Het wordt leeg in het Olympisch Dorp. Onze zwemsters blijven successen boeken. Onze hockeyers verliezen met 30 van Duitschland en winnen thans de bronzen medaille. Beurs van Amsterdam- l» U1TËNLANDSCU NIEUWS. ZWITSERLAND. Het verzekeringswezen in Zwitserland. ZUlRIGH, 18 Aug. Het verzekeringswe zen neemt in Zwitserland een bijzondere plaats in. De uitgaven van de Zwitsersche bevolking voor de verschillende verzeke ringen z\jn grooter, dan die van welk ander volk ook. Gedurende de laatste tien jaxen leeft de omvang van het verzekeringswe zen in Zwitserland zioh bijna verdubbeld Het bedrag der levensverzekeringen beloopt meer dan 4 milliard francs of ongeveer 1000 francs per hoofd der bevolking. De resul taten van de groote Zwitsersche verzeke ringsmaatschappijen over het afgeloopen jaar toonen aan, dat dit bedrijf betrekkelijk weinig onder de crisis heeft te lijden en dat het aantal verzekeringen nog steeds tofe- neemt, terwijl de premies voor levensver zekeringen voor ongieveer 90 uit Zwit serland komen, is dit bij ongevallen- en an dere verzekeringen niet het geval. Vooral de premies voor herverzekeringen kornet voor het grootste deel uit het buitenland, hetgeen toegeschreven wordt aan de poli tieke neutraliteit en' rust van het land en aan het vertrouwen in de Zwitsersche fran De Zwitsersche handel met Nederland. BERN, 13 Aug. Evenals gedurende het eerste half jaar van 1936 is ook in de maand Juli de invoer in Zwitserland uit Ne derland belangrijk grooter geweest, dan de uitvoer naar Nederland. Volgens de officl- eele handelsstatistiek bedroeg de invoer uit Nederland gedurende de maand Juli 2.515. 781 francs en de uitvoer naar Nederland 1.728.737 francs. DUIT9CHL A ND. De Duitsch-Oostenrijksche onderhandelingen geëindigd. Beperkende bepalingen inzake reizi gersverkeer vervallen. Regeling van goederenverkeer. De onderhandelingen tusschen het Duit- sche rijk en Oostenrijk, welke op 27 Juli* te Berlijn zijn begonnen en teil doel hadden verscheiden kwesties te regelen, welke ver band hielden met de ten uitvoerlegging dei DuitsaK-Oostenrjjksche overeenkomst van 11 Juli, zijp gisteren geëindigd. De leider der Oostenrijkschf delegatie, dr. Wildner, en de leider der Öriitsche dele gatie legatieraad dr. Clodius, hebben eenige overeenkomsten en afspraken geparafeerd, waardoor de tot nu toe op het gebied van het reizigersverke?r bestaan hebbende be perkingen worden opgeheven en voorzien wordt in zekere maatregelen tot vermeer dering van het wedferzydsche goederenver keer. De inhoud der overeenkomsten. De overeenkomsten welke na de goedkeu ring door de wederzydsche regeeringen eer lang zullen worden onderteekend en van kracht verklaard houden o.m. in: De heffing van 100Ö R.m. voor reizen naar Oostenrijk wordt opgeheven. In over eenstemming daarmede Worden in Oosten rijk de beperkingen voor reizen naar Duitschland ingetrokken. Tusschen de bei de regeeringen wordt een overeenkomst ge sloten voor het reizigersverkeer waarbij het reisverkeer naar Oostenrijk wordt aange past aan de Duitsche deviezensituatie en de noodige betalingsmiddelen voor eenigen tijd worden gegarandeerd. Voorts is een pro gram opgesteld voor de afwikkeling der ko- lenieveringen uit Duitschland naar Oosten rijk, geldende tot einde van dit jaar. De in Augustus 1934 tusschen de beide circulatiebanken gesloten overeenkomst tot regeling der betalingen van het goederen verkeer wordt vervangen door een clearing- verdrag tusschen beide landen. De besprekingen zullen te eeniger tijd worden hervat om na te gaan ojj welke wijze de ontwikkeling der oeconomische be trekkingen tusschen de beide landen verder kan worden bevorderd. Britsch nachtpostvliegtuig verongelukt BJüRlL/IJiN, 12 Aug. Een vliegtuig van de Brittish Airways, van de nachtpostaienst HannoverKeuleniLondero, is vannacht tegen drie uur op het traject Hannover Keulen verongelukt. Door tot nu toe nog onopgehelderde oor zaak moest het toestel, dat postzendinge uit Scandinavië aan boord had, in de nabij heid van Htonnef een noodlanding maken. Daarbij vMd de machine vernield. Van de beide leden der bemanning kwam de een om het leven, terwijl de andere zwaar werd ge- FRANKRIJK. Noodweer aan de Fraaische Atlantische kust Uit alle Franscihe provincies met uitzon dering van het kustgebied der Middelland- sche Zee wordt hevige neerslag gemeld, welke overal groote schade heeft aange richt. Het meest werd de Fransche Atlan tische kust geteisterd, waar ontzettende re- ge. s vielen. In de buurt van Bologne-sur-Mer, St. Omer en St. Paul zyn alle tevelde staande gewassen vernield. De materieele schade wordt geraamd op 12 millioen francs. Groo te terreinen staan onder water en de land wegen zyn op sommige plaatsen in stroo men veranderd Veel vee is omgekomen. Het verkeer is in verscheidene streken zelfs op groote verbindingswegen onderbroken. Op het eiland Moirmoutier. dat voor de kust van de Vandee ligt, is de kerk door den bliksem getroffen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'OIogne gelegen, zyn twee lnndarbe;d»rs door den bliksem getroffen. Ook bii Belfort woedt sinds de afgeloopen 2<t uur hevig noodweer, dat aanzienlijke schade heeft veroorzaakt. Het verkeer meest worden stopgezet. PARUIS, 12 Aug. Naar hier medegedeeld wordt, hebben de Spaansche bisschoppen van Pamplona en Victoria in een herderlij ken brief allen katholieken verboden, onder de vlag der communsten te strijden. Het is hoogstgevaarlijk, aldus dit schrijven, sa men te werken met een hardnekkigen en lastigen vijand als net OOSTENRIJK. Eletrificatie der Oostenryksche Bonds- Eenige Weensche bladen melden, dat de General Electric Company, het groote Ame. rikaansche concern, met de Oostenrijksche Bondsspoorwegen voert aangaande de elec- trifieatie van het spoorwegnet in Opstenrijk Hiermede zou een bedrag van 300 millioen schellingen gemoeid zijn, waarvan de helft in deviezen der westelijke landen ter be schikking zal worden gesteld. ENGELAND. Dreigende staking van de mijnwerkers in Wales. LONDEN, 12 Aug. On een conferentie vap de mijnwerkers van zuid-Wales te Cardifi is besloten te gaan staken indien niet bin nen 14 dagen een wijziging komt in den toestand van de mijnwerkers te Bedwas, waar de eigenaren de arbeiders dwingen lid te zijn van de „Miners Industrial Union", wélke bond concurreert met de „Trade Union". Pleziervaartuig door zeiljacht geramd. LONDEN, 13 Aug.. Een scheepSbotslng, die nog betrekkelijk goed is afgelodpen, heeff gisteren plaats gevonden ter hopgte van Margate, waar een klein Engelsch zeil jacht met de plezierboot „Essex Queen" in botsing kwam. Terwyl het jadht spoedig zonk. en de reddingsboot .van de pleizier- boot de vier in^ttenden. in veiligheid tracht te te brengen, bleek, dat de „Essex Queen" zoo zwaar beschadigd was, dat de 250 pas sagiers, die. zich aan boord bevonden, direct door een ander schip, dat zich gelukkig fuist in de nabijheid bevond, moesten wor den I BELGlë. Nederlandsche wagon bij Dendermonde vernield. MEOHEiLEN, 12 Aug. Een uit Mechelen vertrokken trein is nabij het station van Dendermonde ontspoord. De locomotief, de tender, een Nederlandsche wagon en een internationale wagon kantelden. De Ned. wagon werd gedeeltelijk vernield. Het op- ruimingswerk werd terstond ter hand ge-' nomen. Het treinverkeer ondervond geen vertraging. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. ZWEDEN. De Zweedsche staatsschuld. STOCKHOLM, 13 Aug. Zwedens natio nale schuld is in Juli verminder met 15 mil lioen tot 2372 millioen kronen door de af lossing van uitstaande schatkistbiljetten, waarvan het bedrag van 15 tot 1415 milli oen kronen werd verminderd. Van de to tale staatsschuld is 2331 millioen kronen geconsolideerd, SPANJE. Britsche zaakgelastigde naar Madrid. E* zyn te Londen schikkingen getroffen, opdat een torpedojager, de heer Ogilvie for Es van Marseille naar Valencia zal kunnen overbrengen op diens reis naar Madrid, waar Forbes zich zal belasten met de za ken der Britsche ambassade. Forbes zal waarschijnlijk begin volgende week te Ma drid aankomen. ITALI8. Italië en de niet-inmenging. ROM/E, 12 Aug. De „Giornale d'Italia" bestrijdt met groote beslistheid de in een deel der buitenlandsche pers gegeven be richten, volgens welke bij de Fransch-Itali- aansche besprekingen over niet-inmenging in Spanje, de Italiaansche reserves zouden zyn ingetrokken. Hej- Italiaansche ant woord op het Fransche voorstel blijft onge- wy'zigd van kracht. Iedere poging tot be reiken van een overeenkomst over de niet inmenging zou doelloos zijn, aldus het blad- wanneer geldinzamelingen en aan'wervin-r van vrijwilligers niet zouden worden ver boden. a POLEN. Het bezoek van den Franschén Gamelin aan Polen. WARSCHAU, 13 Aug. De chef van den Franschén generalen staf, generaal Game lin, die hier vandaag is aangekomen, heeft aangezeten aan een intiemen maaltijd op de Fransche ambassade en vervolgens de ge bruikelijke bezoeken afgelegd bij generaal Rydzsmigly, den inspecteur-generaal van het leger, by den voorzitter van den minis- rerraad, den minister van oorlog, den mi nister van buitenlandsche zaken en den chef van den generalen staf. Generaal Rydz-Smigly heeft te zijne eere hedenavond een diner aangeboden, waar de voornaamste Poolsche militaire au toriteiten medte aanzaten. Morgen zal de eerste beaprekingd worden gehouden tusschen de beide leiders der ge- aillieerde legers. JAPAN. Het nieuwe parlementsgebouw gereed. TOKiIO. 12 Aug. Het nieuwe parlements gebouw, met welks bouw men in 191® ia be gonnen, is thans gereed gekomen. De ge raamde kosten bedroegen 28 millioen yen. De 27lte zitting van het parlement zal in I het nieuwe gebouw gehouden worden De j oreningszitting zal op plechtige wyze op 4 November a.s. in tegenwoordigheid van den keizer gehouden worden. Er zullen herden kingspostzegels worden uitgegeven. De Japansche handelsbetrekkingen met de Vereenigde Staten. TOKIO, 12 Aug. Het nieuwsblad voor den handel „Tsjoegai Sjogio" meldt, dat de nan- dels-attaché by de Japansche ambassade te Washington en de Japansche consulgene- raal te New-York, die beide met verlof in het vaderland vertoeven, gezamelijk bü het departement van Buitenlandsche Zaken een plan hebben ingediend, betreffende weder aanpassing der eenzijdige handelsbetrek kingen van Japan imet de Vereenigde Sta tten. Het plan komt neer op eischen aan de Vereenigde staten ten aanzien van een toe neming van den import van verschillende Japansche goederen, met het doel, den gun- stigen handelsbalans die Amerika thans met Japan heeft, in evenwicht te brengen Ver leden jaar bedroeg de Japansche export narfr de V. S. in het geheel 862 millioen yen, waarvan 623 millioen yen voor „ver schillende goederen". Het plan wil, dat A- merika „verschillende goederen" zal invoe ren tot een bedrag van 862 millioen yen plus 319 milliopn, welke het surlpus van (ten in voer op den uitvoer in den Aimerikaansch- Japanschen handel van het vorige jaar ver tegenwoordigen HET VERRE OOSTEN. De spanning tusschen Nanking en Kwangsi. SJANGHAI, J2 Ajug. Na een conferentie met de andee militaire chefs heeft maar schalk Tsjang Kai Sjek wederom afgezan ten naar de opstandige generaals van fljwangsi gezonden. Zy hebben een ultima tum by zich. Ingeval de opstandige gene raals mochten weigeren aan dit ultimatum gevolg te geven zullen zij worden beschouwd als buiten de wet en als openlijk in opstani gekomen tegen de centrale regeering, het geen de uitzending van een straf-expeditie ten' gevolge zou hebben, waarbij uitgebreide strijdkrachten, op het land en in de lucht gebruik zou worden gemaakt. Noodweer eischt talrijke slachtoffers. TOKIO. 13 Aug. „Domei" meldt, dat het noodweer in midden-Korea.den omvang van een waren ramp heeft aangenomen. Door een bergstorting zijn! twee dorpen bedoiven en 28 inwoners gedood. Talrijke personen zijn gewond, terwijl voorts nog tal van hui- VEREENIGDE STATEN. Geweldige boschbranden. Geweldige boschbranden, die de groote afscheiding van Britsch-Columbia gepas seerd hebben, zyn doorgedrongen in den noord-westelijken hoek van het Banff Na- tionaalpark, het grootste natuur-rpservaat ter wereld. Blussinfcscolonnes zijn in allerijl uitgezonden naar fte bijna ontoegankelijke streek, die de vlammen bedreigden. De ernst van den toestand wordt nog grooter door de langdurige droogte, die het terrein voor een brand maar al te yoed heeft voorbereid. Staking in groote kunstzijdefabriek in Cornwall (Ontario). CORNWALL (Ontario). De grootste kunstzydefabriekert van; Canada, de Cour- tauld-fabrieken liggen stil, tengevolge van t een staking. Ongeveer 1400 arbeiders heb ben het werk neergelegd. Zij eischen ver hooging var. loonen en verkorting van werktijd. Tot dusverre zyn de stakingspos- ten erin geslaagd, te verhinderen, dat niet- georganiseerde arbeiders de fabrieken bin nengingen. Ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan. Communist in een wetgevende vergadering. LONDEN, 12 Aug. Als eerste communis tische afgevaardigde in een wetgevende vergadering op het Noord-Amerikaansche vasteland is de 35-jarige Schot Litterick gekozen in de wetgevende vergaderingvaan de Canadeesche provincie Manitoba. Litt^ riek zou verscheidene jaren in Duitschlan Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije hebben doorgebracht. MARKTBERICHTEN Veemarkt Gouda. 13 Aug. Aangevoerd in totaal 1693 stuks, waarvan 67 slachtvarkens. Vette 19 —20, Londensche 17—18 ct. per pond levend met 2% korting. 713 magere varkens 18 —29; 821 biggen 1013; Geldersche 13—16; 4 runderen 120—180; 59 nucht. kalveren 5—10; 4 schapen: 25 bokken en geiten 1—4, alles per stuk. Handel rede lijk. Kaasmarkt Gouda. 13 Aug. Aangevoerd 434 partyen kaas. Pry zen: le kw. m. r.nt. 21232e kw. m. r.m. 1920; zware tot 25. Handel ma tig. BOTER. Aangevoerd 280 ponden boter, j Goeboter 0.70—0.75; Weiboter 0.65— i 0.70, per pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 132.000 stuks. Kipeieren 2.90—3.20; Eendeieren 2.25— 2.50, per 100 stuks. Handel matig. Ooöp. Zuid-Holl. Eierreiiing G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 13 Aug. Aanvoer 86.800 kipeieren. 1 Pry zen: 56—58 K.G. 2.95—3^0; 58—60 K.G. 3—3.10; 60—62 K.G. &10—3.20; 6266 K.G. 3.203.50; Bruine 5868 K.G. 3—3.65; Kleine eieren 2.85—2.95. I Aanvoer 700 eendeieren. Prijzen: 2.10 2.40; Kalkoen 3-70; Heneieren 1.75— 2.25, alles per 100 stuks. BERLIJN, 13 Augustus 1936. Onze Olympische V.P.B.-correspondent schriltt uit Berlijn: Het wordt reeds stil in het Olympisch Dorp. Dinsdag en Woensdag zijn er heele norden atnieten uit het dorp zonder vrouwen vertrokken, om naar hun woon steden heinde en ver terug te keeren. Bepakt en beiaden met souvenirs, plak- ketten, de gelukkigen bovendien met hun medailles en diploma's, maar allen zon der uitzondering met een mysterieus en gelijkvormig pakje onder de arm, trok ken zij voor de laatste maal voorbij aan de trouwe wachters voor het hek. In die geheimzinnige pakken staken de groote stemmingstoto's van het paradijsachtige plekje, waar deze bloem der jongeling schap van vierenvijftig volkeren een paar onvergetelijke weken heeft doorgebracht Elke deelnemer heeft namelijk boven zijn brits in zijn slaapkamertje zQO'r. schets hangen en het is begrijpelijk, dat deze lobo's. voorzien van handteekenlngen van de roemruchte athleten uit de na burige huisjes, zegevierend als tropheeën worden meegevoerd Het Olympisch Dorp van Berlijn zal m de toekomst niet meer te overtreffen zijn. Doordat dit paradijs als zomerver blijf voor de officieren van het Duitsche leger een permanent karakter kreeg, gaat ook feitelijk elke vergelijking met een speciaal voor den duur der Spelen gebouwd dorp, zooals dat van Los An gelos b.v.. mank. De gastheeren zelf heb ben hieraan op kiesche wijze uitdrukking gegeven in een mededeéling, die te lezen is op een huisje uit het Olympisch Dorp van Los Angelos, dat op verzoek van het Amerikaansche Olympische Comité aan het begin van het dorp staat opgesteld. Vergeleken bij de kleine vilaatjes van Berlijn, maakt het huisje uit Galifornië dan ook een vrij pooveren indruk. Alles was los was ln en aan het huisje van Los Angelos verdween ln de eerste nachten, dag; het dorp van Berlijn bewo ners kreeg ook athleten zijn blijkbaar souvenir jagers! Een zonderling mengelmoesje uit alle rassen, die onze aardbol bewonen, was en is gedeeltelijk nog ln het Olympisch Dorp bijeen gebracht. Het groote. vier verdiepingen hooge restaurant, dat zoo'n schitterend uitzicht gaf van zijn breede, betonnen balustraden af over de glooien de, groene hellingen en de in wuivend geboomte verscholen roodachtige daken van de honderden huisjes, gaf met zijn vierenvijftig nationale keukens, waarvan de voor onze Hojlandsche tongen soms wat zonderlinge resultaten ln voor elk land weer afzonderlijke eetzaaltjes wer den opgediend, misschien wel het tast baarste de verschillen ln smaak en op vattingen van die duizenden athleten weer. De klefarige en bonte nuanceering ln kleederdrachten werd helaas door de practische maar prozptsche trainings pakken genivelleerd en alleen als de athleten, duchtig opgedoft en opgepoetst eens buiten het dorp gingen paradeeren voor de verrukte oogen van de op auto grammen jagende Dultscne jongeling schap. of de verre reis naar Berlijn waagden, kreeg men de breede sombrero'! en de fel gestreepte dekens Her Mexica nen, of de tulbanden en burnoes van de Egyptenaren en Arabieren te bewonde ren. Buitenstaanders kregen moeilijk de kans om in het streng bewaakte paradijs door te dringen en voor vrouwen was dit volslagen onmogelijk, tenzij het dan artisten waren, die In het dorpscabaret optraden. Toch is het een keer voorgekomen, dat een spiedende wachter vrouwengedaan ten in het dorp signaleerde. Het was al heel iaat en de diepe schemer verleende aan de boomen en dingen ln het Olym plsch Dorp onwezenlijke contouren. Daar ontdekte echter onze trouwe cerebus op het uitgestrekte gazon een paar slui pende gedaanten, wier fleurige Japonnen geen twijfel lieten. Vrouwen bedreigden de rust ln dit paradijs der mannen. Een wilde jacht volgde en eindelijk kreeg de trouwe wachter ze te pakken., een paar athleten met gevoel voor humor, die wij weten niet hoe een paar kleeding- stukken van de zwakke kunne op den kop hadden getikt. De humor heeft trouwens oVer de ge heele linie hoogtij geviérd in het dorp. In de „Halle der Nationen", die ook voor het publiek toegankelijk was, heeft elk land zijn kantoortje. In een van deze kantoortje verricht(te teen Jongedame haar dagelijksche werkzaamheden, en deze Juffrouw vierde dezer dagen haar verjaardag. Dat is niets bijzonders, maar wei bijzonder is, dat Iedere voorbijgan ger, bekend of onbekend, haar kwam ge- lukwenschen. Niets begreep zij er van. Totdat op het oogenblik van het naar huls gaan het raadsel voor haar werd opgelost. Eenige ondeugende athleten hadden n.l. onder haar toonbank een groot bord neergehangen, waarop ver meld stond: „Ich habe heute Geburts- stag"! Op de trainingsbanen in het dorp heeft de ernst meestal ontbroken. Serieus ge traind werd er alleen op de oefenterrei nen buiten het dorp. De baan ln het dorp diende grootendeels voor show en repre sentatie. Alleen de zonderlinge, maar vriendelijke figuur van den Brltsch-In- diër Singh, draaide daar lederen dag tien kilometer lang zijn baantjes, een blauw haarlint ln zijn wrong, een milde glim lach op zijn lippen en met een toewij- dftlg een Betere zajöc waardig Zooals - i men weet was Sing de eerste, die toen het ernst was uit de baan verdween. Dit alles behoort nu grootendeels al weer tot het verleden; athleten en wiel renners zijn reeds vertrokken en laten een gaping achter, die de vertegenwoor digers van andere takken van sport heel moeilijk kunnen vullen. Er zijn al heel» wat vlaggen neergehaald, de Australiërs werpen niet langer met nooit verfiauwen- den geestdrift hun Boomerangs over de golvende gazons en t-Swson Robertson demonstreert niet langer lederen dag met zijn zwarte wonderloopers en -springers op de sintelbaan Het wordt ongezellig leeg ln het Olympisch Dorp... Onze dames blijven het zwemsta- dion beheerschen. het zwemstadion bemerkt men van deze leegte ln het Olympisch Dorp niets. Daar zijn alle rangen lederen dag op nieuw uitverkocht. Ook gisteren weer. Het eerst was het kunstsprlngen voor dames aan de beurt. Nederland verscheen hier niet op het appèl. Evenals Wj het schoonspringen voor heeren werd ook het damesnummer een Amerikaansch succes. Drie Amerikaansche dames hebben de drie beschikbare medailles gewonnen. De gouden medaille won Marjorle Gestring, die eerst 16 Jaar oud en flus de jongste Olympische kampioene is. No. 2 werd Ca- therina Rawls en no. 3 Dorothy Poynton. Rauwelijks was het applaus voor de schoonspringsters voorbij, of er kwam al weer beweging in het water. Thans wa ren het de ïoo M. rugzwemmers, die in actie kwamen, ln de 2de serie startte onze Scheller, in de 4de Metman. Slechts de laatste wist zich, door ln zijn serie all derde te eindigen, in de halve fihsW'tB plaatsen. De beste bleek op dit nummer de Amerikaansche wereldrecordhouder Kiefer te zijn. In zijn serie won hij ge makkelijk van den Japanner Kljokawa in den nieuwen Olympischen recordtijd van 1.06.9. Maar bijzonder groot, was wel de op winding. vooral onder de Nederlanders tijdens de series van de 1 x 100 M. esta fette voor dames. Holland gold hier als de vermoedelijke Olympische kamploerr en de overwinning, die onze dames ln de tweede serie behaalden, strookte dan ook geheel en al met deze verwachtingen. 4.38.1 was de tijd van onze dames. Dat ls slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord, dat de Amerikaansche dames in 1932 te Los Angelos hebben gemaakt. No. 2 in deze serie waren de Duitsche dames, die ook zeer goed zwommen en no. 3 de Deensche ploeg. In de eerste serie plaat sten Amerika, Engeland en Canada. De 400 M. vrije slag bracht alweer een overwinning voor Amerika. Jack Medica, de wereldrecordhouder, heeft het met die gevaarlijke Japanners tenslotte toch nog weten klaar te spelen. Amerika tegen Japan had eigenlijk de naam van dezen strijd moeten zijn, of liever nog Medica tegen Oeto, want tusschen deze belden is het hoofdzakelijk gegaan Na een op windenden eindspurt ging Medica ten slotte als eerste door den finish ln den tijd van 4.44.5. Vlak er op volgde de Ja panner voor wien een tijd van slechts 0.1 sec. langer genoteerd werd. En no. 3 was de Japanner Maklno. Het slot van dezen schoonen zwemdag werd gevormd door de halve finale lOOM. rugzwemmen voor dames. In de eerste serie won Ida Sent! weer. zooals zij wil de Haar tijd was 1.17.1. in de tweede serie startten Rle Mastenbroek en mej. Kerkmeester. Rle werd eerste ln den tijd van 1.19.1 mpar mej. Kerkmeester werd slechts vierde en komt dus niet ln de finale. Onze poloploeg verloor tenslotte met Po van HongariJ. Unze roeiers in actie. Op de schitterende baan van Grünau zijn ook onze roeiers in actie ge komen. Begonne werd met de series vier met stuurman. Holland startte op de 2000 M. lange baan in de eerste serie tegen Brazlliè. Japan, Denemarken. Tsje- cho-Slowaklje en Zweden Reeds bij meter bad Nederland de leiding en deze werd behouden tot de 8ü0 metera Daarna nam Brazilië de leiding over. Maar wan neer de lbou meter bereikt ls, bewijst onze ploeg zijn superioriteit. Holland eindigt als eerste ln 5.59 voor Brazilië. Op dit nummer plaatste onze ploeg zich dus in de finale. Minder succes hadden onze twee zonder stuurman. In hun serie eindigden zij als laatsten achter Polen, Zwitserland. België en Brazilië. In het nummer sctlf bracht, onze vertegenwoor diger Ten Houten het achter den Brazi liaan De Palma en den Est Korko tot de derde pladts. Ook hij kon zich dus niet plaatsen- De Olympiade. Muziek en dans der volkeren. Ter gelegenheid der Olympische Spe len had Kraft durch Freude" in het Olympisch Stadion een zang- en volks- dansavond georganiseerd, waarmee even eens het „Wereldcongres voor ontspan ning", dat in Hamburg gehouden werd, op feestelijke wijze werd besloten. Het was „Kraft durch Freude" gelukt, om voor deze indurkwekkende feestelijkheid ook allerlei buitenlandsche volksgroepen naar Berlijn te doen komen. Ook Neder land was verschenen, en wel door drie troepen: een Zeeuwsche, een Friesche en eindelijk de bekende troep uit Gorseel. Vooral deze laatste had veel bijval. On der leiding van mevrouw Boer, een Ne derlandsche uit Hamburg, en den „boe rengeneraal", den heer De Rooy. gewezen Kapelmeester van de huzaren, danste de Gorsselsche groep „de vleegert", den „üorsselscnen boeredans". den „Hoaksel- berger" (Haaksberger), den „Hendrikus- man" en eindelijk den beroemden „Hor- iepiep". De Friesche groep, die evenals de Gorsselsche uit ongfveer twintig per sonen bestond, danste o.a. „het schoen makertje", wat een groot succes bleek. De Zeeuwsche groep zong alleen., Ook de andere landen van Europa wa ren op het appèl, en zongen en dansten, dkt het een lust was: Roemenen, Bulga ren. Grieksche meisje», Italianen met een Taratella-dans, Franschén uit Bre- tagne en uit het Zuiden. Noren, Zweden, welke laatste een speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerden „groet aan Duitschland" zongen, Denen. Engelsche mijnwerkers, die een zwaardendans uit voerden, leren, ze passeerden allen de revue De Hollanders kwamen het laatst en besloten met een „Wilhelmus". Dan werd het een groote hutspotdans. Alles danste en zong door elkaar, ieder op zijn wijs. waarbij nu ook de Dultschers mee dansten. De Beiersche kapel hoorde men natuurlijk boven alles uit. Er heerschte blijheid en vroolijkheid, zoowel onder de 61XX) meewerkenden als onder de 115.UU0 toeschouwers, die het stadion vulden. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kranslfgging op liet monument „Voor hen die vielen" door de Nationaal Jongeren. Gistermorgen is een vijfendertigtal jongelieden, leden van het Nationaal Jongeren Verbond, die zich momenteel ln het zeekamp van het Nationaal Jon geren Verbond te Oudeschlld op Texel bevinden, naar den Helder gekomen, waar zij een krans hebben gelegd bij het monument „Voor hen die vielen". Academie voor Internationaal Recht. Vrijdag 14 Augustus zal het eerste col lege plaats hebben van professor Geor ges Scelle, hoogleeraar aan de juridische faculteit van Parijs, die aan de Academie een cursus van 5 uren zal geven over „Theorie et pratique de la fonctlon exe cutive en droit international". Examens voor belastingconsulent. De uitslag der op 8 Juli te 's-Qraven- hage j.l gehouden examens van het Ne derlandsen instituut van belastingconsu lenten luidt als volgt: Deel 1: geslaagd 16, afgewezen 8 candi dates-deel 2: geslaagd io, afgewezen 2 candidates Volledig examen geslaagd 19, afgewezen 9 candldaten. De weg RoosendaalAntwerpen. Slagboom te Nispen. Uij het grenskantoor Nispen ln den weg vanRoosendaal naar Antwerpen zal binnenkort een slagboom worden aange bracht. Daar de verlichting van het grenskantoor slechts uit e lamp bestaat, is het te evenals bij bewaakte gen. bij onvoldoende verlichting van den slagboom, deze aangereden zal worden. De A.N.W.B. heeft daarom ln een adres aan den Minister van Financien diens aandacht gevestigd op het den laatsten tijd door de spoorwegen toegepaste ver- Uchtlngssysteem. wamrbij Ae, verlichting automatisch In werking treedt, zoodra de boomen worden gesloten. Minister van IJdth de Jeude te A'dam. Bezichtiging van de nieuwe automatische ver keers-signalen De minister van Waterstaat, Jhr. ir. O. C. A. van] Lidth de Jeude. heeft gisteren in gezelschap van enkele hoofdambtenaren van zyn departement, geruimen tijd in de hoofdstad vertoefd, teneinde zich op de hoogte te stellen van de werking en prac tische toepassing van he* automatische ver- Werkkam» voor jeugdige werkloozen g*opend. Te Apeldoorn1 ls gisteren in tegenwoordig heid! van vele autoriteiten en belangstellen den uit vryzinnig Protestantsche kringen het negende werkkamp, bestemd voor vrijz. Prot. jeugdige werkloozen „De Kuil", ge- lefren aan den Beekerbergweg te Beekber gen, officieel in gebruik genomen. Taxe-jedeeJte consumptlemelk. Nederlandsche Zuivelcentrale, 16 tot en met 22 Augustus 1936 consumptlemelk regeerlngscontract, taxegddeelte 61 cent, eventueel verhoogd met njemie of ver minderd met afdracht voor de kwaliteit, °vermelk regeeringsmlnlmumprljs 4.40 ct. Afdracht bij levering ln consumptie yan andere dan taxemelk 2} cent. GEMENGD NIETTWS. Ongeval vti döudclijkeo allooi-. chauffeur uit Egmond, de 20-jarige Burger, kwam dezer dagen by het oonmaken van een autobus op den scher- n kant van een yzeren vlaggestok te val- De punt drong hem 20 c.m. in het 6»C *ruL man h^en ln een ziekenhuis Ikmaar, waarheen h(f was vervoerd. "verleden. Wapenen uit Antwerpen worden niet verscheept. Lode wijk" enverrichterzake vertrokken e Bond van Transportarbeiders te Ant- bleef weigeren de wapenen, welke de haven van Antwerpen lagen, aan wH v»Van ^et Nederlandsche schip „Lode te brengen, niettegenstaande de ex- PWiteurs de papieren overlegden, dat de apenen niet voor Spanje, doch voor Gua- biala bestemd waren. De expediteurs be- 0 n thans de munitie naar den plaats van ««■komst terug te zenden. De „Lodewyck" in haven verlaten, de wagons, waar- rnunitieligt zyn uit de haven terug- «JJaald en «fem thans btf het station te GOUDA, 13 Aug. 1936. HET DROEVIG ONGEVAL OP DE PLASSEN. Twee jonge menschen omgekomen. Omtrent het tragisch ongeval waarby gisternamiddag twee jong menschen, die op de Reeuwyksche Plassen aan het spele varen waren, wordt ons nog het volgende gemeld: De 25-jarige Gosse van der Werf uit WoUdsend (Friesland) die met zyn meisje, de 21-jarige Mej. Fopke Vollema, eveneens uit Woudsend en haar moeder by de fami lie Westerhof te Gouda logeerden, zyn met z'n tweeën en het 12-jarig zoontje van de familie Westerhof, naar Reeuwyk gegaan om op den heerlijken zomerdag op de mooie plassen te gaatf-zeilen. Aan den plas Elfhoeven huurden zy een jol en trokken de plassen op. Het was ideaal zeilweer en volgens mededeeling van den heer Van der Werf moet hy een erva- ren zeüer zyn en had hij ook zelf in zyn woonplaats een boot. Er was geen enkele omstandigheid die vrees deed hebben voor een ongeluk. Toch moet 'zich iets onver wachts hebben voorgedaan toen de jol zich tér hoogte van de doorvaart tusschen de Plassen Elfhoeven en 's-Gravenbroek be vond. Op ongeveer 100 meter uit den wal, aan de Groene- Reede is plotseling de jol omgeslagen, waardoor alle drie inzittenden te water geraakten. Mej. Vollema en de heer Van der Werf, die niet konden zwem men, verdwenen in de diepte, de 12-jarige B. Westerhof, die wel zwemmen kon, tracht te den wal te bereiken doch werd echter spoedig opgepikt door den heer. Hulleman, die met zyn motorboot in de nabijheid was en terstond hulp bood. Hoewei direct ook van „Elfhoeven" hulp verscheen, de bad juffrouw der zweminrichting herhaaldelijk heeft gedoken was het niet mogelijk een of beide slachtofers te ontdekken. Nadat de politie met den plaatselyken geneesheer was verschenen, is naar de slachtoffers gedregd. Na 5 minuten reeds werd Mej. Vollema opgehaald. Zy bleek on der het zeil terecht te zyn gekomen. Uren lange pogingen om door kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken faal den. Een zuurstof-apparaat, door de Goud- sche politie per motorrijder naar Elfhoeven gebpacht, kon ook geen baat meer brengen. Toen het andere slachtoffer met de dreg niet was gevonden, heeft de politie, bygi staan door inwoners der gemeente, de zi gen te baat genomen. Herhaalde trekken gaven geen resultaat.. Woensdagavond is tot 10 uur tevergeefs gedregd, de pogingen zijn Donderdagmorgen herhaald; tegen 11 uur is bet lyk van den heer Van der Werf opgehaald. Het lijk van Mej. Vollema is des mid dags naar het lijkenhuisje der gemeente overgebracht, waarheen Donderdag ook het lijk van den heer Van der Werf is vervoerd. Nadat het tragisch ongeval had plaat» gevonden zyn Mevr Westerhof en Mevi Vollema, die thuis gebleven waren in Gou da, gewaarschuwd. Zij begaven zich ter stond naar het restaurant Elfhoeven, waar zy wachtten wat het resultaat der reddings pogingen zou zijn. Toen Mevr. Vollema de droeve tyding vernam dat haar dochter overleden was- en haar verloofde nog niet was gevonden, was zy de wanhoop nabij. De knaap, die er het leven afbracht, kon geen bepaalde oorzaak van het ongeval op geven. Zij zaten bij elkaar en lachten er om hoe de wind in de zeilen sloeg. En in eens was het gebeurd. Toen hij in 't water lag heeft hij de beide anderen niet meer gezien. Nader meldt men ons nog: Nadat gisteren na het dwievlg ongeval op den plas Elfhoeyen, waarbij de verloof dep V. en v. d. W. jammerlijk verdronken, en waarbij reeds kort na het ongeval het ljjk van mej. V. kon worden geborgen, werd tot laat in den avond met een vischzegen van den visscher T. van Roon de plas af- geviacht, om het lijk van den heer v. d. W te kunnen bergen, maar dit had geen resul taat. hedenmorgen werd het vlsschen naar het lijk voortgezet met een ongeveer 300 M. lange vischzegen. Te ongeveer 11 uur in den voormiddag werd het net .ingehaald, waarby het lijk van de op zoo droevige wijze om het leven geko men v. d. W. kon worden geborgen. Per politiebrancard werd het lyk eveneens ver voerd naar het gemeentelijk doodenhuisje, waarheen ook het slachtoffer van deze ramp mej. V. was heen gebracht, in afwach ting tot het verleenen van verlof tot begra ving van beide lijken. Burgemeester Lucasse was bij het opha len van het lyk van v. d. W. tegenwoor dig- De Olympisch kampioen-wielrenner Arie van Vliet wordt hedenavond gehuldigd. Kort oponthoud in Gouda. Arie van Vliet, Olympisch kampioen in de tjjdrace en winnaar van den zilveren medaille in de sprint, keert heden uit Ber- lynterug. Met den trein, welke om 17.52 uit Amsterdam in Gouda aankomt, zal hjj ar- riveeren, om hier ruim een half uur te'ver blijven. Met den trein van 16.36 uur ver trekt van Vliet dan naar zijn woonplaats Woerden, alwaar hem een grootsche huldi ging voor zyn prestaties bij de Olympiade wacht. Vanaf het station wordt naar het Raadhuis gereden voor de officieele ont vangst door het gemeentebestuur, waarna op het voetbalterrein van de V.V. „Woer den" de huldiging door de plaatselijke ver eenigingen e.a. plaats vindt. Mica-Week. De Middenstandsvereenigingen zullen deelnemen aan de Mica-Week. Het daarvoor it de f i van I C. r. Ar.* samengesteld Comité 1936 bestaat uit de heeren: M. Th. J. Vonk, Voorz., Frans Camp, Secr., D. L. Wagenaar, Penn Teekens, H. A. Jaspers, A. L. j, yan der Veer en M. A. Wegenwjjs. Het «rcfetariaat is gevestigd Kleiweg 6. Onderling Vischconcours. Door een 20-tal vaste bezoekers van het Prot. Werkloozen Tehuis was gisteren een onderling vischconcours georganiseerd in de Breevaart. In totaal zyn 427 stuks visch gevangen, terwijl voor de grootste en zwaarste visch extra prijzen waren uitge loofd. Alle deelnemers hebben hun prijsje 's middags in het Tehuis in ontvangst ge nomen. Deze waren door de deelnemers zelf met enkele centen per week bekostigd, ter wyl door verschillende winkeliers er nog een prysJe was bijgevoegd, welke heeren hierbij ook hartelijk dank wordt gebracht. De wijzigingen der steunregeling. In verband met de door den minister aan gekondigde wijzigingen in de steunregeling door de Christelijke Besturenbond .Gou da", op verzoek van enkele aangesloten vakorganisaties, een spoedvergadering uit geschreven. Schouwburgbioscoop. >e Schouwburgbioscoop heeft 2ich ook ;e week ingesteld op een alleraardigst vacantieprogramma, dat er zeer attrac tief uitziet. In het „Avontuur aan het Lldo", dat wondere oord, worden de hoofdrollen vervuld door Szöke Szakall, en verder de beroemde zanger Pfccaver, met Nora Gregor, Walter Rllla en Susi Lanner Het is een programma waarmede men zich kostelijk kan amuseeren, men kan er van genieten. Thalia-Theater. Het programma van het Thalia-The ater is ditmaal een echt programma voor den vacantietijd, veel amusement en Paul Horbiger, Marie Andergast en Hans Moser laten de bezoekers schateren in de leuke Weensche film „De laatste hal te", waarin de avonturen van een tram conducteur op geestige wuze worden ver haald en afgebeeld. Bekerwedstrijd „M< Ook dit jaar is de belangstelling voor deze wedstrijd met voorgift wederom zeer groot; niet minder dan 55 leden der schaak club gaven zich »p voor de strijd om de wisselbeker. Op het oogenblik, nu zes ron den gespeeld zyn, zyn 49 deelnemers afge vallen. De strijd gaat thans nog tusschen de zes overblyvenden; die in de zevende ronde als volgt tegen elkaar zujlen spelen: P. Roggeveen (groep 2)J. den Broe der (groep 3); I. C. Kamer (groep 1)—P. Hekker (groep 1); H. Binnendijk (groep 2) F. Eynwachter (groep 2). Duivensport. LiefdadigheidswedvludU. Voor de lief dad igheidswedvludht ten bate der Goudsche t.b.c. veneenigintf bestaat in de kringen der postduivenhouders groote belangstelling. Reeds een enorm aantal dui ven werd voor den wedstrijd ingeschreven. Zeer vele prijzen worden beschikbaar ge steld, waaronder heel waardevolle voorwer pen. De aangesloten vereenigingen moeten moeder-constateurs Zaterdagmiddag tus schen 2.30 en 3 uur laten regelen ln het lo kaal van de „Reisduif" Direct na afloop van het concours dienen zy te worden afgesla gen. De afdracht der gelden moet geschie den bij den penningmeester, Vorstmanstr. 42; de bescheiden worden ingewacht bü den secretaris, Willem Tombergstr. 18. Het in- korven geschiedt in de lokalen der aange sloten vereenigingen morgenavond van half zeven tot half acht. Burgerlijke stand. GiEIBOREN8 Aug. Everardus Jacobus, z. van J. A. de Keijzer en A. J. Steenbergen, Lijsterbesstraat 3; 10 Aug. Gerrit Jan, z. v. G. J. Grootehhuis en W. M. Teeuwen, Rei- gerstr. 28; Adrianus, z. v. J. van den Hon- del en M. M. van Bueren, v. d. Palmstr. 83. GETROUWD: 12 Aug. P. F. v. Loon en C. Th. Rademaker: C. H. Bunschoten en C. Joosten; G. J. Kalmeijer en M. M. Over- kamp; P. G. Teekens en J. N. Sterk; P. J. Regnery enCh. H. van den HoekJ. P. Go- rissen en A. M. Scheepbouwer; M. J. Tak en J. Gans. 10.Causerie; 10.30 Gramofoon; 10.50 Avondwijding; V-A.R.A. 11.Nieuwsbe richten; 11.05 Jazzmuziek (gr-); 11.3512 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. N.C.R.V. 8 Schrijftlezing en meditatie; 8.1&9.30 Gra- mo/oon; 10.30 Morgendienst; 11'.Zang; 12.15 Gramofoon; 12.30 Ensemble van der Horst; 2.Gramofoon; 2.30 Chr. lectuur; 3.Orgelspel; 4.Pianorecital; 4.45 Gra mofoon. Hilvereum II, 301.5 M. N.C.R.V. 5.30 Arnhemseh Strijkkwartet; 6.30 Tuinbouw- praatje; 7.Berichten; 7.16 Literaire cau serie; 7.45 Reportage; 8.Nieuwsberich ten; 8.15 Orgelconcert; 9.Causerie; 9.30 Strijkorkest en dameskoor; 10.Nieuws berichten; 1111.30 Gramofoon. Examen voor radi-aimateura. Op 7 September a.s. en zoonoodig op de volgende dagen zal wederom examen wor den gehouden tot het vernrygen van een amaieur-radio-zendmachtiging of een vei- klaring van bevoegdheid tot "het bedie.-cx, van een amateur-raoio-zendinrichting. tiei examen zal gehouuen worden in het gebouw Scneveningfacheweg 6 te 's-Gravenhage en te li9 uur aanvangen. Aanmelding dient tfc geschieden uiterlyk Donderdag 27 Augus tus 1936. Zij, die aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten hun verzoek om een zend vergunning richten aan dien minister van Binnenlandsche Zaken, of om een verkla ring van bevoegdheid aan den directeur-ge neraal der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie» WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. Spaansche regeering zetelt nog steeds te Madrid. LONDEN, 13 Aug. De Spaansche am bassade te Londen is door de Spaansche re geering gemachtigd, de geruchten tegen te spreken, volgens welke de regeering Madrid verlaten zou hebben om zich te Valencia te vestigen. De ambassade ontkent eveneens, dat de regeering ooit voornemens is geweest, haar zetel te verplaatsen. Nedeirland8ch gezantschap te Brussel. By Kon. Besluit is aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stackhouwer. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd Minis ter van H.M. de Koningin bij de hoven van België en Luxemburg, op zyn verzoek, in verband met zijn benoeming tot Gouverneur Generaal van Ned. Indië met ingang van 1 Augustus 1936, eervol ontslag verleend on der dankbetuiging voor de door hem in eerstgenoemd ambt aan H.M. en den lande bewezen belangrijke diensten. Fransche torpedojagers te Amsterdam. Met ruim honderd adelfooroten. RADIO-NIEUWS. Dondedag 13 Augustus. Hilvereum I, 1875 M. A.V.R.O. 5.30—6.30 Kovacs Lajos; 6.306.55 Concertorgel; 6.55 8 Olymplschi Spelen; 88.10 Nieuwsbe richten; 8.108.40 Gramofoon; 8'.409 Kurhaus Scheveningen; 99.55 Dansmu ziek; 9.5510.15 Kushaus Scheveningen 10.1511 Kovacs Lajos; 1111-10 Nieuws berichten; 11.1012 Dansmuziek (gr,). Hilversum II, 301.5 M. N.C.R.V. 5, Cursus handenarbeid v. d. jeugd; 5.30 Gra mofoon; 6.Zang; 7.15 Journ. weekover zicht; 7.45 Reportage; 8.Berichten; 8.15 Concert; S.Causerie; 9.30 Vervolg con cert; 10.10 Nieuwsberichten; 10.15—11.30 Gramofoon Vrijdag 14 Augustus. Hilversum I, 1875 M. V.A.R.A. 8.Gra mofoon; V.P.R.O. 10.— Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 De Notenkrakers; 10-45 Voordracht; 11.Vervolg concert; 11.30 Gramofoon; A.V.R.O. 122 Kovacs Lajos; 22.30 Causerie; 2.30—3.15 Dansmuziek; 3.154 Olympische SpelenS; V.A.R.A. 4. Gramofoon; 4.30 Kinderuurtje. Hilvereum I, 1875 M. V.A.R.A. 5.E. Walis en zyn orkest en gramofoon; 6.45 Causerie; 7-03 Orgelspel; 7.30 Gramofoon; 7.50 Nieuwsberichten; 7.57 Herh. S.O.S.- ber,; A.V.R.O. 8—8.20 Olympische Spelen; V.P.R.O. 9.— Causerie; 9.30 Pianorecital; AMSTERDAM, 13 Aug. In den vroegen morgen zyn in de hoofdstedelijke haven aangekomen de torpedójagers „Leopafd" en „Chacal" welke schepen dienst doen als op leidingsschepen voor de Fransche marine. De gryze oorlogsbodems hebben, elk aan een kant, ligplaats genomen aan den stei ger van de Holland-Amerika Lijn. In den loop van den morgen hebben een officier van piket als vertegenwoordiger van de marine, de garnizoenscommandant, overste W. A. Boswijk en de havenmeester, de heer W. N. van de Poll, hun opwachting gemaakt by den Franschén bevelhebber, kolonel Ven, commandant van het instituut tot opleiding van adelborsten. Commandant van de „Chacal" is kapitein-luitenant ter zee Charron, van de „Leopard" kapitein luitenant ter zee Le Bousch, chef van den etat-major kapitein-luitenant ter zeer Leportier. Behalve 320 man equipage bevinden zich aan boord van de torpedojagers 16 offcie- "ren en 101 adelborsten. By het verlaten van de schepen door het officieele bezoek werd het „Wilhelmus" ge speeld. Later op den morgen zijn van Fransche zijde tegenbezoeken gebracht, mede aan den ondércommandant van de marine, te Am sterdam, kapitein-ter-zee J. E. Meyer Ran- neft en aan den waarnemend burgemeester, den heer Jac. Rustige. De Canadeesche minister Euler in ons land. 's-GRAVENHAGE, 13 Aug. De minister president, dr. H. Colyn, heeft hedenoch tend om 12 uur den Canadeeschen minister van Handel en Industrie, de heer W. D. Kuier ,die met de Nederlandsche autoritei- H ten besprekingen zal voeren over de Neder- t landsch-Canadeesche handelsbetrekkingen, 1^ in zyn kabinet ontvangen. Na een lunch" welke door minister Colyn namens de regeering in Hotel „Oude Doe- len" werd aangeboden, heeft minister Euler des namiddags op het Departement van handel, Nijverheid en Scheepvaart een be- spreking gehouden, waarby de handelsrela- >*-ties tusschen beide landen onder de oogen werden gezien. De Nederlanders in Spanje. De regeeringsdienst meldt ons: De gezantschapssecretaris dr. R. Flaes, verbonden aan Hr. Ms. gezantschap in Spanje, is gisteren via Barcelona en Valen cia te Madrid aangekomen en heeft daar de I leiding van Hr. Ms. gezantschap aanvaard. "Blijkens van dr. Flaes ontvangen telefonisch 'bericht bevinden zich op bet oogenblik on- ge veer 60 Nederlanders tg Madrid. Voor hun welzijn en veiligheid wordt gfedaan, wat mogelijk is. Deensche Botefrnoteering. i KiöHBNHAGOEN, 13 Aug. (A.N.P.) De officieele Deensche boternoteering bedraagt voor de komende weelf, 225 kr. 0.64). 12- Aug. 13 Aug. Officieel. Londen 7.39% 7.40% Berlijn 59.24 59.23% Parijs 9.7-0% 9.70 Brussel 24.82% 24.81 Zwitserland 48.02 48.02 Kopenhagen 33.02% 33.05 Stockholm 38.15 38.17% Oslo 37.17% 37.20 New-York 1.47% 1.471?* Praag 6.09 6.09 Prolongatie 1%, Part. disc. 1%, Dag geld Vt, Re gistermarken 33%, Credie: Sperrmarken 15, Effectensperrmarken 15, Reismarken 43, Bankpapier 37%. Amsterdamsch öeureoverzicht. Het publiek blijft volharden in een af wachtende houding en niets duidt er op dat een actiever optreden binnenkort te ver wachten is. De onzekere politieke toestand werkt deze houding sterk in de hand. En daar de speculatie werkloos toeziet volhardt de markt by ongeanimeerde tendens. Het verloop van Wallstree geeft nog wei nig houvast, zoodat zich nieuwe factoren zullen moeten voordoen wil de markt eeni ge opleving vertoonen. Met dat al blijft de ondertoon toch niet ongunstig. De koersen weten zich over het algemeen uitstekend te handhaven en de City Shares en de Yankee Shares vonden in het algemeen in de meerendeels vastere stemming van Wallstreet een behoorlijke stimulans. De affaire blijft ^echter van mi nimale omvang. Bekijkt men b.v. de afdeeling der rubber waarden, dan is het regelmatig vrywel al leen Amsterdam rubber waarvoor eenige belangstelling naar buiten treedt. Dit fonds noteerde iets hooger op 144. Men verwacht thans dat de regeering er in zal slagen den export van Indische bevolkingsrubber bin nen de uitvoerquota terug te brengen. De incourante rubbersoorten lagen verlaten e» onveranderd. Ook in de andere Cultuurfond- Seri ging niet veel om. De TabaksAandeelen waren 2 pet. lager voor Deli Batavia, overi gens ongewijzigd. Dè Suikermarkt was ongeanimeerd en de koersen bleven op het vorig peil. H.V.A. zakte tegen slot in tot beneden het niveau van gisteren. Voor de Cultuurbanken viel een eenigszins gedrokte stemming waar te nemen. Wat Industrièelen betreft, Aku on dervond nauwelijks eenige belangstelling. Unilever liep, na een prijshoudende ope ning, terug tot 119% ne Philipsaandeelen waren onvoldoende gesteund zoodat ze fluc tueerden tusschen 158 en 159. De Petroleummarkt was aan de vaste- kant. Hoewel de affaire zeer beperkt bleef, wist Koninklijke zich 1 pet. te verheffen en dit hoogere koerspeil te handhaven. Ook voor de Amerikaansche oliesoorten was de stemming algemeen iets beter met Con tinental Oil op 19% en Shell op 11%. In navolging van Wallstreet was trou wens' de geheele Amerikaansche afdeeling vaster, speciaal de Staalwaarden, waarvan International Nickel byna een vol punt op liep, onder invloed van de hoogere winst in het tweede kwartaal. «De Amerikaansche staalhandel verwacht een nieuwe verhooging der prijzen, zoodat goede winstkansen op de voorraden be staat. Voor alle leidende Staalfondsen was de tendens dan ook vast. Ook City Service was iets beter. Van de lokale foqdsen trokken enkele Scheepvaartpapieren nog de aandacht, die vaster gedisponeerd waren.vooral de fond sen van de Wilde Vaart zooals die van Geldria en Nieveldt Goudriaan in verband met de oploopende vrachtenmarkt. 5 pet. obligatie Koninklijke boot waren op 56 goed prijshoudend. Op de Beleggingsmarkt wa ren de 4 pet. leeningen nominaal en onver anderd. De Oude Schuld noteerde nauwer lyks prijshoudend. Prolongatie 1% pet. WEERBERICHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 13 Aug. Hoogste barometerstand 766.0 te Biarritz Laagste barometerstand "743.5 te Isafjord. Weersverwachting: Zwakke wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar be wolkt, of betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later kans op regenbuien, iets warmer. Buitenlandsch weekoverzicht. Medegedeeld door het K.NJB.I. te de Bilt. In de toestand komt weinig verandering. De depressie in het Noordwesten nam in diepte toe en vertoont een secundaire voor de westkust van Ierland. De depressie in het Oosten werd eveneens dieper en de strook van lagen luchtdruk tusschen de gebieden van hoogen luchtdruk in het Noordoosten en Zuidwesten blijft sta- tionnair. Zuidelijk van den 50sten breedtegraad dringen by voortduring vochtige en koele maritieme luchtmassa's in het continent die in Zuid-Duitschland en in de Alpen z*are regens veroorzaken. Boven 2700 meter hoogte valt sneeuw. In het Oostzee-gebied ligt nog een scheiding van de warme con tinentale luchtstroom uit het Oosten en de maritieme strooming uit het Westen, die in het gebied van de Duitsche bocht tot de Noordelijke middelgebergten nevelig weer met lichte regen veroorzaken. In Engeland en Schotland is het weer tijdelijk mooi. De secundaire depressie bij Ierland kan het weer aldaar wederom ongunstig beïn vloeden en wellicht dat deze ook bij ons in een verdere toekomst weer wat regen bren gen zal. Voorloopig is echter mooi weer zonder regen van beteekenis te wachten.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2