s H r i DA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NsIlStBS Mafthdag B’jJMliQIBSB Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 79- 2.90 9,50 buitenlands! h nieuws. 3.50 5 80 4' ten ER OPHEFFING DER SANCTIES. Geen financiëele steun aan Abessynië. Danzig tegen Genève. Senaatspresident Greiser houdt een felle rede, welke tot incidenten aanleiding geeft OM EEN KIND. 7 Be Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1, enz. RM SUCCES BODEGRAVEN, BOSKOOP, -Z NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, alage a. G. L., KLtoWEG 36—38. in WeekblAd voor Redactie Telef. der de oogen te zien. R FEUILLETON naam. (Wordt vervolgd,) IADEN TOON- NIETS. DT DE ETERE UJZEN Daarom zijn de oeconomische en finan- cieele deskundigen der delegaties naar Ge neve ontboden. Gespannen toestand te Danzig. In Danzig heerscht groote opgewonden iimachine defect? OLK herstelt ze vlug, ïd en voordeelig. cerk a. d. IJ., Dorpsatr. i. nette Werkster voor halve dagen. ider no. 1376 A. van Nieuwerkerk a. d. 124. »P uwe Weckglazen. g 69. JAGER, West-Haven ISTRO-SNAREN. ■v iir: net Ben.huis, K 1.90, id. BovJjuia Kuiperstr. 2.90. Krugerlaan 31. 'P: - en palingfuiken, kels met vischstok. zenweg B 128, Nieu- a. d. IJssel. Scheven. Boéchjes jem. Ie Etage of par ite niet serre, geschikt f 3 ‘pérs. Centr. vei w., r, bal., Tel. 565371. >flaan 7, tusschen oude igscheweg en Prinse- rk, Den Haag. nog niet definitief vastgesteld, doch er werd overeengekomen, dat de uitnoodigin- gen daartoe door Van Zeeland zullen wor den verzonden na een nieuwe beraadslaging met de belanghebbenden. Uit dit communiqué kan worden afgeleid, dat de voorgenomen conferentie in België zal worden gehouden, waarschijnlijk in de tweede helft van Juli. omstreken behoorende tot den bezorgkring) V" tzitü en den bezorgkring: meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 -1. van ^en prijs. p2^5, elke regel meer ƒ0.50. Op ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden In de daarna gehouden vergadering van den Volkenbond is met 44 stemmen tegen één en vier onthoudingen deze door het bu reau der Assemblée goedgekeurde ontwerp resolutie* aangenomen, en is de commissie tot Coördinatie der sancties uitgenoodigd aan de regeeringen voorstellen te doen toeko men om de sancties op te heffen. Tegen stemde slechts de Abessynische ge delegeerde, terwijl dé gedelegeerden van Zuid-Afrika, Chili, Panama en Venezuela zich van stemming onthielden. De Mexi- caansche gedelegeerde woonde de zitting niet by. De Assemblée verwierp met 23 tegen 1 stem en 25 onthoudingen1 de Abessynische resolutie, waarby een leening van tien mil- lioen pond sterling werd gevraagd. (In de motiveering wordt gezegd dat er geen mo gelijkheid bestaat voor het toekennen van De tijd glijdt daarheen, en ongemerkt worden wij oud. tgd jonge Hond, reu, eer. o, met prys, leeftijd, ;r lett. CGB Bur. v. d. eis je biedt zich aan om en werken te gaan, iderkerk a. d. IJssel. A. Pols, Dorpstraat ierkerk a. d. IJssel. Nicolle zit tegenover inspecteur Benett. Zy geeft zich alle moeite Benett te over tuigen, dat Maud by hen het best op haar Roman van NORBERT GARAI. (Nadruk verboden). 42) I n Kitty kent de leidster van een Jeudipsti- tuut in Londen en is deze gaan opzoeken om met haar te overleggen. Nicolle heeft zich naar inspecteur Benett begeven. Bigs staat op en mompelt iets van een rijken Amerikaan, die In een park in de na- byheid op hem wacht. Als mr. Ward lust heeft om mee te gaan, kan hy Ijennfc ma ken met een man, die er warmpjes inzit en de beste relaties onderhoudt met de Estna- fabrieken. HÜgrynst. -en naam zult u al eens gehoord heb- van uw verloofde. Hy heet Mitchell en ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA. bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. De tweede Abessynische resolutie, waarby I wzvwllt: zin nnmcvafm iron AdwadcrTno i heid na het debat in den Volkenbondsraad. Men meldt, dat tal van soldaten en offi- eieren van het Duitsche leger, die hun ver- f lof in Danzig doorbraohten, telegrafisch naar hun garnizoenen zijn teruggeroepen. I Hoewel het mogelijk is, dat men hier met een normalen dienstorder te doen heeft, geeft dit bevel toch aanleiding tot gissin gen, welke niet bevorderlijk zijn om de atmosfeer te kalmeeren, daér dit bericht ontvangen werd, nadat vernomen was, dat ook de SA. en S.S. van Danzig van verlof was teruggeroepen en het gerucht aangaan de een concentratie in Danzig in omloop bracht. De Poolsche vertegenwoordigers te Genè ve, verklaarden nog dat m&n niet byzonder verontrust is over de bedreigingen van Greiser, daar Polen de internationale ver plichtingen van Danzig zal doen naleven. In minder dan zes uur zou Polen in staat zyn het geheele gebied der vrye stad door eenige divisies te doen bezetten. In geen geval zal het een voldongen feit aanvaar den. Poolsche kringen zeggen, dat Greiser zich gisteren zeer beminnelijk heeft uitge laten jegens de Poolsche regeerders, omdat Duitschland op de hoogte was van hetgeen hij zou zeggen. Om een krachtige uitdruk king van een Poolsch staatsman te gebrui ken: Greiser weet dat Polen niet zal toe staan, dat den hooge commissaris van den Volkenbond, Lester, een haar zal worden gekrenkt, aldus de Poolsche vertegenwoor digers. Renulitarisatie van het Rijnland. De Locarno-mogendheden zullen ir den loop dezer maand vermoedelijk in België bijeenkomen. De Fransche, lEngelsche en Belgische de legaties te Genève hebben het volgende communiqué aan de pers doen toekomen: Naar aanleiding van de te Genève tus schen Blum, Delbos, Eden, Van Zeeland en Spaak gehouden (besprekingen achtte men het tijdstip gunstig binnenkort een nieuwe bijeenkomst te houden van de mogendheden, die het verdrag van Locarno hebben onder- tcekend en wier vertegenwoordigers t-o Londen hebben deelgenomen aan de uitwer king van de overeenkomst van 19 Maart, teneinde den tegenwoordigen toestand on plaats is. Zij kunnen dat hulpelooze meisje toch niet tot een speelbal maken van Gor don’s wisselende stemmingen. Nicolle is met jooveel ijver by de zaak, waarvoor .zy pleit en zy geeft zich zooveel moeite Gordon’s motieven voor de adoptie te brandmerken, dat zy in 't geheel niet bespeurt hoe merkwaardig de vragen zyn, welke Benett tot haar richt. Hy doet het voorkomen, alsof hy niet ge heel op de hoogte is van den stand van za ken. De voorgeschiedenis van het geval- Coverley schynt hem in hooge mate te in- teresseeren. Hy laat zich door Nicolle zeer nauwkeurig alle details vertellen van den 1-atentstryd tusschen Gordon en Coverley. En geheel onverwacht informeert hy naar dien Amerikaan( m*. Mitchell, die d<n vo- rigen dag in het Carltonhotel is afgestapt. Het is my bekend, miss Osbirn, dat u hem gisteren gesproken hebt. Hij wilde u als zyn secretaresse aanstellen, nietwaar? Nicolle verschiet van kleur. Die vraag .komt al te onverwacht. Men schynt verden kingen tegen haar tc hebben opgevat. Mr. Mitchell heeft het hotel ’s mid- ■l igs° weer ’F.naten, zegt Bene r zakeii.k Hij is sindsdien niet meer in Carlton terug gekeerd. Weet u misschien zjjn tegenwoor dige verblijfplaats? Nicolle staart naar den grond. Koorts achtig werken haar gedachten. Zij is in den val geloopen, dat blijkt nu wel overduidelijk. Zy heeft Benett’s vragen zoo openhartig be antwoord, dat haar bekendheid met de de tails der voorgeschiedenis van de zaak-Co- verley wel moest opvallen. I dezen vrede zullen wy steeds schrijven het Datum en plaats .der bijeenkomst werden woord eer, en onder dezen vrede willen wy niet definitief vastgesteld, doch er steeds verstaan het begrip vryheid. Wij wil len ervan overtuigd zyn, dat zonder deze eer en zonder deze vryheid geen vrede mo gelijk is. Dit weet ons volk, en dit kan ook de werekl ter harte nemen. Ik geloof, dat deze waarheid ertoe kan dienen om onjuiste voorstellingen uit de wereld te helpen om daarmede tot den ware vrede bü te dragen. Het bureau van. de Volkenbondsvergade ring, dat Zaterdagmorgen te Genève is bij eengekomen, onder voorzitterschap van Mi nister van Zeeland, heeft eenstemmig den tekst van het rapport en de ontwerp-reso- lutie, die aan de Volkenibondsvergadering zullen worden voorgelegd, goedgekeurd. Tevens werd besloten, de vergadering aan te bevelen.’dat de 17e zitting op 21 Sep tember a.s. wordt gebpend. In de ontwerp-resolutie spreekt de Vol kenbondsvergadering den wensch uit, dat de raad de regeeringen der aangesloten sta ten uitnoodigt, zooveel mogelijk voor 1 Sep tember de opmerkingen mede te deelen, <üe zij willen maken betreffende de meest doel matige wijze, waarop de beginselen van het Volkenbondspact in practyk kunnen wor den gebracht. De raad wordt verder uitge noodigd, voor die volgende zitting van de Assemblée een verslag over den stand van zaken te doen. In het rapport wordt er aan herinnerd, dat een leeningsaanvraag reeds door Abes synië tot den raad is gericht en dat in het door dén raad göedgekeurde verslag van de commissie van dertien is geconstateerd, dal' er geen mogelijkheid bestaat voor het toe kennen van financieelen steun aan Abessy nië, daar de conventie betreffende de ver- leening van financieelen by stand niet van kracht is geworden. Men meent te weten dat de Negus een laatste beroep zou willen doen of zou wil len protesteeren tegen de resolutie die een einde maakt aan de debatten over de Abes- sijnsche kwestie. Vliegers meten hun krachten. 11 en 12 Juli: belangrijke dagen voor Duitschland. Interview met den kunstvliegen Gerd Achgelis. i Op 11 en 12 Juli a-s. worden boven Mün chen vliegwedstrijden gehouden om het Duitsche kampioenschap kunstvliegen. De titelhouder is thans Willy Stör, die in het vorig jaar te Stuttgart zyn krachten meet- te met den Duitscher Achgelis en den titel van hem won, ofschoon de beide kunstvlie- gers in prestatie weinig voor elkaar onder doen. De wedstrijd, welke thans reeds ve?l belangstelling geniet, zal weer een verwoè- de st?yd worden tusschen de beide vliegers Stör en Achgelis. Aanvankelijk ging het ge rucht, dat Emil Kropf, een internationaal bekende vlieger, die vooral in het Noorden van Europa vele vliegprestaties leverde, aan den stryd zou deelnemen .Zyn deelname zou een belangrijke aanwinst voor den wed strijd zijn. Met den piloot Achgelis mochten wU dezer dagen een kort onderiioud hebben. Achgelis, werkzaam als chefpiloot in een vliegtuigenfabriek te Berlijn), is een eenvou dig boerenzoon. Hy noemt zyn beroep zeer ernstig op en ontziet zich in alles tydens den trainingstyd. „Ik zal niet meer in een van myn oude /Stieglitz” vliegen1”, aldus Achgelis, maar in een nieuwe Fokker-Wulf „Stösser” genaamd. De machine heeft een speciale motor en een nieuw soort landings gestel. Myn trainingstyd van dit jaar wad wel kort, maar ik ben vol vertrouwen.” Zyn nieuw vliegprogram heeft Achgelis op een geheel nieuwe wyze ingestudeerd en vervolmaakt. Hy vertelt: „Ik liet een aan tal kleine „Stösser"-modeïlen vervaardigen, ■welke ik aan een dunne draad bevestigde. Deze miniatuur-modelllen liet ik dan door en onder uitgespannen touwtjes vliegen ter wijl de toestelletjes meteen de meest zon derlinge capriolen maakten. Dat alles liet ik verfilmen tegen een witten achtergrond. Op die wijze kon ik precies vaststellen wat by gewone teekeningen niet mogelijk is hoe de figuren vanaf den grond wer ken en of2 zij werkelijk doorvoerbaar en niet te riskant zijn. Dergolijke methode heeft my goede diensten bewezen geduren de mijn training. Ik heb haar zelf uitge dacht”, aldus Achgelis niet zonder trots! „Of ik ditmaal den titel zal veroveren’ Ik zal mijn best dom. Maar als Stör beter deelt hy Nicolle zeer conventioneel mee dat de kwestie van de kleine Maud Gordon nog eens nauwkeurig zal worden onderzocht. Overigens' zyn de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten reeds op de byzon- dere omstandigheid, waaronder deze adop tie heeft plaats gehad, opmerkzaam ge-» inaakt. Tenslotte moest aan hen de beslis sing worden gelaten, wat er met de kleine Maud Gordon zal gebeuren. En hy belooft Nicolle haar direct van een en ander op de hoogte te zullen stellen, zoodra hij wat ver neemt. Als Nicolle het vertrek heeft verlaten, geeft Benett opdracht om Bigs voor te ge leiden. Zyn splinternieuw blauw pak en fraaien zyden das ten spyt, maakt Bigs nu een eenigszins verfomfaaiden indruk. De lichte, waterige oogen hebben hun vroolijken blik er bij ingeboet en kyken den inspecteur aan. Meneer de inspecteur, zegt hy op hui- lerigen toon, wat voert u toch met me uit? Wie moet er nu voor het eten van de ar beiders zorgen? Het is toch byna twaalf uur. 4 Wy hebben ontdekt, zegt Benett droog, dat u een microfoon hebt aangelegd, waar door het u mogelyk was in de provisiekamer van uw cantine alle gesprekken af te luls- teren, die in het privé-kantoor .van de di rectie werden gevoerd. Wat was de reden, dat u zich zoo byzonder voor de interne aangelegenheden van de Esta-fabrieken in teresseerde ITALIë. Opmerkelijke onthulling van de „Messagero”. Het blad „Messagero” publiceert een ont hulling, die Savatore Farina gedaan heeft in de „Arditó d’ltalia” volgens welke de Negus in Februari j.l. een Italiaansch pro tectoraat zou hebben aanvaard. De Negus was toen, bereid aan Italië het protectoraat te verl'eenen over uitgestrekte gebieden van het keizerrijk, met inbegrip van) Aksoem. Er zou een verbinding tot stand worden gebracht tusschen Eritrea en Somaliland, tejwyl de Negus er voorts me<h accoord ging, dat Italiaansche deskundigen naar Abessynië wenden gezonden om de be stuursorganen aldaar te reorganiseeren. De economische exploitatie van Abessy nië werd geheel voorbehouden aan een Ita- liaansch-Abessijnsohe maatschappij, op voorwaarde /lat Italië den keizer persoon lijk éen milliard lire zou uitkeeren, en de aandeelen der maatschappy voor de eene helft voor Italië en voor de andere helft voor den Negus zouden worden gereser veerd. DUITSCHLAND. Anny Ondia moet rust houden. Anny Ondra, de bekende filmster, die ge trouwd is meti den bokser Max Schmeling, is lydende aan een zenuwschok, als gevolg van den brand ,die door blikseminslag ont staan is in het landhuis van het beroemde echtpaar. Max Schmeling heeft verklaard, dat de zenuwen van zijn vrouw zoodanig geschokt zyn ,dat zy haar medewerking aan een film, waarvoor de opnamen eén dezer dagen had den moeten 'beginnen voor een maand heeft moeten uitstellen. Hitler spreekt te Weimar. By de plechtige staatsontvangst in het slot Weimar ter gelegenheid van den tien den verjaardag van den Rykspartydag te Weimar, heeft de Führer een rede gehou den waarin hy herinnerde aan den stryd, die in de afgeloopen tien jaren gestreden is. Het Nationaal-socialisme, aldus Hitler, is erin geslaagd den vrede te bewaren. Wij wenschen niet anders dan ons volk ook in de toekomst dezen vrede te schenken. Voor Welnu, miss Osborn? Mr. Mittchel heeft my voorloopig nog liet als zyn secretaresse in dienst genomen omdat hy onmiddellyk naar Amsterdam moest... Naar Amsterdam? Dat is merkwaar dig! Zyn bagage bevindt zich nog op zyn kamer. Dat heeft bedenkelyk veel weg van een vlucht... Mr. Mittchel deelde my mede, dat hy over twee dagen weer in Londen terug zou zyn. Over twee dagen Ja, over twee dagen! Zy btfseft zeer wel, dat zij met dit ant woord een zeer belangryk besluit heeft ge nomen. Ze staat nu aan Coverley’s zijde, wat er ook gebeuren mag. Zoo, dat is alles wat u my van mr. Mitchell kunt vertellen, miss Osborn? In den toon, waarop hy dat vraagt, ligt dui- delyk een waarschuwing opgesloten. <Ja, dat is alles! Benett verzoekt haar hem eenige minu ten te willen excuseeren. Hy verlaat het vertrek, loopt de gang door en begeeft zich naar een andere afdeeling, waar hy op dracht geeft tegen miss Ösbom een bevel tot aanhouding uit te vaardigen. Van een en ander mag echter slechts gebruik wor den gemaakt, wanneer zy een poging tot ontvluchten mocht ondernemen. Miss Os born moet streng worden bewaakt, daar zy ongetwyfeld in verbinding staat met Cover ley en men dus door haar achter diens ver- blyfplaats zal kunnen komen. Als hy weer in zyn kamér terugkomt, fiOIMECOURANT. DEXB XMMM» RKBtUSK. OCH VOORAL VOOR U>AG 6 UUR EL» IW KLEINE ADVER JN. HST SUCCES IR Hy gr Dei ben is... De glimlach besterft plotseling op z(|n gelaat. De deur van de cantine Is open ge gaan en drie heeren treden het lokaal bin nen. Terwjjl een van hen op Bigs toetreedt en hem een politiepenning onder den neus dutrt, besteden de beide anderen al hun aan- dacht aan te plint, welke onder langs den muur loopt. Daama begeven «ii zich naar ue keuken, waar men hen wat hoort rond- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en r 1 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda V-5 regels ƒ1.55, elke refrel ƒ2.0" aUe-U.. byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en i"~'-1 prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyri. verzocht wordt <je annexatie van Abessynië niet te erkennen, is niet in stemming ge bracht, daar deze reeds door de resolutie van het bureau der Assemblée werd gedekt. Heftige rede van Greiser Voor den Volkenbondsraad. Na deze stemming heeft de nationaal- socialistische voorzitter van den Senaat van Danzig, Greiser, Zaterdag een rede gehou den, welke in verband met de heftige aan vallen op den Volkenlbondscommissaris te Danzig, die deze bevatte, aan zyn gehoor felle protesten ontlokte. Hy verklaarde, dat/ de toestand te Danzig tot de komst van het nationaal-socialisme te vergelyken was met een kruitvat, en dat de Volkenbond het door zyn optreden dreig de te doen ontploffen. Hy zeide niet te spreken uit naam van doode artikelen en paragrafen, doch uit naam van 400.060 Duitschers ,die niet steeds van het moeder land gescheiden zullen blyven. Hij wenschte, dat een nieuwe hooge com missaris van den Volkenbond naar Danzig zou worden gezonden, die zich van iedere inmenging in de buitenlandsche politiek zou onthouden. Geheel zonder commissaris, voegde hy er aan boe, zou alles .echter beter gaan. Tijdens de rede van Greiser hadden zijn toehoorders meermalen moeite kreten van protest te onderdrukken. Deze braken ech ter los, toen de spreker besloot met den uitroep thans genoeg hiervan”, en zyn dossier met kracht op de raadstafel wierp. Na déze woorden van Greiser, kwam Mi nister Eden aan het woord, die zeide van meening te zyn dat de Volkenbondscommis- saris Lester tot ieders voldoening heeft ge werkt. en Eden verzocht I^ester den dank te willen aanvaarden van het door hem ge voerd beleid. Daarop kwam Grieser weer aan het woord. Hy verklaarde, dat zyn rede een eerste .st’ap is op den weg naar de revisie van het Danziger statuut en interpreteerde eenige uitlatingen van Eden als een uitla ting in dien zin. De Abessynsche kwestie, De Abessynsche kwestie zal heden in de zitting van den Volkenbond, welke tégen tien uur is bijeengeroepen, haar naspel hebben, De belangrijkheid dezer bijeenkomst be- scharrelen. Wat is er aan de hand? Wat moeten die mannekes in myn keuken? vraagt Bigs verstoord. Maar de „mannekes” komen alweer naar buiten. Zy hebben blykbaar reeds gevon den, wat zij zochten, want een hunner draagt iets, dat veel gelijkenis vertoont met een radio-apparaat. Ik moet u arresteeren, zegt de recher cheur met de politiepenning tegen Bigs. Daarna wendt hy zich tot Danny, Wie bent u? Danny noemt verbluft zijn Wat voert u hier uit? Ik wou een kop koffie drinken, zegt Danny, die zich even spoedig hersteld heeft en nu weer de noodige tegenwoordigheid van geest vertoont. Die koffie zou ik nu maar ergens an ders halen, antwoordt Bigs .droog, ’t Is vroeg sluitingsuur vandaag. Enfin, dan doen we de tent maar op slot. Hij plant omstandig zyn Zondagschen hoed op het witte haar, terwyl Danny haas tig de cantine verlaat. Op een lei schrijft Bigs de woorden „Kom direct terug” en daarna plaatst hij deze mededeeling voor het raam, Dan gaan we maar, ’t Is maar goed dat ik m’n Zondgsche pak heb aangetrokken. Ik verheug me allang op een paar dagen vacantie I staat in het feit, dat niet alleen de datum 1 zal worden vastgesbeld, waarop de sancties haar einde zullen moeten nemen, doch dat bovendien gepaste maatregelen zullen moe- ten worden genomen om te verzekeren, dat I het einde der sancties tegenover Italië een hervatting der hartdelsbetrekkingen met Italië zal beteekenen, zonder discriminee- rinig of repressailles van. de zyde van Italië’. financieelen steun aan Abessynië, daar de conventie betreffende de verleening van fi- 1 nancieelen) bijstand nog niet van kracht is.)

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1