ff en alles! ,,'t Baedttiujs' u J Verzorg vooral llw kleeding Steenkamer's iindiiiuiaziji ZOMER-PRIJZEN Roomijs KOFFERS KOFFERS PROFITEERT Dt Goudsche Fruithandel Een Regentendagboek uit de 18e eeuw. Tlaiionale \ïkdumduui& W. T. J. ABBEMA Raadsels veer de Jmcd. Het democratisch programma in Amerika. Kleiweg 23 - Gouda TAFELWATER GAZIÜZE DOMMÜLSCH BIER a Voor de Vacantiedagen grote sortering Koffers Firma N. VERKERK, Kleiwegstraat 6-8, Telef. 2166. 24 Groote Pracht-Foto's v. d. Landdag v. d. Bijz. 1 Vrijwilligen Landstorm j S. B. GOMPERS, Er wordt immers zoo erg opgelet DAAROM ALLEEN NAAR TURFMARKT 108 Telef. 2828 GOUDA. T 0 H bEELIG DAN VAN ONZE VLOERBEDEKKING. HOUTNERF INLAID AXMINSTER KARPETTEN3x4 MOQUETTE TAFELKLEEDEN (groote moot) PRIMA OPKLAPBED met Gezondheidsmatras en versterking PRIMA KAPOKMATRAS met kussen SPECIALE AANBIEDING 0.23 0.83 13.90 5.90 5.90 9.50 COUPONS VLOERBEDEKKING COUPONS GORDIJNSTOFFEN ZIET DE ETALAGES Firma Wed. A. RIETVELD, ROTTERDAM: HOOGSTRAAT 208 - BEIJERLANDSCHELAAN 72-78 CXL. De onlusten hier ter stede bij de nadering van de Pruisen. III. In het linnen zakje, in het vorige artikel genoemd, bevinden zich ook enkele brieven, die vaJ^jit Gouda zyn geschreven aan df Lange van Wyngaerden. De Lange was naar Brussel uitgeweken, maar had al spoedig het verband met zyn partygenooten in Gouda weer opgenomen. Van deh interessantsten van deze brieven, waarin pok gebeurtenissen ataan beschre ven uit de eerste maanden na de plunde ring, volgt hier de inhoud: WelEdele Geboore Heer Tans occasie (gelegenheid) hebbende, Om Op een Sicure Wys aan U Weleg te kunnen Schryven, Neem ik waar om U W E G het navolgende te Stujiren, t welk ik voor Zeer Echt Op geeft, 'tiZou Eer kunnen ge beuren, dat er al te met nog iejs op vei- geeten was, maar U WEG kan er op aan, het geen er op Staat, is Zoo gebeurt Woensdag den 5 Febr. [1788] is hier het gemeen weer op de been geweest, en hebben de militairen Schilder huysen in het Water gegooid, maar is door de militairen weer in rust gebracht (Ter toelichting diene, dat dit geen Pruisen waren, maar troepen ir. dienst van de republiek.) Donderdag den 6 dito hadt men het ge munt op het Amsterdamsche Veerhuys, om dat daar veele van de patriotten Wel eens een pyp gaan rooken, Om malkander eens te zien. is daar eene Pieter Smaaling, knegt va. de Amsterdamsche Volk Schuyt, Lid van de plunderaars, met twee Soldaten daar in fee- komen, en heeft de verdoemenis van de patriotten* gedronken, waar op twee Oranje klanten rusie hebben gekregen, en Schoobel die willende scheyden, is Schoobel in de hoofwagt gebragt, toen is de gansche Stad in Oproer geweest, en de vegters heeft men laaten Loopen, Men wilden vervolgêns al de patriotten daar uyt hebben, En toen is Monk en eene van der heyden met nog een Amsterdams heer, in de hoofwagt gebragt tot beveyli- ging van haar (hun) Leven, en de militairen hebben het weer in rust gebragt de militairen die hier zyn, zyn beste Luy,- en in het bizonder den Overste Den 10 dito hebben wy 21 Ruyters ge- kreegen, zy hebben Witten Rokken en blau wen Opslaagen den 13 Feb Savens wierd ik gewaar schuwd, dat ik, en Klaas de Jong, Van Ons bed geligt Zouden worden, maar by Nader Onderzoek bleek, dat het was gemunt op Van Kluyven en van Leeuwen, maar is niet uytgevoert Volgens zeggen, Zullen Commissarissen den 17 dito hier komen, om de regeering te veranderen heb het tans zeer quaad en drukkende, en ben nauwelyks in Staat om de kost te kun nen kryygen, maar ben met myn huysge- nooten, tans nog gezond Blyve met Oprechte hoogachting WelEDele Geboore Heer UWelEdelens geboore Dienaar Hillebrand van Rossen Gouda den 15 February 1788 Hiermee was de brief niet af, want op de volgende bladzijde volgde weer de lijst van de geplunderde en vernielde huizen. In deze lyst stonden 141 namen, waaronder enkel, zooals die van Johannes Vetter en Jan Kabout, die niet in de andere waren opgenomen. De briefschrijver zet echter onder aan de lijst: „Nog Een Groote Veertig huyzen die be schadig zyn, maar daar ik de Naamen Niet van weet" Hierna komt dan het hieronder volgende verhaal van de plundering: S Maandags middags voor de plundering heeft Maarten van Klaveren knegt van Schipper Jongkint dïe op Middelburg vaart zyn Medalje op zijn borst gehangen, dien hy te Middelburg verdien heeft met plun deren Fredrik vat) der Hoeven (de zoon van den dagboekschrijver) En Fortuyn met 16 man in het geweer, Zo genaamde burgers, heeft het Syn gegeven om te plunderen, Van der Hoeven hadt Een flambouw in de hand en kwamen van Potjerspoort (aan het eind van de Gouwe) afmarcheeren, en voor Blanket Zyn huys, hielt men halt, Stak de flambouw Omhoog draaide Zig Een rond, en mar seerden weer voort, Zo ook by de heere Verzyl Mullart Plemper en van Leeuwen en Ögenblikkelyk ging men aan het Glazen in slaan en plunderen, by domine Bassan Stak men de flambouw eens op en neer, en daar wier wat minder gedaan, dit was het Syn Pieter van Leeuwen de Sleeper heeft zyn roem gedraagen dat zyn handen hit Eerste geweest hebben, die by van beekum op de markt dat mooyje orlog^e (die mooie klok) aan Stukken heeft geslaagen en die Leen- dert den hond, Zo geschopt getrap en ge slaagen heeft dat hy aan de buuren heeft Laaten zien, hoe het bloed nog aan Zyn Schoenen was Willem de Lange, voerman op 't Rotter damse veer hfeeft by Harmanis overman de glaazen in geslaagen, en is in huys gegaan, en heeft met Zwaare vloeken gezegt, dat hy wel Zien mögt wien het hadt gedaan Adriana van der Noot huysvrouw van Eene Lans woont in de Lange Groenendaal. Naast het Lommert Steegje, die heeft by bloem in de kuypersteeg de eerste geweest, die met Een mes het bed aan Stukken heeft gesneeden Maarten van der Valk Een pottebakkers knegt, heeft ook by blom geplundert, en is na dien tyd, toen de deur al weer geslooten was, daar weer in geklommen, Zo hy zy, Om Zyn Neusdoek te krygen, dien hy hadt Laa ten Leggen, hy werkt by Aart de Jong op den raam Harmanis Vermeul mandemakers knegt woont op den raam het tweede huys van 't Melgert Steegje, en werkt by Ryk Schoon- derwoert, die al de patriotten het ingewand Uyt het Lyf wou Laaten haaien Maarten trip Messelaars knegt, ging Snagts met Zyn vieren, Als burgers (schut ters) de ronden doen, N:B: om de plunde raars tegen te gaan, en de peperstraat uyt komende, Zy hy tegen Zyn Maats, Laaten Wy Een Zien, hoe het de plunderaars in 't Vlaam Linden huys gemaakt hebben ,en Ziende dat de glaazen nog heel waaren, Sloeg hy ze met Zyn geweer kort en kleyn Snagts al tegens den morgen stond, hadt Harmanis den hund de wagt op de balie van Stadhuys, en Een Zeker burgerman, van Zyn Vaders huys, Na Zyn Eigen huys- gaande, en digt by het stadhuys passeeren- de, heeft den hund hooren vragen aan de plunderaars, hoe Staa Je er al by waar op geantwoord wierd wy hebben al dat in dat huys geplundert, Waar op den Hund zeyde, dat is braaf, gaat Zo maar t Voort Dinsdags Smorgens' Enige boeren en ver ders plunderaars, en Voor gegaan door An- tonie Goudaarde pypmakers Baas en Huyp Kaanen pypmakers knegt, wilden, Schoon de poorten Geslooten waaren, Een buiten Lugje haaien, en Zyde dat ze er uyt moes ten, en Zyn na buiten gegaan, en hebben daar op klaaren dag, gans gaan vernielen het huys ter Liefde de Nieuwe herberg, den tuyn van de heer de Langen, den tuyn van mynheer van der Wagt, van Westerbaan en meer andere, die ik de namen niet weet, wien ze toe hooren. By de Heer de Langen, heeft een pyp makers vrouw Zo veel zilver in haar Schoot medegenomen, dat er op de haven Een Zilvere trekpot is uytgevallen, welke zy weder opgeraapt heeft, en haar man was onder Zyn Jas, ook Swaar belaaden hoe haar namen zyn weet ik Niet zeker, maar heb hooren zeggen, dat Abram de hoop pypmakersbaas op de Nieuwhaven Een dronk Schepsel van zyn renten zal gaan Leven Op de Markt by den bakker Dirk Valle, heeft barend de moolenaar de glazen in ge slaagen, en dit hadt tot gevolg omdat er planken voor de Glaazen waaren, dat de husaaren maar brood zonder geld haaWn Al dit mooyje werk is beloont,'door Doe ter Verryst met hondert halve goude Rey- ders, om Eens vroolyk voor te zyn J: A: Preesman buys heeft hondert gul den gegeven Om dat ze plunderen zouden By Juffrouw Verschooten Op de Gouwe, is Smorgens een Jonge van Arendt Knos- sers gekomen, hy Loopt wel met Swavel- stokken te koop, en heeft haar WelEdele een goude Reyer Laten zien, dien hy Zy dien Nagt verdient hadt, N:B: van Doeter yerryst Klaas Booy metselaars baas en Nanne Schenk pottebackers knegt, hebben behal- ven hier, ook aan de Goudkaden en te Wensveen helpen plunderen de verdere plunderaars hier te Gouda ,Zyn de volgende Geertruy van der brug in manskieeren Jan Soos Schipper en zyn knegt Jan twee Zoon van de Keyzer Baandersbaas op de Wagterstraat twee Zoon van Jan ven bentem potte- backersbaaa Een Jonge van de voerman Verwey Jonaa van mourik voerman de Jong B: van Es Smit, op de haven F: Olens Schreywerkersbaas in de groe nendaal Evejt een schippersknegt heeft al eens op de po(^t (in de gevangenis) gezeten Harmanis den hund koopman in Oranje lint en Galqntri Cornelis Jongerhelt pypmakers baas Maarten van Klaaveren Schippersknegt T Bothuyzen Souwers van de Eyker- schuit (een klein schip) Wouter Mosstaart, Schippers knegt heeft 2 maal op de poort gezeten Teunis Swaanenburg Schippersknegt Anthonie Wiltenburg pypmakers baas ge weest maar Nu knegt Gerrit boot pypmakers knegt Pieter Hertog en 2 dogters van de Wed van Steenderen Pieter tuyl met Zyn vrouw turfboer van Sluypwyk Jan de koning Metselaarsknegt Adrianis Sinke boommaker Antonie van Ysendoorn kley molenaar Gysbert Bik timmermans knegt Ary Knet op de dortsche Schuyt Gerrit ket broederman Franciskus Goorisse vaantjesmaker Jan Spoor Grutters zoon Jacob van der haar Groentman op karre- melk Sloot Teunis van Zon en Zyn vrouw pypmakers knegt Rynier van Leeuwen geweze kleymaalder Jan Mils Loodgieters zoon Cornelis van den Vyver baandersbaas Kees, den koetzier by van der does Willem Kisman kleermakers zoon dirk garnaay pypmakers knegt F: van' Ysendoorn koolendraager Jan Smeeks apothekers zoon Koemans een Opperman Beerman en Zyn vrouw beukmolenaar in de winterdyk Jan Snel pypmakers knegt Scheele Douwe Schipper Jan Janse en zyn knegt koopman in aard appelen Enge( Oosterling Schipper Pieter Smaaling knegt op de amster- damse Volkschuyt Vilekamp en zyn vrouw duyvemelkers Dirk Bul de Jonge Abram Verbruggen Speek slaager Pieter Swart Sluyswagters knegt Barend Bouwmeester kley klopper Andries Schiedon koezier by dekker Jan Sorg pypmakers knegt Barent Sorg pypmakers knegt Pieter Swaanenburg Schippers knegt de meyd van Klaas Booy de knegt van Grendel de "vleeshouwer Harmanus de Mol Junior P: H: de Mol pypmakers op turfmarkt zyn twee Broers Anna van Waas en kinderen P: van Markensteyn sleeper Jan Oosterling de vilder in de hoefsteeg Karei Bentfort Schidder De zoon van trompert den bakker Kryn de Asman en zyn broer W: van der Pool glazemakers baas Pieter Fyn op Stolkersluys P: Den Baars metselaar te Moortdrecht J: Hoste en Zyn joon mandenmakersbaas T: Van Masstrigt Serdamze Schipper Jan van Steenbergen pypmakers knegt dirk van Os pypmakers knegt Koos Herfst verwer en kaptein van de plunderaars Een zoon van van Velze groentman J: van der Werf pypmakers knegt Evert van den draay, pypmakers knegt Frans van der Burg Foyer (loods van de schepen, die door Haven en Gouwe naar de Gouwe buiten de stad voeren) Ary van der burg pypmakers knegt Dirk van der burg pypmakers knegt Jan Koevoet pypmakers knegt Kees Smaaling timmermans knegt Klaas van gaaien kolen draager Jacob de Jong timmermans knegt Pieter wout Lantaarn onsteeker Leys Kwast G: Swaan twee duyvelinnens Jan Weldraager pypmakers knegt dirk thuyl en zyn vrouw van Sluypwyk Ary Kooy Steenbakker^ Zoon onder gou derak Jacob dykma Lyste maker waar sy plun- teren moesten En verders nog eenige Schippers knegts de dogter van-Pieternella Senten woont in de houte Steeg, heeft de pruyse huzaaren, huys voor huys, aangeweze, waar de pa triotten woonden, en hebben daar door nog meer overlast gehadt flip van Wyk pypmakers knegt Leendert Boot pypmakersbaas Griet de hond Ekelster (hekelaarster) in de houte Steeg Joh van Oerty pypmakers baas Cornelis Muyt op de haven Barend de molenaar heeft van Evert die in het huys van de heer de Langen heeft opgepast de Sabel gekogt, die Evert daar gestoolen hadt Vergelijkt men deze lijst met die van de geplunderden, dan ziet men, dat de plunde raars voor een groot deel behoorden tot wat van Rossen de „smalle gemeente" noemde. Opmerkelijk is het groote aantal pyp makers- en schippersknechts. Van de schip pers was de Oranjegezindheid trouwens be kend. (Wordt vervolfed.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. AOOOUlVMlfTBKANTOOK LM Nad. Instituut ran Accountants BOUBA Yen Bergt Uaattaoornpork M SIM Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Een iucifer. 2. Een ei. 3. Een pianist. 4. Blijft gelijk. 5. ^Een nat pak. De pry's werd toegewezen aan GERRIT TEUNISSEN, IJssellaan 23. Nieuwe raadsels. 1. Neem een stuk'papier, vouw dit over langs door en schrijf er dan op, zooals hie^aangegeven, waarbij de lijn de vouw voorstelt: dood dig. Vouw het papier dan weer dubbel cn kijk eens wat er nu te lezen staat? 2. Wie neemt de menschen ongestraft by den neus? 3. Welke armoede wordt dikwijls met staal verdreven 4. Wat is weg en blijft altijd weg? 4. Welke steenen vindt men in den Rijn? Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 81. Roosevelt is candidaat gesteld voor hes presidentschap door de democratische par tij. Tegenover hem bevindt zich Landon als favoriet der republikeinen en waar de fi guur van Landon in het algemeen onder de Amerikaansche massa niet bekend is en dus niet populair moet worden genoemd, is het zoo goed als zeker, dat Roosevelt in No vember a.s. zal worden herkozen. Als democratisch candidaat moet hy het democratische programma onderschreven en hy is aan dat programma gebonden, wat de hoofdlynen betreft indien hy weer voor een vierjarige periode op het Witte Huis zal blijven vertoeven. /Dit programma is dus van zeer groot ge wicht. Wat behelst het? In de eerste plaats bestrijding van de „misdadigers met groot fortuin die het pu bliek bestelen en exploiteeren", hetgeen geen aangename kwalificatie is voor de ver schillende Wallstreet-machthebbers. Verder tal tan sociale maatregelen, die voor een groot deel tegen de industrieele bedrijfs leiders zyn gericht. Byv. „bescherming van het recht der arbeiders om gezamenlijk te onderhandelen jvoortzetting van de bonds- organisatie om geschillen van den arbeid by te leggen." Dit is in Amerika een der gewichtigste problemen in den strijd tus- schen werkgevers en arbeiders. De werk gevers willen niet tolereeren, dat hun ar beiders lid zyn van een algemeelne vak organisatie en dat de leiders van deze alge- meene vakorganisatie besprekingen en on derhandelingen zouden voeren over loon- en andere kwesties. De bedrijfsleiders hebben geen bezwaar tegen de bond van het eigen personeel. Deze kwestie zal vermoedelijk aanleiding worden tot een groote staking in de Amerikaansche staalindustrie, waarbij ongeveer 500.000 h 1 millioen arbeiders be trokken zouden worden, tenzy de Ameri kaansche Regeering dit conflict zou weten te vermijden. Roosevelt zal verder moeten zorgen voor behoorlijke prijzen, zoowel voor consument hls voor producent. Wat beteekent ingrijpen van bovenaf in het binnenlandsche pry's* niveau Tal van werkverruimende u objec ten zullen worden geëntameerd... voortzet ting van het electrificatie-programma ten behoeve van het platteland( waarbij de Re geering eigen groote centrales wil oprich ten teneinde' het monopolie der particuliere electriciteitsmaatschappijen te breken), het uitvoeren van groote openbare werken, uit breiding der federale programma's voor woningbouw (wat zeer sterk arbeidsinten sief genoemd moet worden). Het principe van gezond geld staat op den voorgrond, wat voor Roosevelt beteekent: waardevast heid minstens voor den duur van een gene ratie en wat dus niet synoniem is met het handhaven van den gouden standaard. Wy merken dit op, omdat het probleem van onderlinge muntstabilisatie dus niet in het komende regeeringsprogramma is opgeno men. Wat van verre strekking zal zyn, is het willen tegengaan van unfaire concurrentie, het uitroeien van monopolistische practjjken. Deze factoren kunnen de Amerikaansche industrie krachtig saneeren, wat ten goede zou komen aan de koersen der Amerikaap- sche aandeelen en dus ook onze beleggert. aangaan. In Amerika worden, zoogls in alle landen (alleen d&6r in het groot, zooals alles in Amerika andere afmetingen heeft dan op het continent) de onderling gemaakte bepalingen ontdoken en onderbiedingen van het onderling bepaalde pryspeil geven een onzekerheid aan het economische leven al daar ,die noch den producent, noch den con sument ten goede komt. De olie-industrie byv. zou het toejuichen, wanneer van hoo- gerhand zulke practyken werden bestreden, waaraan men zelf mededoet omdat ook de concurrenten zich niet onbetuigd laten. De landbouw zal worden gesteund mid dels een grootsch opgezet programma, ter wijl het geheele programma uitgaat van de noodzakelijkheid om begrotingsevenwicht tot stand te brengen en vermindering van de staatsschuld. Mocht een en ander niet kunnen tot stand gebracht worden zonder grondwetsherziening, dan zal men daartoe overgaan. Wat bewy'st, dat Amerika gedurende de tweede presidents-periode van Roosevelt voor een nieuw en geweldig experiment staat, dat zyn invloed op Europa niet zal missen, omdat ook Europa in labiel econo misch en staatkundig evenwicht is komen te verkeeren. BINNENLAND. Reizen naar hét buitenland. Welke documenten heeft de toerist noodig? Met het oog op de aanstaande vacan- ties geven wij hieronder een beknopt overzicht van hetgeen men aan papieren e.d. ifoodlg heeft voor een buitenland- sche reis. De gegevens zijn ons verstrekt door den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B., tot weiken Bond men zich recht streeks kan wenden, ingeval men nader ingelicht wenscht te worden Uit den aard der zaak is onderstaand overzicht niet volledig, doch het geeft antwoord op de meest voorkomende vragen. Paspoort is nöodlg voor alle lan den; alleen België en Luxemburg nemen genoegen met een bewijs van Nederlan derschap of een vervallen paspoort, mjfis niet langer dan 5 jaren vervallen. Een visum wordt vereischt voor de volgende Europeesche landen: Albanië, Bulgarije, Gibraltar. Griekenland, Hon garije, Letland, Lithauen, Polen en aDn- zig, Roemenië, Turkije en Zuid-Siavië. Gebruikte rijwielen worden zonder formaliteiten toegelaten in België en Luxemburg, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Groot-Brittannië en Ier land, Griekenland, Noorwegen, Portugal, Roemenië en Zweden. Een triptiek of ander document wordt vereischt door Albanië, Frankrijk, Hon garije, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije, Turkije, Zuid-Slavië en Zwitserland. Automobilisten en motorrij ders hebben in het algemeen noodig le. een internationaal rijbewijs voor den bestuurder en een Internationaal bewijs voor het motorrijtuig; evenwel kunnen toeristen voor een bezoek aan België, Frankrijk, Italië en Zwitserland volstaan met hun geldige nationale rij bewijs en nummerbewijs en zal Duitsch land deze zelfde faciliteit toepassen in de periode van 25 Juli tot en met""l6 Aug. 1936. Het is echter aan te beyelen, ook voor deze laatste landen de internatio nale bewijzen toch mede te nemen, niet alleen omdat men dan vrij is andere landen te bezoeken, als men zijn reisplan onderweg wil wijzigen, maar ook omdat dit gemak aan de grens en bij controle kan geven. 2e. een carnet de passages en douanes (geldig voor vrijwel alle landen van Europa en daarbuiten) of triptiek (gel dig voor één land). Wie verzuimd heeft zich daarvan te voorzien, kan aan de grens van Frankrijk, Hongarije, Italië. Oostenrijk, Tsjecho-Slowaklje en Zwit serland (en van 25 Juli tot 16 Aug. a.s. ook aan de grens van Duitschland) tegen betaling geholpen worden aan een pa pier van gelijke beteekenis als een trip tiek en met een korteren of langeren geldigheidsduur Men is echter goegkoo- per uit en wordt aan de grenzen vlugger geholpen, als men zijn grensdocumenten reeds bij zich heeft. De verkrijgbaar stelling aan de grens is op te vatten als een faciliteit, waarvan men in speciale gevallen gaarne gébruik zal maken, maar als regel dient men al van een triptiek of carnet voorzien te zijn als men aan de grens komt. 5e. het nationaiiteitsbewijs van het motorrijtuig 4e det N.L.-plaat en het Identiteite plaatje. 5e. voor Denemarken, Groot-Brittannië en Ierland, Noorwegen en Zweden de speciale papieren, voorgeschreven In ver band met de door geldende verplichte verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid. 6e. voor Groot-Brittannië en Ierland. Polen en Roemenië een internationaal belastingcarnet, hetgeen recht geeft op vrijstelling van betaling van wegenbelas ting gedurende 90 dagen per jaar. Speciale bepalingen bestaan tenslotte in verschillende landen, op het gebied van: belastingvrijstelling, reductie op benzineprijs voor buitenlanders, radio toestellen, rookartikelen en andere baga ge. contingenteering van motorrijtuigen enz. Men vrage daarover m elk speciaal ge val inlichtingen. «PORT RN WVDflTRUDEN. Men voetbalt lustig door ondanks zomersche hitte. Wij hebben reeds meermalen geschre ven over de o.i onjuiste competitie- regeling, die in Nederland wordt toege past Nu vorlgè week de competitie ein delijk beëindigd is zou men denken dat de spelers wat rust nemen of wat lichte athletiek doen om straks als de compe titie 1936-37 wacht weer fit en niet voet balmoe aan de start te verschijnen. Maar mis hoor Rustig wordt er door-gevoet bald al leent de temperatuur zich er mo menteel in 't geheel niet voor. Wij weten wel dat deze'vriendschappelijke wedstrij den wel niet datgene van de speleft eischen als een competitiewedstrijd maar desondanks zouden wij een paar weken rust, met een enkele wedstrijd er tus- schen door desnoods, voor de ploeg beter vinden. In de Sportkroniek van deze week komt een overzichtje voor van de wedstrUd De Kennemers—Olympia. De schrijver hiervan, een voetbal-kenner bU uitne mendheid, adviseert enkele spelers om dezen zomer loopoefening, in het byzon- der de sprint, te oefenen, daar snelheid en souplesse by enkele spelers nog wel ver te vinden is. Dit is een enkel voorbeeld uit eigen omgeving maar zoo zijn er talloozen. Waarom valt S.V.V. als de club in Gouda komt spelen altyd weer op door snelheid in hun spel? Deze ploeg heeft des zomers een actieve athletiek-beoefening, orga->\ nlseert wedstryden en duaLmeets. e.d. De Goudsche voetballers daarentegen zien wy zelden of nooit op de athletiek- wedstrUden. Zelfs Olympia, dat vroeger toch met een ploeg aan de competitie deelnam, biyft nu achter. Voetballen is een heeriyke sport maar voor de koele maanden. Gedurende de zomermaanden vragen de zomersporten de aandacht. Olympia orgacuheert 12 Juli een tour- nool voor de junuiWen. Gouda speelt mee. in het toiynoo* «m dien Ge vleugelden Bal, terwyi G.S.V. nederlaagwedstrijden op touw zet. En in de omgeving vinden tallooze friendly-games, tournooien e. d. plaats. Lustig voetbalt men verder, ondanks zomersche hitte. Geen aanbieding kan zóó gunstig en zdd laag in prijs zijn, aan de van Haren's vacantie-prijzen. Oie overtreffen allies. Nu koopt U bij van Haren de mooiste en sierlijkste Zomer-schoenen voor een onge- loofelijk lagen prijs. Prachtige vacantia- schoenen, heerlijk luchtig en fleurig. Wat van Haren biedt, vindt U elders niet en zeker niet voor d i e verbazend lage prijzen. Koopt dus bij v a o Haren, dan zult U Guldens sparen. ump-schoent[e in zeer chiqueiuitvoering,.met orachtiae stijle nak,i „nder-schoenen i ille modellen, kleu- en leersoorten n Schitterende keuze. Vanaf racnrige siipe jp eheel w.it, pt. er. Verbazend lagen prijs. /HJ Bijzonder mooi schoen tje van boerenlinnen. Op zeer fraaie-wijze div. kleuren garneerd. Heer lijke dracht n Zeer fijn Meisjes Zomerschoentje, echt iets aparts. Von primo leder, slechts SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK Sportmoliere met echt gevlochten voorblad - Een heerlijke luchtige dracht - In zwart Prima 10 cent per Liter 2 L voor een kwart|e vanaf 9 ct.p. tleschje Markt 66, Tel. 2777 in alle maten en kleuren. Scherp concurreerende prijzen. REPARATIE- INRICHTING voor Koffers en Lederwaren. A. KEMPKES Apotheker-Aas. Gedipt. Opticien. LANGE TIENDEWEG 74, TELEF. 2391 GOUDA. AGFA en KODAKFILMS. FORTUNE-ROLFILMS, 8 opnamen 35 cent. DOX-CAMERA 6 x 9 ƒ1.95. Leverancier aan Ziekenfondsen. Ook bij minder warm weer is IJS een heerlijke versnapering. Maar dan moet het zyn uit MARKT 31, n. De Zalni - TEL. 3351. Ook in houdibare verpakkingen van 1, l/l en !/4 L. verkrijgbaar. voor belangstellenden ter inzage en verkrijgbaar bij WIJDSTRAAT 17 - GOUDA. Wy hebben voor U de juiste GOEDE DESSINS welke met veel zorg zijn inge kocht, een IDEALE PASVORM en een GOEDE BEWERKING met ijzersterke voerings. In onze MAATCOSTUUMS staan wij zeker vooraan, onze stoffen zijn van zeer goede kwaliteit en over pasvorm hebt U niets dan lof. En denk ook alsnog hieraan, U kryg-t bij ons de beste voorlichting én vakkundige bediening. Complete huiskamer, prima eiken, dressoir, schuiftafel, 4 stoelen, 2 fauteuils, bekleed naar m g keuze 33e"" VERSCHE AARDBEIEN BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN AALBESSEN TAFELPEREN TAFELAPPELEN SINAASAPPELEN CITROENEN TOMATEN BANANEN POMPELMÖBS NIEUWE VUGEN DOOSJES TUNISDADELS VRUCHTEN IN BLIK EN GLAS DIVERSE SOORTEN NOTEN OUDSTE ADRES voor OPGEMAAKTE FRUITMANDEN. LANGE TIENDEWEG 27 TELEF. 3316.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2