ikken Aug. I andel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Woensdag 2® Juli 1916 Ho 1927® 7 Be Jaargang BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De uittocht van vluchtelingen duurt voort. A. BRINKMAN ZOON Onder de Goudgravers. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDÉNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT^ MOERCAPELLE, JlNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ITALIË TEVREDEN GESTELD. Berlijn erkent de annexatie van Abessynië. 9 Vandaag, den elfden dag van den bur- ïOUDA, ?e verplichting FEUILLETON. TELEF. 3316. HOOFDSTUK V1H. en hij durfden geen woord te spreken. IMY. ebt Lebrun U)ND en den RL AND maakt ET BESTUUR. S GARANTIE iden. Dezer dagen heeft de Duitsch* regee- ring door bemiddeling van haar ambas sadeur te Rome de Itallaansche regee- ring er officieel van op de hoogte ge steld. dat het Duitsche gezantschap te Addis Abeba is opgeheven en zal worden vervangen door een consulaat-generaal Van ofncieeie Duitsche zijde is in ver band hiermee wel opgemerkt, dat een en ander nog geen juridische erkenning in houdt van de annexatie der Ethiopische Italië van zins is agressief op te treden tegen Turkije. Joego-Slavië en Grieken land en zich niet op deze staten zal wre ken. olschoon ook zij op Italië de sanc ties toepasten, er voor Engeland geen Advertentiën kunnen wonden handelaren, Advertentiebureaus o_ aa het Bureau znn ingekomen, ;eneinde van opname verzekerd te zijn. 1! VOOR GOEDKNGOKBKOOP DRUKWERK IS HIT BK8TK ADRES MARKT SI - GOUDA Ml TILBFOON 37» buitengewoon ongerijmds gevoeld; dat zij ook nog in den vervolge wordt geduld.» is volgens de Ijan^nen alleen toe te schrijven aan de lankmoedigheid en hoi- lehjkheid der itallaansche autoriteiten. mtusechen wordt den verschillende ge zanten te Addis Abeba van Italjaanscne zijde ae wenk gegeven nun amb- neer te leggen en zich voortaan, m den trant der Duitschers, tevreden te stellen met den post van consul-generaal. I troepen de overhand te hebben gekregen. In de bergen ten noorden van Madrid i is een tijdelijke kalmte Ingetreden, die echter naar verwacht wordt, slechts van korten duur zal zijn. In het zuiden zou generaal Franco een grooten aanval doen voorbereiden, terwijl generaai Mola zijn partygangers in de streeir van Burgos organiseert. De Madrileensche regeering blijft van haar kant nfet werkeloos en richt colonnes militie naar de verschil lende opstandige centra. Fransch journalist omgekomen. Het blad „Vigie Marocaine" verneemt. dat gisterenmiddag een vliegtuig, met genkreek komen, maar als Ik haar zeg. dat er Iemand ziek is. reist ze den hee- ien nacht door en kan morden hier zijn. Zijn stem verried zijn vertrouwen in en trots op de moeder, die hy liet had en van wie hij alles geleerd had. Dan ga ik nu. Bonjour, lui ik ben morgen terug, dokter! Ronald wuifde even, gaf. zijn paard de sporen en verdween in een stofwolk. Dat is een fijne kerel, merkte de dokter op. hem nakijkend. Niet kwaad, vonden de mannen, en dat was het grootste compliment, dat zij ooit een vreemdeling maakten. N GLAS 'EN XDEN. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De Spaansche burgeroorlog duurt met onverminderde hevigheid voort. Op onze foto's ziet men links een hooggeplaatste officier van het leger van Generaal Mola, die de /journalisten een onderhoud toestaat; rechts een straattooneeltje uit Barcelona. De leidster van de Caialonische bolsjewieken, Coridad Mercader, trekt met mannelyke en vrouwelyke party genooten, het ge.weer onder den arm, door de straten. De overgave der rebellen in Loyola. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken publiceert bijzonderheden omtrent de overgave der rebellen in de kazernes van Loyola te San Sebastian. Om tien minuten voor half twee, nadat de ka zerne van Loyola, die een haard van op stand in Quipuzcoa vormde, was omsin geld. gaven de rebellen zich over De leiders en officieren werden naar een provinciale deputatie gebracht. De sol daten sloten zich aan M de leden der regeeringsgetrouwe militie. Er werd veel oorlogsmateriaal gevonden. De bevolking van San Sebastian is geestdriftig. Rebellen in het Alcazar biedrti nog weerstand. Het bericht van de overgave der rebel len die in het Alcazar te Toledo zijn ge vlucht. is voorbarig. Slechts enkele hun ner gaven zich over. De overigen bieden nog steeds weerstand in het paleis De gouverneur heeft troepen en guardla de asalto gezonden om de overgave te be spoedigen. De te Bordeaux vastgehouden vlieg tuigen. Een vertegenwoordiger der „British Airways” heeit het gerucht tegengespro- Liefde en angst hielden Rosalie wakker en telkens ging haar blik naar het por tret van haar moeder, dat boven den lagen schoorsteenmantel hing Wat was ze mooi! Was u maar blij ven leven, moedertje, mompelde ze zacht Ze was. als zoo dikwijls, verdiept In het portret, toen een luid gesnurk haar deed opschrikken. Gude Heb was in slaap gevallen, het vermoeide hoofd op zijn armen. Arme Robbie, ik hoop, dat je door slaapt. dacht Rosalie en sloop zachtjes naar de andere kamer om een kussen en een deken te halen. Toen trok ze een stoel tot dicht bij het houtvuur, tilde er eerst het eene. toen het andere been var. den slaper op. en weldra lag de oude Schot in een gemakkelijke houding, met een kussen onder het hoofd en warm in een deken gewikkeld. Rob snurkte vreedzaam door en Rosa lie hervatte de beschouwing van haar moeders portret. Het is toch eigenlijk vreemd, dat ik bij niemand op de wereld hoor. Het zou zoo verrukkelijk zijn als ik werkelijk bij iemand hoorde een oom of tante had. of nichtjes en neefjes! Een machtig verlangen welde In haar op Moeder, fluisterden haar trillende lippen, toen ze even later op een stoel stond, om het mooie vrouwengezicht van dichtbij te bekijken. (Wordt vervolgd.) Hoe dit zij, Duftschlands stap is een I nieuwe schakel in de keten van succes sen, die Italië den laatsten tijd heeit be- i haakt In de eerste piaats wist Itglië, j tegen de verwachtingen van veie mili taire deskundigen in, zich meester1 te maken van Ethiopië, voordat de nieuwe regentijd begon; ten tweede zag Italië, J hoe het sanctiesysteem tenslotte volko- i men werd vernietigd; ten derde erkende I Duitschland in feite den nieuwen toe- stand, die Itaiie in Abessynië in het leven I heeit geroepen. Tot dusver was het echter nog een doorn in het oog der Itailapen, dat, mochten de anti-Itallaansche strafmaat regelen der Volkenbondsstaten al zyn opgeheven, niettemin de afspraken der Middellandsche Zee-mogendheden nog bleven voortbestaan Ook hieraan komt thans een einde nu de Engelsche minister van buitenlandsche zaken fn zijn rede heeft laten uitkomen, dat. nu Rome den regeeringen te Ankara. Belgrado gaan kan. Alleen weet ik niet, wat onze Rose beginnen moet, nu er geen andere vrouw in de buurt is De dokter keek bedenkelijk. Er zijn niet veel vrouwen In het land van de Yukon, en het leek hem moeilijk. Iemand te vinden die ’t ruwe leven van de goud gravers en gouddelvers wilde deelen. Je kunt het haast niet verlangen van een vrouw, maar aan den anderen kant hebben we er beslist een noodlg Wie zal het meisje aflossen? Ze ziet er nu al vermoeid uit. De dokter, die ettelijke honderden mij len de Karna was afgekomen, keek van den een naar den ander. Neem me niet kwaïyk, dokter, maar hoorde ik u zeggen, dat u een verpleeg ster noodlg hebt voor den patiënt? Het was Ronald Kerslake die het vroeg en die gretig geluisterd had naar al wat er van Rosalle werd verteld. De dokter keek naar ae kalme, onbe vreesde oogen. de open gelaatstrekken en krachtige gestalte en voelde zich al gauw tot den jongen pelsjager aangetrokken. Ja zeker, mijn Jongen erg noodlg. Weet je een vrouw, die zou willen ko men? Ik zal het myn moeder vragen, zei Ronald en de dokter legde hem de hand op den schouder en hernam met opge wektheid in zyn stem; Als je moeder zoo Is, ais ik me haar voorstel zal Chicago Charley goed verzorgd worden Waar woont ze. mijn jongen? Zij moet heelemaal van de sian- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96. uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De nachtwind gierde om het huis en soms drong het schrille hullen van een wolvin tot Rosalle door, terwijl ze gedul dig zat te waken aan Chicago Charley’s bed Den heelen dag hadden de gebar sten lippen „Rosé, mijn kleine Rose” ge preveld en een liefde een een teederheid verraden, die meer dan eens Rosalie de tranen In de oogen deed springen. Nooit, nooit zal ik u meer verlaten, oom Charley, snikte zU, de ruwe hand tegen haar zachte wang drukkend. Haar aanwezigheid scheen den zieke te kalmeeren en toen de mannen aan boden in haar plaats te waken, weigerde Rosalie verontwaardigd. Ik ben niet van plan hem ook maar ïanuuug, uvn ciiucu ucu wux aan uuuiu uv x -- geroorlog blijven de vreemdelingen bij I Mazieres, tijdens een vlucht boven de ->- x i zone der opstandelingen is neergescho ten. Guy Mazieres werd gedood, de piloot werd gewond. Munitiedepot der rebellen opgeblazen. Te Madrid verluidt, dat een compagnie Guardla de Asalto onder aanvoering van kapitein Puig er in geslaagd is gisteren een munitiedepot der rebellen aan het front van Gyadarrama in de lucht te doen vliegen. De luchtstrijdkrachten der regeering hadden het depot opgespoord waarop Puig zijn compagnie in vier pa trouilles indeelde, die den berg, waarop het lag. beklommen en er in slaagden het in de lucht te laten vliegen, ondanks het voortdurende vuren der rebellen. Twee leden der compagnie werden ge dood, elf gewond. De kruiser .Almirante Valdes” is op de reede van Cartagena voor anker gegaan. De bemanning heeft officieren gevangen gezet. Het Is echter niet Juist, dat de kapitein gedood is. schuld dat hu ziek is? O, het was at- schuwelijk van me om weg te loopen! Het was de oude Rob Cameron, die het woord nam, en zijn vriendelijke stem troostte Rosalle een weinig. Wel, meisje, Je was onverstandig heet gebakerd zal ik maar zeggen. Die man was slecht en kreeg zijn verdiende loon, das zeker. De jongens van Glen- connel zyn wat biy, dat ze je terug heb ben. en als Je iets overkomen was. zou je eens gezien hebben, hoe ze hem hadden af gestraft. Dat was een heele* redevoering voor den gewoonhjk zoo zwijgzamen Schot. Maar Rosalie had steeds een belangryke plaats in zun hart ingenomen, sinds ze vijftien jaar geleden met haar kleine vingertjes in zijn baard had gewoeld Robbie, ik vind Joh de aardigste jongen van her kamp blijf vannacht met me waken, wil je? vroeg Rosalie. in het kamp heeten alle mannen „Jon gens”. ongeacht hun leeftijd en het was heel gewoon, dat een meisje van zestien een man van over de zestig een „jongen” noemde. Hou Je mond, gromde de oude Schot toen een der anderen mompelde, dat Robbie den vorigen nacht ook al opge bleven was. Ik was al van plan om van nacht bh je te blijven, kleine meid, daar voor ben ik juist gekomen. Het eerste uur zat Rob kaarsrecht In zijn stoel, verlangend naar zijn pijp, één óögënblik alleen’ te laten vóór me- Charley was in slaap gevallen en Rosalie vrouw Kerslake komt. Is het niet mijn en hij durfden geen woord te spreken. Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. Nadruk verboden. met dezen stap van Berlijn Is ingeno men. De Itallaansche minister van bui tenlandsche zaken. Ciano. heeft den Duitschen ambassadeur. Von Hassel, zijn dank betuigd voor Hitler’s geste en stelt zich blijkbaar op het standpunt, dat. dit gêbaar tevens de erkenning beteekent van het Itallaansche imperium Te Rome waar alle bladen Duitschland wapperen de pluimen op den hoed steken, is men in verband met Duitschlands handeling, welke bewijst, dat Beriyn zich plaatst op den grondslag van realiteiten, in de wol ken en algemeen geelt men in Italië uiting aan de hoop, dat het Duitsche exempel ook daar zal worden gevolgd, waar nu» nog beletselen bestaan voor de erkenning van het voldongen feit, dat Italië in Abessynie heeft geschapen. Pas wanneer dit voorbeeld algemeen navol ging vindt zoo redeneert men onge veer te Rome zal er tusschen Italië en de andere staten een volkomen be vredigende verhouding bestaan. Voorlooplg iaat men te Rome in elk geval veelal In den vorm van uiterst vleiende artikelen uitkomen, dat de démarche der Duitschers een nieuw be wijs’van vriendschap is. dat geheel in de lijn ligt van de vriendschapsbewijzen, die Duitschland Italië in den loop zijner Oost-Afrikaansche expeditie deelachtig heeft doen worden Van Itallaansche zijde wordt echter niet alleen het accent gelegd op het vrlendschappeiyke karak ter van het Duitsche gebaar, maar tevens op den zin voor logica, die daaruit spreekt Het behoeft niet te verbazen, dat men in Italië het feit betreurt, dat de overige regeeringen een minder toegeeflijke hou ding aan den dag leggen. Men vindt het te Rome zelfs belacheiyk, dat de andere staten niet den moed bezitten om, gelijk Slechts de kracht van ons plichtsbesef kan ons er toe brengen, tevreden te zijn met ons lot. Ik wil enkel je gezicht maar een beetje wasschen. lieverd, zei Rosalie cn wiesch het klamme gezicht en zUn han den, streek het kussen glad en maakte de hut netjes. Ze had niet de minste kennis van ver pleging, dit kind van de Yukon, maar het moederlyke instinct, dat al leeft in het kind, dat met poppen speelt, zei haar wat ze doen moest, en toen de dokter kwam, vond hy zijn patiënt, frlsch gewasschen en gekalmeerd, in n donker, maar luch tig vertrek. Jullie kleine Rose is een uitmunten de verpleegster, maar ze kan dit niet lang volhouden, ze moet hulp hebben. Als een man van Charley’s leeftijd koorts krijgt, is het gewoonlijk een langdurige geschie denis. Waar is de oude Mary Cartwright, de vrouw, die vroeger op het meisje pas te? vroeg hij. De huishouding gaan doen voor haar eenigen broer, die als weduwnaar met twee kinderen is blijven zitten. We had- “en haar hier nog noodlger, vind ik, maar het bloed kruipt, waar het met (lOllkSCHE COlIRiNT. Duitschland, over de brug te komen. Een spottend medelijden laten de Italianen uitgaan naar de gezanten der verschil lende Europeesene mogendheden, die bu den gewezen Negus zun geaccrediteerd en die nog steeds niet zun teruggeroe pen; inmiddels, zoo wordt te Rbme op- gefnerkt, kunnen zu getuigen zun van den Ituiiaanschen opbouwarbeid In het veroverde gebied. De aanwezigheid van buitenlandsche gezanten te Addis Abeba gebi 'den door Italië, maar in feit past i wordt in elk opzicht te Home als iets Duitschland zich aan bij voldongen fei ten: BerlUn beschouwt het rijk van den Negus als iets, dat niet meer bestaat en erkent, door zijn houding, de soüverelni- teit van Italië over het nieuwe koloniale bezit, dat het in Oost-Atrika heeft ver worven. Het Duitsche Initiatief in dezen werpt dan ook een verrassend licht op de tengewoordige constellatie tusschen Rome en Berlijn Wij behoeven niet met vele woorden uiteen te zetten, dat Italië ten hoogste I “i aan boord de Parusche journalist Guy ADVERTENTIEPRIJSUit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: '-—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 by’slag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELIffGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogcr. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- ?n onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing honderden het land verlaten. In totaal ...i te Ankara. Belgrado en l zlJn thans 000 vreemdelingen te Marseille. Athene spontaan heeft verzekerd dat öay°nne. Lissabon en Genua aangeko- - men. Volgens den Britscnen consul te Marseille zijn er nog 1600 Engelschen in Barcelona. I In het noordwesten, in de streek van San Sebastian, schijnen de regeerings- aanlelding meer bestaat de Brltsche ga- rantles betreffende den bijstand aan de drie genoemde mogendheden te hand haven.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1