1936 /arieté NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle. 7S« Jaargang Vrijdag 17 Jail 1836 No 18866 BODEGRAVEN, 1 angen 1 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen •anima 7 DAGEN LANDING r echtgen. en dragers en den ƒ165. ïkeringsfonds -secretaresse, VERIJDELDE AANSLAG OP KONING EDWARD. Hevige beroering in Londen gewekt. 1JIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ƒ0.50. Op Redactie Telef. BINNENLAND. BUFTENLANDSCH NIEUWS. ingediende wetsont- ordeel voor land ache «,*rt dé ziekenwagens i Koning Edward van Engeland. dat een doelmatige geoefend op de in- eliers in de len, toonde ïs voor de eerwachten erste steni- t>ijna 1 1/3 ezanien. omestibles, nerieën en ïdistilloerd. de regeering, doch heeft tegelijkertijd het accoor g niet de goedkeuring wegdragen van Oosten- rijksche regeeringskringen. Burgerhout’s Machinefabriek en Scheepswerf. In de gehouden vergadering van 7 pet. obligatiehouders werd voorgesteld om in verband met het voornemen van de ven nootschap, om in liquidatie te treden, de trustee te machtigen in overleg met de andere groepen crediteuren tot algeheele liquidatie mede te werken. Het voorstel werd aangenomen. ssante rd en ver- d a m. IK? lenheugenis niet is 1-Rusland steeg de len in de schaduw gevallen van zon de Wethouders, den Ontvanger geen be- het voorstel om ten 2 September a.s. te in verband met de ag van H. M. de Ko- toe te staan van 50; trekking van het be- tot verstrekking van ig, groot 22B.50 aan ids v^or Gouda en et verleenen van een lot, met gewijzigde voorstel tot het op- an een verordening esmettelijke ziekten- rstel om opnieuw te e nemen aan de ge seling tot vorming Je Krimpenerwaara* e op dat de commls- .rne zou bespreken en bezwaar zou bestaan, et jammer dat Haas- doch is er van oVer- iet ten kwade geduld meente nu eenmaal iet gebied is gelegen, Berg meent aat het it te veel wil laten ng tot haar belang; ast van hoogerhand opgelegd, dan moet leedoen. Wethouder :e gemeente bij de mgen heeit; spreker verbetering, hetgeen DUITSCHLAND. Protest der leiders van de belijdende kerk. Naar de bladen melden hebben de Duit- ache leiders der Evangelische Belijdenis kerk aan Hitler een protest doen toekomen waarin zij verklareA, dat de misleidingen, die met het oogmerk der eenheidsbeweging in naam van het volk plaats vinden, en de anti-kerkcompagne Duitschland’s moresl in gevaar brengen. Koning zag incident. De gearresteerde is van Britsche nationaliteit. ,,Hjj wilde slechts protesteeren”. VEREENIGDË STATEN. De hitte. Het aan-ui slachtoffer-5 van de hitte was Donderdagochtend geslégen tot meer dan 4000. Bóvend’en zijn duizenden ernstig ziek. De autoriteiten van Minneapolis hebben I medegedeeld, dat de ziekenhuizen het se dert de greote griep-eriidemie na den oor log niet zoo druk gehad hebben als thans het geval il. In de stad Minneapolis kwamen gisteren per minuut gemiddeld drie gevallen van zonnesteek voor Onophoudelijk snelde! door de straten. SOVJET-RUSLAND. Hooggeplaatst ambtenaar gedegradeerd. Officieel wordt medegedeeld, dat dn. cen trale executieve den plaatsvervangende» volkscommissaris "voor de hout-industrie Pokojnikof. ^an zijn post heeft ontheven en hem bij wijze van straf overgeplaatst heeft in een ondergeschikte functie in de provin cie. Red»ne.i werden niet opgegeven. Het reeds in ons vorig nummer gemelde incident in Hydepark vond plaats, toen koning Edward na een garderegiment ge ïnspecteerd te hebben, op het punt stond te paard naar Buckingham Palace terug te keeren. De menigte verliet het park, zoodat het op een gegeven oogenblik op Constitu tion Hull zeer druk was. Plotseling drong van uit het publiek een man naar voren ,die het politiecordon ver brak en zich in de richting van den koning begaf. Hjj Werd echter onmiddellijk door een drietal politiemannen gegrepen en naar een politiebureau overgebracht. De* meeningen der ooggetuigen loopen overigens uiteen. Een hunner verklaart, dat hy twee mannen heeft gezien, die door politieagenten te voet en te paard werden weggeleid. Een ander heeft gezien, dat een pakje in de richting van den koning werd geworpen en het paard van Edward in den flank raakte. Het scheen een oogenblik, dat de koning van zijn paard wilde stappen, doch onmiddellijk daarna vervolgde hij rij dende zijn weg. Politie-agenten hebben een revolver opgeraapt. U uitkomen. De heer zoor weer een nieuw i en meent dat men lest zou steken door ■e heer Broere stelt issle te vragen een den, welk voorstel tegen de heeren Van de rondvraag be- roere een vervuilde lis, waarop de Voor- deze zaak In onder- ais te Stolwijk. De ‘ert naar eventueele wij kersluis, waarop )rd dat B. en W. in hebben verleend. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den 'bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: t—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden “door tusscheaikomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De arrestatie. Later werd vernomen, dat het paard van den koning niet door het pakje is geraakt. Een vrouw, die zich onder het publiek be vond, vertelt, hoe de koning juist onder de poort van Constitution Hill wag doorgereden toen een individu van achter uit de menigte met een revolver in de hand naar voren drong. Een politie-agent en zijzelf grepen zijn hand, waarna het wapen op den grond vliet. Allés geschiedde in een enkel oogen- biik ener ontstond niet de minste wanorde. Na eenigen oogenblikken in Buckingham Palace te hebben vertoefd, begaf Koning Edward zich per auto naar York House, waar hy de lunch gebruikte. Vervolgens be gaf de vorst zich naar zijn werkkabinet, waar hij de loopende zaken afhandellde en verschillende staatsstukken teekende. Het incident heeft te Londen hevige beroering gewekt. Op een foto, die een minuut na het inci dent is genomen, ziet men drie agenten, die op eenige meters van het hek van het park een man arresteeren. Deze, wiens identiteit nog niet is vastgesteld, was blootshoofd en armelijk gekleed. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per, week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Interc. 2745. Postrekening 48400. Verder verklaren zij: „Wij vragen voor ons volk vryheid om in Gode te wandele,n, opdat onze kleinkinderen friet hun groot vaders zullen vervloeken die een staat op aarde opbouwden, doch den Staat van Gods Koninkrijk voor hen sloten.” Zy protesteeren verder tegen de systema tische ondermijning van den invloed van de kerk op jong en oud en verzekeren, dat de anti-semïetische beweging in strijd is met het christendom. Zy voegen hieraan toe: „Wy moeten den Führer waarschuwen, dat heel vaak de aan bidding, die hem ten deel valt, slechts Gode verschuldigd is. Heden ten dage worden zijn denbeelden gebruikt als basis voor alle beslissingen omtrent moraal en wet en wordt hijzelf gehuld in de godsdienstige waardigheid' van priester' des volks, zelfs van bemiddelaar tusschen volk en God”. Het protest werd aan Hitler toegezonden kort na Pinksteren en naar het AN.P. ver neemt, wérd minister Kerrl ervan in ken nis gesteld, dat het protest openbaar zon worden gemaakt, indien op 1 Augustus geen antwoord zou zyn ontvangen. Het om vat 4000 woorden en er wordt achtereenvol gens in geprotesteerd! tegen het bestaan van concentratie-kampen in Duitschland. tegen de maatregelen van de geheime staatspolitie, tegen beweerde vervalsching der stemmen bij de1 laatste verkiezingen en tegen wat voor vergoding van Hitler wordt gehouden. t Het stuk is onderteekend door Niomoeler. Middendorff, Asmussen en vele andere le den van den raad en het bestuur der oppo sitionele kerk. Met betrekWng tót de laat- ste verkiezingen zegt het stuk, dat d^ eischen van het volk gesteld werden boven die der waarheid.Bovendien wordt de re geering beschuldigd van opzettelijke ont kerstening van het volk. Een handlanger. De autoriteiten van Scotland Yard hebben het volgende officieele communiqué gepu bliceerd: „Toen de koninklijke stoet terug keerde van de plechtigheid, die vanmorgen in Hydepark heeft plaats gehad, ter gele genheid van de overhandiging der vaandels aan het garde-regiment, drong naby de Wel- lingtonpoort op Constitution Hill een man uit de menigte naar voren. Het is nog niet duidelijk, hetgeen daarop geschiedde, doch een revolver is op den weg gevallen tus schen den koning en de troepen, die hem begeleidden. Het individu is onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau Hy depark overgebracht. Er is geen enkel schot gelost, doch de revolve? was met vier ko gels geladen.” Toen de politie den gearres teerde wegleidde, trachtte een andere man hem aan de politieagenten te ontrukken, doch hij werd zelf eveneens gearresteerd. De koning zag het incident, doch hy ver volgde zyn weg alsof er niet gebeurd was. De gearresteerde is van Britsche nationa liteit en is een zekere George Andrew Ma hon. Hij zal wegens een politiek vergrijp worden vervolgd. Dader wordt verhoord. Met gesloten deuren is George Andrew Mahon gistermiddag verhoord voor het po- litiegerechtshof in Bowstreet. Onderweg daarheen ontkende Mahon te genover de hem begeleidende inspecteurs van politie dat hij werkelijk het voornemen had een aanslag op den koning te plegen. Hij wilde slechts protesteeren. De Minister van binnenlandsche zaken Sir John Simon draagt de schuld voor het incident. Hij had hem Woensdagavond nog geschreven en gis termorgen opgebeld. Toen de beklaagde in het politie-ge- rechtshof arriveerde, vroeg hij of de koning gewond was. De man trilde over het ge- heele lichaam, toen de eerste getuige, een inspecteur van politie gehoord werd. Deze verklaarde dat in het bezit van den be- OOSTENRIJK. De conferentie der leiders van de Heimatschutz. De debatten op de conferentie der leiders van de Heimatschutz, die onder voorzitter schap van Starhemberg te Weenen bijeen kwamen, werden gesloten met een\manifest tegen het bolsjewisme, waarvan de bewoor dingen herinneren aan het in Mei j.I. door Starhemberg aan Mussolini gerichte tele gram, als gevolg waarvan hy genoodzaakt was af te treden als lid van het ministerie Schuschnigg. Het manifest zegt: Met name „de Hei- matschutz” beroept zich op het fascisme, verheugt zich over het totstandkomen van het Oostenrijksch-Hongaarsch accoord, dat naar zy, hoopt de samenwerking zal moge- lyk maken van staten en groepen van sta ten, die vastbesloten zijn zonder pardon het bolsjewisme te bestrijden, waardoor Euro pa zichtbaar bedreigd wordt. De Heimatschutz heeft door het zich ont- i werp za] voigens hem die beginselen echter x__ gtelde de vraag, waar het milliard vandaan houden van een stelling nemen ten aanzien j van het wezen der overeenkomst, vermeden j dienaangaande in de oppositie te gaan tegen - - eigening der oorlogsindustrie. goedgekeurd in bewoordingen, die leening beteekent inflktie. T ..j yaaHk tegen yet ontXrp men. 1 (iOUIISCIIE COURANT. 1 ker, te Utrecht; F. S. Noordhoff, te Haar- lem; F. van. der Wal, te Amsterdam; F. van de Waile, te Amsterdam; A. C. de Bruyn, te Utrecht; A. J. Loerakker, te Haarlem; A van der Meijs, te Utrecht; J. A Schutte, te Utrecht; J. Nauta, te Amsterdam; J. Schipper, te Utrecht; H. B. Berghuijs, te Utrecht; J. J. Jeronimus, te Utrecht; en tot plaatsvervangende leden: Ir. W. Maas Geesteranus, te Amster dam; Ir. W. B. van Leeuwen, te Delft; B. H. M Llps, te Dordrecht; mr B. C. Slotemaker, alhier; dr, L. G. Korten horst, alhier; mr. B. J. MM van Spaen- donek, te Tilburg; A. Borst, Pzn., te Rot terdam; S. M. D. Valstar, te Amsterdam; W. J. B. Schweitzer, te Heerlen; J. C M. Mensing, te Aalsmeer; dr. H. Molhuysen, alhier; P. J. van Haaren, te Tilburg; B. Havenaar, te Berkel; .C J. Notenboom de Bruyn, te Roosendaal; P. Pluljter, te 4 Groningen; J. Hilgenga, te Utrecht; K. de Jonge, te Amsterdam; 8. de la Bella jr., te Amsterdam; A. Kievit, te Rotter dam; L. J. Bakker, te Amsterdam; G. Klein, te Amsterdam; C. van der Lende, te Amsterdam; F. Brussel, alftier; W J. Andrlessen, te Utrecht; G Jong, te Am sterdam; H. C. Nijkamp, te Enschede; L. Vermeulen, alhier; J. Hofman, te Am sterdam; W. de Jong, te Utrecht; M. M. Cohen, te Amsterdam; J. Veenhuijzen, te Bussum. Radicaal-socialisten voor. Namens de radicaal-socialistische fractie verklaarde Courson in de kamer, dat deze j fractie voor het nationalisation twerp zal stemmen omdat het ontwerp met de groot ste onpartijdigheid bestudeerd is en slechts rekening houdt met de nationale defensie. Abnormale hitte in Sovjet-Rusland. In de Russische poolgebieden heerscht op het oogenblik een tropische hitte. Men heeft temperaturen gemeten tot 30 graden C., hetgeen sinds mensche-1-- voorgekomen. In Zuid- temperatuur tot 40 grad< en er hebben zich talrijke nesteek voorgedaan. klaagde een revolver was gevonden met vyf kamers, waarvan vier geladen waren. Bo vendien beschikte hy over twee banden scherpe munitie, terwjji hij verder in zyn zak had een couvert, een postkaart en een exemplaar van de Daily Telegraph van gis teren. De inspecteur herhaalde daarop de ver klaringen van den dader onderweg naar het gerechtshof; Mahon had daarbij nog den wensch uitgesproken zich met zyn advocaat in verbinding te mogen stellen. De voorzitter bepaalde daarop, dat de be handeling een week zou worden uitgesteld, gedurende welken tijd de beklaagde in hech tenis zal worden gehouden. De aanklacht tegen Mahon luidt, dat hy in het bezit is geweest van een revolver met het doel levens in gevaar te brengen. De Koning naar Buckingham paleis. De Koninklijke familie vernam eerst iets omtrent het incident na den terugkeer van den Koning. Uit alle hoeken der wereld kwamen gelukwenschen voor den Koning aan het paleis aan. De voor Bowstreet sa mengestroomde bienigte kon met moeite door de politie-afzetting in bedwang wor den gehouden, vooral op het oogenblik, toen de beschuldigde onder goed geleide naar buiten kwam. Ook verzamelde zich een me nigte personen voor het Buckingham paleis om den Koning toe te juichen, doch deze speelde op dat oogenblik, geheel volgens zijn aanvankelijk voornemen, een partij golf op ‘Coombehill. Gelukwenschen van Mussolini aan Koning Edward. Mussolini heeft zich zoodra hy kennis kreeg van het incident in Hyde Park, tele fonisch in verbinding gesteld met den Ita- liaanschen zaakgelastigde te Londen en deze opdracht gegeven, zich onmiddellyk rtaar het Buckingham paleis te begeven, om den Koning „zyn hartelijke gelukwenschen over te brengen, dat deze aan het gevaar, dat hem bedreigd heeft, is ontsnapt”. Toen het bericht van den mislukten aan slag was bekend geworden, begaven zich de leden van het diplomatieke corps naar het Buckingham paleis, om daar een brief met gelukwenschen te teekenen. Hitler heeft den Koning het volgende te legram gezonden: „Zoo juist kreeg ik be richt van den op Uwe Majesteit gepleegden vloekwaardigen aanslag, en ik bied u ter ge legenheid van de ontsnapping aan dit ge vaar mijn hartelyke gelukwenschen aan”. DE 24 UUR RIT DOOR FRANKRIJK. Semer en Severi, de pryswinners van den rit, met de door hen gewonnen trophée. FRANKRIJK. Fransche Kajner bijeen. Aan winst maken op oorlogsmateriaal in oorlogstijd moet een einde komen, zegt Laurent. Nieuwe leening is inflatie. Bij de debatten in de Kamer verklaarde de rechtsche afgevaardigde Femand Lau- de regeering eens zijn ten aanzien van het maken op oorlogsmate- Hooge Raad van Arbeid. Benoeming van leden. Bij Kon.- Besluit, zijn vopr het tijdvak van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 194ü benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid; proi. mr. F. J. M. Aalberse, alhier; proi. dr. H. W. G. Bordewijk, te Groningen; próf. dr. D. valf’Embden, te Amsterdam; prof dr. S. Gerbrandy, te Amsterdam; proi. mr. A. C Josephus Jitta, alhier; mej. mr. C. Frida Katz, te Amsterdam; dr. L. C. Kersbergen, te Haarlem; proi mr. C. P. M. Romme, te Amsterdam; dr. J. van den Tempel, te Amsterdam7 proi. dr. J. A. Veraart al hier; dr. ir. Th. van der Waerden, te Laren- proi. ir. J Klopper, alhier; H. F. Gelderman C.Mzn., te Oldenzaal; ir. A. de Kanter, te Rotterdam; mr. A. N. Mo lenaar, alhier; ir. F H. E. Gul je te Lei den; Cr. Stulemeijer te Breda; F. L. van der Bom, te Amsterdam; Ir. A. Plate, te I Rotterdam; mr. A. Haex, te Heerlen; F. V. Valstra, alhier; dr. J. G Oortwijn Bojtes, te Oostwold; J. Th. Verhebben, te BuggenumF. H. Dijksterhuis, te Men singeweer; mr. F. J. H. Bach, alhier; L. Attema, te Hilversum; W. Brouwer jr., I te Amsterdam; P. Danz, te Amsterdam; - E. Kupers, te Bloemendaal, P. Moltma- rent, dat hij en zyn partygenooten het met J de regeering eens zijn ten aanzien van het beginsel, dat een einde, gemaakt moet wor den aan het winst riaal in oorlogstijd. Laurent zeide voorts, controle moet worden dustrieën, die voor de nationale verdediging werkzaam zijn. Het j werp zaï volgens nem qie oogni! niet verwezenlijken. Laurent vraag, waar het milliard vandaan moet. worden gehaald, dat noodig is voor de ont- L Een nieuwe Laurent ver te zullen setm-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1