Geschiedenis der koffie. Kom r Grijze haren. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP. Rtctpktn vin* van land en volk, van den zwaren arbeid van datgene wat blanken maak ten van oerwoud, moeras en wildernis. Rutten en De Meester, beseffende, wel ke plicht de film „Rubber" had, togen naar de plaats van handeling, zagen daar in het volle licht van de tropische zon, wat vele menschen ln Nederland nog nooit met eigen oogen aanschouwd hebben, waar vele menschen ln Neder land, ondanks dat zij kinderen, broeders, zusters, in Indië bezitten, geen werkelijk begrip van hebben: de pracht van het land, de grootschheid van het oerwoud, de geweldigheid van den arbeid, die hier verricht werd en wordt, het zwoegende, harde, somtijds tragische leven van de planters. Rutten en De Meester zagen er het plantersbestaan in levende lijve, ln de grootsche, soms dreigende omlijsting der tropen, zij zagen dit plantersleven met alle licht en schaduw, in alle vreug de en tragiek, ln alle grooto- en klein heid. Tenslotte zegt Gerard Rutten nog naar aanleiding van eenige bezwaren, die tegen het boek van mevr. Lulofs zijn ge rezen Ik heb ze niet gevoeld, toen ik den ro man las. De schildering van de feesten in de club zijn steeds voor mij bijzaak geweest. Ze hebben mij niet gehinderd, ze zijn mij niet opgevallen. Toen ik het boek uit had, stond voor mij de figuur van den Europeaan, die in dit land hard, heel hard moet werken en daardoor in al zijn levensuitingen totaier is dan in Holland. Meer niet. Al die persoonlijke relletjes en intrige- tjes, welke in het boek uitgesponnen zijn, heb ik gezien als een noodzakelijk iets, zonder welk een mensch hier niet leven kan. En toen ik De Meester het boek liet lezen en de plannen voor een definitieve verfilming vasten vorm begonnen te krijgen, bleek dit ook zijn visie te zijn. Het manuscript van „Rubber" wijkt sterk ai van het boek, doch het boek is gebleven, niettegenstaande de intriges omgewerkt zijn, de karakters zijn samen getrokken. Het zwaartepunt ligt niet meer bij de ongelukkige Renée en de ge lukkige Annet, maar in Deli, het werk. Bij de keuze van de spelers voor deze film hebben wij gepoogd, geen „Spelers" in de film te krijgen, maar menschen, die „planters" zijn, niet spelen. Toen Jules Verstraete op een avond voor de eerste maal in de club van Kisaran ver scheen, vroeg men van welke bekon die planter was. Voor ons het bewijs, dat wij raak sloegen met hem te nemen voor de rol van Meesters. En zoo poogden wij dit met alle figuren in „Rubber" te doen. Menschen van vleesch en bloed, vier kant, echt. En wij hopen met „Rubber" een taak vervuld te hebben, n.1. het moederland een Beeld te geven van het leven en wer* ken van den Europeaan in Dell. De film „Rubber" is een product van j de Tobls-filmindustrie N.V. Ze behaalde gisteren in den Haag een uitbundig suc- I ces. Binnenkort kan men de film ook hier in de Schouwburgbioscoop verwach ten. De man zonder hart Het filiaal van de France Europe. J Film in Nederland heeft op 28 Augus tus een aanvang gemaakt met de Ne- derlandsche film „De man zonder hart", naar een scenario van Alfred Marchard. Voor deze film zijn de volgende da mes en heeren geëngageerd: Dolly Mollinger, Lilly Bouwmeester, Marie van Westerhoven, Wilh. Duymaer van Twist, Ank van der Moer, Carla 1 de Raet, Miesje Versteeg-, Jos van I Gasteren, Louis de Bree, Ja» Musch, 1 Elias van Praag, Louis Saalbom, Ju- les Verstraete, Willem van dér Veer, Coen Hissink, John Gobau, Sam de Vries, Hein Harmh, Leo de Hartig, Emile van den Bosch, Jacques Hen ley, Yard van Staalduinen. Met andere dames en heeren wor den nog onderhandelingen gevoerd. De regie zal berusten bij Leon Joan- non, die ook „Klokslag Twaalf" heeft gemaakt. Productieleider is Jean Rossi en aan de camera staat de be kende Rus Boris Kaufmann. De opnamen vinden plaats in de studio „Photosonore" te Parijs. De film „Zomerzotheid" naar het bekende boek van Cissy van Marxveld. In de prachtige omgeving van Zeist zijn de filmopnamen van de film „Zo merzotheid", naar het bekende boek van Cissy van Marxveld, aangevan gen. Van bovenstaand boek werd een filmverhaal geschreven door Walter Schlee. De rollen worden bezet door een achttal jongelui, waaronder Adriaan van Hees en Leo de Hartogh, terwijl een aantal vroolijike jonge meisjes en meerdere jongelui een werkzaam aandeel in deze film heb ben. De leiding van de geluidsopna men is in handen van den directeur der Multifiim in Haarlem, den beken- ken cineasit Mol. De productieleider, de heer Henny Berg, verzocht Hans van Meerten in samenwerking met Otto van Nejjen- hoff, zich met de regie te .willen be lasten. r Ruttens a.s. vertrek naar Indië. Nieuwe filmplannen. We hebben reeds een en ander gemeld over Gerard Ruttens nieuwe plannen, wiens laaxste film „Rubber" deze week haar pre mière beleeft. De Deli-courant meldt jiu echter, dat in deze plannen verandering ge komen is. Eerst zal in Nederland door de Neder- landsche Filmgemeenschap onder regie van Gerard Rutten „'De Comedie van Mét Ge luk" worden vervaardigd, een film naar het tooneelstuk van Evreinoff v«f denzelfden naam, dat ook in Nederland reeds verschei dene keeren ten tooneele is gevoerd. Gerard Rutten zal in Januari 1937 met een uitgebreiden staf naar Indië vertrek ken. Hy zal echter eerst in Medan aan wal stappen, om een studiereis van enkele we ken over de Oostkust en de Westkust van Sumatra te ondernemen. Het is namelijk zyn bedoeling eens te gaan kijken welke perspectieven de Oostkust en het prachtige bergland van Sumatra's Westkust voor een film bieden. Voorts zal Gerard Rutten, die ook deze keer van zyn echtgenoote verge zeld zal zyn, een bezoek brengen aan Atjeh. Maar de heer Rutten legt er den nadruk op dat hy in A-tjeh geen meter film zal op nemen; hy gaat er alleen naar toe voor privé-aangelegenheden. Vulkaanfilm „Lahar". Op Java zal Gerard Rutten zyn scenario „Lahar" verfilmfcn, waarin tegenover el kander worden geplaatst: de Westersche en de Oostersche opvatting van den vul kaan, de zuiver wetenschappelijke begrip pen van dJn Europeaan en de mystieke be schouwingen van den primitief, die in deh vulkaan een godheid ziet, die hy aanbidt en met offers te vriend tracht te houden. De vulkanoloog zal in deze film een groote rol spelen. 'De film zal worden opgenomen in de re sidenties Djocja en Solo en zich voor het grootste gedeelte rond de Merapi afspelen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de film tegelijkertijd in twöe versies worden ver vaardigd, namely'k in een Nederlandsche en Engelsche versie; hierover worden thans nog besprekingen gevoerd. Aangezien Gerard Rutten van plan is het „gal^id" dezen keer ook mee naar Indië te nemen, zal de expeditie uitgebreid dus met enkele leden van den techniscken staf zeker wel twaalf man sterk worden. Laslö Schaffer, die reeds veel ervaring in de tropen heeft opgedaan en ook naar Su matra mee is geweest voor de opnamen van de film „Rubber", zal wederom achter de HET ZÓU TB AD MELLE IN WESTFALEN. Verwacht wordt, dat de film „Lahar" in October 1937 voor vertooning gereed zal zijn. Gerard Rutten zal tijdens zijn verblijf in Indië eindelijk aan een lang gekoesterd plan uitvoering kunnen geven. Hy zal te gelijkertijd naar de Deli-Courant verneemt een documentaire film vervaardigen van I geheel Indië op een zeer aparte en speciale manier. Deze documentaire film zal een blik werpen op de oude cultuur e% de grootschheid en schoonheid van het land. Bijzonderheden hieromtrent kunnen echter nog niet vermeld worden. Een Oostersche overlevering- ver telt, dat Allan den Moesti Sjabani in de wereld had gezonden, om een mid del tegen de slaapzucht der Turksche derwischen (bedelmonniken) te zoe ken. Deze namelijk versliepen maar al te vaak de uren des gebeds. En Moesti Sjabani vond dat middel, en wel in Perzië. Het was de koffie. Van de tabak weet men, dat zij den Indianen heilig was. De koffie heeft een meer prozaïsch verleden. Naar schriftelijke aanteekeningen was zij reeds in de 9de eeuw bekend. Als haar vaderland wordt Centraal-Afrika tot de bronnen van den Nijl aangegeven, en haar naam zou zij aan het land schap Kaffa in Habsj te danken heb ben. De Mohamedanen verbreidden de koffie als vervangingsmiddel voor den wijn, die hun verboden was. On gelooflijk snel burgerde de zwarte drank zich in het Oosten in en werd spoedig zoo geliefd, dat de kooplieden er niet genoeg van verschaffen kon den. Om dezen hartstocht te beteugelen, werd in het jaar 1511 het „Koffiecon- cilie" te Mekkas aangeroepen. Het genot van koffie werd verklaard ver giftig te zijn en mitsdien verboden. De Turksche stadhouder Chairbeg b^ndrtierkte het koffiegebruik als het grootste verderf van lichaam en ziel en als eep vergrijp tegen den Ko ran. Het gevolg daarvan was een ware revolutie. Koffiekitten en op slagplaatsen werden vernield, de eige naren met stokslagen op de voetzolen gestraft, en, zittend op een ezel, door de straten van Mekka gereden. Ook Soliman II herhaalde het verbod en voegde er nog bij, dat de koffie de vrouwen van haar schoonheid beroof de, haar praatziek maakt en de kijf- zucht bevorderde. Maar het onschuldige zwarte „ver gift" kon toch niet meer uitgeroeid worden. In 1585 verklaarde een ver gadering te Caïro het genot van kof fie voor onschadelijk. De omliggende staten richtten zich daarnaar. Er werd weer „mokka" geslurpt en in 1545 had Constantinopel zijn eerste koffiehuis. Daar zich daar hoofdzake lijk geleerden en kunstenaars ophiel den, werd het als „School der Wijs heid" aangeduid. De Italiaansche arts Prosper Alpi- nus, die in 1584 Egypte bereisde, schreef over de mokkahartstocht iji Egypte; „Ik heb daar een boom ge zien, welke de algemeen verbreide za den „bon" of „ban" genaamd draagt, waaruit alle Egyptenaren en Arabie ren den populairen drank bereiden, die als bij ons de wijn verkocht wordt. Men gebruikt het aftreksel tot ver sterking van de maag, tot bevorde ring der spijsvertering, het voorko men van verstopping eft het opzetten van lever en milt Maar in he* bijzon der waren het de vrouwen, die den ganschen dag koffie dronken/' In Europa werd de koffie eerst in het jaar '1517 ingevoeld, malar vond daar lang zoo'n snelle verbrei'üing niet als in het Oosten. In 1560 werd in Parijs koffie in het openhaar geschon ken, in 1561 in Londen, 1679 in Hamr burg, Venetië en Marseille^ en met de bezetting der Turken kwam, zooals bekend, in Weenen de zwajrte dra.nk in de mode. Het verbouwen van den1 koffiehees- ter werd nu spoedig een v< lordeeligp zaak en in bijna alle landen (ging meiï het met de cultuur probeeren. Moesti Kemal-Eddin haalde den struik uit zijn vaderland Abessynië en bracht Hein naar Araibië; van daar vond hij zijn weg naai- Java, Ceylon, dan naai de Antillen en Suriname. Later bur gerde hij zich in den Ooet-Indischen Archipel en Amerika in. Ook in de meer Noordelijke landen werden proe ven met de koffiecultuur genomen, maar daar kon de heester vanwege het klimaat niet aarden. In het mid den der vorige eeuw bedroeg de totale productie reeds tien millioen cente naars. Niet zelden keerde zich het volk zelf tegen de niets uitvoerende droo- mers en kletskousen, die van vroeg tot laat koffie nipten. In Hamburg, Londen en Marseille kwam het tot groote koffie-oproeren. Een Engelsch schrijver eischte, dat men als een afschrikwekkend exem pel drie zware misdadigers elk met een der „vergiftige" dranken als thee, cacao en koffie zoii voeden Het volk zou dan zien, dat de koffiedrin ker het eerst zou sterven, daarna de cacaodrinker en het laatste de man, die tot theedrinken was veroordeeld. Een Duitsche verordening uit het jaar 1766 dreigde iederen koffiedrin ker met een geldstraf van 10 Thaler en een landsheeriiJkgHrordening be streed het koffiègnjKa^Lde volgen de woorden „Onze vadeVen dronken brandewijn en wei-den bij bier, zooals Frederik de Goote, grootgebracht. Zij waren vroo- Üj'k en van goeden moed. Zoo willen wij ook zijn. Gij ault daarom alle kan nen, koppen en schoteltjes, kortom alles wat bij het koffiegebruik dienst doet, vernietigen en stuk slaan." Een gezien arts schreef in het jaar In het schoone W est falen/and tusschen het Teutob Urgerwoud en het Wieheng eb er gte ligt de liefelijk gelegen badplaats Melle, aan den hoofdweg van Hollatid-Osnabriick-Hannover. Melle beschikt over twee zoutbadeii en een zoutbron en is een der bekende kuuroorden. Bovenstaande afbeelding geeft een kijkje in den tuin van het Kurhaus. De Comedie van het Geluk. Cees Laseur. Thans worden de voorbereidende maat regelen getroffen voor de verfilming van de film „De Comedie van het Geluk", die met Kerstmis gereed moet zyn. In Septem ber zullen de eerste ojromen worden ge maakt in de Cinetone Studio's aan de Dui- ven'drechtsche Kade te Amsterdam. De leiding dezer productie ligt in handen van de heeren G. Rutten en D. de Vries. Het manuscript is geschreven door Hans Rameau, die onder andere ook het manus cript schreef voor de inmiddels zoo bekeno. geworden film „Mazurka". Het muzikale gedeelte zal worden verzorgd door Rudolf Nelson en The Ramblers. De architecten zyn professor Herman Rosse die ook aan „Rubber" zyn medewerking verleende en Kor Postma. Laslö Schaffer zal de ca mera hanteeren. 'De -- voorloopige bezetting der film bestaat uit Nederlandsche tooneel- en film spelers: Cees Laseur, Jules Verstraete, Jan Teulings, Mary Dresselhuys, Rini Ofcte, Mien Duymaer van Twist, Mien van Kerck- hoven-Kling, Con'stant van Kerckhoven en Phil, la Chapelle. De hoofdprijs voor „Der Kaiser von Kalifornien" van Louis Trenkler (Duitschland). Nadat Dinsdagavond de vierde film- ziennale te Venetië—Lido met de vertoo ning van de Metrofilm „The great Zieg- feld" was besloten, heeft de jury Woens dagavond de prijswinnaars bekend ge maakt. Als beste film der tentoonstelling Werd bekroond „Der Kaiser von Kalifornien" van Louis Trenkler (Duitschland). De beste Italiaansche film was „Squadrone pianco". ^Paul Muni als Louis Pasteur werd als de beste acteur beschouwd en Annabella als de beste actrice ln „Veille d'Armes", terwijl als de beste regisseur werd &an- I gewezen Jacques Fey del voor de "film „La Kermcsse Herolque. Schlussakkord" 'van de Ufa kreeg de prijs voor de beste mu- zikale film. Kichard ttichberg's plannen. De bekende regisseur Richard Elch- berg, de man, die o.a. in Engeland dt groote Hans Albers-film „Der Grelfer" j vervaardigde en zijn naam met de ver filming van „Michaëi StrogofJ, de koe rier van den tsaar", opnieuw vestigde, zal in het nieuwe productiejaar een aan tal belangrijke films voor de Tobis regis- seeren. Op zijn programma staan: „Es geht um meln Leben", naar een roman van Oskar Jensen. Verder een blijspel: 1 „Heiratslnstitut Ida Wtlst en Co", een nieuwe verfilming van den bekenden roman van Thea von Harbou „De Indi sche graftempel", terwijl als tweede ln- dische film „De Tijger van Eschnapoer" op zijn programma staat Kenate Muiier in twee nieuwe Kim». Onder regie van V Tourjanski zal Renate Müller voor de Tobls-Magna, de eigen productiemaatschappij van het Tobls-concern, een rol spelen ln de ver filming van Pierre Frondaie's roman „La femme de Jakoff", welke in Duitsch- t land de titel „Die Geliebte von Paris" zal dragen en in Nederland aangekon digd wordt als „Verleiding". De tweede lilm, welke Renate Müller zal spelen voor de Tobls is „Die ganz grossen Torheiten" genoemd en zal onder regie van Carl Froelich staan. Deze laatste film wordt I vervaardigd naar den geiijknamlgen roman van Marianne von Angern. De film speelt ln Weenen. In haar middel punt staat een meisje, dat naar Weenen komt, om deel te nemen aan een cursus tier tooneelschool en door onervarenheid bijna aan haar eerste liefdesavontuur te gronde gaat. 1777„Koffie en thee hebben een her- senopwekkende werking. Thee mag al de droomerige kamermenschjes be vredigen, koffie daarentegen zij den staatsman, veldheer en dichter aan bevalen. Gezond echter is alcohol. Lie den, wien het voedsel maar spaarzaam is toegemeten, moge derhalve bier en brandewijn als voedzaam worden aan bevolen. Spoedig ging men er toe over kof- fiesurrogaten te bereiden. Vooral in Duitschland werd het eene „Kaffeer- satzmiddel" na het andere in den han del gebracht. Ook in ons land heeft het niet aan kunst- en peekoffie ont broken. De peekoffie bestaat uit tot poeder gemalen gebrande wortelen van sommige '^planten, inzonderheid van cichorei. Thee. Om na te gaan of men goede thee heeft, moet men een weinig hiervan ln koud water strooien. Goede thee blijft drijven. Koffie onderzoekt men op gelijke wijze; de goede blijft eveneens drijven en mindere kwaliteiten zinken en kleu ren het water bruin. i Pannekoeken. Pannekoeken worden luchtiger, Indien men de vloeistof verwarmd bU bloem en eieren voegt. Zelfrijzend bakmeel vraagt echter koude melk Indien men het eiwit niet tot sneeuw klopt, doch de eieren in hun geheel bij de bloem voegt; ls het aan te bevelen het beslag een uur te laten rusten, vóör men het gebruikt. Wespensteken. Wespensteken kunnen niet alleen zwel lingen doch ook een zeer onaangename pijn veroorzaken. Een snelwerkend mid del om deze te verzachten is om zoodra men bemerïR; dat men gestoken is, 8e angel zoo noodig te verwijderen, de plek vochtig te maken en er een klontje sui ker op te leggen, dat men met een. doek stevig op de gewonde plek hout. De pijn zal spoedig verminderen en de suiker zal een geelachtige kleur aannemen, omdat het gift ln de suiker is getrokken. Bloembakken. Bloembakken worden ln den herfst, wanneer de planten uitgebloeid zijn, meermalen in den kelder bewaard of wel men laat ze gevuld met aarde op balcon of in de vensterbanken staan. Kelders zijn veelal min of meer voch tig en niet geschikt om houten voorwer pen in te bewaren, terwijl zij bulten eveneens aan weer en wind zijn bloot gesteld. Het beste is de bakken te ledi gen en een volgend jaar versche aarde te nemen, tenzij men ze in een groote steehen pot, bewaren wil. De binnenkant wordt goed uitgeveegd en men laat het hout geheel en al droog worden, zoo noodig worden ze geverfd alvorens ze worden opgeborgen, b.v hangende aan krammen op een zolder of bergkamer. De aanschaffing van nieuwe bloembak ken valt niet mee, daarom moeten ze zoo lang mogelijk stand houden en is een goede behandeling geVenscht. Rijst. Rijst wrijft men tusschen de Elanden, waarbij goede kwaliteit' de vingers niet met meel bestuiven. U is nu drie maanden op kantoor en u hebt nog geen letter geschreven! Ik wacht nog steeds tot u my uw op dracht geeft! De schrik van iedere vrouw. Als een vrouw de eerste grijze ha ren ontdekt, geeft zij in de meeste gevallen een ontstelden kreet en neemt het vaste besluit, in het ver volg hare haren zóó goed te verzor gen, dat zij eenvoudig niet grijs kun nen worden. Maar de meeste men schen zijn, ondanks alles, wat zij in het werk stellen, niet bij machte dit bewijs van het voorbijgaan van den tijd, van het ouder worden, tegen te gaan. Langzaam maar zeker verliest het haar de kleur en den glans van de jeugd en zelfs al blijft het gezicht jong en ongerimpeld en het figuur jeugdig, het haar, met grijs doorwe ven, verraadt den ouderdom. Dit komt er niet op aian voor die vrouwen voor wie het oudere uiterlijk geen be zwaren oplevert. Maar er zijn tegen woordig zoo heel veel vrouwen, die om de een of andere reden er jong moeten blijven uitzien, hetzij om voor haar echtgenoot haar charme niet te verliezen, of omdat haar betrekking nu éénmaal een jeugdiig uiterlijk ver dacht. Zij verzorgen haar huid, om die zacht en soepel te houden, zij volgen een goed djeet en doen lichaamsoefe ningen om het di'kker-worden tegen te gaan en de moderne vrouw onder werpt zich ook meestal aan wat de wetenschap heeft uitgevonden om grijze haren te verbannen en de na tuurlijke kleur te behouden. Maar er is een groote „maar" bij De gewone soorten haarverf kunnen heusch niet alle zonder meer worden aanbevolen. Als het kleuringsproces niet gaat volgens de allernieuwste scheikundige ontdekkingen, doet men er veel en veel beter aan het haar niet te laten verven. Een van de oudste soorten haar verf maakte het haar donkerder, doordat zich een metaalachtig, zeer dun laagje op de haren legde. Het spreekt wel vanzelf, dat het haar bii deze methode heel vaak moest woi- den geverfd om het egaal van kleur te houden, terwijl het gevaar van me taalvergiftiging niet was uitgesloten. Bovendien kon deze methode alleen maar met succes worden toegepast bij zwart of donker bruin haar en het haar werd zeer breekbaar en onna tuurlijk van kleur. Een andere, eveneens verouderde methode, van haai*verven was.met behulp van natuurlijke kruiden en Deze beide oplossingen zijn als haar verf niet betrouwbaar, omdat haar samenstelling niet zeker is. Zij bevat ten wel een natuurlijke verfstof maai de kleur verdwijnt tnel. Sinds de laatste twintig of dertig jaar worden aniline verfstoffen ge bruikt voor het verven van het haar. Hét voordeel van deze verfstoffen is, dat men bijna elke gewenschte kleur kan krijgen, welke zeer lang houdt en er bovendien natuurlijk Uitziet. Zij, die bijzonder gevoelig zijn voor deze verfstoffen, kunnen er echter een huidaandoening van krijgen. Om te onderzoeken of iemand deze gevoelig heid bezit, wordt een klein stukje van de huid achter het oor met de verf in gesmeerd. Als de huid binnen twaalf uur rood en ontstoken is, in hoe ge- ringe mate ook, is het niet veilig deze verfstof te gebruiken. Alle fabrikan- ten van naam, die deze soort verf ma- i ken, geven dan ook uitgebreide hand- leidingen bij het gebruik ei-van. Vóór j het gebruik moet men er zich, zooals j gezegd, van overtuigen, dat de verf stof geen schadelijken invloed kan uitoefenen pp de huid. Wil men het haar laten verven, dan wende men zich vooral tot een bekwamen kapper. Een gezonde hoofdhuid is een al lereerste vereischte voor zacht, glan zend haar. Er zijn vele vijanden, wel ke deze gezondheid bedreigen, maar de meest bekende is roos. Roos komt zoo Veelvuldig voor, dat de meeste vrouwen, als zij er betrekkelijk wei- nig last van hebben, er zoo goed als f niets tegen doen. Zij zijn er aan ge- j wend en doen alsof het zoo hoort. Toch is dit verkeerd. Roos is een van de voornaamste oorzaken van het uitvallen van het haar en daarom moeten wij alles doen wat wij kunnen om te maken, dat zich op de hoofdhuid geen roos kan vor men. Door de roos worden de haar- papillen geheel of gedeeltelijk verstopt, wat tengevolge heeft, dat de haren te weinig voedsel krijgen, dun en bros worden, hun glans verliezen en begin nen uit te vallen. In sommige gevallen scheiden de vetkliertjes van de hoofdhuid een bij zonder vocht af, waar door het ^oofd wordt bedekt met ontelbare zeer klei ne olie-achtige druppeltjes. Ook dit is nadeelig voor den groei en de gezond heid van het haar, al kan men het ge makkelijker verwijderen dan de droge roos. Volmaakte reinheid van de Verslag van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag ,27 Augustus 1936, des avonds om 7 uur ten gemeenteruize. Voorzitter de heer Mr. E. P. Verkerk, burgemeester. 4*"*) Secretaris de heri* W. Trapman. Tegenwoordig alle leden, met uitzon dering van den neer J. van Gelderen, met kennisgeving. De VOORZITTER opent de vergade ring. De notulen van de vergadering van 27 Juli 1936 worden onveranderd vastgesteld. I Ingekomen stukken. O.ni. is ingekomen een schrijven van den heer G. W. van Toombergen, pach- I ter van het gebouw voor algemeene doel- I einden „Flora", houdende mededeeilng, 1 aat hij zich niet kan vereenigen met het 1 raadsbesluit van 27 Juni j'.l., waarbij zijn I bezwaarschritt tegen den aanslag in het vergunningsrecht over het vergunnlngs- Jaar 1936-1937 met handhaving van den I bestreden aanslag ongegrond werd ver- 1 kiaard. I Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten aan adressant te be- richten, dat de Raad onbevoegd ls zijn adres andermaal ln behandeling te Een schrijven van J. Groene veld, hou dende verzoek om verlaging van de huur 3.30 per week voor de woning Reijers- koop no. 363. Overeenkomstig net voorstel van B. en W. wordt het ve: ek voor kennisgeving I Een schrijven van den heer F. J. Jans- J sen e.a., «uie caiexiouaers amier, nou- uende verzoek om msenainng c.q. sterke 1 veiiaging van ae belasting op biljarten. B. en vV. zeggen in nun advies, aat mei I de aischaning van de belasting naar den zevenden grondslag (biljarten) der 1 personeeie belasting een bedrag van öuj 1 zou zijn gemoeid. Na hetgeen reeds ls gedaan in Het be lang der caiéhouders vinden B. en w. 1 geen vrijheid lot een dergelijke derving van inkomsten ie aüviseeren. Zij stellen voor aiwyzend op het adres De neer BRAND zegt, dat de belasting in den goeden tijd vrij noog gesteld is. W aai de caiehouaers ook in sterke mate aoor de crisis zyn getronen meent nu, aat op grond van biüijkneidsoverwegin- gen üe belasting tot de neut zou kunnen worden teruggebracht Andere gemeen- ten hebben reeds tot een verlaging be- sloten. 1 De heer NOEST vindt het onredelijk I om een zaak door zware heffingen te laten verdwijnen, dit ondanks het feit, dat hij drankbestryder is. De Juiste drankbestryding ls, dat de menschen de 1 alcohol laten staan. Dan zullen de café's verdwynen. Ook perspnen, die nimmer drank gebruiken, maken gebruik van een I biyart. Hy wil meegaan met het voorstel van den heer Brand. De heer VAN KLEEF acht het biljart- 1 spel een mooi en hoogstaand spel. Vol- 1 gens hem komt de opbrengst der belas ting op biljarts slechts voor een deel ten bate der gemeente. De mindere inkom sten zyn derhalve geen 600 doch slechts 200. Hy gaat mee met het voorstel van sappen. De twee bekendste oplossin- hoofdhuid is noodzakelijk en een gen, gebruikt bij het haarverven zijn goede shampo het eenige middel om die van wal notensap en van henna. I dit te bereiken. De VOORZITTER antwoordt, dat met de gewyzigde omstandigheden voor de caféhouders reeds rekening ls gehouden door verlaging van het vergunnings recht. Waar de 7e grondslag geheel ten bate der gemeente komt beteekent zuixs hier, dat elke verlaging ten laste der ge meente komt. Macaroni met kaas. 150 gram macaroni, 35 gram boter, 30 gram bloem, 4 d.L. melk, peper en zout, 4 eetlepels geraspte kaas, driehoekjes geroos terd of gebakken brood. De macaroni wordt in kleine stukjes ge broken van ongeveer 2 c.M. en in ongeveer 1 L. kokend watter met zout gedaan om dkarna zachtjes gaar te koken, ongeveer 25 minuten, Intusschen wordt de boter gesmolten en met de bloem vermengd, daarna met kleine hoeveelheden de melk bijgevoegd, steeds toerende, waarna men het sausje pl.m. 3 min. zachtjes door laat koken, de pan van het vuur neemt en er de geraspte kaas door roert en daarna de macaroni, die even in de vergiet uitgelekt heeft, om het overtollige water te verwyderen. Men brengt alles in een dekschaal over en bestrooit de bovenkant met kaas. Heol smakelyk is het om de macaroni in een ge boterd vuurvast schoteltje ongeveer 16 min. In den oven te plaatsen, nadat men de bo venlaag dik met kaas bestrooid heeft. Opdienen met een rand van driehoekjes toast of in boter gebakken brood. Zoete peperboter. Snyd van groote zoete pepers het kapje *f en hoh ze uit. Laat vooral geen zaadjes achterblijven. Maal de pepers zoo fijn mo gelijk door den vleeschmolen. Roer deze puree met wpt tot room geroerde boter, iets Wraapte ui, fijngehakte peterselie een wei- n,g citroensap, zout en peper goed door aar. Gebruik de boter bij gebraden, niet gaar rundvleesch of op broodjes met hardgekookt ei. Vogelnestjes. Maak 1 flinke gekookte aardappel fyn (één kopje vol) en vermeng deze purée met een klontje week gemaakte boter en wat warme melk, brengt het over in een klein beboterd vuurvast schoteltje en maak met een vork cirkels, in het midden een ope ning, waarin een ei wordt gedaan, dat voor kichtig op den rand van een kopje is ge broken; de dooier mag echter niet stuk gaan. Plaats het schoteltje opgeveer IQ mi nuten in een matig warme oven, totdat het ei gestolt ia. Beboter een klein soufflé-potje of één persoons vuurvast schoteltje en bedek den bo'dem met gehakte bacon of ham, hierop komt een plak tomaat, terwijl men er ten slotte een el ln laat glijden, bestrooien met peper en zout en bedekken met één eet lepel melk, daarna op een asbest plaatje of in een middelmatig warmen oven plaat sen tot het ei gestolt is. Gevulde eieren. Pel hardgekookte eieren en snijd ze in de jengte door. Maak de dooiers fijn. Roer een klontje boter tot room. Vermeng dezen met I de eierdooiers, fijngehakte peterselie, bies look, peper en zout. Fruit geraspte ui en kerrypoeder in boter. Roer bloem en daarna melk er door, totdat het een gebonden saus is. Schik de eieren in een met boter inge- smeerden vuurvasten schotel. Giet de saus er overheen. Zet het schoteltje 10 minuten in een matig warmen oven. Doe in een ander met boter ingesmeerden vuurvasten schotel in de helft gesneden tomaten. Bestrooi ze met peper, zout en paneermeel. Plaats op iedere tomaat een klein stukje boter. De tomaiten moeten een half uur in den oven staan. Laat deze twee schotels tegelijk op dienen. Tomaten met Een pond tomaten snydt men in schijven en legt die in een vuurvasten schotel, welke aan de binnenzijde is besmeerd met een laagje boter. Op de tomaten, waarvan een laag eerst met wat zout en een^snuifje peper is bestrooid, legt men wat gesnipper de ui, gehakte peterselie en een eetlepel ge raspte kaas, dan strooit men er paneermeel over en legt er vervolgens weer een laag tomatenschyven op, die weer met ^1 de genoemde ingrediënten worden bestrooid. Eventueel vult men de gaatjes met cham pignons, 2 eierdooiers worden met een thee kopje melk (1 d.L.) uitgeklopt en over alles heen gegoten. Dan nog wat paneermeel er op en eenige stukjes boter en wat geraspte kaas en den schotel een half uur in den oven laten bruin worden. Bananencreme, 6 bananen, sap van 1 citroen, 1 sinaas appel, 2 eetlepels suiker, 1 pakje poe ler- gelatine, 1 kopje warme melk, 2jé d.L. melk, 1 jé eetlepel suiker, 15 gram custard- poeder (vanille), 1 d.L. room. De bananen worden geschild, met een vork fi/n gemaakt en geklopt, daarna ver mengd met het gezeefde sap van sinaas appel en citroen. De poedergelatine wordt opgelost in een kopje warnje melk en door het vruchtensap gedaan met twee eetlepels suiker. 2 d.L. melk met 1% eetlepel suiker aan de kook brengen en de custardpoeder met de rest vaft de melk aanmaken, by de ove rige melk voegen, alles even roerende door laten koken, met de garde opkloppen en bii de bananen voegen. Begint de massa dril- lerig te worden, dan wordt de room st\jf ge klopt met een tikje zout en er door ge mengd. Alles overbrengen in een glazen schaal, koud en stijf laten worden en pre- senteeren met biscuits. De heer LOEF bepleit eveneens ver laging van deze belasting. 1 Na nog eenige discussie wordt besloten deze belasting terug te brengen tot 10 ln hoofdsom. Een schrijven van den heer J. Spek, houdende bezwaren tegen de hem ln re kening gebrachte kosten Voor den asjp}- leg van gasbuizen. B. en W. lichten uitvoerig toe op grond waarvan de kosten zyn berekend. De gevolgde methode van berekening ls het meest in overeenstemming met de bedoeling van het artikel der leverings voorwaarden van de gasfabriek. Zy heeft nimmer aanleiding tot klach ten gegeven. Bovendien bleek na de uitvoering van de werken, dat de kosten beneden de som der begrooting zyn gebleven, die den heer Spek voor den aanleg der bul zen ls aangeboden en waarmede hy zich vereenigde. De heer DE RUYTER gelooft, dat wan neer men het reglement zuiver zou toe passen, toch wel wat voor het verzoek van den heer Spek valt te zeggen. De heer VAN KLEEF meent, dat waar de heer Spek zich. heeft vereenigd met de begrooting, hy thans niet heeft te reclameeren. De heef HARING ziet geen reden om van den regel af te wyken. Het zou on- biliyk zyn tegenover anderen, die ook zoo zyn behandeld. De heer GROOTENDORST begrypt, dat de heer Spek het duurste gedeelte voor rekening der bedrijven wil laten komen en het goedkoopste zelf voldoen. Juist is het, dat de Bedryven de kosten gemiddeld per M. berekend hebben en het gedeelte, dat de heer Spek volgens de regeling moet betalen, aan hem ln rekening hebben gebracht. Na nog eenige discussie wordt overeen komstig het advies van B. en W. be sloten. Mededeel in gen. B. en W. deelen mede: Mededeelingen inzake steunver- leening. a. dat hen by circulaire van den Mi nister van Sociale Zaken mededeeilng werd gedaan van een samenstel van maatregelen inzake steunverleening en werkverschaffing, welke beoogen om tot een meer biliyke verdeeling van de be schikbare middelen te geraken. I De beslissingen, welke voor Boskoop van belang zyn betreffen: 1. den huurbyslag. De huurbyslag, die thans ln Boskoop bedraagt 2/3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan 2.60, wordt met ingang van 9 Mei 1937 ingetrokken, met dien verstande, dat hy met ingang van 30 Augustus a.s. tot 1/3 van dat meerdere wordt teruggebracht. Voorts is het maximum van den huur byslag, zoolang hy niet geheel ls verval, len, voor de 7e klasse, waarin Boskoop met betrekking tot de steunverleening en werkverschaffing is geplaatst, nader bepaald op 1.26. 2. de maximum-percentages. De maximum-percentages der steun verleening worden voor een aantal ge vallen verhoogd. 4. Loonnorm by langdurige werkloos heid. Voor personen, die overigens zyn biy- ven voldoen aan de voorwaarden voor opneming in de steunregeling gesteld, doch over een aaneengesloten tydsduur van 4 jaar minder dan 26 weken hebben gewerkt, wordt voor de berekening van den maximum-steun een nieuwen loon norm vastgesteld, welke als standaard loon wordt aangeduid. Voor het tarief van steunverleening 7e klasse bedraagt dit loon 14.—. 4. Enkele maatregelen ten gunste van personen, die nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben verdiend. 5. Verstrekkingvan goedkoope levens middelen. Deze verstrekkingen in natura zullen zoo spoedig mogeiyk en voor zoover eenigszins doeniyk worden uitgebreid. De nieuwe schalen van maximum-ult- keerlngen, als onder 2 bedoeld, zyn nog niet ln het bezit van het college geko men. Het ls hen daarom nog niet mog®. ïyk nauwkeurig na te gaan, welke de gevolgen van het geheel der maatrege len voor de gemeente en haar werkloo zen zullen zyn. Zoodra deze bekend zyn zal het col lege nader overwegen of ze van dien aard^gjn, dat voorstellen tot beperking of opheffing van een of meer dier ge volgen aan de regeering behooren t: worden gedaan. b. dat zy besloten, nu het besluit der Provinciale Staten en de Koninkhjke goedkeuring daarop tot overdracht van de z.g. Sluisbrug ln den Laag Boskoop- schen weg eerst verwacht kan worden ln begin van 1937, de vernieuwing van deze brug uit te stellen tot na den paktljd in het voorjaar van 1937. Begin Mei van dat Jaar zal met de werkzaamheden een aanvang kunnen worden gemaakt. c. dat van Ged. Staten bericht werd ontv-angen, dat met verbetering van den zydeweg zal worden afgevangen, zoo dra alle voor de reconstructie benoodig- de gronden eigendom der provincie zul len zyn geworden, en dat de provincie vermoedeiyk dit jaar de beschikking zal krygen over alle perceelen, zoodat dan in het voorjaar van 1937 met de werk zaamheden zal kunnen worden begon nen. d. dat hun college besloot de gaslei ding ln den Ham door te trekken tot aan het perceel van den heer Mesman, mede ln verband met de wenscheiykheid het gedeelte van den Ham gelegen tus schen het poldergemaal en de grens der gemeente van straatverlichting te voor- zien. Een tweetal lantaarns voor gasstraat- verllchting zal worden geplaatst. Het verzoek vermeid onder letter R van pnt. 3 aer notulen van uw vergadering van 21 Juli J.l. zal ook voor zooveel betreft aan- siuitin» aan net gasbulzennet worden ingewilligd. Met net gemeentebestuur van Héeu- wyk zal ter zake van aansluiting aan gas- en waterleiding van het pand van den heer Mesman ln overleg worden ge treden. e. dat de Burgemeester als voorzitter van het hooldcrislscomlté het z.g. crisis- comité B heeft uitgebreid met een ver tegenwoordiger van de moderne vakor ganisaties. Als lid werd aangewezen de heer W. de Vries, die de benoeming heeft aangenomen. De mededeeilng vervat onder a. geeft aanleiding tot een uitvoerige discussie. De neer NOEST heeft ln zyn bezit ge gevens, welke er op duiden, dat de voor gestelde maatregelen een sterke verla ging van de steun Inhouden. Een motie. Spreker dient een motie ln om er by de Regeering op aan te dringen de wy- Zigingen, voor zoover zy verslechteringen inhouden, niet in te voeren en het col lege van B. en W. uit te noodigen deze motie kenbaar te maken aan den Minis ter van Sociale Zaken. Spreker hoopt, dat de Raad deze motie zal willen aan vaarden. Toen de nood der kleine kwee kers indertyd zoo hoog was gestegen, nam de Raad ook unaniem het besluit om alles ln het werk te stellen dien nood zooveel mogeiyk te trachten te lenigen. De heer 't HART sluit zich aan by den heer Noest. De voorgestelde steun regeling slaat vrywel alle verwachtingen in, welke de werkloozen nog hadden. De heer VAN DER STAAK verwacht niet veel van een motie, doch ziet liever dat het college in contact treedt met de Regeering, teneinde te trachten de rege ling ongedaan te krygen. De VOORZITTER deelt mede, dat er twee voorstellen met betrekking tot de verlaging van de steun zyn. In de eerste plaats ls ,er een voorstel tot verlaging der annuïteiten, verschuldigd door de woningbpuwvereenlgingen, waarmede 66 werkloozen gebaat zyn. in de tweede plaats denken B. en W. plaatsing van Boskoop ln de 6e klasse ten aanzien van de toepassing van de steunregeling te verzoeken, hetgeen voor de werkloozen eenige rtrbetering beteekenen zax. De heer NOEST biytt op het stand punt staan, dat de nieuwe regeling fnui kend zal werken. Hy handhaaft zyn motie. De heer BOEKRAAD gelooft, dat men verder met het standpunt van B. en W zal komen, dan met de motie van den heer Noest. Do heer BRAND zal meegaan met den heer Noest. Na nog eenige discussie wordt de motie van den heer Noest in stemming ge bracht, welke wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen, die van de heeren Noest, Brand en 't Hart. Met betrekking tot de mededeeilng onder b. wyst de heer VAN KLEEF op de den desolaten toestand, waarin de brug verkeert. Na eenige discussie belooft wethouder GULDEMOND, dat de brug de volgende week in orde gemaakt zal worden. Commissies. Tot gedelegeerden der gemeente in de Badhuiscommissie worden benoemd de heeren W. de Ruyter en A. Brand. Tot gedelegeerden der gemeente in het Bestuur der bouwvereenlging „Onze Woning" worden benoemd de heeren W. de Ruyter en C. Grootendorst. Tot gedelegeerden der gemeente ln het bestuur der bouwvereenlging „St. Joseph" worden benoemd de heeren L. 't Hart en W. Kranenburg. Tot gedelegeerden der gemeente ln het bestuur der woningstichting „Patri monium" worden benoemd de heeren P. Loef en H. Haring. Tot leden der commissie van toezicht op den tuinbouwcursus worden benoemd de heeren P. Loef Az. en C. Grooten dorst. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen en gekozen de heeren Jac. M. Nleuwesteeg, H. Boer, P. D. Noest, W. Eelderink, f. van der Mast, C. J A. van Koppen, A. E. Stijkel, K. Vermey en D. van wyk. Aan den heer D. Veerman, aftredend lid, die niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking wenschte te komen, zal namens den Raadldank worden be tuigd voor de vele werkzaamheden als zoodanig verricht. Tot lid van het Burgferiyk Armbestuur wordt benoemd de heer J. Kreling. Tot leden der raadscommissie voor het onderzoek van begrootingen en rekenin gen worden benoemd de heêren W. C. van Kleef, C. Grootendorst en H. A Boekraad. "Tot plaatsvervangend lid wordt be noemd de heer P. D. Noest, die echter bedankt, omdat hy nimmer ultgenoo- digd werd, wanneer een lid verhinderd was de vergadering by te wonen. De heer VAN KLEEF zegt reeds Jaren in de commissie te zitten en zich niet te herinneren, dat de commissie niet vol tallig was. De heer NOEST zegt tot den heer Van Kleef, dat hy het juist is geweest, die tegen hem gezegd heeft: „wy hebben Je maar niet opgeroepen De heer VAN KLEEF verklaart dit voor gelogen. Er ontstaat eenige woordenwisseling tusschen belde heeren Tot plaatsvervangend lid wordt ver-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4