M T Het oudste Kurbad van Europa. r l hi De dood langs den weg. Huidverzorging. Leeft Johan Orth nog? DE BESTE RECLAME voor Gouda's breede omgeving bieden DE WEEKBLADEN: Ruim 11.000 ex. Elegant complet. Een overgevoelige huid. Verkeerde begrippen omtrent rauwkost. Filmnieuws. 9H Recepten. De Fransche badplaats Vlchy. Een centrum van schoone kunst door GASTON BERGER. Reeds de oude Romeinen Als men op de Kurpromenade van Vichy de vele voorname gasten In hun beste jaren ziet wandelen, kan men het zleh moeilijk indenken dat reeds sinds ontelbare jaren daar badgasten met een drinkglas rondwandelden. Inderdaad zijn ecnter reeo= voor ae ge Door ie van Chris tus badgast en vanuu ae hooidstad hier heen getroKKen. Alleen heette die hooid stad toen Rome en droegen de bezoekers geert lichtgrijze zomer colberts, maar een Witte tunica, welke op den schouder werd vastgehecht. Het waren eerbied waardige senatoren 01 kooplieden, die van pe genezende kracht der warme bronnen van Vichy nadden genoord. Nog steeds staan enkele der Romeinsche huis jes te Vichy overeind, waarin de promi nenten van het imperium plachten te gaan wonen. Later is Vichy een beetje gedaald in de belangstelling en kan men eigenlijk pas in 1411 van een wederopstanding spreken. Toen stichtte Lodewljk II van Bourbon hier het Celestinenklooster. De monniken wisten met behulp van het machtige propaganda-apparaat der Ka tholieke Kerk den roep van de wonder- bronnen van Vichy over heel de wereld te verbreiden. In de 18e eeuw was het hoofdzakelijk Madame de Sévigné, die> er voor zorgde, dat haar brieven het Fransche bad plaatsje in heel de internationale Euro- peesche wereld in de mode brachten. En in de vorige eeuw werd Keizer Napeoleon III een der trouwste en meest geziene bezoekers aldaar. Wat de bronnen bevatten. Inmiddels is Vlchy een groot, moderne stad geworden. Desondanks hebben de jners de aantrekkelijkheid ervan „eten te bewaren. Dat was trouwens met, v.ens zoo moeilijk, want het plaatsje is gelegen in een prachtig golvend land schap, zooals men die wel meer in Frank rijk aantreft. Een kabbelend beekje, om zoomd door slanke populieren een grastapijt blauwe heuvelrijen op den achtergronddat is voldoende om de gasten een gevoel van rust en veiligheid të'geven, dat zoo uitstekend bijdraagt tot hun genezing. De hoofdzaak blijven natuurlijk de bronnen zelf, die uit den bodem van Vichy borrelen. Dit-natriumbicarbonaat- water is zeer gasrijk, hélder en fcleur- loos. Bijna allejaronnen bevatten dezell- de bestanddeelen en een percentage ml - nerale stoffen van 7,5 gram per liter. Zij bevatten hoofdzakelijk dubbelkoolzure natron, kalium, calcium, chloornatrium en natriumsulfide, voorts vrij koolzuur, zeldzame gassen als argon, krypton, be- lium, xenom, neon, enz. De bronnen ver schillen sterk in warmtegraad; deze ver schillen loopen van 11 tot W graden. Vooral lever-, maag-, spijsverterings- en stofwisselingskwalen werden in Vicjiy met succes behandeld. Het groot Kurhaus van Vichy is zonder twijfel een kunstwerk van zeer bijzon dere soort. En daar net een oppervlakte van 30.000 vierkante meter heeft, is het wel haast het grootste ter wereld. De allernieuwste hulpmiddelen op het ge bied der psychotherapie staan hier onder de gunstigste omstandigheden ter fSe- Een centrum van schoone kunst. Het internationale publiek, dat ieder seizoen te Vichy samenkomt, legt de stad natuurlijk de verplichtingen op, haar gasten door voorstellingen, te geven door uitstekende artisten, aangenaam bezig te. houden. Daarbij moet aan ieders smaak worden gedacht; de Amerikaansche far mer moet hier even goed amusement kunnen vinden, als de voorname Indi sche met haar gevolg, of de spleetoogige scheepvaartmagnaat te Osaka. Het stadsbestuur heeft de taal weten te vinden, welke voor al die verschillende gasten begrijpelijk is, de taal der muziek. Groote componisten en dirigenten, zooals Strauss en Bruno Waiter, komen ieder jaar naar Vichy. De concerten van het symphonie-orkest van Vichy op de kur- terrassen behooren tot de meest uitge zochte genietingen ter wereld. Maar ook de gala-voorstellingen van het bad-theater, waarbij de beste artis ten van Frankrijk en het continent mede werken, vormen een hoogtepunt van het seizoen. Het sierlijke Casino des Fleurs is meer bestemd voor tooneelvoorstellingen, voor operettes en soms voor variété's; daaren tegen stelt het Elysée-Palace zijn groot tooneel meer ter beschikking van de lief hebbers van showstukken, revues en va-' riété-revues. De ruime speelzalen, de prachtige res taurants, de schitterende parken, de wijnstokken, de prieelen en promenade hallen vervolmaken het beeld van dit plaatsje. De omgeving van Vichy is zoo teerge- kleurd. dat een heel leger landschaps schilders er regelmatig te vinden is, bezig om de pastelkleuren van de heuvelrijen te vereeuwigen. Grootere tochten in de schilderachtige, maar ruwere bergwereld vah de Auverghe vormen een andere attractie voor een oponthoud aldaar. Men begrijpt thans wel, waarom de „Ko ningin der warme bronnen" zoo alge meen geliefd en gezocht is. In de vredige natuur, in de genezende kracht der bronnen*en de' rijkdom aan afwisseling, ligt de verklaring voor de lokkende too- verkracht van het woord Vichy! EENIGE AARDIGE MODELLEN VOOR COMPLETS. No 1 is een manteltje van wit Urmen op een donkere rok. Het onderste gedeelte van het jasje heeft den vorm van jaspanden. No. 2 is gemaakt van geruite taffetas of geruit flanel De jabot, de knaopen en de ceintuur zrjnm ie hoofdkleur van de stof. No. S is wan fantasie-chêpe de chine, met een rood lakceintuur tje. No 4 ts gemaakt van vitte wollen stof de blouse doet denken aan een bolero. No. S rs van bedrukte zijde. De meeste modellen hebben kleine pofmouwen. Spannende en leerzame rolprent.- Een waarschuwing voor roekeioozen. Het Amerikaansche blad „The Rea der's Digest" publiceerde onlangs een op zienbarend artikel onder de titel „And Sudden Death", waarin door het be schrijven van4 eén reeks gruwelijke ver keersongevallen, de aandacht werd ge vestigd op de gevolgen van roekeloos chaufeeren. Nu vinden verkeersongevallen niet al leen hun oorzaak in roekeloos chauffee- ren, doch evenzeer in roekeloos fietsen en... roekfelobs wandelen; doch tot welke groep van weggebruikers men ook be hoort, in ieder geval zal men met gelijke ontzetting de doodenstaten aanzien, die het verkeer regelmatig en zonder ophou den aanvult. De rubriek „Gemengde Berichten" in onze dagbladen bevat dag in dag uit ver halen van dood en verderf, en de regel matigheid hiervan dreigt het interesse der massa hiervoor af te stoihpen „men raakt er zoo aan gewoon". Slechts bizondere ongelükken, mijnrampen, branden, enz. trekken nog de bizondere aandacht, en de dooden die daarbij val len worden algemeen diep betreurd Maar is men zich er wel van bewust, dat het aantal verkeersslachtoffers jaarlijks zoovele duizenden bedraagt, dat men zou kunnen gelooven dat er een klein for maat oorlog binnen onze grenzen woed de? Dit ontstellende feit inspireerde tot het genoemde courantenartikel, en dit artikel Inspireerde tot een gelijknamige en gelijkgestemde film: „And Sudden Death". Deze film werd door Paramount vervaardigd, en werd tot een uiterst scannend en aangrijpend geheel. Te recht zagen de vervaajdigers in, dat door het gegeven' een verhaal moest worden gevlochten, dat de aandacht vraagt voor enkele hoofdpersonen. In de lotgevallen van deze personen konden dan vervol gens verkeersongevallen en hun gevol gen een groote rol spelen. Zoo is men er in geslaagd een zeer boeiende speelfilm te maken, waarin Randolph Scott en Frances Drake uit blinken, die het bioscoop-publiek ander half uur van dramatisch bewogen fllnr- genot schenkt. Randolph Scott Is een politie-inspecteur, speciaal belast met de bestrijding der verkeersongelukken (men krijgt onder meer buitengewoon interes sante staaltjes van Amerikaansche ver- keersopvoeding te zien) en Frances Dra ke is zijn beminde, een meisje van goe den huize, dat zich er te weinig van be wust is, hoe zij door haar sportieve race neigingen zichzelf en anderen in gevaar brengt. Een der prachtigste momenten van de film ligt in de rechtzaal-scène, waarfh Scott zich verplicht ziet te ge tuigen tegen het meisje, waar hij van houdt, en haar zoodoende voor Jaren moet afstaan aan de Staat, die gevan genisstraf eischt. Hij weet niet (wat wij wel weten) dat zij feitelijk niet de schul dige is; en zoo ligt het in de lijn, dat het eind van de film alles een min of meer goede keer neemt. De film heeft dan^fechter zijn bood schap reeds gebracht. Het publiek, dat in spanning het dikwijls zeer sensa- tioneele verloop der gebeurtenissen volgde, zal na afloop de vraag in zich voelen branden: „Moet hier niet snel iets aan gedaan worden? Moet het zoo voortgaan, dat dagelijks om ons heen dooclen vallen?"... En zoo zal zij voor menigeen een aan sporing zijn zijn eigen verkeersgedrag eens onder de loupe te nemen, en slor dige aanwendsels daarin te corrigeeren. En daarvoor aan regisseur Charles Bar ton, die aan „And Sudden Death" (in Nederland uit te brengen onder de titel „De dood langs den Weg"), een film, die in de eerste plaats een onderhoudende speelfilm is, gekrpid met geweldige auto- mobilistische sensaties, die onopvallen de. nergens opdringerige, doch krachtig doorwerkende, opvoedende strekking wlm te geven, een welverdiend compliment. Hetgeen Coué ten opzichte van de gezondheid verkondigt, n.l. hetgeen men door vast willen tot stand kan brengen, geldt in zijn vollen omvang ook voor de schoonheid. Indien men zich vast voorneemt er zoo goed mo gelijk uit te willen zien, zal men ook alles doen wat in zijn vermogen ligt om dit uit te voeren en treedt de ml op den voorgrond. Zeer veel draagt een goede spijs vertering bij tot een frisch uiterlijk en dit heeft meh, voor zoover geen chronische verstopping aanwezig is, grootendeels in de hand. Niet ieder kan rauwkost verdragen, alhoewel het zeer .aan te bevelen is om dagelijks een kleine hoeveelheid rauwe groenten te nuttigen. Geweekte pruimen, b.v. 6 a 8 stuks op de nuch tere maag gegeten werken uitstekend, evenals een glas warm water en bei de eenvoudige middelen kan iedere maag verdragen.; Romp-, heup- en .kniebewegingen zijn uitstekend en mpeten dagelijks uitge voerd worden. Pjja de dubbele- of on derkin te voorkomen is het aan te be velen om draaiende hoofdbewegingen te maken, evenals het herhaaldelijk krachtig bewegen van het hoofd van voof* naar achter. Compressen van lijnzaad, anijs of venkel op de oogen voorkomen moe heid na ingespannen arbeid. Het gelaat wordt zonder zeep ge- wasschen en het eigenlijke schoonma ken der huid moet met zuivere olijf olie of vette crème geschieden, tenzij men een zeer vette huid heeft, dan kan men beter wijngeest nemen. Een frisch jeugdig gelaat heeft een huid met nauwlijks waarneembare donzi ge haartjes en is frisch en elastisch. Men spreekt dan van een „rose com plexion" of wangen als een perzik. Glycerine met 'n tikje zout en ci troensap vermengd is een der beste middelen voor de verzorging der han den. Wat verstaat men onder „zacht" water en wat is „hard" water? In het eerste zijn de minerale zou ten gebonden, terwijl het laatste vrije en niet gebonden minerale deelen be vat. Zacht water heeft weinig zeep noodig en voelt aangenaam aan,'ter wijl hard water ketelsteen vormt en een stroef gevoel aan -de huid geeft. Om de poriën van de huid te ope nen is een dampbad uitstekend, waar toe men het gelaat boven een kom ko kend water houdt, afgedekt met een handdoek. Na afloop met koud water wasschen en daarna met een weinig crème invetten. Op bezoek bij Baron A. in Mayfair. De Memories van Juan Salvator... door EDWARD WEBSTER, Londen. WETENSWAARDIGHEDEN. Vlekken van vliegenvuil laten zich gemakkelijk verwijderen, met een watje gedoopt in een mengsel van 1 deel ammoniak op 6 deelen water. Stroohoeden, waarvan de rand een bepaalde vorm heeft, kunnen door een regenbui geheel uit het model ra ken. Maak dan met wat suikerwater de rand nog eens goed vochtig, buig de rand in het gewenschte model en laat de hoed op een standaard drogen. Het geheim van den kloek-gebouwden, grijsharigen heer, die met zijn bekoor lijke gade in een stille straat van May- lair, in het regeeringskwartier van Lon den woont en daar de laatste hand legt aan een opzienbarend boekwerk van „Memoires van Johann Orth", is moeilijk te doorgronden. Zijn pas staat op naam van zekeren Baron A„ die wil ik niet be kend maken, daarop heb ik mijn woord gegeven. Baro* A wordt algemeen be schouwd als de legendarisch geworden Aartshertog Juan Salvator van Oosten rijk—'Toscana,. doch wanneer men daar naar vraagt, antwoordt hij slephts, dat hij het tijdstip nog niet gekomen acht, om de wereld zijn identiteit te onthullen. De geschiedenis van den dood van Johann Orth zou teniet gegaan zijn door het werk van den grooten onbekende. Johann Orth zou destijds aan boord van zijn naar Zuid-Aiqerika koersend schip „Santa Margherita" zijn omgekomen, doch tot nog toe zijn er geen getuigen van deze schipbreuk gevonden; geen en- xele overlevende heeft iets van deze ge beurtenis kunnen verhalen. Met man en muis moet dit groote fregat zijn onder gegaan, zonder dat een restje van het wrak is gevonden De laafete brief van Johann Orth aan Zijn huishóudster van 't kasteel Orth nabij Gmunden, bevatte de mededceling, dat deze brief de laatste zou zijn, welke men binnen afatenbaren tijd van hem zou ontvangen. Hoewel deze mededeellng de veronderstelling wettigt, dat Johann Orth het plan had langen tijd onbekend te blijven zwerven, accep teerde men in de Weensche hofkringen en tenslotte, aarzelend, ook in de maatschappelijke wereld het doodsbe richt, dat slechts kon zeggen, dat de zwaarmoedige aartshertog, pretendent van den Bulgaarschen troon, onder ge heimzinnige omstandigheden was ver dwenen. Sedert dien bereikten herhaaldelijk ge ruchten over het wederopduiken van Johann Orth de wereldpers. Tal van op lichters, die m^ dezen beroemden naam opzien wilden baren en hun onzuivere handelingen wilde dekken, werden als bedriegers ontmaskerd. Zoodoende werd men steeds sceptischer en beschouwde tenslotte iedereen, die nog den moed nad in het openbaar of in het geheim als Johann Orth op te treden, met wantrou wen en. gerechtvaardigden twijfel. Baron A. is anders Hij vermijdt het zorgvuldig, iets aan te geven, waaruit men zou kunnen opmaken, wie hij in werkelijkheid is. „Ik spreek met U als vaderlandslievend Oostenrijker", zegt hJj, „en niet als een of andere geheimzinnige persoonlijkheid. Er was een tijd, waarin ik niet de minste lust had mij om het lot van Oostenrijk te bekommeren. Ik heb na den oorlog, naar aanleiding van het feit, dat ik in Tsjecho-Slowakije ver scheidene uitgestrekte bezittingen heb, zelfs een Tsjechische pas 'gekregen, daar mijn relaties met Oostenrijk slechts zeer losstaand en bovendien niet van de aller- besten waren. Enkele Jaren geleden was ik voor het eerst na bijna 40 Jaar weer in Weenen. Nadien was ik daar herhaal de malen en heb de oude vriendschaps betrekkingen weer aangeknoopt en nieu we gezocht en gevonden. Ik ben eere- voorzitter van verscheidene Oostenrijk- sche vereenigihgen en heb met succes getracht Engelsche en Amerikaansche financiers voor Oostenrijk te interessee ren. Mijn bezittingen in Zuid-Amerika zijn grooter dan heel Oostenrijk, maar... ze brengen me thans weinig op. Ik woonde in Zuid-Amerika meer dan 40 jaar en kwam slechts enkele malen gedurende dien tijd naar Londen, om mijn vrien den hier te bezoeken. Wie Baron A. ook moge zijii, hij heeft in zijn rijkbewogen leven veel meege maakt. Op zijn schrijftafel staan foto- grafiën van talrijke personen in Chl- leensch uniform en daarnaast portretten van allerlei bekende menschen, in zil veren lijsten gevat. Al deze foto's zijn voorzien van een opdracht, gericht aan „Juan Salvator". In zijn bibliotheek vindt menhaast uitsluitend boeken over "de Habsburgers, die de eigenhandige signa tuur dragen van de schrijver, ook weer opgedragen aan „Juan Salvator" Ook zijn ehkele boeken hem door leden van het vroegere Oostenrijksche koningshuis geschonken, hetgeen uit verschillende opdrachten blijkt „Nog steeds is Johann Orth dood", antwoordde Baron A, op mijn desbetref fende vraag, „en de wereld heeft van zijn verdwijning nota genomen. Ik zie geerrifkanleldln? thans weer als de met den keizer gebrouilleerde aartshertog voor het voetlicht tetreden. Ik ben nu Baron A. en niemand anders Er leven nog tal van leden van het oude Ween sche hof, die het mij nooit hebben ver geven, dat ik mijn democratische begin selen zoo duidelijk demonstreerde en met een burgervrouw naar het buitenland trok. Mijn boek is bijna voltooid. Dan pas zal'Ik U over de Jaren na mijn „dood" meer kunnen vertellen", en hij toont mij een paar amateurfoto's van Keizerin •Zita, die kortgeleden weer op Steenocker- zeel terugkeerde... Acht dagen later zat ik in de Avenue de Klauwaerts te Brussel, in de kleine, bescheiden villa, waarin Johann Orth's nicht, Aartshertogin Louise van Oosten rijk—Toscana woont, de latere kroon prinses van Saksen, nog later echtgu- noote van den bekenden componist En rico Toselli, de tegenwoordige gravin van Ysette. Ook zij Is van plan, nu haar levensavond ter kimme neigt, haar me moires te gaan schrijven. Overigens leeft zij hier zeer bescheiden van den op brengst van naaiwerk, daar haar Sak sische lijfrente nauwelijks genoeg is om de allernoodzakelijkste kosten van haar huishouding te bestrijden. Wat denkt zij van het heroptreden van Johann Orth? Haar antwoord was kort en bondig. „Bijna twintig menschen heb ben in de afgeloopen veertig jaar be weerd mijn verdwenen oom te zijn. Zij werden met gemak als bedriegers ont maskerd. Als de Londensche avonturier, waarvan U mij vertelt, een anderen weg Inslaat en alles wat handiger ensceneert, dan is dat een bewijs van zijn handig heid, maar niet van zijn echtheid..." KRIMPENERWAARD WEEKBLAD REEUWJJR DE ZUIDPLAS WADDINXVEEN DE BOSKOOPER TOTAAL OPLAGE dezer Weekbladen Vraag Inlichtingen: Bureau MARKT 31, GOUDA. TELEF. 2745. Het hier afgebeelde complet, dat men heel goed zelf kan maken, is van donkere wollen stof met een wit piqué of zijden vest. De figuren 2 en 3 zijn voorpand en rug van het jasje. 4, 5 en 6 zijn de banen van de rok. No, S is de voor baan, 6 de zijbaan en 7 de achterbaan. 1 4 en 6 hebben uitspringende plooien zooals de letters A en B, waarbij men twee pijltjes ziet afgebeeld, aangeeft. De naden zijn opgestikt en een smalle bies, die in de taille op de achterbaan hoog wordt opgelet, wordt over de baan gekruist opgestikt. De mouw vindt men afgebeeld door figuur D 7 en D 7bis. De kraag van het manteltje is aan gegeven onder letter C. De patronen van het witte vest vindt men boven aan, No. 8 is het voorpand, No. 9 de rug. Het vestje wordt gesloten met een paar zwarte knoopen. Het is nog niet zoo heel lang bekend, dat ook de huid een or«aan ls, dat even als alle andere belangrijke functies ver richt. Zoo weten waarschijnlijk slechts weinigen, dat vele bontsoorten bij vrou wen met een gevoelige huid, uitslag ver oorzaken. De overgevoeligheid brengt dit teweeg, zoodat nerveuse prikkelingen tegelijkertijd met geestelijke depressies optreden. Bepaalde bloemen worden door sommi ge menschen niet goed verdragen o.a. de primula, een kamerplant, die bij het aanraken der bladen uitslag veroorzaakt. Ook zijn sommige menschen overge voelig voor sommige kleurstoffen, zou zelfs, dat zij een of ander ziektebeeld geven, waarbij men de oorzaak aanvan kelijk niet vast weet te steilten. Zelfs sommige soorten kousen geven aanlei ding tot het irriteeren van de huid, even als enkele weefsels, die op de bloote huid gedragen worden. Soms kan men door net wasschen dezer materialen het euvel verhelpen. Een overgevoelige huid kan zelfs op bepaalde sieraden reageeren en b.v. een branderig gevoel geven of Jeuken veroor zaken, terwijl tenslotte meermalen de voeding verandert moet worden omdat deze een of ander bevat, waarop de huid minder aangenaam reageert en b.v. netelroos veroorzaakt wordt. Voedingsmiddel en medicijn. Ofschoon er reeds veel geschreven is over het vraagstuk der moderne voeding en wel in het bijzonder over rauwkost, weten toch nog eigenlijk zeer weinigen zich een juist begrip hierover te vormen. In het kort willen wij thans nog eens de aandacht voor dit zeer belang rijk geworden punt vragen. Wat verstaat men onder rauwkost? Men verstaat hieronder een voe ding, waarby men voor de bereiding geen vuur gebruikt. In de eerste plaats noemen wij vruchten en aller lei slaatjes, die gemaakt worden van de meest verschillende groenten, doch o.a. ook havervlokken en rauwe melk. Men heeft meerdere aandacht aan deze voedingsmiddelen geschonken, toen de wetenschap tot de ontdekking kwam, dat rauwe vruchten en groen ten vitaminen, minerale stoffen be vatten en andere bestanddeelen, die in gekookten toestand in veel mindere mate aanwezig zijn. Bovendien heeft men deze moderne voeding steeds meer leeren waardee- ren, omdat de practijk bewezen heeft, dat verschillende ziektetoestanden buitengewoon gunstig beïnvloed en genezen worden. D« bekende witsersche Dr, Bircher Benner en nog verschllende andere vooraanstaande Duitsche voedings specialisten als Ragner Berg, Gerson, Adolf Just, e.a. en bij ons te lande de t>ekende arts Hettema, ijveren zeer in woord en geschrift om in ruimen kring bekendheid te geven aan de rauwkostvoeding. Dr. Bircher-Benner heeft een meer dan dertigjarige prac- tyk als leider van een sanatorium te Ztirich, waar uitsluitend de moderne voeding wordt toegepast. In het kort zouden wij even de voordeelen willen noemen, die die voe ding hiedt. Ie. Rijkdom aan vitaminen en an dere belangrijke voedingsstoffen; 2e. Rijkdom aan minerale stoffen in een voor het lichaam gemakkelijk op te nemen vorm; 3e. Arm aan keukenzout, omdat aan rauwe groenten nagenoeg geen zout wordt toegevoegd 4e. Gunstige werking op het ge bit, aangezien de tanden en kiezen tot. meerdere werking worden aangezet; 5e. Gunstige uitwerking op het maag-darm-stelsel door het rijke ge halte aan cellulose 5e. De groote waarde van alle mo gelij ke stoffen, die behouden blijven, maken, dat men over het geheel ge nomen minder voedsel behooft; 7e. De buitengewoon gunstige werking op het geheele organisme. Vele menschen hebben een vooroor deel tegen rauwkost, omdat zij mee- nen, dat alle gekookte spijzen dan zonder meer van het menu geschrapt moeten worden, hetgeen allerminst de bedoeling is. Integendeel wil men de rauwkqst slechts aanvullend doen werken en aan de dageljjksche spijs- l\jst toevoegen. Wie regelmatig veel vruchten en verschillende soorten sla eet en rauwe melk gebruikt (karne melk, hangop, dikke melk, enz.) voedt zich gedeeltelijk reeds met rauwkost, alleen wordt vleesch als volkomen overbodig beschouwd. Goed be- schoud kan er dan ook geen enkele re den zijn, waarom niet ieder zich aan de moderne voeding zou kunnen aan passen. Het veel verminderde-vleesch- gebruik wijst er wel op, dat men het onnaodige hiervan langzamerhand Een stem verovert de wereld! Nelson Eddy, voor kort nog een onbeken de naam voor alle film-geestdriftigen, staat momenteel in het middelpunt van alle ge sprekken. Hy was de nieuw-ontdekte bari ton, de partner van Jeanette MacDonald in de Metro-Goldwyn-Mayer film: „Die ondeu gende Marietta" en is daarop terstond door de Metro-Goldwyn geëngageerd voor de film „,Rose Marie". Niemand minder dan W. S. van Dyle is de regisseur van deze nieuwe rolprent. Zooals de meesten van zijn collega's i*> ook Nelson Edd} niet zonder groote moeite en veel geduld den weg naar de film, en daarmede naar roem, gegaan. Hij werd ge boren in Providence, Rhode Island, waar zijn vader een positie bjj de marine be kleedde. Zyn bijzondere muzikale aanleg heeft hij van zijn vader en moeder, en reeds als kleine jongen was hij de beste in het kerkkoor van Providence, ft Ij ging in Rhode Island op school, benutte echter iedere mi nuut, dat hij vrij was, om opera aria's aan te hooren en zelf te leeren. Uren en uren kon de knaap voor de gramofoon zitten en steeds weer opnieuw dezelfde plaat aan- hooren, totdat tekst en melodie hem zoo vertrouwd waren, dat hy ze zonder moeite kon nazingen. De buitengewoon mooie stem van den jongen viel den leider vftn het jongenskoor, waftrin Nelson Eddy zong} op, en deze be sloot hem privé zangles te gaan geven. Hiermede werd Nelson Eddy's lievelings- wensch vervuld, hy kon zich nu grondig on der goede les aan zyn geliefde muziek wij den. Door een toeval geraakte de dirigent van het Philharmonisch orkest met hem in kennis en deze bood zich aan, hem verder op te leiden. Hiermede was een beslissende stap gedaan: Eddy nam by de beste leeraren (jles, om een loopbaan van operazanger voor te bereiden. Maar... zoo gemakkelijk als het uitzag, ging het toch niet. Het geld raakte spoedig op, en Eddy's eerste zorg was, om zyn da- gelyksch brood te verdienen. Hy werkte als schryver, als journalist, als redenaar. Ieder oeroep, waarmede geld was te verdienen, dat het hem mogelijk maakte zyn lieve- lingswensch: zanger te worden, te vervul len, was hem welkom. Dikwijls moest hy maanden lang zyn studies onderbreken, omdat hem geen tyd «m te oefenen of om te studeeren overbleef.vMaar hy gaf niet op! Tenslotte gelukte het hem zyn eerste en gagement te krijgen, en daarmede was de eerste stap gezet op den ladder naar suc ces. Spoedig volgden nieuwe contracten, die meer geld opbrachten, zoodat hij tusschen- tijds nog zyn kennis kon verdiepen en uit breiden. Nadat hy zyn „leertijd" in Amerika had besloten, ging Nelson Eddy voor langen tyil npar Europa, om m Parijs en Dresden vewder te werken. Hy is in den loop der javen drie keer in Europa geweest, heeft echter nimmer kunnen besluiten om een en gagement op het continent aan te nemen, zoodat wy hem hiel pas door de film heb ben leeren kennen. Wanneer men Nelson Eddy vraagt, voor welken componist hy het meeste voelt, wel ke opera's hy het liefste zingt, is het ant woord steeds weer: Richard Wagner. Wag ner's opera's geven hem volop gelegenheid, ons zyn stem in zyn heerlykste welluidend heid te doen hooren, om ons zijn groot tal- lent als zanger en als filmspeler te toonen. Naar Amerika teruggekeerd, zong Nel son Eddy eerst by de Savoy Opera Com pany, daarvandaan kwam' hy by de Phila delphia Operatic Society en bij de Philadel phia Civic Opera. In '1924 zong hy voor de eerste keer !n New-York, en van hier uit ondernam hy een tournée van drie Jaar door de United States. Deze reis vestigde zyn roem. De naam Nel son Eddy wordt thans genoemd onder do grootste zangers van Amerika. Film over het krantenbedryf: De Tobis filmmaatschappij heeft eenigen tyd geleden een prijsvraag uitgeschreven ter verkrijging van een scenario voor een speelfilm over het krantenbedryf. Het re sultaat is nu gepubliceerd. Er kwamen niet minder dan 2513 inzen dingen binnen, waarvan er 1283 aan de be perkende bepalingen van het concours vol deden. De 15 beste hiervan werden bekend gemaakt. De resteerende 1268 inzendingen zullen nog eens zorgvuldig worden nagegaan, zoo wel uit wetenschappelijk oogpunt, alsook om eventueele talenten naar voren te bren gen en om de mogelijke bruikbaarheid vbor feuilletons in kranten en tijdschriften daftr- van vast te stellen. Filmsterren en hun bezittingen. Belastingambtenaren zyn uit den aard van hun ambt nieuwsgierige lieden: ook te Hollywood. Hun nasporingen hebben de vol gende wetenswaardigheden opgeleverd. Harold Lloyd bezit voor 30.000 aan juweelen en May West slechts voor 3000. Dan zyn de meubeltjes van Harold Lloyd op 75.000 getaxeerd. Maar Charlie Chaplin's is nog duurder. Ook het varmogen van Chaplin 626.400) is grooter dan dat van Harold Lloyd 404.725). Dit zyn belasting-vermogens. Het bezit van de filmsterren is veel grooter. Echter heeft een wyziging van de wet op de belas tingaangiften in categorieën het mogelijk gemaakt, dat een groot deel van het for tuin niet op het belastingbiljet voorkomt. Verleden jaar voor de wyziging be taalde Chahli^s Chaplin van eèn vermogen van 2.494.310. Van de verdere Hollywoodsche filmster- fortuinen (naar de nieuwe gegevens bere kend is deze aanzienlijk te laag gesteld) vermelden wy die van Mary PickTor.i 235.880, Richard Barthelmes 110.230, Douglas Fairbanks 108.010, Constance Bennett 60.510 en Joe Brown 59.000. Shirley Temple. Dezer dagen is meegedeeld, dat de ouders van Shirley Temple een dreigbrief hadden ontvangen, waarin 25.000 dollar werd ge vraagd, daar anders kleine Shirley zou wor den ontvoerd: Het geld moest uit een vlieg tuig worden gegooid. Thans is een man ge arresteerd, wiens zoon den brief had ge schreven. De zoon een kind nog ver telde, dat hy den brief had afgeschreven uit een detectiveroman. De vader is voorloop! g op vrije voeten gesteld. Te Ver dan nabij Bordeaux waar de Amerikaansche troepen die aan den oor log deelnamen, voet aan land hebben ge zet, is dit monumentaal gedenkteeken van beton opgericht dat 7b M. hoog is. gaat inzienzy het dan ook gedeelte lijk uit economische overwegingen. Een ander argumentftegen de moder ne voeding is, dat ratfwkost zoo moei lik te verteren is, hetgeen echter geenszins waar is, intiien men slechts voldoende kauwt en den tijd neemt om rustig te eten, hetgeen echter steeds noodig is. Rauwe gerechten prikkelen dé afscheiding der maag sappen in hooge mate. Van groot belang is het echter, dat de huisvrouw de gekookte groenten op doelmatige wijze toebereidt en het eventueele kookwater, waarin waar devolle bestanddeelen achter blijven, niet in den gootsteen afgiet, doch ge bruikt voor soepen e.d. Bij zonder- smakelijk zijn bloemkool-, asperge-, spinazie-, postelein- e.a. soepen, ge maakt van kooknat, bloerfl en boter, soms met toevoeging van room of melk. Iedere huisvrouw, die het belang van haar gezin vóór alles wil beharti gen zal zich dan ook vertrouwd moe ten maken met de begrippen omtrent moderne voeding. Behalve Duitsche boeken zijn er oorspronkelijke en ver taalde werken van bekende voedings specialisten verkrijgbaar, die op dui delijke wijze het probleem uiteenzet ten en behalve recepten ook menu's geven om het de beginnelingen zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Indien men zich een juist begrip heeft ge vormd over het wezen der moderne voeding zal men zich niet laten ver leiden tot overdreven rauwkostkuren, doch er evenmin geringschattend over spreken. De wijze van voeden, zooals deze in de meeste gezinnen wordt toege past, is verkeerd en daarom moet men beginnen met minstens éénmaal per dag rauwe groenten als aanvulling te geven. Tenslotte eindigen wij met een uit spraak van ^Nietzsche, die eens ge zegd heeft „Poor volkomen gebrek aan ver stand in de keuken is de ontwikkeling der menschen het langst tegengehou den en het slechts beïnvloed gewor den". j Vischgehakt. n 600 gram gekookte schelvisch, 360 gram aardappelen (koude) 100 gram boter, 1 uit, 1 eetlepel gehakte peterselie, pe per, zout en citroensap kerry en maggi- aroma. De aardappelen worden gemalen en de yisch wordt zorgvuldig nagezien of er geen graatjes meer in zyn, daarna fyn gehakt. We fruiten het uitje fijn met wat boter, voegen er een half theelepeltje kerry by en mengen alle ingrediënten goed door el kander, waarna wy er een aantal kleine ballen van vormen. Mocht het mengsel te droog zijn, dan voegen wij er nog een scheutje melk by, daarna wentelen wij de ballen vischgehakt door paneermeel en bak ken ze in de boter lichtbruin, terwyl wy ze af en toe met boter bedruipen. De peterse liesaus, die wy by de worteltjes en aard appelen zullen geven, maken wy van liter vischbouillon (het water, waarin de schelvisch gekookt heeft) 35 gram bloem en 50 gram boter en maken de saus op de gewone wyze door boter te smelten en bloem toe te voegen en is dit alles ver mengd, dan langzaam, steeds roerende, de vischbouillon by voegen. We laten alles, nog een ininuut of vyf zachtjes doorkoken, ne men de saus van het vuur en roeren er één eetlepel fijngehakte peterselie door en een half theelepeltje maggi-aroma. Tomatensoep met groenten. 1 K.G. soeptomaten, 1 uitje, soepgroen ten als bloemkool, een paar flink» wortel tjes, peterselie en kervel, zout en maggi- blokjes naar smaak, 50 gram boter, 50 gram tyloem. We wasschen de tomaten, snijden ze doormidden en zetten ze op met zóóveel wa ter totdat ze bedekt zyn en het uitje, bren gen ze aan de kook en laten ze dan op een lage pit ongeveer drie kwartier op het vuur staan, daarna zeven en aanvullen met zoo veel water, totdat we aan puree en wa ter ruim 1% liter vloeistof hebben. We smelten de boter, voegen de bloem cr by en het zeer fyn gesneden of gehakte preitje, daarna langzaam de vloeistof, on der voortdurend roeren; de soep moet nu 10 of 15 minuten zachtjes doorkoken. In dien tijd wasschen wtf de bloemkool, de ge schrapte worteltjes en de kruiden, de laatste worden heel fyn gehakt en bloemkool en worteltjes op een fyne rasp geraspt en deze rauwe groenten en kruiden roeren we op het laatste oogenblik door de Soep heen (dus niet meer meekoken). bladen witte gelatine, 1 d.L. slagroom. De vruchten worden nagezien, schoonge maakt en gewasschen, daarna worden de ontpitte kersen en frambozen door elkander gemengd. De bessen worden uitgeperst en de hoeveelheid verkregen sap aangevuld met water tot V» liter, daarna strooit men er de suiker door, liefst fyne suiker zjg. parelmelis of lichte basterd en de in koud water uitgeknepen gelatine, die in zoo wei nig mogelyk kokend water is opgelost, niet meer dan kopje. Af en toe roeren om te voorkomen, dat de gelatine zakt en zoodra de vloeistof iets dikker begint te worden over de vruchten gieten, die in een steenen vorm zyn overgebracht. Koud en volkomen stijf laten worden en na het storten garneéren met geslagen Warme kaasbroodjes, voor de thee. 100 gr. boter, 100 gr. geraspte Parme- zaansche kaas, theelepel paprica, wat zout, 1 eierdooier. Snyd) uit 5 6 witte kleine broodjes (timpjfe8) sneedjes ter dikte van c.M., zoodat elk broodje 8 k 10 bruikbare sneed- jes oplevert. Meng de 100 gr. boter, I eierdooier en de 100 gr. geraspte Parme- zaansche (of Hollandsche kaas), met wat paprica en zout goed door elkaar. Besmeer met dit mengsel de 40 k 60 sneedjes brood aan de bovenkant en schik ze op een bak blik. Breng ze 15 minuten voor het op dienen in een goed heeten oven en laat ze lichtgeel bakken. Vruchtengelei. 500 gram kersen, 250 gram frambozen, 260 gram bessen, 100 gram suiker, 6 4 8 Kastanjehorentjes. 60 gr. boter, 70 gr. tarwebloem, 1 eier dooier, 20 gr. suiker, 1 dessertlepel room, iets zout. Voor het vulsel: 250 gr. kastanjes, 50 gr. vanillesuiker, 1 ei. Hak de 6 gr. boter met een houten mes door de 7j0 gr. bloem, strooi er 20 gr. sui- ker en iets zout by en kneed dan met 1 eierdooier en 1 dessertlepel room alles tot een samenhangend geheel. Laat het deeg op een koele jjlaats een uur rusten. Rol het op een met bloem bestoven tafel dun uit. Steek er dan met een ronde uitsteekvorm (of een glas) cirkels van 6 4 7 c.M. middellijn van. Plaats in het midden van elke cirkel een hoopje kastanjevulsel. Rol de rondjes op en buig de rolletjes tot halvemaantjes (crois sants). Plaats deze op een geprepareerd bakblik en bestrijk ze met wat geklopt ei. Bak ze in een matig heeten oven gaar. Kastanjevulsel: Kook de 250 gr. kastan jes gaar, pel ze en wrijf ze door een paar denharen zeef. Kook de 50 gr. vanillesui ker met 1 eetlepel water tot stroop en meng ze by het kastanjekruim.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4