De moderne wetenschap geneest „zieke" kunstvoorwerpen. Ons hart en gevoelsleven. FILMNIEUWS. W etenswaardigheden. Een nakuur voor bad- en Kurgasten. Verschillende Recepten. „Klinieken voor Antiquiteiten." Slechts weinig bezoekers der mo derne musea zullen er zich reken schap van geven, dat de meeste Voor werpen eerst 'n moeizame bewerking moeten ondergaan, alvorens zij ge schikt waren om te worden geëxpo seerd. Opgegraven .vondsten gelijken, als zij aan het licht komen, meestal op waardelooze romrnel. Tusschen de „wetenschap met de spade" en het exposeeren ligt een lange weg vol hin dernissen. Aan het Berlijnsch Rijksmuseum zyn verschillende af deelingen verbon den, de klinieken voor antiquiteiten, waarin zieke kunstwerken genezing Vinden, door het verwijderen van schadelijke bestanddeelen. De bezoe ker merkt niets van dezen weten- schappelijken arbeid achter de scher men, maar de oudheidkundigen van alle landen weten dit moeizaam werk naar waarde te schatten. Niet zelden worden de Berlijnsche inrichtingen door buitenlandsche instellingen aan gezocht. Opgegraven vondsten hebben vaak sterke chemische invloeden onder gaan en zijn na het opgraven er op nieuw aan blootgesteftt1.1 i^or-Azia- tische en Egyptische vondsten, welke in een zoutryken bodem'lagen en uit een droog en heet klimaat komen, zijn slecht bestand tegen het vochtige en wisselvallige weer van Europa. Prachtige steenen beelden vielen zon der merkbare oorzaakfuit elkaar of grijpt de chemische af deeling in. Ver- verloren spoedig hyn kleuren. Hier toont een kunstwerk ziekteverschijn selen, dan wordt het hier onder han den genomen. Eerst stelt men, even als bij zieke menschen, een diagnose. Ook kunstwerken kunnen een ziekte onder de leden hebben, zooals de tin- Bij het onderzoek moet uiterst voor zichtig te werk worden gegaan, daar anders het reeds zwakke kunstwerk nog meer wordt beschadigd. Vele oude kunstvolle bladen zijn der mate vervuild, dat hun waafde en de mogelijkheid ze te behouden, aanzien lijk verminderd zijn. Hier helpen ba den in chemische oplossingen, waar bij vooral chloor een rol speelt, waar: na de gravures, etsen en de houtsne den hun oude schoonheid en helder heid verkrijgen. Het komt immers juist in de grafiek op de fijnheid dei- lijnen en der pnderdeelen aan. Ook schilderijen zijn vaak bescha digd. Dit kan aan den ondergrond, het hout of het linnen liggen, waar door rde verf barst of bladdert. Niet zelden ontdekt men ook dat schilde rijen bijgeverfd zijn. Na het verwij deren van latere toevoegingen zijn reeds schitterende meesterwerken voor den dag gekomen. Bij blazen en scheuren wordt een wasachtige massa voorzichtig met een warm ijzer inge streken. Ook hier vermoedt de bezoe ker niet, wat in de kelders van het museum wordt gedaan, om hem een volledigen indruk van de werken der groote meester te geven. Een lange ervaring en het verant woordelijkheidsbesef voor de toever trouwde schatten waarborgen, dat met uiterste voorzichtigheid wordt gehandeld, zoodat het werk in zijn origineelen vorm en wezen te voor schijn komt. De eerbied voor de pres taties van oude kunstenaars komt uit tot in de laatste wetenschappelijke en technische maatregelen, die door de leiding van het museum worden ge trokken, om de kunstwerken hun be- 1 stemming te doen bereiken, n.l. een pest, de loodziekte, de wilde patina, bouwsteen te zijn in het groote be- welke bronsplastieken aantast, enz. schavingsproces der menschheid! Het hart als uitdrukkingsorgaari. Realties opgemoedsaandoeningen „M'n hart stond stil van schrik", i „het gaat niet van harte", „iets op het hart hebben", „het hart op de j rechte plaats dragen", „m'n hart j breekt", „z'n hart uitstorten", „een j hartgrondigen afkeer hebben". In al dergelijke uitdrukkingen uit het da gelij ksche spraakgebruik, die zonder moeite met tal van andere uit alle talen zouden zijn aan te vullen, vindt men de overtuiging uitgesproken, dat het hart van den mensch met z'n lief- j deleven, in het bijzonder met zijn ge- voelsleven, in nauw verband staat, j Wel zijn ook andere organen in j het spraakgebruik vertegenwoordigd, maar geen daarvan heeft zoozeer op gemoedsaandoeningen betrekking als het hart. Gevoelen vrij werkelijk ons hart? Dit verband is ongetwijfeld ont leend aan waarnemingen uit de prac- tijk. Het if inderdaad een feit, dat op winding van allerlei aard het sterkst aan het hart te voelen is. Willen wij ons heel nauwkeurig uitdrukken, dan kunnen wij eigenlijk slechts zeggen, dat wij bepaalde sensaties in de hart streek ondervinden en tegelijk een verandering in het kloppen van het hart bespeuren, zoodra wij getroffen worden door een heftige schrik, vreugde, smart, ergernis enz. Het be hoeft namelijk niet absoluut zeker het hart te zijn, dat wij dan voelen, niet de hartspier het gespierde or gaan, dat het bloed door het lichaam pompt; het is ook mogelijk, dat dit gevoel afkomstig is van het zenuw stelsel, dat de hartwerkzaamheid re gelt. Misschien speelt hierbij de ach ter het hart, eenigszins dieper tegen den wervelkolom gelegen zenuwbun- dd van den „sympathicus" een rol de z.g. „plexus Solaris", die reeds door de oude Grieken en Romeinen voor allerlei zielskwesties aansprake lijk werd gesteld. Eén ding is in elk geval zeker. Ge- GLADYS SWARTHOUT. Gladys Swarthout is één van de meest vooraanstaande krachten der Metro politan Opera te New-York, die eeni- gen tijd geleden door Paramount werd geëngageerd, om aan de beste muziekfilms dezer maatschappij de luister van haar wonderbaarlijke zang en haar stralende schoonheid te verleenen. Zij debuteerde in „Rose of the Ran cho" aan de zijde van John Boles en vervult met Jan Kiepura de hoofd rollen in „Give us this night", waar in men haar vanaf hedenavond in de Schouwburg-Bioscoop kan hooren. Gladys Swarthout is een Ameri- kaansche zangeres yan Hollandsche oorsprong, die inderdaad alles mee heeft om een brillante filmcarrière te laten volgen op haar brillante carrière als zangeres, o.a. bij de Metropolitan Opera in New-York. Haar charmante verschijning, prachtige stem en le vend gevoelig spel hadden reeds eer der de aandacht getrokken. Van haar dertiende jaar af werd haar studie bekostigd door een rijke familie uit Kansas City. In hetzelfde jaar had Gladys' eerste optreden in het openbaar plaats. Zy werd aangesteld om solopartijen te zingen in het koor van de kerk der Methodisten te Kansas City. Spoedig kon Miss Swarthout haar stu dies voortzetten te Chicago, tegelijkertijd in kerken en als soliste optredend. De volgende stap was een contract met een maatschappij, die variété-theaters ex ploiteerde. Belangrijker echter was een con cert van het Minneapolis Symphony Or chestra, waarby zy het zeer moeilijke „Ave Maria" van Max Bruch zong. Dit optreden had zooveel succes, dat van alle kanten aan biedingen binnenstroomden. Tot dusver had Miss Swarthout er nog nooit «ver gedacht zich aan operazang te gaan wyden, maar toen vrienden er op aan drongen, dat zy by de Chicago Civil Opera zou soliiciteeren, ging zy by dit gezelschap proefzingen en werd aangenomen. Daarna zong zij een winter lang alleen op concer ten, om vervolgens v.oor drie jaar met de Ravinia Opera Company te contracteeren. Toen durfde zy zich eindelijk aan de Me tropolitan Opera te presenteeren, waar ze vyf jaren aan verbonden was. In 1933 liet zy zich voor het eerst over halen voor de radio op te treden en ten slotte teekende ze een contract met de Pa ramount. De Stereoscopische film in het Thalia-Theater. Een van de groote filmgebeurtenissen van dit jaar is zeker, dat de Metro een nieuwe en zeer succesvolle poging heeft gedaan om de stereoscopische film, de film met „diep te", in de bioscoop te brengen. By een vertooning in besloten kring in Hollywood en later by de vertooning in Londen was het succes zoo groot, dat er zelfs eenige consternatie ontstond toen op het witte doek een ladder omviel. Het pu bliek begon te schreeuwen en was in de vaste overtuiging dat de ladder boven op hun hoofden terecht zou komen.. Hetzelfde herhaalde zich toen een jonge dame op een schommel van het doek af „de zaal in vloog" en zelfs toen een heer een siphon spuitwater wat onhandig bediende en het publiek bang werd ook „natgespo ten" te worden." De twee-acter, die dit resultaat bewerkte heet „Audioscopiks" en wordt door de in gewijden als de- grootste nieuwigheid sinds de uitvinding van de sprekende film be-^ schouwd. Zij vereischt geen by zonder doek, zooals zooveel streoscopische filmexperi menten, maar kan op een gewoon vljfk bios coopdoek vertoond worden. Alleen heeft de toeschouwer het bekende roodgroene cell«- phaan brilletje noodig, dat ook by het be- kyken van z.g. „diepte-platen" gebruikt pleegt te worden. „Audioscopiks" heeft afgezien van geluid en diepte ook nog. wat kleur, dat wil zeg gen: verschillende tinten, maar de hoofd- zhak van deze nieuwigheid is toch dat men schen en dingen ons van het doek als het ware tegemoetkomen, zoodat de toeschou wer telkens de illusie heeft, dat hy er tus- schendoor zou kunnen wandelen en ze met de hand zou kunnen aanraken en betalen. Wat dat betreft wordt zelfs de suggestie van het'tooneel overtroffen, want de illusie dat de acteurs en actrices zich eigenlijk in de toeschouwersruimte bewegen, Is bU „Audioscopiks" volkomen. Een van de Londensche critici heeft de vertooning van Audioscopiks vergeleken met de eerste vertooning van Lumière'a filmpjes, nu veertig jaar geleden. Ook toep vermaakte men zich nog kinderlijk met de eerste pogingen om bewegende voorwerpen te fotografeeren: de fabriek die uitgaat, de rijdende trein. „U ziet duidelijk de rook uit de schoorsteen komen", juichte de expli cateur en de boot, die langzaam afvoer waren sensaties van de eerste rang. Maar het is zeker, dat de beginselen van „Audióscopiks" niet zoolang als de uitvin ding van Lumière zullen behoeven te wach ten vóór zij in werkelijke filmkunst zullen worden opgenomen. In elk geval geen veer tig jaar! moedsaandoeningen werken al naar gelang van de constitutie van het individu meer of minder sterk op dit, met "hersenen en ruggemerg slechts in los functioneel verband staande zenuwstelsel in, dat speciaal op de bloedcirculatie, de bloedverdee- ling, de spanning van de bloedvaten en de rhythmiek van den harteklop den' grootsten invloed uitoefent. Het hart is dus in elk geval, hetzij direct of door bemiddeling van het zooge naamde „autonome" zenuwstelsel, een zeer gevoelig uitdrukkingsorgaan, waaraan niet alleen de heftige, doch ook de zwakste, nauwelijks merkbare schommelingen in de gemoedsgesteld heid, objectief duidelijk af te lezen zijn. Eigen waarnemingen. Ieder weet uit eigen ervaring, dat het hart een hevig gevoel van schrik, angst, verwachting, enz. met versnel de werkzaamheid beantwoordt, die als hartklopping in allerlei variaties subjectief is waar te nemen. Als men bij zulke gelegenheden de pols op neemt, kan men reeds opmerken, dat deze storing en afwijking van de nor male hartwerkzaamheid, niet in een eenvoudige, gelijkmatige versnelling bestaat. Vertragingen en versnellin- 1 gen wisselen elkander met meer of 1 rechtstreeks aflezen. Op deze wijze fasen vormt de pompwerking van het orgaan, dat het in het lichaam ver bruikte bloed aantrekt, het door de longen pomt, weer aantrekt en nu door het lichaam zendt. Gezien de ge compliceerdheid van dit pompsysteem is het geen wonder, dat een fijnere analyse van de geheele hartwerk zaamheid over één dubbele fase, een tamelijk ingewikkelde curve met vele kronkelingen eft typische differen- tieeringen te zidgj'geeft. De fijnste ,ani&yse van deze soort Wordt met de z.g. electrocardiograaf uitgevoerd'; de curve noemt men elec trocardiogram. Bij dit onderzoek worden fijne naalden op twee ver schillende plaatsen in de huid gestor ken en door draden met het apparaat verbonden. Op deze wijze worden de minste of geringste schommelingen in de electrische stroomen geregistreerd, die van de huid uitgaan en deze schommelingen komen overeen met de bloedverdeeling in de huid, welke op haar beurt weer in rechtstreeksch verband staat met de werkzaamheid van het hart» De Koenigsche vlam. Op andere grondslagen, namelijk de trillingen, die het kloppen van het hart aan de lucht mededeelt, berust de methode met de z.g. „Koenigsche vlam". Ook hiermede verkrijgt men een zeer nauwkeurig beeld. Als men in het laboratorium de proefpersonen een of andere gemoedsaandoening laat ondergaan door middel van een kunstmatig geschapen situatie (het lossen van een schot; lichaams- of geestesarbeid laten verrichten) en daarbij de werkzaamheid van het hart registreert, dan verkrijgt men een zuiver, objectief beeld van de re acties van het hart op deze situaties. Men kan daaruit de gedragingen van •het hart bij allerlei soort schokken geringe mate hiervan den invloed on dergaat. Het rhythme wordt over het geheel regelmatig. Lichaamsarbeid daarentegen heeft meer invloed op de systole. De systole herstelt zich langzamer en gelijkma tiger dan de diastole, bij welke de terugkeer tot den gewonen rusttoe stand sneller en meer sprongsgewijs gaat. Dit alles geldt natuurlijk slechts voor een gezond hart. De verschillen de ziekelijke stoornissen, hartkwalen, ziekten van de hartspieren, doen ook den aard der reacties veranderen. In- tusschen blijkt uit deze enkele voor beelden wgl duidelijk, hoezeer het hart met zijn fijn afgestemde, rhyth- mische geregelde werkzaamheid ge schikt is .om als spiegel te dienen voor alles wat zich in de ziel van den mensch afspeelt. Wat te d-oen tegen een onderkin Een onderkin ontsiert zelfs het mooiste gelaat. Het beste middel om een onderkin te voorkomen, is een goede houding van het hoofd. „Hoofd omhoog!" moet niet alleen in figuur lijken, maar ook in letterlijken zin onze houding zijn. Zittend en staand moet het hoofd altijd op de achterste spieren van den nek rusten, niet op de voorste. Ook een kinband, die des avonds wordt aangedaan, kan de on derkin doen verdwijnen. Zeil wrijven. Het is zeer verkeerd om het zeil onder matjes of kleedjes te boenen, daar menigeen hierdoor reeds uitge gleden is en ongelukken gekregen heeft. Men voorkomt alle onheil door de bewuste gedeelten te wrijven met een zachte doek, gedrenkt in spiritus en matjes of kleedjes eerste te leg- minder uitgesproken rhythmische on regelmatigheden af. Wetenschappelijke registratie. De wetenschap stelt zich natuurlijk met dergelijke simpele waarnemingen niet tevreden en tracht in de fijnere details van de hartreactie door'te dringen. De hartwerkzaamheid vol trekt zich in twee fasen, die men systole en diastole noemt. In het kort samengevat kan men zeggen, dat de systole bestaat in samentrekking van de spieren, die de wanden van de hartkamers vormep en de diastole in ontspanning van deze spieren. De rhythmische afwisseling van deze heeft men geconstateerd, dat hevige schrik een plotselinge!! versnelling van de hartwerkzaamheid veroor zaakt. Deze reactie komt hoofdzake lijk hierdoor tot. stand, dat de duur van de diastole, en wel van het eerste deel daarvan,'verkort wordt. De sys tole blijft relatief onveranderd. De versnelling houdt niet lang aan en maakt weldra voor een vertraging plaats. Gedurende deze periode func tioneert het hart eenigszins onregel matig. Geestelijke arbeid, b.v. onaf gebroken rekenen gaat eveneens met versnelling ten koste van de diastole gepaard, terwijl de systole slechts in gen wanneer de vloer volkomen droog is. Waterstof superoxyde. In „De Linnenkast" lezen we dezen wenk, welke voor ieder die wel ge bruik rnaakt van waterstofsuper- oxyde om vlekken te verwijderen, in het belang van haar linnenkast van beteekenis schijnt. Het blijkt n.l., dat vaak stukken, welke met waterstof- superoxyde behandeld zijn, bescha digd werden. Dit zou volgens het blad dat hierbij steunt op de ervaring der wasscheijren niet het geval zijn, als de gebruikte stukken direct goed worden omgespoeld, na het toe passen van de waterstofsuperoxyde. Laat men dit indrogen, dan wordt het weefsel beschadigd. Vlekken op tegels. Vlekken op verglaasde tegens ver dwijnen, indien men er rffet het snij vlak van een citroen overwrijft en het sap een half uur laat intrekken; daarna met een doek na wrijven. Het regelmatige onderhoud geschiedt met een werkdoekje en zeepsop en daarna afnemen met sppns en zeem. &IEUWE UITGAVEN. „De geheimzinnige opdracht", door D. A. Cramer Schaap. Verschenen is als uitgave v. h. Zuivel- bureau 's-Gravenhage „De geheimzin nige opdracht" door D. A. Cramer Schaap. Dit-werkje is weder bedoeld als een reclame voor zuivelproducten, want in den vorm van een reisverhaal bevat de uitgave toch een aanprijzing van de zuivelproducten, hier als goe de voeding voor trekkers. Het boekje werd geïllustreerd door Titus Leeser, die ook de gekleurde omslagteekening vervaardigde. De uitgave door het Zuivelbureau geschiedde ten behoeve van hotel- en pensionhouders. Zoo vriend, dus je gaat de tweede echtgenoot worden van deze jonge weduwe Ja dat's toch beter dan de eerste. langz<ime aanpassing aan het alledaagsche leven is gewenscht. Voeding eveneens van belang, door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. Indien men op medisch advies een- kuur moet maken in een badplaats genezing te toeken voor een of andere physieke storing, dan is l.et regel, da' dc Patiënt 6611 Z'g' 118 doet. Zulks is noodig om de overgang naar het gewone leven, dat vaak Ure eischen stelt, minder groot te maken, doch geleidelijk. Het organisme moet zich eveneens Weer na de onthouding der verschil lende' kuuripiddelen, aan een normale leefwijze aanpassen. Zulk een nakuur is niet alleen een vereischte voor bad- of kuurgasten, doch ook voor de gewone vacantie- gangers, zij het dan ook, dat men deze thuis volgt, door langzamerhand weer in den dagelijkschen tredmolen mee te gaan. Zeer velen zullen bemerkt hebben, wanneer zij pas weer aan het werk zijn, dat zij door een gevoel van ver moeidheid overvallen worden en vra gen zich angstig af, of dit nu het resultaat is van de meerdere weken vacantie, die .zij genoten hebben. Zulks overkomt zoowel werkende vrouwen, als degenen, die in huishou ding haar arbeidsveld vinden en haar eerste gedachte "is, dat de vacantie eignlijk niets heeft uitgehaald. Maakt U echter niet bezorgd, want het gevoel van loomheid en laten we gerust zeggen, machteloosheid, wordt alleen veroorzaakt door het feit, dat ons werk ons weer geheel in beslag neemt Tot voor enkele dagen was merin een geheel andere omgeving, in een andere lucht, den ganschen dag buiten, hetzij aan zee, in de bosschen, op de hei of 'in de bergen en thans is men het grootste deel van den dag binnen de vier muren. De huisvrouw heeft zich vol ijver op haar huishou ding toegelegd, de vrouw, die elders haar werkkring heeft, doet evenmin meer groote wandelingen, spoedt zich meestal met de tram naar kantoor of winkel. Zelfs de kinderen haasten Bloemkool au gratin. 1 bloemkool (niet te klein), 30 gram boter, 35 gram bloem, 14 L. melk, 3 eetlepels ge raspte kaas, peper en tout. De bloemkool wordt schoongemaakt, aan kleine stukjes verdeeld en eenige uren weg gezet in water met een handvol zout. Wa ter aan de kook brengen, zout toevoegen en de bloemkool gaar koken pl.m. 20 min., uit scheppen, en op een vergiet laten uitlek ken. Een vuurvaste schotel wordt ingevet en bestrooid met wat paneermeel, daaarna de stukjes bloemkool er in gedaan en be dekt met de saus, die we maken van boter, bloem en melk en eenige minuten door laten koken op een kleine pit; peper en zout naar smaak en twee eetlepels geraspte kaas. De rest van de kaas wordt over de saus gestrooid, waarna de^hotel ongeveer 20 minuten in een warme oven geplaatst wordt Rijit met champion-ragout. 300 gram kalfsragout, 100 gram kalfsge hakt, 1 sneedje brood, 500 gram champig nons, 60 gram bloem, 60 gram boter, sap van H citroen, 2 eierdooiers, zout, 1 Liter water, 500 gram ryst. De rjjst wordt opgezet met 2 maal zoo vel kokend water en zout, na eerst her haaldelijk gewasBchen te zijn. Eerst enkels "ogenblikken goed.door laten koken, daar- op een zeer lage pit gaar laten worden 611 het water verkookt is een asbest- plaatje onder de pan plaatsen. Van ragout wordt bouillon getrokken met r koud water en zout in een goed ge- 0 n pan. I8 het vleesch ongeveer gaar, worden de balletjes gehakt nog pl.m. Minuten mede gekookt, nadat het vleesch a*"8 "w* 6en sneed^ geweekt brood is aan - roaa De champignons worden in warm hiLr gerateld, vooral onder het .Je' omdat zich daar nogal eens wat vindt, terwy'I we de groote exem- ren doormidden snijden (overlangs) en gI?.,n Mn «tukje van de onderkant af- W« d<*n ze nu bij de bouillon en veesch en laten alles nog pl.m. 15 uten zachtjes koken, scheppen daar- teW, iU'* kouin°n, doen het in een mak#**8warm gehouden wordt. We hond» Van ^oter' hloem en bouillon een ge latin l i808' we Pl-m- 5 minuten door er W u Pan Van het en oensap b^voegen en tevens de zich om hun vriendjes op te gaan zoe ken of zijn blij, dat zij al hun ver trouwd speelgoed weer terug zien en houden zich hiermede onledig» Zulk een groote verandering van leefwijze na zorgelooze vacantiedagen in de buitenlucht doorgebracht, wreekt zich en ons lichaam protes teert. Gebrek aan zuurstof en fris: sche lucht werken verlammend op het organisme en geven het groote gevoel van loomheid en daarom is een 1 nakuur zoo zéér noodig. Met een weinig goeden wil is het dan ook steeds wel mogelijk de eer- ste week nog te doen „alsof" men nog op reis is. Natuurlijk zal niemand on zen raad woordelijk opvatten, want in de eerste plaats stelt de plicht zijn eischen. Onze bedoeling is echter, om niet in te haastig tempo aan het werk 1 te gaan, met de gedachte, dat men na twee of drie weken toch wel uit gerust is. De vrije uren zullen zoo rus tig mogelijk doorgebracht moeten worden, zonder dat men zich onmid dellijk weer in den maalstroom van het volle leven stort. Zoo mogelijk zal men op vrije middagen en Zondags buiten zijn en desnoods wat vroeger van huis gaan om naar dë plaats, waar de dagtaak wacht, te wandelen. Geen avondbezoeken brengen en nog minder in rookerige zalen vertoeven, doch vroeg naar bed gaan, in één woord zoo eenvoudig en rustig leven als slechts even mogelijk is. De huisvrouw zal heel verstandig doen geen extra beurten te gaan ge spreken. Ook over de ziekte van het wasch of de inmaak gaan beginnen, I doch zich geleidelijk aanpassen aan alles wat van haar verwacht wordt, 's Middags is een rustuur volstrekt geen verloren tijd, eyenmin als een wandeling, niet door stoffige winkel straten, doch in de buitenwijken, of beter nog in de vrije natuur. Het werk, dat zich eventueel opge stapeld heeft, kan nog wel eenige we ken wachten en wordt bü kleine ge deelten afgedaan. Nu de vacantietijd der kinderen weer voorbij is, moet op vrije middagen zooveel mogelijk naar buiten worden getrokken, om nog te woekeren met de heerlijke, frissche j lucht, die de longen met zuurstof vult 1 de komende herfst- en wintermaan- 1 den. Wanneer men na de vacantie weken i elders doorgebracht, thuis komt, moet men het lichaam een langzame over- gang toestaan, alvorens men weer z'n volle krachten geeft aan beroep of j huishouding. Men zal dan inderdaad bemerken, dat de rusttijd een heil- zame uitwerking heeft gehad. Hand i in hand met deze geleidelijke aanpas- j sing moet ook de overgang der voe- ding samengaan. Vele menschen heb ben zoodra zij weer in de stad en hun gewone doen zijn, gebrek aan eetlust, hetgeen niet te verwonderen is, om- t dat zij veel minder frissche lucht in- adement en velen een zittend leven leiden en weinig lichaamsbeweging hebben. Het lichaam verwerkt ir deze laatste gevallen het voedsel veel min- der gemakkelijk en langzamer, waar om het gewenscht is de eerste tijd geen zware spijzen te nuttigen en veel groenten, sla, vruchten en bruin brood moeten de hoofdvoeding uit maken, waardoor men de overgang veel minder voelt, j Het kan wel voor niemand een be zwaar zijn om op deze wijze een na kuur te maken, en het organisme langzaam aan weer te gewennen aan meerdere inspanning, hetgeen echter geenszins overspanning beteekent. Een goed toegepaste nakuur zal ma ken, dat men zich gezond en krachtig blijft" gevoelen en de ontspanning der vacantieweken zich nog lang op aan gename wijze doet gevoelen, m. a. w. dat deze alleszins geslaagd zijn. I geklopte eierdooiers en alles over de chain- j pignons en het vleesch gieten. Rijst apart j in een schaal opdienen. Peren-custard. 1 blik peren of 6 handperen, 3 eetlepels suiker, 1 grorrte kop wat*?, kaneel, 30 gram custardpoeder, 3 eetlepels suiker, Liter melk, stukje boter 1 d.L. slagroom. Inplaats van peren uit het blik kunnen we niet te zachte handperen nemen en deze schillen, halveeren in de lengte, klokhuizen uitnemen en zachtjes in het water, de sui ker en kaneel gaar koken. We moeten ech ter zorgen, dat de peren met koken niet stukgaan. Uit de vloeistof scheppen en in een glazen schaal overbrengen, daarna het water en de suiker dik inkoken en erover gieten. 4 d.L. melk koken en met de rest de cus tard aanmengen, suiker toevoegen en ko kende melk, alles terug doen in de pan en roerende eenige minuten door laten koken; pan van het vuur nemen, een klontie boter bijvoegen en kloppen totdat de massa luch tig ia, daarna worden de peren met de cus- tardvla bedekt. Garneeren met geklopte room. Citroenpudding. 1% L. melk, 6 blaadjes witte gelatine, schil en sap van 1 citroen, 2 eieren, 4 op gehoopte lepels suiker. De gelatine wordt 10 minuten in koud water geweekt, daarna in een klein zeefje gedaan om uit te lekken. Melk aan de kook brengen met de dun afgesneden citroen schil, die er later uitgenomen wordt, suike- «r in strooien en wanneer deze is opgelost, wordt de gelatine door de kokende doch van het vuur genomen melk geroerd. 2 eier dooiers kloppen met het gezeefde citroen sap en hierby voorzichtig met een dun straaltje de warme melk gieten. Doen we dit te vlug, dan zullen de eieren schiften en het geheel er veel minder smakelijk uit zien. Af en toe roeren om te voorkomen dat de gelatine zakt. We laten de pudding afkoelen en begint hy drillerig te worden, dan wordt het zéér stijf geklopte eiwit er door geroerd en de massa in een ryet koud water omgespoelden vorm overgebracht om volkomen stijf te worden. ri.v,*! Eenvoudige tailleur van geruite stof voor de koele dagen. Honingkuur en ademhaling. Onderzoekingen van den Berlfjn- schen professor Gehrcke hebben aan getoond, dat er een groot aantal stof fen bestaat, die een gunstigen in vloed op de ademhaliig hebben. Som migen bleken invloed te hebben op de ademfrequentie, andere op'de diepte der ademhaling. De meest opmerke lijke veranderingen in de ademhaling traden in bjj het jnhaleeren van alco holdampen. Ook de invloed van deft geur van bijenhoning was duidelijk waar te nemen. Bij proefpersonen, die men zeven tot tien minuten vlak boven een met honing gevuld glas liet ademhalen, bleek de ademhaling zich duidelijk merkbaar te verdiepen, ter wijl de ademhalingsfrequentie af nam. Verwijdering van aanslag. Sommige van de moderne theekop jes worden van binnen door het ge bruik vaal bruin van kleur; deze aanslag laat zich gemakkelijk verwij deren indien men ze met wat zout afwrijft terwijl ze nat zijn. SPORT EN WEDSTRIJDEN. j SCHAKEN. Aljechin en Fine naar Amsterdam. Naar wij vernemen organiseert de Am- sterdamsche Schaakbond in de zalen van „Krasnapolsky" te Amsterdam op 5, 6 en t 7 October een driedaagsch jubileum-tour- nooi, waarvoor reeds meer dan 600 deel- j nemers hebben ingeschreven. Deze schakers zullen in groepen van 4 verdeeld worden. j Aan dit schaaktournooi zullen ook groot meesters deelnemen, en wel de vroegere we- l reldkampioen dr. A. Aljechin, de winnaar van het Zar^voortsche tournooi R. Fine, ver der Maroczy of Gruenfeld, H. Kmoch, ter- wijl ook Landau en Jhr. v. d. Bosch van de partij zullen zyn. Op weüke wijze men de buitenlandsche meestens over de diverse groepen zal indeelen is mog niet békend, j Ook bestaat de mogelijkheid, dat zij in één eeregroep zullen worden ondergebracht. De inschrijvingen voor hiet tournooi slui ten dezer dagen by den heer C. W. Spin hoven, John, Franfldinstraat 73, Amsterdam. VOETBAL. Het wedstrijdprogramma der Goudsche clubs. Het eerste gedeelte van het wedstrijd- programma, door de K.N.V.B. vastgesteld I komt er voor de 4 derde klassers van 1 onze stad als volgt uit te zien: Op 27 September speelt Gouda uit tegen A.S.C., 4 Oct. thuis tegen Hillegom, lb Oct. uit tegen Schoten, 25 Oct. thuis tegen Postduiven, 6 Nov. uit tegen Lug- dunum, 29 Nov. uit tegen Delft. Olympia speelt 20 September a.s. haar eerste wedstrijd thuis tegen D.D.C., op 27 Sept. uit tegen V.F.C., li Oct. uit tegen D.H.8., lö Octo thuis tegen De Hollan- I diaan, 25 Oct. uit tegen O.V.V., a Nov. uit tegen Hellevoetsluls, 22 Nov. thuis tegen Fortuna en 29 Nov. uit tegen V.O.C. O.8.V. opent met een ultwedstrd tegen S.V.C. op 20 Sept. li Oct. thuis tegea Volharden, 18 Oct. thuis tegen Bodegra ven, 25 Oct. uit tegen De Musschen, b Nov. thuis tegen E.D.S., 22 -Nov. uit tegen Het Noorden, 29 Nov. thuis tegen Coal. O.N.A. start op 20 Sept. uit tegen Laak kwartier, op 27 Sept thuis tegen R.V.C., op 4 Oct. uit tegen B.M.T., 11 Oct. thuis tegen Terlaak, 18 Oct. uit tegen Celerltas 25 Oct. thuis tegfn S.E.P., 22 Nov. uit tegen Naaldwijk en op 29 Nov. een thuis wedstrijd tegen V.I.O.S. STADSNIEUWS. GOUiDA, 11 September 1936. Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 9 Sept. Niet bewezen aanrijding. J. van K. uit Rottendam zou met zijn auto midden op (het wegdek van den Haas- trechtschen dyk hébben gereden, waardoor een aanrijding ontstond1 met een van tegen overgestelde richting komende auito. Van IC tuimelde met zyn wagen, waarin zich zeven passagiers bevonden, van den dijk, doch alle inzittenden kwamen met den schrik vrij. Ee(n uitvoerig getuigenverhoor toonde echter aan, dat niet verdadhte, maar de tegenligger de schuldige van deze onaan gename historie was. Van K. heeft juist met 'een kalme vaart géneden en geheel ter rechterzijde van den dyk. De kantonrechter sprak Van K. vrij van het hem Ua laste gelegde, nadat de amb tenaar van het O.M. in zyn requisitoir had verklaard, dat hy verdachte wel schuldig achtte, op grond waarvan hij 10.boete sulbs. 2 dagen had geëjscht. Nog een aanrijding op den Haas. trechtschen dijk. C. B. L. uit Utrecht zou eveneens een ranryding hebben veroorzaakt met de auto van ir. J. B. I. uit Schiébroek. Bedden reden op den Haastrechtschen d!yk en L. hield niet voldoende redhfca Getuigenverklaringen bevestigden aldus de tenlastelegging. Eisch van het O.M.: 16.subs. 3 dagenvon nis: 10.— subs. 2 dagen .hechtenis. I Water bij de melk. A. H. van D. uit Gouda stond terecht, wegens het verkoopen van melk, waarvan een belangrijk deel uit water bestond. Verdachte had in een vorige zitting ver klaard, dat hy de melk verkocht in opdracht van een melkfabriek waar h(j in dienst ia. Gistermorgen werd de bedryfschef, D. H. géhoord, die een verklaring aflegde, die nu niet bepaald met die van verdachte over- tot 2.subs. 1 d. h. Olie-affaire's. A. B. uit Waddinxveen stond terecht om dat hy in Gouda voor de consumptie „ge schikte" keuikeaiolie zou hebben verkocht^ terwyi ddt by nadfer onderzoek slechts par- fine-olie ibleefk te zijn. Bovendien vervoerde verdachte de gele verde hoeveelheid nog in zyn auto. De aim/btenaar van het O.M. aichtle dit een gevaarlijke overtreding, daar hierdoor het puhldeik olie kan worden geleverd, die in wézen voor de consumpie niet of minder geschikt is. Sp<r. vorderde een geldbote van i60j subs. 30 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot 100.subs. 25 dagen hechtenis en verbeurdverklaring en vernietiging van het inbeslaggemomene. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Benoeming lid van den gemeenteraad. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Raaldl der gemeente Waddinxveen maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder tér Inzage is ne- dergélegd zyn besluit ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, noodzakelijk j geworden door het vertrok van dien heer C. J. Fafiariie. Geestdriftige viering van de Yoreteiyke verloving, j De verloving van Prinses Juliana met I Prins Bernhani van Lippe-Biesterfeld heeft ook hier ter plaatse geestdrift! gewekt, waaraan op uitbundige wyze door een fees- 1 telyken ommegang van vele honderden in- 1 woners met lampions uiting is gegeven. I De lichtstoet, welke gisterenavond door het dorp is getrokken met de muziekver- I eeniging „Concordia" aan het hoofd, heeft J alleman op de been gebracht en een laaiende vreugdestemming gewekt. Tot 10 uur heeft 1 de feestvreugde geduurd. Götuige H. vertelde namelijk, dat ver dachte al eens eerder op een soortgelijk feit door de directie was betrapt, die hem aanvanikelyik uit den dienst ontsloeg, maar tenslotte op dit besluit" terug kwam. Om verdere moeiiykheden te voorkomen, werden sloten én zegels op de bussen be vestigd, zoodat verd'. by den inhoud niet komen kon. Na een poosje liet hy ook de zegels en slotert met meer op de bussen aanbiéngen, zoodat hy weer kon knoeien. Het O.M. vorderde vgor deze knoeierij 60.— subs. 6 dagen. Het vonnis luidde 25.subs. 5 dagen hedhtents. Carrier in den weg. Op dén Kleiweg stond een carrier die het A. K. een beetje lartig maakte om met zyn auto te passeenen. Dé kantonrechter was van meening, dat hy dan maar extra moert uitkijken en legde hem ter waarschuwing een gulden boete op. Geen richting aangegeven. De meikhandelaar M. Th. va^ Z. uit Haastrecht, verzuimde op den Haastrecht schen dijk richting aan te geven, waardoor hy twee wielrijders aanreed, wier karre-' tjes werden beechadigd. Conform den eisch werd hy veroordeeld Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een zilveren ketting by Rip, Onderweg 23; een zilveren armband by v. i d. Spek, Noordeinde 64; een amidsvyi by I W. Goudriaan, Noordedrkfie 61c; een parte- monnaie met inhoud ity P. v. d. Berg, Brug weg 58; een zakje met inhoud by H. Leiv tóng, Juliana straat 8. Als verloren werden aangegeven: 2 rii- wielbelastingmerken en een portemonnaie met inhoud. Openbaar Concert op 12 September. By gunstig weder zal het fanfarecorps „Concordia" a.s. Zaterdagavond 12 Septem ber te half acht een marschconcert geven op de speelplaats van de Openbare Schooi in het Dorp. MOORDRECHT. Dank van H. M .de Koningin. De Burgemeester heeft van de Adjudant van Dienst van H. M. de Koningin mede- deeling ontvangen van R. M.'s dank voor de namens B. en W. alsmede de geheele gemeente aangeboden gelukwenschen. Aute uitgebrand. Door nog niet opgehelderde oorzaak brandde de auto van den heer K. geheel uit. De schade wordt niet door assurantie ge dekt. Een .mooi geschenk. Burgemeester' K. H. Brandt heeft aan de afd. Moordrecht van den Byz. Vrywilligen Landstorm een fraaien Oranjevlag aange boden in vaandelvorra, met inscriptie. De afdeeling heeft het geschenk onder dank zegging aanvaard. Benoeming hoofd Openbare School. I In de vacature, ontstaan door vertrek van den heer van Ieperen, hoofd der O. L. school, is als tydelyk hoofd benoemd den heer van Es, thans als zoodanig werkzaam te Nieuwerkerk. Schaak- en Damvereniging Moordrecht. Woensdag 2 September, 1.1. had een schaalrwedstryd plaats tusschen de vereeni- gingen „Moordrecht" en „Waddinxveen". „Moordrecht won met 614—5%. De gede tailleerde uitslag is als volgt: P. Roggeveen—J. Dam F. KosterG. de Bruyn 10 P. Broer—P. Six D. SchoutenR. Albers 01 C. J. ExaltoJ. W. Hogendoorn 10 K. v. d. GaardenW. Ryneveld 10 A. de VriesC. M. Bloot J. TolK. Jongejan 10 W. VerstoepG. v. Kranenburg 01 G. SlingerlandD. Vink 01 K. SlingerlandC. Spek 01 A. DoornheimG. Palsgraaf 01 MOERCAPELLE. Politiediploma. Te Amsterdam is geslaagd voor het door de Alg. Ned. Politiebond gehouden examen, de heer A. van Marle alhier. Gymnastiekve(eeniging „Tarzan". De oefeningen van de Gymnastiekver- eeniging „Tarzan", welke gedurende de zomermaanden op het terrein van de V.V. Blauw-"Wit werden gehouden, zullen vanaf Vrydag 11 September in de zaal van den heer Versloot gehouden worden. Ee ierveiling. Op de eierenveiling werden aangevoerd 5686 eieren. De pry zen waren als volgt: Kippeneieren ƒ3.25—3.70, heneieren ƒ2.05 2.10, eendeieren 3.103.30, alles per 100 stuks.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4