Onder de Goudgravers. - Beurs van' Amsterdam- Koninklijk bezoek aan de Tentoonstelling van Oude Kunst. Koningin en Prinses in het KUksmpseum. Overeenkomstig den wensch, dien de Koningin gistermorgen tijdens haar be zoek aan ae tentoonstelling van Engel- sche Kunst in het Stedelijk Museum te kennen had gegeven, hebben Koningin en Prinses 's middags te hall zes, bege leid. door de zeilde dames én heeren van haar gevolg, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van oude kunst in het bezit van den internationalen kunsthan del, die ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan van de Nederlandsche Vereeni- ging van Handelaren.in Oude Kunst in het Rijksmuseum door deze Vereeniglng is georganiseerd. Evenals 's morgens bevond burgemees ter De Vlugt zich weer in het gezelschap van de hooge bezoeksters. Toen men bij het Rijksmuseum arriveerde, waar zij aan den ingang van de nog steeds voor het publiek aigesloten onderdoorgang, welke nog immer als een reusachtige imponeerende ontvangzaal met Perzlscne tapijten is belegd en met gobelin's ge tooid, werden ontvangen, door den heer F. Schmidt Degener, die de hooge be zoeksters naar binnen leidde, waren dé heeren Goudstikker en Houthakker, voorzitter en secretaris van de Neder landsche Vereeniglng van Handelaren in Oude Kunst, ter ontvangst aanwezig en werden aan de Koningin en de Prinses voorgesteld. De Koningin begat zich ver volgens naar den grooten liehthof, waar de tentoonstelling is ingericht. De Ko ningin bezocht in de eerste plaats, mede in aansluiting op haar bezoek van heden morgen, de Engelsche afdeeling, waar aan haar werd voorgesteld de, adjunct- secretaris der vereeniglng, de heer E. Pelinck. Vervolgens werd de Hollandses afdeeling bezichtigd, waar het bestuurs lid M. Mossel werd voorgesteld, terwijl in de Fransche afdeeling het te Parijs woonachtige bestuurslid, de heerH. Ham burger, die tevens de gedelegeerde van de buitenlandsche inzenders is, aan de beide hooge bezoeksters voorgesteld werd. Na de prachtige porceleincollectie van de Chineesche afdeeling te hebben be keken, begaven de vorstinnen zich naar de middenafdeeling, waar de pra' htige doeken van een groot aantal oude mees ters zijn geëxposeerd. Hier werd het be stuurslid. de heer A. Huisman uit den Haag aan de Koningin en de Prnses 1 voorgesteld. Het bezoek duurde ruim een uur. Bij het afscheid complimenteerde Hare Majesteit en de Prinses het bestuur met deze grootsche onderneming, waarvoor zij bij de rondgang herhaaldelijk haar bijzondere waardeering uitspraken en met groote belangstelling alle onderdee- len bezichtigden Vooral H M de Konin gin toonde zich zeer geïnteresseerd voor het tentoongestelde en gaf herhaaldelijk uiting aan haar bewondering. Per auto begaven de beide vorstinnen zich te ruim half zeven naar het Cen traal station Onderweg werden zij op vele plaatsen door het wachtende pu bliek toegejuicht, terwijl ook bij aan komst voor het Centraal station door de wachtende menigte den vorstinnen een hartelijke ovatie werd gebracht. Met een salonwagen, die werd aangehaakt aan den gewonen trein, die "te 18.69 uur uit Amsterdam naar Apelnoorn vertrok, zijn de hooge bezoeksters naar Het Loo terug gekeerd. Het Circus Hagenbeek weer op Scheveningen. Het Circus Carl Hagenbeek heeft het vaste circusgebouw in Scheveningen weer betrokken en1 daarmede is de badplaats weer compleet. Dat circus vormt een prach tige aanvulling bü de badgenoegens van den dag, wanneer verstrooiing en vermaak van anderen aard dan zee en strand bieden, welkom zijn. Hagenbeek is in zyn vast gebouw keurig geïnstalleerd, beter dan zulks in de tenten, waarmede dit circus de geheele wereld heeft bereisd, mogelijk is. Gisterenavond had de openingsvoorstel ling plaats, die door ee talrijk publiek werd bijgewoond. Hagenaars en bezoekers van elders hebben blijkbaar willen toonen dat zij Hageiïbeck's Circus waardeeren, waar om zij dan ook in grooten getale zijn opge komen om van hunne belangstelling blijk te geven. Dat daartoe alle aanleiding was, heeft het programma bewezen: het was zeer gevarieerd, goed verzorgd en het werd vlot afgewerkt. Het circus heeft een stal paarden en dwergponny's, een lust om te zien, een roofdierengalerij van witte en bruine beren, tijgers en leeuwen en aan nog tal van olifanten, drommedarissen en een vlugge Zuid-Amerikaansche Guanabo, die over twee paarden tegelijk springt, terwijl er ook een heele school zeeleeuwen is. die, zooals trouwes alle dieren, zeer kunstig Het moderne circus beschikt over een ar- tistentroep van den eersten rang met aller aardigste clowns en een verdienstelijk or kest onder leasing van den kapelmeester Paul Taubert. De parade, waaraan allen deelnamen deed zien over welk een staf van medewerkers en welk een fraaie collectie dieren het circus beschikt, welk geheel staat onder regie van Alfred Petoletti. Dat de regisseur Petoletti ook een be kwaam dresseur is, toonen de evoluties der Siberische drommedarissen, die heel rustig imde manege gaan liggen, om op commando 4e dwergponny's de gelegenheid te bieden razend vlug over hen heen te springen, en ook de paarden, die zeer behendig op en om in de manége geplaatste tonnen te manoeji- vreeren. De vrüheidsdressuren van Hakans- son Petoletti zijn perfect en oogstten dan ook evenals de andere nummers een dave rend applaus. Het zeeleeuwennummer had ook een uitbundig succes. Het is een raadsel hoe de heer Konzelmann deze glibberige beesten de kunst vay het correct jongleeren en het applaudisseeren heeft geleerd. Het roofdieren-nummer, dat als altyd een deel de«* bezoekers wat griezelig vindt, heeft evenals de praestaties van de Indische en Afrikaansche olifanten doen zien dat op het gebied der groote dressuren het circus ook over uitnemende krachten beschikt. De variété-nummers, die de dressuren af wisselen, zijn talrijk en zeer gevarieerd. Sar.ona, de antipodist, jongleert met zijn armen en beenen met alles en nog wat, een aartgekleettte pop, een ledikant 'met kunst- babies, met gouden ballen en nog meen', wonderbaarlijk, Giovanni Pomi, die het spierwonder wordt genoemd, schijnt spieren te hebben van staal, zoo geweldig, dat aan een haak, fusschen zijn rugspieren vastge klemd, zijn bekoorlijke partnerin hoog in de lucht gracieuse toeren verrichten kan. Nadst deze sterke man zijn er twee blonde girls, van wie men niet moet vertellen dat zij van het zwakke geslacht zyn, want zij manoeuvreeren met zware kogels en pro jectielen alsof het knikkers zijn. En zy doen dat met een charme, die de indruk wekt als of deze sport hun bijzonder veel genoegen erschaft. Dan zyn er komieken op de draad, die allerlei grappen uithalen op een strak gespannen koord, waarop zij paradeeren alsof zij den vasten weg onder de voeten Zoo zyn er nog gymnasten, de Silaghi- troep, van wonderbaarlijke vlugheid en be hendigheid en een man Aloys Peters, die zich louter voor de aardigheid eiken avond ophangt, hoog in de lucht, geweldig sen sationeel, maar hy komt toch in levenden lyve weer op den grond, en dan de bekoor lijke trapeze-artiste Lucie, wier evolutie» ieder verbazen. De clowns, we hebben het reeds gezegd, verstaan de kunst het publiek in de pauzen en ook in de speciale nummers die zy geven, in de meest genoegelyke stem ming te brengen en heerlijk te laten lachen. Een pracht-middel voor allen, die in dezen tyd van somber weer en slechte zaken aan naargeestigheid lijden. Zoo tracht Hagenbeck's circus op zyn wijze he' de bezoekers van Scheveringen 's avonds aangenaam te maken. Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmiddag worden er kindervoorstellingen gegeven. Dr. B. H. Vos legt zijn functie neer. Up 69 September ais geneesheer- directeur van volkssanatorium te Hellendoorn. Op 60 September as. zal dr. B. H. Vos zijn functie van geneesheer-directeur van het volkssanatorium te Hellendoorn neerleggen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Dr Vos heeft gedurende 62 jaar aan het hoofd van de Inrichting gestaan. Tallooze lij- dei£ aan tuberculose hebben in Hellen doorn genezing gevonden van hun ziekte en zijn aan hun gezin en hun werk terug gegeven Door de patiënten en oud-patiënten is opgericht een comité tot huldiging van dr B. H Vos, dat zich voorstelt op 30 September den scheidenden geneesheer directeur een stoffelijk blijk aan te bie den van hun blijvende dankbaarheid voor hetgeen hij voor het herstel van hun gezondheid heeft gedaan. GEMENGDE BERICHTEN. Ue brand in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. üp het politiebureau aan de Witte de Withstraat in Rotterdam bevinden zich op het oogenbhk in arrest de 62-jarige J M„ diens beide zoons de 60-jarige E. M. en de 26-jarige I. M„ alsmede de 53- jarige M, van E., directeuren van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. De politie heeft gisteravond tot laat in.den nacht verhooren afgenomen en het is gebleken, dat diverse verklaringen, van de bi] de zaak betrokken- personen, niet met elkaar kloppen Vele punten vragen.om nadere opheldering. Het alibi b.v dat, terwijl het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen afbrandde ten huize van de .familie M juist een ver- lovingsfeestjé werd gevierd, was we! zeer mooi doch de politie ontdekte, dat er toch hiaten in bleken te zijn. De verklaring van den nachtwaker Wuyster, dat tot voor ongeveer een maand altijd door de nachtwachten zelf in het gebouw was "gesurveilleerd, het geen later niet meer het geval was, daar de directie de sleutel ingenomen had en zelf voor de controle in het gebouw zorg de. is van belang gebleken Ongeveer een half uur vóór dat de brand uitbrak hebben voorbijgangers twee personen uit het gebouw zien komen die het ijzeren toegangshek met een. sleutel achter zich hebben aigesloten. De heeren begaven zich vervolgens naar een auto die op nen wachtte en waarmede zü weg reden. Toen naderhand bleek, dat een brand in het gebouw van K. en W. hadi gewoed hebben deze voorbijgangers de politie van hetgeen zu gezien hadden in kertnls gesteld In verband hiermede verzoekt de commissaris van de afdeeling Cen trum den chauteur oi auto-bezitter, die in den nacht van den brand tusschen een en twee uur een tweetal heeren naar het gebouw van K. en W. heelt vervoerd, hen voor oi nabij het gebouw heeft laten uitstappen om daarna den wagen, tot het tweetal terugkeerde, ten einde daar op weer verder te rijden met de betrok kenen zich aan het bureau aan de Wittt de Withstraat te willen vervoegen tot het geven van inüchlngten. De bewuste auto mobiel heett tusschen Binnenweg en Witte de Withstraat in den tijd tus schen één en twee uur in den nacht, op den Schledamschen Singel gewacht. EERSTE KAMER. De beerrootinK van het Landbouw fonds. Zijn de boeren tevreden. De Kamer heeft gisteren, we meldden het reeds, de begrooting van het Land- bouwcrisistonds goedgekeurd, nadat de Minister de verschillende sprekers had beantwoord. Aan de rede van den Minister ontlee- nen wij nog het volgende: Wat de vier juristen betreft, die aan het Landbouwcrisisbureau op staanden voet ontslag hadden genomen, achtte minister peckers geen dringende reden aanwezig om hierop terug te komen, om dat zij niet eeist hadden getracht, hem te spreken. Z. Exc. zeide, voor eiken bur ger te spreken te zijn, „zelfs voor den malsten burger" en nog eerder voor ambtenaren. Graat de Marchant et d'Ansembourg CN.S.B.) heeft een philipploa gehouden tegen de erislspolitiek der regeering, maar er geen andere erislspolitiek tegen over gesteld, een leemte, waarop de mi nister aanstonds wees. De bewindsman bestreed hem zeer scherp. In verband met zijn vroegere functie gewaagde hij van den krygstucht-ondermijnenden in vloed der N.8.B. De heer d'Ansembeurg werkte op de lachspieren door te klagen, dat deze regeering dictatoriaal w$s. Toen de minister hierover onder her- nieuwe *roolijkheid der Kamer zijn ver wondering te kennen gal. antwoordde de graai, dat Z Exc. blijkbaar het ver schil niet kende tusschen een dictator en een leider Eenigszins komisch deed ook 's heeren d'Ansembourg's klacht aan, dat de crisis maatregelen van boven ai worden opge legd. Voor de hand lag 's ministers ant woord, dat de N.S.B niet deii Indruk gaf, maatregelen van onderop te wenschen. De lijst van tuinders, die deelnemen aan de crisistuchtspraak, zal worden uit7 gebreid In overweging is een toepassing van de crisisuitvoerwet op groenten, fruit en vroege aardappelen, wat aan de qualiteit dezer producten ten goede zal komen Ook wil Z Exc overwegen een teeltpremie op korrelmals, maar tegen een premie op mais als groenvoer heeft hij bezwaar. Voor 19 September, Sint Michiel, den klassieken datum, waarop de tarwe-uitzaai begint, zai worden be kend gemaakt, welke richtprijs voor tar we in het nieuwe seizoen zal gelden. En met de centrale landbouworganisaties wordt overleg gepleegd over de overne ming van het werk der veehouderijcen trale door deze organisaties. De minister ontkende, dat de boeren zoo ontevreden zouden zijn. Als sultan Haroen-al-Raschid begeeft hij zich van tijd tot tijd onder zijn volk, zonder dat dit weet, wie. hij is En als hij een boer aan den weg vraagt, oi hij tevreden is, is het antwoord altijd: „Och Ja, het kon beter, me.ar wij kunnen wel bestaan". Vandaag heeft de Kamer besproken het wetsontwerp tot oprichting van de N V. aatschappij voor lndustrietinancie- ring. De heer Blomjous (r.k.) achi voortzet ting van industrialisatie voor ons land noodzakelijk en wijst er op, dat. hoewel jaarlijks 40.000 jonge menschen op de arbeidsmarkt komen, de behoeite aan arbeidskrachten door de mechanisatie vermindert. De hoop, dat dit wetsont werp van voldoende beteekenis zai zijn om den uitvoer van fabrikaten te stimn- leeren is slechts Ideëel, omdat de export steeds kleiner is geworden. Vernooging van Invoerrechten is drin gend noodig. Het wetsontwerp ls aangenomen. M RKTRE RIGHT. Crisis Botermerk. De" heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 19 t.m. 25 Juli vastgesteld op 80 cent per K.G Boternoteering. De commissie-noteering voor Nederland sche boter is voor de week van 20 t.m. 25 Juli vastgesteld op 62 cent per K.G. RA DTO-NTFf TWS. Vrijdag 17 Juli. Hilversum I, 1875 M. V.AJLA. 5.— Kin- {Jeruurtie: 5.30 E. Walis en zyn orkest; 8.— Graanofoon; 6.15 E. Walis en zijn orkest; 7.—- Causerie; 7.20 Orgelspel; 7.50 Nieuws berichten; 7.56 Herh. SjOjS.-ber.; 7.57 Gra- mofoon; V.P.RX). 8.Nieuwsberichten; 8.05 Hét beloofde land; 8.3b Het Haar. lemsch Stryktrio; 9.Levensvoorberd. ding; 9.30 Vervolg concert; 10.-Causerie; 10.30 Gramofoon; 10.40 Avodwijding; V.A. R.A. 11.Nieuwsberichten; 11.05 Jazzpro- gramma; 11.3012 Gramofoon. Hilversum II. 301.5 M. NjC.R.V. 6.— Gra mofoon; 5.30 Sopraan, cello en plano; 6.30 Tuinbouwpraatje; 7.Berichten; 7.15 Lite. ralr halfuur; 7.45 Reportage; 8.Berich ten; 8.15 N.C.R»V.-orkest; 9.— Fotografie als liefhebberij; 9.30 Vervolg concert; 10.— Berichten; 10.3011.30 Gramofoon. Zaterdag 18 Juli. Hilversum I, 1875 M. V.A.R.A. 8.— Gra mofoon; V.P.R.O. 10.— Morgenwijding; V. A.R.A. 10.15 Voor arbeiders in de continu bedrijven; 121.45 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. K.R.O. 89.15 en -10.— Gramofoon; 11.30—12 Godsd. half uur; 12.16 K.R.O.-orkest en Gramofoon. WEERBERICHT. Hoogste stand 767.0 te Weenen. Laagste stand 747.2 te Helsingfors. Verwachting: Matige, later wellicht toe nemende Zuidoostelijke tot Zuid westelijken wind, toenemende bewolking met veel kans op regen of onweer, later koeler. BIDE BAND BB 10-0229H Gelukkig hij. die de zonnestralen leer de opvangen, welke altijd nog door den mist en den nevel van het verdriet door dringen. FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. Nadruk verboden. 2 Met de vlammend-roode bloemen in haar armen gekneld vloog Rosalie het met dennennaalden bedekte pad af en baande zich een weg naar den oever van de rivier. Er was "geen mensch te zien. want de mijnwerkers en houthakkers waren allen aan het werk, doch toen Rosalie de bloe men liet vallen en in de verte tuurde zag ze een Jongeman in een kano, die wild vocht om vrij te kortten uit den maal stroom, die hem na'ar beneden zoog Ro salie kende geen vrees en kon roeien als de beste. Ze maakte een kano los, die aan den oever gemeerd lag. terwijl ze luidkeels tegen den jongeman schreeuwde, en Dick ag, toen hij een seconde opkeek, i jong meisje snel naar hem toekomen, terwijl ze de stroomversn/ellingen ont week. alsof ze eiken rimpel van het water kende. Met Rosalie's hul'p bereikte de vreem deling heelhuids den oever en ofschoon de vrees voor den dood nog in zijn oogen te lezen was, kon hij toch niet nalaten de buitengewone' schoonheid van zijn redster op te merken. Van haar kant be- 1 keek Rosalie haar metgezel met klnder- 1 lljke openhartige nieuwsgierigheid, j wie ben je, vreemdeling? vroeg ze met die lieflijke, eenigszins heesche stem die de grootste charme van de Ieren vormt, vermengd met het eigenaardige accent, dat ze van de mijnwerkers had overgenomen. I Ik heet Dick Bryse en kom uit Te- miskaming. Drie dagen en nachten heb Ik al geroeid. Ik hoorde, dat de ülencon- nel Claim goed was en wou met de man nen hier komen meedoen. Maar laat ik je eerst bedanken voor Je hulp. Ik zal het nooit vergeten De zachte, beschaafde stem van den man, die in Oxford had gestudeerd, deed J Rosalie aangenaam aan en ze glimlachte vriendelijk tegen den vreemdeling. Ik hoef geen bedankje te hebben. Niemand in Glenconnel zou zelfs een kat laten verdrinken Maar jezult wel hon- 1 ger hebben. Ga direct mee naar Mary, I dan krijg je wat te eten. j Mary, hieris een vreemdeling, die Zoo dom was om de Kama-watervallen af te varen, zonder dat hij ze kende, riep Rosalie, terwijl ze haar arm vol bloemen op de tafel wierp. Hij zegt, dat hij van Temiskaming, daar boven bij Kildoon, komt. Geef hem wat v.an de heerlijke J soep en een kuiken. Dick Bryce keek .om zich heen, ver baasd over de gezellige omgeving. In een hoek van de woonkamer stond een plano en midden op den helderen, met zand bestrooiden vloer zag hij een mahonie houten tafel, een prachtig meubelstuk. Aan de wanden hingen, voornamelijk foto's en een meesterlijk geschilderd olie verfschilderlj van een mooie, aristocra tische vrouw in kostbaar bont had de eerepiaats boven den schoorsteenmantel. Rosalie zorgde er voor, dat het schilderij van haar moeder altijd versierd was met boschbloemen. Welkom, Jongeman, Je kunt krijgen wat wij hebben, ofschoon het de vraag is ot je mag blijven, zei Mary ronduit, terwijl ze een bord soep en wat drinken voor den vreemdelingplaatste. Toen Chicago Charley evenwel het op gewonden gezicht van het meisje zag en naar den knappen Jongen vreemdeling keet, had hij al uitgemaakt, dat Glen connel geen plaats voor Dick Bryce was! We hebben genoeg menschen om onze claim te bewerken, mannetje, geel je dus geen moeite, deelde hij hem kort af mede. Hij mocht die donkere, ulfc drukkingsvolle ooge niet. Maar ik kan 'kapitaal in de mijn steken, hield Dick Bryce aan. Geeft niks, jongeman, wat ik zég, dat meen ik-r- begrepen? Chicago Charley spuwde onverschillig op den met zand bestrooiden vloer In de oogen van den vreemdeling kwam een donkere woede, bijna haat. De tegenwerking van den onontwlkkel- den mijnwerker maakte hem nog ver langender om zijn geluk in de Glencon- nel-mljn te beproeven Kunt u me ook zeggen, waarom u er eh -- zoo tegen bent om me op te nemen in uw gezelligen kring? vrbeg hij glimlachend, en het sarcasme, dat lag opgesloten in deze langzaam gesproken woorden, ontging den robusten mijn werker niet. Dat 'gaat je geen steek aan, kerel tje. Je gaat hier vandaan en vlug, ant woordde Charley kwaad. I Rosalie had hem met wijd geopende I oogen staqn aankijken. Plotseling barst te ze los: I Ik vind, dat je een beetje te vlug van stapel loopt, oom Charley. Hij kan vannacht niet terug gaan, want overdag weet hij al niet hoe over die waterval len heen te komen De dankbare blik, dien Dlck Bryce haar toewierp, deed het bloed vlugger door haar lichaam stroo men en haar gezichtje bloosde van vreugde. Ik zal morgen teruggaan, als u het wenscht, maar ik zou voor vannacht graag een onderdak willen hebben, voeg de Dick Bryce hem toe en nu Chicago zijn zin had doorgezet, toonde hij zich veel toeschietelijker, voordat hij het klei ne blokhuis verliet Voor het eerst in haar leven ergerde Rosalie zich aan haar lieven oom',Char ley. Toen hij was weggegaan en Mary den tuin Jnliep om wat groente te halen, wendde zij zich tot den vreemdeling en zei: Het ls onaardig van oom Charley ik heb hem nog nooit zoo norsch tegen een vreemde zien doen. En terwijl hij naar het ontroerend moooie gezichtje van het meisje keek, begreep hij Ineens de ware reden van den ouden man. Wat een dwaas, mompelde hij bin nensmonds, alsof iemand Dick Bryse ooit de loet heeft afgestoken' als het om een meisje ging! Maar misschien mag ik hier mijn geluk in de mijn nog wel beproeven. Chicago had den vreemdeling al dade lijk doorgrond. Dlck Bryce was er de man niet naar om zich zoo in de wildernis te begraven, maar er waren enkele duistere punten in zijn leven, die dreigden aan het licht te komen. Het kwam met zijn plannen goed over een zich in Glenconnel te vestigen en toen -hij zijn oogen op Rosalie richtte, onderging hij de bekoring van haar on schuldige charme en besloot haar voor zich te winnen. Zij was bezig de lelies te schikken en hij ging naar haar toe en wond een lange krul, die over haar J schouder naar achteren hing, om zijn I vinger. I wat heb je prachtige krullen wil j je me niet vertellen, hoe je heet? vroeg hij met zijn zachte, overredende stem. 1 Ik heet Rosalie Moran, maar in Kil- doon noemen ze me „de Roos van Glen- j connel", en de jongens hier noemen me alleen Rose, antwoordde ze. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. GOUlDlA, 17 Juli 1936. Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 20 Juli a.s., des namiddags 7 uur. Aan de orde komen de volgende punten: Het voorstel tot benoeming van een onder wijzeres aan de O. L. school no. 7. Het voorstel tot benoeming van eeh onder wijzeres aan de O. L. school B. Het voorstel tot benoeming der leden van dé Comimssie van Toeziet op de Arbeids beurs. Het voorstel tot intrekking van de raads besluiten van 28 Mei 1936, waarbij aan den heer J. Ringeling op diens verzoek eervol ontslag werd verleend als hoofd der O. L. School no. 4 en tot benoeming van den heer A. A. van Ieperen als hoofd dier school. Het voorstel inzake vermindering van de wedden van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Het voorstel van den Burgemeester in zake de vermindering van dé wedden der wethouders. Het voorstel tot vaststelling eener nieu we verorderting op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting ih de gemeente Gouda. Het voorstel tot vaststelling der gewijzig de begrooting der gemeente voor het diensv- jaar 1936. Het voorstel tot vaststelling eener Yer" ordening tot regeling van het door particu liere eigenaren in exploitatie brengen van bouwterreinen (met aanvullingsvoorstel). Het voorstel tot wijziging der Ambte naren- en Werkliedenreglementen 1935. Het voorstel tot vaststelling eener Ver ordening, regelende de rechtspositie der werkvrouwen. Het voorstel tot het verleenen van mede werking ex-artdkel 72 der L. O. wet 1920 tot aanschaffing van leermiddelen voor de Wes- terschool. Het voorstel tot het weigeren van mede werking om krachtens art. 72 der L. O.-wet 1920 het speelterrein der Westerachool op te hoogen. Het voorstel tot wijziging van het regle ment der Handelsavondschool. Het voorstel tot wijziging der overeen komst tot levering van electrischen stroom aan de gemeente Schoonhoven. Het voorstel tot wijziging van het be sluit tot verkoop van grond, gelegen ten noorden van den Graaf Florisweg, aan Gebrs. Kok te Reeuwyk. Het voorstel tot aankoop van een woning en erf, gelegen aan de Boomgaardstraat. Het voorstel tot het in erfpacht nemen van een gedeelte van den langs den Bode- graafschen Straatweg gelegen berm. Het voorstel tot verhuur van een terrein, gelegen'aan de Walvisstraat aan de Voet- balvereeniging O.N.A. (met aanvullings voorstel). Het voorstel tot het verleenen van ver gunning tot het betreden van een gerioleer- de zijl achter de Corn. Ketelstraat aan dén heer A. Lafeber. Het voorstel tot wijziging der overeen komst, afgesloten met de N.V. Maatschappij tot exploitatie der machtiging voor radio- distributie in Gouda „G.D.R.". Het voorstel op het adres van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders, werkzaam by straten- erl wegenbouw, inzake het tarief- loon der straatmakers. Het voorstel tot het aangaan van kas- geldleeningen in het 3e kwartaal 1936. En Verder voorkomende zaken. De Begrooting 1936. Door Ged. Staten aan het Gemeente bestuur teruggezonden. Verschillende opmerkingen. Gcwüz.g- de heffing op de Personeele be. lasting. By schrijven d.d. 7/9 Juli j.l. hebben Ged. Staten dezer provincie de door den Raad d.d. 16 Juni j.l. vastgestelde en aan ge noemd' college ter goedkeuring toegezonden begrooting dezer gemeente voor het dienst, jaar '1936, zonder van hunne goedkeuring te zyn voorden, teruggezonden. Het onderzoek van deze begrooting heeft Ged. Staten aanleiding gegeven tot eenige op- en aanmerkingen, die by gemeld schrij ven ter kennis worden .gebracht. De eerste en wel voornaamste en meest ingrijpende opmerking van Ged. Staten be treft de door den Raad by raadsbesluit van 16 Juni j.l. vastgestelde nieuwe heffing van opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting, waarvan de vermoedelyke uit- komsten in deze begrooting zijn verwerkt. Ged. Staten deelen mede, dat, wat deze heffing -betreft, voor deze gemeente geen afwyflcing kan worden toegestaan van een algemeen geldene voorwaarde, n.l, dat de opbrengst gelijk moet zyn aan een heffing van 200 opcenten voor alle aanslagen in de 4e klasse. Inmiddels, zoo deelen zy mede, hebben zij de Regeering geadviseerd voor loo pi ge aanslagen te doen vaststellen naar een o pc entengetal van 200 voor alle aar- slagen. Daarbij wordt er aan herinnerd. ..dat een progressieve heffing voor dit jaar niet meer kan worden goedgekeurd en de heffing van 200 opcenten op alle aanslagen met handhaving van de tegenwoordige clas sificatie (4e) als een voorwaarde voor de verkrijging van den benoodigen by zonderen steun zal gelden". In dit verband is vast stelling van een verordening, waarbij het opcenten aantal op de aanslagen van deze belasting te heffen voor alle aanslagen op 200 wordt bepaald, eiach. Deze gewijzigde heffing verhoogt de In komsten met 11.000. Wat verder de samenstelling der begroo ting 1936 betreft, "merkenGed. Staten op dat op verschillende post^ïkuimen worden verminderd, zooals: aanschaffing en onder houd schoolboeken, kosten pan leermidde len, vertèringskosten verbonden aan verga deringen en conferenties, uitghven van vèt-* schillende commissi©»; 6. en W. zjjn van oordeel dat de bedra gen éoor i(deze posten aan den lagen kant zijn, sléchts op enkele zal een MHn be<jrag kunnen^ worden bezuinigd. Ged'. Staten zyn niet overtuigd dat tte afschaffing van het stenografisch raads\ er- slag besparing zal geven. B. en W, stejlrn voor in élk geval een proef 'te nemen. Watde bezoldiging van kwéfekelingen by het openbaar lager onderwijs betreft, kan de raming van volgno. 560 slechts wordtn toegelaten, indien de besliste noodzakelijk heid daarvan wordt aangetoond. Bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente is één kweekeling werkzaam, n.l. aan school 4. Deze school heeft 5 volledig leerkrachten voor 6 klassen. Combinatie van de klasse 1 en 2 is niet mogelijk, daar deze tezamen meer dan 50 leerlingen tellen, terwyl de lokalen niet meer dan 48 leerlin gen kunnen bevatten .Ook de nieuwe aan gifte van leerlingen heeft doen zien, dat deze samenvoeging van klassen ook voor het nieuwe leerjaar niet mogelijk zal zijn. Noodgedwongen is dus tot tewerkstelling van een kweekeling moeten worden overge gaan. J B. en W. stellen den Raadi voor te beslui ten, dat in diezen zin aan Ged. Staten zal worden bericht. Gevraagd wordt ten opzichte van volgno. 669 (Bijdrage gebruik schoolbaden) welk gevolg is gegeven aan dé aanwyzing in den (brief van 18/20 Maart j.l., betreffende in voering van een vergoeding voor het ge bruik van schoolbaden. Hoewel B. en W. geenszins de bezwaren voorbijzien, die aan de heffing van een ver goeding voor het gebruik der schoolbaden zijn verbonden immers de leerlingen kunnen niet verplicht worden deze baden te gebruiken, met als gevolg, dat een be langrijke stagnatie in den geregelden gang van zaken niet uitgesloten is zyn B. en W. bereid, nu gebleken is, dat ook elders een dergel yke vergoeding wordt geheven een ernstig onderzoek hiernaar in te stel len. Ten spoedigste zullen B. en W. den Raad met den uitslag daarvan ln kennis stellen, respectievelyk voorstellen terzake doen. In dezen zin) geven zij in overweging Ged. Staten te doen berichten. Ged. Staten merken verder op dat bü de post Werkverschaffing en Gem. dienst voor arbeidsbemiddelinggeen rekening is gehou den met de gemaakte opmerkingen. B. en W. wijzen er op dat deze opmerkin gen betreffen de aanleg van de sportvel den en de uitbreiding van personeel by de Arbeidsbeurs. Wat de eerste betreft in deze plannen zyn wijzigingen gekomen, wat de tweede betreft, de personeelsuitbreiding houdt verband met de gestelde eisch tot aanstelling van een tweetal controleurs en de benoeming van een adj.-commies. B. en W. stellen voor dit aan Ged. Sta ten te berichten. De op de begrooting onder volgno. 743a uitgetrokken subsidie aan de Vereeniglng „Zorg voor geestelijk misdeelden" ten be hoeve van hare werkinrichting, enz., zal be perkt dienen te blyven tot het door de ver eeniglng verschuldigd huurbedrag. M.a.w. mag de financieele bijstand', die de gemeen te aan deze vereeniging bewyst, niet uit gaan boven de gratis beschikbaarstelling van localiteit. Dientengevolge zal het bedrag van dezen post met 825.moeten worden vermin derd. De post onvoorziene uitgaven, uitgetrok ken tot een bedrag van 9.510.59, kan met f 500.worden verlaagd. B. en W. stellen voor ook aan dezen wensch van Ged. Staten te voldoen. B. en W. hebben de financieele gevolgen van de hiervoren gedane nadere voorstellen samengevat in een ontwerp-wyzigingfdr- tduitb Hieruit biy'kt, dat het eindresultaat daarvan is, dat in totaal een vermindering van uitgaven met 1389.61 en een verhoo ging der ontvangsten met 11.000.wordt verkregen. 200 opcenten op de Personeele Belasting. Op alle aanslagen. Bij besluit van 16 Juni j.l. heeft de Raad het aantal op de hoofdsom der personeele belasting te heffen opcenten vastgesteld op 137 tot 228. Na toezending hiervan aan den Inspec teur der Directe belastingen, teneinde de door de provinciale voorschriften geeischte viseering van dat besluit te verkrygen. bleek, dat de Minister van Financiën in middels, met gebruikmaking van het be paalde byt artikel 9 der wet vaij 4 Maart 1935 had bepaalds dat de aanslagen voor deze gemeente ten kohieren moesten wor den gebracht, met inachtneming van e°n aantal van 200 opcenten op alle aanslagen Naar aanleiding hiervan verzochten B en W. genoemden Minister telegrafisch, de be. rekening der aanslagen te willen doen sta ken, bespraken «y de«e aangelegenheid ter. departemente en wendden zy zich schrifte lijk den Minister van Binnenlandsche Zakenv Zy Roeten den Raad thans mededeelei., dat al de pogingen om de regeering te be wegen, alsnog wyziging te brengen in de voorlooplge aanslagregeling, hebben ge faald. Zij zien zich daarom en terreer waar dit thans als een voorwaarde voor de verkryging van dew by zonderen steun uit het werkloosheidssubsidiefonds is gesteld genoodzaakt den Raad voor te snellen het vorengenoemd besluit van 16 Juni in te trékken en' het aantal voor het jaar 1936 te heffen opcenten vast te stellen op 200. Vergadering^ Kamer van Koophandel en Fabrieken. Actie tegen opheffing l(jn Gouda— Schoonhoven wordt voortgezet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken- voor Gouda en Omstreken kwam gisteren middag in"' haar gebouw onder voorzitter schap van den heer Hermt X. Schreuder, in vergadering byeen. In'Zyn openings woord sprak de voorzitter jzyn vreugde- uit over het herstel van den heer J. van Kra nenburg, die voor deze woorden dankte en in gelyken zin zich uitte over het herstel van den voorzitter. Na de mededeeLingen van den voorzitter en voorlezing der uitgegane stukken, wer den de ingekomen stukken aan de orde ge steld. Het verzoek van het Gemeentebestuur om subsidie ten behoeve van de Handelsavond school zal by de begrooting worden behan deld. Een verzoek om subsidie van het Ne derlandsche Comité voor de Intern. Vredes campagne van 3—6 Sept. te Genève werd afgewezen. Een schryven van den hey P. J. van Harmeien, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland inzake de opheffing van de spoorlyn Gouda—Schoonhoven had ^en langdurige bespreking tot gevolg. De voorzitter noemde het plan tot ophef fing een misdaad gepleegd aan de bevolking van Gouda en een deel der bewoners van de Krimpenerwaard, Lopik'erwaard en Al-1| blasserwaard. Spr. wees er op dat de be- dryfresultaten van deze lyn, die de Kamer heeft ontvangen, totaal verschillen van de cyfers in het jaarverslag van de Spoorwe gen en hy herinnerde eraan dat toen -de lyn Gouda'Schoonhoven geopend werd, door de spoorwegen de eisch is gesteld dat de lijn 5.per dag K.M. zou moeten op brengen. Dit was na 1 jaar reeds ƒ11. per dag K.M., terwyl na 20 jaren dit be drag is gestegen tot ƒ20Door de tyds- omstandigheden zyn deze cyfers terugge- loopen en bedraagt het thans 11.pei dag K.M. Waarom dit bedrag nu te laag is en by de- oprichting niet, is voor den voor zitter een raadsel. Hy wenschte de meening van de leden hieromtrent te hooren. De heer Beyen vroeg waarom het Comité van Actie tot behoud van den spoorweg GoudaSchoonhoven, zich na de uitspraak van den Minister van verdere actie heeft onthouden De voorzitter begrypt hier ook niets van. Het Comité van Actie heeft zich beraden of het zijn pogingen tot behoud van de lyn nog zal voortzetten, nu de minister heeft verklaard dat het besluit t»; opheffing de finitief is. Drie burgemeesters wilden ver- dere actie staken, zy zyn voor de uit spraak van den ministei gezwicht. De heer Donker zeide van meenin^ te zyn dat de Kamer in geen geval de actie iri'ag stopzetten. Nadat de heer v. d. Loo nog inlichtingen had ingewonnen omtrekt de behoefte der omwonenden ten aanzien van den spoorweg of van een nieuwe weg» werd besloten dat de Kamer haar actie voor het behoud van de spoorlyn GoudaSchoonhoven en voo«- den aanleg van een- nieuwen verkeersweg GoudaSchoonhoven zal blyven voeren. Een ingekomen schryven om steun voor het Goudsch Welvaart-Comité werd door dén heer Donker toegelicht. Besloten werd do reed» toegezegde subsidie van 10.op f 25.te brengen, van 10.op 25.— te brengen. Het voorstel tot benoeming van leden in de Bevrachtingscommissie Rotterdam werd conform het besluit aangenomen. Voorts werd besloten met de andere Kamers in overleg te treden inzake een voorstel tot uitbreiding van de mschryVingsplichten in het Handelsregisten vooj de kleinere groe pen. By de rondvraag verzocht de heer Jac. van Vliet ^it Gouda van de Kamer een ad- haesiebetuiging met de actie ,die thans ge voerd wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen voor een snellere verbinding met de andere dee- ilen van het land door een vaste boot- of veerdienst. Besloten werd dat de Kamer overleg zal plegen mei) de Kamer van Koop- ha nel in Terneuztm. Hierna sloot de voorzitter met enkele woorden van dank deze vergadering. Het Stedelijk Orkest gedurende 1936 behouden. Naar wy vernemen zal het Stedelyk Or kest voorloopig blyven voortbestaan, dank zij verschillende bydragen van stadgenooten ontvangen, waardoor het tekort over 1936 is gedekt. I Naar aanleiding hiervan is in een deze week gehouden vergadering van de Commis sie tot Instandhouding van het Stedelyk Muziekkorps met den directeur en de leden besloten het besluit -tot opheffing in te trekken en het orkest in 1936 te laten voort bestaan. Jn October zal bedoelde commissie met het Gemeentebestuur beraadslagen over de vraag, of en op welke wyze de financieele moeilijkheden zyn te overwinnen. Eerst dan zal een definitief besluit over het al of niet voortbestaan van het orkest genomen wor den. De Directeur, de heer Joh. Fabriaan blyft dit jaar nog in functie. Hy hreft echter het voornemen in December a.s. als zoodanig af te treden. Bekneld geraakt tusschen brug en schuit. Opgenomen in het St. Joseph- Paviljoen. Gistermorgen omstreeks 11 uur heeft zich by de rioleeringswerken aan de Graaf Flo risweg een ernstig ongeval voorgedaan. Een leege bak, waarmede de aarde, die be stemd is voor demping van de sloot, wordt vervoerd, moest weggebracht worden. De arbeider T., wonende in een woonschuit aan de BreeVaart, had het ongeluk by het onder- door-vdfren van de brug, tusschen (je brug en de 'bak bekneld te geraken, waardoor Jiq 'ernstige* %neuzingen' bekwam. De man ia ohmiddellyk .haar het St. Joseph-Paviljoeiv gébracht en raoet daar eènige dagen ter obsprvatie blyven. Naar wy vernemen was zyn toestand van ochtend naar omstandigheden! gunstig te noemen. De propaganda voor het Hollandsch zeebaqket. - De haringwppk, de propagandaweek voor het heerlyke HoMandsehe zeebanket, heeft overal in den. laradie succes gehad. De versierd^ auto die het l^nd doorkruist en hpt publiek nog eens extra wyst op het gebruik van haring, heeft gisteren ook Gouda bezocht en niet alleelï'de Hollandsche haring in grooten getale verkocht, maar ook met kwistige hand vlugschriftjes ver spreid, waarin den raad wordt gegeven meer haring te eten en op die manier de dokters minder werk te geven. AGENDA. 18 Juli Speldjesdag Dorus Ry kersfonds. 19 Juli 8 uur Tuin Vereenigingsgebouw Gouwe 93, opvoering van Jan Vuysters'. openluchtspel „Het is U niet geoorloofd". 17 Juli 8 uur Gebouw Leger des Heils. Goudsch Vacantie Kinlerfeest. Samen komst van het Comité met de ouders. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. G.Z.C. wint van R.Z.C. en blijft aan bod. G.Z.C. II stelt teleur. De gisteren in de Sted. Zweminrich ting gespeelde wedstrijden hebben deels voldoening en deels teleurstelling ge- gebracht. Het eerste zevental van G.Z.C. zorgde voor een overwinning. In een spannende goede wedstrijd met mooi spel wonnen de G.Z.C.-ers van R.Z.C. I, dat evenwel hun internationaal Regter miste. In het doel heeft v. Straaten dit maal uitstekend werk verricht, terwijl ook de voor-spelers eer. productief spel leverden. Na het beginsignaal is R.Z.C. het eerst bü de bal en het direct geloste schot kan v. Straaten met moeite keeren. Als w. den Boer even later vrij komt te liggen wordt hü Juist bü het-schleten aangeval- Jen, de bal komt evenwel toch nog bü C. Tübout, maar doordat de bal hem uit de vingers glijdt faalt zün schot. Toch schiet C. Tübout in, maar op dat me ment was voor vasthouden gefloten TiJ- Dout plaatst de' bal hierop naar W. den Boer, wiens keiharde schot net over gaat Een fout van Van Elk wordt door de paal gered. Even voor het einde van de eerste helft krügt J. Tijbout de bal vrü op de hand en ineens door, schiet hü langs de R.Z.C.-doelman in de tou wen (ï—o. Daarna wordt gedraaid. Een misverstand tusschen Den Boer Sr. en Van Elk wordt G.Z C. bijna nood lottig. maar het vrije schoj. heeft geen succes. Bü een duel tusschen Den Boer Jr. en een R.Z.C.-er wordt laatstgenoem de de kant opgestuurd. Het hierop vol gend vrije schot had vanzelfsprekend succes (2—0). Den Boer Sr. was even te voren ook het water uitgestuurd, zoodat het eigenaardige voorval zich voordeed, dat het zevental met de nummerieke minderheid het eerst scoorde. Even later werd door wegzwemmen wederom een R.Z.C.-er het water uitgestuurd, maar" van deze pracht-gelegenheid om i0 te maken wisten de voorspelers geen ge bruik te maken. Toen zü eindelük zich losgewerkt hadden en er 90 pet. kans op scoren was floot de scheidsrechter, die een uitstekende leiding heeft gegeven, het eindsignaal. G.Z.C. II, dat voor de rust 1—0 stond, eindigde de wedstrüd met een 1—3 ne derlaag G.Z-C. heeft een klein kansje op een kampioenschap. Hedenavond valt de beslissing. Nu G.Z.C. gisteravond van R.Z.C. heeft gewonnen begint men de hoop te koes teren dat het G.Z.C. alsnog zal gelukken om kampioen te worden. Maar die kans is toch al heel gering. Hedenavond speelt G.Z.C. tegen 8.V.H. en valt al direct de beslissing Verliezen de Gouwenaars dan zullen zü de tweede of derde plaats be zetten. Winnen zij dan zou alleen de minst zware wedstrüd tegen De Zijl, die tot op heden alleen nog maar neder lagen geboekt heeft, op het programma staan, ln het gunstigste geval kan G.Z.C. 12 punten halen, maar willen zü aan spraak doen gelden op het kampioen schap dan moet 8.V.H. dus niet alleen hedenavond verliezen maar ook ln de nog twee volgende wedstrijden maar één punt halen. Beziet men het van deze kant dan zal men moeten toegeven dat de kans heel gering is S.V.H. zal wel op haar tellen passen, maai wie weet. wat er nog gebeurd. Het tweede van G.Z.C. had gisteren beslist van R.Z.C. moeten winnen Zü hebben nu voor S.V.H, 2 de weg geopend om ln hun plaats de eere-titel te ver overen. Zoover is het nu nog wel niet maar in teder geval zün twee kostbare puntjes verloren. Het tweede kan de fout herstellen en het verloren terrein herwinnen door eveneens hedenavond met een overwinning uit Hillegersberg terug te komen. De standen luiden: 2e klasse C. S.V.H 5 5 0 0 10 274 R.Z.C. 6 4 0 2 8 20—9 G.Z.C. 6 4 0 2 8 23—12 8.Z. en P.C. 6 1 0 5 2 10—35 de ZU1 5 C 0 5 0 6—26 Reserve 2e klasse D. S.V.H. 2 J 2 0 4 11—1 R.Z.C. 2 4 2 l 1 5 6—6 G.Z.C. 2 5 3 0 2 6 8—7 Maas 8 4 0 l 3 1 1—12 3e klasse. Poelmeer 1 5 1 1 11 21—9 A.Z.C T b 0 2 10 23—9 Elf hoeven 7 4 1 2 9 12—13 H.Z.C. 'fi 9 3- 2 3 8 15—12 de Gouwe v t6 1 5 2 5—22 D.Z.V.* 7 1 6 2 8—19 vVaterpolo-uitslagen 2—0 1—0 .G.Z.C 2—K.C.Z. 2 13 VOETBAL. De Goudsche slagers tegen een elftal van de firma t*. Kond. De gisterenavond op het üouda-terreln gespeelde wedstrijd tusschen een elftal van de üoudsche slagers en een elftal van de N.V. Ijzerhandel fa. P. Rond en Zn. eindigde in een gedecideerde over winning voor de Goudsche slagers. Zij wonnen met li Bij de Goudsche slagers was de linker vleugel het beste deel van de ploeg ter wijl ook de achterhoede opvallend goed werk verrichtte. Bij het elftal van de fa. P Rond blonken uit de beide backs en de midvoor. Er was veel publiek aanwezig. BfCnOCNDEN, (Bmtaa TtrwtwMiMDMi fer Bwbrtit) Dorus Rij kers fonds. Zaterdag 18 Juli, de dag der redders! Morgen zal Gouda de gelegenheid heb ben, zyn sympathie daadwerkelyk te toonen voor de oude Halden der Zee. Zy hebben hun eigen leven mi de waagschaal stellend, duizenden gered van den verdrinkingsdood, helpt g y mede, h u n te redden en te vry- waren van armoede op hun ouden levens dag. Morgen zullen jongedames ook U een speldje aanbieden met den kop van Dorus Rykers. Wyst haar niet af! Koopt een speldje en offert er voor in de vuurtoren bus, die zy U voor zullen houden. Laat de y verige verkoopsters niet tever geefs een beroep op U doen. Z y offeren tyd en krachten voor dit nationaal liefdadig doel, offert gü een gave! Het Comité: Mevr. H. G. M. GAARLANDT— DE KAT, Voorzitster. Mevr. W. FRANKEN— HOPPEN B ROUW E R Mevr. PöNITZBOEKEL. Mevr. J, H. VAN WIJK— KOUWENHOVEN, Secretaresse. Burg. Martenssingel 8. Gaarne willen we de dames-collectanten er nog even aan herinneren dat zy die des morgens kunnen collecteeren, om 10 uur, en de middag-collectanten om 2 uur ver wacht worden in ,,Het Blauwe Kruis", West haven. WISSELKOERSEN. 16 Juli. 17 Juli. Officieel. Londen 7.37% 7.37% Berlijn 59.22 59.22 F$rys 9.73% 9.73 Brussel 24.82 24.81% Zwitserland 48.07% 48.07 Kopenhagen - 32.95 32.92% Stockholm 38.— 38.05 Oslo 37.07% 37.07% New-York 1.46% 1.46% Prolongatie l'/a, Part. disc. 1%, Daggeld 1, Registermarken 30%, Crediet Sperrmar- ken 16%, Effectensperrmarken 14%, Reis marken 41. Beursoverzicht. Vaste tendenz. Vry opgewekte markt. Koninklyken gevraagd. Rubbers meerendeels hooger. Be- leggingsmarkt verdeeld. Ameri- kaansche shares weinig veranderd. Het vooruitzicht op een vry®n Zaterdag werkte de affaire op de Arnsterdamschti Effectenbeurs niet in de hand en de handel was dan ook van kalmen aard. Desniettemin ging er op enkele afdee-. lingen toch nog wel wat om, zoodat de markt ondanks alles, een vry opgewekt voorkomen had. Vooral by de opening ont wikkelde zich een flinke beweging in de minder courante rubberaandeelen, waar voor zich vraag openbaarde, zoodat in de meeste gevallen hoogere noteeringen tot stand kwamen. Deze papieren worden den laatsten tyd trouwens geregeld langs de kantjes weg uit de markt genomen zonder dat een buitenstaander daarvan feitelyk veel kan bemerken. Amsterdam rubbers kwamen eveneens wat hooger te liggen. In tabakken was de handel niet omvang- ryk, doch voor enkele sumatrasoorten be stond eenige kooplust, en daar vrijwel geen materiaal beschikbaar was, konden slechts transacties tot stand komen tot hooger koersen. Van de affaire in suikerfondsen was byna niet over gebleven. Voor H.V.A.'s kwamen enkele noteeringen tot stand op ongeveer het vorige slotndveau. Op de industrie-af- deeling verkeerden de Philipsaandeelen lichtelyk in herstel, dóch van een flinke verbetering kon toch niet gesproken worden. Unilevers waren geheel op den achtergrond geraakt. Een vry opgewekte handel ontstond in Koninklyken, waarvoor flinke belangstel ling aan den dag werd gelegd. Vooral voor rekening van het Nederlandsche publiek werden deze aandeelen uit de markt geno men, zoodat een verdere koersstyging kcm worden opgeteekend. De Amerikaansche soorten waren veronachtzaamd. 'By beperkte omzetten waren de Ameri kaansche shares niet veel veranderd. De be kende toonaangevende staalaandeelen wer den slechts op meer bescheiden voet omge zet. Daarentegen ontwikkelde zich eenige affaire in aandeelen Republique Steels, waarvoor zich vraag voordeed.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2