VE ipen Nor ;n NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex -f--i--- Zaterdag^ Juli 1836 75» Jaargang Mo 19255 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Stomsrjaponn&n Laster. Gouda Telef. 19. J Bezoekt Café-Restaurant „TER GOUW” -- EERSTE BLAD. OM EEN KIND. „TER GOUW” Café „TER GOUW”, BLEEKERSS1NGEL 1 - TEL. 2253. BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Vóór de Vacantie In Uw Vacantie Tel? 2875 Woninginrichting Fa. B. DE JONG. Brieven uit de Hofstad. W AFE W AFE-3 FELLE. OBUS is als 12.00, 12.45, 1.50, 012.30, 5.00, 6.00, 3.30, 5.30, en wel llig mogelijk FEUILLETON. 4- land ooooooooooo Nieuwe modellen Zeer lage prijzen egevens streeht, t t aan de jeugd. at om aan de school- erkeersonderricht te ief van den gemeen- dayle, die gaarne de e onmisbare kennis reeniging. dezer dagen opge- ing heelt een pro- >or de viering van i. M. de Koningin, etgeen met zorg is iedereen gelegen- nemen. ïid in „De Wjjk”. estemming verkre- Vijk” te zwemmen cht van de N.C.R.B. .vang gemaakt om n orde te brengen. Als wij niet op uw voorstel ingaan, bent u dan van plan uw uitvinding aan concurreerende firma aan te bieden? Ongetwijfeld, zegt Danny, die zich steeds onzekerder voelt wordep. Het zou me natuurlijk spijten, als... Dank u! valt Gordon hem in de rede. Ik zal een en ander overleggen, mr. Ward. Het is nu half elf. Komt u om één uur terug, dan zal ik u mijn besluit mee deden. Uit! Afgeloopen. Het onderhoud is be ëindigd. Danny staat langzaam op en verwijdert zich met het onbestemde ge voel de zaak op de een of andere manier verknoeid te hebben. Dat zegt hij ook onmiddellijk open hartig tegen den kleinen Fred Bigs, die in de can tine op hem gewacht heeft. Maar Bigs blijkt het niet met hem eens te zijn. Wacht u eerst maar eens af, mr. Ward, zegt hij, terwijl hij zich verge noegd in de handen wrijft. Het komt mij voor, dat uw verloofde... Het schiet hem plotseling te binnen, dat miss Osborn bij hem de boodschap heeft achtergelaten, dat zij pas om één uur weer bij de Estna-fabrieken terug kan zijn. Het lange wachten op Danny heeft Ni- colle en Kitty ongeduldig gemaakt. Zij hebben besloten den tijd niet on gebruikt te laten voorbijgaan en nog een en ander te regelen om te voorkomen, dat Maud dien middag door de politie zal worden afgehaald. (Wordt vervolgd.) Dit nummer bestaat uit twee bladen Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden). 0.75. ngenverkeer OOOOOOOOOOO baar HOSER in: nacht t: Ernst Marischka. Extra Hoofdfilm I fewoon sensationeef. IN AF 25 CENT. 24 uur. eeftijd. T’ een»belaSting, zooals maar zelden voorkomt. Natuurlijk heeft deze „sociale verbetering der positie van den hond” geleid tot allerlei andere instellingen ter bevordering daar- Het is hard, maar door geduld wordt lichter, wat onveranderlijk is. IECHT. echt gekomen. n de sluizen wilde iken voor een wiel- lierdoor de macht d in volle vaart in •der liep geen ver pers verstrekt? Heeft diegene daartoe het recht? Dit is wel de eerste vraag die ryst. De trek uit de provincie stopgezet. De maand Maart is voor onze stad wel zeer merkwaardig geweest. Er hebben zich twee verschijnselen voorgedaan die hoogst zeldzaam zijn. Onlangs meldden wjj reeds dat in een maand onze bevolking met een 20-tal zielen was achteruit gegaan, maar dat niettegenstaande dit verschijnsel de aan was van het aantal woningen bleef voort duren. Thans echter is in Maart het aantal inwoners met 91 gedaald en de voorraad woningen met 63 verminderd. De uittocht van bewoners was eenige honderden grooter dan de intocht en het geboorte-accres dekte dit verschil niet. Hoewel er 155 nieuwe wo ningen klaar kwamen, verdwenen er door slooping en verbouwing en onbewoonbaar- verklaring 218. Nu beteekent deze laatste achteruitgang niet1 veel, want het waren uiteraard alle leegstaande en vrijwel waar- delooze panden. In April waren alweer 892 woningen in aanbouw, zoodat dit proces blijft voortgaan. Het blijven echter merk waardige verschijnselen, die de bizondere tijdsomstandigheden doen uitkomen. De trek uit de provincie naar de groote stad is eindelijk stopgezet. Of dit nadeel is voor onze stad moet nog blijken. Veel voor deel had het stellig niet. Den Haag telt nu 482.700 zielen. HAGENAAR. iweg. werkzaamheden voor aan den Bredeweg, een noodweg aange- het werkspoor den Juitboomen aange- len. Slechts uit sympathie ondanks zijn ontslag was hij met zijn uitvin ding allereerst bij de Estjna-fabrieken gekomen. En noch gebeurt er niets bovennatuur lijks. De hemel stort niet in en evenmin treft een bliksemstraal den kleinen em ployé, die zich veroorlooft zoo’n toon tegen den directeur-generaal der Estna- fabrieken aan te slaan. Gordon zit ach ter zijn schrijfbureau in een houding alsof hij niets gehoord heeft; in gedach ten verdiept trommelt hij een roffel op het breede, mahoniehouten blad. Als ter loops drukt hij met den wijsvinger op den knop van de electrische bel. De secretaresse treedt binnen. ik zal mr. Ward eenige vragen stel len, voegt Gordon haar toe. Noteert u de vraag en het antwoord daarop! Een zeer onbehaaglijk gevoel bekruipt Danny. Vraag en antwoord opschrijven? Dat lijkt wel, of hij tegenover den rech ter-commissaris zit... Heeft iemand u bij het uitwerken van deze teekeningen geholpen, mr. Ward? Een oogenblik aarzelt Danny. Dan zegt hij gedecideerd: Neen! Er is dus niemand, behalve u iets van deze uitvinding bekend? Niemand! U verlangt van ons een voorschot van tienduizend pond en een aandeel in de winst van hoeveel zei u ook weer minstens 25 procent? Ja! Dezer dagen sprak ik iemand, die er ten hoogste verontwaardigd over was, dat hy wegens laster de wet noemt het smaad was veroordeeld. De man achtte zich in hooge mate te kort gedaan en had niet veel goede woorden over voor onze rechterlijke macht. Ik heb het praatje toch niet ver zonnen, meneer, herhaalde hy telkens. Ik heb getracht den man ervan te overtuigen, dat het niet de immoreele daad van het ver zinnen van een lasterlijk praatje is, dat de wet strafbaar stelt, maar juist het over- vertellen, het ruchtbaarheid geven aan zoo’n praatje, omdat dit een anders goeden naam in opspraak brengt en hem zoo nadeel berokkent en dat dit het eenige doel van het betrekkelijk wetsartikel en een goed doel was den menschen een dergelijk nadeel te bebparen, hem te vrijwaren voor een der- gelyken achterbakschen aanval van zijn medemenschen. Maar ik geloof niet, dat het my gelukt is. Dit geval, dat zeker niet op zichzelf zal staan, want lasteren is wel een der meest verspreide zonden, levert opnieuw een be wijs voor het feit, dat menigeen zich van wat hjj wettelijk maar ook moreel aan zijn naaste verplicht is en van de portee, de draagkracht en de uitwerking van zijn daden maar weinig bewust is. Lasterlyke praatjes, verhalen, waarin iemand het een of ander minder mooi feit ten laste wordt gelegd, ontstaan slechts zelden ineens. Iemand oppert een veronder stelling. Degeen, die het hoort, vertélt het een derde als feit. Die derde doet er nog wat by en vertelt het verder. Zoo ontstaan^ de praatjes, die iemands leven kunnen ver gallen en heel wat ongeluk veroorzaakt heb ben. De wet stelt het rondstrooien van der- gelyke praatjes strafbaar, niet het'verzin nen. In de eerste plaats is de oorsprong van zulke praatjes gewoonlyk niet op te sporen, omdat ze als boven aangegeven suc cessievelijk plegen te ontstaan, groeien als het ware en degeen, die het ’t eerste verteld heeft op het kerkhof ligt, als de volksmono zegt. Maar bovendien het is niet het verzin nen van een lasterlijk praatje, dat een ander nadeel toebrengt, maar het verspreiden, immers het ruchtbaar worden. Daarom moet het doel zyn ruchtbaarheid te geven. Dit doel wordt door de wet uitdrukkelijk als voorwaarde voor de strafbaarheid gesteld. Maar de aanwezigheid van dit doel kan over het algemeen voorondersteld worden. Alleen in sommige gevallen kan men met een andere bedoeling of ook zonder eenige be doeling een praatje vertellen. Het doet er daarom ook niet toe of het ten laste gelegde juist is. Ook al is het juist, dan nog mag men het niet verspreiden met het doel daar aan ruchtbaarheid te geven. Men wordt zelfs niet toegelaten tot het bewijs van de juist heid, tenzij men handelde in het algemeen belang. Het is dus niet de zaak, dat men van iemand onware dingen vertelt, maar dat men iemands eer en goeden naam aantast door het ten laste leggen van bepaalde fei ten, ook al zyn die feiten juist. Op het aan tasten van iemands eer en goeden naam, op het benadeelen van den naaste komt het aan. Dit wettelijk gebod heeft niet den eisch der oprechtheid en waarheidsliefde, maar dien der naastenliefde tot ondergrond. Maar hoe weinigen geven zich daarvan reken schap! Hoe weinigen beseffen welk leed zy den naaste aandoen met wat immers ande ren verzonnen hebben te verspreiden! Hoe weinigen zyn zich bewust van de verwoes ting, die zy in anderer leven aanrichten met hun praatjes van „heb je ’t al gehoord!” Toen ik den man, die zoo verontwaardigu was over zyn veroordeeling, zei, dat hy zyn verdiende lóón had, keek hy my verontwaar digd maar nog meer verwonderd aan. Hjj begreep het nog niet. Hij had toch alleen door verteld, wat hij van anderen had ge hoord. Op myn vraag waarom hy het dan had rondverteld, kon hij geen antwoord geven. Het is mogelyk, dat hij het niet op zettelijk had gedaan om den man te treffen, omtrent wien het praatje werd rondge strooid. Maar dat bewijst eens te meer hoe weinig men zich rekenschap pleegt te geven van de kracht en de uitwerking van eigen daden. Het gaat echter niet anders dan dat ieder verantwoordelijk wordt gesteld voor zyn eigen daden. En een straf als deze man werd toegemeten, kan helpen ons daaraan te herinneren. Men is er niet mee af met de verantwoording zoo heb ik het niet bedoeld. Men heeft als volwassen en redelijk mensch te bedenken wat de gevolgen kunnen zyn. En de lasteraar heeft werkelijk niet veel snuggerheid noodig om dat te beseffen. K. nen meedeelen. Danny is op dit antwoord reeds voor bereid. Het blijkt nu weer eens, dat het N|colie niet aan doorzicht ontbreekt. Zij heeft hem vooruit gezegd, welke draal Gordon aan de zaak zou trachten te geven. Over veertien dagen terugkomen? Nee, mr. Gordon, daarin vergist u zich. U kunt toch anders zoo gemakkelijk tot een besluit komen, als het een ontslag betreft en zoo... En zich nauwkeurig aan Nicolle’s in structies houdend, antwoordt hij, dat het hem tot zijn spijt niet mogelijk is een week of veertien dagen te wachten. Het groote belang van zijn uitvinding (Ni- colle en Bigs hebben hem uitdrukkelijk ingeprent, dat hij de uitvinding als zijn geestelijk eigendom moet beschouwen) Is zoo in het oog loopend, dat het elk verder onderzoek overbodig maakt. Innerlijk genietend, tracht hij de zeld zame situatie uit te bulten en terwijl hij, den anders op een ongenaakbare hoogte troonenden „baas” spottend toelacht, zegt hij, op elk woord den klemtoon leg gend, zich de zaak aldus te hebben voor gesteld, dat de Estna-fabrieken de ex ploitatie van de uitvinding op zich nemen. Natuurlijk zou men hem, behal ve een voorschot van tienduizend pond een behoorlijk aandeel in de winst laten <wij zeggen van minstens 25 pet. __j mr. Gordon echter van oordeel was, dat deze eisch onbillijk moest worden genoemd, tja Vergaderzalen. Daktuin. Goed verzorgde ikeuken. Koffietafel 90, Lunch 1.25, Diner 1.50 Speciaal ingericht voor groote gezelschappen. Het trefpunt voor alle vereenigingen is Aanbevelend, F. DE VRIES. nuing. heeft aanbesteed het klaag van teersteen-/ 1 ibove.il aag van koud. slweg van weg no. 3 f >rdrecht en Nieuwer- f agst werd ingeschre. luberts te Nijmegen I :es. Laten we voor de nu er genoeg tyd lat de Mica-week in ucces mag worden. ik tedlng. MHlffl COIRANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55,' elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 by slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 ,hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën künnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. van. Het aantal dieren-artseh is toegenomen; sedert het paard uit de samenleving, al thans in de stad, is verdwenen, hebben deze artsen zich veel meer op |ie medische we tenschap van de hond toegelegd. Asyls, pensions, bad-inrichtingen voor het huisdier zyn verrezen en een eigen kerkhof ontbreekt aan deze serie zelfs niet. Het laatste wat op dit gebied is ontstaan is de dieren-ziekte-verzekering. Hoewel het aantal artsen toenam, daalde het honora- rarium voor hun hulp niet en het was dus begrijpelijk, dat men tot een soort fonds vorming is gekomen. Voor een dubbeltje per week verkrijgt men voor zyn hond gratis geneeskundige behandeling en medicijnen. Naar wij vernamen, neemt het aantal aan geslotenen zeer toe en breidt deze verzeke ring zich geregeld gestadig uit. Voor het oogenblik is den Haag nog het centrum van dit nieuwe instituut, dat echter ook wel ver tier zal doorwerken. In de Vondelstraat 19 is het hoofdkwartier ervan gevestigd en wie er dus inlichtingen over wenscht, kan zich tot dit adres wenden. i Het zeden-schaandaal. Toen een paar weken geleden het gerucht over een zeden-schandaabdoor de pers ging, hebben wy ons leedwezen er over betuigd, dat daarvan op zoo schromelijke wijze openbaarheid werd gegeven. Het vermeldde j o.a. de namen, of geheel of met zooveel letters en met beroepsaanduiding dót on- middellyk bekend was wie hier de betrok ken personen waren, wat voor de njpnschen zelf en voor de familie én vrienden hoogs- onaangenaam was. Nu gemeld is dat van de negen in preventieve hechtenis gestelden er weer zeven achtereenvolgens zijn vrijgelaten omdat er te weinig aanwij zingen voor hun schuld bestaat, komt nog eens heel duidelyk aan het licht hoe ern stig en wreed die aanvankelijke publicatie is geweest. Natuurlijk zal het groote publiek niet overtuigd zyn van de onschuld en eer -i van de wet zyn heengekropen, maar al geschiedt dit niet, er is een vreeselijke blaam op deze personen geworpen, die nooit meer isruit te wisschen. Het lijkt ons, dat hier eens ernstfg over wogen moet worden wat gedaan kan worden om dit zeer verkeerde in den’ gang van een rechtzaak te voorkomen. Het is niet de eerste maal, dat iets dergelyks geschiedt I en vooral op het precaire gebied der z.g. zeden is het wel gewenscht dat men voor-’ zichtig zy. Wie heeft hier de namen aan de I bespreekt U eventueele reparation aan Matrassen, Meubelen e. d. wordt dan een of ander vakkundig en tegen billijke tarieven in orde gemaakt door 41 Daar wordt hem echter op hautianen toon, meegedeeld, dat hij reeds bij den directeur-generaal is aangediend. Mr. Gordon heeft echter op het oogenblik geen tijd en laat hem verzoeken zijn wenschen schriftelijk kenbaar te maken. Danny schuift de hoogmoedige blon dine de teekeningen nonchalant onder de arm en verzoekt haar even beleefd als dringend „die dingetjes” even aan den baas te laten zien. Vermoedelijk zal meneer de directeur-generaal dan wel een paar minuten van zijn kostbaren tijd kunnen missen. Verbluft bekijkt de secretaresse de „dingetjes”, overlegt een oogenblik, wat haar te doen staat, maar geeft er de voorkeur aan zich naar het privé kan toor te begeven. Tien minuten gaan voorbij eer zij terugkeert, maar dan deelt zij hem ook zeer voorkomend mee, dat de directeur mr. Ward wenscht te spreken. Een gereserveerd knikje In de richting van d-- veertien eens terug zou willen komen, dan zou hij zich tot zijn spijt met een ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie lelef. Interc. 2745. Postrekening 48400. MOCCXXIX. De hondenbelasting. Van weinig belastingen kan men zeggen, dat zy een nuttig effect hadden, behalve dan natuurlyk het effect voor de schatkist, die de penningen in de wacht sleept. Maar al te dikwijls hebben belastingen een slecht gevolg, omdat zy het gebruik van een ar tikel verminderen óf, wat nog erger is, het minderwaardige een kans geven, omdat het goedkooper is. Van één belasting echter moet men er kennen, dat zy een gevolg heeft gehad, dat men waarschijnlijk niet heeft voorzien, maar dat inderdaad nuttig is. Het is de belasting op het huisdier, den hond. De bedoeling daarvan is geweest het aantal van deze „vrienden der menschen” te verminderen en vooral het rondslenteren van baas-looze honden te voorkomen. Inderdaad is dit ef fect bereikt, en gelukkig ook maar, want de excessen die elders voorkomen, waar een legertje min of meer verwilderde honden door de straten pleegt te manoeuvreeren, moge hier nog niet bereikt zyn, het was in oude tijden toch al leelyk op weg daarheen. Sedert echter voor iederen hond een jaar- lyksch bedrag moet worden betaald, heeft ieder van deze familie een baas noodig, die er het geld voor over heeft. En als hy dit wil storten zalhij op het bezit van het dier prys stellen of liever gezegd is het omge keerd: alleen als hy prys stelt op het bézit zal hij er het geld voor willen uitgeven. Het genius straathond is dus van het too- nee verdwenen, maar tevens is het type van den ras-loozen hond voor een goed deel eveneens verdwenen. De mensch is leiding gaan geven aan de liefdesavonturen van de honden, omdat hy mesalliance wilde voor komen. Het vèr-afgelegen effect van de be lastingen is dus geweest een verbetering van het soort honden, dat als huisdier wordt gehouden. Zie daar een nuttig effect vanjl1 gelooven dat deze zeven door de mazen W BUSJES GOUWE 2 - hoek Wijdstr. - GOUDA Afhaiing aan huis van Spaar- en Belastinggelden opgebeven hoofd het domein van den nnachtlgen leider der Estna-fabrieken. Met groote voldoening constateert hij, dat de teekeningen uitgespreid op Gor don’s schrijfbureau liggen. Hij groet niet, blijft bij de deur staan en kijkt zijn vroe- geren chef met vorschenden blik aan. 'Wat zijn dat voor teekeningen? snauwt Gordon. Danny wordt rood tot over zijn ooren. Ik denk, dat u de verklarende tekst in den rechterbovenhoek reeds zult heb ben gelezen. Verder geen woord. Hij staat daar en verroert zich niet, wetend, dat de teeke ningen voor zichzelf spreken en elk com mentaar overbodig is. Eenige minuten lang zwijgen beiden. Gordon staart voor zich uit. Zijn gelaat, dat in profiel door de scherpe lijnen van het hoogè gewelfde voorhoofd, de bee- nige, licht gebogen neus en de energieke, naar voren uitstekende kin aan een an tieke Romeinenkop herinnert, maakt van voren gezien, een onedeien, zelfs valsch- boosaardigen indruk. Met een vluchtig gebaar biedt hij Dan ny een stoel aan. Dan zegt hij, met voor zichtige terughoudendheid, op den eer sten blik te hebben gezien, dat de voor hem liggende teekeningen waarschijnlijk niet van belang ontbloot zijn. Waar schijnlijk, want men zou een en ander oo natuurlijk eerst eens wat nauwkeuriger i moeten garandeeren. Als moeten bekijken. Als mr. Ward over een week of nog beter over een dag of --- „..„«.je vcciwen etuib uerug zou wuien Komen, 1 aan zou nij zien tot zyn spijt met een de secretaresse, dan betreed hij met dan zou hij hem zijn bevindingen kun- 1 andere firma in verbinding moeten stel- COUDA

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1