»r f izen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Woei» ■o 18858 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 'R1O” fel. 265. 1GENS. ZEN. OM EEN KIND. lUman vul biORBLTtT GARAI (Nadruk verboden). 75« Jaar gang ■dag 8 JalipiMg NOODWEER WOEDT BOVEN ONS LAND. Verwoestende regenval. Verschillende personen gedood of gewond. Onder de gewonden bevindt zich de vliegenier P. v. d. Gnendt. EEN KWARTJE BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, ItflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. r» in de oorzaak ibegrepen. >en Haag. TELEF. 2850. VOOR -scheikiene huizen zoo ernstig, dat de stoelen op te rollen, sloeg de bliksem op dien RENI^E FEUILLETON. 1 i vrijwillig voor den t Abessynië terug. verkt genii sch- nenverlichting, met de meeste n. Werkt jaren Boerderij te Steenwyk tengevolge van blikseminslag afgebrand. In den vooravond ontlastte zich boven de auto van vernield. aarde geslagen. Behalve eenige brand wonden bekwam geen der manschappen verder letsel. Ook noodweer in Duitschland. Gistermiddag hebben boven het Bergi- sch» land verscheidene onweders gewoed, weldoe aanzienlijke schade aanrichtten. Te Opladen is een vrouw ,die zich op het. veld bevond in de nabijheid van een bovengrond- sche elektrische sterkstroomleiding door den bliksem gedood. Verder werden verscheide ne boomen ontworteld en elektrische leidin gen vernield Ook telegraaf- en telefoonlij nen werden verbroken. vóór de plaatsing zijn. ard het hieMt- i weersomstan- r Hfeysel was ngszouten uit nen. htig werkend eene verslap- dreven lerwyl in de Utreehtschestraat oen deel van het plafond van een et&gekamei instortte, hegeen ook in tal van huizen in de Riouwstraat plaats vond. Tengevolge van bliksem-inslag in de bo venleiding van het electrisch net op dPu Haarlemmerweg bij de Zijlstraat is het tramverkeer van de E.S.M. een twintigtal minuten gestagneerd geweest. Ook in het Qty-Hotel op den hoek van het Rembrandt- plein en L trechtschestr^&t is bet hemelvuur in de electrische leiding geslagen, echter gelukkig zonder dat er lükken voorkwamen. In den loop van den a*< omgeving van Steenwyk een byaonder he- araa^ en werden allen geheel versutl ter nnvdp irnclnirnn Unhnliru eoninn hvnnH OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT PLAATS EEN KLEINTJE Zware regenval te Einohoven. Ook te Eindhoven ging het noodweer gepaard met lelie bliksemslagen en he vige slagregens. Op vijf plaatsen sloeg de bliksem in, doch slecht in een geval werd schade veroorzaakt. Bij den slager Beerends nl. in de Kruisstraat werd de schoorsteen door het hemelvuur getrof- ien en van het dak geslagen. Er ont stond brand, die weldra gebluscht was, dank zij de hevige regen en het onmld- dellljk ingrijpen van de brandweer. Op verscheidene plaatsen in de gemeente stond het water een halve meter hoog, waardoor het verkeer ernstige stagnatie ondervond, vooral daar het noodweer juist tijdens het uitgaan der fabrieken woedde. Daar de tramrails op verscheidene plaatsen onder water stond, was deze voor wielrijders niet zichtbaar, zoodat vele fietsen slipten en de berijders het met een nat pak moesten pekoopen. Persoonlijke ongelukken hadden ech ter niet plaats. Reeds meer dan een uur wa(Cht Danny in het secretariaat der Estna-fabrieken. Tenslotte verschijnt de secretaresse en deelt hem mee, dat mr. .Gordon nu voor hem te spreken Is. In hét prlvé-kantoor vindt Danny ook de chef van het p'ersoneel der firma, mr. Reeves, die bij het raam staat en Dan- ny’s beleefde buiging met een hoogmoe dig knikje beantwoordt. Bovéndlen is er nog een derde heer aanwezig, dien Danny niet kent. Waar schijnlijk eveneens een employé van de firma Hij heeft een actetasch onder den arm, leunt behaaglijk in een fauteuil en rookt een dikke sigaar. Zoo, hier is mr. Ward, wendt Gor don zich tot den heer met de actetasch. Deze staat op, treedt op Danny toe, 1 het uitsluitend eigendom overhandigt hem een vel papier eri ver- dels gearriveerde brandweer niets meer kon uitrichten en onverrichter zake moest te ruggaan Heb pand brandde geheel uit. Ver zekering dekt dé schade. Door den bliksem getroffen en gedood. Omstreeks half zeven toen de landbou wer J. van Mook te Alem in NoorduBrabant met zijn elfjarig zoontje Christiaan bezig I was met het melken der koeien, werd het j knaapje op een gegeven moment door den De doen ontstaan, terwijl zij ook verscheidene andere karweien heeft moeten opknappen. Toen na half vijf dé regen ophield is bet brandweerpersoneel nog urenlang in touw geweest. Helaas zyn ook ongelukken van- emstigen aard voorgekomen, waarvan dat te Durgerdam een slachtoffer heeft ge- eischt. t De materieele schade, welke op tal van punten in de stad is ontstaan, is zeer aan zienlek geweest. Zoo is de tunnel van den Zeeburgerdijk naar de Borneostraat, als ge volg van het schuin af loopende wegdek, ge- heel onder water komen te staan, waardoor het tramverkeer van dé lijnen 3 en 9 ge- ruimën tjjd volkomen ontredderd was. Bo vendien ontstonden er verzakkingen in den nood-spoorwegovergang bij de Javastraat, tengevolge waarvan het rijverkeer moest worden omgelegd en was ook de-Bornec- straat langen tijd voor het verkeer onbe gaanbaar. Verder ondervond op vele plaat sen het tramverkeer groote stagnatie door dat de bekendie uit houten blokjes samen gestelde „randen” langs tal van trambdlien door de waterovermacht gingen uitzetten en omhoog kwamen. Ook zeer veel woningen hebben zwaar van den enormen regenval te lijden gehad. In«het bijzonder aan den Linnaeusparkweg en in Betondorp was de toestand in ver- Tevreden blijven is grooter kunst dan tevreden zijn! Tijdens het maaien getroffen. Tijdens het hevig onweer is dé 20-iarige boerenknecht D. Hansma in dfenst bij den landbouwer J. F. Wind te Kortezwaag, ter- elkaar gewisséld hebben, nemen zij al weer afscheid. De blondine verwijdert zich en miss Osborn gaat op een bank in het park ^zitten, waar $ij een kranten- verkooper aanhoudt. Een oogenblik later is zij geheel in de lectuur van een tijd schrift verdiept. Na een half uur staat zij op. steekt den rijweg over om aan de overzijde haar weg te vervolgen en tenslotte te blijven staan voor het enorme gebouw der Estna fabrieken. De man in het grijze pak wenkt on opvallend een politie-agent en trekt zich met dezen in een zijstraat terug, maar zoo, dat hij Nicolle in het oog kan hou den. Door bliksem getroffen. Te Bergschenhoek is de 27-jarige tuin- derdknecht A. A. Langeveldl tijdens zijn werkzaamheden in een tuin door den blik sem getroffen en gedood. Boerderij afgebrand. Te Voorst sloeg tijdens het hevige on weer de bliksemt in dé boerderij, bewoond door den landbouwér van Voorst te Gietel (gemeente Voorst) en eigendom van baron Haersma de Wit te Putten. Het geheel? pand en de inboedel gingen verloren. Het vee kon worden gered. De schade, die op pl-in. 25.000 geschat wordt, wordt door verzekering gedekt. De bliksem ingeslagen te Alkmaar. Tengevolge van inslag door het hemel vuur ontstond brand in de boerdreij van den heer J. Leegwater in de Boekelermeer on der Heiloo. De Alkmaarsche brandweer be gaf zich met de motorspuit ter assistentie én wist nog tijdig het woonhuis te behou den. De stallen zijn in vlammen opgegaan. Het vee kon worden gered. Omstreeks drie uur is in die boerderij van den heer J. C. Leijen aan de Zaanegeest te Bergen de bliksem ingeslagen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dht de imnid- zoekt hem de ontvangst hiervan te wil len bevestigen door zijn hahdteekening te plaatsen onder een zeer officieel ulc- ziend formulier Eenigszins verwonderd voldoet Danny aan dezen wensch en zet zijn naam op de plaats, welke een zwaar beringde, vleezige vinger aanwijst. Daarna neemt de heer met de acte tasch met een minzame hoofdknik af scheid en verlaat het vertrek. Dann^ wil het stuk, dat men hem la dö handen heeft geduwd, lezen, maa»- Gordon zegt, dat hij zich tot zijn spijt genoodzaakt heeft gezien door het op maken van een voorloopige verklaring. welk,er ontvangst mr. Ward zooeven den deurwaarder heeft bevestigd, te voor komen, dat de Estna-fabrieken door de onbezonne handelwijze van mr Ward zeer belangrijk financieel nadeel ’zou worden toegebracht. Reeds ingevolge zijn d lenst contract was mr. Ward verplicht geweest alle, tijdens zijn werkzaamheid bij de Estna-fabreiken gedane uitvindin gen ter beschikking van de firma te stel len. Zonder eenige vergoeding. Weliswaar had men daarbij slechts het oog op uitvindingen, welke op het be drijf betrekking hadden, terwijl ,er in dit geval misschien aan zou kunnen worden getwijfeld, of hier van een uitvinding op het bedrijf betrekking hebbende, kon worden gesproken, maar waar ir. Reeves mr. Ward bij de uitwerking van zijn plannen ter zijde had gestaan, was het van zelfsprekend dat deze uitvinding als --i der Estna- fabrieken moest worden beschouwd. vig en langdurig onweer, dat met zware slagregens gepaard ging. Van omstreeks half vier tot half negen was het weerlicht niet van de lucht, en aanhoudend rolden de donderslagen. De bliksem sloeg in de boer- dery van den landbouwer Fleer te Mariën- kampen (gemeente Steenwijkerwoldj, waar juist een groote hoeveelheid pas gewonnen nooi was opgeslagen. De boerderij met al het aanwezige hooi en den geheelen inboe- lel ging verloren. De motorspuit van Steen- wykerwold bestreed den ibrand, maar kon weinig redden. Boerderij en inboedel waren verzekerd. Het vee bevond zich in de weide, zoodat er geen schade aan den veestapel is aangericht. Doodelijk ongeval bij onweer boven Lange-Zwaag. Ce Jonkerslandi onder Lange-Zwaag is de 29-jarige veehouder Bouke Krikke ,toen hij per fiets van het melken huiswaarts keer de, door den bliksem getroffen en gedood. De man was gehuwd en vader van één kind. Bliksem in auto geslagen. Gistermiddag is te omstreeks half drie in de Banningstraat te Soesterberg tij dens het hevige onweer debliksem ge slagen in de auto van, den adjudant- vlieger F. v. d. Grlendt, die daarmede op weg was naar het militaire vliegterrein te Soesterberg. De heer Van der Grlendt werd geheel versuft, tengevolge waarvan de wagen met groote snelheid tegen een aan, den rechterkant van den weg ge parkeerd staande auto van den arts Van Beek op reed. Door den bliksem waren de handen en het gelaat van den heer v. d. Grlendt geheel zwart geschroeid. Door de aan rijding brak de heer v. d. Grlendt het neusbeen en liep hij verder eenige schaafwonden op. Hij Is overgebracht naar het militair hospitaal. De den vlieger werd grootendeeis De andere wagen kreeg slechts weinig schade. Te Amsterdam zware schade aan gericht. Na een dag van broeiende hitte is in den namiddag over een deel van ons land een onweer loungebarsten, gepaard gaande met een slagregen, zooals sinds langen tijd niet is vóórgekomen. Terwyl het licht niet van de lucht was en felle donderslagen zich voortdurend deden hooren, ontstonden in verscheidene wijken van Amsterdam geleidelijk ware overstroo- inmgen. Vooral in het zuidelijk stadsge deelte stond: in vele straten het water een paar decimeter hoog zoodat het as-verkeer, hetwelk zich door deze rivieren een weg moest banen, meters hooge fonteinen deed opspuiten. Zoo geweldig was de regenval, dat de Hortus Botanicus te 4.15 uur 57 m.M. regen, in één uur gevallen,, noteerde, een hoeveelheid, welke sinds het bestaan van dit station nog niet is geconstaiteercL Tientallen malen is de brandweer moeten uitrukken om hulp te verleenen bij het leeg pompen van kelders, het verwijderen var. Viiil uit dakgooten, welke verstoppingen op tal yaji plaatse A ernstige lekkages hadden ten, pleinen en parken stonden in wenk blank en onder de viaducten .bjj nel 1 I station was verkeer ónmogelijk, omdat hier - -- meer dan een halve meter water stond. 1 bliksem getroffen en? op slag gedood. en tafels als het ware in het water rond 1 Langs tal van hoofdlwegen kon men tien- vader bevond zich op ongeveer vijftig meter tallen auto’s zien staan, waarvan de moto- afstand, toen het ongeluk gebeurde. ren door het binnendringen van water in den motorkap hun. dienst weigerden. Nabij het station Overveen had vlak naast een in aanbouw zijnde brug over de spoor- baan HaarlemZandvoort, tengevolge van den hevigen slagregen een aardverschuiving plaats, waardoor de sporen werdën versperd en toet treinverkeer eenigen tijd vertraging on^irvond. Door een ploeg werklieden uit Haarlem is de baan na korten tijd weer vitf gemaakt. Groote schade aan woningen ie Dreinen. Dak ingestart. Tengevolge van de gebrekkige rioleering in de gemeente Diemen konden de regen putten het water tijdens dén waren regen val niet verwerken met het gevolg, dat de dakgooten overbelast werden en het water de bovenverdiepingen van de huizen bin- nenstroom.de. In een woning was de toestand zoo erg, dat tengevolge van de druk van het water het dak instortte. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, daar de bewoners bij tijds voor het instroomende water gevlucht waren. Militairen door het hemelvuur verrast. Toen gistermiddag tijdens het hevige onweer een aantal militairen op de Stompert bezig was een telegraafdraad Wat? Mr. Reeves zou mij geholpen hebben? vraagt Danny, geheel buiten zichzelf. Mr. Reeves ziet die teekeningen immers voor het eerst! Hoewel Reeves zich zelfs rrtet beweegt uendt'Gordon zich met een kalmeerend gebaar tot dezen: Pardon, mr. Reeves, windt u zich niet op! Laat u mij maar met mr. Ward praten1 Dan glijd zijn blik weer loerend naar Danny. Ik geloof, dat u verstandig doet, mr. Ward, bij de waarheid te blijven. Mr. Reeves heeft onder eede, verstaat u mij goed, mr Ward, door een eed! zijn verklaring bekrachtigd aan uw uitvin ding te hebben meegewerkt. Het zal u moeilijk vallen het tegendeel te bewij zen Teneinde echter deze kwestie tot aller tevredenheid te regelen, zijn wij bereid u opnieuw in dienst te nemen laten we zeggen, voorloopig voor vijf jaar Bovendien kunnen wij u een salarisver- hooging geven van vijf pond per maand. Alles vrijwillig, mr. Ward! U kunt u een en ander nog eens overleggen. Miocht u echter de integriteit van mr. Reeves in twijfel trekken door de juistheid van zijn door een ieed bekrachtigde verklaring te ontkennen, dan zouden wij hoezeer ons dat ook zou spijten, ons aanbod na tuurlijk niet kunnen handhaven. Eerst nu dringt het tot Danny door welke strik hier voor hem gespannen wordt. Een felle woede laait in hem op Hij springt van zijn stoel en treedt op Rees toe; 44 Te mogen werken is een groote zegen. Voldaan, gaat Kitty weer naast hém op de bank zitten. Over de, in een roo- den gloed prijkende rozenstruiken heen, ziet zij op den straatweg Nicolle aanko men. Ook Coverley heeft haar reeds ont dekt. Beiden gaan Nicolle tegemoet, doch reeds na een paar passen blijft Coverley plotseling staan. Kijkt u eens, fluistert hij Kitty toe. Die man daar achter miss Osborn... in de grhze pak dat is er beslist een van de politie. Ik herken die menschen op het eerste gezicht, ziet u nu blieft hij daar bij die benzinepomp staan.Zegt u tegen mlss'osöom, dat zij bewaakt wordt Laat zij voorzichtig zijn! Ik verdwijn, maar blijf "in uw nabijheid... De man in het grijze pak, die intus- schen achter de benzinepomp heeft post gevat, ziet, dat de door hem gescha duwde miss Osbom wordt begroet door een kleine, zeer onschuldig uitziende blondine. Het schijnt echter een zeer toevallige ontmoeting te zijn, want na dat zij slechts een paar woorden met ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden, dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA.’ by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagéiyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. I wyl hy aan het maaien was door de blik sem getroffen en gedood. i Het rater richt verwoestingen aan. In Haarlem en omgeving ontlastte zich i een zwaar onweer, dat vergezeld! ging van een ongekend hevigen regenval .welke meer dan twee uur aanhield1. Verschillende stra- ten, pleinen en parken stonden in een oog- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den ‘bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentïën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van. soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Wandel-en fietstochten Zorg hierbij vooral dat hals, armen en ge laat beschermt zijn door AMILDA-zonne- bruincréme. Dit voorkomt vervellen en zon nebrand en bevordert tevens een snelle, mooie huidhruintng, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 et. Doos 50 en 25 et. Wat. u durft te beweren, dat... U bent een Infame leugenaar.’ Wij zijn niet van plan ons van u brutaliteiten te laten welgevallen, mr. Ward, zegt Gordon met eenige stemver heffing. Mieneer u mr. Reeves niet di rect excusesWknbiedt, vliegt u er uit. be grepen? Maar dan voor goed! Reeves staat, de armen voor de borst gekruist, bij het raam, alsof de heele zaak hem niets aangaat. Met zeldzame vrijmoedigheid merkt hij op, dat hij op de excuses van mr. Ward in het geheel geen prijs stelt. Diens houding tegenover hem in aanmerking genomen, is het wel vanzelt sprekend, dat' van een verdere samenwerking geen sprake meer kan zijn. Ik begrijp werkelijk niet. mr. Ward, zegt Gordon op zalvenden toon, dat u zelf niet verstandiger bent. Wij meenen het toch goed met u. De situatie moet u toch volkomen duidelijk zijn. De door .u ohderteekende voorloopige overeen komst ontneemt u ten eenenmale het recht uw uitvinding ergens anders aan te bieden. Een eventueel proces, waartoe u trouwens de middelen wel zullen ont breken, zou zeker tot geen- ander resul taat leiden. Wat wilt u dus doen? Wij zijn niet l^lein. Wanneer u dat wenscht, zijn wij óok bereid u een bepaald bedrag uit te keeren Als tegemoetkoming wel te verstaan, want ik meen er nogmaals met nadruk op te moeten wijzen, dat wij daartoe geenszins verplicht zijn Der halve. mr. Ward (Wordt vervolgd.) persoonlijke onge- ronS is de brand weer nog uitgerukt naar dé Dapperstraat, waar perceel 93 zoodanige verzakkingsiver- schynselen vertoonde, dlat in allerijl1, stutten moesten worden aangebracht. Het doodelyk ongeluk te Durgerdam. Wat het gebeurde te Durgerdam betreft, de 28-jarige heer Krul uit de Commelin- straat te Amsterdam, d'ie op het z.g. flau we Hoofld” by’ (Durgerdam. met zyn vrouw en een neef schuilde voor dén hevigen re- genival, werd: door het hemelvuur gedood. Zyn twee metgezellen verlorén het be wustzijn doch door toepassing van kunst matige ademhaling konden de iévensgeestén weer spoedig v/<xrden opgewekt. Het drietal was op het' buiten-IJ gaan zwemmen, tpen zij door het onUeer overvallen wertien. Zy kleedden zich aan en zochten in een kuil op den dyk een schuilplaats, terwijl zij als dek king een regenjas over zich heen trokken. Een hevig noodweer barstte los en op een gegeveh oogenblik sloeg de blikdem vlak achter hen in den grond. Waarschynlyk tengevolge van den luchtdruk verloren alle drie het bewustzijn.. Een eindje verder op zaten in een kuil elf andere personen te schuilen. Zy bleven allen ongedeerd en kwa men onmiddellijk het drietal te hulp. Onder hen bevonden zich leden van de Amsterdam- l sche redldiin^brigade, die dadéyk begonnen kunstmatige ademhaling toe te passen. Later arriveerde medische hulp uit Am sterdam. By de vrouw en de neef werd de kunstmatige ademhaling met succes toege past. De man bleek echter overleden te zyn. G0UNI1E COIRANT.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1