenwöordigd, moeten worden door den Zuid-Afrikaanschen af ge- verplicht, wanneer één hunner opnieuw bet slachtoffer mocht worden van landhonger, zooals ditmaal Abessynië. Het vraagstuk van de hervorming van den Volkenbond kan dntusschen zeer wel te zijner tijd een ernstige crisis -uitlokken, aangezien de omvang der te aanvaarden verplichtingen reeds nu aanleiding heeft gegeven tot ernstige meeningsverschillen. Sommige staten verlangen, in geval eener agressie, onvoorwaardelyke en algemeene hulpverleening der mede-Volkenbondsleden, terwijl andere mogendheden slechts bij sancties (militaire of anders geaarde) wil len worden betrokken, wanneer hun direc te belangen in het gedrang raken. Dat is een uiterst ernstig meeningsverschil, het geen onder meer reeds kan worden afgeleid uit het feit, dat vertegenwoordigers van sommige Zuid-Amerikaansche staten reeds nu te verstaan hebben gegeven, dat zy met Genève zullen breken, wanneer zy er niet staat op kunnen maken, dat hun, óp vlugge, afdoende en omvangrijke wijze, d.w.z. van de zijde van alle Volkenbondsleden hulp wordt geboden, wanneer zy het slachtoffer mochten worden eener niet-uitgelokte over rompeling. Vrijwel allen bleken het met minister de Graeff eens te zijn, dat de Volkenbond thans niet eenvoudig zal mogen wachten totdat over eenigen tijd de mentaliteit van de vol keren een andere zal zyn geworden. Dit zou te lang duren. Uit de ervaring van den Volkenbond in het Italiaansch-Abessijnsche geschil moeten reeds thans de noodige les sen worden getrokken, waarbij rekening zal moeten worden gehouden met de* tegen- gezegd, Conny,. ik geloof, dat je niet hee- lemaal nuchter meer bent. Geheel onverwacht komt Coverley over Nicolle te spreken. Dat is een meisje dat hem imponeert. Verdraaid nog-an-toe, i zoo'n vrouw te hebben, was nog zoo kwaad niet. Hoe denkt Bigs daarover? Is het maar een dronkemansidee van 1 meedeelt een leverancier te verwachten.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1