Anton Coops JAPONNEN 89 U110U160 J. L. Bruns Taidarts Bicknese H. REEDIJK M. J. van Vliet FOTO AMATEURS FOTO DAEMS 1 IGouda AcBiHitiitskiitur N.I. Ukkin Antinsect Het Goudsche Taaimuseum. WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. Wijziging in de verdeeling der daarvoor beschikbare gelden. WIJ VERHUREN: ZAALPROJECTOREN van 8, 9V2 en 16 m.M. Onbrandbare films met en zonder bediening. FOTO DAEMS - Zeugestraat 56 - GOUDA. HBII01VII Vn.P.flITIIGEILIO AFWEZIG. EEN WOONHUIS BURGERWOONHUIS hervat praktijk: 3 Augustus. A. S. VAN WIJNBERGEN, M. S. Koster Oogarts Neger-Voetbal te Boskoop w. T J ABBEMA Probeert eens de fijne brooze beschuit en de heerlijke thee- beschuitjes alsmede de lekkere krakelingen van Groenendaal 32, Gouda T. BULK Drogist - Wvjdstraat 31. ƒ1.00 Tijdelijke Vacantie-aanbieding KODAK-PATHé-FILM 26° 6x9 3 stuks Officieel „Kodak"-handelaar - Zeugestraat 56. UII. No. 148. Met Goudsche kermis gaan we de nachtschuit weer in. Een oude uitdrukking, die beteekent, dat men ten tijde van de kermis al weer goed kan zien, dat de dagen korten. De afschaf fing van de kermis (èn de invoering van den zomertijd) hebben deze zegswijze ten doode gedoemd. Met de afschaffing van de kermis zijn trouwens verschillende uitdrukkingen en gebruiken verdwenen. Zoo zou het van daag „de beste dag" van de kermis zijn geweest. De „kermispot", die door de jonge lui van het mannelijk geslacht vanaf de vorige kermis was „gemaakt", werd nu ge heel geledigd. Wel was die pot in de kermis dagen voorafgaande aan den Zaterdag al aangesproken, maar het grootste deel ervan werd voor den „besten dag" bewaard. Op dien dag werd kermis gehouden door de burgerij en de arbeiders; de „rijke lui" vier den hun kermis op Vrijdagavond. Op den laatsten Zaterdag vóór de kermis was het „pronkavond", een aantal weken eer der, ik meen zes, was het „vraagavond". Op den vraagavond werd het aanstaande „k( rmismeisie" door den „kermisvrijer" uit- genoodigd met hem „kermis te houde"; op den „pronkavond" vertoonde het aanstaande kermispaar zich in het openbaar op den Kleiweg en de „stijselbaan". In den regel was deze liefde niet bestendig van duur; meestal werd de kermisvrijerij niet in een „vaste verkeering" omgezet. Was de kermis afgeloopen en de kermispot leeg, dan was het in den regel ook met de liefde gedaan. De Goudsche kermis is steeds van streng calvinistische zijde zij het in vroegere tijdperken op andere gronden bestreden, maar aan den anderen kant weer door de overheid in bescherming genomen. Een merkwaardig voorbeeld hiervan is, dat in de tweede helft van de achttiende eeuw aan Ds. Metske (een van de dominees van de Groote Kerk) „zijn stadstraktement werd affgenome, omdat hy gepreekt had tegen de spulle op de kermis". In de zeventiende e.. de achttiende eeuw werd de kermis door de predikanten van de overheidskerk vooral hierom bestreden, omdat zij er een Roomsch gebruik in zagen, dat naar hun meening door het stadsbestuur niet gehandhaafd be hoorde te worden. No. 149. Een dubbeltje verslapen is een dertiendalf (twaalf en een halve cent). Een oude uitdrukking, die door een oer- Goudsche familie urt grootmoeders mond is opgeteekend. De bedoeling is, dat men altijd wakker en bij de hand moet zijn, als er wat te verdienen valt. Wanneer iemand geen moeite wenscht te doen, omdat de verdienste maar een dubbeltje is, dan blijkt het later veeL meer te zijn geweest. No. 150. Biet. Geliefkoosd woord voor blad. Echter niet voor blad van een boom, maar voor thee- blad. Geef het „theebiet" eens aan, zegt de huisvrouw tot een van haar dochters. Alle Goudsche ingezetenen en oud ingezetenen worden uitgenoodigd uit drukkingen van den aard als hier boven is aangegeven, zoo mogelijk vergezeld van toelichtingen, schrifte lijk in te zenden. Brieven onder motto „Het Goudsche Taaimuseum" aan het kantoor van Mrs. SMIT, Lange Tiendeweg 51. Gouda. ring te Londen ermede in kennis, dat zijn voorloopige regeering de volgende personen bevat: de generaals Andres Saliquet, Miguel Ponte, Emilio Mola en Fidel Davila, en de kolonels Frederico Montana, Fernando Mo reno. Cabanellas hoopt met de Britsche regeering de vriendschappelijke betrekkin- gen te onderhouden, die altijd tusschen beide landen bestaan hebben. Men weet niet welke de betrekkingen zyn tusschen Cabanellas en Franco en in welke mate de nieuwe voorloopige regeeriyg te Burgos, erkend wordt door de anderé op standelingen. VEREENIGDE STATEN^ President Roosevelt noodigt Koning Edward uit tot een bezoek. De president der Vereenigde Staten, Roosevelt, is Vrijdag te Quebec aangeko- I men op uitnoodiging van den gouverneur- generaal. Roosevelt is de eerste president der Vereenigde Staten, die een officieel-be zoek aan Canada brengt. i Hij werd verwelkomd door den gouver neur-generaal en andere vertegenwoordi gers der regeering, terwijl voorts een groo- te menigte van haar belangstelling blijk gaf. De stad is feestelijk versierd. Overal wapperen vlaggen. Roosevelt dankte voor de hem bereide ontvangst. Hij verklaarde, dat dé volken meer dan ooit moeten samenwerken in den geest van geven en nemen. BELGÏë. Nederlandsche cocalne-handelaar gearresteerd. Te Antwerpen is de 2Vjarige Nederlan der L. Pouwels uit Essen aangehouden, De man was in het bezit van 860 gram cocaïne, die hij aan een irtwoner van Antwerpen trachtte te verknopen. Pouwels wae twee maanden geleden met een l«-jarig meisje in het huwelijk getreden. Hij is, evenais zijn vrouw, in hechtenis genomen e„ wordt ter beschikking van de Justitie gesteld. De Olympische Spelen van 1940. De keus op Tokio gevallen. Het Internationaal Olympisch Comité te Berlijn heett, in zijn vergadering van gisteren met 56 tegen 27 stemmen beslo ten de twaalide Olympische Spelen van 1 1940 te Tokio te doen houden. Het congres der Internationale Sportpers. Op het congres der Internationale Sportpers te Berlijn was Nederland ver tegenwoordigd door de heeren Streng- holt, Koot, üroothof, Meerum Terwogt en Nijland Verschillende aangelegenheden van huishoudelijken aard werden behandeld, terwijl ook eenige principieele kwesties ter sprake kwamen. De Fransche sport journalist Geo André, die in 1924 tijdens de Spelen te Parijs den Olympischen eed atlegde, waarschuwde tegen het dienst baar maken van de sport en de licha melijke opvoeding aan andere zaken, zooals o.a. het militairisme en den oor log. "Bij de bestuursverkiezingen werd in tie plaats van den Nederlandschen ver tegenwoordiger jhr. J Feith, die zich niet meer beschikbaar stelde, gekozen de heer A. J. O. strengholt. In principe werd besloten dat de jaar- lijksche bijeenkomst die de Internatio nale Federatie houdt in 1937 te Amster dam oi te den Haag, doch In elk geval in Nederland zal plaats vinden Nog geen beslissing inzake de winterspelen. Naar wij vernemen heeft het I.O.C. nog geen beslissing genomen omtrent de plaats, waar de winterspelen in 1940 ge houden zullert worden, zoodat het nog geenszins vaststaat, dat dit ook in Japan zal geschieden. Een besluit hieromtrent zal pas het volgende jaar in 1937 geno men worden. BINNENLAND. INoUerlanchrs »c Barcelona. Naar wij vernemen heeft de regeering maatregelen genomen, teneinde, zoolang als zij dit noodig mocht achten, de be schikking te hebben over een vaartuig om Nederlanders uit Barcelona te kun nen evacueeren. jKon. Holl. Lloyd ontslaat zijn personeel. Scheepvaartverbinding met Oost kust van Zuid-Amerika verzorgd door andere maatschappij. Naar wij vernemen, is aan het geheele personeel, dat nog in dienst is van den Kon. Holl. Lloyd, tegen 31 Augustus a.s. ontslag aangezegd. In den ontslagbrlet aan het personeel wordt verklaard, dat een der voorwaar den, waarop de Regeering bereid is ver deren iinancieelen steun te verleenen voor net instandhouden van een natio nale scheepvaartverbinding met de Oost kust van Zuid-Amerika is, dat de huidige organisatie door een andere organisatie moet worden vervangen en dat in ver band niermede het geheele personeel moet worden ontslagen. Wij vernemen verder, dat na 1 Augus tus het bedrljt van den Kon. Holl. Lloyd voorloopig met los personeel zal worden voortgezet totdat de nieuwe organisatie zal zijn tot stand gekomen. Een gedeelte van het tegenwoordige personeel van de K.H.L. zal zeer waar schijnlijk in dienst an de nieuwe orga nisatie overgaan. Hieronder valt niet het scheepvaarttechnisch personeel, daar het technische gedeelte van het nieuwe be drijf, zooajs bekend, verzorgd zal worden door de Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij. Het is nog niet bekend hoeveel leden van het personeel door de nieuwe organisatie zullen worden overgenomen. Naar aanleiding van het aangezegde ontslag aan het personeel van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd. verne men wij nader, dat de bewindvoerders van deze maatschappij, welke in liqui datie is, wel tot dezen maatregel moes ten overgaan, teneinde bij de onderhan delingen over de totstandkoming van een nieuwe organisatie, waaraan de re geering berêid is flnancieelen steun te verleenen ontslagen te zijn van alle per- soneelsverplichtingen, en om aan de nieuwe organisatie volkomen vrijheid te laten in zake de kwestie, welke leden van dat personeel weder in dienst zullen worden genomen Naar wij voorts vernemen, heeft zich vooi de nieuwe organisatie reeds een combinatie gevormd bestaande uit de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij en de vennootschap Muller en Co. Aan deze combinatie moet nog slechts de goedkeuring van de regeering worden verleend. Omtrent het bedrag tot hetwelk de Regeering bereid is steun te verleenen, konden nog geen nadere inlichtingen worden verstrekt GEMENGDE BERICHTEN. Een rupsenplaag in Utrecht. Men hoort de dieren vreten. De jaarlijks terugkeerende schade, die de bastaardrupsen van de dennenblad wesp in de bosschen van Utrecht plegen aan te richten, is dit Jaar bijzonder groot zoodat van een ware plaag mag worden gesproken. „Zooals de toestand nu reeds eenige weken ia aldus lezen wij in het U. D. kan men de rupsen met handel vol van de boomen afscheppen, terwijl. In dien men zich in de bosschen begeeft, duidelijk een zacht geruisch hoorbaar ls, dat veroorzaakt wordt door de kaken 'der mlllioenen rupsen die beutg zijn de den nen kaal te vreten. Geen naald blijft er aan de boomen en groote bosch-gedeelten zijn reeds kaal gevreten. Te Zeist is een oppervlakte van pl.m. 30 ha zoodanig aangetast, dat het den leek toeschijnt, dat er brand heeft gewoed. De eigenaar, wiens bosschen onder de Natuurschoon wet zijn geplaatst, j heeft zich reeds tot de bevoegde instan ties gewend met het versoek het bosch te mogen kappen. Te Soest zijn alle den nen bosschen aangetast, terwijl het Na tuurpark „de Pan" bij Huis ter Heide en de bosschen bij de Vuursche eveneens veel van deze plaag te lijden hebben. En indien het nu nog maar hierbij bleef, dan zou de ramp misschien nog wel te overkomen zijn, doch, in tegen stelling met de plaag van het vorige jaar, toen het ongedierte in het najaar sterk te voorschijn kwam (een z.g.n. tweede generatie) heeft men thans te doen met de eerste generatie, zoodat zeer vermoedelijk nog een tweede veel ster kere plaag te verwachten is. Daar de rupsen thans bezig zijn zich in te spinnen, kan verwacht worden, dat. omstreeks halt Augustus de wespen uit komen, die dan weer eieren leggen, waar door de invasie in het najaar ontzagge lijk groot zal zijn De deskundigen weten zelfs niet hoe deze rupsenplaag te be strijden, daar bestuiving met insecten poeders natuurlijk veel te kostbaar zou worden. Slechts de natuur zelf zal hier kunnen" helpen. De eenige hoop is, dat de natuurlijke vijanden van déze rupsen, de vogels en de sluipwesp, in aanzien lijken getale in de aangetaste dennen- bosschen zullen komen. In Soest heeft men reeds kunnen mer ken dat er meer meezen, spechten en vinken in de bosschen zijn, dan andere jaren het geval was. Deze vogels eten zich als het ware een indigestie aan rup sen, doch zijn niet opgewassen tegen de vernielers. De sluipwesp komt eerst in actie, wanneer de rusp zich heeft inge sponnen, en legt dan zijn eitjes ln de cocon. De larven vreten de Ingespannen rusp op. De mensch kan tegen deze boomver delgers slechts weinig uitrichten. Door te trachten de vogels naar de dennenbos- schen te lokken, met behulp van nest- kastjes, drinkplaatsen en aanplanting van loofhout, daar meezen, spechten en vinken niet ln dennenbosschen nestelen, zal men de natuur te hulp moeten roe pen." Kapitale boerderij afgebrand. Ten gevolge van hooibroei ls brand ontstaan in de kapitale boerderij van den veehouder O. ten Klooster in de buurtschap te eVlde onder Zwartsluis. Hoewel er zeer weinig wind was, stond in minder dan geen tijd het geheele complex van schuren, groote hooimijten en woonhuis ln lichter laaie. Zeer groote hoeveelheden hooi zijn verloren gegaan. Het> vee kon worden gered, alsook veel huisraad. Verzekering dekt de schade. Huurbijslag. Steun aan jonge arbeiders. Distributie van blikgroenten en andere goedkoope levensmiddelen. Verhooging steunuitkeering groote gezinnen. RADIO-NIEUWS. Zondag 2 Augustus. Hilversum 1, IÓ75 M. V.A.R.A. 8.55 Gra- jnofoon; 9.Poktduivenber.9.05 Tuin* ibouwpraatje; 9.30 Postduivenoer. en gra mofoon; 9.45 Causerie; V.P.R.O. 10.— Gra mofoon; 10.05 Inï. tot de kerkdienst; 10.20 Gramofoon; 10.30 Kerkdienst; A.V.'R.O. 12 1.30 Reportage opening Olympiseiie Spe len te Berlijn; 1.30—2 Dansmuziek; 2—2.30 Boekenhalfuur; 2.30—3 Rijnlandsche liede- len door het dubbelkwartet „Duisburg- .Rhein"; 34.30 Kurhaus-concert; 4.30 *4.45 Gramofoon; 4.45—45 Laatste nieuws ivan de Olympische Spelen; V.A.R.A. 5. Arb. Zangver. „Voorwaarts"; 5.30 Gramo foon; 5.55 Sportnieuws; 6.Schaakpraatje; 6.20 Gramofoon; 7.The Lucky Star; A.V. R.O. 88.15 Nieuws- en Sportberichten; 8.158.45 Nieuws van de Olymp. Spelen; 8.45—9.45 Concert; 9.45—10 Radiojournaal; 10—10.30 Cpncert; 10.30—11 Kovacs Lajos; 1111.10 Nieuws- en Sportberichten; 11,30 —12 A.V.R.O.-dansorkest. Hilversum II, 301.5 M, N.C.R.V. 8.30 Morgenwijding; K.R.O. 9.30 Hoogmis; 12.— Gramofoon; 12,15 K.R.O.-orkest; Boek bespreking; 2.— De band tusschen Kolo niën en Moederland; 2.20 Gramofoon; 2.30 K.'R.O.-Melodisten; 2..50 Schaakpraatje: 3.40 Gramofoon; 4.— Ziekenïof; N.C.R.V. 5.— Gewijde muziek; 5.45 Orgelspel; 6.30 Kerk dienst); K.R.O. 7.46 Gramofoon; 7.50 De fa bels van Lafontaine; 8.10 Berichten; 8.20 Gramofoon; 9.— K.R.O.-orkest; 10.30 Be richten; 10.35 Gramofoon; 10.40—11 Epi loog. w Maandag 3 Augustus. Hilversum I, 1875 M. V.A.R.A. 8.— Gra mofoon; V.P.R.O. 10.— Morgenwijding; V.A R.A. 10.15 Voordracht; 10.35 Gramo foon; 11.— Voordracht; 11.15 Gramofoon; 11.45 Voordracht; 12.Gramofoon; 12.45 V.A.R.A.-orkest; 1.301.45 Gramofoon; 2.Trio Sam1 de 'Gorter; 4.30 Voor de kin deren. Hilversum II, 301.5 M. N.C.R.V. S.— Schriftlezing en meditatie; 8.059.30 Gra mofoon; 10.30 Morgendienst; 11.— Chr. lectuur; 11.30—12 en 12.15 Gramofoon; 12.30 Orgelspel; 2.Kinderkoor; 2.35 Cau serie; 3.15—3.45 Concert; 4.Bijbellezing. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 Augustus. GOfUIDA. Remonstr. Kerk, geen dienst. Lutherse he Kerk', 10 u. v.m. Ds. Joh. Men- sink vari Amsterdam. Soc. „de Réunie" Ver. van Vrijz. Herv. geen dienst. Geref Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5H u, n.m. De heer J. Lafeber, Theol. Cand. te Gouda. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. A. de Blois. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Theol. Student J. C. Maris van Apeldoorn, I De Regeering heeft in de laatste weken herhaaldelijk contact gehad met de be sturen der vakcentralen, die sterk den nadruk legden op het feit, dat als gevolg van de rouleering in de werkverschaf- ilng en de daarmede gepaard gaande vermindering van de tewerkstelling in het algemeen, vooral ten plattelande de nood hoog ls gestegen. Naar aanleiding van deze besprekin gen heeit de Regeering deze aangelegen heid aan een ernstig onderzoek onder worpen. Zu is daarbij tot de conclusie gekomen, dat inderdaad eenige tegemoet koming in de geopperde bezwaren ge wettigd is. Vermits uit den aard der zaak wegens den nood der schatkist het totaal der beschikbare geldmiddelen niet voor ver hooging vatbaar is, is naar een mogelijk heid gezocht om te komen tot een meer gerechtvaardigde verdeeling der be schikbare gelden. Hierbii moest mede nader in oogen- schouw worden genomen het vraagstuk van den huurbijslag. waaromtrent reeds geruimen tijd is gebleken, dat deze op de algemeene aanpassing van de huren aan een lager niveau- een sterk remmen- den invloed heeft gehad. Vooral na de verwerping van het wetsontwerp inzake de vastq lasten zal deze rem los gezet moeten worden. Na besprekingen met de vertegenwoor digers der vakcentralen en de contact commissie van de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten heeft de Minis ter van Sociale Zaken een complex van wijzigingen in de steunregeling aange bracht, gepaard gaande met nadere voorschritten ten aanzien van de werk verschaffing. Tevens zal de distributie van goedkoope levensmiddelen worden uitgebreid. De te nemen maatregelen zijn de na volgende. Huurbijslag: De huurbijslag zal ln twee etappes worden afgeschaft in dier voege, dat met ingang van de week -3» Augustus5 Sep tember a.s. de thans geldende bijslag lot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met in gang van de week, die 9 Mei 1937 aan vangt. Voorzooveel ook ln verband met deze aischaiting, een verlaging van de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zai zijn, stelt de Minister zich voor, deze te bevorderen door: 1. mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwetwonin gen; 2. den bouw van goedkoope woningen op grond van de Woninwet aan te moe digen; 3. den gemeentep te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, wel ke op een 'n.i. voor de tegenwoordige om standigheden redelijk bedrag is terug- gebracht, op verzoek van den huiseige naar ai te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren. De maximum-uitkeering voor, de middel-groote- en groote gezinnen. De maximum-steunultkeeringen voor de ondersteupden met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen j boven 15 verhoogd, doordat voor deze J groepen het maximum-steunbedrag een i hooger percentage van het loon zal mo- j gen bedragen, dan tot heden het geval was. I Tarief steunverleening platteland. De tarieven der laagste klasse worden I met f 0.50 per week verhoogd. I Langdurige werkloosheid. I Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, I zullen ten aanzien van de steunregeling '1 niet meer beschouwd worden als te be- hooren tot hun eigenlijke beroep 'of vak, weshalve voor deze arbeiders met be- Nederd. Geref. Gemeente, Westhaven 19, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. v. Welzen. Woensdag 5 Aug. VA u. n.m, Ds, Joh,- v. Weizen. ,*'r'v Vrije Evangelische Gemeente, 10 u. vjn. en 6 u. n.m. Ds. H. C. Leep. In de ochtenddienlsb H. Avondmaal. De avonddienst is 'n opwekkingssamenkomst Donderdag 6 Aug. 8 u. n.m. Bijbellezing en bidstond. Ver. Calvijn, Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. F. Steenbeek van Oudewater. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 71% u. n.m. Ds. W. de Voogd v. d. Straaten. BOSKOOP. Ned-. Herv. Kerk 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Dr. Jacobs. Remonstr. Kerk, geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. de Haan van Scherpenasse, WEERBERICHT. Naar waarnemingen verricht in den morgen van Zaterdag l Aug. medege deeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bttt. Hoogste stand 766.3 te Toulouse. Laagste stand 749.3 te Akureyri. Verwachting: Zwakke tot matige zuid westelijke tot noordwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk nog regenbuien, weinig ver andering ln temperatuur trekking tot de steunvefTëening in den vervolge een doör den Minister van So ciale Zaken vast te stellen standaardloon zal worden aangenomen. Steun aan jongere arbeiders. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst werkzaam zijn geweest, in verband met hun toenmali- gen jeugdigen leeitUd hog niet het loon van een volslagen arbeider hebbeif ver diend, zal door den Minister van Sociale Zaken eveneens een standaardloon wor den vastgesteld, dat meer ln overeen stemming is met het loon, dat zij met hun inmiddels bereikten hoogeren leef tijd zouden kunnen verdienen. Werkverschaffing. In het komende winterseizoen zal de gelegenheid tot tewerkstelling bij de werkverschalfing worden uitgebreid. Ten einde zulks mogelijk te makeq, zijn nieu we plannen van werkverschalfing bij de Regeering in voorbereiding. Deze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan met een minder straffe toepassing van het rouleersysteem Aangekocht zijn eenige groote terrei nen ln de provincies Drenthe, Gronin gen, Friesland en Noord-Brabant, welke met werkloozen zullen worden ontgon nen. Bovendien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer groote particuliere ontginningen subsidies ln uitzicht ge steld. Daarnaast zal medewerking verleend voor eenige belangrijke in de. provincie Noord-Holland. Ook in Limburg wordt de werkverschaffing uit gebreid. Tevens zullen, voor zoover noodig, de werkverschaffingsloonen nader getoetst worden aan de loonen ln het vrije be-e drijf. Distributie van levensmiddelen. De regeering heeft besloten de beschik baarstelling van levensmiddelen aan werl- loozen krachtig ter hamd te nemen. De regeering zal in het najaar en in den komenden winter over een behoorlijk kAan- tum blikvleesch kunnen beschikken. Sinds December 1934 heeft distributie plaats van versche groenten. Deze distributie is gelei delijk uitgebreid en zy neemt nog ateedt. toe. Voor den komenden winter zal de re geering een hoeveelheid groenten doen inblikken. Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat geen vernietiging van groenten meer plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat. Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen verstrekt. Daar deze distii butie, in het vervolg ook dooi het Departe ment van Sociale Zaken plaats zal hebben, Wordt in een groote behoefd voorzien Aan dit product zal door de regeering binnenkort een belangrijk kwantum bak- braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling vm den minister van sociale zaken om in de komende maan den met spoed te doen onderzoeken, of nop meer voedingsmiddelen aan de reeds ge noemde kunjifen worden toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat vorenstaand com plex v&n maatregelen geen besparing be oogt op de totale uitgaven voor werkloozen- zorg, doch ten doel heeft door wijziging ln de verdeeling der beschikbare gelden reke ning tè houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Voor zooveel van de bovenbedoelde wijzi gingen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de ver mindering aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste 1.25 per week. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het concert van het Stedelijk Muziekkorps. Donderdagavond J.l. hebben velen met. mij weer genoten van het uitmuntende concert dat gegeven werd door ons Ste delijk Muziekkorps, en gedacht hebben gelukkig dat we er ln leder geval dit jaar nog van proflteeren kunnen Wat zou het toch zonde en jammer zijn als het daarna moest verdwijnen, door te weinig waardeering. Is het eenmaal weg, weest er van ver zekerd dat we dan hoogstwaarschijnlijk nooit een korps, dat op een dergelijke hoogte en door zoo'n bekwamen dirigent geleid wordt, er voor ln de plaats zullen krijgen. Bij het laatste concert gingen mijn ge dachten werkelijk uit naar dien tijd toen we eiken Zondagavond de fijne muziek ln de Boelekade beluisterden. Daarom roep ik alle Gouwenaars hier bij op: waardeer uw korps, en laat toch onze overheid alle zeilen bijzetten om te houden wat we hebben voor het te laat ls. Geef ook door een hartelijk applaus, wat u niets kost, uw dank te kennen. Het zfcl ongetwijfeld de muzikanten ln- splreeren om steeds op nog hooger peil te komen. U nogmaals verblijf ik, Hoogachtend, EEN DER VELE MUZIEK- GOUDA, 1 Augustus 1936. I Schouwburg-Bioscoop. „De Kruistochten". 1 De Schouwburg-Bioscoop brengt in haar nieuwe programma „De Kruistochten", waarschijnlijk wel het meest perfecte mees terwerk van Cecil de Mille, de man van de massaregie. „De Kruistochten is het laatste product van dezen regisseur, die geldt voor de duur ste van geheel.Hollywood, maar die beschikt over een grenzenlooze verbeeldingskracht en een enorme energie om zijn ideeën op het witte doek te brengen. De massaregie heeft voor hem geen enkel geheim meer en de massa-scènes worden door hem feilloos ge- dirigeerd. „De Kruistochten" speelden zich af ir. het jaar 1190 na Christus, toen de Saracenen Je ruzalem hadden veroverd en de christenen bedreigden met slavernij en dood. Er is een oud man die hierin .niet kan, berusten en naar Europa trekt ohi de volkeren op te roe pen om het groote onrecht te herstellen. Hij is een geloovig man en weet vele konin gen te winnen voor zyn plan. Onder hen zijn ook Koning Philips van Frankrijk en Ri chard Leeuwenhart de Koning van Enge land, die bekend stond om zijn moed maar ook om zijn dolle uitspattingen. Philips van Frankrijk is er niet geheel zeker \an dat tijdens zyn vertrek naar het verre Jeru-za- lem Ejngeland zich niet meestér zal maken van zijn ryk. Hy wil Engeland's Koning nauwer aan zich verbinden door een huwelijk met zyn zuster, maar de Koning, die niets voelt voor een huwelijk met een Prinses die hem totaal niet interesseert, wil hier niets van weten en trekt mede ten strijde, piet om de geloovigen te helpen en vrede op aarde te brengen, maar om aan het opgedrongen huwelijk'te ontkomen. veel molentjes) door de bril van den Ame- "ïlmteekenaar te zien geeft, bijval. In het buitenlandsch jburnaal spreekt de Negus tijdens de con ferentie te Genève, waarbij ook het kabaal der Italiaansche journalisten is opgenomen, 'terwijl de Polygoon behalve zeer vele ac tualiteiten nogmaals het Landstorm-défilé Gouda brengt. tu I te De lotgevallen van de legers die ten strijde gaan .trekken aan het oog van de toeschouwers voorbij en steeds meer ge raakt men in bewondering voor wat deze regisseur, die over een ongeloofelyke ver beeldingskracht moet beschikken, tot stand heeft weten te brengen. Hoe schitterend dirigeert de Mille deze massa-scènes en wat een effect maakt hy daarmee. Er is in die aanstormende legers, in de gevechten op de wallen van de stad Acre niets, dat'nog een oogenblik aan de studio doet denken. De kokende olie, die over de bestormers wordt uitgegoten is echt, de mannen, die als brandende fakkels van de stormladders neerstdrten, de pylen, die in hun lichamen trillen, dit alles geeft de volkomen illusie, dat het bloedige ernst is, de stormaanval van de Turksche cavalerie en de ruiters van Richard Leeuwenhart is zelfs zoo hevig, dat niemand meer begrypt welke truc de Mille kan te baat genomen hebben om de werkelijkheid zoo natuurge trouw na te bootsen. Als een wervelwind ziet men dè twee phrtijen op elkaar afstor men over een zandvlakte en in razende vaait tegen elkaar aanbotsen zonder dat zich een man afwendt om den schok té ontgaan. De botsing gaat dan ook gepaard met een da verenden slag, waarvan de aarde werkelijk dreunt. Inderdaad, in dit opzicht heeft de Mille zichzelf overtroffen. Dat hy over het ware gebeuren tydens (fe Kruistochten zyn fantasie den vryen teu gel liet, behoeft geen verwondering te ba ren, daar historisch zoo weinig vaststaat over het gebeurde in zoolang vervlogen tij den. Hoe het zij, de Mille weet een liefdes geschiedenis van den Engelsjchen Koning door het gansche verhaal te vlechten en ver haalt op spannende wijze van zijn huwelijk met de dochter van den Koning van Na varre, tot welk huwelijk hy zich verbond om levensmiddelen voor zyn leger in han den te krygen. 'De schoone blonde Beren garia van Navarre wist het hart van Ko ning Richard echter geheel voor zich winnen, door deze vrouw werd de kruis tocht votfr een totalen ondergang behoed. Lorette Young'was een bekoorlijke Ko ningin, Henri Wilcoxon een prachtfiguur als Richard Leeuwenhart. De belangrijke rol van Sultan Saladin, de heerscher van Azië was in de bekwame handen van Jan Keith, de acteur die men zich uit „Cleopatra" wel zal herinneren als Octavianua. Aan deze groptsche film gaat vooraf een uitgebreid voorprogramam met een oer- grappige teekenfilm. Thalia-Theater. Kermisgasten. Nu de liefhebbers van de kermisjolyt het moeten stellen met twee eenzame wafel kramen op de Markt, heeft de Directie van* Thalia-Theater gemeend goed te doen op bet witte doek dan maar kermis te laten Vieren. Zij brengt daarom deze week een reprise van de Hollandsche film „Kermis gasten, een rolprent zonder pretenties, die slechts tot doel heeft eens hartelijk te laten -lachen. Kostelijk heeft men zich weer ge amuseerd rqet Johan Kaart en zyn vele nummers, om de geschiedenis van de ju weelendiefstal, het optreden der Jolly-sis- ters en om nog zooveel meer. Bij de eerste vertooning in dit theater hebben wy al uit- voerig geschreven over deze film, die eigen lijk een verfilmde revue is en om de pret die men heeft om de acteurs die -de toe schouwers deen schateren van het lachen. Naturlyk 10 Heintje Davids hier niet zoo populair als in Amsterdam en Rotterdam, maar zy verstaat evenals haar tegenwoor dig trouwe metgezel Johan Kaart de kunst iedereen, ook de grootste nurks, aan het lachen te brengen en dat is zeker wel een heel bijzondere verdienste. Wie zich dan ook een avond van amuse ment wil verschaffen, zal dit deze week in Thalia vinden, daar ook het voorprogram ma uitstekend verzorgd is. Vooral het ge kleurde teekenfilmpje, dat een echt Holland sche vrijage (natuurlijk op klompen en met I Shirley Temple in „Kruilekopje". I Deze week is in de Réunie weer te be wonderen de kleine Shirley in de iilm „Kruilekopje". Het kleine pittige figuur tje gaat lachend, zingend en dansend door de iilm, en zij coqueteert met haar publiek, palmt het in door haar guitige gezichtje, door haar zonnige lach en niet in 't minst door haar geestige vraag- en antwoordenspel. Kortom „Kruilekopje" is een vroohjke irissche film, die soms naar het sentiraenteeie dreigt te ver- I vallen, maar eén lach van Shriley en men heeft het de film alweer vergeven, j Shirley is in de iilm een weesmeisje, dat met haar oudere zuster Mary in een tehuis voor ouderlooze kinderen naar 1 kinderleventje slijt tot dat een groote gebeurtenis haar gansche leven gaat I veranderen. De jeugdige miliionair Ed- I ward Morgan is bij een bezoek aan het huis zoo door de charme van de kleine Elisabeth betooverd dat hij besluit het lieve kind te adopteeren. Het is vanzelf sprekend dat hij ook de andere zuster naar zich toe krijgt, daar beide meisjes onaischeidehjk zijn. Maar Shirley zou Shirley niet zijn wanneer zij het lot van haar aardige zusje niet nauwer met dat van den miliionair verbond, en is het dan nog wonder dat men na al dit geluk aanschouwd te hebben een prettige ge dachte aan deze rolprent overhoudt? John Boles speelt de rol van Edward Morgan en zijn knap gezicht en aardige stem zullen menig meisjeshart sneller hebben doen kloppen. Rochelle Hudson was Mary, de oudere zuster van Shirley. De wijze, waarop Shirley als Kruilekopje haar „Schlagers" lanceert en haar dan sen uitvoert (o.a. een tap-dance op een vleugel), waren weer boven allen lot ver heven. Een zeer vermakelijke film met Buster Keaton, de man die nooit lacht, een mooie gekleurde teekeniilm en een inte ressante twee-acter voltooien het pro gramma. schoten en Chr. Joosten. P. J. Regnerij en Th. H. van den Hoek. P. G. Teekens en J. N. Sterk. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop „Kruistochten". tochten". Thalik-Theater „Kermisklanten". Réunie-Bioscoop „Kruilekopje". Geneeskundige diepst op Zondag. Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondag avond 12 uur vervoege men zich by afwe zigheid var* dem huisarts by de doktoren: H. A M Kökman, Oosthaven JU. Telef. 2582. A. J. Kettler, Gouwe 95, Telef. 3358. Apotheek. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrydag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek P. Wey'er, Gouwe 135. VRAAGT VRIJBLIJVEND CONDITIE. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Junioren-tournooi van Uouda. Ter sluiting van de viering van het 30-jarig bestaan van de V. 6c A.V. „Gou da" wordt op Zondag 6 September a.s. een Junioren-tournool gehouden voor de nederlaag-wedstrijden op 9, 16, en 3ü Augustus hebben zich alreeds S.V.W. 'Gorinchem) en The Rising Hope (Rot terdam) aangemeld. Nederlaagserie U.S.V. De nederlaagserie van Ü.HIV. wordt a.s. Zondag voortgezet met de wedstrij den ü.S.V 4Moercapelle 2, ïo.óü uur; G.S.V.-veUu-ahem-MoercapeLle-veteranen 12.15 uur; G.S.V. '2—Moercapelle 1, 2 uur; G.B.V.-junores U—Bodegraven-juniores B 4 uur ADVERTENTTëN. Handelskennis L. O. De heer T. W. van Ketel, die dezer dagen is geslaagd voor het examen handelskennis w'as leerling van den heer J. Sluijter. Een valsche rijksdaalder De politie heeft een vermoedelijk valsche rijksdaalder in beslag genomen die door een winkelier alhier in betaling was ontvangen. Het gestolen politierijwiel. Naar aanleiding van de gisteren gepubli ceerde diefstal yan ee» pol itierywiel deelt de w.n. Commissaris van Politie ons mede, dat dit rywiel door den agent voor de ver keersregeling even was neergezet, nadat het eerst was afgesloten. De dief heeft dus kans gezien om in een moment het slot te verbreken en er met het rywiel vandoor te gaaai. In de afgeloopen maand' werden bly'ken.- aangifte- bij de politie 2 rijwielen ontvreemd. Een tentoonstelling van dê Philatelistenvereen. „Gouda". De Philatelistenvereen. „Gouda" houdt 31 October een tentoonstelling van in zendingen van leden, welke "zeer interes sant zal zijn. Vereeniging „Volksbelang". Men schrijft ons: j.l. Donderdagavond vergaderde de huiselgenaïenvereeniglng „Volksbelang" in het stadsdeel „Korte Akkeren". Dit was de laatste vergadering van ge noemde organisatie, want het bestuurs voorstel om tot ontbinding over te gaan, werd met algemeene stemmen aange nomen. De vereeniging heeft 11 jaar bestaan en haar eenige arbeid, waarvoor zij ook speciaal was gericht, was volbracht. Haar taak was, het gemeentebestuur te over tuigen van de noodzakelijkheid om de geleden schade aan de panden van de leden veroorzaakt door de rioleerings- werken daar ter plaatse, te doen herstel len. Langs den weg van overtuiging kon de vereeniging geen gehoor krijgen en het noodzakelijk gevolg ls geweest, dat er een proces is gevoerd, wat tot resultaat heeft gehad, dat door een schikking tus schen partijen het geschil is beëindigd. De vergadering bracht hulde aan het bestuur, speciaal aan haar voorzitter en deskundigen, die het bestuur steeds ter zijde stond, voor alle gedane moeite en het behaalde succes.. Ook - werd een woord van hartelijke dank gesproken aan het adres van mr. Oskam te Rotterdam, voor de uitmun tende behandeling van genoemd proces. Zulrelingenklfniek. Het bestuur der afd. Gouda van de Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groe ne Kruis" bericht, dat het consultatie bureau voor zuigelingen gedurende de maanH Augustus des Donderdags en ook Maandag 31 Aqg. zal zijn gesloten. Dr. Ph. van Dam, 's-Oravenhage, zal evenals vorige jaren de leiding der bu reaux op Maandag en Dinsdag 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24 en 25 Aug. waarnemeiu^^ Burgelijke Stand. GEBOREN: 29 Juli: Johannes Jacobus, z. van W. Joziasse en M. van Tongeren, Helmerstr. 9. ONDERTROUWD: 30 Juli: J. P. Coris- sen en A. M. Scheepsbouwer. G. J. Kal- meyer en M. M. Overkamp. G. H. Bun- Heden overleed na een geduldig ge dragen lyden, in volle vrede, onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder, geb. EERDMANS, in den ouderdom van >75 jaren. Gouda: C. VAN TONGERLOO. B. M. VAN TONGERLOO— HULLEMAN Den Haag: G. VAN TONGERLOO. Zeist: A. SCHULING— VAN TONGERLOO. J. SGHU/LING. Meester Cornelis (N.O.I.): Ds. B. M. VAN TONGERLOO. W. VAN TONGERLOO— CHARLS. Gouda: H. VAN TONGERLOO. M. C. VAN TQSPGERLOO— JANSSEN. Rotterdam: D. VAN TONGERLOO. P. V-AN TONGERLOO. Gouda: A. VAN TONGERLOO en Kleinkinderen, GOUDA, 31 Juli 1936. Gouwe 158. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag, des namiddags ten 2 ure vanaf het sterfhuis. CRABETHSTRAAT 4, Spoedgevallen door collega's waargenomen. VOORLOOPIG KOSTELOOS. By vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam, d.d. 29 Juli 1936, is HENDRIK LEENDERT LUYNENBURG, rustend glazenwasscher, wonende te Gouda, vroeger Westhaven 17, thans L. Tiendeweg I 100, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den E.A. Heer Mr. A. HIUIJGEN, Rechter in gemelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van den onder- geteekende tot Curator, l De Curator, Mr. C. JONKER. GOUiDA, 31 Juli 1936. Oosthaven 51. TE HUUR GEVRAAGD voor zoo spoedig mogelijk op goeden stand. Brieven met opgave van huurprijs vóór Dinsdag a.s. onder no. 2792 bur. Goudsdie Courant, Markt 31. TE KOOP AANGEBODEN Solied ge bouwd, geriefelijk ingericht, goeden stand. Lage koopprijs. Zoo noodig hooge hypotheek beschikbaar. Br. onder No. 2763 Bur. Goudsche Courant, Markt 31. ARTS, <><><><><xxxkx>o<xxx>o<x><x><x><xxx><x> Zoo God wil zijn onze heste Vader en Moeder R. VAN DER BRUG en JOHa. LOK op 16 Augustus a.s. 25 jaar getrouwd. JAN en Verloofde. MARTHA. Thüis: 8 Augustus van 46 uur n.m. Kanaalstraat S óo<x>o<x><xxx><><><x><>oo<><x><x><x><><>o' DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wy onzen oprechten dank voor de belangstelling betoond tydens de ziekte en bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwdvader en Groot vader, dep Heer NICOLAAS KUNST. Uit aller naam, N. KJUNSTHOOGEiNDOURN GOUDA, Aug. 1936. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het plotseling overlijden van onze lieve Dochter en Zuster, CORNELIA MAGTELD, b< tuigen wij onzen hartelyken dank. Namens allen, BARON VAN HEMERT TOT DINGSHOF. HAASTRECHT, 1 Augustus 1936. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wy onzen hartelyken dank aan H.H. Doctoren, Directrice en Ver plegend personeel van het Van Iterson- Ziekenhuis, voor de liefderijke en zorgvolle behandeling van <xnze Dochter tydens haar ziekte aldaar ondervonden. FAM. M. BAAS, Kattensingel. Fluweelensingel 32 - Telef. 3313. LEERAAR BOEKHOUDEN M.O. OPLEIDING VOOR EXAMENS ACCOUNTANT - BOEKHOUDEN. GOUDA AFWEZIG 1—17 AUG. Zaterdag 1 Augustus 7.15 n.m. BOSK, BOYS I tegen West-Indisch Negerelftal „SURINAME BOYS" uit Amsterdam. Muzikale opluistering door Muziekver. „Concordia". Terrein: Noordeinde, Boskoop. AFWEZEG TOT 1 SEPTEMBER: Accountant. N. I. v. A. Voor spoedgevallen: LAAN VAN MEERDERVOORT 89 s-GRAVENHAGE. Telef. 394787. I ACCOUNTANCY BELASTINCSN CONTROLE Teief. ZUL GOUDA, KRUGBRLAAN 17, tegen Vliegen, Muggen, Motten enz. Flacon a Vi Liter a 75 ets. bij TELEF. 2482. met garantiedatum October 1936. EEN PRACHT MERKENFILM VOOR LAGEN PRIJS. PROFITEER VAN DEZE GOEDKOOPE AANBIEDING. DEZE AANBIEDINGEN VERDIENEN UWE BIJZONDERE OPMERKZAAMHEID!! WEGENS ONZE SEIZOEN OPRUIMING WILLEN WIJ OOK DE AARDIGSTE MODELLEN RUIMEN!! WIJ RADEN U AAN HIERVAN ZOO SPOEDIG MOGELIJK TE PROF1TEEKEN Fleurige DAMES- I JAPONNEN, in I mousseline enj mooie bedrukte I patronen, leuke pofmouwen, rok m uitspringende plooi. A1W maten. Slechts 89 Elegante DAMES JAPONNEN van wollen mousseline of bedrukte kunst zijde, in bijzondet varieerende keuze. In de maten 38-48 Slecht sl.fO Flatteuse DAMES- JAPONNEN, van kunstzijden tricot, in mais, rose, zalm, bleu en licht groen, houten knoopgar- ntering en breede ceintuur. In de maten 3850. Slechts 1.60

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4