1 r Los Angeles viert feest. Kleur en karakter. De ellebogenmoraal. FILM NIEUW S. V, H NJ Kool, een te weinig gebruikt wintergereeht. Recepten. Villastad - filmstad petroleumstad. Sm Francisco overvleugeld. •9W.1 timt -97if Dezer dagen is men te Los Angele^ begonnen met de viering van een dub- I bel jubileum. Het is dit jaar n.l. 50 jaar geleden, dat Los Angeles een, handelsstad werd en het is tevens 155 jaar geleden, dat Los Angeles 1 toenmaals iets grooter dan een Anie- rikaansch dorp door de Spanjaar den werd gesticht. Los Angéles' geschiedenis is we geheel Amerikaansch. Deze millioenenstad was vóór vijftig jaar niet belangrijker dan een Amerikaansehe havenstad. In vijf tientallen van jaren heeft Los Ange les zich uitgebreid tot een millioenen- tad, zooals Amerika die wel meer kent. De stad heeft een interessante ge schiedenis achter zich, al is deze ook niet lang. Philips de Neve, uit San Diego, vestigde zich er in 1781. Hij gaf de stad ook deri naam van Los Angeles. Zijn helpers, die mét de Ne- ve de eerste huizen in de stad optrok- ken, waren soldaten, eenige Francis caner monniken en eTf gezinnen. Los Angeles is gelegen op 25 kilo- meter afstand van den Stillen Oceaan en op 90 M. boven den zeespiegel. In het Westen wordt Los Angeles be grensd door de Sierra Madre. Zooals hierboven reeds gezegd, is Los Ange- les een der snelst groeiende steden van de Vereenigde Staten en neemt dé vijfde plaats in in de rij der Arno- rikaansche millioenensteden. Deze bloei dateert evenwel uit om- streeks 1880. Een eeuw terug had de j stad niet meer dan 5000 inwoners, doch het zijn vooral de spoorwegen l geweest, die de stad allengs grooter 1 maakten. Vooral in de jaren 1922 en 1923 j vestigden de menschen zich by hon derdtallen tegelijk in Los Angeles. Deze onorme.vlucht, welke de bevol- I kingsgroei in kêrten tijd heeft geno- 'men, is behalve aan het gezonde kli- •maat vooral te danken aan de natuur voortbrengselen en mineralen. Tal- looze ooftdrogerijen - en inmakerijon werden er in den loop der jaren ge vestigd. En niet op de laatste plaats hèeft de petroleumindustrie meege werkt tot de enorme stadsontwikke ling. I Ongeveer tien jaar geleden was de plaats, waar thans de olievelden zijn gelegen, een schoone villawijk, toen men evenwel ontdekte, dat zich in deze gronden belangrijke oliebronnen bevonden, werden de luxieuze villa's i met koortsachtige haast afgebroken. Op een gebied van 40 bjj 35 mijlen j liggen niet minder dan twintig olie- velden. Hierop staan een 4500 boor- j torens, welke allen in productie zijn. j De olie en andere producten, welke j men uit den grond rond Los Angeles verkrijgt, worden grootendeels door de stad en omgeving gebruikt. Los Angeles is heden ten dage een sociaal en commercieel centrum van het Zuidwesten der Vereenigde Sta ten en heeft zelfs San Francisco, eon stad, die eerder groot was dan Los Angeles, overvleugeld. Vooral in d° laatste jaren, na den oorlog, is het grondgebied belangrijk uitgebreid door een strook, welke zich tot den Oceaan uitstrekt en de havens van Wilmington en San Pedro omvat. De haven van Los Angeles is gemeente lijk eigendom. De stad bezit breede^ straten met vele groote bouwwerken als het.col- lyseum, het paleis van Justitie, ver- schedene musea en prachtig aange legde buitenwijken met palmenlanen. Op verscheidene punten in de stad zjjn openbare parken aangelegd, waarin men een subtropischen plan tengroei kan bewonderen. Wolkenkrabbers treft men te Los Angeles niet aan. Wel vindt men er verschillende hooge gebouwen, welke evenwel niet op den naam van wol kenkrabber aanspraak kunnen ma ken. De (Jalifornische bodem is n.l. vulkanisch en vaak komen er 'aard bevingen voor. De architecten vree zen daarom, dat de torenhooge gebou wen het op zulk een bewegelijke:! grond niet lang zullen uithouden. Tegenwoordig echter is men van meening, dat een wolkenkrabber door zyn grootere elasticiteit minder ge vaar- voor instorting biedt dan lage gebouwen. Het nieuwe stadhuis van Los Angeles, hetwelk men onlangs heeft gebouwd, is alzoo voorzien van een reusachtigen toren. Dat te Los Angeles de wetenschap druk wordt beoefend, bewijst wel de aanwezig heid van twee universiteiten in de stad, welke gezamenlijk ongeveer 20.000 studenten bezitten; voorts zijn er nog enkele katholieke colleges, als mede de Staatsnormaalschool. Bh Los Angeles behoort ook de filmstad Hollywood, een voor de stad niet weg te cijferen bron van inkom sten. 4n Los Angeles wonen vele Ne derlanders, terwijl vele groote onder nemingen onder Nederlandsche lei ding staan. De aanleg van de South Pacific Railway was voor de stad Los An geles een belangrijke bijdrage tot haar ontwikkeling, in 1881 kwam deze spoorlijn tot stand. .Spoedig daarop volgden talrijke an dere belangrijke lijnen en thans is Los Angeles, dat als woonstad zeer gezocht is, niet in het minst om het zachte klimaat, dat er gewoonlijk heerscht, een knooppunt van twaalf spoorwegen. In 1932 werden te Los Angeles de Olympische Spelen gehouden. Zoo dra bekend was geworden, dat de stad was uitverkoren, om er de Spelen te houden, bauwde men een kolos saal stadion, hetwelk bijna honderd duizend toeschouwers kon bergen. Dit stadion is gelegen in het Olym pisch Park nabij het Kunstmuseum. Sluit uw oogen, denkt aan een uwei- vriendinnen en... in negen van de tien gevallen ziet ge haar voor uw geestesoog verschijnen, gekleed in een bepaalde kleur! Want, zoo lezen wij in de H. Post, als we goed nadenken, houden verreweg de meeste vrouwen er één kieur, of een serie nuances van één kleur op na, die ze boven alle an dere tinten verkiezep. Er bestaat één zekere verhouding tusschen bepaalde kleuren en bepaalde karakters, of be paalde vormen van aanleg, en het is altijd interessant om gedane waar nemingen op dit gebied aan de prac- tjjk te toetsen. De vrouw, die donker blauw verkiest boven alle andere kleu ren, is, zegt men, sportief en maakt een goed tiguur aan het roer van een zeilboot of achter het stuurrad van een auto! De vrouw in het donker blauw is in staat verreweg de meeste situaties des levens met kalmte te be- heerschien; ze heeft een breeden blik en is verdraagzaam. Om deze reden heeft ze vele vrienden, zoowel man nelijke als vrouwelijke! Toch treedt ze niet gaarne uit zichzelf op den voorgrond. Er is steeds een element van schuwheid in haar karakter en ze is zeer beslist afkeering van zin- looze grappigheid. In den regel be hoort zij tot de vrouwen, die ér ko men, in gehuwden of ongehuwden staat! Maar gansch anders zijn haar zus ters, die het zachte blauw, net hemels- en pastelblauw aanhangen! Zij hee- ten de vertegenwoordigsters van het echte moedertype te zijn! Ze bemoe deren niet alleen haar kinderen, maar ook haar vrienden, die ze beurtelings bebrommen en verwennen. Zij zien er steeds hyper-vrouwelijk uit, zijn niet wars van een complimentje en hooren graag zeggen, dat dit zachte blauw haar kleur is en dat'ze nooit anders moeten dragen. Vrouwen, die zich graag in vurig rood of helder smaragdgroen hullen, behooren tot het type, dat niet licht tevreden is met haar levensstaat en veronderstelt, dat verreweg de meeste veranderingen ook verbeterin- Wij beelden hier voor U af een drietal smaakvolle mantels. No. 4 is een kort jasje i van astrakan, eigenlijk een bolero die aar. de taille ophoudt. De rok is van zwart fluweel of zwarte wollen stof. No. 5 is zeer geschikt voor de reis; no. 6 is van zwart fluweel met groote bontkraag. Dit model is echter alleen geschikt voor lange figuren. gen zijn! Zeer succesrijk, onafhanke lijk, eerzuchtig en begiftigd met per soonlijkheid en een goed concentratie vermogen, zijn de vrouwen, die zich niet aan een of andere kleur verbin den, maar die gaarne beige, bruin, grijs en andere ietwat bezonken tus- schentinten dragen. Zij zijn in het gelukkige bezit van een sprankje ge voel voor humor, waardoor ze kans zien de proporties van vele schijnbare olifanten tot die van mugjes terug te brengenDe vrouw, die steeds zwart draagt, is, naar men zegt, bijzonder gesteld op de materieele geneugten des levens. Zij houdt van gezelli; verkeer tusschen menschen onderlingl en is meestail voor zichzelf geen al te] best gezelschap, omdat ze meer om| menschen, dan om dingen geeft zelden tijd besteedt aan een <^f ande> absorbeerende hobby I DE, OPMARSCH DER NATIONALISTISCHE TROEPEN. Troepen van Generaal Franco op marsch op den weg tusschen Getafe en Madrid. Deze foto werd gemaakt, nadat reeds de eerste buitenwijken van Madrid door nationa listische troepen waren ingenomen. In het jongste nummer van het Nieuwe Leven publiceert J. C. Wan- née de jongste toespraak, gehouden in de Vrjje Gemeente te 's-G raven hage. Zijn woorden klinken als een striem in 't aangezicht van onze hedenöaag- sche cultuur. En toch zijn ze tè scherp?... Men luistere: „Er gaat een vloedgolf van mate rialisme over de wereld, ondanks alle fraaie leuzen, die de menschen elkan der in de ooren roepen, en waarmee ze zichzelf bedwelmen. Misschien kan dat niet anders in een tijdperk van materieelen achter uitgang, verarming en nood als het onze. Wie heeft, wil houden wat hij heeft, wie niet heeft, voelt zijn af gunst groeien en zijn opstandigheid. De één vreest den dag der afbraak, de ander hoopt er op, maar onwille keurig stelt de één zoowel als de an der zich in op het kleine. Hij zegt: „wij" en hij bedoelt „ik", hij zegt „recht" en hij bedoelt „macht", hij zegt „de komende afrekening" en hij bedoelt „de zandlooper moet omge keerd" wat leeg was moet gevuld en het volle ontledigd. Moraal? Wie vraagt er nog naar moraal? Dit is de bloeitijd der elbo- genmoraal, het voordéélige ontpopt zich als "het moreele of 't moreele blijkt heel toevallig het voordeeügo te zijn. Dit alles is'van grooten invloed op de wijze, waarop duizende menschen van heden hun leven zijn gaan leven. Zij voelen de naderende schaduw over de dingen en grijpen nu haastig, las tig van het leven, wat zij met moge lijkheid grijpen kunnen, eer de avond valt. Dit alles is ook van grooten invloed op de wijze waarop duizende men schen van heden genietengulzig, aan de oppervlakte, zonder bezonkenheid, zich gevend aan leege dingen, die niets nalaten dan nog grooter leegte. Wij leven snel, maar ik ben nog niet bekomen van mijn ontsteltenis over de Olympische Spelen. Het Grieksche spel was oorspronkelijk de verheven symboliek van de overwin ning van het leven over den dood. Verdwenen is dit alles, om plaats te maken voor een eeredienst en een lof der zotheid. Het is oprrïerkelijk en van 'n uiter ste beschaming voor onze cultuur, dat millioenen in geestdrift kunnen ge raken voor een zwaai of een sprong van een tiende seconde sneller, of een enkele pinkbreedte verder dan die van een ander, in één woord voor ver schillende verrichtingen, die in de apenwereld van groot nut en belang kunnen zijn, maar in de menschen- wereld volkomen doelloos. De menschenwereld, die in dit vol slagen leege bedrijf nog één ding van haar verre, in de boomen zwaaiende voorvaderen kan leerende kampioen onder' dezen blijft zich zijn eigen kampioenschap onbewust, hij barst niet in tranen uit, als hij gewonnen heeft of verloren en zijn soortgenoo- ten laat het geval volkomen koud, zijn soortgenooten, die nog zoover van alle cultuur afstaan, dat ze niet begrijpen, dat hier minstens een vorstelijke in tocht en een grootscheepsche huldi ging geboden zijn." Waar een parapluie al goed voor i». Ik weet wel dat het niet regent, maar ik zie daarginds een schuldeischer aan komen! .1 LEDEMAfEN UIT VOORRAAD j LEVERBAAR. I De Sauerbruch"-hand een medisch en technisch wonderwerk. j Dezer dagen is het honderd jaar geleden, dat de eerste beweeghire kunstarm werd uitgevonden. Aan duizenden menschen, in het bijzoafer J aan de tallooze oorlogsverminkten, hebben de kunstmatige ledematen,!» steeds meer verbeterd en vervolmaM werden, nieuwen levensmoed ge schonken door hen in staat te stellen hun beroep weer uit te oefenen. Eens droomden de menschen van een wondere!ixer, dat hun de eeuwigs jeugd zou verleenen. En al is dittoo-l vermiddel ook niet gevonden, op deze J wijze is er toch menige bruikbare li keur ontstaan. Tegenwoordig zijn wj in weerwil van alle vorderingen op medisch en technisch gebied, wel wa'< bescheidener geworden. Wij zouden thans al heel blij zjjn, als wij een soort depot van menschelijke onderdeel® tot onze beschikking hadden, waaruit wij voor het vervangen van geschol den ledematen, naar-believen zouden kunnen putten. /Je kunsthand van Marcus Sergio Toch zijn kunstledematen geens zins een uitvinding van onzen tfl Toen de Romein Marcus Sergius i11 den Tunischen oorlog zijn rechter hand verloor, liet hij zich, zoo ven haalt Plinius ons, een ijzeren kuns^ hand maken. Algemeen bekend is o® de kunsthand van Götz von Berhch» gen, die voor dien tijd bijzondei un stig was vervaardigd. De ridder haar volgens zijn eigen aanwijzingen in het jaar 1504 door een wapensnu maken. Het gewricht en «k**® ook de vingers, kon, natuurlijk vreemde kracht, mechanisch vers worden. De eerste kunstarm daare tegen, die met gebruikmaking v schouder- en rompspieren bewog* kon worden, werd eerst voor honderd jaar uitgevonden en wel door den Berlijnschen tandarts Ballif. Intusschen bleef de wetenschap zoeken naar de oplossing van het probleem van de vrij beweegbare hand, dat eerst tijdens den grooten wereldoorlog tot zijn tegenwoordige oplossing is gekomen. Het ligt voor de hand, dat de uitvinder hiervan in een van de oorlogvoerende landen ge zocht moet wolken; het is de Duit- sehe geleerde Prol. Dr. Sauerbruch, die dit vraagstuk tct een zoo verfijnd vernuftige oplossing bracht, als de leek nauwelijks voor mogelijk zou houden. Hij ging uit van de gedachte dat de nog aanwezige spierkracht van den overgebleven armstomp be nut dient te worden. Voor dit doel worden de spieren aan den binnen- en den buitenkant van den arm door boord en het kanaal, dat aldus ont staat, met huid belegd. In elk van deze kanalen komt dan een ivoren stift, die de kracht van de spieren op d*' •gewrichten en de vingers overbrengt. Diuirdoor kan de kunstmatige arm gestrekt en gebogen worden, de vin gers geopend en gesloten. Velen, wien een arm wordt afgezet, is het daardoor mogelijk geworden, hun vroeger beroep zonder noemenswaar dige bezwaren weer op te nemen. Ook het gebruik der maaltijden, dat an ders voor invaliden zooveel moeilijk heden kon opleveren, kan met een be weeglijke kunstarm bijna op normale wijze worden verricht. Met de z.g. „Sanerbruch-hand" is het bijv. mo gelijk een gevuld glas te omvatten, naar den mond te brengen en weer neer te zetten. Dat dit niet alleen een beduidende verhooging van het licha melijk prestatievermogen van den in valide beteekent, doch ook diens mo- meel aanmerkelijk verbetert, behoeft wel geen nader betoog. Ook de pogingen om zieke of ont- brekende lichaamsdeelen door echte, Merijntje Gijzen's jeugd. Schouwburg. Bioscoop. Merijntje Gijzen en de Kruik. leventje van het god- gaan De Kruik en Meryntje naar den schrij ver Walter, die „over het water" woont. Daar, leert Merijntje ook Mevrouw Walter kennen, die zoo op „ons Liefvrouwke" lijkt. Walter geeft De Kruik den raad om wat voorzichtiger te zijn met den grensjager. In het simpele vruchtige Brabantsehe jongetje Merijntje Gijzen, een der zoontje i van den bezembin der Gijzen, is iets ontstellends gebeurd. Hij heeft, met zjjn broertje Arjaan, „Mispels gebogerd" en nu is de veldwachter in de school gekomen om te vragen, wie de mis pels van meneer pastoor heeft gestolen. Daarvan is Merijntje erg geschrokken. Hij, wist heelemaal niet, dat de mispels, waarop hij zoo dol was, afkomstig waren uit den boomgaard van den goeden en aour ieder beminden pastoor. Het kereltje voelt zich vreeselijk zondig, want als er iets in de tvereld onaantastbaar is, dan is dat wel: het eigendom van meneer pastoor. Gekweld door zelfverwijt vraag, hij zijn grooten vriend ,,De Kruik" om hulp. Me rijntje heeft dezen woesten strooper leeren kennen, toen hij, met een verstuikten enkel, ver van het dorp, de radeloosheid nabij was en tusschen het kleine ventje en den oogen- schijnlijk zoo ruwen kerel is een merkwaar dige, hechte vriendschap ontstaan. Dus wendt Merijntje ziel? tot hem met zijn groo te probleem en de Kruik besluit om het geval snel in orde te brengen, door de waar heid aan meneer pastoor te gaan vertellen en een goed woordje voor zijn kameraadje te doen. De oude, levenswijze pastoor, hoort ge amuseerd toe. Hij begrijpt de situatie en als Merijntje ten tooneele verschijnt, krijgt hij geen standje, maar de pastoor vraagt hem of hij „misdiender" wil worden. Maar Ar jaan ,de aanstichter van den diefstal, moet de gestolen vruchten terugbrengen en hij krijgt bij die gelegenheid van den pastoor een flink pak op z'n broek. In het leven van De Kruik zijn. behalve groote schepen, maar verzet zich zoo heftig tegen de plannen van De Kruik om zee te kiezen, dat de groote man er door vertee- derd wordt en besluit om dan maar in het dorp te blijven. De 'winter komt. Uitgelaten viert het kleine Brabantsehe dorpje zijn carnaval. Me rijntje is er niet bij. Hij viert met zijn familie de bruiloft van een oom, in een naburige plaatse Maar De Kruik neemt wel deel aan de carnevalspret. Muziek, drank, feestvreugde de hartstochten worden ontketend. Het komt tot een hoogloopende ruzie tusschen De Kruik, Janekee en den grensjager. Een uur later liggen de ont zielde lichamen van de laatstgenoemden in een donkeren hoek, bij het café. De Kruik wordt gearresteerd. Hij ontkent. Was hy niet stomdronken? Vond men hem niet in zijn bed, z'n roes uitslapend? Inderdaad is er gebrek aan bewijzen. Den volgenden morgen wordt het mes gevonden, waarmede de moord gepleegd moet zijn. Maar niemand herkent het als het eigendom van De Kruik. Totdat Merijn tje, niets vermoedend, van de bruiloft terug komt en in zyn argeloosheid opmerkt, dat het toch het mes van De Kruik is. Onbe wust heeft hy daarmee zijn besten vriend verraden. De Kruik bekent Merijntje brekende lichaanuR.ee.en aour ^temnSteft zij het van levenden of dooden, te ver- pe JaMkeei die alleen in een huisje aan den vangen, zjjn reeds oud. In het oude Rome sloeg men den slaven de mooi ste snijtanden uit, om daarmede het gebit van de patriciërs aan te vullen. In de 17de eeuw was het in Engeland "en Frankrijk algemeen gebruik, dat de rijke mengchen goede tanden van de armen kochten. Zoo „leende" een veertienjarig meisje haar moeder een tand, die toch verwijderd moest wor den, omdat hij buiten de rij stond. 9 9 9 <1 p VI 5 voorzichtiger te <P m.t den grensjager, eerst vera<mderd dan di bedroetd achter. maar zijn woorden hebben wemtg succes, latend want de gevoelens van den strooper zijn te voorbu M(jneer pastoor> Meryntje in een zeer ontroerende scène getroost heeft over het verlies van zyn vriend, is gestorven. Flierefluiter, de orga nist, gaat verder zwerven door de wereld. De Kruik zit in de gevangenis te Breda. Dan zoekt Merijntje zijn troost by Nelleke. Maar zijn goede bedoelingen worden niet gewaardeerd. Hij krijgt ruzie met dit vrien dinnetje Omdat zijn offer (het kommeke met de soldatjes) niet gewaardeerd wordt. Boos, eenzaam en teleurgesteld ziet hij in de buurt van Nelleke's huis' een wegwijzer: 1 Bre4a, staat er op. Dat brengt zijn gedach ten weer naar De Kruik. In zijn kleine hartje is nog maal- één verlangen: hij moet naar De Kruik. En zoo begint Merijntje's lange tocht naar Breda hardloopend, hevig. Als Meryntje voor de eerste maal als misdienaar optreedt, bevindt zich ook De Kruik in de kerk. Niet, omdat zyn vriendje het hem zoo dringend verzocht, maar om dat hij Janekee naar binnen heeft zien gaan. Na afloop van den dienst gaat De Kruik met Janekee naar haar huis. Hij eischt alleen voor zich op. Ze moet den grensjager laten loopen. Maar Janekee weigert en er ontstaat een woest gevecht. Vol bittere gevoelens gaat De Kruik heen en hy besluit den raad van den schrijver Walter, om weer naar zee te gaan, net als vroeger en deze vrouw te vergeten, op te volgen. Intusschen heeft ook de kleine Meryntje de vrouwen leeren kennen in den vprm van n .H5 Van 90 c.M. zyde of crêpe georgette kan nien dit aardige vestje maken. Het bestaat uit drie stukken naar men ziet, een voor stuk, kraagje en ceintuur. Het is geschikt voor maat 42, 44 of 46. legoedhuis" en Merijntje moet beloven, dat hij haar een van de mooie kopjes oit Moe- der's kast, ,,het kommeke met de soldaat jes" zal brengen. Als lie Kruik naar Antwerpen gaat om aan te monsteren, neemt hij Merijntje mee. Het kereltje is vol bewondering foor de opdoemt als de dikke muur hem tegen houdt, zakt hij huilend ineen niet bij machte om zijn grooten, trouwen vriend te zien en te spreken. En in zijn klagende ge-( roep: „Kruik Kruik doorklinkt tragedie van een kinderleven. pe Janekee, die alleen in een huiBje aan den rand van het bosch woont, lief en hy bezit één aardtsvyand: den nieuwen grensjager, die er steeds op uit is om hem by het stroo pen op heeterdaad te betrappen. Kruik's haat tegen deri vertegenwoordiger Van het gezag groeit, als hy bemerkt, ddt ook de grensjager Janekee het hof maakt en dat Janekee den knappen „Ollander" gaarne by zich ontvangt. Telkenmale ontstaan dreigende conflicten. Meestal is De Kruik den grensjager te slim af ,maar hy kan niet verhoeden, dat deze zyn hond Pol op zekeren dag ernstig ver wondt. Om deze wonden te laten* verbinden, In verschillende streken van ons land wordt kóól van uitstekende kwa liteit verbouwd, en niet alleen dat het jils eten zoo uitstekend smaakt, doch wij geven tevens weer een noodlüdend bedrijf een grooter afzetgebied. Wan neer alle huisvrouwen een of twee maal per week kool opdienen, dan zou de omzet ongeloofelij k vooruitge- bracht worden en niet steeds groote aantallen aan vernietiging worden prijsgegeven. Te weinig huisvrouwen weten, dat' kool op vee! verschillende manieren kan worden toebereid. Wij kunnen roode kool bijvoorbeeld zoo bijzonder smakeiyk maken, indien wij er slechts datgene aan toevoegen, wat dit ge recht vereischt, namelijk water, zout en boter of delfrite en dan nog wat azijn, een paar appelen, twee eetlepels rijst, een ui, 2 h 3 kruidnagelen, een eetlepel suiker, en een theelepel ka neel. Groene kool wordt nu eens ge ruild met gehakt, dan weer met een bloemsaus klaargemaakt, terwijl het tevens heel smakelijk is er uitgebra den dobbelsteentjes spek bij te doen. Zuurkool, een zeer gezond en licht verteerbaar gerecht, gegarneerd met reepjes mager spek en plakjes worst kan opgediend worden met een rand aardappelpurée. Heel smakelijk is om de kool op te zetten met water en het spek, doch er dan tevens nog rijst aan toe te voegen. Stamppot van zuurkool is eveneens veel smakelijker, in dien er riist bü komt. Vergeten wij vooral niet om iedere week een keer boeren kool met havermout als stamppot te UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. De aanslag op den Burgemeester van Waddinxveen. Vier ernstige misdrijven zgn den zwerven den venter ten taste gelegd. Reeds zes weken is in het Huis van Bewa ring te Rotterdam opgesloten de 29-javige zwervende venter J. C. van der L, die in den middag van dan vijfden Octooer neel het dorp in rep en roer heeft gebracht Ivor zün woest optreden. De bedelkoopman had vruchteloos zgn snuisterijen te koop aangeboden bij den kap per schalkwük en daarover maakte de man zich zoo driftig, dat hü zün trommel nego tie naar het hoofd van den barbier gooide. De kapper bukte echter en de trommel kwam tegen een ruit, die aan gruzelemen- - ten viel. Nog was de woede van den ven ter niet bekoeld; hij haalde een mes te voor schijn en wilde daarmee den kapper te lijf- Op het hulpgeroep snelde de burgemeester toe, die zich juist in den salon bevond en den venter trachtte te verwüderen. Inplaats van aan de somihaties gevolg te geven, dien de de koopman den burgemeester zoo'n he- vigen slag toe, dat het bloed uit zün 00r süpelde. De woesteling maakte zich daarna Ülings uit de voeten doch hij werd spoedig door de veldwachters achterhaald en met veel imoeite naar het gemeentehuis overge bracht. Het vooronderzoek is reeds eenigen tgd aan den gang, maar het zal nog wel een paar weken dunen voordat de zaak in open bare behandeling komt. De man ontkent, dat hü den burgemeester of den barbier heeft willen treffen. Voorloopig heeft de substituut-officier van justitie, rar. J. C, V, Meischke, aan Van der L. op grond van zgn optreden een heele reeks misdrijven ten laste geleg, namelgk poging tot moord met eenige subsidiaria, bedreiging, voorts mishandeling en tenslot te verzet tegen de politie. Als raadsman van Van der L. treedt mr. G. de Bakker op. Nationaal HuweMjkngMchenk. De burgerü wordt er mede in kennis ge steld, dat in deze gemeente is geïnstalleerd een comité om gelden in te zamelen voor iet nationaal huwelüksgeschenk voor Pnn- s Juliana en Prins Bemhard. Het comité samengesteld uit afgevaardigden van het meentebestuur, de Oranje-Buurtvereem- gingen en de O^anjevereeniging, zünde de heeren: Burgemeester Troost, die het prae- sidium op zich heeft genomen. M. van den Bern P. Both, C. P. Broer, B. J. H. ten Dam,' Tj. van Dam, J. van Heezik, J. Hek man, J. G. Herfst, H. Hoek, G. L. van Hoff, C. Hoogendoorn, G. J. van der Horst H. Jansen, Adr. de Jong. A Kreupe mg. A. J. Lensen, C. van der «'A J C ma J. J. C. Mastenbroek, A. Oudgk, J. C. Rooymans, Jac. van TÓP, F. Veldwgk en R. Randolph Scott en Francea Drake in „De dood langs den weg". Itialia-Thearer. stampen, doch alles door elkaar roeren, opdienen. koken, waardoor dit gerecht zooveel smakelijker en tevens voedzamer wordt. Verschillende koolsoorten kunnen ook als sla gegeten worden, doch wor den dan even met kokend water over goten, dat men later, uit laat lekken en de sla op de gewone Wijze aan- maakt. Spruitjes worden gaarne gegeten, doch zün bijzonder smakelijk met kas tanjes gestoofd. Men hoort dikwijls de klacht, dat kool voor gevoelige magen zoo moei lijk te verterep is. doch hieraan kan men tegemoet komen door ze vooraf eenigen tijd in heet water te broeien afgieten en daarna met weinig mater en boter gaar stoven, eventueel het vocht binden tot een saus. aard- Stoofpot ran Utmsvleeseh appeten r/i kool. kilogram lamsvleesch', lti kilo aard appelen, 1 groote Ui, 12 kleine uitjes, L. water, fpn gehakte peterselie, peper en zout, 3 groene kooltjes. Het vleesch wordt in eventueel vet vernederd. De aardappelen worden 'geschild en aan plakken gesneden, evenals de groote ui, terwül de kleme uitjes schoongemaakt worden en heel blijven. De groene kooltjes worden van de buitenste bladen ontdaan en fün gesneden. Op den bodem van een stoofpan wordteen laag aardappelen gelegd, hierop komen stukjes vleesch en eenige plakken ui, daar Rijstrand met abrikozen. 1 L. melk, 200 gr. rijst, 2 eieren, 1 d.L room, maizena, 100 gr. suiker, vanillesuiker, lti ons abrikozen, een eetlepel suiker, zout. We brengen de melk met een tikje zont aan de kook en strooien er de rijst in, die we op een kleine pit met een asbestplaatje zachtjes gaar laten koken, daarna wordt de suiker en de vanillesuiker erdoor geroerd en de geklopte eierdooiers, het laatst de zeer stijf geklopte eierdooiers en de riist in een met koud water omgespoelden rijstrand overgebracht om koud en stijf te wórden. De abrikozen, die vooraf eenige uren ge weekt hebben, worden met een eetlepel sui ker eenige minuten zachtjes gekookt, het vocht gebonden met maizena en als de pud ding gestort is, worden de inmiddels afge koelde abrikozen in de opening van den rijstrand gedaan. Het is noodig goede rü» te gebruiken waarvan de korrels heel blü ven. Gevulde broodpudding. 4 eetlepels broodkruim, '4 eetlepels kréii- ten, 4 eetlepels kleine dobbelsteentjes ture appel, 4 eetlepels suiker, de geraspte schil van een citroen, een mespunt nootmuskaat, Twordt in stukjes «esneden en een mespunt zout, 2 grootere eieren, een worat in sw*j J ha1f kopje meiki een theelepel bakpoeder i De broodkruimels worden met alle ander ingrediënten in een kom gedaan, nadat eerst de krenten uitgezocht en goed gewassche» zyn, daarna schept men alles om en om en voegt er de geklopte eieren by, vermengt alle ingrediënten met elkander en laat het mengsel pl.m. een uur staan, waama het j 'in melk aangemaakte bakpoeder wordt toe- stukjes vleesch en eemge plakkencn vermenlfd wordt met de na kool, peper en zout, teelde andere h Overbrengen in een inge- lagen op dezelfde manier worden gevormd. Hier en daar komen kleine uitjes. De bo venste lag moet uit aardappelen bestaan. Alles ann de kook brengen en op een lage pit in een goed gesloten pan zachtjes laten stoven, totdat alle ingrediënten gaar en het water zoo goed als verkookt is, daarna niet vette puddingvorm, waarvan ook de deksel met boter is vetgemaakt, en gedurende 1V3 uur in een pan met water plaatsen, dat zachtjes aan de kook moet blüven. Voor het storten zoo mogelük even in den oven op laten drogen kwam het Comité bgeen ten raadhuize, ter bespreking van de wgze van inzameling. Gemeend werd het meest in den geest van Prinses Juliana te han delen, indien gecollecteerd wordt met bus jes, omdat zoodoende .j^ereen wordt be reikt en alle inwoners in de gelegenheid worden gesteld naar vermogen te offeren. Een 30-tal jongedames zal worden uitge- noodigd om deze collecte te houden en wel op Woensdag 18 November. Deze dames zouden huis aan huis de bgdragen ophalen. Zg die niet thuis waren, zullen dan hun Mjdrage wel willen deponeeren ten gemeen tehuize of storten of overmaken op giro rekening 8703 der gemente, onder vermel- ng: „Voor nationaal huwelüksgeschenk Sluiting café's. De raadsleden de heeren T. A. van der Hee en G. Uitbegerse, heiden van den groep Hervormde kiezers, hebben bg den Raad een voorstel ingediend om over te gaan tot algemeene sluiting van de café's in onze ge meente. Dit voorstel is gesteld m handen van B. en W. om praeadvies. De moord te Bosch en Duin. Op een meisje uit Waddinxveen. 1„ den laten avond van 7 Mei is te Bosch en Duin, nabü Zeist, het 25-jar.ge dienst meisje Dina S„ afkomstig uit Waddmxveen, vermoord. Het meisje dat in betrekking was op den hoek van de Populierenlaan en den Denneweg, ia onverhoeds aangevallen en van dé fieta gesleurd. Om haar het schreeuwen te beletten, heeft de dader, een zekere Z., haar de keel dichtgeknepen. By de sectie, op het lijk meende men teekenen te vinden, welke we zen °P ®*n belemmering van de ademha ling, zoodat geweldpleging als vermoede- De liefdadigheidspostzegel voor het kind in België draagt ditmaal de beeltenis van de kleine Prins Boudewyn.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 4