rhaltenrüsaanbiedirm Vacantie Wü GlAN VOOST MET PEBMANENTEM IMaison Gloria 3e ETALAGE Je Heine Winst" X'iet qoed.wat nil vanflaren doet- Fa. (3svan Tongerloo BALT. A. DE JONG nare Hoofdpijn p U& Kleiweg 23, Gouda Goedkoope Trein VACANTIEG ANGERS EN THUISBLIJVERS Komt kijken naar onze Speciale Vacantie artikelen Mechanica 't RAEDTHUYS I fantasie broeken Een Regentendagboek ült de 18e eeuw. Nederland in den oorlogstijd. Stads- 4* paar- BANkQ APE w EVEN PARKEEREN B(j Uw Vacantie-uitrusting VERBANDDOOSJE Drogisterij „DE1 GOUDSCHE GAPER" Arnhem en Ni|megen VIETO Ontharingscréme ODORONO CREMATINE ONS SUCCES IN 1936. Gebr. KAMPHUISEN N.V. Zelfde fjjne kwaliteit: VERDELG DE MOTTEN, INSECTENDOOD. J. C. LANGERAAR, Van 10 tot 15 Augustus rjjden wij gezelschappen per Groote Reisauto. 2.25 per persoon. GARAGE VAN HOORN, Jeruzalemstraat 8, Tel. 2673. COMPLETE PERMANENT voor EEN GULDEN. ook ELECTRISCH PERMANENT (Syst. Wella) voor EEN GULDEN compleet. Wacht niet langer en doe als zoovelen, ga n*4r de goedkoopste kapper van Gouda BURG. MARTENSSINGEL 92, b. d. IJssellaan. Groenendaal 2-4 - Tel.^p685 HARLEY DAVIDSON WBGI I NIEUW ROOD mooi en goedkoop! CXiLUI. „13 October 1787 vroedschap „Missive (Schry ven) van de Staten tot „remotie (afzetting) van 17 Heeren die „Mevrouw de Princesse t arret gedaan „hebben aan de Vlist (aan de Vlist heb- „ben aangehouden) „v d Hoeve doet rapport van syn Com- „missie (vervulde opdracht) in S Hage „bedankt en geapprobeert (goedgekeurd) „D Hn Mr van Toulon en Mr. J C. de „Lange geremoveert (verwijderd) uyt de „regeering, zynde dit de Satisfactie (ter genoegdoening) van H K H H Ook in het vorige artikel is dit bespro ken. Toen ging het over het voorstel, dat in de Statenvergadering aanhangig was ge maakt en waarover de Goudsche afgevaar digden de meening van de vroedschap wenschten te weten. Nu was het schrijven van die afgevaar digden binnengekomen, waarin van de af zetting van zeventien heeren uit de ver schillende Hollandsche vroedschappen werd kennisgegeven. Natuurlijk maakte van der Hoeve over de afzetting van de beide Goudsche heeren nog een afzonderlijke aanteekening. „29 October vroedschap demptis (af wezig) de Moor, Lestevenon, Noorberg, „Griffioen, Teyssen, Plemper, Slicher, „Twent, Couperus, Kedts en Blauw „Briev van Plemper die zeer brutaal „was aangenomen voor notificatie (ken nisgeving) Nog steeds verschenen de patriotten, die lid waren van de vroedschap, niet in de raadsvergaderingen. Dit sprak vanzelf, om dat velen van hen, die uit Gouda waren uit geweken, het nog steeds niet raadzaam achtten in de stad "terug te keeren. Zij wer den echter wel, voor zoover zij schriftelijk bereikbaar waren, iederen keer officiëel op geroepen. Zoo had dan ook Plemper van Bröe voor de vroedschapsvergadering van den 29sten October 1787 een uitnoodiging ontvangen. Hy had hierop een brief van verhindering geschreven .waarin hy uiteen zette .waarom hij de zitting niet kon bij wonen .Dit was de brief waarop van der Hoeve doelde. In de vroedschapsnotulen Van den 29sten October 1787 vindt men hierover de navol gende sobere mededeel ing: „Zyn geleven de missiven (brieven) der Heeren Twent, Griffioen en Plemper van Bree, Raden, houdende redenen van haar absentie (hun afwezigheid) Waar over gedelibereert (beraadslaagd) zynde is goedgevonden en verstaan de zelve missiven aan te neemen voor notificiatié (kennisgeving) Door den Heer Plemper van Bree, Raad, by Zyne bovengemelde missive verzocht zynde dezelve te insereren (doen opnemen) in de notulen deezer vroedschap, is na deli beratie (beraadslaging) goedgevonden en verstaan dezelve missive (brief) eenvoudig aan te neemen voor notificatie (kennisge ving)". De brief van Plemper werd dus niet in de notulen vereeuwigd. Ook het origineel schijnt niet bewaard te zijn gebleven, het i3 althans niet op het Goudsche archief aan wezig. Maar docrr de gelukkige omstandig heid, dat Plemper een aantal brieven en stukken, „sedert 25 September 1787 tot 8 Maart 1.788 geschreeven en ontvangen" heeft laten drukken, is de inhoud toch bekend. Die „brutale briev" luidt aldus: „Edele Groot Achtbaare Heeren! Daar (Terwyl) ik sedert ruim dertig Jaa- ren de Stad in meer dan ééne betrekking gediend heb, wedervaaren myne eigendom men binnen U Wel Edel Gr. Achtb. Stad een openbaar geweld: men valt met een ys- selyke force (geweld) en brutaliteit aan, verbryzelt de toe- en afsluitingen, ruineert, plundert, dringt en vliegt woedend huis en stal in, maakt zjg van 't zelve meester, doorzoekt, rooft, en zulks by herhaaling. Het blyft zelfs hier niet by; maar, daar de nood- zakelykheid myner uitreize, op Zondag og- tent den 16 September 1787 naar Amstel- dam, ter waarneeming myner bepaalde tour beurt, die week beginnende in de Reken kamer der Oost-Indische Compagnie, daar is, word van deze myne absentie (afwezig heid) gebruik gemaakt, om eenen woeste» hoop tegen myn Persoon aan te hitsen, 't wik ik vaststel, zo [ik] in de Stad geweest was, nooit dien invloed zoude hebben gehad, als my overtuigd houdende, dat de herin nering van crkentenisse voor de door my betoonde yvér en zorge tot bewaanng der rust en bevordering van het we'zyn der Stad, die my altoos zoo duur aan 't hart gelegen heeft, zelfs by de minste vermogen de. 't niet zoude hebben toegelaten Ik word beschreeven ter Vroedschap, en Heeren Burgemeesteren melden my, dat hun Edel Groot Achtb. niet willen afzyü, my cordaat te communiceeren (openhartig mede te xleelen, dat [zy] myn overkomst na Gou da, voor het tegenwoordige nog niet zouden durven aanraden Ik ben over deze tyding zeer verzet ge- weest, en heb ook een of ander Mederaad; die (waarvan) ik wist fdat z«], zo om af faires (hetzij voor zaken), of (hetzij om) familie te bezoeken, of (hetz« om) andere my onbekende en ook onverplicht te gevene reden of oorzaken, uit Gouda waren, hier van by Missive (schrijven) of anderzints geadverteert (op andere wijze bericht ge zonden), fen einde zig voor hun Edelens Persoonen, by voorgenome reize derwaarts, na te (gedragenmyne verwondering is des te grooter geweest zulks te verneemen van 't Eerste Collégie (college van burgemees- ters). Een Collégie, welkers respect ik (waar- voor ik het respect) geduurende myne laatst afgetredene post altoos heb bewaard, bet gezag doen eerbiedigen, en by de Conver- satien (besprekingen), met Heeren Burge meesteren over de toen plaats hebbénde om standigheden, waartoe [ik] dikwerf en ook 1 in onderscheidene Jaren verzogt was, toe gezegd, nooit te zullen dulden, dat de Camer (het college van burgemeesters) eenige in- sultes ontmoetende (zou worden beleedigd), dat (en dat) de heiligheid des Camers en veiligheid Hunner Persoonen en goederen niet, dan met het uitblazen mynes adems, een einde konde neemen. Ik kan my deswegens beroepen op het geheugen der nog dienende (tot de stede lijke regeering behoorende) en in vorige Jaaren gediend hebbende Heeren, gelyk ook van andere en Regeerings aanhoorende Le den, welke dezelve toezegging by mondge sprekken door my is gedaan: En nog (noch) deezes (myn) eigendommen en goederen, die niet alleen in de byzondere protectie (bescherming), maar ook verantwoording zyn, geduurende zyn uitweesen Reip. Ur- bis Causa (gedurende myn afwezigheid in dienst van de republiek en de stad) nog (noch) zyn (mijn) Persoon mag genieten die verzekering! U Wel Ed Groot Achtb. houden my dit ten goede, maar een gerust geweten durfl den toets doorstaan! Ik sommeer U Wel Ed. Gr. Achtb, alle de Collégien, welke uit U Wel Ed Gr. Achtb voortvloeyen ofte ge- formeert (samengesteld) worden, en ieder Lid in 't byzonder, den Raadpensionaris en Secretarissen, of [zijiet (iets) weezenlyks ten mynen laste, in alle de posten, die ik bekleed heb, van Capiteyn der Schutterye, Secretaris van de Weeskamer, t Subalterne (de lagere stedelyke eere-ambten), Vroed schap, Scheepen, Schout en Bailliuwschap kunnen produceeren (voor den dag kunnen brengen) Integendeel durf ik my flatteeren (vleien) met het streelend genoegen, dat [zy] zig op dit oogenblik herinneren, hoe ik alle myne vermogens inspande en verspil de ten nutte der Stad, vooral in de laatste (bysonder in die tyden), alderzwaat- digtigste post [van baljuw], tot conservatie (handhaving) van het gezag der Overheid en der Justitie, de tranquiliteit (rust) en der Stede bloei, hoe [ik] ongeinteresseert (zonder eigenbelang) en zonder aanz'en [des persoons], het welzyn der Stad en Bur- gerye in 't oog gehouden heb. Ik durf pok vry hier-omtrent provocee- ren (de meening uitlokken van) de aanzien- lykste, geschikste, gegoedste en kundigste Burgeren en Ingezeetenen der Stad Gouda; Ja zelfs [van] de schamelsten, en houde my verzekerd, dat de aangehitsten ,tot bedaren gekomen, de dagen der mishandelingen zul len vervloeken, en zig over de verleidingen beklagen. Het zoude eene roekelooze daad zyn, om tegen de vriendelyke waarschouwing van Heeren Burgemeesteren, my in een immi nent (dreigend) gevaar te begeeven: ik Sol liciteer (verzoek), wanneer de veiligheid daar zy, spoedig te worden geadverteerd (gewaarschuwd). Buiten voorsz. aldergewigtigste reeden, waarom het my niet te raden zy overte- komen, en ik dus by de deliberatien (be raadslagingen) der te verhandelene Zaaken, waartoe ik tegen Maandag 29 October 1787 was beschreven, niet kan aanwezig zyn, zoude myn reis bezwaarlyk vallen, wyl op heden myn tourbeurt in de O. Ind. Comps. Rekenkamer weder begint, en het bestellen derzelve (het doen vervullen van die toer beurt door een ander) jeegenswoordig moet- lyk is. Ik venzoek deeze in de notulen der Vroed schap van 29 October 1787 werde geinse- reerd (zal worden opgenomen) God doe U Wel Ed. Groot Achtb. delibe ratien (beraadslagingen) ten goede uitval len en de resolutien (besluiten) strekken tot welzyn van onze deerniswaardige Stad! Terwyl ik U Wel Ed Gr. Achtb. in zyn, heilige bescherming beveel, en blyv. Edele Groot Achtb Heeren! Amsteldam 28 October 1787 U Wel Ed. Gr. Achtb. D. W. Dienaar en Medebroeder in Raade Cornelis Nicolaas Plemper van Bree' Brutaal kan deze brief niet worden ge noemd. Hoogstens kan worden gezegd, dat taal en styl ietwat gezwollen zyn. Maar dat paste geheel in den toenmaligen tyd. De waardeerin gvan den dagboekschrijver mag dan ook niet anders worden beschouwd als die van een verwoeden partijganger, die voor de gedragingen van zyn tegenstan ders geen goed woord over heeft. Hierby komt dan nog, dat die tegenstanders den strijd hadden verloren. En, zooals het steeds in de wereld gaat, de onderliggende party heeft altijd ongelijk. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr Mr. J. SMIT. De onverbiddelijke duikbootoorlog. (Uit de gedenkschrift^ van de Nederlandsche Overzee Trust Mij. UITNEMENDE HUISVROUW. Moeder: Myn dochter kookt evengoed als zy piano speelt. HuwelijkscandidaatDat hindert niet; we kunnen altijd buitenshuis eten. II. In ons vorig artikel bespraken wy de vele belemmeringen die den handel troffen en die steeds werden voortgezet en hoe inge- pieus men was in de wyze waarop en de middelen waarmede dit kon geschieden. Nog voor het einde van 1914 bleek van de voor- aens der Duitsche regeering om den on- verbiddelyken duikbootoorlog aan te van gen, waartegenover de Geallieerden hun economische en militaire tegenmaatregelen stelden, die tot praktisch resultaat hadden, dat niet slechts handel op Duitschland, ook vanuit de Koloniën, werd afgesneden, maar dat slechts zeer kleine en dan ten deele nog gevaarlijke vaargeulen, voor de Nederlandsche scheepvaart overbleven! Al spoedig werden de verboden zoo tal rijk, dat men zich kon afvragen welk nut een contrabande-lyst had, te meer nu de idel op Duitschland toch praktisch had opgehouden. Voor de N.O/f. was het ge volg hierin gelegen, dat alleen die artikelen nog naar Nederland konden worden ver voerd, welke aan de N.O.T. werden geadres seerd; zy zou dus verantwoordelijk worden voor al die goederen en hun afvloeiing over de Oostelijke en Zuidelijke grenzen m oeten verhinderen. Terwyl tegelijkertijd de Neder landsche regeering bleef vasthouden aan haar onzijdigheidsbeginselgeen uitvoerver bod tenzy in het belang van de behoefte- voorziening van Nederland. Men was en bleef dus op zichzelf aangewezen, en zoo werden die twee belangrijke subcommissies gevormd eenerzyds voor den uitvoer van Duitsche goederen naar de Nederlandsche Koloniën, anderzijds voor den uitvoer van Nederl. Indische voortbrengselen naar Ne derland en, via Nederland, eventueel naar Duitschland. Want, Nederl. Indië werd door Engeland beschouwd als de groote tuin, be hoorende by Nederland, met uitzondering natuurlijk vap dat wat tot absolute contra bande was verklaard. Sprekend is het, dat in dienzelfden tyd Duitschland veel aarze- lender tegenover de N.O.T, optrad, die nog maar Steeds niet officieel erkenden, met "het excuus, dat velen yn Duitschland haar voor een Engelsch lichaam aanzagen! De Nederlandsche zeeman bleef varen. Belangrijk was in alle deze omstandig heden, dat de Nederlandsche zeeman, al trilde hij ook van verontwaardiging over de steeds brutaler torpedeeringen ,die werdqfc begaan, bleef varen; op de Noordzee, den Atlantischen Oceaan, de Middellandsche Zee, ja zelfs door het Suezkanaal, al werd dit ten deele onder vuur genomen. Dat nam echter aan den anderen kant weer niet weg, dat het werk van de N.O.T. ernstige be lemmeringen ondervond. Naarmate het werk groeide, steeg van bepaalde zijde het wan trouwen; naarmate het kwantum goederen, aan de N.O.T,,, geconsigneerd, grooter werd, steeg de daartegenover getoonde stelsel loosheid. De N.O.T.-kegel ondervond niet meer de eerbiediging .waarop zy in den aanvang had kunnen bogen; het werd alles eigenlijk onhoudbaar. De Nederlandsche reeders waren verontwaardigd en toonden verzet; de Nederlandsche kooplieden telken male onvoldaan; de oorlogvoerenden zeiven toonden ergernis, omdat van overeenkom sten, met de N.O.T. gesloten, en de daarin aanwezige fouten, een gebruik werd ge maakt, dat nimmer in de bedoeling had kun nen liggen. Zoo kwam hét en moest het komen tot een nieuwe regeling, die van 11 April 1915, een zeer belangrijke, waarin van Engelsche zyde inderdaad niet onbelangrijke concessies wer den gedaan, maar waarin tegelijkertijd het eigenbelang om den hoek kwam kijken, door dat men langs een omweg de bestellingen naar Entente-zijde trachtte te intensivee- ren. En telkenmale stond, dan met het eene, dan met het andere artikel de N.O.T. voor de keus: geen aanvoer of aanvoer op voor waarden. Ook al zouden de oorlogvoerenden het volkenrecht strikt hebben toegepast, waarover zy niet meer dachten, dan nog waren zoo tal van middelen ter beschikking van de partij, die de zeeën beheerschte, dat elk verzet daartegen reeds in de kiem kon worden gesmoord. En de N.O.T. moest het erkennen, dat de smokkelarijen, die zich, in kleinen, zy het ook niet onschuldigen vorm, reeds van den eersten dag af langs de gren zen hadden getoond, steeds erger werden. Zoodat het tenslotte kwam tot geheel een controle-apparaat ,dat, voorzien van zeer krasse machtigingen, die men vroeger on denkbaar zou hebben geheeten, erop uittrok om overal, maar dan ook overal de neus in de boeken te steken. Hier kreeg men een controle-apparaat van een particulier li chaam, zij het ook van particulieren met zoo danige positie ,dat zy daarmede reeds een byzondere taak konden an vaarden, dat zich kwaliteiten toeëigende, welke men in een goede geordenden Staat in den regel slechts aan dezen toekent. Maar het moest, want nevens degenen, die onwetend aan N.O.T.- overtreders goederen verkochten, waren er. die het willens en wetens deden, of wel, die aan zichzelf verkochten door middel van een strooman, of die de goederen zoodanig ver werkten, dat er een geoorloofd uitvoerpro- duct door ontstond. En dit alles bedreigde niet slechts de N.O.T., maar bedreigde net belang, waarvoor deze was opgericht: de zoo grootppogelyke aanvoer naar Neder land! De boeten die werden opgelegd. De Uitvoerende Commissie was in alle deze omstandigheden vastgesloten de bepa lingen 'van haar contracten te handhaven. De boeten werden, rij het na lang wAken en wegen, geheven. Begin en eindpunt van een gebeuren, met 'boete te bestraffen, wa ren in den regel dezelfde. Niet eenvoudig echter waren die zaken, waartusschen per' sonen de schuldigen bleken, die door hun verkoopers vertrouwd waren. In den regel waren de rapporten, waarop de veroordee lingen vielen, zoo uitnemend gedocumen teerd, dat zelfs de ter vergadering toege laten aansprakelijke personen, aan wie dan gelegenheid tot verweer werd gegeven daaraan niet konden tornen. De boeteheffin gen werden ook niet geïnd dan nadat aan de bankiers-garanten de gelegenheid was gegeven om te worden gehoord. Maar niet temin werd de verleiding steeds grooter, en het „zaakje" steeds winstgevender. Per sonen, die contractbreuk hadden gepleegd, konden op geen tusschenkomst van de N. O.T. meer rekenen, werden dus van aan voeren buitengesloten, een geweldige straf naast de boete, teneinde nu te voorkomen, dat zulk een persoon toch langs een omweg aan N.O.T.-goederen zou worden geholpen, hetgeen weer gevaar opleverde voor jen wellicht onkundigen helper, werd door de N.O.T. geadverteerd, dat dit niet gescnieden mocht, en werd gewaarschuwd, dat ook in dat geval namen openbaar gemaakt zouden kunnen worden. Maar, ondanks alle., wat geschiedde, was men aan de overzijde van de Noordzee er niet volkomen gerust op, dat de smokkelhandel inderdaad werd be- heerscht. Te minder naarmate het geloof aan een snellen afloop van den oorlog ge heel fout bleek. Daar komt nog by, dat men in Maart 1915 voor het eerst ontdekte, hoe gemakkelijk het was om b.v. pararubher uit Brazilië te verstoppen in de reusachtige Amerikaansche tabaksvaten, ieder 800 kilo zwaar. Zoo moest in de loodsen een speciale controle worden uitgeoefend ,die in het mee- rendeel der gevallen leidde tot ontpakken en opnieuw inpakken van alle. dergelijke, dikwerf zeer gevoelige zendingen. En ter wyl de N.O.T. zich al deze moeite gaf, be speurde zij, dat de Britsche Regeering ging toestemmen, dat koffie op z.g.n. gezworen verklaring, naar Nederland zou mogen wor den „verscheept, nu ja alleen aan afnemers die niet op de inmiddels aangelegde iwartc behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maag I Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. %+ihnA* Smaakloos ouw^f-omhul»#! Product poeder. Ge lyst stonden, maar die toch gemakkelijk konden handelen met personen, die er wel op voorkwamen. Koffie,, die zoodoende door de betrokkenen binnensland al dadelijk knoei-koffie werd geheeten. Welke gevaren daaraan waren verbonden, was duideyk voor een ieder, die b.v. wist, dat de Duitsche ex- Minister van Podbielski in Nederland rond reisde en zoogenaamd voor zichzelf zaakjes deed ;dat de vroegere iDuitsche commercial attaché overal handelsbetrekkingen, aan knoopte, intusschen het meest gehinderd door een anderen Duitschen vertegenwoor diger, die zeide de Feldzeugmeisterei, di rect onder den Keizer ressorteerend, te ver tegenwoordigen, en dus voor te gaan. Van Duitsche zijde werd meer dan eens gedreigd met de oprichting van een eigen N.O.T. op Nederlandsch grondgebied, doch die het werk, door de N.O.T. tot dusver gedaan, vrijwel zou opheffen. Inderdaad, moeilijk heden, moeilijkheden aan alle kanten, blij kende uit het feit, dat men een hoogleeraar in de plantkunde te Amsterdam de vraag moest voorleggen of cederappels, te gebrui- ken by de ceremoniën by het Loofhutten feest, naar Duitschland uitgevoerd mochten worden, hetgeen kon geschieden, omdat de cederappel tot de familie der citroenen be hoorde. Het werd in menig geval inderdaad te erg, waarby nog kwam, dat de geheele boe renstand, verlokt door de hooge Duitsche prijzen .niets meer verkoos te verkoopen tot etn redelyk bedrag. Neen waarlijk, er was spoedig, *zoo vatte de Voorzitter van de Uit voerende Commissie het samen, „geen aar digheid meer aan om in Nederland te leven". De regeering stond tegenover dergelijke prijsopdrijvingen niet geheel machteloos, want zy kon met uitvoerverboden werken, al moest zy ook daarmede weer zuinig zijn, wyl zy zich bepaalde artikelen, voor Neder land onmisbaar, alleen kon verzekeren, door zulke compensatie-objecten. Het was wie het niet wist ,sla er dit Gedenkboek maar eens op na een gesjacher aan den eenen en aan den anderen kant, dat tot wanhoop voerde. 'Daarbij een voortdurend elkander niet be grijpen. Terwijl de N.O.T. vocht voor den vrijen aanvoer, door haar bedongen, ging de regeering afspraken aan om b.v. een hoe veelheid zeep over de grenzen te laten gaai, om te onderhandelen over huiden, die 2 groote moeite hier waren binnengebracht en wat niet al meer. De regeering moesik beschikkingsrecht over ae producten n Nederlandschen bodem blyven eischen T tegenover den aandrang, door de NOT uitgeoefend .terwille van een ander z?k niet minder groot .anfytdang, moést "J wel schijnen alsof dit, tot een alles beheer lichaam geworden, in onrustbarend^ e overhand kreeg, en de regeermf wellicht zou overvleugelen. Dé oude tege stelling Den Haag-Amsterdam, ,n w*lb laatste plaats do voornaamste der betref fonde handelaren zaten. Maar ook m ,jiJ eigen kring waren weer moeilijkheden ge noeg, want de leden van de Uitvoerend Commissie stonden terzake van üe ma. regelen ,die zy hadden te bevorderen dik werf tegenover den eigen kring. En'alsof dat alles dan nog niet genoeg was, kwam»n juridische moeilijkheden in dezen zin, dat door een arrest van den Hooge» Raad dt. zich begrijpelijkerwijze slechts met rechts overwegingen inliet ,de geldigheid bestre- den werd van wetgevende maatregelen waartoe de Minister van Financiën,j uist oJ aandrang en onder den invloed van de moei' lykheden van de N.O.T. was overgegaan" De Duitsche onderhandelaars toonden zich telkenmale verongelijkt, ontwrongen *iCn aan hun beloften en deden alsof hun tekort werd gedaan, waartegenover de Nederland- sche kooplieden van meening waren 4&t juist Duitschland allerminst recht tot kla gen had, omdat 't zich in vredestijd nu een maal met zulk een hooge muur van invoer rechten had omringd, dat de Nederlandsche handel in Duitschland niet had kunnen con- curreeren. De indrukken wisselden met den dag: dan weer ontwaarde men dat rijst werd verkocht aan bemiddelaars naar Oos tenrijk; dat import van koffiedoppen werd gevraagd om er veevoer mee te vervalschen; dat de maispryzen, door de hoop op uitvd voerconsenten met 10 a 10 gulden per da^- opliepen den volgenden dag heette het, dat de N.O.T. aan Duitsche koopolieden in Nederland haar bemiddeling had ontzegd en of zij dat maar eens eventjes wilde veran deren. Dat neemt intusschen niet weg, dat naarmate het jaar 1915 voortschreed, het duidelijk scheen ,dat Engeland, en op zjjn voetspoor Frankrijk, het aanvankelijk ver trouwen in de N.O.T. verloren, terwijl deie door de Regeering .niet met z.i. voldoende maatregelen werd gesteupd. Zoo toog de N.O.T. er op uit: eenerzyds een waardige nota aan de Engelsche regeering teneinde er op te wyzen ,dat zy haar beloften was nagekqmen en nu ook nakoming van de af spraken aan de qndere zyde verwachtte; anderzijds om met den Minister te gaan spreken teneinde zyn steun te vragen voor- .zoover deze te geven viel. Er kwam eenige verbetering, doordat steeds grooter gebie den aan de grens in staat van beleg werden verklaard; doordat de soldaten, uit deze streek afkomstig, daar niet meer werden belast met het tegengaan van de smokke larij. Maar anderzijds waren er Kantonrech ters die gelyk de Uitvoerende Commissie schreef „nog steeds niet ontdekt hadden j dat er oorlog was" en rustig voortgingen met smokkelgevallen te straffen met één dag hechtenis of 1.— boete. Was er een langdurige conferentie gehouden, b.v. (us- schen N.O.T. en regeering, waarin geheel het tableau van handelsproducten de revue had gepasseerd, dan verliet men elkander,, weinig tevreden met wederzijdsche opvat ting. Klaarblijkelijk, zoo staat het in het Gedenkboek neergeschreven, met een vol komen mishagen in elkanders optreden en handelen, en men was er geen steek wijzer op geworden.. De regeering vond dat de N.O.T. haar moest raadplegen; de N.O.T. vond dat de regeering dit haar moest doen! Tenslotte enkele cijfers die den onge dacht reusachtigen omvang .welke de N.O. T. had genomen, duidelijk toelichten. De enkele aanvragen voor contracten in den aanvang, stegen onrustbarend; zij verkre gen het hoogste gemiddelde van 13.000 aan vragen in één maand gedurende October 1915. In den aanwng van 1915 stonden de hoeveelheden van den algemeenen invoer in Nederland en van de door de N.O.T. ge- endosseerde goederen als 40 1einde De cember was deze verhouding van 2.6 1 ge worden. De hoeveelheid goederen ,die aan gehouden werd, was in de laatstp maande» van 1915 sterk stijgende; liep van pl.m. 1 millioen K.G. in October tot 10 millioen in November en tot 425 millioen in December op. De hoeveelheid voor Pry zenhoven ge brachte N.O.T.-goederen was in November 2 millioen ,in December ruim 20 millioen K.G., de helft van alle in die maand aan gehouden goederen. De algemeenc invoer van het jaar 1915, vergeleken met 1913 was van 60 milliard K.G. tot op 20 milliard te ruggevallen, dus tot 1/3. Nu was wel de doorvoer met overlading met 1/5 deel ge stegen, de doorvoer zonder overlading ech ter van 13.000 tot nog geen 2500 million K.G. gedaald. De schroef, door de Gealli eerden aangezet, «ie ontwrichte markt, de verlegde afzetgebieden, de reusachtige be lemmering van het transportverkeer en van den goederenruil, teekenen zien m ieze cijfers onverbiddelijk af. Zy verklaarden ooj waarom het mogelijk was, dat terwyl aan de werven langs de Maas en de Noord en vj der een opgewekt leven heerschte teneind maar scheepstonnen te verkrijgen, de gr en kleine havens van ons land er verlate uitzagen! JOUWE 2 - hoek Wijdstr. - GOUDA Afhalfakg aan hak van Sp««- en BelaatingfeWeo PAb&$ AFE-3 °lr Uiterst chic schoentje met sierlijke hak. Zeer fijn wit leder. Keurig model van 4.VQ, thans voor den sensationeel lagen prijs van Schitterend pumpschoenti van prima wit leder. Pracl tige perforatie garnee ring. Zeer chic en apart. Voor gehal- veerden prijs, Bandscho» boerenlinr garneerd. geloofelijl- ji schoentje lerenlinnen. Ongekend gaan wij plaats maken voor onze gloednieuwe najaarscollectie Profileert van deze ongekende Seizoen.opruiming, 't Zijn de hieuwste modellen in de mooiste tinten en leersoorten j Ondervindt 't, van Haren wint 't,nu wijer met haar geweldige opruiming SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK Fyn pakkie, zeg. Lynkamp. Die heb je in Den Haag ook. Opsteken? Sigaar of sigaret? Sigaret. Zoo, Laurens, die rook ik ook altijd. Commissariaat van politie. Wat is dat hier klein. Komt wel goed. Later ,als er meer geld Is. Liberty, fijne dassen, niet duur. Petit, nou zeg, concurreerend. Je kunt in j die stad van jou goed terecht. Wat dacht je dan? Je bent hier niet in de rimboe. Wacht nou oversteken. Pas op, anders kom je eronder, 't Is hier in de Wydstraat levensgevaarlijk, vooral op Donderdag. Daar is jullie Den Haag maar niks bij. O, hier heb je nou de St. Jan sigaren, die vader altijd meebrengt. Ja man. zoo koop je ze in heel Den Haag niet. Maar laten we n.ou een beetje opschieten, I want ik moet naar Westminster-Radio. Daar heb ik zoo'n aanbieding van gehad van ƒ89.00, een van ae honderd. O, daar ben je vlak bij. hiernaast, zie maar, daar staat het toestel al. Wat een pracht! Negen en tachtig gul den. Hoe is het mogelijk! Kijk zeg, een kaartje op de deur, vacantie. o, gelukkig nu nog niet. Ga je mee naar binnen, dan zullen we een demonstratie vragen. Goed. Kijk, daar staat nog een stream-line ook. Wat, spreek jullie in Den Haag Engelsch Wy zeggen hier stroomlijn. Nou zeg, Westminster is toch ook En gelsch en ze sohryven het zelf top hun prijs kaart, zie maar. Gelijk heb je. behoort een voor kleine ongevallen. Wij hebben een practisch ingericht en gemakkelijk mede te nemen VERBANDDOOSJE reeds vanaf 50 CENT. MARKT 6 TEL. 2423. van Den Haag, Rotterdam, Gouda Leiden en Alphen a. d. Rijn naar op de Zondagen t.m. 13 Sept. Zie Aanplak- en Strooibiljetten. in tuben van 40 ct., 75 ct. en 1.25. (tegen transjyree/en) 30 ct en 75 ct. per flacon. snelwerkende scheerzeep in tuben van 15 ct., 50 ct., en 85 ct. OOSTHAVeS 29 - TEL. 3364. GANGMAKERS7 cent per stuk KLETSKOPPEN 30 ct. per pond TELEF. 2754 GOUDA. Ie klas Braziel- melangc In een jasje van Zandblad 'n Genot xoo'n sigaar... an din 't Is geen geld. S'/j cent voor 40 minu ten DELI-ZANDBLAD Fa fa r. N.V. ».h. D. ii Vries. Bladel N.8. Cigarillos model 10 stuks 1712 ct. Kloek, Elegant model per stuk 3 ct. Vliegen en Muggen alvorens op reis te gaan met onze zekerwerkende Per Liter 1.40, halve Liter 75 ct. Gedipl. Drogist. (loudaArnhem v.v. 1.75 p. pers. Gouda - ^"ianen - Zaltbommel - den Bosch - Nijmegen.- Arnhem, terug naar Gouda, dus een tocht naar de 5 nieuwe Bruggen Bespreek bijtijds bij en leveren een Voor 1 GULDEN onze bekende STOÖM-PERMANENT en om aan de groote vraag te voldoen vanaf MAANDAG *i.s. ALLES MET ZES MAANDEN GARANTIE. ONS TARIEF IS ALS VOLGT: ELECTR. PERMANENT (syst. Wella) geh. compleet: W'asschen. Knippen, Watergolven inbegrepen EEN GULDEN STOOM PERMANENT geh. compleet: Wasschen Knippen, Water golven inbegrepen EEN GULDEN WASSCHEN 25 KNIPPEN 25 ONDULEEREN 25 cent WASSCHEN en WATERGOLVEN 50 cent. HAARVERVEN 200 cent. HAARBLEEKEN 100 cent. Heelt U klachten?? Spreek met ons en het komt in orde. BESPREEK BIJTIJDS. De meest comfortabele machines voor Uw vacantie. HERCULES de motor die de fiets vervangt^vrij van pers. belasting. WESTHAVEN 30™1.KF. 1.90 per Liter. 19 P«' maatJe 'n prachtproduct! Natuurlijk bij AMERIKA VLUCHT VOOR DE HITTEGOLF. De geweldige warmte, die nog steeds in Amerika heerscht, heeft reeds talrijke slachtoffers geëischt. De bevolking tracht zich op alle denkbare wyzen aan de moor dende temperatuur te onttrekken. Ónze foto toont een groep inwoners uit Chicago, die den nacht in eten'park doorbrengen in de hoop op die manier eenige koelte te vinden. WIJ brengen

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2