it 117 IES IG IDA I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag ZBjuli 1888 Mo m M 75e Jaargang BERGAMBACHT, BOSKOOP, Onder de Goudgravers. RM SUCCES MB5E irW’ABTMB' MMtfML. ANARCHIE IN SPANJE. Terreurgolf slaat over het land. Een monarchistische beweging in Spaansch Marokko. Een nieuwe regeering gevormd. BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ItflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschf nt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen omvangrijke afweermaatregelen hebben ge len met de trouwe troepen s nenwerken ter GELD. BÜTTBJNLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. uujua, nam vil uaiivii, iuti in-iiwisii -v-v de links-republikednschen, n.l. Barcia, Ra- I mns. CJiraU. iwn Horn intro Drie tot natio- I Volgens aan het ministerie van binnen- I Wordt vervolgd.) ikt geëm. Fornuis angeboden. Bevr. v. d. jde 12, Boskoop. ortïef Meisje zoekt Kennismaking heer. Br. met foto’s jrden tegezonden on- 360 Bur. v. d. Blad. voorkomem, dat er een ernstige opstand is uitgebroken, ten aanzien .waarvan de eerste uren elk détail is onthouden,, doordat de te beurlijkheden, maar de stad heeft, volgens deze berichten, haar normale uiteriyk her nomen en de regeering is den toestand meester. 1 is als volgt: Minister-president: Martinez Barrio. BuitenJandsche Zaken: Justicio Azcarate. tomaten der Irat zij ken- hands Naaimachine» Reparation naar B. Colijnstraat 159. waar heeft ontwikkeld, tengevolge van een monarchis tische beweging, heeft Generaal Franco be kend gemaakt dat hij zijn plechtige intocht looi Bovenhui* L. Tiendeweg 55. Poldervaart, Turfm. 1. Tel. 2504 idsritten 25 cent. Ruime wagens. t, Electr. Houtdraaierjj Iroenendaal 67. ■es voor Draaiwerk. Landbouwartikelen logelijke reparaties. Hoepels, Vliegers fM. A. DE GROOT, Hendrikstraat 64-66. >p een Kinderwagen gen prys. lietkade 10. p-'tvegens aanschaffing re wagen Chevrolet 1933, ihitt. zonder gebreken, en Ijsfabriek, V«t, Carrier te koop en een 'en t. e. a. bod. P. Be- Heusdestr. 5, Gouda. -I begrijpen. I rijden Uw I Omstreken: I I. 3026 I FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. Nadruk verboden. en komt dé regeeringstroepfen steunen in den strijd tegen de rebelleni In alle steden moet het volk zich orgi „De partijen, die het vol rfront vormen .Lcka hun aanhankelijk!] id jegens de p 2 Luxe Auto’s, Baker, Ershine 1930, let '28, prima banden. Venteweg H 148. )€H VOORAL VOO» I 12 UUR ELKE W KLEINE ADVM- IN, HST 8UCCE8 MBA AMJWT. »n Weekblad wot 5L. 45. ir Ben.huis, K. Dwars- )0. Net Bov.huis m. uiperstr. 2.90, gegar. Bevr. Krugerlaan 31. (ten dood worden ge- al»isc.. ....„2..: irdCTiing verboden. Een in de haven liggend brand geraakt en ook de omliggende Buylla, Lara en ENGELAND. De aanslag op den Koning. Mac Mahon Vrijdag vo>»r den politie. rechter. j Ruim 100 getuigen van den aanslag op Koning Euward hebben gevolg gegeven aan den oproep der autoriteiten van Scotland Vard, welke thans overguat tot opstel'ing van het dossier, met het oog op het feit, dat de verdache Mac Mahon Vrijdag a.s. voor de politierechter in Bowsuegt zal ver schijnen, Hij bevindt zien thans in het zie kenhuis van de Brixton gevangenis en is in observatie. Scotland Yark onderzoekt thans de kwes tie van ’s konings bescheinung bij toekom stige openbare plechtigheden. Men ver klaart, dat hoewel de aanslag van j.l. Don derdag een zuiver zelfstandig geval is en niets met oproerige beweging te maken heeft, waarschijnlijk toch maatregelen ge troffen zullen worden, om de bescherming der koning te versterken. Mac Mahon’s vrouw kreeg toestemming haar man te be- zöeken in gezelschap van den advocaat Kerstein. a paniek en de menschen vluchtten de kelders in. Een tweede schot vernielde de electrische geleiding, een derde sloeg in; voor het terras van het Palace Hotel, anderen vielen op den spoorweg, maar ontploften niet. Wonder boven wonder werd niemand ge deerd. De materieele schade wordt geraamd op 500.000 francs. in Barcelona volkomen kalm. In Andalobsie heerscht orde en rust, en te Malaga hebben de regeeringstroepen geen moeite de orde te handhaven. Mededeelingen der regeering. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft draadloos de volgende bekendmaking De verontrustende berichten toonden 7a- gepubliceerd: terdag aan, dat, mogen de autoriteiten in „De vorming van het mireisterie-Giral be- keinsche Unie, n.l. Barrio, de Los Rios, Garzon. Vier behooren tot DUIT8CHLAND. Hans Winkler verongelukt. Tijdens d<e te Vogelsberg nabij Frankfurt a. d. Main gehouden motorraces „Rund um Schotten” is de D.K W.-renner Hans Winkler gevallen, waarbij hy ernstige ver wondingen opliep. Winkler is kort na het ongeval aan de gevolgen der verwondingen overleden. Hans Winkler is eem, in geheel Europa zeer bekend moitorrenner geweest. De laat ste jaren nam hy regelmatig deel aan de T.T.-races te Assen en nog dit jaar slaagde hy1 er in, achter zyn mericgenoot Geissin de 250 c.c.-klasse de tweede plaats te bezetten. Ontheffing der constitutie? Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de regeering van Danzig maatregelen heeft getroffen, die praetisch neerkomen op op heffing van de constitutie! der vrije stad. 4 Oorlog: Generaal Miajas. Marine: Giralt. Financiën: Ramos. Arbeid: Viner de Los Raos. Justitie: Blasco Garzon. Openbare werken: Antonio Lara. Verkeerswezen: Lluhi. Landbouw: Ramon Feted. Handel en industrie: Alvarez Buylla. Openbaar onderwys: Marcelino Domingo, Hij lag neergesmakt in het struikge was, dat door de nabijheid van de rivier moerasachtig waszijn oogen waren wild van pijn en zijn kleeren zaten vol mod der. O, ben je erg bezeerd? riep Rosalie, terwijl ze naast hem neerknielde. Ik ben door een beer aangevallen, bracht Dick Bryce er tenslotte kreunend uit. Het was ook erg dom, ’s nachts zoo ver het bosch in te gaan, weg van het licht van de vuren daarom branden die altijd door, verklaarde Rosalle, haar oogen vol teederheid en medelijden. Zij haalde water uit de rivier, dat hij gretig opdronk Toen waschte zij zijn ge zicht en liep eindelijk zoo hard ze kon terug om hulp te halen. Chicago Charley vervloekte het nood lot, dat den vreemdeling noodzaakte nog langer te blijven of hij het prettig vond of niet en hij werd nog harder, toen de dokter verklaarde, dat het een langdurige geschiedenis zou worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. La Argentina overleden. Plotselinge dood van beroemde Spaansche danseres. De beroemde Spaansche danseres, la Ar gentina, is Zaterdagavond te Bayonne in Zuid-Frankrijk aan een hartverlamming ge storven. Met la Argentina verdwijm een der be roemdste, zoo niet op het oogenblik de be roemdste danseres van onze eeuw. Zy was geboren te Buenos Aires uit een Castiliaan- schen vader en een Andalusische moeder. Haar ware naam was Antonia Merce. Haar kunst, die als een door het ballet veredelde volksdans is, omvat zoowel de „Danses ze nog de baby was van vijftien jaar ge leden. Gedurende een oogenblik spraken ze geen van beiden; de mijnwerker hield zijn oogen gevestigd op de prachtige kleuren van den waterval, die schitter de in de zon. Toen hij begon te spreken, had zijn stem een eigenaardigen klank, die zelfs Rosalie opviel. Rose, houd je van dien melkmuil? vroeg hij, met zijn vinger verachtelijk wijzend in de richting van het bosch. O, oom, meer dan dat ik heb hem lief! antwoordde Rosalie. De groote, gebruinde man wierp zijn grijze hoofd achterover en lachte, tot de echo weerkaatste over de bergen. Maar schaapje, wat weet jij van de liefde? Houd jij maar van oom Charley en de jongens, dat is meer dan genoeg voor jou, zei hij, met zijn ruwe werkhand zoo zacht als een moeder over haar glan zende krullen strijkend. Ik zal jullie wat zeggen, jongens, Rosalie moet zich dien verwenschten vreemdeling heelemaal uit het hoofd zetten, wat moeten we daardoor doen? vroeg Charley dien avond, toen de man nen om het kampvuur zaten. Stuur haar naar school, opperde Bob Cameron. Dat ’s een idee, Rob. Dat zullen we1 doen, jongens. Rose heeft, denk ik, be hoefte aan omgang met andere meisjes, verklaarde Charley en geen van de anderen wist, hoeveel verdriet hem dat zou kosten. Koning Edward gaat wel naar Cannes. Officieel wordt vernomen, 'dat de Berich ten volgens welke de koning ervan af zou Toen hU het besluit eenmaal had ge nomen. was het plan zoo goed als voor èlkaar. Rose, van Dick Bryce zul je geen last meer hebben: de jongens hebben hem netjes uitgeleide gedaan, vertelde hij haar den volgenden morgen. Rosalie schreide niet, zooals vele meis jes zouden hebben gedaan; zoo groot was haar vertrouwen in. Dick, dat ze geloof de, dat hij ten koste van alles bij haar terug zou komen. Ik wil jullie niet verlaten om naar school té gaan. Als u me stuurt, loop Ik weer weg, zei ze vrijmoedig en legde h'aar wang tegen de ruwe jas van den mijn- werker,. Alleen zijn diepe wijsheid en groote liefde voor het meisje deden hem de ver leiding weerstaan om alles bij het oude te laten, dat voor allen goed en prettig was en hij zei: Je zult het prettig vinden als je er eenmaal bent, kleintje; ik heb alvast al lerlei besteld, zoodat je morgen je jurken en andere spulletjes, die je noodig hebt, kunt uitzoeken. Dien nacht sloop Rosalle bij het licht van de sterren uit de kleine blokhut en ging naar het met pijnboomen begroeide graf op de berghelling. Er was geen wind en zij hoorde alleen het klagend gehuil van de cycote in het dal. Rosalie’s gezicht was bleek en» ont- 1 roerd, toen ze het naar den hemel op hief Nobles” als de zigeunerdansen. Zij was de lieveling van het publiek, en meermalen heeft zij ook het Nederlandsche publiek voor altyd uitverkochte schouwburgen in groote extase gebracht. lisje te huur gevraagd,^ helft Augustus. 6292 Bur. v. d. Blad nizoenen in Marokko en Spanje mijn, geest- drif^gen groet. Spanje is jrered, de provin ciën Andalusi, Valencia, Valladolid, Burgos, Arragon, de Canarische eilanden en de Balearen hebben zich in geestdrift met ons vereenigd. Slechts Madrid maakt een uit zondering. Laten zij, die door onwetendheid nog verre van ons staan, weten, dat hun nog slechts weinig tijd, rest om zich by ons te voegen. Hebt vertrouwen, wij marchee- ren op, want het vaderland eischt het”. Het Station deelt verder mede, dat veer tien vrachtauto's geladen met ontplofbare stoffen, afkomstig uit Rio Tinto, door de Olviele Garde in .beslag zijn genomen. 25 personen werden daarby gedood. Te Sevilla en te Ceuta is bekend gemaakt, dat de wapens moeten worden ingeleverd. Te Cadiz is een verordening van generaal Jose Lopez Pirlto gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het in bezit hebben van wapenen eri het aanslagen plegen tegen personen en open bare gebouwen met straft. Ook syndical^ische vergaderingen wonden in deze! veroi De regeering afgetredeai. Barrio vormt een nieuw kabinet. Zondag werd uit Madrid gemeld dat de Spaansche regeering is afgetreden en dat Martinez Barrio een nieuw kabinet heeft gevormd. 1 De samenstelling van dit nieuwe kabinet teiten overgegeven. Te San i lebastian. VZpClIUtKll VIMCIWJJO. lUUlUVIUIV X/VUUllftU. - Minister zonder portefeuille: Felice San- Fransch gebied uit, chez Roman. Vyf ministers behooren tot de Kepubll- Fransche onderzeeboot beschiet de Rivièrakust. 500.ü00francs schade. In de badplaats Saint Tropez heeft zich gisteravond een ontstellende gebeurtenis af gespeeld. jacht was\ in - 4il- booten werden een prooi der vlammen. Daar de politie niet over geschikt mate riaal beschikte, trachtte de onderzeeboot „Atalante” het brandende vaartuig de zes op td sleepen. Door den stroom en den wind raakte het jacht weer los en dreef naar den oever terug. Nu trachtten de kanoniers van de „Ata lante” het vaartuig met granaten tot zinken te brengen. Ongeveer vijftien schoten wer den gelost, maar slechts dne bereikten hun doel. De overige schoten kwamen op den oever terecht. Er ontstond een Telegrammen lichten er Zaterdag over in dat de verwarring in Spanje, die toch reeds nomen, deze intusschen niet hebben kunnen sinds geruimen tyd een bedenkelyk karak- ter droeg, sinds het laatste etmaal nog aan. 1 zienlyk was toegenomen en het karakter had aangenomen van een revolutie. Dat de spanning zoozeer is toegenomen, behoeft niet te verbazen, nadat de moord op Sotelo, den rechtschen leider in Spanje, een geweldige beweging heeft veroorzaakt. De leider der Katholieke Volksactie, Gil Robles, heeft in verband met den moord op Sotelo reeds Woensdag in de Cortes te ken nen gegeven, dat hy en de zijnen niet in het parlement zouden terugkeeren. zoolang de tegenwoordige regeering de teugels in han- 1 den had. Hy knoopte hieraan nog de waar schuwing vast, dat het niet lang zou duren, dlat ook Pinks zijn slachtoffers zou hebben te betreuren, m.a.w.: Gil Robles kondigde wraakneming aan, waarop de leider der so cialisten, Prieto, ten antwoord heeft gege ven, dat het volksfront voor deze dreige menten van rechts niet terugdeinsde. In herinnering moge nog worden gebracht, dat Gil Robles by dezelfde gelegenheid een op somming gaf van de terreurdaden, die sinds 16 Juni in Spanje zyn gepleegd; in de sindsdien verstreken weken zyn 61 perso nen gedood en 220 gewond, tien kerken in de asch gelegd, negen priesters geweldda-, dig uit hun pastorieën verdreven, 49 roof overvallen gepleegd ,10 politieke clubs in brand gestoken, 74 bomaanslagen gepleegd, 15 algemeenie en 129 partieele stakingen afgekondigd. Onmiddellyk nadat de moord op Sotelo plaats vond, heeft <ie regeering omvangrijke maatregelen getroffen ter .handhaving van de orde. Daar zij weerwraakmaatregelen vreesde van de zy'de der rechtsche groepen, gaf zij order tot de arrestatie van talrijke persoonlijkheden!, die bekend staan aio strijdvaardige en fanatieke fascisten. De minister van binnen! andsche zaken liet voorts de bureaux der anarcho-syndicalisti- sche vakvereenigingen, de clubs van cistische „Spaansche phalanx” en de mo narchistische vemieuwingspartij in geheel Spanje sluiten. Verscheiden® ‘bladen werden verboden of in beslag genomen; zelfs schij nen de redactiebureaux van sommige couranten te zyn bezet, teneindte te voor komen, dat andere berichten dan de offi ciate omtrent den moord op Sotelo werden gepubliceerd. eeren, zondet che en ar bei* Ve offensieve [men brengen loodige wape- 1>VU Z.UHCII iiuii vriztucu veiawiêkt.” Om kwart over drie liet het minister!? I van binnenlar.dsche zaken dp volgende me. dedeeling voor de radio voortezen: „De onderwerping der rebellen schrijdt voort. De opstandelingen te Malaga en Bar- celona hebben zich aan de ivettige autori- m n waar van de stad s de normale mos, Giralt en Domingo. Drie tot de natio- i naal-republikeinsche party, n.l. Roman, Azcarate. Eén tot de links-cata- I (iüunjie lonuvr. oop 4-pers. Kampeer. Man Kanarie». eweg 71. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: V—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën ia het Zaterdagnmmer 20 by'slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDED1ELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De memsch bestaat om d«n mensch; de een moet den ander helpen. opstandelingen zich meestei hebben trachten te maken, s ae normale toestand hersteld. Geruchhn, dat troepen Binnenlandsche Zaken: Augusto Barcia. I uit Segovia en Locrono naat Madrid opnik- I ken zijn absoluut onjuist. opstandige troepen hebben, z6uu.iav zy Ken nis kregen van de gisteren door den presi- I dent der republiek onderteekende decreten hun chefs verlaten en zidh bij de wettge overheid aangemeld, teneinde de wapenen op te nemen voor de republiek. In Barcelona is de rust volledig hersteld. Te Melilla zijn de opstandelingen volkomen op de vlucht. Een groot aantal hunner wyken naar waar zy onder bewa- king worden gesteld. Het volk moet rustig en op zyn hoede bly’ven. De regeering on- derdrukt! geleidelijk de haarden van op I stand. Over enkele uren zal het herstel der wettige toestanden een feit zyn gewoi'den.” Plechtige intocht van Generaal Franco in Ceuta. i fas- Feted én Azcarate. Eén tot de links-cata- I Volgens telegrammen uit Tanger. laansehe partij en één tot geen partij. sich eveneens een ernstige situatie Volgens aan het ministerie van Hnnen- o"t-lkv*ld tonoevnto* van een mom landsche zaken ontvangen berichten is het 1 in Ceuta zal houden. Hy heeft de bevolking opgeroepen, hem een enthousiaste ont vangst te bereiden. Te één uur in den middag werd door het radiostation to Sevilla een van Franco ont vangen telegram bekend gemaakt, waarin gezegd werd: „Terwijl ik het bevel over het zegevierende vaderlandsche leger te Tetouan op my neem, zend ik aan alle loyale gar- Wat heb je je oom Charley <e ver tellen, Rose? zei een strenge stem achter haar, en Chicago Charley kwam naar haar toe, terwijl de verbazing, die hij ge voelde, duidelijk op zijn verweerd gezicht te lezen stond. Wat voor dwaze streek» heb je uit gehaald? vroeg hij boos, en de uitdruk king van zijn oogen stond Dick Bryce heelemaal niet aan. Rosalie’s glanzende oogen en stralend gezicht maakten het antwoord overbodig. De mijnwerkers keek minachtend op den jongen neer. Jij verdfaaide bleeke aap, je bent aan het kwaad stichten gewebst van hef oogenblik at, dat je in Glenconnel-kamp kwam! Als je niet dadelijk je boeltje bij elkaar pakt en maakt, dat je wegkomt, voorzie ik moeilijkheden, zei hij heel kalm Ik wil met uw nichtje trouwen, deelde Dick Bryce hem koeltjes mede. 'De oogen van Chicago Charley begon nen te flikkeren. Jij zult met mijn vuisten trouwen, als je niet oppast, antwoordde hij lang zaam. Rosalle kende de symptamen; zij had hem wel eens met een dief hooren pra ten, en ze rilde nog, als ze er aan dacht, hoe de man er na zijn straf had uitge zien. Zij was op het punt wat te zeggen, toen hij, die bijna van haar geboorte af op haar had gepast, haar in zijn sterke armen nam en wegdroeg. Toen ze in het gezicht van den blokhut kwamen, zette hij haar op een boomstronk neer alsof van den strijd tegen het Fascisme. Giral heeft het manistetr-presidewtschap op zich genomen, terwijl de ministers van het vori ge kabinet hun portefeuille behouden met als eenige wijziging, dat generaal Pozas binnenlandsche zaken neemt Vervolgens liet het minis erie van bin- nenlandsche zaken een mededeeling draad loos verspreiden, welke der volgenden in- 1 houd heeft: I „De pi herhalen 1 regeering. De regeering zal voortgaan het legrafische verbindingen met Spanje zyn 1 v0^ bewapenen. De arbei ersmilities zul- venbroken. 1 ten met de trouwe troepen s nenwerken ter Later op den dag maakte de BegÉrlng verplettering van den opstajd. Een kolonne draadloos bekend, dat de rust in het land mijnwerkers uit Astarte is «tak bij Madrid hersteld was. Wel heeft Madrid een on- rustigen nacht doorgebracht en werden daar den geheel en nacht alle krachten van het volksfront paraat gehouden voor alle ge- dralen, opdat de republikeii dersstrydkrachten een na aaneensluiting tot stand H tegen de opstandelingen. Dq_ nen zullen hun worden verstrekt.” De opstand. - to I verband met te duchten revolutiepogingei. 1 teekent een duidelijk naar voren brengen Toen Dick Bryce genoeg was aange sterkt om rond te kunnen loopen, was Rosalie reeds geheel en al onder zijn be koring. Lieveling van de heele wereld, luis ter eens naar mij, zei hij op een keer, toen zij samen naar het bosch waren ge wandeld. Ja Dick, antwoordde Rosalie met een hoogroode kleur. Mooie Canadeesche roos, ik heb je lief en wil met je trouwen. Kijk me aan, meisje, en zeg dat je ook van mij houdt! Voor de kleine Rosalie, die niet veel gewend was, klonk de stem vdn dien man in de zonnige stilte van het bosch ver lokkend als het gezang van een vogel en op dat oogenblik ontwaakte haar Slui merende meisjesziel en ze wist, dat de liefde, met haar teedere betoovering en gouden glans, tot haar was gekopien. Zij kon niet spreken, maar haarbogen vertelde wat er in haar omging èwDlck Bryce trok haar met een hartstochtelijk gebaar naar zich toe en hield haar dicht tegen zich aan. Hil was helaas niet tot werkelijke liefde in staat, want die deinst niet terug voor zelfopoffering, doch Dick Bryce had in zijn leven alleen maar plaats voor zich zelf. Geen enkel geluid verbrak de stilte en Rosalie genoot ongestoord de zeldzame vreugde van dit oogenblik. - We moeten het oom Charley gaan vertelden, zei ze ten Slotte, als een kind in,de handen klappend van plezier.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1