Gössweinstein in „Frankisch Zwitserland. Seboden voor de huisvrouw. FILMNIEUWS. RECEPTEN. I Elke streek van Duitschland maakt een „Duitschen" indruk, maar de eene streek maakt soms een „Duit- scheren" indruk dan de andere. Waar echter ligt het plekje, hetwelk het meest Duitsch is in den besten zin van het woord? W^j kennen hetHet ligt in een stil j^oekje van het groote Ryk. Het heet Gössweinstein en het is het middel punt van „Frankisch Zwitserland". Het is er stil, alhoewel elk jaar hon derdduizend bedevaartgangers naar het wonderdadige lindenhouten Ma riabeeld trekken. Het staat in het al taar van de goud-witte Rococo-kerk. Het verbaast ons niet te vernemen, dat zy gebouwd is door Balthasar Neumann, wiens vroomste Meester werk men te Vierzehnheiligen in Beieren vindt. Het verschanste Slot van Gössweinstein is 'n waar sprook- jesslot met plechtige zalen en kraken de vloeren, trotsche wapens in rijk met houtsnywerk beladen leunstoe len, een kemenade, met onvergetelijke vensternissen, een sierlijk bruid ver trek, eenvoudige wandschilderingen rondom een rustende Madonna. Naby de kapel bevindt zich de sombere, die pe kerker, waarin nog heden de ge beenten en schedels van versmachte gevangenen liggen. Het geheel is om geven door een mooien tuin met smalle paden, bloemen en struiken ,',Dit moet my'n Graalsburcht wor den", heeft eens Richard Wagner uit geroepen, toen hij het Slot in de verte zag liggen. Wij wandelen verder door de streek en denken aan hem die haar heeft be zongen: Victor von Scheffel. Zijn lie deren dagteekenen uit het midden van de vorige eeuw en nog heden moet „Frankisch Zwitserland" worden ont- .dekt. Menigeen, die Duitschland toch goed kent, weet niet, waar hy het moet zoeken. Toch is het gemakkelijk te bereiken. Het ligt tusschen Neu renberg, Bamberg en Bayreuth, om geven van Rednitz, Pegnitz en Main. Het belangrijkste dal van de streek ïs dat van de WiesentZy heeft meer dere bijriviertjes, welke door hun talrijke korte bochten het Jurage- bergte zoo aantrekkelijk en rijk aan afwisseling maken. Niet ver van Gössweinstein ligt Behringersmühle, een druk bezocht Vacantie-oord, hetwelk toegang ver leent tot vier dalen. In het noorden loopt de weg langs een groep gewel- dig-grillige rotsen, naar Rabeneck, alwaar het slot, de burcht, de kapel en de molen by elkaar staan als op een blad van Albrecht Dürer. Vlakbij liggen Waischenfels, waar Richard Wagner, die vaak zjjn zomervacantie in „Frankisch Zwitserland" door bracht, met voorliefde vertoefde, en Plankenfels, hetwelk eens de grens vormde van het Aartsbisdom Barn- Gössweinstein in Frankisch Zwitserland. berg. In het warme jaargetijde ver bleven de Aartsbisschoppen van Bam berg gaarne in de pastorie van Göss weinstein. In westelijke richting stroomt de Wiesent langs Stempfermühlehet welk Scheffel heeft bezongen en langs den diep in het bosch verborgen burcht Gailenreuth naar Muggen- dorf, met zjjn voornaam in een park gelegen Kuurhaus. Van hier is het niet ver naar de indrukwekkende ruï nen van Neideck en Streitberg. In den nevel kan men hier Forchheim zien liggen. Beide kasteelen, zooals bijna alle andere van „Frankisch Zwitserland", bevonden" zich eens in het bezit van de Schlüsselberger, een rijk adellijk geslacht. Wie te voet naar de ruïne van den Streitberg trekt, doet wèl eerst op den terug tocht af te stappen in het vakwerk-* huis met het uithangbord „Alte Kur- hausbrennerei" anders blijft men hier wellicht al te lang hangenTe genover het „Gasthof zum alten Kur- haus", waar Scheffel heeft gelogeerd, bevindt zich een hotelletje, zooals men er nauwelijks een tweede in Duitschland zal vinden. Door een tuin vol kleurige bloemengentiaan, .koe koeksbloemen en Turksche lelies, komt men in een schilderachtig voor portaal met een kostbare verzameling gravures van landschappen en wa pens uit de streek. Het is de particu liere verzameling Van deze herberg, waarin men brandewijn en bessen wijn, likeuren en vruchtensap voorge zet krijgt. Het gezelligst is het op het bankje van het met hout betimmerde „Pilgerstübchen". Mooi gevormde flesschen sieren de wanden en terwijl men zijn glas opheft, valt het oog op de troostende spreuk, welke boven de toonbank hangt„Es ist Arznei, nicht Gift, was ich Dir reiche!" Ten Westen van Behringersmüle onderbreken wij onzen tocht in een van de zonderlingste oorden van de streek: Tiichersfeld, waar de huizen als zwaluwnestjes aan de grillig ge- vormde dolomietrotsen hangen. Spoe dig opent zich het aal voor ons, Ginds ligt Pottenstein. 367 treden scheiden de kerk van deze gemeente van het duizendjarige slot, hetwelk in den Boerenoorlog gedeeltelijk werd ver- woest, maar heden weer is gerestau reerd. Aan de uiterlijke grens van dit oude stadje ligt een zeer modern zwembad, geheel omgeven van bos- schen en bergen. Men kan hier spron gen van tien meter in het koele waté doen. Het zwémbad is omgeven van galerijen, waarop gezellige tafeltjes met kleurige zonneschermen staan. Ook zonnebaden kunnen hier worden genomen. Pottenstein bezit echter nog een andere bezienswaardigheidde groot ste grot van „Frankisch Zwitserland" en een van de grootste grotten ter wereldde TèufelshöhleDergelijke grotten zijn een eigenaardigheid van deze bergstreek, welke er meer dan Vijf bezit. Nkbjj Waischenfeld ligt de „Sophienhöh\e"welke uit drie verschillende verdiepingen bestaat. In de hiertegenover liggende bud- wigshöhle" is de ruimte zoo groot, dat de Graaf voh Schönborn, de eige naar van deze beide grotten, hier Ko ning Ludwig I een feestmaal kon aan bieden. Nabij Muddendorf liggen de „Rosenmüllershöhle"de Oswalds- höhle", de „Wundershöhle" en de j „Witzenhöhle"Deze laatste grot zou nog een heidensch offeraltaar bezit- j ten. In de Zoolithenhöhlenabij Gai- I lenreuth liggen zelfs vier verdiepin gen boven elkaar. In de verschillende kloven vindt men overblijfselen van j beren, wolven, hyena's en andere die- bracht, anders hebben ze geen effect of kunnen zelfs nadeel doen. De voch tige doek of hij koud of warm wordt aangelegd is van minder be lang moet vlak op de huid liggen, de tweede laag van waterdichte stof (gummi of hospitaaldoek) of van wol moet den vochtigen doek volkomen bedekken, zoodanig dat er geen lucht bij den doek kan komen. Van de goe de afsluiting hangt het af, of het ver band goed warm zal worden. Men moet het minstens een uur ophouden. Zevende gebod: geen tabak of al cohol als medicijn. Het is een groote dwaling te mee- nen, dat tabaksrook desinfecteert. De rook prikkelt integendeel de slijmvlie zen van neus en keel. Rooken is daar om bij alle catarrhale aandoeningen van neus, keel en luchtpijp ten streng ste verboden. Een glas heete wijh of groc kan bij zweetkuren enz. in geval van een beginnende infectie menig maal goede diensten bewijzen. Dat de inwendig gebruikte alcohol desinfec- teerend werkt, is hoogst twijfelach tig. De heete dronk is wel de hoofd zaak en vlierthee doet het in de mees te gevallen dan ook evengoed. Bij darmstoornissen is roode wijn wegens zijn looizuurgehalte dikwijls een aan bevelenswaardig middel. Achtste gebod: inhaXeeren. In de eerste plaats moet steeds voor voldoenden-toevoer van versche lucht worden gezorgd. De ziekenkamer moet goed gelucht zjjn. Hierbij dient men in het oog te houden, dat men een betere en snellere luchtverver- sching krijgt door korten tijd de ra men wijd open te zetten, dan door voortdurend een_kiertje open te hou den. Men dient er voor te zorgen, dat de koude lucht de zieke niet direct kan raken, dus goed toedekken en een doek voor den mond. De lucht in de Ziekenkamer moet ook goed vochtig zijn. Als men geen groote verstuiver heeft, kan men volstaan met ondiepe bakken met water op de verwarming of kachel te zetten of vochtige doeken in de kamer op te hangen. Wil men de slijmvliezen nog met een of andere medicijn behandelen, dan moet men door een toestel inhaleeren of boven een kom heet water, waarin emser- zout is opgelost of wat eucalyptusolie is gedaan. Om het slijm los te maken is terpentijnolie bijzonder geschikt. ren, die hier eens leefden. Nabij Streitberg is enkelen tyd geleden de „Bing-Höhle" ontdekt. Het is wellicht een van de mooiste druipsteengrotten van Duitschland. De „Teufelshöhle" is echter de grootstë. De wandeling Het gaat trap op, trap af, door een- doolhof van kloven tot op een diepte van 80 M.45 M. onder de aarde ligt een 13 M. hooge groote zaal. Het is niet te beschrijven, welke zonderlinge voorwerpen de druipsteenen zooal hebben gevormd: Pauselijke kronen, orgelpijpen, een Barbarossa-baard, uilen en berggeesten, pagoden, Kerst door deze grot duurt bijna een uur. kribben, een kruisgang en een Cal varieberg. Aan deze onderaardsche kunstwerken heeft de natuur duizen den jaren lang onverpoosd gewerkt! Wanneer wij eindelijk dit verborgen too ver land met zjjn phantastische grotten verlaten, stralen ons de groe ne bosschen van Frankenland nog eens zoo warm tegemoet Negende gebod: in bed! Wie koorts heeft, moet het bed in. Het is heelemaal geen verdienste om met 39 graden koorts te blij veil rond- loopen. Het is eeti dwaling te meenen, dat men in bed verzwakt; de gelijk matige bedwarmte is door niets an ders te vervangen. Slechts bij heel oude menschen en wanneer er gevaar voor longontsteking bestaat, is voor zichtigheid geboden; in dergelijke ge vallen verdient het aanbeveling vaak van bed te verwisselen en de patient in bed te laten opzitten. Tiende gebod: haal den, dokter. Doen zich verschijnselen voor die erop wijzen, dat men met een echte griep te doen heeft, dan is het zaak den dokter te laten halen. Alleen de medicus kan een goedaardige keelont steking van een amandelabces of van diphterie; een ongevaarljjke hoofd pijn van hersenvliesontsteking onder scheiden. Huismiddeltjes zijn nuttig en goed, maar het toedienen van an dere medicamenten moet het werk van den dokter blijven, die alleen kan beoordeelen welk middel voor elk ft- val het aangewezene is. In vele gezinnen komt het vanzelf sprekend wel eens voor, dat er eten overblijft, doch wat Voorkomen moet worden is, dat deze vergeten worden "en bederven. 's Zomers kan zoo iets nog wel eens voorkomen met buitengewoon warm weer, vooral met levensmiddelen, die spoedig aan bederf onderhevig zijn. Over het algemeen gaat het slechts om kleine hoeveelheden, die overblij ven en zal de schade voor de huis- houdkas niet merkbaar zijn by even tueel bederf en de resten worden in papier gewikkeld in de aschemmer gedeponeerd. Dagelijks gebeurt zoo iets in dui zenden, gezinnen en van uit een eco nomisch stadpunt bezien, vormen al de restjes, die verloren gaan, groote hoeveelheden en het verlies aan le vensmiddelen per jaar gerekend is een enörm bedrag. Men heeft berekend, dat dit in Duitschland niet minder dan 1.5 mil liard mark per jaar over de geheele bevolking bedraagt. Een bedrag, waarvan men bij het lezen inderdaad schrikt en waarvan een zeer groot deel op rekening der huisvrouw ge boekt kan worden. Om deze schade zooveel mogelijk tegen te gaan, heeft het Duitsche Rijksvoedingsbureau een actie op touw gezet onder het motto: „Kamf dem Verderb", waarbij daadwerke lijke hulp van de zijde der huisvrouw verw^pht wordt. Men heeft vijf geboden voor de Duitsche huisvrouwen opgesteld, die haar den weg wijzen hoe zij, ook in haar eigen belang, door zuinig en doelmatig gebruik haar levensmidde len zoo nuttig mogelijk kunnen ver werken. 1. Op den juisten tijd alles inkoo- pen en de samenstelling van het me nu in overeenstemming brengen met hetgeen het jaargetijde biedt. In het Voorjaar kan men in ruimere mate zuivelproduccten en eieren gebruiken, in zomer en herfst daarentegen moe ten rijkelijk groenten en vruchten op tafel komen, 's winters zullen vleesch. kool, aardappelen, in één woord, ste vige kost een hoofdbestanddeel uit maken van de voeding. 2. Een huisvrouw koopt slechts wat zij noodig heeft of op goede wijze bewaren kan. Wanneer zij enkele- wenken volgt, kan zij schade door be derf voorkomen. Meel, griesmeel en andere soortge lijke produccten worden in goed af gesloten bussen bewaard, ook porse lein of glas kan hiertoe dienen.. Brood komt in den trommel, boter in een z.g. Keulsche pot, kaas onder de stolp met een klontje suiker, dat de vocht- deelen tot zich trekt, worstwaren tus schen twee bordjes of in perkament papier, melk in porseleinen kannen, eieren op een rekje. 3. Om de voedingsmiddelen zoo veel mogelijk te benutten, moeten aardappelen zoo dun mogelijk (liefst niet) geschild en groenten zuinig schoongemaakt worden. Het koken geschiedt met zoo weinig mogelijk water, terwijl lang koken de voedings- waarde vermindert en de gasreke- ning hooger maakt. 4. Resten van vleesch, visch, groenten, enz. laten zich op allerlei manieren verwerken. 5. De huisvrouw kan er toe bij dragen, dat in tijden van evervloed een voorraad gevormd wordt van be paalde levensmiddelen, die gebruikt kunnen worden in minder gunstige tijden. In de goedkoope maanden wor den b.v. eieren ingelegd, terwijl de vruchtentijd het bereiden van alle soorten jams en marmelade, sappen, enz. mogelijk maakt. In October wor den aardappelen opgedaan, vooropge steld dat men beschikt over een goede bewaarplaats, terwijl men 's winters een kleine suikervoorraad tracht te krijgen voor het maken van de jams, e.d. in den zomer. De huisvrouw, die deze vijf gebo den nakomt is een verdienstelijk me de-strijdster „im Kampf gegen den Verderb". Zij bevoordeelt zichzelf en voor komt ,dat de- volksgemeenschap on- noodige schade lijdt! Ook wij, Hol- landsche huisvrouwen, zullen» - goed doen de door den Deutsche Reichs- nahrstand gegeven wenken ter harte te nemen. „De Meermin" van v. d. Tak's Bergings bedrijf is bezig met het bergen van de log ger „Sch. 68". BABY LEEST ONS DE LES. Een modern kinderarts geef tjonge moeders in origineelen vorm eenige wenken voor de verzorging van haar kroost. Hij laat baby zelf spreken' en wel als volgt Lieve Mammie, pak me toch niet meer beet dan noodig is. .Stop me geen fopspeen in den mond om me het schreeuwen te beletten. Loop niet bij alle ooms en tantes met me te koop. Neem me niet altijd uit m'n bedje om me te vertroetelen, om met me op den grond te gaan spelen of om woeste Indianendansen met me uit te voeren. Als ik m'n melkflesch weggooi, dwing me dan niet om hem toch uit te drinkenik weet per slot van rekening toch beter dan jy of ik nog honger heb. Neem me niet naai' alle mogelijke pretjes mee, want ik ben nog niet zoo oud en zoo genotziek als jy. Overstelpmy niet zoo met kus sen, daarvoor ben ik nog te jong. Ga niet zoo prat op my'n natuurlijke vroolijkheid. Laat het licht nooit in my'n oogen schijnen en wieg me niet met geweld in slaap. Als ik moe ben, slaap ik wel vanzelf in." Kandelaars. Kandelaars, die men met kokend water overgiet om de laatSfce restjes van kaarsvet te verwijderen, moeten nimmer in de gootsteen behandeld, worden. De stearine wordt'na enkele minuten weer hard en doet de afvoer pijp verstoppen. Zeildoek tafelkleedjes. Zeildoek tafelkleedjes, kastranden, enz. moeten niet met zeepwater schoongemaakt worden, doch met een in warm water en een weinig melk nat gemaakte flanellen doek, daarna met een zachte, droge doek nawryven en van tyd tot tijd met een weinig witte schroencrême. Wat de Metro-Goldwyn-Mayer in de komende maanden brengt. De Metro-Goldwyn-Mayer Film\My. kon digt voor de komende maanden tal van bui tengewone films aan. Allereerst Frank Lloyd's Muiterij op de Bounty", een film die herinnert aan, „Ben-Hur", de film met zijn enorme bouwwerken en breeden opzet. De film werd door de Academy of Motion Pictures officieele bekroond als de beste film van het jaar. Charles Laughton en de jeune premier Clark Gable, wel een van de meest geliefde filmsterren en Franchot Tone spelen in deze film de hoofdrollen. Naast dit filmwerk, dat een sterke en nobele inhoud heeft, staat „The great Zieg- feld", de film die op de SalzburgerFest- spiele haar première beleefde. William Po well speelt de rol van den ongeëvenaarden Araerikaanschen revuekoning Florence Ziegfeld, de ontdekker van -de „girl", de verheerlijker van het vrouwelijk schoon. Voor de groote dramatische rol van Zieg- feld's eerste vrouw zal men in ons land voor het eerst de Duitsche actrice Louise Rainier zien, die zich in Hollywood eens klaps een wereldnaam heeft verworven. Voor, Ziegefld's tweede vrouw speelt de charmante Myrna Loy. „Romeo and Juliet" is eveneens te Salz burg ten doop gehouden. Norma Shearer en Leslie Howard vervullen hierin de hoofdrol len, itwee der fijnste en geliefdste acteurs van het witte doek. Na het succes van „Da vid Copperfield" heeft de M.G.M. zich ook ounieuw aan een verfilming van een werk van den meesterverteller Charles Dickens gewaagd en ditmaal nog wel aan zjjn ge weldige «Tale of two cities" („In de scha duw van de Guillotine"), de meesterlijke be schrijving der Fransche revolutie. De M.G. iM. beeft er een eer in gesteld, dit onder werp te verfilmen in den geest, een Dickens waardig. Tot in minutieuse details herleeft hier de Fransche revolutie en de bestorming der Bastille, de dialoog is van een soms angstige actualiteit in deze opnieuw om haar „droits humains" kampende wereld en tochzuiver Dickens. Ronald Colman, wel de grootste ster in een all star cast, heeft hier een rol, die niet minder dan die van Charles Laughton's al haast legendair ge worden Captin Bligh uit „Mutiny on the Bounty" de allerdiepste en blyvendate indrukken op den toes<jiouwer zal achter laten. Ook de entree der Marx Brothers in hun eerste groote M.G.M. film „A night at the opera" behoort tot deze uitzonderingsklasse. Hun humor is van een zeer speciale soort en wórdt niet ten oprechte als een gezamen lijke herleving van Chaplin's onvergelijke lijk geestig spel geroemd. De Marx Brothers zijn na het daverend succes van „A night at the Opera" terstond aan een tweede film: „A Day at the Races" begonnen, wel wetend, dat de heele wereld er om zal vragen. Dan komt de nieuwe Garbo film „Camil- le" (La Dame Aux Caméliss), waarbjj Gar- bo's levenswensch, de dame aux camëlias" te spelen, eindelijk in vervulling zal gaan. De nieuwe „coming man" van de Metro, Robert Taylor is in deze film haar partner. Voorts bevat dit record-product: de nieu we groote Laurel en Hardy „The Bohemian Girl", een waardig pendaht van het beken de „Fra Diavolo"; de groote musical „Rose- Marie", met Jeanebte MacDonald en Nelson Eddy, zoo juist in ons land gelanceerd. Het succes, dat deze film oogstte, heeft onmid dellijk tot een nieuwe combinatie van dit prachtig zingende en acteerende tweetal ge leid, dat „Maytime" zal heeten. In „Robin 'Hood van El Dorado", met den plotseling zoo prachtig naar voren gekomen Warner Baxter in de hoofdrol, wordt een gedurfde poging gedaan da romantiek van de oude „Western" te verbinden met de ruwe groot heid van Amerika's jongste historie, de „gold rush" in Californië en het bandieten leven aan de Mexicaansche grens, weshalve' deze film dan ook dikwijls met „Viva Villa" is vergeleken en nog boven deze werd ge steld. De romantiek wordt voorts gediend met een nieuwe film in het paradijsland schap der Stille Zuidzee, „The last of the pagans" („Zonen fier Zuidzee"), waar het exotische kunstenaarspaar Mala en Lotus, dat destijds debuteerde in „Eskimo", de hoofdrollen vervult en in het vervolg van Tarzan's Avonturen, thans „Tarzan Esca-' pes", natuurlijk m& Johnnie Weismuller in; de titelrol. Society-films van groot kaliber zijn „i live my life" (Durf te leven), wellicht Joan Crawford's beste rol tot dusver en onder regie van den beroemden Woody S. van Dyke, die reeds voor zoovele successen de verantwoordelijkheid heeft gedragen- „Whipsaw" („De Paarlenroof"), een ver rukkelijke en fijne comedie zooals de film industrie eerst de laatste jaren durft ma ken, met Myrna Loy in een geraffineerde hoofdrol, samen m^t het 18 karaats natuur talent Spences Tracy; „Rendez-vous" (De geheime Code), een detectiye-spionnage- film met William Powell en Rosalind Rus- - sel: „Kind Lady („De vrouw, die te goed was. wadrin men twee markante figu ren als Aline Mc Mahon en Basil Rathlone kan bewonderen; „The perfect Genieman";' „Petticoat Fever" („Drie harten op 'n IJs schots"), een hoogst origineele comedie in het „eeuwige ijs", waarvoor Myrna Loy en Robert Montgomery de warmere streken van Hollywood verlieten; „The Garden Murder Case" („De Misdaad onder Hyp nose"), met Edmund Lowe en Virginia Bruce en nog vele andere. Michael Strogoff. De koerier van den ('zaar. Met Adolf Wohlbrüch. De boeken van Jules Verne waren en zijn nog steeds graag gelezen lectuur. De wijze, waarop deze Fransche schrijver z(jn door gaans wetenschappelijken inhoudcm'et de romantiek wist te doorvlechten, maakt dat deze boeken nimmer uit de mode zullen /•aken, hoewel er reeds veel dat in onze jeugd nog als een hersenschim beschouwd werd, werkelijkheid geworden is. Adolphe Wohlbruüch, een van de meest op den voorgrond tredende filmacteurs, speelt in de film die naar Jules Verne'fl boek werd gemaakt de titelrol. Hij is de koerier van den Czaar aller Russen, die een bovenmen- schelijke opdracht te vervullen krijgt en na de meest groote verschrikkingen, gevechten en, martelingen te hebben doorstaan, als een held aan het hoofd der kozakken zegevie rend weerkeert. Twee versies zijn er van deze film ge maakt, een Fransche en een Duitsche, en in beide speelde Wohlbrüch voor Michaël Stro goff. Adolphe Wohlbrück is een jonge man van een ongelooflijke elasticiteit en lenigheid, die de Be'rljjnsche schouwburgbezoekers al jaren geleden versteld deed staan. Hij sprong op een keer van de galerij op het tooneel over een gaping van 4 Mieter. Hij kwam boven *%p een trap terecht, die hij vervolgens op de handen afliep. Deze tooneelspeler, die een dergelijk grapje uithaalde, is in een cir cus opgegroeid. Als kind was hij al volko men vertrouwd met ■!- trapeze en met alle mogelijke parterre-acrobatiek. Zijn vader was eerste clown in het bekende circus Schumann en zijn grootvader die hetzelfde beroep uitoefende, was destijds de leermees ter van de later beroemde clown Crock. De jonge Wohlbrüch die al heel jong een vol maakt schoolrijder was,, wilde echter niets ervan yeten zijn leven in het circus te slij ten. Hij werd leerling afn de tooneelschool in Berlijn en kreeg na 'zijn examen direct een engagement. Tijdens den oorlog trok Wohlbrüch met zijn regiment naar het Wes ten en werd als luitenant aan de Chemin des Dames gevangen genonten. Na den oorlog speelde Wohlbrüch weef! spoedig te Mün- chen en Dresden en spoecfig werd hij aange zocht voor de film. Thans behoort hij tot de beste Duitsche filmacteurs. We zeiden reeds dat Wohlbrüch in Jules Vernes romantische geschiedenis den stoutsten ruiter en de dapperste kozak speelde in de Duitsche en in de Fransche versie; in de Duitsche is Maria Andergast de schoone Nadja en Bernhard Goetske de opstandige Emir Teofar. „Chineesch Goud", in het Thalia-Theater. „Chineesch Goud" k een 'film uit het Chi- neesche bandietenleven, waarin de groote generaal Yang eigenlijk een rooverhoofd- man is. Akim Tamiroff vertolkt op indruk wekkende wijze de rol van dezen generaal die een grenzelooze heerschzucHt heeft en voor geen wreedheid terugschrikt. Gary Cooper, die de andere hoofdrol ver vult is de Engelschman die tusschen de Chi- neesche bandieten terechtkomt en een groote som gelds die hij bü ai<* heeft, kwijt raakt doordat hü verliefd raakt op de mooie Ma deleine Carroll. Onnoodig te leggen, dat ook dit tweetal voortreffelijk speelt. Regisseur van deze spannende rolprent is Lewis Milestone. Gary Cooper. Hoewel Gary Cooper op het oogenblik.als een der begaafdste en veeMjdigste acteurs wordt beschouwd, heeft hij ztjn fiimroem niet gemakkelijk verkregen. Gary, die op gevoed werd op een boerderij in Montana, wilde wat meer van de wereld zien en trok naar Los Angeles. Daar was hy eenigen tyd werkzaam aan een groote krant, maar door zijn origineele kijk op de dingen weken zijn artikels te veel van het gewone genre af en werd hij ontslagen. Toen brak er een on geluksperiode voor hem aan. Baantje na baantje verloor hy, tot hij eindelijk in Holly wood belandde en zich uit wanhoop opgaf als figurant, totdat hy een betere betrek king zou krygen. Dat was in 1924. Maai toen hy eenmaal voor de film werkte, wilde de hij hoo'gerop. Zijn "kans kwam in 1925, toen Hans Tiesler, een toenmalig regisseur, hem ruitkoos uit de figurantenrij om met Éileen Sedgwich in een twee-acter op te treden. Kleine rolletjes volgden, maar niets belangrijks, totdat hy de rol van Abe Lee in de United-Artists-film „The winning of Barbary Wordth" kreeg. Zijn jeugd, zijn persoonlijkheid, zyn vlotte manieren en zyn losse houding trokken zoo de aandacht van regisseur B. P. Schulberg dat deze herti zonder „camera-test" een contract bezorgde bij Paramount. Langzaam maar zeker kwam Gary nu vooruit. Er is in de rollen, die hij speelde, een groote climax te bespeuren. In chronologische volgorde noemen wy slechts „It" (met Clara Bow), „Wings" (de groote vliegfilm), „The devil and the deep" (met ■Laughton als onderzeeboot-commandant) „A farewell to arms" (met Helen Hayes), „Today we live" (met Joan Crawford), „De sign for living" (een Lubitschfilm met Mi riam Hopkins en Frederic March), ,,Live3 of a Bengal Lancer" (met Franchot Tone), '„Weddingnight" (met Anna Sten) „Desire" fmet Marlène Dietrich), en „The general died at dawn" (met Madeleine Carroll), tef- wijl „Mr. Deed" op waardige wijze de ry start. STADSNIEUWS. 1 Adolphe Wohlbrück, Duitsche filmacteur. I Vleeschschoteltje met rijst. Duitsche biefstuk, J \Kook 1 ons ryst gaar in 3 kopjes water 5 4 6 ons gehakte of gemalen magere, j "V g>W—to°Bt, smelt V4 ons boter ■rlappen, 2 eetlepels melk, 1 blokje del- en la»3en hierin fijngesneden uitje even 'les door de rijst met wat peper en nobtonuskaat ,en ten slotte c.a. Vfe pond fijngehakte of gemalen vleesch- resten (b.v. van de rollade). Bestrooi het schoteltje met paneermeel en klontjes boter en laat er in den oven een korstje opkomen. tóe 100 gram boter (margarine), zout, peper, 2 groote uien. De uien worden gesnipperd en in boter of Me mooi, gelijkmatig bruin gebakken. Het vleesch kan men gehakt of gemalen bestellen ,er mag echter geen vet aan zijn, daarna vermengen met peper en zout en wat melk en er kleine ronde koekjes van vor men. Delfrite wordt heet gemaakt in de koekepan en hierin worden de biefstukjes aan beide kanten vlug bruin gebakken, even voor ze uit de pan genomen worden de helft van de boter bruinen, daarna het vleesch op een verwarmde schotel leggen en de jus met de rest van de boter en wat melk afmaken. Schelv&ch met peterselie-boter. 2 niet te groote schelvisschen, 2 citroe nen 2 eetlepels azijn, 25 gram boter, 30 Kram bloem, 4 theekopjes melk, 1 eier dooier, bosje peterselie, zout, peper, 50 gram boter. De visschen worden schoongemaakt goed Fewasschen en met een scherp puntig mes worden filets langs de graat afgesneden, die gezouten en gaar gesmoord worden met- weinig water en het sap der beide citroe nen. Het water wordt afgegoten van de visch, die op een bord boven een pan met water warm gehouden wordt. Boter en bloem smelten en pl.m. 3 d.L. vocht toevoegen, of meer, indien veel saus gewenscht wordt, doch dan wordt de hoe veelheid bloem grooter, sausje door laten koken met de melk, p.l.m. 5 minuten. Pan van het vuur nemen er het geklopte eier dooier toevoegen en zoo noodig wat azijn, de gehakte peterselie en de boter by ge deelten door de saus mengen, daarna ge deeltelijk over de visch gieten en gedeelte lijk in een sauskom preaenteeren. Zuurkool met aardappelen en spek. Laat 2 pond gewasschen zuurkool c.a. Vè uur koken, met 4 ons gezouten spel in niet te veel kokend water. Stamp V/n K.G. ge kookte aardappelen goed fyn, vermeng ze met de zuurkool, doe er het bovenste van het kookvocht en het gekookte spek by en laat alles op een zacht vuurtje nog een half uuHje stoven. Paprica-schnitzel. Lardeer 4 kalfsbiefstukjes van 1 ons met dunne reepjes spek, zout ze. Fruit een fijn gesnipperde ui en 1 theelepel paprica in wat reuzel en bak er daarna de lapjes aan beide kanten in bruin. Zoodra de lapjes bruin zyn, giet men een paar eetlepels room er over uit efl laat alles nog c.a. 10, min. met deksel op de pan verder gaarsmoren. Schorsmeeren met kalfszwezerik. Kook 2 kalfszwezeriken gaar en houd ze warm, roer tt ons batèr tot room, doe er 2 kopjes room en 2 eidooiers door, en laat do massa op stoom van een pan kokend water langzaam binden. Ontdoe de zweze rikken van de velletjes, snijd ze in plakjes en schik ze op een verwarmde schotel, leg de gaargekookte schorseneren er omheen en bedek alles met de san». I Roompvdding met gember. Verwarm zachtjes 2 kopjes melk, 2 kop jes room en een paar eetlepels gembersap tot alles samen V» L. vormt, roer hierdoor 5 blaadjes geweekte gelatine en 1 ons fijn gesneden natte gember en ten slotte 2 stijf geklopte eiwitten laat de massa onder af en toe roeren stijf worden en giet ze dan in een puddingvorm. Koffievla. Maak dikke vanillevla van Vè L. melk, 3 eetlepels custard, 4 eetlepels suiker en des- gevvenscht i pakje vanillesuiker, laat ze c.a. 5 min. zachtjes doorkoken, neem de pan van het vuur en roer er 2 eetlepels zeer sterk koffis-extract door. Doe de massa na ev.n bekoelen en roeren, om velvorming te voorkomen, In een vlaschaaltje en geef er schuimpjes Mj, Koffiepuddvng. Breng 4 di. melk zachtjes aan de kook, en ios er 1 ons basterdsuiker in op, neem de pan van het vuur, doe er 1 kopje sterk kof- fie-extract door en 6 blaadjes geweekte en opgeloste gelatine; roer af en toe tot de pudding stjjf begint te worden en doe ze dan in een omgespoelde puddingvorm. Vluchtenpanneleoeken. Schil 3 groote zure appels, verwijder de klokhuizen en snipper de appels in kleine stukjes. Maak een doegbeslag van h. melk, 2 ons bloem en 2 eieren, roer hier-, door even voor het bakken de gesnipperde^ appels ,en bak er in boter of vet dunnen pannekoeken van. GOUDA, 6 November 1936. Loop der bevolking. Gevestigd: A. Heuvelman, schipper, van Ouderkerk a. d. IJssel A 41, naar Ohr. die Wetstraat 16; M. S. W. Aberson, van Londen, naar Van éwietenstr. 22T. K. Broer, kaasp.kn., van Haastrecht C 232, naar Van Persijnstr. 16; E. G. Lammers wed. J. Jongman, van Utrecht, F. C. Don- dersstr. ibis, naar Hoogstr. 22; C. M. E. Kdet geh. m..J. C. van Eyk, van Boskoop, Nieuwstr. 76A, naar Aaltje Baksteeg 11; A. G, Littooy, winkeljuffr., van Nijmegen, Wolfskuilscheweg, 118, naar L. Tiendeweg 43; E. Bootoma geh. m. W. Lafeber, van WymbritseradeelTime 34, naar Boeleka de 54; C. M. Noordermeer wed. J. A. Noor- dermeer, van Amsterdam, Polanenstr, 2, naar A. Dekenstr. 2; J. de Groot, loodgie ter, Van Numansdorp, Groeneweg A 49a naar Tweede Kadie 9;" L. van Veen geh. m. C. Schoonhoven, van Reeuwijk, 's-Gra-ven broekscheweg F 9, naar Achterwillens 4 J. C. den. ©utter, monteur, Yai* Lekkerkerk, Oostersteeg 23, naar- Paradijs 18; A. Bakker, tandarts, van Utrecht. Nobelstr lbbis, naar Bleekerssingdl 23; W. A. Tig. geloven, winkeljuffr., van Rotterdam, Rand- weg 2;, naar Pr. Hendrikstr, 1I3.: C. C. A. A. Wulffraat, van Utrecht, Damstr. 14 naar v. Middellantstr. VS) H. C. van Veen boekhouder, van Groningen, Landstr. 15, naar Steinkade 7; J. van Houten, kleerma ker, van Waddinxveen, Bödegr. straatweg 86, naar Groenendaal 29; M. Treuren, sla ger, vam Gouderak B 59, naar Bogen 61 K. N. Hoogendoorn, db., van Möordre'ht Middelweg E 23iaf.na.r v. BergneïJzendoornr park 11; M. Palm, suikerwerker, van Vdotst, Terwolde R 118c, naar Eerste Kade 19; A. M. van d6r Jagt geh. m. M. Kalk- main, van) H. en L. Mierde, B 61, naar Groenendaal 45; D. Schinkel, plat.bakker, van Gouderak B 282, naar Eerste Kade 17: F. H. Vlekke, concierge amb. school, van 's-Gravenhage, Vaillantlaan 5, naar Gr. Florisweg 36a; M. Woudewyk. van Delft Oostplein 6, naar Winterdijk 13; N. Schou ten, arb. N.S., van Reeuwijk E 158, naar Vierde Kade 82; J. P. M. van Teperen geh m. C. ter Meulen, van Rotterdam, Berg- weg 64, naar Van Swietenstr. 4; P. Droog, db., van Boskoop, Emmakade 42, naar Blee kerssingel 21; S. Niermeijer db., van West zaan P '59, naar Karnemelksloot 80; M. B. Hulleman, van Amsterdam, Wakkerstr. 8, naar Wijdstr. 41; B. P. Verberne, winkel, bed., van 's-Gravenhage, Valeriusstr. 79, naar Kragerlaan 33; B. M. de Rnijter, re- ligieuse, van 's-Graivenhage, Mariastr. 2a, naar Gr. Florisweg 77; M. J. Aquina, reli- gieuse, van Heerlen. Gasthuisstr. 45.'j Gr. Florisweg 77; C. C. Hergaardcn. van Oudenbosch 368, naar Westhaven 25; A Noordermeer, religieus?, van Oudenbos^h, A 368. naar Westhaven 25; P. A. van Wel- zen, banketb., van Rotterdam, Millinxstr. 81a, naar Spieringstr. 17; K. Westerbaan Ir. w.i., van Leeuwarden, Groningeistr.we? 9 naar L. Tiendeweg 76. Vertrokken: J. M. H. Naber, van R. van Catsweg 65, naar Athene, Odos Agio Eleflterryo 25; C. W. Vellekoop, van Kru- gerlaan 130, naat Leiden, Ac. Ziekenhuis; E. 'C. de Weger, va^ Bogen 25, naar Was senaar, Molenstr. 18; R. E. Metz, van Pe perstr. 48, naar Kupferdreh-Essen (D.) Hauptstrasse 104; E. A. M. Dietzgm, van Joubertstr. 203, naar Treiburg (D.J, Seda* Strasse 34; J. van dten Hoed, van Groenen daal 99, naar Leiden, Boerhavestr. 6; E. J. Lennerfcz, van Gr. Florisweg 77, naar Gel- lick St. Augustinus Gesticht; J. den Toom, van R. v. Catsweg 36, naar Lands- meer, van Beëkstr. 15; J. van den Hoek, van Krugerlaan 42, naar Goor, van Kollaan 6; H. den Hartog, van IJssellaan 129. naar Rotterdam, Groene Hiltedyk 262a: A F. Matse, van St. Josephstr. 31, naar Reeu wijk, Raadhuisweg E 60; A. Boeree wed. W .Rietveld, van Vierde Kade 114, naar Heemstecte, Borneostr. 28M. Wolswyk wed. H. C. v. Leeuwen, van Hoogstr. 12, naar Dordrecht, Standhasestr. 61 rood; L. Lenoir, van Hoogstr. 12, naar Dprdrecht, Noordendijk 128rood; C. Bo!* van Markt 25, naar Lekkerkerk, Lange Stoep 21 j A. de Jong, van B. Martenssingel 87, naar Ouderkerk a. d. IJissel B 34; J. J. Spieren burg. van R. v. Catsweg 86, naar Alphen a. d. Rijn, van Dykstr. 27; F. Verhaal, van A. G. de Vrijestr. 16, naar Reeuwyk, Weth. Venteweg 202; G. de Kroon, van Pr. Hen- drikstr. 122, naar Driebergen, Rijsenburg, Traaij 42; J. van Leeuwen wed. J. B. G. Meyer, van Coornihertstr. 13, naar Wormer- veer, Zaan weg 121; M. van der Kuil, van Crabethstr. 11, naar Breda, Oude Vest 1; J. van Wingerden, van Raam 16, naar Wou- brugge, V:orweg 64; K. Kramp, van Spoor- wegstr. 12, naar Waddinxveen, Bod. straat weg 98; A. M. Vermis wed. P. Boumans, van Kattensingel 22, naar Nijmegen, Spoor straat 24; M. W. D. Stofberg, van Jerusa- lemstr. 2. naar Amsetrdam, J. Vermeerstr. 69bov.; C. M. St ra vers, van L. Tiendeweg 104, naar Schoonhoven, Koestr. 132; M. C. Remkes, van Krugerlaan 173, naar Heiloo, Kennemerstr.weg 488a; J. G. J. Ph. Huur man, van C. Ketelstr. 23, naar Rotterdam, Oudedijk 291; J. van Groningen, van Spie ringstr. 95, naar Rotterdam, Simonstr. 34b; A. M. Bron, van Pr. Hendrikstr. 18, naar Rotterdam, Oudedyk 291; J. J. Bakker, van Sophiastr. 48, naar Schiedam, Aleidastr. 105a. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. De Gemeentebegrooting voor 1937. De begrooting voor de gemeente en hare bedrijven voor het dienstjaar 1937 is aan den Raad aangeboden en wat meer zegt: zij sluit, met een post voor onvoorziene uitgaven 15120,33, en dat ianks... de uitkeering uit het gemeen tefonds 2900 minder zal bedragen dan in 1936 en het Rijkssubsidie in de kosten van steunverleening en werkverschaf- ling, bij een gelijk geraamde uitgaaf van 81.500, minder zal zijn 3000. Voorts moest het provinciaal subsidie in de ver pleging van arme krankzinnigen 1200 lager gesteld worden, anderzijds heeft het burgerlijk armbestuur 1200 meer gemeentelijke bijdrage noodig. Vpordat dus eigenlijk met de "raming van de ove rige posten kon worden aangevangen, was er al „een lek te stoppen" van ruim 3800. En ondanks dat, geen belasting verhoo ging. Voorgesteld wordt onveranderd te heffen 160 opcenten op de personeele belasting, 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting en 38 opcenten op de ver mogensbelasting. In vergelijking met naburige gemeenten is dit weinig en daar komt bij, dat er geen bijzondere belastingen worden geheven als straat belasting, rioolbelasting, baatbelasting enz. Nu vraag u zich af: „Hoe is dat mo gelijk"? En dan is hier een groot deel van het geheim: het batig slot van 1955 van ruim f 50.000 is in deze begrooting verwerkt. Nadat dus de eerste stoot is opgevangen blijft er nog iets over om nuttig te be steden en daaronder mag in dezen tijd zeer zeker gerekend worden de zorg voor een appeltje voor den dorst. Gedurende twee jaren ls reeds een reserve gekweekt van f 50.000 waaraan nu weer f 10.000 wordt toegevoegd, aldus luidt het advies van B. en W. Het is voor onze gemeente niet te hopen, maar die 60.000 zou toch een geweldige steun zijn, wanneer nog slechtere tijden voor de deur staan. Ook het onderhoudswerk blijft niet stilstaan. Het ligt o.a. In de bedoeling in het komende dienstjaar de Oranje- laan geheel nieuw te bestraten, een extra uitgave vragende van 3600. Het streven om de gemeente uit den boomennood te helpen, wordt gezien de geslaagde proef in de Burgemeester Trooststraat en de Oranjelaan, thans voortgezet met het voorstel om ook de Prins Hendrikstraat te beplanten. Iets nieuws biedt de begrooting in vei - band met de exploitatie van het gemeen telijk zwembad. Het 10-jarig beheer en onderhoud door de vereeniging „Wad- dlnxveen's zwembad" is beëindigd en dus wordt de exploitatie met ingang van 1937 overgedragen aan de gemeente. Op welke wijze die exploitatie wordt voort gezet staat nog niet vast. Voorloopig is hiervoor f 2000 in ontvang en uitgaaf geraamd. Voorts ligt het in de bedoeling in het voorjaqr van 1937 over te gaan tot ver bouwing van het raadhuis, waarvan de kosten worden geraamd op 17.000. Voor dit doel was al gereserveerd 4500 zoo dat na aftrek van 1000 die voor dit jaar wordt gereserveerd, nog is te voor zien hl een bedrag van 11.500. De schuldenlast van de gemeente ls betrekkelijk gering, hetgeen zijn oorzaa.c daarin vindt, dat voor verschillende objecten geen leeningen zijn gesloten, doch onmiddellijk kwijting heeft plaats gehad uit den gewonen dienst (Brand spuit, ziekenauto, zwembad, bijdrage spoorwegaanleg, wegverbetering enz.) De gemeentebedrijven mogen zich in een goede gezondheid verheugen. Uiter aard heeft de huidige periode van laag conjunctuur niet nagelaten haar stem pel op de afgifte van de producten te drukken. Niettemin wordt geraamd een electrl- citeitsafgifte van «J.ooo k.w.u. tegen 2U I

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4