Juist STEENKAMER'8 Gevonden Frans «au Camp Ga even bij k 1 j k e n iOEROl'l Zl LHETA1 Kleedingmagazijn Een keurcollectie van steeds welkome geschenken. Boterletters "7711.10p#r pond FLINK WINKLLHUIS Groot Sint Nicolaas Bal Instantine GOUDSCHE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD „~feg Piet, aUenvouai oerUx/vglyStjef door Rime "Tabak" VLE1WRIJ DOOR EN DOOR iiJaSirvtfikhebe en aUJdst ee/i, STER TABAK wyesLoucfen.ukwt: EEN KLEINTJE EEN KWARTJE het is onze kleeding die U past en waarvan de prijs U verrast. en de oplossing is Dokters-pa Ucnt ii patent! „BI-ARLITA" Het is nu geen vraag meer waar U GEBR. KAMPHÜISEN N.V. Zie onze St. Nicolaas-Etalage en -Tafel Op een der beste standen TE HUUR een Het Escoriaal. "E: 4 "Hts» Het slot met de 1100 vensters. De Huwelijksplechtigheid van de Prinses en de Prins. Welke is de schoonste kathedraal van Engeland m fjQ KOOPT NU RIJPE STER TABAK in CF. F EESTVER PAKKING cent PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT TURFMARKT IOB - T»l. 2818 GOUDA Iedere huisvrouw zult U steeds verblijden met een van die mooie en praktische geschenken in Zilmeta, het door en door zilverwitte en vlekvrije Gero-metaal, dat geen onderhoud vereischt en onver slijtbaar is. Of het nu is een cassette tafelzilver (vanaf f 9.65), een van die honderden etuis met juist dat, wat „zij" nog niet heeft (in prijzen vanaf f0.45), een com- pleet keukenlepelrek óf een onderdeel ervan (het toppunt van hygiëne), óf een aanvulling van het Zilmeta tafelservies, waarin alles zoo heerlijk warm op tafel komt, het blijft 'n steeds welkom geschenk. Laat U zich de collectie eens voor leggen. Alle goede zaken op dit gebied kunnen U van dienst zijn. Hoofdpijn, gevoel van onbe hagen, snelle vermoeidheid bij avondwerk, verdwijnen in menig geval, wanneer de huisverlich ting verbeterd wordt. Contro leert toch of het middenlicht van al Uw vertrekken wel een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van minstens 150dekalumen bevatl Neemt de moeite ons gratis boekje „Van het Wondere Zien" eens aan te vragen I PHILIPS' W yw met bescheiden woning, desverkiezend kan het daarboven gelegen boven huis, wat, omdat de vorige huurder beide gebruikte, onbevyoond is, er bij gehuurd worden. Informaties by den Makelaar P. DE BEUN, Fluw. Singel 90. a.s. ZATERDAGAVOND 5 DEC. in Hotel VOS te ZEVENHUIZEN. Met bezoek van de echte SINT NICOLAAS en JAN z'n knecht. Er zullen tevens nou attracties zijn, zoodat een ieder een recht gezellige avond kan hebben. Aanvang: 8 uur. WIM KOK GEDIPL. DANSLEERAAR te GOUDA. Jongedame! Prijs 5U ATTENTIE voor Fa. G.L.'t Bioeman en Planten en onze afdeling POTTERIE. KLEIWEG 36 en 36. OFFICIEELE CRISISPUBLICATIE. Hel bakken van voerbrood. Aangezien blijkbaar de mieening ingang heeft gevonden, dat de voorschriften inza ke het bakken van voerbrood niet nauwkeu rig behoeven te worden nagekomen, maakt de Meelcentrale het volgende bekend: In het algemeen moet meel van geden<L- 'ureerde rogge by legering, overeenkomstig naartoe bestaande voorschriften, door men ging met andere producten, ongeschikt ge- maakt worden voor menschelijk voedsel. Een uitzondering hierop zal slechts wor den verleend voor het geval kan worden aangetoond, dat eenige bijmenging, welke dan ook, schadelijk moet worden geacht voor het vee (bijv. voor zeer jonge dieren), waarvoor dit product als voeder wordt ge bruikt l Behalve met bijmenging van 25% grof gebroken mais of harde haver kan echter, met betrekking tot meel, hetwelk voor het eigen vee van den bakker is bestemd (e dus niet tot voerbrood verbakken wordt), genoegen worden genomen met een bij menging van '5% sterk riekend visch- of diermeel, of 50'/' meel van voergranen (be halve gerst, haiver en tarwe), dan wel met- van voor veevoeder bestemde peulvru hten Ditzelfde geldt ten aanzim van hakkers e- vens handelaren ii. voeder-artikelen. Gecon stateerdf <-ve tredinger. worden tu'litre h telfjk vervolgd. De geheimen van hel Escoriaal. Het Escorial is het Koningsslot, dat in de buurt van Madrid ligt. De nationalisten z(jn er nog steeds niet in geslaagd dit slot te veroveren. De regeeringstroepen hebben in- tnsschen tal van kunstvoorwerpen uit het Escorial getransporteerd en elders in vei ligheid gebraoht. Het Escorial verheft zich uit een woest hl, en lijkt meer op een kazerne, dan op en kerk, een klooster of een siot En toch omsluit het dat alles, groote terrassen en omheinde tuinen, en nog veel meer. Van onmetelijke groote kan men zich een voorstelling maken, wanneer men weet, dat het 206 M. lang en 161 M. breed ia, en dat het 1100 vensters heeft. En wanneer men wandelt door zyn ontelbare gangen en xalen ,over zyn kleine vierhoekige binnen plaatsen die steeds door dezelfde gryze mu ren ömgeven zijn, wanneer men de trappen met wel 100 treden opklimt en vooral wan neer men in de door geen enkele lichtstraal beschenen, nauwelyks 6 voet in het vierkant metende slaap- en sterfkamer van den machtigsten monarch van de wereld ver blijft, dan begrypt men het woord van dien reiziger, die beweerde, dat een mensch, die ooit in het Escorial geweest is, nooit geheel ongelukkig kan zyn bij de gedachte, dat by niet meer achter dien steenen muur is. Den machtigsten indruk maakt de kerk, den meest stemrhigen het pantheon, dat er onder ligt. Na de vroegmis weerklinken or gelklanken door de ontzaglijke ruimte, een onzichtbaar koor laat plechtige muziek hoo- ren. Priesters in vergulde gewaden knielen voor het hoogaltaar en in beweging zijnde vierrookkaarsjes van de koorknapen vullen de kerk met een doordringenden geur. In den styl van de St. Pieterskerk welft zich onmetelijk hoog de koepel; door de zijven sters daarvan valt het licht binnen; het zyn reusachtige granietblokken, waarvan deze naakte pilaren en gewelven gemaakt zijn. De oneindige rijkdom, waarover het Es corial beschikt, is in zijn vijftig altaarka pellen, in zijn sacristiën, zijn kapitool en bibliotheek opgeborgen. Schilderijen van Rafael Leonardo da Vinci en Rubens. Daar bevinden zich goud en ander edel metaal, waar men ook kijkt, juweelen en prachtige borduursels, houtsnijwerken van wonderbaarlijke schoonheid, schilderijen van Rafael, Leonardo da Vinci en Rubins, kost-- bare oude reliquieën en geschriften van monniken kortom, al de pronk, al de macht van de kerk onder Philips II wordt ons getoond, onder Philips, die, omgeven door deze praal, en deze macht, fner een leven als een monnik leidde. De kamers van den koning in mon nikspij. Philips II leidde het leven van een mon nik, het gezicht naar den hemel gericht, de psalmen meezingend, hier op den houten stoel by het hoogaltaar, de handen vroom gevouwen. Nergens zal dit duidelijker zyn dan in zijn woonkamers. Drie van deze zijn nog in denzelfden toestand als voorheen: 'n ontvangkamer met kleine vensters, de mu ren tot ongeveer een meter hoogte met blauwe tegels bedekt, de rest wit geverfd. De grond bestond uit gewone roode bak- steenen, eenige leeren stoelen en een paar vergeelde heiligenbeelden. Hiernaast zyn werkkamer, een donker vertrek, waar het licht slechts binnenkomen kan, wanneer de deuren van de ontvangkamer geopend zijn. ^Hiernaast een tochtige slaapkamer, waar het licht heelemaal niet binnenkomen kan. Het bed van den koning, waarin hij ook gestorven is, is precies even lang als den muur van zyn slaapkamer, en in dit bed kon hy, wanneer hy een houten raam opefc de, het hoogaltaar van de kerk zïen en den dienst bijwonen. In dit donkere kamertje leefde, lead en stierf dus Philips, de groot ste heerscher, die de geschiedenis gekend heeft. De doodenstraat. Er loopt een verkeersweg naar het Esco- Yial. Dezelfde verkeersweg is het, waarop eens de versierde lijkwagen reed met het stof felijk overschot van de ouders en familie- leden van Philips II, die in het Escorial be- graven werden. Hertogen en kerkelijke vorsten, kapela- nen en pages, edellieden en gardisten bege leidden hen, de kerkklokken luidden, de menigte knielde neder, doodenmissen wer den gelezen. Philips II wachtte de zijnen op aan he* hoofd van een aantal monniken, die gewijde kaarsen droegen. Het is langs dezen weg geweest, dat de stormwinden van he* dal joegen, den mantel van de kist van Karei V afrukten, de keizerskroon wegblie zen, de keizerlijke vlag met den trotschen adelaar verscheurden. Een Limburgse he folklorefilni voor Z. D. H. Prins Bernhard. Bij schrijven van 23 November j.l. werd bericht ontvangen, dat Z. D. H. Prins Bernhard zich bereid heeft ver klaard een geschenk te aanvaarden der bevolking van het vriendelijke kerk- dorpje Asselt a. d. Maas. Uitgaande van de wetenschap, dat Z. D. H. een groot film-enthousiast is en naar aanleiding van zijn woorden uitgesproken ih de radio-rede van 9 September j.l.: „maar ik wil trachten mij zoo spoedig mogelijk met mijn toekomstig vaderland ver trouwd te maken", besloot men den Prins een documentaire registratie aan te bieden van de thans nog te Asseit in zwang zijnde merkwaardige zeden en ge bruiken, volksvermaken en kinderspelen. Ih een reeks van jaren de eerste op namen werden reeds in 1923 gemaakt heeft de heer D. J. v. d. Ven, folklorist te Oosterbeek, een schat van folkloris tische handelingen vastgelegd in waar heidsgetrouwe films, uit welk mate riaal thans door hem is samengesteld een nationale tolklorefilm, getiteld; „Le vende folklore in Asselt aan de Maas". Onder voorgaan van den heer Van Asselt. H J. F A. H. A. M. rijksgraaf Wolft Metternich, burgemeester Ch. Strens van Swalmen en vooral ook door de toegewijde zorgen van pastoor J. H. Pinckers, heeft de geheele bevolking jarenlang samengewerkt om filmopna men mogelijk te maken ter plaatse en op tijden, waarop steeds bepaalde folk loris(;ische handelingen werden bedre ven. Op Maandag 7 dezer, des avonds 8 u zal in de groote harmoniezaal te Swal men déze film het eerst worden ver toond. waarbij de heer D. J. v. d. Ven de verklarende folkloristische voor dracht zal houden en het Asseltsche zangkoor onder leiding van rector Hey nen verschillende liederen ten gehoore zal brengen. Op Dinsdag 15 dezer heeft in de groo te zaal van den Dierentuin in. deA Haag de eerste offlcieeie vertooning plaats, welke wordt georganiseerd door het Nationaal Jongeren Verbond en waarbij tal van autoriteiten tegenwQordig zullen zijn. - I De plechtigheid in de Groote Kerk. Naar wij vernemen zal de toewijzing van plaatsen voor de huwelijksplechtig heid voor genoodigdeni in de Groote Kerk vermoedelijk gelijk zijn aan de wijze van verüeeiing der plaatsen bij het huwelijk van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Het Prinselijke Paar zal binnen het doophek, recht tegenover den kansel plaats nemen. De banken ln het mid denschip der kerk zullen worden ver wijderd. waarvoor stoelen (waarschijn lijk uit het Vredespaleis) in de plaats zullen komen Slechts offlcieeie personen zullen in de gelegenheid worden gesteld de kerke lijke inzegening van het huwelijk bij te wonen D. Bruidsjonkers en Bruidsmeisjes zullen achter het Paar plaats nemen. Daarachter zullen de leden van de Hof houding een plaats krijgen Ter rechterzijde van het Paar zal den ministers met hun dames en het Corps Diplomatique een plaats worden toege wezen. üp de galerijen, achter den preekstoel zijn plaatsen 'ingeruimd voor de leden van den Gemeenteraad en de Pers. Het Paar zal de kerk binnenschrijden door een haag van Hof-dignitarissen. De Haarlemsche Motet en Madrigaal- vereeniging onder leiding van Bern'Dres den en de Koninklijke Zangvereeniging Excelsior' onder leiding van Anton Tlerie, zullen in. het koor der kerk staan opgesteld. Het koor van. „Excelsior" zal niet af zonderlijk zingen, doch dienen tot on dersteuning van den Gemeentezang. In de kerk zal niet gefilmd mogen worden. De radio-reportage bij de kerk. alsmede de technische verzorging bin nen het gebouw zal worden verzorgd door de N.C.R.V. Het huwelijksgeschenk van Ned.-Indië. Het huwelijksgeschenk vaji Ned.-Indië. Prinses zal het sieraad bij de huwelijksplechtigheia*4 dragen.' Prinses Juliana heeft haar keuze voor een huwelijksgeschenk van Ned.-Indië doen vallen op een sieraad, dat 30 Dec. door de daartoe aangezochte commissie ih Nederland, bestaande uit dr. Meyer Rannett, mr. D. A. Delprat, Pangeran Alio Adipati Koesoemojoedo en Raden Ario Adipati Boejono aan Hare Konink- i lijke Hoogheid zal worden aangeboden, j De Prinses zal. zoo verluidt, dit sieraad bu de huwelijksplechtigheid dragen, i Dit geschenk zal vergezeld gaan van j een thans bij den topografischen dienst ln bewerking zijnde gelukwensch en hulde-adres. Als nevengeschenk zal een i epresentatieve film worden samenge steld van de huwelijksfeesten, in Ned.- Indië te vieren. De delegatie van den Soenan en den Pakoe Alam. De delegatie van den Soenan en den Pakoe Alam, welke het huwelijksfeest van Prinses Juliana zal bijwonen, is Woensdagmorgen met de „Christiaan Huygens" vertrokken uit Tandjong Prlok. De delegatie werd uitgeleide gedaan door talrijke familieleden, een groote schare belangstellender^ onder wie velen uit de Vorstenlanden, alsmede verschillende autoriteiten, onder wie de commandant van de zeemacht, de gou verneur van West-Java, de resident Agoeng. Panéran Hadiwidjojo. Aan boord werden verschillende bloemstukken aan liet vertrekkende gezelschap aange boden. TWEEDE KAMER. De Spellingkwestie. Het tandheelkundig onderwijs. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van hoofdstuk 6 (dep. I van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen) der rijksbegrooting voor 1937). De minister van Onderwijs, K en W'. de heer Slotemaker de Bruine, verklaar- de in zake de klacht van den heer Tila- i nus betreffende Esperanto-examens, dat I er sedert 1927 regeeringsgedelegeerden bij zijn en fer geen reden is daarvan af te wijken. De minister is te druk met andere onderwerpen bezig om het ontwerp van zijn voorganger in zake erkenning van den architecttitel thans verder ter hand Spr. dankt die leden welke spr.'s ar beid hebben geprezen. Spr. zal gelukkig zijn als hij de concentratie tot een goed einde mag brengen, nu de staatscom missie tot resultaat is gekomen Wat de spelling-quaestie betreft, dit vraagstuk heeft altijd in ons volk ge leefd Reeds in 1604 deed Siekenbeek zijn werk. in 1863 volgden De Vries en Te Winkel. Toen waren er gelijksoortige klachten en argumenten als nu. Mr. Terpstra en mr. Marchant hebben ook allerlei moeilijkheden ontmoet en trach ten te overwinnen Als men ook nu niet volledig geslaagd is, moet men dit niet ai te tragisch nemen. Bij een taal die groeit en njet verstart, is een zekere onbelijndheld ge boden. Men kan wenschen dat er een wettelijke regeling komt, doch spr. zou 1 niet weten, hoe dat mogelijk is. Nu is er dus een algemeene maatregel van bestuur. Men mag den minister niet 1 verwijten, een chaos te hebben veroor- I zaakt. Er bestaat in Nederland b.v. geen I spelling-Terpstra of anderzins Er is j maar èén spelling, die van De Vries en i I Te Winkel, gewijzigd in 1936. Een woor denlijst is evenzeer noodig als vroeger. Spr. komt er tegen op. dat de bijbelspel- lingen ten deze een bezwaar zouden zijn Wat België betreft, spreker is niet zon der hoop. dat ook daar de door spr. ge- wenschte eenheid van handelen verkre gen wordt. De bezwaren van deri heer Moller, inzake „kennelijk mannelijke' woorden, kan spr niet deelen, men moet dezen regel objectief bezien, moeilijk heden zijn er niet van te verwachten. Spr beroept zich o.a. op hoogleeraren I der R.K. Universiteit te Nijmegen. Spr. heeft ook overleg gepleegd met de Kon f Academie van Wetenschappen I De Minister verdedigt zijn ambtsvoor ganger tegen een terloops geuite opmer king van den heer K. ter Laan als zou die een vijand zijn geweest van de open bare school. Uit niets van de dossiers en stukken die spr onder de oogen kreeg, is iets gebleken van invloed van de in nerlijke overtuiging van 's ministers i ambtsvoorganger op den gang van za- ken bij het onderwijs. Wordt er niet krachtig gestreefd naar 1 een sluitend budget, dan zal op den I duur op onderwijs en sociale voorzienin gen nog veel verder moeten worden in- gegrepen dan tot nu toe geschied is. Wat de spelling betreft; herhaalt spr j dat het noodig is. zich aan orde en tucht i te binden. De heer Ter Laan bestrijdt Het sehoone kerkgebouw van Canterbury Als een onttroonde koningin rijst de Kathedraal van Canterbury tus- sehen de heuvels en hellingen van Zuid-Engeland omhoog. Niet, dat zij veronachtzaamd wordt, o neen, nog komen er talrijke vreemdelingen uit alle deelen der wereld naar het oude Canterbury en bewonderen het sehoo ne kerkgebouw. Altijd weer is men verrast door het geweldige en toch zoo harmonische bouwwerk. Twee machtige, doch elegante to rens flankeeren den voorgevel, welke bijna uit één groot, lichtend venster bestaat. Hierdoor stroomt een heer lijke rijkdom aan licht in het kunstig gewelfde middenschip. De witte kalk- steenen dulden dan ook niets van die mysterieuze duisternis, welke middel- eeuwsche kathedralen kenmerkt. Door de groote ruimten van het schip, de transepten en het lapg uit gestrekte koor en altaargedeelte dwa len de bezoekers. Elk van deze ge deelten zou een kerkgebouw op zich zelf kunnen zijn. .Hier is nog voldoen de ruimte, maar harmonisclL inge deeld, met slanke zuilen, welke tot een duizelingwekkende hoogte rijzen. M911 moet eerst .aan dergelijke afmetingen gewennen, wil men van dit alles ten volle genieten. Mét de beroemde Westminster Ab dij te Londen is de Canterbury-Ca thedral in historisch opzicht de meest interessante en belangrijkste kerk van geheel Engeland. Wat oneindig rijk is zij niet aan herinneringen! Zij is een levend stuk Engelsche histo rie. In de lente van het ja^r 597 werd de Benedictijner monnik Augustin door den Paus, Gregorius, naar Ko ning Ethelbertvan Kent gezonden, waar hij gastvrij werd ontvangen. De bekeering tot het Christendom in En geland maakte goede vorderingen. Augustin werd de eerste Aai'tsbis- schop en in 604 bouwden de monniken spr. den vrede te hebben verstoord die er buna was. Ook kan spr. geen voor keur geven aan een wet boven een alge- meenen maatregel van bestuur. wenk tot aanstelling van een taaladvi seur is het overwegen waard. Tandheelkundig Instituut. De misère bij de opleiding tot tand arts te Utrecht heeft de beide Kamer- medici uit huh tent gelokt. Zoowel me vrouw de Vries-Bruin als dr. Vos waren ongerust over den gang van zaken. Ook als de betreffende Iectrice vrij uit gaai. zijn hier misstanden, constateerde laatst genoemde BUna alle studenten zakken voor het eerste examen slechts 30 van de 180 gaan zonder herhaling van het 2e naar het 3e leerjaar over De Minister erkende dat er verbete ring moet komen; het voorlooplge rap port. juist gisteren bij het Departement ingekomen, had Z. Exc. uiteraard nog niét kunnen bestudeeren voor hem op de plaats van het primi tieve kerkje een waardige Bisschops- en Kloosterkerk. Beda, de vader der Engelsche ge schiedschrijvers, heeft ons de eerste lotgevallen nagelaten. Zij verhalen van invallen, brand en moord, maai ook van pelgrims, bisschoppen en vor sten. Kathedraal en klooster werden het religieus middelpunt van het En- gdseh geestelijk lavon, ciat do-.n zijn vroomheid en zijn kennis de massa aantrok. Slechts een duistere geschie denis uit dien tijd zij vermeld: Thomas van Becket was kanselier van den koning, een trouw en recht schapen mensch. Wie kon dus beter dan hij de eerste plaats na den vorst innemen? Hy werd alzoo benoemd tot Bisschop van Canterbury. Doch de Kanselier was een bisschop wien de kerk vóór den staat en God vóór den koning ging. Energiek be streed hij de inmenging der konings in de rechten en bezittingen van de kerk. En langzaam aan groeide een twist tusschen den wereldlijken en den geestelijken vorst. In de 15e eeuw werden de monni ken uit de Kathedraal verdreven door Hendrik VIII en Koningin Elisabeth. De bisschoppen werden Anglicaansch Protestantsch en zij» dia de nieuwe richting niet wilden volgan, mochten het geestelijk ambt niet meer in het openbaar uitoefenen. Het oude, katholieke verleden leeft voort in den bouw en de versierselen der Kathedraal van Canterbury, doch het huidige, godsdienstige leven ademt niets meer van de bouwmees ter van dit heiligdom. Weliswaar is het een groep, behoo- rend tot de Anglikaansche <kerk, ge lukt het zoover te krijgen dat er op het altaar tenminste een kruis en vier kaarsen mogen staan. Maar hoe veel discussies en redeneeringen zijn hier wel niet aan vooraf gegaan! In de voormalige Sacramentskapel brandt zelfs een godslamp, zooals in de Katholieke kerken. l5och er is geen tabernakel. Waartoe d^n echter deze olie verspilling? Dit is ook al een eon- cessie aan de „Kathol iseerende" rich tingen in dé Engelsche kerk. In de zijschepen van de Kathedraal staan of liggen de beelden der Angli kaansche Aartsbisschoppen en andere bekende mannen van Engeland, zoo dat de vroegere Katholieke kerk meer en meer een Engelsch nationaal mu seum is geworden, zooals de West minster Abdij dit te Londen s. Aan de hand van een daar rusten den bisschop kan men zelfs twee rin gen ziende eene als zinnebeeld van zijn vereeniging met de kerk, de an dere als trouwring, het teeken van z'n band aan de aarde. De Aartsbisschop van Canterbury woont als zoodanig niet by de Kathe- f- Prins Bernhard verrichtte te Eindhoven zijn eerste officieele daad door het l?ggen van een gedenksteen op het fundament van het sterrekundig observatorium te Eind hoven.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 3