n II I IEN in MAN. i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 75e Jaargang Mo 10332 Vpi|d«qn2 October 1836 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I I LAT 13 ADRES! I feuilleton. ?ES EN )OP ON r jnfabriek Gouda. De Fransche Regeering heeft succes. Monetaire wet door Kamer en Senaat aangenomen. Buitengewone zitting van het Fransche parlement gesloten. Helga’s Weddenschap. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ItflEUWERKERty, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. twee milliard. 1 van BUITENLANDS! H NIEUWS. in den nacht had ik geen gevoel meer lUDA Zoodra het met den schoen in orde Luitenant Myhre zegt, dat hij heeft. (Wordt vervolgd.) ven. Ik, die het ongeluk op m’n geweten had, trachtte door welsprekendheid den toestand te verbeteren. Om te beginnen, zei ik, wisten gast heer en gastvrouw nooit, wat ze bij hun eigen dinertje gegeten hadden,daar ze de handen vol hadden met hun gasten bezig te houden en op te letten, of alles behoorlijk verliep; en wat de gasten er van vonden, zouden we wel nooit hooren.' In de tweede plaats zou iedere gast zeker niet meer binnen krijgen dan de veertig cholera druppels, wat volgens het recept het maximum was voor volwas senen, zoodat hun gezondheid er waar schijnlijk niet onder lijden zou. En ten derde moest de saus opgediend, want we hadden geen andere jus en konden die ook niet zoo gauw maken. En op tafel kwam ze, met cholera- lang zat hij op z’n plaats aan tafel te lezen in een Laat mij Je vertellen wat een van de heeren, naar het ulterlljk te oordeelen een echte smulpaap, over de tafel heen mevrouw Bech toeriep, midden onder het consumeeren van de roastblef: Die keukenmeid van u is een won der, mevrouw. Nergens krijg ik zulk eten als hier In huis. Deze saus bijv, is zoo fijn, zoo pikant, in de beste Parijsche restaurants krijg Je ze niet beter. En hij bediende zich twee keer en deed mijn saus alle eer aan. Natuurlijk vertelde ik dat dadelijk aan I op een te snel oploopen der fondsen tweede lezing het wetsontwerp en heeft het de landen niet in het voornemen. De devaluatie Ibeteekent voor de Zwitser- sche franc aanpassing aan de wereldvaluta, waarbij echter de mogelijkheid blijft be staan bij de regeling van den koers een ze- ker verband) met het goud in aanmerking te nemen. de ,xudsisbijdragen” kan worden ingesteld van 25 pet. De devaluatie in Frankrijk, Zwitserland en Nederland verlicht de schuld met ongeveer 100 millioen. De minister steit voor een buitengewone belasting in te voeren op de inkomsten door speculatie tegen den franc door de devalua- tie. De werkloozensteun wordt verminderd van 650 millioen tot 500 millioen. Voor heit einde van het jaar zall de vlot- Uit het Noorsch door SIGRID BOO. ZWITSERLAND. De nieuwe Zwitsersche franc. Een officieele uiteenzetting. ‘De Zwitsersche Bondsraad heeft op Za terdag 26 September aldus wordt in een officieele uiteenzetting verklaard het principieel© besluit genomen tot aanpassing van de Zwitsersche valuta aan de leidende wereldvaluta en heeft gedurende de daarop’ volgende dagen de -kwestie van den om vang en van de technische uitvoering der devaluatie geregeld. Hoewel de Zwitsersche nationale bank werd ontslagen van haar verplichting tot inwisseling van de bankbiljetten tegen goud, zijn de dekkings voorschriften onaan getast gebleven en geldt, zooals ttot voor de devaluatie, de bepaling, dat' de bankbil jetten van xbe nationale bank voor ten min ste 40 pet. door goud gedekt moeten zijn. Tegelijkertijd heeft de Bondsraad voor de Laurense, die er kiplekker mee was. Nooit is de stemming zoo best als na uicv ucv gevaat, ucapcuiu uau, c* een gelukkig doorstaan gevaar; en zoo waarschijnlijk niets zou zijn overgeble- ze het binnen vroolijk hadden, in de meer naar buiten gelegen regionen ging het niet minder opgewekt toe. Toen Olga van het ongeluk hoorde, blies ze enkel en zei; Pff, de moeite waard. Jullie had wonderolie over de aardappels moeten doen, dan zou je es wat gezien hebben. Zelfs Frlgaard moest glimlachen en Olga kreeg natuurlijk het eten weer In het verkeerde keelgat, zoodat Andreas haar op den rug moest kloppen Ik ge loof trouwens, dat hij dat lang geen on aardig baantje vindt. Als het er op aankomt, was Olga de gene, die de schuld was van alles. Het waren haar cholera-druppels en ’t heeft geen zin, zooiets in een keukenkas^- te zetten tusschen caramelstroop, peren rood, rum-essence enz. Door reizigers zijn zij weer op het droge gebracht. Met brandwonden aan hoofd en han den zijn oei.de mannen naar het Sophla- ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De bestuurder van de vrachtauto, die, I terwijl zijn .kleeren brandden, uit de cabine werd geslingerd, was op slag dood. De auto is geheel vernield. Onder de reizigers brak na de botsing, die zeer hevig was, een paniek uit. Deze werd nog verergerd, doordat door de ontploffing gascylinders ook de voorste wagons van den trein In brand waren geraakt. Dankzij het krachtig optreden van het treinpersoneel en de reizigers, die hun tegenwoordigheid van geest hadden be houden, konden allen echter in veilig heid worden gebracht. Met geweldige knallen ontploften nog geruimen tijd de gascylinders hetgeen tot ver in den omtrek hoorbaar was. Het treinverkeer was in beide richtin gen gestagneerd. De laatste wagons van den trein zijn door een locomotief naar Zwolle terug- Het wetsontwerp inzake monetai re aangelegenheden is gistermiddag door den Senaat in zy'n middagritting bij hand opsteken goedgekeurd waarna de bijeen komst te half «te® middags werd ge schorst. De Senaat heeft den compromis-tekst van art. 13 met handopsteken goedgekeurd irt zijn definitieve nedacie, waarbij de bepa- lingen van de wet van Augustus 1966 welke ten doel hebben een ongerechtvaardigde prijsstijging tegen tb gaan zullen worden toegepes op alle prijsstijgingen, welke on der het voorwendsel van devaluatie moch ten worden ingevoerd, tenzy onomstootelyk aan de 'bij de wet ingestekte commissies mocht blijken, dat iy het gevolg zyn van de waardevermeerdering van ingevoerde he doen, dat een normaal oploopen der goederen. »»--- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend, naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zyn ingekonten, teneinde van opname verzekerd te zyn. Wie voor de deugden, die hij beoefent, en lof der menschen zoekt, verkoopt een zeer Inbare zaak voor een luttelen prijs. regelen op financieel en economisch gebied van de in de wereldcommissie .toonaangeven- 1 pen. Hert digit' verder in het voornemen in overleg met de groote economische organi saties maatregelen te beramen ter bestrij ding van de dluurte-tendeiwen. De regeling der prijzen zal niet geschieden door eenzij dige maatregelen van overheidswege, doch door overleg tusschen producenten en con sumenten, werkgevers en arbeiders. Sneltrein rjjdt door een vuurzee. Vrachtauto met gascylinders gegrepen. Een moedig machinist. Twee dooden. die beurs kan aanmoedigen. De Kamer nam het door de financieele i commissie voorgestelde artikel 13 ter aan. Het geheele monetaire wetsontwerp, dat I voor de vierde maal naar den Senaat terug- 1 ging, werd met 356 tegen 219 stemmen aangenomen. Eveneens nam de Kamer het wetsontwerp aan omtrent de overeenkomst met het Credit Foncier, zooals dit van den Senaat terug kwam. De Senaat aanvaardde tenslotte even eens deze tekst van da wet, waardoor he‘ monetaire wetsontwerp definitief was aan genomen. Vincent -*1 fondsen aan de beurs van Parijs in gevaar Kamer aanvaardt monetair wets- I kan brengen, noch iets, wat de speculatie j ontwerp. op een te snel oploopen der fondsen aan De Kamer behandelde gistermiddag in nemen en ik liet me niet van m’n stuk orengen. Maar waar het haar om te doen was, was niet zoozeer, mij te overrompelen met haar spot, als wel met haar knappe gezichtje. Eerlijk, Grate, geloof JU, dat jonge meisjek altijd geweest zijn als in onze dagen, nu ze weten, welke moge lijkheden ze hebben in hun lichaam en deze uitbuiten met een geraffineerd heid, welke alleen wij vrouwen doorzien, omdat wij net zoo zijn, jij en ik en Lot- ten Bech en allemaal? Zijn jonge meis jes ooit zoo onnoozel en onschuldig ge weest als ze geschilderd worden in ro mans van vroeger, of zijn ze zoo getee- kend omdat het in den regel mannen waren, die de boeken schreven; en wat weten mannen van de ongelooflijke slechtheid, die zelfs de beste Jongemeis- jes eigen is? Niets als ’t er op aankomt. In dat opzicht zoo niet in andere hebben ze zich altijd laten beetnemen. En toen Lotten een van haar zijden kousebeenen uitstak, opdat Frlgaard die zoo vreeselijk sterk is haar brocaat- schoentje, dat losgegaan was, zou kun nen dichtknoopen, is het mogelljk, dat hij haar zwak en teer en hulpeloos vond, idylle verstoor! zei ze, met een zweem- tlsche zet was Gisteravond is op den onbewaakten overweg te Berkum gemeente Zwoller- kerspel een zeer ernstig ongeluk gebéurd dat groote afmetingen heeft aangeno men. Omstreeks zeven uur is daar namelijk een vrachtauto uit Zwolle die beladen was met cylinders, gevuld met buta-gas en op weg was naar Dalfsen, gegrepen door den sneltrein AmsterdamGronin gen, welke om 17.0b uur uit de hoofdstad was vertrokken en om zeven uur Zwolle had verlaten. De gevolgen waren ontzettend. Terstond na de botsing vlogen name lijk zoowel de locomotief als de auto in brand De machinist stond temidden van de I vlammen, toen hij den trein tot stilstand moest brengen. Dankzij een groote mate van tegen woordigheid van geest, slaagde hij daar evenwel in, doch toen waren zijn kleeren en die van den stoker reeds in brand geraakt, zoodat beide mannen in een langs de spoorlijn loopende sloot moes ten springen om hun kleeren te dooven. Doch ik wil er graag m’n jaarloon on der verwedden, dat hij de mooiste oogen heelt, die er bestaan blauw als de zee. Wat zou hij eigenlijk van mij denken? Toen een keer in den loop van den nacht de deur open ging en de muziek tot ons doordrong, maakte ik onwillekeurig en kele danspassen. Hij praat slechts bij hooge uitzondering, maar toen keek hij plotseling op van z’n boek en zei: Is eigenlijk een betrekking als ka mermeisje wel iets voor u? Wat bedoelt u daarmee? zei ik scherp. Het komt me voor, dat u overal op uw plaats bent behalve in de keuken antwoordde hij brutaal. Ik keerde m’n hoofd af en verwaar digde hem met geen woord. Maar ik ben eigenlijk veel te goed. Na dat ik binnen koffie had gepresenteerd en daarmee klaar was, fuifde ik hem op ,„u, «at er was overgebleven. HIJ ontdoolfle Maar praat er me niet van hoe ver- een beetje Ja, en*terwijl we daar^zoo ---- derj wie denk je, dat ineens de keuken komt binnen stuiven? Lotten Bech, de oudste van de twee dochters, in licht blauw chiffon met flonkerend strasz. Neem me niet kwalijk, dat ik de talheldere stem. Was er eigenlijk eenige was, keerde ze zich tot mij 1 Luitenant Myhre zegt, dat hij u deed ik m’n best te zien, wat het was. 1 woon en rustig onze koffie zaten te drin- vroeger beslist ergens anders ontmoet ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDa. bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. 13 En weg was ze Ik naar de hoekkast. a’ daar stond een klein fleschje met een bruine vloeistof. Subiet was ik weer en met het fleschje in de eene nand en den lepel in de andere, begon Hi ^J^PP®1®1* en te roeren. Het ging “jH. De kleur werd magnifiek. Ik drup pelde en roerde, druppelde en roerde met oenemend zelfvertrouwen ineens bleef m’n hart staan, hield op e kloppen. druppelerifl had ik het fleschje om- druppels en al. searaald, zoodat ik nu het étlket voor me had: Conradis cholera druppels. Wat eigenlijk de eerstvolgende minuten eed, weet ik niet goed meer; maar ik J ”°f’ dat lk 81106 en wanhopig pro- e' er weer uit te scheppen, wat ik "«juist in de saus gedaan had. Lau- ^nse kwam toeschieten Voor de eerste ■7 en ik hoop voor de laatste maal, zag verbIeeken p aar°P begon een proeven en redenee- Wn.Hzonder ®lnd- Er moest uitgemaakt den, In hoeverre de saus al of niet te met 354 egen 217 stemmen aangenomen, waabij te rekenen van 1 October 1936 af de kortingen en verminderingen op de pen. sioenen en uitke-etringen aan oud-strijders worden ingetrokken. Auriol drong er bij de Kamer op aan de beraadslagingen te be korten, waarna de vergadering om tien mi nuten over drie wend geschorst. Nadat ook Blum in die heropende verga dering van de Kamer verzocht had de be raadslagingen te bekorten, omdat hij spoe dig naar Genève moest vertrekken, werden de algemeene beschouwingen over de mo netaire wetsontwerpen geëindigd. Senaatszitting met onderbreking. De vergadering van den Senaat werd om half vyf hervat. Er was ee.n wetsontwerp ingediend dat' door de Kamer was goedge keurd en! dat het decreet, waarbij een kor ting van 10 procent wordt toegepast1 op de uitkeeringen aan oudustryders, nietig ver gaande. Dit wetsontwerp werd naar dte commissie voor, de financiën terugverwe zen. De minister van financiën Auriol diende drie wetsontwerpen in, welke zoo juist door de Kamer waren aangenomen. De Senaat ging hierop voor een uur uit- waarna de zitting om tien over zeven des avonds weird hervat onder voorzitter- schap van Jeanneney. Auriol, Chautemps en Ririère hadden plaats genomen in de bank voor de roering. Abel Gardey rapporteerde, dat de finan cieels Senaatscommissie de nieuwe redacti verstelde van artikel 13 ter, het eenige ar- banikbiljetten van do nationale- bank de wet- telylke koers vastgesteld en daarmede eer. toestand wettelyk gesanctionneerd, zooals doze reeds gedurende de jaren 1914 tot 1930 heeft bestaan. Evenals voor die Fransche franc zijn ook voor de Zwitsersche franc limiten gesteld, die het minimum en het maximum der de valuatie bepalen. Overeenkomstig de door den Bondsraad vastgesteilde marge zal de devaluatie ten minste 25.94 pct. en ten hoogste 34.55 pet. bedragen. Daarnaast heeftrie Bondsraad de nationale bank ver zocht den koers van de Zwitsersche franc op een peil te houden, dat overeenkomt met een devaluatie van. ongeveer 30 pet. De de valuatie is op dit percentage bepaald om in staat te zijn het binnenlandsche kosten- en prysniveau aan het buitenland aan te passen en in het bijizondter om den uitvoer op een nieuwe basis tie stellen, die een nieuwe opleving mogelijk maakt. Een nieuwe onvoorwaardelijke koppeling van de valuta aan het goud ligt met het oog op de onoverzichtelijkheid van de maat- 1 van goederen, tarieven, huren en pachten tilkel waarover tusschen de beide huizen der volksvertegenwoordiging nog geen over- «■nBtemmmg was bereikt. De commissie Voor het einde van het Jaar Mi de vlot, stelde voor een belasting in te voeren van femife schuld geheel zijn atgelosti en zal de 60 procent op de winsten op termjjnoperu- buitenlandsche schuld zijn verminderd tot ties, welke tusschen 1 en 26 Sepember wa- - ren tot stand gekomen, doch op dien datum j nog niet waren geliquideerd. De Senaat vereenigde zich na diepgaande beraadsla gingen met de nieuw voovgestelde redactie, waarna het wetsontwerp weer naar de Ka mer terug ging. 1 De Kamerzitting werd) te half elf des avonds hervat. De regeering vroeg onmid dellijke behandeling van het monetaire wetsontwerp. Vincent Auriol verzocht de Kamer niets BELGlë. De devaluatie in Frankrijk, Zwitser land en Nederland verlicht die schuld met 100 millioen. In de commissie van financiën van den Senaat heeft de Man, minister van finan ciën, de begroeting 1987 en dein Belgischen staatf van financiën (besproken.1 Volgens hem is detze staat zeer gunstig. De begrooting voorziet een inkomste van 10.737 millioen tegen 10.366 1 millioen aan uitgaven, waardoor een vermindering van gebruiken was. Laurense, Olga en ik proefden zoo Intensief dat, zoo Laurense niet tijdig het gevaar bespeurd had, er OOSTENRIJK, GEEN SCHILLING-DEVALUATIE. Een officieele verklaring van de Oostenrijksche rereering en nationale bankdirectie. De bondam inis ter van financiën, dr. Draxler, en de president der nationale bank, dr. Kienfooeck, hebben door het officieele persbureau de volgend® verklaring doen publiceeirem: Na zorgvuldige bestudaering van de fi nancieele en economischa’-positie van Oos tenrijk en de mogehjke gevolgen der in het buitenland op het gebied der valutapolitiek getroffen maatregelen voor de binnenland sche economische belangen zijn wij tot de slotsom gekomen, dat het denkbeeld eener devaluatie van den schilling met beslistheid van de hand moef worden gewezen. Auriol beklom daarna het spreekgestoelte en las het decreet tot slui ting der buitengewone zitting voor, waarna de zitting werd opgeheven. De Kamerzitting werd omstreeks mid dernacht hervat. Minister van Staat, Ca mille Chautemps las het decreet tot sluiting der buitengewone zitting voor en dfe zitting werd zonder incidenten opgeheven. Ontploffing in steenkoolmijn. Aantal slachtoffers nog niet bekend. In de mijn La Bouverie, waar een dertig tal mijnwerkers arbeidt, heeft een ontplof fing plaats gehad. Zeven arbeiders zijn met I verwondingen naar de oppervlakte gebracht. Het is nog niet bekend of er nog meer slachtoffers zyn. (illlKMJIE COURANT. moeiend het is, de dienende geest te samen zaten en het haast gezelUg had- moeten zijn bij een partijtje. Midden in den nacht had ik geen gevoel meer in m’n beenen. Ik was de eenige van de meisjes, die tot het laatst toe op was daar het mijn taak was, de dames in haar mantels te helpen. Frlgaard moest ook HU vmi nnlrAlA Van Ho nnctnn terugbrengen naar de stand. Een tijd inner eraf nu op z»n plaats aan tafel te - --- groot dik boek; vergeefs v&n ons beiden, zooals we daar doodge- De kwestie is, dat hij het me niet wilde 1 ken, zoo buitensporig grappig als zij het laten zien. Hij is mystiek. scheen te vinden? Dat kon ik niet aan- maar ik als zuster wist, dat dit een tac- w - - 3 en zij zich integendeel opblijven; hij zou enkele van de gasten 1 PJe van ironie in haar beschaafde kris- heel, heel sterk voelde. j- -lolHnMoro cf-ATv? IXZoc ai* olrronlillr novlrro 7.rwirlf*n HaL reden voor ironie? En was het gezicht eerste dagen dezer week gesloten. De acti viteit der banken werd echter op geen en kele wyze beperkt, terwyl ook het goud- en cuevxezenverKeer volkomen vry bteei. beperkende beptuigen op dit geoied bè- ler vergemaKkeiyKing van oeu overgang wanen de Zwitsersche beurzen op de beide noemen m verband met de sterke posiue, wtihfie Zwitserland op het gebied der valuta- politiiek; ook nu nog inneemt, met te worden genomeiu. De buitengewone groote goud- reseve van de nationale bank en de, dank zij de gevoerde voorzichtige politiek, steeds nog (bevredigende financieele positie van den staat zoowel als van de kantons m de gemeenten, waren voor den Bondsraad on getwijfeld een gerechtvaardigde aanleiding tot zijn optimistische beoordeeling van de toekomstige economische ontwikkeling. Intusschen heeft de Bondsraad de noo- dige maatregelen genomen tegen onredelij- ke verhooging van de kosten van Levens onderhoud. De Bondsraad heefit zich in het bijzonder het recht voorbehouden de pryzen van trrwwterpn tariovon hiiT'Pn on nachten aan bijzondere voorschriften te onderwer-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1