PRESTO I Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 75Ü0 GENIET VAN UW VACATIE I Hevige SNIJWOND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag 15 Augustus 1938 «o I9S9I 75* Jaargang NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ex ï.7 Brieven uit de Hofstad. EERSTE BLAD. <z> cc ca BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Onder de Goudgravers. WIELERBAAN GOUDA ZEEPPOEDER Het Maaswater. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, HULDIGING ARIE VAN VLIET. •STRIJDEN. en de riviermonden te brengen onder het Ba zel—instituut. zJfin am*. I Hoge waskracht; lage prijs. PRO-6 a FEUILLETON. HOOFDSTUK XIV. ker Z UJ 3E ten werd, in tegen- gekeurd. MCCCXXXV. irt de G.V.B. begint op Zondag ortavond. haar 7-jarig be- 'oetbalvereeniglng dag op haar ter- portavond. Mede- roetbalvereeniging Aekvereen. O.K.K. sel en de muzlek- Arbeid te Woor dstrijd Bermuda— op het Noordzee- A—Gouda C, 4 u. AWaddinxveen CD O CS IQ B. Olympia B, 5.15 u. Dit nummer bestaat uit twee bladen Streef naar volmaaktheid bij alles wat ge doet. LU C3 Verband net KLOOSTERBALSEM ■«naail da woed la ï4 aar title G.V.B. iterdag 22 Aug, !G A. s AWoerden A, Ida A, Dinsdag 18 boerden A—Bosk. ug„ 7.15 uur, laastrecht A, 4 u.; uurOudewater A LL. ing 1936-37. assers. Lek gepubliceerde r K.N.V.B, 1936--37 Naar het Engelsch van Mrs. PATRICK McGILL. Nadruk verboden. dacht Rosalie opgelucht, bij het zien van den chauiieur en zijn metgezel. Maar haar opluchting maakte plaats voor ontzetting, toen een beschaafde, kalme stem, die ze kende en haatte, tot haar doordrong. Ze liet zich plat voor over vallen in het natte gras. Het was de stem van Dick Bryce... onbegrijpelijk, dat daarin geen verandering is gekomen in den tijd toen men die om fi nancieels redenen niet achterwege behoefdg te laten. Maar in dien tijd heeft men te veel over de plannen gekibbeld in plaats van de knoopen door te hakken en een begin te maken. Den Haag, eenmaal de rijkste van de drie groote steden, komt nu met zijn stadhuis achteraan, misschien wel heel Iaat zelfs, tenzij de stad ook een bof je zou krij gen. Vroeger heeft men wel eens er op ge hoopt, dat er een nieuw paleis zou komen en dat het oude aan het Noordeinde, dan voor stadhuis zou kunnen worden overgeno men. Maar die kans bestaat vrijwel niet meer en door indertijd op die kans te hopen heeft men ook het uitstel zeer bevorderd. Het is maar te hopen, dat nü de paleis- puzzle weer op den voorgrond wordt ge bracht, althans die samenkoppeling van fantastische plannen niet weer de vertra ging in de hand werkt. a. Er zijn nu plannen genoeg. HAGENAAR. I mede. Waarschijnlijk zal het vorstenhuis I op dit oogenblik geen behoefte gevoelen aan een nieuwe woning te meer niet nu de financiën des Rijks iedere overbodige uit- ZONDAGMIDDAG 2.30 UUR ons land af! nu lijdelijk 3 pakken voor 15 cl. De zachte stem vervolgde; net as een voorueenge geschiedenis, ais we neu teinninste nandig inpiKken, voorat nier in Amerika, waar ae ouaers van nun spruiten aigooen maken. 'Trou wens, ais ik mijn inona wilde opendoen, zou ik mijnheer aen miiiionair Brown zoo zeKer vul jaar acuter de tralies kun nen laten, opbergen, als Ik nog wel een slok brandewijn lust. kin de linkerhand waaraan de pink ontbrak, werd weer gretig naar de ilesch uitgestoken. Ik zou niet te veel nemen, baas, ried de chauiieur, maar Dick Bryce nam er geen notitie van, hoorde het vermoe delijk niet eens. Ik krijg beslist honderd duizend dol lar Losgeld voor naar, ouwe jongen, en dan naar Engeland, en een leventje als een prins ja, dat is net iets voor mij! Een gemeene dronkemanslach onder streepte zijn woorden. - Tijd om te gaan, hernam hij na een pauze, en met een laatste order aan den chauffeur om vooral op tijd te zijn, ging hij het bosch in vlak langs de struik waarachter Rosalie lag en verdween uit' het gezicht. Allerlei plannen flitsten door Rosalie’s geest, maar geen ervan leek uitvoerbaar. Haar eerste opwelling was, om naar de school terug te hollen en te vertellen yrdt ze gehoord had. (bij toelating) mt; D.L.V.8. (bij Haastrecht; Lek-. Zwervers. losk. Boys; D.V.8.; Roodenburg; t.o. toelatii^); waa- la; Delfia-D.VK.; Jchiedam; 8.F.C.; nsvalia. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten «h loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Waarschijnlijk zal het vorstenhuis zei-instituut, regelende den status van het Rijngebied. Deze poging, welke niet sym pathiek aandoet, is gelukkig mislukt. Wy mogen de kwestie niet eenzijdig be zien. Wy dienen te beseffen, dat België vecht voor zyn plaats onder de zon en dat wy |tryden om te behouden, wat wy moei- zaaih veroverd hebben. Wij hebben het voordeel, de delta van Wegt-Europa te zyn, terwijl Brussel met alle kracht moeite doet om kunstmatig de noodige graantjes mede te pikken. Deze strijd vertroebelt de. onderlinge ver houding. Door directe onderhandelingen schijnt een oplossing niet^mogelyk, wes- halvé Nederland zijn toevlucht heeft geno men tot een juridische uitspraak. Ons land doet daaraan goed, maar het moet ook beseffen, dat aan die uitspraak consequenties zyn verbonden. Het Hof kan zuiver juridisch tewerk gaan en constatee- ren, dat ons land in zyn recht is. Het kan echter de gewijzigde internationale en eco nomische verhoudingen in aanmerking ne men en België op vele punten in het gelijk stellen. Het kan ook zeggen: „Goed, Ne derland’s positie is juridisch onaantastbaar, indien uitgemaakt is of de bestaande situa tie in overeenstemming is met de moderne i eischen op binnenscheepvaartgebied.” Dan i moet er een commissie komen, die deze 1 kwestie uit te maken heeft. Het kan een lange procedure worden. Doch mochten wij in het ongelijk worden gesteld, dan staat ons geheele rivierenpro- bleem op losse schroeven. Dan komt er een interne wijziging, waarvan de gevolgen I nog niet zyn te overzien. Daarom is de door onze Regeering inge- I slagen weg een zeer belangrijke. Zy, die 1 met deze kwestie te maken hebben en ten- j >- i slotte zyn dat alle Nederlanders, dienen het i- I komende proces met belangstelling te vol- t tie te dwingen, o.a. met Fransche steun om gen. Veel hangt ervan voor ons land af! i die moeite deed om niet gehoord te wor den. Rosali§ ging naar het venster en keek naar buiten. Een wit figuurtje be woog zich over het grasveld, bleef een oogenblik staan bij het bpeld van St. Columbus en bukte, om schoenen aan te trekken. Rosalie voelde zich verplicht op onderzoek uit te gaan er was vast en zeker iets niet in den haak met die ge heimzinnige meisjesgestalte. Ze liep de gang in. De voordeur was gesloten, maar een openstaand venster toonde, hoe de vluchtelinge het huis verlaten had. Ro salie was er in een wip door en holde over het grasveld om het meisje, dat bijna uit het gezicht verdwenen was, In te halen. Steeds harder liep het witte figuurtje en Rosalie had alle moeite om, zonder zelf gezien te worden, zoo dicht mogelijk achter haar te blijven. Eenmaal keek de vluchtelinge om en Rosalle verschool zich, haastig achter een boom, maar bleef haar in het oog hou den. Ze wist thans wie het was Sadie Brown! Eindelijk hadden ze den top van den heuvel bereikt en de nachtelijke stad, een tooverpalels schitterend met duizen den lichtjes, lag aan hun voeten. Sadie vervolgde haar tocht. Ze liep een klein, dicht plantsoen In, dat zich langs den hoofdweg uitstrekte. Plotseling, heel onverwacht, kwam een groote grijze auto den hoek om, en stopte bij een groep boomen. Nu heb ik haar te pakken, als deze mannen De hoofdlynen van ons geschil met Bel gië over het Maaswater zyn bekend. Ook, dat onze Regeering het probleem voor het Internationaal Gerechtshof heeft gebracht teneinde een uitspraak te forceeren en in verband daarmede te kunnen handelen. Er is een overeenkomst met België, ’stammende uit den tijd van 1839}. Het spreekt vanzelf, dat een dergelyke overeen komst niet meer past in het kader van 1936, want in deze honderd jaar zyn de interna tionale verhoudingen fundamenteel gewij zigd. België wil een goede verbinding met den Ryn en met het gebied, dat door den Ryn bestreken wordt. Vandaar het dringende' verzoek van Brussel aan onze Regeering om een kanaal te graven, dat aan deze eischen van België tegemoet komt. Even begrijpelijk is het, dat wy zeggen: neen, dat gaat niet want er bestaat een regeling, die niet eenzijdig verbroken mag worden. Dit probleem is echter niet zoo eenvoudig. Brussel beroept zich op den geest van het verdrag van 1839 en wel, dat wij moeten zorgen voor een behoorlijke Belgische ver binding met dien Rijn. Nu vindt België de bestaande verbinding onvoldoende in ver houding to>t de moderne binnenvaart, ter wijl wy zeggen: ook daarin vergist ge U, want de bestaande verbinding laat niets te wenschen over.” Zonder in het vraagstuk stelling te ne men, wijzen wy erop, dat van beide kanten verondersteld wordt, dat men in zyn recht is. Dat is toch altijd het geval bij partyen, die met elkaar bona-fide stryden. Het bestaande geschil veroorzaakt com plicaties. Want men bljjft stryden; men zoekt naar middelen om het gestelde doel te bereiken, terwyl de andere party nieuwe afweer moet bedenken. Een der strijdmiddelen is het graven door België van het Albert-kanaal, dat geheel j Zk.rnw .1'1 -1 -- 4. T ««.Ir maaI ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoarende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids->advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2,25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduc«erden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bU Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroef doos 35 ct. Potten 62% et en 1.04. (lOULSlHE Uil RAM OMNIUM en KOPPELWEDSTRIJD. LAGE ENTREEPRIJZEN. iDereeren. Amsterdam het paleis-vraagstuk sphiint dit-nnma+alralijV gO'.VCrkt o_ Althans is &aVe kan missen als kiespijn. Weliswaar is men daar weer begonnen met hetzelfde pro bleem op te rakelen. En het oude plan van een paleis op Zorgvliet kwam aanstonds weer boven drijven. Sedert echter het vori ge plan van de baan is, is de situatie eeni- germate veranderd, doordat het Ryk eige naar is geworden van Zorgvliet onder de conditie dat op een gedeelte daarvan een representatief gebouw zal worden gesticht. Of een paleis aan die laatste voorwaar de voldoet, is niet geheel zeker, maar in ieder geval zou dan het park als openbaar park weer afgedaan hebben en daartegen is wel eenig bezwaar te opperen. Heel belangrijk lijkt ons dus de nieuwe poging voor een paleis op Zorgvliet niet, maar het is wel curieus dat het plan weer opgerakeld wordt, nu Amsterdam zyn pro bleem heeft opgelost. Er bestaat in den Haag geen dringende behoefte aan een nieuw paleis. Het oude is ruim genoeg en er zyn daarnaast nog vier andere woningen voor het Koningshuis aanwezig n.l. het Huis ten Bosch, het paleis aan den Kneu terdijk, de Ruigenhoek én ’Tiet paleisje van wijlen de Koningin-Moeder. De beide laat- sten zijn particulier eigendom van de Ko ningin, dus tellen zy slechts gedeeltelijk „Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij ’t brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van m(jn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mjjn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en toUal gennep B D Qr MMBHIIIL TBR IN1ARB de Regeering verplicht op het Zorgvliet- terrein een representatief gebduw te stich ten, omdat dit de voorwaarde is geweest voor het geschenk, dat de familie Goekoop indertijd aan den Staat deed. Veel kans op verwezenlijking van het pa leisplan, dat nu weer opdook is er niet maar als men het maar warm houdt, komt er aïtjjd wel belangstelling voor. Het schynt nu eenmaal dat dergelyke groote onderne mingen altyd een zeker aantal jaren van voorbereiding noodig hebben en nooit eens snel en voortvarend worden afgehandeld. Alleen Rotterdam heeft indertijd zyn stad huisvraagstuk vlug opgelost. Als dat thans nog hangende was, viel wel te vreezen, dat er niet veel kans op verwezenlijking was. Ook den Haag heeft te lang ermee gezeurd. Er is een tijd geweest, dat er groote over schotten op de gemeentebegrooting waren. Het zou toen zaak geweest zijn een derge- lyk vraagstuk af te doen. Maar helaas, er kwam niets van. En nu hangt het nog steeds in de lucht en het zal er menig jaar-. tje blyven zweven. Het ongeluk voor dergelyke plannen is in een groote stad altijd merin gelegen, dat te veel personen zien er mee bemoeien. Al dadelijk is er verschil van meemng on der de architecten over het karakter van het te stichten gebouw. De voorstanders dei diverse stijlen bestrijden elkaar steeds hef tig. Vervolgens is over de keuze van de plaats in den regel geen eenstemmigheid te verkrijgen. Om deze twee redenen is ook voor den Haag de oplossing verjaren lang vertraagd. Men herinnert zich misschien dat de plaats al definitief was vastgesteld en groote complexen oude panden er voor afgebroken waren, toen op dit besluit weei teruggekomen is en het Alexanderveld ge kozen werd. Van die verandering is een jaren lange vertraging het gevolg geweest. Nok altyd is nu de kans van verwezenlij king der plannen niet zóó groot, dat men van zekerheid dienaangaande kan spreken. Het’gaat verder met de financiën zóó slecht, dat daardoor het uitzicht zeer on gunstig is. Wanneer wy het ,,bofje” zien, dat Amsterdam nu heeft gehad met zyn stadhuisplan dan zyn wij daarop wel eeni- germate jaloersch. De huisvesting van het gemeentebestuur in de vorstelijke residen tie is inderdaad zeer treurig en het is haast krijg je meteen Je geld. Best, gromde de chauiieur, zien over den motor buigend. Rqsalie’s hart klopte zoo hevig dat ze vreesde dat de samenzweerders net moesten nooren. Binnen twintig minuten moet ik dat malle wicht ontmoeten. Ik heb haar gezegd, aan het andere eind van net bosch te wachten, en ik kan daar in tien minuten zijn, Heb je nog iets in Je veld- flesch? De mijne is leeg. De man knoopte zijn jas los en stak de hand in een binnenzak. Hier baas, zei hij en gaf hem een flesch. Dick Bryce nam een flinke teug en werd onder den invloed daarvan weldra mededeelzaam. Dat zal me een herrie geven in de kostschool, als ze hun mlllionnalrskind missen, lachte hij. Wat is dat? Hij keek om. Ik hoor niks, zei de chauffeur stroef. Het was net of Ik iets hoorde. Het klon kals een half-onderdrukte stem. Verbeelding waarschijnlijk... Misschien om zijn ontstelden geest wat te kalmeeren, nam Dick nog een slok. Rosalie had haar gezicht in den voch- tlgen grond gedrukt om den kreet, die haar ontsnapt was te smoren. „Het mil lion airskind!” Daar bedoelde hij natuur lijk Sadie Brown mee, de ellendeling. Wat moest ze in vredesnaam doen? Ze was zoo geschokt door de ontdek king dat het haar onmogelijk was rustig over Belgisch gebied gaat en dat Luik met Antwerpen zal verbinden. Het water voor dit kanaal tapt België uit de Maas af. „Dat mag niet” zegt ons land, „ook hiervoor be staat een regeling, stammende uit 1839 en later, waarby het aan ons is overgedragen om uit de Maas water op Belgisch gebied te brengen”. {n den tusschentijd zijn er nog andere po gingen gedaan om Nederland tot capitula- Als lang genoeg over een plan is gepraat en gedelibereerd zonder dat er een oplos sing is gevonden, treedt er in den regel een periode van rust in, die op een goeien dag Wéér overgaat in een nieuwe fase van pra ten en delibereeren. «Nu voor J k is opgelost, schynt dit aanstekelyk gewerkt te hebben op de Residentie, Dick Bryce stapte uit en stond In het maanlicht. Hij was in avondkleeding en met zijn aristocratische houding en re gelmatige trekken had hij. iets van een Jongen Apollo. Maar zijn uiterlijk maakte niet den minsten indruk op Rosalie; ze voelde enkel bittere schaamte bij de gedachte, dat ze dezen man eens toegestaan had haar te kussen of zelfs maar aan te raken. Ze spande haar ooren in om te ver staan wat hij zeide. Nu, als je dan maar zorgt, dat Je er over een uur met den auto bent, en denk aan wat ik je gezegd heb. Zoodra Je me met het meisje ziet aankomen, stap je uit en staat klaar met de chlo roform. Dan zal ik me onder een of an der voorwendsel even verwijderen en jij houdt haar den lap stevig onder den neus. Je weet, waarheen je haar bren gen moet. Ja, was het norsche wederwoord. Denk erom, als je den boel ver knoeit, dan ben je nog niet gelukkig, Alleen Sadie Brown, die verwacht had het middelpunt der algemeene bewonde ring te zullen zijn, hield zich mokkend appart. Ik haat haar, dacht ze bitter en ze wierp donkere blikken op het veelgesma de „gouddelverskind”. Chicago Charley en de rest van het gezelschap uit Glenconnel zouden een Paar dagen in een hotel logeeren en zij verlieten met trots en blijdschap in het hart de groote kostschool met de af spraak, den volgenden morgen terug te komen. Het was na middernacht, toen Rosalle m bed stapte, maar na al de emoties van den avond kon ze niet Inslapen en daar om deed ze een warme kimono om en In een gemakkelijken stoel ervoor itten. Het groote schoolgebouw lag don en stil. Plotseling vingen de scherpe i v^n Van het meiBJe het geluld op van oetstappen, die zachtjes door de gang klonken. We kon net zijn? Blijkbaar iemand. Dinsdag 18 Aug. Giethoorn, Hoi- landsch Venetië 3.75 p. p. ver mak. bei. en punteren inbegr. V/i vertr. Woensdag 19 Aug. VOLENDAM MARKEN, compleet 2.95, vertr. 5% v.m. Donderdag 20 Aug. Walcheren. Goes, Middelburg, Vlissingen 3.50 p. p. vertrek 5% v.m. Zondag 23 Aug. eveneens Giethoorn 3.75. 7 uur v.m. Op verzoek diner 1.25. Inl. RABOUW, Oosthaven 34. (Wordt vervolgd.) me

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 3