HAAS BOOG-AZIJN „Wan IOie&mde. <S*netteH Vmj- Regeling der Ziekenfondsen. De Olympische Spelen. Bescherming van in het wild levende vogels. Roeiboot op de Lek omgeslagen. Beurs van Amsterdam, verrichtte, toen de fascisten hem te Sego via gevangen namen. „Met het oog op de door de fascisten bedreven wreedheden", zegt de briefschrijver, „zou men zich niet behoeven te verbazen indien Caballero's zoon gefusilleerd wordt". Hevige strijd in Ethiopië. Gemeld wordt, dat Desaie door Ras Seyoem zou zijn bezet. Italiaansche ontkenning. Berichten uit Dessie meldden dat Addis Abeba en Dessie zijn aangevallen door Abessynsche krijgers. In beide streken duurt de strijd voort. Tengevolge van den neerstroomenden re gen kunnen de Italiaansche vliegtuigen niet het Koode plein een protestbetooging ge houden tegen inmenging in de Spaansche democratie en hun afkeuring uitgesproken over de Italiaansche en Duitsche fascisten. De leden der vakvereenigingen te Mos kou en in de provincie worden opgewekt Va tot 1% van hun maand-inkomen ax te staan voor de verdediging der Spaansche demo cratie. .-„I, i*i. IDe vakvereengingsleiders hebben den voorbij marach der arbeiders gadegeslagen van het Mausoleum van Lenin af. ZWEDEN.. Sleepschip in de lucht gevlogen. Terwijl men bezig rwaa met bet pompen van benzine uit een tankschip in een sleep- jjcti ruu „licit uc itaiiaaiiouit' vucgbuigcu iu« - worden gebruikt. Talrijke berichten verze- scMp» deed) zich plotseling een ontploffmg keren, dat groepen Ethiopische rebellen de hoofdstad zijn binnengerukt en dat er aan beide kanten ernstige verliezen geleden zijn. Onder de bevolking is een paniek uit gebroken. Ras Seyoem valt Dessie aan, aan het hoofd van een leger, dat is samenge steld uit Walla- en Galla-stammen. Aanvallen op Addis Abeba bevestigd. Volgens uit Addis Abeba ontvangen be richten wordt bevestigd, dat Abessijnsche benden onder aanvoering van Dedjaz Aber- ra de hoofdstad hebben aangevallen en te ruggeslagen werden. Aan beide zijden wer den verliezen geleden. Men is van meening dat Addis Abeba tijdens het regenseizoen door aanhoudende guerilla's zal worden be dreigd. SOVJET-RUSLAND. 120.000 arbeiders te Moskou betoogen. Ten gunste van Spanje. Gisteren was het te Moskou, voor zoover men zich kan herinneren, de warmste dag der laatste jaren. Ondanks de warmte heb ben 120.000 leden der vakvereenigingen. op I voor, tengevolge waarvan het sleepschip, waarop zich tien personen bevonden, in de lucht vloog met 100 ton benzine. Ondanks het Mt, dat de lucht geruimen tijd! met benzinedampen bezwangerd was, ontstond geen brand. Kinderverlamming. In zuid-iZweden is een epidemie van kin derverlamming uitgebroken. De autoriteiten hebben uitgebreide maatregelen genomen ter bestrijding van de ziekte, die reeds tal rijke dooden heeft geëischt. TUiRlKIJE Hittegolf teistert Turkije. Turkije wordé door een hevige hittegolf geteisterd. Verscheidene gevallen van fcön- nesteek hebben zich voorgedaan. Daaren tegen het gebied van Sivaa heeft van stor men te lijden gehad. De Oogst werd ver nield, terwijl menschenlevens verloren gin- aantal werden door 'hett water sleurd en verdronken. Nieuwe nota van wijzigingen. Bij vierde nota van wijzigingen in het daardoor gemakkelijker te bekostigen is. wetsontwerp tot regeling der Ziekenfondsen 1 De wetteiyike regeling moet daarmeüe ro zijn verschillend^ veranderingen aange bracht. u De minister heeft zich aldus de toe lichting tot deze nota aan de Tweede Kamer gesteld gezien voor de vraag, of het ont werp Ziekenfondswet moest blijven liggen of worden ingetrokken dan wel of verdere behandeling van dit ontwerp met het doel, dlalt) een wettelijke regeling tot stand komt, noodig is. Hij is tot de slotsom gekomen., dait een wettelijke regeling om meer dan één reden in 'hooge mate gewenscht is. Al lereerst omdat er kleine fondsen bestaan, die niet dan geibrekkig in de noodige hulp kunnen voorzien. Fondsen met grooteren omvang zijn voor een geneeskundige ver-^ zorging der arbeiders noodig. Bovendien is' het nuttig dat eenheid van verzorging en var: behandeling van zaken onder de fond sen bestaat; daarbij is eenig toezicht van hooger gezag zeer wenschelyk. Vrije artsenkeuze moet blijven. Er bestaat ook strijd tusschen fondsen en geneeskundigen. Er is een zekere neiging de z.g. vrije artsenkeuze af te schaffen en d)e geneeskundigen te maken tot ambtena ren van de fondsen. Ddt is niet in het be lang van den geneeskundigen stand en van de patiënten, die allen by zeer groote fondsen in beperkte mate wellicht eenige keuze kunnen hebben tusschen enkele aan dat fonds verbonden geneeskundigen. De vrije artsenkeuze wordt van de zijde der ge neeskundigen voor dte groote meerderheid terecht als eisch gesteld. Anderzijds moet worden gewaarborgd, dat het fonds en de leden yan het fonds, tegenover eventueel" misbruiken van de zijde medici en phar- maceut'en niet machteloos staan. De regeering heeft, ook in verband me' art. 50 van de Ziektewet, de roeping, t waker? voor en maatregelen te nemen in het belang van dé goede verzorging van zieve arbeiders. De minister stelt er daarom priis op, dit wetsontwerp zoodra mogelijk verder te behandelen en het wet te dben worden Dwang tot lid worden tydelijk buiten werking. De minister heeft overwogen, dat er thans zeer veel arbeiders zyn, die door lage loonen of gemis aan loon, de premies niet kunnen betalen. Trad art. 50 van de Ziekte wet in werking als dit ontwerp wet zou zij., geworden, dan zou tegenover een groot dee' van de arbeiders een onbillijkheid gepleegd worden. Daarom is in dit wetsontwerp op genomen art. 26, dat aan: de Kroon de be voegdheid zal geven, dien dwang tot lid wor den van ziekenfondsen tydelyk buiten wer king te stéllen, totdat de loontoestandeii voor een groot deel der arbeiders verbeterd zijn. Ondanks deze beperking van de wet za' er toch een goede invloed van uitgaan, om dat de regeling veel stryd en' misbruik uit sluit °n het fondswezen daardoor versterkt worden. De hoofdzaak van het wetsontwerp, zoo als het in het zittingsjaar 19801931 nader is gewijzigd, blijft in stand, al zijn er ook enkele wijzigingen van ietwat ingrijpend) belang Er zijn eenige vereenigingen ontstaan en tot ontwikkeling gekomen, die verzekerin- p-er' sluiten ter dekking van de niet geringe kosten van ziekenhuisverpleging, die daar-, door bevorderd! wondt. Het komt ook voor, dat fondsen zélf zulk een verzekering in stellen. Deze verzekeringen zijn in het be lang var- de geneeskundige verzorging, 9 kening houden. In fret nieuwe hoofdstuk worden enkele bepalingen ten aanzien van Osendarp wint den derden prijs. Jesse Owens verbeterd het wereldrecord 100 meter hardloopen. One groote r innen en een Kleine japahnees Het kogelstooten. Het kogeistdoten Draent een Duitsche overwinning. Hans woelike stootte het ijzeren projectiel M. ver. Weliswaar Dleel nu daarmede nog een stuk onder net wereldrecord van den Amerikaan Torrance U'/.o» M.), maar net ya& toen voldoende, om hem de gouden medaille te bezorgen. De Pin Bariund werd twee de, met een worp van 16.12 M. en de der- d ewas weer een Duitsche/, Stöck, met een worp van 16.66 M. De dames aan het werk. Dat was de tweede gouden medaille, die de Dultscne ploeg vandaag won. Bu het speerwerpen voor dames had Tilly Fleischer reeds vdör de eerste gezorgd. ZU wierp de speer 45.18 meter, ook weer I een nieuw Olympisch record. Hitler, die I de wedstrijden 's middags in gezelschap van Ooerlng bijwoonde, wenschte Haar 1 persoonlUk geluk. De tienduizend meter. Het hoogtepunt van den dag vormde ongetwijteld de w.UUO M., die zich al spoedig toespitste in een feilen strUd tusschen' drie groote Finnen en een klei ne Japannees. Vijf kilometer lang leidde Murakosso, daarna namen de Finnen de leiding over, terwijl de andere loopers al meer en meer achter waren geraakt. Maar de kleine Oosterling kende geen vrees, zeker nog drie maal nam hij de kop over. Eerst in de laatste ronde wis ten de Finnen zich van hem los te ma ken. öalmlnen werd eerste in den tijd van 30 min. 16.4 sec. Op hem volgden zijn landgenooten Askola en Iso-Hollo, zoodat de suprematie van de Finnen op dezen afstand onafgebroken is gebleven. Goede prestaties der vijfkampers. Wat vanmorgen de drie Nederlandsche vul kampers in de legerplaats Döberitz hebben gepresteerd, mogen wij allerminst vergeten. Het eerste onderdeel van de vijf kamp, de cross country, die over een traject van 5 K.M met twintig hinder nissen werd! verreden. Van de 42 gestarte ruiters, bereikten 26 zonder strafpunten de finish en daaronder waren alle Ne derlanders: luit. Van Geen werd twaalf de geplaatst met slechts 32 sec. achter- stand op no. 1; luit. v. d. Horst werd 1 twintigste en lult. Serré twee-en-twintig- Verder wordt als regel gesteld de samen stelling van de besturen der toegelaten 1 fondben in dien zin, dat ook artsen, apothe- kers en vroedvrouwen lid van het bestuur moeten zyn. Er bestaat op dit punt stryd. De Maatschappij tot Bevordering der Ge- neeakunst heeft voor haar fondsen het pa- I riteitsbeginael aanvaard. Er zijn eenige fondsen, zich noemende: onderling behee- rende fondsen, die tegen die pariteit zijn en- zelfs aan deelnemers van de fondsen geen plaats in het bestuur willen toestaan of hen irt de volstrekte, kleine minderheid houden. Deze 'stryd is niet in het belang der fond- sen. De deelnemers artsen, tandartsen, vroedvrouwen en apothekers) zijn de krach ten van de fondseri en dat zijn vooral de artsen, wier medewerking in het bestuur het belang van de fondsen dient. Het is een eisch van billijkheid, mede in het belang van de fondéen, dat zy op voet van gelijkheid samenwerken met de leden van de fondsen die in het' bestuur zitten; daarom is hier hun deelneming aan het bestuur als regel gesteld, wat ook het voordteel van vrede in de fondsbesturen 'én wegneming van prik kels tot stryd geeft!. Het nieuwe artikel 6 voorziet in een be- i hoefte; die rechtspositie der deelnemers moet) in hoofdzaak bij contract geregel 1 rworden. Voor de Kroon- is de bevoegdheid voorbehouden ten aanzien van de contrac tanten en de geldelijk» vergoedingen nad re voorschriften te geven om al te hoog kosten te vermijden. Het dferde lid van art. 9 is aangevuld met een nieuwe bepaling, die ten doel heeft ii een leemte te voorzien. In Katholieke en in Protestantsche streken wonen ook Proles- I tanten en Katholieken, maar voor dit kleine deel der bevolking is een afzonderlijk goed .ziekenfonds niet sfleeds noodig, dikwijls zelfs niet mogelijk; daarom moet er voor dergelijke minderheden gelegenheid zijn lid te worden van een fonds, dat voor de meer- (Van onzen v.P.B.-correspondent). BeriUn, 2 Augustus 1936. Was het gisteren üe Qa# van hooge stemming", hooge hoeuen en hooge auto- riteiien, neaen was het de dag van spanning, atnieten, spikes, kogels, speren en springiatten. Dat zag men al, zoodra men nee ötadlon, waar nu op het groene veld de krutstrepen voor speerwerpsters en kogels tooters waren getrokken, het parcours voor de verschillende loopnuhi- mers algebaand en de verschillende tijd meters opgesteld, binnefl kwam. De Nederlanders, die in het Stadion aanwezig geweest zijn, zullen wel niet verwacht hebben, dat speciaal de mor genuren ons land zuike schitterende re sultaten zouden brengén. Drie Nederlan ders startten voor de l(*> meter hardloo pen en even zooveel wisten zich In hun serie no. 1 te plaatsen! Wat dit zeggen wil, begrijpt men het best, Indien men weet, dat het ln de geschiedenis van de Olympische Spelen niet is voorgekomen, dat in de verschillende series een onzer landslieden zich als eerste wist te quall- liceeren. Berger was de eerstp van onze sprin ters, die aan de Nederlandsche toeschou wers, en dat waren er niet weinigen, ge legenheid tot juicheyi gaf. Schitterend uit zijn holek komend en zeer soepel loo pend, won hij zijn serie in den goeden tijd van 10.8 sec. voor den Zuid-Afrikaan Dannaher. En dit kunstje werd hem ln de volgende serie door den Amsterdam mer Van Beveren nagedaan! Het hoogtepunt van den morgen was voor ons intusschen de overwinning van Osendarp ln de tiende serie ln den tot op dat oogenblik best gemaakten tijd van 1U.5 sec. Men had toen de leden van de Nederlandsche plo^g, gezeten op de tri bune voor de deelnemers eens moeten hooren yellen. kent deze yell toch? H-o-l-l-a-n-dééè, Holland spreekt een woordje mee! Ja, wij spraken een woordje mee. Want 's middags, toen de series voor de kwart- iinale werden geloopen, wisten Osendarp en Van Beveren zich voor de halve finale te plaatsen. Osendarp werd in zijn serie tweede, achter den Zweed Strandberg en Van Beveren wist in zijn serie beslag te i leggen op de derde plaats, achter den l geduchten Amerikaanschen neger Met calfe en den snellen Engelschman Pen- t nington. Helaas kon Berger, die dit keer j niet snel genoeg startte, het ln de vierde serie van de kwart-flnanle niet verder te brengen dan tot no. 4, zoodat hij niet geclassificeerd werd. Owens de Zullen Osendarp en Van feei in de firlaie kUhnen plaatsen? o.l. had Van Beveren daartoe geen kans, (Joch Osendarp, die weer bewees een van de snelste blanke loopers te zijn, zeer zeker wei. Maar komt hij eenmaal in de finale, dan nog ls zijn kans op de eerste plaats nihil. Want de Amerikanen bezitten een Jesse Owens, een wat verlegen glimlachende neger, maar zoo snel, dat er zelfs voor geen twee Osendarpen een bijhouden aan ls. ln 10.2 seconden, een nieuw we reldrecord, schpot het glanzend bruine lichaam heden de meter baan over r- dan hebben de Yankees in Metcalfe nog een looper, die waarschijnlijk wel beslag op de zilveren medaille zal weten te leggen. En misschien, dat onze Osen darp dan derde wordt. Inderdaad is het zoo geloopen, in den. tijd van 10.5 sec. wist de Hagenaar beslag te leggen op den derden prijs. Niet alleen -op de sintelbaan over- heerschten intusschen de Amerlkaansche negers. Bij het hoogspringen won John son met een sprong van 2.05 M„ een nieuw Olympisch record, de eerste gou den medaille voor Amerika. Zijn landge nooten Albrltton en Thurber legden be slag op de tweede en derde plaats. Brasser, de lange Amsterdammer, kon het dit keer niet hooger dan 1.85 M. bren gen. Hopelijk heeft hij ln de tienkamp meer succes. De 800 Op de middelafstanden heeft Neder land geen loopers van een dergelijke kwaliteit, dat zij op de Olympische Spe len een eenlgszlns dragelijk figuur zou- w den maken. Dat is zeer Jammer, want de derheid bestemd is; wegens sterk verschil ^^en^lüüü meter^ behooren tot^de van geestelijk leven (kunnen uit die minder- heid in hetl bestuur niet een of meer plaat sen bezet worden; dat zou tot veel mee- ningsverschillen en strijd ten nadeele van l 193Ï waa het steeds een Engelsch- w v.*. man- die °P dit nummer de gouden me- spannende nummers van het Olympisch t programma. De 800 meter is van oudsher de afstand van de Engelschen: in 1924, het fonds aanleiding kunnen geven. De benaming „Centrale Commissie" is veranderd in „Centrale Rs*&d"„ omdat die overeenstemt met het advisée- op dit nummer de gom daiile won. In Los Angelos, was het de Engelschè onderwijzer Hampson, die het wereldreokd op dezen afstand met een- tijd van F min. 49.7 sec. vestigde. Zal En- 'V.' tn.1.1 fl/OUgUd. ende en het beslissende karakter van dit i geland deze traditie handhaven college. Het is van belang, dat tot' de werk zaamheden van dezen raad ook medewer ken geneeskundigen, tandartsen en apothe kers, die over het algemeen op het gebied van het ziekenfondswezen over ruime erva- De kostlen van den raad moeten evenals die van de commissie van art. 14 gedragen woden door de ziekenfondben. By de rege-. ling van die twee colleges zal naar den grootst mogelyloen eenvoud gestreefd wor den om de kosten zoo laag mogelyk te hou den. T- Het kan van nut zyn, dat een'beslissin? van den Centralen Baad vernietigd kan worden, wanneer zy! zou -zyn in strijd met het belang van de geneeskundige verzor ging. Dergelijk geval zal zich wel hoogst rolden voordoen, maar voorziening in d* mogelijkheid daarvan is toch in het' belang van de Bezien wij het resultaat van de heden geloopen series, dan gelooven wij niet aan een nieuwe receordverbeterlng, zoo als hier en daar werd voorspeld. Zoo werd de snelste serie gewonnen ln den tijd van 1:53,7 bin door den Canadees Edwards, voor den Ameffliaanschen neger Hornbostel, die Intusschen denzellden tijd maakte. De derde serie werd lnder- daar door den Engelschman Mc Cabe -gewonnen, ln. den tijd van 1.54,7 min. Maar toch zal naar alle waarschijnlijk heid ook hier de gouden medaille naar de Amerikanen gaan. In Woodruff heb ben de Yankees een man van uitsteken de kwaliteiten ook hl) I» een neger die er alles op "zaT Zitten, om, alle Engel- sche tradities ten spijt, te winnen. Wel iswaar werd hij vanmiddag ln zijn serie slechts derde, doch men zag duidelijk, dat hij slecht» liep om geplaatst te wor den en niet om te winnen. Er was nog een athletleknummer, waarin een Nederlander uitkwam en dat was het kogelslingeren, of hamerwerpen, zooals men het ln het buitenland veelal noemt. Houtzager was hier onze man. In de laatste maanden slingerde hij de kogel regelmatig om en nabij de 45 M. ver en daar dit de afstand is, die men over het algemeen moet slingeren om op internationale wedstrijden ln de fina le geplaatst te worden, had men hem uitgezonden, vertrouwende, dat hij ln ieder geval een eervolle prestatie zou leveren. Nu heeft Houtzager zich niet geplaatst en wij spraken nu eenige Ne derlanders, die meenden, dat zijn uit zending wat voorbarig zou zijn geweest. Dit nu ls niet het geval. Wat velen niet zullen hebben opgemerkt ls dit, dat men dit keer 46 M moest slingeren, om zich te plaatsen In de voorronde slingerde Houtzager het projectiel 45.50 M. en deed dus Juist, wat men van hem verwacht had. Een crltlek op zijn uitzending is dus zeker niet op zijn plaats. Op de 800 M. wisten zich ln de finale te plaatsen de Amerlkaansche neger Woodruff, die ln de eerste serie een wed strijd voor zich zelf liep, de Pool Koe- charsky, de Argentijn Andersson, de Aus traliër Backhouse, de Canadees Erwards, de Amerikanen Williamson en Hornbor- stel, de Brit Mc Cabe en de Italiaan Lanzl. Yan Geen blinkt nlt. Bulten het stadion zijn ook heden onze vijfkampers weer aan het werk geweest. Terwijl wij dit schrijven, is het resultaat van de schermwedstrljden nog niet be kend, maar vast staat al wel reeds, dat lult. Van Oeen op dit onderdeel van den wedstrijd voor de noodige punten gezorgd heeft. Vijf overwinningen, 1 nederlaag en l onbesliste wedstrijd voorwaar een mooi resultaat. BINNENLAND. Nederland aan de spits. Verschenen is die Memorie van Antwoord aan de 'Tweede Kamer op het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot besoheN mifrg van in het wild levende vogels. in deze memorie zet de minister van Landbouw en Visachery uiteen, dat de stekking van het ingediende voorstel is, aan die Regeering de middelen aan de ham! te doen, om in de practy'k der vogelbescher. ming het belang by instandhouding der ver. schillende vogelsoorten zorgvuldiger dan thans mogely.k is, af te rwegen tegen het belang by voorkoming van de schade, welke de vogels aan vruchten, boom en en gewas. sen kunnen toebrengen. 1 Er bestaat geen grond voor die vrees, dat de in het leven te roepen regeling trager zal werken dan de bestaande. Het ligt,niet in de bedoeling de commissie van bystand in tie schakelen by het verleé. nen van vergunningen, krachtens artikel lb (thans 10). Tot voorkoming van misver-- •stand wordt hieraan toegevoegd, dat in. schakeling dier commissie in dezen zin, dat Men moet zich een dergelijke proef niet gemakkelik voorstellen! Het par cours ls den deelnemers nagenoeg onbe kend en de paarden. krijgen zij slechts een kwartier voor den start ln Vijftien minuten om met een paard kennis te maken is niet veel! Morgen moeten zij schermen en dan volgs resp. nog zwemmen, schieten en loopen. De overwinning van Tinus Osendarp. In. het Hollandeche kamp heerschte vreugd over de overwinning van Tinus Osendarp. Athleten, wielrenners en de zwemsters onder leiding van mevrouw Braun Juichten en dansten van plezier. Maai; als eenige oogenblikken later de overwinnaars geëerd worden, en de Ne derlandsche vlag voor de eerste maal ln top geheschen wordt, maakt het rumoer plaats voor stille ontroering. Er dient hier aangestipt te worden, dat Osendarp de eerste Nederlander is, die zich in een Olympische finale wist te plaatsen. Daar hij bovendien thans aanspraak kan maken op den titel van „snelsten blanke ter wereld", kan zijn prestatie dan ook niet hoog genoeg ge schat worden. De honderd meter dames. Bij de 100 meter dames legde de Ame rlkaansche miss Stephens de 100 meter af in 11.4 sec. Maar ook, zij had wind in den rug Op dit nummer startten twee Nederlandsche dames, AU de Vries en mej. Koning, die beiden ln hun series be slag op de derde plaats legden. Daar slechts de nos. l en 2 in de halve finale geplaatst werden, zagen zij de kans, om de Nederlandsche kleuren nog verder te verdedigen helaas voor hun neus voorbij gaan. Zorgt mej. Doorgeest op de 80 M. hordenloopen dus niet voor een verras sing, dan zullen de medailles, voor wat de dames betreft, dus van onze zwem sters moeten komen. bewilliging afhankelijk wordt gesteld of zij omtrent elke vergunning wordt geraad pleegd" ndet) in het voornemen ligt, ook niet ten aanzien van vergunningen in Ijet be lang van dien vogelstand, de wetenschap of het onderwijs. Het zwaartepunt van het ontwerp ligt zoo ibetoogt de minister in art. 2 en- hiervan mag ontlasting van de Overheid*, adlmindstratie en een meer consequente doorvoering van- het beginsel der Vogelwet 1912 met reden worden verwacht. De bestaansvoorwaarden van de vogelwereld. Al kan niet worden ontkend, dat de uit breiding der bevolkingscentra en van het wegennet dfe toeneming van het verkeer en de intensiveering van de bodemcultuur een ongunstïgen invloed hebben op de bestaans- voorwaarden van de vogelwereld, toch ma* niet worden voorbijgezien, dat dit nadeel voor een goed dleel wordt opgeheven door gelukkige wijziging in de opvattingen der bevolking, welke zich in de laatste 25 jaren heeft voltrokken. Wanbegrip en onverschilligheid hebben bij zeer velen plaats gemaakt voor inzicht in het! nut, hetwelk de onderscheidene vogel- soorteh opleveren en voor diefde tot de le. vende natuur. Hieraan vooral is fret te dan. toen, dat de minister d» indiening van eé wetsontwerp kon bevorderen, hetwelk Ne derland, voor wat de Vogelbescherming be- treft, aan de spits kan brengen. De minister heeft het voornemen, een zoodanige uitvoe- zoover geen maatregelen worden genomen, de geheele stof in een algemeenen maat regel van 'bestuur en in een ministerieele beschikking zal worden begrepen. Wilde vogels in kooien. De minister kan tot zyn leedwezen niet de meening deelen van die leden, die het on- geoorloofd achten, een wilden vogel in een kooi te houden. Hij kan niet meegaa met het toekennen van menscheljjke gevoelens en! gewaarwordingen aan vogels, werfe blykt uit de keuze der uitdrukking „tot le venslange opsluiting in een kooi veroordee- len". Worden de vogels, zooals meestal het geval is, in hun kooien en volières goed verzorgd, dan blyken zy' aan levenslust ni t in te boeten. Indetdaad doet de in ons land bloeiende kanarieteelt de behoefte aan in het wild levende zangvogel.^ verminderen Maar opheffen doet hy die geenszins. Zoo stellen de houders van volières uiteraard pry's op het bezit van pnderscheidene soor ten. Men moet niet voorbij zien, dat de vo gelliefhebber*) ook een uiting is van liefde voor de levende natuur en bovendien. vaa'< leidt tot het doen van voor de ornithologie belangwekkende waarnemingen. De kooi. vogelvangst kan worden beoefend, zonder dat van mishandeling der lokvogels po'- maar in het minst sprake behoeft te zijn. Waar mishandeling of verminking mocht V zullen dezie met alle ten dier.sts Het ligt in het voornemen by het' verlee- nen der in art. 18 (thans 10) bedoelde ver- gurriingen de Commissarissen der Koninri" 1 in te schakelen. Oud-Gouverneur v. geïnstalleerd als burgei van Breda- In de gistermiddag gehouden buitenge wone raadsvergadering van Breda heeft de installatie van den nieuw benoemden bur gemeester, den heer B. W. Th. van Slobbe, oud-gouverneur van Curacao, plaats gehad. De hal van het stadhuis en de raadszaal waren voor deze gelegenheid met palmen en bloemen versierd. Loco-burgemeester J. J. van Buitenen heeft te 3 uur de buitengewone vergadering geopend. De loco-burgemeester deelde het doel van deze buitengewone vergadering mede, waar: na de nieuwbenoemde burgemeester door een commissie uit den Raad, bestaande uit wethouder mr. E. L. H. M. van Mierlo, wet houder ir. F. E. van der Werff en de hee- ren A. Mabelis, A. M. Loonen, mr. .T. Pleyte en P. G. Grays, de raadzaal werd binnen- I geleid. I De heer Van Slobbe was vergezeld van I zijn echtgenoote en andejre familieleden. Nadat de gemeente-secretaris, mr. Ph. i van Woensel, het benoemingsbesluit en de J kennisgeving van de beëediging had voor- gelezen, sprak loco-burgemeester wethou- I der Van Buitenen een rede uit. I Hij schetste het leedwezen van vrijwel de I geheele bevolking van Breda over het ver- I trek van mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, I die het ambt van commissaris der Koningin I in de provincie Limburg heeft aanvaard. I Burgerij en gemeenteraad verheugen zich echter over de keuze van den nieuwen bur- I gemeester. I Vervolgens hing loco-burgemeester Van Buitenen den heer Van Slobbe de ambts- I keten om en overhandigde hem den voor- I wttershamer. Rede van den nieuwen burgemeester. Burgemeester B. W. Th. van Slobbe heeft zhn nieuwe ambt aanvaard met fret uitspre ken van een rede, waarin hij dank bracht aan de Koningin voor zyn benoeming, wel ke hij met groote vreugde aanvaard heeft, omdat Breda voor hem geen vreemde plaats Gedurende vele jaren heeft spr. er zün woonplaats gehad. Als bestuurslid van ver schillende vereenigingen heeft hij den geest van de bevolking leeren waardeeren. Ook als officier heeft »pr. de Bredanaars leeren kennen. Als woonplaats heeft hij de vrien delijke stad met haar mooie omgeving steeds op prijs gesteld. Niettegenstaande den slechten economi- schen toestand aanvaardde spr. zijn ambt met groote opgewektheid. Hij hoopte, dat door wederzüdsch vertrouwen en een goede verstandhouding het welzijn van de stad ten volle zal kunnen worden bevorderd. Gouverneur van de Bank van Frankrijk te Amsterdam. Op bezoek bij den president der Nederlandsche Bank. Naar wij vernemen bevindt zich op het oogenblik te Amsterdam de heer Labeyrie, gouverneur van de Banque de France te Pa rijs. De heer Labeyrie heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan den president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, met wien hij een onderhoud heeft gehad,' dat vrij geruimen tijd heeft geduurd. Voor zoover onze informaties strekken gold het hier een beleefdheidsbezoek, het is n.l. gebruikelijk dat de nieuwe gouverneur van de Bank van Frankrijk zich aan de pre sidenten van de groote circulatiebanken komt voorstellen. Gisteren is de heer Labeyrie de gast ge weest van den president van de Duitsche Rijksbank, "dr. Schacht te Berlijn. STADSNIEUWS. EERSTE KAMER. Het vertrek van de Spaansche gezant I tilt Madrid. Het Eerste Kamerlid Mr. van Vessom I heeft de volgende vragen gericht tot den I Minister van Buitenlandsche Zaken: I 1. Is het bericht juist, volgens hetwelk I Harer Majesteits buitengeoown gezant en I gevolmachtigd minister bij de Spaansche I regeering op 2« Juli j.l. uit Spanje zou zijn I vertrokken? I 2. Zoo ja, wat is dan de reden van dit I vertrek, heeft het geheele personeel van het gezantschap Spanje verlaten en waar I bevindt de gezant zich thans? 3. Is de Minister niet van meetung, dat in de tegenwoordige moeilijke omstandighe- I den de Nederlanders en de Nederlandsche belangen in Spanje meer d?n in gewone omstandigheden de hulp en bescherming van den Nederlandschen diplomatieken ver tegenwoordiger behoeven? 4. Indien de Nederlandsche gezant Span je verlaten heeft, aan wien is dan na zijn vertrek de bescherming der Nederlanders en der Nederlandsche belangen in Spanje J opgedragen GEMENGD NIElAs. Bij auto-omgeval gedood. Gisterenavond heeft nabij Lanaeken (België) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan de bijna 35-jarige mevr. Wevers—Groot uit de Rechtstraat te Maastricht het leven heeft gekost. Zij had zich met haar echtgenoot en met den heer en mevr. O. per auto naar Su- tendael (België) begeven, om daar een accoord te treffen voor de vacantie, die zij er de volgende week zou gaan door brengen. Op den terugleg is de auto, welke bestuurd werd door den Heer We vers, tegen een boom gereden en over den kop geslagen. Mevr. Wevers werd uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De heer Wevers en mevr. O. bekwamen lichte verwondingen. Na verbonden te zijn konden zij per auto naar Maastricht worden overgebracht. Het gezin Wevers telt zes nog jonge kinderen. Uit het gesticht te Apeldoorn gevlucht. Jongeman wegens diefstal te Amsterdam aangehouden. In den af geloopen nacht werd in het centrum van Amsterdam voor een een voudige overtreding, een 20-jarige Jonge man aangehouden Bij zijn verhoor gaf hij zulke vreemde antwoorden, dat de politie het noodig oordeelde, hem nader aan den tand te voelen. Al spoedig bleek toen dat een rijwiel en een Jas, die hij in zijn bezit had, door hem aan den overkant van het IJ gestolen waren. De jongen die mede een valschen naam bleek te hebben opgegeven, is aan het bureau Adelaarsweg in arrest gesteld. Het verdere onderzoek heeft uitgewezen, dat hij ontvlucht ls uit een gesticht te Apeldoorn. GOUDA, 4 Aug. 1936. Goudsch Vacantie Kinderfeest. „We gaan naar Katwyk". Zoo klonk het afscheidslied aan Gouda, Maandagmorgen, van de groote schare kin deren, die, dank z*j" het werk van 't comité voor 't Goudsch Vacantie Kinderfeest, voor een heele week naar Katwyk trokken. Een jaar lang is er waor gespaard. Met een dubbeltje per week verschaffen de ouders hun kinderen dit genot. Al weken van te voren wordt naar die eerste Augustusweek verlangend uitgezien en hoeveel weken daarna zullen ze er nog over praten. Om half elf arriveerde de stoet in Kat wijk. 't G.V.K. komt daar nu al drie jaar. Een vast verbïyf. Gastheer Parlevliet e.. familie met vroolij-ke gezichten wachten het talrijke gezelschap. Een primitieve eere- poort met 't opschift „Welkom Gouda" noodigt tot binnentreden. Maar eerst klin ken nog enkele kampliedjes. De gastvrouw krijgt een bus Goudsche stroopwafels. En dan de kwartieren opgezocht. Ieder zijn plaatsje gewezen. Nu eens 'éen week in 't stroo slapen. Veel mooier dan op een bed. 't Zyn vaste gebouwen waarin gebivak keerd wordt. Wat bij 't Hollandsche weer, met zooveel kinderen, veel veiliger is, dai. in tenten. Als ieder zy*i plekje weet is het al gauw verkleeden. De goeie kleeren uit; een speelpakje aan, dat er wat beter tegen I kan. En nu het uitgestrekte erf van den I heer Parlevliet maar eens gaan verkennen. I In de keuken Wordt intusschen al op volle I kracht gewerkt. De eetzaal wordt ook weer I in orde gebracht. Tafels en banken zijn I een jaar opgeborgen geweest. Nu wordt al- I les weer netjes klaar gezet. Om half één I zitten allen in de eetzaal. Op het fluit- I signaal van den hoofdleider is alles onmid- 1 dellyk stil. De kinderen krijgen gelegenheid I te bidden. Op het tweede fluitsignaal mag I pas begonnen worden met eten. 't Gaai I keurig netjes. Na 't eten ging (het heele gezelschap naar I duinen en strand. Allerlei spelmateriaal I ging mee. En de vaders en moeders thuis I zullen er meer ov$r gepiekerd hebben,^dat I 't weer niet zoo mooi was, als hun kroost in Katwijk. tl I)e Gouditehe jeugd onder leiding van den heer» Dullemona n»a Z2'-. Wij vernemen uit Katwijk aan Zo* he denmorgen dat de Gouache jeugd, die deel uitmaakt van het Goudsch Vacantie Kin derfeest in de beste conditie gisteren in Katvyijk is aangekomen. In den namiddag hebben allen aan het strand en in de dui nen doorgebracht, wat hun uitstekend is bevallen. Het weer heeft zich goed gehou den. Weliswaar was het tamelijk frisoh, -maar het is droog gebleven. De eerste avond niet thuis slapen was natuurlijk wht ongewoon en maakte de meeste kinderen wat onrustig. Maar toen het klokje van negen goed was gepasseerif, waren allen in zoeten dommel. En zij heb ben geslapen tot het vroege morgenuur. Na zich heerlijk te hebben verfrischt en te hebben ontbeten zyn de jeugdige vacan- I tiegangers naar de speelweide in de duinen getrokken, waar zij vandaag van zon en zeelucht hebben genoten. Aanbesteding. Toegangsweg naar de brug over het Holl. Diep. Heden werd vanwege den Rijkswater- I staat aanbesteed het afwerken van de I aardebaan en het maken van de verhar- I ding op den zuidelijken toegangsweg I naar de brug over het Hoiiandsch Diep I bij Moerdijk, met bijkomende werken. I Laagste inschrijf ster was de N.V. Zanen I en Verstoep te den Haag voor 139.990. Uitslag verkooping gehouden door Notaris J. v. Kranenburg. De gisteravond in hotel „de Zalm" door I Notaris J. v. Kranenburg gehouden ver- I kooping had den volgenden uitslag: I Het winkel- en woonhuis Markt 48, ge- I kocht door P. en D. N. Tak te Gouda voor I 4450.—. I Het woonhuis op de Gouwe 153, kooper I G. J. v. Willigen q.q. te Gouda voor 6000. j Winkels, woonhuizen en pakhuis aan de Gouwe 116-118-120-122, kooper W. deWijs t2 Gouda voor 3400. Het woonhuis Vrouwjpsteeg 39, kooper W. v. Eyk q.q. te Gouda voor 600. Gevonden voorwerpen. Aan het Bureau van Politie zyn te be vragen de navolgende aldaar als gevonden gedeponeerde voorwerpen: 2 sleutels, 1 gt. kindertaschje. Verder zijn aan de navolgende adressen te bevragen: een rijwiel C. Sy'l Boschweg 69; een pakje met inhoud, Rywielbewaarpl.. Stationsplein, een broche met foto, J. v. d. Berg, 'Vorstmanstr. 54; een br. ceintuur, B. van As, P. C. Bothstr. 82; een actentasch, A. Verbree, Bleekerssingel 82; een bl. al pinomuts, L.'v. d. Wal, Raam 107; een da- mestaschje, M. Alsemgeest, C. Huygensstr. 79; een portemonnaietje. E. M. Leun, Ka mer 34, Belastingkantoor; een bril W. P. Frederikze, Turfmarkt 84; oen danjeshand- schoen, M. v. d. Weel, Cbr. de Wetst'r. 27; i een heerenschoen, M. Z^dam,Achter de Vischmarkt 40; een pakje inh. riempjes, A, v. d. Ham, Weth. Venteweg 125; een dames handschoen, P. J. Honings, Zeugestr. 66; een portemonnaie met ketting, H. J. van Noort, Winterdijk 27; een br. portemonnaie, C. Verdouw, Tuinstr. 61; een br. ledeten riem, C. van Vliet, Voorwillens 71; een bl. ceintuur N. Meyer, Coornherstr. 13; een gouden manchetknoop, B. H. Gerbrands, Keizerstr. 1; een pakje met onder-pantalon, J van Mourik, Lazaraskade 37; een auto spiegel, J. Haak, Tuinstr. 63; een motor handschoen, E. v. d. Heuvel, Tollensstr. 91; een parkiet, J.-A. v. Willigen, Tollensstr. 67; een passerdoosje, G. v. d. Berg, Stein- kade 9; een pakje inh. meelzak, Peters, I Markt 20; een paar dameshandsch., K. Ver hoog, Jaagpad 46; een R.K. gebedenboekje T. Binnendijk, L. Tiendeweg 31. Aan het Bureau van Politie zyn omtrent eenige gevonden rijwielbelasting-merken in lichtingen te bekomen. AGENDA. Thalia-Theater „Kermisklanten". 4 Aug. 7.30 u. Vrye Evang. Gem., ds. B. Toes van IJselmonde. 4 Aug. 8 uur, Heil des Volks, repetitie Chr. muziekvereeniging „de Bazuin". 5 Aug. 2 uur, Réunie-Bioscoop, matinée „Krullekopje". MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 4 Aug. Aanvoer in totaal 2966 stuks. Paarden 217, veulens 61, magere runderen 31, vette runderen 673, vette kalveren 138, graskalveren 313, nucht. kalveren *399, schapen en lammeren 101, varkens 9, bok ken en geiten 34. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 61, 2e kw. 55, 3e kw. 40-^-46; Vette ossen le kw. 55, 2e kw. 51, 3e kw". 42-47; Stieren le kw. 52, 2e kw. 48, 3e kw. 42—44; Vette kalveren le kw. 85, 2e kw. 75, 3e kw. 50 55; Schapen 38—34—26, per stuk 18—14— 10; Lammeren 373226, per stuk 129 7; Graskalveren 4636; Nucht. kalveren 42—88—32; Slachtpaarden 43—37—35. Prijzen pér stuk: Nudht. slachtkalveren 1197; Nucht. fokkalveren 161411; Slachtpaarden 175130—«110; Werkpaarden 250151)110; Hitten 110—80—60; Veu lens 110-70-40; Stieren 265-200-110; Kalfkoeien 220-180—120; Melkkoeien 230 —195—135; Vaarzekoeien 145—125—100; Vaarzen 135—95—75; Pinken 105—85—65; Graskalveren 453020; Bokken en geiten 7—5-^1.50. Vette koeien en ossen, aanvoer iets rui mer, handel willig, prijzen stijgende, prima koe 65, os 58 cent. Stieren, aanvoer ruim, handel, goed, prijzen iets hooger. Vette kal veren .aanvoer iets 'meer dan vorige week, handel kalm, prijzen als gisteren, prima tot 90 ct. Schapen en lammeren, aanvoer kort, handel matig, prijzen als gisteren. Nuchte re slacht- en fokkalveren, aanvoer minder, handel vlot, pryzen hooger. Veulens, aan- yoer ruimer, handel normaal, pryzen als vo rige week. Paarden, aanvoer zeer ruim, han del kalm, pryzen van vorige week gemak kelijk te handhaven. Kalf- en melkkoeien, aanvoer iets grooter, handel redelijk, pry zen stabiel. Vaarzekoeien, aanvoer als vo rige week, handel stil, prijshoudend. 4 Aug. Aangevoerd 379 partyen met r.m., 17.055 stuks, 153.495 K.G. Pryzen le kw. m. r.m. 22—23; 2e kw. m. r.m. 19 —21; zwaardere tot 26. Handel matig. RAJMO-NIEgWS. Dinsdag 4 Augustus. Hilversum I, 1875 M/TaV.R.O. 5—6.30 Kinderhalfuur; 5.30—6.15 Olympische Spe len (Reportage); 6.15-6.30 Graiuofoon; 6.307 Pianomuziek; 7—7.20 Schaascause- rie; 7.20—8 Olympische Spelen; 8—8.15 Nieuwsberichten; 8.16-10.30 A.V.R.O.'s Bonte Dinbdagavondtrein; 10.39-11 Grarno- foon; 11.10—12 Hans Mossel en zijn Dans- orkest. Hilversum II, 301.5 M. KJI.O. 6.J5 Fe|i- citatiebezoek; Gramofoon; «.10 K.R.O.- orkest; 7.— Berichten: 7.1S Causerie: 7.35 Sporthalfuur; 8.— Berichten; 8.10 Kon. Mil. Kapel; 8.E0 Causerie: 9.— Carillonconcert; 9.20 Kon. Mil. Kapel; 9.40 Gramofoon; 10.— K.R.O.-Boys; 10.30 Berichten; 10.35 Gramo foon; 10.45 K.R.O.-Boys; 11.15—12 Gramo- Woensdag 5 Augustus. Hilversum I, 1875 M. Y.A.R.A. 8. Gra mofoon; 9.30 Onze keuken; V.P.R.O. 10.— Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 Voor arbei ders in de continubedrijven; 11.— Tuin- bouwpraatje; 11.30 Orgelspel; 12. —Gramo foon; 12.45 De Bohemians; 1.80—1.45 Gra mofoon; 2.— De Flierefluiters; 2.30 Voor de vrouw; 3.— Voor de kinderen; 4.30 Gra- m°HUversum II, 301.5 M. N.C.R.V. 8— Schriftlezing en meditatie; 8.159.30 Gra mofoon; 10.30 Morgendienst; 1112 Chr, Meisjeskoor; 12.16 Ensemble Van der Horst; 1.45 Gramofoon; 2.— Orgelspel; 3.— Chr. lectuur; 3.30—3.45 Gramofoon; 4.Sopraan en piano. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLET1EK. Eindwedstrijden Excelsior. Vinnig maar sportief. Zondag heeft de gymnastiekvereenl- glng „Excelsior" de elndw.edstrljden ge houden van haar jubileumserie. In den onderlingen kamp werd een sportieve, doch vinnige strijd geleverd. De voor naamste prestaties zijn: Heeren: stilstaand verspringen: L. Sterk 2.75 M.;,C Luijnenburg 2 69 M.; D. van Hof! 2.58 M. Dames: stilstaand verspringen: A. v. d. Laan 2.15 M.; M. F. Hulsman 2.03 M.; J. Huisman 2.01 M. Adspirant heeren: stilstaand versprin gen: J .v d. Heuvel 2.42 M.M. D. Schin kel 2.59 M.; J. Wiltenburg ï.33 M. Heeren: 400 M. hardloopen: J. v. d. Heuvel 1 min. 2.2 sec.; 2. L. Sterk 1 min. 7.2 sec.A. Schoonderwoerd 1 m. 10.3 sec, Heeren slingerbalwerpen: D. J. v. Hofr 47.86 M.; C. Luijnenburg 44.02 M.; Th. Blnnjendijk 41.55 M. Heeren: speerwerpen: C. Luijnenburg 31.95 M.P. Rabouw 31.15 M.A. Schoon derwoerd 28.60 M. Adsp. heeren: speerwerpen: A. v. Hoff 28.41 M.; K. Spruit 25.69 M.; J. Wilten burg 24.79 M. Dames: speerwerpenF. Hulsman 16.76 M.; A. v. d. Laan 13.W M.; J. Huisman 11.80 M. Heeren: iuu M. hardloopeïi: C.Luunen- burg 12.2 sec.; J. v. d. Heuvel 12.5 sec.; L. Sterk 13.1 sec. Dames: 100 M. hardloopen: F. Huisman 15.7 sec.; A v. d. Laan 15.9 sec.; J. Huis man 12.2 sec. (80 meter). Adsp. heeren: luo M. hardloopen: J. v. d. Heuvel 13 sec.; J Wiltenburg 13.2 sec.; D. Schinkel 14 sec. Hfeeren: doelschieten: C. Luijnenburg 16 p.J. v. d. Heuvel 15 p.L. Sterk 14 p. Doelschieten adsp. heeren: K. Spruit 13 p.; J. v. d. Heuvel 8 p.; S. Schinkel 7 punten. Hoogspringen dames: A. v. d. Laan 1.20 M.; F. Huisman 1.05 M.; J,. Huisman 1.05 M. Hoogspringen heeren: C. Luijnenburg 1*55 M.; L. Sterk f.40 M.; J. v. d. Heuvel 1.36 M. s Hoogspringen adsp. heeren: J .v. d.. Heuvel 1.40 M.; J. Wiltenburg 1.35 M.; D. Schinkel en K. Spruit 1.30 M. .Grensbalwerpen dames: F. Huisman I 17.17 M.; A. v. d. Laan 16.77 M.; J. Huis- I man'*l3.69 M. I Heeren polsstok-verspringen: C. Lulj- I nenburg, 6.92 M.; D. van Hoff 6.53 M.; U. Sterk b.43 M. Heeren discuswerpen: D. J. yan Hoff 28.98 M.; C. Luijnenburg 28.25 M.; A. Schoonderwoerd 25.26 M. Nederlandsche zwemsters uit Rotterdam vertrokken. Hedenmorgen zijn Willy den Ouden, Annie Timmermans en Dien Kerkmees ter. die onder leiding van mevrouw Van Wuyknuise de Nederlandsche en meer speciaal de Rotterdamsche kleinen op de Olympische Spelen zullen moeten hoog houden, met den Dultschen trein van het Delftsche Poort-station te Rotterdam naar Berlijn vertrokken. Vanzelisprekend bevonden zich reeds geruimen tijd voordat de zwemsters op het perron kwamen zeer veel belangstel lenden op en buiten het station. Vele clubleden, vrienden en kennissen waren gekomen om de drie zwemsters en den reserve polospeler den heer J. van Woer- kom, die met denzelfden trein vertrok, uitgeleide te doen. De meisjes hadden van alle kanten bloemen en beste wenschen voor de toe- Jtomst in ontvangst te nemen. Bij het vertrek, dat geenszins een officieel ka rakter djoeg, was als officieel persoon alleen de voorzitter van den Zwemkring Rotterdam en Omstreken aanwezig. LAATSTE BERICHTEN. Acht personen te water. Hoofdonderwijzer, zijn dochter en een logé verdronken. CULEMBORG, 3 Aug. Hedenmor gen omstreeks tien uur heeft op de Lek naibü' het fort ,,'t Spoel" een ern stig oAgeluk plaats gehad waarbij drie personen om het leven zijn ge komen. De heer J. Ulehake, hoofd van de open bare lagere school te Everdingen, was he denochtend met zeven kinderen, eenigen van hemzelf en eenige logétjes in een ijze ren roeiboot op de Lek gaan varen. Toen zy stroomopwaarts varende, buiten een krib kwamen, werd het vaartuigje overvaren door een passeerende motorboot. De roei boot sloeg om en alle inzittenden kwamen in de rivier terecht. Zoodra op de motor boot het ongevab werd bemerkt, werd ge stopt en werd een roeiboot uitgezet om te trachten de drenkelingen te redden. Het gelukte vier kinderen uit het water te halen. Zy werden binnen gebracht in de woning van den landbouwer V. Vroege, die aan den Lekdijk gelegen is. Daar waren in tusschen de politie uit Culemborg en Dr. W. O. Brouwer aangekomen. Het gelukte met een zuurstofapparaat de levensgeesten valide vier kinderen, die allen bewusteloos waren, weer op te wekken. De motorboot, waarmede de politie en de dokter uit Culemborg naar de plaats van het ongeval waren gekomen, had onderweg de omgeslagen roeiboot op sleeptouw ge nomen. Toen men de boot weer omkeerde, kwam men tot de ontdekking, dat zich in het vaartuigje nog een der kinderen bevond, een 9-jarig meisje had zich, toen de roei boot werd overvaren, aan een zitbank vast geklampt en na een uur bevond het kind zich nog steeds in de omgeslagen boot. Het 'had al dien tijd angstig in het omgeslagen vaartuigje gezeten en was dank zy de ach tergebleven-zuurstof in het leven gebleven. Het kind was ongedeerd. De heer J. Ulehake, ongeveer 50 jaar oud en twee kinderen zijn verdronken. De heer Ulehake is een goed zwemmer, doch hij was gekleed in een leeren jas en het schijnt dat hy daardoor niet in staat was zich boven water te houden. De lijken van den heer H. en de kinderen zijn later opgehaald. De man laat een vrouw en nog vyf kinderen achter. Nog twee lijken zoek. Nader wordt ons uit Culemborg getele foneerd: Het blijkt, dat van de drie slachtoffer^ alleen het lijk van den heer Ulehake is ge borgen. Dit werd spoedig na het ongeval door den schipper van de motorboot bpge- haald. Men heeft nog getracht de levens geesten op te wekken," doch dit is niet ge- lukt. De ibeide andere slachtoffers zyn de 19- jarige dochter van den heer U., Geertraida Paula, en een 23-jarigen neef, de heer M. van Schalk uit Nijmegen. De lijken van bei de laatste slachtoffers zyn nog niet ge vonden. De 12-jarige zoon van den heer U., Fau- lus Hendrik, wist zich direct na het onge val zelf te redden door naar den wal te zwemmen. Twee jongens en een meisje, resp. 17, 14 en 9 jaar, .allen kinderen van den heer U., werden door den schipper van de motorboot gered. 'De politie stelt een onderzoek m naar de oorzaak van het ongeval. De motorboot, welke met de roeiboot in botsing kwam, is een Rijnaak van ongeveer 600 ton. Het schijnt dat de heer U. met de roeiboot ge tracht heeft te zeilen. Hiervoor gebruikte hij een oud stuk zeil, terwijl een der roei spanen van de boot als roer moest dienst doen. Bij het passeeren van de krib is het vaartuigje in den sterken stroom geraakt. De Rijnaak voer direct achter het vaartuig je en tengevolge hiervan was een botsing onvermijdelijk. De schipper van de Rijnaak heeft, zooals gemeld, onmiddellijk een boot gestreken en hieraan is het te danken, dat nog drie kinderen gered zijn. ■Het Hik van den heer U. is naar Culem borg overgebracht. De geredden zijn later naar Everdingen vervoerd. WISSELKOERSEN. 3 Aug. 4 Aug. Officieel. Londen Berlijn M-2** o9'24 Barbs '»-™* 9'70i4 Brussel ^.Slti Zwitserland 48.05 48.05 Kopenhagen 32.95 82.97» Stockholm 38.07% Oslo 37.10 37.1214 Set-York 1-4744 L«7. Praag 6-09 Prolongatie l%,Part. disc, lil—v», Dag geld 1, Registermarken 31%, Crediet bperr- marken 13%, Effeetensperrmarken 14 A Keismarken 41%, Bankpapier 38%. Amsterdamsche effectenbeurs. Doorloopende markt. Iets meer af faire. Scheepvaart utile's gevraagd. Amsterdam rubbers vast. Aku's em Philips gedrukt. Amerikunen luiw. Beleggingen verdeeld. .iet verloop yan het verkeer droog heden overeenkomstig de verwachting, aanvankelijk een rustig ka rakter. Een fonds trad echter aanstonds speciaal op den voorgrond en wel scheep vaartunie. Nadat dit papier .geruimen tqd vrijwel veronachtzaamd is geweest, kwam heden plotseling vraag optzetten, "4ard<*>r een levendige open hoek werd gevormd. Na een openingskoers van 48 tegen hdt vorige slotpeil van 47% liep de noteering gestadig op tot 49 bieden en bleef hierop vrijwel ge- handhaaM. Allerwegen vroeg men zich ai, waaraan deze onverwachte koersverbete- ring moest worden toegeschreven. Nieuws van director, stbnuleerenden invloed voor de scheepvaartmarkt ontbreekt. Het schijnt echter, dat men van bepaalde zijde, men sprak van Duitsche belanghebbende ztjde, het papier op zijn huidig koersniveau aan trekkelijk vindt en «even» met het oog op de (betere vrichtemnarlw hieraan met ver trouwen wat grootere aandacht wil wijnen. Hoe thet zij, deze afdeeling was hierdoor de drukste van de mankt en het fonds .behield tot bet slot toe zyn vasten vorm. Onder invloed van de Unie lagen ook de andere scheepvaartpapieren zooals Java-China-Japan lijn, en de 5 pet. obli. Koninkluke boot iets beter. In de andere aldeelingen was de animo aanmerkelijk: minder, niet dat de stemming ongunstig was, integendeel, de ondertoon van de markt bleet vriendelUk, maar de at faire kreeg geen levendig karakter Een uit zondering vormde Amsterdam Rubber, welk tonds in het verdere verloop voor Parijsche rekening gevraagd was. Na een opening op 1431 dus 2* pet. boven het slot van gisteren, liep het papier onder toe nemende belangstelling tot 146J op. Ook verschillende andere iondsen trokken eenige aandacht, waardoor koersavances werden geboekt. Ook Kon. Olie was van Parijsche zijde gevraagd, waardoor dit londs anderhall procent wist te verbete ren en zich handhaafde op 28UF—L De Amerlkaansche oliesoorten ondergingen hiervan geen invloed. De onregelmatige houding van Wallstreet en de zeer be- perkte omzetten waren oorzaak dat de Amerlkaansche afdeeling alhier zeer rus tig lag en meerendeels luier gedisponeerd was. Op de tabaksmarkt hadden de Suma- tra-soorten een zeer kalm en eenlgszlns verdeeld aanzien. De Java-soorten waren ongeanimeerd bij eerder iets lagere prij zen. Op de suikermarkt viel van eenige speciale belangstelling niets te bespeu ren, waardoor H.V.A. v&n het hoogere ni- veau van gisteren inzakte tot '291, maar tot 283 wist te herstellen. Aku welk fonds gisteren vrij levendig verhandeld werd, onderging een reactie en liep tot 234 terug. Van de andere industriepapieren was Unilever onveranderd. Philips daar entegen gedrukt op 163. Over het alge meen had de effectenmarkt daardoor tegen het slot een eenlgszlns" onregel matig voorkomen. De belegglngsmarkt was zeer kalm. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te. De Bilt naar waarnemingen verricht in den morgen v&n 4 Augustus. Weersverwachting: Matige aanvanke- lija tijdelijk nog krachtige noordwest, tot west. wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen, weinig veranderin gin temperatuur. 7

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2