Wanneer ik tijd en geld had. Jolanthe Földes. Renée Lafont. Bloemen in huis, ook des winters. Wetenswaardigheden. Nieuwe Uitgaven. RECEPTEN. Eenvoudige h idpmiddelen. Gezonde leefwijze gewenscht. door Mevr. G. C. MeyersSehwencke. Iedere vrouw blijft er gaarne zoo lang mogelijk goed uitzien, nietwaar? Wy doen min of meer verlegen, wan neer men ons iets vleiends zegt en weerspreken het complimentjezwak- •jes, doch innerlijk vinden wij het'1 toch wel prettig. Men moet dan toch ook inderdaad kunnen zorgen, dat het gegeven com pliment geen waardelooze vleierij in houdt, doch dat het werkelijk ver diend is. Wellicht zullen enkele leze ressen aanvoeren, dat zij geen tijd en ook geen geld kunnen besteden aan haar uiterlijk..., want, zoo vervolgen zij, „als ik tijd had, dan zou. ik mij iedere week laten masseeren, mani curen, pedicuren en alles wat verder noodig is, het kappersbezoek natuur lijk niet te vergeten Ik zou een plank vol crèmes, poeders, toilet watertjes, badzout en nog veel meer willen heb ben, als ik gelcf had. Aangezien ik rioch tijd noch geld heb, kan ik mij dergelijke dingen niet permitteeren." Deze gedachtengang is er echter ge heel naast; want vrijwel ieder kan en mag zich niet onttrekken aan iets, wat zij niet alleen tegenover zichzelf, doch ook tegenover haar omgeving verplicht is en hetgeen ten onrechte aan ijdelheid wordt toegeschreven. Wanneer wij eens een blik in onzen spiegel slaan en zien, dat ons gelaat met rimpeltjes komt, onze teint niet frisch en de huid niet elastisch is, dan is dit een aanklacht tegen ons zelf, omdat we in gebreke gebleven zéjn, dit alles te voorkomen. Men behoeft volstrekt geen schoonheidsspecialiste te zijn om er toch goed uit te zien. Voorkomen is beter dan genezen erf het is niet mogelijk om een rimpelig, oud gezicht in weinige dagen te ver anderen in dat van een jong meisje vah twintig lentes. Wanneer wij zorg besteden aan ons, uiterlijk kunnen wij veel voorkomen' en blijven wij er lang jeugdig uitzien. Uren lange zittingen in Salons de Beauté zijn overbodig, aangezien we door stoombaden, massage, goede crèmes en nu en dan het gebruik van toiletwater veel bereiken. Het masseeren van het gelaat ge beurt van de onderkant af naar de kaken toe, terwijl kjopmassage de cir- culatie van het bloed bevordert en een betere teint geeft. Iedere vrouw kan zich dergelijke kleine uitgaven wel permitteeren, desnoods zal zij een bioscoopbezoek nalaten of wel het uit geven van geld aan onnoodige dingen. Niet alleen moet de huid verzorgd, worden, doch een goede voeding is van niet minder belang. Weinig vleesch, veel groenten en vruchten, geen zware en vette spijzen, bruin brood,'in één woord een eenvoudige leefwijze, veel beweging en frissche lucht zijn voorwaarden, die alle mede-, werken, om het lichaam gezond en krachtig te maken. Zorg voor een goede stofwisseling is noodzakelijk. Verder hebben wij gesproken over de tijd, die gevonden moét worden en werkelijk niet meer dan een minuut iedere bezem en ieder rapo-apparaat uit de staatskas wordt betaald. Bui ten de „regeerende consuls" en de senatoren vindt men er nog een func tionaris, de „wekker", die in 24 uren driemaal door alle straten en stegen gaat, om den tijd van opstaan, mid dageten en slapen gaan bekehd te ma ken. Politie-agenten en nachtwakers zijn er onbekend en trouwens ook overbodig, daar niemand aanleiding geeft tot stelen of inbreken. Het is daarom geen wonder, dat propagandistische pogingen voor het Fascisme succesloos zijn gebleven. Men vindt in dezen staat geen Fas- cio, geen Ballila en geen dopolaverito. Een collectieve gemeenschap behoudt de onafhankelijkheid temidden van een staf corporatieve staten en haar inwoners behooren zonder twijfel tot de gelukkigste en meest tevreden of tien per dag vraagt. Weinigen we ten b.v. dat een stoombad van niet meer dan vijf minuten zoo uitstekend is. Men neemt een kom met kokend water en giet hierbij kamillenaftrek selhoudj het gelaat boven de opstij gende damp, nadat men over 't hoofd een handdoek heeft geslagen. De po riën openen zich en alle stof komt naar buiten, waarna men de huid met koud water wascht en er wat goede crème met de vingertoppen in klopt. Na bovenstaande uiteenzetting zul len onze lezeressen toch zeker wel moeten toegeven, dat deze middelen voor ieder bereikbaar en de te bren gen offers slechts zeer gering zijn. Trouwens van een goed verzorgd uiterlijk, en hierin betrekken wij ook de handen, de kleeding in al hare de tails kan zoo veel afhangen. Noe men wij b.v. een geval waarbij een jonge vrouw naar een betrekking sol liciteert, dan zal iedere chef diegene verkiezen, die een goed verzorgden in druk maakt en doch dit behoeft zelfs geen betoog aan de gestelde eischen voldoet. Het uiterlijk aanzien in het vrije beroep is van het grootste belang, want allen, die op een of andere wijze vrouwelijk personeel noodig hebben, huldigen het principe, dat naast de nöodige kennis een goed verzorgd uiterlijk meer voorkeur verdient, dan kennis, gepaard aan een gouden hart, doch een slordig en verwaarloosd aanzien. De huisvrouw heeft niet alleen het recht om er zoo goed mogelijk uit te zien, doch zij is het tevens verplicht tegenover hare omgeving. Het is niet voldoende, dat ha$r huishouding als op wieletjes loopt, want ook aan haar uiterlijk aanzien moet zij evenzeer hare zorgen besteden. Iedere vrotfw neemt zich dan ook ongetwijfeld voor om 's avonds voor het naar bed gaan haar gelaat met olijfolie, desnoods verdund met wat citroensap, eau de cologne of. laven delwater te reinigen, hetgeen het best met plukjes watten gedaan kan wor den. Verder zal zij natuurlijk zorgen, dat zij hieraan de hand houdt en niet nu en dan alle genoemde wenken in acht moet nemen, doch vol energie moet blijven doorgaan. Het resultaat zal zijn, dat menige afgetobde huisvrouw na korten tijd als het ware een verjongingskuur heeft ondergaan, zoodat de kleine of fers, die zij gebracht heeft, inderdaad vruchtdragend zijn. Van paprika met spek tot een wereldreis. De Hongaarsche schrijfster Jolan- 1 the Földes, die in den internationalen roman wedstrijd den eersten prijs heeft gekregen, is van het oogenblik af, dat zij uit jonden het telegram van haar bekrorting ontving, geen minuut met rust gelaten. Eigenlijk rfioet men de jonge; roodharige vrouw met de zielvolle, bruine oogen bekla gen, als ze er zelf niet zoo mateloos gelukkig mee was. De telefoon belt voortdurend, bezoekers komen en gaan, het regent gelukwenschen, aan- vragen en aanbiedingen... Zoo gaat het met iemand, die op een dag arm en onbekend gaat slapen en den vol genden morgen op den Olympos van den litterairen wereldroem wakker wordt. Wat haar onbekend zijn betreft, dit geldt slechts voor den buitenland- schen lezerskring. Haar landgenoo- ten hebben haar talenten steeds ge waardeerd en vérleden jaar is een roman van haar in Hongarije be-: kroond. Echter liet het ÏWh'ioerf'tiog niet aanzien, dat het boek, dat den wonderlijken titel „De straat der vis- schende kat" draagt, eens haar naam menschen van Europa. In dezen roman is een deel van haar eigen verleden vastgelegd. Er wordt over een kleine straat verteld in de a'cht huizen wonen emigranten uit de heele wereld, een klein Babeim van volkeren, partijen en werëlqbe^ schouwingen. Jolanthe Földes heeft het inferno van de armoede leeren kennen. Als zè negentien is komt ze als jong studen te, zonder een cent op zak, te Parijs. Haar woning ligt op den hoek van de „Kattestraat". Overdag werkt ze aan een weefsel in een textielfabriek 's avonds gaat ze, dikwijls doodmoe, naar de Sorbonne om daar de lessen bij te wonen. Drie jaren duurt dit Pa- rijsche tuéschenspel. Ze verlaat de fabriek en verdient haar geld met het geven van conversatielessen. Dan schijnt het geluk haar toe te lachen; ze wordt als secretaresse van het ge zantschap naar Cairo gezonden. Na een jaar keert ze echter naar haar land terug en wijdt zich aan de litte ratuur. Thans, nu al deze dingen tot het verleden behooren, kan de gelukkige prijswinster ook over die zorgen spre ken, die ze tot nog toe voor de buiten wereld zorgvuldig verborgen heeft gehouden. Twee jaar geleder^ nog be droeg haar inkomen in totaal 30 tot 40 pengö per maand (ongeveer 14 gulden). Een kop koffie en wat spek met paprika vormden dikwijls haar maaltijd. Toen ze aangesteld werd als vertaalster bij een uitgever te Boeda pest had ze het gevoel zoo rijk als croesus te zijn. Maar een huishouden Mevr. Jolanthe is thans getrouwd en is kort geleden in een nieuw huis getrokken r— kost veel geld-. Men kom^ niet uit de zorfgen. En toen het eerste telegram met gelukwenschen uit Londen Voor haar by een uitgever te Boedapest kwam, moest Mevr. Jo lanthe vjjf pengö leenen, daar ze niet eens geld had om te trammen. Ze kon overigens niet begrijpen, wat de af zender een goede kennis te Londen met zijn gelukwensch bedoelde. Tot een telegranp van de uitgeversfirma Pinker haar, daarover inlichtte, dat haar roman van de inzendingen uit twaalf landen den eersten prijs .had gekregen. De bekendste uitgevers van de we reld toonen plotseling levendige be langstelling voor de schrijfster, wier bestaan hun tot voor weinige dagen onbekend was. Een ware wedloop om j het vertalingsrecht is ontbrand en een groot concern heeft zich het verfil- mingsrecht voor een ontzaglijke som verzekerd. Slachtoffer van haar beroep. Als slachtoffer van haar beroep is de Fransche verslaggeefster en schrijfster Renée Lafont in Spanje overleden. Zij werkte als vertegen woordigster-van een Parjjsch blad in de omgeving van Burgos en werd aan den voet gewond en daarna gevangen genomen, thans las men kort geleden haar naam op de lijst der dooden. Renée Lafont stamde uit een zeer intellectueele" familie en werd reeds op jeugdigen leeftijd door haar vader onderwezen in de klassieke talen en oude geschiedenis. Een groot deel van haar leven bracht zij door in spanje, zoodat Zij de taal volkomen beheersch- te en vele Spaansche werken o.a. van Blasco Ibanez vertaald heeft in het Franscfe. Zelf schroef zf) meerde, romans, waarin zij zien deed kennen als een bijzonder hoogstaande vrouw met een diep innerlijk leven. Aangezien zy zich ten nauwste ver bonden gevoelde met Spanje, deinsde zij niet terug voor de opdracht, die haar als verslaggeefster gegeven was en die voor.haar zoo noodlottig is ge worden. Men wieet niet of zij gestor- DE NOORDWESTER STORM. De Scheveningsche logger, de Sch. 68 in nood. In sombere en korte winterdagen. Wie in de meest sombere en korte winterdagen een stukje natuur in huis wil hebben in-den vorm van heer lijk geurende narcissen, of iéts later hyacinthen en tulpen, moet zoo lang zamerhand beginnen met het koopen van de bollen. Poreuse terracotta aardewerk, ron de, ovale of langwerpige bakken wor den gevuld met kiezelsteenen en wa ter, en hiertusschen komen de bollen voor de narcissen/ die eenigen tijd in een donkeren kast worden gezet erf pas, wanneer het groen pl.m. 15 c.M. hoog is in de kamers verder tot ont wikkeling gebracht. De hooge hya cinthen glazen, die thans ook door meer lage, moderne modellen zijn ver vangen, worden gevuld met water epi wel zóó, dat er tusschen de bol, die op het glas gelegd wordt, en het water pl.m. 1 c.m. tusschenruimte is. De on derkant mag niet met de bol in aan raking komen. Het verdampen van het water brengt de worteltjes tot ontwikkeling en reeds na drie of vier weken, soms zelfs eerder, zien wij de kleine witte puntjes langer en langer worden. Het beste is om boven op de bol een papieren „punthoedje" of zoo als ze wel eens genoemd worden, eep narfekapje te plaatsen en de glazen vooral donker yv;eg te zetten. voor haar dood schreef, verklaarde zij, dat het haar een genoegdoening was in het land te sterven, waar zij steeds zoo gaarne vertoefde en in de uitoefening van ee^ beroep, dat haar geheele leven beteekend en haar geluk en bevrediging gegeven had. Heeft de bol zich ook aan den bo venkant reeds goed ontwikkeld, dan worden de kapjes verwijderd. De gla zen worden echter niét in de venster banken geplaatst voor en aleer de bla deren pi.m. 10 c.m. hoog zijn en de 4 bloemknoppen zich gevormd hebben. Wanneer het water in de glazen be gint te verminderen, worden de bollen uiterst voorzichtig omhoog gehaald en het glas by gevuld. Geduld is een eerste vereischte om de bloemen zoo goed ""mogelij k tot ontwikkeling te doen komen, en een ieder, die van bloemen houdt, zal dit met genoegen gadeslaan. Oppassen, dat de bollen niet bevriezen is noodig, doch even verxeerd is, indien ze te warm staan. 'ren slotte zal ons wachten beloond worden ^doordat mooie, heerlijk geu rende bloemen, ook in den winter, on ze kamers opvroolijken. Bloemeni, die ons vertellen, dat straks, wanneer de donkere dagen weer tot het verleden behooren, een nieuwe lente ons zal doen genieten van hare heerlijke kleu rige bloemenpracht. Een vooruitzicht dat ons hoopvol stemt en het moge lijk maakt, jnet die belofte voor oogen het minder aangename van den win ter te vergeten, want immersHoop doet leven Vetvlekken in tapijten. Vetvlekken in tapijten kan men verwijderen, indien men op de vlek een flink stuk vloeipapier legt en hierop een heet strijkijzer plaatst. Is het papier doortrokken van het vet. j deken tijdens het drogen zoo liu en het lang duurt, 'eer de deken door en door nat is. Hij ziet er dan zoo dun uit als een laken, maar daarvoor be hoeft U geen vrees te hebben. Maak een rtiim Luxsop, wasch daarin de de ken door het sop er goed door te per sen en ,te kneden, wring niet, daar de veren dan in elkaar gaan zitten. Spoel de dejeen enkele malen grondig uit. Knyp luchtig het overtollige water eruit en rol de deken in een laken oi' enkele badhanddoeken, om door per sen nog meer water te verwijderen, dan verder zoo snel mogelijk drogen, liefst buiten in de wind. Schud de dan vernieuwt men het. Behandeling van het haar. Men kan het haar mooi en glan zend maken en tevens bevorderen, dat de ondulatie houdt, door de vol gend0 brillantine samen te stellen: 425 gram alcohol (95 ^n 52 gram ricinus-olie mengt men goed dooreen en parfumeert ze naar eigen smaak. Men verkrijgt dan een buitengewoon goed middel om het haar te behande len, dat men in een goed gesloten flesch bewaart. Amandel-olie bewijst even goede diensten, alleen heeft men het bezwaar, dat ze op den duur ran zig wordt. Men kan blond haar ook zonder waterstofsupjeroxyde bleeken, indien dan uit, dit zal -helpen om de veren weer los te maken. Wanneer de deken droog is, strijkt men hem licht met I een matig warm ijzer. i men het wekelijks wascht met zeep- ven is aan de gevolgen harer verwon- i 1 T sop', waaraan op 1 Liter water eén ding, dan wel door uitputting en ont bering. Renée Lafont is lange jaren-de^ bevriend geweest met Leon Blum, met wie zij steeds samen werkte.- In een harer laatste brieven, die zij kort in de wereld beroemd zou maken. gram potasch wordt toegevoegd. ■Het wasschen van een donzen deken. Gebruik hiervoor het veiligste waschmiddel Lux. Maak de deken eerst nat in lauwwarm water, des- „icuwc Douglas de „Ibis. noods een kwartier laten staan, daar kers na de landing op Schiphol. trekt kil- RECHTZAKEN. Vischventers beleedigden Ds. J. Bik. De 30-jarige vischhandelaar H. W. E. uit Enkhuizen stond vandaag in hooger beroep lor het Gerechtshof te Amsterdam terecht, «„■dacht van éénvoudige beleediging. De po litierechter had den man, die Ds. Bik uit Enkhuizen zou hebben uitgescholden, ver- ƒ115— boete, subs. 10 dagen is en een voorwaardelijke straf van I of 8 dagen met 1 jaar proeftijd en dverklaring van het inbeslag geno- j Het is reed# een oude quaestie tusschen een drietaai Enkhuizer vischventers en Ds. Bik aldaar, die thans het Gerechtshof bezig houdt. In ien zomer van he" vorige jaar reden de drie kooplieden met een vrachtauto van Enkhuizen naar Amsterdam om paling aan markt te brengen. Zy hadden haast, doch voor hen uit reed de auto van Ds. Bik. Volgens' de vischventers had de dominee g ei t.ciegeniheid tot pa-ueeren gegeven. De vegen in Waterland zijn maar smal en zoo- doende was de vrachtauto gedwongen lang zamer te rijden dan de bedoeling van de kooplui was. Tenslotte stonden beide auto's op de pont en hier ontstond een twistge sprek tusschen de venters en den dominee, bn welke gelegenheid de predikant zou zijn uitgescholden door H. E. en J. V. Door den politierechter zijn zij veroor- deeld tot .ƒ15.— boete. De derde inzittende had onder éede ver klaard, dat er niet gescholden was door de verdachten. De vischventer E. houdt thans voor het gerechtshof zijn onschuld vol. „Ik heb geen kwaad woord gezegd." Volgens Ds. Bik, die als getuige werd ge- iiojrd, had verdacVe uitgescholden: „U bent een mooie dominee, u ben- een smeer- lep." De burgemeester van Enkhuizen, de heer J. C. Haspels, die bij den dominee in de auto had gezeten, bevestigde deze verklaring. Getuige was van meeninge dat Ds. Bik niet kon laten passeeren, ze wilde.i steeds voor bijrijden in de bochten. De viBchventer V., die naast verd. in de ca>ine had gezeten en die ook wegens be leediging terecht moet staan, ontkent te hebben gescholden, hij heeft slechts met een stuk in de couranten gedreigd. Ook heeft hij niet gehoord, dat verd. schold. Inder daad is er later in het plaatselijk orgaan een stuk verschenen. Hierdoor voelde Ds. Bik zich in eer en goeden naam aangetast en in een civiel proces tegen E. had hij een schadevergoeding van 100.— gevorderd. Daarbij werden de beide andere vischven ters vervolgd wegens meineed, doch vryge- 8PD?X.'ie vischvente-, de W„ üe Je auto bestuurde, verklaart thans, dat niet veru, (.och hij ft scholden hw'l. Da procureur-generaal Mr. Versteeg re- quireerde bevestiging van het vonnis (f lo of f0 dagen hechtenis). Vervolgens staat de vischventer J. V. te recht wegens beleediging van den dominee. Hij zou o.a. het woord „vuilak" hebben ge bruikt. Ook hij ontkent, hij heeft alleen maar gedreigd met een artikel in de cou- rant. De procureur-generaal requireerde ook in dit geval bevestiging van het vonnis. De yerdediger vaa de vischventer be- fleitte .rijspraak Arrest li Nov. Kantongerecht Gouda. Zitting van Woensoag 2» Oct. Een aam y duig. J. J. v. tUG. te Bleiswyk heeit met zyn Ut'bS aan Ue Unfcerzyde van den weg ge- re de n. Hy lag voorover op heit stuur en had j gee„ erg in het verkeer op den weg. Daar- door kwam by in botsing met een andere wielryder die aan de goede zyde van tegen- overgestelde richting reed. De fiets van deze man werd zwaar be- schadigd en get.. M. de L. het slachtoffer - wilde schadevergoeding. De ambtenaar van het O.M. vorderde 6.— subs. 2 dagen hechtenis. De uitspraak was 4.- subs. 2 dagen toewijzing van 6.— schadevergoeding. Overtreding Grisis-Zuivelwe.t De Reeuwyksohe slager P. C. T. heeft in zijn slagerij doen verkoopen een half pond rund- en een half pond varkensvet aan de 13-jarige E. v. Z. L. te Reeuwyk. Het feit werd geconstateerd door den ambtenaar van dien Crisis-Zuiveldienst, H. de Booy, die het zaakje niet vertrouwde. Hij zag het meisje in den winkel en zag dot haar vet werd afgeleverd. Hij bleef haar opwachten en vroeg haar, toer. ze buiten kwam, wat ze in het pakje had. Het bleek ongekeurd vet van bovengenoemde hoeveelheden te zijn en hy r.am het in be- slag. By onderzoek ten huize van verd. kon hy verder geen vet vinden! Als getuige werd gehoord A. D. B. te Reeuwijk, slagersknecht bij verdachte Hij heeft het vet aan het meisje afgeleverd. Op een desbetreffende vraag antwoordde Mj, dat zijn baas geen vet verkoopt. Hy heeft het om het meisje een plezier te doen maar uit de pan van de1 baas z*n vrouw gehaald! De ambtenaar van het O.M. vond het ten laate gelegde 'bewezen en herinnerde eraan, dait verd. al eens eerder voor soortgelijke overtreding is veroordeeld geworden. Spr. eischte 50.of 20 dagen met ver beurdverklaring van het vet. Verdachte's gemachtigde wees er op, dal het vet niet uit de winkelvoorraad, maar uit de huishouding werd geleverd. De tyds- °mstandigh^den «yn moeilijk en het is be- grypelijk dat een winkelier dan wel een» doet o»m iets extra te verdienen. Spr. vroeg clementie. De kantonrechter legde den verd. 10. boete onvoorwaardelijk 'op, sub». 4 dagen G. den D. te Gouderak zou met zyndiuto. op den Zuider IJsseldyk links gereden keb- ben en bovendien met opzet door een plas zijn gereden en daardoor den wegwerker H. B. uit Stolwijk hebben natgespetterd. Getuigenverklaringen maakten echter noch het een, noch het ander tot bewezen feiten, zoodait verdachte conform den eisch van het O.M. voor beide .feiten werd vrij verkeer gestremd... A. J. K. te Gouda heeft zijn auto op de Oosthaven geparkeerd, maar het verkeer gestremd.- Er stond echter eeft luxe huto tusschen de boomen en 1.40 M. op den weg. Het O.M. hield er rekening mee, 'dat ook dé andere autobestuurder schuldig was en eischte 5.— «f 2 dagen. Het. vonnis luidde 2.50 of 1 dag hech tenis. Botsing met politie. P. S. te Gouda trof het wel heel erg on gelukkig! Op zijn motorfiets reed hij op Markt, toen juist op het moment waar- j op hij qven omkeek een politie-agent naderde met wien hij in minder prettigt botsing kwam. Natuurlijk ging S. op de bon! Hedenmorgen hoorde hy 25.— boete tegen zich eischen. De kantonrechter gebruikte dementie en legd» hem 6.su/bs. 2 dagen op. Ongezegeld rundvet. Wegens het in voorraad hebben van on gezegeld rundtvet, hoorde de slager C. M. M. te Moercapelle 50.— subs. 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. Verdachte had den ambtenaar der Criais-Zuivelcentrale de toegang tot zijn keuken geweigerd, waar later <ie bewuste hoeveelheid1 vet aanwezig bleek te zijn. De kantonrechter veroordeelde H. tot 16.subs. 3 dagen met verbeurdverkla ring van het inheslaggenomen rur.dvet. Geknoei met vleesch. F. T. S. te Ouderkerk a. d. IJssel stond terecht wiegen» het invoeren yan 160 K.G. i niet verduurzaamd' en niet toebereid vleesch, -zonder daarvan ter gemeente secretarie kennis te geven. Het vleesch was bestemd om worst van te maken. Verdachte ontkende het vleesch te heb- 'ben ingevoerd. Eeu bode heeft dat gedaan. De ambtenaar van -bet O.M. vond het noodzakelijk om een aantal getuigen te hooren, daar deze zaak hem nog vrij duister was. Voor ombepaalden tijd werd j deze zaak aangehouden. Dierenmishandeling. G. van V. te Zoetermeer vervoerde in een aantal kisten, op zijn ■iets hanen, waarvoor de ruimte echter te klein bleek. Eendge dieren vielen zelfs flauw. Het is bovendien niet de eerste keer dat van V. 1 voor een soortgelijk feit terecht staat. Het O.M. eischte 16.— subs. 3 dagen. Het vonnis luidde 6.— subs. 2 dagen. Geen vörhuisbiljet ingeleverd. Wegens het niet Inleveren van een ver- huisbiljet bij het verlaten der" gemeente, werden H. V. te Stolwyk en L. van 't H. te Lange 'Ruige Weide veroordeeld tot 1.— boete subs. 1 dag. Bedorven vet voorradig. H. L., slager te Gouda, werd geverbali seerd wegens het in voorraad .hebben van een hoeveelheid bedorven rundveit, die door eep ambtenaar der Crisia-Zuivelcentrale in zijn pakhuis werd aangetroffen. Verdachte zeide niet te weten hoe dat vet daar was gekomen en omkende dat het zijn eigen dom was. Om den verbaliseerenden ambtenaar te hooren, werd de zaak tot 11 November a.». geschorst. Overtreding veiligheidsvoorschriften. De meubelmaker H. de J. te Ouderkerk a. d. IJssel heeft in zijn timmerwerkplaats eenige electro-motoren, die niet van de noodige veiligheidaschenmen zyn voorzien. Verdachte gaf het feit toe, maar zeide, de kosten hoog te achten, om ze- in een» I te kunnen betalen. Hy is wel bereid, de ver langde verbeteringen aan te brengen. De ambtenaar eischte 25.— subs. 5 da gen. Om te zien, of verd. woord houdt, ver oordeelde de kantonrechter hem tot deze boete voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. ff Overtreding Vleeschkeuringswet. De Goudsche slager C. M. v. d. P. wierd op de Weebhaven door een ambtenaar der Crisia-Zuivelcentrale -betrapt op het ver voer van 152 KjG. versch vleesch, dat wel gekeurd, imaar niet voorzien was van het voorgeschreven invoer stempel. I Verdachte gaf het feit toe, maar zeide, i te hebben gedacht dat hy het den volgen- den dag mocht laten stempelen. De ambtenaar eischte 40.— subs. 8 da gen hechtenis. Het vorauis luidde 25.— 1 subs. 5 dagen. Op verboden weg. P. F. van B. te Boskoop reed met zyn auto op den Haastrechtschen dijk, ofschoon deze voor het verkeer gesloten was. Ver dachte had gehoord dat er 's avonds wel gereden mocht worden. Zijn informatie bleek onjuist te zijn geweest. Hy kreeg f '1.boete subs. 1 dag. Te weinig drooge «tof. De bakker W. K. te Waddinxveen maajH te waterbrood dat 260 i.p.v 480 gram drooge sitof 'bevatte. Bovendien zat er te veel water in. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde niet, maar voerde bijzon dere omstandigheden ter zijner verdediging aan. Het komt nooit voor, dat het brood bij hem te weinig drooge stof bevat. Het O.M. eischte, 30.— subs. 15 dagen. De kantonrechter gaf den bakker 6.— boete subs. 2 dagen hechtenis en een voor- ws^ndelyke straf van twee dagen hechtenis met 1 jaar proeftijd. Een moeilijke kwestie. Vervolgens stond -terecht C. M. uit Sche- veningen, wegens overtreding van de Vis- scherywet. Het gold hier een principieels aangelegenheid, waarvoor op de puoueke tribune groote belangstelling bestond van de zijde der Rotterdamsohe en Schevening sche visschers. M. heeft met een hengel in de Bleiswyk- sche- en Rottemeren gevischt en is des wege geverbaliseerd. Hij bezat geen schrif telijke vergunning van den rechthebbende. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde feit,toe. In een uitvoerige verdedigingsrede -trachtte hy den kantonrechter te overtui gen van het feit, dat voor het visschen in deze wateren geen vergunning noodig itf. Het bestuur van het/ Waterschap Rijn- BESGHERMING. sorteeren, heeft naar spr. mededeelde by den minister aangedrongen om de vischcultuur in deze meren in stand le In de* eerste plaats zal de rechter een in- terpretatie hebben te geven van het begrip „vischcultuur", daar dit in de wet nergens is te vinden. Spr. beriep zich hieromtrent op uitspraken van den >Hoogen Raad en van den wetgever bij de behandeling van deze wet in de .beide Kamera der Staten-Gene- t raai. Weliswaar is de Visscherijwet bij Kon. besluit gewy-zigd, maar dit K.B. is in stryd met de wet, die zegt, dat vischwater alleen l gesloten mag worden, als de vischcultuur daarmede bevorderd wordt. i Tweedens is van vischcultuur in de Rot- 1 te-meren geen sprake, want de Rotte Is een 1 ingeloten boezem waar met minder dan 1 27 verschillende personen rechthebbenden 1 zyn. I Mede op grond daarvan, wordt, z.i. op de Rotte geen vischcultuur beoefend in den geest der wet. 1 I Waar tenslotte in de wet geen nadere omschrijving van het begrip „vischcultpur" wordt gegeven, zyn het de rechters die 1 hieromtrent een interpretatie moeten geven. 1 Verdachte is van meening, dat dit zoo- danig zal moeten zyn» dat; het visschen op deze wateren een ieder zal dienen te wor- I der toegestaan. Voor een nader onderzoek en het hooren j van deskundigen, werd de zaak -tot 18 No- vember aangehouden. I Tusschen potten en pannen". 1 Bij de uitgeversfirma J. Noorduyn en Zoon N.V. te Gorinohem is ver- 1 schenen een tweede herziene druk van J het alleraardigste meisjesboek van 1 Loet de Bruine „Tusschen potten en pannen". Het behoeft niet te verwonderen dat dit zoo bijzonder geestig geschre ven boek zyn weg heeft gevonden. Dit echt gezellige boek beschrijft een levensjaar van twee meisjes die beijden haar diploma behaalden als huishoudkundige en de wereld in gaan. De schryfster heeft een vlotte pen en weet evenals in haar andere boek „Blafhoek" tot het laatste toe te boeien. De uitgave is ook nu weer goeji verzorgd. „Smakelijk koken". Mevr. C. M. Albach-Heeck, oud- leerares aan de Amsterd. Huishoud school, heeft een keur van eenvoudige recepten samengevoegd tot een nieuw kookboek, dat onder den titel „Sma kelijk koken" is verschenen bij de uit geversfirma Mulder en Co. te Am sterdam. De bedoeling van het boek is aan wijzingen? te geven voor het samen stellen van smakelijke gerechten zon der kostbare hulpmiddelen. De fijnere keuken zal men er tevergeefs in zoe ken, aangezien dit nieuwe kookboek bedoeld doelmatige voorlichting te geven bij de bereiding der dagelijk- sche maaltijden. De schrijfster merkt in haar voor woord op dat indien men slechts den noodigen tijd en zorg aan het berei den besteedt, men ook met eenvoudige middelen uitstekend resultaten zal bereiken. Iedere huisvrouw zal in dit keu rig verzorgde kookboek een schat van gegevens vinden, die haar good te pas kunnen komen. „En de aarde draait", door Gladys Hasting Carroll, in de Nederlandse!* /bewerking van Mevr. G. van Nes Zilkens, uitg. Zuid-Hollandsche Uit gevers-Mij., Den Haag. De uitgave, waarvan Anton Pieck de aesthetische verzorging had, is De kleine staat Anderra tusschen Spanje en Frankryk wordt door de regeerings- troepen van eerstgeno«md land met bezetting bedreigd. Fransche militaire troepen zyn thans, op verzoek van de kleine republiek zelf, naar het miniatuurstaatje gezonden, om het land in bescherming te nemen. Op onze foto: De douanecontrole aan de grens tusschen Spanje en Anderra, aan de straatweg naar de Geo de Urgeb verlucht met een viertal kleurenillu straties en vele crayonteekeningen. Het boek verscheen in de Cultuur serie van deze Uitgevers-Mij. Mevr. van Nes, de bekende schrijf ster die de vertaling verzorgde, is zelf verrukt over het warm menschelijk verhaal, dat vaak ontroerd en grootsch is door zijn eenvoud en boeiende stijl. Dit werk is, zoo zegt zij, als een al bum,. waarvan ieder blad verlucht ia met fijne teekeningen van teere too- neëltjes en stillevens, die bijkans de tekst overbodig zouden maken, ware het niet dat deze'tekst in zijn reëelen eenvoud zoo volkomen in overeen stemming is met de beelden, dat het lezen .een genot wordt, onafhankeljk van de gebeurtenissen. Legt men na lezing dit boek terzijde, dan bemerkt men, dat het juist de schildering van alledaagsche nietigheden is, die dez«i lectuur onvergetelijk voor ons maakt. Bij dezelfde Uitgevers-Mij. ver- scheen eveneens in de Cultuurseiae Als wij opnieuw konden beginnen" 1 door Ursula Parrott, in de Nederland- sche bewerking van Jan Cam pert. De schrijfster vertelt op zeer boeiende wijze het levensverhaal van Cicely en Christopher, twee jonge menschen die uit liefde met elkaar trouwen en die beiden iets beteeke- nen. Zy is een begaafde kunstenares, hij een knap journalist. Door hun aan leg bereiken zij ieder op hun eigen 'terrein veel, alleen... zij glijden voor bij elkaar, voor hun huwelijksleven blijken zij geen tijd te hebben. Totdat ook in dit merkwaardige, uiterst vlot géschreven boek, dat wij ongetwijfeld tot de beste literatuur mogen rekenen, op een moment de zin, die als titel werd gekozen, zijn rol speelt en twee menschenlevens tegenover elkaar staan, er een man en een vrouw achterom kijkenc en zien wat hun leven was, is, kon worden. Een boeiend gegeven, een boek echt van dezen tijd, zeer raak ge schetst met een karakter-uitbeelding, die verbazend scherp en vastomlijnd het leven teekent. „Als wij opnieuw konden begin nen" werd uitstekend vertaald door den bekenden schrijver Jan Cam pert 1 en aesthetisch verzorgd door Mevr. j B. Midderigh-Bokhprst. Gebraden haas. 1 haas 250 gram boter, zout en 2 d.L. rooden wyn. Men kan de haas by den poelier laten lar- leeren, doch het zelf eveneens doen; men moet dan evenwel een lardeernaald hebben en 150 gram lardeerspek, dat men in dunne reepjes snydt, die men op gelyke afstanden in het vleesch rygt. Het lardeeren maakt het vleesch smakelyker, daar het anders erg droog is. Het gemakkelykst is een haas in een z.g. hazenpan te braden, doch heeft men deze niet, dan gebruikt men een groote vleeschpan, waarby menteen goed passende wordt met een even groote hoeveeiheid ge raspt oud brood of paneermeel vermengd en naar smaak een weinig nootmuskaat, dat over de bovenkant gestrooid wordt, de boter wordt er in verdeeld en over het ge heel nog wat gehakte peterselie gelegd, waarna het schoteltje pijn. 30 minuten in den oven komt. Sla van zure appelen, knolselderij, biet en uien (U personen). 4 groote zure appelen, 1 middelmatig groote gekookte biet, 1 groote ui, 1 kleine selderij knol, 4 eetlepels slaolie, 4 eetlepels azijn of citroensap, 2 theelepels Maggi's I Men smelt de boter in de pan en is deze I goed warm, dan komt de gezouten haas er I Jn, die ongeveer 2 uur moet braden en tel- kens gekeerd moet worden. Ziet men dat de jus te bruin wordt, dan doet men er van tijd tot tijd een klein half kopje water bij, 1 terwijl men het vleeBch regelmatig met de 1 jus moet bedruipen. Is het vleesch goed I gaar, dan wordt de haas uit de pan geno- men, en de jus #erder met water en twee kopjes Wijn afgeraakt. Veelal geeft de poe lier het bloed bij de haas, en maakt men hiermede de jus af, terwijl dan evenwel het water en 1 d.L. wijn worden bijgevoegd. Heeft men géén groote pan waarin de haas in zijn geheel gebraden kan worden, dan is het beste, dat hij vooraf in stukken wordt gesneden. Macaronischoteltje. 150 gram macaroni, 1 groote ui, 30 gram margarine, 500 gram tomaten, zout peper, noot, 50 gram geraspte kaas, paneermeel, peterselie. Men breekt de macaroni in stukjes en daarna worden ze in kokend water en zout gaar gekookt, pl.m. 20 minuten, afgieten en het water bewaren. De tomaten worden even in kokend water gelegd, waarna de velletjes gemakkelijk verwijderd worden, daarna worden ze met een scherp mes in plakken gesneden, de ui wordt eveneens schoon gemaakt en zeer fijn gesneden. De macaroni, tomaten en ni laag om laag in eeft inggvette vuurvaste schotel doen, be strooien met zout en peper en gehakte pe terselie tusschen de lagen. Het kookwater wordt gedeeltelijk over de bovenste laag macaroni gegoten, om te voorkomen dat het geheel te droog wordt. De geraspte kaas Aroma. Schaaf de gekookte biet fijn of snijd zo in dobbelsteentjes: rasp of hak de ui en schaaf of rasp den appel en de selderij fijn Roer de olie met den azijn (of het citroen sap) en de Maggi's Aroma door elkaar en vermeng daarmee de door eikaar geroerde sla-bestanddeelen. Unzenplakjes met appelen (7» per sonen). 250 gram linzen 1 uitje, 1 eetlepel dikk tomatenöurée, 1 ei, wat peper, nootmuskaat en zoute ,3 theelepels Maggi's Aroma, een paar lepels paneermeel (of gestampte be- schuit), 4 groote zure appelen, ongeveer 100 grj. boter. Kook de linzen gaar in ruim kokend water met wat zout (ongeveer 1 uur), Dreng ze dadelyk over op een vergiet en laat ze goed droog uitlekken. I Fruit de gesnipperde ui met een derde van de hoeveelheid boter lichtbruin; roer er de tomatenpuree door, de kruiden en de 1 Maggi's Aroma. I Maal of wrijf de linzen fijn, meng er het geftuite uienmengsel en het ei door en voeg er als het voor de stevigheid noodig Wijk' wat paneermeel of gestampte beschuit bij. j Vorm het deeg tot ronde plakjes (ais I rolpensschijven) en bak die in de koeken pan met de rest van de boter aan weers- kanten mooi bruin. I Bak ten slotte de gewasschen (met ge schilde), geboorde en in vry dikke plakjes gesneden appelen in dezelfde pan ook aan heide zijden bruin. Leg op elk linzenplakje een schijfje appel en schik dpn alles op een verwarmden schotel met de afgemaakte jus jgj

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4