IW .D ;ven Koopt of bostel! voor St. Nicoiaas zoo’n fijne GEROOKTE PALING 25 cent per ons in elke gewenste grootte uit eigen rookerjj. Surprisedoos NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8000 *0,19385 75 Jaargang Donderdag 3 December 1936 M Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ex óc/nï/ercnóc Rauza DE SCHAT. CN Etui arm i IDA. P. G. SCHARLEMAN Jr„ EERSTE BLAD. LS S s Bonlmann van *t Raedthuys is een beter Geschenk! Prijzen vanaf I 1- t5-. pendoos MARKT 66 van Madrid. Zware explosies. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, l^EUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEDWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Koning Eduard van Engeland. Moeilijkheden met zjjn Kabinet. De Britsche pers en de geruchten om den Koning. - -- -- ■adhuis BELGK. enz. Een FEUILLETON. (Wordt vervolgd) er prijs op stelde niet gestoord te wor- t' rgos met groote K-he en Duitsche Mijnheer! Ik raad u dringend deze reis af te breken en aan het eerstvolgende station den trein te verlaten om naar Holland terug te keeren. Het schatgraven uit winstbejag is een verfoeilijk werk. De verdwenen documenten zijn thans in het bezit van iemand, die er voor zal wa ken, dat de schat niet in. verkeerde han den komt. waren geteekend. Sanders las ze hardop voor en vertaald luidde de inhoud ongeveer als volgt: geen Dultscher te zijn. De stijl is niet onberispelijk en hier ?n daar heb ik zelfs een taalfoutje ontdekt. zélfs een met rust laten. Een slaapcoupé dunkt me is niet de geschlkste plaats voor het plegen van een aanslag, maar waar de ervaring ons geleerd heeft, dat ook in dit geval voorzichtigheid de moeder van de porceleinkast is, dunkt het me het beste, dat ik den heer van Dobben van nacht weer gezelschap houd. Het zal me een bijzonder genoegen zijn, zei deze glimlachend. Sanders ging op deze scherts echter niet in. Wij moeten goed begrijpen, zoo ver volgde hij, dat onze achtervolger het in de eerste plaats op u gemunt heeft, me neer van Dobben. Vandaar, dat ik u hierbij tevens de belofte zou willen af- dwmgen u voorloopig niet alleen ergens te vertoonen. L. TIENDEWEG 75, TELEF. 3202. HET ADRES voor PALING in GELEI 25-40-50-55-80 en 90 cent per flacon. Uit nummer bestaat uit twee bladen. Bleylejurken Pullovers. Vesten Sokken, Shawls Piignoirs, Bontkragen enz. üOUDA >4 onderwerp Waarschijnlijk gevoelt u op dit oogenblik wel allerminst lust om het onderzoek er aan te gevetn en dan spreekt het vanzelf, dat Ik er precies zoo over denk Veel wijzer worden we hierdoor niet meende van Dobben. die met een zucht van verlichting het eerst het zwijgen verbrak, dat na het lezen van 't briefje was ingetreden. Dat zal de bedoeling van den schrij ver ook wel niet geweest zijn, antwoord de Sanders op even ernstigen toon. In ieder geval weten we nu, dat de vijand zich bij ons in den trein bevindt, waagde ik eenigszins schuchter op -te merken. Sinds het Lehrter Bahnhof heeft de trein nog niet gestopt en ik weet bijna zeker, dat toen de brief daar nog niet lag. Als we nu nog wisten, wie die vijand is, waren we dus klaar, zei Sanders en in zijn toon lag zooveel ironie, dat ik Van Zeeland spreekt in de Kamer. In de Kamer zyn de debatten over het militaire wetsontwerp voortgezet. Minis ter-president Van Zeeland zeide accoord te kunnen gaan met het door de regeerings- partijen voorgestelde amendement, vol gens hetwelk die diensttijd van een deel van het contingent gedurende de periode van 1937 tot 1941 op 17 maanden wordt vast gesteld, terwijl de rest 12 maanden dienst doet. Bij de bestaande Europeesche situa tie is het noodzakelijk, dat men bij een mobilisatie van het leger over genoeg man schappen beschikt. Van Zeeland herinnerde voorts aan de bekende rede van Koning Leopold en ver zekerde, dat de woorden van den Koning en de politiek der regeering een geheel vormen. De buitenlandsche politiek van België is er een van onafhankelijkheid, waarbij de verplichtingen natuurlijk wor den nagekomen. Gij kent de resultaten, die wij bereikt hebben, aldus de minister-pre sident, en gij weet, wat kort geleden te T.orden gezegd is. Ten aanzien van de Locarno-accoorden seide Van Zeeland, dat België, Frankrijk en Duitschland de verzekering wil geven, dat het bereid is de consequenties daarvan te aanvaarden. „Wij bewapenen tegen nie mand, maar wij moeten sterk zijn om te voorkomen, dat een naburige mogendheid een gemakkelijke overwinning op ons denkt te behalen. Wij weten, dat wy niet alleen staan, dat wij trouwe vrienden hébben. Ter vermijding van een catastrofe is het goed, dat landen als Engeland en Frankrijk een tegenwicht vormen tegen invloeden, die fataal kunnen zijn.** Tenslotte zeidë Van Zeeland, dat België .zal medewerken aan de handhaving van den vrede. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie «n Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. van Afrika, en zelfs verder Zuidelijker dan Kaapstad gelegen, meldt, dat de vliegma chine daar is gezien, maar sedert dien heeft msn niets meer vernomen. Kaap Agulhas ligi 120 mijl Zuid-Oostelijk van Kaapstad en men vermoedt dat Mollison ergens in WCt tusschengelegen land een noodlanding heeft moeten maken. Hij is in geen geval in zee gevlogen. Een later bericht zegt: Men weet nog steeds niet waar de vliegenier Jim Mollison zich bevindt. 150 politiebureaux, hotels, boerderijen enz. zijn opgebeld in het gebied waar hy verdwenen is, doch niets is om trent hem en zijn metgezel vernomen. Mollison gevonden. Volgens een heden ontvangen bericht uit Kaapstad is Jim Mollison en zijn metgezel Molinier ongedeerd gevonden bij Wiedrift, een twintigtal kilometers ten zuiden van Bredasdorp. Een nieuwe verrassing? vroeg de detective, het epistel op zijn beurt van Van Dobben overnemend, nadat deze een vluchtige blik op het adres had ge worpen. Het schijnt zoo, antwoordde ik Ver moedelijk heeft Iemand In de drukte bij de stations kans gezien den brief daar neer te leggen, zonder dat het ons op viel ik zou anders waarlijk niet weten, hoe het ding daar moest komen. Maakt u hem maar open, verzocht van Dobben, die het avontuur van dien middag nog niet vergeten scheen en nu wellicht, door middel van een bom of een of andere helsche machine, een nieuwen aanslag op zijn leven vreesde. Sanders bleek een dergeiljk gevaar minder te duchten. Na mij opdracht te hebben gegeven de deur van de coupé te sluiten en de gordijntjes dicht te schuiven, zoodat wij tegen onbescheiden blikken vanaf dp gang gevrijwaard zou den zijn, nam hij een zakmes om daar mee het couvert zorgvuldig open te snij den Het bleek een velletje kwarto-post te bevatten, waarop in het Duitsch en eveneens in drukletters eenige regels Prachtig, prees Sanders. Laten we aan nu eerst eens overleggen, wat ons voor dezen nacht te doen staat. Hoewel ik betwijfel, of wij daar veel succes mee zullen hebben, dunkt het me niet on dienstig, dat wij het althans doen voor komen, alsof wij aan de waarschuwing van den onbekenden schrijver gevolg geven door aan het eerstvolgende sta tion den trein te verlaten. Wij zullen dan trachten ongemerkt den slaapwa gen te bereiken. Nogmaals: eenig resul taat verwacht Ik van deze handelwijze niet, maar wü zullen in leder geval goed doen het zekere Voor het onzekere te nemen. Ook wanneer deze, wat plompe hst mislukt, zal men ons vannacht wel ENGELAND. Groote ongerustheid over Tim Mollison on -rijn metgezel. dfschoon Mollison, toen hy gistermiddag te Kimberley weer vertrok, nog 5 uur tijd had voor een afstand van 500 myl (800 K. M.), is hy uit den koers geraakt en niet op tyd te Kaapstad aangekomen. Een bericht van Kaap Agulhas den Zuidelyksten punt Dultscher wiens onderwijs alles te wen- schen heeft overgelaten, zou er waar schijnlijk niet toe komen het woord „dringend" in hest Duitsch. met een t te schrijven en „der Zug” in plaats van „den Zug". Iemand, die zich bezighoudt met een misdrijf als dit, zal zeker ook niet geheel onontwikkeld zijn. Aan den anderen kant is het ook niet onmogelijk, dat de man ons slechts tracht wijs te maken dat hij geen Hollander is, want Juist een landgenoot zou misschien wel in de eerste plaats in staat zijn de fou ten te maken, die ik hier genoemd heb. Tenslotte tracht de schrijver ons te sug- gereeren, dat hij laten we zeggen ter- wllle van de wetenschap tot het ont vreemden van de documenten is geko men Dat meen ik althans uit zijn op merking „het schatgraven uit winstbe jag is een verfoelelijk werk" te mogen opmaken. Hij wil daarmee waarschijn lijk zeggen, dat slechts schatgraverij uit overwegingen van wetenschappelijken of geschiedkundigen aard getolereerd Is. Ik behoef u zeker niet te vragen, meneer van Dobben. besloot hij, zich tot den makelaar wendend, of u aan. het ver strekte advies gevolg wenscht te geven? Meneer Sanders, antwoordde dé aangesprokene, bijna plechtig, ik heb al eerder gelegenheid gehad u te verzeke- Gisteren zijn de wykenl in het Noorden en Noordwesten van Madrid opnieuw ge bombardeerd. Men telde een veertigtal buitengewoon ziware ontploffingen, wélke de geheele stad I ueden trillen. Het bombardement duurde nauwelijks een kwartier. Er zjjn talrijke slachtoffers I gevallen, terwijl de aangerichte schade aanzienlijk is. Rechtsche vliegtuigen hebben eveneens de versterkingen van de regieering in de universiteitewijk gebombardeerd. Voorts hebben drie vliegtuigen der rechtschen de stellingen der regeeringstroe- pen in de Casa del Campo bestookt. De artillerie der regeering vuurde op rechtsche troepenconcentratie? en in het begin van den middag viel van de fronten voor de hoofdstad geen enkel belangrijk feit te melden. De nacht was betrekkeljjk rustig. Een communiqué van de nationalisten. In een communiqué deelt het groote hoofdkwartier der nationalisten, o.a. mede, dat een aanval van de regeringstroepen bij Teruel werd afgeslagen. In het noorden van de provincie Avala Werd een aanval van de regeeringstroeperf door een tegen aanval van de nationalisten gestuit. Aan het front‘voor Madrid werden alle aanvallen van d« regeerings-militie terug geslagen. Een jachtvliegtuig der rechtsche luchtmacht heeft hier drie vijandelijke toe stellen omlaag geschoten. Drie andere vliegtuigen werden by Talavera neerge schoten, terwijl bij Guadix twee toestellen in brand werden geschoten. De luchtmacht der nationalisten bombardeerde met succes militaire objecten te Madrid, Santander en Vittoria. i De Radioclub te Teneriffe berichtte, dat een aanval van de regeeringstroepen aan het front van Santander bij Espinosa de Los Monteros werd afgeslagen. Volgens gevange^ genomen regeerings-milicienis zou het aantal gesneuvelde kameraden van hen 500 bedragen. I Generaal Queipo de Llano heeft een rede gehouden voor den zender van Sevilla. Hij zeide o.a. dat de nationalisten zich giste ren meester hebben gemaakt van negen Russische tanks. In den sector Pozuelo zyn de nationalisten 3 k.m. opgerukt. In den avond bereikte een afdeeling rechtschen, welke uit Carabanchel was vertrokken, de Manzamares. den, wanneer een of andere raadselach tige kwestie zijn aandacht in beslag nam. Ik zweeg dus verder en gaf van Dob ben door een knipoogje te kennen dat- I zelfde te doen. Minstens een kwartier lang bleef het nu stil in de coupé. Sanders staarde naar buiten, waar sombere silhouetten van boomen. huizen en telegraafpalen door het licht van den voortsnellenden trein even uit de duisternis opdoemend, voor bij flitsten. Om mij een houding te geven, had ik mijn krant weer opgenomen, maar mijn gedachten hielden zich bezig met den inhoud van het briefje, dat op zoo ge heimzinnige wijze op den bank tegen over mij was gedeponeerd. Van Dobben had de oogen gesloten, alsof hij sliep, maar toen Sanders plotseling begon te spreken, vloog hij met een ruk overeind en bleek alle slaap geweken Tenslotte hebben jullie beiden ge lijk. begon de detective, alsof er geen kwartier, doch slechts een seconde ver- loopen was tusschen onze opmerkingen en het moment, waarop hij het woord nam. Veel wijzer maakt het briefje ons niet en de mogelijkheid is Inderdaad niet uitgesloten, dat onze vijand zich nog in den trein bevindt We zouden uit - - vww** het ePlstel ook deze gevolgtrekking kun- ren- dat ik me geheel aan uw leiding mijzelf verwenschte deze conclusie niet I nen maken, dat die vijand geen landge- voor mij te-, hebben gehouden. Na mijn i noot is daarentegen schijnt hij mij ook I tracn T 4-— I- VX- jarenlange omgang met den detective had ik trouwens kunnen weten, dat deze I ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1’5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prya. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewdne advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschankomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. t Zeep in eenll kopen behoeft II komst meer te II ouds bekende II iwicht en toch II voordeel, dat II tijd mag laten II enbons blijven, II taafd. Voortaan II Z E E pH De „Daily Mail” is van oordeel, dat hlersprake is van een constltutloneele crisis van de eerste grootte Het betreft de betrekkingen tusschen den Koning en het kabinet en dit is een van de 1 meest kwetsbare punten in de Britsche 1 grondwet. Deze kwestie is te delicater, omdat sprake is van een huwelijk van uen zoning. Een oplossing moet worden gevonden, aftreden zou net hart van millioenen getrouwe onderdanen met groote droetneid vervullen. De „News cnronicle" schrijft; „Het probleem, o at eenlgen tijd aanleiding gai tot praatjes kan eenvoudig als volgt worden samengevat: een van ae intieme vriendinnen van den Koning is mevrouw btnest olmpson, Amerikaansche van ge boorte en twee keer genuwd geweest. Men gelooft, dat net de wensch is van den Koning met haar te trouwen, wan neer hij dat wil. De vraag is of zij over ae kwaliteiten beschikt, welke noodig zijn voo*- een Koningin van Engeland en of de Koning dan wel het kabinet ais woordvoerder van de openbare mee ting hierover moet beslissen. De Ko ning, zoo goed als ieder man, kan be slissen met wie hij een verbintenis voor het leven wil aangaan. Hij had overeen komstig het verlangen in het huwelijk kunnen treden zoolang nij nog Prins, van Wales was. Zijn vrouw zou geen Koningin, doch Frins-Gemalin geweest zijn. De Koning zou zonder twijfel be reid zijn toe te stemmen indien het par lement een wet zou aannemen, waarbij aan de kinderen, welke uit deze verbin tenis Ttunnen voortsprulten, het recht van opvolging wordt ontzegd.' GOULMJIE COI RAM. I Wnds eenlgen tijd loopen er in Lon- da geruchten over moeilijkheden die f zouden zijn ontstaan tusschen den Koning en zijn ministers Over deze moeilijkheden is tot nog toe in de Britsche pers niet gerept, wel echter in Amerika, waar de meer sen- rttioneeie bladen niet hebben ge- «hroomd op zeer indiscrete wijze over s konings particuliere leven te schrijven eo met name over zijn vriendschap met i mevr Simpson, een Amerikaansche van I geboorte, aie voor eenige maanden in Engeland van haar echtgenoot geschei- den is. Het is geen geheim, dat deze vriend schap. waar de Koning zelf geen doek jes om heeft gewonden, zijn ministers met het oog op de komende kroning veel zorg heeft gebaard; vooral over het effect van deze zeer delicate aange- legenheid op de stemming in de domi nions maakte men zich zeer ongerust Het voornaamste onderwerp in de Britsche pers is thans het verband tus schen het particuliere leven van den Koning en zijn verplichtingen als con stitutioneel vorst. De „Times” schrijft, dat sommige Amerikaansche bladen reeds zoover gin gen om een huwelijk te voorspellen, dat ntet overeenkomstig de verpHchüDK?n Van den troon zou zijn. Koningin Mary zou reeds haar toestemming hebbén ge geven Dergelijke berichten kunnen in de Vereenigde Staten en in de domi nions veel kwaad doen. Indien de Brit sche pers zich tot nu toe van coipmen- taar onthield, is dit niet te wijten aan angstvalligheid, noch aan druk van of- ficieele zijde. Het was geheel vrijwillig in de hoop, dat een offlcieele daad of verklaring een einde zou maken aan de geruchten. De „Daily Telegraph” verklaart, dat 'er gevallen zijn, waarin de particuliere kwesties van den constitutioneelen vorst van publiek belang zijn. Dit is een van de lasten van het koningschap, doch ook een van de voorrechten, want het maakt onmogelijk, dat hij die de kroon draagt een daad kan stellen, waardoor hij op fatale wijze zijn verheven waar digheid zou omlaag halen. Het blad is Wertulgd. dat de Koning overeenkom stig zijn plicht zal kiezen Ook de „Morning Post” vraagt een of flcieele ontkenning van de geruchten en Praatjes welke In het buitenland en in Engeland zelf de ronde doen. Het blad verwerpt deze praatjes met afschuw. Geen dag is lang voor iemand <iie werkt. Opnieuw bombardement i K,Lhecl,‘” bombardeerde de imM- i macht Madrid en groote rookkolommen stijgen op. Op verscheidene plaatsen is brand uitgebroken. In het gebied van Al- 1 buquerque hébben 86 man zich overgege- ven aan de nationalisten.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1