bergambacht, berkenwoude, bodegraven I 1O ihandel W •nd s ZIJN z diabete stuffen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN f do 19360 Woensdag 4 November 1030 75e Jaargang fflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VEREENIGDE STATEN. Alle Zuidelijke staten voor Roosevelt. 4 Roosevelt behaalt een groote meerderheid. De opkomst zeer groot. Helga’s Weddenschap. TELEF. 2465 Het huwelijk van Prinses Juliana. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Bt f2.!0 «2?° C ,.Zx. A XT**>**'-"• wvuvivn Tikll, DU0IÏVVI uvvwux*nii, A, - -- en hoger „New York TI CHEDEN HEER worden verloren. Je Helga. lag te wachten toen Ik vandaag terug- FEUILLETON. 41 Ik er op af, met m’n uniform. Kwam m’n schouder en zegt, dat ik nu alle 99 maar IWnrdt vervolgd 1 den, nger tij in ley's ;baar laey- 'rijs- Uit hèt Noofsch door 8IGRID BOO Meerderheid in 28 staten. Voor zoover nu bekend, heeft Roosevelt in 28 staten, welke in het geheel beschik ken over 354 stemmen in het kiescollege, de meerderheid. Roosevelt heeft in Pen- sylvanië anderhalf maal zooveel stemme., behaald als zyn tegenstander, terwijl hij in Illinois eens zooveel stemmen op zich heeft vereenigd als Landon. Te Philadelphia verklaart men, dat Rno- selvelt in Petrisylvanië heeft gewonnen en daarmede in de Vereenigde Staten. meene gesprek Een keukenmeisje ziet in de menschen uitsluitend eetmachlnes Zoo erg is het niet gesteld met een kamermeisje fnaar kwam uit de stad. Nu moet je niet den- Kén, dat ik sedert m’n laatste krabbeltje den geroepen. Deze wet treedt In werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging. dt hij ruwe iern. hoqee J K ITS VG W. tere. L H. Yod- van en nogw» en hoger en hoger en fiöqefi en hoger eo hoger. intusschen niet gekozen z’al worden. Een 1 succes, dat een candidaat b.v. in den staat New-York behaalt, is van meer beteekems dan een succes, behaald b.v. in den staat Arizona of Wyoming. Beide laatste staten brengen elk maar 3, New-York daarentegen 47 stemmen uit in het kiescollege. In 1982 kreeg Roosevelt in het kiescol lege 453 en Hoover 78 stemmen, doch tus-1 schen deze cijfers en de totale cijfers, uit gebracht door de kiezers op de canoidaten hunner keuze, bestond een wanverhouding. Roosevelt leidde in 44 starten met in to taal 516 kiesmannen, terwijl Landon in slechts 4 staten met 15 stemmen de meer derheid heeft. In den staat Florida kreeg Rooseve't d? stem van 7 kiesmannen. Te half vjjf had Roosevelt 5.493.121 stemmen behaald en Landon 3.078.112. «rgste, •topt ze op alle het krijgt maal niet gezegd dol, eenlg, enz., maar dat doe Ik dan bij dezen, aangezien ze j hier geheel op hun plaats zijn Afklop pen? Wat dunkt je? met welker wordingsproces Je niets te maken hebt gehad. Zalig, door anderen I té worden bediend. Fijn, achterover te leunen tegen zachte kussens, zonder te Het wetsontwerp ingediend. Naturalisatie van Prins Bernhard. Het eerste lid van art. 3 is dienstig, omdat het staatsbelang, waarmede deze naturalisatie Is verknocht, tevens vraagt dat staande huwelijk het Nederiander- ook zij ziet een gezelschap met zeer bij zondere oogen aan. Zij maakt vooral kennis met de ruggen. O, ik ken ze, deze vislte-ruggendie der heeren zwart, van de dames gedecolleteerd Al die bloote I halzen en dat geonduleerde haar wer ken zoo vermoeiend. Een weinig menschenkennls doet men op die manier wel op, zelfs wanneer meri de gasten als kamermeisje slechts op den rug ziet. Jonge meisjes onder de twintig geven het minst om het eten. Ze hebben er geen idee van, wat ze naar binnen wer ken; In ieder geval niet, voor ze aan het zetten. dessert zijn, als de smaak van ijs en Ik heb nu routine, en alles ging ge- smeerd. Vroeger, toen Ik de kunst nog lang geleid tot de indiening van het hierbij aangeboden ontwerp van wet, hetwelk tevens gevolg geeft aan den door den Prins uitgedrukten wensch, ook rechtens tot de Nederlandsche ge meenschap te behooren. Doof de voorgestelde naturalisatie zal ingevolge paragraaf 25 van de Duitsche Natlonallteitswet voor Zijne Doorluch tige Hoogheid het huldig staatsburger schap verloren gaan. Art. 2 luidende „Zijne Doorluchtige Hoogheid is, van het oogenbllk waarop hoogstderzelve de hoedanigheid van Ne derlander verkrijgt, Ingezetene van het Rijk”, wordt voorgesteld op grond van de overweging, dat de gemaal der Prin ses niet, zij het ook tijdelijk, van het ingezetenschap van het Rijk verstoken mag zijn. Art. 3 luidt als volgt: „Op heb aan deze wet ontleende Nederlanderschap Is, staande het huwelijk tusschen onze be minde dochter en Zijne Doorluchtige Hoogheid, artikel 7 der wet van 12 Dec. 1892 (Staatsblad nr. 268) op het Neder landerschap en het ingezetenschap, laat stelijk gewijzigd bij de wet van 29 Nov 1935 (Staatsblad nr. 685), niet van toe passing. Dit Nederlanderschap wordt na ont binding van het huwelijk verloren, zoo wel Ingevolge het bepaalde bij art. 7 voormeld, als indien Zijne Doorluchtige Hoogheid den wil om den staat van Ne derlander niet langer te behouden schriftelijk te kennen, geeft aan onzen Minister van Justitie, die daarvan on- middellljk aankondiging doet In de Ne derlandsche Staatscourant. Verlies van het Nederlanderschap door Zijne Doorluchtige Hoogheid is op den staat van de uit dit huwelijk geboren kinderen niet van invloed slacht”, of „De Vorsten van ons huis” i voorkomt, zal daaronder mede begrepen enkel in Ja, nu Uurense wat me kan over komen. Dan zwijgend rond en moet je haar niogelljke manieren vleien, eer gebruik van haar stem terug- Hm )e taal. Brachten de eerste uit New-York ontvan gen berichten een meerderheid ui» het ge bied van oudsher republikeiruwh voor Lan don, het bleek al spoedig dat Roosevelt de overhand had in talrijke steden der Zuide lijke staten, die een democratische traditie hebben. In een honderdtal districten van Kansas bid de president reeds vroeg meer stem men verworven dan zijn te genoten''or Lan don. Om zeven uur de» avonds hadden de de mocraten reeds 202 stemmen in het kte*- college veroverd door hun meerderheid 1” »*hHien staten. Blijkens later ontvanre - beri'-hten had de demoer«»tis'*he nartH d- meerd^^e'd I staten, welke in het geheel over 3OR men beschikken. De republikeinen waren i„ de meerder heid in eenige staten, die in het geheel recht hebben op 59 stemmen. Later kwam een bericht in dat de demo- natiscnp partij de meerderheid had in sta ten welke in het kiescollege over in het ge- l*d 308 stemmen beschikken, welk geta' W «enige uren steeg tot 418 stemmen Democratische meerderheid in den Senaat. Voor zoover hedenochtend 6 uur Green- wichtjjd bekend was, behaalden de democra ten in den Senaat 11 zetels, welke, gevoeg'! bij de 47 zetels, welke zij reeds hebben, hun een meerderheid geven van 58 zetels, van dé 98' zetels, welke dit bestuurslichaam in totaal telt. Voor het Huis van Afgevaardigden kozen de democraten tot nu toe 101 vertegenwoor digers en de republikeinen 7. Bij de gouverneurs verkiezing behaalden de democraten in 21 districten de overwin ning n de republikeinen in 10. Het Hearst-blad „New-York Marican” geeft Roosevelt’s herkiezing toe. De New-York American, een der blade van Hearst, geeft toe, dat Rorfseve't we' herkozen zal worden. Zooais men weet heeft Hearst, Roosevelt vooral den laatsten tijd heftig bestreden In ongewoon grooten getale stroomden filteren de kiezers naar de stembuieaux om hun stem voor den door hen uitverkoren candidaat voor het presidentschap van de Vereenigde Staten uit te brengen. De stad New-York stond reeds des morgens viojg in het teeken der verkiezingen. Honderd duizenden menschen met ratels, zwepen en trompetten maakten een helsch lawaai. Zij verdrongen zich op het Times Square en in de zijstraten voor de New-Yorksche thea- terwyk. Boven in den toren op het Times Square flitsten roode, blauwe of groene lichten aan, naar gelang deze of gene partij een voorsprong had. Reusachtige licht kranten aan de gevels der groote dagblad- bureaux gaven de laatste uitslagen. Naast de verkiezing van den president, de vice-presidenten en de gouverneurs, werd het geheele huis van afgevaardigden en een derde van de leden van den senaat nieuw gekozen. De leden van het huis van afgevaardigden worden om de twee jaar gekozen, terwijl de senatoren telkens voor 6 jaar worden gekozen. Telegram van Roosevelt aan Landon. Roosevelt heeft Landon het volgende te legram gezonden: „Ik vertrouw, dat alle Amerikanen zich aaneen zullen sluiten voor het algemeen welzijn.” In alle deelen der stad werd de overwin ning van Roosevelt tot laat in den nacht gevierd. Voor het gebouw van de „New York Ti mes" stond meer dan een mlllioen personen te wachten op de verkiezingsuitslagen, in cidenten deden zich hier niet voor. Roosevelt trok zich te half twee terug in zijn huis in Hydepark. Zjjn verkiezing stond toen reeds vast. 1 Hij heeft reeds duizenden telegrammen met gelukwenschen ontvangen. crème misschien voor een oogenbllk hun opgewondenheid tot bedaren brengt. Dames tusschen de twintig en veertig verdeelen hun aandacht gelijkelijk tus- sthen de spijzen en de flirt. Oudere dames laten het zich goed smaken, zon der te worden afgeleid door de conver satie van hun tafelheer of de gedachte aan eigen uiterlijk. De meeste heeren eten veel en goed, maar als de gerechten er al te gekunsteld uitzien en hun Iden titeit verbergen onder sausen en groen ten. zijn ze liefst wat voorzichtig, wan- zijn Zijne Doorluchtige Hoogheid. Deze wet treedt In werking met in gang van den dag na dien harer afkon diging. Naturalisatie van Prins Bernhard. I ingediend is een wetsontwerp tot na- Het Amerikaansche kiesstelsel. Wjj herinneren eraan dat de Amerikaan sche staatsburgers niet direct op den can didaat, aan wien zij de voorkeur geven, hun stem uitbrengen. Zy wijzen alleen de kies mannen (electoren) aan, die na twee maan den definitief den staatspresident benoe men. Amerika bestaat uit 48 staten, waar van elk twee senatoren naar Washington (felegeert, terwijl de Amerikaansche staten gezamenlijk 435 afgevaardigden hebben In de Kamer (Representantenhuis). Elk der staten nu wijst zooveel electoren aan als hij vertegenwoordigers heeft in het con gres. Dit betéekeint dus, dat er in het ge heel 96 4- 435 531 electoren zijn. M.a.w de verkiezing van den president wordt be paald door het aantal sltemmen, uitge bracht in het kiescollege en ni°.t door het aantal uitgebrachte stemmen, dat door de gezamenlijke electoren wordt vertegenwoor digd. Evennhin geeft den doorslag hoeveel staten zich ten gunste van een candidaat hebben uitgesproken. In beginsel is het mo- geljjk, dat een candidaat de meerderheid van het totaal uitgebrachte stemmen der kiezers op zich vereenigt en dat hij in de meeste staten de meerderheid behaalt, doch* Hedenochtend 5 uur Greenwichtijd scheen k®t, dat Roosevelt herkozen zal worden me- een meerderheid, grooter dan die, welke hy behaalde bij de verkiezingen in 1932. Groetqp, vlak voor degene, die zich moet bedie- Helga. nen, en op dit wijze kan ik meteen met Vinger gaard, 21 Juni, i Veertiende rapport. Lieve Grete! Hartelijk dank voor je brief, die op me ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 byslag op den pry's. LiefÜadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDBDEELINGEN1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden betekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. Daarom schreef hij o.m.Ik heb reden te gelooven, dat u mijn gevoelens beant woordt, enz. enz. Ik was radeloos Wie had ooit gedacht, dat dit het resultaat sou kunnen zijn? Ingediend i^fn^wetsontwerp tot goed keuring van het huwelijk van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, als mede van eenige gevolgen van deze echt verbintenis. De Memorie van Toelichting hierbij luidt als volgt: Het ligt in de bedoeling van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana wel dra gevolg te geven aan het voornemen, met Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederlk Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Llppe-Biesterfeld in het huwfelijk te tre den. Alvorens deze echtverbintenis ge sloten wordt, behoort met het oog op artikel 17 der Grondwet, hiertoe bij de wet toestemming te worden verleend. Artikel 1 der tegenwoordige wetsvoor- dracht strekt om aan het aangehaalde grondwetsartikel te voldoen. Ingevolge artikel 2 blijven bulten toe passing de bepalingen van de artikèlen 20 en 131 van het burgerlijk wetboek, krachtens welke het aantal huwelijks- getuigen tot ten hoogste vier Is beperkt en buiten het koninkrijk gevestigde per sonen niet als getuigen worden toege- laten. Artikel 3 verleent ten aanzien van naamsverandering of naahisbijvoeging, welke de Koningin ten behoeve van den Prins of van de kinderen, die uit het huwelijk geboren mochten worden, zou willen toestaan, vrijstelling van de bij' artikel 64 van het burgerlijk wethoek voorgeschreven openbaarmaking. Artikel 4 luidt- Overal waar in wette lijke voorschriften de uitdrukking „llü van het Koninklijk Huls”, „leden van het koninklijk Huis”, „Prinsen van ons huls”, „Prinsen van het Koninklijk ge- Ik heb hem teruggeochreven en' ge- moeten denken aan omwasschen. En nog zes uur voor de trein gaat. Mijn onbeschaamde cavalier kijkt óver Met het grootÉ&Kgemak wijs Ik Je de dames aan. die actiave huismoeders zijn, een half oor luisteren naar het alge- Ze zijn licht te herkennen aan een apar- ten. spiedenden bnk. waarmee ze de tafel insuecteeren j en een smakkend tonggeluid bij he/proeven der spijzen, terwijl ze nrobMren ui* tn vinden. wat ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUD-4. bij onze agenten en loopers, den boekhanael en de ''postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. ^ank, dat je je uitslooft, andere men- jenen gelukkig fe maken. Wat Je ook oet, probeer nooit Je vrienden en ken- <Ult te huwelijken, het brengt Je ongelegenheid. moet ik gaan, anders raakt uit haar humeur, en dat Is het 60ÜDSCH E CülllAM. rend. Vergeten zijn boender en zeepsop in het Theatercafé. Zalm met komkom mersalade. gebak toe. 't Orkest speelt de Bloemenwals van Tschalkowsky Wil- schandelijk in de steek gelaten was, en 1 de, dat ze dien tot In eeuwigheid bleven belde subiet haar moeder op. spelen Heerlijk, geen plichten te heb- I ben Verrukkelijk, geen plicht te eten, net nog op tijd om de borden neer te schap door den Gemaal der vermoede lijke erfgenaam van de Kroon niet kan 1 worden verloren. Na ontbinding van het huwelijk zal - Ingevolge het tweede lid van art. 3 het turalisatie van Zijne Doorluchtige Hoog- Nederlanderschap ook verloren kunnen held Prins Bernhard Leopold Frederlk worden door eene schrijf telijke kennls- r’ geving aan het hoofd van het departe- - ment, dat meer In het bijzonder is belast eenige gevolgen dier naturalisatie, met de uitvoering der wet op het Neder- landerschap en het ingezetenschap. In het staatsbelang wordt ook bepaald, dat eventueel verlies van den staat van Nederlander door Zijne Doorluchtige Hoogheid na ontbinding des huwelijks Oslo, 19 jui. jr-xj, uab lls. acucit Patoto Xra-bcltjc Dertiende rapport. aldoor in de stad geweest ben; o nee, I ditmaal was het niet direct voor genoe- gen Mevrouw Bever-Hansens kamermeisje kreeg het opnieuw te kwaad met haai* 1 CXI J1U 111VVOV AUW- vrouw Bever-Hansen, die juist een groot diner zou geven, voelde het alsof ze er eigenlijk in zit. Maar ze kunnen dan ook den volgenden dag een nauwkeurig verslag uitbrengen aan de huisgenooten. De echtgenooten weten weinig anders te vertellen, dan dat ze een of andere vlsch gekregen hebben en een vleesch- gerecht, en dat mevrouw Jensen iets blauws aan had en mevrouw Berg iets met zwarte franje. Wat echter weten hun vrouwen niet al? Dat het prachtige damasten tafellaken een erfstuk moet wezen, of gekocht op een verkooping, daar de letters, waarmee het «gemerkt was, niet die van de familie waren; en dat de servetten in het midden waren geborduurd en niet In een hoek; dat gastheer en gastvrouw over drie Jaar hun zilveren bruiloft zullen vieren, ge rekend naar de data op vorken en lepels en dat er room in de mayonnaise was, dat groenten en aardappelen gestoomd waren, dat er een Ietsje wijn in de jus was. dat er rum In de taart zat, dat me vrouw Pedersen een strook tule aan haar zwart fluweelen japon had gezet, om die langer te krijgen, dat de nieuwe crêpe de chine japon van mevrouw Da kes uit één stwk was geknipt, dat de sofa in het cabinetje, gf» vroeerer |?huln stond, nu recht stond, dat ze niet be hoorlijk stof afgenomen hadden van den spiegel in de vestibule, dat het diner minstens on 700 kronen kwam, dat Overal hebben ze hun oogen gehad Lieve Grete! Even een korten groet uit de stad. Onze vrije Zondag! Stemming schitte- afwaschrommel Een uitstekend diner maag? en nu moest ze geopereerd. Me- wacht, de situatie zoo goed mogelijk te Waaf lk kan er dit keer nauw£- ‘yks om lachen En ik durf hem voor I Been geld ter wereld te ontmoeten Na- hij woedend Dat is nu je J s^oniê'men gebruikt'heb, die onze taal Zet voor deez’ wijsheid de oorerf open; Een kind leert loopen door te loopen. niet verstond, dwong ik met macht en geweld de schotels tusschen de conver- seerende hoofden, met het - gevolg aat die hooiden van mekaar weg schoten, zoodat glaswerk enz. opsprong. Door menigen bestrafïenden blik van me- rijk *ls, om mijn opgetogenheid uit te I vrouw Bech echter heb ik me langza- drukken, hang niet Ik heb nog heele- merhand deze wijze van optreden afge- _a_4. nonl^ nna moot* Wend. Nu hef ik den schotel over de geon- duleejde en gepomaneerde hoofden heen en laat dien dalen op de Juiste hoogte, neer ze zich den eerste keer bedienen viair vnnr rilo ïlfnh mnof hnrtfo. - Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Llppe-Biesterfeld en regeling van De Memorie van Toelichting tot dit wetsontwerp luidt als volgt: Zal de voorgenomen echtverbintenis van Prinses Juliana voor Hare Konink lijke Hoogheid niet verlies van het Ne- derlanderschap ten gevolge hebben, dan niet beïnvloedt het Nederlanderschap dient Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins van hen, die tot den troon kunnen wor- Bernhard voor de voltrekking van het -*- huwelijk als Nederlander te worden ge naturaliseerd. Alzoo hebben redenen van staatsbe-

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1