Meer en rrteer wordt aan Nederlandsch fabrikaat de voorkeur gegeven. Beurs van Amsterdam. ten als zouden de vier vliegtuigen dezer maatschappij die te Bordeaux landden en daar wercüen vastgehouden, bestemd zijn voor de Spaansche rebellen. Hij gal toe dat de machines te koop waren, doch hun definitieve bestemming zou waar schijnlijk Lissabon zijn, waar zij voor hpt vervoer van dagbladen zouden wor den gebruikt. Levensmiddelen te Madrid aange komen. Uit Valencia zijn verscheidene vracht auto's met levensmiddelen te Madrid aangekomen. De Minister van Binnen- ïandsche Zaken heeit verklaard, dat met ingang vart morgen alle stakingen ge ëindigd moeten zijn, daar men tegen het fascisme niet alleen met wapens in de hand. doch ook door te werken voor de productie strijdt. J Dertien dooden bij het bombarde ment van Melilla. Naar vernomeA wordt, zijn Zondag bij het bombardement van Melilla tt) gra- j naten op de stad neergekomen, waarbij 1 i personen gedood en vele gewond wer den. De vertegenwoordiger van Frankrijk te Melilla heelt verzocht een oorlogsschip te zenden voor het repatrleeren der vreemdelingen. Logrono, Geuta en Melilla gebom- Het Ministerie van Blnneniandsche Zaken heeit medegedeeld, dat Logrono door de regeerlngsvliegtuigen werd ge bombardeerd terwijl Ueuta en Meilila door oorlogsschepen onder vuur werden genomen. De kring rond Cordova en Za- ragoza wordt nauwer. Volgens door de regeering onderschepte radioberichten uit Sevilla en Zaragoza zou de toestand in die plaatsen üeer precair zijn. Aanslag op trein met vluchtelingen- By net passeeren van aen sneltrein van Port Bou naar Parijs heeit, naar ait 'louiouse wordt-gemeld, een aanslag op de spoorlyn plaats gehad. Met dezen trein werden een groot aantal vluchte lingen uit Spanje vervoerd, üp het mo ment dat de trein met een snelhied van jiu kilometer -tpr hoogte van het dorpje Lalande passeerde, wero een groot la waai gehoord en werden vonken opge merkt. De trein vervolgde echter zijn tocht zonder ongelukken, üp den spooi dijk werden stukken yzer gevonden. De Justitie heeit een onderzoek gelast naar de daders en de beweegredenen voor dezen misdaad. De toestand no« steeds onoverzichtelijk. Uit Madrid wordt heden aan het A.-N. p. oencht: re Laroda, in de provincie Malaga, is ten vliegtuig aer opstandelingen door de xegeermgsiroepen neergeschoten. Twee ïiiijittenoen werden gedood. Volgens de laatste oerichten, die uit Andaiusie zijn binnengekomen, zou de positie aer opstandelingen te Seville on houdbaar geworden zijn. Quelpo de llano en zijn stat zouden er zelfs oVer denken om te vluchten. Er zyn maatregelen ge nomen, om te voorkomen, dat hij naar' Portugal kan uitwijken. Generaal yueipo de llano heeit echter, naar uit Sevilla wordt gemeld, nogmaals de berichten, die de radiostations der regeering hebben uitgezonden, tegenge sproken. Hu heeit verklaard, dat een uit Sevilla komende colonne zonder moeite bezit heeit kunnen nemen van Huelva, waar de burgerlijke gouverneur en de plaatselyke autoriteiten de vlucht heb ben genomen. Het aan de Portugeesche grens gelegen Ayamonte zou zeer spoedig in handen zijner troepen vallen. De toe-^| stand in Gallcle zou zeer 'gunstig zijn. De colonne onder generaal Mola zet methodisch den opmarsch ten noordèn van Madrid voort. Tenslotte spoort de generaal £llen aan, geduld te hebben, „want over enkele dagen zullen de regee- ringstroepen geen tegenstand meer kun nen bieden". Uit Lissabon wordt gemeld, dat volgens berichten welke te Elvas zijn ontvangen, van alle openbare gebouwen te Badajoz de witte vlag wappert. Men verwacht, dat de revolutionnaire troepen morgen Badajoz zullen binnenrukken Een bericht uit Cadix meldt, dat de opstandelingen te San Koque zich heb ben overgegeven. De positie der opstandelingen bij Madrid. Uit Hendaye wordt d.d. 29 Juli aan het A.N.P. geseind: Naar generaal Queipo de llano via den radiozender te Sevilla heeft medegedeeld, hebben de nationalisten gisteren In den loop van den dag de zuidzijde, d w z de naar Madrid gekeerde zijde van de Sierra de üuadarrama ingenomen en het op slechts 4() K.M. afstand van Madrid ge legen dorp van denzelfden naam bezet. Meer naar het oosten staan de troepen van generaal Mola eveneens op de zuide lijke hellingen van de Somosierra waar zij heti op ongeveer 80 K.M. afstand van de hoofdstad liggende Buitragl hebben ingenomen. Aan het zuidelijk front zijn uit Afrika nieuwe versterkingen aange komen, die zich eveneens reeds op weg naar Madrid bevinden. De generaal be weerde verder, dat de troepen der op standelingen tot Dinsdag ln totaal '22 vliegtuigen der regeering neergeschoten or op andere wijze onschadelijk gemaakt hebben. Nationalistische vliegers hebben op het Madrileensche vliegveld Barajas bommen geworpen Met pantserschip Admiral Scheer te Barcelona. Volgens bericht uit Berlijn is het pant- serschio Admiral Scheer hedenmiddag om twee uur te Barcelona binnengeloo- pen. Gemeenschappelijke ambassade dicht bij de Fransche grens. Uit Hendaye wordt aan het A.N.P. ge meld dat de leiders van te Madrid ge accrediteerde buitenlandsche missles te Stjean de Luz in een conferentie beslo ten hebben den officieelen zetel der mis sies te Irun op Spaanschen bodem, op slechts enkele honderden meters van de Fransche grens, te vestigen in een ge meenschappelijk voor dat doel gehuurd huis. De gezantschappen der Vereenigde Staten, van Italië, Tsjechoslowakije, Noorwegen en Zweden hebben er reeds Dinsdag huri voofloopige bureaux inge richt. De Britsche ambassadeur bevindt zich op '26 H-M. ten westen van Zarauz, waar hem twee Britsche oorlogsschepen ter beschikking staan. De Fransche am bassadeur wil aan boord van 'n Fransch oorlogsschip voor San Sebastiaan blijven. BU1TENLANDSCH NIEUWS. Het Verre Oosten. De Engelsch-Japaasche worsteling in China. Een Russische beschouwing. Naar aanleiding van den terugkeer naar Engeland van den economischen raadgever van de Britsche regeering, Sir Frederick Leith Ross, die langen tjjd in het Verre Oosten heeft doorgebracht, wijdt de „Praw- da" een beschouwing aan de Engelsch- Japansche worsteling in China. Ten aanzien van de bezoeken die Leith Ross aan Japan heeft gebracht schrijft net blad, dat Japan? geweigerd heeft tot overeenstemming te komen ten aanzien van een, gemeensehappe- lyike Japansch-Engelsche exploitatie \an China, daar het het noodzakelijk acht de exploitatie van dif land uitsluitend voor zich zelve te verzekeren. Het uitblijven van succes der missie van Leith Ross in Japan leidde tot het feit, dat hij een begin heeft gemaakt met een optreden in China niet al lee» niet in contact met Japan, maar direc* tegen de Japansche belangen in. Het lijdt geen twijfel, dat ae financicele hervorming in China door Leith Ross aan de Nanking- regeering is aanbevolen. Het l«dt evenmin twijfel, dat ondanks alle ontkenningen de?e hervorming versterkt is door credietep op korten termijn, welke de Chineesche banken van de Britsche banken in Sjanghai hebben ontvangen, L^ath Ross heeft China niet alleen geholpen een monetaire hervorming in te voeren, waartegen Japan actief ge streden heeft maar hy heeft tsvem diiect anti-Japansche Verklaringen in Noord- China afgelegd, betreffende de Japansche pogingen zich geheel meester te maken van de Noord-Chineesche provincies. Ge deeltelijk onder den invloed van de activi teit van Leith Ross heeft Japan toen zyn agressies in Noord-China moeten verlang zamen. en tegelijk aan deze agressie een meer verkapt karakter moeten geven. De met succes bekroonde monetaire hervor ming ingevoerd met bijstand van Londen belemmert uiteraard de Japansche agrees'e in China en derhalve schrikt Japan voor geen middel terug in zijn strijd daartegen. Ben zoodanig middel is de Japansche smok. kei ar ij in Noord-China die een van de be langrijkste bronnen van inkomsten voor ue Ohineesche begrooting ondermijnt: d" in voerrechten. Voor zoover uit de berichten in de bladen kap worden opgemaakt, aldus de „iPrawda", Zyr. Britsche kringen tot de conclusie gekomen dat gezien de onmoge lijkheid van een Engelsch-Japansche sa menwerking,1 Brittannië onafhankelijk in China moet optreden. SOVJET-RUSLAND. Russisch vliegtuig verongelukt. Vier dooden. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat eon leerling-panchute-sprnger, d e niet durfde springen, een vliegtuig heeft doen veronge lukken. Hij stond op den vleugel, doch durf de zich niet omlaag -e werpen, met het ge volg, dat dc bestuurder de ma-ht over het toestel vir ior, zoodat het omlaag stofte De vier Muitenden kwamen a i«n om het leven. BINNENLAND. Het vliegtuig; F XXXVI naar Madrid? Een plan der Kegeering. Naar wij vernemen overweegt onze Re geering ernstig om de F XXXVI naar Madrid te sturen teneinde de daar ver blijvende Nederlanders te ontzetïën. De bemanning zal bestaan uit Evert van Dijk en Verhoef De andere leden der bemanning zijn nog niet bekend, om dat hier geeh personen zijn aangewezen, maaf vrijwlliers opgeroepen. De vlucht zal van Amsterdam via Fa- rijs en Bihrritz naar Madrid gaan. Aan de Spaansche regeering is toe stemming gevraagd om te Madrid te mo gen landen en vertrekken. Zoodra de toestemming is verleend zal het vlieg tuig weggaan. Geheime afspraak. De baconfabrikanten zouden bij Inschrijving 60 ct. per 100 K.G. op den prijs leggen. Naar het Handelsblad verneemt, heb ben de particuliere bacontabrikanten met elkander afgesproken, bij inschrijving voor het bereiden van bacon voor reke ning van de Veehouderijcentrale, een bedrag van zestig centen per ïuo K.G. geslacht gewicht op den prijs te leggen en de opbrengst daarvan te verdeelen over de collega's, die bij de aanbesteding wegens te hoogen inschrijvingsprijs niets toegewezen krijgen Zonder deze afspraak zou de inschrij vingsprijs dus zestig centen lager kun nen zijn. De Veehouderijcentrale Iaat ca. 11.000 varkens per week tot bacon verwerken, waarvan naar schatting ongevear 8()00 bij de particuliere en ^ouo bij de coöpe- 1 ratieve Iabrieken. Een bedrag van 60 centen per ïoo kilo geslacht gewicht komt overeen met circa 40 centen per varken, zoodat de Veehouderijcentrale ais gevolg van deze afspraak Tndien zij niet door de regeering krachteloos zou worden ge maakt ruim J0"0 per week of ruim anderhalve ton per jaar te veel zou moe- ten betalen 1 Wu herinneren er aan, dat eenige kleine fabrieken, o.a. de dochteronder neming te Uithoorn van het Van Zwa nenberg-concern, reeds vorige week al haar personeel ontslag heelt aangezegd, ook de arbeiders, die andere werkzaam heden verrichten (verreweg het meeren- deel), dan het bereiden van bacon, f Tevens meenen wij te weten, dat deze hernieuwde poging, om aan de gevolgen j der opheffing van het lucratieve bacon- j contract en van de drie maanden ge- duurd hebbende collectieve,' dus schijn- I aanbesteding te ontkomen, is gedaan j zonder medeweten van minister Deckers. Belangrijke reductie van den benzineprijs in Italië. I De K.N.A.C. deelt mede, dat, blijkens j in de Italiaansche pers verschenen be- j richten, sinds eenige dagen, de verkoop- I prijs van de benzine in Italië, geredu ceerd is met 80 tot 90 centesimi per liter Buitenlandsche automobilisten werden in Italië reeds, door middel van z.g. ben zinebons in de gelegenheid gesteld om benzine te verkrijgen met een reductie van 40 tot 80 pet. op de verkoopbelasting van den bezlneprys. Daar de verkoops prijs van de benzine thans belangrijk is gedaald de reductie komt neer op onge veer '25 pet.) genieten ook de buitenland sche automobilisten, tile in het gezit van benzine bons zijn, hierdoor een niet onbe langrijk voordeel. Men verwacht in Italië dan ook door dezen maatregel een toename van het bezoek vpn automobilisten uit het bui tenland. Het wegennet in de Betuwe. De basis ontbreekt. Geen stief- maar wel een zorgenkind. De K.N.A.C. schaft: Voor de landstreek tusschem Ryn, Lek er. Waal, gewoonlijk samengevat in den naam een centrale land- en tuin- van gtoot belang, is een goed ontevikkeld en in behoorlijken staat verkee- 'fd wegennet niet 't minst met befc oog op ilen snellen afzet van heit kostbar» fijne product, van elementaire beteekeniE. Het behoeft geen betoog, da* in verband hiermede in dit sinds eeuwen door water afgesloten landsdeel danlkbaa- wordt gewag j gemaakt van de totstandkoming van de vasje oeververbindingen bij Za!*bommel (1933), Arnhem (1936) en Vianen en Ny- 1 megen (1936), welke bruggen zoools ver- I wacht en reeds gebleken is een sterke aan- I trekkingskracht op het verkeer uitoefenen, i Dit is njet de eenia-e reden, dat het wegen- i net in de Betuwe' vooral de laatste jaren m het middelpunt dei" belangstelling is lcomen te sbaan. Daartoe' heeft zeker bijgedragen i de omstandigheid, dat men vergelijkingen ging maken en zich begon te realiseeren, dat dit gebied met de ontwikkeling van zijn wegennet langen tyd achter is gebleven en dat zulks, wat de primaire wegen aangaat, nog het geval is. Sedert in 1927 als gevolg 1 van 'de invoering Van de toenmalige wegen- i belasting, de systematische wegenverbete- i ring werd ingezet, dus bijna 10 jaren, prijkt op het Rijkswegenplan een centrale weg door de Betuwe van Gorinchem naar Eist als onderdeel van die directe verbinding van Rotterdam met Arnhem en Nijmegen. Hoe- t wel deze weg de basis, de hartader voor het geheele wegencomplex in de Betuwe uit maakt, bestaat hij helaas nog slechts op papier, omdat het financieel natuurlijk niet mogelylk was en is oo kop het stuk van' we- J genaanleg en wegenverbetering alles in het land tegelijkertijd aan te pakken. Verwacht mag worden ,dat over 2% jaar ongeveer de helft van deze ongeveer 100 K.M. lang' route nJ. van Rotterdam tot den weg Vianen—Waardenburg, zal gereed komen. Moge tot ontwikkeling en tot heil van deze vruchtbare, historische streek en tot zegen van zyn ny'vere, door de tijdsomstandighe den zwaar getroffen bevolking, de hoop worden uitgesproken, dat de verdere afwer king van dezen weg door de Betuwe ter lengte van een kleine 50 K.M. en mei. een totale kostenraming van 2% a 3 millioen in het vlotst mogelijke teifipo zal kunnen ge schieden. Daardoor zal ook een impuls wor den gegeven aan de bestrijding van de werkloosheid, welke hier vooral onder de steenfabrieksarbeiders zoo pijnlyk is, om dat zy naar het zich laat aanzien, een duur zaam karakter heeft aangenomen. De overige primaire wegen in de Betuwe zyn: De nieuwe weg van Vianen naar Waarden burg (een onderdeel van de route Amsterdam-^Ufcrecht's-iHertogenbosch Tilburg en EiïVthoven) in het Westen en verder de weg van Arnhem naar Nijmegen, welke vooral na de openstelling van de bei de bruggen aan de eindpunten onvoldoende capaciteit heeft om het verkeer naar behoo- ren te verwerken, Aangezien de 6 meter breede rijbaan mede bestemd is voor het langzame ryverkeer (behalve fietsers) ge beurt het thans op de vele drukke uren on ophoudelijk, dat een bespanhen voertuig het rijjtempo van het snelverkeer over vele kilo meters bepaalt. Met behulp van de ceni extra benzinebelasting uit de financiering van den versnelden bruggenbouw zal mft bekwame spoed toite versnelde uitvoering van een nieuwe autosnelweg tusschen Arn hem en Nijmegen kunnen worden overge gaan. De vrijheid en de veiligheid zoomede de economie van het geheele verkeer zul len daarmede zyn gediend. Natuurlijk moet het worden betreurd, dat de nieuwe weg Toch wordt de mogelijkheid producten van Nederlandsche herkomst te betrekken, nog dikwijls onderschat. Bij een onderhoud dat wij mochten hebben met den heer Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van de Rijkscommissie voor de werkverruiming, over de mogelijkheden van het Nederlandsche product op de Nederlandsche markt, zelde de heer Wei ter tot zijn genoegen te constateeren dat zoowel het groote publiek als ook de lei ders van grootbedrijven, er meer en meer op attent zyn, hun aankoopen binnen de grenzen te houden en in hunne behoef ten voor bedryf zoo ook die voor het dagelijksche leven, te voorzien met in Nederland gemaakte artikelen. Hoezeer iedere poging tot werkverrui ming te prijzen moge zijn, een gezonder vorm van tewerkstelling dan in het eigen bedrijf, d.i. het bedrijf waarvoor de werk man of geemployeerde werd opgeleid of waarin ny opgroeide en carrière maakte, is wel niet denkbaar. En dien vorm van werkverruiming toch steunt iedere Nederlander, die Neder- landscne waar verlahgt Aan de energie van de leiders' in de verschillende Nederlandsche industrieën noch aan de kennis en de vakbekwaam heid van zyn stat en zijn personeel heeft het waarlijk niet gelegen dat nog zoovele Nederlanders halsstarrig vasthielden aan de idee, dat beter zou zyn datgene wat men van over de grenzen betrekt, 't ls eigenlijk wonderlyk zoo diep als die idee geworteld zat in alle kringen van de hoogste tot de laagste. Hier was het on wetendheid, daar misplaatst wantrou wen, ginder vooringenomenheid, die vaak voortkwam uit een zeker snobisme. Maar hoe dan ook, het lelt lag er. Hoe onwaarschuijnlijk het moge klinken in honderden gevallen is noodig geweest de tusschenkomst der Rijkscommissie werk verruiming om aan Nederlandsche op drachtgevers het besef bij te brengen, dat de Nederlandsche Industrie volkomen in staat was hun opdrachten uit te voeren en dat bestelling in het buitenland dus niet gemotiveerd was. Dank zy de gestage actie, gevoerd door niet tegelyik is gereed gekomen met de bei de bruggen, waardoor het verkeer zich nog eenige jaren met een totaal onvoldoende verbinding zal moeten tevreden stellen. In- tusschen neemt met de constateering hier van de zaak geen keer en moge alleen de verwachting worden uitgesproken, dat hier uit leering is getrokken met betrekkiifg tot de toeleidende wegen naar dè in aanbouw fabrikanten individueel niét het minst door het opbouwend werk van de ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat eh den laatsten tyd ook door de systematische campagne zooals de nationale propagan- da-commissie voor Ned. fabrikaat die voert, is er voor velen klaarheid geko men. Wat Nederland maakt staat zeker kwaiitatlei niet achter, maar ook in prijs kan Nederland veelal heel goed mee. Met het koopen van Nederlandsche waar worden groote nationale belangen gediend, leder die onnoodig 't zy be wust of onbewust het Nederlandsche product by import achterstelt, schaadt daardoor de welvaart van nijver Neder land. Aan den anderen kant kan men in den tegenwoordigen tyd er van ver zekerd zyn, dat elke order die binnens lands wordt uitgevoerd, werk en brood beteekent voor een aantal landgenooten en hun gezinnen. Het algemeen welvaartspeil heeft in de laatste Jaren een gevoelïgen knak gekre gen. Als wy Nederlanders consequent vasthouden aan het principe „voor alles Nederjandsche waar", dan helpen wij steentje voor steentje mee, die welvaart weer op te bouwen. Dan bieden wij op gezonde basis het hoofd aan crisis en werkloosheid. Dan kan niet uitblijven ot er breekt ook voor Jong Nederland wier een tyd aan waarin net verschrikkelijk euvel der werkloosheid tot' kleiner pro porties zal worden teruggebracht en op veel grooter schaal dan thans weer mo gelijk zal zyn, dat hU die werken wil, ook werk zal kunnen vinden, loonend en naar zyn aanleg En daarmede zullen ook de ouders weer beloond zien de op- otleringen die zij zich hebben getroost, omdat ze hun kinderen een betere oplei ding wilden doen deelachtig worden. Dat alles zijn redenen te over om de nationale propaganda-commlssie voor Ned. fabrikaat allen moreelen en finan- cieelen steun te geven die in ons ver mogen ligt. Het gironummer van de com missie is 25)00, den Haag. Het is te begrypen, dat de onzekerheid het tijdstip van gereedkomen van den cen tral en primainen weg niet heeft nagelaten een ongunstigen invloed uit te oefenen op de verbeering van de overige wegen in de Betuwe. Inmiddels hebben de provincie en de locale wegbeheerders zich voor de se cundaire wegen en een deel der tertiaire wegen vooral de laatste jaren zoo goed mo gelijk geholpen. In vroeger jaren werd de Betuwe wel eens het stiefkind van de provincie gehee- ten, omdat in de andere streken der pro vincie (de Achterhoek, de VeUiwe) meer aan wegenverbetering werd gedaan. In de eerste plaats werd dit veroorzaakt, omdat elders men eerder bereid.bleék het aandeel, dat de wegbeheerder volgens het in Gelder land vigeerende systeem moest beschikbaar stellen voor aanleg en onderhoud, op te brengen,, maar vooral kwam d% door* de aardrijkskundige gesteldheid, immers heb ben in de Betuwe tal van wegen een zeer ongunstig trace, omdat zy op de bochtige kronkelende dijken zyn aangelegd. Het trace van de wegen op de Veluwe b.v. nadert n 1- meer dan in de Betuwe de voor het mo derne verkeer aan de wegen te stellen eischen en daardoor is de verbetering of de reconstructie in de Betuwe meestal kost baarder dan in andere streken van de pro vincie, hoewel de ondergrond voor wegen aanleg niet slecht kan worden genoemd. Hoe het ook zy, wat vo<*al de laatste vier jaren aan de secundaire wegen in de Betuwe is verbeterd toont aan, dat deze streek geen stief- maar wel een zorgenkind van de provincie is geweest. Op een enkele uitzondering na nadert n.I. het scundair wegenplan in de Betuwe ge lukkig zijn voltooiing. GEMENGDE BERICHTEN. I Merkwaardige vondst te Nieuwkoop. I Arbeider ontdekt gave oude munten. I Een arbeider, werkzaam in de rietlan- J den beoosten Nieuwkoop, vond, ongeveer 30 c.M. beneden de oppervlakte, 12 gou- den munten. Hieronder bevinden zien, t 1 volgens de N. R. Crt., 6 gouden schilden en 6 goudguldens, die alle uitstekend be- j waard zijn uit den tijd van Philips de Goede, Jan van Beieren, Willem VI en Jacoba, terwijl de goudguldens, datee- I rende uit de eerste helft van de ïöe eeuw, j ,van Duitschen oorsprong zijn en gesla gen worden te Keulen, Frankfort, Mainz en Bonn. Met de auto tegen de Goolsche tram gereden. De heer A. K. uit Amsterdam, die per auto uit de richting Naarden kwam, is op het kruispunt Rijksweg—Thlerensweg tegen de Goolsche tram gereden, welke hij niet tijdig zag aankomen De auto werd nagenoeg vernield. De heer K. werd ln bewusteloozen toe stand opgenomen. Hij had een hersen schudding en een ernstige hoofdwonde en is ln de Gerardus Majella-tftlchting te Bupsum opgenomen. Lijk geborgen. Het lijk van den Woensdag J.l. te IJmuiden verdronken ia-jarigen .onder wijzer J. H B. is ten zuiden van de Zui- derpier door de bemanning van de sleep boot „Noordwyk" in zee drijvende ge vonden en geborgen De moord te GrOotegast. Bride verdachten leggen volledige bekentenis af. Bij het afgenomen verhoor inzake den moord op de V2-jarige heer F. Zetsnfa te Grootegast, hebben belde verdachten, de '26-jarige H. Wtertsma en zyn broer de '24-jarige D. Wiertsifia een volledige be-* kentenis afgelegd. Wereldreiziger tegen wil en dank. Echtgenoot door vrouw en dochter achtervolgd. Als een opgejaagd hert zyertt sinas eenlgen tyd een gepenslonneerde uit een overzeesch gewest van het eene land naar het andere. De wereld is voor hem te klein en hy kan ook nergens rust vin den. üverai waar hy komt en waar hij van zyn pensioen denkt te kunnen genieten, ontdekt hy, dat voor hem' geen tyd van rusten is weggelegd Dan pakt de man weer zyn koffer en hij gaat verder. Van Zuid naar Noord en van Oost naar West over de aarde Evenals wijlen Ahasverus kan ook hy nergens rust vinden. De aarde biedt hem geen plekje, waar fïïj ongestoord kan vertoeven. Zoo zal hij moeten zwerven tot het einde van zijn leven of hij moest zich verzoenen met zijn vrouw. Want de vrouw is oorzaak, dat de man in zulk een beklagenswaardige positie verkeert. In een ander werelddeel was hij op jeugdigen leeftijd getrouwd en uit het huwelijk waren twee dochters geboren Helaas, de wegen der liefde zijn wonder baarlijk. Na eenigen tijd gelukkig in den echt verbonden te zijn geweest, kreeg de man genoeg van vrouw en kinderen en hij ging er vandoor. Op een goeden dag was hy spoorloos verdwenen. Maar zijn echtgenoote, ongetwijfeld een kordate vrouw, pakte haar koffer, nam de beide dochters bij de hand tn reisde haar ontrouwen echtgenoot ach terna Zij volgde hem als een schaduw, Over al waar hij was, verscheen zij een tijdje later. Dit werd het begin van een we reldreis. Over wilde zeeën en door onherberg zame oorden reisde zij hem achterna. Wekenlange M|pottochten, dagenlange spoorreizen, kunnen haar niet weerhou den den man en vader te pakken zien te krijgen. Want hij heeft pensioen en van dat pensioen wil zij mee genieten. Van het Zwarte Werelddeel bereikte de man Europa. Europa is gropt, maar toch niet groot genoeg om een vluchtenden echtgenoot te verbergen. Ook de vrouw kwam ln Europa. Alle landen werden doorkruist. Tenslotte belandfde de man ln het gast vrije Nederland, uitgeput, moe van het reizen, wanhopig en zonder geld. Zoo vond de politie hem bij een pau sencontrole op straat te Rotterdam. Bij onderzoek bleek, dat zijn schuld in een pension grooter was dan zijn contanten. Natuurlijk werd de man ondervraagd en vertelde hij Nederland als toerist te bezoeken. Verder deelde hij mede, een hooge functie te hebben bekleed ln een vèr verwijderd werelddeel. Doch adressen en nadere plaatsaanduiding om hier naar te kunnen informeeren, verzweeg hij angstvallig. De politie hield den man vast, totdaf inlichtingen omtrent hem waren ingekomen, omdat hij zonder mid delen van bestaan zich in ons land op hield Tijdens zijn onvrijwillig verblijf aldaar kwam aan het licht, dat een dame uit een ander land op weg was naar Neder land om met den man een reisje te ma ken. Toen de boot aankwam, en de dame de loopplank altrlppelde, zag zij niet hem, dien zy dacht te ontmoeten met een bos roode rozen in de hand. Een rechercheur had zyn plaats ingenomen. Wat deze dame vertelde, bracht geen nieuw licht in de zaak. Zij wist niets van den man af. Zij dacht, dat hij een massa geld had, ongetrouwd was en wilde met hem mooi Nederland bezoeken. De politie, die maar steeds op onder zoek uitging, ontdekte voorts, dat de we reldreiziger nog in correspondentie stond met een tweede Jongedame. "Terwijl hij dus zijn eigen vrouw ont vluchtte wat naderhand weer uit kwam had de man relaties aange knoopt met twee andere vrouwen. Het gevolg van dit alles was. dat de Don Juan zijn koffers weer heeft moe ten pakken en op weg is naar een ander land. Misschien komt hij daar zijn vrouw wel tegen. 472e STAATSLOTERIJI. Ie klasse. Trekking van 29 Juli. Hooge prijzen: 2000.—: 5898 100.—: 8680 16017 Pryzen van 20. 518 1324 1450 1467 1567 1665 1707 1722 1742 2364 2939 3860 3871 4132 4646 4727 4942 5345 5260 5302 5468 5619 5846 5854 5988 6295 6346 6601 6790 6983 7141 7143 7833 7881 8017 8166 8713 S891 9203 9397 9440 9537 9593 9670 9759 10021 10057 10131 10170 10614 10726 10802 11003 11102 11297 11301 11656 11696 12335 12360 12361 12640 12920 13429 13451 13514 13739 13821 14085 14159 14289 14317 14450 14487 14577 15006 15914 16129 16606 16978 17778 18082 18228 18233 18634 18851 19210 19419 19461 19956 19987 20421 20504 20576 20711 20858 20994 SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN. Fine heeft nog steeds de leiding. Euwe wint van zijn landgenoot Prins in het tournooi van Zand- De uitslagen van de in de 8ste ronde van het internationale schaaktournooi te Zandvoort gespeelde partijen luidden: Euwe wint van Prins Fine wint van Landau. Keres wint van Van Doesburgh üruenieid wint van Bugoljubow. Tartakower remise met Maroczy. Becker—öplellmann afgebroken. De stand is thans: Fine 64 punt Keres 5è punt. Euwe 6 punten. Bogoljubow, Maroczy en Tartakower ieder 44 punt. Gruenleld 4 punten. Spielmann 34 punt en 1 afgebr. partij. Van Doesburgh 3 punten Becker 24 punt en 1 afgebr. partij. Landau 24 punt. Prins 1 punt. KORFBAL. Nederlaagwedsttrijden „Ter Gouw". Ter Gouw I—Rood Wit 1 20 Ter Gouw II—Rood Wit II 7—3 Zondag was het Haagsche Rood A'it by T.G. op bezoek. Beide wedstrijden is e :n overwinning geworden voor de Gouwenaar*. Vooral Rood Wit' I mag tevreden zyn met een 20 nederlaag. T.G. was in alle vak ken iets sneller dan Rood Wit, bü wie ook het plaatsen nog al eens slordig was te noe men. De korfballers uit den Haag tornden zich eerlijke verliezers en prettige tegen standers. De1 leiding was bij de scheidsrech ters Baahnan en Montijn in goede harden. Ter Gouw-comb.—Ter Gouw oud-leden. Hedenavond wordt op het T.G.-terrein bo vengenoemde wedstryd gespeeld. Fte* )2 tal der oud-leden bestaat uit spelers(sters) van de laatste jaren. Dit is een goede ge legenheid voor niet korfballers om kennis te komen maken met de korfbalsport. Aan vang is half acht nrecies. WIELRENNEN. Uitdaging op de Wielerbaan. Op de Wielerbaan Gouda heeft de Ren nersclub Steeds Hooger te Gouda Zondag een uitdagingswedstryd gehoWien teger. Voorwaarts uit Den H^ag. Er waren een paar honderd belangstellenden. De uitslagen waren: Sprintwedstryd: 1. v. d. Heiden, 2. Holt- kamp, beiden van Voorwaarts; 3. P. Bies heuvel,-Steeds Hooger. Klassementswedstryd 30 ronden met 5 klassementen: 1. P. Biesheuvel 19 p.; 2. A. Berkhouwer 10 p., beiden Steeds Hooger; 3. Opdenberg 10 p., 4. Holtkamp 7 p., bei den Voorwaarts. Drie premies werden ge wonnen door Biesheuvel, Berkhouwer en v. d. Muyden. Achtervolging over 20 rondenOpdenberg Voorwaarts, rydt na ronden Smit, Steedï Hooger, voorby; Van der Heiden, Voor waarts, rydt na 15 ronden A. v. d. Berg, Steeds Hooger, voorby. In de finale wint v. d. Heiden van Opdenberg met 55 meter. Spintwedstryd wegfietsen B en C-klasse- "egt, 2. Augusties, beiden Voorwaarts. Afvalwedstry'd wegfietsen B-klasse: 1. C. Smit, Steeds Hooger; 2 en 3 Vegt en Augus- tmus, beide Voorwaarts; 4. A. v. d. Berg, Steeds Hooger. Afvalwedstrijd wegfietsen juniores: 1. De Mooi, Voorwaarts; 2. C. de Bruin, Steeds Hooger; 3. v. Bussel, Voorwaarts; 4. J. Fer- werda, Steeds Hooger. Extra priis: C. de Bruin. HAWMfDEÜWS. GOUDA, 29 Juli 1936. Spreekuur Wethouder Financiën. De Wethouder van Financiën is verhin derd gedurende de eerstvolgende drie we ken spreekuur te houden. De Drankwet. Een aanvrage voor verlof B. Burgemeester en Wethouders van Gouda, brengen ter openbare kennis, dat op 22 Juli 1936 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van M. C. Noordhoek, wonende te Gouda, Kleiwegstraat 34, om een verlof B ingevolge de Drankwet voor de beneden- vooriocaliteit van het perceel Kleiweg'i raat no. 34. Binnen twee weken na de dagteekenuur dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Examen Beiastingrecht Ned. Instituut Belastingconsulenten. De heer A. S. san Wijnbergen, lej.aar boekhouden M.O. en accountant te G:uüa, is geslaagd voor het examen Belastingrecht van het Nederland. cn Instituut van Bclas- li.igsconsulenten. Gouden jubileum. De heer J. Frie, wonende Prins Hendrik straat 88, hoopt a.s. Donderdag 50 jaar by de N.V. Goudsche Machinale Garenspinnerlj in dienst te zijn. Notarieel examen late deel. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor hrtt notarieel examen eerste deel de heer J. van Vliet alfhler. Examen Handelskennis L.O. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Handelskennis L.O. de heer J. II. Schoorel alhier, leerling van den heer J. Sluiter. Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 29 Juli 1936. Nasleep brand Kaarsenfabriek- Tijdens den drand der Kaarsenfabriek parkeerde C. v. d. Z. uit W^ddlnxveen zijn motorrywlel in den Boschweg, zulks naar de aanwijzing van een verkeers agent. In den loop van den avond moest een ter de motorspuit van Rotterdam op de bewuste plaats worden neergezet en de diverse voertuigen verwijderd, v d. Z. was echter niet te vinden en zijn motor werd verplaatst door den agent S. B., die aan de hand van het nummerbewys proces-verbaal opmaakte wegens over treding van net parkeerverbod! Verleden week is de man voor dit feit ook reeds voor het Kantongerecht ver schenen en heeft toen gewezen op het z.i. meixwaardlge feit dat twee politie agenten tegenstrijdige bevelen geven, welke de oorzaak werden van de bekeu ring. «1 Op zijn verzoek zou de verbalisant worden opgeroepen, terwijl hy zou trach ten de verkeersagent te 'vinden die hem toestemming tot parkeeren had gegeven. Alzoo geschiedde. De verbalisant was spoedig bereikt, maar verdachte's pogingen om de ver keersagent te vinden bleven onvrucht baar. Op het politiebureau heeft hij het geheele Goursche corps de revue laten passeeren. docji geen der agenten her kende hij of kon verklaren de bewuste verkeersagent te zijn. De ambtenaar van het O. M. achtte daarom het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, op grond waarvan hij f 3 boete eischte subs 1 dag hechte nis. Dè kantonrechter verlaagde de boete tot f 2 subs 1 dag. Geen straf. P. J. Z. uit Gouda was bekeurd wegens het met een rijwiel achter een vracht auto hangen. Verdachte verklaarde asth- ma-patient te zijn en legde eenige attes ten over die dit konden bevestigen. Hij kon namelyk op den dag waarop hij be keurd werd niet verder rijden en zag als eenige mogelijkheid om thuis te komen, zich te laten voorttrekken door een pas- seerende vrachtauto. Zoowel de ambtenaar van het O. M. als de kantonrechter konden zich de situatie voorstellen, wat niet zeggen wil dat verd. het hem nu ten laste gelegde vry mag herhalen. Conform het requisi toir van het O. M. werd Z. schuldig ver klaard zonder toepassing van straf. Een dronken palingkoopraan. T. de J., palingkoopman te Bodegra ven werd door de politie dronken langs den weg gevonden. De J. had' ln Rotter dam een oude vriend ontmoet, die hem tracteerde op wat al te veel nat uit Ba chuss' vat De gevolgen waren dat hU zooals hy zelf hedenmorgen vertelde „zat" en „het zat was". Om op z'n verhaal te komen, was hij ln de buurt van Bodegraven aan den kant gaan zit ten. De politie nam hem echter mee en liet hem op het bureau zijn roes uitsla pen. Overeenkomstig de eisch van het O. M. werd de palingkoopman veroordeeld tot 5 boete subs. 1 dag hechtenis. Geen richting aangegeven. De jeugdige W. H. uit Gouda was vanaf de Markt naar de Hoogstraat gereden, zonder zijn hand uit te steken. De amb tenaar van het O. M. vorderde daarvoor 5 subs. 2 dagen, doch de kantonrechter veroordeelde hem tot de laagste straf van 50 cent of 1 dag hechtenis. R.K. Tuberculosebestri;di 1. f Een ten bate van de R.K. Vereeniging tet bestrijding der tuberculose Herwonnen le venskracht gehouden speldpesdag heeft f 248,16 opgebracht. Op de rails gevallen. Op het station alhier is een 64-jarige heer uit Rotterdam van het perron op de rails gevallen. Gelukkig was de naderende trein nog op flinken afstand. Op advies van een dokter is de man nacr het Van lterson Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zijn rechterbovenbeen gebroken was. Ilij werd ter verpleging opgenomen. agenda. Thalia-Theater: Bobby de Duivelskerel. 29 Juli, 7.30 uur. Ned. Geref. Gemeente. Spreekbeurt Ds. Joh. van Weizen. 29 Juli, 8 uur, School 7. Repetitie Gem. Zangever. „Euterpe". 29 Juli, 8 uur. Zwembad. Oefenavond Goud sche Reddingsbrigade dames. 30 Juli, 4 uur. Kaashandel-Mij. Jaarlyksehe Alg. Verg. van Aandeelhouders. 30 Juli, 8 uur. Vrye Evang. Gemeente. Bij bellezing en bidstond. 30 Juli, 7.30 uur. Bethel. Spreekbeurt C. Faas. 30 Juli, 8 uur. Zwembad. Oefenavond Cen trale Reddingsbrigade dames; 9 uur hee- ren. •'IT DEN OMTMK v. ALPHEN a. d. RIJN. Landstormdagen op het IJsclubterrein. De gewestelijke landstormcommissie Zuid Holland West organiseert op Vrijdagavond 21 Augustus, en op Zaterdagmiddag 22 Augustus Landdagen van B.V.L. op het JJsclubterrein alhier. Burgemeester P. A. Oolijn heeft het eere voorzitterschap van de Landdagcommissie willen aanvaarden. De landdag van Vrijdagavond 21 Augus tus zai voornamelijk door leden uit de Rijn. streek bezocht worden; de landdag van Za terdagmiddag 22 Aug. hoopt men, dat zal uitgroeien tot een grooten ge westelijken landdag, waai bij het aantal bezoekers min stens o-p 10.000 geschat mag worden. Vry dage vond worden toespraken gehou den door d eheer W. J. Sprey en burge meester P. A. Colijn; declamatie per luid sprekerinstallatie van den heer J. L. Fey ten uit Utrecht; muziek van de R.K. Muziekvereniging „Leo XIII"; zang van de Chr. gemengde zangvereniging „Hosanna" be:de uit Uphen a. d Rijn. Om 9 uur is ingelascht een groote taptoe, te geven door de tamboers van het regiment Grenadiers, de hoornblazers van het regiment Jagers, de trompetters van het half regiment Huzaren, in samenwerking met de plaatse lyke muzieikvereeniging. De eerste landdag wordt besloten met een demonstratie van groote zoeklichten van het Verlichtingsbataljon van het korp3 Ge nietroepen uit Utrech. Ze zullen luchtdoelen zoeken. Het is voorts de bedoeling, dat een aantal sportvliegers vliegdemonstratioF bo ven Alphen houdt, met als doel aan de breede zoeklichtbundels van de Genie te ontkomen. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Wjtddinxveen op Donderdag 30 Juli 1936 des n.m. zeven uur/ Onderwerpen ter behandeling: Verslag vati de vergadering van 25 Jun.' 1936. Mededeelingen, ingekomen stukken enz. om daarop zoonoodig te besluiten. Aanbieding der gemeenterekening en de rekeningen der gemeentebedrijven over 1935. Officieele vaststelling van het tydstip waarop de vaststelling c.q. herziening van een uitbreidingsplan voor de-J? gemeente wordt voorbereid. Verhooging van de afschrijving op de eigendommen van1 het gasbedryf. Regeling van den lichtstroomprys bij eer. gegarandeerde afname van 1000 K.W.U. per jaar. Herziening van de jaarwedderegeling voor de burgemeesters, de wethouders, d secretarissen en de ontvangers in Zuid- Holland. Credietverleening voor den bouw van efn kluis in het raadhuis. Voorstel tot aankoop van het perceel He- negouwerweg na 40. Begrootingswyziging. Ontheffing van schoolgeld wegens ziekte, vertrek enz. Reclames inzake de Hondenbelasting. Bezwaarschriften tegen aanslagen in hot vergunningsrecht. OUDEWATER. Afsluiting Oudewatersche Damweg. De KJ4.A.C. meldt, dat de Oudewatersche Damweg, loopende van den Prov. weg (W 1- leskop tot aan Polsbroekerdam), van 4 tot en met 14 Augustus 1936 voor het verkeer met alle rij- en voertuigen zal worden af gesloten. BODEGRAVEN. Posterijen. By beschikking van den Directeur Gena- 'raal der Posteryen. Telegrafie en Telefonie van 23 Juli 1936 is met ingang van 1 Sep tember 1936 aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Naaldwyk de referendaris 2e klasse L. J. M. Ttrvooren, thans directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Bodegra ven. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarne mingen in den morgen van 29 Juli, mede gedeeld door het Kon. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste stand 767. 8te Valentla. Laagste stand 751.6 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, weinig verandering ln tempera tuur. RECHTZAKEN. De overval op een chauffeur te Alphen. Het 031. eischt zes jaar gevangenis straf tegen de daders. In den nacht van 25 op 26 Mei j.l. werd de 37-jarige chauffeur W. P. G. v. L. te Leiden door 2 Duitsch sprekende jongelie den aangeroepen. Na eenig over en weer praten, kreeg v. L. de opdracht om hen te vervoeren langs den Rijksstraatweg richting Alphen a. d. Ryn en hen af te zetten ln den Hoorn nabij de scheepswerf der firma Kempers. Daar aangekomen stapten de in zittenden uit. Toen het op betalen aan kwam, bleken zy echter niet over Neder landsch geld te beschikken. Zjj beweerden dit echter wèl te kunnen krijgen bij de be: woners van een der aan den weg staande huisjes, waarheen zy zich ook begaven. Bij hun terugkomst deelden zij echter mee, dat zy niet geslaagd waren. Plotseling gaf een hunner den chauffeur een klap op het hoofd met een zwaar voorwerp. De getroffene viel, verloor een oogenblrk het bewustzyn, doch kon' even later, nadat hy nog gehoord had, dat er pogingen werden gedaan om met de auto weg te ryden, om hulp roepen. De aanranders, die niet kondien starten,' om dat de chauffeur den contactsleutel bij zich droeg, kozen daarop het hazenpad. Zoo verklaarde de mishandelde chauffeur als getuige. Hij voegde er nog aan toe, dat hij zwaar gewond was. Op vier plaatsen was zyn schedel) gescheurd. Eerst na vyf weken in een ziekenhuis te zyn verjfleegd, kon hij zijn vyerk weer hervatten. Tn verband met dezen overval hadtien zich de in Celle bij Hannover woonachtige tijdelijk in Noordwijk vertoefd hebbende en thans gedetineerde 22-jarige Duitsche mon teur E. B. en de 27-jarige Duitsche metse laar W. S„ eveneens uit Celle afkomstig en thans te den Haag gedetineerd, te verant woorden. Verdachten bekennen. Verdachten legden een volledige bekente nis af. Zy waren uit Duitschland naar Ne derland gekomen, waar zy in moeilyfcheden waren geraakt. Toen zy geen geld meer hadden en ook niets meer uit Duitschland toegezonden kregen, hadden zy besloten om zich middelen te verschaffen, die hen konden in staat stellen naar hun vaderland terug te keeren. Eenige pogingen om een auto .waarmee zij naar de grens wilden ryden, te bemachtigen mislukten, waar a het plan werd opgevat om zich met e?n auto te laten vervoeren naar een eenzam* plaats en vervolgens de chauffeur buiten gevecht te stellen. De scheepsbouwer K. verklaarde in den nacht', waarin de aanslag werd gepleegd, om hulp te hebben hooren roepen. Hy heeft den gewonden chauffeur met bebloed hoofd zien liggen en in de nabijheid een zwar.'n ijzeren hamer gevonden, waarmee blykbaai slagen op het hoofd van het slachtoffer wa ren toegebracht. Uit de verklaringen van verdachten kwam nog vast te staan, dat S. den hamer had gestolen op het erf van getuig© v. S en dat verdachte B. dien hamer van S. in ontvangst had genomen. Laatstgenoemde ontkende echter, nadat B. den chauffeur op het hoofd had geslagen, deze nog eer duw te hebben gegeven. Requisitoir. Jhr. mr. van Asch van Wyck, het O.M. waarnemende, achtte ten laste van beide verdachten bewezen het misdryf van poging tot diefstal met geweldpleging, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend. Deze poging was gericht op het verkrygen van de auto. Om tot dat dqpl te geraken moe3t de bestuurder buiten gevecht worden ge steld. Gezien het daartoe gebruikte wapen, is hel een wonder te noemen, dat de daar mee geslagene er het leven heeft afge bracht. Het feit is gepleegd tezamen In vereeniging. Spreker beriep ziah hierbij op een arrest van den Hoogen Raad van 19 October 1934, op grond waarvan mag wor den aangenomen, dat men om mededader te zyn nog geen uitvoeringshandeling be hoeft te hebben verricht. Uit het gepleegde misdrijf blijkt, dat de- daders een mentaliteit hebben, die voor niets terugdeinst. Beiden komt dezelfde straf toe, waarvan spieker, gelet op «Jen ernst van het misdryf, den duur zou willen z'en bepaald op zes jaar. marktberichten. Kaasmarkt Woerden. 29 Juli. Aangevoerd 473 partyen. Prij zen: le srt. 21—23, 2e srt. 18—20. Han del matig. LAATSTE BERICHTEN. Christelijk Historische Landdag. Hedenmorgen ls te Oranjewoud de Christelijk Historische landdag, uitgaan de van den Kamerkring Leeuwarden der Christelijk Historische Unie en met medewerking der Christelijk Historische Jongerengroepen ln Friesland begonnen. Na de opening van den landdag, die op het oogenblik, pl.m. duizend bezoekers telde door den voorzitter van den Ka merkring, ds. J. Hoekstra te Ternaard.' hield mr. R. Pollema te Leeuwarden, lid der Eerste Kamer, een rede. Spr. begon met te veroordeelen de ver heerlijking door vele Nederlanders van politiek van buitenlandschen oorsprong, terwijl zij geen oog hebben voor de de mocratische instellingen in eigen land. Hij bracht hulde aan den persoon van minister Colijn en deed een woord van protest hooren tegen den laster, die over diens hoofd wordt uitgestort. Spr. be toogde voorts o.a. dat de overheid boven alles een taak heeft op geestelijk gebied. In onze volksvertegenwoordiging ls geen plaats voor hen die geen andere taak schijnen te hebben dan om het natio naal christelijk leven in Nederland te verwoesten. Nederlanders in Spanje. l>e „Agamemnon" met verschillende Nederlanders aan boord naar Marseille. S-GRAVENHAGE, 29 JuU. Naar Uit bij het departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen berechten blijkt, is het s.s. „Agamemnon" uit Barcelona vertrok ken met 49 Nederlanders aan boord op weg naar Marseille. Voorts is net s.s „Tiberius" uit Malaga vertrokken naar Lissabon met 17 Neder landers aan boord. De Koningin te Hohwaid. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli. Uit Hohwaid wordt gemeld, dat H. M. de Koningin naar Kiquewmr ls geweest om daar te schilderen. De Koningin en de Prinses brengen veie bezoeken aan de omgeving. Gisteren ondernamen zij, op verzoek van de betrokken plaatsjes, een auto tocht naar twee zeer oude plaatsjes in de omgeving, n.I. Kientzhelm en Kay- serberg. Auto met Nederlanders verongelukt. Een doode, vijf gewonden. EINDHOVEN, 29 Juli. Gisternamiddag is op de Luxemburgsch-Beigiscne grens een auto, waarin zes Nederlanders zaten, verongelukt. Hierbij is de 47-jarige heer F. van Agt, textielfabrikant te Eindho ven, die den wagen bestuurde, om net leven gekomen. Zijn schoonzuster, mej. Ropke uit Amsterdam werd ernstig ge wond, terwijl de drie kinderen van den heer Van Agt en een inzittend nichtje, rnej. Van Pinsteren uit Amsterdam, lichte verwondingen opliepen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De heer van Agt was weduwnaar. WISSELKOERSEN. 28 Juli. 29 Juli. Officieel. Londen 7.38% 7.38% Berlyn 59.24% 59.25% Parys 9.72% 9.71% Brussel 24.81% 24.82% Zwitserland 48.10 48.09% Kopenhagen 82.97% 32.97% Stockholm 38.07% 38.07% Oslo 37.10 37.10 New-York 1.477., 1.47% Madrid 6.10 6.10 Prolongatie* 1%, Part. disc. 1%, Daggeld Registermarken 33%, Crediet Spermar ken 15%, Effesten spermarken 14%, Reis marken 43, Bankpapier 38. Beursoverzicht. Kleuriooze markt. Koerspeil gc- «IruVt. Affaire zeer beperkt. Koninklijken luie*. Philips nauwe* lijk« prijshoudend. Amerika zwak. Beleggingen prijshoudend. Viel op de eerste dagen van deze week nog een zekere geanimeerde stemming voor sommige fondsen te constateeren heden was de belangstelling wel zoo gering, en de af faire zoodanig ingekrompen, dat de markt al heel spoedig na de openingsnoteeringen een verlaten en kleurloos aspect kreeg. Zoo wel publiek als speculatie hielden zich vol komen op den achtergrond. En de vele gun stig luidende berichten uit het bedryfsleven speciaal van de overzyde van den Oceaan, waren niet meer in staat den handel te sti- muleeren. Trouwens ook in Wallstreet is gistereq de koersstyging tot staan gekomen onder invloed van winstnemingen, een ver- schynsel dat als rustpauze voor de markt welke thans eenige aanpassing noodig heeft, volstrekt geen verwondering behoefde te wekken. Er viel dientengevolge in geen en kele af deeling eenige byzondere belangstel ling waar te nemen en de koersen kwamen voor het meerendeel beneden het vorige slot- niveau. Wegens gebrek aan stimuleerende factoren, bleef de handel ook in het verdere verloop kalm en vertoonden de koersen nei ging om nog iets verder in te zetten. Het was te verwachten dat als gevolg van do aarzelende tendenz van Waalstreet de af faire in Yankee-waarden hier ter beurze niet van groote beteekenis zou zyn. De uit- keering van een verhoogd dividend op de preferente aandeelen Steel wyst weliswaar op den vooruitgang in de staalindustrie, maar weerspiegelde zich hier niet. Voor do preferente aandeelen immers bestaat aan de Amsterdamsche beurs vrywel geen belang stelling. De gewone aandeelen waren over eenkomstig Wallstreet iets aangeboden, evenals Bethlehem Steels en Anaconda's. Ook de Spoorwegshares war,en luier en <te petroleumfondsen konden zich evenmin handhayen. Het feit ,dat de winsten van zeven petroleummaatschappyen in het 2e kwartaal belangryk zyn gestegen, bleef zonder uitwerking. Op de locale markt open den ook Koninklyke Olie gedrukt op 275%, maar wist zich weldra tot 276% te herstel len. De affaire was echter gering, hetgeen ook het geval was voor rubberwaarden, die in het verdere verloop 1 a 2 f/r inboetten. Tabaksfondsen waren aanvankelyk verdeeld, het aandeel van Nederl. Indië in den Duit schen tabaksinvoer is ^sedert 1931 zoowel in hoeveelheid als in waarde teruggeloopen. Oude Deli werden ex-dividend verhandeld op 246, waarna wy tot 249 wisten te mon- teeren. Ook Deli Batavia's en Senembah's kwamen in het verdere verloop iets vaster. De suikermarkt was ongeanimeerd en prijs houdend. De cultuurbanken waren eerder iets aangebodèh. Van industrieelen was Phi lips na een zwakkere opening goed pryshou- dend. Het slot was eerder weer iets luier. Unilevers konden zich niet volkomen hand haven en ook Aku's waren aan den zwakken kant. Seheepvaartaandeelen lichtelyk aar. geboden. De beleggingsmrakt was prijshou dend, maar zonder affaire. Prolongatie 1% procent.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2