Herfst in het Zeven gebergte. Verzorg Uw huid in den Herfst. Modesnufjes. Jan Fabricius 65 jaar. Verschillende Recepten. liet landschap niet zijn rijken druivenzegen. In het Zevengebergte wordt de wynoogst, evenals in vele andere plaatsen, met vroolyke feesten ge vierd. De oogst is in de laatste jaren heel wat rijker geworden. Hij be droeg in het afgeloopen jaar by na 350.000 liter, tegen slechts 20.000 li- j ter in 1920. Wanneer men aan een buitenlan- J der vraagt, welke eigenaardigheid van het Duitsche landschap hem net meest heeft getroffen, dan antwoordt hy gewoonlijk: het Duitsche bosch- gebergte En daarmede noemt hij in- derdaad iets, wat Duitschland op an dere landen voor heeft. Alpentoppen en strand, bloemenparadijzen en gol vend of stilstaand water vindt men i ook elders. Maar bergen, bedekt met bosschen, welke onnoemelijk rjjk aan kleuren en vormen zijn, bezit alleen t Duitschland. Zij behooren tot het,we- i zen van het Kijk. Nergens kan men zoo heerlijk wan delen als in deze ruischende bosschen en nooit is dit mooier dan in den herfst. Er zijn bosschen, welker plechtige ernst slechts door de licht brengende lente kan worden verdre- ven. Er4 zijn andere bosschen met stralenden zonneschijn, welke echter eerst in het bonte kleurenspel van den herfst hun hoogste aantrekkelijkheid verkrijgen. Hiertoe behoort ook het Zevengebergte, dat iedereen kent die eens een tocht op den Rijn heeft 20 schrijfmachines), voor reclame statistiek, economie der reclame, het opzetten van reclamecampagnes, fi nanciering en leiding van reclame- afdeelingen en voor de wettelijke re gelingen voor reclame en concurren tie, reclame- en verkoopsorganisaties vindt men verder nog in deze school. Hier eerst beseft men, dat reclame- arbeid, wil deze zijn'taak in de volks huishouding vervullen, inderdaad ont- zettend hooge eischen stelt. Over een menigte algemeene bijzondere erva ringen uit de praktijk van het dage lij ksch leven moet de toekomstige reclamevakman in zijn beroep kunnen beschikke«r Op eeh andere etage vinden wij een complete winkelstraat, die wel eenig in haar soort is, met 20 reusachtige oefenetalages en een daarbij behoo- rend magazijn, waar het voor de de coratie benoodigde materiaal is on dergebracht, van de kleinste papieren doosjes tot het meest elegante toilet, alles vindt men er! Leerzalen voor etalages- en tentoonstellingsontwer- pen, schrift- en affiche-ontwerpen, een modelbouwruimte want de re clame-ontwerper, die zich op het ter rein van het kunsthandwerk begeeft, moet de dingen, die hij in reusachtige afmetingen vervaardigt, toch ook in model kunnen ontwerpen en bouwen. Een cursus, die naar levend model teekent en den reclame-vakman hei afzien van een levend object tracht bij te brengen, evenals een leergang voor architectonisch teekenen mogen niet onvermeld bljjven, Het by uitstek geschikte reclame middel van den handelaar in textiel- goederen, de op modieuze wijze ge spelde japon,- is het voorwerp van een speèialen leergang. Er moet nog worden opgemerkt, dat er steeds voor acht begaafde jon ge reclamevaklieden de mogelijkheid bestaat met behulp-van studiebeurzen kosteloos de studie te.volbrengen en tegelijkertijd in de school te wonen. Dit kleine internaat heeft een aardig slaapvertrek in Beierschen landhuis- stijl met bijbehoorende eetzaal, die eveneens op gezellige boersche wijze in ingericht, zooals dit in de Duitsche1 Alpen'gebruikelijk is. Deze typische school heeft red-, kort na de opening 300 inschrijvingen voor de cursussen mogen boeken. De rond 15.000 Duitsche reclame-vaklie den zijn ervan overtuigd, dat deze ten volle aan de eischen, die worden ge steld, zullen kunnen voldoen. De Rijn en het Zevengebergte, ondernomen. Meestal heeft men ech ter, van het schip, de indrukwekken de silhouette van het gebergte gade geslagen, zonder wandelingen door deze streek te ondernemen. Herfstreizen in de Duitsche wjjn- gewesten worden voortdurend meer populair. Het is ook inderdaad een zeldzaam genot, het landschap met zijn rijken druivenzegen gade te slaan, deel te nemen aan de vreugde van den oogsttijd, vrooljjk te zijn met vroolijke menschen in het wynland! Ook het Zevengebergte verheft zich in "een streek met weelderige boom gaarden en wijnbergen. Het is een lieflijk landschap met een bijzonder mild klimaat. Twee stadjes liggen hier aan den breeden stroomKönigs- winter en Honnef-Sohöndorf. Königs- winter is een druk verkeerspunt vol leven in de ouderwet$che straten. De wijnlokalen zijn er zoo talrijk als de banken op de breede promenade langs den Rijn. Twee bergtreintjes bren gen de toeristen, die haast hebben, naar den Drachenfels en den Peters- berg. Is Königswinter een .druk be zocht oord met internationale' ver maardheid, geheel anders is Hon- nef-SchöndorfVoorname villa-stra ten en de mooiste Rijn-promenade, welke in de schaduw van geweldige wilgen ligt, verbinden de beide stad jes met elkaar. Van hier kan men de met heerlijke bosschen bedekte krui nen van de „Zeven Bergen" het ge makkelijkst bereiken, déze" bergen, welke zich zoo schilderachtig verhef fen over het landschap met den schit terenden stroom. Wie den „Drathenfels'J, wil „ver overen", moet dit 's ochtends vroeg op een weekdag doen. Hij neme dan den heerlijken „Rhöndorfer Wald» weg" en brenge ook, indien mogelijk, een kort bezoek aan den „Kuckucks- stèki", een kleine uitkijk-kansel mid- den in de uitgestrekte bosschen aan den Rijn. Boven kan men dan genie ten van het heerlijke uitzicht op den stralenden stroom en het stralende land, zoo bijzonder mooi in z'n herfst kleuren. Als een palet groeten ons de weelderige parken van Godesberg, alsook Mehlem, Rolandseck, de eilan den Nonnenwerth en Frafenwerth. Stroomafwaarts wordt het uitzicht begrensd door het „Groote heilige Keulen". Wie bij helder herfstweer van het uitzicht van den Drachenfels heeft genoten, ^al daarna gaarne gaan uitrusten op den heerlijken Petersberg met zijn niet minder mooi uitzicht. Daarna trekt de wandelaar verder het Zevengebergte binnen. Zijn weg loopt steeds "door een prachtig landschap met beuken en donkere dennen. Middelpunt en hoogste verheffing van het Zevengebergte is de „Grosse Oelberg" (460 M.). Hy is geheel om geven door dichte bosschen: een in drukwekkend punt van de Duitsche bergwereld. Onze blik waart van hier ver over de bosschen en de toppen van het gebergte tot aan het Siegerwald en het Bergische land, tot Eifel en Hunsrück. Nergens, zoo beweert men kan men het opgaan van de zon beter genieten dan op den „Oelberg". Iets lager dan de top van dezen berg lig gen ideale uitspanningen: Margare- thenhof, Margarethenkreuz, Sophien- hof, Thomashof, Waldrast, Schön- blick. Al deze lokalen zijn omgeven door tuinen. Vaak bezitten zij terras sen of grasvelden, zoodat men hier in een heerlijke omgeving en in diep ste stilte kan genieten van den herfst. Toch is de groote wereld gemakkelijk te bereiken met autobussen naar Hon- nef en Königswinter. Van dit berg- kifuispunt loopen bekende en heime lijke paden in alle richtingen, zoo, bij voorbeeld, naar de verborgen „Ein- kehrhauschen" in de weergaloos mooie bosschen van het natuurreser vaat van het Zevengebergte, of naar het oeroude Heisterbach, met zijn vermaarde abdij der Cisterciehsers, waar reeds in de VUIe eeuw kunsten en wetenschappen hoog In eere wer den gehouden. Een enkele zuilengale rij van het koor herinnert nog aan de in 1337 gebouwde kerk der abdij. Hier leeft ook nog de zonderlinge legende voort van den „monnik van Heisterbach", die, drie eeuwen gela den, in het bosch verdween... En dan trekt men verder, bergop, en bergaf, naar alle andere bergen, den Wolkenburg, den Lohrberg, den Nonnenstromberg en hoe zij verder heeten. De oude burchten zijn van deze bergen verdwenen. Van de ruine van de „Löwenburg" is een steenen pyramide overgebleven, welke echter niets verraadt van deze aartsbis schoppelijke vesting uit de VlIIe eeuw. Voor het laatst genieten wij van het heerlijke uitzicht op Oelberg en Drachenfels, welke stralen in den schijn van de oftdergaande zon en dan dalen wij langs de breede terrassen weer naar den Rijn af. Vet is en blijft het beste beschermingsmiddel. Niets is zoo fataal voor de gelaats huid als het wisselvallige herfstweer mef z«n regen- en windvlagen. Wan neer wij in deze maanden niet de noo- digp voorzorgen nemen, is het niet te verwonderen, wanneer de spiegel ons op een goeden dag te zien geeft, dat onze teint er niet beter op wordt en roode plekken te Zien geeft. Ook de handen protesteeren en worden ruw en zien er alles behalve mooi uit. Vet is en blijft de beste bescher ming voor de huid en de natuur zelve bedient zich van dit natuurlijke af weermiddel tegen een te schrale huid. Alleen in bepaalde gevallen, moeten wij de helpende hand bieden. De huid- klieren scheiden een soort vet af, die een onzichtbare, dunne laag over dt huid verspreiden, die vocht en koude weerhoudt rechtstreeks in te werken en als het ware een bescherming biedt tegen stof en vuil van buiten af, zoo dat deze aan de oppervlakte blijven. Juist bij ruw weer is het echter ge- wenscht deze vetlaag te vermeerde ren en daarom moeten handen en ge laat, naast grondig gereinigd te zijn ingevet worden met een goede vette crème. Indien men een gevoelige huid heeft, is het beter inplaats van water en zeep, de huid met een watje met olie te reinigen, b.v. olijf- en amandel olie. Hard water kan men zachter ma ken door toevoeging van borax, ter wijl men steeds goede zeep moet ge bruiken. Overvette en andere medici nale zeepsoorten kunnen eveneens ge bruikt worden, indien men een gevoe lige huid heeft, temeer waar sommige vrouwen en meisjes .iets tegen het reinigen van de huid met olie hebbèn. Het invetten 's morgens en 's avonds wordt gevolgd door klopmassage, die echter niet te krachtig mag zijn en met de vingertoppen wordt uitge voerd. Te krachtige massage rekt de huid uit .en men bereikt het tegenge stelde, namelijk het vormen van rim pels. Vooral de omtrekt der oogen moet voorzichtig behandeld worden. De handen moeten na het wassohen goed gedroogd en daarna ingevet worden, b.v. met 50 glycerine en 50 rozenwater. Men houdt de huid hierdoor soepel en blank en voor komt springen. Verschillende preparaten zijn trou wens in den handel, die met succes gebruikt kunnen worden, doch glyce rine is wel een van de meest billijke. Gember Gember behoort tot de specerijen en is afkomstig uit Oost-Indië. De wortelstok van deze plant wordt ge droogd of fijngemalen gebruikt bij de bereiding van gebak en énkele ge rechten, soms ook als geneesmiddel. Carneol of Koranlijn. Carneol of koranlijn is een van de z.g. half-edelsteenen, en hoort tot de goedkoopste soorten. Men maakt er kralen, kettingen e.d. van, ook wel in vroegere tijden steeltjes voor lepel tjes enz. Er zijn zeer veel verschillen de tinten in, de donkerste steenen zijn het mooiste, maar vrij zeldzaam; de oorspronkelijke kleur is geelachtig bruindoor verhitting wordt de steen meer rood. Glanzende stoffen zijn volgens de Manufacturier favoriet. Een sa- tin, „Olifant" genaamd, is een double face, sterk glanzend aan beide zijden; een andere „Bouffon" heeft meer een cloqué karakter in verticale strepen. De nieuwe crêpes satins worden zoowel in natuurzijde als in kunstzijde gebracht. Men brengt in den draad geverfde zijden satins en broché's met kleine motieven in contrastkleu ren of in deux tons, verder marocains met satijn-motieven. Gedrukte dessins op een fond van crêpe satin of panne zijn verder producten van de glanzen de mode. „Gregois" heeft een glanzende flor op een crêpe fond en doet veel denken aan panne, alhoewel het flor niet zoo glad ligt. „Pamp^ro" heeft een flor zoo licht als fluweel. „Potasch" heeft een changeant effect; het is een fijne armure met een effen flor op een changeant of tweekleurig fond. „Viceversa" is een double face flu weel met een lichte schorsachtige op pervlakte en een contrasteerende te genzijde.'„Bon voyage" is een kunst zijden fluweel in een tweedachtig ka rakter. Naast effen brengt men ook bedruk te en fagonné fluweelen, de laatste vooral in een transparant karakter met kleine duco dessins. Bij de fagon- né's ziet men mixeds, verschillend ge ruwd en van verschillend geverfd ma teriaal, sommige zijn geheel met een flor bedekt, andere hebben fluweel motieven op e$n glad flond. Apart is een embré chenille op een wolachtig kunstzijden armure fond. Lamé ve lours wordt in strepen, punten en arabesken gebracht. Onder le vele metaalstoffen v&lt op een stof met een licht cloqué ef fect en een moiré met metaaldraden waar een bijzonder effect wordt ver kregen door een fluweel-achtig re- flexeerend oppervlak Een gladde me- taalstof is „Gastelor een grasweef sel, geheel met gouddraden bedekt en sterk glanzend. „Hallerine" is een etamine van kunstzijde en metaal- radianten en changeant moiré met metaal doorwerkt. Verder brengt men taffet met gouden of zilveren spelde- punten, een jersey van een-mengsel van kunst- en natuurzijde ook met speldepunten en buitendien nog met diagonale of verticale metalen stre pen. f Vanzelf nemen de crêpes weer een groote plaats in.. Hiertoe behooren „Fiorina" met een wollen karakter, „Cheminau" met wollen noppen, wel ke lichter zijn dan het fond, „Sala- mine" een zware double face meteen matte en een glanzende zijde, „Ca- ramba", een frisé-crêpe met fijne rib ben. Cloqué's krijgen hun nieuw ka rakter door zeer aparte dessins en dooor een combinatie van cloqué roet broché. Veel gelijkend op cloqué zijn relief broché dessins op een fijn serge fond. Tal van nieuwe crêpes vragen ook de aandacht, vooral de boom schorsdessins. Vooral voor gekleede en middagjaponnen zullen deze crêpes veel worden gevraagd. Vlam- mencrêpe, berkencrêpe, zonnecrêpe, filigraincrêpe geven door hun naam tevens het dessin al aan. De moderne kleuren zijn: bruin, groen, wijnrood, azuurblauw. Voor avondtoiletten zullen satin ciré en metaalstoffen veel succes* heb ben. Verder zijn taffet changeant en taffet moiré hoogst modern. Avondtoiletten van changeaqt-stof- fen worden vaak An de halssluiting bewerkt met chiffon in de tint van het changeant-effect. Voor garneering, blouses en casa- ques zullen dezen winter crêpe-s&tin en crêpe-marocain veelvuldig ge vraagd worden. Men brengt deze stof fen vooral bedrukt met kleine Turk- sche en Chineesche motieven, orna menten, strikken, enz. Knoopen en gespen nemen het ko mende seizoen als garneering een eer ste plaats in. Naaöt filégreen-knoo- pen en passement-nouveauté's brengt men tal van nieuwe scheppingen van kunsthoorn. Ook in perl d'amour kan men weer een ibplevipg constateeren. De nieuwe Par'ijzer modellen too- nen zeer den invloed van de eerste Napoleontische jaren en het direc toire. Men brengt b.v. jakjes in jac- quette-vorm, mantels met hooge taille en daarbij de korte, vaak zeer wtfde klokrok. De sportrokken zijn glad en heb ben van achteren ingelegde plooien of krijgen hun wydte door godets. De sportjaponnen loopen onder iets wijd uitde taille is op normale hoogte. Typische nouveauté's zijn de lan gere jakjes met rugschoot-effect en de casaques op knielengte, welke van onder wat uitstaan. Jakjes, jasjes en mantels hebben breede directoire- revers en opstaande dubbele kragen, ook wel officierskragen. Voor den namiddag komt de hooge taille en de princes-lijn in aanmer king. 0<?k hier ziet men de klokrok- ken. De klokkende wijdte bevindt zich meer naar achteren. De nieuwe kleuren zijn, buiten zwart, dat zich blijft handhaven, lila- tinten, violet, Parma en een grijsach tig lila. '«•- vtt o Chinchilla- bont. Onder chinchilla-bont verstaat men een prachtige, zeer kostbare bont- soort, zilvergrijs met een donker waas en lange zachte haren. Het bont is afkomstig van een knaagdier, het welk hoofdzakelijk in Zuid-Amerika voorkomt, en wel op hoogten van 2 a 3000 Meter. 1871 80 September 1936. Gevierd Tooncelschrijver. Jan Fabricius. beurtelings in Nederland en Indië arbeidend. Een onzer meest populaire tooneel- schryvers, Jan Fabricius, vierde den 30en September zijn 65en verjaardag waarom wij in het kort zijn levens loop willen recapituleeren Jan Fabricius werd geboren te As sen. Hij was in zijn jonge jaren als leerling-journalist bij een dagblad werkzaam. Hij ging naar Indië en werd na enkele jaren directeur van j,Dc Preangerbode te Bandoeng. Op 30-jarigen leeftijd keerde hij naar Holland terug, doch ging nadien nog maals naar de Oost. Fabricius behoort tot de moderne tooneelschry'vers, wier werken in vele opzichten de gunst van het publiek genieten. Hij levert in zijn stukken d° „echte" tooneelsituaties, welke, mits goed vertolkt, zelden of nooit haar effect missen. Zijn naam bleef niet alleen binnen de grenzen van Neder land besloten, maar weerklonk ook ver in het buitenland. Zijn werken trokken daar zelfs zoozeer de aan dacht, dat het niet overdreven mag worden genoemd, indien men zegt, dat juist buiten de grenzen van ons land het zwaartepunt van Fabricius' roem is gelegen. Zoo zagen vele ver talingen het licht in het Engelsch. Duitsch, Fransch en Noorsch. Het moest de aandacht trekken „Seider avond", „Dolle Hans", „Eenzaam" en „Totok en Indo". Omstreeks 1910, toen in Vlaande ren vele tooneelclub8 met oude tradi tie begonnen te breken en tot het op voeren van moderne stukken over- HET BAKKEN VAN CAKE. Hoe komt het toch, dat twee huis vrouwen, die volgens een zelfde re cept cake bakken, zulke verschillende resultaten bereiken? Deze gedachte kwam onlangs onwillekeurig bij ons op. toen wij zagen, welk een misluk king een recept was, volgens hetg.en wij zelf een cake bakken, die er prach tig uitzag. De ons getoonde was in wendig niet gaar en aan den boven kant geheel verbrand. Wij willen nog eens uitdrukkelijk wijzen op de noodzakelijkheid om alle opgegeven hoeveelheden nauwkeurig af te wegén en geen „oogen-maat" te gebruiken. Verder moet de oven voor het bakken van cake steeds 710 mi miten voorgewarmd en daarna getem perd worden. Een vruchtencake, die zwaar is ^or de toevoeging van krenten, ro zijnen, sucade en wellicht andere in grediënten moet langzaam gaar bak ken, pl.m. l a li/2 uur. Om ons te overtuigen of deze tijd voldoende is geweest, steken we een breinaald tot midden in het baksel, deze moet er volkomen droog uitkomen. Is de naald vochtig, dan blijft de cake nog in den oven. Een moscovisch gebak vereischt et eerste kwartier een flinke hitte, gingen, werd ook Fabricius een ge zien auteur. Naast de creaties van Ib sen, Bjornson en Heyermahs versche nen ook de zijnen op de scène. In 1923 gaf het ensemble van Frits Bouwmeester „Het Nieuwe Tooneel", waarin Charlotte Kohier en Cor Her mus optraden, te Amsterdam een op voering van het Joodsche spel „Sei deravond". Het stuk, waarmee Fabri cius, zijn meeste succes behaalde, was „Dolle Hans". In Engeland ging het onder den naam van „Insult". Toen het hi^3yin hpt little Theater te Londen kwam, stond de opvoering onder leiding van Clarke .Smith. In Mei van dat jaar beleefde het stuk in het Apollothealer te Londen zijn 50e opvoering, bij welke gelegenheid den schrijver een intiem diner werd aan geboden, waarbij ook aanzat de voor zitter van den Bond van Nederland- sche tooneelschrijvers, Henry van Wermeskerken. Van de werken, welke voorts nou verschenen van Jan Fabricius, noe men wij„Onder één dak", „Met den handschoen getrouwd", „De Rechte Lijn", „Nonni", „Sonna", „Hans Hopper maakt carrière", „Een Rid der kwam voorbij", „De Planter van Mayfair", „Sisters" (in 't Engelcsh) en „Mine" (in het Engelsch). De laat ste drie werken verschenen resp. in 1931, 1932 en 1934, allen in het En gelsch. In de laatste jaren is Jan Fabricius te Londen woonachtig. Men kan het best onderzoeken of deze gaar is, door er met de vingers op te drukken, het gebak zal dan elas- tisch z(jn. Indien dit soort gebak vol- t komen gaar is, laat het van de ran den van het blik los. Niet genoeg kunnen wij er op wij zen, dat de ovendeur de eerste 20 mi- 1 nuten niet opengejdaan mag worden hierdoor slaat het deeg neer en wordt het gebalt niet luchtig, doch zwaar en onsmakelijk. Het bakken van cake is eenvoudig, I mits alle voorschriften stipt worden uitgevoerd. Het Mica-lied. door CLIN'GE DOORENBOS. Ullnge Doorenbos heeft een Mica-lied gedicht. Dit lied is op gramofoonplaten vastgesteld en zai tijdig naar alle plaat sen in Nederland, waar de groote Mld- denstandscamoagne van KJ—24 October a s. gehouden wordt, gedistribueerd wor den. O We laten het lied hier volgen: Als de MICA wogdt gehouden Dan weerklinkt door Stad en Land Een geklop op alle deuren: Hier zijn wij: De Middenstand! Dan zien, wij een ernstig streven ln den strijd om het bestaan, En dan zullen naast de beurzen Ook de harten opengaan. Hef rein. Wat zijn de Middenstanders? De naam duidt het al aan: Zij zijn die Nederlanders, Die ln het midden staan. De een hoort bij den ander, De winkel bij de klant, De goede Nederlander Houdt hoog den Middenstand. Vlug en goed, goedkoop, betrouwbaar, Een advies, een goede raad, Waar krijgt Koning Klant die beter Dan bij hem die er voor staat? Hij geeft ons garantie, service, Heeft contact met consument, Laat ons van hem profiteeren Die als vakman Is erkend! R e f r eln. Voelen wij als Jan Publiek wel En begrijpen wij wel goed, Wat de Middenstand beteekent Wat hij voor ons deed en doet? Iedereen in z ij n vak „Meester" En, 't is altijd zoo geweest: Wie een schoen maakt, bakt géén taartjes Maar hij houdt zich bij zijn leest. STADSNIEUWS. daarn. ia moet de temperatuur vermin- död worden. Kcyisschoteltje. Vz ons margarine, 44 L. melk, 2 groote tomaten, 4 eetlepels fijne broodkruim, 3 eetlepels Parmezaansche kaas, een mespunt droge mosterdpoeder, zout, 2 eieren. De kwart liter melk (pl.m. 1 beker) wordt aan de kook gebracht en de boter er in gesmolten, daarna worden de zeer fijne broodkruimels toegevoegd en de geraspte kaas evenals de mosterdpoeder en eventueel wat zout. De tomaat wordt eènlge minuten in heet water gelegd, waarna het velletje gemakkelijk verwijderd en de tomaat in kleine stukjes verdeeld kan worden, die evenals de geklopte dooiers en tenslotte ook het zeer stijf geklopte eiwit bij de overige ingrediënten worden gevoegd. Een vuurvast schoteltje wordt ingevet en hierin wordt de massa overgebracht om gedurende 15 minu ten in een heete oven te worden geplaatst. Compote van gemengde vruchten. 2% ons gedroogde abrikozen, 2x/z ons ge droogde pruimen, 100 gram sultanu rozy- nen„ 2 groote appels, citroenschil, 75 gram suiker, Vz liter water, maiz?na, 'l d.L. bes sensap. De abrikozen en pruimen worden goed ge- wasschen en in de halve liter water daags tevoren geweekt, minstens 24 uur. De ge- vtosschen rozijnen worden enkele uren mee geleekt. De appels wordep geschild, klok huizen verwijderd en in achten verdeeld, daarna worden alle vruchten met het week- water, de bessensap, suiker en citroenschil op een heel laag pitje pl.m. 20 minuten ge kookt, de vruchten worden daarna uitge schept en in een glazen schawl gedaan, ci troenschil verwijderd en heï overgebleven vocht met een weinig maizena gebonden n over de vruchten gegoten. Koud opdienen. Mocca-cake. 1 d.L. sterke koffie-extract, 60 gram bo ter of margarine, 50 gram basterdsuiker, 2 eierdooiers, 6 cake-jes van 5 cent 2 d.L. slagroom. De boter wprdt tot room geroerd en de eierdooiers goed geroerd tot een gelijk ge heel; afwisselend voegen we een lepel sui ker en 1 lepel ei bij de roomachtige boter en mengen er van tijd tot tijd ook een lepel koffie-extract door, totdat het geheel een mooie gelijkmatige massa is géworden. We nemen nu e"ten vorm. b.v. waarin we een cake bakken of desnoods een gewone "steenen kom en beleggen deze met een laag van de ln drieën gesrteden cakejes en beleggen deze 1 met een laag van het vulsel (pl.m. de helft) hierop komt weer een laag cake, vervolgens mokka en de laatste laag bestaat uit cake. Het beste is om het vulsel eerst even in de eerste laagje laten trekken, alvorens de volgende er op komt. We netten den vorm weg tot den volgenden dag en leggen eerst een vel papier over de bovenlaag, waarna we een of ander zwaar voorwerp er op zet ten om het g'eheel stevig te maken. Volgende dag omkeeren en langs de kan ten bedekken met geslagen room, op den v bovenkant kunnen we wat roosjes spuiten. Griesmeel met appelen. L. melk, 75 gram griesmeel of 60 gram griesmeel en 1 eetlepel vanillecustardpoe- der,#75 gram suiker, stukje boter, 4 appels, een paar eetlepels frambozen of aardbeien jam, boter, De melk koken met de suiker en er de griesmeel instrooien en laten doorkoken tot de massa dik is steeds blijven roeren, pan van het vuur nemen en er het stukje boter doorkloppen, waardoor de massa ook luch tiger wordt, daarna gelijkmatig uitstrijken op een platte schaal of verdeelen over één persoons glazen schoteltjes. De appelen worden geschild (het klokhuis uitgestoken) en aan dikke plakken gesneden, daarna in de koekepan met boter gaar gesmoord; de plakken moeten heel blijven en worden bo ven op de griesmeel gelegd. Als ze gaar zijn, wordt de opening gevuld met een le peltje jam. GOUDA, 2 October 1936. Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensdag 30 September. Onvoldoende gemerkt. De boterhandelaar H. H. IC. te Ouderker., a. d. lJssel was ii\ verzet gekomen tegen een by verstek gewez.11 vonnis, waartoe hij was veroordeeld wegens het onvoldoende mjrken van boter. Verdachte heeft op een pakje boter van 1 pond, een zegel Van een half pond geplakt. Ter zijner verdediging voerde hy aan, dat hy zelden heele ponden verkoopt en de daad tij veügissing heeft begaan. De ambtenaar van het O. M. vond in ver- dachte's redeneering geen punt dat aan leiding kon geven tot een mildere straf. Hij vorderde bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis van 40.— subs. 20 dagen hechtenis. De kantonrechter gebruikte clementie en legde hem dezen keer 10.boete 'op, subs. 4 dagen. Verkeersovertredèr. De 17-jarige P. R. B. te Gouda heeft op zijn race-fiets in Bergambacht gereden. iZyn rijwiel was echter niet van een lan taarn, een reflector en een wit achterspat- fcord voorzien. Bovendien gaf hij aan de sommatie van den veldwachter, om te stop pen, geen onmiddellijk gehoor, zoodat hy Vier processen-verbaal kreeg thuis gestuurd. Voor de eerste drie feiten moetvB. 3 x 50 cent betalen subs. 3x1 dag; voor het laatste conform den eisch van het O. M. 6.— subs. 2 dagen hechtenis. Zondaren van den weg. J. M. te iStolwyk reed met zyn fiets ter linkerzijde van den weg, toen juist een veld wachter naderde die hem op de bon eette. Verdachte verweerde zich door te zeggen dat hij voor een kuil in den grond moest uit wijken. Eisch: ƒ3.subs. 2 dagen; vonnis ƒ1.50 subs. 1 dag. T. W. te Gouda en C-. van 't H. te Bode graven hebben niet op het rijwielpad van den Bodegraaf schen straatweg gereden. iBeide verkeers-overtreders kregen een gul den boete subs. 1 dag. J. v. d. K. te Reeuwt ijk bestuurde een mo tor-carrier, waarvan de handretnmen niev heelemaal in orde waren. Hy kreeg boete subs. 2 dagen hechtenis A. V. uit Capelle a. d. IJssel reed niet op het rijwielpad van den Prov. Verkeersweg. De man kreeg deze keer geen straf, maar moet voortaan beter uitkijken. Venten en verkoopen. In Bergambacht heeft de koopman L. van F. te Scheveningen zijn waren aangeboden zonder teen vergunning te bezitten. In de dagvaarding werd dat „venten" genoemd, doch de koopman bestreed dit en zeide slechtte „verkocht" te hebben. De eisch van het O. M. luidde 3.subs. 1 dag'/< het vonnis was ƒ1.subs, d dag. In badpak. De Gouwenaar C. B. heeft zich op dè Reeuwyksche plassen in een badpak in zyn kano bevonden. Dit is verboden volgens de nieuwe politie-verordening. De Kantonrech ter hield deze keer rekening met het warme weer in de Julidagen en verklaarde den jon gen man schuldig zonder toepassing van straf. Achter een auto gehangen. P. D. B. te Gouda heeft achter een auto gehangen. Hy had haast. Conform den eisch: ƒ2.boete subs. 1 dag hechtenis. Een zelfde lot onderging A. B. uit Stol wijk, die een soortgelijk feit heeft gepleegd. Een te jonge chauffeur. J. M. U. te De Vlist reed met zyn auto naar Schoonhoven. Naast hem zat zyn der tienjarig zoontje, die ook graag eens wilde sturen. Eindelijk bezweek de vader voor het verzoek van zoonlief en onder zyn onmid dellijk toezicht heeft deze een 100 a 200 M. den wagen bestuurd. Het is echter verboden. Het O. M. vorderde ƒ5.subs. 2 dagen; het vonnis was ƒ2.— subs. 1 dag. Geen voorschrift nagekomen. 20.24 naar Rotterdam vertfrekken nu 6 rai- f nuten later, terwijl ook de D-trein van I 20.34 naar den Haag nu 20.58 vertrekt, de I D-trein, naar Rotterdam van 20.39 vertrekt thans 20.53. Van den) Haag naar Gouda vertrekken de D-tlreinen 7.35, 10.39 en 19.46 een uur vroe ger; D-tnein 14.21 is vervallen en geworden 12.59; in de dienst van Rotterdam naai Gouda zijn de D-treinen 7.30, 10.32, 14.2U en 19.44 vervallen en vervangen door D- treinen 6.51, 9.30, 12.69 «n 18j50. De gewo ne trein van 12.45 is vervallen. vlucht. Zondag j.l. hield de Postduivenvereeni- ging „De Luchtbode'1' haar laatste concours vanuit Qüièrrain. De duiven hebben het in dit concours niet cadeau gekregen, de die ren hebben met zwaVe regen en N.W. wind te kampen gehad, menige vogel is achter gebleven. De duiven werden in vrijheid ge steld V morgens om 8.15 uur. De pryzen werden behSald als volgt: J. van Hoorn 1, 15; A. v. d. Klein 2, 4, 10; T. Stoppelenburg 3; J. Nieuwveld 5; A. van Reeden 6, 13; M. P. van Loon 7, 14, 3e overduif; J. Hoogerdyk 8; C. Brenkman 9, 16; G. Brenkman 11, 12; J. Kersbergen le overduif; A. G. Vooys 2e overduif. Aankomst le duif 13.07.20, laatste duif 14.27.04. Kampioen oude duiven Vitesse Gerh. Schouten met 2632 punten. Oude duiven fond G. Vooys met 1011 pun ten. Kampioert jonge Huiven le C. Brenk man met 2404 punten, 2e M. P. van Loon mét 2206 punten. Oude en jonge duiven navlucht: le A. v. d. Klfcin met 1103 punten. Kampioen over het geheele seizoen 1936: le Gerh. Schouten met 5524 punten; 2e C. Brenkman met 3982 pt.; 3e. A. v. d. Klein met 3950 pt.; 4e A. v. Reeden met 3752 pt.; 5e A. G. Vooys met 3539 pt. Het 25-.iarig bestaan van de Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". Ter herdenking van het 25-Jarig be staan van de Roei- en Zeilvereeniging „Gouda", gevestigd aan de 's-Graven- broeksche plas te Reeuwijk, werd Zater dagavond in het clubgebouw een feest avond gehouden voor leden en gelntro- duceerden. welke avond naar wensch is geslaagd. Na eenige inleidende woorden van den voorzitten de heer Sixma, gaven de hee- ren mr. C. Jonker en dr. Zuldam een resumé van de oprichting af, van het aantal leden, de groei en de vloot en nog meerdere bijzonderheden. Burgemeester Lucasse wenschte, mede namens het gemeentebestuur de jubilee- rende vereeniging hartelijk geluk met dit feest. Ter opluistering brachten eenige leden een paar heel goed gespeelde muziek nummers op viool en piano ten gehoore, waarna weer anderen eenige voordrach ten ten beste gaveh. Na de uitreiking van de prijzen, die behaald zijn in de laatst gehouden roei en zeilwedstrijden, werd de avond met een gezellig bal besloten. UIT DEN OMTREK- REEUWIJK. De nieuwe Rijksweg. Het zandstorten voor den nieuweh Rijksweg Rotterdam—Bodegraven is thans zoover gevorderd, dat de eerste zandtrein op Reeuwljksch grondgebied werd gestort en wel aan de omloopskade in den polder Bloemendaal. De afd Reeuwijk en Omstreken van Volksonderwijs houdt Donderdag a s. ten huize van den heer N J. van Dam een ledenvergadering. Op de agenda komt .o.m. voor behandeling van den beschrij vingsbrief van de algem. vergadering te houden te Rotterdam: verkiezing van een afgevaardigde naar de algem. ver gadering en verkiezing van een drietal ursleden wegens periodieke aftre- De melkhandelaar T. de B. uit Nieuwer- ding van de heeren H Brouwer, H. Roel kerk a. d. IJssel liet zyn zoon melk vqr- en J. van der Starre. Tevens zal bespro-- voeren in kannen waarop het voorgeschre- ken worden de belastingverordening op ven woord „melk" niet was aangebracht. Bovendien vermeldde de fiets niet de naam en het adres van den eigenaar. De ambtenaar van het O. M. eischte 2 x ƒ,2.subs. 2x1 dag'/c de kantonrechter legde 2 x 1.— boete op subs. 2 x 1 dag Winterdienst van de Spoorwegen. Geldig tot 22 Mei 193T, De reisgidsen van 4 October zullen gel- dieai- tot en met 21 Meit 1937. Pinksteren valt in 1937 op 16 en 17 Mei; in verband daarmede is internationaal overeengekomen, dat in afwyking van den normaler^ datuim van 15 Mei, de nieuwe dienstregeling van 1937 zal ingaan op 22 Mej. Van de wijzigingen die in de nieuwe dienstregeling voorkomen noemen wij de volgende: Ingelegd is op die dagen dat de nacht- poet-6nel)fcreSmen loopen, trein 3819 M (3e kl.) Den Haag SJ3. (V. 0.00)Gouda (A. 0.32) in aansluiting aan den nachtposttrein Rotterdam D.P. (V. 0.08)—Utretcht (A. 1.13) en verder. Deze rein loopt dus niet in den nacht van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag en niet in den nacht vóór of na een feestdag. In de dienstregeling van Goudia naar Rot terdam en don Haag is niet veel gewijzigd. Vervallen zijn de D-treinen 10.22, 16.51 Rn 21.55 naar Rotterdam; 10.17, 16.56 en 22 uur naar den Haag; daartegenover zyn in- gelaseht de iDcfereinen 9.44, 16.51 en 19.43 naar Rotterdam, 9.39, 15.56 en 19.38 naar Rotterdam. Trein 16.37 naar den Haag en 16.42 naar Rotterdam is geworden 16.41 en 1646; die treinen 20.21 naar den Haag en tooneeluitvoeringen en andere vermake lijkheden. Gevonden voorwerpen. Bij de politie is als weggeloopen of ontvreemd aangegeven aen witte kees hond. Gevonden is: drie kisten beschuit, bij Van Dam en Groenendijk aan de straatweg. Komen aanvliegen een post duif, bij Schoonderwoerd, afd. Middel- burg. Schaakclub „Reeuwijk". I Alhier is opgericht een schaakclub i „Reeuwijk" met aanvankelijk een 17-tal leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: P. Eerland, voorzitter, te i Gouda: A. van Essen, secretaris; P. Westdorp, penningmeester; Th. van Dam I en I. J. W. van Opstelten, ledentallen te Reeuwijk. De oefenavonden zullen lederen dins dagavond, te beginnen 22 EJept., gehou den worden in het café van den heer N. J. van Dam, alhier 1 Het jachtrecht op de plas Elfhoeven. B. en W. hebben bekend gemaakt dat op 2 Oct. a.s ten gemeentehuize het openbaar bij Inschrijving ver- a zal worden voor één jaar van 1 Oct. 1955 tot 30 Septembér 1937 het jach 'cr o plassen Groot-Elfhoeven en Klein-Llf- hoeven. Inschrijvingsbiljetten moeten op dien datum voor 10 uur ten gemeen tehuize zijn ingeleverd. HAASTRECHT. Gehakt in blik. De verkoop van gebalkt in blik ten be hoove van weridoozen .geschiedt gedurer.de vier wieken door den slager P. Goudkade alhier.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4