RTS ;FIE MAN injzen 32 32 28 26 22 aat 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 75e Jaargang W0ensdagQ28* SeptemberflSSB O 18324 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen b kwaliteit ES EN OP )N 55 ct. 50 45 40 35 er’/i pond Helsa’s Weddenschap. VOOR DEN AANVAL OP MADRID. De nationalisten hebben de meeste kans op een overwinning. Daarna oorlog tegen Catalonië BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, lr7lrNr J4IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Tengevolge tegen Catalonlë en Valencia te keeren. pletietroepen worden vandaag fa j wetsontwerpen dienende ter aanvulling IDA (Wordt vervolgd.) ft telijke richting opengelaten. Naar verluidt, zouden er reeds ver schillende vliegtuigen gereed staan, om andere leidende mannen van de Madri- leensche regeering, zoodra de aanval op gen, waar zij voorloopig veilig zouden zitten, wijl de nationalistische troepen eerst hun strijdkrachten moeten verza melen en orde in het centrum scheppen, buitenland versterken; want dan vor men wier Oslo, 18 September. Eerste rapport. houding, welke Is aangenomen sedert het einde van den veldtocht in Abessy- en preciseering van strafbepalingen. Een beperkte ministerieele commissie is ge^- vormd voor de grondige bestudeerlng en de uitwerking van de maatregelen waar van sprake is. bruin steenen villa met de voorzijde naar de zon en de fjord gekeerd, met esch- doorns bij den ingang, met blauwgerulte idstoffen FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. gekomen zijn. Want dan staat nog de oorlog tusschen Castilië en Catalonlë, zooals deze in vroegere eeuwen zoo dik wijls gevoerd werd, te wachten. Eerst in 1714 gelukte het Philips V Barcelona te veroveren. Castllianen en Catalanen hebben het nóóit goed met elkaar kun- gen. De Italiaansche delegatie, die tot dus verre heeft deelgenomen aan de zittln- gen van de internationale conferentie voor het sluiten van een conventie Be treffende het gebruik van den radio-om- roep ten dienste van den vrede, heeft den president doen weten, dat zij niet langer de zittingen kan bijwonen. Motie ven werden nog niet opgegeven. zij de eenige regeering in Spanje, I autoriteit buiten twijfel Lieve Grete! Aldus stapte ik in den trein. De reis verliep zonder veel wederwaar digheden. Toen ik tante Aleksandra’s roomwafels te voorschijn haalde, kreeg ik een kleinen aanval van heimwee en moest ik denken aan onze groote, lichte keuken thuis, en aan de gezellige ka mers en vader in zijn schommelstoel achter de krant, en tante in haar rieten leunstoel met haar haakwerk; ik werd er een beetje raar van, zoodat ik me haasten moest, troostredenen op te die pen. Hemel, een jaar had. slechts 52 we ken, 365 dagen, 8760 uren 't was im- mers zóó om. En naar alle waarschljn- ADVERTENT1EFRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 btfslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moéten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ZWITSERLAND. Jubileum van den Jungfrau-spoorweg. Dit jaar is het veertig jaar geleden, dat de werkzaamheden aanvingen yoor den bouw van den Jungfrau-spoorweg. Dit groote werk werd toen met groote moeite, veroorzaakt door de hoogte, tot stand gebracht. Het duurde tot 1912 voor dat de spoorweg tot Jungfraujoch (3457 M.) gereed was. lijkheid zou ik het reusachtig goed en gezellig hebben bij den directeur Llsby; cninegeweernesten. De toegangen tot de Calle Mayor en de Puerta del Sol, die naar het hart van Madrid leiden, bie- oen talrijke mogelijkheden tot het aan- brengen van hinderlaagen. En ook de straten en stegen in net zuiden en in I het westen zijn zeer gevaarlijk. Eerst in- uien de nationalisten tot. de Retiro en I Castellana zouden zijn doorgedrongen, kunnen zij zich als heer en meester van ue stad beschouwen. Om deze verschrikkelijke i' vechten te voorkomen, schijnen generaal Franco en generaal Moia te trachten, eerst de inwoners van de hoofdstad Bernard voor hgt verkeer gesloten. Aange zien de pas eerst einde Juni (begaanbaar was, is deze slechts drie maanden bruikbaar volgen ziet van zijn handelwijze, dan is men gered bij alle mogelijke en onmoge lijke situaties. Het was niet zoozeer de ring, waaraan ik dacht, als wel mijn prestige. Dat zou in zekere kringen ge weldig lijden onder een terugtocht op het huidige tijdstip. Nee, merci, dit keer zou niet ik degene zijn, die een grooten mond had opgezet om een figuur als modder te slaan. Met deze trotsche zekerheid stapte Ik in de taxi en hotste naar de Munke- damsvei, waar mijn toekomstige patroon z’n woonplaats had. Grete, het past een modern, nuchter jongmeisje niet, te fantaseeren over de toekomst en zich van alles voor te stel len. En toch, tot m’n schande moet ik bekennen dat juist dit het was, waar aan ik me bezondigde. Ik herinner me nóg duidelijk, hoe ik me het huis van den directeur Llsby had gedacht. In den geest had Ik voor mij gezien een kleine, (Van onzen V.P.B.-correspondent te Sevilla). De dagen der beslissing in den Spaan- schen burgegroorlog beginnen zoo lang zamerhand te naken. Voor de poorten van de hoofdstad Madrid staan de legers der nationalisten en het Volksfront, bel de zwaar bewapend en ter sterkte van ongeveer 175.001» man, tegenover elkaar, gereed tot den strijd, waarin geen par don zal worden gegeven. De nationalis tische troepen hebben Madrid van drie zijden omsingeld en slechts in zuid-oos- lijke richting is een smalle uitweg open gelaten. Naar hier in Sevilla verklaard wordt, is dit geschied, om de troepen van het Volksfront tot de vlucht te prikke len en de aanhangers van de Madrileen- sche regeering er op deze wijze van af te houden, na een eventueelen nederlaag uit woede en vertwijfeling de schoone millloenenstad in een puinhoop te ver anderen. De aanvallers staan er gunstig voor. De strategische situatie is voor de aan vallers gunstig te noemen. Madrid ligt als op een presenteerblad 700 meter hoog op de Castiliaansche hoogvlakte. In het noorden en in het noord-westen verheft zich op een afstand van slechts vijftig kilometer het steile en onherbergzame rotsgebergte van den Guadarrama en daaraan aansluitend de Serrania de Gredos, die door de troepen van gene raal Franco bezet zijn. De artillerie der nationalisten beheerscht de noordelijke toegangen van Madrid en de Volksfront- troepen, die herhaaldelijk getracht heb ben, het Guadarramefront achteruit te Wferpen, zijn steeds met aanzienlijke ver liezen teruggeslagen, daar zij op de kale hoogvlakte, waarop slechts hier en daar, als door cyclopen neergeworpen, reus- achtige rotsblokken liggen, geen dekking i ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post, per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GÓUDa. by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. arme,- - slecht begin zijn, toe te geven aan die verleiding. In gedachten zag ik de gevol gen; en als men slechts duidelijk de ge- I konden nemen. Het geheele gebied is bedekt met lijken van dieren en men- schen, die in ontbinding zijn overgegaan en de lucht verpesten. In het zuiden en in het westen, tot uci uauonaiu Het ontbreekt hun voldoend aantal t noodlge leiding bezien, schijnt het OOK reeds bezegeld te zijn. 1.80 per H.L. 1.95 per H.L. 1.65 péi; H.L. 1.30 per H.L. I per 100 K.G. 0.70 per H.L. ’T. TELEF. 2955. Doe het goede en bekommer er u niet over, wat er van worden zal. noeg om vroolijk te wezen. Weliswaar piekerde ik er nog telkens over, wat me cr toch eigenlijk toe bewogen had, in te gaan op die weddenschap. Het had veel meer in mijn lijn gelegen te wedden, dat ik binnen een half Jaar voor Latijn en filosolie een 1 zou halen. Het was elf uur in den avond, toen ik te Oslo aankwam. Als ik me een voorstelling had ge maakt van iets in de richting van een jongeren broer van mevrouw Llsby of den knappen, jongen neef van meneer Llsby, die gereed zouden staan me te helpen met mijn koffers, dan had ik het glad mis gehad. Zij, die op het perron te f wachten stonden, stormden stralend van i blijdschap op alle reizigers toe, behalve j op mij. De menschen drongen langs me heen, en ik stond daar met m’n twee zware handkoffers plus m’n parapluie en liet den stroom langs me gkan, tot een man met een kruiwagen vol bagage me uit m’n verdooving wekte met een aller beleefdst: Op zij daar!'Haastig zamel de ik m’n eigendommen bijeen en liet me door den stroom mee voeren naar den uitgang, waar ik een taxi aMfiexeerde. Het was zaak te handelen, voor de ver leiding me te machtig werd. Om de waar heid te zeggen was het bar verleidelijk, den kouden, donkeren avond te ont vluchten en al die vreemde, ontmoedi- Bloedige straatgevechten verwacht. Intusschen verwacht men aan natio nalistische zijde, dat het 'binnendringen in de hoofdstad zelve vele slachtoffers zal kosten. De toegangen in het noorden zijn zeer moeilijk te bestormen. Aan de oevers van da Manzanares breidt zich het eenige kilometers breede schoone park van Casa del Campo uit, terwijl op een heuvel het park van Ro sales ligt. Deze parken bieden een uit stekende dekking aan artillerie en ma- De opperbevelhebber der troepen in Pa- iestina, luartenant-generaial Dill zal uit Je ruzalem overkomen om de troepen toe te spreken. De spoorwegen (iOLIKSLIlE COURANT. PALESTINA. In afwachting der troepen- Versterkingen. In Palestina zijn thans alle voorbereidin gen getroffen voor J"“ nieuwe troepenveraterfkingen, welke uit Engeland worden» verwacht. De eerste sup- r1 ‘a Haifa ver wacht. Deze stad ziet er thans uit als een legerkamp in oorlogstijd. nomen om treinaanslagen) van Arabieren te verhinderen. In de ibuurt van Jeruzalem zullen twee infanteriebrigades worden gestatte nneerd. Vier andere Ibrigadies zullen onderscheiden lijk te Jaffa, Nazareth, Haifa en Nablop.- worden gelegerd. Twee bataljons infanterie zullen de controle op de spoorwegen op 5 Het was mevrouw Llsby uit Oslo, haar man was directeur en hfet leek alles prachtig. Ze hadden vijf kinderen, maar dit beteekende niet, dat ik het heel druk zou hebben, integendeel, de kinderen waren zoo lief en behulpzaam en han dig. Het loon bedroeg vijftig kronen per maand. Zelfs tante’s bezwaren werden minder en ze hielp me nu op alle moge lijke manieren, de zaak voor mekaar te krijgen. Vader kwam met het voorstel, inlichtingen in te winnen over ’ien di recteur Lisby, maar daar verzette ik me zeer beslist tegen. Om te beginnen was het tijds genoeg voor me, de noodzake lijke inlichtingen ter plaatse te verkrij gen, en ten tweede was Oslo, Oslo en geen Parijs of New York; en ten derde vond ik een dergelijken maatregel vree- selijk aanstellerig. Was ik niet volwas sen en kon ik mezelf niet redden? Voor m’n vertrek arrangeerde de club ^en afscheidsfuif. We soupeerden en dansten in het strandhotel. Jörgen was op z’n voordeeligst. Op de tafeltjes ston den kleine lampjes met roode kapjes, en -geval is. i Ook de groote Sint Bernard pas en de i Simplonpas zijn voor het verkeer gesloten, Op deze laatste pas ligt/ de sneeuw ongeveer een halve meter dfêk. Lach niet. En natuurlijk stopte de taxi voor een een gezicht als een veldheer, dan zullen huurkazerne, grauw-wit, van het fa- -zij nooit iets anders in me zien dan „dat meuz,e type uit het jaar negentig; en kleine ding”. Maar het zou een het huisnummer sloot door duidelijkheid J'j allen twijfel uit. Door een donker, toch- tig slop van een ingang sleepte ik mezelf en m’n koffers de stoep op, die flauw verlicht was en sporen toonde van vele menschenvoeten. Op de eerste verdie ping bleek ik er te wezen. Op een visite kaartje, dat mrt een punaise op een deur geprikt was, stond in dun dames- schrlft: Eugen Lisby. Dat moest hij zijn, m’n baas. Zonder een moment te aarze len, schelde ik aan; want, zooals ik later aan tante Aleksandra schreef, wil men vooruit in de wereld, dan moet men zich geen seconde bedenken. Maar tante Aleksandra iets mee te deelen van de eigen, duurgekochte wijsheid, geeft alle- maals niets. M’n kind, Je bent op den verkeerden weg, schreef ze terug Op het oogenblik, dat de deur open ging, en ik een donker, armelijk entrée voor me zag, zou het me, eerlijk gezegd, heel wat waard geweest zijn, Indien ik op den verkeerden weg was geweest. Dc in Palestina staan ondei controle der militaire autoriteiten. Zij zul- len de volgende dagen voor een beiai^ryk dleel voor troepentransporten worden gebe zigd. Overal zijn militaire maatregelen g - gende indrukken in de lichte, vriende lijke kamers van oom Theodoor en tanjte Katharine in de Incognitostraat, waar ik met open armen zou worden ontvan- keukengordijntjes en in de kamers gor- gen, al was het alleen maar omdat ze dijnen van crème tule, met een stoep van om de een of andere onbegrijpelijke graniet en een koperen brievenbus. reden r^edelijden met me hebben. Al 1 T n/,v* word Ik vijftig, met tien onderkinnen en geen melding gemaakt van dit besluit, 1 hetgeen in overeenstemming is met de hnll/iirw iirolUa *.e aonaunnmon cariol't tegenstand meer geboden kan worden, i Daarom is ook, zooals reeds gezegd, de Ais voorwaarde voor het deelnemen mogelijkheid tot een vlucht in zuid-oos- 1 van italië aan de werkzaamheden van I den Volkenbond was gesteld, dat de Abessijnsche delegatie niet zou worden toegelaten en Rome doet alsof het geen minister-president Largo Caballero en belangstelling heeft voor de wijze waar- op dn geschledt In werkeiijkheid ver- - - langt Italië zoo spoedig mogelijk zijn Madrid begint, naar Valencia te bren- plaats in te nemen. Rome twijfelt er niet aan, of aan de gestelde voor waar - 1 den zal worden voldaan, vooral nu zulke 1 ernstige dreigingen boven Europa han- alvorena zij er aan kunnen denken, zich nen vinden, ook niet sinds Catalonië na I den val van de monarchie in 1931 een zekere autonomie verkreeg. Deze oorlog, die onvermijdelijk schijnt, kan nog tot internationale verwikkelingen leiden, in dien b.v. de president van den generall- dad, Companys, de volledige onafhan kelijkheid door een of meer staten er kend zou worden. BUITEN LANPSCH NIËÜWS: ABESSYNIë EN GENEVE. Men verwacht, dat de Italianen de zittingen niet zullen bijwonen. Weinig indruk in Rome. Volgens berichten un uenève zai üe vraag of Abessynië aan oe oijeeniom- sien van eten Volkenbond zai Kunnen ueeinemen, vanaaag in een openbai'e zitting aan de orde komen. In internationale kringen is men alge meen van meening, dat een der gevol gen van de vandaag fcenomen beslissing zal zijn de aiwezigheid van de geheele Italiaansche delegatie, ten Minste zoo lang het hof zijn advies nog niet zal hebben geformuleerd. Het feit, dat de kwestie van de gel- dlgneid van het mandaat van de Abes- straatge- sijnsChe delegatie is voorgelegd aan net i HaagSChe Hof, heeft te Italië weinig in druk gemaakt. In de kranten wordt bijna iropn mplriincx oramaalrt van rilt Haalnit. een dergelijke wijze murw te maken en I te demoraliseer en, dat er geen ernstigen Verschillende passen voor het verkeer gesloten. Tengevolge van den hevijgen. sneeuwval hi, die Alpen is de pas van dien kleinen Sint -1-- o-AsLite'n. Aaiwe- was, is deze slechte drie maanden bruikbaar zullen de geweest dit jaar, heügeen slechts zelden, ‘het zich nemen. i 1 Het Britsche hoofdkwartier zal voorloo pig te Jeruzalem blijiven. BELGIë. De ministerraad bijeen. Vermindering van den druk der crisis belastingen. De ministerraad heeft in zijn zitting van gisteravond kennis genomen van de gewone begrooting 1937, die in evenwicht is en een geleidelijke vermindering van de detadheering der den druk der crisisbelastingen mogelijk welke uit zal maken. j De ministerraad hechtte zijn goedkeu- ilng aan een verhooging der ambte- naarstractementen en pensioenen met ingang van 1 October. Hij hoorde een rapport aan van den minister van justitie over de in het land verrichte huiszoekingen en bestudeerds de ontwerp Koninklijke besluiten en Oorlog tusschen Castilië en Catalonië? Met de eventueele verovering van Ma- drid zouden de nationalisten een groote Aranjuez en Toledo, ligt voor de poorten overwinning bevochten hebben en daar van Madrid een groot stuk ongeacclden- \nede tevens hun positie tegenover het teerd terrein. Willen de Volksfronttroe- buitenland versterken- want, dan vnr- pen hier den opmarsch der nationalisten r tot staan brengen, dan moeten zij zich wier autoriteit buiten twijfel staat. te weer stellen in een open veldslag, Daarmede zou echter nog steeds geen waarin zy, zooals de ervaring geleerd einde aan den gruwelijken burgeroorlog heeft, niet tegen het gedisciplineerde nationalisten opgewassen zijn. 1 nu eenmaal aan een 1 beroepsofficieren, die kunnen geven. Zoo lot van Madrid dan de band speelde dë meest verleidelijke melodieën. Ik danste den heelen avond met Jörgen, hij was meer dan lief tegen mevrouw scheen allerliefst, echt iemand, me, en z’n oogen waren zwart en vurig, j die Je begreep. Q ja, er was reden ge- misschien leek dat ook alleen maar zoo door de roode lampekapjes. Mijn wil scheen te verslappen door al die muziek en vele malen wenschte ik, dat Jörgen me zou- vragen, te blijven maling te hebben aan de heele weddenschap en te blijven bij hem voor goed. Maar hij zei niets. Op den terugweg was het knap koud, en de reactie bleef niet uit. Ik voelde me klein en hulpeloos, terwijl ik samen met de anderen door de stra ten liep, een miserabel gevoel: ’t beste te gaan slapen. ,lk heb beslist aanleg voor melancholie NATIONALE INTOCHT IN SAN SEBASTIAN. Deze foto geeft een merkwaardig beeld van de geestdrift en vreugde, waarmede de nationale troepen door de bevolking van San Sebastian werden ingehaald. Een pantserauto van de opstandelingen trekt door de straten.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1