Woninginrichting Fa. B. de Jong Gouwe. 89 Telefoon 2875 bouua Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 80U0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDR, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ----- - - ‘I, enz. Zaterdag 7 November I83B fflEUWERKERK, OUDERKERK, OUD EWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ex Halga’s Weddenschap. EERSTE BLAD. Bewustzijnsverenging. ft TADS- ffcAFE-3% afe U.PA»^- JOUWE 2 - höek Wijdstr. - GOUDA Afhaling aan huia van Spaar - m Beiaatingfetfen Brieven uit de Hofstad. Telefoon 2875 P. G. SCHARLEMAN Jr. y 19383Zaterdag 7 Wovmber 1886 75 JaarganH Grote goederen en bosschen zien, die allen een HAGENAAR. K. FEUILLETON. Gaet wat voorsictig aen, Die U te seer verheugt! De rouw sit veeltijds op de slippen van de vreugt. C. Huygens. Uit het Noorsch door SIÖRID BOO. Dit nuihmer bestaat uit twee bladen. art vanaf die schele, an den Heuvel voor cerbrug H. de Graaf boven en ondervliet: ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring- 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: l-r-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. 20 et. lacon 30 ct. 40 ct. 90 ct. 20 ct. 30 ct. 45 ct. 110 ct. los erkiezing. d. Herv. Gemeente i bekend gemaakt, n êen notabel zal mdag 16 November hen 7 en 8 uur In .’evens heeft zij be te begrooting voor is opgemaakt en eld en tot en met luize van den pen- A J van Spengen egd. efonds. t bij de Ned. Herv. zas Ingesteld, heeft 50.35; de aanschaf- klok heeft bedra- een saldo was van een nieuw gesticht het tijdvak 1 April het s^ldo van het n 95.42. De stand ■t 1 November ge- van rond 100.—. bij het orgelfonds amen ten geschen- ligde goederen en erpen, op een na- verkoopen ten bate Mijn prlvé-leven kan mevrouw Bech onmogelijk interesseeren, zei ik, het enkel mijn werk, wat hier in huis van Lorische bosch. M Het merkwaardige landgoed, waarop wy zooeven de aandacht vestigden, ligt vlak by Wassenaar. Het draagt den naam van Duin- rel. Sedert eenigen tyd is het tegen beta ling van entree voor het publiek openge steld. Voor zeer velen is de kennismaking met dit goed een verrassing geweest. Er slaat o.n heel fraai kasteel op, dat temid den van weiden en vyvers ligt, die op hun beurt weer omzoomd zyn door boschgroe- pen. Dit gedeelte verkeert in een vry onge- noemen, ais iemand werkte voor zijn brood, zelis al was nu daar niet toe ge dwongen? Nee, dat ïfti nTet direct, maar ae rest, die weddenschap, en dat ge heimzinnige gedoe. Die onschuldige wed denschap Ik kan er met anders in alen dan een ongevaarlijke grap. En ik kan ook gelukkig worden zonder den dia manten ring, als iemand daar aanstoot aan neemt. Astrid kende als gewoonlijk geen me delijden en begon over Jörgen Krogh. Hans zat naar bulten te kijken oi hj niets zag of hoorde. Maar natuurlijk hoorde hij alles, en dit was de eerste keer, dat hij den naam van JOrgen KTogh vernam. Niet dat Astrid oi Lotten me op eenigerlei wijze onaangenaam wilden zijn. Integendeel. Maar onze om- gangstoon is langzamerhand zoo vrij en dan met een bizondere deftigheid de „lon gen” van de stad. Maar in den regel zyn het toch afgryselyke nabootsingen van de natuur, kinderlijk gefatsoenneeïde perkjes, nette struiken, boomen in het gelid als een troep soldaten; bankjes op een knus plekje en afschuwelyk wit geschelpte paden met ijzeren banden afgezet. Het kan misschien niet anders, maar het zyn niet anders dan prentjes, gekleurde prentjes die worden uit gedacht op een kantoor, met liniaal en pas ser uitgemeten en met waterverf gekleurd. Er zou een boek over ,te schrijven zyn om de netheid van onze plantsoenen te de- monstreeren. En dan vooral veel prikkel draad, om goed te laten uitkomen, dat de mensch niet voldoende is opgevoed om het moois te waardeeren. Wy hebben in Den Haag heel veel plantsoenen; je mag er naar kyken maar in komen niet! En dat alles alleen omdat de jeugd niet opgevoed is. Het Frederik Hendrikplein is een pracht planthoen, met een grasvlakte waarop ieder grasje even hoog is als zyn buurman, met onberispelijke perken. Maar alleen daarbui ten op de trottoirs staan bankjes waar je op mag zitten om te kyken naar het moois. Die banken staan langs den rijweg waar het verkeer langs je snort. Wie nog eens een echt boek wil zien, door geen menschenhand bedorven,*ga het bui tengoed Duinrel bezichtigen en dan heb je ineens van de plantsoenen weer je bekomst. Maar netjes zijn-die plantsoenen, dat is wel, keurig-netjes, wat we plegen te noe men deftig. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ohm bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. zielig, om te zien hoe er aan mooie plekken misdaad is gepleegd door schendende han den, zoowel van ouderen als van jongeren. Laat ons hopen, dat door de padvinderij op denduur daarin eenige verbetering komt. Men moet den toegang wel weigeren of een vry hoog entree heffen ten einde het ruwe publiek te weren. Dat is nu eenmaal niet anders en het lijkt wel of daarin geen ver betering is te brengen. Heel veel van dat ééne groote duinbosch longs onze kust is ongetwijfeld al verdwe nen. En van de overgebleven gedeelten zyn „nette” bosschen gemaakt. Het Haagsche Bosch is bijvoorbeeld een heel net bosch, met keurig-afgerande paden, waar niemand buiten mag gaan, met straatwegen waar auto’s langs gieren, met een snoezigen vij ver en allerlei lieftallige zitjes. Van bosch is het meer een plantsoen geworden. Nu hebben wij niets tegen plantsoenen; ze zyn heel aardig midden in de stad en zy heeten Iderkamp A. Ruis i Ruigekade J. van Buren 45 20.Wykdyk; S 11.50, j. Koster r: T. Verheul 100, Vis 92.50, ge’ Sroole polderkamp: .rootte 4 H.A. geen en. j van goedgeloovig, jij die altijd overal wat achter zoekt. I Komisch, komisch, ging hij voort. Hamen met je heb Ik geglimlacht over Andreas en ODStad: ik vond ze tamelijk onnoozel en llchtgeloovig, en nu bega ik dezelfde domheid. JIJ, die het spel in handen had, hebt zeker menig keer har telijk gelachen in stilte. En je vrienden en vriendinnen zullen zich ziek lachen. I Het is een woord, dat ten tyde van den wereldoorlog ten onzent gemeengoed is ge worden, maar waarvan velen de beteekenis wellicht niet hebben begrepen. Het voort durend gebruik van het woord gedurende den oorlog heeft tengevolge gehad, dat men het'verschijnsel als een nieuw verschijnsel rag, gevolg van dfen wereldoorlog, dat men het althans met den oorlog of een oorlog in verband bracht. Maar het hield alleen in zooverre verband met den oorlog, dat het tijdens dien oorlog als algemeen verschijnsel optrad en zoo sterk zich in de psychische gesteldheid van de volken afteekende. Het is echter een verschijnsel, dat zich in het individueele leven telkens weer met meer of minder duidelijkheid vertoont en dat met den oorlog als zoodanig niets te maken heeft. Het woord zelf geeft de beteekenis reeds duidelijk aan. Bewustzijnsverenging is een - psychische toestand, waarin ons bewustzijn zich verengt, als het ware schynt in te schrompelen binnen enger grenzen dan waarin het gewoonlijk verkeert. Het is dan of we van wat buiten die grenzen ligt geen bewustzijn meer hebben, waarin dus de we^ reld van onze waarneming en onze kennis zich binnen engere grenzen samentrekt. Onze aandacht en onze belangstelling trekt zich zoo geheel op een bepaald punt samen, dat de rest niet meer schynt te bestaan. Het is duidelijk, dat een dergelijke toestand steeds zal intreden, wanneer we door een of andere aandoening zeer sterk innerlijk bewogen worden. Bij een dergeljjk bewogen worden bestaat voor het oogenblik niets meer voor ons dan dat eene, dat ons be weegt. Liefde, haat, vrees hebben, wanneer ze in hevige mate ons beroeren, een bewust-' zjjnsverenging tengevolge. Er is hier eert nauw verband met ontoerekenbaarheid, dat wil zeggen met de tydelyke, oogenblikke- Ijjke ontoerekenbaarheid. Ontoerekenbaar heid toch, zooals ze in een strafproces tel kens ter sprake komt, is die psychische ge steldheid, die een mensch tengevolge van intellectueele of moreele defecten feitelijk 'an de volle verantwoordelijkheid voor zyn daden ontheft. Maar een dergelyke ontoe rekenbaarheid kan ook tydelyk optreden, wanneer sterke hartstochten een mensch de macht over zich zelven do?n verliezen, of tot Spokersbrug: T. :houten 3.— iryvers zyn de per- repten staat. Er zijn zoo goed als geen we gen aangelegd, alleen de gewone platge treden boschpaden zyn er en dan vele rui terpaden, die door het zeer heuvelachtigu duingedeelte voor de liefhebbers van de edele rykunst, van heel veel genot zullen zijn. We hebben nog zelden" een landgoed ge zien, dat zoo in zyn natuurlijken staat ver keerde. Hier is geen tuinarchitect aan het knutselen geweest; hier zijn geen leelijke witte voetpaden aangelegd geen scherpe randen aan de paden gestoken, hier staan geen fraaie hekken of liggen rustieke brug getjes. Inderdaad is een bezoek aan deze buiten plaats aan te bevelen. Wy kunnen alleen hopen, dat men dit landgoed op deze wy'ze zal behouden. Het zal wel moeilijk wezen, want het ruwe en origineele karakter ver leidt nu eenmaal spoedig tot allerlei wan daden door ouderen en jongeren. In dit op zicht ontbreekt nu eenmaal aan de opvoe ding van de jeugd en dus aan het karakter van de ouderen vrywel alles. Het is dikwyls :on per fla RÖLMOPS stuk. eigen Hygiënische ginmakerij. - jonge dames, een. betrekking te zoeken als kamermeisje; maar het is niet ge- ze altijd een zoo belachelijk ag individu zullen ontmoeten als ondergeteekende. Hou op, zei ik. Praat me niet Gemarineerde Haring Middelsoort 4 stuks per flacon 15 ct. Middelsoort 6 stuks per flac< stuks Hoofdpijn, Kiespijn. Aiwatunoodi? 1 1 heeft om doze pynen te verdrijven is een Mjjnhatrdt's Poe. der. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Ie vaart en Tolbrug: >.25; Vieressenbrug, 5rug: J. van Wens’ elbrug en Kerkweg. m voor 2.50; G. v. bruggen te samen nationaal socialisme als reactie tengevolge van vrees voor het communisme en wanhoop tengevolge van den reddeloos lykenden oeconomischen toestand zjjn openbaringen van het gevaar, dat uit een dergelyke bewust- zynsvereniging kan ontstaan en dat in we zen een zelfde gevaar is als dat wat ge- DEKENS PLAIDS voetzakken een hatelijk spottenden glimlach. ik hield een redenatie, zoo lang als van hier tot den Zuidpool. Ze was zoo wel nadrukkelijk als overtuigend, kwam vanuit m’n hart; ik praatte zoo goed ik kon, maar te oordeelen naai’ de uit werking, was het niet veel. Ik voel de behoefte, je ons gesprek gedeeltelijk te vertellen. O bent zeker van plan, een boek te schrijven over dit kleine avontuur, zei hu sarcastisch, toen Ik uitgesproken was. Welken titel had u gedacht? „Een jaar temidden fier volksklasse”, ol „De dienende geesten” oi „Het meide- kamertje” of „Helga’s Weddenschap?” Misschien doet u mij de eer aan, me een hoofdstuk te welden? Op schrift: Chauffeurs en dat soort menschen zijn zeer goedgeloovig. Het lijkt me toe, dat plagerig geworden, dat hl] bijna onge- Het een epidemie zal worden onder de schaamd is Ik zat danig In de rats. J- Zwijgend aten we. Daarna ham ik ze allen afzonderlijk onderhanden. Ze moes zegd, dat ten alsjeblieft even aardig tegen me llchtgeloovig individu zullen ontmoeten blijven als ze tot nog toe geweest waren. Laurense draaide gauw genoeg bij. ’k Heb wel altijd gedacht, dat er iets was, zei ze, de handen In de zijde, je bent altijd zoo heel erg apart geweest. „Heel erg apart” is een mooi ding. Hans was den heelen middag nergens te bekennen. Na het avondeten wachtte ik hem op. Hij probeerde langs me heen te gaan, maar dat lukte hem niet. Dus berustte hij erin, naar me te luisteren, maar mét loof, dat ze het een groot deel van den ochtend over mij hadden Ik stond zelf In den kelder, en vochtte een reuzen wasen in, terwijl Ik probeerde een be klemmende onrust weg te zingen. Toen ik bovenkwam voor het middageten, zat Lotten in de keuken en hield de ande ren op aangename wijze bezig. Die weddenscfiapsgeschiedenls was prachtig, zei ze, toen ze me zag al dien tijd hebt u ons allemaal voor den gek ge houden. Ik antwoordde Lotten, dat ik niemand voor den gek gehouden had Als men ’n betrekking zocht en deze tot tevreden heid waarnam, deed het motief er toch zeker niemandal toe, tenminste als het niet van crimlneelen aard was. En dat kon men in dit geval moeilijk beweren. Dus had Jörgen zijn mond niet kun nen houden, maar de heele Wedden- schapshlstorle verteld en nog meer ook. Ik ken Iemand, die vies op z’n baatje zal hebben als ik thuis kom. Laurense zei niets, en de anderen ook niet. Hans’ gezicht leek wel uit hout ge sneden. Zie Jij In, dat er eenige reden voor hem was, om uit zijn humeur te Wel, ik moet zeggen! Iets zün? Als Je het dan heelemaal wilt, kan «He* x- Ik wel begrijpen dat Hans zich beleedlgd voelde door mijn zwijgen tegenover hem maar dat had z’n reden en behoefde voor hem geen aanleiding te zijn, zoo strak te doen. Astrid en Ytter kwamen er ook bij. Ytter noemde me overspannen. Ik werd bijna driftig. Moest Je dat overspannen MCCCXLVHi. „De geleerde man”. De geschiedkundigen hebben ons altyd verteld, dat in de gryze oudheid zien achter en in de duinen van het topje van Noord- Holland tot aan den hoek van Zuid-Holland één doorloopend bosch zich heeft bevonden. Haagsche Bosch, Haarlemmer, Beilo’er bos schen, het zyn al te gader restanten van dat ééne bosch. 'lusschen Den Haag en Leiden liggen tal van groote buitenplaatsen met uitgestrekte landeryen en bosschen, die waarschynlyk ook onderdeelen, van dit eéne groote bosch zyn geweest. In den loop der tydën zyn gedeelten van dit lange en smalle bosch onder den byl gevallen, zyn er aller lei wegen in aangelegd, zoodat het verband thsschen de overgeblevene gedeelten niet dui delijk flieer is te zien. Het is wel eens interessant verschillende van die overgebleven gedeelten te bezoeken. Eén der merkwaardigste.is gelegen op den weg van Wassenaar naar Katwijk. Behalve den grooten Leidschen straatweg is er al- tyd nog een weg die injpen^.aag by het 1*laduct ‘dp den LeidscWr ~ireg begint en door de dorpen Wassenaar, Katwijk en Noordwyk ten slotte weer uitkomt op den grooten weg. De uitspanning „De geleerde man”, een uitweegs buiten Haarlem, is het punt waarde de splitsing ligt. Het is echter niet noodig voor wie Noord-Holland langs Die meneer Krogh zal zeker je verhalen naar waarde weien te schatten. Vergeet niet te vertellen van de twee kamers en net keukentje, waarin wij zouden begin nen, dat zal je bijval doen oogsten, even als onze anoere toekomstplannen. Maar probeer met, de grap te ver door te drij ven. Laat net nu uit zijn. Zoo dom ben ik niet, dat ik me nu langer in de luren laat leggen... Zoo ongeveer praatte hij. Daarop raapte hij op eente man- en jongens manier een steen van den grond en smeet dien kwaadaardig weg. Dat hielp. HU werd kalmer. Ik begon opnieuw en vroeg of hij meende dat een baantje als dienst meisje in een groot huls een spelletje was, gesclükt voor iemand die aan niets anders dacht dan aan grappen en amu sement. Nee', dat gelooide hij nu niet direct. Maar hij vermoedde, dat mijn eerzucht er ook een woordje in te zeg gen had. Als ik gezegd had, dat ik een jaar lang voor dienstmeisje zou spelen, dan deed ik dat gedurende een jaar, zelfs als ik flirten moest met den chauf feur om den tijd te dooden. Hier had ik danig beleedigd moeten wezen en verontwaardigd. Maar net is niet gemakkelijk kwaad te worden op Hans. Als hij opgewonden Is, doet hij denken aan een, kleinen jongen, die pijn i heeft. En Ik weet ook, door welke onge- lukklge omstandigheden hij zoo ontzet tend overgevoelig geworden Is. (Wordf vervolgd). 6 8 20 Rolmops 4 6 9 24 GROTE HARING en 5 cent per Alles uit onze - Haringinmakerij. - LANGE TIENDEWEG 75 Telef. 3202 GOUDA. Het adres voor wederverkopers. deze bewustzünsvereniging. Dit toekent i wie dezen z g „itetekend is geplaveid en voldoende breedte heeft, af- 1 rijdt, zal telkens weer uitgestrekte land- o-- e,v. goederen en bosschen zien, die allen een Óoren wordt uit heftige gemoedsbewegin- 1 deel zyn' naar men zegt, van dat ééne his- genf die tot onverantwoordelijke daden bren- 1 gen. De bewustzijnsverenging is oorzaak, dat we ons daarvan niet bewust zyn, het niet wetey. En het noodlottige van een der- gelyken gemoedstoestand is, dat we in dien toestand het leven.in een richting dringen kunnen, die we later als een noodlottige zullen erkennen. wanneer b.v. dronkenschap den wil buiten werking stelt. Door de felle werking dier hartstochten toch ontstaat ook een oogen- blikkelyke bewustzijnsverenging, waardoor de mensch niets meer ziet en niets meer weet dan dit eene, dat de hartstocht gewekt heeft. In ’t Fransche strafproces komt het dan ook herhaaldelyk voor, dat men ter ver dediging aanvoert: „ik zag rood”. Van deze bewustzijnsverenging zyn we ons niet be wust. Eerst later wordt ze ons duidelijk. Deze bewustzijnsverenging, waardoor één gevoelen, één gedachte, één gewaarwording ons zoo volkomen overheerscht, dat de w& reld rondom dat eene voor ons afgesloten schynt, kan van langer of korter duur zyn. By lahgeren duur neemt de volkomenheid dier verenging natuurlijk af, We leven dan niet meer in den droomtoestand, die van heftige aandoeningen het gevolg is en mer ken daardoor nog minder het abnormale van onzen toestand. Niettemin is dat abnormale aanwezig. Een dergelyke bewustzijnsver enging kan in het individueele leven vaak optreden door voortdurende zorgen, die ma ken, dat we onder een voortdurenden druk leven, die onze aandacht en belangstelling geheel opslorpt en ons ongevoelig maakt voor wat er rondom ons gebeurt. Zoodanige bewustzijnsverenging nu trad tijdens 'den wereldoorlog algemeen op. Maar zij doet zich ook thans nog gelden, nu de crisis en haar gevolgen ons geheel in beslag nemen, ’t Is of we van de wereld buiten die crisis geen weet meer hebbend Dat is natuurlijk niet by ieder mensch het geval. Maar het is wel een algemeen verschijnsel. Een duidelijk bewys van die bewustzijns verenging zien we ook in de politieke be wegingen van hetoogenblik. Fascisme en --«- 1 de westzijde in wil en hier op den grooten I weg te komen. Men kan den achterweg ver- I volgen, langs Heemstede naar Zandvoort, VelSen, iJmuiden en zoo verder Noord waarts komen. belang is. Helga, viel mevrouw Myhre met ge broken stem uit, hoe kom je toch zoo obstinaat? Waarna ze me aanzag met dien blik, waarmee alle bekrompen kleine-stads-dames me bij tijden heb ben aangezien en die zooveel zegt als: Ja, dat Is waar ook, je hebt nog een moeder! Ik verdraag het niet. Het maakt me wild, ik kan het niet uithouden. Wel, lk moet zeggen! zei mevrouw “ech. - anders wist ze niet te zeggen. Maar het zou nog fraaier worden. Den volgenden dag kwam mevrouw Bever-Hansen aanrijden met haar auto, op het punt te springen van trots over naar pasverworven rijbewijs en van al de nieuwtjes, die ze te vertellen had. De i familie zat in het lindenpriël, en ik ge>- t fiOUBSCHE (IIIRAM. ten.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1