VEE- EN ZUIVELTENTOONSTELLING 26-27 AUGUSTUS 1936 TE GOUDA. mo m Beurs van Amsterdam- De heer De Heer was in Nederland eerst op kunstgebied werkzaam; hij wilde' dan leeraar worden. Hy haalde in Nederland de acte M.O. Boekhouden en werd tot een der Nederlandsche accountantsvereenigingen toegelaten. Daarop vestigde hy zich als ac countant te Berlijn, waar het accountants wezen nog in zyn kinderschoenen stond. Zijn scherpzinnige rapporten trokken zeer de aandacht. Hij was o.a. accountant van het Mansfeld-concern en leidde de reorga nisatie van deze Duitsche kopertrust. Toer. het Duitsche accountantswezen wettelyk werd geregeld, werd de heer De Heer als „amtlich bestellter Wirtschaftsprüfer" toe gelaten. De heer De Heer, die aan den Kaiserdam gevestigd is, verheugt zich in een zeer drukke practyk. Eigenaardig is het, dat de heer De Heer ook leider van de N-S.B. is en sedert onge veer een jaar zelfs propagandaleider voor de N.S.B. te Berlijn is. Het is wel een eigen aardige vorm van represaille: omdat er in de Nederlandsche provincie Limburg vier Duitsche nationaal-socialisten over de grens werden gezet, wijst de hoofdcommissaris van politie te Berlijn uit den propa gandaleider der Nederlandsche nationaal- sicialisten te Berlijn! Men ziet nu ook, wat van de praatjes, dat de heer Mussert op Duitsche ondersteuning kan rekenen, waar is. De heer Eric van Lith Harrebomée, zoon van een Nederlandsche zee-officier, is se dert Januari 1934 tweede secretaris van de Nederlandsche Staatsburgervereeniging „Hollandia". Hy leidt het bureau dezer ver- eeniging. De heer Hes is een der talrijke Neder landsche dentisten, die naar Duitschlahd gingen om daar een eigen practyk uit te oefenen. De heer Hes, die reeds vele jaren te Berlyn gevestigd is, heeft een drukke practyk. Protest van onzen gezant te Berlijn. De retgeeringspersdiensft meldt over het gëbeurde he^ volgende: Tn den loop der laatste jaren hebben de Nederlandsche autoriteiten zioh me r- malen genoopt gezien, hier te lande ge vestigde Duitschers uit te wijzen, daar zij bleken te lebben gehandeld in strijd, met de regelen the de regeering had gestind ten aanzien van de organisatie van vreemdelin gen hier te lande in verband met 4e hunnen aanzien geldend verbod van politie ke actie. Kortelings moesten op dezen grond we- dpr vier Duitschers. werkzaam by de steen kolenmijnen in Limburg, uit het land wor den verwijderd. Voordat aan hét .besluit tot uitwijzing gevolg was gegeven, werden door het Duitsche gezantschap ,bjj het Mi- klaarden hem, dat de schade niet aanzien lijk was, hoewel drie bommen op de stad vielen Eén ontplofte nabij een huis, waarin verscheiden» families wonen, een muurtje werd' vernield en een nabijgelegen huis licht i beschadigd. De tweede bom viel in een tuin, de derde in het veld buiten de stad. Slechts een vrouw werd errfstig tal andere personen wer Ook het bombardement van gisteren heeft geringe schade aangericht en eischte niet, zooals van sommige zijden verluidde, een honderdtal BINNENLAND. Op Koninginnedag verseh brood. De Minister verleent toestemming tot vroegtijdige aflevering. Blijkens aankondiging in de Staatscou rent geeft de Minister van Sociale Za^en op den Koninginnedag dispensatie van de bepalingen in de bakkerij paragraaf van de Arbeidswet, welke de aflevering van het des ochtends gebrakken brood vóór tien uut in den morgen verbieden. Op 31 Augustus zal het dan toegestaan zijn, dat in, alle brood bakkerij en in het Ryk voor patroons en gezellen, in plaats van des morgens te vjjf uur, reeds te drie uur wordt begonnen met den gewonen bakkersarbeid In de bakkerijen met meer dan zes gezellen, waarin in den regel thans te drie uur v.m. met zoogenaamden vóórarbeid aangevangen mag borden, is het bovendien vergund met dat werk, bestaande hoofdzakelijk in het gereedmaken van deeg en ovens, om één uur des nachts te beginnen. Op den Koninginnedag mag van half acht des morgens uit de bakkerijen het versche brood vervoerd worden en yan acht uur af wordt toegestaan het te verkoopen of af te leveren. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 26 Aug. Aanvoer 613 partijen, met r.m. Prijzen le kw. 2123, 2e kw. 1820, zware tot 26.Handel taaag. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Schaaktournooi te Nottinghai Lasker verslaat Euwe. Gisteren heeft te Nottingham Dr. Euwe verloren van Lasker. In een zeer eenvou dige stelling maakte hy op den 23sten zet een groven foutieven zet. Toen Lasker na melijk Euwe's paard aanviel, beantwoordd onze landgenoot deze dreiging met een te genaanval op Lasker's paard, daarbij over het hoofd ziende, dat Lasker door een pion offer gelijktijdig Eeuwe's raadsheer kon aanvallen. Na het stukverlies speelde Euwe materie ven Burionlandaeh, Zaken stappen pog tten zett(,n d maar gaf toen den ondernomen, strekkende «n de uitzetting hopeloozen strijd op. te doen opschorten en een nader onderzoek I De 05erige nitsiagen luiden: terzalke te doen instellen Er zouden wellicht termen zyn geweest I om aan dit verzoek tot een nadar onderzoek te voldoen, ware het niet, dat van Duitsch» zijde de bedreiging wend geuit dat, niet aan het verzoek) voldaan, vier willekeu rige Nederlanders uit Duitschland zouden worden uitgewezen. De ambtenaar van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bij wien de démarche werd gedaan, had nog, alvorens de regeering met den Duitschen stap ini kennis te stellen, er met nadruk op gewezen, dat de bedreiging wel haast on mogelijk zou maiken, het Duitsche verzoek in overweging te nemen, dodh men bleek te Berlyn niet bereid die bedreiging terug te 1 De Nederlandsche Regeering harerzijds was niet bereid, onder bedreiging Aljechin wint van Bogoljoebof. Flohr remise met Fine. •Capablanca wint van Alexander. Tylor remise met Winter. Bo winhik wint van Vidmar. Thomas verliest van Rechevsky. Tartokwer was vry. 472e STAATSLOTERIJ. 3e klas. Trekking van 26 Aug. 9975 2107 besprekingen te voeren, en de uitzetting ^j8 van Duitschers uit Nederland heeft hierna conform het besluit plaats gevonden. De uitwijzing van Nederlanders te Ber lijn is dus als een represaille op te vatten, als hoedianig zij ook door de Duitsche re geering ter kennis van de betrokken Neder landers is gebracht. Aan Mr. Ms. Gezant is opgedragen te Berlijn tegen de voorgenomen uitzetting, als zynde in strijd met de bestaande ver dragen te protesteeren en op intrekking er van aan te dringen. 25.Of 5000 f 400.- 100.—: 3886 Pry zen van 45. 107 227 327 367 565 11565 1599 1609 1669 1927 1968 2075 2566 2704 2799 3204 3836 3921 3926 4220 4360 4463 4510 4647 6014 5027 5676 5758 EEN KALME DAG IN SPANJE. Over gevechten niet gerept. Met Dinsdag is wederom een dag voorhal gegaan zonder dat er op militair gebi# veel is voorgevallen. De toestand schijnt Ih een impasse te zyn geraakt, althans voor het oogenbliky De regeering beweert, dat zij verscheidene overwinningen heeft be haald maar de opstandelingen schijnen in de verschillende steden, waar zy nog steeds meester zyn, niet meer geneigd tot wijken dan zy verscheidene weken geleden reeds waren. BehalVe het feit, dat er schaarschte aan levensmiddelen heerscht, kan gezegn worden, dat de toestand in Madrid kalm is. Sinds Zaterdag j.l. fungeert een speciaal gerechtshof, samengesteld uit vertegen woordigers van de verschillende organisa ties van het volksfront. Het is ingesteld voor de behandeling van zaken tegen offi cieren en anderen, die van muiterij worden beschuldigd. Er hebben reeds vier executies plaats ge had en talrijke veroordeelingen tot gevan genisstraf zijn uitgesproken. Van regeeringszyde verluidt, dat in de laatste twee of drie dagen talrijke Moor- sche regulares naar de regeering zijn over- geloopen, omdat zy slecht betaald en ge voed werden. Irun niet ernstig getroffen door het bombardement van de nationalisten. Een vertegenwoordiger van Havas is een tuur na het bombardement van Irun door de nationalisten de staid1 binnengerukt. De Volksfronten dde op wacht stonden, ver- 5834 6723 6880 7089 7098 7126 7805 8051 8321 8514 8671 9236 9246 9494 9549 9583 9938 10116 10763 11028 11189 11531 11786 11886 12466 12590 12627 12840 12881 13091 13223 13738 13791 14010 14043 14261 15080 15277 15596 16997 16176 16177 16309 16796 16952 17401 17620 17587 17772 17837 18097 18503 18566 18800 18921 19407 19634 19701 19911 20179 20632 20669 20896 RADIO-NIEUWS. Woensdag 26 Augustus. Hilversum I. 1875 M. V.A.RA. 5.30 Mignon-kwLnbet; 6.The Lucky Stars; R. V.U. 6.30'Causerie; V.A.R.A. 7.— Sport- uitzending; 7.20- Gramofoon; 7j30 Zang; 7.50 Causerie over de a.s. naai- en kniples; 8.— Herh. S.O,S. ber.; 8.00 Nieuwsberich ten; 8.15 Gramofoon; 9.— V.AJR.A.-orkest; i 10.— Nieuwsberichten; 10.05 Zang: 10.20 Vervolg concert; 11.16 Gramofoon; 11.30— 12 Orgelspel. Hilversum II, 301.5 M. N.CJLV. 6.— Kin- deruurtje; 6.Gramofoon; 6.30 Afgestaan; 7.— Ned. Chr. Persbur.; 7.15 Gramofoon; 7.45 Reportage; 8.-r- Nieuwsberichten; 8.15 N.C.R.V.-orkest9.— Medische causerie; 9.30 Vervolg concert: 10.30—11.30 Gram of. Donderdag 27 Augustus. Hilversum I, 1875 M. A.VJfcO. 8—9 Gra mofoon; 910 Jetty Cantor's Ensemble; 10—10.15 Morgenwijding; 10.16—>10.30 Gra mofoon; 10.3011.16 'Jetty Canitor's Ensem ble; 11.16—11.45 Omroeporkest; 11.45—12 Gramofoon; 12—12.46 Omroeporkest; 12.45 1 Gramofoon; 11.80 Concertorgel en viool; 1.302.06 Aeolian-orkest; 2.05—2.50 Kovacs Lajos; 2.504 Omroeporkest; 4 4.30 Voor zieken en thuiszittienden: 4.30-5 wordt hier ter stedie op hiet Veemarktterrein en in het voormalige kazernegeibouw een Vee- en Zuivel ten toon stelling gehoudén, weifee beoogt een demon stratie te geven van wat Gouda en omge ving op het gebied van vee en zuivel praes- I op dit bereikt. J Ten einde nauwer contact tusschen deze bestuurders en belanghebbenden te verzeke- 1 ren, heeft het Goudlsche gemeentebestuur I permanente commissies in het leven geroe- I pen, welke uitsluitend in het belang van Het is al een achttal jaren geleden dat de markten en daardoor .in dat van de op hier ter stede zulk een tentoonstelling die markten aangewezen landbouwers en plaats had. Ware het niet dat de latere ja- veehouders werkzaam zyn. ren de landbouw en de handel aan allerlei Men behoeft slechts rond) te zien, op dit regelen was gebonden ten aanzien van de marktterrein om te constateeren, welke productie en den uitvoer, ongetwijfeld zou „tastbare" gevolgen dit contact heeft, gehad, zulk «en tentoonstelling al veel vroeger plaats hebben gehad. Het is altyd van groot belang dat op gezette tyden naar buiten wordt getoond waartoe men in staat is. Dat de beteekenis van Gouda's markt daarmede in sterke mate verband houdt, is duidelijk Het is dun ook niet een toevalligheid dat de organisatie van deze tentoonstelling is uitgegaan van het Goudsche Marktwezen. Hedenmorgen is de tentoonstelling ge opend door burgemeester Gaarlandt, in te genwoordigheid van tal van voor aanstaan den op het gebied van den landbouw en den zuivel, die zich bereid hadden verklaard voor deze tentoonstelling een eere-comité te vormen. Daarnaast waren er ook de burge meesters van vrijwel alle omliggende ge in, die eveneens in het eere-ccynité zitting genomep. Openingsrede van Burgemeester Gaarlandt. In het Restaurant van de Veemarkt, dat feestelijk met bloemen was getooid heeft burgemeeser Gaarlandt de genöodjgden al- cijfers omtrent aanvoeren kun nen daarnaast illustreeren, dat de Goudsche markten, danik zy dit bestuursbeleid, en bij gestaan door de mannen uit de praktijk, het natuurlijk aangewezen terrein hebben be houden niet alleen, doch steeds en met suc ces naar aanpassing aan de behoeften van Den hartelijk welkom roep ik U toe en ik doe dat uit naam niet alleen van het ge- gemeentehestuur van Gouda, maar evenzeer namens het Tentoonstellingsbestuur, dat op het punt staat het resultaat van moeiza- men voorbereidingsarbeid aan U te toonen. Tweeërlei doelstelling heeft bij de inrich ting dezer tentoonstelling voorgezeten. In de eerste plaats werd het van belang houders in de gelegenheid te stellen op het Goudsche marktterrein de producten van hun bèdrjjf ten toon te stellen. Daarnaast werd beoogd, op de voordeelen van de Goudsche markt de aandacht te ves tigen. Ten slotte was het gemeentebestuur van oordeel, dat een paai- fleurige dagen in dezen tyd van zorgen en onzekerheid aan Gouda en omgovihg welkom zouden zijn. Het concours hi^pique, dat de beste des kundigen uit deze streek Ihebben voorbereid, zal hiertoe medewerken. Het was in be*» 1966, dat Ik een. bezoek bradht by dep. hëër Sieuwertsen, den vol- ijverigen secretaris van de plaatselijke af- deeling der Holltmdséhe Maatschappij van Landbouw en hem het eerst het plan voor legde van een in OoUda te houden zuivel- Het denkbeeld viel in goede aarde en oogenblilkkelijk daarna stelde zich onze wet houder voor 'het Marktwezen in verbinding met de leden der Marktcommissie en der Adviescommissie voor het Goudsche Markt wezen, ten einde hen voor het plan eener tentoonstelling te winnen. Het heeft geen overreding gekost. Mede als gevolg van het regelmatige contact, dat onze wethouder, wiens groote verdiensten voor onze markt ik in dit gezelschap niet -behoef uiteen te en, met deze. adviescommissie onder houdt en van den grooten steun, dien de leden der commissie aan onze markt verlee- ■nen, werd het denkbeeld met instemming roet. Vanaf dat oogsnbiiik dateeren de voorbereidende maatregelen, die een om vangrijken arbeid- hebben gekost en groote inspanning en toewijding hebben geëischt. ik stel er prijs op, namens het gemeente- istuur, aan wethouder Koemans en aan het Dagelyksch Bestuur van het Algemeen Comité een woord van welgemeenden dank uit te spreken voor al hun arbeid, aan deze tentoonstelling besteed, en de overige leden van het Algemeen Comité en de leden der b-commissies, en niet het mine,, aan de en van het eere-comité voor hun moree- steun erkentelijkheid te betuigen. Het spijtig, dat Z-EXe. onize Minister van Landbouw en Visscherü en Z,Exc. de Com missaris der Koningin in dit gewest, beiden door uitstedigheid niet in staat zijn, hier aanwezig te zijn. Zij, allen, zonder uitzon dering, hebben, ieder op zijn wijze, getoond de belangen van de Goudsche markt en van ben, die hier geregeld hun producten aan voeren, een goed hart toe te dragen. Verdient onze markt deze belangstelling, dezen steun en de duidelijk getoondé mede- streefd. Dat zulks steeds gemakkelijk kon worden bereikt, kan niet worden gezegd. De boe renstand en de kooplieden blijven actief ondanks de moeilijke tijden, welke op elk gebied moesten en nog worden doorge maakt. Deze activiteit verhoogt de concur- rentiögeest op gezonde basis, maar vraagt daarnevens telkens om betere outillage van de gelegenheid om den wedijver in elke branche tot op het laatste oogervblik dus tot op de markt te kunnen uiten. De deskundigen roemen deze activiteit zoowel van de streek als van dien handel en pry zen het beleid van het Marktbedryf. He' stemt tofc voldoening, dat de. waardeering wederkeerig blijkt te zyn. Het gevolg hiervan is tot op heden ge weest, dat tie Goudsche markten zelfs in deze moeilyke jaren zijn gebleven belang rijke handelscentra, welike bereid en gereed zyn de verwachte hoogere aanvoeren in de en in verre toekomst te blijven ver- Is voor dit optimistisch geluid thans •wel een grond aanwezig? Laten wij de deskudigen in hun oordeel volgen. Zy verklaren: Een welvarende streek met grasrijken bodem, bevolkt door nyvere boe ren, paraat om van elke opleving in de economische toestanden gretig gebruik te maken, staat gereed om meer te geven, dan (te vraag hans' eischt. Dank Zy de aanpas- gediend en de op deze markten schier aan gewezenen hebben tot heden weten te waar deren, wat vaak met groote kosten sing aan de crisisomstandigheden, welke naar (het zich laat aanzien dit jaar reeds grootte aanvoeren op de Goudlsche markten zal doen noteeren, lykt de toekomst nog gunstiger aspecten te openen. De streek ia gereed haar aandeel in die aspecten te nemen... de Goudsche markten staan diaarby niet achter. Ook zy zyn paraat en zullen dit bly'ven, dank zij de hiervoren samenwerking van bij uitsték Behalve de inzendingen der kaaS!! zyn er ook andere exposities op zuiveW bied. Daar zyn de Vereeniging voor Mrit controle „Zuid^Holland" te Rotterdam 1 er in samenwerking met het MelkcontrSI station V.V.Z.M. te Den Haag een Zd kon worden heeft ingericht waarin tot uiting komt hn noodig het is voor de hygiënische behande ling van de zuivelproducten te zorgen- WT der is er het Crisis-Zuivelbureau met ziin attractieve reclame, de E.R.M.l. met room ys en diverse melkproducten, de fa. J Cos ter Zonen, die op een alleraardigste wijze haar kaasstremsel demonstreert, de strem- sel blyft zonder ophouden uit de flesch vloeien. Zoo is er ook de firma S. J. ViBse* uit Uitgeest, eveneens met kaasstremsel en exposeeren de Gebrs. Bakker en Zonen Haastrecht, in samenwerking met fa. c' van 't Riet en A. Blom uit Aarlanderveen diverse landbouwwerktuigen en zuivel», reedschappen, die zy in bedrijf demonstree- ren. Ter opluistering zyn er de Producent, die in een zeer levendige stand laat zien dat zy haar kaas naar alle landen verzendt terwyl de Kaashndel-Maatschappy „Gouda" Mak by den iygang een zeer typische uit beelding geeft van haar kaasaanvoeren op de markt met een zeer fraaie jachtwagen, waarbij dan tevens de kaas in al haar vor.' men en verpakkingen aanwezig is, om aan te toonnen dat deze producten naar alle windstreken worden verzonden. Op de bovenzaal is voorts ter opluiste ring aanwezig een groote collectie pluimvee en konijnen van de Vereeniging „Gouda en Omstreken", waaronder ta| van mooie exem plaren zyn. De VeetentoonstelliRg, Het vee, dat is geëxposeerd, is gerubri ceerd in geregistreerd en ongeregistreerd vee, voorts in vette koeien, schapen en var kens. Over het geheel genomen is de be oordeeling van deskundige zijde over deze inzendingen niet onverdeeld gunstig, doch matig te noemen. Het geregistreerde vee is verdeeld in 12 klassen, waarvoor er 70 inzendingen zijn, het ongeregistreerde vee is verdeeld in 16 klassen. Daardoor zyn 96 inzendingen. Van de vette koeien zyn er, verdeeld in 5 klas sen, 19 inzendingen, van de schapen zyn er 18 inzendingen verdeeld over 4 klassen en van de varkens zijn er 48 inzendingen ver deeld over 13 klassen. De jury's, die voor elke rubriek een an dere samenstelling had, kende de bekronin gen toe, welke hieronder volgen. De Hilversum II, 301.5 M. K.R.O. 8—9.16 Gramofoon; N.CJÏ.V. 10.— Gramofoon; 10.16 Morgendienst; 10.46 Gramofoon; K. R.O. 11.— Gramofoon; 11.30—12 Godsd. halfuurtje; 12.16 Gramofoon; 12.30 K.R.O.- orkest en gramofoon; K.O.R.V. 2.Zang; 2.416 Gramofoon: 8.158.45 Voor de vrouw; 4— Hijivel lezing. De Goudsche markt is het aangewezen iddelpunt voor deoi handel in vee en zui velproducten voor een ruime omgeving. gunstige ligging onzer cantrum- ïte heeft reeds in de grijze oudheid haar natuurlijke aantrekkingskracht op déze omgeving uitgeoefend en de Goudsche markten hebben zich daardoor van oud-her onder de belangrijke handelcentra gerang schikt. Door aanpassing aan de behoeften van de en behartiging van de belangen harer voornamellik landbouw en veeteelt beoefende bevolking hebben de Goudscbe markten zich door alle tijdfcw deze belang rijke Dlaats kunnen verzekeren. De bestuurders deoer stad hebben steeds een open oog gehadl voor de belangen, wel ke middels baar maikten konden worden Heeren, Mede om dit te toonen ziin deze tentoon stellingen georganiseerd. Het stemt tot vreugde, dat zoovelen gebruik hebben ge maakt van deze gelegenheid om te bewiizen, wat met de reeds genoemd^ energie kan worden bereikt en dat zelfs in gedrukte tijden ais thans worden beleefd. Het is in- tusschen klaar en duidelijk, dat omtrent die energie niet te veel is gezegd. In de rubriek kaas zijn 60 inzendingen aanwezig, terwijl 245 inzendingen op het gebied van vee en varkens onze aandacht vragen. Deze ruime aanvoeren zouden er op Wijzen, dat de volgende tentoonstelling niet als in het verleden, 8 jaar op zich behoeft te laen wachten. Met een woord van welgemeenden dank voor Uw aanwezigheid spreek ik den wensch uit, da, deze' Vee—ew Zuiveltentoon- steffing zal beantwoorden aan de doelstel lingen, waarmede zj| z(jn in het teven ge roepen en verklaard ik haar voor geopend. (Applaus). Nadat het applaus verstomd was weer klonk ons Volkslied, dat door alle aanwezi gen staande werd aangehoord. Kondgang over de Tentoonstelling. Onder leiding van den Algemeen Voor zitter, den heer C. H. Koemans, Wethouder voor het Marktwezen en de leden van het Dagelijksch Bestuur van het Algemeen Co mité begaven de burgemeester en verdere genoodigden zich naar de tentoonstellings zalen waar de zuivelproducten in al bon vormen zijn geëxposeerd en vervolgens naar de veemarkt, waar het vee stond opgesteld en de varkens lagen. Zooals reedt eerder gemeld, bestaat het bestuur uit de heeren B. Sleeuwenhoek, Nieuwerkerk a. d. IJssei, le vooritter; A. Stuurman, Bonrepas, 2e voorzitter; C. J. van Aa, Gouda, secretaris; H. C. Runge, Gouda, 2e secretaris; A. Re- nes, Bergambacht, penningmeester; J. P. Anemaet Gouda, 2e penningmeester; N. van Leeuwen, Nieuwerbrug en J. C. Moons, Waddinxveen. De Zuiveltentoonstelling. De geëxposeerde kaas, 60 inzendingen, is verdeeld in 5 klassen, naar gelang van het gewicht, n.l. van 3—6 K.G., 6—9 K.G., 912 K.G., 1215 K.G. en zeer zware kaas. Daar zjjn reusachtige kazen bij. De inzendingen, op enkele uitzonderingen na aïle uit de Krimpenerwa^rd afkomstig, z(jn over 't algemeen zeer goed. Ze zijn be oordeeld door een jury, bestaande uit de heeren A. Breekland, Bodegraven, J. v. d. Vlist, Gouda en de rykszuivelconsulent Ir. W. J. Huisman. De door de jury toegekende bekroningen volgen hieronder. Op den eersten tentoonstellingsdag het bezoek, althans jn de morgenuren, nog I niet uitenpate druk. Hedenavond zal dit n* het concours-hippique, dat hedennamiddag op het terrein aan den Hoogen Schieland- schen Zeedyk plaats vindt, ongetwijfeld drukker zyn. In de stad was er een gezellige drukte. De draaimolen ap de Nieuwe Markt had het t vandaag wat druk van de jeugd, die zich dat) vermaak niet liet ontgaan en er heel veel prèt heeft gehad. I Op de Markt heeft de kiosk van de Crisis Zuivel Centrale heel wat bekijks, zoowel om het uiterlijk als om hetgeen daar geboden wordt. jj f I In het late namiddaguur was het perso neel van heti Marktwezen druk in de weer om het Veemarktiterrein op te ruimen en weer geheel in orde te brengen voor de markt van morgen. Zooals hekend is vanavond en morgen fle Zuivel-Tentoonstelling nog geopend en zal morgenmiddag te half drie de rlngrljderij mef tilbury's op de Markt aanvangen. Van half twee tot half vyf heeft de propagandt- optocht) voor den Zuivel plaats. De tentoonstelling wordt Donderdagavond te 5 uur gesloten. Tot besluit) is er Donder dagavond een concert van !he+ Stedelyk Mu ziekkorps op de Marlet. Bekroningen Vee- en Zuivel-Tentoonstelling Goudn 26—27 Aug. 1936. Rubriek Kaas. Klasse I, Goudsche Kaas van 3o K.G.: le pry's A. van Eyl, Stolwyk C 12; 2e pr. WC. Both W.Czn., Stolwyk G 39; 3e pr. G. Vonk Noordegraaf, Ouderkerk a. d. IJs sei. Klasse 2. Goudsche Kaas van 9 K.G.: le prijs C. Snoek Jzn., Bergambacht E 128; 2e pp. A. Hailing, Ouderkerk n. d. IJssei A 18; 8e pp. A- van Eyl, Stolwyk C 12. Klasse 3. Gopdsche Kaas van 9—12 K.G.: le prijs C. Kempepaar, Aarlayderveen; 2e pr. A. P. Btreefland, Lekkerfeepk; 3e pr, F- Verburg, Stolwyk, Benedenkerk. Klasse 4. Goudsche Kaas van 1215 K.G.: le prys G. Oskam, Vlist 60; 2e pr. A. van Eyl, Stolwyk C 12; 3e pr. L. de Vries CJz„ Stolwyk D 38. Klasse 5. Zeer zware Kaas: le pry's J Oskam Wzm, Schoonhoven, Bonrepas 21; 2e pr. A. A. Bodegon», Stolwyk. Schoonaude F 9; 3e pr. Cf Bongere, Stplwijk C 67a. Extra pr\js Jan Oskam, Schoonhoven, Pop- repas. Rubriek I. Geregistreerd Vee. Klasse 1. Oudere stieren (geboren vóór Oct. 1934): le prijs Fok- en Centrale Ver. Utrechts' Eersteling, Montfoort met Pias; 2e pr. Gftbr. A. J. en D. Scheer Berken- woude met Theo; 3e pr. A. Boer, Gouderak B 201 met Kooistee Apis II. Klasse 2. 1%-jarige Stieren (geboren na 1 Oct. 1934): 2e prys: C. Habben Jansen, Stein by Haastrecht met Jaantje's Prins; 2e pr. J. G. Baars, Zwammerdam, met Adel- bert Vaan 27; 3e pr. M- de Gier, Haastrecht, met Frederik I; 3e pr. M. L. Moons, Achter- willens H 7, Gouda met Paul; 3e pr. A. v. d. Berg, Gouderak B 200 met Frans 125. Klasse 3. Kalfstieren (geboren na 1 Dec. 1935): le prijs Wed. C. Baars, Reeuwyk, Oudeweg G 5 met Marinus; le pr. B. Slob te Hoornaar met Grietje's Gerard; 2e pr. D. de Jong te Hoornaar met Roosje's Hil- gondus; 3e pr. A. Bongers te Hoornaar met Jonker; 3e pr. C. Habben Janssen, Stein by Haastrecht niet Jetje's Sjoerd; 3e pr. W. Boer, Bodegraven met Ferdinand VII. Klasse 4. Kuiskalveren (geboren na 1 De cember 1935): le prys W. Boer Bodegraven met Yke lil; 2e pr. S. J. Visser, Rynsater- woude met Wodan; 2e pr. A. Miltenburg, Hekendorp 117 met Cato XIX; 3e pr. S. J. Visser, Rynsaterwoude, met Markies; 3e pr W. Parmentier, Bleiswyk met Dirkje III. Klasse 6: Melkkoeüen (geboren Octobei 1932: le prys Gebr. Zwanenburg Bodegra ven met Corrie; le pr. E. Kahn, Zoetermeer met Jeltje; 2e pr. J. de Hoop, Gorinchem met Juliana IV; 2e pr. S. J. Visser, Rynsa terwoude met Harmpje; 3e pr. E. Kahn, Zoetermeer met Jeltje XXII. Klasse 7. Melkschotten: le prys F. Slob, Goudriaan, met Nora; 2e pr. A. Miltenburg, Hekendorp, met Cato XVIII; 3e pr. C. W. Kasbergen, Snelrewaard met Christina. Klasse 8. Melkvaarzen: le prijs F. Slob, Goudriaan met Jannigje; 2e pr. C. W. Kas bergen, Snelrewaard met Hanna; 3e pr. C. W. Kasbergen, Snelrewaard met Pietje V Klasse 9. Zichtbaar drachtige Vaarzer, met minstens 2 breede tanden: le pr. F. Slob, Goudriaan met Gerry; 2e pr. E- Kahn, Zoetermeer met Elsje; 3e pr. A. Miltenburg, Hekendorp met Myne III. Klasse 10. Pinken: le prys: S. J. Visser, Rljnsaterwoude met Mientje; 2e pr. S. J. Visser, Rynsaterwoude met Toos; 2e pr. Gebr. Scheer, Berkenwoude met Geertje IV 3e pr. Gebrs. Zwanenbürg, Bodegraven met Piena. Klasse 11. Collectie 4 Melkkoeien van één eigenaar: le prys E. Kahn, Zoetermeer met Jeltje 106, Jeltje 22, Dirkje 31, Ietje 16. Klasse 12. Collectie 4 Pinken van 1 eige naar en 1 vader: le prys S. J. Visser, Rijn- Rubriek II. Ongeregistreerd Vee. Kla8Sfe 1. Oudere Stieren: le prys H. Ho- gendoorn; Hekendorp; 2e pr. A. W. Roden burg, Capelle a. d. IJssei; 3e pr. J. Kas bergen, Hekendorp. Klasse 2. 1 Mi-jarige Stieren (zonder jan den): le prys Fa. M. den Hollander en Zn., Nieuwerkerk a. d. IJssei; 2e pr. F. J. Mul der, Lopik; 3e pr. B. Sleeuwenhoek, Nieu werkerk a. d. IJssei. Klasse 3. Kalfstieren: le prys Fa. M. den Hollander en Zn., Nieuwerkerk a. d. IJssei; 2? pr. J. v. d. Stok, Vlist 74; 3e pr. Fa: M. den Hollander en Zn., Nieuwerkerk a. 1 IJssei. Klasse 4. Kuiskalveren: le prys Gebr. J. en P. v. d. Berg, Bergamhacht; 2é pr. Fa- li. den Holayder en Zn., Nieuwerkerk a. d- IJssei; 3e pr. A- W. Moons, ReeuwUk Klasse 5. Beste groep 4 Kulskalveren v#n één eigenaar: le prijs Fa. M. den Hol lander en Zn., Nieuwerkerk a. d. IJssei. Klasse Melkkoeien: le prijs G. Vonk, Ouderkerk a. d. IJssei; 2e en 3e pr. J. van Reeuwyk Gouda. Klasse 7. Melkkoeien (geboren tusschen 1 October 1932—1 October 1933): le prys: Gebr. J. en P. v. d. Berg, Bergambacht; 2e pr. J. van Reeuwyk, Gouda. Klasse 8. Melkkoeien (geboren tusschen 1 Oct. 1933—1 Oct. 1934): le prys H. Zant- man, Badhoevedorp; le pr. J. van Reeuwyk, Gouda; 3e pr. P .Donker, Hekendorp. Klasse 9. Zichtbaar drachtige vaarzen met minstens 2 breede tanden: le prijs H. Kraan, Haastrecht; 2e pr. B. Sleeuwenhoek, Nieuwerkerk a. d. IJssei; 3e pr. J. Post, Ketel; E.V. B. Sleeuwenhoek, Nieuwerkerk a. d. IJssdl. Kipsse JO- Pinken: le prys J. vap Reeu-, wijk, Gouda; 2e pr. Gebrs. J. en P. van den Berg, Bergambacht; 3e pr. G. J. de Ruiter, Waddinxveen. Klasse 12. Collectie 4 Pinken van één eigenaar: le prys Bond van Oud-Leerlinger.. Nieuwerkerk a. d. IJssei. Klasse 13: De beste koe voo- de mestery, Van eiken leeftydle prys: H. Zantman Jr.,' Badhoevedorp; 2e pr. R. J. van Dijk, Stein by Haastrecht. Klasse 14. De beste Melkkoe, geschikt voor den stier van eiken leeftijd: le prys J. van Reeuwyk, Gouda; 2e pr. J. C. Moons, Wad- dinxveen; 3e pr. J. C. Moons, Waddinxveen. Klasse 16. Dikbillen voor de mesterij, min stens 2 tanden: le prijs H. Cohen, Wasse naar; 2e pr. H. Cohen, Wassenaar. Klasse 18. Dikbil Graskalveren: le prys J. Oskam, Willige Langerak, 2e pr. Th. A. van Dyk^hidewater; 3e pr. J. Oskam, Wil lige Langerak. Rubriek in. Vette Koeien. Jill ^'^wisselde vette koeien, geen dlkbillenle prys T. D. Bak, Gouda; 2e pi\ Jacob Poot, Kethel. Klasse 2. Niet-uitgewisselde vette kooien, Wen dikbillen: le en 2e prys T. D. Bak, Uanda; 3e pr. G. J. Bergsma, Gouda. Kluse 4. Vette kalveren: le prijs T. D. 3ak, Gouda. Klasse 5. Vette kalveren, dikbillen: le pr. Molenaar, Nieuwerkerk a. d. IJssei; 2e P*. G. J. Bergsma, Gouda. Rubriek IV. Schapen. Klasse 1. De beste groep schapen voor e slacht (onverschillig welk ras): le prys w-E Cornelissen, Gouda. Klasse 2. De beste groep lammeren voor ae slacht (onverschillig welk ras)le prijs v. d. Breggen, Waddinxveen. Klasse 3. De beste groep fokschapen, niet- afgewisseld, doch minstens 2 breede tan- den: le prys A. v. d. Breggen, Waddinx- v«*n; 2e pry8 A. v. d. Breggen, Waddinx veen. Klasse 4. De beste ram, minstens 2 bree de tanden: le pry's A. G. Scheer, Zoeter- meer; 2e pr. A. v. d. Breggen, Waddinxveen. Rubriek V. Varkens. Klasse 1. Slachtvarkens boven 175 K.G.: ,e Prijs A. de Vries Dzn., Lekkerkerk; 2e N. Speksnyder, Ouderkerk a. d. IJssei; ïrf A' Vei"Kerk Pzn., Gouderak. •uasse 2. Fijnste Slachtvarkens, meest Dschikt voor de slacht, van 130175 K.G.: Prijs Gebr. Kramer, Dubbeldam; 2e pr. A. Renes en Gebr. van Leeuwen; 3e pr. J. Teekens, Gouda. Klasse 3. Fynste Slachtvarkens, meest ge schikt voor de slacht, van 100130 K.G.: le prys A. Renes en Gebr. van Leeuwen; 2e pr. Gebr. Kramer, «Dubbeldam. Klasse 4. Het zwaarste varken: A. Renes. Bergambacht. Klasse 5. De beste kwaliteit groep over- loopers, geschikt voor de mestery le pry., A. Renes en Gebr. van Leeuwen; 2e pr. N. Speksnyder Dzn., Ouderkerk a. d. IJssei; 3e pr. Gebr. Kramer, Dubbeldam.' Klasse 6. De beste groep schrammen: le prys A. Renes en Gebr. van Leeuwen; 2e pr. Gebr. Kraan, Oude water;, 3e pr. N. Speysnyder Dzn., Ouderkerk a. d. IJssei. Klasse 8. De beste kwaliteit groep Gel- dersche biggen: le prys T. van Helden, Me- teren by Geldermalsen; 2e prys idem. Klasse 9. De beste zeug met biggen: le prys P. van Zoest, Reeuwyk, 2e pr. T. Bur ger, Reeuwyk. Klasse 10. De beste geregistreerde beer: le prijs C. Vollebregt, Zoetermeer; 2e pr. T. Burger, Reeuwyk. Klasse 11. De beste ongeregistreerde beer: le prys J.. P. v. d. Ba», Bergambacht. Klasse 12. Fokzeugen (drachtig): le prys L. Uitdenboogaard, Zoetermeer; 2e pr. A. .Miltenburg, Hekendorp. Klasse 13. Fokzeugen (niet drachtig): le prys L. Uitdenbogaard, Zoetermeer. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Aug. 19Ö6. Huren voor steuntrekkende Huurnivelleering le complex Zooals den Raad bekend is, vveruen de huren voor de woningen van het le complex lü6 gemeentewoningem in het stadsdeel „Kort-Haiarlem" met ingang van 6 Noven- ber 1933 op vaste bedragen genivelleerd by raads/besluit van 20 Juli 1903. In de plaats van de voordien geldende regeling met ml- nimumhurert vah 3.40 tot 0.80 voor inko mens beneden 26.per week, welke ste gen met 1,20, 2.— en 3.— by ink.i- mene van reap, 26.36.en 42. kwamen de vaste huren, welke inmiddels twee malen zyn verlaagd tot de huidige hu ren, varieerend van 4.35 tot 5.15 per week. Met Ret oog op die bijzondere bestem ming, welke de woningen van dit complex met lage huurminima tot 6 November 1933 hadden, werd by de nivelleering der huren bepaald, dat de bewoners per 6 November 1983, welke de minimum huur genoten wa gens hun inkomen in het genoj. van deze minimum huur zouden blijven, terwyl de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor die bewoners aan het Ge meentelijk Woningbedrijf zou betalen het verschil tusschen de nieuwe hoogere huur en de minimum huur. By de uitvoering van deze bepaling wer den evenwel moeilijkheden ondervonden. (B. en W. hebben, mede met bet oog o de vereenvoudiging, welke in zoodanige toe- parsing der regeling is gelegen, besloten in den vervolge op andere wyze uitvoering aan de overgangsbepaling der regeling van 1933 j.l. de steunregeling te geven. Oe steuntrekkende huurders van het le complex gemeentewoningen zullen dus In het vervolg de minhnumhuur betalen vol gens de huurregeüng van vóór 6 November 1933 en daarnaast in hun steunbedrag den huurtoeslag genieten volgens de steunrege ling van de door hen te betalen huur boven f 3.Deze regeling geldt uiteraard alleen voor de huurders, die reeds od 5 Novemb°r 1933 bewoners waren van het Ie complex femeentewoningen, Voorstellen tot vaststellinie' nieuwe schoolseldverordeninff voor L.O.. U.L.O. B.L.O. en andere onderwiisinrichtincen. en W. schryven aan den Raad: By paragraaf 8 dier wet van 22 bebruari 1936, Stbl. no. 100 de z.g. Onderwysbe- zuinigingswet is in de opnieuw vastge steld» artikelen 62 t/n» 57 der lager onder wijswet 1920 eén geheele nieuwe regeling voor het heffen van schoolgeld neergelegd. Volgens de thans geldende regeling ge schiedt de heffing naar evenredigheid van het belastbaar inkomen, bedoeld1 in ar tikt! 37 der wet op de inkomstenbelasting. Aan deze regeling kleefden zulke grobté bezwa ren, dat de nieuwe regeling oi. terecht de tchoolgeldheffing los heeft gemaakt van de mkomsetnbelasting. Niettemin zal ook de nieuwe regeling ge baseerd worden op de geldelijke draag kracht. Drie wegen staan daartoe open: a. een heffing, gebaseerd op de perso- neele belasting; b. een heffing gebaseerd op „het totaal van de hoofdsommen over een vol jaar, door den sehoolgeldp 1 ichtige en zyn niet van tafel en bed gescheiden echtgenoote ver- vhuLdlgd wegens gemeentefonds- en ver mogensbelasting tezamen (z.g. gemengae hoofdsom); c. een heffing gebaseerd op de geldelij ke draagkracht, vastgesteld aan de hand van feiten en gegevens, van gemeentewege verzameld. Deze gegevens mogen niet het vermogen betreffen. Een heffing op basis personeele belas ting lykt ons niet juist. Het schoolgeld moet volgens art. 63, 2e lid1, geregeld wor- den naar de geldelijke draagkracht en daar- voor is de personeele belasting allerminst eer juiste maatstaf. Vele menschen toch wonen te duur naar hun inkomen, b.v. vele eigenaren, wier huis zoo aanzienlijk is bezwaard, dat zij het niet van de hand kunnen doen. Voorts is de personeele belasting in de laatste jaren door de gemeentelijke opcen- tenheffingen reeds zoo aanzienlijk ver hoogd, dat zy overbelast dreigt te worden. Op de onder c. bedoelde heffing achten wy commentaar overbodig. Geen in te gaan richten voor de schoolgeldheffing, nu de gegevens, die ia ieder geval een behoorlijke heffing waar borgen, gratis byl het rijk verkrijgbaar zijn. Op grond van het bovenstaande hebben wy dan ook een ontwerp-regeling gereed ge maakt. die gebaseerd is op de gemengde Bij deze regeling moest voorzoover het lager onderwijs betreft rekening gehouden W-den met 3 factoren: a. het minimum. Tenminste 3.— per jaar. b. het maximum. Dit mag^het gemiddel- dë bedrag per leerling der totale kosten van de soort onderwijs niet te boven gaan. c. het verlangen van Ged. Staten by de behandeling der begrooting voor 1936 ter kennis gebracht, om de héffing zoodanig te verfhoogen, dat ongeveer by een inkomen van 3000.— 17e van het inkomen wordt betaald. Voor het uitgebreid lager onderwijs gel den alleen de factoren a en b. Voor het la ger onderwys bedroegen over 1935 de ge middelde kosten per leerling bruto 102.50 en vioor het U.L.O. 228.49. In verband daarmede bedraagt hel maximum school geld L.O. 102.50 en voor het UX.O. 230. Het minimum bedraagt, zooals gezegd, voor LjO. 3.en voor UX.O. schen deze bedragen in d< De opbrengst der ontworpen regeling zal I x.ooger zyn dan de tegenwoordige, in ver band met het verzoek van Ged. Staten om bij 3000 inkomen 1% te heffen. Dat het minimum op 3.10 gesteld is in plaats van op 3jis een gevolg van een Aan de nummerscholen wordt het school geld per week geïnd. Aangezien er per jaar ilweken zyn dient het jaarbedrag in worden geïnd. 44 x 6 is slechts 2.64, zoodat 7 cent moest worden gekozen als uitgangspunt Dit is een cent lager dan de tegenwoordige regeling. Éven- als by de geldende regeling zyn inkomens van minder dan 8O0.vrjj. Hest maximum wordt nu bereikt by «en in komen van ongeveer 6800.terwyl bij de huidige schaal het maximum paa bereikt wordt by 13.600.Ooik dit is een gevolg van de eisch van Ged. Staten. Immers daar door wordt de schaal minder rekbaar. Naast de schaal, gebaseerd op de ge mengde hoofdsom geeft artikel 4 een schaal voor hen, dde geen aanslag in dc gemeente fondsbelasting bezitten, doch niettemin zelf of de leden van het gezinnen gedeelte van het jaar inkomen genieten of gaan genie ten. De Ze regeling is een gevolg van de praktyk. Deze was reeds «po, dat bij recla mes rekening gehouden werd met het ge zinsinkomen. Deze praktyk steunde derhalve piet op wet °f verordening. In het vervolg zal dit wel zoo zyn, hetgeen mede één der verbeteringen van de nieuwe regeling is. By de vaststelling van de gemengde hoofdsom wordt rekening gehouden met de ge zins steriele (zoowel by de gemeentefonds- als hij d» vermogensbelasting), zoodat een sdhoolgeldtarief, rekening houdend met het aantal kinderen in een gezin, dubbele af. trek zou beteekenen, hetgeen een zeer na- deeligen invloed zou hebben op de totale opbrengst van het schoolgeld. Krachtens het gewyzigd artikel 66 der L.O.-wet 1920 zal in die verordening tot heffing van schoolgeld o.m. kunnen wordien bepaald, op welke wyze verminderd schoolgeld geheven wordt wegens het in hetzelfde jaar bezc*- ken van een lagere school door meer dan één kind uit hetzelfde gezin. Wy hebben van deze mogelijkheid ge bruik gemaakt, zoodat by schoolbezoek door meer dan één leerling uit hetzelfde gezin het schoolgeld) voor den tweeden, derden, vierden en vyfden leerling, resp. 80, 60. 40 en 207 bedraagt van dat, voor den eersten verschuldigd, terwyl voor den zesden «n iedteren volgenden leerlnig geen schoolgeld verschuldigd is. Het bijzonder lager onderwijs. Tot nu toe bestond vow de school voor B.L.O. een afzonderlijk» schoolgeldverorde ning, die geheel gelijkluidend was aan die voor het lager onderwijs. Wy meenen dan ook, dat de nieuwe verordening gevoeglijk ook voor het B.L.O. kan gelden, mits het schoolgeldjaar apart genoemd wordt. Dit geschiedt in artikel 6. Het tarief voor de U.L.O.-school is zoo danig gesteld, dat tie opbrengst ongeveer gelyk zal zyn aan de tegenwoordige. Ten opziahte van de invondferingsverordening zij er de aandacht op gevestigd, dat thans krachtens artikel 67 der wet den onderwij zers de verplichting kan worden opgelegd medewerking aan de inning te verleunen. Artikel 5 der invorderingsverordening re gelt deze materie. Op grond van al het bovenstaande stellen ten vast te stellen. B. en W. den Raad voor de concept-beslui- Voorstel tot wijziging schoolgeld- verordening Avondschool voor Ambachtslieden. In verband met het feit, dlat de gemeen tebesturen voor het schoolgeldjaar 1936/37 niet meer dte beschikking zullen hebben over gegevens betreffende het inkomen van d1 sdhoolgeldplichtigen. is het noodzakelijk, dat de schoolgeldverordening voor de Avondschool voor Ambachtslieden eenlge Wyaigingen ondergaat. B. en W. stellen den Raad voor daart***"Se besluiten. Voorstel tot wijziging der schoolgeld, verordening voor het voorbereidend lager ouderwijs. B, en W. bieden den Raad verder aan een ontwerp-verordening to^ wijziging van de verordening op de heffing van schoolgeld voor het openbaar voorbereidend lager on derwijs in deze gemeente. Ook in deze verordening moet de grond slag van heffing wijziging ondergaan, om dat de aanslagen Ryksinkomstenbelasling. niej meer beschikbaar zyn. Als nieuwe basis i6 dus ook de z.g. „gemengde hoofdsom" aangenomen. De overige wijzigingen zyn idle een ge volg van de nieuwe beffingsbasia. Wat het tarief betreft, dit ondergaat een uitbreiding naar beneden. B. en W. beoogen hiermede, dat zo° g®ed als iedereen onder de schaal zal vallen, zoodat het verleunen van ontheffingen practisch uitgeschakeld wordt. Alleen in uitzonderingsgevallen van zware armoede zal nu nog geheele onthef fing behoeven te worden verleend. Voorstel tot vaststelling nieuwe schoolgeldverordening voor het Gymnasium. By schryven van 19 Mei 1936 vestigt de minister van Binnenlandsche Zaken er, in verband met het bepaalde in par. 3 der wet van 22 Februari 1906, de aandacht van de gemeentebesturen op, dat ook voor de rege ling van het schoolgeld Voor het middelbaar onderwys en het voorbereidend hooger on derwijs door 's ryks belastingadministratie aan de gemeenten geen gegevens meer zul len worden verstrekt betreffende het inko men van de schoolgeldplichfcigen. De heffing zal dus gebaseerd moeten wordert, evenals by het lager onderwys, op de z.g. gemengde hoofdsom, bedoeld in arti kel 63, lid 4, sub b, der lager onderwijswet De opbrengst van de ontworpen regeling zal ongeveer gelijk zyn aan de tegenwoor dige. De, in de thans geldlende verordening voorkomende, bepalingen betreffende het vermogen, zullen moeten vervallen, daar heffing naar dezen grondslag in dezen vorm niet meer mogelijk is. Deze is in het ver volg verwelk^ in de gemende hoofdsom. Op grond van het bovenstaande bieden B. en W. een nieuwe verordening ter vaststel ling aan. Korting wethouderspensioenen. Verschillende moeilijkheden. In de raadsvergadering van 18 Maart j deelden B. en W. mede, dlat by Kon. besluit van 11 Februari t.v. no. 52, met vernieti ging van het desbetreffend besluit van Ged. Staten dezer provincie goedkeuring was verleend aan een besluit van den Raad ge dateerd 19 Januari 1934, tot invoering van een korting op de aan oud-wethouders dezer gemeente toegekende, c.q. toe te kennen pensioenen. By het ter hand nemen van de uitvoering van dit besluit stuitten B. en W. evenwel op moeilijkheden en wel op de volgende: 1. bleek de dateering van het uiteinde lyk door de Kroon goedgekeurde kortings- besluit niet juist te zijn; op 19 Januari 1934 vergaderde de Raad niet, wel op 19 Febru ari 1904, in welke vergadering ook het meergenoemd besluit genomen werd; 2. beperkte het besluit zich, wat de kor ting 'betreft, niet tot die wethouders in het genot van pensioen op den dag. dat het be sluit genomen werd, maar werden alle daar na in het ger.ot van pensioen tredende oud- wethouders dezer gemeente daarin betrok ken. Di| laatste blykt B. en W. thans geens zins de bedoeling te zyn geweest; by den Raad zat op 19 Februari 1934 slechts voor de destijds' in het genot van pensioen zynde oud-wethouders te korten. Een behoorlijk geformuleerd voorstel, dat ioderen twijfel daaromtrent uitsloot, werd evenwel door de voorstellers niet ingediend en het gevolg is dan ook geweest, dat het daarna geformuleerd en ter goedkeuring in gezonden besluit niet juist weergaf, wat d1 Raad bedoelde. B. en W. zyn van meening, dat een en ander de uitvoering van het tegenwoordig besluit in den weg staat pn dat het ge- wenseht is dit niet zonder meer ten uitvoer leggen. Het komt B. en W. het meest gewensch? j voor, dat het besluit gedateerd 19 Janua- i 1904 wordt ingetrokken en door den Raad een nieuw besluit wordt genomen, waarbij wordt bepaald, dat op de pensioenen van oud-wethouders, die op 19 Februari 1934 in het genot daarvan waren. 57 zal worden i gekort, met terugwerkende kracht tot 1 I Maart 1934. Volks- en Schoolhad. In het Volks- en Schoolbad werden vo- i rige week gebruikt 52 kuipbaden en 166 sproeibaden, totaal 218 baden. Tuchtschoolstraf. Drie jongens naar een tuchtschool overgebracht. Op last van de justitie zyn hie*- aange houden tot het ondergaan van opgelegde tuchtschoolstraf, wegens verschillende hier ter stede gepleegde diefstallen, twee 15-ja- rige jongens N. B. en R. W. en een 14-ja- rige jongen J. B. De politie (heeft hen naar de tuchtschool overgebracht. Voor den kinderrechter werden geleid een 15-jarige, een 16-jarige en twee 17-jarige jongens die diefstallen hebben gepleegd van winkelwaren, rywielbelastingnlaatjes. fietslantaarns, benzine enz. Deze Goudsche jongens zyn op last van de Justitie inge sloten in afwachting van hun vonnis. Verkooping Notaris Zeevat. Op de hedenmorgen door Notaris Zeevat te Haastrecht gehouden verkooping van het woonhuis met erf aan den Breedeweg No. C 160a te Haastrecht, werd de heer P. Luteyn te Haastrecht eigenaar voor 3500. AGENDA: Thalia-Theater „Eva's huwelyk". 26 en 27 Aug. Café Restaurant „Ter Gouw" Avondconcert 26 Aug. Voorm. kazerne 710 uur Zuivel tentoonstelling. 26 Aug., 7.30 uur. Ned. Geref. Gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 2*ï Aug. 105 uur Kazerne. Zuiveltentoon stelling; 35 uur Zuivel-propaganda-op- tocht. 27 Aug. 2.30 uur Markt. Ringrydery. 27 Aug., 8 uur, Markt. Concert Sted. Ork%st. LAATSTE BERICHTEN. Sovjet-Russisch vliegtuig neergestort. Elf inzittenden gedood. MOSKOU, 26 Aug. (A.N_P.). In Noord- Siberië, in heti gebied van de Jeniasei, Is een Sovjet-Russisch vliegtuig met elf per sonen aan boord door tot nu toe onopgehel derde oorzaak neergestort en verpletterd. De inzittenden kwamen allen om het leven. Weduwe S. Lakenman en Zoon*» Bank. Loketten gesloten. ALKMAAR, 26 Aug. Hedenmorgen heeft de Wed. S. Lakeman en Zn.'s Bank N.V. te Enfchuizen haar loketten gesloten en sur ceance van betaling gevraagd. 25 Aug. 26 Aug. Officieel. Londen 7.4114 7.41% Berlyn 59.22% 69.22% Parys 9.70 9,70 Brussel 24.87% 24.87 Zwitserland 48.02 48.02 Kopenhagen 33.10 33.10 Stockholm 38.22% 38.22% Oslo 37.25 37.25 New-York 1.47% 1.47*/» Praag 6.09 6.08% iuiuiiKaue i, rari. aisc. 1*uag- geld Registermarken 31, Crediet Sperr- marken 1314, Effectensperrmarken 1314, Reismarken 40%, Bankpapier 37%. Beitraoverzicht. Kleurlooze markt. Geen enkel fonds treedt op den voorgrond. Kon. Olie iets vaster. Eenige af faire in Amerikaanache sporen. Beleggingen prijshoudend. De markt bood heden veel overeenkomst met die van gisteren. In zooverre, dat ook thans een algemeen gebrek aan affaire te constateeren viel en de koerseif zich mee- rendeels op het vorig niveau handhaafden. Het biyf overigens iederen dag hetzelfde verschynsel, dat na de eerste koersen van half twee de meeste hoeken uiteen vallen en de handelaren zich wegens gebrek aan orders terugtrekken. Niettemin heerscht er een geest van vertrouwen, dat de markt in het najaar teekenen van opleving zal ver- toonen en in dit verband verwyst men dan naar Amerika, waar de stroom van stige winstdeclaraties en dividendgifckeëBn- gen blyft aanhouden, terwfllifHeactiviteit van de staalindustrie nog steeds stygende is. Doch ook Waltetreet lydt onder gebrek aan belangstelling. Gisteren bleef de om zet weer beneden 1 millioen aandeelen en by de vaste tendenz blyft de affaire ge ring, hetgeen zioh ook op ome beurs doet gevoelen. I „Er zit geen muziek in de markt", zegt men hier. Er is weliswaar geen aanbod en de koersen blyven goed op peil, maar de handel ontbreekt. Zoo ook moet men zich heden afvragen, waar eigenlyk nog iets om ging. Het meeste vertier boden nog de Yan kee Shares, in de eerste plaats staalwaar- den, die voor alle soorten vast van toon bly ven en vervolgens spoorwegaandeelen, voor al Illinois Central die in Juli een record winst heeft geboekt alsmede Pennsylvania Railroad. Deze ptfpieren lagen hooger op reap. 16 en22%. Koperaandeelen war.en kalm en goed pryshoudend. Op de petro- leummarkt bleven pref. aandeelen Shell vrijwel onbeïnvloed door de uitkeering van hetzelfde kwartaaldividend. De achtergrond ia echter nog altyd aanzienlyk en de koers handhaafde zich heden op 72%. Continental Oil was iets beter, Tidewater onveranderd. De vastere houding van Koninklyke Olie deed zich ook heden weer gelden. De ove rige locale fondsen ondergingen slechts weinig verandering en waren zeer kalm. Amsterdam rubber was stil en prijshou- dend en de incourante rubbersoorten bleven verwaarloosd. Van tabakken was Oude Dfeli 4 7r lager op 236. De suikermarkt was iet3 beter voor H.V.A. op 281%, maar voor de andere soorten ongëanimeerd. Aandeelen van cultuurbanken bleven onveranderd. In AKU's ging evenals ih Amerikaansche kunstzyde-aandeelen vrywel niets om. Uni- lever wist na een zwakkere opening het peil van gisteren weldra weer te bereiken. Phi lips trok niet de minste belangstelling en bleef op den zelfden koers. De scheepvaart- markt was zeer kalm en pryshoudend. WEERBERICHT. Weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Aug., medegedeeld door het Kon. Ned. Met Inst. te de Bilt 1 Weersverwachting: Zwakke tot matige, 1 noordelijke to* oostelyke wind, afnemende j bewolking, droog weer, iets warmer over- dag.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 2